اندونزی

اندونزی

اندونزی

پایتخت جاکارتا
زبان اندونزیایی
نوع حکومت ریاست جمهوری
جمعیت 261,115,456 میلیون نفر
میزان آب  4.85 درصد
مساحت 1.904.569 کیلومتر مربع
واحد پول روپیه
پیش شماره تلفن +62
جهت رانندگی چپ
دامنه اینترنتی .id

اندونزی کشوری واقع در جنوب شرقی قاره آسیا می باشد که میان اقیانوس هند و اقیانوس آرام قرار گرفته است و پایتخت و بزرگ ترین شهر آن جاکارتا می باشد. زبان رسمی مردم این کشور اندونزیایی و واحد پول آن ها روپیه است. این کشور بزرگترین کشور جزیره مانند در جهان می باشد که دارای 17 هزار جزیره کوچک است. اندونزی بیش از 261 میلیون نفر جمعیت دارد و چهارمین کشور پر جمعیت دنیا و پر جمعیت ترین کشور اسلامی می باشد. جزیره java پرجمعیت ترین بخش این کشور است که بیش از نصف جمعیت این کشور در آن ساکن هستند. این کشور دارای 34 استان می باشد. شهر جاکارتا پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است. همچنین این شهر دومین جامعه شهری پر جمعیت در دنیا می باشد. کشور های همسایه اندونزی سنگاپور، ویتنام، فیلیپین، استرالیا و پائلو می باشند. این کشور دارای فضاهای طبیعی فراوانی به همراه تنوع زیستی بسیاری می باشد. اندونزی دارای منابع طبیعی زیادی مانند نفت، طلا، قلع، مس و گاز های طبیعی می باشد و از تولیدات بخش کشاورزی این کشور می توان به برنج، کاکائو، روغن پالم، چای، قهوه، گیاهان دارویی و ادویه اشاره کرد. شرکای عمده تجاری این کشور شامل چین، آمریکا، سنگاپور و هند می باشد.

کلمه اندونزی (indonesia) از تلفیق دو کلمه یونانی Indos و nesos شکل گرفته که به معنای جزایر هندی (Indian islands) می باشد. نام کشور اندونزی در قرن 18 میلادی سال ها قبل از استقلال این کشور شکل گرفته است. کشور اندونزی در سال 1949 استقلال خود را به دست آورده است. تاریخچه مجمع الجزایر اندونزی تحت تأثیر قدرت های خارجی می باشد که به منابع طبیعی آنها متصل شده است. این کشور از قرن هفتم منطقه ای تجاری بوده است. مردم کشور اندونزی متشکل از قوم ها و زبان های مختلف می باشند که در کنار یکدیگر جمعیت این کشور را شکل داده اند.

تاریخچه

فسیل ها و بقایای جانوران نشان می دهد که سکونت در مجمع الجزایر اندونزی توسط Homo erectus که به نام “مرد جاوا” شناخته می شود، بین 1.5 میلیون سال و 35 هزار سال پیش شکل گرفته است. انسان ها حدود 45 هزار سال پیش در این منطقه ساکن شده اند. مردمانی که در حال حاضر در کشور اندونزی زندگی می کنند و اکثر جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، حدود 4 هزار سال پیش از تایوان کنونی به جنوب شرقی آسیا مهاجرت کردند و در تمامی بخش های این مجمع الجزایر پخش شدند. وجود خاک حاصل خیز، شرایط مناسب برای کشاورزی و شرایط مناسب برای پرورش برنج باعث به وجود آمدن روستا ها، دهکده ها و شهر ها در قسمت های مختلف این کشور شده است. همچنین وجود موقعیت دریایی مناسب این کشور و جزایر آن باعث ایجاد تجارت این کشور با کشور های هند و چین شده است.

اولین ارتباطات مردم اندونزی با اروپایی ها در سال 1512 بوده است. در این زمان تاجران پرتغالی به دنبال انحصار منابعی مانند ادویه های فلفل، میخک و جوز هندی بوده اند. همچنین بازرگانان هلندی و انگلیسی در سال 1602 میلادی به تجارت با این کشور پرداختند.

جغرافیا

اندونزی کشوری در جنوب شرقی قاره آسیا می باشد. این کشور بزرگترین کشور شبه جزیره مانند در جهان می باشد که در میان اقیانوس هند و اقیانوس آرام واقع شده است. طول این کشور از شرق به غرب 5120 کیلومتر و از شمال به جنوب 1760 کیلومتر می باشد. این کشور دارای 17504 جزیره می باشد که 6 هزار جزیره از این جزایر مسکونی هستند. بزرگترین جزایر این کشور جاوا، سوماترا، Borneo، Sulawesi و گینه نو می باشند. اندونزی دارای مرز زمینی با کشور های مالزی و مرز آبی با کشور های مالزی، سنگاپور، ویتنام، فیلیپین و استرالیا می باشد. مرتفع ترین منطقه کشور اندونزی Puncak Jaya با ارتفاع 4884 متر می باشد و بزرگترین دریاچه این کشور دریاچه Toba با مساحت 1145 کیلومتر مربع می باشد. مساحت کلی مناطق غیر آبی کشور اندونزی 1904569 کیلومتر مربع است که حدود 93 هزار کیلومتر آن را جزایر تشکیل می دهند.

آب و هوا

کشور اندونزی در محدوده خط استوا واقع شده است بنابراین دارای آب و هوایی گرم و مرطوب می باشد. این کشور دارای 2 فصل می باشد، فصل بارانی و فصل غیر بارانی. در اکثر نقاط این کشور فصل بارانی میان ماه های نوامبر و مارچ و فصل غیر بارانی میان ماه های آپریل و اکتبر می باشد. این کشور دارای هوایی مرطوب می باشد که دلیل آن وجود جنگل های استوایی انبوه و دریا در این منطقه می باشد. کوه ها و مناطقی که در ارتفاع 1300 تا 1500 ازسطح دریا قرار گرفته اند دارای آب و هوای خنک تری می باشد. تفاوت بلند ترین و کوتاه ترین روز در طی سال در اندونزی حدود 48 دقیقه می باشد. بلند بودن روز ها و وجود نور خورشید باعث رشد زیاد گیاهان در طی سال می شود. همچنین رطوبت و باران های مداوم این کشور باعث رشد گیاهان این منطقه شده است. در طی سال دمای این کشور تقریبا ثابت می باشد و تفاوت دما را در فصل های مختلف احساس نخواهید کرد. در این منطقه دمای هوا در هر 90 متر ارتفاع از سطح دریا حدود 1 درجه سانتیگراد کاهش پیدا می کند. در بالا ترین نقاط کوه Papua می توان برف را مشاهده کرد. در استان های Kalimantan و Sumatra تغییر دما و میزان بارش باران در طی سال بسیار چشمگیر می باشد. در برخی استان های این کشور میزان بارش باران زیاد می باشد و در اکثر مواقع رطوبت و آبگرفتگی را می توان مشاهده کرد. بارش باران در مناطق  Sumatra غربی، Kalimantan غربی، Java غربی و Papua بسیار زیاد می باشد. برخی از مناطق Sulawesi و جزایر نزدیک به کشور استرالیا مانند جزیره Sumba از آب و هوای خشک تری برخوردار می باشند. متوسط دمای هوا در مناطق ساحلی 28 درجه سانتیگراد، در مناطق کوهستانی 26 درجه سانتیگراد و در ارتفاعات کوه ها 23 درجه سانتیگراد می باشد. همچنین میزان رطوبت هوای این کشور بین 70 تا 90 درصد است.

زمین شناسی

اندونزی کشوری بسیار متزلزل می باشد که دارای آتشفشان های فعال و زلزله های فراوانی است. این کشور در منطقه ای به نام حلقه آتش (The ring of fire) قرار گرفته است. حلقه آتش نام منطقه ای می باشد که در آن میلیون ها سال پیش جزیره هند-استرالیا و جزیره اقیانوس آرام به زیر جزیره اروپایی قرار گرفتند و 100 کیلومتر در عمق دریا فرو رفتند. تعداد زیادی از آتشفشان های موجود در اندونزی در جزیره های سوماترا، بالی، جاوا و Nusa Tenggara واقع شده اند. حدود 400 آتشفشان در این مناطق قرار گرفته است که حدود 130 تا از آن ها فعال می باشد. در میان سال های 1972 و 1991 حدود 29 آتشفشان فوران کرده اند که اکثر آن ها در منطقه جاوا بوده اند. خاکستر به وجود آمده از فوران این آتشفشان ها باعث تبدیل شدن خاک این منطقه به خاکی حاصل خیز شده است که این خاک حاصل خیز یکی از عوامل مهم در حفظ تراکم جمعیت بالا در مناطق بالی و جاوا می باشد. فوران آتش فشان کوه Tambora در سال 1815 و فوران آتشفشان Krakatoa در سال 1883 برخی از بزرگ ترین آتشفشان های ثبت شده در تاریخ می باشد. فوران آتشفشان کوه Tambora منجر به مرگ بیش از 92 هزار نفر شد. خاکستر بوجود آمده از این آتشفشان بخش های زیادی از مجمع الجزایر اندونزی را در بر گرفت و باعث کاهش دمای شدید و نبودن تابستان در سال 1816 شد. فوران آتشفشان Krakatoa بلندترین صدای ثبت شده در تاریخ را بوجود آورد که فوران آن و سونامی بوجود آمده از آن باعث مرگ 36 هزار نفر شد. برخی از فاجعه هایی که در سال های اخیر در این منطقه بوجود آمده است می توان به زلزله اقیانوس هند در سال 2004 و زلزله Yogyakarta در سال 2006 اشاره کرد. تا سال 2012 اندونزی دارای 127 آتشفشان فعال بوده است و حدود 5 میلیون نفر در مناطق پر خطر زندگی می کنند. بزرگترین فوران آتشفشان در این منطقه به 74 هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد که باعث به وجود آمدن زمستان آتشفشانی به مدت 6 سال شده است.

تنوع زیستی

کشور اندونزی به دلیل داشتن مساحت بالا، آب و هوای گرمسیری و موقعیت جغرافیایی خاص دارای تنوع زیستی بسیاری می باشد. گیاهان و جانورانی که در این کشور وجود دارند ترکیبی از گونه های آسیاسی و استرالیایی می باشد. جزایر سوماترا، جاوا، بورنئو و بالی زمانی به قاره آسیا متصل بوده اند و به همین دلیل برخی از گونه های جانداران آسیایی در این کشور وجود دارند. برخی از جانداران مانند ببر سوماترا، اورانگوتان، فیل آسیایی و پلنگ در مناطقی از بالی مشاهده شده اند اما تعداد آن ها رو به کاهش می باشد. استان Papua عضوی از سرزمین استرالیا بوده و دارای گونه های خاصی از جانوران و گیاهان می باشد. این استان دارای بیش از 600 گونه پرنده است. 70 درصد از کشور اندونزی از جنگل ها تشکیل شده است بنابراین وجود تنوع زیستی گوناگون در این کشور تعجبی ندارد. کشور اندونزی پس از استرالیا دارای بیشترین تنوع زیستی بومی می باشد. 36 درصد از 1531 نوع پرنده و 39 درصد از 515 گونه از پستانداران از گونه های بومی این کشور هستند. اندونزی دارای 80 هزار کیلومتر خط ساحلی در کنار دریا های گرمسیری می باشد. این کشور دارای طیف وسیعی از اکوسیستم های دریایی و ساحلی از جمله سواحل، تپه های ماسه ای، صخره ها، مانگرو ها، صخره های مرجانی، دریاچه های ساحلی، آبشارهای ساحلی و انواع جلبک می باشد. اندونزی دارای صخره های مرجانی فراوان و بیشترین تنوع ماهی های دریا های مرجانی با بیش از 1650 نوع می باشد. الفرد راسل والاس، متخصص طبیعت شناس انگلیسی، یک خط تقسیم (مشهور به خط والاس) را بین گونه های آسیایی و استرالیایی های اندونزی توصیف کرد. این خط تقریبا از سمت شمال به جنوب بین Kalimantan و Sulawesi و در امتداد تنگه Lombok بین لومبوک و بالی واقع شده است. گیاهان و جانوران در غرب این خط، آسیایی و در شرق این خط، استرالیایی می باشند. والاس در سال 1869 در کتاب خود به نام The Malay Archipelago گونه های متعددی که منحصر به این منطقه هستند را توصیف کرد. استانی که در حال حاضر بین این خط و گینه نو قرار گرفته است  Wallacea نامیده می شود.

صنعت گردشگری

اندونزی در سال 2017 بیش از 28 میلیارد دلار در آمد از تولید ناخالص ملی داشته است. همچنین این کشور در سال 2017 بیش از 14 میلیون گردشگر را دارا بوده است. صنعت گردشگری و تعداد بازدید کنندگان این کشور هر ساله حدود 21 درصد افزایش دارد. هر گردشگری که از این کشور بازدید می کند به طور میانگین 2 هزار دلار برای این کشور سود دارد. بیشترین بازدید کنندگان کشور اندونزی از کشور های چین، سنگاپور، مالزی، استرالیا و ژاپن می باشند. از سال 2011 شعار Wonderful Indonesia (اندونزی شگفت انگیز) برای جذب گردشگران بیشتر و تبلیغات بین المللی در این کشور به کار گرفته شده است. فرهنگ غنی و طبیعت این کشور سالیانه باعث جذب گردشگرانی زیادی می شوند. آب و هوای استوایی و سواحل زیبای این کشور یکی از عوامل مهم در جذب گردشگران می باشد. برخی از محبوب ترین مناطق گردشگری این کشور جنگل های واقع شده در مناطق Sumatra و Kalimantan می باشند. گردشگران زیادی مجذوب فرهنگ این کشور هستند. از جمله جاذبه های گردشگری فرهنگی این کشور می توان به معابد واقع شده در بالی و Toraja اشاره کرد. دیگر جاذبه گردشگری فرهنگی این کشور فستیوال Hindu ها می باشد. اندونزی دارای 8 میراث فرهنگی یونسکو از جمله Borobudur Temple Compounds و پارک ملی Komodo National Park  می باشد. برخی از بخش های صنعت گردشگری این کشور تمرکز زیادی بر تاریخچه این کشور دارد بنابراین معماری استعماری این کشور یکی از جاذبه های دیدنی اندونزی می باشد. فعالیت هایی که می توان هنگام بازدید از این کشور انجام داد شامل بازدید از موزه ها، کلیسا ها، قلعه ها و بنا های ساخته شده در دوران استعمار می باشد. یکی از جاذبه های گردشگری این کشور اقامت در ساختمان های ساخته شده در دوره استعمار می باشد. کشور اندونزی یکی از مقرون به صرفه ترین کشور ها برای سفر کردن می باشد و در سال 2017 رتبه 5 ام را میان 136 کشور از آن خود کرده است. همچنین این کشور به دلیل داشتن منابع طبیعی و مکان های فرهنگی رتبه 17 ام را در دنیا از آن خود کرده است.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 امتیاز, میانگین: 5.00 از 5)
Loading...

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.
طراحی توسط: فلاح نت