مالزی

مالزی

 

مالزی

تراول-مالزی

پایتخت کوالالامپور
زبان مالزیایی (ملاییایی)
نوع حکومت پادشاهی مشروطه فدرال با دو مجلس قانون گذاری
جمعیت 30.448.600
میزان آب  0.3 درصد
مساحت 329.758 کیلومتر مربع
واحد پول رینگیت
پیش شماره تلفن 60+
جهت رانندگی چپ
دامنه اینترنتی .my

مالزی کشوری واقع در جنوب شرقی قاره آسیا می باشد. کشور تایلند در شمال، کشور سنگاپور در جنوب، کشور ویتنام در شمال شرقی و کشور اندونزی در غرب از همسایه های مالزی می باشند. شهر کوالالامپور پایتخت و بزرگترین شهر مالزی می باشد. این کشور با جمعیت بیش از 30 میلیون نفر 44 امین کشور پر جمعیت جهان می باشد. ژاپن از قرن 18 زیر سلطه بریتانیا قرار گرفت و در 31 آگوست 1957 استقلال خود را به دست آورد و از سلطه بریتانیا رها شد.  این کشور نقش مهمی در اقتصاد آسیا را در دست دارد. بیش از نیمی از جمعیت مالزی از قوم malay  می باشند و بخشی بزرگی از جمعیت از قوم مالایی چنین می باشند. همچنین بخشی از جمعیت مالزی را ملایی هندی ها و مردم بومی این کشور تشکیل می دهند. رهبره مردم مالزی شاه این کشور می باشد که هر پنج سال توسط دولت برگزیده می شود. زبان رسمی این کشور مالایی می باشد و دوم زبان رسمی مردم مالزی انگلیسی می باشد. در سال 2017 مهارت مردم مالزی در زبان انگلیسی رتبه دوم را در آسیا پس از کشور سنگاپور و رتبه 13 ام را در جهان کسب کرده است. کشور مالزی یکی از بهترین رشد های اقتصادی را در آسیا پس از استقلال کشورش داشته است و در 50  سال اخیر حدود 6.5 درصد به صورت سالانه رشد اقتصادی داشته است. بخش بزرگی از پیشرفت اقتصادی این کشور مربوط به بهره بری از منابع طبیعی می باشد که در سال های اخیر اقتصاد این کشور در بخش علوم مختلف، صنعت گردشگری و تجارت گسترش زیادی داشته است. همچنین مالزی یکی از معدود کشور هایی می باشد که کمک هزینه های تحصیلی و بیمه سلامتی فراوانی به مدم کشور ارائه می دهد. حدود 90 درصد از هزینه تحصیلی در این کشور از طریق کمک هزینه های تامین شده از طرف دولت تامین می شود. همچنین هزینه های درمانی معمول در کلینیک های دولتی این کشور 1 رینگیت می باشد.

پیشرفت اقتصادی این کشور در سال های اخیر باعث جذب مهاجران کاری به مالزی شده است. تعداد زیادی از این مهاجران در مراجع دولتی ثبت نشده اند که باعث دگرگونی دولت مالزی در این زمینه شده است. در سال 2017 پاسپورت مالزی به 164 کشور بدون ویزا دسترسی داشته و در رتبه 20 ام در زمینه دسترسی بدون ویزا به کشور های مختلف را داشته است.

نام کشور مالزی تلفیقی از کلمه malay و پسوند یونانی sia می باشد. کلمه melayu در زبان مالایی از کلمه malai در زبان tamil استخراج شده است که به معنای کوه، شهر و زمین می باشد. کلمه Malayadvipa  توسط بازرگانان هندی باستانی به کار می رفته که اشاره به کشور مالزی کنونی داشته است.

تاریخچه

شواهد حضور انسان ها در شبه مالزی به 4 هزار سال قبل بر می گردد. اولین ساکنان شبه جزیره مالزی negritos ها بوده اند. بازرگانان و مهاجران از چین و هند در قرن اول پس از میلاد مسیح در این کشور حضور پیدا کردند که شهر های ساحلی و بنادر تجاری را در قرن دوم و سوم پس از میلاد مسیح در این منطقه ساختند. حضور مردم چین و هند تاثیر زیادی بر فرهنگ این کشور داشته است و در قرن پنجم و ششم پس از میلاد مسیح دین های هندو و بودا در این کشور رواج پیدا کرده است. در قرن 7 ام تا 13 ام بخش جنوبی شبه جزیره مالزی بخشی از امپراطوری دریایی Srivijayan بوده است. دین اسلام از قرن 14 ام میان مردم مالزی رواج پیدا کرد. در اوایل قرن 15 ام شخصی به نام Parameswara که یک شاه فراری از قلمرو پادشاهی سنگاپور بود به این منطقه آمد و از طریق برقراری ارتباط با دیوان Srivijayan سلطنت malaca را تاسیس کرد. مالاکا یک مرکز تجاری مهم در آن زمان بوده است که تمامی تجارت آن منطقه را در دست داشته است. در سال 1511 منطقه مالاکا توسط پرتقالی ها تسخیر شد و پس از آن در سال 1641 توسط هلندی ها فتح شد. در سال 1786 امپراطوری بریتانیا به این منطقه آمد و بریتانیایی ها شهر سنگاپور را در سال 1819 بدست آورد و در سال 1824 malaka را تسخیر و از آن خود کرد.

همچنین سیستم حقوقی کشور مالزی بر اساس قانون اساسی انگلستان تنظیم شده است.

موقعیت جغرافیایی

مالزی 66 امین کشور بزرگ در دنیا می باشد. مالزی با کشور های تایلند، اندونزی، سنگاپور، ویتنام و فیلیپین هم مرز می باشد. دریای چین کشور مالزی را به دو بخش جداگانه تبدیل کرده است که مساحت هر دو بخش تقریبا یکسان است. این دو بخش شبه جزیره مالزی و مالزی شرقی نام دارند. شبه جزیره مالزی 40 درصد از مساحت کل کشور مالزی را تشکیل می دهد، طول این منطقه از شمال به جنوب 740 کیلومتر و عرض آن از شرق به غرب 322 کیلومتر می باشد. شرق و غرب شبه جزیره مالزی توسط رشته کوه های Titiwangsa  از یکدیگر جدا شده اند. مرتفع ترین کوه واقع شده در این رشته کوه  korbu نام دارد که ارتفاع آن به بیش از 2 هزار متر می رسد. این رشته کوه دارای پوشش جنگلی بسیار متراکمی می باشند. خط ساحلی شبه جزیره مالزی حدود 1900 کیلومتر می باشد ولی تمامی بندرگاه های این منطقه در سواحل غربی واقع شده اند.

مالزی شرقی در جزیره borneo قرا گرفته است، این جزیره سومین جزیره بزرگ در جهان و بزرگترین جزیره در قاره آسیا می باشد. خط ساحلی مالزی شرقی 2607 کیلومتر است. مرتفع ترین کوه کشور مالزی با نام کوه kinabalu در بخش مالزی شرقی در پارک ملی kinabalu واقع شده است. همچنین این پارک ملی یکی از میراث فرهنگی یونسکو می باشد.غار های mulu در این منطقه قرار گرفته است، این غار ها بزرگترین سیستم غار های به هم متصل در دنیا هستند و در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده اند.

در اطراف کشور مالزی جزایر بسیار زیادی واقع شده است که بزرگترین آنها جزیره Banggi می باشد. آب و هوای مالزی استوایی می باشد و رطوبت هوا در این کشور بسیار بالا می باشد و میزان بارش باران سالیانه این کشور 250 سانتی متر است. آب و هوای شبه جزیره مالزی و مالزی شرقی متفاوت از یکدیگر می باشد، وزش باد در بخش شبه جزیره مالزی زیاد و آب و هوای مالزی شرقی دریایی می باشد.

اقتصاد

در سال های اخیر کشور مالزی دارای بیشترین رشد اقتصادی در قاره آسیا بوده و متوسط GPD (تولید ناخالص داخلی) آن به طور سالیانه 6.5 درصد از سال 1957 تا 2005 رشد داشته است. اقتصاد مالزی در سال 2014 – 2015 رتبه 6 ام را در آسیا، رتبه 20 ام در دنیا و رتبه بالاتری از کشور هایی مانند استرالیا، فرانسه و کره جنوبی را کسب کرده است. در سال 1991 ماهاتیر محمد نخست وزیر کنونی مالزی، تبدیل مالزی به کشوری خودکفا در زمینه صنعت تا سال 2020 را یکی از هدف های خود قرار داد. بر اساس گفته Najib Razak مالزی می تواند خیلی زودتر از سال 2020 به این هدف مشخص شده دست یابد.

مالزی در زمینه بانکداری اسلامی پیشرفت و توسعه فراوانی داشته است و بیشترین تعداد کارمندان خانم را در این زمینه دارا می باشد. این کشور در سال های 2013 و 2014 به عنوان یکی از بهترین کشور ها برای افراد بازنشسته انتخاب شده و در رتبه سوم میان کشور های دیگر قرار گرفته است. دلیل این رتبه خوب اجرای برنامه ای به نام  Malaysia My Second Home (مالزی خانه دوم من) بوده است که در این برنامه افراد بازنشسته می توانند ویزایی 10 ساله برای زندگی در مالزی دریافت کنند. مالزی در سال 2016 به عنوان پنجمین کشور برتر در جهان و اولین کشور در آسیا برای زندگی بازنشستگان انتخاب شد. این کشور یکی از بزرگترین صادر کنندگان دستگاه های نیمه رسانا، دستگاه های الکتریکی، محصولات مربوط به آی تی و ارتباطات در جهان می باشد. همچنین کشور مالزی در سال 2002 برنامه فضایی خود را توسعه داد.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 امتیاز, میانگین: 5.00 از 5)
Loading...

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.
طراحی توسط: فلاح نت