ژاپن

ژاپن

ژاپن

تراول ژاپن

پایتخت توکیو
زبان ژاپنی
نوع حکومت مشروطه سلطنتی
جمعیت  126760000
میزان آب   0.8 درصد
مساحت   377،873 کیلومتر مربع
واحد پول  ین
پیش شماره تلفن +81
جهت رانندگی چپ
دامنه اینترنتی  jp.ژاپن کشوری در شرق قاره آسیا می باشد. این کشور از تعداد زیادی از جزیره در کنار یکدیگر تشکیل شده که در نزدیکی خط ساحلی کشور های کره، چین و روسیه قرار گرفته است. اقیانوس آرام در شرق این کشور و دریای ژاپن در غرب آن واقع شده است. بیشتر جمعیت این کشور در 4 جزیره از این کشور زندگی می کنند. بزرگترین و پر جمعیت ترین جزیره، جزیره Honshu می باشد. Honshu هفتمین جزیره بزرگ جهان است که در توکیو، پایتخت ژاپن و بزرگترین شهر آن واقع شده است. ژاپنی ها نام کشورشان راNippon  یا Nihon می گویند، که در زبان ژاپنی به معنای منشاء خورشید است. نوع حکومت این کشور مشروطه سلطنتی است که مقام اول این حکومت، امپراطور نامیده می شود.

تاریخچه

اولین سند تاریخی درباره ژاپن در دست نوشته های چینی ها یافت شده است که بر اساس یکی از این دست نوشته ها کشور های زیادی در مکان حاضر ژاپن در جنگ با یکدیگر بوده اند. قوی ترین کشور در بین آن ها، کشوری بوده که توسط یک ملکه فرمانروایی می شده است و یکپارچگی و صلح را بین تمام کشور ها به وجود آورد. پس از قرن پنجم و ششم زمانی که کره ای ها و چینی ها به ژاپنی ها تکنیک نوشتاری چینی را آموزش دادند، آنها شروع به نوشتن تاریخ خود کردند. همسایگان این کشور به ژاپنی ها بوداییسم را آموزش دادند و ژاپنی ها تغییرات زیادی را در آن اعمال کردند. برای مثال ژاپنی ها ایده هایی مانند ZEN را وارد بوداییسم کردند.

کشور چین در دوران باستان و قرون وسطی ایده های فرهنگی زیادی را به ژاپنی ها داد. ولی رابطه این دو کشور در آینده ضعیف تر شد که  دلیل آن 2 حمله ی چین به ژاپن در قرن 13 میلادی بود که  مغول ها برای تصاحب ژاپن تلاش می کردند ولی موفق نشدند.

ژاپنی ها در قرن 16 میلادی با اروپایی ها ارتباط بر قرار کردند. پرتغالی ها اولین اروپایی هایی بودند که از ژاپن بازدید کردند و پس از آن مردم اسپانیا، انگلستان و هلند برای بازرگانی به این کشور رفتند و همچنین دین مسیحیت را همراه خود بردند. در ابتدا رهبران ژاپن به اروپایی ها خوش آمد گفتند ولی از آنجایی که اروپایی ها فتوحات زیادی داشتند. ژاپنی ها به دلیل ترس از تسخیر شدن کشورشان، تنها اجازه ورود به بخشی از شهر ناگاساکی را به اروپایی ها دادند. از آن پس فقط مردم کره و هلند اجازه رفت و آمد به ژاپن را داشتند که زیر نظر و کنترل شدید دولت ژاپن قرار می گرفتند.

بازدید از ژاپن در سال 1854 به دستور فرمانده ای به نام Matthew Perry آزاد شد که دلیل آن استفاده آمریکایی ها از بنادر اروپایی بود. فرمانده perry کشتی هایی پر از صلاح های جنگی به بنادر ژاپن می آورد که برای ترساندن ژاپنی ها برای عقد قراردادی از این صلاح ها استفاده می کرد. این قرارداد جدید که میان ژاپن و اروپایی ها و آمریکایی ها بسته شد باعث تغییرات زیادی در فرهنگ ژاپن شد. امپراطوری ژاپن بوجود آمد و قدرت زیادی به دست آورد و برای تسخیر کردن کشور های همسایه تلاش می کرد. ژاپن به کره و تایوان حمله کرد و جنگ هایی با روسیه داشت که به جنگ جهانی دوم ختم شد و ژاپن با نازی های آلمان و فاشیست های ایتالیا متحد شد. ژاپن در سال 1941 به بندری در هاوایی که پایگاه نظامی آمریکایی ها بود حمله کرد و کشتی ها و هواپیما هایشان ا از بین برد. این واقعه باعث درگیری آمریکا در جنگ جهانی دوم شد. جنگ میان آمریکا و ژاپن همچنان به نفع پیروزی آمریکایی ها ادامه داشت. آمریکا برای تسلیم کردن ژاپن شروع به بمب گذاری شهر های مختلف ژاپن کرد و سپس  برای خاتمه دادن به این جنگ 2 بمب اتمی به شهر های هیروشیما و ناگاساکی انداخت. در این بمب گذاری حدود 150 هزار شهروند کشته شدند. در آخر ژاپن پیروزی آمریکا را قبول کرد و قراردادی با آمریکا بر مبنای اینکه دیگر هیچوقت با یکدیگر به جنگ نمی روند، امضا کرد.

موقعیت جغرافیایی

کشور ژاپن مجموع 6852 جزیره در غرب اقیانوس آرام می باشد. بزرگترین جزیره ی این کشور Honshu، hokkaido، Shikoku و Kyushu نام دارند. و همچنین 6000 جزیره کوچک دیگر هم در اطراف آنها قرار دارند. این کشور توسط دریای ژاپن از قاره آسیا جدا شده است. در مرکز ژاپن کوه های آتشفشانی زیادی قرار گرفته اند که برخی از این آتشفشان ها همچنان فعال هستند. در ژاپن سالیانه حدود 1500 بار زلزله رخ می دهد. بزرگترین زلزله اخیر این کشور در سال 2011 اتفاق افتاد که به دلیل قطعی برق نیروگاه های هسته ای و از کار افتادن آنها، صدمات زیادی به شهر های اطرافشان وارد کردند.

حدود 73 درصد از ژاپن را جنگل ها، کوه ها و مکان های نا مناسب برای زندگی تشکیل داده اند. بنابراین بیشتر مناطق مسکونی در قسمت های ساحلی کشور قرار دارد که متراکم بودن فراوان جمعیت در این کشور می شود.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۳ امتیاز, میانگین: ۳.۶۷ از ۵)
Loading...

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.
طراحی توسط: فلاح نت