شماره تماس : 23-88641720

اسپانیا 2019

5d826467 1f56 4091 ba9e 38565ff7f95a
شهرهای اسپانیا
دیدنی های اسپانیا
اب و هوا
زبان و فرهنگ
ورزش اسپانیا
اقامت در اسپانیا
بهداشت و درمان
آموزش و پرورش
خرید ملک

همه چیز درباره اسپانیا

بارسلونا

اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که به در خصوص اقامت اسپانیا و زندگی در کشور اسپانیا کنجکاو و مشتاق شده اید، بهتر است دقایقی را با ما همراه باشید و در خصوص این کشور تاریخی و دوست داشتنی اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

اسپانیا یکی از دو کشور تشکیل دهنده شبه جزیره ایبری به همراه کشور پرتغال است. دو کشوری که تاریخ مشترک زیادی دارند و در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را در یک تاریخ مشترک با هم داشته اند.  شبه جزیره ایبری در قسمت انتهایی غربی اروپا و در جوار دریای مدیترانه قرار گرفته است.

اسپانیا بدون تردید در رده بهترین کشورهای جهان از نظر زیبایی و آب و هوا قرار دارد. این کشور بعد از دو کشور ایتالیا و چین بیشترین آثار تاریخی را در دل خود جای داده و به عنوان سومین کشور ثبت شده آثار تاریخی در سازمان جهانی یونسکو شناخته می شود.

شهر مادرید یکی از ارزشمند ترین شهر های دنیا از نظر اقتصادی و با بالاترین استاندارد های شناخته شده برای زندگی ، عنوان پایتختی کشور اسپانیا را یدک می کشد. مادرید بزرگترین شهر اسپانیا نیز می باشد و به همراه شهر بارسلونا دو شهر استراتژیک و پر اهمیت کشور اسپانیا تلقی می شوند.

در زمان سفر و یا زندگی در اسپانیا رفتار و منش مردم اسپانیا بی تردید شما را شگفت زده خواهد کرد. مردمی آرام، متین، مودب، کاملا اجتماعی و خونگرم که به دلیل معاشرت زیاد با مردم کشورهای دیگر به دلیل توریستی بودن این کشور و بازدید میلیون ها نفر هر ساله از کشورهای مختلف از این کشور به خوبی رسم مهمان نوازی را آموخته اند.

اسپانیا از نظر شیوه زندگی یکی از کشورهای پر شور و زنده است، بخصوص در شهرهای مادرید و بارسلونا  ویا برخی دیگر از شهرهای مهم و توریستی اسپانیا می توان به راحتی نشاط و سر زندگی و روحیه بالای مردم را دید. جاذبه های گردشگری زیاد، مناطق تاریخی ، سواحل و مناطق تفریحی، انواع جشن ها و جشنواره ها و زندگی شبانه و بسیاری دیگر از فعالیت های دوست داشتنی باعث شده که زندگی در کشور اسپانیا به عنوان یکی از ایده آل ترین شرایط زندگی در دنیا شناخته شود.

شهرهای گرانادا، کوردوبا، جزایر قناری، جزایر بالئاریک، شهر سویل و مالاگا و بسیاری دیگر از شهرهای این کشور هر کدام شهرت جهانی دارند و به تنهایی می توانند نیاز توریستی یک کشور را پاسخگو باشند. جالب اینکه آب و هوای هر یک از این شهرها منحصر به فرد است و این باعث شده که اسپانیا به کشوری چهار فصل برای گردش و مسافرت تبدیل شود.

به گفته بسیاری از توریست ها و گردشگران اسپانیایی ، اسپانیا کشوری بسیار متنوع  و سرگرم کننده است به شکلی که می تواند باب دل هر گردشگر با هر نوع سلیقه و نیازی باشد.

 ساختمان های مدرن و بسیار پیشرفته در کنار سازه های تاریخی و سنتی ترکیبی بی نظیر را در این کشور فراهم کرده اند. در تمامی این ساختارها همواره گردشگری و جذابیت و داشتن محیط هایی که روحیه و نشاط را تضمین کند حرف اول را می زند.

عاشقان طبیعت، دوستداران سواحل زیبا، علاقمندان به سازه های نوین و کلاسیک، دنبال کنندگان فرهنگ و تمدن و کودکان و بزرگسالان هر کدام خواسته های خود را در این کشور به راحتی پیدا می کنند.

اسپانیا کشور بسیار محبوبی است و هر ساله ، بخصوص در تابستان ها میلیون ها نفر گردشگر از راه های مختلف دریایی، زمینی و هوایی وارد این کشور می شوند و از شهر های مختلف این کشور دیدن می کنند.

بصورت کلی تابستان و اواخر بهار بهترین زمان برای گردش به اسپانیا است و دیدن این کشور است اما با این وجود برخی به دلیل شلوغی بیش از اندازه اسپانیا و شهرهای این کشور در تابستان و به دلیل شناخت خوبی که از مناطق مختلف این کشور دارند، فصول دیگر را برای سفر انتخاب می کنند.

  شهر هایی مانند گرانادا و یا کوردوبا از شهر هایی هستند که دارای سواحل گرم و آب و هوای بسیار مطلوبی در طول زمستان هستند و برخی دیگر از شهرها نیز تفریحات زمستانی عالی دارند و به همین دلیل سفر در سایر فصل ها حتی در زمستان هم چیزی از جذابیت های این کشور را کم نمی کند.

نگاهی به تاریخچه اسپانیا

بر اساس اسناد و شواهد به دست آمده، اولین بار در حدود 3000 تا 5000 سال قبل از میلاد مسیح، اولین انسان ها وارد شبه جزیره ایبر شدند، یعنی مکانی که امروزه کشورهای اسپانیا و پرتغال در آن قرار دارند.

دقیقا مشخص نیست فرهنگ و یا قومیت این انسان ها چه بوده است اما تقریبا در همان زمان ها از سایر انواع قومیت ها و نژاد ها و با فرهنگ های مختلف وارد این قسمت از اروپا مردمان زیادی شده اند. ایبری ها، سلتیک ها، باسک ها، فنیقی ها، یونانی ها، کارتاگینیان و بسیاری دیگر از قبال به همراه این افراد وارد شبه جزیره ایبری شدند و زندگی خود را در این کشورها آغاز کردند.

طبیعی است که وجود تنوع فرهنگی و قومیت های مختلف در آن زمان چیزی جز تنش و اختلاف به همراه نداشته و همین باعث شده که در این ایام جنگ ها و درگیری های زیادی بین آنها به وجود بیاید. این کشمکش ها آندق رادامه داشت تا اینکه امپراطوری روم با لشکر کشی به این مناطق کلیه جزیره ایبری را تحت سیطره خود در آورد و نام هیسپانیا ( Hispania) را برای این منطقه انتخاب کرد. نامی که امروزه با تغییراتی به اسپانیا در آمده است.

رومی ها پایه گذار تغییراتی اساسی در این منطقه بودند. اولین قوانین را برای این منطقه رومی ها تصویب کردند. زبان رسمی یان منطقه را به لاتین تغییر دادند و  حتی در اواخر حکمرانی خود در این منطقه دین مسیحیت کاتولیک را به عنوان دین و مذهب رسمی مردم اسپانیا تعیین کردند.

پس از ان و بعد از یک درگیری طولانی مدت رومی ها به دست مسلمانان عثمانی شکست خوردند و در قرن هشتم اسپانیا به دست مسلمانان افتاد. تاریخ عطف دیگری که باعث تغییرات زیادی در ساختار و نوع زندگی مردم این منطقه شد.

مسلمانان نام اندلس را برای این منطقه انتخاب کردند. اوج قدرت و شکوفایی را برای این کشور به همراه آوردند و با ساختارها و قوانینی که اعمال کردند اندلس به عنوان یک کشور متحد و قدرتمند شناخته شد.  بصورت کلی مسلمانان برای 750 سال در این منطقه حکمرانی کردند و در این مدت بهترین دستاوردها و قدرت را به این منطقه هدیه دادند.

با ضعیف شدن  قدرت مسلمانان، دولت های مسیحی ایبری شروع به هرج و مرج و آشوب گری کردند و کم کم شروع به پیش روی از سمت شمال به جنوب کردند. این پیش روی باعث شد تا در سال 1492 و پس از 750 سال یکپارچگی و قدرت برای اولین بار یک قسمت از کشور اسپانیا به نام گرانادا توسط یک دولت دیگر فتح شود.

کم کم با گذر زمان مناطق بیشتری توسط این دولت مسیحی ایبری فتح شد تا جایی که مسلمانان از این منطقه بیرو نرانده شدند و کل جزیره ایبری به دست مسیحیان افتاد. در این زمان مسیحیان ایبری  کشور مستقل اسپانیا را تاسیس کردند  و آن را به یکی از قدرتمند ترین امپراطوری های جهان و حتی تاریخ تبدیل کردند.. امپراطوری که توانست بسیاری دیگر از مناطق اروپا را نیز تسخیر کند.

پیش روی امپراطوری اسپانیا تا جایی بود که بسیاری از کشور های منطقه و حتی بخش هایی از آمریکا تحت سیطره این امپراطوری قدرتمند در آمد. آثار این فتوحات هنوز هم دیده می شود و حتی بسیاری از کشورها بخصوص کشوریها آمریکایی هنوز هم به زبان اسپانیایی سخن می گویند.

کمک کم کشور های دیگر قدرت را در دست گرفتند و به مرور زمان اسپانیا به محدوده جغرافیایی فعلی خود بازگشت و توانست کشور مستقل اسپانیا را در کنار پرتغال در شبه جزیره ایبری برای خود حفظ کند.

کشور اسپانیا امروزه یکی کشور توسعه یافته و قدرتمند  دموکراتیک است که توسط یک دولت پارلمانی مدیریت می شود و قانون این کشور هنوز هم قانون پادشاهی است. از نظر اقتصادی کشور اسپانیا در جایگاه سیزدهم جهان قرار دارد و از قدرتمند ترین کشور ها در حوزه اقتصادی است و به همین دلیل یک کشور کاملا پیشرفته و فوق العاده است.

این کشور به عنوان یکی از پایه گذاران اتحادیه اروپا شناخته می شود و در حال حاضر در سازمان ملل، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای ، اتحادیه اروپا و توافق نامه شینگن  و بسیاری از گروه های بین المللی دیگر عضویت دارد و از کشورهای تاثیر گذار در مدیریت جهانی است که بالاترین حاشیه امنیت از نظر تنش های منطقه ای را دارد.

تقسیم بندی اسپانیا

اسپانیا از کشورهایی است که دارای مناطق و شهر های بسیار متنوعی است. این کشور یک کشور ایالتی است و بصورت کلی در 17 منطقه یا ایالت تقسیم بندی شده است. ساختار کشور اسپانیا متشکل از مناطق یا ایالت های با ساختارهای متفاوت است. برخی دارای  استقلال بوده و خود مختار هستند و برخی نیز زیر نظر حکومت مرکزی مدیریت و قانون گذاری می شوند.

معمولا مناطقی که دارای یک زبان مستقل و یا فرهنگ مشترک هستند مناطقی هستند که به عنوان جوامع خودمختار شناخته می شوند. تمامی این مناطق دارای تاریخ های منحصر به فرد هستند که گاها با خود اسپانیا مشترک بوده  ویا به دلیل استقلال های قبلی و یا اینکه تحت سیطره کشوری دیگر بوده اند متفاوت است.

به صورت کلی ایالت های خود مختار  کشور اسپانیا همانطور که گفته شد 17 منطقه هستند که عبارتند از:

اندلس، آراگون، آستوریاس، جزایر بالئارس، سرزمین باسک، جزایر قناری، کانتابریا، کاستیا- لامانچا، کاستیا – لئون، کاتالونیا، اکسترمادورا، گلیسیا، لاریوخا، مادرید، مورسیا، نابارا، والنسیا

بر این اساس تقسیم بندی کشور اسپانیا را می توان صرف نظر از این مناطق و یا ایالت ها و  بصورت موقعیت های جغرافیایی هر یک از مناطق اسپانیا به شکل زیر انجام داد:

 • مناطق سبز اسپانیا شامل مناطق گالیسیا، آستوریاس و کانتابریا که به آب و هوای کوهستانی و مرطوب و معتدل و با داشتن ارتفاعات سر سبز زیاد شناخته می شود
 • مناطق شمالی اسپانیا شامله مناطق آراگون، سرزمین باسک، نابارا و لاریوخا که به داشتن غذاهای بسیار خوشمزه ، سواحل بسیار زیبای سان سباستین و داشتن انگورستان ها یا تاکستان های لاریاکا شناخته می شود و بصورت کلی مناظر بسیار دیدنی و بکری در این مناطق وجود دارند.
 • مناطق شرقی اسپانیا شامل مناطق کاتالونیا، والنسیا و مورسیا که به دلیل داشتن پیشینه تاریخی و آثار تاریخی بسیار زیبا که بر جای مانده از دوران رم باستان هستند و داشتن سواحل زیبای مدیترانه ای شهرت دارند.
 • مناطق مرکزی اسپانیا شامل مادرید، کاستیا- لامانچا و کاستیا- لئون و اکسترمادورا که دارای آب و هوای خنک تر نسبت به سایر مناطق بوده و حول محور مادرید می باشند.
 • منطقه آندولس یا اندلس که از مناطق بسیار تاریخی یا بناهای فوق العاده دیدنی و ارزشمند به دلیل نوع معماری  خود هستند. این منطقه هنوز تحت تاثیر فرهنگ اعراب قرار دارد و به داشتن کوه ها و سواحل زیبا شهره است.
 • جزایر بالئارس شامل جزایر مشهور و شناخته شده میروکا، منورکا، ایبیزیا و فرانسنترا می باشد که از بهترین مقاصد گردشگری در سواحل دریای مدیترانه محسوب می شوند.
 • جزایر قناری شامل جزایر بسیار دوست داشتنی تنریف، گران کناریا، فوئرتونتورا، الاگومر، لنزاروت، لاپالما و ال هیرو می باشد که از جزایری هستند که از نوع جزایر آتشفشانی بوده و در سواحل افریقایی کشور اسپانیا واقع شده اند. این جزایر شهرت جهانی دارند و به دلیل نوع آب و هوای بسیار مطلوب بسیاری از مردم جهان هر ساله زمان زیادی را برای استراحت برای سفر به این جزایر اختصاص می دهند.
 • مناطق شمال اسپانیا در مجاورت قاره افریقا شامل مناطق سئوتا، مللیه، کرگ .لز دیلا گومرا، کرگ آلوچهاماس، جزایر چافاریناس و جزیره البرن می باشد این مناطق در مجاورت سواحا مراکش قرار دارند و از دیدنی ترین مناطق و بکرترین مناطق اسپانیا هستند.

شهرهای اصلی اسپانیا

شهرهای اسپانیا عمدتا از شهرهای شناخته شده و محبوبی در دنیا می باشند و می توان گفت که کمتر کسی در دنیا وجود دارد که با اندک مطالعات جغرافیایی در خصوص اغلب شهرهای اسپانیا نشنیده باشد.

 با این حال از مهم ترین شهرهای اسپانیا می توان به ترتیب به شهرهای زیر اشاره کرد:

 • شهر مادرید: مادرید پایتخت دوست داشتنی کشور اسپانیا و از بهترین شهرهای جهان است. در کنار توسعه و زیر ساخت های فوق العاده ای که در این شهر وجود دارد می توان وجود آثار تاریخی فراوان، موزه ها و معماری های فوق العاده و البته زندگی شبانه توام با بهترین غذاها و نوشیدنی ها را از مشخصه های اصلی این شهر دانست.

مادرید

 • بارسلونا: بارسلونا هر چند یک تیم فوتبال شناخته شده در دنیا دارد اما این همه موجودی بارسلونا نیست. این شهر پر است از تاریخ و نماد های فرهنگی و زیبا. ساختمان های مدرن و بسیار شیک با طراحی های منحصر به فرد و سواحل و کافه هایی که برای زندگی ای آرام ساخته شده اند.
 • شهر بیلبائو: بیلبائو مرکز منطقه شناخته شده باسک است و یکی از صنعتی ترین شهرهای کشور اسپانیا سات . موزه مشهور گوگنهام در این شهر واقع شده است و جاذبه های فراوانی دارد.
 • مالاگا: سواحل بسیار مشهور و پر طرفدار کاستا دل سول  در شهر مالاگا واقع شده است. این شهر مرکز فلامنکو است و بسیاری از مردم اسپانیا به فرهنگ خاص این منطقه آن  را می شناسند.
 • شهر کوردوبا : این شهر به دلیل وجود مسجدی به همین نام یعنی مسجد کوردوبا که کار دست معماران مسلمان زبر دست است شناخته می شود و از زیباترین شهرهای اسپانیا برای گردش و گذران وقت است.
 • شهر گرانادا: یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین شهرهای گردشگری اسپانیا است که به دلیل قرار گرفتن در بین کوه های بلند و سر به فلک کشیده اسپانیا دارای آب و هوای خنک و مناظر بسیار دیدنی و چشم نواز است.
 • شهر سویل : شهر سویل که بعضا سویا نیز نامیده می شود از شهرهای پر جمعیت اسپانیا است که کلیسای بزرگی هم در آن واقع شده است. در واقع این کلیسا سومین کلیسای بزرگ جهان است.
 • شهر والنسیا: از شهرهای ساحلی اسپانیا با آب و هوای معتدل و فوق العاده برای میل کردن غذاهای سنتی از جمله غذای پاله که در این شهر شهرت زیادی دارد.
 • ساراگوسا: این شهر از شهرهای بزرگ و اقتصادی اسپانیا است که در سال 2008 نیز میزبان نمایشگاه جهانی بوده است.

مناطق دیدنی اسپانیا

صرف نظر از وجود شهرها و ایالت های متفاوت در اسپانیا که هر کدام تعداد زیادی جاذبه گردشگری دارند و زمان زیادی برای بازدید همه جاذبه های خود نیاز دارند برخی از مناطق و یا جاذبه های گردشگری شناخته شده در اسپانیا که شهرت بسیاری دارند به شرح زیر می باشند:

 • کوستا بلانکا ( کاسا بلانکا) بدون تردید کوستا بلانکا یکی از برترین سواحل دنیا است. این ساحل بیش از 200 کیلومتر امتداد دارد. اغلب خط ساحلی کوستا بلانکا را سواحلی با شن های سفید و آبی درخشان و زلال تشکیل داده اند و وجود روستاهای تاریخی در امتداد این ساحل بر جذابیت آن افزوده است.
 • کراس براوا: اگر به دنبال سواحلی منحصر به فرد یا ناهواری ها و پاتوق های عالی هستید این سواحل را نباید در زمان گردش به اسپانیا از دست بدهید.
 • کاستا دل سول: اگر از عاشقان سواحل و آفتاب گرفتن باشید قطعا نام ساحل کاستا دل سول را که در جنوب کشور اسپانیا قرار دارد شنیده اید.
 • گالیکسی: مجموعه ای شهرهای و روستاهای کوچک تاریخی که به داشتن غذاهای سنتی بسیار لذیذ شهرت دارند. این شهرها هر کدام سواحل خاص خود را دارند که باعث تمایز از یکدیگر می شوند.
 • گران کناریا: قاره مینیاتوری جهان، یک ساحل بسیار عالی از مجموعه سواحل جزایر قناری که به دلیل داشتن اقلیم ها و مناظر بکر و فوق العاده دیدنی به این نام شناخته می شود.
 • ایبیزا: این منطقه به دلیل حضور انواع کلوپ های شادی و موسیقی شهرت زیادی دارد و هر ساله ده ها خواننده برتر جهان را میزبانی می کند.

ایبیزا

 • لایورکا : این منطقه به دلیل اینکه میلیون ها سال قدمت دارد و انواع فسیل حیوانات افسانه ای مانند دایناسورها را در خود نگهداری می کند شناخته شده است.
 • مایورکا: در بین جزایر بالئاریک ، بزرگترین جزیره است که به دلیل داشتن انواع سواحل با تفاوت های مشخث و ایجاد ساختارهای بسیار عالی برای شب زنده داری جمعیت زیادی را به سمت خود کشیده است.
 • سیرانوادا: این منطقه به دلیل داشتن کوهستان های بسیار بلند و پیست های عالی برای اسکی و انواع ورزش های زمستانی شهرت زیادی دارد.
 • تنریف: تنریف سرسبزترین و بهترین آب و هوای اسپانیا را دارد. این منطقه پر است از جنگل ها و مناظر عالی که با پوشش های گیاهی منحصر به فرد و عجیب و غریب شناخته می شوند. انواع دشت ها، بیابان ها، آتشفشان ها، سواحل ، دریا کنار و انواع حیوانات و جانداران و بسیاری از عجایب دیگر را در این منطقه خواهید دید و در واقع تنریف ترکیبی است از بهترین مناظر طبیعی جهان.

تنریف

آب و هوای اسپانیا

گفتیم که اسپانیا کشوری چهار فصل است انواع سواحل زیبا، کوه ها، دشت ها و بیابان ها و داشتن انواع تفریح های آبی، تفریحگاه ها، سواحل گرم تا کوه ها و پیست های اسکی سواری سرد، زندگی شبانه، میدان های شهری فوق العاده جذاب، داشتن ساختمان های مدرن و پیشرفته تا ساختمان های بسیار کهن و سنتی و غیره در همه جای این کشور دیده می شوند.

اما آب و هوای همه مناطق اسپانیا با هم یکسان نیست و هر قسمت از اسپانیا تنوع زیستی و آب و هوایی دارد. به همین علت است که می توان در هر فصلی به این کشور سفر کرد و منطقه ای را برای گردش و لذت بردن انتخاب کرد.

برای شناخت مناطق مختلف اسپانیا از نظر آب و هوایی بد نیست نگاهی منطقه بندی شده به این کشور داشته باشیم:

قسمت های شمالی و شمال غرب اسپانیا

اگر قصد سفر به شمال یا شمال غرب اسپانیا را دارید و یا حتی برای اقامت اسپانیا شمال غری یا شمال اسپانیا را مد نظر دارید باید بدانید که با مرطوبت ترین قسمت اسپانیا سر و کار خواهید داشت. تقریبا در تمامی سال در این منطقه از اسپانیا شاهد بارندگی هستیم.

در تابستان نیز میزان بارندگی در قسمت های شمالی اسپانیا بالا است و هوای خنک تری به نسبت سایر مناطق اسپانیا در این قسمت حاکم است هر چند میزان رطوبت نسبتا بالا و هوا شرجی و باز هم گرم است.. البته هر چه از غرب به سمت شرق حرکت کنیم از میزان بارندگی ها کاسته می شود.

قسمت های مرکزی اسپانیا

در مرکز اسپانیا هر چند میزان بارندگی کم است اما با این حال برف معمولا سنگین می بارد و تا مدت ها بر روی کوه های این منطقه برف قابل مشاهده است. تابستان های گرمی دارد و در این فصل بادهای گرمی در مرکز اسپانیا مرتبا می وزد. تقریبا بهترین زمان برای سفر به مناطق مرکزی اسپانیا بهار و اوایل تابستان است زیرا میزان بارندگی مناسب و هوای خوب و متعادلی دارد.

نوع بارندگی در مناطق مرکزی اسپانیا کوتاه مدت ولی رگباری و شدید است. در فصل زمستان از شدت بادها کاسته می شود و هوا در این قسمت سردتر می شود.

مناطق مدیترانه ای اسپانیا

مدیترانه

این مناطق در حاشیه دریای مدیترانه بهترین سواحل و استراحتگاه ها را شامل می شود که به دلیل داشتن مدت زمان آفتابی نسبتا خوب به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی بر محبوبیت آنها نیز افزوده شده است.

حتی در زمستان آب و هوای این مناطق معتدل و رو به گرم است. در تابستان ها نیز هوا خیللی داغ نمی شود و رطوبت هوا مانع افزایش زیاد دما می شود. نسیم مهمان اغلب اوقات عصرگاهی در این مناطق است . بیشترین میزان بارندگی در حاشیه دریای مدیترانه در فصل پاییز اتفاق می افتد. به همین دلیل در زمستان می تواند مقصد خوبی برای گردشگران باشد.

آب و هوای جزایر قناری

جزایر قناری

از محبوب ترین مقاصد گردشگری اسپانیا جزایر قناری هستند که به دلیل آب و هوای فوق العاده مطلوب در تابستان ها و داشتن سواحل فوق العاده زیبا با مناظر عالی شهرت پیدا کرده اند. در واقع شاید هوا کمی گرم باشد اما نسیم خنکی که در این جزایر جریان دارد باعث دلپذیر شدن گرمای هوا می شود.

ددر زمستان ها نیز هوا در این جزایر مطلوب است و چندان خنک نمی شود. خبری از طوفان و یا بارندگی شدید در زمستان ها هم نیست و بصورت کلی در تمامی فصول می تواند به عنوان یکی از بهترین مکان ها در اسپانیا برای مسافران باشد.

زبان مردم اسپانیا

زبان اسپانیایی یکی از 5 زبان رسمی و مهم دنیا شناخته شده است که در عین حال در خود کشور اسپانیا نیز به عنوان زبان رسمی و عمومی مردم شناخته شده است. این زبان نه تنها در اسپانیا بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز، بخصوص کشورهای آمریکایی به عنوان زبان رسمی شناخته شده است.

زبان اسپانیایی ریشه ای رومنس دارد و با زبان های پرتغالی، ایتالیایی، رومانیایی، کاتالانی و برخی دیگر از زبان ها اشتراکاتی دارد. زبان اسپانیایی در بین برخی از مردم این کشور مانند مردم منطقه باسک به زبان کاستلین شهرت دارد.

اما این تنها زبان موجود در بین مردم اسپانیا نیست. تقریبا اسپانیا به دلیل داشتن مناطق مختلف در هر منطقه زبان خاص خود را دارد. از مشهورترین زبان های دیگر در اسپانیا می توان به زبان های کاتالانی، اتروری ، باسکی و یا گالیسی نام برد.

حتی در مناطق خود مختار باسک و یا برخی دیگر از مناطق اسپانیا این زبان ها که زبان اصلی مردم منطقه محسوب می شود به عنوان زبان رسمی نیز شناخته شده اند.

مردم اسپانیا علاقه زیادی به زبان خودشان دارند و دولت این کشور نیز برای اینکه زبان اسپانیایی را در جهان بیشتر توسعه دهد اقدامات جالب توجه زیادی انجام داده است.

فرهنگ مردم اسپانیا

فرهنگ

شاید برخی تنها فرهنگ اسپانیا را به رقص فلامنکو و یا خوردن تاپاس و رفتارهای خاص آنها در مذاکرات و یا سر میز غذا بدانند اما اسپانیا یک کشور غنی از نظر فرهنگی است. این کشور هزاران سال سابقه و قدمت دارد و در طول تاریخ خود هنرمندان و افراد سرشناس زیادی را به دنیا با سبک ها و آثار ارزشمند معرفی کرده است.

موسیقی، رقص فلامنکو، گاو بازی، آفتاب گرفتن و یا غذا خوردن با خانواده هر روز ظهر تنها بخشی از فرهنگ اصیل اسپانیای را تشکیل می دهد. اسپانیا کشوری با بیشینه بسیار زیاد فرهنگی و هنری است که به راحتی می توان این را در رفتار و تاریخ اسپانیا به راحتی مشاهده کرد.

شاد بودن از خصوصیات بارز مردم اسپانیا است  و موسیقی از عناصر مهم زندگی هر فرد در اسپانیا تلقی می شود و به همین دلیل موسیقی دانان و ترانه سراها و خوانندگان در این کشور جایگاه ویژه ای دارند. هر بهانه ای می توان لازمه شروع یک رقص دسته جمعی در بین مردم باشد.

رفتار مردم فارغ از رنگ و نژاد و جنسیت با همه مردم بسیار صمیمی است و همواره لبخند بر روی لب دارند. خانواده در کشور اسپانیا از اهمیت زیادی برخوردار است تا جایی که هم کسب و کارها و هم اغلب مدارس اجازه دارند که ظهرها برای صرف زمان با خانواده به خانه بروند و حتی یک چرت بعد از غذا نیز داشته باشند.

در اسپانیا پوشیدن لباس با رنگ شاد و گرم بسیار مرسوم است و کمتر دیده می شود که افراد به سراغ رنگ های تیره بروند. با وجود اینکه مذهب مردم اسپانیا مسیحی کاتولیک است اما عدمتا این مردم با مذهب یکدیگر کاری ندارند و انتخاب مذهب آزاد است. بصورت کلی مرد و زن در این کشور دارای پوشش سنتی بوده و از پوشیدن لباس های خیلی باز و برهنه عمدتا اجتناب می کنند.

مذهب مردم اسپانیا

همانطور که اشاره شد انتخاب مذهب در کشور اسپانیا آزاد است و به همین دلیل مسلمانان در این کشور مشکل خاصی برای زندگی ندارند. اما بصورت کلی عمده مردم اسپانیا دارای مذهب مسیحیت کاتولیک هستند.

با وجود اینکه در تاریخ پر فراز و نشیب این کشور مذاهب مختلفی روی کار بوده اند و حتی نزدیک به 750 سال مسلمانان حاکمیت این کشور را بر عهده داشته اند اما باز هم گرایش مردم این کشور بیشتر سمت مسیحیت بوده است.

اما عده زیادی از مدرم کشور اسپانیا با مذاهب مسلمان، یهودی و یا سایر فرقه های مسیحیت هستند و حتی برخی از خدانشناس ها که اعتقادی به خدا ندارند در این کشور زندگی می کنند. البته گرایش مذهبی و نوع دیدگاه نسبت به کذهب گاها در برخی از ایالت های اسپانیا ممکن است متفاوت باشد. حتی در برخی از ایالت های اسپانیا هر ساله و در طول هفته مقدی مردم با راه اندازی صفوفی بصورت پا برهنه نسبت به آزادی مذهب در این کشور اعتراض می کنند.

شهرهای تاریخی اسپانیا

اسپانیا کشوری فوق العاده تاریخی است که ایتالیا و چین بیشترین آثار تاریخی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو را دارد.  این کشور در یک منطقه فوق العاده در بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس واقع شده است و به همین دلیل از همان ابتدا مورد توجه بسیاری از قدرت های بزرگ دنیا بوده است.

زمانی تحت سیطره رومی ها و زمانی دست مسلمانان ابر قدرت بوده و زمانی نیز خود به عنوان یک امپراطوری بزرگ در جهان یکه تازی کرده است و هر بار تحت تاثیر حکومت پادشاهان مختلف خود رنگ خوبی ها و بدی های زیادی را دیده است.

همین امر باعث شده است که اسپانیا امروزی در هر نقطه و هر شهری حرف های تاریخی زیادی برای گفتن داشته باشد. تقریبا در تمامی شهرها و روستاهای این کشور می توان آثار تاریخی فراوان را با پیشینه های فوق العاده ورق زد.

اندلس در جنوب اسپانیا یکی از این شهرها است که تاریخ خود را با امپراطوری مسلمانان بیشتر به اشتراک گذاشته است. در کادیز رد پای رومی ها را می بینیم، شهری که از پر قدمت ترین شهرهای اروپای غربی محسوب می شود و هنوز محل اقامت رومی ها را نمایش می دهد.

رندا در نزدیکی شهر  کادیز از  زیباترین شهرهای قدیمی اسپانیا و بر روی صخره های شیب داری واقع شده است. یکی از قدیمی ترین قلعه های دنیا در این شهر قرار گرفته است.

 اما با رفتن به شهرهای کوردوبا و گرانادا آثار بی نظیر هنر دست مسلمانان را دوباره به خوبی می بینیم که در جای جای این شهر ها رخ نمایی می کنند. کاخ الحمرا از زیباترین بناهای جهان در گرانادا با آرک های راه راه و قرمز رنگ خود که از فواصل مختلف دیده می شود تقریبا از آثار منحصر به فرد در جهان اسلام است.

سویا به عنوان مرکز فرهنگی شهر اندلس شناخته می شود و در گوشه گوشه این شهر آثار تاریخی فراوانی وجود دارد. این شهر به عنوان بندر اصلی امرکیایی ها بوده است. ضمن اینکه یکی از بزرگترین کلیساهای جهان در این شهر واقع شده است.

مرکز تاریخ اسپانیا جایی نیز جز شهر تولدو که از شهرهای قرون وسطایی بسیار زیبا و در نزدیکی پایتخت اسپانیا یعنی مادرید واقع شده است. کاستیل لئون سالامانکار از اولین شهرهای جهان است که در دل خود دانشگاه تاسیس کرده است. سانتیاگو دو کمپوستلا  از نامداران هنر اسپانیا در گلیسیا به خاک سپرده شده است و بزرگترین و زیباترین کلیسا کل اسپانیا و حتی یکی از بهترین ها در جهان نیز در سانتیاگو قرار دارد.

اما شمال شرقی اسپانیا شاید بیش از هر منطقه دیگر دستخوش تغییرات تاریخی بوده است. مسلمانان، رومی ها و انواع ابر قدرت های جهان روزگاری در این قسمت ها جولان داده اند. همین امر باعش شده تا آثار بی شماری از قورن وسطی تا ده ها سال قبل در این مناطق دیده شود و هر کدام دارای معماری و هنر خاص خود می باشند.

ورزش اسپانیا

ورزش

عمده مردم دنیا حتی اگر اهل ورزش هم نباشند نام بسیاری از تیم های بزرگ لیگ معروف اسپانیا یعنی لالیگا را می شناسند. تیم های بارسلوناف رئال مادرید، اتلتیکو مادرید و والنسیا و غیره از تیم های فوتبال شناخته شده در کشور اسپانیا هستند.

لالیگا اگر عنوان اولی را نداشته باشد قطعا دومین یا سومین لیگ بزرگ دنیا با بیشترین هزینه ها را شامل می شود. ورزش در اسپانیا تنها رویکرد تفریح و سرگرم کننده و یا هزینه بر ندارد و به عنوان یک بخش از اقتصاد و فعالیت های اقتصادی بزرگ با سرمایه گذاری های بسیار کلان توصیف می شود.

 البته فوتبال و لالیگا تمام دارایی ورزش اسپانیا نیست، وزارت ورزش اسپانیا سال ها است سرمایه گذاری های بسیار زیادی در صنعت ورزش انجام داده است. امروزه در کنار فوتبال ، ورزش های تنیس، تنیس خاکی، دوچرخه سواری، بسکتبال و اسکی و غیره نیز در این کشور به شدت توسعه یافته است.

حتی در زمینه پرورش مربیان و بازیکنان بین المللی نیز کشور اسپانیا به عنوان پیشتاز در دنیا عمل می کند. تا جایی که امروزه مربیان و بازیکان بسیاری در سطح بین المللی برای آموزش فوتبال و یا دوره های مربیگری انواع رشته های ورزشی جایی بهتر از اسپانیا و در حد و اندازه های این کشور سراغ ندارند. حتی خود اسپانیا به عنوان متولی صادر کردن ورزشکار و مربی به بسیاری از لیگ ها و کشور های دنیا است.

واحد پول کشور اسپانیا

اسپانیا یکی از اولین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود. تمامی کشورهای عضو این اتحادیه از قوانین و مقررات مشترکی استفاده می کنند که یکی از این قوانین داشتن واحد پول مشترک و یکسان است.

بر همین اساس اسپانیا از کشورهایی است که واحد پول یورو را به عنوان واحد پول رسمی خود انتخاب کرده است و تمامی مبادلات و قراردادهای داخلی و بین المللی در این کشور با یورو انجام می شود.  یورو با نماد € شناخته می شود و از کد ISO ، EUR بهره می برد.

فرهنگ انعام دادن در اسپانیا

در بسیاری از فرهنگ ها و سنت های کشورهای اروپایی پرداخت انعام در ازا برخی از خدمات مانند سرو غذا در رستوران و یا کافه ها به عنوان یک فرهنگ کامل پذیرفته شده است و این انتظار همواره وجود دارد که باید از طرف فردی که از این خدمات استفاده کرده است در کنار قیمت اصلی هزینه انعام نیز در نظر گرفته شود.

اما در اسپانیا بر خلاف این کشور ها به هیچ عنوان الزامی برای پرداخت انعام که به اسپانیایی پروپین نامیده می شود وجود ندارد و حتی بر روی صورتحساب شما نیز بدون اینکه متوجه شوید این هزینه اضافه نشده است.

البته در خصوص برخی از خدمات مانند هتلداری این موضوع کمی متفاوت است. در هتل ها اغلب پیشخدمت ها انتظار دارند که انعام دریافت کنند هر چند باز هم الزامی برای پرداخت انعام نیست. بصورت کلی پیشنهاد می شود در صورت داشتن رضایت کامل بین 1 تا 2 یورو انعام پرداخت کنید، زیرا عدم پرداخت انعام به منزله این این است که شما از خدمات راضی نبوده اید.

نحوه کار در اسپانیا

مردم اسپانیا مردمانی منظم و وقت شناس هستند. آنها کار را برای کار انجام می دهند و از هیچ یک از فعالیت های دیگر خود به خاطر کار صرف نظر نمی کنند. بصورت کلی نباید مردم اسپانیا را مردم بسیار سخت کوشی توصیف کرد که برای کار همه کاری می کنند.

اغلب کسب و کار ها بصورت رسمی از ساعت 9 صبح شروع می شود و تا ساعت 13.30 ادامه پیدا می کند و در این زمان باید دو تا سه ساعت استراحت داشته باشند. معمولا برای صرف ناهار و گذراندن زمان با خانواده این ساعت را تعطیل می کنند. سپس از ساعت 16 یا 16.30 مغازه ها و یا کسب و کارها دوباره شروع به فعالیت می کنند و نهایتا تا ساعت 18.30 یا 19 کار ادامه پیدا می کند.

البته برخی از مغازه دارها تا ساعت 20.30 یا 21 هم فعالیت می کنند و در این بین کسب و کارها و مغازه هایی نیز بصورت شبانه روزی فعال هستند.

البته این شامل حال رستوران ها و کافه های نمی شود و بسیاری از رستوران ها تا ساعت 1 بامداد فعالیت دارند. بهترین وعده غذایی در اسپانیا وعده غذایی ناهار است. به همین دلیل عمدتا در زمان ناهار رستوران ها و کافه ها بسیار شلوغ هستند.

روزهای یکشنبه روز تعطیل در اسپانیا است و روز های شنبه نیز اغلب تعطیل و یا نصفه روزه کار می کنند. هر چند در ماه دسامبر که کاه خرید و جشن در اسپانیا است اغلب مغازه ها نه تنها ساعات کار خود را اضافه می کنند بلکه روز های تعطیل نیز تمام وقت کار می کنند.

مشاغل اداری مانند بانک ها و دفاتر شرکت ها نیز روش متناسب با روش کسب و کار های دیگر دارند. به همین دلیل ممکن است در یک شرکت وسط روز و در زمان ناهار خدماتی به شما ارائه نشود. در اسپانیا شما باید بدانید که در زمان ناهار نباید مزاحم فردی شوید و باید زمان خود را به شکلی تنظیم کنید که برای خرید و یا انجام امور اداری در ساعات غیر ناهاری و استراحت بتوانید کار خود را انجام دهید.

صنعت مد در اسپانیا

اسپانیا از پیشتازان صنعت مد و لباس در دنیا است. برند های مانگو، دسیگوال، زارا، برشکا و کمپر  از معروف ترین برند هایی هستند که در اسپانیا فعالیت می کنند. این برند ها به عنوان الگویی برای سایر برند ها و مد ها در دنیا شناخته می شوند و در اغلب کشورهای بزرگ و صنعتی دنیا هر یک از این برند ها نمایندگی فروش دارند.

مردم اسپانیا بصورت کلی بسیار خوش پوش و عاشق عطر و  لباس های تمیز هستند. آنها از لباس ها و مدل های جدید استقبال می کنند و جین یا لی یکی از محبوب ترین انواع لباس در بین مردم این کشور است. بصورت کلی اگر به اسپانیا سفر کردید حتما خرید لباس را در برنامه های خود داشته باشید.

غذا در اسپانیا

غذا

حتی در ایران هم بسیاری از شهرهای بزرگ شعباتی از غذای اسپانیایی را دارند. اسپانیا از کشورهایی است که غذاهای شناخته شده و مشهوری در دنیا دارد و در این صنعت نیز توانسته موفقیت های زیادی داشته باشد.

 شاید دلیل طعم و مزه فوق العاده غذاهای اسپانیایی بخصوص برای مسلمانان این باشد که بسیاری از غذاهای سنتی کشور اسپانیا از غذاهایی هستند ک هریشه در سنت عرب ها و مردم مسلمان دارند و به همین دلیل حتی بسیاری از ایرانی ها غذاهای اسپانیایی را ترجیح می دهند.

اسپانیایی ها غذا راب صورت ساده و سبک میل می کنند. گوشت و بخصوص گوشت ماهی  و سبزیجات از اصلی ترین متریال در انواع غذاهای اسپانیایی ها هستند.

یکی از شاخصه های اصلی غذاهای اسپانیایی  میزان ادویه کم غذاهای اسپانیایی است. عمدتا مزه غذاهای این کشور وابسته به سبزیجات و سایر مواد غذایی است که در غذا استفاده می شود.

در اسپانیا در کنار رستوران های مشهور این کشور که انواع غذاهای کلاسیک و سنتی را ارائه می کنند بسیاری از رستوران های چینی، آمریکایی و ایتالیایی و غیره نیز فعالیت می کنند.

خوردن غذا در اسپانیا نیازمند دانستن برخی از آداب و رسوم این کشور است. اسپانیایی ها به زمان غذا خودرن خود حساس هستند و معمولا بر اساس یک جدول دقیق زمان بندی شده غذا میل می کنند.

عمدتا غذای صبحانه مردم اسپانیا بین ساعت 7 تا 8 صبح میل می شود. صبحانه آنها بسیار سبک است و معمولا یک فنجان قهوه به همراه یک تکه کیک و یا شیرینی مخصوص مجالدنا است. سپس در ساعت حدود 10 تا 10.30 صبح اغلب اسپانیایی ها برای میل کردن میان وعده به کافه  ها می روند و یک وعده غذای ساده و سبک دیگر میل می کنند.

در حدود ساعت 12  و یک ساعت قبل از ناهار ، بسیاری از مردم اسپانیا عادت دارند که یک وعده غذای اشتها اور میل کنند که به زبان اسپانیایی به ال اپریتیو شهرت دارد. معمولا این وعده غذایی یک باگت کوچک با یک فنجان نوشیدنی سبک است.

بین ساعت 13.30 تا 14.30 مهم ترین وعده غذایی اسپانیایی ها یعنی ناهار صرف می شود. مردم اسپانیا ارزش زیادی برای ناهار قائل هستند و حتی ترجیح می دهند به همراه خانواده میل کنند و کامل و مفصل این وعده غذایی را میل می کنند.

عصر نیز در بین ساعت 17 تا 17.30 دوباره بسیاری از مردم اسپانیا یک میان وعده سبک دیگر میل می کنند. و در ساعت 20.30 تا 21 نیز برای صرف شام آماده می شوند. شام نیز در اسپانیا بسیار سبک است. هر چند در سال های اخیر و با رویکرد شب نشینی و شب زنده داری در شهرهای بزرگی مانند مادرید هستند رستوران هایی که تازه ساعت 23 باز می کنند و تا پاسی از شب سرویس دهی می کنند.

بسیاری از مردمی که دوست دارند شب زنده داری کنند وعده شام خود را به این ساعت ها اختصاص می دهند و با خوردن شامی مفصل به همراه نوشیدنی در کنار دوستان و خانواده تا پاشی از شب بیدار می مانند.

معمولا در بین ناهار تا شام اغلب رستوران ها تعطیل هستند. بنابراین اگر در این زمان به دنبال خوردن غذا و یا رفع گرسنگی هستید باید از غذاهای آماده در سوپر مارکت ها و یا خوراکی های برخی از کافه ها مانند انواع پاستا استفاده کنید.

تاپاس اسپانیایی

تاپاس از مشهورترین غذاهای اسپانیایی است که هم به عنوان غذای اصلی ، هم به عنوان پیش غذا و هم به عنوان میان وعده توسط اسپانیایی ها صرف می شود و تقریبا تمامی اسپانیایی ها به آن علاقه دارند. هر شهر و یا ایالت در اسپانیا تاپاس های مخصوص به خودش را دارد و به همین دلیل تقریبا در تمامی شهرهای اسپانیا می توانید با نوع متفاوتی از تاپاس مواجه شوید.

هر چند در رستوران ها نیز تاپاس فررروخته می شود ولی عمدتا مردم برای خوردن تاپاس به کافه ها می روند و یا کمی نوشیدنی مانند قهوه یا چایی تاپاس را میل می کنند. در برخی از رستوران ها به همراه غذای اصلی و به صورت رایگان تاپاس سرو می شود.

تاپاس دارای دستورالعمل های متفاوتی است که همانگونه که توضیح دادیم اغلب به منطقه ای که در آن تاپاس را میل می کنید باز می گردد. بصورت کلی تاپاس ممکن است کاملا با سبزیجات تهیه شود  و یا با استفاده از گوشت خوک، گوشت گوساله و یا با استفاده از غذاهای دریایی درست شود. معمولا اگر به عنوان وعده غذایی اصلی قصد خوردن تاپاس دارید باید حداقل دو تا سه تاپاس سفارش دهید.

فست فود در اسپانیا

شاید در زمان سفر به اسپانیا از تعداد کم مغازه های فست فودی در این کشور و اغلب شهرهای آن تعجب کنید. اما اصلا جای تعجب نیست زیرا مردم این کشور به غذاهای سنتی خود خیلی وابسته هستند و بر عکس از غذاهای فست فودی زیاد استقبال نمی کنند. حتی با وجود شهرت زیاد غذاهای فست فودی بین المللی مانند مک دونالد و برگر کینگ باز هم تنها در شهرهای مانند مادرید و یا بارسلونا ممکن است یکی دو نمایندگی پیدا کنید.

البته در این بین پیتزا را باید استثنا کرد. پتزا تقریبا در همه شهرهای اسپانیا وجود دارد و به خوبی مورد استقبال مردم است. به دلیل کم بودن تعداد فست فود ها در اسپانیا و استقبال کمی که از انها می شود معمولا قیمت فست فود در اسپانیا از غذاهای سنتی بالاتر است.

نوشیدنی گرم در اسپانیا

در اسپانیا قهوه و چایی محبوب ترین نوشیدنی های گرم در این کشور هستند. اینکه بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی مردم اسپانیا به چایی تا یان میزان علاقه دارند به تاریخچه آنها باز می گردد که صد ها سال با اعراب هم نشین بوده اند.

کیفیت قهوه در اسپانیا از اهمیت زیادی برخوردار است. بصورت کلی در اسپانیا قهوه را باید تازه و  با کیفیت آماده کرد تا مشتری داشته باشد. همین امر باعث شده تا در هیچ یک از قهوه خانه ها و کافه های این کشور طعم و مزه قهوه و کیفیت بد قهوه شاهد نباشید.

قهوه اسپرسو تلخ بدون شکر و شیر از محبوبیت زیادی در اسپانیا برخوردار است. اسپانیا قهوه خاص خود را دارد و بسیاری از مردم ترجیح می دهند قهوه خودشان را میل کنند. اما با این حال برند استارباکس آمریکا نیز در اسپانیا فروش نسبتا خوبی دارد هر چند هنوز نسبت به برند های داخلی اسپانیا قدرت رقابت زیادی ندارد و بیشتر در بین مسافران و گردشگران فروش دارد.

چایی اما در اسپانای از کیفیت زیادی برخوردار نیست و عمدتا بصورت لیپتون یا کیسه ای فروخته می شود. با این حال نوشیدنی مورد علاقه مردم اسپانیا بعد از انواع قهوه ، چایی است و بخصوص در مناطقی مانند کوردوبا و اندلس مردم چایی را کم و بیش میل می کنند.

شرایط ورود به کشور اسپانیا

اسپانیا یکی از اصلی ترین کشور های عضو اتحادیه اروپا  و عضو پیمان نامه شینگن است. این بدان معنا است که این کشور هیچ کنترل مرزی خاصی با کشورهایی که عضو توافقنامه شینگن هستند برای ورود و خروج به کشورش ندارد.

ضمن اینکه برای سایر کشورهای اروپایی دیگر نیز کنترل های مرزی زیادی ندارد البته به غیر از کشور های بلغارستان، کرواسی، ایرلند، رومانی و انگلستان.  این موضوع برای سایر کشور های عضو پیمان شینگن نیز دقیقا به همین شکل است و افرادی که در اسپانیا زندگی می کنند و یا ویزا شینگن برای ورود به اسپانیا را گرفته اند نیز می توانند بدون کنترل های مرزی به تمامی این کشورها سفر کنند.

البته باید در نظر داشت که تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا الزاما عضو توافقنامه شینگن نیستند و به همین دلیل باید برای مقاصد سفر خود در زمانی که از ویزا شینگن استفاده می کند دقت زیادی داشته باشید.

برای ورود به اسپانیا اگر شما از اعضا اتحادیه اروپا ، کشور های عضو منطقه اقتصادی اروپا و یا سوئیس هستید نیازی به ویزا ندارید.

البته افراد زیر 18 سال باید از پدر و مادر خود یک نامه یا رضایت نامه داشته باشند. مردم کشورهای آنتیگوا و باربودا ، باهاما ، باربادوس ، موریس ، سنت کیتس و نوویس و سیشل نیز می توانند به مدت 90 روز بدون نیاز به دریافت ویزا در اسپانیا بمانند و حتی کار کنند اما امکان فعالیت کاری برای سایر افراد عضو توافقنامه شینگن وجود ندارد.

افراد یا اعضا کشورهای غیر اتحادیه اروپا، توافقنامه شینگن و سوئیس که قصد اقامت بیش از 90 روز در اسپانیا را دارند و یا قصد مسافرات به اسپانیا و ماندن بیش از 90 روز در اسپانیا را دارند باید ویزا دریافت کنند. حتی افرادی که قصد اقامت 6 ماهه در اسپانیا دارند باید بعد از اینکه وارد اسپانیا شدند و تا قبل از 30 روز کار اقامت خود را انجام دهند.

سفر به اسپانیا

راه های زیادی برای سفر به اسپانیا وجود دارد. از طریق راه های هوایی، زمینی و دریایی و یا حتی با استفاده از خودرو های شخصی و اتوبوس و یا قطارهای بین المللی می توان از طریق کشورهای همسایه به اسپانیا سفر کرد.

 برای سفر هوایی نیز تقریبا تمامی شهرهای اسپانیا فرودگاه های بین المللی دارند که توسط آزانس های هواپیمایی زیادی سرویس دهی شده و تقریبا به تمامی نقاط جهان پرواز دارند. بدون تردید بهترین مسیر برای سفر به اسپانیا مسیر های هوایی و استفاده از هواپیما است.

حداقل مدارک مورد نیاز برای سفر به اسپانیا

اگر قصد سفر به اسپانیا را دارید باید برخی از مدارک را به همراه داشته باشید. ممکن است این مدارک با توجه به مقصد شما و یا ایالت های مختلفی که در اسپانیا وجود دارند متفاوت باشد اما با این حال بهتر است قبل از سفر این موضوع را از طریق سفارت اسپانیا در کشور خودتان پیگیری و سوال کنید.

اما حداقل مدارک مسلم برای سفر به اسپانیا عبارتند از:

 • با توجه به موادر فوق شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سوئیس می توانند با داشتن یک گذرنامه معتبر و یک کارت شناسایی معتبر به اسپانیا سفر کنند. تمامی کشورهای عضو توافقنامه شینگن و کشورهای یاد شده نیازی به دریافت ویزا ندارند.
 • شهروندان سایر کشور های جهان از جمله ایران برای سفر به کشور اسپانیا نیاز به دریافت ویزا دارند و برای این منظور باید دارای یک گذرنامه معتبر باشند که حداقل شش ماه در زمان درخواست اعتبار داشته باشد.
 • همیشه بهترین راه برای به دست آوردن اطلاعات سفر به اسپانیا دریافت آخرین وضعیت و تغییرات  مورد نیاز در خصوص مدارک از وزارت امور خارجه و یا کنسولگری اسپانیا در کشور خودتان است.

نحوه سفر به اسپانیا

اسپانیا یکی از پیشرفته ترین راه های ارتباطی در جهان را دارد. حسن این کشور پیشرفته اروپایی در این است که با استفاده از روش های مختلف می توان به راحتی به این کشور سفر کرد. بخصوص سیاست های گردشگری بسیار توسعه یافته و ساده این کشور باعث شده تا شرایط سفر برای اکثر مردم جهان به این کشور ساده تر شود.

در حال حاضر سفر به اسپانیا با استفاده از مسیر های حمل و نقل هوایی، راه آهن، مسیر های دریایی، انواع مسیر های زمینی و از طریق کشورهای همسایه و غیر همسایه امکان پذیر است که در زیر به تشریح هر کدام خواهیم پرداخت:

سفر هوایی به اسپانیا

سفرهوایی به اسپانیا

ایبیزا (Ibiza) شرکت ملی هواپیمایی کشور اسپانیا است. این شرکت به تمامی فرودگاه های اصلی کشور اسپانیا خدمات رسانی می کند. مهم ترین فرودگاه های بین المللی اسپانیا عبارتند از فرودگاه مادرید، فرودگاه بارسلونا، فرودگاه پالما د مالورا و فرودگاه مالاگا  می باشند و بعد از این فرودگاه ها به ترتیب فرودگاه های سویا، فرودگاه والنسیا،  فرودگاه بیلبائو، فرودگاه آلیکانته، فرودگاه سانتیاگو د کامپوستلا، فرودگاه ویگو، فرودگاه گران کاناریا، و دو فرودگاه تنریف قرار دارند.

این فرودگاه ها  فرودگاه های بین المللی کشور اسپانیا هستند و در کنار این فرودگاه ها ده ها فرودگاه داخلی دیگر هستند که اغلب خدمات پرواز به مناطق داخلی و یا نهایتا چند مقصد اروپایی دیگر را ارائه می دهند.

فرودگاه های مادرید، بارسلونا و بیلبائو از زیباترین و با شکوه ترین فرودگاه های بین المللی در جهان هستند که کار ساخت این فرودگاه ها هنر دست بهترین معماران و طراحان داخلی این کشور می باشد.

به غیر از شرکت هواپیمایی ایبیزا که شرکت ملی اسپانیا است ده ها شرکت بین المللی دیگر نیز خدمات حمل و نقل هوایی را به مسافران مختلف راهی اسپانیا و یا مسافر از اسپانیا ارائه می دهند که مهم ترین این شرکت های هواپیمایی فعال در اسپانیا عبارتند از شرکت های ایزی جت (EasyJet )، شرکت راین ایر (Ryanair )، شرکت بلو ایر (Blue Air ) ، شرکت جت تو دات کام (Jet2.com ) و شرکت ویلینگ (Vueling ).

به خاطر داشته باشید که خرید بلیط هواپیما در اسپانیا و یا به مقصد اسپانیا نیازمند ارائه کارت شناسایی معتبر برای هر یک از این شرکت ها می باشد. بنابراین باید اگر حتی بلیط خود را بصورت الکترونیکی خریداری کرده اید در زمان سوار شدن به هواپیما کارت شناسایی معتبر خود را به همراه داشته باشید. ضمن اینکه برای خرید الکترونیکی بلیط به مقصد اسپانیا نیاز دارید که کارت اعتباری بین المللی و یا اروپایی داشته باشید.

مسافرت ریلی به اسپانیا

مسافرت ریلی به اسپانیا

تردیدی نیست که بهترین راه برای سفر به اسپانیا بخصوص اگر قصد سفر به این کشور را از یکی از مقاصد اروپایی دارید استفاده از قطار است. قطارهای پر سرعت نه تنها بسیار مطمئن هستند بلکه بهترین راه برای سفر از فرانسه به اسپانیا تلقی می شوند.

بسیاری از خطوط ریلی فرانسه به اسپانیا از شهر پاریس به بارسلونا و مادرید است. حدود ساعت زمان سفر از پاریس تا بارسلونا است. یکی دیگر از خطوط پر طرفدار برای سفر از فرانسه به اسپانیا خط ریلی  سن سباستین  به بویین است. یک مسیر منطقه ای ریلی نیز تولوز فرانسه را به بارسلونا اتصال می دهد.

بنابراین می توانید اگر از هر منطقه ای در اروپا قصد سفر به اسپانیا را دارید ابتدا به مقصد  فرانسه و سپس از فرانسه با یکی از خطوط فوق الذکر به اسپانیا سفر کنید.

البته تنها راه  سفر ریلی به اسپانیا استفاده از مسیرهای فرانسه نیست و می توانید از پرتغال نیز برای سفر به اسپانیا از طریق مسیرهای ریلی استفاده کنید اما سرعت و اطمینان مسیر های فرانسه را ندارد. برای این منظور می توانید از راه های دریایی به پرتغال و با استفاده از قطار به اسپانیا سفر کنید.

فقط باید در نظر داشته باشید که برای اطمینان از اینکه سفر شما برنامه ریزی درستی دارد در صورت تهیه بلیط برای هر یک از مقاصد دیگر اروپایی و سپس برای فرانسه و یا پرتغال و نهایتا به اسپانیا بهترین برنامه را داشته باشید و بلیط های خود را از قبل رزرو کنید.

افرادی که از ایران قصد سفر به اسپانیا با استفاده از قطار را دارند نیز می توانند از همین روش ها یعنی سفر به پرتغال یا فرانسه و سپس سفر ریلی به اسپانیا استفاده کنند.

سفر با اتوبوس به اسپانیا

یکی از ارزان ترین روش های سفر به اسپانیا استفاده از اتوبوس است. اما این روش عمدتا متناسب با کشورهای همسایه اسپانیا است و افرادی که در اروپا زندگی می کنند نیز گاها از خدمات شرکت های حمل و نقل بین المللی اتوبوس رانی می توانند استفاده کنند.

بصورت کلی هزینه استفاده از اتوبوس نسبت به هزینه های دیگر سفر به اسپانیا بسیار مقرون به صرفه تر است. مهم تر اینکه اتوبوس های بین المللی ارائه دهنده خدمات برای سفر به اسپانیا و یا حتی از اسپانیا زیر نظر بهترین شرکت های اتوبوس رانی جهان و با بالاترین استاندارد های بین المللی این خدمات را ارائه می کنند.

حسن دیگر استفاده از اتوبوس این است که اکثر شرکت های حمل و نقل اتوبوسی اسپانیا خدمات خود را شهر به شهر به اسپانیا ارائه می دهند بر این اساس شما می توانید به راحتی بلیط شهر مورد نظر خود را در اسپانیا به شرط داشتن مسیر دریافت کنید و به همان مقصد سفر کنید.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید خرید پیش از موعد بلیط اتوبوس است. معمولا ب ه دلیل کم بودن قیمت بلیط اتوبوس و راحتی سفر با این اتوبوس ها مشتری زیادی برای خدمات اتوبوس ها وجود دارد. بخصوص روزهای تعطیل اتوبوس ها از قبل رزرو می شوند و کمتر فضای خالی دارند. هزینه اتوبوس بصورت میانگین و با توجه به نوع شرکت و اتوبوس در حدود 8 یورو برای هر 100 کیلومتر می باشد.

سفر با کشتی به اسپانیا

یکی از متداول ترین راه های سفر به کشور اسپانیا راه های دریایی و یا آبی است. در نظر داشته باشید که خطوط ساحلی بسیار زیادی اسپانیا دارد و بسیاری از شهرهای این کشور بندرگاه های معتبر و بزرگی دارند که برای پهلو گرفتن بزرگ ترین کشتی ها هم مناسب است.

شرکت کشتی رانی بریتنی فری (Brittany Ferries ) خدمات حمل و نقل دریایی زیادی را از بریتانیا  و از شهر پورتسموث و پلیموث به سانتاندر و از در مسیر جداگانه ای از پورتسموث به بیلبائو ارائه می دهد و در مسیر بر عکس نیز این خدمات را ارائه می دهد.  معمولا این سفر در حدود 24 ساعت به طول می انجامد .

همچنین شرکت کشتی رانی پی اند او ( P& O) نیز خدمات حمل و نقل دریایی را از پورتسموث به بیلبائو و از پلیموث و ساوتهمتون به سانتاندر ارائه می دهد.

به غیر از کشور انگلیس یا بریتانیا ، برای سفر به اسپانیا از راه دریا می توان از مسیر هایی مانند شمال افریقا، به ویژه الجزایر و مراکش اقدام به سفر به اسپانیا با شرکت های مختلف کشتی رانی کرد.

ضمن اینکه مسیرهایی نیز از جزایر بالئاریک  به شهر های میرورا، مینورکا، ایبیزا و فورمنتورا نیز وجود دارد. در عین حال یکی از بهترین و پر طرفدارترین مسیر های دریایی در اسپانیا مسیر دریایی بارسلونا به جنوا است که گردشگران و مسافران اسپانیا این مسیر را خیلی دوست دارند.

ویزا اسپانیا

اسپانیا به عنوان یکی از کشورهای عضو توافقنامه شینگن و همچنین از اعضا کلیدی اتحادیه اروپا است و از سیاست های این اتحادیه برای صدور ویزا استفاده می کند. بر این اساس تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروچا و تمامی کشورهای مودر تایید این اتحادیه می توانند بدون دریافت ویزا بخصوص اگر عضو توافقنامه شینگن باشند به اسپانیا سفر کنند.

بر این اساس و با توجه به آخرین آمار و قوانین اعضا کشورهای زیر برای سفر به اسپانیا نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت:

آندورا ، آرژانتین ، استرالیا ، اتریش ، بلژیک ، برمودا ، بولیوی ، برزیل ، برونئی ، بلغارستان ، کانادا ، شیلی ، کاستاریکا ، کرواسی ، قبرس ، جمهوری چک ، دانمارک ، السالوادور ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، یونان ، گواتمالا ، هندوراس ، هنگ کنگ ، مجارستان ، ایسلند ، ایرلند ، اسرائیل ، ایتالیا ، ژاپن ، لتونی ، لیختن اشتاین ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، ماکائو ، مالزی ، مالت ، مکزیک ، موناکو ، نیوزیلند ، هلند ، نیکاراگوئه ، نروژ ، پاناما ، پاراگوئه ، لهستان ، پرتغال ، رومانی ، سان مارینو ، سنگاپور ، اسلواکی ، اسلوونی ، کره جنوبی ، اسپانیا ، سوئد ، سوئیس ، انگلستان ، ایالات متحده ، اروگوئه ، واتیکان و ونزوئلا.

در نظر داشته باشید که شهروندان کشور های فوق به غیر از آن دسته که عضو اتحادیه اروپا اروپا هستند در یک دوره 180 روزه تنها مجاز  به رفت و آمد در منطقه شینگن بوده و بیش از سه ماه نمی توانند در اسپانیا و یا هر یک از اعضا شینگن دیگر باقی بمانند و در ضمن هر یک از این اعضا مجاز به انجام فعالیت کاری در این کشور نیستند مگر اینکه ویزا کار دریافت کنند.

مردم کشورهای بولیوی، کلمبیا، اکوادور، پرو، آرژانتین، شیلی و ونزوئلا برای ورود به اسپانیا باید از قبل هتل در اسپانیا رزرو کرده باشند و در ضمن باید اقدام به تهیه یک بیمه بین المللی به ارزش خداقل 30.000 یورو کرده باشند.

راه های سفر در داخل اسپانیا

سفر و گردش در داخل اسپانیا با قطار

رنف (RENFE ) شرکت حمل و نقل ریلی ملی کشور اسپانیا است. قطارهای اسپانیا عموما به دو دسته تقسیم می شوند که قطارهای راه دور یا مسافت زیاد و قطارهای راه نزدیک یا مسافت کم می باشند.

قطارهای راه دور اسپانیا معمولا سر ساعت حرکت می کنند و کمترین تاخیر را دارند اما قطارهای راه نزدیک که اغلب در شهر بارسلونا و مسیرهای  مرتبط به آن هستند و به نام قطارهای سرکانیاس (Cercanías ) شناخته می شوند معمولا با تاخیر های 10 تا 20 دقیقه ای همیشه حرکت می کنند. معمولا توصیه این است که برای خرید بلیط قطار بهتر است بلیط را از قبل رزرو کنید و حدود دو هفته قبل خرید خود را انجام داده باشید تا اطمینان پیدا کنید که بلیط خواهید داشت.

بصورت کلی زیر ساخت های ریلی کشور اسپانیا از پیشرفته ترین و قابل اعتماد ترین زیر ساخت های ریلی در جههان محسوب می شود. هزینه استفاده از قطار شهری نیز در این کشور  به نسبت بسیاری از کشورهای اروپای غربی مقرون به صرفه و مناسب است و به همین دلیل اغلب مردم اسپانیا حتی برای رفت و آمد به محل کار و یا انجام فعالیت های روزمره خود استفاده از قطار شهری را ترجیح می دهند.

از این رو باید در نظر داشت که بهتر است بلیط را از قبل در اسپانیا برای قطار رزرو کنید، مخصوصا اگر قصد استفاده از قطارهای راه دور را دارید. رزرو بلیط قطار بخصوص در زمان هایی که پیک مسافر و توریست است یعنی کل تابستان و اواخر بهار اهمیت بیشتری دارد.

به یاد داشته باشید که میلیون ها نفر هر ساله در این فصول به اسپانیا سفر می کنند و شهرهایی مانند مادرید و بارسلونا شلوغ ترین ایام را در این زمان ها دارند. اغلب مسافران نیز به منظور صرفه جویی در هزینه های خود و یا به دلیل نبودن روش بهتر ترجیح می دهند که از قطارهای شهری استفاده کنند و این قطارها اغلب تکمیل هستند.

نکته مهم دیگر در خصوص استفاده از قطارهای مسیر دور در اسپانیا  که بسیار مهم است این است که این قطارها به هیچ عنوان در میان راه توقف ندارند مگر در شرایطی که از چندین کشور اروپایی گذر داشته باشند و در هر کشور در یک یا دو ایستگاه نهایتا توقف می کنند و در سایر مسیر هیچ نوع توقفی ندارند.

ضمن اینکه قطارهای مسیر دور اسپانیا فقط و فقط بر اساس شماره صندلی خریداری شده مسافر سوار می کنند و هیچ مسافری حق ایستادن در قطار را ندارد و باید همه بر روی صندلی خود نشسته باشند. این موضوع بر خلاف برخی از کشور ها است که ممکن است مسافرانی در کل مسیر ایستاده باشند و یا در گوشه ای بدون صندلی نشسته باشند و همه باید بر روی صندلی ای مخصوص خود باشند. هیچ قطاری حق ندارد بیش از ظرفیت خود مسافر سوار کند.

سفرهای درون شهری در اسپانیا با اتوبوس

سفر به اسپانیا

هر چند سیستم ریلی در اسپانیا بسیار گسترده است و تلاش دولت اسپانیا بر این بوده که تمامی مناطق این کشور را پوشش دهد اما هنوز هم بسیاری از شهرهای کوچک تر در اسپانیا و یا بسیاری از مناطق روستایی و مسیرهای گردشگری به سیستم ریلی مجهز نشده اند.

بنابراین برای سفر به این شهرها و مناطق گردشگری اسپانیا بهترین انتخاب اتوبوس های پیشرفته و با کلاس بالای اسپانیا هستند. سیستم حمل و نقل اتوبوسی اسپانیا تقریبا تمامی مناطق، شهرها و روستاها را پوشش داده است.

برای هر مسیر و منطقه ای یک یا چند اپراتور یا شرکت اتوبوس رانی در نظر گرفته شده است و شما می توانید برای خرید بلیط اتوبوس به راحتی با استفاده از اینترنت و یا با مراجعه به سکوهای فروش بلیط در خود ایستگاه ها بلیط خود را تهیه کنید. حتی برخی از این شرکت ها استند هایی را در نظر گرفته اند که می توانید در صورت داشتن کارت اعتباری بین المللی بلیط خود را از این استند ها خریداری کنید.

اغلب این اتوبوس ها در مسیرهای مشخصی سرویس دهی می کنند و شرکت های اتوبوس رانی اسپانیا عمدتا با در نظر گرفتن منطقه ممکن است به برخی از مناطق بیرون مرزی اسپانیا نیز خدمات رسانی کنند. معمولا کارکنان اتوبوس رانی اسپانیا در هر یک از شرکت ها آموزش دیده و خبره بوده و در بین آنها بعضا افرادی که مسلط به زبان انگلیسی باشند نیز وجود دارند. بنابراین می توانید برای لذت بیشتر از مناطق گردشگری و انتخاب بهترین مسیر و یا یافتن مسیر و آدرس مورد نظر خودتان با این افراد مشورت کنید.

سفر های درون شهری اسپانیا با قایق یا کشتی

کشتی در اسپانیا

بسیاری از جزایر و دیدنی های کشور اسپانیا در دل دریا قرار دارد و تنها راه ارتباطی با  این جزایر استفاده از کشتی ها و یا قایق هایی است که برخی از شرکت های حمل و نقل دریایی خدمات حمل مسافر را برای این جزایر انجام می دهند.

اما بسیاری ازمسافران برای اینکه لذت بیشتری از دیدنی ها و سواحل و جاذبه های اسپانیا ببرند ترجیح می دهند که برای سفر به این جزایر و یا داشتن یک گشت و گذار در دریای مدیترانه با کرایه کردن یک قایق بادبانی  خودشان این مسیرها را طی کنند. با اجاره کردن یک قایق بادبانی در مسیر های تعیین شده شما می توانید از مناظر زیبا و فوق العاده حیرت انگیز این جزایر و سواحل اسپانیا لذت ببرید.

معمولا در می ماه به دلیل وجود آب و هوایی فوق العاده و تماشایی تر شدن سواحل این کشور بخصوص در مناطقی مانند کاستا براوا، کاستا بلانکا و جزایر بالئاریک بسیاری از توریست ها از مناطق مختلف جهان صرفا برای قایق رانی و حرکت در بین سواحل اسپانیا و داشتن اوقاتی فوق العاده آرامش بخش  به این کشور سفر می کنند. ضمن اینکه با وجود هوایی بسیار عالی در این ماه مهمانان و توریست های زیادی وارد کشور اسپانیا نشده اند.

در تابستان و در ماه ژوئیه و آگوست هوا گرم تر می شود و بر تعداد توریست ها و مسافرانی که اسپانیا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده اند افزوده می شود و میلیون ها نفر وارد این کشور زیبا و تاریخی می شوند. به همین دلیل استفاده از قایق و سفر با کشتی به جزایر داخلی اسپانیا رونق زیادی می گیرد. این باعث می شود که تعداد بسیار زیادی برای استفاده از این قایق ها و کشتی ها صف بکشند و به همین دلیل قیمت ها نیز افزایش پیدا می کند.

عمده سواحل بالئاریک و سواحل جزایر قناری از زیباترین سواحل جهان هستند که با استفاده قایق ها  و کشتی های مختلف قابل گردش و مشاهده هستند.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای استفاده از قایق های بادبانی نیاز به مجوز  دارید که این مجوز باید توسط شرکت های مخصوص صادر شود. مجوز استفاده از قایق بادبانی و یا هر نوع قایق دیگر در اسپانیا RYA نامیده می شود. اما این مجوز می توان بین المللی نیز باشد و مورد قبول است.

اما اگر مجوز قایق رانی ندارید نگران نباشید زیرا افرادی هستند در اسپانیا که این مجوزها را دارند و می توانند شما را همراهی کنند. فقط کافی است که این افراد را برای هر میزان ساعتی که نیاز دارید استخدام کنید.

 در طراحی آب راهه ها و مسیر های ساحلی کشور اسپانیا دقت نظر زیادی بر هر چه جذاب تر شدن این مسیر ها داشته است به شکلی که در این مسیر ها شما می توانید به انواع کافه، رستوران و یا خدمات ساحلی دیگر در مسیر خودتان برخورد کنید و از خدمات آنها استفاده کنید. حتی برخی از کشتی ها نیز خودشان این خدمات را در داخل کشتی ارائه می دهند.

سفر داخلی در اسپانیا با خودرو

در شهرهای بزرگی مانند مادرید و یا بارسلونا و حتی در شهرهای کمی کوچکتر ولی محبوب مانند سن سباستین ، استفاده از خودرو شخصی و یا خودرو کرایه به منظور گشت و گذار در شهر چندان مقرون به صرفه نیست زیرا هزینه سوخت و هزینه پارکینگ بسیار بالایی دارند و در ضمن ترافیک سنگینی در اغلب زمان های روز در این شهرها حاکم است.

هر چند با استفاده از خوردو شخصی در اسپانیا می توانید مناطق مختلفی را در این کشور بازدید کنید اما به یاد داشته باشید که هر گونه تخلف در این کشور با جرایم سنگین رانندگی همراه خواهد بود، به عنوان مثال تنها پارک کردن خودرو در مناطق ممنوعه 85 یورو جریمه به همراه دارد.

اما اگر از خودرو شخصی برای سفر در اسپانیا استفاده می کنید حتما از نقشه راه یا نقشه دسترسی به مناطق مختلف شهر استفاده کنید و به یاد داشته باشید که گردش به چپ در اسپانیا معمولا نداریم و عمدتا مسیر ها به سمت راست در جریان است. لازم به توضیح است که وسایل مسیریابی دیجیتال نیز می تواند به شما کمک زیادی بکند.

بصورت کلی می توان اینگونه گفت که داشتن وسیله شخصی یا خودرو شخصی در اسپانیا زمان هایی مفید است که بخواهید از شهری به شهر دیگر سفر کنید یا در زمان شب بخواهید به بیرون بروید و عموما نباید در طول روز و در مسیر های شهری تا حد ممکن از خودرو شخصی استفاده کرد زیرا نه تنها با ترافیک سنگینی مواجه خواهید شد بلکه وجود وسایل حمل و نقل عمومی ارزش اقتصادی سفر درون شهری بسیار مقرون به صرفه تری دارد.

سفر از یک شهر به شهری دیگر با خودرو شخصی بسیار لذت بخش و راحت است، وجود مناظر طبیعی و جاده های بسیار مناسب باعث می شود که سفری راحت داشته باشید و در ضمن مسیر یابی در این جاده های فوق العاده راحت و دو زبانه است.

معمولا برای اجتناب برای ورود به شهرها و گیر کردن در ترافیک های سنگین در اغلب ورودی های شهرها پارکینگ هایی در نظر گرفته شده است که می توانید خودرو خود را در این پارکینگ ها با هزینه بسیار کمتری از پارکینگ های درون شهری پارک کنید و با وسایل عمومی وارد شهر شوید.

در اسپانیا دو نوع جاده وجود دارد. اتوپیست ها (autopists ) که معمولا پولی هستند و شما باید برای ورود به این جاده ها هزینه یا عوارضی پرداخت کنید و به نوعی با بزرگراه های داخلی ایران قابل قیاس هستند و جاده هایی موسوم به اتوویاس ها (autovías ) که معمولا رایگان هستند و همانند اتوبان ها در ایران می باشند و عوارضی ندارند.

محدودیت سرعت در جاده های اسپانیا

در ضمن به یاد داشته باشید که محدودیت سرعت در مناطق شهری در اسپانیا 50 کیلومتر در ساعت تعیین شده است و در مناطق اطراف شهر و یا اتوبان ها تا 90 کیلومتر در ساعت و در جاده ها و بزرگراه ها محدودیت سرعت 100 کیلومتر در ساعت و در جاده ها و آزاد راه ها بین شهری تا 10 کیلومتر در ساعت می باشد.

تخطی از سرعت مجاز تعیین شده توسط پلیس های نا محسوس و بخصوص دوربین های کاملا حرفه ای جاده ها به راحتی ثبت و ضبط و با جرایم بسیار سنگین همراه است و حتی در مواقعی باعث ضبط خودرو  می شود.

در عین حال در نظر داشته باشید که بزرگراه ها و آزاد راه ها با محدودیت سرعت پایین نسز مواجه هستند و نمی توانید در اغلب این جاده ها با سرعت کمتر از 60 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید. در مناطق شهری نیز باید بین 20 تا 30 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید و کمترو بیشتر از این میزان با جریمه همراه است.

تمامی محدودیت های سرعت با علائم ترافیکی و تابلو های سرعت مجاز در هر جاده تعریف شده است. به یاد داشته باشید که جرایم رانندگی در اسپانیا بسیار سنگین است بخصوص اگر این جریمه به دلیل سرعت زیاد باشد. معمولا تعیین جریمه بر اساس میزان انحراف از سرعت مجاز تعیین می شود. این جریمه می تواند از حداقل 85 یورو تا 600 یورو فقط برای سرعت در نظر گرفته شود.

کلیه جرایم رانندگی باید حداکثر تا 60 روز پرداخت شود. اگر در این محدودیت زمان این جریمه پرداخت شد تا حتی نزدیک به 50 درصد ممکن است با تخفیف همراه شود.

در اسپانیا دو نوع تله سرعت یا دوربین های ثبت تخلف سرعت وجود دارند. برخی ثابت هستند و تقریبا در تمامی جاده ها و بزرگراه ها و حتی مناطق شهری تعبیه شده اند و برخی نیز بصورت سیار می باشند که توسط پلیس راه بسته به شرایط جاده و موقعیت ترافیکی جاده در مناطق مختلف تعبیه می شوند و معمولا خود پلیس مناطق انها را در هر روز تعیین می کند.

سفر درون شهری در اسپانیا بصورت هیچ هایکینگ

هیچ هایکینگ یعنی اینکه شما با اشاره انگشت شست خود به برخی از رانندگان محلی که مسافر کشی نمی کنند نشان دهید که قصد همراهی با آنها را دارید و نمی خواهید هزینه پرداخت کنید. در واقع در این حالت انگشت شست خود را بالا نگه می دارید و رانندگان بومی و محلی هر منطقه در صورتیکه مسیرشان با مسیر شما یکسان باشد، شما را سوار می کنند و بدون دریافت هزینه به محل مورد نظرتان می رسانند.

هر چند هیچ هایکینگ یکی از بهترین روش ها برای کاهش هزینه سفر به اسپانیا و یا سایر کشورهای دیگر در دنیا است و هر روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد اما بر خلاف بسیاری از کشورها این روش در اسپانیا هنوز خیلی جواب نمی دهد. زیرا ممکن است ساعت ها شما در انتظار بمانید و زمان زیادی را از دست بدهید.

مردم اسپانیا بسیار قانونمند و منظم هستند، آنها به راحتی به کسی اطمینان نمی کنند و کسی را به حریم شخصی خود راه نمی دهند. به همین دلیل پیدا کردن این افراد که شما را سوار خودرو خودشان بکنند کار دشواری است.

با این حال می توانید در مناطقی مانند پمپ بنزین ها و یا پارکینگ ها با متصدیان آنها صحبت کنید و آنها را متقاعد کنید که با دیگران صحبت کنند تا شما را بپذیرند. در نظر داشته باشید که اگر بتوانید اعتماد مردم اسپانیا را به دست بیاورید آنها بسیار سخاوتمند و دوستانه با شما رفتار خواهند کرد.

البته این موضوع همیشه هم درست نیست و شامل حال همه مناطق و شهرهای اسپانیا نمی شود. به عنوان مثال مردم جنوب اسپانیا یعنی مردم مناطقی مانند آلپوجراس (Alpujarras) به خوبی با این موضوع آشنا هستند و خیلی راحت مسافرانی که قصد هیچ هایکینگ دارند می توانند در این مناطق به راحتی افرادی را پیدا کنند که حاضرند به انها سواری رایگان بدهند.

موضوع دیگر در موفقیت در استفاده از روش هیچ هایکینگ در اسپانیا دانستن و یا تسلط نسبی به زبان اسپانیایی است. از بزرگترین دلایلی که مردم اسپانیا به افراد خارجی کمتر اعتماد می کنند به دلیل این است که نمی توانند با آنها هم زبان شده و صحبت کنند.

اجاره خودرو در اسپانیا

هر چند توصیه نمی شود که برای سفرهای دورن شهری خود از خودرو استفاده کنید اما برای استفاده از خودرو در اسپانیا بخصوص اگر قصد سفر به مناطق برون شهری اسپانیا را دارید یکی از بهترین راه ها بخصوص برای افرادی مانند ایرانی هایی که به دنبال خودرو هستند، کرایه خودرو است.

در اسپانیا شرکت های زیادی هستند که کار کرایه خودرو را انجام می دهند  و این تعداد زیاد شرکت ها و تمایل کمتر مسافران برای کرایه خودرو باعث ایجاد رقابت زیاد در بین این شرکت ها شده است  و به همین دلیل قیمت ها معمولا مقرون به صرفه است.

کلیه خودروهایی که توسط این شرکت ها کرایه داده می شوند هر چند طیف و تنوع زیادی دارند اما باید مجهز به برخی از امکانات مانند نقشه و GPS باشند.

در زمان کرایه خودرو در اسپانیا دو نکته بسیار مهم را همواره به یاد داشته باشید: نکته اول اینکه خودرویی را کرایه کنید که بیمه داشته باشد و دوم اینکه از شرکتی خودرو کرایه کنید که پارکینگ های زیادی داشته باشد.

 این شرکت ها معمولا در تمامی مناطق کشور و شهرهای مختلف پارکینگ هایی اختصاصی دارند که مسافران می توانند این خودرو ها را در این شهرها در این پارکینگ ها پارک کنند و یا حتی در صورت نیاز به این پارکینگ ها بدون نیاز به بازگشت به منطقه ای که خودرو را کرایه کرده اند، خودرو را تحویل دهند.

لطفا در نظر داشته باشید که با وجود برقراری جرایم سنگین برای رانندگان و تخلفات آنها در برخی از شهرهای کوچکتر بخصوص در شهرهایی مانند مالاگا و کاستا دل سول برخی از مردم خیلی در رانندگی رعایت نمی کننند و رفتارهای غیر قابل پیش بینی دارند که می تواند خطر آفرین باشد. بنابراین اگر مهارت لازم برای رانندگی را ندارید شاید بهتر باشد از کرایه خودرو اجتناب کنید.

در ضمن برای کرایه خودرو در اسپانیا افراد باید هم سن قانونی داشته باشند و هم اینکه یک گواهینامه معتبر برای رانندگی داشته باشند.

سعی کنید خودروهایی را انتخاب کنید که از بیمه هایی استفاده کنند که شامل پوشش بیمه بدنه، بین-مه تصادفات، بیمه سرقت و پوشش مسئولیا و غیره باشد. همانند بسیاری از کشورهای دیگر شرکت های بیمه در اسپانیا نیز تلاش می کنند تا تخلف را بر عهده راننده قرار دهند تا از پرداخت خسارت سر باز زنند. به همین دلیل بیمه باید تمامی زوایای مورد نیاز را پوشش دهد تا در صورت بروز هر نوع خسارت و از هر مدلی بیمه تمامی هزینه ها را جبران کند.

در زمان کرایه خودرو می توانید کلیه لوازم جانبی مورد نیاز خود را که مربوط به خودرو می شود نیز از اغلب این شرکت ها کرایه کنید. وسایلی مانند صندلی کودک و غیره شامل این وسایل می شوند. حتی برخی از این شرکت ها خدمات دیگری نیز به گردشگران ارائه می دهند مانند کرایه چادر یا کرایه وسایل سفر و غیره که این به دلیل ایجاد رقابت در این کشور است.

در ماه های گرم سال بخصوص داشتن یک خودرو با کیفیت و سالم از اهمیت زیادی برای افرادی که فرزند کوچک دارند بسیار حائز اهیمت است. در این خودرو ها داشتن امکانات لازم را همیشه پیش بینی کنید مثل داشتن یک بطری آب خنک برای نوشیدن.

اگر به هر دلیل خودرو خراب شد نگران نباشید، زیرا مکانیک سیار در اسپانیا به راحتی پیدا می شود و شما می توانید تنها با یک تماس خودرو خود را به اولین تعمیرگاه برسانید و یا توسط تعمیرکاران خودرو سیار خودرو خود را در همان مکان تعمیر کنید.

معمولا هزینه خدمات تعمیر خودرو در اسپانیا همانند بسیاری از خدمات دیگر در اسپانیا بالا است به همین دلیل بهتر است اگر خودرو کرایه می کنید از سلامت خودرو اطمینان پیدا کنید و یا در صورت خراب شدن خودرو شرح خرابی را دریافت کنید که اگر خرابی مربوط به گذشته است شما مجبور به پرداخت هزینه سنگین تعمیرات نشوید.

برای کرایه خودرو همانگونه که توضیح داده شد داشتن یک گواهینامه معتبر بین المللی اولویت دارد. در ضمن برای پرداخت هزینه ها باید از یک کارت اعتباری بین المللی استفاده کنید و یا نقدا در صورت قبول شرایط به شرکت هزینه را پرداخت کنید.

برخی از شرکت های کرایه خودرو در اسپانیا محدودیت دارند و شما نمی توانید خودرو را از مرز کشور خارج کنید اما اغلب این شرکت ها این محدودیت را برای سفر به کشورهای دیگر منطقه شینگن ندارند.

 به همین دلیل کرایه خودرو برای افرادی که قصد دارند تور ترکیبی و یا سفر ترکیبی به چند کشور را داشته باشند یک گزینه عالی است و از این روش می توانید کشورهای زیادی را بدون نیاز به استفاده از روش های دیگر سفر گردش کنید و از مناطق و مناظر دیدنی اروپا لذت ببرید.

سفر درون شهری در اسپانیا با استفاده از دوچرخه

اگر دوچرخه سوار باشید و استفاده از دوچرخه را دوست داشته باشید اسپانیا بهترین کشور جهان برای دوچرخه سواری و بهشت دوچرخه سواران است. زیر ساخت های دوچرخه سواری در اسپانیا تقریبا در تمامی دنیا زبان زد است و از بهترین زیر ساخت ها برای ترویج دوچرخه سواری در این کشور بهره گرفته شده است.

در تمامی مسیرها و جاده ها لاین دوچرخه سواری به خوبی در همه شهرهای بزرگ و کوچک در اسپانیا در نظر گرفته شده است و به خوبی توسعه داده شده است. این جاده ها به علائم و تابلو های راهنمایی و نقشه های عالی برای مسیر یابی و حتی ایستگاه هایی برای پارک دوچرخه و یا کرایه دوچرخه تجهیز شده است.

اگر چه اسپانیا دومین کشور بزرگ اروپا از نظر مناطق کوهستانی است و کوه ها و تپه های زیادی در این کشور وجود دارد  و به نظر می رسد کار دوچرخه سواری خیلی هم در این کشور ساده نباشد اما این زیر ساخت ها بهترین امکان را برای دوچرخه سواری ساده و حرفه ای فراهم نموده است.

به همین دلیل همه افراد مبتدی و یا دوچرخه سواران حرفه ای می توانند در این کشور دوچرخه سواری را تجربه کنند. شهر مادرید حدود 700 متر از سطح دریا فاصله دارد که این موضوع باعث شده تا بهترین مسیر های ساحلی برای دوچرخه سواری و گشت و گذار ساحلی را داشته باشد.

 این امر باعث شده تا بسیاری از شرکت های کرایه دوچرخه در این شهر کار کرایه دوچرخه انجام دهند و طیف وسیعی از گردشگران نیز برای لذت بیشتر از آب و هوا و محیط طبیعی این سواحل از دوچرخه استفاده می کنند.

استفاده از تاکسی در اسپانیا

تاکسی در اسپانیا

تقریبا در همه مکان ها، شهرها، ایستگاه ها و ورودی ها و خروجی های شهرها و روستاهای بزرگ و کوچک کشور اسپانیا تاکسی ها وجود دارند. تاکسی یکی از  پر مخاطب ترین وسایل حمل و نقل در کشور اسپانیا است و برای رفتن به مناطقی که وسایل حمل و نقل عمومی این مناطق را پوشش نمی دهند بهترین انتخاب است.

با اینکه تاکسی از بهترین وسایل برای دسترسی به هر منطقه ای است اما هزینه تاکسی در اسپانیا همانند سایر کشورهای دیگر گران است. هر چند بسیاری از توریست ها و گردشگران اعتقاد دارند که هزینه تاکسی در اسپانیا نسبت به برخی از کشورهای دیگر اروپایی کمتر است اما در مقام مقایسه می توان گفت هزینه تاکسی در این کشور متوسط رو به بالا است و تنها از برخی از کشورها مانند انگلیس و ژاپن هزینه کمتری دارد.

رانندگان تاکسی با وجود اینکه با توریست ها و مسافران بین المللی زیادی سر و کار دارند اما اغلب نمی توانند به زبانی غیر از زبان اسپانیایی صحبت کنند.

 بنابراین دانستن زبان اسپانیایی برای استفاده از تاکسی بسیار مفید است و حداقل داشتن دانش برای صحبت بسیار کوتاه و گفتن مسیر نیز می تواند موثر باشد. اما اگر به هیچ عنوان زبان اسپانیایی را نمی دانید بهتر است مقصد خود را روی نقشه و یا روی کاغذ به راننده اعلاک کنید تا بدون اشتباه شما را به مقصد برسانند.

همچنین بهتر است همیشه کارت هتل و یا محل اقامت خود را با شماره تماس آن به همراه داشته باشید تا در زمان برگشت و در صورت عدم موفقیت به انتقال مکان درست به راننده بتوانید این شماره را در اختیار راننده قرار دهید. نکته دیگر اینکه همیشه از تاکسی های مجاز و یا تاکسی تلفنی ها در اسپانیا استفاده کنید.

زبان مردم اسپانیا

بسیاری از واژگانی که اسپانیایی ها به کار می برند ریشه یکسانی با انگلیسی دارد و هر دو این زبان ها از زبان های لاتین محسوب می شوند. به همین دلیل است که کسانی که زبان انگلیسی را خوب می دانند می توانند تا حدودی زبان اسپانیایی را نیز درک کنند.

البته باید این را به ذهن سپر که برخی از کلمات و عبارت های مورد استفاده و متداول در زبان انگلیسی هر چند در زبان اسپانیایی هم ممکن است کاربرد داشته باشند اما اصلا معنای یکسانی ندارند و به معنی دیگری به کار می روند و نمی توانند یکسان باشند.

بصورت کلی با وجود اینکه قبال و مردم مختلفی در اسپانیا زندگی می کنند اما زبان اسپانیایی زبان ملی و رسمی کشور اسپانیا است. هر چند با این وجود باید زبان را موضوعی بسیار پیچیده در اسپانیا نامید زیرا در کنار زبان اسپانیایی که بخش زیادی از مردم اسپانیا با آن تکلم می کنند در این کشور از زبان های دیگری نیز که ریشه رومنس دارند زیاد استفاده می شود.

زبان اسپانیایی با زبان های پرتغال، گالیسی، کاتالان، اکسیتیایی، فرانسوی ، رومانیایی ، پرتغال و غیره که اشتراکات زیاد با زبان اسپانیایی دارند هم خانواده و از زبان های رومنس تلقی می شود و در خود اسپانیا نیز اغلب مردم زبان اسپانیایی را زبان کاستلین (Castilian ) می نامند.

با وجود رسمیت یافتن زبان اسپانیایی در بین مردم این کشور اما با این حال مردم مختلف و اقوام مختلف در گوشه و کنار این کشور هنوز عمدتا از زبان مادری خود استفاده می کنند و به همین دلیل زبان های کاتالان، گالیسی، اتریشی و باسک هنوز هم به عنوان زبان های رایج در اسپانیا استفاده می شود.

تکثر و زیاد بودن تعداد استفاده کنندگان از برخی از بان ها باعث شده تا دولت اسپانیا در کنار زبان اسپانیایی زبان هایی مانند زبان کاتالان، باسک و گالیسی را نیز به رسمیت بشناسد.

اسپانیایی به عنوان یکی از ریاج ترین زبان های زنده در دنیا شناخته می شود. این زبان در زمان امپراتوری اسپانیا به بخش های زیادی از آمریکا وارد شد و در این کشورها به رسمیت شناخته شد و هنوز هم در برخی از این کشور ها مانند مکزیک زبان رسمی مردم آن کشور محسوب می شود.

داشتن دانش حتی محدود به زبان اسپانیایی می تواند کمک بزرگی به افرادی باشد که قصد سفر به اسپانیا و یا هر یک از کشورهای اسپانیایی زبان را دارند.

در کنار زبان اسپانیایی ، زبان انگلیسی  و بعضا فرانسوی هم در بسیاری از مناطق کشور اسپانیا و در مدارس و آموزشگاه های مختلف تدریس می شود.  با این حال دانش زبان انگلیسی در بین مردم اسپانیا واقعا زیاد نیست و بسیاری از مردم این کشور زبان انگلیسی را زیاد نمی دانند و از آن استقابل نمی کنند.

هر چند در برخی از دانشگاه های بین المللی اسپانیا و برخی از مدارس و کالج های بین المللی اسپانیا برخی از رشته ها و دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود ولی مردم این کشور و حتی دانشجویان آنها خیللی خود را مقید به دانستن زبان انگلیسی نمی دانند و سعی می کنند زبان خود را حفظ کنند. هر چند با این توصیفات هنوز هم بسیاری از جوانان هستند که تا حدودی زبان انگلیسی را می شناسند.

بسیاری از مراکز تفریحی و گردشگری در اسپانیا و حتی بسیاری از هتل ها، شرکت های هواپیمایی و غیره که با توریست ها و مسافران بین المللی سر و کار دارند از افرادی استفاده می کنند که به خوبی می توانند زبان انگلیسی را صحبت کنند.

حتی رد برخی از این شرکت ها و مراکز افرادی حضور دارند که به زبان هایی غیر از اسپانیایی و انگلیسی مسلط هستند و دیده می شود که برخی از این افراد چند زبانه بوده و  می توانند به خوبی با چند زبان با مسافران مختلف ارتباط بر قرار کنند. با این حال در شهر بارسلونا با افرادی که زبان انگلیسی را می دانند بیشتر مواجه می شوید.

همواره به باید داشته باشید که مردم اسپانیا احترام زیادی برای گردشگرانی قائل هستند که به زبان آنها صحبت می کنند و یا حداقل تلاش می کنند تا کلماتی را به زبان اسپانیایی بگویند.

 معمولا افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند قبل از سفر برخی از پر کاربردترین کلمات و جملات اسپانیایی را می آموزند تا حسن رفتار و علاقه خود را به مردم اسپانیا ثابت کنند.

اقامت در اسپانیا

اقامت اسپانیا

زیر ساخت های گردشگری در کشور اسپانیا فوق العاده اند و همواره به عنوان کشوری پیشرو در صنعت گردشگری شناخته شده است. به همین دلیل از چنین کشوری به راحتی می توان انتظار داشت که حتی اقامتگاه های معمولی در این کشور نیز از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

بصورت کلی در کشور اسپانیا با انواع مختلفی از اقامتگاه ها مواجه خواهید شد، این اقامتگاه ها در کیفیت های مختلف با درجه بندی مختلف ساخته شده اند و به همین دلیل در رنج های قیمتی متفاوت در هرد منطقه به راحتی قابل دسترسی هستند. انواع هتل ها از یک ستاره تا 7 ستاره ، انواع ویلاها، انواع آپارتمان ها، هاستل ها و خوابگاه ها و بسیاری از کمپینگ ها و غیره را می توان در این بین مورد اشاره قرار داد.

قیمت اجاره و رهن هر یک از این مکان ها واقعا به شرایط مختلفی بستگی دارد. منطقه و موقعیتی که هر یک از آنها قرار دارند و همچنین نوع هتل یا اقامتگاه در تعیین این قیمت تاثیر گذار است و در نهایت اینکه معمولا 7 درصد نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به تمامی قیمت ها افزوده می شود.

همیشه در نظر داشته باشید که این مالیات بر ارزش افزوده به قیمت ها اضافه می شود ولی در برخی از این مناطق به شما این موضوع اطلاع داده نمی شود و با توجه به اینکه باید در قیمت های آنها درج شده باشد بصورت ریز و خیلی کم رنگ در زیر سایر قسمت ها این قیمت اضافه شده است پس بهتر است دقت داشته باشید.

سیستم امنیتی در کشور اسپانیا

اسپاننیا از نظر نظامی نیز یکی از کشورهای قدرتمند و تاثیر گذار در دنیا شناخته می شود که نه تنها از مرزهای خود به خوبی مراقبت می کند بلکه قرار گرفتن این کشور در اتحادیه اروپا نیز بر امنیت بیشتر این کشور و کاهش تهدید ها سایه بسیار مهمی انداخته است.

با این وجود در کشور  اسپانیا به منظور برقراری بالاترین امنیت 4 نوع پلیس در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

عکس متن پلیس 1پلیس محلی ( یا پلیس شهرداری)

پلیس محلی که به پلیس شهرداری نیز شهرت دارد پلیسی است که به ایالت های مختلف تعلق دارد. این پلیس تحت کنترل و مدیریت ایالت های خود مختار در اسپانیا فعالیت می کند و هر کدام با توجه به ایالتی که در آن فعالیت می کنند از سیاست ها و قوانین خاصی پیروی می کنند و دارای لباس و مشخصات خاص خود هستند که عموما با لباس های راه راه و راه های سیاه دیده می شود.

بصورت کلی پلیس ایالتی یا پلیس محلی وظیفه دارد که نظم و انضباط درون شهری را برقرار کند و عموما به موضوعاتی مانند ترافیک داخل شهرها، آدرس دهی و راهنمایی مسافران، رسیدگی به نیازهای افراد مختلف و غیره می باشد.

در نظر داشته باشید پلیس محلی نمی تواند در موضوعات امنیتی و یا حتی موضوعاتی مانند سرقت و آزار و اذیت زیاد وارد شود و تنها می توانید در صورت ضرورت برای امنیت بیشتر به آنها مراجعه کنید تا از شما محافظت شود تا پلیس های امنیتی وارد شوند.

 • پلیس ملی

این پلیس ها که با قوانین امنیتی ملی کشور اسپانیا فعالیت می کنند عمدتا با لباس های آبی تیره و کلاه آبی دیده می شوند. این پلیس هابرای رسیدگی به جرم و جنایت و مشکلات و موضوعاتی که بر خلاف قوانین و مقررات ملی باشد فعالیت می کنند و و ظیفه ایجاد امنیت و مبارزه با آن را دارند.

 • گارد ملی

گارد ملی به پلیسی اطلاق می شود که امنیت  حوزه های برون شهری و حومه شهر ها را بر عهده دارد. موضوعاتی مانند امنیت در بزرگراه ها ، ترافیک و قوانین و مقررات خارج از شهر ها و در جاده ها و بزرگراه ها بر عهده گارد ملی است.

لباس این پلیس ها به شکل عجیبی شبیه به نگهبانان مجتمع های تجاری و ساختمانی است و رنگی شبه نظامی و سبز رنگ دارد و از کلا های سیاه و سفید استفاده می کنند و گاها حتی از کلاه کاسکت استفاده می کند.

 • پلیس منطقه ای

برخی از دولت های منطقه ای اسپانیا و دولت های خود مختار این کشور که به غیر از پلیس محلی یا منطقه ایالتی از نوع دومی از پلیس ها نیز استفاده می کنند که به پلیس های منطقه ای شهرت دارند.

 پلیس منطقه ای باسک به نام پلیس ارتزانتزا و یا پلیس منطقه ای کاتالونیا به نام پلیس اسکوادرا از این دست پلیس ها هستند. با توجه به بزرگ بودن این مناطق و تعداد زیادی از توریست ها که به این مناطق سفر می کنند شرح وظایف پلیس منطقه ای تا حدود زیادی با پلیس ملی تطابق و مشابهت دارد.

پلیس ها از هر نوعی که باشند وظیفه دارند به منظور شناسایی بهتر از سبرنگ هایی به شکل خطوطی بر روی لباس خود استفاده کنند. معمولا پلیس ها کمتر ممکن است که به افراد عادی و مسافران مشکوک شوند و آنها را بازرسی کنند اما به منظور امنیت ممکن است گاها از افراد مختلف کارت شناسایی و یا گواهینامه ای معتبر یا ویزا درخواست شود.

در این زمان بهتر است ابتدا شما کارت شناسایی این افراد را درخواست نمایید و آنها وظیفه دارند که کارت شناساییشان را به شما نشان دهند. سپس تتنها باید از شما کارت شناسایی درخواست کنند. اگر از شما خواستند که اشیا ارزشمند خود را تحویل دهید و یا به آنها نشان دهید حتما این کار را در اداره پلیس انجام دهید. دیده شده است که برخی از افراد در لباس پلیس اقدام به سو استفاده می کنند.

اگر به هر دلیل احساس تهدید و یا نیاز به کمک پلیس داشتید همانند اغلب کشورهای دیگر اروپایی می توانید با شماره گیری 112 تمامی انواع گزارشات خلافی و جرم و یا تهدید ها را به پلیس ملی اسپانیا گزارش دهید. در نظر داشته باشید که پلیس در هر شرایط باید به شما پاسخگو باشد و فورا در صورت درخواست شما در محل حاضر خواهند شد.

زیر ساخت های بهداشتی و درمانی کشور اسپانیا

بصورت کلی از الزامات اتحادیه اروپا برای تمامی کشورهایی که از قوانین این اتحادیه تبعیت می کنند این است که باید زیر ساخت های درمانی و بهداشتی مناسبی ایجاد کنند و مرتبا رو به بهبود باشند.

این ساختارها در کشور اسپانیا از بهترین زیر ساخت های سطح اروپا و جهان است. در کشور اسپانیا بهداشت ودرمان این کشور به دو صورت دولتی و خصوصی ارائه می شود و هر دو مطابق با استاندارد هایی که سازمان بهداشت و درمان این کشور تعیین می کند باید انجام شود که این الزامات بسیار سختگیرانه و دقیق است.

هر چند در همه شهرهای این کشور امکانات درمانی و بهداشتی همانند مرکز کشور یعنی مادرید و یا بارسلونا نیست اما با این وجود این زیر ساخت ها عالی است. دولت کشور اسپانیا به دلیل نداشتن بودجه کافی برای این خدمات عموما تلاش کرده است که خدمات درمانی و بهداشتی را با بخش خصوصی جبران کند.

به همین دلیل هزینه های درمان در کشور اسپانیا برای افرادی که از بیمه تامین اجتماعی و یا هر نوع بیمه خصوصی در کشور اسپانیا استفاده نمی کنند تا حدود زیادی گران است.

تمامی بخش های خصوصی کشور اسپانیا خدمات درمانی را با کادری آموزش دیده و حرفه ای ارائه می دهند و نوع ارائه خدمات و مراقبت های درمانی برای همه افراد برابر و بصورت یکسان است و اگر از بیمه های این کشور استفاده کنید تقریبا هزینه درمان و دارو برای شما رایگان است.

بصورت کلی برای اینکه بتوانید همانند شهروندان کشور اسپانیا از قوانین درمان رایگان و بهداشت رایگان اسپانیا استفاده کنید باید بتوانید اقامت دائم و شهروندی اسپانیا را دریافت کنید اما با این وجود اگر از بیمه های بین المللی معتبر نیز استفاده کنید می توانید با مراجعه به برخی از بخش های درمانی هزینه های خود را رایگان و یا با بهای کم انجام دهید.

بر خلاف خدمات دولتی بهداشت و درمان کشور اسپانیا که در همه شهرها و مناطق به یک اندازه نیست و بودجه دولت بریا آنها کفایت نکرده است اما بخش درمان خصوصی کشور اسپانیا را تقریبا می توانید در همه مناطق و شهرهای بزرگ و کوچک اسپانیا به راحتی پیدا کنید.

همانگونه که توضیح داده شد خدمات بهداشت و درمان اسپانیا به دو صورت دولتی و خصوصی ارائه می شود که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد:

سیستم بهداشت و درمان دولتی در اسپانیا

بهداشت در اسپانیا

سیستم بهداشت و درمان دولتی در اسپانیا زیر نظر موسسه ملی بهداشت عمومی اداره می شود. تمامی شرکت ها و موسسات کسب و کار باید کارمندان خود را با بعد از استخدام در این اداره ثبت نام کنند و برای آنها کارت سلامت دریافت نمایند. بر این ثبت نام می تواند در سیستم تامین اجتماعی این کشور نیز اتفاق بیافتد.

مرکز بهداشت های مختلفی در کشور اسپانیا فعالیت می کنند ولی با این وجود سیستم درمان عمومی یا درمان دولتی در اسپانیا خیلی توسعه یافته نیست و تمامی شهرها از این امکان استفاده نمی کنند و بیشتر های های بزرگ مانند مادرید و اسپانیا از این خدمات بهره مند شده اند.

با ثبت نام در سیستم بهداشت عمومی در اسپانیا افراد می توانند تمامی افراد خانواده خود را نیز با پرداخت کمی هزینه اضافی تر تحت پوشش قرار دهند و این افراد با استفاده از همان شماره تامین اجتماعی یا درمان عمومی می توانند از این خدمات بصورت رایگان بهره مند شوند.

روش کار بهداشت و درمان عمومی در کشور اسپانیا به این شکل است که تمامی کارمندان و یا کارکنان باید بر اساس مصوبه ای که سالیانه توسط دولت تعیین می شود درصدی از درآمد خود را به صندوق تامین اجتماعی واریز نمایند.

در این روش کارکنان حدود 25 درصد و کارفرمایان 75 درصد سهم پرداخت دارند و میزان هزینه پرداخت برای هر کارمند بر اساس درآمد ماهیانه او تعیین می شود.

البته سیستم درمان و بهداشت عمومی یا سیستم تامین اجتماعی اسپانیا تنها خاص کارکنان و کارمندان نیست و بسیاری از افراد دیگر که دارای مشاغل آزاد هستند نیز می توانند با ثبت نام در سیستم تامین اجتماعی این کشور به عنوان خویش فرما و یا اختیاری مبلغی را که توسط دولت برای هر کسب و کار و یا گروه کاری تعیین می شود را پرداخت نموده و از این سیستم استفاده نمایند.

در نظر داشته باشید که درمان و خدمات بهداشتی در کشور اسپانیا برای کلیه افرادی که دارای کارت بیمه تامین اجتماعی هستند رایگان است. بر این اساس هیچ یک از مراکز دولتی درمانی اسپانیا حق دریافت هزینه درمان و دارو را از این افراد ندارند.

مطابق با این سیستم تمامی افراد بیکار، سالمندان و افرادی که از بیماری طولانی مدت رنج می برند  و خانم های باردار نیازی به پرداخت هزینه بیمه ندارند و این افراد باید در لیستی به نام NSS ثبت نام کنند تا دولت خدمات ویژه به آنها ارائه نمایند.

همه افرادی که به اسپانیا مهاجرت می کنند و یا در این کشور زندگی می کنند می توانند مشمول استفاده از خدمات تامین اجتماعی یا درمان عمومی دولتی کشور اسپانیا باشند مشروط به اینکه شرایط زیر را داشته باشند:

 • تمامی شهروندان غیر اتحادیه اروپایی که در اسپانیا حضور دارند و هنوز شاغل نشده اند باید برای اینکه از خدمات بیمه درمانی این کشور استفاده کنند توانایی مالی خود را به سیستم تامین اجتماعی این کشور اثبات نمایند که نیاز به تمکن مالی دارد.

 این افراد در صورتیکه در اسپانیا مشغول به کار شوند و حداقل برای دو سال در سیستم تامین اجتماعی این کشور پرداخت هزینه داشته باشند می توانند از خدمات این سیستم بهره مند شوند.

 • برای افراد بیکاری که شهروند اتحادیه اروپا تلقی می شوند در صورت ثبت نام در لیست NSS با استفاده از فرمی به نام E106 می توانند در صورت داشتن سابقه بیمه در کشور خودشان مشمول استفاده از این خدمات شوند.

بر این اساس بازنشستگان و یا افرادی که سابقه بیمه زیادی در کشور خود را دارند با ثبت نام در لیست NSS با استفاده از فرم E121  اجازه استعلام از شرایط بیمه خود را به دولت اسپانیا می دهند. آنها می توانند با ارائه مدارک شناسایی خود، تکمیل فرم های مورد نیاز و اثبات اینکه در اسپانیا ساکن هستند از خدمات بیمه این کشور با ثبت نام در تامین اجتماعی این کشور استفاده نمایند.

 • تمامی افرادی که اقدام به راه اندازی کسب و کار شخصی می کنند و یا به هر شکل برای خود در آمد دارند و به هیچ سازمان و یا ارگانی وابسته نیستند می توانند با پرداخت هزینه ای ماهیانه مطابق با تعرفه ای تعیین شده توسط دولت درست همانند افرادی که در سازمان ها کار می کنند از خدمات تامین اجتماعی این کشور بهره مند شوند.

 مطابق با اخرین وضعیت استعلام شده هزینه بیمه ماهیانه این افراد حدود مبلغ 240 یورو در ماه می باشد که البته این مبلغ برای همه افراد دارای کار آزاد تقریبا یکسان است.

 • بصورت کلی سیستم بهداشت و درمان عمومی دولتی یا تامین اجتماعی در کشور اسپانیا خدماتی مانند درمان، هزینه های پزشکی، هزینه های حمل و نقل درمانی مانند استفاده از امبولانس، آزمایشات، هزینه های دندان، مراقبت های مادران، هزینه درمان های مربوط به متخصصین، هزینه بستری و هزینه توانبخشی را بصورت کامل و رایگان پوشش می دهد.

هزینه های درمان در کشور اسپانیا

تمامی افرادی که در سیستم تامین اجتماعی کشور اسپانیا ثبت نام کرده باشند و حداقل چند ماه از زمان ثبت نام انها گذشته باشند می توانند تمامی هزینه های بهداشت و درمان خود را بصورت رایگان در سیستم های دولتی این کشور تامین کنند.

حتی با مراجعه به بخش های خصوصی نیز این بخش ها تا حدود زیادی که بالغ بر 75 درصد است هزینه های درمان افراد را با استفاده از شماره بیمه و یا کارت بیمه تامین اجتماعی عهده دار می شوند و تنها حدود 25 درصد از هزینه ها ی درمان را در بخش خصوصی خود افراد و بصورت نقد باید پرداخت نمایند.

اگر از افراد خارجی هستید که اسپانیا را به عنوان کشور دوم خود انتخاب می کنید و اقامت اسپانیا را دریافت کرده اید باید در نظر داشته باشید که بعد از ثبت نام و دریافت شماره شناسه خارجی خود در این کشور می توانید با ثبت نام در سیستم تامین اجتماعی این کشور اقدام به دریافت کارت بیمه اسپانیا را بکنید و با پرداخت حداقل دو سال  سهم بیمه در این کشور  همانند شهروندان عادی دیگر در اسپانیا از خدمات درمان رایگان اسپانیا بهره مند شوید.

در نظر داشته باشید که افراد وابست هبه شما، کودکان و یا بازنشستگان می توانند از بیمه درمانی رایگان اسپانیا بدون نیاز به اینکه بصورت مستقیم حق بیمه پرداخت نمایند استفاده کنند. این افراد اغلب توسط افراد دیگر پوشش داده می شوند و یا خود دولت اسپانیا آنها را حمایت می کند.

سیستم بهداشت و درمان خصوصی در اسپانیا

در کشور اسپانیا شرکت های زیادی هستند که خدمات درمانی را بصورت خصوصی تعهد می کنند که به سیستم بهداشت و درمان خصوصی شهرت دارند. بزرگترین بیمه های درمان خصوصی در اسپانیا که شهرت فراوانی دارند را می توان بیمه های ادسلاس، اسیاس و سانتیاس دانست.

بهداشت و درمان خصوصی در اسپانیا از محبوبیت و اعتبار زیادی برخوردار است. در این سیستم نه تنها هزینه ای که پرداخت می کنید چندان بیش از هزینه های تامین اجتماعی دولتی نیست بلکه در تمامی قسمت ها، مناطق و شهرهای مختلف اسپانیا به راحتی این خدمات در دسترس قرار گرفته اند و هر روز نیز بر تعداد کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی و مطب های پزشکان خصوصی در این کشور افزوده می شود.

اما شاید دلیل اصلی ممحبوبیت سیستم درمان و بهداشت خصوصی در اسپانیا کیفیت خدمات آنها  باشد که به نسبت دولتی در سطح بالاتر و با کیفیت بسیار بهتری ارائه می شود.

 در نظر داشته باشید که خدمات درمان و بهداشت عمومی در اسپانیا فوق العاده بالا و مناسب است و با قیاس اینکه بخض خصوصی از بخش دولتی در این موضوع بهتر است می توان به راحتی به این نتیجه رسید که بخش درمان خصوصی اسپانیا فوق العاده هزینه کرده و پیشرفته است.

برخی از شرکت ها و سازمان های خصوصی و معتبر که به دنبال ارائه خدمات با کیفیت تر به کارمندان خود هستند و در واقع ارزش بیشتری برای نیروی انسانی خود قائل می شوند به جای ثبت نام این کارکنان در تامین اجتماعی اقدام به ثبت نام آنها در بخش خصوصی می کنند و رضایت بیشتری برای کارکنان خود فراهم می کنند.

پزشک در اسپانیا

 بصورت کلی برای دریافت خدمات درمانی در اسپانیا اولین کار این است که به پزشکان این کشور مراجعه نمایید. پزشکان یا عمومی هستند و یا پزشکان تخصصی و تنها با تجویز این پزشکان است که می توانید به بیمارستان ها مراجعه نمایید.

در نظر داشته باشید که برای استفاده از خدمات یک پزشک باید از او نوبت بگیرید .اما قبل از هر کار بررسی کنید که این پزشک با سیستم درمان و بهداشت دولتی و یا خصوصی کشور اسپانیا قرارداد داشته باشد و مستقل کار نکند.

این نکته بسیار مهم است که دکترهایی که طرف قرارداد با بخش درمان دولتی و یا خصوصی اسپانیا نباشند که تعداد انها کم هم نیست، هزینه درمان را آزادانه از مراجهین خود دریافت می کنند و ارتباطی با سیستم دولتی یا خصوصی ندارند. همیشه در نظر داشته باشید که برای مراجعه به پزشک باید کارت خدمات درمانی به همراه داشته باشید تا بتوانید از خدمات پزشک استفاده نمایید.

پزشک های عمومی کشور اسپانیا موضوعاتی مانند تجویز دارو، درمان بیماری های معمول، مراقبت های پیشگیرانه و درمان های عمومی و موارد آموزشی را انجام می دهند. به همین دلیل مراکز سلامت زیر نظر دولتی در کشور اسپانیا به عنوان مراکز درمان سر پایی شناخته می شوند.

هر چند در مراکز درمان سرپایی در اسپانیا در کنار ارائه خدمات مختلف عمومی بسیاری از درمان های تخصصی نیز توسط برخی از پزشکان متخصص طرف قرارداد بیمه های دولتی به بیماران ارائه می شود. همچنین خدمات بهداشتی و درمانی ماند عمل های عمومی، مراقبت های مادران ، درمان کودکان، مراقبت های تغذیه ای و غیره نیز در این مراکز انجام می شود.

عمده مراکز بهداشت و درمان عمومی یا سرپایی در اسپانیا دارای پرستاران و دکترهای مورد تایید و صاحب صلاحیت هستند که تماما آموزش دیده و مجرب بوده و دوره های تخصصی و حرفه ای زیادی را گذرانده اند.

بسیاری از پزشکان عمومی خود را موظف می دانند که در ساعات غیر کاری در صورت مراجعه بیماران خودشان به انها به منزل آنها رفته و کار درمان را در منزل انجام دهند.

 در واقع اگر دکتری از این کار امتناع کند با جریمه های سنگینی مواجه خواهد شد. ضمن اینکه برای پیدا کردن دکتر در شرایط بحرانی این امکان برای شما وجود دارد که با تماس با پلیس محلی و ارائه آدرس درخواست دکتر برای مراجعه به منزل کنید.

دکترهای متخصص معمولا با نوبت مراجعین خود را ویزیت می کنند . اما اگر شرایط اورژانسی برای مراجعه به پزشک داشته باشید باید این موضوع را به منشی و یا بیمارستان اطلاع دهید.  در این صورت شما به اتاق مراقبت های فوری راهنمایی خواهید شد و در کمترین زمان دکتر شما را معاینه خواهد کرد.

دکتر متخصصی در اسپانیا

در سیستم درمان و بهداشت اسپانیا کلیه  پزشکان ارشد و دکترهای با درجه بالای تخصص به عنوان دکترهای متخصص درمانی شناخته می شوند. بصورت کلی این نوع متخصصن که به مشاوران تخصصی نیز شناخته می شوند از دکترهای عمومی و تخصصی با گرید پایین تر بالاتر هستند و موضوعات مرتبط با خود را دارند.

در این صورت هر دکتر عمومی و یا متخصص عمومی که به بیماری در بیمار خود شک داشته باشد و یا نیاز به چک آپ و بررسی دقیق تر یک موضوع داشته باشد و یا حتی موضوعی را نشناسد بیمار خود را به این متخصصین معرفی می کند.

 دکترهای درجه تخصصی مشاور در اسپانیا بسیار کار بلد و حرفه ای و البته متعهد هستند و شمار زیادی از آنها با دقیق ترین متد های روز در دنیا کار تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها را انجام می دهند و از با کیفیت ترین پزشکان جهان هستند.

بیمارستان ها در اسپانیا

در صورت معرفی پزشک عمومی و یا متخصص هر فرد می تواند در بیمارستان های مختلفی که در شهرهای بزرگ و کوچک اسپانیا وجود دارد پذیرش بگیرد. البته شایان ذکر است که بعضا بیمارستان ها در بخش اورژانس خود نیز از دکترهای عمومی استفاده می کنند که در صورت اورژانسی بودن شرایط بیمار در همان مکان کار تجویر برای بستری شدن در قسمت بیمارستان را انجام دهند.

هر بیماری که در بیمارستان های اسپانیا پذیرش شود یک دکتر مشخص خواهد داشت که فرآیند درمانی را زیر نظر او و با راهنمایی او انجام خواهد داد.

 در این صورت ممکن است پزشکان و متخصصین و جراحان دیگری نیز بیمار را سرویس دهی کنند اما با این وجود تمامی روند کار بیمار زیر نظر یک پزشک که متعلق به بیمارستان و در استخدام بیمارستان است انجام می شود.

بصورت کلی بیمارستان های اسپانیا از بهترین و مجهزترین بیمارستان های جهان هستند و خدماتی که در این بیمارستان ها ارائه می شود در بالاترین کلاس و سطح جهانی به بیماران ارائه می شود. تمامی بیماران عمونا دارای اتاق هایی مشترک با سایر بیمارها هستند و معمولا در صورتی در بیمارستان بستری می شوند که اولویت داشته باشند ، در غیر این صورت بر اساس لیست و برنامه زمانی هر بیمار می تواند در بیمارستان پذیرش شود.

خدمات اورژانس در کشور اسپانیا

خدمات اورژانسی در کشور اسپانیا کاملا رایگان است، حتی افرادی که از بیمه درمانی دولتی و یا خصوصی استفاده نمی کنند در صورت نیاز به دریافت خدمات اورژانسی کلیه درمانگاه ها و بیمارستان های دولتی و خصوصی موظف به ارائه این خدمات به این افراد بصورت رایگان هستند. تفاوتی هم ندارد این افراد از شهروندان اسپانیایی باشند و یا مهاجران اسپانیایی.

حتی خدمات اورژانس در کشور اسپانیا نیز بصورت کاملا حرفه ای و با دکترها و خدمه و پرستاران بسیار حرفه ای ارائه می شود. در واقع اورژانس بخض حیاتی هر بیمارستان تلقی می شود و کلیه پرستاران و خدمت کاران این بخش ها باید کاملا اموزش دیده باشند.

با توجه به موضوع بیماری و وضعیت هر فرد خدمات اورژانس با سرعت متفاوت به این بیماران ارائه می شود. کلیه مراکز اورژانس بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی موظف هستند که حتی در روزهای تعطیل نیز خدمات رسانی کنند و بصورت 24 ساعته باید آماده باش باشند.

معمولا در مراکز اورژانس دکترهای عمومی و یا متخصص عمومی در استخدام بیمارستان حضور دارند و همواره بیماران را ویزیت می کنند و در صورت تشخیص این دکترها بیمار در بیمارستان بستری و خدمات درمانی او در بیمارستان ادامه خواهد یافت.

کلینیک خصوصی در اسپانیا

معمولا کلینیک های خصوصی توسط یک تا چند دکتر متخصص اداره می شود و کاملا خصوصی هستند. بر خلاف مطب ها و دکترهایی که متخصص هستند و معمولا با بیمه ها طرف قرارداد هستند و بصورت رایگان و یا بخش زیادی از هزینه های درمان بیمار را اط این بیمه ها دریافت می کنند  این کلینیک ها معمولا بصورت آزاد  و بدون وابستگی به بیمه ها اداره می شوند و هزینه ها آزاد است.

ارائه خدمات در این کلینیک ها از حدود استاندارد های بالا هم بالاتر است و فوق العاده مطلوب است. با توجه به اینکه تمامی کادر این کلینیک ها متخصص و حرفه ای هستند معمولا دریافت خدمات در این کلینیک ها در بالاترین حد قابل قبول ارائه می شود و  کاملا حرفه ای است و پرستاران و دکترهای این نوع کلینیک ها معمولا به زبان انگلیسی و یا چند زبان مختلف مسلط هستند.

البته در این بین برخی از بیمه های خصوصی معتبر در اسپانیا خدمات این نوع کلینیک ها را نیز پوشش می دهند. معمولا اگر نیزا به خدمات درمانی در بیمارستان ها در این کلینیک ها تشخیص داده شود ، بیمار به یکی از بیمارستان های فوق العاده مجهز خصوصی معرفی می شود و در این بیمارستان ها تحت نظر پزشکی فوق متخصص درمان خود را ادامه می دهد.

دندان پزشکی در اسپانیا

دندان پزشکی یکی از رشته های بسیار تخصصی و مورد توجه در اسپانیا است که حتی دانشگاه های معتبر بین المللی اسپانیا نیز در این حوزه رشته تحصیلی ارائه داده اند. با وجود اینکه اسپانیا یکی از کشورهای پیشرو در علم دندان پزشکی و  دارای انواع پزشکان فوق تخصص در زمینه دندان پزشکی است اما با این حال هزینه های درمان دندان پزشکی در این کشور هم بسیار بالا است.

ضمن اینکه دندان پزشکی از رشته هایی است که تمامی هزینه های آن بر عهده بیمار است و عمده کلینیک ها و درمانگاه های دندان پزشکی در اسپانیا خصوصی بوده و هزینه آزاد دریافت می کنند و کمتر بیمه ای این هزینه ها را پشتیبانی می کند.

البته چک آپ معمولی دندان را نیز عموم بیمه ها در اسپانیا پوشش می دهند اما بصورت کلی با توجه به هزینه های بالای درمان دندان در این کشور این هزینه ها را باید خود بیماران تقبل نمایند.

داروخانه در کشور اسپانیا

در کشور اسپانیا در تمامی شهرها و بسیاری از روستاها داروخانه های مختلفی وجود دارند که زیر نظر بهترین و آموزش دیده ترین افراد و پرسنل کار خود را انجام می دهند. بصورت کلی داروخانه های اسپانیا توسط افرادی که در حوزه دارو شناسی و یا داروسازی تحصیل کرده باشند و مجرب باشند اداره می شود.

داروخانه ها موظف هستند که با استفاده از یک صلیب بزرگ سبز رنگ مشخصه مغازه و یا محل فروش خود را تعیین نمایند. بنابراین تمامی داروخانه ها در اسپانیا از این صلیب سبز رنگ استفاده می کنند.

هیچ داروخانه ای در اسپانیا اجازه فروش دارو ندارد مگر اینکه درخواست کننده دارو نسخه پزشک یا مشاور متخصص را در دست داشته باشد. البته برخی از داروخانه ها پزشکانی دارند که کار مشاوره دارویی را به افراد مختلف ارائه می کنند.

اغلب بیمارستان ها در اسپانیا خودشان یک داروخانه تخصصی نیز دارند. موضوع دارو در کشور اسپانیا اصلا مشکلی نیست و تقریبا هر نوع دارویی به راحتی در این کشور پیدا می شود. با در دست داشتن نسخه و تجویز پزشک می توانید از همان داروخانه بیمارستان و یا هر نوع داروخانه ثبت شده و دارای صلاحیت دیگری داروی خود را در این کشور تهیه کنید.

برخی از داروها مانند انواع آنتی بیوتیک ها و یا برخی از داروهای تقویتی از داروهایی هستند که برخی از داروخانه ها با صلاحیت پزشک داخلی خود برای بیماران مختلف تجویز می کنند و مجاز به فروش آن هستند. ضمن اینکه دارو در کشور اسپانیا قیمت زیادی ندارد و عموما برای افرادی که از بیمه تامین اجتماعی و یا بیمه خصوصی در این کشور استفاده می کنند، رایگان است.

بصورت کلی وظایف هر داروخانه در پشت درب داروخانه ها همیشه باید نصب باشد. ساعات کاری داروخانه ها اغلب همانند سایر فروشگاه ها می باشد. اما در هر شهر بزرگ و اغلب شهرهای کوچک داروخانه هایی وجود دارد که بصورت شبانه روزی فعالیت می کنند.

انواع بیمه در اسپانیا

گفتیم که هزینه بیمه هر چند در کشور اسپانیا کمی بالا است اما حسن این بیمه ها این است که معمولا تمامی تعهدات خود را به صورت کامل ارائه می دهند و تقریبا افرادی که از خدمات این بیمه ها استفاده می کنند نیازی به پرداخت هزینه خسارت های احتمالی نیستند و این هزینه ها توسط بیمه بعد از بررسی جبران و تامین می شود.

بر این اساس انواع بیمه نامه معتبر در اسپانیا را می توان به شرح زیر دانست:

 • بیمه خانه
 • بیمه عمر
 • بیمه سلامت
 • بیمه خودرو
 • بیمه جامع

بیمه خانه یا بیمه صاحب خانه اسپانیا

همانظور که از اسم این بیمه مشخص است افرادی که در بیمه خانه ثبت نام می کنند کل خانه خود را در برابر حوادثی مانند آتش ، سیل، زلرله و یا حتی سرقت بیمه می کنند. این بیمه معمولا هم سازه ساختمان را پوشش می دهد و هم کلیه وسایلی که در این خانه استفاده و نگهداری می شود.

هزینه بیمه خانه کاملا متفاوت است. موضوعاتی مانند منطقه ای که خانه در آن قرار دارد و یا ارزش خانه، متراژ خانه، نوع وسایلی که در خانه نگهداری می شود و ارزش آنها و موقعیت خانه از نظر ایمنی و خطرات مرتبط با آن باعث تعیین قیمت بیمه خانه می شود و از این رو ممکن است دو خانه با مشخصات یکسان در دو منطقه متفاوت هزینه بیمه خانه متفاوتی داشته باشند.

حتی تعهداتی که بیمه خانه برای شما دارد نیز در تعیین هزینه بیمه دخیل است. گاها ممکن است بیمه خانه با تعهدات کمتری توسط شما انتخاب شود که در نرخ نهایی تعیین کننده است.

بعضا افرادی که به دنبال اجازه خانه در اسپانیا هستند خانه هایی را انتخاب می کنند که دارای بیمه خانه باشد اما باید در نظر داشت که وسایل داخل خانه در این شرایط تحت پوشش بیمه نیستند مگر اینکه اقدام به اجازه خانه مبله در اسپانیا با بیمه خانه بکنید.

در نظر داشته باشید که بیمه خانه یا بیمه صاحب خانه در اسپانیا اجباری نیست. البته در صورت دریافت وام بانکی برای خرید خانه در اسپانیا باید به عنوان قراردادی که با بانک امضا می کنید از بیمه خانه نیز استفاده کنید و در واقع بانک از شما درخواست بیمه خانه می کند که در این شرایط بیمه خانه الزامی خواهد بود و باید انجام شود.

بیمه عمر اسپانیا

بیمه عمر که به بیمه زندگی در اسپانیا شناخته می شود از محبوب ترین انواع بیمه در کل اروپا و کشور اسپانیا است و تقریبا عموم مردم این کشور از این بیمه استفاده می کنند. در بیمه عمر شرکت طرف قرارداد شما متعهد می شود که با دریافت مبلغی بصورت ماهیانه و یا چند ماه یکبار بعد از مدتی این هزینه را با سود به شما و یا در صورت مرگ خریدار بیمه به خانواده او پرداخت نماید.

در این حالت فردی که قرارداد بیمه را امضا می کند به عنوان بیمه شونده شناخته می شود. بر این اساس بیمه عمر مدت مشخصی دارد و بعد از این مدت معمولا قابل تمدید و یا واگذاری است. اگر هر اتفاقی برای فرد بیمه شده بیافتد خانواده او به عنوان ذینفع شناخته می شوند و می توانند هزینه بیمه عمر را دریافت کنند.

حسن بیمه عمر یا بیمه زندگی اسپانیا در این است که فرد بیمه شونده می تواند نام ذینفعان خود را در قرارداد بنویسد تا بعد از مرگ او نیازی به طی شدن انحصار وراثت نباشد و فورا بتوانند مراحل قانونی دریافت بیمه را انجام دهند.

برای دریافت بیمه عمر در اسپانیا باید برخی از آزمایشات و معاینات پزشکی را انجام دهید. در نظر داشته باشید که افرادی که از بیماری های خاص رنج می برند نمی توانند بیمه عمر دریافت نمایند. در ضمن اگر در زمان استفاده از بیمه عمر فرد بیمه شوند خودکشی کند این بیمه به او تعلق نخواهد گرفت. بنابراین قبل از انجام و عقد قرارداد برای بیمه عمر بهتر است شرایط آنها را مطالعه فرمایید.

بیمه سلامت اسپانیا

بیمه سلامت اسپانیا هم بصورت دولتی و هم خصوصی در اسپانیا انجام می شود و بسیار متداول است. در این نوع بیمه شرکت بیمه کننده  متعهد می شود که خدماتی مانند پرداخت هزینه های درمان، دارو ، ناتوانی و بیماری های خاص را به فرد بیمه شده در ازا دریافت مبلغی به عنوان ماهیانه ارائه دهد. در نظر داشته باشید که بیمه سلامت به عنوان بیمه کمک درمانی شناخته می شود.

بصورتکلی بیمه سلامت اسپانیا دو نوع است:

 • بیمه کمک های پزشکی:

در این نوع بیمه شرکت بیمه با طیف وسیعی از پزشکان عمومی و متخصص طرف قرارداد است. بنابراین شما با دریافت این نوع بیمه سلامت پزشکی می توانید به کلیه پزشکان طرف قرارداد این بیمه دسترسی داشته باشید و بصورت رایگان و یا درصدی بسته به نوع قراردادی که با شرکت بیمه پزشکی دارید از خدمات آنها استفاده کنید.

 • بیمه کمک درمانی برای هزینه های پزشکی:

در این نوع بیمه شرکت بیمه گذار بعد از بررسی مدارک و مستندات شما هزینه هایی که برای درمان به پزشک دلخواه خود را داده اید بصورت کامل و یا بصورت درصدی با توجه به نوع قرارداد فی مابین تامین می کند. در این حالت شما الزامی به استفاده از طیف مشخصی از پزشکان طرف قرارداد را ندارید و می توانید به هر پزشک و یا بیمارستان مراجعه و بعدا هزینه های خود را از بیمه با ارائه مستندات لازم دریافت نمایید.

در نظر داشته باشید که بیمه سلامت در اسپانیا با بیمه های خصوصی درمان و یا بیمه تامین اجتماعی دولتی در این کشور بسیار متفاوت هستند و در واقع به نوعی با بیمه های تکمیل درمان در ایران قابل قیاس هستند.

بیمه های سلامت محدودیت های زیادی دارند و برخی از بیماری ها را پوشش نمی دهند و معمولا در قرارداد آنها نیز ذکر شده است. بیماری هایی مانند ایدز، اعتیاد به مواد مخدر ، اتفاقات کارگری و یا اعتیاد به الکل از این دست هستند.

ضمن اینکه اگر سن شما بالای 60 سال باشد باید قید استفاده از این نوع بیمه ها را بزنید مگر اینکه از قبل ثبت نام کرده باشید و سوابق زیادی در این بیمه داشته باشید. بیمه سلامت در اسپانیا در دوره های کوتاه مدت و معمولا یک ساله ارائه می شود و بعد از این دوره دوباره باید قرارداد تمدید شود که ممکن است با رشد هزینه و یا تغییر شرایط همراه باشد.

بیمه خودرو در اسپانیا

بیمه خودرو در اسپانیا به دو دسته تقسیم می شود:

 • بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یا بیمه مسئولیت برای اشخاص ثالث به عنوان بیمه اجباری  در اسپانیا برای خودرو شناخته شده است. این بیمه هر ساله توسط نهاد قانون گذار در این کشور به عنوان حداقل بیمه ای که باید افراد مختلفی که قصد رانندگی و استفاده از خودرو را دارند در یکی از بیمه های صاحب صلاحیت و معتبر این کشور پرداخت نمایند و همانند ایران معمولا یک ساله است.

بیمه مسئولیت شخص ثالث خودرو در اسپانیا تمامی آسیب ها و خسارت هایی را پوشش می دهد که به راننده و یا مسافرین خودرو مقابل خودرو راننده وارد شده است و در واقع راننده به خودرو دیگر خسارت وارد کرده است. بر این اساس خود خورو فرد شامل بیمه نمی شود. در واقع بیمه شخص ثالث خاص راننده و مسافران خودرو دیگر و یا عابرین پیاده ای است که از طرف خودرو بیمه شده آسیب دیده اند.

بیمه مسئولیت شخص ثالث طبق آخرین وضعیت و قوانین کشور اسپانیا مبلغ 336.566.78 یورو برای جراحت های افراد و مبلغ 96.161.94 برای خسارت به خودرو مقابل را پرداخت می کند. در واقع افرادی که خودرو خود را بیمه شخص ثالث می کنند نیازی به پرداخت هزینه هایی بابت درمان و یا جراحی و اقدامات فوری درمانی برای افراد آسیب دیده و مجروح نیستند و همچنین نباید هزینه های تعمیر خودرو مقابل را پرداخت نمایند.

همیشه در نظر داشته باشید که بیمه مسئولیت شخص ثالث در خصوص هزینه های زیر مسئول نیست:

 • پرداخت هزینه درمان به خود فرد صاحب بیمه
 • پرداخت هزینه های خسارت وارد شده به خودرو صاحب بیمه نامه و یا وسایلی که در داخل خودرو صاحب بیمه وجود دارد.

همچنین معمولا در زمان هایی که راننده خودرو صاحب بیمه نامه مسئولیت شخص ثالث خودرو به دلایلی مانند مصرف مواد مخدر و یا الکل در شرایط طبیعی نباشد را عهده دار نمی شود.

همچنین اگر فرد دیگری سوار بر خودرو باشد و خودرو دچار حادثه شود هزینه های مربوط  را بیمه متعهد نمی شود و حتی اگر راننده بدون داشتن گواهینامه رانندگی حاثه آفریده باشد و این موضوع اثبات شود باید هزینه ها را خودش متقبل شود.

البته بیمه مسئولیت شخص ثالث قابلیت ارتقا دارد و می تواند با پرداخت هزینه های دیگر خود راننده و مسافران خودرو و یا حتی خود خودرو را نیز پوشش دهد. بنابراین توصیه می شود در صورت انجام بیمه خودرو شخص ثالث تمامی بند های دیگر آن را نیز پرداخت و از خدمات کامل آن بهره مند شوید تا در هر صورت شرکت بیمه کلیه هزینه های شما را در اغلب حوادث متعهد شود.

بیمه جامع خودرو

بیمه جامع خودرو یک نوع بیمه بسیار کامل در اسپانیا است که علاوه بر هزینه های عمده توضیح داده شده در خصوص بیمه شخص ثالث کلیه هزینه هایی که این بیمه متعهد نشده است را نیز جبران می کند.

بر این اساس بیمه نامه جامع خودرو در اسپانیا هزینه های زیر را پوشش می دهد:

 • هزینه های درمان و جراحی کلیه افراد داخل خودرو مورد اصابت قرار گرفته و همچنین کلیه هزینه های درمان و جراحی خود راننده و افرادی که در داخل خودرو راننده حضور دارند.
 • کلیه هزینه خسارت های وارد شده به وسیله نقلیه مورد اصابت و یا صدمه دیده و همچنین خود خودرو صاحب بیمه بصورت کلمل و جامع شامل همه نوع خسارت به خودرو و وسایل داخل خودرو
 • کلیه آسیب هایی که در زمان های غیر از تصادفات به خودرو وارد می شود، مانند شکستن شیشه، آینه، حوادث طبیعی و غیره دیگر
 • کلیه هزینه های مرتبط به سرقت از خودرو

معمولا بیمه جامع خودرو در اسپانیا نیز یک ساله است هر چند صاحب خودرو می تواند برای مدت های بیشتری نیز این بیمه را خریداری نماید. در صوتر اتمام دوره استفاده راننده می تواند تا 5 ماه بعد نسبت به تمدید قرارداد اقدام نماید در غیر اینصورت باید مجددا قرارداد امضا کند.

روابط اجتماعی در اسپانیا

اسپانیا یک کشور با اصالت و تاریخی است که مردمانی را در دل خود جای داده است که در طول تاریخ هزاران ساله این سرزمین همواره برای اصالت و هویت خود مبارزه کرده اند.

به همین دلیل هنوز هم وقتی به اسپانیا سفر می کنید با مردمی مواجه خواهید شد که علی رغم تمامی مهمان نوازی و مهربانی و خونگرم بودن، بسیار به اعتقادات، مردم ، فرهنگ و اصالت و ملیت خود متعصب هستند و کاملا وطن پرست می باشند.

با وجود اینکه مردم کشور اسپانیا از ایالت های مختلفی دور هم جمع شده اند و هر کدام تقریبا زبان و فرهنگ خاص خود را دارند اما بصورت کلی  به اینکه یک اسپانیایی هستند به خود افتخار می کنند. به همین دلیل توصیه می شود در اسپانیا مراقب صحبت کردن در خصوص ملیت و هویت آنها باشید.

مردم اسپانیا مردم خشن و یا مشکل سازی نیستند و به صورت کلی بسیار اجتماعی بوده و به راحتی با افراد دیگر ارتباط برقرار می کنند.  رفت و آمد حتی در دل شب در اغلب مناطق این کشور با ایمنی زیادی انجام می شود هر چند توصیه می شود در مناطق روستایی کمتر بعد از ساعت مشخصی از شب بیرون باشید.

بسیاری از جوانان و مردم اسپانیا وابستگی زیادی بین خودشان با مردم امریکای لاتین به دلایل تشابهات فرهنگی و ربانی احساس می کنند. هر چند با همه این توصیفات همچنان خود را قویا اروپایی می دانند.

دین و فرهنگ خاصی در اسپانیا حاکم نیست و اغلب مردم آزاد هستند تا دین و فرهنگ خودشان را داشته باشند. هر چند در برخی از رسانه ها مردم اسپانیا مذهبی توصیف می شوند اما مذهب نقش بسیار کمی در روابط اجتماعی مردم دارد با وجود اینکه بیش از 73 درصد مردن مسیحی کاتولیک هستند.

بهتر است در کشور اسپانیا در خصوص فرهنگ و مذهب مردم این کشور کنجکاو نشوید و از آنها پرس و جو نکنید زیرا این را حریم شخصی خود می دانند و ناراحت می شوند مگر اینکه با هر یک از آنها دوستی عمیقی داشته باشید. در نظر داشته باشید با وجود اینکه مردم اسپانیا خود را مذهبی نمی دانند اما جشنواره های مختلف مذهبی در این کشور به همراه هفته مقدس یا عیر پاک و حتی کریسمس برای اسپانیایی ها بسیار ارزشمند و مورد احترام است.

حتی همجنسگرایان نیز رد کشور اسپانیا آزادانه زندگی می کنند هر چند در بین مردم اسپانیا این افراد اصلا محبوب نیستند و عمده مردم اسپانیا از ایجاد روابط با این افراد دوری می کنند.

تاریخ اسپانیا پر است از فراز و نشیب های زیادی که بعضا باعث افتخار این مردم و بعضا باعث ناراحتی و شرم آنها می شود. بصورت کلی توصیه می شود در اسپانیا از تاریخ این کشور سوال نکنید ، بخصوص در مورد موضوعاتی مانند دوران استعمار این کشور به عنوان افسانه سیاه در این کشور شناخته می شود.

اهر چند بسیاری از مردم کشورهای همسایه اسپانیا در دورانی از تاریخ از مردم و تاریخ کشور اسپانیا آسیب های زیادی دیده اند اما در نظر داشته باشید این به عنوان افتخارات کشور اسپانیا تلقی می شود و اغلب مردم این موضوع را بد نمی دانند و حتی به ان می بالند.

وقتی در اسپانیا حضور دارید با مردم زیادی مواجه خواهید شد که اصالتا از کشورهای آمریکا لاتین، فیلیپین، مراکش، گینه استوایی و غیره هستند، این افراد به این دلیل به اسپانیا مهاجرت و در این کشور زندگی می کنند که از کشورهای مستعمره اسپانیا در بخشی از تاریخ خود بوده اند.

 مردم زیادی نیز از بین کشورهای آسیایی مانند چین و یا افریقایی  دیگر و حتی سایر کشورهای اروپایی در این کشور زندگی می کنند و به همین دلیل اعتقادات و دیدگاه های متنوعی در این کشور دور هم جمع شده اند که همگی به هم احترام می گذراند.

امروزه کشور اسپانیا به عنوان یکی از مهم ترین و بزرگ ترین کشورهای حامی مالی و کمک کننده به کشورهای مختلف از جمله کشورهای آمریکای لاتیم و افریقایی است.

در نظر داشته باشید که هر چند یکی از نمادهای کشور اسپانیا گاو بازی است و سالیانه جشنواره های مختلفی در شهرهای مختلف این کشور برای گاو باززی راه اندازی می شود اما بر خلاف عده کمی از مردم این کشور ، عده زیادی از آنها بخصوص افرادی که حامی حیوانات هستند از این کار ناراحت می شوند و هر ساله اعتراضات زیادی نیز نسبت به این موضوع دارند.

آنها گاو بازی را نمادی بد و باعث بد جلوه دادن کشور خودشان در روابط بین المللی می دانند. حتی نگاهی به تاریخ بزرگ کشور اسپانیا نشان می دهد که اغلب پادشاهان این کشور مانند فیلیپ چهارم و پسرانش از این ورزش و یا حرکت دل خوشی نداشته اند.

به همین دلیل در برخی از مناطق کشور اسپانیا مانند مناطق شمال شرقی کاتالونیا گاو بازی این روزها ممنوع اعلام شده است با وجود اینکه این رویداد یعنی گاو بازی در اسپانیا هنوز هم هر ساله پای عده زیادی از گردشگران را به کشور اسپانیا باز می کند و باعث جذب گردشگر در اسپانیا شده است.

نکته دیگر در روابط اجتماعی با مردم اسپانیا مراقبت در مورد گفتگو در مورد موضوع دوران فاشیستی فرانسیسکو فرانکو در این کشور است. فرانکو دوران بسیار دردناک و سیاهی را در اسپانیا رقم زد و کاملا دوران او یک دوران استبدادی و برای اغلب مردم اسپانیا درد اور بوده است.

 هنوز هم مردم اسپانیا در خصوص شکنجه ها و مجازات هایی که فرانکو انجام می داد و انواع جنایت هایی که مرتکب شد احساس شرم و ناراحتی عمیقی دارند. اما با این وجود به دلیل رشد اقتصادی فوق العاده خوبی که در دوران او برای اسپانیا به وجود آمد برخی نیز هستند که شدیدا او را حمایت می کنند. بنابراین بهتر است بصورت کلی در این خصوص صحبتی با مردم این کشور نداشته باشید.

آداب و معاشرت در اسپانیا

با تمام توضیحات فوق بهتر است در زمانی که به اسپانیا سفر می کنید در خصوص برخی از آداب و معاشرت های معمول و روابط اجتماعی خاص مردم اسپانیا به خوبی اطلاعات داشته باشید. در این خصوص موضوعات زیر را به یاد داشته باشید:

 • خانم ها در زمان ملاقات یکدیگر بخصوص در زمانی که دوستان، فامیل و یا خانواده خود را می بینند همدگر را می بوسند. این کار هم در ابتدا و هم در زمان خداحافظی در یک رابطه اجتماعی انجام می شود. مردها هم فقط دوستان نزدیک و یا خانواده خود را می بوسند.
 • در زمان ملاقات دوستان اسپانیایی خود در نظر داشته باشید که دست بر گردن انداختن، پست همدیگر زدن و یا گرفتن دست و غیره در این کشور در زمان ملاقات های دوستانه امری طبیعی است. بصورت کلی مردم اسپانیا لمس کردن و ارتباط فیزیکی دوستانه را در زمان های ملاقات دوستانه در روابط اجتماعی خود دارند. این موضوع نشان دهنده میزان علاقه افراد به شما و حس نزدیکی است که به شما دارند.
 • مردم اسپانیا فوق العاده خوش مشرب و دوستانه برخورد می کنند. انها در روابط اجتماعی بسیار راحت و دوستانه برخورد می کنند که شاید از هیچ اروپایی دیگری نبینید. انها حتی در رسمی ترین روابط کاری نیز بعضا از کلمات و جملاتی استفاده می کنند که در روابط دوستاه انتظار آن را دارید. این دقیقا نشان می دهد که آنها به شما اعتماد کرده اند و با شما احساس راحتی دارند.

در نظر داشته باشید که شما هم زمانی می توانید همانند انها با آنها صحبت کنید که احساس نزدیکی دو طرفه بین شما ها شکل گرفته باشد. به همین دلیل بهتر است همیشه اجازه دهید طرف اسپانیایی شما آغاز کننده این روابط دوستانه باشد. بهتر است در برخورد با اسپانیایی ها باهوش باشید و متوجه زمان رسمی بودن  و یا دوستانه بودن روابط بشوید.

 • در اسپانیا مردم برای افراد مسن و با تجربه احترام زیادی قائل هستند. به همین دلیل در مکان های عمومی و یا در وسایل حمل و نقل عمومی اغلب افراد اجازه می دهند که افراد مسن تر و با تجربه تر بنشینند و آنها را حمایت می کنند. در ضمن خانم های باردار نیز با همین شیوه حمایت و مورد احترام هستند.
 • مقید بودن به زمان برای اسپانیایی ها اهمیت دارد اما شاید به اندازه برخی دیگر از کشورها روی این موضوع حساس نباشند. و این را فورا بی احترامی تلقی نکنند. هر چند با این وجود توصیه می شود همیشه سر موقع در زمان ملاقات با اسپانیایی ها حاضر شوید. این باعث می شود که روی شما حساب ویژه ای باز کنند. معمولا داشتن تاخیر تا 10 دقیقه مجاز است. مردم جنوب اسپانیا به نسبت شمال اسپانیا وقت شناس تر هستند.
 • وقتی برای ملاقات یک اسپانیایی به خانه او دعوت می شوید قبل از اینکه کفش خود را دربیاورید بهتر است بررسی کنید که این موضوع باعث ناراحتی آنها نشود. در اغلب مناطق اسپانیا ترجیح بر این است که مهمان و کفش خود را از پای در نیاورد. اما بعضا با گذاشتن دمپایی یا صندل به مهمان توصیه می شود که کفش خود را در بیاورد و از دمپایی استفاده کند.

بصورت کلی پابرهنه بودن و یا با جوراب بودن در خانه یک اسپانیایی اغلب خیلی مورد پسند نیست و آنها این موضوع را غیر بهداشتی می دانند.

 • برخی از مردم اسپانیا غذای خود را به طبیعت و یا ساحل می برند و در انجا میل می کنند. این موضوع در این کشور کاملا طبیعی است.
 • به یاد داشته باشید که وقتی به سواحل اسپانیا می روید ممکن است زنان در این سواحل کاملا برهنه و یا نیمه برهنه باشند. این موضوع کاملا عادی و قانونی است و اصلا نباید این موضوع باعث ناراحتی و یا واکنش مثبت و یا منفی شما شود. زنان در اکثر سواحل اسپانیا کاملا مختار به پوشیده بودن و یا برهنه بودن هستند.

آموزش و پرورش در اسپانیا

بصورت کلی سیستم آموزش و پرورش اسپانیا از زمان شروع به تحصیل تا پوشش تحصیلات تکمیلی زیر نظر وزارت آموزش و پرورش این کشور اداره می شود.  در واقع نظام نامه تحصیلی و آموزش و پرورش در اسپانیا هر چند تا حدود زیادی تابع مقررات اتحادیه اروپا است اما بصورت کلی زیر نظر این وزارتخانه تدوین می شود.

طبق مقررات آموزشی کشور اسپانیا تحصیل در این کشور الزامی است و تمامی کودکان باید از سن خاصی شروع به آموزش در مدارس ابتدایی این کشور بکنند.  از این رو تحصیلات که از سن 6 سالگی تمام شروع می شود تا پایان 16 سالگی زیر نظر وزارت آموزش و پرورش و با هزینه رایگان انجام می شود.

با توجه به الزامی بودن تحصیلات در کشور اسپانیا تمامی والدین موظف هستند بچه های خود را در این سیستم ثبت نام کنند و مدارس نیز موظف هستند تا حضور و غیاب را بصورت الزامی انجام دهند.

ساختار آموزش و پرورش کشور اسپانیا

همانند ایران در سیستم و ساختار آموزشی در اسپانیا کودکان می توانند تا قبل از سن 6 ساگی در مراکز پیش دبستانی و یا مهد کودک این کشور ثبت نام کنند  و برخی از مهارت های لازم را در این دوره ها فرا بگیرند.

مهد کودک های اسپانیا مختص بچه های 3 و یا کمتر از 3 سال است و مراکز پیش دبستانی این کشور برای کودکان بین 3 تا 6 ساله در نظر گرفته شده است. در این دوره ها عمدتا کار نگهداری از کودکان برای مهد کودک ها در نظر گرفته شده است و کار آموزش مهارت های کار گروهی و غیره برای کودکان در دوره پیش دبستانی دیده شده است.

کودکان 6 ساله باید در مدارس اسپانیا ثبت نام کنند. این شروع کار کودکان در دوره دبستان است و تا سن 12 سالگی باید در دوره دبستان الزاما تحصیل کنند. بعد بین 12 تا 16 سالگی خود را باید مجددا بصورت الزامی در دوره ای متوسطه این کشور و با هزینه اموزش و پرورش اسپانیا ادامه تحصیل دهند.

دوره دبستان در اسپانیا

اغلب مدارس دوره ابتدایی یا دبستان در اسپانیا به زبان اسپانیایی تدریس می کنند هر چند در برخی از شهرهای بزرگ مدارسی به عنوان مدارس بین المللی هم دیده شده است که معلمان در این مدارس تدریس به زبان انگلیسی دارند.

دانش آموزان در دبستان به سه دسته  تقسیم می شوند، 6 تا 8 سال، 8 تا 10 سال و 10 تا 12 سال. بصورت کلی سقف پدیرش دانش آموزان در هر یک از این رده ها نهایتا 25 دانش آموز در هر دبستان می باشد.

در دوره ابتدایی دانش آموزان برخی از آموزش های اصولی را فرا می گیرند. بصورت کلی آموزش هایی مانند آموزش های فرهنگی، بیان شفاهی ، نوشتن و خواندن و یا اعتماد به نفس و مهارت های زندگی خوب  و خودکفایی از جمله موضوعاتی است که به کودکان آموزش داده می شود. در پایان این دوره یک گواهینامه به کودکان تحت عنوان پایان دوره  تحصیلات ابتدایی ارائه می شود.

دوره متوسطه در اسپانیا

گفتیم که دوره متوسطه در اسپانیا خاص دانش آموزان بین 12 تا 16 سال است و این مدارس نیز عمدتا به زبان اسپانیایی است ولی با این وجود در برخی از شهرهای بزرگ مدارس بین المللی با زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

دوره متوسطه دانش اموزان به دو دسته تقسیم می شوند. دانش آموزان بین 12 تا 14 سال و دانش اموزان بین 14 تا 16 سال. برای هر مدرسه نهایتا 30 نفر ظرفیت پذیرش در هر کلاس می باشد. در طول این دوره مهارت های مختلف علمی و فنی به دانش اموزان در حد پایه اموزش داده می شود. موضوعاتی مانند ادبیات، ریاضیات، زبان دوم، جغرافیا و غیره از این دست می باشد. در پایان این دوره گواهینامه پایان دوره متوسطه اعطا می شود.

دوره دبیرستان در اسپانیا

دبیرستان آغاز مهارت آموزی جدی برای دانش اموزان است و بر خلاف دو دوره قبلی اصلا در این کشور الزامی نیست. در طول دوره دبیرستان دانش آموزان دو دوره دو ساله دارند. دوره دو ساله اول که در این دوره دانش آموز با دریافت مشاوره های تخصصی از مدرسه و یا سیستم آموزشی اسپانیا و همچنین با راهنمایی معلمان و والدین خود دو گزینه را می تواند انتخاب کند.

اول انتخاب مهارت های موسوم به مهارت های کارشناسی که در دو سال ارائه می شود. در این دوره ها دانش آموزان می توانند در موضوعاتی مانند هنر، علو انسانی و یا علوم تجربی، علوم درمانی و تنولوزی و غیره تحصیل نمایند و خود را برای ورود به دانشگاه ها و یا مراکز علمی تحصیلات تکمیلی آماده نمایند.

دوم انتخاب یکی از مهارت های فنی و رسیدن به درجه استادی در یک شغل می باشد. در این شرایط دانش آموز به دلیل اینکه تمایلی به ادامه تحصیل در دانشگاه ها ندارد و یا حتی در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه ها به دنبال مهارت های فنی است اصول علمی و فنی یک شغل خاص را فرا می گیرد و نبدیل به یک متخصص می شود.

در دوره دو ساله دوم دانش آموزان مرحله پیشرفته تری را تجربه خواهند کرد. آن دسته از دانش آموزانی که فراگرفتن مهارت های فنی و تخصص را انتخاب کرده اند برای ورود به بازار کار آماده می شوند. در یان دوره آموزش ها بسیار فنی تر و حرفه ای تری به دانش آموز ارائه می شود و دانش آموز در شغل انتخاب به مهارت کامل می رسد.

این نوع دانش آموزان معمولا بعد از دوره دو ساله دوم دبیرستان وارد بازار کار می شوند و به عنوان متخصصین شغل خود شروع به کار می کنند. هر چند دانشگاه های فنی و  مهندسی در اسپانیا و سایر کشورهای دنیا نیز برای ادامه تحصیل و تحصیلات تکمیلی را نیز می توانند انتخاب نمایند.

اما آن دسته از دانش آموزان که تحصیلات کارشناسی را انتخاب کرده اند در دو ساله بعدی با مطالعه دورس پیشرفته تر برای ورود به دانشگاه ها و ادامه تحصیل در علوم دانشگاهی غیر فنی مانند مدیریت، دکتری ، مهندسی و غیره آماده می شوند.

تحصیلات تکمیلی در اسپانیا

تحصیلات دانشگاهی شامل دو دسته می شود. دسته اول مربوط به دانش آموزانی است که قصد دارند دوره پیشرفته فنون و مهارت هایی را که آموخته اند ببینند و در رشته فنی خود با تخصص بیشتر و مدرک مهندسی وارد جامعه کار شوند. این دانش آموزان در یک دوره دو ساله می توانند به این مهم نائل شوند.

دسته دوم مربوط به دانش آموزانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ها را در علوم غیر فنی دارند که معمولا نیاز به انجام آزمون ورودی دارند و این آزمون هر ساله در ماه ژوئن انجام می شود.

تحصیلات تکمیلی اسپانیا سه مرحله ای است. یک دوره کوتاه مدت که حدود سه سال به طول می انجامد و با دریافت مدرک معادل فوق دیپلم همراه است. در حالت دوم این تحصیلات بین 4 تا 6 سال ادامه پیدا می کند و با مدرک کارشناسی دانشجو فارغ التحصیل می شود و اگر دو سال دیگر ادامه پیدا کند فرد با مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه فار غ التحصیل می شود.

ضمن اینکه ورود به دوره دکتری نیز با دو تا 4 سال ادامه تحصیل در دوره های تخصصی انجام می شود و با ارائه تز و پایان نامه به اتمام می رسد. فارغ التحصیلان دروه دکتری به عنوان دکتری تخصصی نائل می شوند.

دانشگاه ها و کالج های اسپانیا

دانشگاه اسپانیا

در اسپانیا کالج ها و دانشگاه های زیادی وجود دارند که هم بصورت داخلی و هم بین المللی پذیرش دانشجو دارند و در رشته های زیادی دانشجویان مختلف را آموزش می دهند.  هر ساله هزاران دانشجو از سایر نقاط جهان وارد کالج های بسیار مدرن و سطح بالای اسپانیا می شوند تا تحصیلات عالی خود را در این کالج ها ادامه دهند.

تقریبا در تمامی شهرهای اسپانیا شاهد وجود چندین کالج هستیم اما با این وجود در شهرهای مادرید و بارسلونا عمدتا مالج های در سطح بین المللی فعالیت می کنند.

 هر چند عمده دانشگاه های موجود در کشور اسپانیا تحت شرایط و قوانین و مقررات وزارت آموزش و پرورش این کشور فعالیت می کنند اما بسته به منطقه و ایالت خود مختاری که دانشگاه در آن وجود دارد پذیرش دانشگاه ها و نوع رشته هایی که ارائه می کنند ممکن است متفاوت باشد.

لازم به ذکر است که عمده دانشگاه های بزرگ در کشور اسپانیا علاوه بر دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، دوره دکتری را نیز ارائه می دهند و اغلب دانشجویان برای حضور در این دانشگاه ها و ادامه تحصیل در رشته مورد نظرشان می توانند تحت شرایط این دانشگاه یا با آزمون ورودی و یا با فراهم نمودن ملزوماتی که دانشگاه تعیین می کند در آن رشته ثبت نام کنند.

انتخاب دانشگاه در اسپانیا و ادامه تحصیل در آن بصورت دلخواه است اما با در نظر گرفتن شرایط دانشجو ممکن است برخی از دانشگاه ها ورودی سخت تری داشته باشند. با این حال دانشگاه ها یا تحت مدیریت دولتی و یا مدیریت خصوصی فعالیت می کنند.

هر چند پذیرش در این دانشگاه ها عمدتا نیاز به پرداخت هزینه بخصوص برای دانشجویان خارجی دارد اما در کنار پذیرش دانشجو با هزینه برخی از دانشگاه ها و بخصوص ان دسته از دانشگاه هایی که زیر نظر نهاد های دولتی هستند اقدام به اعطا بورسیه هم می کنند که شرایط دریافت بورسیه کامل تحصیلی دانشگاه های اسپانیا و یا بورسیه درصدی دانشگاه در اسپانیا بسیار دشوار است .

برخی از شناخته شده ترین و معتبر ترین دانشگاه های کشور اسپانیا که دارای رتبه های بالای جهانی هستند به شرح زیر می باشند:

 • دانشگاه آلفونسو سی ال سابیو مادرید

یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های کشور اسپانیا که در شهر مادرید واقع شده است و پذیرش دانشجو از تمامی نقاط دنیا را دارد و حتی اقدام به بورسیه و کمک تحصیل آموزشی نیز می کند دانشگاه آلفونسو است.

دانشگاه آلفونسو مادرید در ده ها رشته تحصیلی هر ساله هزاران دانشجو را پذیرش می کند. رشته های تجارت، علوم و مهندسی کامپیوتر، هتل داری، پزشکی و پرستاری این دانشگاه شهرت زیادی دارد. میزان هزینه و یا شهریه این دانشگاه مقرون به صرفه است و در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد عمدتا دانشجو می پذیرد و در سطح دکتری زیاد دانشجو نمی پذیرد.

 • دانشگاه کامیلو خوزه سلا ویلانوویا

اگر به دنبال ادامه تحصیل در اسپانیا در رشته های روابط عمومی، معماری، طراحی و یا جرم شناسی و ارتباطات و تبلیغات هستید این دانشگاه یکی از محبوب ترین دانشگاه های اروپا و اسپانیا در این رشته ها است.  دانشگاه کامیلو اسپانیا  ده ها رشته دیگر را نیز پوشش می دهد.

با این توضیح که در دانشگاه کامیلو شما می توانید با پرداخت هزینه مقرون به صرفه ادامه تحصیل داشته باشید و یا حتی با وام هایی که این دانشگاه در اختیار شما قرار می دهد تحصیل خود را انجام داده و با پرداخت ماهیانه بین 16 تا 40 یورو قسط وام هزینه های تحصیلی خود را پرداخت نمایید. دانشگاه کامیلو ویلانوویا در اعطا بورسیه و کمک هزینه مالی به دانشجویان نیز بسیار خوب عمل می کند.

 • دانشگاه کارلوس 3 مادرید

یکی دیگر از شناخته شده ترین دانشگاه های شهر مادرید اسپانیا ، دانشگاه کارلوس سوم است. این دانشگاه هم در ده ها رشته دانشجوی بین المللی می پذیرد اما رشته های هوا فضا، قانون تجارت، علوم و مهندس کامپیوتر، مکانیک صنعتی، گردشگری و ارتباطات این دانشگاه محبوبیت بیشتری از سایر رشته ها دارند.

 • دانشگاه کاتولیک سان آنتونیو مادرید

دانشگاه سان آنتونیو از جمله دانشگاه هایی است که در بین دانشجویان خارجی اسپانیا شهرت زیادی دارد و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی بخصوص دانشجویان کاتولیک اروپایی برای ادامه تحصیل این دانشگاه اسپانیا را انتخاب می کنند.

با وجود اینکه این دانشگاه در رشته های زیادی تمرکز کرده است اما سبک و روند تحصیلی در این دانشگاه ها تکیه بر آیین و شیوه زندگی کاتولیک دارد. به همین دلیل رشته هایی که در دانشگاه سان آنتونیو تدریس می شود عمدتا گرایش کاتولیک دارند. این دانشگاه در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد و یکی از ورودی های مهم این دانشگاه احترام به آیین کاتولیک است.

عمدتا رشته های آموزش و پرورش کودکان،  جرم شناسی، آموزش و پرورش، روانشناسی، تربیت کودک، قانون ، تغذیه بالینی، تبلیغات و کار درمانی و از این دست رشته ها در این دانشگاه ارائه می شود.

 • دانشگاه کاردنال هررا بارسلونا

یکی از پیشرفته ترین و با کلاس ترین دانشگاه های اروپا و همچنین کشور اسپانیا دانشگاه کاردنال بارسلونا است. این دانشگاه زیر نظر دولت اسپانیا اداره می شود و دارای هزینه هایی است که هر ساله برای این دانشگاه تعیین می شود و از دانشگاه های گران تلقی می شود.

در دانشگاه کاردنال کمک مالی و یا بورسیه تحصیلی ارائه نمی شود و تحصیل در این دانشگاه بدون در نظر گرفتن ملیت و اهلیت و یا مذهب دانشجویان برای همه یکسان است. در دانشگاه کاردنال هررا بارسلونا در کنار دوره های مختلف کارشناسی، دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نیز ارائه می شود.

بیش از ده ها رشته برای دوره های مختلف تحصیلی در این دانشگاه ارائه می شود که محبوب ترین این رشته ها را می توان رشته های آموزش و تربیت کودکان، تناسب اندام ، زبان اسپانیایی، اطلاعات و ارتباطات، طراحی داخلی، تجارت ، قانون تجارت، فناوری اطلاعات و خدمات درمانی و تغذیه ای و غیره را دانست.

 

 • دانشگاه سی ای یو سان پابلو مادرید

یکی دیگر از دانشگاه های بزرگ و شناخته شده و سطح بالای اسپانیا که در شهر مادرید واقع شده است دانشگاه سی ای یو سان پابلو است. کیفیت ارائه دورس، مدرسین و اساتید این دانشگاه و روش تدریس و شیوه آموزشی این دانشگاه در جهان شهرت زیادی دارد.

در دانشگاهسی ای یو سان اسپانیا در کنار برنامه های تحصیلی برای دانشجویان  فعالیت های فوق برنامه ای زیادی در نظر گرفته می شود و مهارت های جانبی زیادی به دانشجو ارائه می شود.  عمدتا در دانشگاه یو سان شما می توانید در رشته های کارشناسی و رشته های کارشناسی ارشد تحصیل کنید و خبری از دوره دکتری نیست.

محبوب ترین و شناخته شده ترین رشته های این دانشگاه را می توان رشته های تاریخ هنر، مطالعات اروپا، دندان پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتباطات دیجیتالی، تبلیغات، تاریخ، فیلم سازی ، روابط عمومی و غیره دانست.

 • دانشگاه کاتولیک سان ویسنته مارتیر بارسلونا

دانشگاه سان ویسنته بارسلونا از دانشگاه های کاتولیک کشور اسپانیا است که به دلیل ارائه شیوه نوین آموزشی و سطح بالای ارائه آموزش ها در سطح جهانی و ارائه اغلب رشته ها به زبان انگلیسی شناخته شده است. تردیدی نیست که دانشگاه سان ویسنته یکی از بهترین و موفق ترین دانشگاه ها در بین دانشگاه های اسپانیا و حتی اروپا است و در جهان نیز صاحب نام است.

رشته های دندان پزشکی، قانون تجارت، آموزش و پرورش، توسعه دوران کودکی، کار آفرینی، نوآوری در کسب و کار، تجارت و برخی دیگر از رشته های این دانشگاه شهرت زیادی دارد و در ضمن اغلب این رشته ها تا سطح دکتری در این دانشگاه ارائه می شود.

 • دانشگاه بارسلونا

در بین دانشگاه های اسپانیا بهترین دانشگاه بدون شک دانشگاه بارسلونا است. این دانشگاه در بین دانشگاه های جهان نیز رتبه 159 را طبق آخرین رده بندی دانشگاه های جهان به دست آورده است. دانشگاه بارسلونا در سال 1450 ساخته شده است و به همین دلیل تاریخی بسیار طولانی دارد.

بیش از 63 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش دانشجو دارد. دانشگاه بارسلونا حدود 18 دانشکده بزرگ و 100 دپارتمان را شامل می شود و به نوعی یک شهر کوچک است.

رشته هایی که در این دانشگاه ارائه می شود بسیار متنوع است و در بسیاری از این رشته ها دانشگاه بارسولنا اسپانیا رتبه ای دو رقمی و زیر صد دارد. محبوب ترین رشته های این دانشگاه را می توان رشته های پزشکی، ریاضیات،  حقوق ، شیمی و رمین شناسی دانست.

 • دانشگاه ایندیپندنت مادرید ( دانشگاخ مستقل مادرید)

دانشگاه ایندیپندنت مادرید دومین دانشگاه شناخته شده و مطرح در اسپانیا و از مطرح ترین دانشگاه های جههانی با رتبه 187 است. این دانشگاه بیش از 36 هزار دانشجو دارد. از افتخارات این دانشگاه پرورش بزرگانی است که معروف ترین انها فیلیپ ششم بوده است.

در این دانشگاه نیز دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. این دانشگاه از با کیفیت ترین و پر امکانات ترین دانشگاه های اسپانیا است که از 8 دانشکده و سه پردیس تشکیل شده است. رشته حقوق این دانشگاه از بهترین رشته های حقوق در جهان است.

 • دانشگاه ایندیپندنت بارسلونا ( دانشگاه مستقل بارسلونا)

یکی از با کلاس ترین و معروف ترین دانشگاه های دیگر اسپانیا دانشگاه ایندیپندنت بارسلونا است که در رتبه 195 جهانی قرار گرفته است. در این دانشگاه هم بیش از 36 هزار دانشجو در حال تحصیل هستند و سبک تدریس در این دانشگاه بسیار حرفه ای است.

دانشگاه ایندیپندنت بارسلونا یکی از منحصر به فرد ترین دانشگاه های دنیا با یک پردیس مرکزی است. این دانشگاه  در فعالیت های آکادمیکی، تحقیقاتی، اجتماعی و فرهنگی شهرت  زیادی دارد. تقریبا همه انواع رشته های تحصیلی در این دانشگاه ارائه می شود و در دوره های کارشناسیف کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش بین المللی دارد.

 • دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید در سال 1293 ساخته شده است و قدیمی ترین دانشگاه کشور اسپانیا و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است که با وجود قدمت طولانی که دارد همچنان به عنوان یکی از برترین دانشگاه های دنیا در رتبه 233 قرار گرفته است.

ظرفیت پذیرش دانشجو در این دانشگاه نیز بسیار زیاد است و هم اکنون سالی 86 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند. این دانشگاه اولین دانشگاهی بود که در سال 1785 به یک دانشجوی دختر مدرک دکتری داد و از این نظر در جهان رکورد دار است.

در این دانشگاه هم هر سه رده دکتری ، کارشناسی ارشد و کارشناسی پذیرش دانشجو در سطح بین الملل دارد و بسیاری از رشته ها در این دانشگاه ارائه می شود و بعضا به زبان انگلیسی می باشد.

 • دانشگاه ناوارا سن سباستین

این دانشگاه از دانشگاهی خوب خصوصی در اسپانیا است که دارای دو پردیس در شهرهای پامپلونا و سن سباستین در سطح بالا است. نزدیک به 13 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند . رشته هنر این دانشگاه شهرت زیادی دارد و در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارد.

دانشگاه ناوارا با وجود اینکه یک دانشگاه خصوصی است اما در رتبه 270 جهان ایستاده است و از امکانات بسیار خوبی بهره مند است. در نظر داشته باشید که تحصیل در این دانشگاه کمی گران است.

 • دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا بارسلونا

دانشگاه کاتالونیا اسپانیا یکی از بهترین دانشگاه های جهان در حوزه رشته های مهندسی است. این دانشگاه یکی از دانشگاه های سطح بالای جهان است و اغلب در دوره های کارشناسی ارشد و بخصوص دکتری در سطح بین المللی دانشجو پذیرش می کند و اغلب در رشته های مهندسی دانشجو می پذیرد.

 • دانشگاه چارلز سوم مادرید

این دانشگاه از دانشگاه های بزرگ بین المللی در مادرید اسپانیا است که بیش از 20 درصد از دانشجویان این دانشگاه از سایر کشورهای جهان به این کشور آمده اند.  دانشگاه چارلز سوم مادید در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارد و نحوه پذیرش دانشجو در این دانشگاه ساده است.

بصورت کلی رشته های اقتصاد، مهندسی، ارتباطات، حقوق، علوم انسانی و علوم اجتماعی این دانشگاه شهرت زیادی دارد و از بهترین دانشگاه ها در این رشته ها در سطح دنیا است و اعتبار زیادی مدرک این دانشگاه دارد.

 • دانشگاه فابرا پومپئو بارسلونا

دانشگاه فابرا اسپانیا یکی از جدیدترین دانشگاه های این کشور است که در سال 1990 تاسیس شده است و ساختار بسیار پیشرفته و مدرنی دارد.  شهرت دانشگاه پمپئو در نوع روش های اموزشی و بخصوص تحقیقاتی در زمینه های مختلف بخصوص در رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی ، ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد.

 • دانشگاه پلی تکنیک والنسیا

دانشگاه والنسیا از جمله دانشگاه های پلی تکنیک کشور اسپانیا است. این دانشگاه دارای 3 پردیس و 14 دانشکده  است. دانشگاه پلی تکنیک والنسیا  به دلیل امکانات رفاهی، تفریحی و آموزشی سطح بالایی که دارد و همچنین مساحت بیش از 800 هزار متری که در اختیار دارد شناخته شده است. در این دانشگاه نیز اغلب رشته ها در  سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود.

 • دانشگاه ساراگوسا

این دانشگاه که در شهر ساراگوسا و از شهرهای زیبا اسپانیا قرار دارد  از دانشگاه های قدیمی اسپانیا است که در سال 1542 ساخته شده است.  این دانشگاه نیز از دانشگاه های بزرگ با 22 دانشکده و بیش از 40 هزار دانشجو است. این دانشگاه یه پردیس هم در مناطق مختلف دیگر دارد و به عنوان یک دانشگاه معتبر در اروپا شناخته می شود.

سیستم تامین اجتماعی و امنیت کشور اسپانیا

الگوی فعالیت سیستم تامین اجتماعی در اسپانیا الگویی مشابه به کشور اسپانیا است. در این سیستم تمامی کارکنان و کارمندانی که زیر نظر یک کارفرما و بصورت شرکتی کار می کنند باید پرداخت هزینه ای از روی حقوق خود و بصورت مشارکتی ( درصدی کارگر و درصد بیشتر که حدود 75 درصد باشد کارفرما) در سیستم تامین اجتماعی این کشور عضو می شوند و از خدمات این سیستم استفاده می کنند.

افرادی که کسب و کار شخصی خود را دارند و یا به هر روش دیگری در کشور اسپانیا به غیر از روش کارگری و کارمندی درآمد دارند نیز می توانند در این سیستم ثبت نام و بصورت قرارداد آزاد و اختیاری از سیستم امنیت و تامین اجتماعی کشور اسپانیا بهره مند شوند.

هر فرد بسته به میزان پرداخت ماهیانه خود به می تواند از سیستم امنیت و تامین اجتماعی کشور اسپانیا استفاده کند. مزایای استفاده از سیستم تامین اجتماعی برای افرادی که در این سیستم ثبت نام می کنند بسیار زیاد است.

هر فرد خارجی که برای کار در اسپانیا وارد این کشور می شود نیز می تواند به شرط ثبت نام و دریافت شماره NIE  یا همان شماره شناسه خارجی در این سیستم ثبت نام شود و اگر برای کارفرمایی کار می کند این وظیفه بر عهده کارفرما است که او را در این سیستم ثبت نام کند.

بر اساس قوانین حاکم بر این سیستم باید کارفرما ماهیانه هزینه ای را از حساب کارگر یا کارمند کم کند و با اضافه کردن سهم خودش بر روی آن  هزینه بیمه کارمند را واریز کند.

 برخی از کارفرمایان که تعداد آنها نیز کم نیست به جای پرداخت این هزینه به سیستم تامین اجتماعی این پول را به خود کارگر می دهند تا در صورت تمایل دراین سیستم ثبت نام کند زیرا ثبت نام در سیستم امنیت و تامین اجتماعی اسپانیا الزامی نیست.

 البته برخی از کارمندان و یا کارگران خارجی نیز شرایط لازم برای ثبت نام در این سیستم را ندارند و به همین دلیل کارفرمایان برای رعایت عدالت هزینه ای که برای سایر کارمندان متعهد شده اند را به این کارگران نقدا پرداخت می کنند.

برای ثبت نام در سیستم تامین اجتتماعی برای ان دسته از افرادی که زیر نظر شرکتی اسپانیایی نیستند و یا برای افرادی که خواهان پرداخت این هزینه خودشان هستند نیاز است که بعد از دریافت شماره شناسه خارجی یا NIE به هر یک از دفاتر این سازمان در منطقه خود مراجعه کنند.

تمامی فرم ها و تعهدات و شیوه ثبت نام در ساختار تامین اجتماعی اسپانیا به زبان اسپانیایی است بنابراین نیاز است که برای تکنیل فرآیند استخدام به زبان اسپانیایی آشنایی داشته باشید. اگر زبان اسپانیایی را نمی شناسید باید از یک وکیل و یا نماینده استفاده کنید تا از طرف شما این کار را انجام دهد.

افرادی که خودشان هزینه تامین اجتماعی در اسپانیا را پرداخت می کنند ، حداقل هزینه تامین اجتماعی را متناسب با سیاست های این سازمان باید پرداخت نمایند.

 هر ساله دولت هزینه خدمات امنیت و تامین اجتماعی را بازنگری و اعلام می کند. با توجه به ساختار مشابه و سیاست های حمایتی دولت اسپانیا افرادی که در سیستم تامین اجتماعی انگلستان پرونده داشته باشند می  توانند تا دو سال در اسپانیا از این سیستم استفاده نمایند.

افرادی که تمایل دارند هزینه تامین اجتماعی را خودشان پرداخت کنند تحت عنوان طرح خود پرداختی یا خود اشتغالی باید ثبت نام کنند. با وجود اینکه هزینه حداقلی برای افراد خود اشتغال در اسپانیا برای تامین اجتماعی در نظر گرفته شده است اما این هزینه معمولا برای این افراد بالا و گران است زیرا تمامی هزینه را باید خودشان پرداخت نمایند. ضمن اینکه بر اساس سیاست های دولت اسپانیا معمولا این هزینه بر اساس درآمد افراد تعیین می شود.

بیمه بیکاری در اسپانیا

بیمه اسپانیابه منظور دریافت خدمات کامل و جامع تامین اجتماعی و امنیت کشور اسپانیا باید حداقل شش ماه در این سیستم سابقه داشته باشید. بر این اساس هر فردی که حداقل شش ماه در سیستم تامین اجتماعی اسپانیا ثبت نام کرده باشد و هزینه و سهم خود را مرتبا پرداخت کرده باشد می تواند در صورت بیکار شدن از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند.

بیمه بیکاری در اسپانیا با در نظر گرفتن طول مدت سابقه پرداخت حق بیمه در سیستم تامین اجتماعی اسپانیا در نظر گرفته می شود. همچنین میزان سهمی که به سیستم تامین اجتماعی در اسپانیا پرداخت می کنید نیز در میزان پرداخت بیمه بیکاری تعیین کننده است. بنابراین طول دوره پرداخت به اضافه میزان پرداختی شما تعیین کننده حقوق بیمه بیکاری برای شما در اسپانیا است.

افرادی که سابقه بیمه تامین اجتماعی کافی را دارند در صورت بیکاری به هر دلیل می توانند در موسسه اشتغال کشور اسپانیا به نام INEM ثبت نام کنند. برای این کار تنها 15 روز بعد از زمان بیکاری فرصت دارند. در ضمن دلیل بیکار شدن شما باید کارفرما و یا شرایط اجتماعی باشد و اگر خودتان به هر دلیل کار را رها کرده باشید و یا از ادامه همکاری امتناع کرده باشید مستحق دریافت بیمه بیکاری در اسپانیا نیستید.

سایر مزایای استفاده از تامین اجتماعی اسپانیا

افرادی که در سیستم تامین اجتماعی اسپانیا ثبت نام می کنند هر چند باید ماهیانه هزینه ای به نسبت بالا را برای عضویت در این سیستم پرداخت نمایند اما در عوض نیازی به پرداخت هزینه دارو و درمان ندارند. بصورت کلی بیشتر هزینه های درمانی و دارو در کشور اسپانیا توسط سیستم تامین اجتماعی پوشش داده می شود.

همچنین اعضا سیستم تامین اجتماعی کشور اسپانیاا می توانند بعد از پرداخت یک دوره سی ساله از خدمات حقوق بازنشستگی به همراه تمامی مزایای دیگر آن مانند درمان و دارو بهره مند شوند.

در کنار خدمات دارو و درمان  و همچنین حقوق بازنشستگی سیستم تامین اجتماعی اسپانیا کلیه هزینه های زایمان، مرخصی های زایمان،  غرامت های مربوط به آسیب دیدگی های شغلی و نا توانی کاری، هزینه های مربوط به بیکاری و غیره را پوشش می دهد.

خانم ها می توانند به مدت 16 هفته از خدمات مرخصی زایمان در اسپانیا با پوشش تامین اجتماعی استفاده نمایند. در این مدت هر چند قرار داد کاری شما در حالت تعلیق قرار دارد و باید بعد از اتمام دوره مرخصی شرایط ادامه فعالیت برای فرد فراهم باشد اما تمامی حقوق و مزایای شغلی در زمان استراحت زایمان در اسپانیا برای خانم ها توسط این سیستم پرداخت می شود.

حتی با در نظر گرفتن سیاست فرزند آوری در دولت اسپانیا افرادی که بیش از یک فرزند بیاورند می توانند از مدت زمان مرخصی بیشتری برخوردار شوند.

برای دریافت مرخصی و حقوق زایمان مادر باید به اداره تامین اجتماعی مراجعه کند و زمان زایمان و اطلاعات مورد نیاز دیگر را به این سازمان ارائه نماید.  ضمن اینکه مادرانی مستحق دریافت حقوق مرخصی زایمان هستند که حداقل سابقه پرداخت 6 ماه حق بیمه در اداره تامین اجتماعی در 5 سال گذشته را داشته باشند.

بصورت کلی افرادی که تحت مدیریت و با کار کردن در یک اداره و یا شرکت دیگر در سیستم تامین اجتماعی و امنیت اسپانیا ثبت نام می کنند شرایط بهتری نسبت به افرادی دارند که به صورت خویش فرما در این اداره ثبت نام می کنند.

همواره دولت اسپانیا برای افرادی که تحت نظر یک کارفرما هستند ، بخصوص اگر این کارفرما از نوع دولتی مثلا ارتش، یا فعالیت های اجتماعی باشد برنامه های خاص و ویژه تری دارد و به نظر می رسد شرایط و تسهیلات بیشتری این افراد در اختیار دارند.

حقوق بازنشستگی در اسپانیا

برای اینکه از حقوق بازنشستگی در کشور اسپانیا برخوردار شوید نیاز است که در سیستم تامین اجتماعی این کشور ثبت نام کرده باشید و حداقل سابقه ای 15 ساله در این سازمان داشته باشید. بصورت کلی داشتن سابقه 15 ساله در تامین اجتماعی کشور اسپانیا می تواند منجر به بازنشستگی افراد شود به شرط اینکه حداقل دو سال از این 15 سال را در دو ساله اخیر پرداخت کرده باشد.

برای محاسبه میزان حقوق اما هر چه بیشتر سابقه پرداخت بیمه داشته باشید برای افراد بهتر است. بر این اساس شما می توانید تا 30 سال سبقه بیمه داشته باشید و حقوق معادل دو برابر افرادی که تنها 15 سال سابقه بیمه دارند را دریافت نمایید.

در ضمن بر اساس قوانین اداره تامین اجتماعی و امنیت اسپانیا حقوق دریافتی و یا پایه حقوق بازنشستگی در این کشور با محاسبه میزان پرداخت بیمه آنها در 8 سال اخیر محاسبه می شود. از این رو اگر در 8 ساله اخیر فعالیت خود هستید باید بالاترین نرخ را پرداخت کنید و ترجیحا این 8 ساله دنباله دار باشد.

برخی از افرادی که در کشور اسپانیا کار می کنند به منظور اینکه در زمان بازنشستگی شرایط و درآمد بهتری داشته باشند در برخی از شرکت های خصوصی بیمه این کشور نیز ثبت نام می کنند.

 هیچ محدودیتی در ثبت نام در این بیمه ها نیست و ممکن است برخی از افراد در کنار تامین اجتماعی در چند شرکت بیمه دیگر ثبت نام کنند اما با این حال ثبت نام در تامین اجتماعی و یک شرکت بیمه خصوصی هزینه ای حدود 700 یورو در ماه نیاز دارد که هر چه بر تعداد این شرکت ها افزوده شود بر میزان هزینه ماهیانه هم قاعدتا افزوده می شود.

افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا و اقامت در اسپانیا را دارند و سابقه بیمه تامین اجتماعی زیادی دارند می توانند با مراجعه به اداره تامین اجتماعی و استعلام وضعیت خود نه تنها رزومه بهتری برای پیدا کردن کار در اسپانیا داشته باشند بلکه از توافقات احتمالی اداره تامین اجتماعی کشور خود با کشور اسپانیا مطلع شوند.

بر این اساس احتمال این وجود دارد که بر اساس برخی از توافقات بتوانید از خدماتی که اداره تامین اجتماعی اسپانیا به مهاجرانی که دارای سابقه بیمه تامین اجتماعی هستند ارائه می نماید برخوردار شوند.

خوردن و آشامیدن در اسپانیا

مهم است که اگر قصد مهاجرت به اسپانیا و زندگی در اسپانیا را دارید برخی از فرهنگ و آداب و رسوم کشور اسپانیا را به خوبی بدانید. یکی از مهم ترین آداب و رسوم مردم هر کشور فرهنگ و آداب و رسوم غذا خوردن و آشامیدن در آن کشور است زیرا در تاثیر زیادی در طرز فکر و برداشت افراد نسبت به شما دارد.

به یاد داشته باشید که مردم اسپانیا مردمی به شدت اجتماعی هستند و به گروه های اجتماعی خود اهمیت زیادی می دهند. اصلی ترین گروه اجتماعی در کشور اسپانیا گروه خانواده است که در دور میز غذاخوری عمدتا به دور هم جمع می شوند.

به همین دلیل و با این طرز فکر تمامی اعضا خانواده خود را مکلف می دانند که در زمانی که اعضا خانواده در خانه حضور دارند و یا حتی مهمانی در خانه حضور دارد در زمان غذا دور میز همگی جمع شوند. در واعق تا همه دور میز جمه نشوند کسی شروع به خوردن غذا نمی کند و بعد از غذا هم تقریبا همه با هم میز را ترک می کنند و حتی در جمع کردن میز مشارکت می کنند.

این فرهنگ در اغلب مناطق اسپانیا غالب است و مردم برای غذا خوردن با خانواده اهمیت زیادی قائل می شوند. هر چند ممکن است در برخی از مناطق با رفتارهای کمی متفاوت مواجه شوید.

نکته بسیار مهم دیگر در خصوص فرهنگ مردم اسپانیا در زمان رفتن به رستوران و یا کافه است. بر خلاف ما ایرانی ها اکثر مردم اسپانیا وقتی به رستوران و یا کافه ای برای صرف ناهار و یا شام می روند تنها هزینه خودشان را حساب می کنند و اصلا تعارفی نمی کنند که هزینه شما را هم پرداخت کنند.

 بنابراین اگر حتی با پیشنهاد فردی قرار شد ناهار را در رستوران میل کنید و یا با جمعی از دوستان خود به رستوران رفتید در نظر داشته باشید که قرار نیست هزینه شما را کسی پرداخت کند و یا حتی شما هزینه افراد زیادی را پرداخت کنید و به این دلیل رفتن به رستوران را رد کنید.

البته در شرایطی ممکن است که هزینه های شما را دوستان و یا همراهان شما حساب کنند و یا برعکس شما هزینه دیگران را حساب کنید و آن هم این است که از قبل در خصوص این موضوع توافق کرده باشید و یا به مناسبی دوستان خود را مهمان کنید.

اسپانیایی ها زمانی که به دیدن هم و  یا مهمانی همدیگر می روند معمولا با یک بطری نوشیدنی  و یا هدیه به مهمانی هم می روند. معمولا پیشکش کردن هدیه در اسپانیا همانند اغلب کشورهای دیگر نوعی احترام و ابراز علاقه است اما با این تفاوت که در اسپانیا مردم عموما در زمان تعارف اولیه شما ، این پیشکش را خیلی جدی رد می کنند و برای اینکه هدیه از شما پذیرفته شود باید دوباره و حتی برای بار سوم اصرار کنید.

قبول کردن هدیه در همان مرتبه اول نوعی گستاخی و بی احترامی است و حتی اگر کسی به شما هدیه پیشنهاد داد بهتر است در مرتبه اول قبول نکنید.

البته همیشه هم قرار نیست هدیه ای را به کسی بدهید و او قبول کند. این یک فرهنگ کاملا پذیرفته شده در اسپانیا است و اصلا بی ادبی و بی احترامی نیست. بنابراین حتی اگر سه بار و نه بیشتر هدیه ای را به کسی پیشکش کردید و او قبول نکرد بهتر است اصرار بیشتر نکنید. حتی اگر کسی هدیه ای به شما پیشکش کرد و تمایلی به دریافت آن نداشتید اصلا نیاز به نگرانی نیست و خلی مودبانه آن را رد کنید. هر چند توصیه می شود هدیه را همیشه با لبخند و بصورت خیلی مودبانه قبول کنید.

بر خلاف بسیاری از مناطق جهان در اسپانیا غذا از قبل در رستوران ها آماده نمی شود . بنابراین برای صرف ناهار و شام باید به رستوران رفته و غذایی را سفارش دهید و منتظر آماده شدن شوید. در کافه ها هم به ندرت غذا سرو می شود و عمدتا بخصوص فقط برای میان وعده تاپاس در کافه ها سرو می شود.

مردم بومی اسپانیا کمتر در رستوران ها و آشپزخانه ها غذا سفارش می دهند. آنها ترجیح می دهند ناهار و شام را در خانه پخت کنند و دور هم میل کنند. بنابراین در اغلب رستوران های اسپانیا عمدتا توریست ها و مردم مهاجر را می بینید.

به یاد داشته باشید که برای نوشیدن در اسپانیا بهتر است به کافه ها و اگکر به دنبال مشوربات الکلی هستید به میخانه ها و کافه های مخصوص بروید. در اسپانیا بسیار به ندرت دیده می شود که فردی در خیابان و یا معابر عمومی اقدام به نوشیدن الکل بکند.

 این کار بی احترامی محسوب می شود و مردم این را بی احترامی می دانند. حتی مستی و راه رفتن با مستی در خیابان ها و در بین مردم دیگر ناپسند است.

به همین دلیل در سال های اخیر کمتر دیده شده است که فردی با حالت مستی در خیابان ها باشد. حتی اگر میزان مستی فرد بیش از اندازه باشد پلیس او را با خود خواهد برد تا بعد از بهتر شدن حالش به منزل برود و در خیابان ها نباشد.

املاک و مستغلات در کشور اسپانیا

خرید ملک و یا سرمایه گذاری در املاک و مستغلات کشور اسپانیا یک روش فوق العاده برای گرفتن اقامت کشور اسپانیا است که البته میزان سود دهی و رشد سرمایه قابل توجهی نیز به همراه دارد.

راه های زیادی برای خرید ملک و مستغلات در اسپانیا وجود دارد که شاید بهترین راه آن استفاده از خدمات شرکت ها و مشاروان املاک اسپانیا باشد. این مشاوران املاک بصورت داخلی و بین المللی فعالیت می کنند و برخی از این شرکت ها با شرکت های بین المللی دیگر که کار سرمایه گذاری در اسپانیا را دنبال می کنند مشارکت دارند.

بصورت کلی تمامی نماد های AQ و A به شرکت های املاکی در اسپانیا تعلق می گیرد که ضمن ارائه خدمات خرید و فروش املاک و مستغلات کشور اسپانیا سایر خدمات ملک و مستغلات مربوط به آن را نیز پوشش می دهند.

در این نوع شرکت ها که با این نماد ها شناخته می شوند کلیه اطلاعات مرتبط با املاک هر منطقه بصورت طبقه بندی شده و با مشخصاتی مانند نام ملک، منطقه قرار گرفتن دقیق ملک، نام صاحب حقوقی و یا حقیقی ملک، میزان مسئولیت فروشنده املاک، میزان مورد نیاز برای سرمایه گذاری برای خرید ملک، مقدار هزینه نقدی و قسطی هر ملک،  نحوه فروش و واگذاری ملک،  میزان مسئولیت و نیازمندی های خریدار، اخطارها و موضوعات مرتبط با ملک، میزان مالیات برای هر ملک که باید پرداخت شود،  نوع ضمانت نامه مربوط به ملک،  اخطارهای احتمالی مربوط به ملک،  میزان معافیت های مربوط به ملک، مالیات بر ارزش افزوده مربوط به ملک،  میزان مالیات تمبر، شرایط آب و هوایی منطقه ای که ملک در آن قرار دارد، نحوه واگذاری ملک، نحوه خرید ملک توسط افراد خارجی یا مالکیت خارجی ملک، ضوابط و مقررات پرداخت و امور مالی ملک،  میزان اجاره بها در منطقه ، قوانین مربوط به خرید و فروش ملک و اجاره بها در منطقه و بسیاری از امور دیگر را ارائه می شود.

در واقع شرکت های املاک اسپانیا که با نماد AQ و A مشخص شده اند قانونی ترین و بهترین نوع شرکت های سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات در اسپانیا هستند که بصورت کاملا حقوقی و قانونی و با استفاده از شرایط داخلی و خارجی کار خرید و فروش ملک را برای همه افراد انجام می دهند.

شراکت در املاک و مستغلات در اسپانیا

یکی از روش های جذب سرمایه گذار در اسپانیا که کاملا قانونی است و توسط بسیاری از سرمایه گذاران مورد توجه قرار گرفته است شراکت در ساخت و ساز و یا بازار املاک اسپانیا است.

بخصوص اینکه در یکی دو سال گذشته اقتصاد اسپانیا رشد چشم گیری داشته است و این موضوع تاثیر بسیار زیادی در توجه بیشتر به سرمایه گذاری در املاک اسپانیا را به همراه داشته است.

یکی از بزرگترین محاسن سرمایه گذاری در ساخت و ساز و یا مشارکت در ساخت و املاک اسپانیا این است که در سال های اخیر در هیچ یک از مناطق اسپانیا رشد قیمت منفی گزارش نشده است. ضمن اینکه تقاضا برای خرید ملک در اسپانیا بخصوص در برخی از مناطق بسیار زیاد شده است که این موضوع بر رشد قیمت ها تاثیر زیادی گذاشته است.

بسیاری از افراد خارجی و یا داخلی در اسپانیا به دنبال خرید خانه و بخصوص خانه دوم خود هستند و این نشان می دهد که شرایط سرمایه گذاری در املاک اسپانیا تا چه حد مطلوب شده است. هر چه که هست جریانات اقتصادی اسپانیا بخصوص در حوزه ملک رو به بهبود است.

حتی بسیاری از افراد با خرید خانه آن را برای دریافت اجازه بها به دلیل رشد صنعت توریسم در کشور اسپانیا اختصاص می دهند و در عرض چند سال به راحتی تمامی هزینه های خود را جبران می کنند.

املاک و مستغلات اسپانیا

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت اسپانیا روش سرمایه گذاری در املاک و مستغلات این کشور است. دولت اسپانیا به منظور تشویق کلیه سرمایه گذاران در نقاط مختلف جهان به منظور سرمایه گذاری در سیستم املاک و مستغلات این کشور ، ساختارها و روش های مختلفی را برای سرمایه گذاری در نظر گرفته است.

اما در مجموع می توان روش سرمایه گذاری در املاک و مستغلات کشور اسپانیا را به دو روش کلی خلاصه کرد. روش اول روش مستقیم خرید املاک و مستغلات است که عمدتا بواسطه بنگاه ها و شرکت های معاملات املاک در کشور اسپانیا  انجام می شود و دومین روش استفاده از بنگاه ها و شرکت های معاملاک املاک بین المللی می باشد.

در این راستا و به منظور سرمایه گذاری در املاک و مستغلات کشور اسپانیا یا می توانید ملک را بصورت کلی خریداری کنید و یا در خرید برخی از املاک این کشور با فرد یا افراد دیگری مشارکت کنید.

همچنین به منظور سرمایه گذاری در املاک و مستغلات کشور اسپانیا می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • استفاده از رژیک برابر در اسپانیا که به رژیم REIT شهرت دارد و طبق این رژیم فرصت همکاری در درآمد های مالیاتی سودمند برای افراد خریدار سهام برخی از املاک وجود دارد.
 • سرمایه گذاری به اندازه ای مشخص که طبق آن می توان شهروندی اسپانیا را دریافت نمود
 • استفاده زا وجوه بانکی و یا مشارکت با بانک برای خرید املاک. این وجوه که به وجوه مشارکتی یا SAREB شناخته می شوند روشی است که سرمایه گذار به جای خرید املاک بصورت مستقیم به بانک هایی که بواسطه مجوز دولت اسپانیا و به دلایل اقتصادی کمک مالی می کنند و در عوض در املاکی که بانک در آن سرمایه گذرای می کند سهم دریافت می کنند. حسن این روش این است که افرادی که این نوع سهام ها را خریداری می کنند ملزم به پرداخت مالیات نیستند.

از سال 2007 دولت اسپانیا طبق لایحه ای در دولت دسترسی به منابع بانکی دولتی را برای خرید املاک و مستغلات تصویب کرده است که البته این نوع شرایط برای همه افراد قابل استفاده نیست. در واقع تنها افرادی می توانند از این نوع سیستم یا منابع دولتی موجود در بانک ها استفاده کنند که قصد سرمایه گذاری نقدی در سیستم املاک و مستغلات کشور اسپانیا را داشته باشند.

بر این اساس افراد سرمایه گذار می توانند با واسطه گری بانک ها اقدام به خرید املاک و مستغلات در اسپانیا به روش غیر مستقیم بکنند و از فرصت هایی که دولت معرفی می کند بهره مند می شوند.

 عموما دولت اسپانیا با سرمایه گذاری برای مشارکت در این طرح ها موافقت می کند که از نوع حقوقی باشند و با مشارکت افراد حقیقی به سختی موافقت می کند مگر اینکه میزان سرمایه گذاری قابل توجه باشد.

برخی از طرح های سود آور در املاک و مستغلات کشور اسپانیا نیز وجود دارند که لزوم مشارکت در آنها نیازمند پرداخت های نقدی و خرید سهام مشارمت است. یکی از این طرح های سود اور طرح انرژی تجدید پذیر و پروژه های وابسته به آن است که این فرصت ها با روش تامین مالی در اختیار افراد مختلف حقیقی و حقوقی قرار می گیرد.

بصورت کلی روش های سرمایه گذاری مالی در این املاک و مستغلات با گذشته متفاوت شده است و روش های بازپرداختی که قبلا دولت در این طرح ها تعریف می کرد و با دریافت وام از بانک ها و بازپرداخت از طرف سرمایه گذار همراه بود دیگر نمی تواند اجرایی شود و یا حداقل قابل اعتماد نیست.

همچنین می توان گفت بهترین روش در سرمایه گذاری در برخی از طرح ها و روش های سرمایه گذاری ، روش هایی است که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی  توسط بانک ها قرار داده می شود و هر روز ممکن است متفاوت باشد.

مالکیت خارجی در املاک و مستغلات اسپانیا

با توجه به سیاست ها و قوانین تعریف شده و موجود در دولت اسپانیا تمامی محدودیت های موجود برای مالکیت افراد خارجی  در املاک و مستغلات این کشور برداشته شده است. بنابراین بسیاری از سرمایه گذاران خارجی بدون نگرانی از وضعیت مالکیت بر املاک و دارایی های خود به راحتی می توانند در این کشور در حوزه املاک سرمایه گذاری کنند.

سیاستی که به خوبی باعث رشد سرمایه گذاری در این کشور شد و از زمان تصویب این طرح در دولت اسپانیا سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات اسپانیا با رشد خیره کننده ای همراه بوده است.

به منظور سرمایه گذاری در سیستم املاک اسپانیا در هر صورت و حتی با وجود اینکه محدودیتی در سرمایه گذاری و مالکیت در سرمایه گذاری وجود ندارد اما با این حال باید موارد زیر را در نظر داشت:

 • تمامی سرمایه گذاران در حوزه املاک و مستغلات کشور اسپانیا باید طبق فرمی متعهد شوند که سرمایه ای که وارد این کشور می کنند مشمول مالیات خواهد بود و باید بعد از مدت شش ماه مالیات این سرمایه گذاری پرداخت شود.
 • سرمایه گذاری در طرح ها و املاکی که از نظر استراتژیکی از اهمیت کشوری برخوردار هستند مانند مدارس و طرح ها و املاک نظامی زیر نظر ارتش اسپانیا خواهد بود و تمامی این نوع طرح ها با نظارت ارتش اجرایی خواهد شد.

 بنابراین باید فرد حقیقی یا حقوقی سرمایه گذار بعد از تایید ارتش اقدام به خرید املاک نموده و در خصوص سرمایه گذاری و اجرای طرح های مورد نظر نیز باید تابع قوانین ارتش این کشور باشد.

 • سرمایه گذار باید با شماره حسابی مربوط به بانک های داخلی اسپانیا کار کند و این مشخصات حساب باید به منظور جذب سرمایه در اختیار منابع دولتی قرار داده شود و در ضمن نظارت هایی نیز بر روی این حساب ها خواهد بود.
 • افرادی که از طرف شرکت و یا هر سازمان دیگری اقدام به سرمایه گذاری در کشور اسپانیا در طرح های املاک و مستغلات می کنند باید مشخصات و پروانه بهره برداری شرکتی که از طرف آن اقدام به سرمایه گذاری می کنند را ارائه نمایند.
 • هر فرد حقیقی که قصد سرمایه گذاری در اسپانیا را دارد باید ابتدا اقدام به ثبت نام و دریافت شماره شناسه خارجی موسوم به NIE در اسپانیا کرده باشد.
 • ضمن اینکه افراد خارجی حقوقی نیز به منظور سرمایه گذاری در حوزه املاک اسپانیا نیز باید شماره شناسایی حقوقی و مالیاتی خود موسوم به CIF را در این کشور دریافت کرده باشند.

دولت اسپانیا به شدت در خصوص پولشویی حساسیت دارد و به همین دلیل در خخصوص اقدام هایی که منوط به پولشویی و یا مشکوک به آن باشد برخورد جدی دارد. به غیر از این مورد سرمایه گذاری در طرح های مختلف در اسپانیا بخصوص در طرح های املاک و مستغلات این کشور اصلا محدودیتی ندارد.

افرادی که قصد سرمایه گذاری در طرح های املاک کشور اسپانیا را دارند به راحتی می توانند از خدمات تضمین سرمایه گذاری، حمایت از سرمایه گذرای ، وام و تسهیلات سرمایه گذاری و  انواع خدمات دیگر دولت اسپانیا نیز بهره مند شوند.

نام و عنوان املاک خریداری شده در اسپانیا

منظور از عنوان املاک و مستغلات در کشور اسپانیا این است که هدف از خرید و سرمایه گذاری برای خرید املاک و مستغلات مورد نظر چیست و به چه منظور قرار است این ملک یا املاک مورد استفاده قرار بگیرد و چه طرحی در آن اجرا خواهد شد؟

کلیه مجوز ها و مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری و خرید املاک و مستغلات را باید در حوزه های مربوطه حقوقی در محل زندگی خودتان دریافت کنید. در این خصوص متناسب با منطقه ای که در آن زندگی می کنید با توجه به اینکه اغلب خودمختار هستند این شرایط و حتی مدارک ممکن است متفاوت باشد.

در واقع در زمان خرید املاک و مستغلات در اسپانیا صرف نظر از منطقه ای که در آن سرمایه گذاری می کنید و باید تابع قوانین این منطقه باشید اما نهایتا باید طرحی که قرار است در این زمین یا زمین ها اجرا شود و یا نوع کاربری که از ملک خریداری شده مورد نظر شما است تعریف شود.

هدف از مشخص شدن عنوان املاک در اسپانیا این است که هر نوع طرح به عنوان یک دارایی برای دولت اسپانیا شناخته می شود و این دارایی  به عنوان یک دارایی قانونی در دولت اسپانیا تعریف می شود که باید دارای مجوز و عنوان مشخصی در سیستم املاک اسپانیا باشد.

بر این اساس باید تمامی اطلاعات مورد نیاز در خصوص زمین به سازمان ریجستری املاک و مستغلات اسپانیا ارائه شود. هر زمین در اسپانیا دارای یک شناسنامه است که در صورت عدم بهره بردای بصورت ملک خالی و در صورت بهره برداری به عنوان آن طرح ثبت شده است.

با ثبت طرح برای زمین خریداری شده مشخص می شود که هدف از خرید این زمین اهداف مسکونی است، برای باغ خریداری شده است، هدف ساخت یک مزرعه یا کارگاه است و یا بریا ساخت و استفاده حقوقی در نظر گرفته شده است. هر یک از این موارد دارای مالیات و عوارض مشخص می باشد که بر همین اساس نیز برای این طرح ها و یا املاک سند صادر می شود.

کلیات خرید املاک و مستغلات اسپانیا که باید بدانید.

بعد از خرید زمین و ثبت عنوان زمین یا ملک در واقع کاربری زمین مشخص می شود. بصورت کلی سیستم ثبت املاک و مستغلات کشور اسپانیا زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک این کشور بوده و بسیار کارآمد و منحصر به فرد و کاملا رسمی است.

قدرت سازمان ثبت اسناد و املاک در کشور اسپانیا و روش ثبت زمین در این کشور آنقدر دقیق و حساب شده است که به راحتی افراد می توانند با اطمینان باید اقدام به خرید هر نوع زمین و یا ملکی بکنند و کاملا در خصوص وضعیت زمین و شرایط فعلی و حتی آینده زمین و کلک اطلاعات کافی و جامع را بصورت حضوری و یا آنلاین به دست بیاورند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اسپانیا از زمان توافق طرفین درگیر در معامله خرید یک ملک تمامی اقدامات و کنترل های لازم را برای به استعلام، ثبت زمین و اعطا مالکیت و حتی خدمات مالیاتی و عوارضی ملک را بر عهده دارد.

این سازمان از کارشناسان بسیار کاردان و حرفه ای استفاده می کند تا در هر لحظه و هر زمان کاملا شرایط زمین و املاک مختلف را بررسی و اطمینان های لازم را به طرفین معامله می دهند.

بصورت کلی تمامی اطلاعات زمین ثبت شده در سازمان اسناد و املاک اسپانیا گواه بر نوع و کاربری فعلی زمین می باشد و هر گونه ادعا و اسنادی که غیر از وضعیت ثبت شده در این سازمان را نشان دهد فاقد اعتبار است.

سازمان ثبت اسناد و املاک اسپانیا برای هر یک از املاک اسپانیا طبق یک سیستم دقیق امتیازاتی را نیز در نظر می گیرد که با توجه به موضوعاتی مانند مکان ملک، طرح های توسعه ای منطقه، نوع مجوز ساخت و  ساز، اهداف خاص منطقه و غیره در نظر می گیرد.

هر فردی که شرایط لازم را داشته باشد و از نظر قانونی نیز واجد شرایط باشد می تواند در سیستم املاک این کشور ملکی را به نام خود به ثبت برساند. با توجه به قوانین موجود رد یان سازمان کلیه هزینه های نقل و انتقال اسناد ملک در اسپانیا بر عده خریدار می باشد.

هر چند بسیاری از اقدامات برای خرید املاک در اسپانیا را می توان بصورت انلاین بررسی کرد اما در نهایت اقدامات لازم برای تغییر مالکیت زمین و ارائه اسناد و مدارک لازم باید حضوری انجام شود و خریدار یا نماینده قانونی او و فروشنده یا نماینده قانونی او باید حضور داشته باشند.

به منظور انتقال سند ملک به نام صاحب جدید باید ابتدا موضوع معامله و خرید زمین در دفاتر رسمی دولتی اسپانیا انجام شود و سپس بعد از انجام کلیه اقدامات و رد و بدل شدن هزینه ها و غیره با حضور طرفین و یا نماینده های قانونی آنها در سازمان ثبت اسناد و املاک اسپانیا نهایتا کار انتقال ملک به نام صاحب جدید در این سازمان انجام می شود.

نحوه ثبت املاک و مستغلات در اسپانیا به نام خریدار

عکس متن املاک اسپانیا

گفتیم که طبق قوانین کشور اسپانیا محدودیتی برای مالکیت خارجی بر املاک و مستغلات در کشور اسپانیا وجود ندارد. بر این اساس هر یک از شهروندان خارجی و یا افرادی که  به دنبال خرید ملک در کشور اسپانیا هستند می توانند با دریافت شماره شناسه خارجی NIE نسبت به انجام اقدامات قانونی برای به نام زدن ملک در اسپانیا اقدام نمایند. این کار توسط خود فرد و یا وکیل قانونی او امکان پذیر است.

دفاتر اسناد رسمی زیر نظر اداره ثبن اسناد و املاک کشور اسپانیا در تمامی مناطق و شهرهای بزرگ و کوچک این کشور وجود دارند که هر گونه ثبت نام، به نام زدن، تغییر مالکیت، تغییر کاربری، خاتمه مسئولیت و هر موضوع دیگر مرتبط با ملک یا املاک کشور اسپانیا را بر عهده دارند.

برای اینکه کارشناسان این دفاتر بتوانند اقدامات مورد نیاز را آغاز نمایند ابتدا باید خریدار و یا وکیل قانونی او با فروشنده و یا وکیل قانونی او توافقات و قرارداد اولیه فروش را انجام داده و بعد از فراهم نموده اقدامات اولیه ، باید مالیت های مرتبط با زمین و املاک توسط سازمان مالیاتی بررسی و در صورت بدهکار بودن مالک قبلی کلیه مالیات ها تا تاریخ انتقال سند تسویه شود.

سپس بعد از درخواست از دفاتر اسناد رسمی برای انتقال ملک ، در ابتدا موضوع نقل و انتقال ملک به عنوان یک آگهی در یک روزنامه کثیر الانتشار در این کشور چاپ می شود و کپی آن برای دفاتر اسناد رسمی ارائه می شود.

 بعد از یک ماه ملک به صورت کلی و یا بصورت تفکیک شده قابلیت انتقال به خریدار را پیدا می کند که در صورت تفکیک نیاز به صدور سند جدید دارد. اگر ملک مشمول تقسیم شد باید مجددا در روزنامه کثیر الانتشار این موضوع انتشار داده شود.

هم در زمان خرید ملک و هم در صورت نیاز به تفکیک ملک باید اطلاعاتی در خصوص زمین در این روزنامه های چاپ شود . بر این اساس کلیه اطلاعاتی که باید در خصوص زمین در روزنامه کثیرالانتشار درج شود شامل موارد زیر هستند.

اطلاعاتی که باید برای به نام زدن زمین در روزنامه رسمی چاپ شود:

 • موضوع قرارداد و یا قطعنامه های قانونی و اداری که ممکن است بر حقوق افراد خاصی در خصوص این املاک تاثیر گذار باشد.
 • کلیه اقدامات قانونی و حقوقی که می تواند افراد دیگر را تحت تاثیر انتقال ملک قرار دهد و یا مالکیت فرد بر زمین را تحت تاثیر قرار دهد.
 • کلیه تغییراتی که بر روی ملک قرار است اتفاق بیافتد مانند تغییر کاربری، نوع موضوع فعالیت جدید، صاحب جدید، متعلقات احتمالی به زمین و سایر اسناد حقوقی دیگر

ضمن اینکه در زمان به نام زدن ملک موارد زیر نیز در سند مالکیت جدید دیده می شود:

 • جزئیات دقیق مالک زمین شامل شناسه، نوع مالکیت و غیره
 • مساحت و مشخصات خود زمین
 • تمامی ویژگی های مربوط به ملک
 • نوع خاک و کاربری احتمالی توافق شده و تایید شده

هر فرد حقیقی و حقوقی خواهان خرید ملک در اسپانیا چه از شهروندان این کشور باشد و یا نباشد به منظور دریافت اطلاعات مورد نیاز ملک می تواند با مراجعه به سایت اداره ثبت اسناد و املاک اسپانیا و درج برخی از مشخصات زمین، به اطلاعات کامل این زمین دسترسی داشته باشد.

 بر این اساس بهتر است از صاحب قبلی ملک قبل از قرارداد درخواست شود که شماره ثبت زمین در این سازمان را در اختیار شما قرار دهد.

فروشنده زمین قاعدتا باید اطلاعات درست در مورد زمین به خریدار ارائه کرده باشد و در غیر این صورت در خصوص تخلفات گفته شده مسئول خواهد بود. به یاد داشته باشید که همیشه وضعیت استعلام زمین از ناحیه خود دفاتر اسناد رسمی نیز انجام می شود.

یکی از بزرگترین سوالات خریداران ملک در اسپانیا همیشه این است که آیا دولت این کشور در مورد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات این کشور ضمانت و یا تعهدی به سرمایه گذاران دارد یا خیر؟

سازمان اسناد و املاک اسپانیا یک سازمان دولتی است که وظیفه این سازمان ارائه اطلاعات صحیح درباره ملک به خریدار می باشد. اما با این وجود دولت اسپانیا همواره درباره وضعیت زمین و یا ملک و اطلاعات در خصوص وضعیت فعلی ملک متعهد می شود و در خصوص نوع موضوع ملک و یا وضعیت های دیگر مرتبط با آن مسئولیتی را عهده دار نمی شود.

بصورت کلی اگر مغایرتی در خصوص زمین مشاهده نمودید می توانید این موضوع را در رابطه با ثبت نام کنندگان ملک پیگیری کنید زیرا ثبت نام کننده های املاک تمامی مسئولیت داده هایی که در این سازمان ثبت می شود را متعهد شده اند.

البته لازم به توضیح است که به دلیل قوانین سختگیرانه ای که در کشور اسپانیا در خصوص املاک وجود دارد بسیار به ندرت اتفاق می افتد که اطلاعات یک ملک به درستی وارد نشده باشد و یا با مغایرت همراه باشد. سال ها است وضعیت املاک در کشور اسپانیا به سر و سامان رسیده و کلیه املاک و زمین های این کشور اسناد مرتبط با خودشان را دارند.

نوع مالکیت بر املاک و مستغلات در اسپانیا

بصورت کلی املاک و مستغلات در کشور اسپانیا به دو صورت ثبت مالکیت می شوند:

 • مالکیت کلی بر ملک: در این حالت یک فرد کلیه مالکیت زمین را بر عهده دارد و هیچ شریک و نفر دومی در کار نیست.
 • مالکیت جزئی بر ملک: در این حالت فرد تحت شرایطی مالک ملک شناخته می شود. مثلا به عنوان فردی که حق استفاده از ملک را دارد ولی مالک واقعی نیست و در سود و زیاد ملک با مالک واقعی شریک شده است و یا به او اجاره و حق استفاده می دهد.

بر اساس قوانین مرتبط در کشور اسپانیا بر مالکیت ملک و زمین تفاوت های زیادی در حقوق مربوط به ملک در خصوص تعهدات، وام ها و تسهیلات و غیره وجود دارد.

 بر این اساس هر مالک بسته به نوع مالکیتی که بر ملک دارد ممکن است حقوق متفاوتی را داشته باشد که این در زمان ثبت نام کلک در وضعیت ملک عنوان می شود و در هر بار تغییر باید این تغییرات به درستی دوباره ثبت شوند.

حقوق مالکین زمین می تواند هر یک از موارد زیر و یا چند مورد از آن باشد:

 • استفاده از ملک برای مقاصد مختلف از جمله فروشگاه، کشاورزی و غیره
 • استفاده از ملک به عنوان محل اقامت
 • استفاده از زمین برای مدت مشخص و برای موضوعات مشخص
 • استفاده رهنی از زمین
 • اجاره کردن زمین برای موضوعات مشخص مانند زندگی
 • تحت اختیار و یا مالکیت دولت بودن
 • تحت استفاده به منظور خدمات رعیتی در بخش خصوصی و یا دولتی

البته ذکر این نکته اهمیت زیادی دارد که تمامی حقوق مربوط به هر یک از زمین ها در زمان ثبت  زمین الزاما نیازی به ثبت ندارد و در این خصوص معمولا اعتراض خاصی وجود ندارد. از این نوع حقوق می توان به موضوعاتی مانند خدمات مرتبط با ملک مانند حق آبه و یا کلیه خدمات مرتبط با گاز و آب و برق و  غیره می توان اشاره کرد.

موضوعات مالی مرتبط با املاک و مستغلات در اسپانیا

دریافت وام و تسهیلات برای املاک و مستغلات در اسپانیا

بسیاری از افرادی که قصد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات کشور اسپانیا را دارند تمامی بودجه لازم را از همان ابتدا در اختیار ممکن است نداشته باشند.

 به همین دلیل بصورت مشارکت با بانک و یا با استفاده از سرمایه ای که در بانک می گذارند از تسهیلات مالی و وام های این موسسات مالی و بانک های اسپانیا استفاده می کنند.

معمولا وام های مسکن در کشور اسپانیا با در اختیار گرفتن و یا رهن کردن اسناد ملک ارائه می شود و به این صورت در واقع بانک خود را با صاحب زمین شریک می کند و در زمانی که کلیه بدهی ها و یا اقساط ملک پرداخت شد این اسناد به نام صاحب ملک باز می گردد.

برای دریافت وام مسکن اسپانیا از بانک ها باید در ابتدا سند زمین یا ملک به نام خریدار خورده باشد و یا ثبت شده باشد که بر این اساس باید میزانی از هزینه مسکن یا ملک پرداخت شود و  بعد از به نام خوردن سند در دفاتر اسناد رسمی به نام خریدار برای دریافت وام اقدام شود.

البته شایان ذکر است که روی اسناد ملکی افراد دیگر هم می توانند با تایید صاحب ملک اقدام به دریافت وام و تسهیلات مالی از موسسات مالی و اعتباری و یا بانک ها بکنند ولی عمدتا بعد از  ثبت زمین به نام صاحب ملک اولویت دریافت وام به نام خود صاحب ملک است.

 بر این اساس افرادی که ملکی را در اسپانیا به نام فرد دیگری خریداری می کنند باید در نظر داشته باشند به شرطی می توانند از تسهیلات مرتبط با آن برخوردار شوند که خود شخص صاحب ملک این درخواست را داشته باشد و یا تایید کند.

تمامی موسسات مالی و اعتباری و همچنین بانک ها در زمان ارائه وام و تسهیلات به روش ها و فرایند های قانونی مختلفی اقدام به  ایجاد امنیت برای بازپرداخت پول از طرف دریافت کننده وام می کنند.

 بر این اساس اگر مالک زمین و یا وام گیرنده موفق به بازپرداخت اقساط مسکن و یا ملک خریداری شده نشود با استفاده از این روش های قانونی ممکن است بانک صاحب ملک شده و یا هزینه پرداختی را از با فروش قسمتی از ملک و یا کل ملک تادیه نماید.

همچنین در صورتیکه صاحب ملک خواهان فروش ملک در زمان بدهی به بانک باشد باید ابتدا وام دریافتی را تسویه کند تا بتواند زمین را به فروش برساند یا در صورت موافقت بانک برای فروش بعد از فروش ملک ابتدا هزینه وام تسویه و بعدا مابقی پول به حساب وام گیرنده و یا صاحب ملک واریز می شود.

بانک ها و موسسات مالی همواره ضمانت وام خود را با اضافه کردن موضوعاتی به ذیل سند ملک انجام می دهد. بر این اساس ممکن است مدارک و مستندات متفاوتی از وام گیرنده درخواست شود اما اغلب موارد زیر از مشتری در زمان درخواست وام و بعد از بررسی شرایط ملک توسط کارشناسان بانک درخواست می شود.

مدارک مورد نیاز برای درخواست وام مسکن در اسپانیا:

 • دریافت یک بیمه نامه مسئولیت مدنی در قبال ضمانت وام و قرار دادن این بیمه نامه در اختیار بانک
 • سند ملک و برخی از اموال غیر منقول دیگر ممکن است به عنوان ضمانت نزد بانک یا موسسه مالی باقی بماند.
 • برخی از فرم ها و مستندات ضمانت کننده باید توسط وام گیرنده پر شود که این مستندات عموما مجوزهایی است که به بانک داده می شود تا در صورت عدم پرداخت قسط اقدام کند.
 • فرد وام گیرنده باید به غیر از بیمه ، احتمالا دارایی ها و یا وجوهی دیگر را نیز به عنوان ضمانت در اختیار بانک قرار دهد.

یکی از الزامات و تعهدات مشتری در زمان دریافت وام این است که این وام باید تنها به مصارف تعریف شده برای مسکن صرف شود.

در هر صورت چنانچه وام گیرنده ورشکسته شود و یا دچار ضرر و زیانی شود که نتواند برای مدتی باز پرداخت اقساط خود را داشته باشد باید از قبل از موضوع را به بانک اطلاع رسانی کند و از بانک برای بازپرداخت اقساط فرجه دریافت کند، در غیر اینصورت بانک می تواند برای حراج عمومی مسکن اقدام کند.

همیشه در نظر داشته باشید که در صورت حراج ملک ممکن است ملک با قیمت واقعی به فروش نرسد. معمولا در زمان سپرده کردن سند ملک در بانک این ملک قیمت گذاری می شود و با توافق دو طرف همین قیمت مد نظر قرار داده می شود.

 بنابراین حتی در صورت ضرورت برای حراج کلک بانک نمی تواند ملک را با قیمت کمتر از قیمت توافق شده به فروش برساند اما این قیمت با در نظر گرفتن توافق طرفین در زمان عقد قرارداد بوده و ممکن است بعد از چند سال ارزش واقعی ملک را پوشش ندهد. اما وام گیرنده حق اعتراض نخواهد داشت.

به غیر از این روش روش دیگری نیز برای باز پرداخت وام ها در اسپانیا در نظر گرفته می شودو بر این اساس فرد سرمایه گذار در املاک اسپانیا  باپرداخت وام ها را منوط به درآمد و سود حاصل از پروژه های اجرایی می کند . البته هر پروژه ای این قابلیت را ندارد و عمدتا پروژه های پر سود مانند سرمایه گذاری در احداث کارخانه های بزرگ و یا انرژی های تجدید پذیر این نوع بازپرداخت را دارند.

سایر روش های تامین هزینه خرید املاک در اسپانیا

ملک در اسپانیا

به غیر از روش مشارکت با بانک ها و یا دریافت وام و تسهلات از بانک ها و موسسات مالی روش های دیگری نیز برای تامین هزینه خرید املاک در اسپانیا برای افرادی که هزینه کامل خرید ملک را ندارند وجود دارد.

یکی از تکنیک های تامین هزینه خرید املاک در اسپانیا که برخی از موسسات مالی و بانک های اسپانیا این کار پیشنهاد می دهند و خودشان نیز گاها عهده دار می شوند ، فروش ملک و یا عودت املاک و مستغلات در اسپانیا است.

در این حالت خود بانک ها و یا موسسات مالی اغلب دارنده ملک هستند و یا در برخی از املاک و مستغلات و یا برخی از پروژه ها سرمایه گذاری می کنند و برای اینکه افرادی در املاک و پروژه های مرتبط با آنها سرمایه گذاری کنند اقدام به فروش سهام و یا املاک خود به سرمایه گذاران ملک در اسپانیا می کنند.

حال اگر این افراد نتوانند هزینه ملک را تامین کننده در هر مرحله اقدام به باز پس گرفتن زمین می کنند و هزینه املاک و مستغلات را به افراد سرمایه گذار باز می گردانند. در این روش سود ملک نیز محاسبه می شود و به سرمایه گذار تحویل داده می شود.

در واقع در این روش سرمایه گذار بعد از اینکه پروژه به سرانجام رسید و یا املاک تکمیل شدند ، ملک خود را دریافت می کنند که اگر در این مدت از هزینه ای که کرده اند انصراف بدهد سود مشارکت دریافت می کنند.

روش دیگر این است که بانک ها و موسسات مالی از همان ابتدا روش تامین سرمایه توسط سرمایه گذاران را به عنوان مشارکت در نظر می گیرند و بعد از اتمام پروژه بدون اینکه به آنها ملک و یا مستغلاتی تعلق بگیرد، تنها سود سرمایه گذاری به آنها داده می شود. این روش هر چند به عنوان یک روش سرمایه گذاری در املاک و مستغلات اسپانیا تعریف شده است اما بصورت کلی این روش ملک و یا مستغلاتی ندارد.

دریافت اقامت و شهروندی کشور اسپانیا

یکی از اساس ترین سوالاتی که هر یک از افرادی که به هر طریق به اسپانیا مهاجرت می کنند نحوه دریافت اقامت و شهروندی اسپانیا است. خواه با تمکن مالی باشد یا روش های سرمایه گذاری یا حتی از طریق تحصیل و کار و ازدواج و غیره شما برای اینکه بتوانید در کشور اسپانیا برای طولانی مدت بمانید قطعا نیازی به دریافت اقامت دائم ندارید و می توانید اقامت طولانی مدت خود را مرتبا تکرار و تمدید کنید.

اما در هر صورت به منظور دریافت اقامت و شهروندی اسپانیا هر یک از افرادی که به هر طریق به این کشور مهاجرت می کنند باید  اقدام به دریافت شماره شناسایی خارجی در اسپانیا موسوم به NIE در درجه اول بکنند.

حتی بسیاری از افراد که قصد اقامت و یا گرفتن شهروندی اسپانیا را هم ندارند ممکن است به منظور انجام برخی از اقدامات در کشور اسپانیا نیازمند دریافت برگ سبز و یا شماره شناسه خارجی این کشور که همان NIE باشند.

شماره شناسایی یا شناسه خارجی هر فرد در اسپانیا به عنوان یک شماره یا کد منحصر به فرد است که بواسطه آن اطلاعات ضروری و مهم هر فرد در کشور اسپانیا قابل ردیابی و تشخیص است. بواسطه این کد یا شماره است که شما می توانید اقدام به کار در اسپانیا و یا حتی تحصیل در اسپانیا بکنید و نهایتا بواسطه همین کد می توانید سوابق خود را ارائه  و اقامت خود را به اقامت دائم و سپس شهروندی این کشور تبدیل کنید.

بصورت کلی NIE یا شماره شناسه خارحی توسط سازمان خدمات مهاجرتی یا سازمان مهاجرین اسپانیا به افرادی تعلق می گیرد که قصد اقامت در کشور اسپانیا را برای مدتی طولانی و یا دائمی دارند و حتی قصد دارند تبدیل به شهروند اسپانیا شوند.

 این شماره به تمامی شماره های مرتبط دیگر شما در این کشور مانند شماره اداره مالیاتی و یا شماره دانشجویی و غیره اتصال و لینک می شود.

این شماره اساس شناخت شما در اسپانیا است. افرادی که اقدام به دریافت این شماره می کنند باید یک پرونده مالیاتی تشکیل داده و شماره آن را نیز دریافت نمایند. به غیر از پرونده مالیاتی داشتن یک شماره حساب در یکی از بانک های این کشور و معرفی یک منبع درآمد و یا شغل نیز الزامی است.

لازم به توضیح است که این شماره برای تمامی شهروندان اتحادیه اروپا صادر می شود و بنابراین حتی اگر کشوری دیگر غیر از اسپانیا را نیز انتخاب کنید متناسب با سیاست های این اتحادیه باید این شماره را دریافت و یک پرونده مشخص شخصی در این اتحادیه داشته باشید.

افرادی که این پروسه یا فرآیند را دنبال کنند موفق به دریافت یک کارت شناسایی خارجی می شوند. در واقع در کل اتحادیه اروپا افرادی که این کارت را که به کارت سبز هم شهرت دارد دریافت کنند به عنوان افرادی شناخته می شوند که با وجود اینکه اصالتا عضو اتحادیه اروپا نیستند اما می توانند در این اتحادیه تا زمان مشخص زندگی کنند.

هر شماره شناسه خارجی به اثر انگشت، شماره حساب بانکی و اطلاعات شخصی و خانوادگی هر فرد متصل است و به راحتی در صورت نیاز در هر شعب پلیس و یا ارگان های دولتی دیگر قابل ردیابی است.

بواسطه کارت شناسه خارجی شما می توانید رد اتحادیه اروپا مشغول به تحصیل، کار ، زندگی و انجام انواع تبادلات و معاملات شوید و هیچ تفاوتی بین شما و شهروندان واقعی کشورهای اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا وجود نخواهد داشت.

این شماره باعث می شود تا امور معاملات شما ساده شود و هر فرد در صورت نیاز به معامله با شما و یا حتی ارائه خدماتی به شما با وارد کردن این شماره کلیه اطلاعات و آدرس دقیق زندگی شما را دریافت کند.

همیشه به یاد داشته باشید که دریافت شماره شناسه خارجی و یا کارت سبز در اسپانیا به معنی مجوز اقامت دائم شما نیست. معمولا برای اقامت های موقتی و یا کوتاه مدت نیز این شماره صادر می شود.

بصورت کلی، تمامی افراد یکه درخواست اقامت اسپانیا را داشته باشند باید یک اقامت اولیه دریافت کنند که معمولا یک ساله صادر می شود. سپس این اقامت برای دو بار به مدت یک تا دو سال تمدید می شود و بعد از 4 تا 5 سال افرادی که در اسپانیا زندگی کرده اند و سوابق مفیدی داشته باشند می توانند این بار درخواست اقامت دائم این کشور را داشته باشند.

بعد از آن  افرادی که قصد دارند شهروندی اسپانیا را درخواست نمایند باید اجازه دهند تا 5 یا 10 سال از اقامت دائم آنها سپری شود و بعدا برای درخواست شهروندی اقدام کنند. به یاد داشته باشید که با داشتن اقامت دائم نیز از بسیاری از خدمات شهروندی اسپانیا برخوردار خواهید بود.

نحوه درخواست برای شهروندی اسپانیا

گفتیم که مرحله اول دریافت شماره شناسه خارجی یا NIE است که برای دریافت این شماره باید به اداره مهاجرت اسپانیا ویا اداره پلیس مراجعه شود. یا توسط به سیستم پیشرفته ای که در اسپانیا حاکم است برای این کار نیازی نیست که به ادارات مرکزی مراجعه کنید و به راحتی می توانید از نزدیک ترین شعبه پلیس و یا اداره مهاجرت برای درخواست شناسه خارجی اقدام نمایید.

بعد از ثبت نام به شما رسیدی داده می شود که تا سه ماه اعتبار دارد و در این مدت قطعا کارت سبز یا کارت اقامت موقت شما صادر می شود و در آن شماره شناسه خارجی شما درج خواهد شد.

به یاد داشته باشید که هر منطقه و یا ایالت ممکن است فرایند های خاص خود را برای صدور کارت سبز یا کارت اقامت داشته باشد زیرا هر یک از درخواست ها بصورت محلی و یا ایالتی بررسی می شود . این باعث می شود تا  زمان صدور و انتظار صدور درخواست اقامت در هر منطقه متفاوت باشد.

بعد از صدور کارت اقامت موقت هر ساله همین فرایند را برای تمدید باید دنبال کنید و بعد از 4 تا 5 سال با پر کردن فرم اقامت دائم درخواست اقامت دائم بدهید.

موافقت با اقامت دائم شما نیز با توجه به منطقه، سوابق و یا اعتباری که شما در این کشور دارید و غیره ممکن است متفاوت باشد و همین پروسه برای درخواست شهروندی می تواند  به شما کمک کند.

داشتن تخصص، نداشتن سوابق منفی و سو پیشینه، سوابق علمی و پژوهشی، سوابق کاری و اعتباری، میزان سرمایه گذاری ، منطقه و غیره از عواملی هستند که در تعیین نوع اقامت و نزدیک شدن برای صدور شهروندی به شما کمک زیادی می کنند.

توصیه می شود برای دریافت اقامت موقت و تبدیل آن به اقامت دائم و سپس شهروندی حتما از وکیل و یا موسسات معتبر کمک بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای تقاضای اقامت و شهروندی اسپانیا

همانگونه که توضیح داده شد فرآیند دریافت اقامت و شهروندی اسپانیا تقریبا فرایند مشابهی دارد هر چند در هر ایالات این فرآیند ممکن است کمی متفاوت باشد. تنها  تفاوت عمده برای درخواست اقامت و شهروندی نوع فرم هایی است که باید تکمیل شود که همین امر باعث تغییر در نوع و ماهیت درخواست خواهد شد.

با این وجود برخی از مدارک و مستنداتی که برای دریافت اقامت و شهروندی اسپانیا حالت کلی دارد و تقریبا پایه ثابت هستند را می توان به شرح زیر دانست.

 همیشه در نظر داشته باشید که بصورت آنلاین و یا با مراجعه حضوری در هر منطقه می توانید از ادارات مهاجرت محلی یا منطقه ای و پلیس محلی مدارک مورد نظر را مجددا بررسی کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت و شهروندی اسپانیا:

مدارک عمومی ( متقاضیان اروپایی و غیر اروپایی):

 • پاسپورت معتبر که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد و نسخه برابر با اصل کپی آن
 • دو قطعه عکس پاسپورتی پشت سفید و رنگی. در پشت این عکس ها باید نام و مشخصات کلی شما نوشته شده باشد.
 • تکمیل فرم های مرتبط و برای درخواست اقامت فرم EX18، سه نسخه کپی از آن نیز نیاز است
 • تکمیل فرم 790 اداره مهاجرت و تایید آن توسط بانکی که در آن حساب دارید. در واقع بواسطه این فرم اطلاعات حساب بانکی شما رصد می شود. برای دریافت این فرم باید از پلیس محلی اقدام کنید و هزینه آن 10.60 یورو می باشد.
 • گواهی استاندارد پادورن که کمتر از سه ماه از آن گذشته باشد. این گواهی از شهرداری باید گرفته شود. در واقع این گواهی برای اثبات اقامت شما در منطقه ای است که آدرس آن را اعلام کرده اید.  برای دریافت این گواهی باید گذرنامه خود را به همراه داشته باشد. البته ممکن است برخی از شهرداری های منطقه ای سند ملک و یا اجراه نامه ملک را نیز از برخی از افراد مطالبه نمایند. معمولا مدارک مورد نیاز در سایت این شهرداری ها درج شده است.

مدارک اختصاصی ( مدارکی که عمدتا از افراد غیر اتحادیه اروپایی درخواست می شود):

 • یک گواهی سلامت پزشکی که باید توسط یکی از پزشکان معتبر تکمیل شده باشد.
 • شجره نامه خانوادگی بریا اثبات اینکه افرادی از خانواده شما در اسپانیا حضور دارند یا خیر. ضمن اینکه باید در صورت وجود این افراد شماره شناسه خارجی آنها ارائه شود.
 • اعلام تعداد نفرات خانواده به همراه مدارک مرتبط شناسایی آنها
 • دریافت یک بیمه پزشکی خصوصی یا دولتی که در اسپانیا معتبر باشد.

در ضمن بهتر است در صورت داشتن شرایط زیر در نظر داشته باشید که مدارک زیر را نیز نیاز دارد:پ

 • افرادی که کارمند هستند باید رزومه کاری خود را هم ارائه نماید.
 • افراد کارآفرین و یا صاحب شغل و کسب و کار شخصی باید رزومه و در صورت داشتن گواهی تخصصی ، گواهی تخصصی خود را ارائه نمایند ( آموزش های مرتبط)

تبصره: به منظور کار آفرینی و یا راه اندازی کسب و کار در هر منطقه این ممکن است اطلاعات متفاوتی از شما درخواست شود. این بسته به نوع کسب و کار شما دارد و اینکه آیا سرمایه و تخصصی وارد می کنید و یا اینکه از تخصص داخلی اسپانیا استفاده می کنید.

 در ضمن برخی از مشخصات مانند میزان سرمایه، تعداد نفر اشتغال زایی، نوع آلاینده ها و غیره نیز باید در بیزینس پلن شرح داده شود.

 • داشتن تمکن مالی برای آن دسته از نفراتی که از راه تمکن مالی خواهان دریافت اقامت هستند. ضمنا نفراتی که کسب و کار ندارند نیز باید این مستندات را برای مدت اقامت خود ارائه نمایند که شرایط و توان مالی لازم را برای اداره زندگی خود و نزدیکانشان را دارند.
 • افرادی که به دنبال تحصیل در اسپانیا هستند نیز باید گواهی تحصیل و یا کارت دانشجویی خود را ارائه نمایند. ضمن اینکه اگر بدون فاند یا کمک هزینه تحصیلی در این کشور تحصیل می کنید باید شرایط پرداخت هزینه های خود را نیز اثبات نمایید. در ضمن باید بیمخ پزشکی نیز داشته باشید.
 • اگر به دنبال کار نمی گردید : گواهی سلامت و گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی خودتان

نحوه تمدید اقامت و یا دریافت شهروندی

کلیه افرادی که اصالتی مربوط به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارند نیازی به دریافت شهروندی کشور اسپانیا را ندارند زیرا بصورت اتوماتیک اقامت آنها تمدید می شود و اصلا حتی به آنها یادآوری هم نمی شود.

اما افرادی که اصالت غیر اتحادیه اروپایی دارند برای دریافت شهروندی و یا تمدید اقامت خود تقریبا باید همان شرایط درخواست را دنبال کنند. برای این منظور نیاز است مدارک زیر ارائه شود:

مدارک مورد نیاز برای تمدید اقامت اسپانیا و یا شهروندی اسپانیا

 • دو قطعه عکس در اندازه پاسپورتی و با مشخصات پاسپورتی به روز
 • ارائه کارت سبز یا کارت شناسه خارجی
 • ارائه گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه اعتبار
 • تکمیل فرم های مربوط به شهروندی یا تمدید اقامت و گرفتن سه کپی از آنها
 • در نهایت باید فرد ثابت کند که برای تمدید شرایط او تغییر نکرده است و همچنان شرایط قبلی را دارد که برای این منظور ممکن است مدارک مختلفی درخواست شود.
 • افرادی که قصد شهروندی را دارند نیز باید وضعیت خود را دوباره اثبات کنند و یا وضعیت جدید انها برای دریافت شهروندی اسپانیا قانع کننده باشد
 • یک گواهی سلامت معتبر
 • سوابق قبلی را نیز بهتر است به همراه داشته باشید. هر چند این سوابق عموما ثبت می شود ولی توصیه می شود به همراه داشته باشید.

تبصره: همیشه در نظر داشته باشید که برای درخواست شهروندی اسپانیا  شرایط قانونی و نوع کسب و کار و تخصص افراد و غیره بسیار تاثیر گذار است.  ضمن اینکه باید به یاد داشته باشید سوابق پرداخت مالیات و یا نداشتن مشکلات پیشینه ای و غیره از اهمیت زیادی در تمدید اقامت اسپانیا و یا درخواست شهروندی اسپانیا برخوردار است.

در نهایت لازم به توضیح است که هر شهر و یا استان و ایالت ممکن است شرایط ویژه خود را داشته باشند و سیاست های کلی کشور اسپانیا در هر منطقه نیز برای این ایالت ها در خصوص پذیرش مهاجر سایه انداخته است.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.