اسپانیا 2019

اسپانیا 2019

همه چیز درباره اسپانیا

بارسلونا

اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که به در خصوص اقامت اسپانیا و زندگی در کشور اسپانیا کنجکاو و مشتاق شده اید، بهتر است دقایقی را با ما همراه باشید و در خصوص این کشور تاریخی و دوست داشتنی اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

اسپانیا یکی از دو کشور تشکیل دهنده شبه جزیره ایبری به همراه کشور پرتغال است. دو کشوری که تاریخ مشترک زیادی دارند و در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را در یک تاریخ مشترک با هم داشته اند.  شبه جزیره ایبری در قسمت انتهایی غربی اروپا و در جوار دریای مدیترانه قرار گرفته است.

اسپانیا بدون تردید در رده بهترین کشورهای جهان از نظر زیبایی و آب و هوا قرار دارد. این کشور بعد از دو کشور ایتالیا و چین بیشترین آثار تاریخی را در دل خود جای داده و به عنوان سومین کشور ثبت شده آثار تاریخی در سازمان جهانی یونسکو شناخته می شود.

شهر مادرید یکی از ارزشمند ترین شهر های دنیا از نظر اقتصادی و با بالاترین استاندارد های شناخته شده برای زندگی ، عنوان پایتختی کشور اسپانیا را یدک می کشد. مادرید بزرگترین شهر اسپانیا نیز می باشد و به همراه شهر بارسلونا دو شهر استراتژیک و پر اهمیت کشور اسپانیا تلقی می شوند.

در زمان سفر و یا زندگی در اسپانیا رفتار و منش مردم اسپانیا بی تردید شما را شگفت زده خواهد کرد. مردمی آرام، متین، مودب، کاملا اجتماعی و خونگرم که به دلیل معاشرت زیاد با مردم کشورهای دیگر به دلیل توریستی بودن این کشور و بازدید میلیون ها نفر هر ساله از کشورهای مختلف از این کشور به خوبی رسم مهمان نوازی را آموخته اند.

اسپانیا از نظر شیوه زندگی یکی از کشورهای پر شور و زنده است، بخصوص در شهرهای مادرید و بارسلونا  ویا برخی دیگر از شهرهای مهم و توریستی اسپانیا می توان به راحتی نشاط و سر زندگی و روحیه بالای مردم را دید. جاذبه های گردشگری زیاد، مناطق تاریخی ، سواحل و مناطق تفریحی، انواع جشن ها و جشنواره ها و زندگی شبانه و بسیاری دیگر از فعالیت های دوست داشتنی باعث شده که زندگی در کشور اسپانیا به عنوان یکی از ایده آل ترین شرایط زندگی در دنیا شناخته شود.

شهرهای گرانادا، کوردوبا، جزایر قناری، جزایر بالئاریک، شهر سویل و مالاگا و بسیاری دیگر از شهرهای این کشور هر کدام شهرت جهانی دارند و به تنهایی می توانند نیاز توریستی یک کشور را پاسخگو باشند. جالب اینکه آب و هوای هر یک از این شهرها منحصر به فرد است و این باعث شده که اسپانیا به کشوری چهار فصل برای گردش و مسافرت تبدیل شود.

به گفته بسیاری از توریست ها و گردشگران اسپانیایی ، اسپانیا کشوری بسیار متنوع  و سرگرم کننده است به شکلی که می تواند باب دل هر گردشگر با هر نوع سلیقه و نیازی باشد.

 ساختمان های مدرن و بسیار پیشرفته در کنار سازه های تاریخی و سنتی ترکیبی بی نظیر را در این کشور فراهم کرده اند. در تمامی این ساختارها همواره گردشگری و جذابیت و داشتن محیط هایی که روحیه و نشاط را تضمین کند حرف اول را می زند.

عاشقان طبیعت، دوستداران سواحل زیبا، علاقمندان به سازه های نوین و کلاسیک، دنبال کنندگان فرهنگ و تمدن و کودکان و بزرگسالان هر کدام خواسته های خود را در این کشور به راحتی پیدا می کنند.

اسپانیا کشور بسیار محبوبی است و هر ساله ، بخصوص در تابستان ها میلیون ها نفر گردشگر از راه های مختلف دریایی، زمینی و هوایی وارد این کشور می شوند و از شهر های مختلف این کشور دیدن می کنند.

بصورت کلی تابستان و اواخر بهار بهترین زمان برای گردش به اسپانیا است و دیدن این کشور است اما با این وجود برخی به دلیل شلوغی بیش از اندازه اسپانیا و شهرهای این کشور در تابستان و به دلیل شناخت خوبی که از مناطق مختلف این کشور دارند، فصول دیگر را برای سفر انتخاب می کنند.

  شهر هایی مانند گرانادا و یا کوردوبا از شهر هایی هستند که دارای سواحل گرم و آب و هوای بسیار مطلوبی در طول زمستان هستند و برخی دیگر از شهرها نیز تفریحات زمستانی عالی دارند و به همین دلیل سفر در سایر فصل ها حتی در زمستان هم چیزی از جذابیت های این کشور را کم نمی کند.

نگاهی به تاریخچه اسپانیا

بر اساس اسناد و شواهد به دست آمده، اولین بار در حدود 3000 تا 5000 سال قبل از میلاد مسیح، اولین انسان ها وارد شبه جزیره ایبر شدند، یعنی مکانی که امروزه کشورهای اسپانیا و پرتغال در آن قرار دارند.

دقیقا مشخص نیست فرهنگ و یا قومیت این انسان ها چه بوده است اما تقریبا در همان زمان ها از سایر انواع قومیت ها و نژاد ها و با فرهنگ های مختلف وارد این قسمت از اروپا مردمان زیادی شده اند. ایبری ها، سلتیک ها، باسک ها، فنیقی ها، یونانی ها، کارتاگینیان و بسیاری دیگر از قبال به همراه این افراد وارد شبه جزیره ایبری شدند و زندگی خود را در این کشورها آغاز کردند.

طبیعی است که وجود تنوع فرهنگی و قومیت های مختلف در آن زمان چیزی جز تنش و اختلاف به همراه نداشته و همین باعث شده که در این ایام جنگ ها و درگیری های زیادی بین آنها به وجود بیاید. این کشمکش ها آندق رادامه داشت تا اینکه امپراطوری روم با لشکر کشی به این مناطق کلیه جزیره ایبری را تحت سیطره خود در آورد و نام هیسپانیا ( Hispania) را برای این منطقه انتخاب کرد. نامی که امروزه با تغییراتی به اسپانیا در آمده است.

رومی ها پایه گذار تغییراتی اساسی در این منطقه بودند. اولین قوانین را برای این منطقه رومی ها تصویب کردند. زبان رسمی یان منطقه را به لاتین تغییر دادند و  حتی در اواخر حکمرانی خود در این منطقه دین مسیحیت کاتولیک را به عنوان دین و مذهب رسمی مردم اسپانیا تعیین کردند.

پس از ان و بعد از یک درگیری طولانی مدت رومی ها به دست مسلمانان عثمانی شکست خوردند و در قرن هشتم اسپانیا به دست مسلمانان افتاد. تاریخ عطف دیگری که باعث تغییرات زیادی در ساختار و نوع زندگی مردم این منطقه شد.

مسلمانان نام اندلس را برای این منطقه انتخاب کردند. اوج قدرت و شکوفایی را برای این کشور به همراه آوردند و با ساختارها و قوانینی که اعمال کردند اندلس به عنوان یک کشور متحد و قدرتمند شناخته شد.  بصورت کلی مسلمانان برای 750 سال در این منطقه حکمرانی کردند و در این مدت بهترین دستاوردها و قدرت را به این منطقه هدیه دادند.

با ضعیف شدن  قدرت مسلمانان، دولت های مسیحی ایبری شروع به هرج و مرج و آشوب گری کردند و کم کم شروع به پیش روی از سمت شمال به جنوب کردند. این پیش روی باعث شد تا در سال 1492 و پس از 750 سال یکپارچگی و قدرت برای اولین بار یک قسمت از کشور اسپانیا به نام گرانادا توسط یک دولت دیگر فتح شود.

کم کم با گذر زمان مناطق بیشتری توسط این دولت مسیحی ایبری فتح شد تا جایی که مسلمانان از این منطقه بیرو نرانده شدند و کل جزیره ایبری به دست مسیحیان افتاد. در این زمان مسیحیان ایبری  کشور مستقل اسپانیا را تاسیس کردند  و آن را به یکی از قدرتمند ترین امپراطوری های جهان و حتی تاریخ تبدیل کردند.. امپراطوری که توانست بسیاری دیگر از مناطق اروپا را نیز تسخیر کند.

پیش روی امپراطوری اسپانیا تا جایی بود که بسیاری از کشور های منطقه و حتی بخش هایی از آمریکا تحت سیطره این امپراطوری قدرتمند در آمد. آثار این فتوحات هنوز هم دیده می شود و حتی بسیاری از کشورها بخصوص کشوریها آمریکایی هنوز هم به زبان اسپانیایی سخن می گویند.

کمک کم کشور های دیگر قدرت را در دست گرفتند و به مرور زمان اسپانیا به محدوده جغرافیایی فعلی خود بازگشت و توانست کشور مستقل اسپانیا را در کنار پرتغال در شبه جزیره ایبری برای خود حفظ کند.

کشور اسپانیا امروزه یکی کشور توسعه یافته و قدرتمند  دموکراتیک است که توسط یک دولت پارلمانی مدیریت می شود و قانون این کشور هنوز هم قانون پادشاهی است. از نظر اقتصادی کشور اسپانیا در جایگاه سیزدهم جهان قرار دارد و از قدرتمند ترین کشور ها در حوزه اقتصادی است و به همین دلیل یک کشور کاملا پیشرفته و فوق العاده است.

این کشور به عنوان یکی از پایه گذاران اتحادیه اروپا شناخته می شود و در حال حاضر در سازمان ملل، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای ، اتحادیه اروپا و توافق نامه شینگن  و بسیاری از گروه های بین المللی دیگر عضویت دارد و از کشورهای تاثیر گذار در مدیریت جهانی است که بالاترین حاشیه امنیت از نظر تنش های منطقه ای را دارد.

تقسیم بندی اسپانیا

اسپانیا از کشورهایی است که دارای مناطق و شهر های بسیار متنوعی است. این کشور یک کشور ایالتی است و بصورت کلی در 17 منطقه یا ایالت تقسیم بندی شده است. ساختار کشور اسپانیا متشکل از مناطق یا ایالت های با ساختارهای متفاوت است. برخی دارای  استقلال بوده و خود مختار هستند و برخی نیز زیر نظر حکومت مرکزی مدیریت و قانون گذاری می شوند.

معمولا مناطقی که دارای یک زبان مستقل و یا فرهنگ مشترک هستند مناطقی هستند که به عنوان جوامع خودمختار شناخته می شوند. تمامی این مناطق دارای تاریخ های منحصر به فرد هستند که گاها با خود اسپانیا مشترک بوده  ویا به دلیل استقلال های قبلی و یا اینکه تحت سیطره کشوری دیگر بوده اند متفاوت است.

به صورت کلی ایالت های خود مختار  کشور اسپانیا همانطور که گفته شد 17 منطقه هستند که عبارتند از:

اندلس، آراگون، آستوریاس، جزایر بالئارس، سرزمین باسک، جزایر قناری، کانتابریا، کاستیا- لامانچا، کاستیا – لئون، کاتالونیا، اکسترمادورا، گلیسیا، لاریوخا، مادرید، مورسیا، نابارا، والنسیا

بر این اساس تقسیم بندی کشور اسپانیا را می توان صرف نظر از این مناطق و یا ایالت ها و  بصورت موقعیت های جغرافیایی هر یک از مناطق اسپانیا به شکل زیر انجام داد:

 • مناطق سبز اسپانیا شامل مناطق گالیسیا، آستوریاس و کانتابریا که به آب و هوای کوهستانی و مرطوب و معتدل و با داشتن ارتفاعات سر سبز زیاد شناخته می شود
 • مناطق شمالی اسپانیا شامله مناطق آراگون، سرزمین باسک، نابارا و لاریوخا که به داشتن غذاهای بسیار خوشمزه ، سواحل بسیار زیبای سان سباستین و داشتن انگورستان ها یا تاکستان های لاریاکا شناخته می شود و بصورت کلی مناظر بسیار دیدنی و بکری در این مناطق وجود دارند.
 • مناطق شرقی اسپانیا شامل مناطق کاتالونیا، والنسیا و مورسیا که به دلیل داشتن پیشینه تاریخی و آثار تاریخی بسیار زیبا که بر جای مانده از دوران رم باستان هستند و داشتن سواحل زیبای مدیترانه ای شهرت دارند.
 • مناطق مرکزی اسپانیا شامل مادرید، کاستیا- لامانچا و کاستیا- لئون و اکسترمادورا که دارای آب و هوای خنک تر نسبت به سایر مناطق بوده و حول محور مادرید می باشند.
 • منطقه آندولس یا اندلس که از مناطق بسیار تاریخی یا بناهای فوق العاده دیدنی و ارزشمند به دلیل نوع معماری  خود هستند. این منطقه هنوز تحت تاثیر فرهنگ اعراب قرار دارد و به داشتن کوه ها و سواحل زیبا شهره است.
 • جزایر بالئارس شامل جزایر مشهور و شناخته شده میروکا، منورکا، ایبیزیا و فرانسنترا می باشد که از بهترین مقاصد گردشگری در سواحل دریای مدیترانه محسوب می شوند.
 • جزایر قناری شامل جزایر بسیار دوست داشتنی تنریف، گران کناریا، فوئرتونتورا، الاگومر، لنزاروت، لاپالما و ال هیرو می باشد که از جزایری هستند که از نوع جزایر آتشفشانی بوده و در سواحل افریقایی کشور اسپانیا واقع شده اند. این جزایر شهرت جهانی دارند و به دلیل نوع آب و هوای بسیار مطلوب بسیاری از مردم جهان هر ساله زمان زیادی را برای استراحت برای سفر به این جزایر اختصاص می دهند.
 • مناطق شمال اسپانیا در مجاورت قاره افریقا شامل مناطق سئوتا، مللیه، کرگ .لز دیلا گومرا، کرگ آلوچهاماس، جزایر چافاریناس و جزیره البرن می باشد این مناطق در مجاورت سواحا مراکش قرار دارند و از دیدنی ترین مناطق و بکرترین مناطق اسپانیا هستند.

شهرهای اصلی اسپانیا

شهرهای اسپانیا عمدتا از شهرهای شناخته شده و محبوبی در دنیا می باشند و می توان گفت که کمتر کسی در دنیا وجود دارد که با اندک مطالعات جغرافیایی در خصوص اغلب شهرهای اسپانیا نشنیده باشد.

 با این حال از مهم ترین شهرهای اسپانیا می توان به ترتیب به شهرهای زیر اشاره کرد:

 • شهر مادرید: مادرید پایتخت دوست داشتنی کشور اسپانیا و از بهترین شهرهای جهان است. در کنار توسعه و زیر ساخت های فوق العاده ای که در این شهر وجود دارد می توان وجود آثار تاریخی فراوان، موزه ها و معماری های فوق العاده و البته زندگی شبانه توام با بهترین غذاها و نوشیدنی ها را از مشخصه های اصلی این شهر دانست.

مادرید

 • بارسلونا: بارسلونا هر چند یک تیم فوتبال شناخته شده در دنیا دارد اما این همه موجودی بارسلونا نیست. این شهر پر است از تاریخ و نماد های فرهنگی و زیبا. ساختمان های مدرن و بسیار شیک با طراحی های منحصر به فرد و سواحل و کافه هایی که برای زندگی ای آرام ساخته شده اند.
 • شهر بیلبائو: بیلبائو مرکز منطقه شناخته شده باسک است و یکی از صنعتی ترین شهرهای کشور اسپانیا سات . موزه مشهور گوگنهام در این شهر واقع شده است و جاذبه های فراوانی دارد.
 • مالاگا: سواحل بسیار مشهور و پر طرفدار کاستا دل سول  در شهر مالاگا واقع شده است. این شهر مرکز فلامنکو است و بسیاری از مردم اسپانیا به فرهنگ خاص این منطقه آن  را می شناسند.
 • شهر کوردوبا : این شهر به دلیل وجود مسجدی به همین نام یعنی مسجد کوردوبا که کار دست معماران مسلمان زبر دست است شناخته می شود و از زیباترین شهرهای اسپانیا برای گردش و گذران وقت است.
 • شهر گرانادا: یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین شهرهای گردشگری اسپانیا است که به دلیل قرار گرفتن در بین کوه های بلند و سر به فلک کشیده اسپانیا دارای آب و هوای خنک و مناظر بسیار دیدنی و چشم نواز است.
 • شهر سویل : شهر سویل که بعضا سویا نیز نامیده می شود از شهرهای پر جمعیت اسپانیا است که کلیسای بزرگی هم در آن واقع شده است. در واقع این کلیسا سومین کلیسای بزرگ جهان است.
 • شهر والنسیا: از شهرهای ساحلی اسپانیا با آب و هوای معتدل و فوق العاده برای میل کردن غذاهای سنتی از جمله غذای پاله که در این شهر شهرت زیادی دارد.
 • ساراگوسا: این شهر از شهرهای بزرگ و اقتصادی اسپانیا است که در سال 2008 نیز میزبان نمایشگاه جهانی بوده است.

مناطق دیدنی اسپانیا

صرف نظر از وجود شهرها و ایالت های متفاوت در اسپانیا که هر کدام تعداد زیادی جاذبه گردشگری دارند و زمان زیادی برای بازدید همه جاذبه های خود نیاز دارند برخی از مناطق و یا جاذبه های گردشگری شناخته شده در اسپانیا که شهرت بسیاری دارند به شرح زیر می باشند:

 • کوستا بلانکا ( کاسا بلانکا) بدون تردید کوستا بلانکا یکی از برترین سواحل دنیا است. این ساحل بیش از 200 کیلومتر امتداد دارد. اغلب خط ساحلی کوستا بلانکا را سواحلی با شن های سفید و آبی درخشان و زلال تشکیل داده اند و وجود روستاهای تاریخی در امتداد این ساحل بر جذابیت آن افزوده است.
 • کراس براوا: اگر به دنبال سواحلی منحصر به فرد یا ناهواری ها و پاتوق های عالی هستید این سواحل را نباید در زمان گردش به اسپانیا از دست بدهید.
 • کاستا دل سول: اگر از عاشقان سواحل و آفتاب گرفتن باشید قطعا نام ساحل کاستا دل سول را که در جنوب کشور اسپانیا قرار دارد شنیده اید.
 • گالیکسی: مجموعه ای شهرهای و روستاهای کوچک تاریخی که به داشتن غذاهای سنتی بسیار لذیذ شهرت دارند. این شهرها هر کدام سواحل خاص خود را دارند که باعث تمایز از یکدیگر می شوند.
 • گران کناریا: قاره مینیاتوری جهان، یک ساحل بسیار عالی از مجموعه سواحل جزایر قناری که به دلیل داشتن اقلیم ها و مناظر بکر و فوق العاده دیدنی به این نام شناخته می شود.
 • ایبیزا: این منطقه به دلیل حضور انواع کلوپ های شادی و موسیقی شهرت زیادی دارد و هر ساله ده ها خواننده برتر جهان را میزبانی می کند.

ایبیزا

 • لایورکا : این منطقه به دلیل اینکه میلیون ها سال قدمت دارد و انواع فسیل حیوانات افسانه ای مانند دایناسورها را در خود نگهداری می کند شناخته شده است.
 • مایورکا: در بین جزایر بالئاریک ، بزرگترین جزیره است که به دلیل داشتن انواع سواحل با تفاوت های مشخث و ایجاد ساختارهای بسیار عالی برای شب زنده داری جمعیت زیادی را به سمت خود کشیده است.
 • سیرانوادا: این منطقه به دلیل داشتن کوهستان های بسیار بلند و پیست های عالی برای اسکی و انواع ورزش های زمستانی شهرت زیادی دارد.
 • تنریف: تنریف سرسبزترین و بهترین آب و هوای اسپانیا را دارد. این منطقه پر است از جنگل ها و مناظر عالی که با پوشش های گیاهی منحصر به فرد و عجیب و غریب شناخته می شوند. انواع دشت ها، بیابان ها، آتشفشان ها، سواحل ، دریا کنار و انواع حیوانات و جانداران و بسیاری از عجایب دیگر را در این منطقه خواهید دید و در واقع تنریف ترکیبی است از بهترین مناظر طبیعی جهان.

تنریف

آب و هوای مناطق مختلف اسپانیا

گفتیم که اسپانیا کشوری چهار فصل است انواع سواحل زیبا، کوه ها، دشت ها و بیابان ها و داشتن انواع تفریح های آبی، تفریحگاه ها، سواحل گرم تا کوه ها و پیست های اسکی سواری سرد، زندگی شبانه، میدان های شهری فوق العاده جذاب، داشتن ساختمان های مدرن و پیشرفته تا ساختمان های بسیار کهن و سنتی و غیره در همه جای این کشور دیده می شوند.

اما آب و هوای همه مناطق اسپانیا با هم یکسان نیست و هر قسمت از اسپانیا تنوع زیستی و آب و هوایی دارد. به همین علت است که می توان در هر فصلی به این کشور سفر کرد و منطقه ای را برای گردش و لذت بردن انتخاب کرد.

برای شناخت مناطق مختلف اسپانیا از نظر آب و هوایی بد نیست نگاهی منطقه بندی شده به این کشور داشته باشیم:

قسمت های شمالی و شمال غرب اسپانیا

اگر قصد سفر به شمال یا شمال غرب اسپانیا را دارید و یا حتی برای اقامت اسپانیا شمال غری یا شمال اسپانیا را مد نظر دارید باید بدانید که با مرطوبت ترین قسمت اسپانیا سر و کار خواهید داشت. تقریبا در تمامی سال در این منطقه از اسپانیا شاهد بارندگی هستیم.

در تابستان نیز میزان بارندگی در قسمت های شمالی اسپانیا بالا است و هوای خنک تری به نسبت سایر مناطق اسپانیا در این قسمت حاکم است هر چند میزان رطوبت نسبتا بالا و هوا شرجی و باز هم گرم است.. البته هر چه از غرب به سمت شرق حرکت کنیم از میزان بارندگی ها کاسته می شود.

قسمت های مرکزی اسپانیا

در مرکز اسپانیا هر چند میزان بارندگی کم است اما با این حال برف معمولا سنگین می بارد و تا مدت ها بر روی کوه های این منطقه برف قابل مشاهده است. تابستان های گرمی دارد و در این فصل بادهای گرمی در مرکز اسپانیا مرتبا می وزد. تقریبا بهترین زمان برای سفر به مناطق مرکزی اسپانیا بهار و اوایل تابستان است زیرا میزان بارندگی مناسب و هوای خوب و متعادلی دارد.

نوع بارندگی در مناطق مرکزی اسپانیا کوتاه مدت ولی رگباری و شدید است. در فصل زمستان از شدت بادها کاسته می شود و هوا در این قسمت سردتر می شود.

مناطق مدیترانه ای اسپانیا

مدیترانه

این مناطق در حاشیه دریای مدیترانه بهترین سواحل و استراحتگاه ها را شامل می شود که به دلیل داشتن مدت زمان آفتابی نسبتا خوب به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی بر محبوبیت آنها نیز افزوده شده است.

حتی در زمستان آب و هوای این مناطق معتدل و رو به گرم است. در تابستان ها نیز هوا خیللی داغ نمی شود و رطوبت هوا مانع افزایش زیاد دما می شود. نسیم مهمان اغلب اوقات عصرگاهی در این مناطق است . بیشترین میزان بارندگی در حاشیه دریای مدیترانه در فصل پاییز اتفاق می افتد. به همین دلیل در زمستان می تواند مقصد خوبی برای گردشگران باشد.

آب و هوای جزایر قناری

جزایر قناری

از محبوب ترین مقاصد گردشگری اسپانیا جزایر قناری هستند که به دلیل آب و هوای فوق العاده مطلوب در تابستان ها و داشتن سواحل فوق العاده زیبا با مناظر عالی شهرت پیدا کرده اند. در واقع شاید هوا کمی گرم باشد اما نسیم خنکی که در این جزایر جریان دارد باعث دلپذیر شدن گرمای هوا می شود.

ددر زمستان ها نیز هوا در این جزایر مطلوب است و چندان خنک نمی شود. خبری از طوفان و یا بارندگی شدید در زمستان ها هم نیست و بصورت کلی در تمامی فصول می تواند به عنوان یکی از بهترین مکان ها در اسپانیا برای مسافران باشد.

زبان مردم اسپانیا

زبان اسپانیایی یکی از 5 زبان رسمی و مهم دنیا شناخته شده است که در عین حال در خود کشور اسپانیا نیز به عنوان زبان رسمی و عمومی مردم شناخته شده است. این زبان نه تنها در اسپانیا بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز، بخصوص کشورهای آمریکایی به عنوان زبان رسمی شناخته شده است.

زبان اسپانیایی ریشه ای رومنس دارد و با زبان های پرتغالی، ایتالیایی، رومانیایی، کاتالانی و برخی دیگر از زبان ها اشتراکاتی دارد. زبان اسپانیایی در بین برخی از مردم این کشور مانند مردم منطقه باسک به زبان کاستلین شهرت دارد.

اما این تنها زبان موجود در بین مردم اسپانیا نیست. تقریبا اسپانیا به دلیل داشتن مناطق مختلف در هر منطقه زبان خاص خود را دارد. از مشهورترین زبان های دیگر در اسپانیا می توان به زبان های کاتالانی، اتروری ، باسکی و یا گالیسی نام برد.

حتی در مناطق خود مختار باسک و یا برخی دیگر از مناطق اسپانیا این زبان ها که زبان اصلی مردم منطقه محسوب می شود به عنوان زبان رسمی نیز شناخته شده اند.

مردم اسپانیا علاقه زیادی به زبان خودشان دارند و دولت این کشور نیز برای اینکه زبان اسپانیایی را در جهان بیشتر توسعه دهد اقدامات جالب توجه زیادی انجام داده است.

فرهنگ مردم اسپانیا

فرهنگ

شاید برخی تنها فرهنگ اسپانیا را به رقص فلامنکو و یا خوردن تاپاس و رفتارهای خاص آنها در مذاکرات و یا سر میز غذا بدانند اما اسپانیا یک کشور غنی از نظر فرهنگی است. این کشور هزاران سال سابقه و قدمت دارد و در طول تاریخ خود هنرمندان و افراد سرشناس زیادی را به دنیا با سبک ها و آثار ارزشمند معرفی کرده است.

موسیقی، رقص فلامنکو، گاو بازی، آفتاب گرفتن و یا غذا خوردن با خانواده هر روز ظهر تنها بخشی از فرهنگ اصیل اسپانیای را تشکیل می دهد. اسپانیا کشوری با بیشینه بسیار زیاد فرهنگی و هنری است که به راحتی می توان این را در رفتار و تاریخ اسپانیا به راحتی مشاهده کرد.

شاد بودن از خصوصیات بارز مردم اسپانیا است  و موسیقی از عناصر مهم زندگی هر فرد در اسپانیا تلقی می شود و به همین دلیل موسیقی دانان و ترانه سراها و خوانندگان در این کشور جایگاه ویژه ای دارند. هر بهانه ای می توان لازمه شروع یک رقص دسته جمعی در بین مردم باشد.

رفتار مردم فارغ از رنگ و نژاد و جنسیت با همه مردم بسیار صمیمی است و همواره لبخند بر روی لب دارند. خانواده در کشور اسپانیا از اهمیت زیادی برخوردار است تا جایی که هم کسب و کارها و هم اغلب مدارس اجازه دارند که ظهرها برای صرف زمان با خانواده به خانه بروند و حتی یک چرت بعد از غذا نیز داشته باشند.

در اسپانیا پوشیدن لباس با رنگ شاد و گرم بسیار مرسوم است و کمتر دیده می شود که افراد به سراغ رنگ های تیره بروند. با وجود اینکه مذهب مردم اسپانیا مسیحی کاتولیک است اما عدمتا این مردم با مذهب یکدیگر کاری ندارند و انتخاب مذهب آزاد است. بصورت کلی مرد و زن در این کشور دارای پوشش سنتی بوده و از پوشیدن لباس های خیلی باز و برهنه عمدتا اجتناب می کنند.

مذهب مردم اسپانیا

همانطور که اشاره شد انتخاب مذهب در کشور اسپانیا آزاد است و به همین دلیل مسلمانان در این کشور مشکل خاصی برای زندگی ندارند. اما بصورت کلی عمده مردم اسپانیا دارای مذهب مسیحیت کاتولیک هستند.

با وجود اینکه در تاریخ پر فراز و نشیب این کشور مذاهب مختلفی روی کار بوده اند و حتی نزدیک به 750 سال مسلمانان حاکمیت این کشور را بر عهده داشته اند اما باز هم گرایش مردم این کشور بیشتر سمت مسیحیت بوده است.

اما عده زیادی از مدرم کشور اسپانیا با مذاهب مسلمان، یهودی و یا سایر فرقه های مسیحیت هستند و حتی برخی از خدانشناس ها که اعتقادی به خدا ندارند در این کشور زندگی می کنند. البته گرایش مذهبی و نوع دیدگاه نسبت به کذهب گاها در برخی از ایالت های اسپانیا ممکن است متفاوت باشد. حتی در برخی از ایالت های اسپانیا هر ساله و در طول هفته مقدی مردم با راه اندازی صفوفی بصورت پا برهنه نسبت به آزادی مذهب در این کشور اعتراض می کنند.

شهرهای تاریخی اسپانیا

اسپانیا کشوری فوق العاده تاریخی است که ایتالیا و چین بیشترین آثار تاریخی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو را دارد.  این کشور در یک منطقه فوق العاده در بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس واقع شده است و به همین دلیل از همان ابتدا مورد توجه بسیاری از قدرت های بزرگ دنیا بوده است.

زمانی تحت سیطره رومی ها و زمانی دست مسلمانان ابر قدرت بوده و زمانی نیز خود به عنوان یک امپراطوری بزرگ در جهان یکه تازی کرده است و هر بار تحت تاثیر حکومت پادشاهان مختلف خود رنگ خوبی ها و بدی های زیادی را دیده است.

همین امر باعث شده است که اسپانیا امروزی در هر نقطه و هر شهری حرف های تاریخی زیادی برای گفتن داشته باشد. تقریبا در تمامی شهرها و روستاهای این کشور می توان آثار تاریخی فراوان را با پیشینه های فوق العاده ورق زد.

اندلس در جنوب اسپانیا یکی از این شهرها است که تاریخ خود را با امپراطوری مسلمانان بیشتر به اشتراک گذاشته است. در کادیز رد پای رومی ها را می بینیم، شهری که از پر قدمت ترین شهرهای اروپای غربی محسوب می شود و هنوز محل اقامت رومی ها را نمایش می دهد.

رندا در نزدیکی شهر  کادیز از  زیباترین شهرهای قدیمی اسپانیا و بر روی صخره های شیب داری واقع شده است. یکی از قدیمی ترین قلعه های دنیا در این شهر قرار گرفته است.

 اما با رفتن به شهرهای کوردوبا و گرانادا آثار بی نظیر هنر دست مسلمانان را دوباره به خوبی می بینیم که در جای جای این شهر ها رخ نمایی می کنند. کاخ الحمرا از زیباترین بناهای جهان در گرانادا با آرک های راه راه و قرمز رنگ خود که از فواصل مختلف دیده می شود تقریبا از آثار منحصر به فرد در جهان اسلام است.

سویا به عنوان مرکز فرهنگی شهر اندلس شناخته می شود و در گوشه گوشه این شهر آثار تاریخی فراوانی وجود دارد. این شهر به عنوان بندر اصلی امرکیایی ها بوده است. ضمن اینکه یکی از بزرگترین کلیساهای جهان در این شهر واقع شده است.

مرکز تاریخ اسپانیا جایی نیز جز شهر تولدو که از شهرهای قرون وسطایی بسیار زیبا و در نزدیکی پایتخت اسپانیا یعنی مادرید واقع شده است. کاستیل لئون سالامانکار از اولین شهرهای جهان است که در دل خود دانشگاه تاسیس کرده است. سانتیاگو دو کمپوستلا  از نامداران هنر اسپانیا در گلیسیا به خاک سپرده شده است و بزرگترین و زیباترین کلیسا کل اسپانیا و حتی یکی از بهترین ها در جهان نیز در سانتیاگو قرار دارد.

اما شمال شرقی اسپانیا شاید بیش از هر منطقه دیگر دستخوش تغییرات تاریخی بوده است. مسلمانان، رومی ها و انواع ابر قدرت های جهان روزگاری در این قسمت ها جولان داده اند. همین امر باعش شده تا آثار بی شماری از قورن وسطی تا ده ها سال قبل در این مناطق دیده شود و هر کدام دارای معماری و هنر خاص خود می باشند.

ورزش اسپانیا

ورزش

عمده مردم دنیا حتی اگر اهل ورزش هم نباشند نام بسیاری از تیم های بزرگ لیگ معروف اسپانیا یعنی لالیگا را می شناسند. تیم های بارسلوناف رئال مادرید، اتلتیکو مادرید و والنسیا و غیره از تیم های فوتبال شناخته شده در کشور اسپانیا هستند.

لالیگا اگر عنوان اولی را نداشته باشد قطعا دومین یا سومین لیگ بزرگ دنیا با بیشترین هزینه ها را شامل می شود. ورزش در اسپانیا تنها رویکرد تفریح و سرگرم کننده و یا هزینه بر ندارد و به عنوان یک بخش از اقتصاد و فعالیت های اقتصادی بزرگ با سرمایه گذاری های بسیار کلان توصیف می شود.

 البته فوتبال و لالیگا تمام دارایی ورزش اسپانیا نیست، وزارت ورزش اسپانیا سال ها است سرمایه گذاری های بسیار زیادی در صنعت ورزش انجام داده است. امروزه در کنار فوتبال ، ورزش های تنیس، تنیس خاکی، دوچرخه سواری، بسکتبال و اسکی و غیره نیز در این کشور به شدت توسعه یافته است.

حتی در زمینه پرورش مربیان و بازیکنان بین المللی نیز کشور اسپانیا به عنوان پیشتاز در دنیا عمل می کند. تا جایی که امروزه مربیان و بازیکان بسیاری در سطح بین المللی برای آموزش فوتبال و یا دوره های مربیگری انواع رشته های ورزشی جایی بهتر از اسپانیا و در حد و اندازه های این کشور سراغ ندارند. حتی خود اسپانیا به عنوان متولی صادر کردن ورزشکار و مربی به بسیاری از لیگ ها و کشور های دنیا است.

واحد پول کشور اسپانیا

اسپانیا یکی از اولین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود. تمامی کشورهای عضو این اتحادیه از قوانین و مقررات مشترکی استفاده می کنند که یکی از این قوانین داشتن واحد پول مشترک و یکسان است.

بر همین اساس اسپانیا از کشورهایی است که واحد پول یورو را به عنوان واحد پول رسمی خود انتخاب کرده است و تمامی مبادلات و قراردادهای داخلی و بین المللی در این کشور با یورو انجام می شود.  یورو با نماد € شناخته می شود و از کد ISO ، EUR بهره می برد.

فرهنگ انعام دادن در اسپانیا

در بسیاری از فرهنگ ها و سنت های کشورهای اروپایی پرداخت انعام در ازا برخی از خدمات مانند سرو غذا در رستوران و یا کافه ها به عنوان یک فرهنگ کامل پذیرفته شده است و این انتظار همواره وجود دارد که باید از طرف فردی که از این خدمات استفاده کرده است در کنار قیمت اصلی هزینه انعام نیز در نظر گرفته شود.

اما در اسپانیا بر خلاف این کشور ها به هیچ عنوان الزامی برای پرداخت انعام که به اسپانیایی پروپین نامیده می شود وجود ندارد و حتی بر روی صورتحساب شما نیز بدون اینکه متوجه شوید این هزینه اضافه نشده است.

البته در خصوص برخی از خدمات مانند هتلداری این موضوع کمی متفاوت است. در هتل ها اغلب پیشخدمت ها انتظار دارند که انعام دریافت کنند هر چند باز هم الزامی برای پرداخت انعام نیست. بصورت کلی پیشنهاد می شود در صورت داشتن رضایت کامل بین 1 تا 2 یورو انعام پرداخت کنید، زیرا عدم پرداخت انعام به منزله این این است که شما از خدمات راضی نبوده اید.

نحوه کار در اسپانیا

مردم اسپانیا مردمانی منظم و وقت شناس هستند. آنها کار را برای کار انجام می دهند و از هیچ یک از فعالیت های دیگر خود به خاطر کار صرف نظر نمی کنند. بصورت کلی نباید مردم اسپانیا را مردم بسیار سخت کوشی توصیف کرد که برای کار همه کاری می کنند.

اغلب کسب و کار ها بصورت رسمی از ساعت 9 صبح شروع می شود و تا ساعت 13.30 ادامه پیدا می کند و در این زمان باید دو تا سه ساعت استراحت داشته باشند. معمولا برای صرف ناهار و گذراندن زمان با خانواده این ساعت را تعطیل می کنند. سپس از ساعت 16 یا 16.30 مغازه ها و یا کسب و کارها دوباره شروع به فعالیت می کنند و نهایتا تا ساعت 18.30 یا 19 کار ادامه پیدا می کند.

البته برخی از مغازه دارها تا ساعت 20.30 یا 21 هم فعالیت می کنند و در این بین کسب و کارها و مغازه هایی نیز بصورت شبانه روزی فعال هستند.

البته این شامل حال رستوران ها و کافه های نمی شود و بسیاری از رستوران ها تا ساعت 1 بامداد فعالیت دارند. بهترین وعده غذایی در اسپانیا وعده غذایی ناهار است. به همین دلیل عمدتا در زمان ناهار رستوران ها و کافه ها بسیار شلوغ هستند.

روزهای یکشنبه روز تعطیل در اسپانیا است و روز های شنبه نیز اغلب تعطیل و یا نصفه روزه کار می کنند. هر چند در ماه دسامبر که کاه خرید و جشن در اسپانیا است اغلب مغازه ها نه تنها ساعات کار خود را اضافه می کنند بلکه روز های تعطیل نیز تمام وقت کار می کنند.

مشاغل اداری مانند بانک ها و دفاتر شرکت ها نیز روش متناسب با روش کسب و کار های دیگر دارند. به همین دلیل ممکن است در یک شرکت وسط روز و در زمان ناهار خدماتی به شما ارائه نشود. در اسپانیا شما باید بدانید که در زمان ناهار نباید مزاحم فردی شوید و باید زمان خود را به شکلی تنظیم کنید که برای خرید و یا انجام امور اداری در ساعات غیر ناهاری و استراحت بتوانید کار خود را انجام دهید.

صنعت مد در اسپانیا

اسپانیا از پیشتازان صنعت مد و لباس در دنیا است. برند های مانگو، دسیگوال، زارا، برشکا و کمپر  از معروف ترین برند هایی هستند که در اسپانیا فعالیت می کنند. این برند ها به عنوان الگویی برای سایر برند ها و مد ها در دنیا شناخته می شوند و در اغلب کشورهای بزرگ و صنعتی دنیا هر یک از این برند ها نمایندگی فروش دارند.

مردم اسپانیا بصورت کلی بسیار خوش پوش و عاشق عطر و  لباس های تمیز هستند. آنها از لباس ها و مدل های جدید استقبال می کنند و جین یا لی یکی از محبوب ترین انواع لباس در بین مردم این کشور است. بصورت کلی اگر به اسپانیا سفر کردید حتما خرید لباس را در برنامه های خود داشته باشید.

غذا در اسپانیا

غذا

حتی در ایران هم بسیاری از شهرهای بزرگ شعباتی از غذای اسپانیایی را دارند. اسپانیا از کشورهایی است که غذاهای شناخته شده و مشهوری در دنیا دارد و در این صنعت نیز توانسته موفقیت های زیادی داشته باشد.

 شاید دلیل طعم و مزه فوق العاده غذاهای اسپانیایی بخصوص برای مسلمانان این باشد که بسیاری از غذاهای سنتی کشور اسپانیا از غذاهایی هستند ک هریشه در سنت عرب ها و مردم مسلمان دارند و به همین دلیل حتی بسیاری از ایرانی ها غذاهای اسپانیایی را ترجیح می دهند.

اسپانیایی ها غذا راب صورت ساده و سبک میل می کنند. گوشت و بخصوص گوشت ماهی  و سبزیجات از اصلی ترین متریال در انواع غذاهای اسپانیایی ها هستند.

یکی از شاخصه های اصلی غذاهای اسپانیایی  میزان ادویه کم غذاهای اسپانیایی است. عمدتا مزه غذاهای این کشور وابسته به سبزیجات و سایر مواد غذایی است که در غذا استفاده می شود.

در اسپانیا در کنار رستوران های مشهور این کشور که انواع غذاهای کلاسیک و سنتی را ارائه می کنند بسیاری از رستوران های چینی، آمریکایی و ایتالیایی و غیره نیز فعالیت می کنند.

خوردن غذا در اسپانیا نیازمند دانستن برخی از آداب و رسوم این کشور است. اسپانیایی ها به زمان غذا خودرن خود حساس هستند و معمولا بر اساس یک جدول دقیق زمان بندی شده غذا میل می کنند.

عمدتا غذای صبحانه مردم اسپانیا بین ساعت 7 تا 8 صبح میل می شود. صبحانه آنها بسیار سبک است و معمولا یک فنجان قهوه به همراه یک تکه کیک و یا شیرینی مخصوص مجالدنا است. سپس در ساعت حدود 10 تا 10.30 صبح اغلب اسپانیایی ها برای میل کردن میان وعده به کافه  ها می روند و یک وعده غذای ساده و سبک دیگر میل می کنند.

در حدود ساعت 12  و یک ساعت قبل از ناهار ، بسیاری از مردم اسپانیا عادت دارند که یک وعده غذای اشتها اور میل کنند که به زبان اسپانیایی به ال اپریتیو شهرت دارد. معمولا این وعده غذایی یک باگت کوچک با یک فنجان نوشیدنی سبک است.

بین ساعت 13.30 تا 14.30 مهم ترین وعده غذایی اسپانیایی ها یعنی ناهار صرف می شود. مردم اسپانیا ارزش زیادی برای ناهار قائل هستند و حتی ترجیح می دهند به همراه خانواده میل کنند و کامل و مفصل این وعده غذایی را میل می کنند.

عصر نیز در بین ساعت 17 تا 17.30 دوباره بسیاری از مردم اسپانیا یک میان وعده سبک دیگر میل می کنند. و در ساعت 20.30 تا 21 نیز برای صرف شام آماده می شوند. شام نیز در اسپانیا بسیار سبک است. هر چند در سال های اخیر و با رویکرد شب نشینی و شب زنده داری در شهرهای بزرگی مانند مادرید هستند رستوران هایی که تازه ساعت 23 باز می کنند و تا پاسی از شب سرویس دهی می کنند.

بسیاری از مردمی که دوست دارند شب زنده داری کنند وعده شام خود را به این ساعت ها اختصاص می دهند و با خوردن شامی مفصل به همراه نوشیدنی در کنار دوستان و خانواده تا پاشی از شب بیدار می مانند.

معمولا در بین ناهار تا شام اغلب رستوران ها تعطیل هستند. بنابراین اگر در این زمان به دنبال خوردن غذا و یا رفع گرسنگی هستید باید از غذاهای آماده در سوپر مارکت ها و یا خوراکی های برخی از کافه ها مانند انواع پاستا استفاده کنید.

تاپاس اسپانیایی

تاپاس از مشهورترین غذاهای اسپانیایی است که هم به عنوان غذای اصلی ، هم به عنوان پیش غذا و هم به عنوان میان وعده توسط اسپانیایی ها صرف می شود و تقریبا تمامی اسپانیایی ها به آن علاقه دارند. هر شهر و یا ایالت در اسپانیا تاپاس های مخصوص به خودش را دارد و به همین دلیل تقریبا در تمامی شهرهای اسپانیا می توانید با نوع متفاوتی از تاپاس مواجه شوید.

هر چند در رستوران ها نیز تاپاس فررروخته می شود ولی عمدتا مردم برای خوردن تاپاس به کافه ها می روند و یا کمی نوشیدنی مانند قهوه یا چایی تاپاس را میل می کنند. در برخی از رستوران ها به همراه غذای اصلی و به صورت رایگان تاپاس سرو می شود.

تاپاس دارای دستورالعمل های متفاوتی است که همانگونه که توضیح دادیم اغلب به منطقه ای که در آن تاپاس را میل می کنید باز می گردد. بصورت کلی تاپاس ممکن است کاملا با سبزیجات تهیه شود  و یا با استفاده از گوشت خوک، گوشت گوساله و یا با استفاده از غذاهای دریایی درست شود. معمولا اگر به عنوان وعده غذایی اصلی قصد خوردن تاپاس دارید باید حداقل دو تا سه تاپاس سفارش دهید.

فست فود در اسپانیا

شاید در زمان سفر به اسپانیا از تعداد کم مغازه های فست فودی در این کشور و اغلب شهرهای آن تعجب کنید. اما اصلا جای تعجب نیست زیرا مردم این کشور به غذاهای سنتی خود خیلی وابسته هستند و بر عکس از غذاهای فست فودی زیاد استقبال نمی کنند. حتی با وجود شهرت زیاد غذاهای فست فودی بین المللی مانند مک دونالد و برگر کینگ باز هم تنها در شهرهای مانند مادرید و یا بارسلونا ممکن است یکی دو نمایندگی پیدا کنید.

البته در این بین پیتزا را باید استثنا کرد. پتزا تقریبا در همه شهرهای اسپانیا وجود دارد و به خوبی مورد استقبال مردم است. به دلیل کم بودن تعداد فست فود ها در اسپانیا و استقبال کمی که از انها می شود معمولا قیمت فست فود در اسپانیا از غذاهای سنتی بالاتر است.

نوشیدنی گرم در اسپانیا

در اسپانیا قهوه و چایی محبوب ترین نوشیدنی های گرم در این کشور هستند. اینکه بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی مردم اسپانیا به چایی تا یان میزان علاقه دارند به تاریخچه آنها باز می گردد که صد ها سال با اعراب هم نشین بوده اند.

کیفیت قهوه در اسپانیا از اهمیت زیادی برخوردار است. بصورت کلی در اسپانیا قهوه را باید تازه و  با کیفیت آماده کرد تا مشتری داشته باشد. همین امر باعث شده تا در هیچ یک از قهوه خانه ها و کافه های این کشور طعم و مزه قهوه و کیفیت بد قهوه شاهد نباشید.

قهوه اسپرسو تلخ بدون شکر و شیر از محبوبیت زیادی در اسپانیا برخوردار است. اسپانیا قهوه خاص خود را دارد و بسیاری از مردم ترجیح می دهند قهوه خودشان را میل کنند. اما با این حال برند استارباکس آمریکا نیز در اسپانیا فروش نسبتا خوبی دارد هر چند هنوز نسبت به برند های داخلی اسپانیا قدرت رقابت زیادی ندارد و بیشتر در بین مسافران و گردشگران فروش دارد.

چایی اما در اسپانای از کیفیت زیادی برخوردار نیست و عمدتا بصورت لیپتون یا کیسه ای فروخته می شود. با این حال نوشیدنی مورد علاقه مردم اسپانیا بعد از انواع قهوه ، چایی است و بخصوص در مناطقی مانند کوردوبا و اندلس مردم چایی را کم و بیش میل می کنند.

شرایط ورود به کشور اسپانیا

اسپانیا یکی از اصلی ترین کشور های عضو اتحادیه اروپا  و عضو پیمان نامه شینگن است. این بدان معنا است که این کشور هیچ کنترل مرزی خاصی با کشورهایی که عضو توافقنامه شینگن هستند برای ورود و خروج به کشورش ندارد.

ضمن اینکه برای سایر کشورهای اروپایی دیگر نیز کنترل های مرزی زیادی ندارد البته به غیر از کشور های بلغارستان، کرواسی، ایرلند، رومانی و انگلستان.  این موضوع برای سایر کشور های عضو پیمان شینگن نیز دقیقا به همین شکل است و افرادی که در اسپانیا زندگی می کنند و یا ویزا شینگن برای ورود به اسپانیا را گرفته اند نیز می توانند بدون کنترل های مرزی به تمامی این کشورها سفر کنند.

البته باید در نظر داشت که تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا الزاما عضو توافقنامه شینگن نیستند و به همین دلیل باید برای مقاصد سفر خود در زمانی که از ویزا شینگن استفاده می کند دقت زیادی داشته باشید.

برای ورود به اسپانیا اگر شما از اعضا اتحادیه اروپا ، کشور های عضو منطقه اقتصادی اروپا و یا سوئیس هستید نیازی به ویزا ندارید.

البته افراد زیر 18 سال باید از پدر و مادر خود یک نامه یا رضایت نامه داشته باشند. مردم کشورهای آنتیگوا و باربودا ، باهاما ، باربادوس ، موریس ، سنت کیتس و نوویس و سیشل نیز می توانند به مدت 90 روز بدون نیاز به دریافت ویزا در اسپانیا بمانند و حتی کار کنند اما امکان فعالیت کاری برای سایر افراد عضو توافقنامه شینگن وجود ندارد.

افراد یا اعضا کشورهای غیر اتحادیه اروپا، توافقنامه شینگن و سوئیس که قصد اقامت بیش از 90 روز در اسپانیا را دارند و یا قصد مسافرات به اسپانیا و ماندن بیش از 90 روز در اسپانیا را دارند باید ویزا دریافت کنند. حتی افرادی که قصد اقامت 6 ماهه در اسپانیا دارند باید بعد از اینکه وارد اسپانیا شدند و تا قبل از 30 روز کار اقامت خود را انجام دهند.

سفر به اسپانیا

راه های زیادی برای سفر به اسپانیا وجود دارد. از طریق راه های هوایی، زمینی و دریایی و یا حتی با استفاده از خودرو های شخصی و اتوبوس و یا قطارهای بین المللی می توان از طریق کشورهای همسایه به اسپانیا سفر کرد.

 برای سفر هوایی نیز تقریبا تمامی شهرهای اسپانیا فرودگاه های بین المللی دارند که توسط آزانس های هواپیمایی زیادی سرویس دهی شده و تقریبا به تمامی نقاط جهان پرواز دارند. بدون تردید بهترین مسیر برای سفر به اسپانیا مسیر های هوایی و استفاده از هواپیما است.

حداقل مدارک مورد نیاز برای سفر به اسپانیا

اگر قصد سفر به اسپانیا را دارید باید برخی از مدارک را به همراه داشته باشید. ممکن است این مدارک با توجه به مقصد شما و یا ایالت های مختلفی که در اسپانیا وجود دارند متفاوت باشد اما با این حال بهتر است قبل از سفر این موضوع را از طریق سفارت اسپانیا در کشور خودتان پیگیری و سوال کنید.

اما حداقل مدارک مسلم برای سفر به اسپانیا عبارتند از:

 • با توجه به موادر فوق شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سوئیس می توانند با داشتن یک گذرنامه معتبر و یک کارت شناسایی معتبر به اسپانیا سفر کنند. تمامی کشورهای عضو توافقنامه شینگن و کشورهای یاد شده نیازی به دریافت ویزا ندارند.
 • شهروندان سایر کشور های جهان از جمله ایران برای سفر به کشور اسپانیا نیاز به دریافت ویزا دارند و برای این منظور باید دارای یک گذرنامه معتبر باشند که حداقل شش ماه در زمان درخواست اعتبار داشته باشد.
 • همیشه بهترین راه برای به دست آوردن اطلاعات سفر به اسپانیا دریافت آخرین وضعیت و تغییرات  مورد نیاز در خصوص مدارک از وزارت امور خارجه و یا کنسولگری اسپانیا در کشور خودتان است.

نحوه سفر به اسپانیا

اسپانیا یکی از پیشرفته ترین راه های ارتباطی در جهان را دارد. حسن این کشور پیشرفته اروپایی در این است که با استفاده از روش های مختلف می توان به راحتی به این کشور سفر کرد. بخصوص سیاست های گردشگری بسیار توسعه یافته و ساده این کشور باعث شده تا شرایط سفر برای اکثر مردم جهان به این کشور ساده تر شود.

در حال حاضر سفر به اسپانیا با استفاده از مسیر های حمل و نقل هوایی، راه آهن، مسیر های دریایی، انواع مسیر های زمینی و از طریق کشورهای همسایه و غیر همسایه امکان پذیر است که در زیر به تشریح هر کدام خواهیم پرداخت:

سفر هوایی به اسپانیا

سفرهوایی به اسپانیا

ایبیزا (Ibiza) شرکت ملی هواپیمایی کشور اسپانیا است. این شرکت به تمامی فرودگاه های اصلی کشور اسپانیا خدمات رسانی می کند. مهم ترین فرودگاه های بین المللی اسپانیا عبارتند از فرودگاه مادرید، فرودگاه بارسلونا، فرودگاه پالما د مالورا و فرودگاه مالاگا  می باشند و بعد از این فرودگاه ها به ترتیب فرودگاه های سویا، فرودگاه والنسیا،  فرودگاه بیلبائو، فرودگاه آلیکانته، فرودگاه سانتیاگو د کامپوستلا، فرودگاه ویگو، فرودگاه گران کاناریا، و دو فرودگاه تنریف قرار دارند.

این فرودگاه ها  فرودگاه های بین المللی کشور اسپانیا هستند و در کنار این فرودگاه ها ده ها فرودگاه داخلی دیگر هستند که اغلب خدمات پرواز به مناطق داخلی و یا نهایتا چند مقصد اروپایی دیگر را ارائه می دهند.

فرودگاه های مادرید، بارسلونا و بیلبائو از زیباترین و با شکوه ترین فرودگاه های بین المللی در جهان هستند که کار ساخت این فرودگاه ها هنر دست بهترین معماران و طراحان داخلی این کشور می باشد.

به غیر از شرکت هواپیمایی ایبیزا که شرکت ملی اسپانیا است ده ها شرکت بین المللی دیگر نیز خدمات حمل و نقل هوایی را به مسافران مختلف راهی اسپانیا و یا مسافر از اسپانیا ارائه می دهند که مهم ترین این شرکت های هواپیمایی فعال در اسپانیا عبارتند از شرکت های ایزی جت (EasyJet )، شرکت راین ایر (Ryanair )، شرکت بلو ایر (Blue Air ) ، شرکت جت تو دات کام (Jet2.com ) و شرکت ویلینگ (Vueling ).

به خاطر داشته باشید که خرید بلیط هواپیما در اسپانیا و یا به مقصد اسپانیا نیازمند ارائه کارت شناسایی معتبر برای هر یک از این شرکت ها می باشد. بنابراین باید اگر حتی بلیط خود را بصورت الکترونیکی خریداری کرده اید در زمان سوار شدن به هواپیما کارت شناسایی معتبر خود را به همراه داشته باشید. ضمن اینکه برای خرید الکترونیکی بلیط به مقصد اسپانیا نیاز دارید که کارت اعتباری بین المللی و یا اروپایی داشته باشید.

مسافرت ریلی به اسپانیا

مسافرت ریلی به اسپانیا

تردیدی نیست که بهترین راه برای سفر به اسپانیا بخصوص اگر قصد سفر به این کشور را از یکی از مقاصد اروپایی دارید استفاده از قطار است. قطارهای پر سرعت نه تنها بسیار مطمئن هستند بلکه بهترین راه برای سفر از فرانسه به اسپانیا تلقی می شوند.

بسیاری از خطوط ریلی فرانسه به اسپانیا از شهر پاریس به بارسلونا و مادرید است. حدود ساعت زمان سفر از پاریس تا بارسلونا است. یکی دیگر از خطوط پر طرفدار برای سفر از فرانسه به اسپانیا خط ریلی  سن سباستین  به بویین است. یک مسیر منطقه ای ریلی نیز تولوز فرانسه را به بارسلونا اتصال می دهد.

بنابراین می توانید اگر از هر منطقه ای در اروپا قصد سفر به اسپانیا را دارید ابتدا به مقصد  فرانسه و سپس از فرانسه با یکی از خطوط فوق الذکر به اسپانیا سفر کنید.

البته تنها راه  سفر ریلی به اسپانیا استفاده از مسیرهای فرانسه نیست و می توانید از پرتغال نیز برای سفر به اسپانیا از طریق مسیرهای ریلی استفاده کنید اما سرعت و اطمینان مسیر های فرانسه را ندارد. برای این منظور می توانید از راه های دریایی به پرتغال و با استفاده از قطار به اسپانیا سفر کنید.

فقط باید در نظر داشته باشید که برای اطمینان از اینکه سفر شما برنامه ریزی درستی دارد در صورت تهیه بلیط برای هر یک از مقاصد دیگر اروپایی و سپس برای فرانسه و یا پرتغال و نهایتا به اسپانیا بهترین برنامه را داشته باشید و بلیط های خود را از قبل رزرو کنید.

افرادی که از ایران قصد سفر به اسپانیا با استفاده از قطار را دارند نیز می توانند از همین روش ها یعنی سفر به پرتغال یا فرانسه و سپس سفر ریلی به اسپانیا استفاده کنند.

سفر با اتوبوس به اسپانیا

یکی از ارزان ترین روش های سفر به اسپانیا استفاده از اتوبوس است. اما این روش عمدتا متناسب با کشورهای همسایه اسپانیا است و افرادی که در اروپا زندگی می کنند نیز گاها از خدمات شرکت های حمل و نقل بین المللی اتوبوس رانی می توانند استفاده کنند.

بصورت کلی هزینه استفاده از اتوبوس نسبت به هزینه های دیگر سفر به اسپانیا بسیار مقرون به صرفه تر است. مهم تر اینکه اتوبوس های بین المللی ارائه دهنده خدمات برای سفر به اسپانیا و یا حتی از اسپانیا زیر نظر بهترین شرکت های اتوبوس رانی جهان و با بالاترین استاندارد های بین المللی این خدمات را ارائه می کنند.

حسن دیگر استفاده از اتوبوس این است که اکثر شرکت های حمل و نقل اتوبوسی اسپانیا خدمات خود را شهر به شهر به اسپانیا ارائه می دهند بر این اساس شما می توانید به راحتی بلیط شهر مورد نظر خود را در اسپانیا به شرط داشتن مسیر دریافت کنید و به همان مقصد سفر کنید.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید خرید پیش از موعد بلیط اتوبوس است. معمولا ب ه دلیل کم بودن قیمت بلیط اتوبوس و راحتی سفر با این اتوبوس ها مشتری زیادی برای خدمات اتوبوس ها وجود دارد. بخصوص روزهای تعطیل اتوبوس ها از قبل رزرو می شوند و کمتر فضای خالی دارند. هزینه اتوبوس بصورت میانگین و با توجه به نوع شرکت و اتوبوس در حدود 8 یورو برای هر 100 کیلومتر می باشد.

سفر با کشتی به اسپانیا

یکی از متداول ترین راه های سفر به کشور اسپانیا راه های دریایی و یا آبی است. در نظر داشته باشید که خطوط ساحلی بسیار زیادی اسپانیا دارد و بسیاری از شهرهای این کشور بندرگاه های معتبر و بزرگی دارند که برای پهلو گرفتن بزرگ ترین کشتی ها هم مناسب است.

شرکت کشتی رانی بریتنی فری (Brittany Ferries ) خدمات حمل و نقل دریایی زیادی را از بریتانیا  و از شهر پورتسموث و پلیموث به سانتاندر و از در مسیر جداگانه ای از پورتسموث به بیلبائو ارائه می دهد و در مسیر بر عکس نیز این خدمات را ارائه می دهد.  معمولا این سفر در حدود 24 ساعت به طول می انجامد .

همچنین شرکت کشتی رانی پی اند او ( P& O) نیز خدمات حمل و نقل دریایی را از پورتسموث به بیلبائو و از پلیموث و ساوتهمتون به سانتاندر ارائه می دهد.

به غیر از کشور انگلیس یا بریتانیا ، برای سفر به اسپانیا از راه دریا می توان از مسیر هایی مانند شمال افریقا، به ویژه الجزایر و مراکش اقدام به سفر به اسپانیا با شرکت های مختلف کشتی رانی کرد.

ضمن اینکه مسیرهایی نیز از جزایر بالئاریک  به شهر های میرورا، مینورکا، ایبیزا و فورمنتورا نیز وجود دارد. در عین حال یکی از بهترین و پر طرفدارترین مسیر های دریایی در اسپانیا مسیر دریایی بارسلونا به جنوا است که گردشگران و مسافران اسپانیا این مسیر را خیلی دوست دارند.

ویزا اسپانیا

اسپانیا به عنوان یکی از کشورهای عضو توافقنامه شینگن و همچنین از اعضا کلیدی اتحادیه اروپا است و از سیاست های این اتحادیه برای صدور ویزا استفاده می کند. بر این اساس تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروچا و تمامی کشورهای مودر تایید این اتحادیه می توانند بدون دریافت ویزا بخصوص اگر عضو توافقنامه شینگن باشند به اسپانیا سفر کنند.

بر این اساس و با توجه به آخرین آمار و قوانین اعضا کشورهای زیر برای سفر به اسپانیا نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت:

آندورا ، آرژانتین ، استرالیا ، اتریش ، بلژیک ، برمودا ، بولیوی ، برزیل ، برونئی ، بلغارستان ، کانادا ، شیلی ، کاستاریکا ، کرواسی ، قبرس ، جمهوری چک ، دانمارک ، السالوادور ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، یونان ، گواتمالا ، هندوراس ، هنگ کنگ ، مجارستان ، ایسلند ، ایرلند ، اسرائیل ، ایتالیا ، ژاپن ، لتونی ، لیختن اشتاین ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، ماکائو ، مالزی ، مالت ، مکزیک ، موناکو ، نیوزیلند ، هلند ، نیکاراگوئه ، نروژ ، پاناما ، پاراگوئه ، لهستان ، پرتغال ، رومانی ، سان مارینو ، سنگاپور ، اسلواکی ، اسلوونی ، کره جنوبی ، اسپانیا ، سوئد ، سوئیس ، انگلستان ، ایالات متحده ، اروگوئه ، واتیکان و ونزوئلا.

در نظر داشته باشید که شهروندان کشور های فوق به غیر از آن دسته که عضو اتحادیه اروپا اروپا هستند در یک دوره 180 روزه تنها مجاز  به رفت و آمد در منطقه شینگن بوده و بیش از سه ماه نمی توانند در اسپانیا و یا هر یک از اعضا شینگن دیگر باقی بمانند و در ضمن هر یک از این اعضا مجاز به انجام فعالیت کاری در این کشور نیستند مگر اینکه ویزا کار دریافت کنند.

مردم کشورهای بولیوی، کلمبیا، اکوادور، پرو، آرژانتین، شیلی و ونزوئلا برای ورود به اسپانیا باید از قبل هتل در اسپانیا رزرو کرده باشند و در ضمن باید اقدام به تهیه یک بیمه بین المللی به ارزش خداقل 30.000 یورو کرده باشند.

راه های سفر در داخل اسپانیا

سفر و گردش در داخل اسپانیا با قطار

رنف (RENFE ) شرکت حمل و نقل ریلی ملی کشور اسپانیا است. قطارهای اسپانیا عموما به دو دسته تقسیم می شوند که قطارهای راه دور یا مسافت زیاد و قطارهای راه نزدیک یا مسافت کم می باشند.

قطارهای راه دور اسپانیا معمولا سر ساعت حرکت می کنند و کمترین تاخیر را دارند اما قطارهای راه نزدیک که اغلب در شهر بارسلونا و مسیرهای  مرتبط به آن هستند و به نام قطارهای سرکانیاس (Cercanías ) شناخته می شوند معمولا با تاخیر های 10 تا 20 دقیقه ای همیشه حرکت می کنند. معمولا توصیه این است که برای خرید بلیط قطار بهتر است بلیط را از قبل رزرو کنید و حدود دو هفته قبل خرید خود را انجام داده باشید تا اطمینان پیدا کنید که بلیط خواهید داشت.

بصورت کلی زیر ساخت های ریلی کشور اسپانیا از پیشرفته ترین و قابل اعتماد ترین زیر ساخت های ریلی در جههان محسوب می شود. هزینه استفاده از قطار شهری نیز در این کشور  به نسبت بسیاری از کشورهای اروپای غربی مقرون به صرفه و مناسب است و به همین دلیل اغلب مردم اسپانیا حتی برای رفت و آمد به محل کار و یا انجام فعالیت های روزمره خود استفاده از قطار شهری را ترجیح می دهند.

از این رو باید در نظر داشت که بهتر است بلیط را از قبل در اسپانیا برای قطار رزرو کنید، مخصوصا اگر قصد استفاده از قطارهای راه دور را دارید. رزرو بلیط قطار بخصوص در زمان هایی که پیک مسافر و توریست است یعنی کل تابستان و اواخر بهار اهمیت بیشتری دارد.

به یاد داشته باشید که میلیون ها نفر هر ساله در این فصول به اسپانیا سفر می کنند و شهرهایی مانند مادرید و بارسلونا شلوغ ترین ایام را در این زمان ها دارند. اغلب مسافران نیز به منظور صرفه جویی در هزینه های خود و یا به دلیل نبودن روش بهتر ترجیح می دهند که از قطارهای شهری استفاده کنند و این قطارها اغلب تکمیل هستند.

نکته مهم دیگر در خصوص استفاده از قطارهای مسیر دور در اسپانیا  که بسیار مهم است این است که این قطارها به هیچ عنوان در میان راه توقف ندارند مگر در شرایطی که از چندین کشور اروپایی گذر داشته باشند و در هر کشور در یک یا دو ایستگاه نهایتا توقف می کنند و در سایر مسیر هیچ نوع توقفی ندارند.

ضمن اینکه قطارهای مسیر دور اسپانیا فقط و فقط بر اساس شماره صندلی خریداری شده مسافر سوار می کنند و هیچ مسافری حق ایستادن در قطار را ندارد و باید همه بر روی صندلی خود نشسته باشند. این موضوع بر خلاف برخی از کشور ها است که ممکن است مسافرانی در کل مسیر ایستاده باشند و یا در گوشه ای بدون صندلی نشسته باشند و همه باید بر روی صندلی ای مخصوص خود باشند. هیچ قطاری حق ندارد بیش از ظرفیت خود مسافر سوار کند.

سفرهای درون شهری در اسپانیا با اتوبوس

سفر به اسپانیا

هر چند سیستم ریلی در اسپانیا بسیار گسترده است و تلاش دولت اسپانیا بر این بوده که تمامی مناطق این کشور را پوشش دهد اما هنوز هم بسیاری از شهرهای کوچک تر در اسپانیا و یا بسیاری از مناطق روستایی و مسیرهای گردشگری به سیستم ریلی مجهز نشده اند.

بنابراین برای سفر به این شهرها و مناطق گردشگری اسپانیا بهترین انتخاب اتوبوس های پیشرفته و با کلاس بالای اسپانیا هستند. سیستم حمل و نقل اتوبوسی اسپانیا تقریبا تمامی مناطق، شهرها و روستاها را پوشش داده است.

برای هر مسیر و منطقه ای یک یا چند اپراتور یا شرکت اتوبوس رانی در نظر گرفته شده است و شما می توانید برای خرید بلیط اتوبوس به راحتی با استفاده از اینترنت و یا با مراجعه به سکوهای فروش بلیط در خود ایستگاه ها بلیط خود را تهیه کنید. حتی برخی از این شرکت ها استند هایی را در نظر گرفته اند که می توانید در صورت داشتن کارت اعتباری بین المللی بلیط خود را از این استند ها خریداری کنید.

اغلب این اتوبوس ها در مسیرهای مشخصی سرویس دهی می کنند و شرکت های اتوبوس رانی اسپانیا عمدتا با در نظر گرفتن منطقه ممکن است به برخی از مناطق بیرون مرزی اسپانیا نیز خدمات رسانی کنند. معمولا کارکنان اتوبوس رانی اسپانیا در هر یک از شرکت ها آموزش دیده و خبره بوده و در بین آنها بعضا افرادی که مسلط به زبان انگلیسی باشند نیز وجود دارند. بنابراین می توانید برای لذت بیشتر از مناطق گردشگری و انتخاب بهترین مسیر و یا یافتن مسیر و آدرس مورد نظر خودتان با این افراد مشورت کنید.

سفر های درون شهری اسپانیا با قایق یا کشتی

کشتی در اسپانیا

بسیاری از جزایر و دیدنی های کشور اسپانیا در دل دریا قرار دارد و تنها راه ارتباطی با  این جزایر استفاده از کشتی ها و یا قایق هایی است که برخی از شرکت های حمل و نقل دریایی خدمات حمل مسافر را برای این جزایر انجام می دهند.

اما بسیاری ازمسافران برای اینکه لذت بیشتری از دیدنی ها و سواحل و جاذبه های اسپانیا ببرند ترجیح می دهند که برای سفر به این جزایر و یا داشتن یک گشت و گذار در دریای مدیترانه با کرایه کردن یک قایق بادبانی  خودشان این مسیرها را طی کنند. با اجاره کردن یک قایق بادبانی در مسیر های تعیین شده شما می توانید از مناظر زیبا و فوق العاده حیرت انگیز این جزایر و سواحل اسپانیا لذت ببرید.

معمولا در می ماه به دلیل وجود آب و هوایی فوق العاده و تماشایی تر شدن سواحل این کشور بخصوص در مناطقی مانند کاستا براوا، کاستا بلانکا و جزایر بالئاریک بسیاری از توریست ها از مناطق مختلف جهان صرفا برای قایق رانی و حرکت در بین سواحل اسپانیا و داشتن اوقاتی فوق العاده آرامش بخش  به این کشور سفر می کنند. ضمن اینکه با وجود هوایی بسیار عالی در این ماه مهمانان و توریست های زیادی وارد کشور اسپانیا نشده اند.

در تابستان و در ماه ژوئیه و آگوست هوا گرم تر می شود و بر تعداد توریست ها و مسافرانی که اسپانیا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده اند افزوده می شود و میلیون ها نفر وارد این کشور زیبا و تاریخی می شوند. به همین دلیل استفاده از قایق و سفر با کشتی به جزایر داخلی اسپانیا رونق زیادی می گیرد. این باعث می شود که تعداد بسیار زیادی برای استفاده از این قایق ها و کشتی ها صف بکشند و به همین دلیل قیمت ها نیز افزایش پیدا می کند.

عمده سواحل بالئاریک و سواحل جزایر قناری از زیباترین سواحل جهان هستند که با استفاده قایق ها  و کشتی های مختلف قابل گردش و مشاهده هستند.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای استفاده از قایق های بادبانی نیاز به مجوز  دارید که این مجوز باید توسط شرکت های مخصوص صادر شود. مجوز استفاده از قایق بادبانی و یا هر نوع قایق دیگر در اسپانیا RYA نامیده می شود. اما این مجوز می توان بین المللی نیز باشد و مورد قبول است.

اما اگر مجوز قایق رانی ندارید نگران نباشید زیرا افرادی هستند در اسپانیا که این مجوزها را دارند و می توانند شما را همراهی کنند. فقط کافی است که این افراد را برای هر میزان ساعتی که نیاز دارید استخدام کنید.

 در طراحی آب راهه ها و مسیر های ساحلی کشور اسپانیا دقت نظر زیادی بر هر چه جذاب تر شدن این مسیر ها داشته است به شکلی که در این مسیر ها شما می توانید به انواع کافه، رستوران و یا خدمات ساحلی دیگر در مسیر خودتان برخورد کنید و از خدمات آنها استفاده کنید. حتی برخی از کشتی ها نیز خودشان این خدمات را در داخل کشتی ارائه می دهند.

سفر داخلی در اسپانیا با خودرو

در شهرهای بزرگی مانند مادرید و یا بارسلونا و حتی در شهرهای کمی کوچکتر ولی محبوب مانند سن سباستین ، استفاده از خودرو شخصی و یا خودرو کرایه به منظور گشت و گذار در شهر چندان مقرون به صرفه نیست زیرا هزینه سوخت و هزینه پارکینگ بسیار بالایی دارند و در ضمن ترافیک سنگینی در اغلب زمان های روز در این شهرها حاکم است.

هر چند با استفاده از خوردو شخصی در اسپانیا می توانید مناطق مختلفی را در این کشور بازدید کنید اما به یاد داشته باشید که هر گونه تخلف در این کشور با جرایم سنگین رانندگی همراه خواهد بود، به عنوان مثال تنها پارک کردن خودرو در مناطق ممنوعه 85 یورو جریمه به همراه دارد.

اما اگر از خودرو شخصی برای سفر در اسپانیا استفاده می کنید حتما از نقشه راه یا نقشه دسترسی به مناطق مختلف شهر استفاده کنید و به یاد داشته باشید که گردش به چپ در اسپانیا معمولا نداریم و عمدتا مسیر ها به سمت راست در جریان است. لازم به توضیح است که وسایل مسیریابی دیجیتال نیز می تواند به شما کمک زیادی بکند.

بصورت کلی می توان اینگونه گفت که داشتن وسیله شخصی یا خودرو شخصی در اسپانیا زمان هایی مفید است که بخواهید از شهری به شهر دیگر سفر کنید یا در زمان شب بخواهید به بیرون بروید و عموما نباید در طول روز و در مسیر های شهری تا حد ممکن از خودرو شخصی استفاده کرد زیرا نه تنها با ترافیک سنگینی مواجه خواهید شد بلکه وجود وسایل حمل و نقل عمومی ارزش اقتصادی سفر درون شهری بسیار مقرون به صرفه تری دارد.

سفر از یک شهر به شهری دیگر با خودرو شخصی بسیار لذت بخش و راحت است، وجود مناظر طبیعی و جاده های بسیار مناسب باعث می شود که سفری راحت داشته باشید و در ضمن مسیر یابی در این جاده های فوق العاده راحت و دو زبانه است.

معمولا برای اجتناب برای ورود به شهرها و گیر کردن در ترافیک های سنگین در اغلب ورودی های شهرها پارکینگ هایی در نظر گرفته شده است که می توانید خودرو خود را در این پارکینگ ها با هزینه بسیار کمتری از پارکینگ های درون شهری پارک کنید و با وسایل عمومی وارد شهر شوید.

در اسپانیا دو نوع جاده وجود دارد. اتوپیست ها (autopists ) که معمولا پولی هستند و شما باید برای ورود به این جاده ها هزینه یا عوارضی پرداخت کنید و به نوعی با بزرگراه های داخلی ایران قابل قیاس هستند و جاده هایی موسوم به اتوویاس ها (autovías ) که معمولا رایگان هستند و همانند اتوبان ها در ایران می باشند و عوارضی ندارند.

محدودیت سرعت در جاده های اسپانیا

در ضمن به یاد داشته باشید که محدودیت سرعت در مناطق شهری در اسپانیا 50 کیلومتر در ساعت تعیین شده است و در مناطق اطراف شهر و یا اتوبان ها تا 90 کیلومتر در ساعت و در جاده ها و بزرگراه ها محدودیت سرعت 100 کیلومتر در ساعت و در جاده ها و آزاد راه ها بین شهری تا 10 کیلومتر در ساعت می باشد.

تخطی از سرعت مجاز تعیین شده توسط پلیس های نا محسوس و بخصوص دوربین های کاملا حرفه ای جاده ها به راحتی ثبت و ضبط و با جرایم بسیار سنگین همراه است و حتی در مواقعی باعث ضبط خودرو  می شود.

در عین حال در نظر داشته باشید که بزرگراه ها و آزاد راه ها با محدودیت سرعت پایین نسز مواجه هستند و نمی توانید در اغلب این جاده ها با سرعت کمتر از 60 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید. در مناطق شهری نیز باید بین 20 تا 30 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید و کمترو بیشتر از این میزان با جریمه همراه است.

تمامی محدودیت های سرعت با علائم ترافیکی و تابلو های سرعت مجاز در هر جاده تعریف شده است. به یاد داشته باشید که جرایم رانندگی در اسپانیا بسیار سنگین است بخصوص اگر این جریمه به دلیل سرعت زیاد باشد. معمولا تعیین جریمه بر اساس میزان انحراف از سرعت مجاز تعیین می شود. این جریمه می تواند از حداقل 85 یورو تا 600 یورو فقط برای سرعت در نظر گرفته شود.

کلیه جرایم رانندگی باید حداکثر تا 60 روز پرداخت شود. اگر در این محدودیت زمان این جریمه پرداخت شد تا حتی نزدیک به 50 درصد ممکن است با تخفیف همراه شود.

در اسپانیا دو نوع تله سرعت یا دوربین های ثبت تخلف سرعت وجود دارند. برخی ثابت هستند و تقریبا در تمامی جاده ها و بزرگراه ها و حتی مناطق شهری تعبیه شده اند و برخی نیز بصورت سیار می باشند که توسط پلیس راه بسته به شرایط جاده و موقعیت ترافیکی جاده در مناطق مختلف تعبیه می شوند و معمولا خود پلیس مناطق انها را در هر روز تعیین می کند.

سفر درون شهری در اسپانیا بصورت هیچ هایکینگ

هیچ هایکینگ یعنی اینکه شما با اشاره انگشت شست خود به برخی از رانندگان محلی که مسافر کشی نمی کنند نشان دهید که قصد همراهی با آنها را دارید و نمی خواهید هزینه پرداخت کنید. در واقع در این حالت انگشت شست خود را بالا نگه می دارید و رانندگان بومی و محلی هر منطقه در صورتیکه مسیرشان با مسیر شما یکسان باشد، شما را سوار می کنند و بدون دریافت هزینه به محل مورد نظرتان می رسانند.

هر چند هیچ هایکینگ یکی از بهترین روش ها برای کاهش هزینه سفر به اسپانیا و یا سایر کشورهای دیگر در دنیا است و هر روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد اما بر خلاف بسیاری از کشورها این روش در اسپانیا هنوز خیلی جواب نمی دهد. زیرا ممکن است ساعت ها شما در انتظار بمانید و زمان زیادی را از دست بدهید.

مردم اسپانیا بسیار قانونمند و منظم هستند، آنها به راحتی به کسی اطمینان نمی کنند و کسی را به حریم شخصی خود راه نمی دهند. به همین دلیل پیدا کردن این افراد که شما را سوار خودرو خودشان بکنند کار دشواری است.

با این حال می توانید در مناطقی مانند پمپ بنزین ها و یا پارکینگ ها با متصدیان آنها صحبت کنید و آنها را متقاعد کنید که با دیگران صحبت کنند تا شما را بپذیرند. در نظر داشته باشید که اگر بتوانید اعتماد مردم اسپانیا را به دست بیاورید آنها بسیار سخاوتمند و دوستانه با شما رفتار خواهند کرد.

البته این موضوع همیشه هم درست نیست و شامل حال همه مناطق و شهرهای اسپانیا نمی شود. به عنوان مثال مردم جنوب اسپانیا یعنی مردم مناطقی مانند آلپوجراس (Alpujarras) به خوبی با این موضوع آشنا هستند و خیلی راحت مسافرانی که قصد هیچ هایکینگ دارند می توانند در این مناطق به راحتی افرادی را پیدا کنند که حاضرند به انها سواری رایگان بدهند.

موضوع دیگر در موفقیت در استفاده از روش هیچ هایکینگ در اسپانیا دانستن و یا تسلط نسبی به زبان اسپانیایی است. از بزرگترین دلایلی که مردم اسپانیا به افراد خارجی کمتر اعتماد می کنند به دلیل این است که نمی توانند با آنها هم زبان شده و صحبت کنند.

اجاره خودرو در اسپانیا

هر چند توصیه نمی شود که برای سفرهای دورن شهری خود از خودرو استفاده کنید اما برای استفاده از خودرو در اسپانیا بخصوص اگر قصد سفر به مناطق برون شهری اسپانیا را دارید یکی از بهترین راه ها بخصوص برای افرادی مانند ایرانی هایی که به دنبال خودرو هستند، کرایه خودرو است.

در اسپانیا شرکت های زیادی هستند که کار کرایه خودرو را انجام می دهند  و این تعداد زیاد شرکت ها و تمایل کمتر مسافران برای کرایه خودرو باعث ایجاد رقابت زیاد در بین این شرکت ها شده است  و به همین دلیل قیمت ها معمولا مقرون به صرفه است.

کلیه خودروهایی که توسط این شرکت ها کرایه داده می شوند هر چند طیف و تنوع زیادی دارند اما باید مجهز به برخی از امکانات مانند نقشه و GPS باشند.

در زمان کرایه خودرو در اسپانیا دو نکته بسیار مهم را همواره به یاد داشته باشید: نکته اول اینکه خودرویی را کرایه کنید که بیمه داشته باشد و دوم اینکه از شرکتی خودرو کرایه کنید که پارکینگ های زیادی داشته باشد.

 این شرکت ها معمولا در تمامی مناطق کشور و شهرهای مختلف پارکینگ هایی اختصاصی دارند که مسافران می توانند این خودرو ها را در این شهرها در این پارکینگ ها پارک کنند و یا حتی در صورت نیاز به این پارکینگ ها بدون نیاز به بازگشت به منطقه ای که خودرو را کرایه کرده اند، خودرو را تحویل دهند.

لطفا در نظر داشته باشید که با وجود برقراری جرایم سنگین برای رانندگان و تخلفات آنها در برخی از شهرهای کوچکتر بخصوص در شهرهایی مانند مالاگا و کاستا دل سول برخی از مردم خیلی در رانندگی رعایت نمی کننند و رفتارهای غیر قابل پیش بینی دارند که می تواند خطر آفرین باشد. بنابراین اگر مهارت لازم برای رانندگی را ندارید شاید بهتر باشد از کرایه خودرو اجتناب کنید.

در ضمن برای کرایه خودرو در اسپانیا افراد باید هم سن قانونی داشته باشند و هم اینکه یک گواهینامه معتبر برای رانندگی داشته باشند.

سعی کنید خودروهایی را انتخاب کنید که از بیمه هایی استفاده کنند که شامل پوشش بیمه بدنه، بین-مه تصادفات، بیمه سرقت و پوشش مسئولیا و غیره باشد. همانند بسیاری از کشورهای دیگر شرکت های بیمه در اسپانیا نیز تلاش می کنند تا تخلف را بر عهده راننده قرار دهند تا از پرداخت خسارت سر باز زنند. به همین دلیل بیمه باید تمامی زوایای مورد نیاز را پوشش دهد تا در صورت بروز هر نوع خسارت و از هر مدلی بیمه تمامی هزینه ها را جبران کند.

در زمان کرایه خودرو می توانید کلیه لوازم جانبی مورد نیاز خود را که مربوط به خودرو می شود نیز از اغلب این شرکت ها کرایه کنید. وسایلی مانند صندلی کودک و غیره شامل این وسایل می شوند. حتی برخی از این شرکت ها خدمات دیگری نیز به گردشگران ارائه می دهند مانند کرایه چادر یا کرایه وسایل سفر و غیره که این به دلیل ایجاد رقابت در این کشور است.

در ماه های گرم سال بخصوص داشتن یک خودرو با کیفیت و سالم از اهمیت زیادی برای افرادی که فرزند کوچک دارند بسیار حائز اهیمت است. در این خودرو ها داشتن امکانات لازم را همیشه پیش بینی کنید مثل داشتن یک بطری آب خنک برای نوشیدن.

اگر به هر دلیل خودرو خراب شد نگران نباشید، زیرا مکانیک سیار در اسپانیا به راحتی پیدا می شود و شما می توانید تنها با یک تماس خودرو خود را به اولین تعمیرگاه برسانید و یا توسط تعمیرکاران خودرو سیار خودرو خود را در همان مکان تعمیر کنید.

معمولا هزینه خدمات تعمیر خودرو در اسپانیا همانند بسیاری از خدمات دیگر در اسپانیا بالا است به همین دلیل بهتر است اگر خودرو کرایه می کنید از سلامت خودرو اطمینان پیدا کنید و یا در صورت خراب شدن خودرو شرح خرابی را دریافت کنید که اگر خرابی مربوط به گذشته است شما مجبور به پرداخت هزینه سنگین تعمیرات نشوید.

برای کرایه خودرو همانگونه که توضیح داده شد داشتن یک گواهینامه معتبر بین المللی اولویت دارد. در ضمن برای پرداخت هزینه ها باید از یک کارت اعتباری بین المللی استفاده کنید و یا نقدا در صورت قبول شرایط به شرکت هزینه را پرداخت کنید.

برخی از شرکت های کرایه خودرو در اسپانیا محدودیت دارند و شما نمی توانید خودرو را از مرز کشور خارج کنید اما اغلب این شرکت ها این محدودیت را برای سفر به کشورهای دیگر منطقه شینگن ندارند.

 به همین دلیل کرایه خودرو برای افرادی که قصد دارند تور ترکیبی و یا سفر ترکیبی به چند کشور را داشته باشند یک گزینه عالی است و از این روش می توانید کشورهای زیادی را بدون نیاز به استفاده از روش های دیگر سفر گردش کنید و از مناطق و مناظر دیدنی اروپا لذت ببرید.

سفر درون شهری در اسپانیا با استفاده از دوچرخه

اگر دوچرخه سوار باشید و استفاده از دوچرخه را دوست داشته باشید اسپانیا بهترین کشور جهان برای دوچرخه سواری و بهشت دوچرخه سواران است. زیر ساخت های دوچرخه سواری در اسپانیا تقریبا در تمامی دنیا زبان زد است و از بهترین زیر ساخت ها برای ترویج دوچرخه سواری در این کشور بهره گرفته شده است.

در تمامی مسیرها و جاده ها لاین دوچرخه سواری به خوبی در همه شهرهای بزرگ و کوچک در اسپانیا در نظر گرفته شده است و به خوبی توسعه داده شده است. این جاده ها به علائم و تابلو های راهنمایی و نقشه های عالی برای مسیر یابی و حتی ایستگاه هایی برای پارک دوچرخه و یا کرایه دوچرخه تجهیز شده است.

اگر چه اسپانیا دومین کشور بزرگ اروپا از نظر مناطق کوهستانی است و کوه ها و تپه های زیادی در این کشور وجود دارد  و به نظر می رسد کار دوچرخه سواری خیلی هم در این کشور ساده نباشد اما این زیر ساخت ها بهترین امکان را برای دوچرخه سواری ساده و حرفه ای فراهم نموده است.

به همین دلیل همه افراد مبتدی و یا دوچرخه سواران حرفه ای می توانند در این کشور دوچرخه سواری را تجربه کنند. شهر مادرید حدود 700 متر از سطح دریا فاصله دارد که این موضوع باعث شده تا بهترین مسیر های ساحلی برای دوچرخه سواری و گشت و گذار ساحلی را داشته باشد.

 این امر باعث شده تا بسیاری از شرکت های کرایه دوچرخه در این شهر کار کرایه دوچرخه انجام دهند و طیف وسیعی از گردشگران نیز برای لذت بیشتر از آب و هوا و محیط طبیعی این سواحل از دوچرخه استفاده می کنند.

استفاده از تاکسی در اسپانیا

تاکسی در اسپانیا

تقریبا در همه مکان ها، شهرها، ایستگاه ها و ورودی ها و خروجی های شهرها و روستاهای بزرگ و کوچک کشور اسپانیا تاکسی ها وجود دارند. تاکسی یکی از  پر مخاطب ترین وسایل حمل و نقل در کشور اسپانیا است و برای رفتن به مناطقی که وسایل حمل و نقل عمومی این مناطق را پوشش نمی دهند بهترین انتخاب است.

با اینکه تاکسی از بهترین وسایل برای دسترسی به هر منطقه ای است اما هزینه تاکسی در اسپانیا همانند سایر کشورهای دیگر گران است. هر چند بسیاری از توریست ها و گردشگران اعتقاد دارند که هزینه تاکسی در اسپانیا نسبت به برخی از کشورهای دیگر اروپایی کمتر است اما در مقام مقایسه می توان گفت هزینه تاکسی در این کشور متوسط رو به بالا است و تنها از برخی از کشورها مانند انگلیس و ژاپن هزینه کمتری دارد.

رانندگان تاکسی با وجود اینکه با توریست ها و مسافران بین المللی زیادی سر و کار دارند اما اغلب نمی توانند به زبانی غیر از زبان اسپانیایی صحبت کنند.

 بنابراین دانستن زبان اسپانیایی برای استفاده از تاکسی بسیار مفید است و حداقل داشتن دانش برای صحبت بسیار کوتاه و گفتن مسیر نیز می تواند موثر باشد. اما اگر به هیچ عنوان زبان اسپانیایی را نمی دانید بهتر است مقصد خود را روی نقشه و یا روی کاغذ به راننده اعلاک کنید تا بدون اشتباه شما را به مقصد برسانند.

همچنین بهتر است همیشه کارت هتل و یا محل اقامت خود را با شماره تماس آن به همراه داشته باشید تا در زمان برگشت و در صورت عدم موفقیت به انتقال مکان درست به راننده بتوانید این شماره را در اختیار راننده قرار دهید. نکته دیگر اینکه همیشه از تاکسی های مجاز و یا تاکسی تلفنی ها در اسپانیا استفاده کنید.

زبان مردم اسپانیا

بسیاری از واژگانی که اسپانیایی ها به کار می برند ریشه یکسانی با انگلیسی دارد و هر دو این زبان ها از زبان های لاتین محسوب می شوند. به همین دلیل است که کسانی که زبان انگلیسی را خوب می دانند می توانند تا حدودی زبان اسپانیایی را نیز درک کنند.

البته باید این را به ذهن سپر که برخی از کلمات و عبارت های مورد استفاده و متداول در زبان انگلیسی هر چند در زبان اسپانیایی هم ممکن است کاربرد داشته باشند اما اصلا معنای یکسانی ندارند و به معنی دیگری به کار می روند و نمی توانند یکسان باشند.

بصورت کلی با وجود اینکه قبال و مردم مختلفی در اسپانیا زندگی می کنند اما زبان اسپانیایی زبان ملی و رسمی کشور اسپانیا است. هر چند با این وجود باید زبان را موضوعی بسیار پیچیده در اسپانیا نامید زیرا در کنار زبان اسپانیایی که بخش زیادی از مردم اسپانیا با آن تکلم می کنند در این کشور از زبان های دیگری نیز که ریشه رومنس دارند زیاد استفاده می شود.

زبان اسپانیایی با زبان های پرتغال، گالیسی، کاتالان، اکسیتیایی، فرانسوی ، رومانیایی ، پرتغال و غیره که اشتراکات زیاد با زبان اسپانیایی دارند هم خانواده و از زبان های رومنس تلقی می شود و در خود اسپانیا نیز اغلب مردم زبان اسپانیایی را زبان کاستلین (Castilian ) می نامند.

با وجود رسمیت یافتن زبان اسپانیایی در بین مردم این کشور اما با این حال مردم مختلف و اقوام مختلف در گوشه و کنار این کشور هنوز عمدتا از زبان مادری خود استفاده می کنند و به همین دلیل زبان های کاتالان، گالیسی، اتریشی و باسک هنوز هم به عنوان زبان های رایج در اسپانیا استفاده می شود.

تکثر و زیاد بودن تعداد استفاده کنندگان از برخی از بان ها باعث شده تا دولت اسپانیا در کنار زبان اسپانیایی زبان هایی مانند زبان کاتالان، باسک و گالیسی را نیز به رسمیت بشناسد.

اسپانیایی به عنوان یکی از ریاج ترین زبان های زنده در دنیا شناخته می شود. این زبان در زمان امپراتوری اسپانیا به بخش های زیادی از آمریکا وارد شد و در این کشورها به رسمیت شناخته شد و هنوز هم در برخی از این کشور ها مانند مکزیک زبان رسمی مردم آن کشور محسوب می شود.

داشتن دانش حتی محدود به زبان اسپانیایی می تواند کمک بزرگی به افرادی باشد که قصد سفر به اسپانیا و یا هر یک از کشورهای اسپانیایی زبان را دارند.

در کنار زبان اسپانیایی ، زبان انگلیسی  و بعضا فرانسوی هم در بسیاری از مناطق کشور اسپانیا و در مدارس و آموزشگاه های مختلف تدریس می شود.  با این حال دانش زبان انگلیسی در بین مردم اسپانیا واقعا زیاد نیست و بسیاری از مردم این کشور زبان انگلیسی را زیاد نمی دانند و از آن استقابل نمی کنند.

هر چند در برخی از دانشگاه های بین المللی اسپانیا و برخی از مدارس و کالج های بین المللی اسپانیا برخی از رشته ها و دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود ولی مردم این کشور و حتی دانشجویان آنها خیللی خود را مقید به دانستن زبان انگلیسی نمی دانند و سعی می کنند زبان خود را حفظ کنند. هر چند با این توصیفات هنوز هم بسیاری از جوانان هستند که تا حدودی زبان انگلیسی را می شناسند.

بسیاری از مراکز تفریحی و گردشگری در اسپانیا و حتی بسیاری از هتل ها، شرکت های هواپیمایی و غیره که با توریست ها و مسافران بین المللی سر و کار دارند از افرادی استفاده می کنند که به خوبی می توانند زبان انگلیسی را صحبت کنند.

حتی رد برخی از این شرکت ها و مراکز افرادی حضور دارند که به زبان هایی غیر از اسپانیایی و انگلیسی مسلط هستند و دیده می شود که برخی از این افراد چند زبانه بوده و  می توانند به خوبی با چند زبان با مسافران مختلف ارتباط بر قرار کنند. با این حال در شهر بارسلونا با افرادی که زبان انگلیسی را می دانند بیشتر مواجه می شوید.

همواره به باید داشته باشید که مردم اسپانیا احترام زیادی برای گردشگرانی قائل هستند که به زبان آنها صحبت می کنند و یا حداقل تلاش می کنند تا کلماتی را به زبان اسپانیایی بگویند.

 معمولا افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند قبل از سفر برخی از پر کاربردترین کلمات و جملات اسپانیایی را می آموزند تا حسن رفتار و علاقه خود را به مردم اسپانیا ثابت کنند.

اقامت در اسپانیا

اقامت اسپانیا

زیر ساخت های گردشگری در کشور اسپانیا فوق العاده اند و همواره به عنوان کشوری پیشرو در صنعت گردشگری شناخته شده است. به همین دلیل از چنین کشوری به راحتی می توان انتظار داشت که حتی اقامتگاه های معمولی در این کشور نیز از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

بصورت کلی در کشور اسپانیا با انواع مختلفی از اقامتگاه ها مواجه خواهید شد، این اقامتگاه ها در کیفیت های مختلف با درجه بندی مختلف ساخته شده اند و به همین دلیل در رنج های قیمتی متفاوت در هرد منطقه به راحتی قابل دسترسی هستند. انواع هتل ها از یک ستاره تا 7 ستاره ، انواع ویلاها، انواع آپارتمان ها، هاستل ها و خوابگاه ها و بسیاری از کمپینگ ها و غیره را می توان در این بین مورد اشاره قرار داد.

قیمت اجاره و رهن هر یک از این مکان ها واقعا به شرایط مختلفی بستگی دارد. منطقه و موقعیتی که هر یک از آنها قرار دارند و همچنین نوع هتل یا اقامتگاه در تعیین این قیمت تاثیر گذار است و در نهایت اینکه معمولا 7 درصد نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به تمامی قیمت ها افزوده می شود.

همیشه در نظر داشته باشید که این مالیات بر ارزش افزوده به قیمت ها اضافه می شود ولی در برخی از این مناطق به شما این موضوع اطلاع داده نمی شود و با توجه به اینکه باید در قیمت های آنها درج شده باشد بصورت ریز و خیلی کم رنگ در زیر سایر قسمت ها این قیمت اضافه شده است پس بهتر است دقت داشته باشید.

سیستم امنیتی در کشور اسپانیا

اسپاننیا از نظر نظامی نیز یکی از کشورهای قدرتمند و تاثیر گذار در دنیا شناخته می شود که نه تنها از مرزهای خود به خوبی مراقبت می کند بلکه قرار گرفتن این کشور در اتحادیه اروپا نیز بر امنیت بیشتر این کشور و کاهش تهدید ها سایه بسیار مهمی انداخته است.

با این وجود در کشور  اسپانیا به منظور برقراری بالاترین امنیت 4 نوع پلیس در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

پلیس محلی ( یا پلیس شهرداری)

پلیس محلی که به پلیس شهرداری نیز شهرت دارد پلیسی است که به ایالت های مختلف تعلق دارد. این پلیس تحت کنترل و مدیریت ایالت های خود مختار در اسپانیا فعالیت می کند و هر کدام با توجه به ایالتی که در آن فعالیت می کنند از سیاست ها و قوانین خاصی پیروی می کنند و دارای لباس و مشخصات خاص خود هستند که عموما با لباس های راه راه و راه های سیاه دیده می شود.

بصورت کلی پلیس ایالتی یا پلیس محلی وظیفه دارد که نظم و انضباط درون شهری را برقرار کند و عموما به موضوعاتی مانند ترافیک داخل شهرها، آدرس دهی و راهنمایی مسافران، رسیدگی به نیازهای افراد مختلف و غیره می باشد.

در نظر داشته باشید پلیس محلی نمی تواند در موضوعات امنیتی و یا حتی موضوعاتی مانند سرقت و آزار و اذیت زیاد وارد شود و تنها می توانید در صورت ضرورت برای امنیت بیشتر به آنها مراجعه کنید تا از شما محافظت شود تا پلیس های امنیتی وارد شوند.

 • پلیس ملی

این پلیس ها که با قوانین امنیتی ملی کشور اسپانیا فعالیت می کنند عمدتا با لباس های آبی تیره و کلاه آبی دیده می شوند. این پلیس هابرای رسیدگی به جرم و جنایت و مشکلات و موضوعاتی که بر خلاف قوانین و مقررات ملی باشد فعالیت می کنند و و ظیفه ایجاد امنیت و مبارزه با آن را دارند.

 • گارد ملی

گارد ملی به پلیسی اطلاق می شود که امنیت  حوزه های برون شهری و حومه شهر ها را بر عهده دارد. موضوعاتی مانند امنیت در بزرگراه ها ، ترافیک و قوانین و مقررات خارج از شهر ها و در جاده ها و بزرگراه ها بر عهده گارد ملی است.

لباس این پلیس ها به شکل عجیبی شبیه به نگهبانان مجتمع های تجاری و ساختمانی است و رنگی شبه نظامی و سبز رنگ دارد و از کلا های سیاه و سفید استفاده می کنند و گاها حتی از کلاه کاسکت استفاده می کند.

 • پلیس منطقه ای

برخی از دولت های منطقه ای اسپانیا و دولت های خود مختار این کشور که به غیر از پلیس محلی یا منطقه ایالتی از نوع دومی از پلیس ها نیز استفاده می کنند که به پلیس های منطقه ای شهرت دارند.

 پلیس منطقه ای باسک به نام پلیس ارتزانتزا و یا پلیس منطقه ای کاتالونیا به نام پلیس اسکوادرا از این دست پلیس ها هستند. با توجه به بزرگ بودن این مناطق و تعداد زیادی از توریست ها که به این مناطق سفر می کنند شرح وظایف پلیس منطقه ای تا حدود زیادی با پلیس ملی تطابق و مشابهت دارد.

پلیس ها از هر نوعی که باشند وظیفه دارند به منظور شناسایی بهتر از سبرنگ هایی به شکل خطوطی بر روی لباس خود استفاده کنند. معمولا پلیس ها کمتر ممکن است که به افراد عادی و مسافران مشکوک شوند و آنها را بازرسی کنند اما به منظور امنیت ممکن است گاها از افراد مختلف کارت شناسایی و یا گواهینامه ای معتبر یا ویزا درخواست شود.

در این زمان بهتر است ابتدا شما کارت شناسایی این افراد را درخواست نمایید و آنها وظیفه دارند که کارت شناساییشان را به شما نشان دهند. سپس تتنها باید از شما کارت شناسایی درخواست کنند. اگر از شما خواستند که اشیا ارزشمند خود را تحویل دهید و یا به آنها نشان دهید حتما این کار را در اداره پلیس انجام دهید. دیده شده است که برخی از افراد در لباس پلیس اقدام به سو استفاده می کنند.

اگر به هر دلیل احساس تهدید و یا نیاز به کمک پلیس داشتید همانند اغلب کشورهای دیگر اروپایی می توانید با شماره گیری 112 تمامی انواع گزارشات خلافی و جرم و یا تهدید ها را به پلیس ملی اسپانیا گزارش دهید. در نظر داشته باشید که پلیس در هر شرایط باید به شما پاسخگو باشد و فورا در صورت درخواست شما در محل حاضر خواهند شد.

زیر ساخت های بهداشتی و درمانی کشور اسپانیا

بصورت کلی از الزامات اتحادیه اروپا برای تمامی کشورهایی که از قوانین این اتحادیه تبعیت می کنند این است که باید زیر ساخت های درمانی و بهداشتی مناسبی ایجاد کنند و مرتبا رو به بهبود باشند.

این ساختارها در کشور اسپانیا از بهترین زیر ساخت های سطح اروپا و جهان است. در کشور اسپانیا بهداشت ودرمان این کشور به دو صورت دولتی و خصوصی ارائه می شود و هر دو مطابق با استاندارد هایی که سازمان بهداشت و درمان این کشور تعیین می کند باید انجام شود که این الزامات بسیار سختگیرانه و دقیق است.

هر چند در همه شهرهای این کشور امکانات درمانی و بهداشتی همانند مرکز کشور یعنی مادرید و یا بارسلونا نیست اما با این وجود این زیر ساخت ها عالی است. دولت کشور اسپانیا به دلیل نداشتن بودجه کافی برای این خدمات عموما تلاش کرده است که خدمات درمانی و بهداشتی را با بخش خصوصی جبران کند.

به همین دلیل هزینه های درمان در کشور اسپانیا برای افرادی که از بیمه تامین اجتماعی و یا هر نوع بیمه خصوصی در کشور اسپانیا استفاده نمی کنند تا حدود زیادی گران است.

تمامی بخش های خصوصی کشور اسپانیا خدمات درمانی را با کادری آموزش دیده و حرفه ای ارائه می دهند و نوع ارائه خدمات و مراقبت های درمانی برای همه افراد برابر و بصورت یکسان است و اگر از بیمه های این کشور استفاده کنید تقریبا هزینه درمان و دارو برای شما رایگان است.

بصورت کلی برای اینکه بتوانید همانند شهروندان کشور اسپانیا از قوانین درمان رایگان و بهداشت رایگان اسپانیا استفاده کنید باید بتوانید اقامت دائم و شهروندی اسپانیا را دریافت کنید اما با این وجود اگر از بیمه های بین المللی معتبر نیز استفاده کنید می توانید با مراجعه به برخی از بخش های درمانی هزینه های خود را رایگان و یا با بهای کم انجام دهید.

بر خلاف خدمات دولتی بهداشت و درمان کشور اسپانیا که در همه شهرها و مناطق به یک اندازه نیست و بودجه دولت بریا آنها کفایت نکرده است اما بخش درمان خصوصی کشور اسپانیا را تقریبا می توانید در همه مناطق و شهرهای بزرگ و کوچک اسپانیا به راحتی پیدا کنید.

همانگونه که توضیح داده شد خدمات بهداشت و درمان اسپانیا به دو صورت دولتی و خصوصی ارائه می شود که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد:

سیستم بهداشت و درمان دولتی در اسپانیا

بهداشت در اسپانیا

سیستم بهداشت و درمان دولتی در اسپانیا زیر نظر موسسه ملی بهداشت عمومی اداره می شود. تمامی شرکت ها و موسسات کسب و کار باید کارمندان خود را با بعد از استخدام در این اداره ثبت نام کنند و برای آنها کارت سلامت دریافت نمایند. بر این ثبت نام می تواند در سیستم تامین اجتماعی این کشور نیز اتفاق بیافتد.

مرکز بهداشت های مختلفی در کشور اسپانیا فعالیت می کنند ولی با این وجود سیستم درمان عمومی یا درمان دولتی در اسپانیا خیلی توسعه یافته نیست و تمامی شهرها از این امکان استفاده نمی کنند و بیشتر های های بزرگ مانند مادرید و اسپانیا از این خدمات بهره مند شده اند.

با ثبت نام در سیستم بهداشت عمومی در اسپانیا افراد می توانند تمامی افراد خانواده خود را نیز با پرداخت کمی هزینه اضافی تر تحت پوشش قرار دهند و این افراد با استفاده از همان شماره تامین اجتماعی یا درمان عمومی می توانند از این خدمات بصورت رایگان بهره مند شوند.

روش کار بهداشت و درمان عمومی در کشور اسپانیا به این شکل است که تمامی کارمندان و یا کارکنان باید بر اساس مصوبه ای که سالیانه توسط دولت تعیین می شود درصدی از درآمد خود را به صندوق تامین اجتماعی واریز نمایند.

در این روش کارکنان حدود 25 درصد و کارفرمایان 75 درصد سهم پرداخت دارند و میزان هزینه پرداخت برای هر کارمند بر اساس درآمد ماهیانه او تعیین می شود.

البته سیستم درمان و بهداشت عمومی یا سیستم تامین اجتماعی اسپانیا تنها خاص کارکنان و کارمندان نیست و بسیاری از افراد دیگر که دارای مشاغل آزاد هستند نیز می توانند با ثبت نام در سیستم تامین اجتماعی این کشور به عنوان خویش فرما و یا اختیاری مبلغی را که توسط دولت برای هر کسب و کار و یا گروه کاری تعیین می شود را پرداخت نموده و از این سیستم استفاده نمایند.

در نظر داشته باشید که درمان و خدمات بهداشتی در کشور اسپانیا برای کلیه افرادی که دارای کارت بیمه تامین اجتماعی هستند رایگان است. بر این اساس هیچ یک از مراکز دولتی درمانی اسپانیا حق دریافت هزینه درمان و دارو را از این افراد ندارند.

مطابق با این سیستم تمامی افراد بیکار، سالمندان و افرادی که از بیماری طولانی مدت رنج می برند  و خانم های باردار نیازی به پرداخت هزینه بیمه ندارند و این افراد باید در لیستی به نام NSS ثبت نام کنند تا دولت خدمات ویژه به آنها ارائه نمایند.

همه افرادی که به اسپانیا مهاجرت می کنند و یا در این کشور زندگی می کنند می توانند مشمول استفاده از خدمات تامین اجتماعی یا درمان عمومی دولتی کشور اسپانیا باشند مشروط به اینکه شرایط زیر را داشته باشند:

 • تمامی شهروندان غیر اتحادیه اروپایی که در اسپانیا حضور دارند و هنوز شاغل نشده اند باید برای اینکه از خدمات بیمه درمانی این کشور استفاده کنند توانایی مالی خود را به سیستم تامین اجتماعی این کشور اثبات نمایند که نیاز به تمکن مالی دارد.

 این افراد در صورتیکه در اسپانیا مشغول به کار شوند و حداقل برای دو سال در سیستم تامین اجتماعی این کشور پرداخت هزینه داشته باشند می توانند از خدمات این سیستم بهره مند شوند.

 • برای افراد بیکاری که شهروند اتحادیه اروپا تلقی می شوند در صورت ثبت نام در لیست NSS با استفاده از فرمی به نام E106 می توانند در صورت داشتن سابقه بیمه در کشور خودشان مشمول استفاده از این خدمات شوند.

بر این اساس بازنشستگان و یا افرادی که سابقه بیمه زیادی در کشور خود را دارند با ثبت نام در لیست NSS با استفاده از فرم E121  اجازه استعلام از شرایط بیمه خود را به دولت اسپانیا می دهند. آنها می توانند با ارائه مدارک شناسایی خود، تکمیل فرم های مورد نیاز و اثبات اینکه در اسپانیا ساکن هستند از خدمات بیمه این کشور با ثبت نام در تامین اجتماعی این کشور استفاده نمایند.

 • تمامی افرادی که اقدام به راه اندازی کسب و کار شخصی می کنند و یا به هر شکل برای خود در آمد دارند و به هیچ سازمان و یا ارگانی وابسته نیستند می توانند با پرداخت هزینه ای ماهیانه مطابق با تعرفه ای تعیین شده توسط دولت درست همانند افرادی که در سازمان ها کار می کنند از خدمات تامین اجتماعی این کشور بهره مند شوند.

 مطابق با اخرین وضعیت استعلام شده هزینه بیمه ماهیانه این افراد حدود مبلغ 240 یورو در ماه می باشد که البته این مبلغ برای همه افراد دارای کار آزاد تقریبا یکسان است.

 • بصورت کلی سیستم بهداشت و درمان عمومی دولتی یا تامین اجتماعی در کشور اسپانیا خدماتی مانند درمان، هزینه های پزشکی، هزینه های حمل و نقل درمانی مانند استفاده از امبولانس، آزمایشات، هزینه های دندان، مراقبت های مادران، هزینه درمان های مربوط به متخصصین، هزینه بستری و هزینه توانبخشی را بصورت کامل و رایگان پوشش می دهد.

هزینه های درمان در کشور اسپانیا

تمامی افرادی که در سیستم تامین اجتماعی کشور اسپانیا ثبت نام کرده باشند و حداقل چند ماه از زمان ثبت نام انها گذشته باشند می توانند تمامی هزینه های بهداشت و درمان خود را بصورت رایگان در سیستم های دولتی این کشور تامین کنند.

حتی با مراجعه به بخش های خصوصی نیز این بخش ها تا حدود زیادی که بالغ بر 75 درصد است هزینه های درمان افراد را با استفاده از شماره بیمه و یا کارت بیمه تامین اجتماعی عهده دار می شوند و تنها حدود 25 درصد از هزینه ها ی درمان را در بخش خصوصی خود افراد و بصورت نقد باید پرداخت نمایند.

اگر از افراد خارجی هستید که اسپانیا را به عنوان کشور دوم خود انتخاب می کنید و اقامت اسپانیا را دریافت کرده اید باید در نظر داشته باشید که بعد از ثبت نام و دریافت شماره شناسه خارجی خود در این کشور می توانید با ثبت نام در سیستم تامین اجتماعی این کشور اقدام به دریافت کارت بیمه اسپانیا را بکنید و با پرداخت حداقل دو سال  سهم بیمه در این کشور  همانند شهروندان عادی دیگر در اسپانیا از خدمات درمان رایگان اسپانیا بهره مند شوید.

در نظر داشته باشید که افراد وابست هبه شما، کودکان و یا بازنشستگان می توانند از بیمه درمانی رایگان اسپانیا بدون نیاز به اینکه بصورت مستقیم حق بیمه پرداخت نمایند استفاده کنند. این افراد اغلب توسط افراد دیگر پوشش داده می شوند و یا خود دولت اسپانیا آنها را حمایت می کند.

سیستم بهداشت و درمان خصوصی در اسپانیا

در کشور اسپانیا شرکت های زیادی هستند که خدمات درمانی را بصورت خصوصی تعهد می کنند که به سیستم بهداشت و درمان خصوصی شهرت دارند. بزرگترین بیمه های درمان خصوصی در اسپانیا که شهرت فراوانی دارند را می توان بیمه های ادسلاس، اسیاس و سانتیاس دانست.

بهداشت و درمان خصوصی در اسپانیا از محبوبیت و اعتبار زیادی برخوردار است. در این سیستم نه تنها هزینه ای که پرداخت می کنید چندان بیش از هزینه های تامین اجتماعی دولتی نیست بلکه در تمامی قسمت ها، مناطق و شهرهای مختلف اسپانیا به راحتی این خدمات در دسترس قرار گرفته اند و هر روز نیز بر تعداد کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی و مطب های پزشکان خصوصی در این کشور افزوده می شود.

اما شاید دلیل اصلی ممحبوبیت سیستم درمان و بهداشت خصوصی در اسپانیا کیفیت خدمات آنها  باشد که به نسبت دولتی در سطح بالاتر و با کیفیت بسیار بهتری ارائه می شود.

 در نظر داشته باشید که خدمات درمان و بهداشت عمومی در اسپانیا فوق العاده بالا و مناسب است و با قیاس اینکه بخض خصوصی از بخش دولتی در این موضوع بهتر است می توان به راحتی به این نتیجه رسید که بخش درمان خصوصی اسپانیا فوق العاده هزینه کرده و پیشرفته است.

برخی از شرکت ها و سازمان های خصوصی و معتبر که به دنبال ارائه خدمات با کیفیت تر به کارمندان خود هستند و در واقع ارزش بیشتری برای نیروی انسانی خود قائل می شوند به جای ثبت نام این کارکنان در تامین اجتماعی اقدام به ثبت نام آنها در بخش خصوصی می کنند و رضایت بیشتری برای کارکنان خود فراهم می کنند.

پزشک در اسپانیا

 بصورت کلی برای دریافت خدمات درمانی در اسپانیا اولین کار این است که به پزشکان این کشور مراجعه نمایید. پزشکان یا عمومی هستند و یا پزشکان تخصصی و تنها با تجویز این پزشکان است که می توانید به بیمارستان ها مراجعه نمایید.

در نظر داشته باشید که برای استفاده از خدمات یک پزشک باید از او نوبت بگیرید .اما قبل از هر کار بررسی کنید که این پزشک با سیستم درمان و بهداشت دولتی و یا خصوصی کشور اسپانیا قرارداد داشته باشد و مستقل کار نکند.

این نکته بسیار مهم است که دکترهایی که طرف قرارداد با بخش درمان دولتی و یا خصوصی اسپانیا نباشند که تعداد انها کم هم نیست، هزینه درمان را آزادانه از مراجهین خود دریافت می کنند و ارتباطی با سیستم دولتی یا خصوصی ندارند. همیشه در نظر داشته باشید که برای مراجعه به پزشک باید کارت خدمات درمانی به همراه داشته باشید تا بتوانید از خدمات پزشک استفاده نمایید.

پزشک های عمومی کشور اسپانیا موضوعاتی مانند تجویز دارو، درمان بیماری های معمول، مراقبت های پیشگیرانه و درمان های عمومی و موارد آموزشی را انجام می دهند. به همین دلیل مراکز سلامت زیر نظر دولتی در کشور اسپانیا به عنوان مراکز درمان سر پایی شناخته می شوند.

هر چند در مراکز درمان سرپایی در اسپانیا در کنار ارائه خدمات مختلف عمومی بسیاری از درمان های تخصصی نیز توسط برخی از پزشکان متخصص طرف قرارداد بیمه های دولتی به بیماران ارائه می شود. همچنین خدمات بهداشتی و درمانی ماند عمل های عمومی، مراقبت های مادران ، درمان کودکان، مراقبت های تغذیه ای و غیره نیز در این مراکز انجام می شود.

عمده مراکز بهداشت و درمان عمومی یا سرپایی در اسپانیا دارای پرستاران و دکترهای مورد تایید و صاحب صلاحیت هستند که تماما آموزش دیده و مجرب بوده و دوره های تخصصی و حرفه ای زیادی را گذرانده اند.

بسیاری از پزشکان عمومی خود را موظف می دانند که در ساعات غیر کاری در صورت مراجعه بیماران خودشان به انها به منزل آنها رفته و کار درمان را در منزل انجام دهند.

 در واقع اگر دکتری از این کار امتناع کند با جریمه های سنگینی مواجه خواهد شد. ضمن اینکه برای پیدا کردن دکتر در شرایط بحرانی این امکان برای شما وجود دارد که با تماس با پلیس محلی و ارائه آدرس درخواست دکتر برای مراجعه به منزل کنید.

دکترهای متخصص معمولا با نوبت مراجعین خود را ویزیت می کنند . اما اگر شرایط اورژانسی برای مراجعه به پزشک داشته باشید باید این موضوع را به منشی و یا بیمارستان اطلاع دهید.  در این صورت شما به اتاق مراقبت های فوری راهنمایی خواهید شد و در کمترین زمان دکتر شما را معاینه خواهد کرد.

دکتر متخصصی در اسپانیا

در سیستم درمان و بهداشت اسپانیا کلیه  پزشکان ارشد و دکترهای با درجه بالای تخصص به عنوان دکترهای متخصص درمانی شناخته می شوند. بصورت کلی این نوع متخصصن که به مشاوران تخصصی نیز شناخته می شوند از دکترهای عمومی و تخصصی با گرید پایین تر بالاتر هستند و موضوعات مرتبط با خود را دارند.

در این صورت هر دکتر عمومی و یا متخصص عمومی که به بیماری در بیمار خود شک داشته باشد و یا نیاز به چک آپ و بررسی دقیق تر یک موضوع داشته باشد و یا حتی موضوعی را نشناسد بیمار خود را به این متخصصین معرفی می کند.

 دکترهای درجه تخصصی مشاور در اسپانیا بسیار کار بلد و حرفه ای و البته متعهد هستند و شمار زیادی از آنها با دقیق ترین متد های روز در دنیا کار تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها را انجام می دهند و از با کیفیت ترین پزشکان جهان هستند.

بیمارستان ها در اسپانیا

در صورت معرفی پزشک عمومی و یا متخصص هر فرد می تواند در بیمارستان های مختلفی که در شهرهای بزرگ و کوچک اسپانیا وجود دارد پذیرش بگیرد. البته شایان ذکر است که بعضا بیمارستان ها در بخش اورژانس خود نیز از دکترهای عمومی استفاده می کنند که در صورت اورژانسی بودن شرایط بیمار در همان مکان کار تجویر برای بستری شدن در قسمت بیمارستان را انجام دهند.

هر بیماری که در بیمارستان های اسپانیا پذیرش شود یک دکتر مشخص خواهد داشت که فرآیند درمانی را زیر نظر او و با راهنمایی او انجام خواهد داد.

 در این صورت ممکن است پزشکان و متخصصین و جراحان دیگری نیز بیمار را سرویس دهی کنند اما با این وجود تمامی روند کار بیمار زیر نظر یک پزشک که متعلق به بیمارستان و در استخدام بیمارستان است انجام می شود.

بصورت کلی بیمارستان های اسپانیا از بهترین و مجهزترین بیمارستان های جهان هستند و خدماتی که در این بیمارستان ها ارائه می شود در بالاترین کلاس و سطح جهانی به بیماران ارائه می شود. تمامی بیماران عمونا دارای اتاق هایی مشترک با سایر بیمارها هستند و معمولا در صورتی در بیمارستان بستری می شوند که اولویت داشته باشند ، در غیر این صورت بر اساس لیست و برنامه زمانی هر بیمار می تواند در بیمارستان پذیرش شود.

خدمات اورژانس در کشور اسپانیا

خدمات اورژانسی در کشور اسپانیا کاملا رایگان است، حتی افرادی که از بیمه درمانی دولتی و یا خصوصی استفاده نمی کنند در صورت نیاز به دریافت خدمات اورژانسی کلیه درمانگاه ها و بیمارستان های دولتی و خصوصی موظف به ارائه این خدمات به این افراد بصورت رایگان هستند. تفاوتی هم ندارد این افراد از شهروندان اسپانیایی باشند و یا مهاجران اسپانیایی.

حتی خدمات اورژانس در کشور اسپانیا نیز بصورت کاملا حرفه ای و با دکترها و خدمه و پرستاران بسیار حرفه ای ارائه می شود. در واقع اورژانس بخض حیاتی هر بیمارستان تلقی می شود و کلیه پرستاران و خدمت کاران این بخش ها باید کاملا اموزش دیده باشند.

با توجه به موضوع بیماری و وضعیت هر فرد خدمات اورژانس با سرعت متفاوت به این بیماران ارائه می شود. کلیه مراکز اورژانس بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی موظف هستند که حتی در روزهای تعطیل نیز خدمات رسانی کنند و بصورت 24 ساعته باید آماده باش باشند.

معمولا در مراکز اورژانس دکترهای عمومی و یا متخصص عمومی در استخدام بیمارستان حضور دارند و همواره بیماران را ویزیت می کنند و در صورت تشخیص این دکترها بیمار در بیمارستان بستری و خدمات درمانی او در بیمارستان ادامه خواهد یافت.

کلینیک خصوصی در اسپانیا

معمولا کلینیک های خصوصی توسط یک تا چند دکتر متخصص اداره می شود و کاملا خصوصی هستند. بر خلاف مطب ها و دکترهایی که متخصص هستند و معمولا با بیمه ها طرف قرارداد هستند و بصورت رایگان و یا بخش زیادی از هزینه های درمان بیمار را اط این بیمه ها دریافت می کنند  این کلینیک ها معمولا بصورت آزاد  و بدون وابستگی به بیمه ها اداره می شوند و هزینه ها آزاد است.

ارائه خدمات در این کلینیک ها از حدود استاندارد های بالا هم بالاتر است و فوق العاده مطلوب است. با توجه به اینکه تمامی کادر این کلینیک ها متخصص و حرفه ای هستند معمولا دریافت خدمات در این کلینیک ها در بالاترین حد قابل قبول ارائه می شود و  کاملا حرفه ای است و پرستاران و دکترهای این نوع کلینیک ها معمولا به زبان انگلیسی و یا چند زبان مختلف مسلط هستند.

البته در این بین برخی از بیمه های خصوصی معتبر در اسپانیا خدمات این نوع کلینیک ها را نیز پوشش می دهند. معمولا اگر نیزا به خدمات درمانی در بیمارستان ها در این کلینیک ها تشخیص داده شود ، بیمار به یکی از بیمارستان های فوق العاده مجهز خصوصی معرفی می شود و در این بیمارستان ها تحت نظر پزشکی فوق متخصص درمان خود را ادامه می دهد.

دندان پزشکی در اسپانیا

دندان پزشکی یکی از رشته های بسیار تخصصی و مورد توجه در اسپانیا است که حتی دانشگاه های معتبر بین المللی اسپانیا نیز در این حوزه رشته تحصیلی ارائه داده اند. با وجود اینکه اسپانیا یکی از کشورهای پیشرو در علم دندان پزشکی و  دارای انواع پزشکان فوق تخصص در زمینه دندان پزشکی است اما با این حال هزینه های درمان دندان پزشکی در این کشور هم بسیار بالا است.

ضمن اینکه دندان پزشکی از رشته هایی است که تمامی هزینه های آن بر عهده بیمار است و عمده کلینیک ها و درمانگاه های دندان پزشکی در اسپانیا خصوصی بوده و هزینه آزاد دریافت می کنند و کمتر بیمه ای این هزینه ها را پشتیبانی می کند.

البته چک آپ معمولی دندان را نیز عموم بیمه ها در اسپانیا پوشش می دهند اما بصورت کلی با توجه به هزینه های بالای درمان دندان در این کشور این هزینه ها را باید خود بیماران تقبل نمایند.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (3 امتیاز, میانگین: 5.00 از 5)
Loading...

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.
طراحی توسط: فلاح نت