شماره تماس : 23-88641720

اقامت تمکن مالی اسپانیا

 

 

 

اقامت تمکن مالی اسپانیا

راهنمای کامل اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا ، مراحل و روش اقدام برای اخذ ویزا و مهاجرت قانونی آسان به کشور اسپانیا:

 

 

 

در سال های اخیر تمایل به مهاجرت به کشور اسپانیا در بین ایرانیان مختلف افزایش یافته است. برخی مقصد اسپانیا را برای ادامه تحصیل و برخی برای کار در نظر می گیرند و پس از مدتی خواهان بازگشت به کشور هستند اما بسیاری از نیز به دنبال اقامت در این کشور به دلایل مختلف هستند.

دریافت اقامت اسپانیا روش های بسیار مختلفی دارد. شاید بهترین راه برای اخذ اقامت اسپانیا روش سرمایه گذاری باشد که برای این کار یا باید اقدام به خرید ملک در اسپانیا و املاک در این کشور بکنید و یا باید اقدام به راه اندازی شرکت با سرمایه ای مشخص بکنید و یا با خرید سهام و  سرمایه گذاری در پروژه های مختلف کشور اسپانیا اقدام به اخذ اقامت کشور اسپانیا بکنید.

اما اگر سرمایه لازم را نداشته باشید می توانید از طرق دیگر مانند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزا تحصیلی اسپانیا و یا ویزا کار اسپانیا در این کشور و بعد از حداقل 5 سال کار یا تحصیل در این کشور برای اقامت اسپانیا اقام کنید.

یکی از بهترین روش های اخذ اقامت کشور های دیگر ، بخصوص کشور های اروپایی مانند کشور اسپانیا اثبات توانایی مالی است . در روش اقامت تمکن مالی اسپانیا افرادیکه درآمد کافی داشته باشند و بتوانند به راحتی عهده دار هزینه های خود و وابستگان به خود باشند می توانند برای دریافت ویزا تمکن مالی یا اقامت تمکن مالی در اسپانیا  اقدام کنند.

در نظر داشته باشید که اقامت از طریق تمکن مالی در اسپانیا به افراد اجازه کار در این کشور را نمی دهد.

قبل از اینکه به ادامه این مبحث بپردازیم ابتدا بهتر است در خصوص تمکن مالی بیشتر توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

تمکن مالی چیست؟

 

تمکن مالی در واقع سند و یا مدرکی است که توسط بانک بصورت کاملا رسمی و قانونی و معتبر صادر می شود تا با ارائه آن به اداره مهاجرت آن کشور اثبات شود که فرد دارای این مدرک دارای توانایی و شرایط مالی مناسبی است و می تواند هزینه های خود و خانواده اش را به بهترین شکل تامین کند و شرایط دریافت ویزا اقامت آن کشور را دارد.

تمکن مالی سندی است که با انتشار موجودی انواع حساب ها و نرخ برابری آن با ارز کشور مبدا توان مالی ماه های اخیر فرد را نشان می دهد، مثلا برای تمکن مالی اسپانیا نرخ برابری ارز به یورو محاسبه می شود. در این گواهی باید میزان درآمد و یا سپرده گذاری های شما به اندازه ای باشد که در مدت اقامت شما و خانواده شما در کشور مقصد مثلا اسپانیا مشکلی برای پرداخت و تامین هزینه ها نداشته باشید.

بصورت کلی برای اقامت تمکن مالی اسپانیا ، سند تمکن به دو زبان انگلیسی و فارسی در ایران برای متقاضی صادر می شود که در صورت درخواست اداره مهاجرت و یا هر یک از موسسات دیگر مورد تقاضا در کشور اسپانیا باید به زبان اسپانیایی نیز ترجمه شود.

 

چرا باید ویزا با تمکن مالی اسپانیا را گرفت؟

 

 

 

تمکن مالی اسپانیا

 

 

دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد انگیزه دریافت ویزا اروپا یا ویزا کشور اسپانیا  شود. در هر صورت کشور اسپانیا از قدرت های اقتصادی دنیا تلقی می شود که هم شرایط استراتژیکی از نظر جغرافیایی دارد و هم اینکه از نظر رفاه اجتماعی و زندگی شرایط بسیار خوبی دارد.

بنابریان زندگی در این چنین کشوری در هر صورت مزایای زیادی دارد. هر چند باز هم باید تاکید که افرادی که از طریق تمکن مالی اقدام به دریافت اقامت اسپانیا می کنند نمی توانند در این کشور کار کنند.

ویزا شنگن در حال حاضر معتبرترین ویزا در جهان است که به راحتی به صاحب ویزا اجازه می دهد تا به تمامی کشوری های عضو توافقنامه شنگن سفر کنند که این کشورها 26 کشور اروپایی را شامل می شوند و حتی برخی دیگر از کشورها نیز از قوانین این ویزا تبعیت دارند. افرادی که این ویزا را داشته باشند به راحتی و بدون نیاز به کنترل های مرزی می توانند در حوزه شنگل سفر کنند.

باری دریافت ویزا شنگن باید هدف مشمخصی از سفر و یا درخواست ویزا شنگن داشته باشید.  بر این اساس ویزا شنگن نیز طبقه بندی شده است که به انواع ویزا شنگن عادی ( USV)،  ویزا منطقه محدود شنگن (VLT ) و یا ویزا ملی شنگن  تقسیم می شود.

دریافت هر یک از این ویزا ها نیازمند ارائه برخی از مستندات است که یکی از مهم ترین این مستندات بدون تردید سند تمکن مالی است.

 

روش های دریافت تمکن مالی برای اقامت اسپانیا

 

بصورت کلی برای دریافت سند تمکن مالی و یا اثبات تمکن مالی به سه روش کلی می شود اقدام کرد:

 • روش صورتحساب بانکی ( Bank Account Statement)

 

دریافت تمکن مالی برای اقامت اسپانیا

 

برای دریافت صورتحساب بانکی برای تمکن مالی باید به بانکی که در آن حساب دارید رفته و با تکمیل فرم درخواست تقاضا خود را بدهید. برای این روش باید به  حوزه بین المللی بانک رفته و درخواست بدهید. این سند بر اساس گردش حساب  ماه های اخیر و با توجه به موجودی روزانه حساب های شما به دو زبان انگلیسی و فارسی صادر می شود.

موضوعاتی مانند تاریخ افتتاح حساب، میزان گردش شش ماهه اخیر حساب،  میزان موجودی فعلی حساب و برخی دیگر از موضوعات درج شده است.

در سند تمکن مالی میزان موجودی و گردش حساب را معمولا برای کشور اسپانیا و اغلب کشورهای اروپایی دیگر به یورو درج می کنند بنابراین باید حداقل حساب خود را بر این اساس تنظیم کرده باشید.  این سند باید بر روی سر برگ  بانک مربوطه و با مهر برجسته، هولوگرام و امضا معتبر بانکی باشد. مدرک تمکن مالی نهایتا یک ماه اعتبار دارد به همین دلیل باید قبل از یک ماه برای مشخص شدن شرایط صدور ویزا اسپانیا با تمکن مالی اقدام کنید.

 • روش ضمانت نامه ( Sponsorship Letter)

 

دریافت تمکن مالی برای اقامت اسپانیا

 

اسپانسرشیپ یا سند ضمانت برای آن دسته از افرادی صادر می شود که یک نفر حامی یا تامین کننده مخارج دارند. بر این اساس فرد دیگری تعهد می کند که تمامی هزینه های متقاضی را در زمان اقامت و یا سفر به کشور اسپانیا پرداخت نماید.

برای دریافت ضمانت نامه تمکن مالی باید ضامن صورتحساب شش ماهه خود را دریافت و ضمیمه سند کند. البته گردش سه ماهه نیز بعضا قبول است.

 • روش ضمانت نامه و صورتحساب بانکی

این روش اقامت تمکن مالی اسپانیا برای افرادی است که صورتحساب خوبی دارند ولی گردش حساب آنها کفایت نکند و یا به اندازه ای نباشد که بتوان اطمینان کرد که تا زمان اقامت بتوانید هزینه های خود و همراهانتان را عهده دار شوید. به این منظور باید ضمن تهیه صورتحساب یک ضمانت نامه نیز ضمیمه شود تا در صورت عدم توانایی برای پرداخت هزینه ها از طریق ضمانت نامه مشکل درآمد شما در اسپانیا حل شود.

 

انواع تمکن مالی

 

بصورت کلی برای دریافت تمکن مالی اهداف درخواست ویزا مطرح می شود. بر این اساس افرادی که برای دریافت سند یا گواهی تمکن مالی اقدام می کنند ممکن است برای هر یک از دلایل زیر باشد که به انواع تمکن مالی شهرت دارد:

 1. دریافت تمکن مالی برای ویزا توریستی شینگن
 2. دریافت اقامت تمکن مالی اسپانیا برای اخذ ویزا کاری
 3. تمکن مالی برای سرمایه گذاری در اسپانیا
 4. اقامت تمکن مالی به منظور ویزا تحصیلی در اسپانیا
 5. دریافت تمکن مالی برای اقامت در اسپانیا یا تابعیت این کشور

با توجه به اینکه موضوع بحث ما در این مقاله اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی است بهتر است در ادامه بیشتر روی این موضوع تمرکز کنیم.

 

اخد اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

 

اخد اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

 

با توجه به توضیحات فوق می توان به راحتی به این نتیجه رسید که برای دریافت اقامت تمکن مالی اسپانیا ، شما باید از طرق توصیف شده یعنی صورتحساب و یا ضمانت نامه و بخصوص از طریق صورتحسابی که نشان دهنده درآمد عالی شما باشد اثبات کنید که در اسپانیا می توانید به راحتی هزنیه های خود و سایر افرادی که با شما همراه هستند را پرداخت کنید.

بر اساس این ویزا و طبق آخرین تغییراتی که در قوانین و مقررات مهاجرتی کشور اسپانیا منظور شده است افراد علاقمند  به اقامت از طریق تمکنن مالی در اسپانیا باید حداقل سالیانه 30.000 یورو درآمد در سال داشته باشند و در ضمن  برای هر یک از همراهان و یا اعضا خانواده نیز باید درآمد 7200 یورویی به مجموع آن اضافه کرد.

این درآمد باید متوالی باشد و به همین دلیل باید مرتبا تمکن مالی شما در زمان اقامت بررسی شود. راه هایی که می تواند تمکن مالی افراد را اثبات و یا تضمین کند روش هایی مانند درآمد های از طریق سرمایه گذاری ، درآمد هایی که از سهام و یا بورس دارند، درآمد هایی که از منابع فعالیتی خود مانند شرکت ها و یا موسسات  خود دارند و غیره می تواند باشد و حتی داشتن یک ارثیه بسیار سنگین که برای سال های بتواند تامین کننده نیاز مالی افراد باشد نیز کفایت می کند.

ویزا اقامتی (TYPE D) برای اولین بار به مدت سه ماه و 90 روز اعتبار صادر می شود و دارای چندین ورودی در طول 90 روز برای ورود به اسپانیا است. افراد در طی این 90 روز فرصت دارند که بعد از ورود به خاک اسپانیا برای انگشت نگاری اقدام کرده تا کارت اقامت خود را دریافت نمایند.

این مجوز در صورت اثبات توان مالی برای 1 سال در ابتدا صادر می شود و هر بار قابل تمدید است به شرط اینکه هنوز شرایط اقتصادی شما اثبات شده باشد و در ضمن باید در هر سال حداقل 183 روز در اسپانیا زندگی کرده باشید که این مدت نیازی به دنباله دار بودن و متوالی بودن زمان ندارد.

این روند تا 5 سال یعنی برای دو تا سه بار تمدید اقامت تمکن مالی اسپانیا می تواند ادامه داشته باشد و بعد از این مدت می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. در صورت موفقیت به دریافت اقامت دائم از طریق تمکن مالی محدودیت های شما مانند عدم اجازه برای کار در اسپانیا مرتفع خواهد شد.

بنابراین با صدور اولیه کارت اقامت تمکن مالی می توانید در اسپانیا همانند یک شهروند عادی این کشور زندگی کرده و از امکانات آن برخوردار شوید. و پس از دائمی شدن اقامت می توانید بدون محدودیت در اسپانیا به کار بپردازید.

البته برای دریافت شهروندی و یا تابیعت از طریق تمکن مالی در اسپانیا باید حدداقل 10 سال در کشور اسپانیا زندگی کرده باشید. بعد زا این مدت با بررسی شرایط شما و داشتن شغل و مناسب می توانید برای شهروندی اسپانیا اقدام کنید.

برای دریافت شهروندی اسپانیا معمولا از شما خواسته می شود که تابیعت قبلی خود را کنار بگذارید، ثبات مالی داشته باشید، سابقه کیفری نداشته باشد، در مصاحبه ای شرکت کنید و انگیزه های خود را تشریح کنید و ادغام خود در جامعه اسپانیا را با قبول قوانین و مقررات این کشور و همچنین فرهنگ این کشور اثبات کنید.

برای ادغام شدن با جامعه اسپانیا نیاز است که شما فرهنگ این کشور را بپذیرید، زبان اسپانیایی را آموزش دیده باشید و ارزش ها و قوانین این کشور را بپذیرید و در فعالیت های اجتماعی مشخصی در اسپانیا مشارکت داشته باشید.

البته  اتباع برخی از کشورها مانند فیلیپین، آندورا، کشورهای آمریکایی – اسپانیایی، گینه استوایی و پرتغال می توانند بعد از دو سال برای اقامت دائم خود از طریق تمکن مالی در اسپانیا اقدام نمایند.

 

مزایای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

 

گفتیم که افرادی می توانند برای دریافت ویزا تمکن مالی و اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی اقدام نمایند که  درآمد مناسبی داشته باشند.

عموما دولت اسپانیا به افرادی اقامت تمکن مالی اسپانیا را می دهد که تقریبا اثبات نمایند که حدود چهار برابر یک فرد اسپانیایی در ماه درآمد دارند. این درآمد می تواند از هر طریق قانونی باشد. داشتن درآمد ماهیانه سرپرست خانواده حدود 2500 یورو که به عبارتی برای هر فرد در زیر مجموعه حدود 600 یورو (شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال) ، می تواند بهترین حالت ممکن برای دریافت اقامت از طریق تمکن مالی باشد.

البته این تنها شرایط اثبات تمکن مالی نیست و باید برای اینکه به راحتی بتوانید راقامت تمکن مالی کشور اسپانیا را داشته باشید  یک مسکن مناسب اط طریق خرید ملک و یا اجاره املاک در این کشور داشته باشید و به همراه آن در سازمان تامین اجتماعی این کشور ثبت نام کنید، بیمه درمانی خصوصی مناسبی داشته باشید و هیچ نوع سو پیشینه ای بخصوص برای 5 سال اخیر در سوابق شما مشاهده نشود.

افرادی که موفق به دریافت اقامت از طریق تمکن مالی در اسپانیا شوند به مزایای زیادی دسترسی پیدا می کنند که برخی از آنها را می توان به شرح زیر دانست:

 1. امکان دریافت اقامت دائم اسپانیا بعد از 5 سال و دریافت تابعیت اسپانیا بعد از 10 سال سکونت در اسپانیا
 2. امکان دریافت تابعیت برای کودکان خود پس از 2 سال که در کشور اسپانیا متولد می شوند و حداقل یک سال در این کشور زندگی می کنند.
 3. اقامت تمکن مالی اسپانیا دسترسی به یک زندگی با رفاه بالا را تضمین می کند
 4. امکان تحصیل در اسپانیا و دسترسی به بهترین و بالاترین امکانات علمی و پژوهشی دنیا
 5. بدون نیاز به زندگی مداوم در اسپانیا
 6. عدم نیاز به انتقال سرمایهو یا سرمایه گذاری در کشور اسپانیا
 7. امکان افتتاح حساب بانگی بین المللی و حساب بانکی اروپایی و دریافت کارت اعتباری و بانکی بین المللی
 8. بدون نیاز به پرداخت مالیات
 9. امکان ثبت شرکت در اسپانیا و راه اندازی هر گونه کسب و کار در کشور اسپانیا بعد از مدت 5 سال
 10.  

شرایط دریافت اقامت اسپانیا بواسطه تمکن مالی

 

مهم ترین رکن برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی این است فرد در هر ماه درآمد مشخصی داشته باشد و یا میزانی از سپرده در اختیار داشته باشد که این میزان سپرده اط طریق سود ماهیانه بتواند هزینه های زندگی او را تامین کند.

بر این اساس همانطور که قبلا گفته شده میزان درآمد سالیانه بصورت غیر مستقیم و یا مستقیم به میزان 300.000 یورو برای یک فرد کفایت می کند که گفتیم برای اعضا خانواده هر نفر باید مبلغ  7200 به آن اضافه شود.

بر این اساس درآمد یک نفر به عنوان سرپرست خانواده باید برای دریافت تمکن مالی اسپانیا در هر ماه باید در حدود 2500 یورو باشد و هزینه همسر هر ماه 600 یورو و فرزندان زیر 18 سال 600 یورو به آن بصورت برای هر ماه تقریبی اضافه می شود.

به یاد داشته باشید که برای اقامت تمکن مالی اسپانیا همه روش های درآمد ماهیانه نمی تواند از طریق دولت اسپانیا تایید شود و یا دارای شرایط لازم باشد. بصورت کلی درامد ماهیانه فرد باید از منبعی مشخص و معتبر انجام شود . موضوعاتی مانند:

 1. حقوق بازنشستگی
 2. درآمد های مربوط به سهامو سود سهام
 3. درآمد های مربوط به شرکت ها و موسسات شخصی و یا هر نوع کسب و کار مجاز دیگر
 4. درآمد های مربوط به سپرده های بانکی
 5. درامد های مربوط به اجراه املام و مستغلات
 6. درامد های مربوط به فروش محصولات مشارکتی، مانند محصولات کشاورزی که زمین دست دیگران است و سود مشارکتی دارد.
 7. داشتن سپرده حساب های با مبلغ چشم گیر و مناسب
 8. و چندین روش دیگر

آنچه که مسلم است این است که از هر یک از روش های فوق و یا ترکیبی از روش های فوق فرد بتواند هزینه های خود را با مبنای درامد ماهیانه توضیح داده شده در اسپانیا تامین کند که بتوان نام تمکن مالی بر آن گذاشت.

 

فرآیند دریافت اقامت تمکن مالی اسپانیا

 

در بسیاری از کشورها از جمله ایران افرادی که قصد دریافت یا اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا را دارند با مراجعه به سایت و یا بصورت حضوری به سفارت اسپانیا در ایران درخواست خود را تسلیم می کنند. برای این منظور باید دلایل ارائه درخواست به همراه مدارک گفته شده تهیه شوند.

سپس باید فرم درخواست تکمیل شود و تحویل داده شود. این درخواست توسط کارشناسان اداره مهاجرت اسپانیا در سفارت این کشور بررسی می شود و در صورت داشتن شرایط لازم و موافقت با درخواست شما به شما یک ویزا موقت سه ماه و 90 روزه اعطا می شود.

در این مدت شما باید به اسپانیا سفر کنید و بلافاصله قبل از یک ماه باید درخواست اقامت از طریق تمکن مالی خود را به اداره مهاجرت این کشور تحویل دهید. در صورت موافقت با درخواست شما باید فورا برای دریافت یک شماره بیمه و یک شماره اتباع خارجی در اسپانیا اقدام کنید.

در این مرحله اقامت تمکن مالی اسپانیا برای شما به مدت 1 سال نهایتا صادر می شود . بعد از 1 سال می توانید درخواست خود را مجددا تمدید کنید مشروط به اینکه شرایط لازم را همچنان داشته باشید. این بار نیز برای دو سال دیگر تمدید می شود و هر بار می توانید درخواست اقامت از طریق تمکن مالی خود را تمدید کنید. بعد از 1 سال تبدیل به دو تمدید 2 ساله و پس از آن می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که در مدت اقامت در اسپانیا از طریق تمکن مالی شما اجازه فعالیت اقتصادی در این کشور را ندارید اما بعد از 5 سال که برای اقامت دائم اقدام کردید و در صورت داشتن شرایط لازم، اقامت دائم اسپانیا را گرفتید، می توانید به مدت نا محدود در این کشور زندگی و کار کنید.

بعد زا 10 سال اقامت در کشور اسپانیا شما می توانید اقدام به دریافت تابعیات کشور اسپانیا با تکیه بر شرایط تمکن مالی و همچنین تکیه بر فعالیت اقتصادی فعلی، درآمد، عدم سو پیشینه و غیره خود در این کشور با قبول شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور اسپانیا بکنید.

 

مدارک لازم برای دریافت اقامت از طریق تمکن مالی در اسپانیا

 

بصورت کلی ممکن است مدارک و مستندات با توجه به منطقه خودمختاری که در اسپانیا قصد اقامت در آن را دارید کمی متفاوت باشد اما تقریبا عدمه مستندات شباهت زیادی به هم دارد.

بر این اساس برای دریافت اقامت از طریق تمکن مالی در اسپانیا مدارک و مستندات زیر را باید به سفارت اسپانیا و بعدا به اداره مهاجرت اسپانیا تحویل دهید:

 1. برای اقامت تمکن مالی اسپانیا ارائه پاسپورت معتبر که با حداقل یک و نیم سال اعتبار ضروری است
 2. گواهی عدم سابقه کیفری و سو پیشینه کیفری مربوط به کشوری که در آن زندگی می کنید و یا در 5 سال اخیر در آن زندگی کرده اید.
 3. سند وابستگی همراهان مانند شناسنامه فرزندان و سند ازدواج همسر
 4. شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی ها ترجمه شده
 5. گواهی یا یند تمکن مالی از بانک طرف حساب و یا ضمانت نامه و یا هر دو برای اثبات تمکن مالی
 6. ارائه سند ملکی و یا اجراه نامه ای برای اقامت در اسپانیا
 7. دریافت و ثبت نام بای یک بیمه درمانی معتبر در اسپانیا
 8. ارائه مدرک سلامت پزشکی از پزشکی معتبر
 9. اجاره ملک در اسپانیا
 10. ثبت نام فرزندان در حال تحصیل در مدارس اسپانیا

در نظر داشته باشید که تمامی مستندات باید به زبان اسپانیایی ترجمه شوند و در اختیار اداره مهاجرت اسپانیا قرار بگیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

2 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   هزینه اقامت تمکن مالی اسپانیا خیلی متاثر از مدارک و شرایط شماست
   لطفا با بخش اقامت شرکت ساحر آفتاب تماس حاصل فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.