اقامت تمکن مالی پرتغال

اقامت تمکن مالی پرتغال

اقامت تمکن مالی پرتغال

 

اقامت تمکن مالی پرتغال

 

در سال های اخیر و به دنبال سیاست های مختلف جذب سرمایه گذاری و مهاجر در کشور پرتغال، یکی از متداول ترین راه ها برای اقامت در پرتغال، روش اقامت تمکن مالی پرتغال بوده است.

تردیدی نیست که اقامت اروپا جذابیت های زیادی برای افراد دارد. هر آنچه که هست ، اروپا به عنوان قاره سبز نه تنها آب و هوای خوبی را در اغلب مناطق دارد بلکه شرایط زندگی و رفاه اجتماعی و سیاست های کلانی که در این قاره حاکم است باعث شده است که افراد مختلف از جای جای دنیا به دنبال اقامت اروپا باشند. اما انتخاب کشوری که بتوان در آن اقامت ساده و راحتی را به دست آورد و در ضمن شرایط زندگی و استاندارد های مورد نیاز در فراهم باشد و در ضمن قیمت و هزینه زندگی در آن پایین باشد کار چندان ساده ای نیست. در هر صورت واحد مشترک پولی اروپا یورو، نشان می دهد که هزینه زندگی در اروپا بالا است و نیاز به داشتن شرایط مالی مناسب در اغلب این کشورها به خوبی احساس می شود. بخصوص اگر به دنبال سرمایه گذاری در اروپا و یا بخصوص اقامت از طریق روش هایی مانند تمکن مالی اروپا باشیم.

 اما پرتغال تمامی این استاندارد ها را به هم زده است. پرتغال یکی از بهترین کشورهای اروپایی ازنظر موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی است. این کشور هم همانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر بحران های مالی اوایل قرن بیست و یکم را تا سال 2013 به خوبی تجربه کرد. اما سیاست گذاری های این کشور نه تنها باعث شد تا پرتغال این بحران را با سر بلندی پشت سر بگذارد بلکه در جریان توسعه و پیشرفت های اقتصادی و تجاری خوبی این کشور قرار گرفت تا جایی که شاهد رشد روز افزون سرمایه گذاری در این کشور از سال 2014 به این طرف هستیم و این کشور اکنون در جمع قدرت های اول جهان از نظر جذب سرمایه گذاری و مهاجران مختلف با شرایط متفاوت و اعطا اقامت های مختلف به افراد با شرایط متفاوت مانند اقامت تحصیلی به دانشجویان در پرتغال، اقامت از طریق سرمایه گذاری و همچنین اقامت از طریق تمکن مالی هستیم.

در این مقاله قصد داریم در خصوص اقامت تمکن مالی پرتغال صحبت کنیم. اقامتی که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد بوده است و اینکه بخصوص برای ما ایرانی ها شاید بتوان پرتغال را در ردیف چند کشور برتر جهان برای اقامت تمکن مالی دانست.

 

اقامت تمکن مالی پرتغال چیست؟

 

اقامت تمکن مالی پرتغال

 

در تعریف اقامت تمکن مالی واژه های متفاوتی به کار می رود. مانند اقامت استقلال مالی، اقامت خود حمایتی، اقامت بازنشستگی ، اقامت توانایی مالی و غیره. اما همه این اصطلاحات را باید در یک واژه و یک تعریف خلاصه کرد. اقامت تمکن مالی پرتغال یا اثامت خود حمایتی پرتغال، به اقامتی گفته می شود که فرد در فرد توانایی لازم را برای تامین هزینه های زندگی خود به شکلی دارد که به هیچ عنوان نیاز به کار کردن در کشور مقصد یعنی پرتغال را ندارد.

شاید این باور در برخی به وجود بیاید که اقامت تمکن مالی پرتغال یعنی اینکه فرد بتواند درآمد مناسبی در پرتغال داشته باشد و هزینه های خود را از این روش تامین کند. اما دقیقا خلاف این موضوع در اقامت تمکن مالی پرتغال مطرح است. در این روش یعنی اقامت تمکن مالی فرد توانایی تامین هزینه های زندگی خود و خانواده اش را به راحتی دارد اما نه با کار کردن در کشور پرتغال.

 منظور اینکه فرد در کشور خودش درامد مناسبی از طرق مختلف دارد و می تواند با انتقال این درآمد به کشور پرتغال و بدون اینکه نیاز داشته باشد در این کشور کار کند، هزینه های زندگی خود را تامین کند.  بنابراین روش خود حمایتی به این شکل است که فرد یا متقاضی اقامت استقلال مالی در پرتغال، درآمد کافی برای تامین هزینه های زندگی خود را دارد اما بازار کار پرتغال را اشباع نمی کند.

نکته بسیار مهم در روش اقامت تمکن مالی در پرتغال که با دیگر کشورهای اروپایی تفاوت فاحشی دارد این است که در روش تمکن مالی در پرتغال فرد با وجود اینکه نمی تواند در کشور پرتغال کار کند اما اگر تخصص و توانایی خاصی داشته باشد که بتواند از طریق آن کسب درامد کند و در واقع این تخصص منحصر به خود فرد باشد بدون اینکه وارد بازار کار پرتغال شود و در واقع استخدام شود، می تواند از این تخصص برای تامین هزینه های خود کمک بگیرد. مثلا فردی که برنامه نویسی کامپیوتر می کند و یا فردی که تخصص مکانیکی دارد می تواند در پرتغال مشغول به کار شود. یعنی کسب و کار خود را راه اندازی می کند و وارد بازار کار پرتغال به معنی استخدام و گرفتن فرصت های شغلی نمی شود.

 

چرا اقامت تمکن مالی پرتغال؟

 

همانطور که توضیح داده شد ، در اروپا کشورهای زیادی هستند که اقامت از راه تمکن مالی را به علاقمندان اقامت تمکن اروپا پیشکش می کنند. هر چند این اهداف فرد است که تعیین می کند که کدام یک  از این کشورهای برای اقامت تمکن مالی او مناسب تر است اما بدون تردید پرتغال یکی از بهترین این کشورها است.

مطابق با گزارشات مختلف از شرایط سرمایه گذاری در اروپا کشور پرتغال برای سومین سال پیاپی در سال 2019 موفق شد در راس کشورهایی که بهترین برنامه اقامت را بخصوص از روش سرمایه گذاری در سراسر جهان ارائه می دهند قرار بگیرد. این نشان می دهد که نه تنها نرخ سرمایه گذاری برای دریافت اقامت پرتغال مطلوب است بلکه قوانین و مقررات و محدودیت های ارائه اقامت به متقاضیان نیز بسیار کمتر و ساده تر است.

بصورت کلی 10 معیار برای ارزیابی شرایط اقامت در کشورهای مختلف در نظر گرفته می شود که پرتغال در این ارزیبای ها نمره بسیار خب 79 را به دست اورده است. از جمله این شرایط می توان به قوانین اقامت، قوانین مالیاتی،  پاسپورت،  هزینه زندگی ، کیفیت زندگی، پروسه اعطا اقامت و غیره اشاره کرد.

اقامت تمکن مالی پرتغال همانند سایر انواع اقامت های پرتغال تنها به افرادی اختصاص دارد که از خارج از اتحادیه اروپا قصد اقامت در پرتغال را داشته باشند و در واقع شهروند اروپا تلقی نشوند.

شاید شرایط و قوانین مالیاتی اخذ اقامت تمکن مالی در پرتغال را بتوان اصلی ترین مزیت و دلیل انتخاب پرتغال برای اقامت تمکن مالی دانست. طبق این قوانین افرادی که روش تمکن مالی را برای اقامت پرتغال انتخاب می کنند مشمول پرداخت مالیات از محل سپرده های خود نیستند.  همچنین وجود هزینه های کم زندگی در پرتغال در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپایی نیز تاثیر زیادی دارد تا اقامت از روش تمکن مالی پرتغال را جذاب تر کند. هر چند هزینه کم مورد نیاز برای داشتن توان مالی در پرتغال مد نظر است و می توان گفت که بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی که باید برای دریافت اقامت تمکن مالی درآمد زیادی را اثبات کرد، در تمکن مالی پرتغال ، میزان درآمد زیادی مد نظر نیست.

امنیت بالا در سرمایه گذاری، چالش های کم سیاسی و تنش های اقتصادی ، کم بودن میزان جرم و جنایت در پرتغالف داشتن شهرهایی مانند لیسبون که از نظر شهرسازی بهترین در اروپا هستند،  شرایط جغرافیایی عالیف امکان تحصیل رایگان کودکان و حتی خود افراد در دانشگاه های پرتغال، داشتن زیر ساخت های شهری و سیستم های اطلاعاتی و فناوری فوق العاده و بسیاری از عوامل دیگر هم مزید بر علت شده است تا بتوان پرتغال را دارای شرایط عالی زندگی برای افراد علاقمند به تمکن مالی در پرتغال دانست.

در کنار تمکن مالی در پرتغال می توانید در کشور پرتغال سرمایه گذاری کنید، کسب و کار تخصصی خود را راه اندازی کنید، به راحتی به کشورهای دیگر اروپایی رفت و آمد داشته باشید و حتی به کشورهای افریقایی و آمریکایی نیز دسترسی راحتی داشته باشید، از بیش از 300 روز آفتابی و آب و هوای عالی مدیترانه ای برخوردار شوید، در باشگاه های مختلف ورزشی این کشور در حد بالاترین استاندارد های بین المللی کودکان خود را ثبت نام کنید و مهم تر از همه با دریافت اقامت تمکن مالی پرتغال به راحتی می توانید اقامت دائم پرتغال را در کمترین زمان به دست بیاورید. یعنی شرایط تبدیل اقامت تمکن مالی پرتغال به اقامت دائم و سپس شهروندی پرتغال به سادگی فراهم است.

 

میزان درامد و یا اثبات درآمد برای اخذ اقامت تمکن مالی پرتغال

 

اقامت تمکن مالی پرتغال

 

با تمامی شرایط فوق الذکر اینکه میزان درآمد برای اقامت تمکن مالی پرتغال چقدر باشد اهمیت اول ما است. یونان یکی از کشورهایی است که به دادن اقامت تمکن مالی با درامد کن شهرت دارد. برای اقامت تمکن مالی یونان باید حداقل در ماه 1500 یورو در امد را اثبات کنید. همچنین برای اقامت تمکن مالی در کشور اسپانیا و یا آلمان باید درآمد حداقل 2500 یورو را در ماه اثبات کنید. سپرده گذاری در این کشورها نیز با هزینه های بالا امکان پذیر است.

اما در پرتغال تنها با داشتن و اثبات درامد روزانه 40 یورو یا درآمد ماهیانه 1200 یورو به راحتی شرایط اخذ اقامت تمکن مالی پرتغال را به دست می آورید. ضمن اینکه تنها برای اینکه بتوانید اقامت اولیه تمکن مالی پرتغال را به دست بیاورید باید برای یک سال از قبل اقدام به سپرده گذاری در یک حساب در پرتغال بکنید.

بنابراین باید برای یک سال 12 تا 1200 یورو یعنی 14800 یورو در یک حساب باید سپرده کنید که پیشنهاد می وشد حداقل 15000 یورو در نظر گرفته شود. برای تمدید اقامت تمکن مالی پرتغال نیز برای دو سال باید این سپرده گذاری انجام شود که اگر از ابتدا این میزان را سپرده کنید شرایط تمدید اقامت تمکن مالی کشور پرتغال را بهتر خواهید داشت . یعنی برای دو سال باید نزدیک به 30 هزار یورو سپرده گذاری کنید.

این کار برای تضمین و محکم کاری است که شما بتوانید در طول اقامت خود به راحتی هزینه های زندگی خود را تامین کنید. البته برای زندگی در شهرهایی مانند لیسبون و پورتو که گران تر هستند ممکن است بعضا اثبات درامد بالاتر نیز از شما درخواست شود. بخصوص اگر مرکز شهر را برای زندگی انتخاب کرده باشید ولی نهایتا بیش از 1500 یورو درآمد در ماه را نباید اثبات کنید.

لازم به توضیح است که این درآمد برای سرپرست خانواده است و اگر فردی قصد اقامت تمکن مالی را به همراه خانواده اش داشته باشد باید بتواند درامد بیشتری را تضمین کند.

 بر این اساس برای همسر خود باید 720 یورو اضافی تر و برای هر یک از فرزندان خود نیز باید 360 یورو اضافی تر را در هر ماه درامد داشته باشد و این را اثبات نماید. باز هم تاکید می شود که این درامد باید در خارج از پرتغال تامین شود و به پرتغال انتقال داده شود. بنابراین حتی اگر فرد با تکیه بر تخصص و توانایی های فردی خود کسب و کار و حرفه خود را در پرتغال راه اندازی کند و درامد داشته باشد باید ماهیانه درآمد اثبات شده خود در خارج از کشور و بیرون از اتحادیه اروپا را به داخل کشور پرتغال انتقال دهد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.