مکزیک

کشوری بین ایالت متحده و آمریکای مرکزی، دارای سواحلی در اقیانوس آرام و سواحلی در خلیج مکزیک دارای چشم اندازی متنوع از کوه ها، بیابان ها و جنگل هاست

مکزیک

کشوری است در آمریکای شمالی. نام آغازین این کشور اسپانیای نو بود. اما پس از آن‌که نام پایتخت آن را مکزیکوسیتی انتخاب کردند نام مکزیک که برگرفته از زبان سرخ‌پوستی ناهو آتل است را برای آن برگزیدند.

پایتختمکزیکوسیتی (پرجمعیت‌ترین شهر دنیا است)
واحد پولپزوی مکزیک
زباناسپانیایی
آب و هواآب و هوای آن در نواحی مرتفع معتدل کوهستانی و در سایر نواحی گرم و مرطوب و یا خشک است
جمعیت120.8 میلیون نفر
پیش شماره0052
مذهب82.8% مردم مسیحی کاتولیک و 7.9% پیرو دیگر شاخه های مسیحیت هستند
مساحت2000000 کیلومتر مربع
همسایه هااین کشور از شمال با ایالات متحده آمریکا و از جنوب شرقی با گواتمالا و بلیز هم‌مرز است. همچنین اقیانوس آرام در غرب و جنوب، خلیج مکزیک در شرق و دریای کارائیب در جنوب شرق آن را دربرگرفته‌اند

مکزیک

پایتخت: مکزیکو سیتی

حکومت : جمهوری فدرال ریاست جمهوری تحت قانون اساسی

واحد پول : پسو (peso )

مساحت : 1,964,375km²

مساحت آبی : 20 430km²

مساحت خشکی : 1,943,945km²

جمعیت : 118,395,054 بر اساس آمار سال 2013

زبان : رایج ترین زبان اسپانیایی است

مذهب: کاتولیک رومی 89 درصد، پروتستان 6 درصد و سایر مذاهب 5 درصد

واحد برق : 127V, 60Hz (US type A plug)

کد کشور : 52+

منطقه زمانی : UTC −6 to UTC −8

درباره مکزیک

مکزیک (Mexico ) که در اسپانیایی به نام مکزیکو (México ) تلفظ می شود کشوری شگفت انگیز در آمریکای شمالی است که در بین ایالات متحده آمریکا در شمال  و گواتمالا و برزیل در جنوب شرقی قرار گرفته است.

این کشور یکی از کشور های ساحلی دنیا است که خط ساحلی آن بالغ بر 10000 کیلومتر است. ساحل مکزیک شامل خلیج مکزیک و دریای کارائیب در شرق و اقیانوس آرام در غرب می شود.

مکزیک آب و هوای گرم و معتدلی دارد ، غذای این کشور در همه دنیا زبانزد است و بسیار لذیذ و منحصر به فرد است، مردمانی هنرمند و تاریخی طولانی دارد ، سایت های باستان شناسی این کشور شامل انواع هرم ها، موزه ها، املاک تاریخی، معماری های فوق العاده  و شهر های قرن 21 است.

آب و هوا در این کشور متنوع است . از کوهستانی برفی  در سیرا(Sierras ) گرفته تا جنگل های بارانی در جنوب شرقی و بیابان هایی در شمال غربی هم هدر این کشور دیده می شوند اما در کل هوای معتدلی دارد.

ماهیگیری های عالی و مقاصد جهانی گردشگری مااند آکاپولکو ( Acapulco) ، کانکون (Cancun )، کوزومل(Cozumel )، لوس کابوس (Los Cabos ) و مازاتلان (Mazatlan ) در مکزیک را نباید از دست بدهید.

به گفته سازمان تجارت جهانی مکزیک به عنوان هفتمین مقصد گردشگری دنیا در بین گردشگران جهان قرار گرفته است.

مکزیک به طور رسمی ایالات متحده مکزیک نامیده می شود. مکزیک بدون تردید یکی از زیباترین و محبوب ترین مقاصد گردشگری بر روی این کره خاکی است . بخش عمده ای از صنعت گردشگری مکزیک را اطراف سواحل و استراحتگاه های آن و همچنین منطقه آلتیپلانو (altiplano ) در مرکز کشور مکزیک تشکیل می دهد.

بازدید از منطقه شمالی مکزیک به گردشگران این امکان را می دهد که کمی از مناطق پر جمعیت و شلوغ دور باشند . مردم ایالات متحده  و گردشگران این کشور علاقمند به  بازدید شبه جزیره باخا (Baja ) و استفاده از مدرن ترین و جدیدترین استراحتگاه های ساحلی کانکیون( Cancún) و پورتو والارتا(Puerto Vallarta ) هستند.

اما گردشگران اروپایی بر خلاف گردشگران آمریکایی مناطق استراحتگاهی کوچکتر مکزیک در جنوب مانند  پلایا دل کارمن (Playa del Carmen ) و شهرهای مستعمره ای مانند سان کریستوبال دلاس کاساس(San Cristobal de las Casas ) و گوواناوواتو ( Guanajuato) را دوست دارند.

آب و هوای مکزیک

مکزیک از سیستم متریک برای تمامی انواع اندازه گیری ها استفاده می کند. همه پیش بینی های آب و هوا و هواشناسی بر اساس سانتیگراد (° C ) است.

آب و هوا در سراسر چشم انداز های جغرافیایی مکزیک تنوع و تفاوت زیادی دارد  در ناحیه شمالی شبه جزیره باخا ، در ساحل اقیانوس آرام و برخی از مناطق دیگر آب و هوا مدیترانه ای است در حالی که آب و هوای طرف دیگر همین شبه جزیره در معرض دریایی کوتز قرا رگرفته است.

با رفتن به جنوب شبه جزیره باخا  تغییرات اقلیمی آب و هوای این منطقه را نیمه خشک و خشک تر از سایر مناطق می کند ولی این جریان تا زمان رسیدن به منطقه لاپاز و کاوب ادامه دارد و وقتی به این مناطق رسیدید  آب و هوایی بی نظیر استوایی را تجربه خواهید کرد.

در سرزمین اصلی مکزیک، در مناطق شمالی آب و هوا کوهستانی و متمایل به سرد است و مناطق پایین تر آب و هوای خشک تری حاکم است. آب و هوای گرمسیری از منطقه تامپیکو تا کنکون و همچنین اطراف آن تا سواحل اقیانوس آرام دیده می شود.

چشم انداز

بالاترین مناطق کوه های سر سخت و ناهموار مکزیک و پایین ترین مناطق را دشت های ساحلی تشکیل می دهند. فلات هایی در قسمت بالاتر و دشت ها و علفزارهایی با درختان مزویت در شمال شرقی در سطح پایین تری قرار دارند.

بیابان و کوه های ناهموار در شمال غربی ، جنگل های بارانی و گرمسیری در جنوب و جنوب شرقی مانند چیاپاس، کمپچ و … و همچنین جنگل های مخروطی  و جنگل های معتدل در بخش مرکزی هر یک چشم انداز هایی بی بدیل و خارق العاده از نقاشی خدا در این سرزمین متنوع و زیبا هستند.

تعطیلات در مکزیک

 • 1 ژانویه
 • 6 ژانویه: روز سه مرد عاقل . روز سه مرد عالق جشن گرفته می شود و در این روز به کودکان و بچه ها یهودی هدیه داده می شود.
 • 2 فوریه: روز کاندلاریا ویرجین . در بسیاری از مناطق کشور جشن گرفته می شود هر چند جزو تعطیلات رسمی نیست.
 • 5 فوریه: روز قانون اساسی
 • 24 فوریه: روز تعیین پرچم مکزیک
 • اولین روز یکشنبه ماه مارس به عهنوان روز خانواده
 • 21 مارس: تولد بنیتو جوارز( متولد سال 1806) سال 2006 دویستمین سالگرد تولد او بود.
 • 1 مه: روز کارگر
 • 5 مه : روز نبرد پوبلا علیه ارتش فرانسه که در قرن 19 اتفاق افتاد
 • 10 مه: روز مادر
 • 1 سپتامبر: روز دیا دل اینفورم ( Dia del Informe) هر چند رسمیت سابق را ندارد ولی هنوز مهم است. زیرا روزی است که رئیس جمهور مکزیک در خصوص اهداف و برنامه ها و میزان کار پیشرفت های کاری به ملت توضیح می دهد. هر رئیس جمهور باید 6 اطلاعیه صادر کند.
 • 15 سپتامیر: روز گریتو د دولورز ( Grito de Dolores)
 • 16 سپتامبر: روز استقلال مکزیک. این روز به مناسبت استقلال مکزیک از اسپانیا در سال 1810 جشن گرفته می شود.
 • 12 اکتبر: روز کشف آمریکا که البته جزو تعطیلات رسمی نیست
 • 2 نوامبر: روز مردگان
 • 20 نوامبر: روز انقلاب
 • 12 دسامبر: روز مریم مقدس
 • 24 دسامبر: شب کریسمس. از تعطیلات رسمی نیست. اما به طور معمول این روز کسی کار نمی کند و تعطیل هستند.
 • 25 دسامبر: روز کریسمس
 • 31 دسامبر: شب سال نو

عید پاک نیز به شکل غیر رسمی در بسیاری از مناطق کشور جشن گرفته می شود . در تقویم سالیانه کاتولیک ها اولین روز یکشنبه بعد از اولین ماه کامل بهاری به عنوان روز عید پاک شناخته شده است. این روز اگر با روز تعطیلات مصادف شود معمولا به روز دوشنبه تغییر داده می شود تا از تعطیلی آن استفاده شود.

زمان

در مکزیک سیستم ساعت بصورت 24 ساعته مورد استفاده می باشد. سیستم ذخیره سازی ساعات روزانه یا DST  که در ایران به ساعات تابستانه مشهور است در مکزیک هم همانند آمریکا تا سال 2007 اجرا می شد و از اولین روز یکشنبه ماه آوریل تا آخرین روز یکشنبه ماه اکتبر اجرا می شد. هر چند این موضوع هنوز هم در مناطق گرمسیری جنوب مکزیک اجرا می شود ولی در برخی از مواقع که سیستم DST در آمریکا روشن است ممکن ایت در مکزیک خاموش باشد.

چند استثنا برای این قانون وجود دارد. دولت سونورا در جنوب آریزونا قانون DST را اجرا نمی کند.باجو کالیفورنیا تنها ایالت در مکزیک است که در سال 2007 به دنبال قانون آمریکا  از روز دوم ماه مارس تا روز یکشنبه اول ماه نوامبر DST را اجرا می کند.

باکا کالیفرنیا همچنان سیستم قدیمی زمان را دنبال می کند و مانند بقیه مناطق مکزیک به DST رجوع می کند. به همین دلیل در برخی از ایام سال ممکن است اختلاف ساعات متفاوتی را در مکزیک مشاهده کنید.

 

مناطق مختلف مکزیک

 • منطقه باخا کالیفرنیا ( Baja California)

شامل مناطق باخا کالیفرنیا(Baja California ) و باخا کالیفرنیا سور (Baja California Sur ) . شبه جزیره غربی مکزیک است که با کالیفرنیا ایالات متحده آمریکا هم مرز است.

 • مکزیک شمالی

شامل مناطق چیوائووا ( Chihuahua)، کوهویله( Coahuila)، دورانگو (Durango )، نووئون (Nuevo León )، سینالووا (Sinaloa )، سونورا (Sonora) ، تامالیپاس(Tamaulipas ).

شامل بیابان های گسترده و کوه های ایالات مرزی است. این مناطق اغلب توسط گردشگران نادیده گرفته می شود و از جمله مناطق ناشناخته مکزیک هستند که دیدنی های بسیار زیادی دارند.

 • منطقه باجیو ( The Bajio)

شامل مناطق آگواسکالینتز (Aguascalientes ) ، گواناجواتو (Guanajuato ) ، زاکاتکاس (Zacatecas ) ، سان لوئیس پوتوسی (San Luis Potosi )، کوئرتارو (Querétaro ) .

ایالت ها و مناطق تاریخی مکزیک در این محدوده قرار گرفته اند و یک معدن بزرگ و سنتی نقره نیز در این منطقه وجود دارد.

 • مناطق مرکزی مکزیک

شامل مناطق هیدالگو (Hidalgo )، مکزیکو سیتی (Mexico City )، ایالت مکزیک (Mexico State )، مورولوس (Morelos )، پوبلا ( Puebla)، تالاسکلا ( Tlaxcala)، وراکروز (Veracruz )

پایتخت و مرکز مکزیک به همراه شهر های اطراف آن که مقاصد اصلی توریستی هم هستند.

 • سواحل اقیانوس آرام

مناطق ساحلی اقیانوس آرام عبارتند از چیاپاس (Chiapas )، کلیما (Colima )، گوئررو (Guerrero )، جالسکو (Jalisco )، میشیوکان (Michoacan )، ناییریت (Nayarit )، اواسکا ( Oaxaca)

مناطق ساحلی و گردشگری و گرمسیری مکزیک که به عنوان سواحل جنوبی مکزیک شناخته می شوند.

 • شبه جزیره یوکاتان (Yucatan Peninsula )

شبه جزیره یوکاتان شامل مناطق کامپچ ( Campeche) ، کوئینتانا روو (Quintana Roo ) ، تاباسکو (Tabasco ) . یوکاتان (Yucatán ) می باشد.

جنگل ها و مکان های باستان شناسی مایان و همچنین سواحل کرائیب در این مناطق قرار دارند.

شهرهای مهم مکزیک

 • مکزیکو سیتی (Mexico City )

پایتخت جمهوری مکزیک و یکی از سه شهر بزرگ جهان و از شهر های پیشرفته و با تاریخی 700 ساله است. در این شهر فوق العاده همه چیز را تجربه خواهید کرد. از پارک های دیدنی گرفته تا خرابه های آزتک، معماری های قدیمی و استعماری، موزه ها ، زندگی شبانه و خرید های لوکس و سنتی و … همه را در این شهر به راحتی می توانید تجربه کنید.

 • آکاپولکو (Acapulco )

این شهر یکی از شهرهای پیشرفته جهان محسوب می شود و به دلیل زندگی پر شور و هیجان و شب زنده داری و همچنین به دلیل غذاهای خوشمزه و ترافیک کابوس وار آن شهرت دارد.

 • کانکون (Cancun)

یکی از معروف ترین و پر طرفدار ترین و همچنین پیشرفته ترین شهر های ساحلی دنیا است که به دلیل آب های شفاف و نمای فوق العاده سواحل آن زبانزد شده است. این شهر فضایی پر جنب و جوش و مهمانی مانند دارد و از امکانات تفریحی و گردشگری ارزشمندی در سواحل آن استفاده شده است.

 • گوادالاخارا (Guadalajara)

شهری سنتی و مرکز ایالت جالسکو ( Jalisco) است. این شهر به عنوان خانه موسیقی ماریاچی و تکیلا شناخته می شود . آب و هوای این شهر دائما بهاری است و مرکز شهر بسیار دیدنی و پر طرفدار است.

 • مازاتلان (Mazatlan )

شهری زنده و پویا در سواحل اقیانوس آرام ، مرکز حمل و نقل اصلی مکزیک و محبوب ترین مکان برای تعطیلات تابستانی و بهاری. در این شهر قدیمی ترین کارناوال مکزیک و یکی از بزرگترین کارناوال های دنیا هر ساله بر پا می شود.

 • مونتری (Monterrey )

یک شهر بزرگ و مدرن که مرکز تجاری و صنعتی مکزیک می باشد. آب و هوای این شهر خشک و کوهستانی است.

 • سان لوئیس پوتوسی (San Luis Potosi )

شهری مرکزی در مکزیک که از شهرهای استعماری مکزیک بوده و زمانی به عنوان یکی از بزرگترین شهر های تولید کنندده نقره در دنیا بود.

 • تاکسکو (Taxco )

شهری کوهستانی و بسیار زیبا و دلفریب که هم اکنون به عنوان مکانی قدرتمند برای تجارت نقره جات دکوری و تزئینی از ارزان ترین نوع ساخته های نقره تا جواهرات بسیار ارزشمند و گران قیمت با هنر دست ظریفانه و ریزه کاری مردم این شهر می باشد.

 • تیوانا (Tijuana )

شلوغ ترین گذرگاه مرزی مکزیک برای عابرین پیاده و خودروهای شخصی است. این شهر برای مدت زمان زیادی به عنوان مرکز خرید و فروش برای شمال کالیفرنیا به دلیل مجاورت با سن دیه گو بود.

از دیگر شهر های مهم مکزیک می توان به پوئبلا ( Puebla ) و سیوداد جوارز (Ciudad Juarez) اشاره کرد.

سایر مقاصد گردشگری و دیدنی مکزیک

 • کوپر کانیون (Copper Canyon) ( Barrancas del Cobre)

یک مقصد عجیب و غریب برای مسافرانی که به دنبال ماجراجویی در راه های دور و در منطقه ای منحصربه فرد هستند. یک رانندگی کوهستانی فوق العاده و یکی از بزرگترین رالی های کوهستانی که شما باید تجربه کنید. در این مسیر رانندگی باید تا ارتفاع بیش از 2438 متر در چپه (CHEPE ) از راه آهن چیهوا هوا ال پاسیفیکو ( Chihuahua al Pacifico) بالا می برد.

همچنین در این مسیر می توانید پیاده روی کنید، اسب سواری کنید، پرندگان را مشاهده کنید و با سرخپوستان تارا هومارا ایندیانز (Tarahumara Indians ) ملاقات کنید. این منطقه خاص افراد ماجراجو و عاشق طبیعت است که گاها باید مسیر های سخت و صعب العبوری را برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود طی کنند.

هر چند در این مسیر یک قطار گردشگری هم در نظر گرفته شده است ولی خیلی از این قطار استقبال نمی شود. کوهنوردی در کوه های کوپر، سیرا مادر و قدم زدن در بیابان های چیهوا وان مکزیک را از دست ندهید.

در نظر داشته باشید که اگر می خواهید از قطار چپه استفاده کنید این قطار از لاس موچیس (Los Mochis ) حرکت می کند ولی مناظر بسیار دیدنی این مسیر از ال فورت (El Fuerte ) شروع می شود .

این قطار در سمت چپ توقف می کند و به بالای تپه تا کریل یا چیهوا هوا حرکت می کند. با دوربین خودتان از راهروها و گذرگاه های زیر زمینی که قطار از آن عبور می کند عکس بگیرید .

مناظر در مسیر و قله بدون اغراق بسیار دیدنی و زیبا هستند و این سفر می تواند از 2 تا 12 ساعت وقت شما را در این مسیر پر کند.

وقتی قطار در سرازیری قرار گرفت خود را در کابین رو باز قطار قرار دهید جایی که می توانید با آرامش و راحتی از مسیر لذت ببرید. معمولا در این مسیر از دو نوع قطار اکسپرس و قطار محلی و هر کدام از نوع فرست کلاس و درجه دو استفاده می شود ولی قطارهای اکسپرس هزینه ای دو برابر دارند.

 • دریای کوتز

بازدید از زادگاه نهنگ ها، شنا کردن با دلفین ها و با کایاک دریایی در آب های گرم دریای کوتز در کنار ساحل شرقی باخا کالیفرنیا در نزدیکی لا پاز یکی از مهیج ترین تفریحات دریایی در مکزیک است. همچنین تماشای غروب خورشید در پورتو پیناسکو و سن کارلوس آرامشی بی وصف دارد که نباید آن را به هیچ وجه از دست بدهید.

 • سایت های پرورش پروانه پادشاه

جزء مناطق طبیعی حفاظت شدن در ارتفاعات ایالت میشیوکان است. در این مناطق میلیون ها پروانه از ماه نوامبر تا مارس وجود دارد و به این منطقه هجوم می آورند و دلیل آن شاید هنوز هم مشخص نباشد. هر چند تعداد این پروانه ها در سال های اخیر کاهش یافته است.

اگر در بین این ماه ها به مکزیک سفر می کنید قبل از اینکه این منطقه را ترک کنند آنها را حتما مشاهده کنید. از تنوع زیستی خارق العاده منطقه آگوا بلانکا کانیون ( Agua Blanca Canyon) هم لذت خواهید برد.

 • کانیون سومیدرو (Sumidero Canyon )

از اسکله های رویو گریولووا (Rio Grivalva ) تنها رودخانه اصلی در مکزیک می باشد. این اسکله در نزدیکی توکستلا گوتیرز (Tuxtla Gutiérrez ) قرار دارد که در منطقه چیاپاس (Chiapas ) واقع شده است. برای بازدید از این منطقه می توانید از تورهای مخصوص استفاده کنید تا به این پارک ملی تنگه دیواری های هدایت کند.

به احتمال زیاد شما می توانید در این پارک دسته های فلامینگو مشاهده کنید، پلیکان ها را ببینید و سایر پرندگان آبزی را از نزدیک مشاهده کنید . در ضمن این مکان زادگاه تمساح ها هم هست و ممکن است شانس این را داشته باشید که انها را هم ببینید.

 

سایت های باستان شناسی مکزیک

 • چیچن ایتزا (Chichen Itza )

شهر شگفتی های مایان که در سال 1988 به عنوان یکی از سایت های جهانی یونسکو به ثبت رسید و امروزه به عنوان یکی از هفت عجایب جدید جهان شناخته می شود

 • کوبا (Coba )

شهر عجایب مایان دیگری که در اطراف دو تالاب قرار دارد.

 • امپلو مایور (Templo Mayor )

خرابه های اهرام آزتک از تنوچتیتلان ( Tenochtitlan) قبل از ورود اسپانیایی ها در مکزیک است و درست در مرکز شهر مکزیکو سیتی قرار دارد

 • ای کی بالام (Ek Balam)

به تازگی به عنوان یکی از سیات های مایان بازسازی شده است. این بنا به خاطر گچ های زیبا و رنگی کنده کاری شده و منحصر به فردی که دارد و همچنین نمونه های عالی سنگ های حکاکی شده شهرت دارد.

 • ال تاژین (El Tajín )

این سایت در ایالت وراکورس در نزدیکی شهر پاپانتلا ( Papantla) واقع شده است. این بنا یکی از آثار ثبت شده در یونسکو می باشد

 • گوانوجواوتو (Guanajuato )

در ایالت گواناجواتو واقع شده است دو سایتی که قسمتی از ترادیشین ال باجینو ( Tradición él Bajío) در پلازولس ( Plazuelas) و پرالتا ( Peralta) هستند

 • مونت آلبان (Monte Albán)

سایتی در ایالت اوآچاکا ک هزا سایت های زاتوپک ( Zapotec) و مربوطه به 500 سال قبل از میلاد می باشد. این سایت نیز از آثار ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو است.

 • پالنکیو (Palenque )

شهر میالنی واقع شده در ایالت چیاپاس ( Chiapas) . پالنکیو به دلیل نقاشی های حیرت انگیزش شهره شده است. این سایت همچنین به دلیل اینکه بزرگترین تراس یا بالکن در منطقه بارانی مکزیک را به خود اختصاص داده است نیز شهرت دارد .

 • تئوتیهائوکان (Teotihuacan )

سایتی در ایالت مکزیک و در نزدیکی مکزیکو سیتی . سایتی بزرگ و جذاب با چندین اهرام بزرگ و دیدنی

 • تولوک (Tulum )

شهر ساحلی مایان با نماها و ویوهایی خار قالعاده از جزایر کارائیب که به اواخر دوران مایان بر می گردد.

 • اوکسمال (Uxmal )

شهر قابل توجه و مهم مایان که در ایالت پوک ( Puc Region)واقع شده است. در سال 1996 به عنوان یکی از سیات های ارزشمند در یونسکو به ثبت رسید.

سفر به مکزیک

شرایط ویزا

سفر بدون ویزا به مکزیک

بر اساس گزارش وزیر امور خارجه مکزیک برخی از اتباع خارجی که قصد سفر برای گردشگری و یا کسب و کار در کمتر از 180 روز را دارند و یا در صورتیکه در طول سفر خود کمتر از 30 روز در مکزیک خواهند ماند می توانند بدون دریافت ویزا به این کشور وارد شوند.

البته این شرایط تنها برای برخی از افراد مربوط به برخی از کشور های تعیین شده می باشد.

 افرادی که می توانند تحت این قانون وارد مکزیک شوند و نیازی به دریافت ویزا ندارند باید از شهروندان اتحادیه اروپا و یا هر یک از کشور ها آندورا، آرژانتین، استرالیا، باهاما، باربادوس، بلیز، برزیل، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، هنگ کنگ، ایسلند، اسرائیل، جامائیکا، ژاپن، لیختن اشتاین، ماکائو، جزایر مارشال، مالزی، میکرونزی، موناکو، نیوزیلند، نروژ، پالائو، پاناما، پاراگوئه، پرو، سان مارینو، سنگاپور، کره جنوبی، سوئیس، ترینیداد و توباگو، ایالات متحده، اروگوئه، واتیکان و ونزوئلا باشند.

سایر افرادی که می توانند بدون دریافت ویزا وارد خاک مکزیک در مدت مشخصی شوند عبارتند از :

 • شهروندان هر کشوری که دارای ویزای معتبر و یا اقامت دائم در کانادا، ژاپن، انگلستان، ایالات متحده و یا منطقه شنگن باشند
 • شهروندان هر کشوری که ساکنان دائمی شیلی، کلمبیا و پرو باشند
 • ساکنان کشور فرانسه و سایر ادارات و قلمروهای زیر نظر کشور فرانسه، قلمروهای دانمارک و سرزمین های کارائیب

توجه داشته باشید که در مورد بریتانیا تنها افرادی که کارت شهروندی بریتانیا و انگلستان را داشته باشند و از شهروندان این اتحادیه محسوب شوند و همچنین شرایط دریافت ویزای بریتانیا و انگلستان را داشته باشند می توانند بدون دریافت ویزا در این شرایط تعریف شده وارد مکزیک شوند.

دریافت ویزا

ویزای تعیین اعتبار الکترونیکی بری سفر به مکزیک برای شهروندان روسیه، ترکیه و اکراین در اینترنت بصورت آنلاین طراحی و تعریف شده است مشروط به اینکه آنها از طریق هوایی و با استفاده از هواپیما بخواهند وارد مکزیک شوند.

افرادی که این ویزا را دریافت می کنند مجاز به ورود به مکزیک با اعتبار 30 روزه از زمان صدور هستند و ویزای آنها بصورت یک بار ورود است. وقتی این افراد وارد مکزیک شدند می توانند با استفاده از این ویزا به مدت 180 روز در مکزیک برای مقاصد گردشگری و تفریحی بمانند.

سایر ملیت هایی که نام آنها برده نشد برای دریافت ویزا باید با کنسولگری مکزیک در کشور خودشان تماس بگیرند تا شرایط لازم برای شهروندان ملیت خودشان را به آنها اعلام کنند. اغلب ممکن است قبل از سفر نیاز به دریافت ویزا داشته باشند.

همچنین اگر نیاز به اطلاعات اضافه تری دارید دفاتر دیپلماتیک مکزیک در بسیاری از کشور های دنیا جوابگوی شما هستند

ضمانت ورود به مکزیک

مقامات موسسه ملی مهاجرت مکزیک تمامی گردشگران را از همه نقاط دنیا در تمامی ورودی های زمینی و هوایی بازرسی و چک می کنند. این در تمامی ورودی ها بصورت برجسته به نمایش در آمده است.

تمامی بازدیدکنندگان و تجاری که وارد مکزیک می شوند به غیر از افرادی که در حدود 20 کیلومتری مکزیک زندگی می کنند و تنها برای کمتر از 72 ساعت وارد خاک مکزیک می شوند شامل این بازرسی ها هستند

کارت مهاجرت به مکزیک در حال حاضر به عنوان رسمی Formma Migratoria Múltiple یا فرم مهاجرت چند گانه و بصورت اختصاری به نام FMM شناخته می شود.

طرح های فعلی کارت های مهاجرتی به مکزیک که از سال 2014 در دسترس هستند به شکل مستطیلی و بلند هستند. در صورتیکه به پرواز به مکزیک سفر کنید هزینه صدور کارت مهاجرتی معمولا با هزینه بلیط برای شما حساب خواهد شد ضمکن اینکه از سال 2016 و مطابق با مقررات جدید می توانید برای صدور آنلاین کارت مهاجرتی خود اقدام نمایید.

شکا کارت مهاجریت و یا کارت FMM با سوراخ هایی مشخص شده که این کارت را به دو قسمت تقسیم می کند. بخش پایین تر دقیقا همان اطلاعاتی را از شما ارائه داده است که در بخش بالای کارت ارائه شده است.

پس از ورود به مکزیک ودر هنگام بازرسی گذرنامه و پر کردن کارت مهاجرت افسر مرزی بخشی را که صورت ماشین نویی شده و برای او بهتر قابل خواندن است را با بخش اطلاعات گذرنامه شما مقایسه می کند و توسط نوعی دستگاه بارکدی اطلاعات فرم مهاجرت را در رایانه اسکن و سپس کرات مهاجرتی شما برای مدت اقامت شما تمدید می شود. سپس قسمت پایینی کارت مهاجرت را جدا می کند و قیمت بالاتر را به شما به همراه گذرنامه تحویل می دهد.

کارت مهاجرتی را مرتبا به همراه گذرنامه در تمامی مراحل سفر به همراه داشته باشد . تحت قانون مکزیک مسئولیت شما این است که اطمینان یابید که قسمت دیگر کارت مهاجرتی در پایان سفر به دولت مکزیک دوباره بازگردانده می شود تا افسر مرزی با اسکن بارکد آن خروج شما را از مکزیک اعلام و تضمین نماید که شما به موقع خاک مکزیک را ترک کرده اید.

همچنین برای ورود به هر یک از هتل ها و یا مسافر خانه های مکزیک شما باید کارت مهاجرتی خود را نشان بدهید. مراقب باشید که کارت مهاجرتی مکزیک خود را تحت هیچ شرایطی گم نکنید. اگر این اتفاق افتاد فورا موضوع را اطلاع و پیگیری نمایید زیرا در هنگام خروج از کشور برای شما مشکلاتی پیش خواهد آمد.

 

ضمانت ورود به مکزیک

اگر از طریق جاده های مرزی وارد مکزیک می شوید نباید انتظار داشته باشید که مقامات مرزی کارهای شما را بصورت اتوماتیک انجام داده باشند و کاغذ های ورودی شما را تکمیل نمایند.

اگر شما کرات مهاجرتی خود را بصورت آنلاین دریافت نکرده باشید باید نزدیکترین دفتر inm یا دفاتر مهاجرتی را پیدا کنید و از طریق روش های مناسب و تعریف شده با پرداخت هزینه ها باید قبل از رسیدن به سرزمین اصلی کارت مهاجرتی خود را دریافت نمایید.

متاسفانه دفاتر مهاجرتی مکزیک پول نقد را قبول ندارند بخصوص آن دست هاز دفاتر مهاجرتی که در بنادر و یا خطوط مرزی کار می کنند و دلیل آن هم است که هزینه های پرداختی شما را دفتر مهاجرتی اصلی بصورت نقد قبول نمی کند از این رو باید پس از دریافت فرم ها و تکمیل آنها به نزدیکترین بانک رفته و هزینه را آنجا به حساب دفتر مهاجرتی مرکزی واریز و بعدا با فیش پرداختی به دفتر مهاجرتی برای ادامه امور مراجعه نمایید.

در دفتر مهاجرتی باید مدارک خود را ارائه نمایید و کمی منتظر باشید و کارت مهاجرتی خود را دریافت کنید.

علاوه بر این همانگونه که در بالا توضیح داده شد اگر شما به همراه وسیله نقلیه شخصی خود وارد خاک مکزیک می شوید برای اینکه بتوانید با این خودرو در داخل کشور و خارج از نقاط مرزی هم بتوانید رانندگی کنید باید مجوز ورود خودرو داشته باشید و این مجوز را دریافت نمایید.

همچنین افسران مرزی inm در محل ورودی شما به مکزیک می توانند درخواست کنند تا شما برگه ای را نشان دهید که نشان دهنده وضعیت اقتصادی مناسب شما برای خروج از مکزیک می باشد این برگه همان برگه تمکن مالی است که باید در این حالت به افسر نشان داده شود ولی مسافران هوایی نیاز دارند تا بلیط برگشت خود را به افسران فرودگاه نشان دهند.

اگر قصد عبور از مناطق مرزی را ندارید یعنی اینکه در همین مناطق مرزی خواهان گشت و گذار هستید و یا ورود و خروج شما به مکزیک بیش از سه روز به طول نخواهد انجامید می توانید اگر از شهروندان آمریکایی و یا کانادایی هستید بدون دریافت کارت مهاجرتی وارد مکزیک شوید و نیازی به ارائه مدارک و تهیه این سند ندارید.

ورود مجدد به کشورهای کانادا و ایالات متحده امریکا از خاک مکزیک تنها نیاز به یک گذرنامه معتبر دارد اما در بسیاری از مواقع تنها نشان دادن گواهینامه رانندگی پیشرفته ایالات متحده و کانادا و یا یک کارت شناسایی عکس دار و یا کارت های پاسپورتی ایالات متحده کفایت می کند و شما می توانید در این حالت از طریق دریا و یا مرزهای زمینی مجددا وارد خاک آمریکا و یا کانادا شوید.

گمرک

علاوه بر دریافت کارت مهاجرتی مطابق با قوانین و مقررات مکزیک شما باید برای وارد شدن به مکزیک بخصوص از طریق مسیر های هوایی از طریق گمرک نیز رد شوید.در مکزیک آدوانا یا همان گمرک به عنوان بخشی از خدمات اداره مالیاتی مکزیک فعالیت می کند و زیر مجموعه دبیرخانه امورمالی و اعتبار عمومی مکزیک است.

در فرودگاه های مکزیک عبور از قسمت گمرکی به این معنی است که مسافران باید اقدام به تکمیل فرم هایی به عنوان فرم اعلامیه گمرکی بکنند و آن را به افسر گمرک تحویل دهند و سپس با اعلام افسر گمرک باید از مکانی عبور کنند و با فشار دادن دکمه ای نور قرمز رنگی به حالت اسکن تمامی وسایل و تجهیزات همراه مسافر را بصورت تصادفی بررسی می کند.

در این زمان باید برای اینکه اسکن به خوبی انجام شود تمامی کیسه ها و چمدان های همراه خود را بصورت مجزا در تونل اسکنر اشعه ایکس قرار داده و خودتان نیز از مسیر دیگری عبور کنید.

مسافرت به مکزیک از طریق خطوط هوایی یا همان هواپیما

مسافرت هوایی به مکزیک از طریق کانادا و ایالات متحده آمریکا

صدها پرواز بصورت روزانه مکزیک را به شهرها و ایالت های مختلف بزرگ و کوچک ایالات متحده لینک می دهد.

برای مسافرت از کانادا به مکزیک شرکت های بزرگ و معتبری بصورت متوالی و پشت سر هم خدمات حمل و نقل مسافر از نقاط مختلف کانادا به مناطق دیدنی و شهر های مختلف مکزیک مانند کانکون، پورتو والارتا،سان خوزه دل کابو و … ارائه می دهند. بزرگترین شرکت هایی که این خدمات پروازی را ارئه می دهند عبارتند از شرکت های ایر کانادا، وست جت، ایر ترانست، سان وینگ و …

این شرکت ها همچنین پروازهایی بدون توقف را به شهر مکزیکو سیتی از تورنتو، مونترال ، کالگری و ونکوور ارائه می دهند.

اگر از ایالات متحده وارد مکزیک می شوید در همان بدو ورود باید هزینه های مهاجرتی و گمرکی خود را تسویه کنید حتی اگر این فرودگاه مقصد نهایی شما نباید و قصد داشته باشید سایر مکان ها را هم مشاهده و گردش کنید.

به عنوان مثال تمامی پروازهایی که از طریق شرکت ایرو مکزیکو از آمریکا به مکزیک انجام می شود در فرودگاه مکزیکو سیتی می نشینند. در این فرودگاه باید هزینه های گمرکی و مهاجرتی تسویه شود. پس از آن باید تمامی کیف ها و وسایل همراه شما نیز بررسی شود و در هر مقصد این کار تکرار می شود.

پرواز به مکزیک از طریق استرالیا و نیوزیلند

پرواز از سیدنی ، بریزبن ، ملبورن یا اوکلند ( نیوزیلند) مستقیما به لس آنجلس انجام خواهد شد. شرکت های هواپیمایی دلتا، کوانتاس، یونایتد و وی استرالیا بصورت بی وقفه خدمات پرواز از استرالیا را به لس آنجلس ارائه می دهند.

شرکت هواپیمایی ایر نیوزیلند هم خدمات یک بار توقف در فرودگاه های استرالیا را ارائه می دهد و هم پروازهای مستقیم و بدون وقفه ای را از اوکلند به لس آنجلس انجام می دهد.

شرکت های هواپیمایی هاوایین ایر لاین و ایر تاهیتی نیوئی خدمات مسافرت به لس آنجلس را با یک یا دو بار توقف در فرودگاه های نیوزیلند و یا استرالیا ارائه می دهند.

بسیاری از پرواز های معمول از فرودگاه لس آنجلس به مکزیک توسط شرکت های ایرو مکزیکو، آلاسکا، وولاریس، هوریزون،ایرولیتورال و یونایتد انجام می شود. البته گزینه های دیگری هم هستند که پرواز هایی را به مکزیک از شهر های دیگر آمریکا دارند.

قبل از پرواز به مکزیک شما نیاز به یک سند ESTA یا همان سیستم الکترونیکی برای اعتبار مسافرتی خواهید داشت و یا باید به جای آن یک ویزیای ترانزیت به امریکا داشته باشید ، حال چنانچه ویزای ترانزیت خود را به آمریکا دریافت نموده باشید مکزیک در این حالت به عنوان بخشی از ایالات متحده عمل خواهد کرد به این معنی که اگر بیش از 90 روز در مکزیک اقامت داشته باشد شما می توانید قبل از اینکه به آمریکا باز گردید به مناطق دورتری در جنوب هم سفر کنید.

سفر هوایی از اروپا به مکزیک

بسیاری از خطوط هوایی تجاری مکزیک را به اروپا متصل می کنند. همیشه بهترین راه مسافرت به مکزیک این است که خطوط هوایی که از شهر های بزرگ اروپا مانند لندن، فرانکفورت، مونیخ، پاریس، آمستردام، مادرید ، رم و … به مرکز مکزیکو سیتی انجام می شود را برای دریافت بهترین قیمت با هم مقایسه کنید.

مدت زمان پرواز از این شهر ها به مکزیک تقریبا 11 ساعت است البته یان مدت زمان بدون در نظر گرفتن مدت زمان رسیدن شما به فرودگاه از خانه است.

سفر هوایی به مکزیک از آسیا

در شرکت ایرو مکزیکو و ال نیپون ایر وی دو شرکت بزرگ و معتبری هستند که پروازهایی را بدون توقف از توکیو ناریتا به مکزیکو سیتی انجام می دهند. ضمن اینکه ایرو مکزیکو پروازی را هم از شانگهای پودونگ به مکزیکو سیتی با یک توقف در تیهوانا ارائه می دهد.

با این حال معمولا ارزان ترین راه این است که از هر یک از کشورهای ارائه دهنده پرواز مستقیم به آمریکا برای رسیدن به آمریکا استفاده کنید و از آنجا به مکزیک سفر کنید هر چند خود مکزیک خیلی توصیه نمی کند که از طریق آمریکا به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد سفر کنید.

 

سفر به مکزیک بوسیله قطار

حداقل یک مکان وجود دارد که مکزیک را از طریق راه آهن و یک پیاده روی کوتاه در جنوب سان دیگو قابل دسترسی می کند. دسترسی به سان دیگو تورلی از طریق پایین شهر سان دیگو به سمت کالیفرنیا باجادر مرز کالیفرنیا توسط خدمات ریلی شرکت آمتراک (Amtrak ) امکان پذیر است.

شهرهای ال پاسو و جوارز نیز به خوبی توسط شرکت خدمات ریلی آمتراک قابل دسترسی است. ایستگاه آن در استون در مسیر ریو گراند می باشد.

مکزیک هم درست همانند بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی در اواسط قرن بیست و یکم از راه آهن مسافربری بین شهری خارج شده است و از آن زمان تاکنون دیگر از این خدمات استفاده نمی کند. بنابراین بر خلاف مرز ایالات متحد با کانادا که شما می توانید با استفاده از قطار از سیاتل به ونکوور و یا نیویورک به مونترال حرکت کنید ، هیچ گزینه ای برای خدمات ریلی آمتراک در سراسر مرز برای سفر به هیچ یک از شهرهای مکزیک در نظر گرفته نشده است.

سفر به مکزیک با خودرو

بیمه اتومبیل آمریکایی در مکزیک پذیرفته نمی شود بنابراین افرادی که از آمریکا و یا سایر کشورهایی که بیمه آنها در مکزیک پذیرفته نیست بخواهند وارد مکزیک شوند باید بیمه نامه کوتاه مدت گردشگری از یکی از شکرت های بیمه معتبر در مکزیک تهیه کنند.

 تهیه این بیمه نامه های اصلا کار دشواری نیست. بیمه های گردشگری کوتاه مدت و بلند مدت برای افرادی که با خودرو وارد مکزیک می شوند به راحتی قابل دسترس است و این بیمه ها مسئولیت های اجباری همراه با مسئولیت های سرقت، حوادث اتفاقی و … را به همراه حمایت های قانونی برای صاحبین خودرو ارائه می دهند.

اگر به دنبال وارد شدن به مکزیک با خودرو هستید بهتر است به وب سایت دبیرخانه حمل و نقل و ارتباطات مکزیک سری بزنید و نقشه جاده های این کشور را بصورت رایگان دانلود کنید.

وسایل نقلیه خارجی باید قبل از ورود به خاک مکزیک مجوزهای لازم را تهیه کنند. تهیه این مجوزها در قسمت های بازرسی مرزی اغلب اتفاق می افتد . به این شکل که با نشان دادن کارت خودرو ، خودرو در این کشور ثبت می شود . همچنین به همراه کارت مشخصات خودرو باید کارت مهاجرتی و یک کارت اعتباری نیز ارائه شود.

در حال حاضر تمامی علاقمندان به رانندگی در مکزیک می توانند این مجوزها را بصورت آنلاین دریافت نمایند و حتی در برخی از کنسولگری های واقع در کشورهای خودشان نیز این درخواست ها پذیرفته می شود.

مجوزهای خودرو تنها برای مالک خودرو صادر می شود و بنابر قوانین تمامی این مجوزها و مسئولیت ها بر عهده مالک خودرو می باشد. در هنگام درخواست می توانید انتخاب کنید که مجوز برای شما ارسال شود تا در موقع ورود به مکزیک دیگر منتظر صدور مجوز باقی نمانید و یا اینکه فرم تایید شده را دریافت کنید و با ارائه آن به دفتر مرزی به راحتی مجوز خود را در ورودی مرز دریافت نمایید.

شبه جزیره باخا کالیفرنیا و بخش شمالی ایالت سونورا نیازی به این مجوزها ندارند.

همچنین همانگونه که توضیح داده شد تنها بیمه نامه های مکزیک هستند که در این کشور برای رانندگی پذیرفته می شوند و بیمه نامه های حتی آمریکا و کانادا نیز اعتباری در این کشور ندارند. هر تصادف جزئی بدون داشتن بیمه نامه منجر به زندانی شدن شما خواهد شد.

شرکت های بیمه نامه معتبر مکزیک که بیمه اتومبیل ارائه می کنند عبارتند از بیزی کاکتوس دات کام ( BusyCactus.com)، لوئیس و لوئیس ( Lewis and Lewis) بیمه نامه سنبورن (Sanborns Insurance )، اسکار پدیلا ( Oscar Padilla) و ای ای ای (AAA ) .

با توجه به تخلف های زیادی که در مرز مکزیک و آمریکا از طرف آمریکایی ها صورت می گیرد مانند حمل مواد مخدر و یا مهاجرت غیر قانونی به ایالات متحده از مکزیک و همچنین حمل پول و سلاح توسط آمریکایی ها به مکزیک عبور از مرز ایالات متحده به سمت مکزیک بسیار زمان بر خواهد بود. در طول این زمان تمامی وسایل شما جستجو خواهد شد. در برخی از گذرگاه های مرزی مشخص حتی بین 1 تا 4 ساعت ممکن است در انتظار بازرسی برای عبور از مرز ایالات متحده بمانید.

سفر به مکزیک با استفاده از اتوبوس

بر اساس گزارش مدیریت سیستم اتوبوس رانی بین شهری مکزیک ، این کشور کارآمدترین سیستم اتوبوس رانی در جهان را دارد. هر چند در کشور مکزیک شرکت های مستقل و خصوصی اتوبوس رانی زیادی وجود دارد اما تمامی این شرکت ها از سیستم فروش بلیط مرکزی و آنلاین استفاده می کنند.

به طور کلی نرخ های اتوبوس رانی را در مکزیک در هر کیلومتر باید با سیستم اتوبوس رانی گری هاند ( Greyhound) در ایالات متحده مقایسه کرد اما سیستم اتوبوس رانی مکزیک بخش های بسیار بیشتری را پوشش می دهد و حتی کوچکترین روستاها را نیز تحت پوشش دارد که از همتای آمریکایی خود بسیار سرتر است.

شرکت های اتوبوس رانی زیادی در مکزیک فعالیت می کنند که اغلب در شهرها و ایالت های مختلف آمریکا نیز شعبه دارند و امکان حمل و نقل مرزی را دارند. برخی از این شرکت ها را در زیر به انها اشاره خواهیم کرد:

 • امنی باس مکزیکانوس (Omnibus Mexicanos )
 • ال اکسپرسو (El Expresso )
 • ال پاسو- لوس آنجلس لیموزین اکسپرس (El Paso-Los Angeles Limousine Express ):

این شرکت اتوبوس رانی خدمات سرویس دهی اتوبوسی را در بین لس آنجلس و ال پاسو و هر مکان دیگری را در جنوب غربی آمریکا انجام می دهد. این شرکت همچنین خدمات سرویس دهی پیشرفته ای را هم از ال پاسو به چیهواهوا در لاس لیموزین ارائه می دهد

 • توریمکس اینترنشنال ( Turimex Internacional )
 • تی یواف ای اس ای بای لاینز (TUFESA Bus Lines )
 • گر هوند لاینز، اتوبوس آمریکنوس و کروسر (          Greyhound Lines, Autobus Americanos and Cruceros ) :

این شرکت اتوبوس رانی با اتوبوس های آمریکایی و با برند کروز آمریکا را سرویس دهی می کند.

 • گروپو استرلا بلانکا (Grupo Estrella Blanca )

این شرکت اتوبوس رانی ، اتوبوس هایی با برند های الیت ( Elite)، چینهواهانس ( Chihuahuanese) ، پسیفیکو ( Pacifico) ، فوتورا ( Futura)؛ ترانسپورت نورت د سونورا ( Transportes Nort de Sonora)، ترانسپورت فرونترا ( Transportes Frontera) ، اورینت (Oriente)، اتوباس آمریکنوس ( Autobus Americanos) و البته استرلا د بلانکا (Estrella de Blanca ) را سرویس دهی می کند.

گری هاند بلیط های ایالات متحده را به شهر های بزرگ مکزیک ارائه می دهد شهرهایی مانند مونتری، کوئرتاو، دورانگو، مازاتلان، تورنتون، مکزیکو سیتی و با سرویس ویژه توسط اتوبوس های گروپو استرلا بلانکا  به جنوب از خطوط مرزی و بصورت برعکس به شمال مکزیک سرویس دهی می کند.

 • آدو/ او سی سی (ADO/OCC )

این شرکت اتوبوس رانی اتوبوس های روزانه از مریدا و کانکیون از طریق جاده چتومال (Chetumal) به بلیز سیتی ( Belize City) ارائه می دهد. نزدیکترین مقصد اتوبوس رانی این شرکت به مرزهای آمریکا در ماتاموروس قرار دارد جایی که مسافران برای رسیدن به خطوط گری هاند بریا رسیدن به سرویس های ویژه به شمال سفر می کنند.

 • لینئا دورادا (Linea Dorada)

از شهر گواتمالا به اطراف گواتمالا حرکت می کند شهر هایی مانند لا مسیلا/ سوداد کائوهتموک (La Mesilla/Ciudad Cuauhtemoc) و یک سفر هم بصورت روزانه به و از تاپاچولا ( Tapachula) دارد.

 • تیکا باس (Tica Bus)

این شرکت اتوبوس رانی طول ساحل آمریکای مرکزی را از شهر پاناما به تاپاچولا حرکت می کند و در هر شهر آمریکای مرکزی ایستگاه دارد .

 • ترنس گالگوز اینتر ( Trans Galgos Inter)

این شرکت اتوبوس رانی از گواتمالا با تاپاچولا سرویس دهی می کند

 

سفر به مکزیک از طریق دریا و با قایق

 • خطوط قایق رانی بین مکزیک از گواتمالا
 • خطوط دریایی کشتی های کروز از ایالات متحده

گشت و گذار در داخل مکزیک

مسافرت در داخل مکزیک عموما با خودرو، اتوبوس و یا هواپیما مقدور و عملی است و مسافرت ریلی تقریبا در مکزیک وجود ندارد.

مسافرت با خودرو در مکزیک

سن قانونی رانندگی در مکزیک 16 سال تمام با نظارت والیدن و 18 سالگی بدون نظارت و بصورت مستقل می باشد.

با توجه به یک طرح دولتی در اوایل دهه 1990 برای توسعه زیر ساخت های جاده ای ، در حال حاضر بهترین جاده های مسافرتی و شهری را در مکزیک مشاهده می کنیم. جاده هایی که برای حمل و نقل استفاده می شوند قیمت تقریبا بالایی دارند . مثلا جاده MXN400-800 برای مسافرت های طولانی مدت مناسب است اما با این حال این جاده ها بسیار تمیزتر و عالی تر نگهداری می شوند.

اتوبوس های فرست کلاس معمولا از جاده های معمولی و عادی برای سفر استفاده می کنند و عوارضی که این اتوبوس ها برای جاده ها پرداخت می کنند معمولا در هزینه بلیط مسافر لحاظ می شود.

در مقاصد اصلی همچون کانکئون، پورتو والارتا و لاس کابوس برخی از شرکت ها مانند المپوس تورز (Olympus tours ) هستند که برخی از شرایط حمل و نقل خصوص را از فرودگاه به برخی از مقاصد و جاذبه های اصلی شهر مکزیک ارائه می دهند.

بیمه خودرو ایالات متحده در مکزیک معتبر نیست اما با این حال الزامی هم برای داشتن بیمه وجود ندارد ولی به شدت توصیه می شود که از یکی از شرکت های بیمه مکزیک یک بیمه نامه خودرو برای دوره ای که در این کشور رانندگی می کنید تیهه کنید زیرا کوچکترین تصادف می تواند باعث زندانی شدن شما شود.

بیمه نامه های لوئیس و لوئیس، بیمه سانبورن ، بیمه اسکار پدیلا و ای ای ای از بهترین نوع بیمه های خودرو در مکزیک هستند.

هنگام سفر در جاده های مکزیک بخصوص هنگامی که با خودرو در نزدیکی مرزهای گواتمالا و ایالات متحده رانندگی می کنید احتمالا با پست های مختلفی از ایستگاه های بازرسی کشور مکزیک که توسط ارتش برای نظارت تعبیه شده است مواجه می شوید. این پست های بازرسی به منظور کشف مواد مخدر و یا اسلحه ایجاد شده است.

اگر از آمریکا وارد مکزیک شده باشید ممکن است کمی منتظر بمانید و یا با برخی از مشکلات مواجه شوید ولی اغلب برای مسافران این مشکلات به وجود نمی اید بخصوص اگر غیر آمریکایی باشید و یا با بازرس صادق باشید.

تنها کاری که باید انجام شود این است که هر چه سربازان به شما می گویند را انجام دهید و با احترام با آنها رفتار کنید. بهترین روش برای اینکه به افسران مرزی احترام بگذارید این است که وقتی به این ایستگاه ها می رسید سرعت خود را کم کنید، صدای موسیقی را پایین بیاورید ، عینک آفتابی خود را از چهره بر دارید  و پنجره را پایین بکشید و آماده پاسخگویی به آنها شوید.

اگر از شما خواسته شد که هر بخشی از وسیله نقلیه خود را باز کنی این کار را بدون شکایت انجام دهید، به یا  داشته باشید که این افسران خیلی راحت و بدون اجازه شما هم این حق را دارند که تمامی خودرو را تفتیش کنند.

معمولا به توریست ها برای رانندگی در شب هشدار داده می شود هر چند در اغلب مسیرها در سراسرکشور چیزی به نام ممنوعیت رانندگی در شب را نداریم . در هنگام رانندگی در مناطق روستایی بسیار دقت کنید و با احتیاط رانندگی کنید و بهتر است در طول ساعات شب در جاده های روستایی رانندگی نکنید و آن را به ساعات روشن روز اختصاص دهید.

گاوها، سگ ها و دیگر حیوانات می توانند بصورت ناگهانی وارد  جاده شده و با خودرو شما به شدت برخورد کنند از این رو اگر مجبور به رانندگی در شب هستید بسیار احتیاط کنید و اگر می توانید به دنبال یک اتوبوس و یا کامیون راه را ادامه دهید تا خیالتان آسوده تر باشد.

شرکت های اجاره خودرو در مکزیک در همه جا در شهرهای بزرگ و فرودگاه ها به راحتی قابل دسترس هستند. این شرکت ها انواع خودرو را در مناطق مختلف به شما تحویل می دهند و اغلب می توانید حتی در جای دیگر خودرو را تحویل دهید. بزرگترین شرکت های اجزاه اتومبیل در مکزیک عبارتند از: شرکت اجاره اتومبیل سیکست ( Sixt)، آویس ( Avis)، هرتز ( Hertz) و چندین شرکت بزرگ دیگر که نام های تجاری بزرگی هم دارند.

دبیرخانه ارتباطات و حمل و نقل مکزیک اخیرا یک ابزار نقشه یابی و نقشه برداری مشابه با  ایالات متحده امریکا  یعنی مپ کوئیست ( Mapquest) ایجاد کرده است که به نام ترازا تو روتا ( Traza Tu Ruta) شناخته می شود . استفاده از این نرم ابزار  برای پیدا کردن راه و چگونگی رسیدن به مقصد در بسیاری از جاده های مکزیک بسیار  کار آمد و ارزشمند است. این ابزا با زبان اسپانیایی کار می کند ولی با داشتن حداقل آشنایی با نقشه خوانی و یا زبان اسپانیایی هم به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

گواهینامه رانندگی مسافران خارجی نیز اغلب در مکزیک شناخته می شوند و معتبر هستند و همراه داشتن آنها به شدت توصیه می شود.

جریمه به دلیل سرعت بالا بسیار معمول است و در برخی از مواقع در صورت داشتن سرعت بسیار بالا افسران گواهینامه شما را ضبط می کنند . به یاد داشته باشید که آنها حق این کار را دارند . همچنین افسران مکزیکی به این شهرت دارند که این گواهینامه ها را تا زمانی که رشوه دریافت کنند نگه می دارند و گاها با پرداخت رشوه گواهینامه به شما عودت داده می شود.

در ایستگاه های سوخت گیری به یاد داشته باشید که قبل از اینکه نازل را بردارید حتما شماره آن را صفر کنید تا هزینه بیشتر پرداخت نکنید.

در مکزیک تنها یک برند جایگاه سوخت گیری وجود دارد که به نام پمکس ( Pemex) شناخته می شود. بنابراین قیمت ها بدون در نظر گرفتن محل سوخت گیری در همه مکان ها یکسان هستند و نیزای به تردید و نگرانی برای برنامه ریزی در طول مسیر برای سوخت گیری نباید داشته باشید زیرا هزینه ها یکسان و در اغلب بزرگراه ها و اتوبان ها هم مراکز سوخت گیری زیادی هستند.

ابزارهای نقشه خوب هم در مکزیک خیلی ارزشمند نیستند. معمولا نقشه مکزیک در نقشه جاده های اطلس آمریکای شمالی وجود دارد و استفاده از این نقشه ها بهتر از هیچ چیز است. نقشه گوئیا روجی ( Guia Roji)تقریبا  نقشه خوبی برای جاده های مکزیک است.

گشت و گذار داخلی در مکزیک بوسیله هواپیما

مکزیک یک کشور بزرگ و با تحولات زیاد نسبت به قیمت کم از سال 2005 می باشد. در واقع پس از پایان یافتن قرار داد انحصاری سینترا این اتفاق افتاد.  در اصل باید اینگونه گفت که قیمت ها بخصوص در دهه اول سال 2000 اغلب مسخره بودند  بخصوص اگر شما جایی را قبل برای سفر رزرو کرده بودید هزینه سفر شما بسیار ازان تمام می شد.

 با توجه به رکود بزرگ اقتصادی و با بالا رفتن هزینه های سوخت معمولا رزرو باید انجام می شد. با  وجود سرویس های اطلاع رسانی قابل اعتماد مانند Kayak.com و یا وب سایت های مخصوص خطوط هوایی  هنوز هم می توانید یک رزرو خوب داشته باشید.

اصلی ترین شرکت های خدماتی هواپیمایی در مکزیک که قیمت هایی نسبتا بالا دارند عبارتند از :

 • Aeromar
 • AeroMexico, Aeromexico connect (formerly Aerolitoral)
 • Magnicharters
 • TAR

در کنار این شرکت ها باید از شرکت های هواپیمایی که بلیط های  ارزان تری دارند نام برد مانند:

 • Interjet
 • Volaris
 • VivaAerobus

دیگر شرکت های هواپیمایی منطقه ای  که عمدتا در درون کشور فعالیت می کنند و اغلب از هواپیماهای جت استفاده نمی کنند عبارتند از:

 • Aereo Calafia

که در ایالت های شمال غربی مانند باجا کالیفرنیا (Baja Calfornia )، سونورا(Sonora )، سینالوا (Sinaloa ) و جالیسکو (Jalisco ) خدمات رسانی می کنند.

 • Aerotucan

خدمت بین شهر های اواکساکا ( Oaxaca)، پتو اسکوندیدو ( Pto Escondido)،  هواتولکو ( Huatulco) و توکستلا گوتیرز ( Tuxtla Gutierrez) را انجام می دهد.

 • Aero Pacifico

خدمات به شهرهای کولیکان ( Culiacan)، لا پاز ( La Paz)، لاس موچیز ( Los Mochis) و چیهواهوا ( Chihuahua) را ارائه می دهد.

 • Mayair

پرواز بین شهر های کانکوئن  (Cancun ) ، کوزومل (Cozumel ) ، مریادا (Merida ) ،ویلاهرموسا (Villahermosa ) و وراکروز (Veracruz ) را ارائه می دهد

 

گشت و گذار داخل مکزیک با قطار

قطارهای مسافربری در مکزیک بسیار محدود هستند و تنها در چند لاین  در برخی از مناطق مانند کوپر کانیون در ایالت های شمالی چیهواهوا مورد استفاده می باشند. این لاین به نام لاین چیهواهوا پسیفیک دیل وی (Chihuahua Pacific Railway ) شناخته می شود.

این قطار هر روز از هر دو سر ریل قطار حرکت می کنند. یکی از منطقه لوس موچیس در ساحل اقیانوس آرام و از سمت باخا کالیفرنیا حرکت می کند و دیگری از چیهواهوا در شرق حرکت می کند.

این دو قطار همدیگر را در بین راه و در ایستگاه دیویسادرو و بارانکاس (Divisadero and Barrancas ) در منطقه کوپر کانیون پشت سر می گذارند. این مسیر در بین شهرهای چیهواهوا، لاس موچیس،  و توپولوبامپو  در نزدیکی ساحل و در ایالت سینالوآ در اطراف کوپر کنیون انجام می شود.

در ایالت جالسکو نیز لاینی وجود دارد که از ایالت کپیتال سیتی در گوادالاخارا  به معادن تکییلا ( tequila) در شمال آمیتیتلان ( Amititlan) حرکت می کند. به همین دلیل به این لاین قطار لاین تکییلا اکسپرس هم گفته می شود.

مکزیکو سیتی و مونتری  دارای خطوط مترو زیر زمینی هستند و در برخی از مناطق کشور ممکن است به شما این امکان را بدهد که از خطوط کشتی رانی نیز استفاده کنید.

بصورت پیاده

یکی از تبعات زیاد شدن قیمت سوخت و بنزین در شهرهای مختلف مکزیک این بوده که مسافرت مفتی و یا هیچ هایکینگ در شهر های مکزیک دوباره به شدت مرسوم شده است. بسیاری از مدرم به این صورت مسافرت می کند و بخصوص در مناطق برزگ شهری این موضوع جا افتاده است. بهتر است افرادی که این کار را می کنند در مناطقی بلند و با دید مناسب بایستند چرا که خطرات زیادی در کنار جاده برای آنها وجود دارد.

بلابلاکار ( BlaBlaCar) با تقسیم هزینه ها بسیار ایمن تر و  ساده تر پیدا می شود اما به احتمال زیاد تنها به سمت شهرهای مرکزی و بخصوص مکزیکو سیتی بتوانید از این نوع سواری استفاده کنید. در بلابلاکار چند نفر از یک وسیله نقلیه استفاده می کنند تا هزینه ها تقسیم شود.

اما در مناطق روستایی این موضوع باز هم امکان پذیر است که از یک بلا بلا کار استفاده کنید. با توجه به اینکه روستایی ها همیشه باید هزینه های زیادی را برای رسیدن به مناطق شهر انجام دهند همیشه از این موضوع استقبال می کنند. در شهرهای باخا، سیرا تارا هومارا و اواچاکا و چیاپاس به احتمال بیشتری می توانید شانس استفاده از سفرهای هیچ هایکینگ را داشته باشید.

شانس استفاده از هیچ هایکینگ بسته به مناطق مختلف متفاوت است. فرهنگ مکزیکی اغلب باعث می شود که افراد  هیچ هایکر را بپذیرند بخصوص این در بین جوانان یانگستر مکزیک در زمانی که قصد سفر و تفریح در سواحل را دارند به عنوان یک افتخار و فرهنگ به راحتی بخصوص در تعطیلات عید پاک پذیرفته شده است.

هر چند در برخی از موارد برخی از این افراد انتظار دارند که حداقل هزینه سوخت خود را از شما دریافت نمایند بخصوص به دلیل قیمت واقعا بالای بنزین در مکزیک این انتظار افزایش پیدا می کند.

در چنین مواقعی باید به طرف بقبولانید که هیچ هایکر هستید و قصد پرداخت پول ندارید و یا اصلا پولی به همراه ندارید. اگر دوست دارید پرداخت با هزینه کم انجام دهید اغلب کامیون هایی هستند که با تعبیه بالا برهایی مسافران را به مناطق خاص می برند و هزینه کرایه آنها نصف هزینه اتوبوس است. البته شما ممکن است بتوانید حتی هزینه کمتری را هم به این افراد  پرداخت کنید.

پیاده روی در بسیاری از مناطق مکزیک بسیار امن  و ایمن است و یکی از این مناطق یالت یوکاتان می باشد.

زبان رسمی مردم مکزیک

مکزیکی ها هیچ زبان رسمی در سطح فدرال و یا ملی ندارند. در مکزیک 68 زبان شناخته شده وجود دارد اما اصلی ترین زبانی که اغلب مردم با آن با همدیگر ارتباط برقرار می کنند زبان اسپانیایی است. 67 زبان مورد استفاده دیگر همه از زبان های بومی و قویمتی است.

اسپانیایی تقریبا در تمام جامعه و اقشار مورد استفاده می باشد و تمامی ارتباطات عمومی در سطح کشور و حتی علائم، اسناد ، رسانه ها و …هم به زبان اسپانیایی است. در برخی از مناطق گردشگری و شلوغ تر علائم و نشانه ها به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی طراحی شده اند.

بسیار از مردم و بخصوص جوانان در مکزیکو سیتی و همچنین اغلب افرادی که در سایت های گردشگری شاغل هستند زبان انگلیس را تا حدودی درک می کنند ولی اغلب مکزیکی ها به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند. مکزیکی های آموزش داده شده بخصوص جوانان و تجار حرفه ای تنها افرادی هستند که به خوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

محبوب ترین زبان خارجی برای یادگیری در بین مردم و جوانان مکزیک پس از انگلیسی به ترتیب فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و ژاپنی است. در میان کارفرمایان، پلیس ها و رانندگان هیچ چیز به اندازه زبان خارجی ارزشمند و معتبر نیست.

مکزیک یکی از ثروتمند ترین کشورهای دنیا از نظر تنوع قومی و زبانی است که بیش از 60 زبان زنده و بومی در قلمرو مکزیک مکالمه می شود. از این زبان ها برای ارتباطات همچنان و بخصوص در بین خود اقوام و مردم بومی هر منطقه مور استفاده هستند.عمده این زبان ها از جامعه عمومی متیسو گرفته شده اند.

با این حال پیدا کردن یکی از این افراد که به این زبان ها سخن بگوید در مکزیک کار بسیار مشکلی است بخصوص اینکه کمتر از 20 درصد از جمعیت ایندیان در مکزیک به زبان های بومی سخن می گویند و عمدتا در حواشی و مناطق روستایی هستند.

موضوع دیگر اینکه اغلب این جوامع خودشان به زبان اسپانیایی کاملا تسلط دارند و به همین دلیل اصلا ضرورتی ندارد که با دیدن افراد خارجی و یا افرادی از مناطق دیگر همچنان به زبان بومی خود سخن بگویند و البته لزومی هم برای یادگیری این زبان ها وجود ندارد.

کارهایی که باید در مکزیک انجام دهید

 • موج سواری: در باخا کالیفرنیا، والارتا و ژاکساکا
 • قایق رانی در دریا: در باخا کالیفرنیا
 • غواصی: در باخا کالیفرنیا، کانکئون، کوزومل، ایسلا موجرس، آکاپولکو، کابو سان لوکاسو …همچنین در شبه جزیره یوکاتان در سنوتس می توانید غواصی در دورن غار داشته باشید.
 • تماشاهی نهنگ: باخا کالیفرنیا، گوئرو بلک، مازونتی، زیپولیت
 • قایقرانی در آب های زلال و سفید: وراکروز
 • بازدید آتشفشان: ایالت مکزیک، تولکا و …
 • سوار شدن بر قطار گردشگری مسیر ریلی کوپر کانیون
 • لذت بردن از خطوط ساحلی فوق العاده زیبا: سواحل مازونت، ژاکساکا، بندر اسکوندیدو، زیپو.لایت و …
 • لذت اسب سواری : در بارانکاس د چیهواهوا
 • بازدید از سایت های تاریخی و باستان شناسی: چیچن ایتزا، تولوم، کوبا، مونت آلبان، کالاکمول، پالنکیو و …
 • پرواز با بالون هوای گرم: بر بالای اهرام تئوتیهواکان
 • انجام کارهای داوطلبانه و مشتاقانه: در چیاپاس و یا در ژاکساکا، وراکروس با ارائه آموزش های لازم
 • داوطلب شدن برای حفاظت از حیوانات و یا آموزش برای پرورش برخی از حیوانات در سراسر مکزیک
 • بازدید از پارک های محیط زیست و حفاظت شده در مکزیک: میای ریویرا
 • سفر و سیاحت در دل غار برای تماشای نقاشی های به جا مانده در باخا کالیفرنیا: گوئرو نگرو
 • زبان اسپانیایی را با حضور در دوره های فشرده زبان اسپانیایی در سراسر مکزیک بیاموزید.
 • به تماشای موزه ملی تورتل بروید
 • به ساحل برهنه ها در زیپولایت بروید، تنها ساحلی که در آن برخی از مردم به کلی برهنه می شوند هرچند در این ساحل اغلب مردم باز هم پوشیده هستند.
 • به غواصی در ریوریا مایا بروید: کانکئون و دیوریا مایا به سادگی شرایط غواصی افسانه ای در یک مدار مشخص را برای شما فراهم نموده اند  که در این مدار می توانید تصویری از میلیون ها ماهی رنگارنگ و انواع لاک پست هایی که با هم بصورت مسالمت آمیزی در حال زندگی هستند را مشاهده کنید.

 

خرید در مکزیک

واحد پول مکزیک

پول مکزیک پزو با حرف اختصاری MXN می باشد که اغلب با علامت “$” که یک نشان باقی مانده از امپراطوری اسپانیا است علامت گذاری می شود.این پول بصورت محلی به 100 سنتو تقسیم می شود.

 سکه ها در واحد های 5، 10 ( بصورت فولادی)؛ 20، 50 سنتو ( بصورت برنجی . سکه های ضرب شده 50 سانتی جدید در مکزیک که از سال 2011 وارد بازار مالی شده اند به اندازه سکه های فولادی 5 و 10 سنتو و حتی کوچکتر هستند) و همچنین 1، 2  و 5 پزو ( بصورت حلقه های فولادی و وسط برنجی ) و 20، 50 و 100 پزو ( حلقه برنجی با مرکز فولاد و یا نقره ای) ضرب می شوند اما پیدا کردن سکه های بالغ بر 10 پزو در مکزیک بسیار نادر است و به همین دلیل این سکه ها ارزش زیادی دارند.

اسکناس ها نیز بصورت 20 MXN با رنگ آبی ، 50 MXN با رنگ صورتی رو به قرمز، 100 MXN با رنگ قرمز ، 200 MXN با رنگ سبز ، 500 MXN با رنگ قهوه ای و 1000 MXN با رنگ بنفش و صورتی چاپ می شوند. اسکناس های جدید 20 MXN و 50 MXN از پلاستیک پلیمری ساخته می شوند و سری های مختلفی از تمامی اسکناس ها نیز وجود دارد. البته اسکناس های 10 MXN هم وجود دارد که بسیار کم یاب هستند.

پزوهای قدیمی که مربوط به قبل از سال 1993 هستند را قبول نکیند زیرا آنها از درجه اعتبار ساقط شده اند.

از آنجا که نماد محلی برای پول مکزیک همان نمادی است که برای دلار آمریکا مرود استفاده می باشد ممکن است این نماد کمی گیج کننده باشد  به همین دلیل مکزیک برای پول رایج خود از استاندارد MXN برای تمامی فعالیت های خود و راهنمایی های خود استفاده می کند.

در مناطقی که گردشگران و توریست های زیادی از آمریکا رفت و آمد دارند شما اغلب شرایط قیمت گذاری را به صورت US $ و یا USD و حتی بصورت خیلی اسپرت تر برخی از علامت S تنها برای نشان دادن تفاوت قیمت آمریکایی و مکزیکی استفاده می کنند.

 در ژانویه 2018 نرخ ارز در حدود 19.2 MXN برای هر دلار آمریکا بوده است. دلار آمریکا بصورت خیلی گسترده ای در شهرستان ها و ایالت های مناطق مرزی با آمریکا و مناطق مرزی شمالی و مناطق گردشگری پذیرفته می شود.

یورو معمولا توسط تجار پذیرفته نمی شود و حتی بانک های مرکزی مستقر در خود اروپا هم ممکن است قبول نکنند که پول یورو را به پزو تغییر دهند اما بر عکس بسیاری از بانک ها و دفاتر تبدیل ارز و صرافی ها در مکزیک وجود دارند که به شکل گسترده ای کار تبادل ارز را برای شما انجام خواهند داد.

اگر به همراه خود پول نقد به یورو و یا دلار دارید بهترین مکان برای تبدیل پول شما در فرودگاه است. فرودگاه هایی مانند فرودگاه مکس ( MEX)و یا سی یو ان ( CUN) مکان هایی است که بسیاری از مبادلات پولی در حال حاضر در این فرودگاه ها و در سالن ورودی آن انجام می شود. در این مکان شما می توانید نرخ های تبادل ارز را هم مشاهده نموده و بهترین نرخ را انتخاب کنید.

دقت داشته باشید که از ورودی های اصلی بقبل از بازرسی وارد سالن فرودگاه شده و از خروجی های مشخص بازرسی خارج شوید و به دنبال دفاتر تبادل ارز بانکی و صرافی های مجاز باشید.

برخی از فرودگاه ها مانند فرودگاه کانکئون و لاس کابوس دفاتر تبادل ارز و یا صرفی ها را هم قبل از گیت بازرسی و هم بعد از آن قرار داده اند و به همین دلیل نیازی به نگرانی نیست و شما می توانید در هر دو طرف اقدام به تبادل ارز بکنید اما با این وجود این نکته را هم در نظر داشته باشید که غرفه های ارز خارجی در این فرودگاه ها نرخ های تبادل ارز ضعیف تری نسبت به سایر مکان ها دارند و نرخ کمتری از نرخ بازار پرداخت می کنند.

اگر قصد دارید که پول خود را بعدا تغییر دهید سعی نکنید این کار را در هتل ها انجام دهید. هر چند اغلب هتل ها مراکز تبادل ارز را دارند و معتبر هم هستند ولی نرخ تبادل ارز در هتل ها برای گردشگران منصفانه نیست و باعث خسران آنها می شود. بسیاری از شما می توانید به راحتی برای مبادلات پول خود به مکان های استراتژیک و مشخص شده که اغلب در مناطق گردشگری و توریستی و نزدیک به مراکزی که عمده هتل ها قرار دارند واقع شده اند بروید.

بصورت کلی توصیه می شود اگر به نرخ ارز خارجی آشنایی کافی ندارید و یا نرخ ارز پزو مکزیک را نمی شناسید بهتر است برای مبادله پول خود به  غرفه های رسمی  ارز خارجی مراجعه نمایید.

در چندین مقصد محبوب بین المللی و گردشگری در کانکئونو لاس کابو تجار و کسبه محلی به ارز دلار عادت دارند و اغلب آنها دلار را به عنوان مرجعی برای خرید و فروش قبول دارند. آنها حتی سیستم هایی دو منظوره برای پول دلار و پزو دارند که دارای کشوهای پول نقد مجزا برای فروش به پزو و دلار هستند. اما با این حال توجه داشته باشید که حتی خرید از این افراد و کسبه هم معمولا خیلی منصفانه نیست و در مجموع متضرر خواهید شد.

کارت های اعتباری و کارت های بانکی هم بصورت گسترده ای در مکزیک پذیرفته می شوند. همانگونه که در بسیاری از کشورهای آمریکای شمالی ، ویزا و مستر کارت پذیرفته می شود در مکزیک نیز این کارت ها را به خوبی در همه مناطق قبول دارند و جوابگو است اما بصورت کلی آمریکن اکسپرس در مکزیک خیلی مورد قبول نیست.

شما با استفاده از کارت های اعتباری، کارت ها بانکی ، ویزا و مستر کارت می توانید با مراجعه به خودپرداز ها و همچنین بسیاری از فروشگاه های برگ، رستوران های بزرگ، ایستگاه های سوخت گیری و … از این کارت ها استفاده کنید. اما برای شهر های حاشیه ها و یا بیرون شهر بهتر است همیشه به اندازه کافی پول نقد به پزو همراه داشته باشید و بصورت کلی بهتر است قبل از هرگونه خرید امکان پرداخت از طریق کارت را جویا شوید.

کسب و کارهای کوچک تر که اغلب بصورت خانوادگی اداره می شوند معمولا پول نقر را فقط قبول دارند. بسیاری از خرده فروشان هم ممکن است کارت های اعتباری را قبول کنند ولی برای استفاده از کارت خوان مبلغی اضافه تر را درخواست می کنند که معمولا حدود  درصد از هزینه خرید می باشد و یا هزینه جنس را بالاتر اعلام می کنند. ضمن اینکه شما نمی توانید برای خرید هایی با مبلغ کم از کارت استفاده کنید.

در حالی که بسیاری از ایستگاه های سوخت گیری کارت های اعتباری را قبول می کنند ولی متاسفانه در برخی از مناطقی که تعداد زیادی گردشگر وجود دارد برخی از این ایستگاه ها کارت اعتباری را نمی پذیرند. بنابراین بهتر است اگر قصد پرداخت هزینه را با کارت اعتباری دارید از قبل مطمئن شوید که کارت را می پذیرند.

دستگاه های خود پرداز در همه مکان ها به وفور دیده می شوند و اغلب دارای دو زبان اسپانیایی و انگلیسی هستند  مشتریان بانک مرکزی آمریکا با استفاده از خدمات دستگاه های خودپرداز سانتاندر می توانند هزینه های مربوط به خود را پرداخت نمایند.  برخی از بانک های دیگر نیز خدمات مشابهی دارند .بنابراین باید از بانک های خود اگر حساب آمریکایی دارید این موضوع را پیگیری و اگر خدماتی را می توانید دریافت نمایید پرس و جو کنید.

برخی از دستگاه های خودپرداز همچنین برخی از تبادلات ارزی را انجام می دهند ولی در نظر داشته باشید که هزینه های تبدیل ارز کم می شود بنابراین تعجب نکنید اگر میزان پول دریافتی شما کمتر بود.

دستگاه های خودپرداز در شهر های کوچک کمتر هستند و به همین دلیل معمولا از پول خالی می شوند به همین دلیل باید بهترین زمان را برای برداشت پول از این دستگاه ها در نظر داشته باشید و از این باب باید از مردم محلی سوال کنید. هرگز برای دریافت پول از این دستگاه ها تا آخرین لحظه منتظر نمانید و بهتر است همان صبح کار برداشت را انجام دهید.

معمولا کسبه و مراکز فروش پول های نقد را بررسی می کنند و بعدا قبول می کنند پس اصلا این موضوع مختص شما نیست. گاهی اگر هر مشکلی در پول وجود داشته باشد به راحتی آن را رد می کنند.

 

واحد های اندازه گیری در مکزیک

 • وزن در مکزیک بر اساس کیلوگرم اندازه گیری می شود. طول بر حسب سانتی متر و متر اندازه گیری می شود.
 • برای اندازه گیری کفش و لباس اندازه های اقلیمی در نظر گرفته می شود.

مواد اولیه

بسیاری از هتل ها و استراحتگاه ها دارای یک فروشگاه هدیه در محل خودشان هستند که البته با قیمت بسیار بالا انواع مختلفی از آثار هنری و دستی و سوغات منطقه را به فروش می رسانند.

  برای خرید مواد اولیه و لوازم و مواد غذایی اصلی مورد نیاز بهترین گزینه همیشه سوپر مارکت ها هستند و سوپرمارکت های بزرگ و زنجیره ای در مکزیک مانند کامرشیال مکزیکانا ( Comercial Mexicana)، سوریانا ( Soriana) ، کاسا لی ( Casa Ley) و یا جایگنت ( Gigante) هستند و فروشگاه هایی مانند وال مارت ( Walmart)، سمس کلاب (Sam’s Club ) و  کاسکو در اغلب مناطق شعبه دارند.

فروشگاه زنجیره ای که در اغلب مناطق مکزیک شعبه دارد و به وفور دیده می شود فروشگاه اکسو ( Oxxo) است، که تقریبا در تمامی بلوک ها در شهر های بزرگ دیده می شود. فروشگاه های کیوسک (Kiosks ) و هفت یازده (7-Eleven ) هم به سرعت در حال رشد هستند.

خرید در مکزیک

 • فروشگاه هنر بومی

فروشگاه هنر بومی یک فروشگاه است که متناسب با هر منطقه از مکزیک با اختصاص شعبه ای فرصت خرید هنر ساخته شده به دست مردمان آن منطقه را فراهم نموده است. هنر هایی که نشان دهنده قومیت و فرهنگ های مختلف کشور مکزیک است.

در این فروشگاه ها شما می توانید انواع منسوجات، حکاکی های چوب، نقاشی ها و ماسک های حکاکی شده که برای رقص و خاکسپاری استفاده می شود را خریداری نمایید.

 • فروشگاه های سوغاتی

در همه شهر های بزرگ مکزیک انواع فروشگاه های کوچک و بزرگ سوغاتی فروشی وجود دارند که در این فروشگاه ها می توانید با توجه به نام شهر و قومیت شهر با انواع سوغات مخصوص آن شهر آشنا شوید. از جمله مرسوم ترین انواع سوغاتی ها می توان به تی شرت، لیوان های سرامیکی، کیسه های تیتا، کلید های زنجیر مانند، عینک های شات و … اشاره کرد.

این اقلام در خود کشور مکزیک تولید می شوند و هر چند برخی از آنها بصورت دستی تولید می شوند ولی عمده دیگر بصورت کارخانه ای و برای کل کشور تولید می شوند. این امر بخصوص برای برخی از سوغاتی ها که جنبه ملی و عمومی دارد و یا مضامین ملی مکزیکی و لوگوهای خاص این کشور را در بر دارد بیشتر مشهود است.

بنابراین اگر در یک سال در چند شهر مختلف مکزیک گردش داشتید هیچ تعجب نکنید که سوغاتی های مشابه را در همه شهر ها مشاهده کنید هر چند برخی از این سوغاتی ها تنها با نام و یا امضا شهر مشخص شده اند.

اغلب کیفیت سوغات های ساخته شده در مکزیک بسیار معقول و خوب است. اغلب فروشگاه های سوغات بصورت محلی و تک فروشی کار می کنند و تنها فروشگاه ملی و زنجیره ای سوغات در مکزیک فروشگاه فیستا مکزیکانا (Fiesta Mexicana ) است که فروشگاه های زیادی را در سطح کشور  اداره می کند.

 • به اشتراک گذاشتن زمان

هنگام بازدید از شهرهای مکزیک بخصوص شهرهایی مانند کانکئون، پورتو والارتا و … به کرات این اتفاق خواهد افتاد که با افرادی مواجه شوید که در خیابان ها، رستوران ها و یا کافه ها و هر جای دیگر شهر به شما پیشنهاد یک هدیه را بدهند مانند کرایه رایگان اتومبیل، شب زنده داری، ناهار خودرن رایگان و یا هر چیز ممکن دیگر تا اینکه با آنها زمانی را سپری کنید  و مثلا تنها برای شنیدن و یا دیدن یک پشنهاد برای یک مدت زمان مشخص وقت بگذارید.

مراقب باشید که تا حد امکان از این پیشنهادات دوری کنید  چرا که حتما پشیمان می شوید حتی اگر پیشنهادات غافلگیر کننده و مهیج باشند. اصلا این فرصتی برای یادگیری و یا آموختن و تجربه کردن موضوع چیز جدید نیست. سعی کنید خیلی راحت از کنار این پیشنهادات رد شوید حتی اگر کار مشکلی باشد.

 • خرید خودرو در مکزیک

بدون تردی  خرید و صادر کردن خودرو از مکزیک یک گزینه فوق العاده است. تمامی خودرو های داخل مکزیک با استاندارد های اتحادیه اروپا و آمریکا همخوانی دارند . توصیه می کنیم که اگر به دنبال خرید خودرو در مکزیک هستید خودرو خود را از نوع فورد فیوژن که مانند فورد مونئید بریتانیا است اما نسبت به آن برتری هایی دارد انتخاب کنید.

خودرو دیگر کرایسلر 200 مدل 2.4 است که واقعا ارزش بالایی دارد. نوع دیگر خودرو که از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است ولکس واگن است که می تواند از هم نوعان اروپایی و آمریکای شمالی خود کیفیت به مراتب بالاتری داشته باشد.

در نظر داشته باشید که برند پست ( Passat) که در مکزیک فروخته می شود دقیقا همان پست اروپایی نیست و به طور قابل توجهی متفاوت است. این خودرو بزرگتر است و امکانات بیشتری دارد هر چند از همان موتور اروپایی برخوردار است و به غیر از اینکه هر دو بنزین 2.5 در هر 100 کیلومتر مصرف می کنند.

چیزهایی که نباید در مکزیک خرید کنید.

 • خرید از فروشگاه های بزرگ گروهی

فروشگاه های بزرگ گروهی و عمده فروشی ها بزرگ در مکزیک عبارتند از فروشگاه های لیورپول، ال پالاسیو د هیررو (El Palacio de Hierro )، سانبورن (Sanborn )و سیرس (Sears ).

به دلیل ثروت پایین در برخی از مناطق مکزیک و مالیات زیاد بسیاری از توریست ها دوست ندارند تحت تاثیر کیفیت و انتخاب های گسترده این فروشگاه ها قرار بگیرند و اغلب از دست فروش ها و یا فروشگاه های معمولی خرید خود را انجام می دهند.

این در حالی است که بسیاری از مکزیکی ها که می توانند ویزای ایالات متحده را دریافت نمایند ترجیح می دهند که همین کالا را از فروشگاه های مکزیکی داخل ایالات متحده خریداری نمایند که همان جنس را با همان کیفیت و قیمت پایین تر به دلیل مالیات سبک تر خریداری می کنند.

غذا و خوراکی در مکزیک

کوکی های دارچینی که به شکل خوک درست می شوند اغلب در خیابان ها و فروشگاه های خیابانی در طول هفته مقدس در کواجیمالپا ( Cuajimalpa) و کگزیگو سیتی فروخته می شوند.

غذاهای مکزیکی را می توان به عنوان مجموعه ای از غذاهای منطقه ای به جای یک لیست غذایی در کل کشور معرفی کرد. از آنجا که آب و هوا ، جغرافیا و قومیت های مختلفی در مکزیک زندگی می کنند باید غذاهای مکزیکی را به شکل گسترده و تنها در 4 دسته بزرگ بر اساس منطقه طبقه بندی کرد:

 • غذاهای شمال مکزیک

معمولا از نوع غذاهای گوشتی و عمدتا با استفاده از گوشت گاو و بز می باشند. محبوب ترین این غذاها را می توان کاربریتو ( Cabrito) کارن آساد ( Carne Asada) و آراچرا (Arrachera) را نامید. این غذاها تحت تاثیر غذاهای بین المللی اخیرا قرار گرفته اند مانند غذاهای ایالات متحده و برخی از کشورهای اروپایی اما همچنان عطر و طعم ممتاز غذاهای مکزیکی را دارند.

 • غذاهای مناطق مرکزی مکزیک

غذاهای این منطقزه تحت تاثیر غذاهای سایر نقاط کشور قرار دارد اما هر کدام طعم محلی خوب خود را دارد. غذاهایی همپون پوزول(Pozole ) ، منودو ( Menudo) و کارنیتاس (Carnitas ) را معمولا از غذاهای مشهور مرکزی مکزیک می دانند. غذاها اغلب بر اساس ذرت و با ادویه جات درست می شوند.

 • غذاهای جنوب شرقی مکزیک

غذاهای این منطقه اغلب به دلیل تند بودن و آمیخته بودن با سبزیجات و همچنین استفاده از گوشت مرغ شناخته شده است.  غذاهای کارائیب به دلیل موقعیت مکانی در این منطقه تاثیر زیادی گذاشته اند.

 • غذاهای ساحلی مکزیک

به شدت با غذاهای دریایی و انواع ماهی درست آمیخته اند ولی دستورالعمل های مبتنی بر ذرت نیز در آنها زیاد دیده می شود.

غذا و خوراکی در مکزیک

از مردم محلی درباره پلاتیلو تیپیکو شهر سوال کنید، این  یک غذای مخصوص درون شهری مکزیک است که در هیچ جای دیگر دنیا نمونه آن را پیدا نخواهید کرد. این غذا یک دستورالعمل متنوع ولی متعلق به همین سرزمین را دارد . دستورالعمل طبخ این غذا به نظر یکی از متغیر ترین انواع دستورات غذایی است که از مکان به مکان متفاوت است.

درست مانند تامالس که این غذا هم در هر مکان دستورالعمل خاص خود را دارد. مثلا در جنوب مکزیک این غذا با برگ درخت موز درست می شود و درمنطقه هواستیکا (Huasteca ) این غذا در اندازه بسیار بزرگی درست می شود که یکی از آنها برای یک خانواده کفایت می کند.

غذاهای سنتی مکزیک اغلب بسیار تند است بنابراین اگر شما فلفل استفاده نمی کنید و یا به آن حساسیت دارید باید همیشه سوال کنید که آیا فلفل دارد یا خیر و یا امکان دارد بدون فلفل برای شما درست کنند؟

در خیابان های شهری و روستایی مکزیک ارابه ها و بوفه های غذاهایی زیادی وجود دارند که بصورت دست فروش غذاها را با نام سنتی عرضه می کنند. به مسافران اغلب این توصیه می شود که از این گاری ها و یا بوفه ها غذای خود را تهیه نکنند زیرا روش های آماده سازی غذا در این بوفه ها بهداشتی نیست و اصلا قابل اعتماد نیستند.

اما ذکر این نکته هم ضرورت دارد که برخی از غذای خاص و منحصر به فرد مکزیکی را تنها در این بوفه ها می توانید پیدا کنید. انواع تاکو، برگر، نان، ذرت و … که با نخود و سس مایونز و خامه درست می شوند و با پنیر سفید و تازه و یا سیب زمینی شیرین سرخ شده با نام کاموتو آماده می شوند و تقریبا هر نوع غذای مکزیکی دیگری که نمی توانید تصور کنید در این بوفه ها به فروش می رسند که برخی از آنها واقعا منحصر به فرد هستند.

 • چیچارون (Chicharrón )

پوست خوک عمیقا سرخ شده است که کاملا بصورت ترد و با روغن زیاد می باشد. این غذا را با سس مخصوص  و تخم مرغ سرو می کنند.

 • انچیلاداس ( Enchiladas)

مرغ و یا گوشت پر شده از مواد و سس سبز و قرمز و طلایی است. گاها این غذا با پنیر مخصوص سرخ می شود.

 • تاکوس( Tacos)

ذرت نرم و پخته شده را با گوشت پخته می شود. این گوشت می تواند استیک گوشت، مرغ سرخ شده، کارنیتا، گوشت شتر مرغ سرخ شده، گوشت زبان، گوشت جمجمه گاو، مغز گاو ، گوشت گاو و یا گوشت خوک باشد. در شمال بعضا به آن آردی به نام ترشیلا اضافه می شود.

 • تامالس ( Tamales)

خمیر ذرت است که با سبزیجات و آجیل و میوه پر می شود و سرخ می شود.

 • تورتاس (Tortas )

یک نوع ساندویچ مکزیکی فانتزی است. رول نانی که به آرامی حرارت دیده و با گوشت پخته می شود. تا حدودی شبیه تاکوس و یا برخی از انواع غذاهای آمریکایی است. با این غذا معمولا کاهو، گوجه فرنگی، لوبیا، پیاز، سس مایونز و آووکادو هم سرو می شود.

 • کوئیزادیلاس (Quesadillas )

پنیر و سایر مواد مغزی که در بین نان تورتیلای ذرت سرخ شده است. استفاده از پنیر بصورت کم و یا زیاد بسته به نوع مواد مغذی دیگر و گوشت موجود در آن انتخاب می شود. گوشت مرغ، خوک، لوبیا، شکوفه های گل ساکورا و … در این غذا وجود دارد.

 • مول (Mole )

سس تندو یا شیرینی که با کاکائو ساخته می شود و با کمی بادام زمینی که بر روی گوشت مرغ و با بوقلمون ریخته شده است درست می شود. در هر منطقه مول مخصوص به خود رادارند و بسیاری از این مول ها در هر منطقه با  انواع رنگ های سبز، زرد، سیاه و سفید و … آماده می شوند که این موضوع کاملا به استعداد هنری آشپز و محتویات مول بستگی دارد.

 • پوزول (Pozole )

مرغ ویا گوشت خوک با ذرت و ادویه جاتی همچون ترشی و مکمل هایی مانند کاهو، آب لیمو، تربچه، چیا خرد شده، چیپس خشک و … می باشد. سایر مواد تشکیل دهنده به غیر از مرغ و گوشت خوک در برخی از مناطق عبارتند از  غذاهای دریایی، سیب زمینی ، پنیر تازه و توستاداس و …

وقتی این غذا با گوشت گاو درست شود به آن منودو (Menudo ) می گویند.این غذاها اغلب در تعطیلات آخر هفته به عنوان صبحانه میل می شود و به عنوان درمانی برای خماری و بسیار تقویت کننده نامیده می شود.

 • گوردیتاس (Gorditas )

پیتزا ذرت با چیچارون، مرغ و پنیر است که با کرم و پنیر و سس داغ مخصوص آماده می شود.

 • گواکامول ( Guacamole)

آووکادو خرد شده با سیرانو چوی سبز، گوجه فرنگی قرمز خرد شده و پیاز ،آب لیمو، نمک و سس خردل  می باشد و نوعی غذای گیاهی است که بصورت زخیم سرو می شود.

 • توستاداس ( Tostadas)

ترتیلای مسطح سرخ شده با کاهو، خامه، پنیر تازه، گوجه فرنگی قاچ شده و پیاز، سس داغ و مرغ  ویا هر آنچه که آشپز دوست داشته باشد. مثل اینکه یک قاشق سس ذرت در دوز استروئیدی به سالسا اضافه کرده باشید. البته این نوع غذا را در آمریکا قطعا پیدا نخواهید کرد هر چند برخی از روش های طبخ غذای آمریکایی برای پخت این غذا استفاده می شود.

 • هواراچس ( Huaraches)

ورژن بزرگتر گوردیتا که به شکل کفش درست می شود.

 • ساپس ( Sopes)

سیب زمینی سرخ شده که با انواع مختلفی از مواد مانند پنیر، مرغ، لوبیا و انواع سس سرو می شود.

 • کارنیتاس (Carnitas )

گوشت خوک عمیقا سرخ شده با انواع سس سالس است تا خشک بودن آنها را جبران کند.

 • شیل ان نوگادا (Chile en nogada )

یک تکه بزرگ از پابلانو شیل ( Poblano chile) سبز رنگ که با گوشت گاو و یا گوشت خوک به همراه سیب ، گردو  و دانه های انار درست می شود. سه رنگ نشان دهنده پرچم ملی در این غذا استفاده می شود . به همین دلیل این غذا در روز استقلال مکزیک  در 16 سپتامبر در همه کشور عرضه می شود.

 • بارباکوا ( Barbacoa)

گوشت گوسفند سرخ شده در تنوری در دل زمین است . این غذا با سس و قارچ و ذرت پخته می شود و گاها با نام و یا رول نان بصورت شیرینی پیچیده شده سرو می شود.

 • سوپا د ترتیلا (Sopa de Tortilla )

معمولا این سوپ با گوشت مرغ بصورت ساده و یا با استفاده از سس گوجه فرنگی و بصورت ملایم و نه زیاد تند درست می شود. این غذا معمولا با آووکادو خرد شده و پنیر سفید تازه خورده می شود.

 • چیلاکوئیلس ( Chilaquiles)

ورقه های چغندر قرمز با تاموتیلو سبز، گوجه فرنگی، سس چینی خفیف، مرغ و یا تخم مرغ با هم طبخ می شوند و بصورت یک غذای ملایم میل می شود.

 • میگاس (Migas )

یک غذای معمولی در مرکز مکزیک که گوجیلو شیل را با نانی مخصوص سرخ می کنند میل می کنند. می توانید این غذا را با گوشت و یا تخم مرغ بخورید.

بهترین راه پیدا کردن غذای خوی در مکزیک سنجیدن کیفین غذا با استفاده از محبوبیت آن است. سعی کنید به مکان های شلوغ تر بروید حتی اگر مکانی که انتخاب کرده اید هتل و یا رستوران با کلاسی است بهتر است به جایی بروید که جمعیت بیشتری باشند.

به یاد داشته باشید که مکزیکی ها وعده غذایی اصلی شان را که ناهار باشد حدود ساعت 3 بعد از ظهر می خورند. صبح غذای بسیار سبکی می خورند و در بین صبح تا ظهر یک میان وعده سبک مثلا یک بشقاب میوه کوچک و یا یک شیرینی با قوه  میل می کنند.

البته برخی از مکزیکی ها هم عادت دارند که صبحانه بسیار مقوی و زیادی را میل می کنند . در شب معمولا غذاهای متنوعی وجود دارد که از رول های ساده شیرینی گرفته تا نان و قهوه و شکلات داغ و … که با غذاهایی مانند پوزول، تاکوس، تامالس و … میل می کنند.

 

نوشیدنی در مکزیک

نوشیدنی های غیر الکلی

آب شیرین در مکزیک از کیفیت بالایی برخوردار است و کاملا قابل اعتماد است اما به طور کلی نوشیدن آب شیر های آب توصیه نمی شود. برخی از افرادی که اغراق زیاد می کنند حتی می گویند از آب شیر مکزیک برای مسواک زدن هم نباید استفاده کرد.

هتل ها معمولا به مهمانان خود برای هر شب بطری های آب معدنی و یا نوشیدنی می دهند هرچند این آب بطری به راحتی و با قیمت مناسب در همه سوپرمارکت ها و مناطق توریستی مکزیک به فروش می رسد.

همچنین سیار نوشیدنی های غیر الکلی عبارتند از:

 • آبسینته ( Absinthe) که در مکزیک نوشیدن آن مجاز است.
 • تکیولا (Tequila ) از آگوا می آید و نوع خاصی از میوه آبدار است
 • پولکیو( Pulque) آب میوه نوعی درخت است
 • مزکال ( Mezcal) شبیه تکولا سات ولی با آگوا پخته شده درست می شود
 • تاپاچ ( Tepache) از آناناس درست می شود
 • توبا ( Tuba) از درخت نارگیل درست می شود.

همچنین در مکزیک انواع نوشیدنی الکی و آب جو هم در دسترس است که برخی زا آنها عبارتند از کرونا، داس اکیوس، مودلو اسپشیال، نگرا مودلو، مودلو لایت و …

سن قانونی نوشیدن نوشابه های الکلی در مکزیک 118 سال تمام است اما حقیقت این است که این قانون به سختی اجرا می شود. در بسیاری از موارد مصرف الکل در  سطوح عمومی و در مناطق عمومی ممنوع است  و معمولا افراد خاطی به زندان می روند. افرادی که در مکزیک به بارها و کافه های فروش الکل و باشگاه های شبانه می روند باید دقت کنند که در این بارها اگر مست شوند و اختیار خود را از دست بدهند معمولا باید هزینه چندین بطری نوشیدنی را اضافه تر پرداخت نمایند. البته این موضوع در همه جا دیده نمی شود.

ایستگاه های بازرسی و پلیس برای بازدید و کنترل نفس در شهر های بزرگ و بخصوص در مناطق توریستی بسیار زیاد هستند . اگر در هر صورت اقدام به نوشیدن الکل کردید بهتر است یک تاکسی دربست بگیرید و تا خانه و یا هتل بروید. رانندگانی که تحت تاثیر الکل رانندگی کنند مجبور به گذراندن زمانی حداقل پند روزه در زندان خواهند بود.

در مکزیک و بخصوص در ایالت جنوبی چیاپاس قهوه بسیار خوبی تولید می شود. کافه کان لچ ( Café con leche)  نوعی قهوه  بخار پز و بسیار محبوب در مکزیک می باشد. متاسفانه در برخی از مناطق که معمولا جزو کافه ها و مکان های معروف سرو قهوه مکزیک نیستند به جای قهوه به شما نسکافه و یا دیگر انواع قهوه فوری را به فروش می رسانند به همین دلیل باید به دنبال قهوه خوب بگردید.

آموزش در مکزیک

مهم ترین دانشگاه های مکزیک عبارتند از :

 • دانشگاه UNAM :

این دانشگاه ربته 198 در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است و به طور کلی بهترین دانشگاه در حوزه آمریکای لاتین است. . این دانشگاه 50 درصد از تحقیقات علمی مکزیک را انجام می دهد. بسیاری از افراد برجسته مکزیک در دانشگاه یونان تحصیل کرده اند که از جمله مهم ترین این شخصیت ها می توان به افراد زیر اشاره کرد:

 • 5 رئیس جمهور مکزیک
 • همه برندگان جایزه نوبل مکزیک: آلفونسو گارسیا رابلس (صلح)، اوکتویو پاز (ادبیات) و ماریو مولینا (شیمی)
 • ثروتمندترین فرد جهان یعنی کارلوس اسلیم

محوطه اصلی این دانشگاه جزئی از سایت های جهانی ثبت شده در یونسکو محسوب می شود . نقاشی های تزئینی که در این محوطه ترسیم شده اند ار برخی از مشهورترین نقاشان و هنرمندان مکزیک مانند دیگو ریورا و دیوید آلفارو سیویروس می باشند.

 • دانشگاه یا موسسه IPN (Instituto Politecnico Nacional) ( انستیتو پلی تکنیک ملی مکزیک)

این دانشگاه و یا موسسه به عنوان یک موسسه پیشور در زمینه برنامه های مهندسی و معماری و همچنین به عنوان برترین مدرسه پلی تکنیک مکزیک است و تولیدات تکنولوژی مکزیک را باید به فارغ التحصیلان این دانشگاه نسبت داد.

 • دانشگاه ITESM (Instituto Tecnologico de Estudios Superiores de Monterrey) ( انستیتو تکنولوژی و مطالعات ارشد صنعتی مونترری )

این دانشگاه در شهر مونترری واقع شده استو بر خلاف اکثر دیگر دانشگاه های واقع در مکزیک به عنوان یک دانشگاه خصوصی شناخته می شود. با توجه به رتبه بندی دانشگاه های جهان در موسسه QS این دانشگاه بهترین رتبه دانشگاه خصوصی در مکزیک را دارد.

این دانشگاه در برخی از حوزه های مهندسی سال ها است که از دانشگاه IPN پیشی گرفته است بخصوص در رشته های علوم کامپیوتر  و در حال حاضر با دانشگاه یونان مقایسه می شود.

این دانشگاه در راستای ارتقا  کارآفرینی در مسان دانشجویان خود و توسعه علم و دانش انها برنامه های راهبردی و تبادلی بسیار خوبی با بهترین دانشگاه های سراسر جهان برقرار کرده  و حتی برنامه های دوگانه این دانشگاه بسیار شهرت دارند . این برنامه ها عبارتند از:

 • همکاری درجه دو با دانشگاه کارنگی ملون در S. در حوزه فناوری اطلاعات
 • همکاری با برنامه های پزشکی جان هاپکینز
 • اجرای برنامه هیا تابستانی در دانشگاه جورج تاون، دانشگاه برکلی، استفورد ، کمبریج و ییل
 • همکاری درجه دو با دانشگاه یو ان سی پچل هیل ( UNC-Chapel Hill) در B.A.
 • برنامه های تبادل اطلاعات با بیش از 200 دانشگاه در 30 کشور دنیا
 • دانشگاه Anahuac (Universidad Anahuac) ( دانشگاه آناهواک)

یک موسسه خصوصی بسیار معتبر که توسط جامعه مسیحیت مکزیک پشتیبانی می شود که همچنین  توسط شبکه اصلی دانشگاه آناهواک در مرکز مکزیک، شیلی، اسپانیا، ایتالیا و ایالات متحده پشتیبانی و حمایت می شود. مرکز اصلی این دانشگاه در کنسرسیوم آموزشی آنا هوک در Huixquilucan  و نخبگان ابتدایی در مرکز ایالت مکزیک واقع شده است.

آموزش های این دانشگاه مبتنی بر رهبری در سطوح بالا، کارآفرینی و در بالاتری سطح رشته ارزش های انسانی قرار دارد. فارغ التحصیلان این دانشگاه را برخی از مدیران ارشد و روسای شرکت های بزرگ مکزیکی و آمریکای لاتینی از جمله خانواده اسلیم تشکیل می دهند.

 • دانشگاه ایبرو ( Ibero) (Universidad Iberoamericana)

یک موسسه خصوصی مکزیک با تحصیلات عالیه است که توسط انجمن عیسی مکزیک حمایت می شود. کمپ بزرگ و پرچم دار این دانشگاه در منطقه سانتا فای مکزیکو سیتی قرار دارد. اما سایر کمپ های این دانشگاه در گوادالاخارا، لئون، تورنتون، پوبلا و پلایس د تیهوانا قرار دارند.

 در میان فارغ التحصیلان نامدار این دانشگاه باید به رئیس ویسنته فاکس، امیلیو آذرراگا ژان ذوس و مالک تلویزا ( Televisa) مهم ترین شبکه رسانه ای در آمریکای لاتین و کارلوس گوسمان بوفیل مدیر عامل شرکت هولت پارکارد مکزیک ( Hewlett-Packard México)، دانیل سرویتژ رئیس و مدیر سابق بیمبو گوئیلرمو آریاگا ( Bimbo Guillermo Arriaga)، فیلمنامه نویس و رمان نویس و نویسندگان بزرگ دیگر اشاره کرد.

 

 

مهم ترین دانشگاه های مکزیک

 • دانشگاه ITAM (Instituto Tecnológico Autónomo de México) ( دانشگاه خود مختار تکنولوژی مکزیک)

دانشگاه ITAM یکی از بهترین دانشگاه های مکزیک است. این دانشگاه در سال 1946 توسط رائول بائیلر ، یک کار آفرین نمونه در مکزیک راه اندازی شد. این دانشگاه رشته های مختلفی را به دانشجویان ارائه می کند ولی تمرکز اصلی آن بر بخش اقتصاد می باشد.

تمرکز اقتصادی این دانشگاه با ارائه 14 برنامه و یا فیلد تحصیلی  در رشته های مدیریت کسب و کار، علوم استراتژیک، اقتصاد، روابط بین الملل، حسابداری عمومی و … ایجاد شده است.  این دانشگاه بهترین دانشگاه در برگزاری دوره های MBA در آمریکای لاتین نیز می باشد و همچنین بهترین دانشگاه در حوزه ارائه دکترای اقتصاد در مکزیک شناخته می شود. بسیاری از شخصیت های عمومی و کارکنان دولت از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

برای شناخت اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های مکزیک  و همچنین آمادگی این دانشگاه ها در برنامه ریزی و اجرای دوره های تحصیلی بهتر است بدانید که :

 • بر اساس تحقیقات و گزارشات فوربس دانشگاه کسب و کار IPADE در حال حاضر به عنوان هفتمین دانشگاه برتر در ارائه برنامه های آموزشی MBA در خارج از ایالات متحده و تنها موسسه در آمریکای لاتین از این حیث می باشد.
 • دانشگاه بازرگانی EGADE در مونتری دارای رتبه 67 دانشگاهی در برگزاری دوره های MBA در بین دانشگاه های سراسر دنیا و به عنوان نخستین دانشگاه در آمریکای لاتین از این حیث می باشد. در سال های زیادی ایت دانشگاه تنها دانشگاه افراد ثروتمند شناخته می شد. این دانشگاه به شدت تلاش می کند تا بتواند اقدام به جذب استعداد های درخشان در  تمامی رشته های درآمد زای خود خود از طریق اعطا بورس تحصیلی های شگفت انگیز و ارائه وام های تحصیلی قرض الحسنه ای چند میلیون دلاری به همراه خانه های مبله و خودروهای لوکس بکند.

برخی از افراد دانشگاهی مکزیک را با دانشگاه های آمریکا بر اساس برخی از قابلیت ها مقایسه می کنند :

 • دانشگاه یونام (UNAM ): این دانشگاهه را می تواند دانشگاه هاروارد مکزیک نامید که به رشته های علوم انسانی، پزشکی و حقوق بشری اختصاص داده شده است. این دانشگاه هم وابسته به برخی از نهاد ها است ولی نه منحصر به یک نهاد.
 • دانشگاه آناهواک (Anahuac ): مانند دانشگاه پرینستون (Princeton ) مکزیک است. شهرت زیادی در پرورش نخبگان ثروتمند و کم درآمد دارد .از رتبه بندی بین المللی برخوردار است و دارای رنکینگ بالایی در حوزه فارغ التحصیلی است و برنامه های بین المللی و اجتماعی زیادی برگزار می کند.
 • دانشگاه IBERO : به عنوان دانشگاه Yale مکزیک شناخته می شود . دانشگاه خصوصی و با رتبه های شگفت انگیز در میان بهترین دانشگاه های آمریکای لاتین می باشد.
 • دانشگاه IPN : دانشگاهی که به علوم مهندسی و علوم اختصاصی شهرت دارد و بسیاری از دانش آموختگان این دانشگاه استعداد های خود را در همین دانشگاه شکوفا کرده اند. این دانشگاه را می توان هم تراز با دانشگاه MIT در نظر گرفت که در سال در بسیاری از رقابت ها توانسته نسبت به این دانشگاه برتری هایی را به دست بیاورد.
 • دانشگاه ITESM: دانشگاهی که در مرکز شهر و با شرکت های صنعتی مختلف فعالیت می کند. آلما به عنوان یکی از مراکز پرورش کار آفرینان برتر شناخته می شود با برنامه های کامپیوتری و مهندسی درجه بالا و به عنوان یک دانشگاه خصوصی عالی شناخته شده است. از نظر برنامه های کاری و درسی تا حدود زیادی می توان این دانشگاه را هم راستا با دانشگاه استنفورد دانست.
 • دانشگاه UDLAP: یک دانشگاه آمریکایی که در پوبلا استقرار دارد و با دانشگاه کورنل یو (Cornell-U ) آمریکا قیاس می شود.
 • دانشگاه ITAM: دانشگاه تکنولوژی خصوص مکزیک که با دانشگاه کلمبیا قیاس می شود.
 • دانشگاه ULSA: دانشگاهی در لا سال ( La Salle) که به عنوان کالج دارتموث(College Darthmouth ) مکزیک شناخته می شود.

اکثر دانشگاه های دولتی توسط دولت در شهرهای مختلف مکزیک پایه گذاری و ساخته شده اند.دانشگاه های دولتی عمدتا در رشته های کوتاه مدت دوره های خود را برگزار می کنند و عمدتا در موضوعات تاریخ، غذا و موضوعات فرهنگی رشته های تحصیلی را برنامه ریزی می کنند و اغلب آنها هم در بیشتر زمان ها جای خالی دارند.

از دیگر مراکز دانشجویی مکزیک می توان به خانه فرهنگ مکزیک اشاره کرد. این خانه فرهنگ در یک ساختمان تاریخی بنا شده و برای فعالیت های مرتبط با فرهنگ مانند موسیقی، تئاتر، نقاشی، نمایش های هنری و سایر نمایش ها و همچنین با مکان هایی برای انجام ورک شاپ یا تمرین  شناخته می شود.

اکثر دانشگاه های مکزیک چه خصوصی باشند و چه دولتی برنامه هایی را برای جذب دانشجویان خارجی دارند. خارجی هایی که به این دانشگاه ها راه پیدا می کنند می توانند در دوره های زبان اسپانیایی این موسسات و یا دانشگاه ها شرکت کنند و یا حتی بصورت کلی رشته تحصیلی خود را زبان اسپانیایی انتخاب کنند.

همچنین در دوره های دیگری نیز می توانند دانشجویان خارجی در دانشگاه های مکزیک به غیر از رشته هایی که در هر دانشگاه نام برده شد شرکت کنند که به عنوان مثال می توان هنرهای دستی مکزیک را نام برد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی مکزیک به ندرت بیش از 2000 USD مکزیک می شود. بسیاری از مهم ترین دانشگاه های مکزیک در مراکز شهر های بزرگ و گردشگری مکزیک مانند مکزیکو سیتی، گوادالاخارا، مونتری و … قرار دارند و هر یک آموزش های بسیار خوب و تاثیر گذاری را ارائه می کنند که این دانشگاه ها به غیر از دانشگاه های نام برده شده در مطالب قبلی هستند.

مدارش زبان اسپانیایی نیز در سراسر مکزیک بصورت خصوصی فعال هستند. شهر کوئر ناواکا (Cuernavaca ) بیشترین مدرسته زبان را در دل خود جای داده است که بالغ بر 50 مدرسه می باشند. شهرهای ژاکساکا، سان میگوئل د آلند و گواناجواتو نیز شمار زیادی از مدارس زبان اسپانیایی را برگزار می کنند که می توانید هر یک از این مدارس را انتخاب کنید.

قیمت حضور در دوره های زبان اسپانیایی مکزیک متفاوت هستند اما بصورت کلی قیمت ها در مکزیک منطقی هستند. بسیاری از این مدارس زبان همچنین خانه هایی را برای دانشجویان در نزدیکی خانواده های مکزیکی برای اقامت در نظر گرفته اند.

کار کردن در مکزیک

کار کردن در مکزیک نیاز به گرفتن ویزای کار این کشور را دارد موضوعی که به نظر بسیار دشوار است بخصوص اگر شما تمایل داشته باشید به عنوان فردی آزاد و مستقل در مکزیک کار کنید.

بسیاری از شهرک های کار و یا مناطقی که شما می توانید برای کار در مکزیک به آنجا مراجعه کنید در اطراف شهر های بزرگ واقع شده اند. از مهم ترین این مراکز می توان به تلویزا، بیمبو، سمکس، تلمکس و ویترو اشاره کرد.

شرکت هایی که در این منطقه فعالیت می کنند اغلب به دنبال جذب نیروهای متخصصی هستند که بخصوص به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند زیرا استفاده از زبان انگلیسی در این شرکت ها به دللی روابط تجاری که با کشورهای آمریکای شمالی دارند اهمیت زیادی دارد. در نتیجه افرادی که زبان انگلیسی، تخصص و زبان اسپانیایی را بدانند راحت تر می توانند در مکزیک صاحب شغل شوند.

افرادی که زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری آنها می باشد می توانند در مکزیک به عنوان یک معلم زبان انگلیسی مشغول به کار شوند. نقطه عطف این ماجرا بخصوص برای افرادی است که وارد مکزیک می شوند و از زبان اسپانیایی و زبان انگلیسی دانشی ندارند و باید فورا زبان انگلیسی را حداقل بیاموزند. بسیاری از دانشگاه های بین المللی و معتبر مکزیک نیز دانشجویان خود را ملزم می کنند تا زبان انگلیسی را در زمان کوتاهی فرا بگیرند. تنها نقطه ضعف اینکه به عنوان یک مدرس زبان انگلیسی در مکزیک کار کنید این است که دست مزد های این کار پایین است.

 

مراکز اقامتی مکزیک

شماری از هتل های زنجیره ای در سراسر مکزیک وجود دارند که از جمله آنها می توان به کاخ کوارک (Palace Resorts )، لی بلوک اسپا ریزورت (Le Blanc Spa Resort )، بست وسترن (Best Western )، هالیدی این (Holiday Inn )، سیتی اکسپرس (CityExpress )، فیستا این (Fiesta Inn )، فیر مونت (Fairmont )، هیلتون (Hilton )، ریتز (Ritz )، کامینو ریل (Camino Real )، استار وود (Starwood )، شراتون (Sheraton )، دبلیو (W )، وستین (Westin )، فور پوینت ( Four Points) و بسیاری دیگر اشاره کرد.

قیمت هتل ها در سال های اخیر به شدت روند افزایشی داشته است و به شکل قابل توجهی بالا رفته است هر چند هنوز هم در مقایسه با قیمت هتل های واقع شده در بسیاری از مناطق اروپا و ایالات متحده هزینه هتل ها قابل قبول هستند.

اقامت در این هتل های زنجیره ای معمولا راحت و با شرایط بسیار خوب و تمیزی است، این هتل ها برای افرادی که برای مقاصد تجاری وارد شهر می شوند فوق العاده خوب هستند اما الزاما برای افرادی که برای گردش و یا تفریح وارد مکزیک می شوند نمی توانند مناسب باشند.

هتل های کوچک و متل های در کنار جاده ها اغلب نمی توانند امن و یا قابل اعتماد باشند. هتل های بوتیک تقریبا در تمامی مناطق شهر و همه شهر های مکزیک به خوبی یافت می شوند.

 این هتل ها قیمت های محدود تری دارند و البته قیمت های متفاوت تری هم دارند اما در عوض همه این هتل بوتیک ها به سبک سنتی مکزیک طراحی و آماده شده اند که نوع معماری و چیدمان این هتل ها به شکل ظریف و هنرمندانه و جذابی تعیین شده تا مسافران بتوانند یک راه عالی برای تجربه میراث فرهنگی مکزیک در هر ایالت را تجربه کنند.

بهترین راه برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز برای این مراکز اقامتی مراجعه به کتاب خاص گردشگری مکزیک به نام کتاب Melba Levick’s است که در اغلب کتابخانه ها و فروشگاه های آنلاین کتاب به راحتی در دسترس است.

همچنین مراکز اقامتی و استراحتگاه های بسیار خوبی هم برای کسانی که به قصد استفاده و بازدید از سواحل مکزیک در سواحل این کشور قصد اقامت دارند وجود دارد. بسیاری از این مراکز به عنوان مراکز اشتراک زمانی یا تایم شیر اجاره داده می شود .

معمولا اگر بتوانید بصورت انلاین یکی از این مراکز تایم شیر را پیدا کنید می توانید با قیمت بسیار مناسب تر از آنچه در مراکز املاک لیست شده است یکی از این مراکز را کرایه کنید.

در مکزیک فرهنگ غنی و بزرگی برای مسافران با کوله پشتی وجود دارد و بسیاری از خوابگاه ها و مراکز اقامتی اتاق هایی خصوصی و خوابگاه هایی کامل برای این افراد اختصاص می دهند. حدود بین 50 تا 150 پزو باید برای هر شب اقامت در یکی از این خوابگاه ها پرداخت کنید که اغلب اقامت به همراه صبحانه می باشد.

خوابگاه ها مکان هایی عالی و فوق العاده برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با سایر مسافران هستند و اغلب شما می توانید افراد و مسافرینی را در این خوابگاه ها ببینید که قبلا در مقصد بعدی شما بوده اند و از آنها اطلاعات جالبی دریافت کنید.

سایت های زیادی هستند که به شما این امکان را می دهند که خوابگاه خود را از قبل و با هزینه کم رزرو کنید و این موضوع به شدت در حال تبدیل شدن به یک نگرش و فرهنگ در مکزیک می باشد.

محل های اقامتی معتبر تر را می توانید با پرس و جو از مردم محلی و یا افراد خارجی مقیم در آن منطقه بخصوص در شهر های کوچک پیدا کنید.

 توصیه می کنیم اگر در خصوص شرایط اتاق و ایمنی هتل یا مسافرخانه اطمینان کامل ندارید قبل از پرداخت اتاق را مشاهده کنید و شرایط را بررسی کنید. این کار به هیچ عنوان بی ادبی و بی احترامی تلقی نخواهد شد.

اگر در زمستان قصد مسافرت به مکزیک را دارید و بخصوص تمایل به سفر به مناطق سردتر را دارید توصیه می شود که یک پتوی الکتریکی با خود به همراه داشته باشید. این پتوها به دلیل اینکه برق مصرف می کنند در هتل ها قیمت بالایی دارند.

با این حال در همین مناطق ممکن است بعد از ظهری بسیار داغ را تجربه کنید. با این حال زمین و سنگ ها همچنان سرد مانند یخچال هستند. به همراه داشتن یک کتری آب جوش هم ایده خوبی است بخصوص اینکه آب داغ و جوش در همه جا ممکن است در دسترس نباشد.

اگر به همراه بچه های خود به مکزیک مسافرت می کنید بهتر است از یک چمدان پلاستیکی دارای چرخ و دسته استفاده کنید تا بتوانید در صورت لزوم همانند یک وان از آن استفاده کنید. هتل های ارزان قیمت به ندرت دارای حمام هستند چه برسد به اینکه حمام آنها دارای وان برای کودکان باشد.

ایمنی و امنیت در مکزیک

شماره اضطراری در مکزیک 066 است. از این شماره برای هر خدمات مورد نیاز اضطراری مانند پلیس، خدمات پزشکی، آتش نشانی، و …. استفاده می شود.

اغلب بسته به نوع شهر و منطقه شرایط ایمنی و امنیتی در آنها متفاوت است و هر نقطه نسبت به نقطه دیگر قابل قیاس نیست.

بصورت کلی مناطق نزدیک به پایین شهر یعنی سنترو در شب بسیار ایمن تر برای پیاده روی هستند. بخصوص در اطراف میدان اصلی یا پلازا، زوکالو و یا جاردین پیاده روی معمولا مشکلی ندارد. در مناطقی که جمعیت بیشتری هستند بمانید، از رفتن به مناطق فقیر تر دوری کنید و به ویژه در شب اگر بخصوص تنها هستید در این مناطق قدم نزنید.

گزارشاتی مبنی بر ضرب و شتم و سرقت از افرادی که بصورت تنها در برخی از این استراحتگاه ها اقامت کرده اند ارائه شده است بنابراین هر شخص مشکوکی می تواند برای شما خطر محسوب شود. از سال 2006 خشونت هایی که به دلیل مصرف مواد مخدر گزارش شده است بیشتر شده است.

خشونت های سیاسی هم هرچند در مکزیک گاها دیده می شد ولی در سال های اخیر بخصوص در مناطقی مانند چیاپاس و ژاکساکا کمتر شده است و طبق آمار این خشونت ها بسیار کمتر از جرائم مربوط به مواد مخدر گزارش شده است.

اما بصورت کلی در نظر داشته باشید که مقامان مکزیک بصورت بی طرافانه نسبت به مردمی که در برخی از مناطق اقدامات و گردهمایی های سیاسی دارند برخورد می کنند و همین موضوع باعث شده که این مقامات و پلیس به افراد خارجی به عنوان یک فرد مشکوک نگاه نکنند حتی اگر یک تیشرت بصورت نا آگاهانه از یکی از این حزب ها پوشیده باشد.

همانند سایر شهر ها در دنیا اصلا توصیه نمی شود که پول نقد و یا کارت اعتباری زیادی به همراه خود داشته باشید. در صورت نیاز به استفاده از پول نقد و یا کارت اعتباری ملاحظات امنیتی را در نظر داشته باشید و از آنها بصورت مخفی استفاده کنید.

سیستم قانونی مکزیک تا به حال تحت قانون ناپلئونی اداره شده است اما اگر در هر صورت در معرض خطر قانونی در مکزیک قرار گرفتید بد نیست بدانید که مجازات های تعیین شده در این کشور نسبت به سایر کشورها شدیدتر و سختگیرانه تر است.

مهاجران در مکزیک زیاد هستند بخصوص در مناطق شهری ولی معمولا این افراد خطری ندارند. با این حال مراقب باشید که توسط این افراد احاطه نشوید. آنها در تلاش برای فروختن کالاهای تقلبی به شما خواهند بود و وقتی شما سرگرم شدید برخی از آنها ممکن است جیب شما را خالی کنند. دادن تنها 2 پزو به این گروه ها می تواند شما را از این وضعیت فورا خارج کند ولی ممکن است باعث جذب گداها و متکدیان شود.

اکثر مکزیکی های فقیر و بی خانمان با دست فروشی آدامس، آواز خواندن و زدن موسیقی و ارائه خدماتی از این دست روزی خود را به دست می آورند و بعید نیست برای گرفتن پول از شما و یا فروختن این کالاها به شما التماس کنند.

برخی از شهر ها مانند گوادالاخارا و مکزیکو سیتی امن تر از بسیاری دیگر از شهرهای مکزیک هستند و کمتر مشکلات از این دست در آنها دیده می شود ولی با این حال احتیاط شرط عقل است.

 

مسائل مربوط به حجم استفاده از مواد مخدر در مکزیک

باید این موضوع را درک کنید که مکزیک در حال گذراندن دوره انتقال است. پس از آنکه رئیس جمهور فلیپه کالدرون در سال 2006 به قدرت رسید جنگ با کارتل های مواد مخدر را آغاز کرد  و دولت در همه عرصه ها با مواد فروشان و قاچاقچیان مواد به مبارزه پرداخت.

در هنگام مسافرت به مکزیک به یاد داشته باشید که اگر مکزیکی میزبان شما بود به هیچ عنوان درباره موضوعاتی از این دست و مشکلاتی که مردم دارند سخنی به میان نیاورید  چراکه اغلب مردم دوست ندارند در این خصوص صحبت کنند.

برخی از شهر های شمالی و مرزی مکزیک مانند تیهوانا، نوگالس، نوو لارودو، چیوائو، کولیان، دورانگو و جوارز در شب خطرناک هستند. اغلب خلاف ها و مشکلات و جنایات شهرهای شمالی به دلیل تجارت و قاچاق مواد مخدر است و پلیس در این مناطق معمولا پلیس فاسدی است. همین موضوع که بسیاری از پلیس های این مناطق با قاچاقچیان در تعامل و همکاری هستند باعث شده تا این مناطق به مرکزی برای خلافکاران مبدل شود و از این رو حضور در شب در این مناطق توصیه نمی شود.

بخصوص شهر سیوداد جوارز مرکز این تخلفات و خلاف ها است. تقریبا یک چهارم تمامی قتل هایی که انجام می شود مربوط به این شهر است. سفر به این منطقه تنها باید با دلایلی بسیار مهم و با در نظر گرفتن شرایط ایمنی و احتیاطی کافی باشد.

به غیر از مناطق شمالی سایر خشونت ها را باید به کارتل ها و دولت های متمرکز در مناطق خاصی از جمله سواحل اقیانوس آرام در منطقه میچوآکان و گررو دانست. هر چند در شهرهای بزرگ باید در هر صورت بخصوص برای رفت و آمد های شبانه مراتب احتیاط رعایت شوند.

بصورت کلی در مناطق گردشگری و شهر های توریستی کمتر شرایط قاچاق و مواد مخدر دیده می شود. بسیاری از مراکز مهم توریستی مانند اواسکا، گوآنا جواتو، لوس کابوس، مکزیکو سیتی، پورتو والارتا، کانکون، مریدا و گوادالاخارا عمدتا تحت تاثیر مواد مخدر نیستند و شاید اصلی ترین دلیل آن هم این باشد که در این مناطق هیچ مرزی وجود ندارد.

سیوداد جوارز در حال حاضر میدان اصلی نبرد برای مواد مخدر است ولی اغلب مسافران خارجی در این مناطق هدف هیچ نهادی نیستند. دلیل اصلی درگیری های وجود دو کارتل متخاصم اصلی، تعداد زیادی از باند های فرصت طلب و پلیس و سربازان طرف دولت است که این شرایط را به وجود آورده است.

با این حال به ندرت قربانی و یا موارد خشونت آمیز مواد مخدری در مونتری دیده می شود. این شهر یکی از امن ترین شهری های آمریکای لاتین است و دلیل آن هم روحیه سخت کوشی، کارآفرینی و مردمی ، مردم این منطقه می باشد و در بین مردم مکزیک نیز زبانزد است.

این شهر روزی یکی از شهر های درگیر مواد مخدر بود و حتی در روزهای روشن نیز سابقه آدم ربایی و قتل و خشونت در این شهر دیده می شد اما اوضاع از سال 2011 به این طرف به شکل چشمگیری تغییر کرد و با تلاش دولت و مردم به این مرحله از امنیت رسیده است هر چند هنوز هم جای کار دارد.

به شکل عجیبی باید مکزیکو سیتی را امن ترین شهر مکزیک از نظر خشونت و مصرف مواد مخدر دانست. مردم این منطقه اغلب از مسائلی که مرتبط به مواد و خشونت می شود دوری می کنند و اغلب مقامات دولتی و  سیاستمداران و نظامیان نیز در این شهر حضور دارند.

مبارزه شدید با موضوع مواد مخدر باعث شده تا داشتن مقدار حتی ناچیز و به اندازه مصرف یک وعده مواد مخدر در مکزیک به عنوان یک جرم بزرگ تلقی شود. ارتش در تمامی راه ها ایستگاه های تصادفی بازرسی را ایجاد می کند و تمامی خودرو ها را از نظر مواد مخدر و سلاح بازرسی می کند. هر چند هنوز هم درصد زیادی از مردم مواد مخدر را در مکزیک مصرف می کنند.

از اولین باری که جنگ با قاچاقچیان مواد مخدر در سال 2006 آغاز شد گاهی گمانه زنی هایی بخصوص از سمت کشورهای انگلیسی زبان در آمریکای شمالی وجود دارد که دولت مکزیک را یک دولت شکست خورده در این موضوع می نامد. برخی از شهر ها گاها توسط دولت خالی می شوند و در مرزهای ایالات متحده و مکزیک همیشه موارد امنیتی زیادی وجود دارد. به همین دلیل دیدن گارد های مسلح برای مقابله با مهاجران و یا مواد فروشان یک امر طبیعی در برخی از شهرها می باشد.

از سال 2013 به گفته مجله لس آنجلس تایمز وضعیت امنیتی کشور مکزیک بخصوص در مناطق گردشگری به شکل قابل توجهی بهبود یافته است.

توصیه هایی برای حضور در مناطق ساحلی مکزیک

 • چتر دریایی: از چتر دریایی استفاده کنید و بر روی پوست خود از سرکه و خردل استفاده کنید تا آفتاب باعث سوختن پوست شما نشود.
 • نیش حشرات: آب سواحل مکزیک به اندازه ای گرم می شود که شما بتوانید آن را تحمل کنید. این آب گرم و حتی آفتاب می تواند نیش حشرات را بی اثر کند.
 • آفتاب سوختگی: در صورت رفتن به سواحل حتما کرم ضد آفتاب با خود به همراه داشته باشید زیرا در برخی از مناطق احتمال دارد یافت نشود.
 • امواج نا مرتب آب : این امواج می تواند بخصوص در زمان طوفان و بعد از آن بسیار خطرناک باشد. سعی کنید به موازات ساحل شنا کنید. گاهی ممکن است به دلیل امواج شما کمی به سمت قسمت های عمیق تر دریا کشیده شوید. سعی کنید خود را رها کنید تا آب دوباره شما را به ساحل باز گرداند و یا با کمی شنا کردن به سمت ساحل باز گردید . در نظر داشته باشید که خود را بیش از اندازه خسته نکنید گاهی خستگی زیاد باعث می شود تا امواج شما را مرتبا به جلوتر برده و توان اینکه شما بتوانید خود را باز گردانید از شما بگیرد.

حمل و نقل عمومی در مکزیک

وقتی در شهر های توریستی مکزیک به سر می برید بخصوص شهری مانند مکزیکو سیتی امن ترین حالت این است که از تاکسی استفاده کنید. معمولا تاکسی تلفنی ها بهترین گزینه هستند. شما در هر زمان می توانید با تماس با یکی از این شرکت ها از او بخواهید در زمانی تاکسی درب هتل و یا در مکان خاص دیگری باشد. البته گاها تاکسی ها در ایستگاه هایی هم در انتظار هستند که می توانید از آنها یک تاکسی را انتخاب کنید.

حتی از تاکسی های عبوری مشخص شده هم می توانید یکی را برای سفر خود انتخاب کنید هر چند این نوع تاکسی ها امنیت سایر تاکسی ها را ندارند.

مترو گاها بهترین انتخاب برای حمل و نقل درون شهری با قیمت مناسب است. مترو در شهرهای بزرگ مثل مکزیکو سیتی وجود دارد و هزینه کمی هم دارد. بلیط مترو تا دسامبر 2013 تنها 5 پزو بوده و شبکه مترو تقریبا گستردگی زیادی دارد. بخصوص برای سفر به برخی از شهرستان ها و ایالت های اطراف مترو بهترین انتخاب است. ایستگاه مترو با حرف D مشخص شده است.

ساعت های پیک کترو معمولا 6 صبح تا 9.30 صبح و 17 تا 20 عصر است و بهتر است زمان خود را برای حرکت با این ساعت ها تنظیم نکنید.

قبل از سوار شدن به مترو بررسی کنید که کدام مترو را باید  انتخاب کنید، کدام ایستگاه باید سوار شوید و کدام ایستگاه باید پیاده شوید. این اطلاعات را هتل می تواند در اختیار شما قرار دهد. همچنین مسیر مترو نیز بوسیله نقشه های انلاین و نقشه هایی در ایستگاه ها مشخص شده است و اکثر ایستگاه ها نقشه های جانبی دیگری هم دارند.

در ساعات آخر شب برای حمل و نقل خود از مترو استفاده نکنید زیرا زیاد امن نیستند اما در طول روز تمامی ایستگاه ها توسط افسران پلیس تحت نظارت شدید قرار دارند هر چند مترو از اتوبوس های عمومی امن تر است. عمده ترین نا امنی و نگرانی در وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس جیب و کیف شما است. بهتر است آنها را در مکان امنی نگهداری کنید.

اگر قصد مسافرت با اتوبوس را دارید وسایل ارزشمند خود را در چمدان و یا کیسه های بزرگ در صندوق چمدان های اتوبوس قرار ندهید. برخی از افسانر فاسد با بهانه بازرسی چمدان ها برخی از این اقلام را بدون اینکه شما متوجه شوید بر می دارند.

بخصوص هنگامی که در شب با اتوبوس مسافرت می کنید این احتمال قوی تر است زیرا اغلب مسافران خواب هستند.

استفاده از کمربند پولی که در زیر لباس ها پوشیده می شود بسیار توصیه می شود. برخی از اتوبوس های مطمئن تر دارای دوربین هایی هستند که توسط پلیس کنترل می شود. این دوربین ها برای ایمنی مسافران است و جایی برای نگرانی ندارد.

 

رانندگی در مکزیک

 • تمامی فواصل در تابلوها درج شده است و تمامی محدودیت های سرعت در هر اتوبان به کیلومتر مشخص شده است.
 • بنزین در مکزیک بصورت لیتری به فروش می رسد و نه بصورت گالنی و قیمت آن نیز از ایالات متحده کمتر و ارزان تر است.

در صورتیکه از ایالات متحده وارد خاک مکزیک می شوید باید این موضوع را اطلاع داشته باشید که بیمه شخص ثالث آمریکا در مکزیک اعتباری ندارد و باید بلافاصله پس از ورود به خاک مکزیک و یا حتی قبل از ورود به مکزیک یک بیمه مسئولیت و یا شخص ثالث خریداری نمایید.

معمولا در مناطق مرزی و یا در ورودی های مکزیک سالن هایی هستند که در آنها چندین مرکز فروش بیمه اتومبیل وجود دارد. حتی اگر بیمه شما یا نقول را به شما داده ( بیمه های امریکایی و کانادایی) که می توانید در مکزیک هم از این بیمه استفاده کنید باز هم امکان استفاده از این نوع بیمه ها در مکزیک نیست و در بهترین حالت این بیمه ها سوانح رانندگی را پوشش نخواهند دارد و به عنوان مثال اگر شما با فردی تصادف کنید به احتمال زیاد باید راهی زندان شوید.

هرگز با سرعت بیشتر از سرعت مجاز در مکزیک رانندگی نکنید، چرااغ های خطر را نادیده نگیرید و چراغ قرمز را رد نکنید زیرا پلیس مکزیک هیچ بهانه ای مانند اینکه شما مسافر و یا توریست هستید را نخواهد پذیرفت و به راحتی یک برگ جریمه سنگین به شما خواهد داد.

اگر یک پلیس مکزیک شما را کنار کشید و از شما درخواست رشوه کرد تا شما را جریمه نکند اصلا مبلغی را که درخواست می کند به او پرداخت نکنید و نهایتا 50 تا 500 پزو به او بدهید و به او توضیح دهید که این تنها پولی است که به همراه دارید. قبلا برخی از افسران پلیس این کار را انجام می دادند هر چند در بسیاری از شهر های بزرگ از جمله مکزیکو سیتی دیگر این نمونه کارها دیده نمی شود.

فساد اداری در مکزیک به عنوان یک جنایت دیده می شود پس باید بسیار هوشمندانه برخورد کنید بخصوص اگر به دنبال فعالیت تجاری با این کشور هستید . جریمه رانندگی هم در مکزیک می تواند تا 100 دلار آمریکا برای شما بسته به شهری که در آن رانندگی می کنید در نظر گرفته شود.

از آوریل سال 2011 به این طرف پلیس با رانندگانی که در حالت مستی رانندگی می کنند به شدت برخورد می کند و آنها را بازداشت می کند. این موضوع بخصوص در شهر های بزرگ ، مکزیکو سیتی و شهرهای ساحلی با شدت بیشتری انجام می شود.

همچنین پلیس بصورت تصادفی در سراسر کشور ایستگاه های بازرسی ایجاد می کند. در این ایستگاه ها تمامی رانندگان موظف هستند که کاملا متوقف شوند و به حرف پلیس گوش دهند. معمولا پلیس برخی از رانندگان را تست الکل و مواد مخدر می کند و اگر در این تست شکست بخورند باید به زندان بروند. اگر قبلا در جایی با حالت مستی رانندگی می کردید این کار را به هیچ عنوان در مکزیک انجام ندهید.

در پشت چراغ های قرمز اغلب با گدا و یا افرادی که تلاش می کنند شیشه خودرو شما را پاک کنند مواجه خواهید شد. توصیه می کنیم در مناطق بزرگ شهری بخصوص در مناطق مکزیکو سیتی شیشه های خودرو خود را بسته نگه دارید. اگر فردی تلاش کرد تا شیشه خودرو شما را پاک کند تنها باید با گفتن یک نه محکم او را رد کنید.

سلامتی در مکزیک

برخی از شهرهای مکزیک به شهرهایی شهرت پیدا کرده اند که در آنها مسافرین دچار اسهال می شوند. این نوع اسهال اغلب به نام موتزوما ریونج نامیده می شود. هر چند برخی معتقدند که این بیماری ناشی از غذاهای به شدت ادویه ای مکزیک است ولی این گفته صحت ندارد و دلیل اصلی این بیماری در این شهر ها استفاده از آب شرب لوله کشی آنها می باشد. آب لوله کشی مکزیک همانگونه که قبلا توضیح داده شد کیفیت لازم برای نوشیدن را در اغلب مناطق ندارد و بهتر است از آب بطری برای مصرف استفاده کنید.

برای خرید آب بطری و تصفیه شده در مکزیک با مشکلی مواجه نخواهید شد و به اندازه کافی از این آب پیدا خواهید کرد اما در نظر داشته باشید که آب بطری را هم حتما از رستوران ها و مغازه های معتبر خریداری می کنید.

در ضمن نباید به هیچ عنوان یخ و یا آب یخ زده خریداری کنید زیرا این نوع یخ ها بهداشتی نیستند و  معمولا از آب آلوده درست می شوند . در صورتیکه آب خنک نیاز دارید بطری آب خود را از یخچال های درون سوپر مارکت ها انتخاب کنید.

در اکثر شهرهای بزرگ مکزیک آب توسط کارخانه های بزرگی تصفیه می شود  و این آب تصفیه شده برای مصرف به صورت بطری فروخته می شود. شهرهای کوچک تر نیز آب خود را از همین کارخانه های واقع در شهرهای بزرگ تهیه می کنند.

اگر بیمار هستید و یا احساس بیماری می کنید فورا خود را به یکی از کلینیک های پزشکی در محل خود برسانید. داروهای خاص برای مقابله با باکتری هایی که این بیماری را به وجود می آورند در دسترس هست.

در مناطق شهری پزشکی توسعه زیادی دارد ، بیمارستان های دولتی همانند بیمارستان های عمومی در ایالات متحده آمریکا همیشه شلوغ هستند و تعداد زیادی از بیماران در صف انتظار پزشکان قرار دارند. بر عکس خدمات بهتر و سریع تر را می توانید از بیمارستان های خصوصی مکزیک دریافت نمایید.

قبل از اینکه به مناطق روستایی مکزیک سفر کنید ممکن است از یکی از سازمان های خدمات بهداشتی مکزیک به شما پیشنهاد شود که داروی ضد مالاریا استفاده کنید. این موضوع توسط وزارت بهداشت و انواع سازمان های پزشکی و بهداشتی آمریکا هم به افرادی که خواهان مسافرت به مناطق روستایی و ساحلی مکزیک هستند توصیه می شود و شما هم بهتر است این توصیه را گوش دهید.

معمولا برای مقابله با ویروس مالاریا نوعی واکسن ارزان قیمت برای شما در نظر گرفته می شود که تاثیر زیادی برای جلوگیری از این بیماری در بدن شما خواهد داشت.

موضوع دیگری که باید در سفر به مکزیک در نظر داشته باشید و اهمیت زیادی دارد این است که برای مصرف هر نوع گوشت در مکزیک به دلیل تنوع و میزان عفونت هایی که بعضا در این گوشت ها دیده می شود بخصوص در مناطقی مانند آکاپولکو ، گوشتی را استفاده کنید که به خوبی پخته شده باشد.

به غیر از مالاریا ویورس دیگری نیز به نام ویروس غرب نیل (West Nile ) در مکزیک و مناطق روستایی آن شناخته شده است. برای دوری از این ویروس که توسط حشرات منتقل می شود حتما از داروهای دفع حشرات که حاوری مواد DEET هستند استفاده کنید.

نرخ بیماران مبتلا به HIV یا ایدز در مکزیک بسیار کمتر از کشورهایی مانند ایالات متحده، فرانسه و بسیاری از کشورهای لاتین است.

همانند بسیاری از مناطق غربی موارد سندروم ریوس هانتاویروس در سراسر مکزیک زیاد گزارش شده است. این بیماری نوعی بیماری حاد، بسیار نادر  اما اغلب مرگبار است که هنوز درمان مشخصی برای آن یافت نشده است.

اعتقاد کارشناسان و برخی از دانشمندان در این است که این ویروس از فرآورده های حیوانی بخصوص فرآورده هایی که از حیوانات جونده تولید می شود به انسان انتقال داده می شود. بنابراین توصیه می شود که در مناطقی که حیوانات جونده نگهداری می شوند کمتر وارد شوید و بخصوص در مناطقی که حیوانات در محوطه های در بسته و بدون تهویه مناسب و نور خورشید کافی نگهداری می شوند به هیچ عنوان وارد نشوید.

واکسیناسیون هپاتیت A و B  و تب کریمه کنگو توصیه می شود و هر ساله نیز برای کودکان و برخی از افراد تجویز می شود.

به یاد داشته باشید که اگر توسط حیوانی گاز گرفته شدید ( مانندسگ و گربه) حتما فرض را بر این بگذراید که این حیوان دچار بیماری هاری است و بلافاصله برای پیشگیری از بیماری به پزشک مراجعه کنید.

در مناطق دور افتاده مکزیک معمولا کیت ها و کیف هایی به عنوان کیف کمک های اولیه توزیع و فروخته می شود که انواع داورهای اضطراری اولیه، آسپرین و سایر داروهایی که بدون نیاز به تجویز پزشک می تواند فروخته شود قرار دارد و در صورت نیاز می توانید یکی از این کیف ها را برای درمان های ابتدایی تهیه کنید.

 

روابط دو طرفه و احترامات در مکزیک

مکزیکی ها معمولا انسان هایی نسبت به زمان بی خیال و ریلکسی هستند بنابراین در ارتباط با این مردم باید کمی صبور باشید آنها معمولا به قرار های خود دیرتر می رسند و حدود 15 دقیقه تاخیر برای آنها نرمال است.

در مکزیک جواب دادن با کلمات چی؟ چرا؟ و سوالی معمولا بی ادبانه تلقی می شود و اینگونه برداشت می شود که شما هیچ احترامی برای فرد مقابل خود در نظر نگرفته اید و یا فرد مقابل را دیوانه در نظر گرفته اید.

به همین دلیل اگر کسی چیزی به شما گفت که متوجه نشدید و یا اگر مردم شما را صدا می کنند تا چیزی را به شما بگویند و یا در برخورد با برخی از افراد که از شما چیزی را می خواهند متوجه خواسته آنها نشدید از کلمه mande استفاده کنید که به نوعی همان عذر خواهی برای تکرار حرف و یا خواسته است.

استفاده از این کلمه در زبان مکزیکی از زمانی که اسپانیایی ها در این کشور بوده اند مرسوم است که با استفاده از این حرف در واقع به طرف مقابل این نکته را گوشزد می کنید که زبان او و یا خواسته خود را متوجه نشده اید و به نوعی یک اصطلاح اسپانیایی است. در کل اگر می خواهید با طرز مودبانه و با احترام از فرد مقابل خود بخواهید که حرف خود را تکرار کند از mande استفاده کنید.

برخی از افراد ممکن است نسبت به کلمات سوالی شما واکنش منفی داشته باشند و خیلی از برخورد شما راضی نباشند چرا که همه افراد نسبت به این که شما توریست هستید و از این آداب و رسوم اطلاعی ندارید بلافاصله ناراحت شده و واکنش نشان می دهند.

در مکزیک عرف بر این است که برای ملاقات و یا استقبال از یک دوست گونه راست او را می بوسند. البته برخی از این افراد نیز به جای بوسیدن گونه و بخصوص در هنگامی که فردی را برای اولین بار ملاقات می کنند دست او را می بوسند. هر کسی این کار را انجام نمی دهد اما با این حال این موضوع را به یاد داشته باشید. این رسم معمولا هم بین مرد و زن و هم زن با زن دیده می شود و کمتر دست مردی را مرد دیگر می بوسد.

وقتی کسی در مکزیک عطسه می کند اغلب مردم با گفتن عبارت سالود (salud ) به او عافیت می گویند که معنای دقیق آن می شود خدا شما را سلامتی بدهد و همچنین سلامتی شما هم معنی می دهد.  حتی اگر غریبه ای این کار را انجام داده حتما این کلمه را به او بگویید در غیر اینصورت بی ادب تلقی می شوید.

در مناطق روستایی بخصوص در قلب مکزیک  مثل جلیسکو، زاکاتکاس، آگوئاسکالینتس، و غیره  این کلمه ممکن است با عبارت عیسی به شما برکت دهد گفته شود.

جمعیت بزرگی از کشور بصورت سنتی کاتالیک رومی هستند و همچنان هم بسیاری از این مردم ایمان و عقاید زیادی به این دین در پس زمینه های اقتصادی و اجتماعی خودشان دارند. با این حال فعالیت های تبلیغاتی زیادی که از ایالات متحده انجام می وشد باعث شکل گیری جمعیت های پروتستانی قابل توجهی  در بسیاری از شهر ها بخصوص شهر های کوچکتر در مکزیک شده است و کلیساهای کوچکی نیز برای خود دست و پا کرده اند.

یکی از بزرگترین جوامع جهانی یهودیان نیز در مکزیک ساکن هستند. همچنین جوامع کوچکتر مانند مومون ها و فرقه های یهودی دیگر هم در بخش های دیگر مکزیک سکونت دارند.

به یاد داشته باشید که مکزیک همچنان یک کشور در حال توسعه است و به همین دلیل عواملی مانند دگرباشسان جنسی در این کشور خیلی مورد پذیرش واقع نشده و بعضا بصورت خصمانه و غیر متعارف با این افراد برخورد می شود.

با این حال در شهر مکزیکو سیتی قانون ازدواج همجنسگرایان مور توافق و تصویب قرار گرفته است . در برخی از ایالت ها مانند کینتانا رو، گوئررو، چیهواهوا، کواویلا برای این افراد حتی جشن ازدواج گرفته می شد ولی در نظر داشته باشید که در مناطق روستایی مکزیک این موضوع اصلا پذیرفته نیست و ممکن است برخورد مناسبی را شاهد نباشند هر چند در عمده شهرهای بزرگ مکزیک فضای آرامتری نسبت به این موضوع دیده می شود.

در هنگام ورود به مناطق مذهبی و مقدس مکزیک مانند کلیساها همیشه عینک آفتابی، کلاه و یا شال خود را بردارید. پوشیدن شلوارک و یا بلوزهای آستین کوتاه اصلا مرسوم نیست و همیشه در این مکان ها باید لباس به شکلی انتخاب شود که بیشتر نقاطی که پوست مشخص می شود را پوشش دهد در غیر اینصورت بی احترامی تلقی می شود.

در مناطق ساحلی و خیابان های منتهی به این مناطق اغلب کم دیده می شود که مردم از شلوارک و یا لباس های کوتاه و آستین کوتاه استفاده کنند این موضوع بخصوص در مناطق شمالی بیشتر اهمیت دارد هر چند برخی استفاده می کنند؛ اما بصورت کلی توصیه می شود از این لباس ها استفاده نکنید زیرا به دلیل اینکه جلب توجه می کند ممکن برای شما شرایط راحتی را ایجاد  نکند. هر چند مردم نسبت به توریست ها کمتر واکنش نشان می دهند اما باز هم این موضوع می تواند دیدگاه آنها را نسبت به شما به عنوان یکی خارجی عوض کند.

به قوانین مکزیک احترام بگذارید. برخی از خارجی ها به برخی از سو تفاهم ها و گفته های نادرست که در مکزیک می توانید قوانین را بشکنید توجه می کنند و معتقدند پلیس در هر شرایط با رشوه مشکل را حل می کند.

فساد ممکن است در بین پلیس و برخی از شخصیت های عمومی شایع باشد اما جامعه مکزیک با این کارها مخاالف است و اقداماتی را به تدریج برای ریشه کن کردن  فساد سیستماتیک در سطح کشور در پیش گرفته اند. بنابراین هرگاه افراد خارجی به شکلی عمل می کنند و به نظر می رسد قصد دارند با رشوه دادن و یا خریدن افسران و نیروهای خاص مشکلات غیر قانونی خود را حل کنند باعث می شود تا  مردم بسیار ناراحت شوند.

در این مواقع ممکن است رفتار شما بی احترامی تلقی شود و انگیزه تلافی جویانه در آنها ایجاد شود و حتی برخی از پلیس های محلی و یا افرادی در لباس پلیس محلی ممکن است قصد تنبیه کردن و یا دادن درس احترام را به شما در پیش بگیرند. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که رشوه دادن همیشه جواب نمی دهد و ممکن است برای شما دردسری زیاد ایجاد شد مشکلی بزرگ بوجود بیاورد.

مانند بسیاری از کشور ها موضوعات ی مانند سیاست، اقتصاد، تاریخ و فرهنگ از مسائل بسیار ظریف و حساسی هستند و بهتر است در همه شهرها از آنها پرهیز شود هرچند در مکزیکو سیستی مردم حتی با افراد  غریبه نیز به راحتی درباره این موضوعات گفتمان می کنند.

درست مانند اروپا، کانادا و ایالات متحده ، دموکراسی مکزیک دارای جنب و جوش و تنوع بالایی است و مردم نظرات شخصی و متنوعی دارند. با اینکه مکزیک به تازگی به یک دموکراسی قابل قبول و مستقل دست یافته است اما با این حال بسیاری از مکزیک ها ایده و نظرات شخصی زیادی در این خصوص دارند و دوست دارند با طرف های خود در خصوص این ایده ها و نظرات و حتی ایده های سیاسی با اشتیاق صحبت کنند.

برای ایجاد حس مشترک و ادامه گفتگو بهترین راه این است که سوالات و یا ابهامات خود را در  قالب طرح سوال بپرسید و سعی کنید از ارائه نظارت و تعبیرات شخصی و یا بیانیه های قوی اجتناب کنید بخصوص زمانی که در خصوص مکزیک اطلاعات کافی ندارید.

بسیاری از شهروندان اسالات متخده و بصورت بسیار کمتر شهروندان سایر کشورها در حال مکالمه با مردم مکزیک اشتباهات بی ادبانه زیادی انجام می دهند. مکزیکی ها هز چند افرادی قوی هیکل و بسیار با جنبه هستند ولی در هر صورت ناراحتی می شوند و بسیار حساس هستند. بنابراین در هنگام صحبت از رک گویی و گفتن عیوب مکزیک و مردم آن به شدت اجتناب کنید مگر اینکه فرد مقابل شما از دوستان صمیمی شما باشد و به او اعتماد زیادی داشته باشید.

به هیچ عنوان سعی نکنید مردم مکزیک را مقایسه و تفسیر کنید و یا حتی در خصوص برخی از مسائل که مکزیک از کشور شما کمتر است و یا ضعیف تر است سخنی به میان بیاورید.

به یاد  داشته باشید که مکزیکی ها به خوبی مشکلات کشورشان را درک می کنند، اگر با یکی از آنها هم صحبت شوید و صحبت شما به درازا بکشد کم کم خود او به کمبود ها و مشلات کشورش و تاثیر آنها اشاره خواهد کرد. مگر این که خودتان بخواهید از مسائلی مانند مهاجرت غیر قانونی به ایالات متحده، فقر، مواد مخدر و … سخن گفته شود. معمولا این صحبت ها ناراحت کننده هستند و هر کسی دوست ندارد در مورد آن بشوند و یا سخن بگوید.

مکزیکی ها افرادی هستند که هر موضوعی را به راحتی تحلیل می کنند و این موضوع گاها باعث می شود که استدلال های آنها گاها برای خارجی ها غیر منتظره و با خارج از عدالت باشد. سعی کنید در مواقعی که موضوعی را دوست ندارید  و یا برخی از مسائل را نمی خواهید واردش شوید با تغییر موضوع به سمت موضوعاتی مانند کیفیت غذا در مکزیک، دوستانه بودن مردم مکزیک، فرهنگ خوب آنها و مناظر و دیدنی ها موضوع را عوض کنید. این رفتار باعث می شود که دیدگاه مردم به شما به شکل یک دوست بسیار خوب در مکزیک عوض شود  به شکلی که گاها احساس ترس از رفتار خوب آنها داشته باشید.

 

روابط دو طرفه و احترامات در مکزیک

به هیچ عنوان این تصور را نداشته باشید که چون شهروند آمریکا و یا کشور دیگری هستید احتمال آدم ربایی برای شما بیشتر است، اکثریت قربانیان آدم ربایی در مکزیک  خود کودکان مکزیکی هستند نه خارجی ها.

نیازی به ترس و یا احتیاط بیش از حد نیست بخصوص اگر شما میزبانانی دارید که از شما مراقبت می کنند و می دانند که شما را چگونه راهنمایی کنند که چه موقع و کجا ها را باید بروید. معمولا خطراتی که ممکن است شما را تهدید کند میزبانان به شما خواهند گفت و خودشان عموما شرایط را به نحوی برنامه ریزی می کنند تا شما در امان باشید و خطری مهمانان را تهدید نکند مگر اینکه خودتان کاری اشتباه و یا غفلتی انجام دهید.

بصورت یک قاعده کلی ، بهترین بودن و یا بدترین بودن، ثروتمند بودن و یا موقعیت اجتماعی خیلی در مکزیک مهم نیست و عمدتا رنگ پوست و نژاد افراد مورد نظر مکزیکی ها است. هر چند بصورت کلی نژاد پرستی در مکزیک غیر قانونی است و افرادی که کار نژاد پرستی می کنند خیلی محبوب نیستند و مورد اتهام می باشند.

دلیل این موضوع هم خیلی ساده است و آن هم اینکه اغلب مردم مکزیک از نژاد اروپایی فقط نیستند و در بین آنها تعداد زیادی از مردم بومی مکزیک و یا آمریکایی هستند. شما خیلی زود متوجه خواهید شد که شخصیت های سینمایی و تلویزیونی و تبلیغات و سایر رسانه های عمومی  تنها توسط افراد اروپایی به تصویر کشیده می شود و کمتر تلاشی شده که بتوانند تنوع نژادی و قومیتی را در مکزیک به تصویر بکشند هر چند در دهه 1960 با تعاملاتی که با آمریکا برای این موضوع داشتند قرار بر این بود که تنوع نژادی مکزیک نشان داده شود ولی این موضوع خیلی مهم گرفته نشده است.

مردم مکزیک در جامعه به شدت به طبقات اجتماعی خودشان وابسته هستند و بر این اساس تقسیم می شوند. این مردم دارای طبقات غنی، متوسط و فقیر هستند که اغلب در شرایط زندگی متفاوتی هستند و زندگی جداگانه ای با روش های بسیار متمایز از لحاط رفاه اجتماعی و حتی فرهنگی و رفتاری زندگی می کنند.

صرف نظر از همبستگی زیادی که در بین طبقات مختلف وجود دارد ولی باشگاه های شبانه، کافه ها و رستوران ها و … عمدتا متناسب با کلاس جامعه ای که در آن تاسیس شده اند کار می کنند و ممکن است مرتبط با کلاس غنی و یا فقیر و کارگر باشند. از این رو ممکن است یک فرد خارجی در شرایطی خود را گاها در یک کافه و یا رستوران گران قیمت مربوط به افراد و یا کلاس سرمایه داران ببینید و یا بر عکس ممکن است وارد رستورانی با کلاس کارگری شود.

افراد فقیر معمولا با برخورد مناسب و رفتار پسندیده ای در رستوران های درجه یک و متعلق به سطح بالای کشور پذیرفته نمی شوند. کلمات و نا سزاهای زیادی وجود دارند که از آنها برای خطاب کردن همدیگر در این کلاس ها استفاده می شود بخصوص افراد ثروتمند برای خطاب به افراد فقیر و یا افراد با قومیت های مختلف را با این واژه ها زیاد خطاب  می کنند.

به هیچ عنوان ناراحت نشوید اگر شما را با نام güero به معنی بلوند و یا سفید پوست خطاب کنند این یک راه معمول برای مراجعه به افراد سفید پوست توسط مکزیکی ها است.حتی از کلمات gringo و gabacho هم گاها به همین معنی استفاده می شود و اصلا ملیت و کشور گردشگران برای مکزیکی ها مطرح نیست و همین که فرد سفید پوست باشد از این واژه برای آنها استفاده می کنند. در اصل این نوعی ابراز محبت است و توهین نباید تلقی شود.

اگر از کشورهای شرق آسیا به مکزیک مسافرت می کنید ممکن است شما را با نام چینی و با ملیت چینی بشناسند. برای آنها خیلی مهم نیست که شما از تایلند، ژاپن، ویتنام، فیلیپین ، کره و یا سایر کشورهای هم شکل هستید و مهم ترین نکته برای آنها این است که با به کار بردن واژه چینی با شما در ارتباط باشند.

البته در برخی از مناطق دیگر مکزیک مانند مکزیکو سیتی، مونتری، ایالت مکزیک و … تفاوت بین شخصیت های آسیای شرقی قرار می دهند اما در کل اگر شما به مکزیکی ها بگویید که در واقع چینی نیستید و اهل کشور دیگری هستید از آن پس شما را دایمونیم ( demonim) که هر چند معنی خیلی خوبی ندارد ولی از نظر آنها غریبه معنی می دهد ، صدا خواهند زد.

اگر فردی سیاه پوست باشید به کار بردن واژه های negro یا negrito به معنی سیاه و یا سیاه پوست خیلی سختگیرانه دیده نمی شود و بخصوص اگر اهل امریکا باشید می دانید که این نام برای تحقیر فرد سیاه پوست به کار نمی رود.

تعداد افراد سیاه پوست در مکزیک زیاد نیست و تنها تعداد محدودی در سواحل شرقی و غربی و جنوب مکزیک ساکن هستند. حتی با وجود اینکه ویسنته گورو به عنوان رهبر این جامعه خود را در زمان استقلال مکزیک معرفی کرد و بعدا رئیس جمهور دوم مکزیک شد ولی باز هم این جمعیت تعداد اقلیتی را تشکیل می دهند.

مکزیکی ها و بخصوص جوانان آنها به هیچ عنوان مردم سیاه پوست را از خود جدا نمی دانند و مسخره نمی کنند و یا تبعیضی بینشان نمی گذارند.  اگر در جایی سیاهی را از رستوران و یا مکانی بیرون انداختند منظورشان سیاه بودن فرد نیست و فقط به این دلیل است که او را از خانواده فقیر و یا جوامع روستایی کشور می دانند.

بصورت تاریخی تمامی افرادی که از خاورمیانه وارد مکزیک می شوند توسط مردم مکزیک به عنوان ترک شناخته می شوند. برای آنها تفاوتی ندارد که شما ایرانی باشید یا مصری، لبنانی و سوریه ای و … . هر چند در سال های اخیر بخصوص جوان تر ها معمولا سعی می کنند مردم را با ملیت خودشان صدا بزنند و کمتر از این واژه استفاده کنند.

 

دیدنی های اطراف شهر مکزیک

 • شهر بلیز (Belize )

خدمات حمل و نقل اتوبوس رانی از چتیومال (Chetumal ) به بلموپان (Belmopan ) و شهر بلیز وجود دارد. همچنین یک سرویس قایق رانی نیز از چتیومال به آمبرپریز کای (Ambergris Caye ) و کای کولکر (Caye Caulker ) وجود دارد.

 هر چند استفاده از قایق هزینه به نسبت بالاتری نسبت به اتوبوس برای مسافرت به شهر بلیز دارد و از آنجا هم باید باز یک قایق دیگر برای مسافرت به کای بگیریداما با این حال مسیر قایق رانی بسیار سریع تر است.

 • گواتمالا (Guatemala )

در بالای تنوسیکو (Tenosique )، لا پالما (La Palma ) یک سرویس قایق رانی برای سفر از  طریق رودخانه ریو سان پدرو (Rio San Pedro ) به نارانجا(Naranja ) در گواتمالا وجود دارد. در هنگام گرفتن قایق مراقب قیمت ها باشید این نکته اهمیت زیادی دارد.

در ضمن حتما به یاد داشته باشید که یک نسخه پرینت و یا کپی از گذرنامه خود به همراه داشته باشید زیرا این منطقه در مناطق مرزی مکزیک واقع شده است. هرچند بسیاری از تورهای مسافر بری شما را از طریق جنگل های مرزی و روستاها به این منطقه خواهند برد.

 • ایالات متحده آمریکا

از مکزیک به راحتی می توانید وارد ایالات متحده آمریکا شوید هر چند برای این کار باید حتما یک ویزای ورودی داشته باشید. داشتن کارت  شناسایی معتبر و قابل اعتماد و همچنین اسناد مسافرتی نیز از شما پذیرفته خواهد شد.

شهروندان ایالات متحده و کانادا که به دنبال تفریح و یا داشتن اوقات فراغتی وارد مکزیک می شوند و یا از مکزیک وارد این کشور ها می شوند می توانند با داشتن اسناد اقامتی از این شرایط استفاده کنند و بدون ویزا وارد این کشورها شوند. اما به یاد داشته باشید که برای اقامت طولانی مدت و دائمی باید حتما گذرنامه و مدرک اقامت داشته باشید. اما بصورت کلی شهروندان آمریکا با داشتن کارت اقامت دائمی می توانند بدون نیاز به گذرنامه وارد مکزیک شوند.

معمولا افرادی که وارد  خاک ایالات متحده از مکزیک می شوند و با شرایط خاص ویزای خود اقدام به این کار می کنند در هنگام ورود به آمریکا در گذرنامه خود و یا مدرک شناسایی خود یک کد I-94 برای آنها ثبت خواهد شد. همچنین ممکن است یک کد I-94W دریافت نمایند که به منزله اقامت موقت می باشد و بلافاصله باید در زمان تعیین شده کشور را ترک کنید.

با این وجود اگر شما کشور را ترک کردید و قصد داشتید دوباره وارد آمریکا شوید باز هم یک کد دیگر به شما تخصیص داده خواهد شد. هزینه این کد برای هر فرد 6 دلار آمریکا می باشد.

کسانی که از آمریکا وارد مکزیک می شوند نمی توانند بیش از 90 روز در این کشور بدون ویزا اقامت داشته باشند و باید حتما تا قبل از این زمان کشور را ترک کرده باشند و یا ویزای اقامت خود را دریافت نموده باشند.

Mexico

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.