سوئد

سوئد بزرگترین کشور شمال اروپا است که جمعیتی حدود 10 میلیون نفر دارد

سوئد

سوئد

پایتخت : استکهلم

حکومت : سلطنت قانونی تحت دولت اساسی  و دموکراسی پارلمانی

واحد پول : کرون

مساحت کل : 450.295 کیلومتر مربع

جمعیت : 9.555.893 طبق سرشماری سال 2012

زبان رسمی : سوئدی  و اقلیت زیادی به زبان فنلاندی  و توانایی مکالمه به زبان انگلیسی در اغلب مردم

مذهب : 23 درصد خداشناس که عمده ترن مسلمان و کاتولیک هستند و 76 درصد غیر معتقد.

کد کشور: 46+

منطقه زمانی : utc+1

اینترنت : tld.se

 شماره اضطراری : 112

درباره سوئد

سوئد بزرگترین کشور شمال اروپا است که جمعیتی حدود 10 میلیون نفر دارد . این کشور از یک سمت به نروژ  و فنلاند متصل است و از طیق یک پل ارتباطی به نام ارساند ( Öresund) به دانمارک وصل می شود.

در شرق سوئد دریای بالتیک قرار دارد که بیشتر سوئد را از فنلاند جدا می کند. در شمال سوئد هم قطب شمال قرار دارد.

هر چند کشور سوئد دارای ارتش و قدرت نظامی خوبی است و  از قرن هفدهم به این طرف هم قدرت نظامی این کشور 3 برابر شده است ولی این کشور یکی از دو کشور اروپایی بوده که از سال 1815 درگیر هیچ درگیری نظامی نشده است و همواره از مناقشات به دور بوده است.

 این کشور همواره در تلاش بوده تا از اتحادیه های نظامی حتی در طول جنگ های جهانی اول و دوم دور باشد . کشوری به شدت صلح دوست و همواره در تلاش است تا در دنیا نیز این موهبت را رشد داده و کمک کند.

در این بین افراد نامدرای از این کشور جایزه صلح دریافت کرده و شهرت زیادی در این خصوص دارند که از مشهورترین آنها می توان به رائول والنبرگ ، اولوف پالمه ، هانس  بلیکس و … اشاره نمود.

سوئد دارای یک سلطنت تحت قانون اساسی که پادشاه یا شخص اول مملکت هیچ قدرت اجرایی اختیاری ندارد . مردم سوئد  قربانیان اتفاقات و رویداد های تاریخی زیادی بودند تا اینکه در قرن شانزدهم زمانی که کلیسا به پروتستان لوتری منتقل شد مطیع پاپ رومی مسیحی شدند . اما امروزه سوئد یک کشور سکولار است که تعداد کلیساها در این کشور بسیار کم هستند.

سوئد را می توان یک کشور صنعتی تمام پیشرفته نام برد که رفاه اجتماعی در این کشور بسیار بالا است. استاندارد زندگی و امید به زندگی در سوئد بالاترین نرخ را در بین کشور های جهان دارد.

کشور سوئد در سال 1995 به اتحادیه اروپا ملحق شد اما بواسطه رفراندومی که برگزار کرد به این نتیجه رسیدند که به اتحادیه پولی و ارزی یورو ملحق نشوند و تمامی اختیارات مالی خود را داشته باشند و در ضمن بتوانند با واحد پول خود مبادلات داخلی و بین المللی خود را برگزار نمایند.

رهبری سوئد تحت سلطه حزب سوسیال دموکرات این کشور است که در پایان قرن نوزدهم به عنوان یک جنبش کارگری قدرت خود را به دست اوردند. در حال حاضر و از زمان انتخابات 2014 به این طرف قدرت در دست ائتلاف احزاب سوسیال دموکرات جناح چپ در این کشور می باشد.

کشور سوئد دارای سنتی بسیار غنی در خصوص روابط اجتماعی کاملا باز و با احتیاط است. در خصوص مردم این کشور همواره این شایعه وجود دارد که مردمی هستند با احتیاط و محافظه کار و خیلی در روابط خود با دیگران مراقب هستند ولی این شایعه را وقتی وارد سوئد شوید و با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید خودتان رد خواهید کرد.

مردم این کشور بسیار مهمان نواز و دوست داشتنی هستند  و روابطی به شدت صمیمی و دوستانه با دیگران دارند . شاید این موضوع و شایعه در 40 سال پیش بیشتر نمود داشت ولی در حال حاضر مردم سوئد بسیار گرم هستند.

شاید دلیل درست شدن این شایعه مردمان سوئدی باشند که در دیگر کشور ها زندگی می کنند و یا رفت و آمد دارند. این افراد وقتی روابط به شدت باز برخی از کشور ها را می بینند فکر می کنند روابط در کشور خودشان بسته تر است . این درحالی است که مردم سوئد در روابط اجتماعی و مشارکت های اجتماعی بسیار باز هستند .

البته مفهوم این سخن این نیست که می توان به راحتی در حریم خصوصی این مردم وارد شد. حریم خصوصی در سوئد به عنوان  یک مورد کلیدی و حساس شناخته می شود  و بسیاری از توریست ها و بازدیدکنندگان کشور سوئد حتی اگر از ستارگان مطرح دنیا باشند می بینند که به راحتی می توانند در خیابان ها بدون کوچک ترین مزاحمتی قدم بزنند.

سوئد خانه برگزاری جایزه صلح نوبل است که همه جوایز را اهدا می کند البته به غیر از خود جایزه صلح  اسلو که مربوط به اتحادیه سوئد  نروژ بود و در سال 1905 منتفی شد.

مناطق سوئد

 • نورلند

جمعیت متراکمی از سوئد که در قسمت شمالی سوئد واقع شده است. دارای نه استان است . بسیاری از بیابان ها، جنگل ها ، دریاچه ها ، رودخانه های بزرگ ، خلیج های عظیم و کوه های بلند  که در امتداد مرز با نروژ است در این منطقه واقع شده اند. 

این منطقه برای داشتن تفریحاتی همچون پیاده روی ، ورزش های طمستانی ، دوچرخه سواری و … عالی هستند. بزرگترین شهر های این منطقه عبارتند از ساندسوال ، اومعا، لولعا

 • منطقه سوئیلند

این منطقه شامل بخش های مرکزی کشور سوئد مانند استکهلم ، اوپسالا و استان های دالارنا، نرکه، ورملند، سدمان، ندرلند و وستمانلند می باشد.

 • منطقه گوتالند

ده استان جنوبی سوئد از جمله استان های جزایری اولند و گوتلند در این منطقه قرار دارند. بزرگترین شهر های گوتلند عبارتند از گوتنبرگ در گوتلند غربی و مالمو در اسکین. همچنین شهر های دالسلند، هاللند، سملند و بلکینگ در این منطقه هستند.

شهر های سوئد

کلان شهر ها

 • استکهلم

پایتخت و بزرگترین شهر سوئد که به مناطق طبیعی و زیبایی های شهری و مجمع الجزایر شگفت انگیز خود شهرت دارد. علاوه بر این استکهلم صحنه های منحصر به فردی از شب زنده داری و زندگی شبانه را دارد. ضمنا در این شهر انواع رستوران های شمال اروپایی شناخته شده هم هستند.

 • گوتنبرگ

بندر و شهر صنعتی سوئد واقع شده در ساحل غربی این کشور. این شهر دومین شهر بزرگ سوئد تلقی می شود.

 • مالمو ( Malmö)

این شهر توسط پل ایرسونوند به پایتخت دانکارک یعنی کپنهاگ وصل می شود.

 • واستراس ( Västerås)

مرکز صنعتی سوئد که تنها یک ساعت با استکهلم فاصله دارد

 • واکسجو ( Växjö)

این شهر قلب  سمالند است که از شهر های زیبای سوئد محسوب می شود. این شهر در برابر حمله دانکارکی ها مقاومت زیادی برای سوئد کرد.

 • لینکوپینگ ( Linköping)

شهری با دانشگاهی مشهور و هفتمین شهر پر جمعیت سوئد است

 • جانکوپینگ ( Jönköping)

شهری زیبا در احاطه دریاچه زیبا  و دهمین شهر پر جمعیت سوئد

 • کایرونا ( Kiruna)

یک شهر معدنی در لپلند و در شمال شهر سوئد می باشد

 • لولعا ( Luleå)

شهری صنعتی در شمال نورلند که دانشگاه فنی مشهوری دارد.

 • اومعا ( Umeå)

شهری با دانشگاهی شناخته شده در سوئد

 • اوپسالا (Uppsala)

شهری با دانشگاهی قدیمی ، مشهور و پر جنب و جوش  و چهارمین شهر بزرگ در سوئد می باشد.

 • اوربرو ( Örebro)

شهری قدیمی که شهرت خود را از تولیدی های کفش خود دارد  و در بین راه استکهلم و اسلو واقع شده است.

سوئد

سایر مقاصد گردشگری سوئد

 • گاتلند ( Gotland) یا گوتلند

بزرگترین جزیره سوئد  که به دریای بالتیک ختم می شود. مرکز این جزیره به نام وسیبی (Visby ) بسیار زیبا است و از آثار جهانی ثبت شده در فهرست یونسکو می باشد. رزمینی فوق العاده عالی برای تعطیلات که خود مردم بومی سوئد اینجا را مقصد اول گردشگری خود می دانند.

هر چند به نظر باید ماهیگیری را صنعت اول این جزیره دانست ولی گاتلند از دیر باز مهد گردشگری و فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده است. کشاورزی نیز در این جزیره بسیار مورد توجه است.

در سوئد به دلیل کم بودن ساعات آفتابی عده زیادی از این جزیره برای دستیابی به ساعت های آفتابی بهره می برند زیرا بیش از سایر نقاط سوئد در این جزیره می توانید به آفتاب دسترسی داشته باشید.

ویسبی به عنوان مرکز این شهر همانگونه که گفته شد در لیست آثار یونسکو به ثبت رسیده است. این قسمت از جزیره بسیار تاریخی و باستانی است که دیوار ها و ساختمان های موجود در این قسمت ساختار سنتی و قدیمی و تاریخی خود را همچنان دارند. وجود بیش از 100 کلیسای مربوط به دوران قرون وسطی در این جزیره خود مبین طول تاریخی این جزیره می باشد که در کنار سایر جذابیت های تاریخی و البته جذابیت های طبیعی این جزیره را تبدیل به بهترین منطقه گردشگری سوئد کرده است.

 • اولاند (Öland)

دومین جزیره بزرگ در سوئد و یکی از استان های این کشور محسوب می شود که توسط یک پل ارتباطی به سرزمین اصلی متصل شده است . این جزیره در جنوب شرقی سوئد واقع شده و از جزایر دریای بالتیک محسوب می شود. 

اولاند 1.342 کیلومتر مربع مساحت دارد  و در مجاورت سواحل اسملاند واقع شده است.

 • کولابرگ ( Kullaberg)

یک شبه جزیره و از ذخایر طبیعی کشور سوئد محسوب می شود. این شهر در نزدیکی موله  و در جنوب غربی سوئد قرار دارد. سایت های گردشگری زیادی را دارد که اغلب به واسطه تنوع زیستی و مناطق طبیعی حفاظت شده است که در این منطقه دایر شده است.

انواع پرندگان و حیوانات نادر در این قسمت از کشور سوئد زندگی و تحت حمایت و محافظت قرار دارند.  کولابرگ تحت تاثیر صخره های شیب دار دریا و صخره های سنگی در بالای رگه های زیبا و قابل توجه ای از دریا واقع شده است. پوشش گیاهی متنوعی دارد و انواع درختان زیبا در این منطقه رشد کرده اند.

یافته هایی در این شهر وجود دارد که نشان از زندگی مردمان عصر حجر در این شهر دارد. دایره های سنگی ، کوه های قبر مانند ، روستاهای بسیار باستانی  و … از جمله این موارد هستند.  فانوس کولن ( Kullen)  که توسط یک معمار مشهور به نام مگنوس دالاندر طراحی و در سال 1898 ساخته شده یکی از درخشان ترین جاذبه های این شبه جزیره زیبا است.

این شبه جزیره یک بندر گاه مهم محسوب می شود که در دل طبیعت زیبای خود موهبت های زیادی برای گردشگری ، پیاده روی ، ورزش های  در دل طبیعت ، عبور از بین صخره های فوق العاده دیدنی و داشتن تفریحات ساحلی را دارد.

 • کانگسلدن ( Kungsleden)

یک مرکز عالی برای پیاده روی در شمال سوئد است که حدود 440 کیلومتر طول دارد . این مسیر ابوسکو را در شمال و هموآن را در جنوب به هم اتصال می دهد که از طریق نورلند اداره می شود.  این مسیر از کنار یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده در اروپا به نام وایندایفژالن ( Vindelfjällen) گذر می کند. در زمستان از این منطقه برای اسکی بازی استفاده می شود و افراد زیادی از سراسر دنیا برای داشتن تفریحات و ورزش های اسکی به این منطقه مسافرت می کنند.

 • ریکسگرانسن ( Riksgränsen)

مرز ملی سوئد محسوب می شود و سرزمینی عالی برای اسکی بازی بخصوص در ماه ژوئن به دلیل بارش مناسب برف می باشد.  این مرکز در 200 کیلومتری شمال دایره قطب شمال واقع شده است.

 فصل اسکی که از ماه فوریه تا ژوئن ادامه دارد در این منطقه انواع اسکی بازان حرفه ای را می بینید . دیدن دریاچه های یخ زده و جاده های برفی توام با طبیعت در این منطقه حس فوق العاده ای دارد.

 • سیگتونا ( Sigtuna)

قدیمی ترین شهر سوئد در نزدیکی فرودگاه استکهلم- آرلاندا است. این شهر در مجاورت  دریاچه زیبای  مالارن در اوپلاند  و در شمال استکهلم واقع شده است .

تاریخ این شهر به سال 980 باز می گردد و حتی شاید قبل تر از آن . ولی در سال 980 کشف شده است زمانی که وایکینگ ها در این شهر زندگی می کردند.

شهر سیگتونا اندازه خیلی بزرگی ندارد ولی اهمیت تاریخی بسیار زیادی دارد و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران سوئدی تنها به دلیل بازدید از این شهر وارد سوئد می شوند.

در مرکز سیگتونا انواع ساختمان های فوق العاده تاریخی ، مغازه های سنتی و قدیمی و هنری، رستوران های محلی ، کافه ها و مراکز خوراکی عالی وجود دارند. بازدید از کلیساهای تاریخی  و قرون وسطی ای، دیدن خرابه هایی که تاریخ را به ما گوشزد می کند  و سنگ ساخته هایی که شما را به تعجب و فکر فرو می برد را فراموش نکنید. 

در سیگتونا کلیسایی به نام مریم مقدس وجود دارد که به سبک معماری مشهور گوتیک ساخته شده و از نوع ساختمان های آجری است که بی تردید جایی برای شروع سفر تاریخی شما خواهد بود.

 • آر ( Åre)

شاید در نگاه اول شهر آر در سوئد را به دلیل دامنه های عالی برای اسکی بازی  بشناسند  ولی نباید سایر جاذبه های این شهر دوست داشتنی را از قلم انداخت. این شهر دارای تعداد زیادی از رستوران ها و کافه ها و مراکز خرید دیدنی و سنتی است.  ضمن اینکه شهر آر از شهر های تاریخی دنیا محسوب می شود و طبیعتا باید به عنوان یک بازدید تاریخی وارد این شهر شد.

به گفته زمین شناسان آرسکتان ( Åreskutan) را می توان عمودی ترین شهر شمال اروپا دانست  و به همین دلیل بهترین جا برای داشتن اسکی های سرعت است. همین موضوع عاشقان و حرفه ای های اسکی را هر ساله روانه این شهر می کند.

اسکی بازی در ماه های سرد سال این هم در شب از علایق اسکی بازان آر می باشد. البته در این شهر تورهایی هم هستند که برنامه های برف گردی و دیدن طبیعت برفی را در کار خود دارند. شهر آر را به شهر 44 آسانسور می شناسند زیرا 44 منطقه عالی با ارتفاع بالا برای اسکی دارد.

 • لوند (Lund )

شهر دانشگاهی سوئد است. این شهر در استان اسکانیا در جنوبی ترین قسمت سوئد واقع شده است. دانشگاه لوند یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا محسوب می شود که در سال 1666 میلادی تاسیس شده است. قدمت بالای 350 ساله این دانشگاه و ارائه بهترین برنامه های درسی بخصوص برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه باعث شده تا این دانشگاه از بهترین دانشگاه های اروپا به شمار برود.

این دانشگاه بزرگترین موسسه های علمی و تحقیقاتی و پژوهشی را در اسکاندیناوری دایر کرده است و همیشه به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر دنیا انتخاب می شود و اعتبار مدرک این دانشگاه فوق العاده بالا است. هر ساله دانجشویان زیادی حتی از ایران در این دانشگاه مشغول به تحصیل می شوند.

از این رو می توان شهر لوند سوئیس را شهر دانشجویان نیز نامید. جو دانشی و فرهنگی در این شهر به دلیل جمعیت فوق العاده انبوه دانشجویان داخلی و بین المللی در این شهر می باشد. از جمعیت 82 هزار نفری ساکن در این شهر بالغ بر 47 هزار نفر را دانشجویان تشکیل می دهند که نشان از اهمیت و طرفیت این دانشگاه بزرگ دارد.

البته این همه مواهب و خوبی های شهر  لوند نیست. این شهر طبیعتی فوق العاده دیدنی دارد. فرهنگ ناب مردم این شهر را هم نمی توان نا دیده گرفت.

شهر لوند بهترین ساختار در دنیا را برای دوچرخه سواری پیاده سازی کرده و اغلب مردم در این شهر از دوچرخه استفاده می کنند. جالب است بدانید در شهر لوند بیش از 5 هزار پارکینگ دوچرخه وجود دارد و بالغ بر 160 کیلومتر از مسیرهای این شهر مخصوص دوچرخه طراحی شده است.

  با یک نتیجه گیری کلی می توان گفت بیش از 45 درصد از حمل و نقل عمومی شهر لوند بواسطه دوچرخه انجام می شود و در ده سال گذشته حمل و نقل ماشینی در این شهر هیچ توسعه و افزایشی را تجربه نکرده است.

 • اوسترلن ( Österlen)

در جنوب شرقی سوئد واقع و در منطقه اسکانیا واقع شده است. نا این شهر از موقعیت آن در مسیر باستانی استد ( Ystad) از سمت شمال شرق تا  که تا استر ام لن (‘Öster om len)  امتداد یافته گرفته شده است.  این شهر به طبیعت زیبا  و داشتن آهنگ ها و سروده های زیبا مشهور است.

باغ های سیب،محله های کوچک و زمین های خاص کشاورزی این منطقه زبانزد است و از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود.

 • لاپ لند (Lapland )

سرزمین رام نشده و دست نخورده سوئد  که در شمالی ترین منطقه این کشور واقع شده است. قایق رانان و عاشقان طبیعت گردی نمی توانند به راحتی از این منطقه دست بکشند. مردمان سامی از بومیان این منطقه هستند که زندگی در دل طبیعت سخت را به خوبی می شناسند.

دیدن کلبه های چوبی و سنتی ، خرید گوزن ، طبیعت گردی و داشتن یک تجربه زندگی بومی در طبیع تزا زیبایی ها این منطقه است.

 • آپسالا ( Uppsala)

از دیگر شهر های تاریخی سوئد می توان به آپسالا اشاره کرد. شهری مربوط به قرن دوازدهم که در 70 کیلومتری شمال استکهلم واقع شده است. این شهر به عنوان شهری مذهبی بوده که البته قبل از حضور مسیح بت پرست بوده اند.

کلیسای جامع آپسالا به عنوان بزرگترین کلیسای جامع اسکاندیناوی شناخته می شود که مقر اسقف اعظم هم هست.  این شهر  یک دانشگاه مشهور هم به همین نام آپسالا دارد  که از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا است و قدمت آن به سال 1477 باز می گردد.

در قسمت غربی رودخانه زیبا و وحشی فریز رد این شهر عمده ترین ساخته های قرون وسطی ای شهر را می توانید نظاره کنید.

 • مجمع الجزایر استکهلم (Stockholm archipelago )

مجمع الجزایر استکهلم شاید از دیدنی ترین مناطق سوئد برای عاشقان جزیره و سواحل و دریا باشد. این جزایر حدود 3000 جزیره شناخته شده هستند که البته با احتساب حتی کوچکترین بیرون زدگی صخره از آب این شمارش و تعداد به دست آمده است.

آنقدر این جزایر پستی و بلندی دارند که در همه جا امکان رفت و آمد کشتی وجود نداشته باشد و تنها از مسیر های مطمئن و ایمن کشتی می تواند به این جزایر سرویس دهی کند.

یکی از بهترین راه های گردشگری در این جزیره استفاده از تورهای قایق گردی آن است . در این جزیره یک قلعه تاریخی مربوط به جنگ جهانی اول وجود دارد وجاذبه های تاریخی دیگری نیز در شهر موجود است.

 • ایستد (Ystad )

ایستد از جمله شهر های تاریخی و مرموز دنیا محسوب می شود که داستان ها و روایات زیادی هم در مورد آن نوشته شده است. شاید بتوان ایستد را یکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری در کشور سوئد نامید . انواع صومعه ها و ساختمان های تاریخی  و قرون وسطی ای در شهر رخ نمایی می کنند.

شهر پر است از خیابان های سنگ فرش شده که فرهنگ پیاده روی بالا در میان مردم این شهر را نشان می دهد. سواحل ماسه ای  و زیبای این شهر از دیگر جاذبه های گردشگری ایستد می باشند.

 آلز استنار ( Ales Stenar) یک یادمان سنگی مشهور در دنیا است که در شرق ایستد  و با در کنار هم قرار گرفتن 59 سنگ  بزرگ تشکیل شده است و ظاهری شبیه به کشتی دارد.

 • مالمو(Malmo )

مالمو شهری قدیمی با ترکیب مدرنیزه است . این شهر یک شهر قرون وسطی ای است که نه تنها تعداد زیادی از سازه های قدیمی خود را حفظ کرده و ترمیم کرده است بلکه انواع ساختمان های مدرن و با معماری کلاسیک را هم می توانید در شهر ببینید.

مالمو هر چند سومین شهر بزرگ سوئد محسوب می شود ولی از شهر های دیدنی و پر جاذبه و پر گردشگر سوئد است که با داشتن یه میدان  مشهور استورتوگت ( Stortoget)، لیلا تورگ ( Lilla Torg) و  گاستاو آدولفز تورگ ( Gustav Adolfs Torg) زیبایی های خود را تمام کرده است.

یکی از جاذبه های دیگر شهر مالمو ترکیب فرهنگی این شهر است. شهری مهاجر پذیر که بیش از 150 قومیت مختلف در آن زندگی می کنند . این شهر از طریق پلی به نام اورساند ( Oresund) به دانمارک وصل شده است.

از جاذبه های مهم گردشگری مالمو می توان ساختمان ترنینگ تورسو ( Turning Torso) را یاد کرد که  ساختمانی پر پیچ و خم با ارتفاع 190 متری است و نشان از هنر معماری این شهر می دهد.

 • مارسترند ( Marstrand)

مارسترند شهری تاریخی است که به دلیل قایق رانی و قلعه قدیمی مشهور خود شهرت دارد.  این مکان در جزیره ای در غرب سوئد واقع شده و هر ساله میزبان رقابت های قایق رانی است.

در این شهر یک قلعه قدمی به عنوان نگهبان شهر وجود دارد  که با نام کارلستن ( Carlsten) شناخته می شود و مرتبط به قرن 17 میلادی است.

 • کاستر هاوت  یا  پارک ملی سوئد (Kosterhavet )

شاید بتوان زیباترین نقطه سوئد را این مکان دانست. هر چند در سوئد چشم اندازه های طبیعی و دریایی زیاد است ولی این پارک بهترین نمونه های این مناطق را گرد هم اورده است.

پارک ملی سوئد نقطه مرزی با نروژ است و اولین پارک ملی در سوئد بوده است. پارک ملی سوئد بالغ بر 6000 گونه دریایی را پذیرا است  که شاید در دیگر مناطق دنیا نبینید و در خود سوئد هم در جای دیگر وجود ندارند.

صخره های مرجانی ، دهکده های ماهیگیری ، خطوط دریایی، سواحل رنگی و سایر جاذبه های دیدنی دیگر را تنها در این پارک تجربه خواهید کرد.

مسافرت به سوئد

الزامات مورد نیاز برای ورود به سوئد

کشور سوئد سال ها است که به یکی از اعضا ثابت توافقانه شنگن تبدیل شده است. بنابراین این کشور هم همانند سایر کشور های عضو توافقنامه شنگن با این کشور ها و کشور های اتحادیه اروپا کنترل های مرزی موسوم را برای بازرسی ندارد.

توافقانه شنگن برای کشور های عضو اتحادیه اروپا و سایر کشور هایی که این توافقنامه را امضا و قبول کرده اند به غیر از کشور های بلغارستان، کرواسی ، قبرس ، ایرلند ، رومانی و بریتانیا و همچنین کشور های ایسلند، لیخت اشتاین ، نروژ و سوئیس  معتبر است و الزاما اجرا می شود.

البته نکته مهم این جا است که بدانید همه کشور های عضو اتحادیه اروپا توافق نامه شنگن را امضا نکرده اند و اگر نام اتحادیه اروپا آورده می شود منظور ما این کشور ها نیستند. به همین دلیل اگر از هر یک از کشور های که خارج از توافق نامه شنگن هستند خواهان ورود به سوئد باشید باید روال قانونی و بازرسی های اصولی را در نظر داشته باشید.

شهروندان شنگن همچنین نیاز به مجوز کار  تنها برای کار کردن در سوئد بدون نیاز به ویزا دارند. البته این مقدار تنها تا 90 روز معتبر خواهد بود. اما همین موضوع ساده برای سایر کشور ها نیاز به دریافت ویزا و مجوزهای بیشتر دارد.

مسافرت به سوئد بوسیله هواپیما

سوئد یک کشور فوق العااده بین المللی است که امکانات ورود و خروج به این کشور بواسطه انواع هواپیما ها و شرکت های هواپیمایی معتبر دنیا فراهم شده است. بسیاری از شرکت های ملی و بین المللی این کشور هر روز شاهد پرواز های زیادی به سوئد هستند که این موضوع با ورود تعداد زیادی از مسافرین بخصوص در زمان ها و فصل های پیک گردشگری بیشتر دیده می شود ولی هیچ گاه مشکلی از بابت سرویس دهی به مسافرین گزارش نشده است.

اما با این حال می توانید برای دریافت اطلاعات پرواز های مسافربری و حمل و نقل بار سوئد به سایت رسمی فرودگاه های سوئد سر بزنید:

فرودگاه های اصلی :

 • فرودگاه استکهلم آرلندا ( Stockholm Arlanda) یا ARN

این فرودگاه بیشترین خطوط هوایی کشور سوئد را در اختیار دارد . با ورود به صفحه رسمی این فرودگاه می توانید برنامه های ورودی و خروجی پرواز های این فرودگاه را بصورت انلاین مشاهده فرمایید .

 • فرودگاه گوتنبرگ لندوتر ( Göteborg Landvetter) یا فرودگاه GOT

این فرودگاه چندین  خطوط هوایی بین المللی را ساماندهی می کند و خدمات حمل و نقل مسافر بوسیله اتوبوس تا مرکز شهر گوتنبرگ را در مدت 20 دقیقه عده دار است.

 • فرودگاه کپنهاگ کاستورپ (Copenhagen Kastrup ) یا CPH

این فرودگاه بیشترین خطوط هوایی را در اختیار دارد که به جزایر کپنهاگ و مالمو برای سفر های گردشگری و توریستی در جنوب سوئد انجام می شود. از این فرودگاه به هر دو شهر هم همچنین خطوط ریلی در نظر گرفته شده است.

فرودگاه های کوچک تر

 • فرودگاه اسکاوستا استکهلم (Stockholm Skavsta) یا NYO

فرودگاهی برای پرواز های کم هزینه تر در استکهلم  که در حدود 100 کیلومتری این شهر واقع شده است و بیشتر نزدیک شهر نیکوپینگ است.

 • فرودگاه واستراس استکهلم ( Stockholm Västerås) یا VST

این فرودگاه بیشتر برای ارائه پرواز های بین المللی بین سوئد و لندن شناخته شده است. فرودگاهی در 100 کیلومتری شهر استکهلم

 • فرودگاه مالمو استارتاپ ( Malmö-Sturup ) یا MMX

پرواز های داخلی را با هزینه های کم در کشور سوئد انجام می دهد. این فرودگاه در 30 کیلومتری شهر مالمو واقع شده است.

 • فرودگاه شهر لینکوپینک ( Linköping City) یا KLM

این فرودگاه در فصول مختلف سال پرواز های بین المللی را به آمستردام هلند و یا پراگ جمهوری چک انجام می دهد. این فرودگاه  در شهر لینکوپینک  و در حدود 250 کیلومتری شهر استکهلم در جنوب شرقی سوئد واقع شده است.

اغب فرودگاه های سوئد توسط خدمات شرکت فلای باس آرنا (Flygbussarna) به راحتی قابل دسترس می باشند و  این هم با بلیط های بین 70 تا 100 کرون می باشد. برای دستیابی به فرودگاه کپنهاگ بهتر است از قطار استفاده شود.

مسافرت به سوئد بوسیله قطار

خدمات ریلی سوئد در حال حاضر از بهترین نوع خدمات ریلی در دنیا است که حتی منتقدین در خصوص کیفیت خدمات ریلی سوئد رضایت خود را بارها اعلام کرده اند.

برای دسترسی به سوئد از طریق قطارهای بین المللی تنها از سه کشور شما می توانید در حال حاضر وارد سوئد شوید:

 • دانمارک

قطارهای فرودگاه کپنهاگ به مالمو و مالمو به کپنهاگ هر 20 دقیقه یک بار و با هزینه 100 کرون حرکت می کنند . این قطار ها از پل ارتباطی مهم اورسونوند برای رسیدن به سوئد استفاده می کنند تا بتوانند در کمتر از 30 دقیقه به سوئد برسند. 

به غیر از این نوع قطار که به مالمو و فرودگاه مالمو ختم می شود سرویس قطار مستقیم از کپنهاگ به استکهلم هم بر قرار است. البته برای رسیدن از کپنهاگ به استکهلم خط ارتباطی ردیایی  السینرو به هلسینگبرگ ( Elsinore-Helsingborg) هم هست که اتفاقا یکی از شلوغ ترین راه های ارتباطی دریایی در اروپا شناخته می شود.

 • نروژ

راه های ارتباطی اصلی ریلی بین نروژ و سوئد مسیر های بین اسلو به استکهلم و گوتنبرگ و همچنین مسیر های تروندهایم ، آر، استرسوند ، نارویک ، بودن و کیرونا می باشند.

 • آلمان

برلین به مالمو با قطارهای اکسپرس شبانه بهترین انتخاب هستند.  تعداد زیادی از قطار ها از هامبورگ به کپنهاگ هر روز برنامه ریزی می شوند و قطارهای شبانه مونشن ، بازل، کلن و آمستردام به کپنهاگ هم وجود دارند.

 • فنلاند

سفر از فنلاند به سوئد از طریق راه های  کمی ترنویو- هپارندا- لولئو /بودن بوسیله اتوبوس انجام می شود. اما قطار های داخلی قطار برای این اتوبوس ها هم اعتبار دارند. اما خظر ارتباطی ریلی مجزائی برای رسیدن از فنلاند به سوئد هنوز وجود ندارد.

سفر به سوئد با اتوبوس

برای مسافرت به سوئد بوسیله اتوبوس باید از خدمات شرکت های یورو لاین و یا گو بای باس استفاده کنید. اطلاعات مسافرت به سوئد در سایت این شرکت ها درج می شود.  تمامی راه های ارتباطی به سوئد بوسیه اتوبوس از کپنهاگ عبور می کنند. 

شرکت تاپ توریست نیز خدمات اتوبوس رانی  از سمت بالکان غربی را برنامه ریزی و اجرا می کند.

سفر به سوئد بوسیله کشتی

اغلب سفرها به سوئد از کشور های اروپایی بوسیله کشتی انجام می شود . اهم این سفر ها از کشور ها و راه های ارتباطی زیر برنامه ریزی می شوند:

 • بلژیک
 • گنت به گوتنبرگ که توسط شرکت دی اف دی اس تورلاین ( DFDS Torline ) انجام می شود
 • دانمارک
 • از گرنا به واربرگ بوسیله شرکت استنا لاین ( Stena Line)
 • از فریدریشهاوان به گوتنبرگ بوسیله شرکت استنا لاین
 • از السینرو به هلسینگ برگ بوسیله اسکند لاین (Scandlines) و ساندسباسرن ( Sundsbusserne)
 • استونی
 • از تالین به استکهلک بوسیله وایکینگ لاین ( Viking Line)
 • از تالین به استکهلم بوسیله تالینک ( Tallink)
 • فنلاند
 • از هلسینکی به استکهلم بوسیله تالینگ و وایکینگ لاین
 • از نانتالی به کپلسکار( Kapellskär) بوسیله فاین لاین ( Finnlines)
 • از تورکو به استکهلم بوسیله تالینگ و وایکنیگ لاین
 • از واسا به اومعا بوسیله آر جی لاین (RG Line )
 • لیتونی
 • از ریگا به استکهلم بوسیله تالینک
 • از ونتسپیل به نینسهم (Nynashamn) بوسیله اسکند لاین ( Scandlines)
 • لیتوانی
 • از کلایپده ( Klaipeda) به کارلس هامن (Karlshamn ) بوسیله مسیر دریایی دی اف دی اس ( DFDS)
 • آلمان
 • از تراومونده(Travemünde) به ترلبرگ ( Trelleborg) بوسیله تی تی لاین ( TT-Line)
 • از تراومونده به مولمو بوسیله فاین لاین
 • از کیل به گوتنبرگ بوسیله استنا لاین
 • از ساسنیتز (Sassnitz) به ترلبرگ بوسیله اسکند لاین
 • از روستوک به ترلبرگ بوسیله اسکند لاین و تی تی لاین
 • نروژ
 • از سند فرود (Sandefjord ) به استرومستاد (Strömstad ) بوسیله کولور لاین ( Color Line)
 • لهستان
 • از جی دانسک ( Gdansk) به نینهانسن بوسله پول فرری ( Polferries)
 • از جی دانسک به ویسبی بوسیله پول فرری
 • از جی دانسک به کالسکرونا (Karlskrona ) بوسیله استنا لاین
 • از سوئینوجسکی (Świnoujście ) به ایستد (Ystad ) بوسیله پول فرری
 • روسیه
 • از سن پترزبرگ به استکهلک بوسیله اس تی پتر لاین ( Peter Line)
 • انگلستان
 • از ایمینگهام ( Immingham) و تیلبری (Tilbury) به گوتنبرگ بوسیله دی اف دی اس تور لاین

 

حمل و نقل داخلی در سوئد بوسیله تاکسی

هرگز استفاده از تاکسی در سوئد را بدون در نظر گرفتن آرم تاکسی و رنگ زرد  در نزدیکی پنجره های خودرو های تاکسی که نشان از تاکسی بودن آنها دارند استفاده نکنید . رانندگان تاکسی می توانند هر قیمتی را که دوست داشته باشند با مشتری خود قبل از اینکه او را سوار کنند توافق نمایند پس بهتر است شما هم قبل از سوار شدن و استفاده از تاکسی ابتدا قیمت را توافق نمایید.

تاکسی هایی که به سمت چپ حرکت می کنند دو برابر قیمت بالاتری نسبت به تاکسی هایی که به سمت راست حرکت می کنند دارند . حدود قیمت برای یک سفر دورن شهر در استکهلم حدود 300 تا 350 کرون می باشد که برای توافق قیمت لازم است بدانید.

اتومبیل های تاکسی را خیلی راحت در سوئد می توانید پیدا کنید ولی اگر به هر دلیل در هر منطقه ای دیگری بودید که تاکسی کمتر بود می توانید از طریق تلفن تاکسی تلفنی بگیرید و یا به ایستگاه های تاکسی رفته  و منتظر ورود تاکسی باشید.

اکثر تاکسی ها پول نقد و کارت اعتباری را دریافت می کنند . کارت های اعتباری مانند ویزا ، مستر کارت و آمریکن اکسپرس به خوبی توسط تاکسی ها در سوئد پذیرفته می شود.

نکته جالب در خصوص تاکسی ها در سوئد این است که بدانید کسب و کار تاکسی رانی در سوئد به طور کامل از لحاظ قانونی پذیرفته نشده و به همین دلیلی در سیستم کاری سوئد مرود حمایت و پشتیبانی قانونی نیستند. البته کار آنها غیر قانونی نیست و تاکسی رانی در سوئد از نظر کاری پذیرفته شده ولی حمایت قانونی ندارد. از این رو رانندگان تاکسی قیمت ها را خودشان توافق می کنند.

مفهوم این حرف این است که یک راننده تاکسی در سوئد می تواند هر قیمتی را از شما دریافت نماید و اگر زیاد تر از حد از شما پول دریافت کرد شما نمی توانید به مرجعی شکایت کنید زیرا این شما بوده اید که از قبل توافق نکرده اید.

شرکت هایی ولی به هر حال امور تاکسی را در شهر های مختلف سوئد برنامه ریزی و مدیریت می کنند. آنها یک آرم شرکت تاکسی رانی و علامت زرد رنگ در حاشیه درب های خودرو تعبیه کرده اند تا به راحتی این ماشین ها نسبت به سایر ماشین ها قابل تشخیص باشند.

گردشگران باید قبل از سوار شدن به این تاکسی ها لوگوی آنها را  به همراه آرم شرکت بررسی نمایند. به ویژه زمان هایی که در ایستگاه های قطار و یا فرودگاه ها هستید انواع تاکسی ها وجود دارند تا شما را به سمت مقاصد خود ببرند.

 در این مناطق که مسافران آشنایی کمتری با سیستم تاکسی در سوئد دارند احتمال این که قیمت های بالاتر گفته شود و یا رانندگان تقلبی حضور داشته باشند  وجود دارد. پس مراقب باشید.

اغلب شرکت های تاکسی رانی هزینه ثابت و مشخصی را برای سرویس های خود در نظر گرفته اند. برخی از این شرکت ها نرخ را را برای اعتماد مشتریان در پشت شیشه جلو نصب کرده اند . به خصوص اگر مقاصد شما یک مقصد ثابت باشد و تاکسی را درست انتخاب کرده باشید معمولا کمتر نیاز به نگرانی هست.

معتبرترین سیستمها و شرکت های تاکسی رانی در سوئد که شناخته شده و مورد اطمینان هستند عبارتند از استکهلم تاکسی ، گوتنبرگ تاکسی  و تاکسی 20  که ضمن داشتن اعتبار زیاد شماره های شرکت را نیز برای بررسی خودرو و تاکسی در اختیار مشتریان بر روی درب خودرو قرار داده اند.

 سفر داخلی در سوئد بوسیله خودرو شخصی

در سوئالند (Svealand ) و گوتلند  به راحتی و با سرعت بالا می توانید از جایی به جای دیگر با خودرو شخصی خودتان رانندگی کنید در نورلند فاصله های مسیر ها رو به توسعه و بیشتر شدن هستند درست بر خلاف سوئالند و گوتلند که مسیرهای کوتاه تری داشتید.

سیستم حمل و نقل سوئد آنقدر پیشرفته و راحت هست که کمتر کسی پشت فرمان خودرو شخصی خود بنشیند ولی با این وجود اگر واقعا علاقمند به رانندگی هستید استفاده از خودرو شخصی گزینه بدی نیست.

قطار و نهایتا هواپیما همیشه بهترین انتخاب برای رسیدن به دیگر مقاصد بین شهری در سوئد هستند بخصوص اگر در مکانی مانند نورلند شمال باشید.

 سفر در دل شب با خودرو شخصی در سوئد کار خطرناکی می تواند باشد . دلایل زیادی برای این خطرات وجود دارد. ولی مهم ترین عوامل خطر وجود راه های جنگی و حضور حیوانات وحشی در جاده ها، سرد بودن زیاد هوا در شب بخصوص در زمستان ها  و یخ بستن جاده ها از این عوامل هستند.

برخورد با گوزن و آهو، بز کوهی و یا گاو وحشی  و حتی سایر حیوانات در دل شب و حتی در روز در جاده های سوئد  موضوعی عادی در حوادث رانندگی در سوئد به شمار می رود که عده زیادی در این مسیرها را مصدوم کرده است.

 سفر داخلی در سوئد بصورت مفتی با علامت شصت

بر خلاف سایر کشور های اروپایی که رسم بر این است که با اشاره انگشت شصت دستتان به سمت بالا می توانید جلوی خودروهای عبوری را بگیرید و آنها خودشان تمایل به این دارند که شما را با روی خوش به مقاصد دیگر برسانند در سوئد از این خبرها کمتر هست و مردم بخصوص برای مسافران خیلی از این جور لطف ها نمی کنند.

سوئد در این خصوص کشور دشواری است و معمولا گرفتن یک خودرو با علامت شصت یا هیچ هایکی کار آسانی نیست. اما با این حال هستند رانندگان کامیون ها و یا اتوبوس هایی که با دیدن این افراد برای رساندن آنها نگه می دارند و البته بیشتر رانندگان کامیون.

پس اگر به دنبال هیچ هایکی هستید کامیون ها را هدف قرار دهید . آنها بهتر تمایل به سوار کردن هیچ هایکر ها دارند. از ایستگاه های بنزین سئوال کردن معمولا بهترین راه است، آنها شما را به مکان هایی که کامیون ها و اتوبوس ها نگه می دارند راهنمایی می کنند هر چند ممکن است در خود ایستگاه ها هم به رانندگان اتوبوس و کامیون برخورد کنید.

گشت و گذار در سوئد با دوچرخه

بیشتر شهر های سوئد  دارای مسیرهای دوچرخه سواری عالی هستند. آنها به سادگی به شما این امکان را می دهند تا از جایی به جای دیگر با بهترین شرایط سفر کنید. در کنار اغلب این جاده ها هم ایستگاه های کرایه دوچرخه دیده شده اند که این امکان را به شما می دهد تا دوچرخه ای اجاره و مسیر خود را با دوچرخه بروید. اگر عشق دوچرخه سواری باشید حتی دوچرخه سواری از شهری به شهر دیگر می تواند تجربه سفر شما را فوق العاده کند.

گشت و گذار در سوئد بصورت پیاده

عبور عابرین پیاده از معابر عمومی در مسیرهای تعیین شده امکان پذیر است. حتی اگر قرار باشد از جایی که برای عابرین پیاده در نظر گرفته نشده از عرض خیابان گذر کنید رانندگان موظف هستند که برای عابر پیاده نگه دارند و اجازه دهند تا عابرین از خیابان رد شوند.

اما به خاطر داشته باشید که برای عبور از خیابان در سوئد رسم بر این است که با تماس چشمی با رانندگان به آنها نشان می دهند که قصد عبور از خیابان را دارند.

در سوئد تصادفاتی بعضا اتفاق می افتد که به دلیل عدم رعایت عابر پیاده بوده است. برخی از خیابان ها در سوئد 4 لاینه هستند. عبور از این خیابان ها را بدون در نظر گرفتن لاین ها دیگر انجام ندهید. بعضا در یک لاین برای شما رانندگان نگه می دارند ولی در لاین دیگر رانندگان متوجه عبور شما نیستند. حوادثی از این دست به دلیل عدم دقت رانندگان و نبودن تعامل چشمی با راننده زیاد بوده  است.

زبان رسمی در سوئد

سوئدی زبان ملی و رسمی در سوئد است اما مردم این کشور بخصوص افرادی که پس از سال 1945 تاکنون به دنیا آمده اند به خوبی به زبان انگلیسی هم صحبت می کنند. با توجه به این موضوع در حال حاضر 89  درصد از مردم سوئد به زبان انگلیسی کاملا تسلط دارند.

از این نظر کشور سوئد بهترین کشور دنیا از نظر دو زبانه بودن و تسلط مردم آن به زبان انگلیسی است.  اما اقلیت هایی هم در سوئد زندگی می کنند و فنلاندی را می توان بیشترین اقلیت دانست که به زبان فنلاندی صحبت می کنند.

صرف نظر از اینکه زبان اصلی و مادری شما چیست سوئدی ها به شدت به افرادی که در تلاش هستند تا با زبان سوئدی صحبت کنند و یا آشنا شوند ابراز همراهی و خشنودی می کنند . از آنها قدردانی می کنند. مهم نیست چقدر بتوانید به این زبان صحبت کنید همین که بتوانید به زبان سوئدی مفهوم خود را به مردم محلی سوئد برسانید از شما سپاسگذار خواهند بود.

هج (سلام ) بهترین راه فرستادن درود و سلام کردن و در وقاع شروع گفتگو در سوئد می باشد.  حتی زمانی که جایی را ترک می کنید می توانید هج را بگویید. سوئدی ها اغلب نمی گویند لطفا یا اسنالا ( snälla) بلکه می گویند اسنل لا ( snell-LA) یا خواهش می کنم.

اگر در رستوران و یا کافه ای بودید و یا هر جای دیگری که پیشخدمت دارند و قصد دارید او را صدا بزنید از عبارت  اورشکتا ( ursäkta) یا به انگلیسی or-shek-ta استفاده کنید که مفهومش می شود ببخشید. این بهترین ترفند برای جلب توجه است. یا مثلا در برخی جاها مانند اتوبوس و قطار که شلوغ است و می خواهید پیاده شوید نیز از همین عبارت می توانید استفاده کنید تا مردم به کنار رفته و شما پیاده شوید.

برخی از کلمات هم در انگلیسی و سوئدی اشتراک آوایی دارند . یعنی به یک شکل خوانده و یا حتی نوشته می شوند ولی باید توجه داشته باشید که مفهوم متفاوتی دارند. مثلا عبارت light در انگلیسی به معنی نور است ولی در سوئدی به معنی داشتن رژیم لاغری است. و یا عبارت freestyle که در سوئدی به معنی واک من است.

در سوئد از سیستم متریک برای اندازه گیری فواصل استفاده می شود. مثلا مایل که در انگلیسی به کار می رود به در سوئدی هم هست با مفهوم 10 کیلومتر. بنابراین هر گاه در مورد خصوصیات جاده ای صحبت می کنید از کیلومتر استفاده کنید.

مردم سوئد نه تنها در مدارس خود زبان انگلیسی را بصورت تخصصی یاد می گیرند بلکه  تمامی فیلم ها و برنامه های تلویزیونی آمریکایی و یا انگلیسی را هم به زبان اصلی گوش می دهند و یا می بینند. اینکه کدام یک ترجیح می دهند از استاندارد های زبان انگلیسی در صحبت استفاده کنند و کدام دوست دارند به سبک آمریکایی صحبت کنند از فردی به فرد دیگر متفاوت است و قانون خاصی ندارد.

به صورت یک قاعده کلی جوانان اغلب ترجیح می دهند که از زبان انگلیسی آمریکایی استفاده کنند و نسل های قدیمی تر ترجیح می دهند که از انگلیسی انگلیس استفاده کنند.

البته ممکن است که بصورت نروژی و یا دانمارکی هم صحبت کنید اگر به این زبان ها تسلط داشته باشید.

هر چند برنامه های تلویزیونی در سوئد اغلب به زبان اصلی پخش می شوند و تنها زیر نویس سوئدی گاها دارند ولی برنامه های تلویزیونی برای کودکان به زبان سوئدی پخش می شود.

دیدنی های سوئد

کشور سوئد به نسبت بسیاری از سایر نقاط اروپا بخصوص شمال نورلند و پارک ملی لاپونیا جمعیت کمتری دارد. در طول تابستان بخصوص منطقه کانگسلیدن ( Kungsleden) پذیرای جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. افرادی که اغلب علاقمند به محیط های طبیعی و گردش و پیاده روی و قدم زدن در  اردوگاه ها و کوه های زیبای سوئد هستند.

سوئد کشور فصل ها است و در هر فصل مناظر متنوعی دیده می شود. مثلا در زمستان باید به منطقه اسکاندیناوی رفت و به تماشای این منطقه مشغول شد.

برخی از شهر های سوئد قدیمی و تاریخی هستند و ریشه در تاریخ تمدن این کشور دارند. شهر هایی مانند استکهلم ، اوپسالا، ویسبی، کارلسکون و…  از جمله شهر های تاریخی سوئد هستند . البته در منطقه اکرو ( Ekerö) هم چنیدن کاخ و ساختمان و قلعه سلطنتی وجود دارد. یا مصلا در اطراف استکهلم  گریشولم ( Gripsholm) در ماریفرد ( Mariefred) و سولیدن ( Solliden) در اولند و … را می توان یا جاذبه های تاریخی  و دیدنی سوئد دانست که هر ساله عده زیادی را برای تماشا به سمت خود جذب می کنند.

جالب است بدانید در سوئد بسیاری از معادن و ذخایر معدنی و متالوژی آنها هم توسط یونسکو به رسمیت تاریخی شناخته شده و در لیست جاذبه ها و آثار یوسنکو به ثبت رسیده است.

دلیل ان هم اینکه این معادن از دیر باز ستون فقرات اقتصادی سوئد را تشکیل داده اند و سال های سال است که از آنها بهره برداری شده و همچنان با ساختارهای کهن خود پا بر جا مانده اند.

یا مثلا در میان غیر معمول ترین و عجیب ترین لیست آثار ثبت شده در سازمان یونسکو نام کشور سوئد را می توانید دوباره ببینید جایی که نام گورستان وودلند در جنوب استکهلم ، رادیو گریمتون مست در هالند و  طاق استرو مریدین  ( Struve Meridian Arch) در نوربوتن ثبت شده است.

فعالیت هایی که باید در سوئد انجام داد

سوئد کشور بزرگی است که به غیر از جاذبه های گردشگری و تاریخی خود مکان ها و فضاهای زیادی را برای گردشگران فراهم نموده است و هر یک برای لذت بردن آماده استفاده هستند.

شما می توانید در هر یک از گوشه های این کشور دوست داشتنی سرگرمی ها و تفریحات زیادی را داشته باشید. می توایند در فضای باز پیاده روی کنید ، در مکان های تعبیه شده اسکی یا اسکیت کنید ، در رودخانه ها و دریاچه ها به قایق رانی بپردازید ، در مسیر های زیبای طراحی شده دوچرخه سواری کنید ،  می توانید در میدان های مشخص اسب سواری کنید و در کل بسته به فصل و موقعیتی که به این کشور سفر می کنید برنامه هاهی متنوعی را در کنار بازدیدهای اماکن تاریخی و دیدنی در لیست برنامه های خود داشته باشید.

در کشور سوئد تورهای دوچرخه سواری  و یا گردشی هم زیاد هستند. می توانید با انتخاب یکی از این تورها به بازدید از حوزه های محافظت شده وحش این کشور بروید و در این مناطق زیبا ضمن لذت از طبیعت وحشی و بکر این کشور از نزدیک حیوانات وحشی همچون خرس قهوه ای و گرگ ، گوزن و آهوی شمالی ، سگ آبی را به تماشا بنشینید.

در المنستراتن (allemansrätten) ضمن تماشای حیات وحش می توانید توت و توت فرنگی وحشی  و قارچ بچینید  هر چند در برخی مناطق محدودیت هایی دارد که البته مخصوص باغ ها و مناطق عموما شخصی است.

یکی دیگر از تفریحات دوست داشتنی در سوئد ماهیگیری در دریای بالتیک و یا دریاچه های بزرگ این کشور مانند وانرن ، واترن، مالارن و … می باشد. عموما برای ماهیگیری باید خود را به قلاب تجهیز کنید و استفاده از سایر وسایل ممکن است قانونی نباشد . حتی ماهیگیری در مناطق رودخانه ای و برخی از دریاچه ها هم نیاز به مجوز دارد .

در استکهلم و گوتنبرگ می توانید زمان های زیادی را در خیابان ها و مراکز خرید سپری کنید و حتی در شب به فرصت های خرید شبانه سری بزنید و از خرید های جالب خود شگفت زده شوید.

ایام سال در سوئد

آب و هوای سوئد در تابستان و در بین ماه های مه تا سپتامبر بهتر است. این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد از جمله کشور های سرد محسوب می شود و به همین دلیل سفر در زمستان در این کشور اغلب محدودیت هایی را دارد مگر اینکه خواهان لذت بردن از سرما و داشتن تورهای زمستانی و اسکی و ورزش های زمستانی باشید.

در ماه های ژانویه تا اوریل اغلب در سوند بخصوص در شهر های نورلند و دالارنا برف می بارد بنابراین اگر عشق برف را دارید این فصل ها را انتهای کنید. رویداد هایورزشی زیادی در اسکاندیناوی در فصل زمستان برگزار می شود و اغلب در حوزه های ملی و بین المللی هستند.

نکته مهمی که باید در خصوص سفر به سوئد در نظر داشته باشید میزان نور و آفتاب در این کشور است. سوئد در طول سال  روز های متفاوتی را از نظر نور تجربه می کند.

 در استکهلم خورشید  در ماه دسامبر در ساعت 3 صبح طلوع می کند. در دایره شمالی قطب شمال شب های قطبی را می توانید تجربه کنید.

شب های تابستانی را اما باید در عرض جغرافیایی استکهلم  در طول ماه های ژوئن و جولای این هم بصورت گرگ و میش تجربه کنید.

مهم ترین تعطیلات سوئد ، روز عید پاک  در میانه تابستان  که   اولین جمعه  بین روزهای 19 تا 25 ژوئن است و جشن گرفته می شود و روز کریسمس  که شامل روز کریسمس ، شب کریسمس و روز باکسینگ می باشد که همه تعطیلی در نظر گرفته می شود  و تعطیلات صنعتی در سوئد در طول ماه جولای می باشند.

معمولا در این روز ها همه مراکز اقامتی پر می شوند ، خیابان ها و بازارها از جمعیت قفل می شوند ، استراحتگاه ها و تفرجگاه ها و سایر مناطق گردشگری فوق العاده شلوغ هستند و همه جا پر از گردشگر و مردم محلی است که برای خرید و گردش به بیرون آمده اند.

البته در نظر داشته باشید در کشور سوئد اغلب در روز های قبل از تعطیلات این شلوغی ها بیشتر می شود و شور و هیجان بیشتری خیابان ها را برای خرید و گردش فرا می گیرد. همه جا حراجی است، شب همه جا باز است و جشن های خیابانی و اماکنی زیادی برگزار می شود  و شهر غرق در شادی است اما در خود روز های تعطیل از این خبرها کمتر دیده می شود زیرا مردم سوئد ترجیح می دهند که در روز های تعطیل کاری نکنند و فقط استراحت داشته باشند.

تقریبا می توان گفت مردم سوئد برای تعطیلات هیچ کاری نمی کنند.

خرید در سوئد

پول ملی در سوئد کرون سوئدی است که با حرف SEK نشان داده می شود از سایر ارز ها و پول های دنیا متمایز است هر چند شباهت هایی را با کرون نروژی و دانمارکی دارد. ماشین های اتوماتیک تبادل پول در همه جا وجود دارند و معمولا همه انواع کارت های اعتباری را قبول می کنند.

اغلب فروشگاه ها ، رستوران ها و کافه ها هم کارت اعتباری را قبول دارند و مبادلات بسیاری از خرید و فروش ها در این اماکن با کارت اعتباری انجام می شود. اما همیشه در نظر داشته باشید برای خرید و یا استفاده از کارت اعتباری در هر یک از مراکزی که این کارت ها را قبول می کنند از شما کارت شناسایی هم دریافت می شود.

کارت شناسایی از شما در هر صورت برای خرید بواسطه کارت اعتباری دریافت می شود و این موضوع ارتباطی با میزان خرید شما ندارد و البته در همه جا هم الزامی به این کار نیست. مثلا در اغلب سوپر مارکت ها این موضوع رعایت نمی شود .

استفاده از کارت اعتباری در مغازه ها و یا خرید های کوچک خیلی مقرون به صرفه نیست و تنها بهتر است برای خرید اقلام با قیمت بالاتر از کارت اعتباری استفاده کنید. مثلا برای خرید اقلام بزرگ و یا عتیقه جات استفاده از کارت اعتباری منطقی به نظر می رسد.

معمولا بین  تا  درصد بخصوص اگر قیمت کالایی که خریداری می کنید بالا باشد می تواند از فروشنده تخفیف دریافت کنید و از مبلغ آن را کم کنید.

اغلب فروشگاه ها بخصوص آنهایی که در مراکز شهر و نقاط گردشگری هستند عمدتا در تمام ایام هفته  و حتی یکشنبه ها هم باز هستند و تا دیر وقت فروش انجام می دهند. اما زمان تعطیل کردن آنها معمولا دقیق است. مثلا اگر  شب قرار باشد مغازه ای تعطیل کند راس ساعت  تعطیل می شود و زمان را به دقیقه حساب می کنند.

بسیاری از سوئدی ها اگر از آنها معنی کلمه کرون را بپرسید برای شما آن را به کرونا می نامند که به معنی تاج ترجمه خواهند شد . به عنوان مثال به جای اینکه به شما بگویند  کرون یا کرونا ممکن است بگویند  کرون (بصورت انگلیسی ) که به معنی تاج است بخصوص زمانی که دوست دارند با شما به زبان انگلیسی سخن بگویند.

دستگاه خود پرداز

دستگاه خود پرداز که در همه دنیا با نام ای تی ام ( ATM) شناخته می شود در سوئد با نام بانکومیت ( Bankomat) عنوان می شود اگر  چه این واژه یک علامت تجاری از کنسرسیوم بانک تجارت جهانی است  و بسیار شبیه کش پوینت در زبان انگلیسی است و به همین دلیل هم خود کارکنان بانک از این واژه استفاده نمی کنند ولی در هر صورت مردم سوئد به عابر بانک و یا خود پرداز بانکومیت می گویند.

هر دستگاه خود پرداز در سوئد ممکن است به یک اپراتور و یا بانک تعلق داشته باشد ولی در هر صورت و بدون در نظر گرفتن اپراتور مربوطه باید گفت که این دستگاه ها عمدتا همه انواع کارت های اعتباری مانند مستر کارت، مائسترو ، ویزا، ویزا الکترون ، آمریکن اکسپرس  و … را قبول می کنند.

شما در هر بار استفاده از این خودپرداز ها می توانید تا 10000 کرون که معادل 1110 یورو و 1420 دلار می شود را برداشت نموده و یا کارت بکشید. در یک دوره هفت روزه حداکثر میتواند 20000 کرون یا 2220 یورو از این کارت ها استفاده نمایید. بنابراین در نظر داشته باشید که اگر به چول اضافه تر نیاز دارید می توانید یا پول نقد همراه داشته باشید و یا از چند کارت اعتباری استفاده نمایید.

شما تا سه بار می توانید پین کد خود را وارد نمایید اگر در سه مرتبه اشتباه کردید کارت شما توسط دستگاه گرفته می شود و آن را باید از بانک دریافت نمایید.

به منظور ارائه خدمات به مردم نابینا کلید های این خودپرداز ها به صورت بریل هم تعبیه شده است. حتی اگر دوست دارید به زبان دیگری دستگاه برای شما سخن بگوید باید از دکمه تاک یا سخنگوی دستگاه استفاده کنید.

اگر کارت اعتباری که دریافت کرده اید از یک بانک سوئدی باشد می توانید اقدام به تبادل پول یورو خود در دستگاه های خودپرداز به کرون بکنید. برای هر بار اجازه دارید تا 1000 یورو را مبادله و یا تبدیل کنید.  بنابراین در یک دوره هفت روزه حداکثر به شما این اجازه داده می شود که تا 20000 کرون را از این دستگاه ها دریافت و یا با یورو مبادله کنید.

هزینه ها در سوئد

در مقایسه با سایر کشور های عضور اتحادیه اروپا سوئد یکی از گران قیمت ترین کشور ها است که یک فرد می تواند درآن ساکن باشد هر چند در هر صورت و بخصوص برای افرادی که در این کشور زندگی می کنند همیشه راه های برای صرف جویی و کم تر کردن هزینه ها هست.

به عنوان مثال یک قوطی کوکولا در این کشور حدود 10 کرون قیمت دارد یعنی چیزی در حدود 1.2 یورو تا 1.70 یورو. برای یک شب اقامت در یک هتل متوسط باید حدود 1300 کرون یعنی بین 155 تا 215 یورو  پرداخت شود.

کرایه یک اتاق در یک خوابگاه بین 150 تا 350 کرون یعتی بین 30 تا 50 یورو و برای هر وعده غذا باید حدود 100 کرون چیزی حدود 11.9 تا 16.5 کرون باید هزینه شود. بنزین در سوئد  برای هر لیتر 15 کرون  یعنی 2.50 دلار یا 1.8 یورو است.

بنابراین برای یک زندگی متوسط در سوئد باید روزانه حدود 1000 کرون درآمد داشته باشید. یعنی درامدی حدود 112 تا 156 یورو برای هر روز.

این در حالی است که هر چه به سمت بیرون شهر پیش بروید و بخصوص به مناطق روستایی نزدیک تر شوید می توانید هزینه های کمتری را نیاز داشته باشید. هم هتل ها و خوابگاه ها قیمت های کمتری دارند و هم اینکه مسیر های حمل و نقل عمومی هم در این مناطق به خوبی تعبیه شده اند و به خوبی می توانید بدون صرف زیاد زمان به هر منطقه دسترسی داشته باشید.

در حاشیه شهر حتی فروشگاه های بزرگ و مشهوری هم تاسیس شده که تخفیف های خوبی ارائه می دهند و به فروشگاه های تخفیفی شهرت دارند. فروشگاه هایی مانند لیدل (Lidl)، نتو (Netto) و ویلیز (Willys) از این دست هستند که نه تنها اقلام خوراکی و مصرفی را بلکه طیف وسیعی از محل های اقامت ،ناهار خوری و مکان های تفریحی و استراحتی را در  استکهلم بصورت ارزان در اختیار مشتریان خود قرار می دهند که حتی از برخی از کشور های اروپای غربی ارزان تر است.

خرید در سوئد

 • اسب دالا

مجسمه اسب دالا در واقع نماد ملی کشور سوئد است. این اسب دالا محبوب ترین نوع سوغاتی کشور سوئد  می باشد که تقریبا همه مسافرینی که به سوئد می روند از این اسب برای یادگاری و یا دوستان خود به  سوغات می برند.

این اسب های کوچکی که از قرن 17 در سوئد رایج شده اند نام خود را در واقع از شهر دالا می گیرند. این اسب ها هر چند در رنگ های متنوع و متناسب با هر دکوراسیونی ساخته می شوند ولی اغلب در رنگ های نارنجی و یا آبی ساخته می شوند  و البته تقریبا گران هستند.

حدود صد هزار کرون فقط برای نسخه های کوچک این سوغات باید هزینه شود و اگر خواستید بزرگتر بخرید تقریبا برای هر اندازه باید صد ها کرون به آن اضافه کنید. تقریبا تمامی مغازه های سوغات فروشی در سوئد این اسب ها را دارند.

اگر به نحوه ساخت و تاریخ این اسب ها بیشتر علاقه دارید باید به شهر دلارنا (Dalarna) و شهرداری مورا را بازدید کنید. در این شهر مغازه ها و تولیدی هایی را خواهید دید که برای مشتریان خود باز هستند تا آنها با نحوه ساخت و تاریخچه ساخت این اسب ها از نزدیک آشنا شوند. این اسب ها حکاکی می شوند و نقاشی های جالبی بر روی  آنها انجام می شود.

 • جام ها و کریستال سوئدی

جام های شیشه ای و کریستال سوئد به دلیل زیبایی آنها شهرت دارند. هنرمندان زیادی برای ساخت این جام ها دست به نوآوری های پیچیده و خلاقانه ای می زنند که باعث شده حتی قیمت برخی از این جام های شیشه ای بسیار گران باشد. این جام ها از آثار هنری سوئد تلقی می شوند. این جام های شیشه ای  در بازار های بین المللی تجاری شهرت و اعتبار زیادی دارند و به همین دلیل موفقیت های زیادی در فروش در دنیا داشته اند.

قسمتی از شهر اسلاموند( Småland) در بین شهر های کالمار( Kalmar) و واکسجو (Växjö) به عنوان پادشاه و مرکز کریستال اروپا شناخته می شوند. این کریستال ها در بسته بندی های مختلف در این منطقه آماده می شوند و به اغلب مناطق سوئد، اروپا و حتی دنیا صادر می شوند

گردشگرانی که به کارخانه های این تولیدی ها سر می زنند از اینکه نحوه دمیدن در کریستال ها برای تبدیل شدن به جام را مشاهده می کنند و  حتی گاها خودشان می توانند این کار را انجام دهند حسابی لذت می برند و خاطراتی خوبی برای خودشان می سازند.

 • شراب

تولید شراب در سوئد بخصوص در منطقه سیستمبولگت ( Systembolaget) شهرت زیادی دارد.

 • طراحی های سوئدی

طرح ها و طراحی  های سوئدی را می توانید در آثار زیادی از تولیدی های این کشور از جواهرات گرفته تا مبلمان مشاهده نمایید. طراحی هایی که به دلیل کاربردی بودن ، زیبایی و مینامالیستی خود شهرت فراوان دارند.

دیزاین تارگت ( Designtorget) یک فروشگاه زنجیره ای است در سوئد که محصولات روزمره متنوعی را برای فروش از این طرح ها ارئه می کند.

فروشگاه سون اس کی تی تن (Svenskt Tenn ) یکی دیگر از این فروشگاه ها است که طرح های خاص و عالی از هنرمندانی همچون جوزف فرانک را عرضه می کند.

 • لوازم سرگرم کننده خانگی

از دیگر اقلامی است که به عنوان سوغات می توانید برای خانه خود خرید کنید.  این لوازم سرگرم کننده خانگی طیف وسیعی از اختراعات سوئدی ها برای خانه هستند که ضمن کاربردی بودن جالب توجه هم می باشند. مواردی همچون پرچم قالب تنظیم ، کلید های قابل تنظیم ، محصولات ایمنی کننده خانه ، دما سنج های طرح قدیمی  و… که در فروشگاه های مختلفی وجود دارند.

غذا در سوئد

هر چند تنوع غذایی در سوئد بالا است ولی عمدتا سوئدی ها غذاهای خود را با گوشت، سیب زمینی و ماهی درست می کنند. البته امروزه طیف غذاهای مدرن هم بر تنوع این لیست غذایی در سوئد افزوده است.

غذاهای روزانه سنتی در سوئد به نام هوسمانسکاست (husmanskost) خوانده می شوند. برخی از محبوب ترین این غذاها عبارتند از :

 • گوشت کبابی ( köttbullar)

معروف ترین غذای بین المللی سوئد است که با سیب زمینی ، سس قهوه ای و یا سس و کره یخ زده سرو می شود.

 • هش (Hash)

نوعی غذای سنتی در سوئد که  با گوشت ؛ پیاز و سیب زمینی درست می شود و در برخی از سس های شیرین و روغن سرخ می شود. چغندر قند ، ذرت و تخم مرغ پخته شده برای تزئین و همراهی غذا استفاده می شوند.

 • سوپ نخود ( dartsoppa)

این غذا با گوشت و اغلب گوشت خوک درست می شود. ابتدا گوشت سرخ می شود و سپس در بین لایه های نازک پنکیک قرار داده می شود. این غذا نوعی غذای سنتی برای روز های پنجشنبه است و این رسم از قرون وسطی تا به امروز پا بر جا مانده است. نوعی غذای فوری است که اغلب برای ناهار خورده می شود.

بیشتر رستوران های سوئد این غذا را سرو می کنند و بهتر است برای خوردن بهترین این غذاها در روز های پنجشنبه به رستوران بروید.

 • شاه ماهی ترش (Pickled herring )

این غذا با انواع سس های سنتی خورده می شود.  معمولا با نام و کمی سیب زمنی خورده می شود و بیشتر به غذای تابستانی و یا به عنوان یک پیش غذا در نظر گرفته می شود. برخی از خانواده ها خوردن این غذا را برای تابستان الزامی می دانند و بخصوص در شب های کریسمس هم به عنوان یک غذای خاص پخته می شود.

 • پودینگ خونی ( Blodpudding)

یک سوسیس سیاه و سفید  که با خون خوک و آرد درست می شود.  این سوسیس را برش می زنند، سرخ می کنند و با مربا یخ زده می خورند.

 • گراولاکس ( Gravlax)

یک غذا فراوری شده بسیار خوشمزه که به طور گسترده ای در سوئد چخته می شود و همه تقریبا دوست دارند. این غذا از گوشت سالمون که بصورت ورقه ای آماده شده است درست می شود و با نمک و شکر و سایر سس های سلیقه ای میل می شود.

 • فالو کوف (Falukorv )

سوسیس بزرگی است که بصورت کالبد شکافانه داخل آن را در می آورند و داخل آن را با  سیب زمینی، سس  گوجه فرنگی  و انواع سبزیجات و خوراکی های دیگر پر می کنند و سرخ می کنند. در واقع سوسیس شکم پر است.

 • نان های سوئدی

سوئد کشوری است که انواع مختلفی از نان را تولید می کنند و این تنوع نان در سوئد از سایر کشور های دنیا بیشتر است. بسیاری از این نان ها با دانه ها ی روغنی خاص مخلوط هستند و با آرد گندم ، جو و یا ذرت درست می شوند.

نان هایی جمع و جور و غنی از فیبر که برای سلامتی دستگاه گوارش بسیر مفید هستند.  از نمونه های قابل توجه این نان ها می توان به تونبرده ، نان ترد ، نان برشته ، نان خشک و … اشاره نمود.

ممکن است برخی از این نان ها خوردنش ارزش طعم واقعی را نداشته باشد ولی به دلیل غنی بودن انها همیشه توصیه می شوند.  انواع کباب و غذاهای سنتی نانی را می توان با این نان ها میل کرد . هر چند نان اغلب به عنوان ساندویچ  ساده اماده می شود که با پنیر و یا کره خورده می شود. مزومار و لورپاستج از انواع نان های سنتی و فصلی سوئد هستند.

 • تان برود رول ( Tunnbrödrulle)

یک غذای ساده و فوری  که شامل نان مخصوص با سیب زمینی ، هات داگ و برخی از سبزیجات مخصوص می باشد.

 • کروپا کاکور (Kroppkakor )

این نوع غذا سیب زمینی پر شده با گوشت خوک است.

 • اوست هارد چیز (Ost Hard cheese ) یا پنیر سیب زمینی

پنیر سیب زمینی از غذاهای مورد علاقه سوئدی ها است زیرا پنیر از غذاهای سنتی و همیشگی سفره سوئدی ها است. در یک بازار مواد غذایی معمولی تا 20  نوع مختلف از پنیر ها را پیدا خواهید کرد. معروف ترین پنیر سفت و سخت و خوشمزه سوئدی را می توان پنیر وستربوتن نامید  که از نام منطقه ای به همین نام اقتباس شده است.

 • بوفه جلفرد کریسمس ( Julbord Christmas buffet)

 مجموعه ای از غذاهای گرم و سرد است . این بوفه ها دارای تنوع زیادی هستند و در هر گوشه ای از کشور سوئد متفاوتند.  اما رایج ترین این بوفه ها ، بوفه ژامبون با سس خردل است ، انواع شاه ماهی ، ماهی قزل آلا، کباب ، پنیر ، سوسیس، سیب زمینی سرخ شده ، نان های مخصوص، چغندر قند، کام و … در این بوفه ها استفاده می شود .

برای دسر بهتر است از پودینگ  برنج استفاده کنید که در ماه های دسامبر تا روز کریسمس سرو می شود و محبوبیت زیادی دارد.

سایر غذاهای محبوب و مورد علاقه سوئدی ها

کره شیرین نرم

نوعی  کره که با طعم شیرین تهیه می شود  و از غذاهای محبوب نروژی است.

خاویار

البته این نوع خاویار از نوع خاویاز گران قیمت ایرانی و یا روسی نیست بلکه از نوعی ماهی قزل آلا پرورشی گرفته می شود و پس از سرخ کردن بصورت ساندویچی فروخته می شود. معروف ترین مراکز خاویار کالاس است.

ژول ماست (Julmust )

مانند نوشیدنی کریستالی است. این نوشیدنی به اندازه ای محبوبیت دارد که باعث شده فروش کوکا کولا در سوئد حدود 50 درصد کاهش پیدا کند.

ماهی کرای (Crayfish)

این نوع ماهی بخصوص در طول ماه اوت بسیار علاقه مند دارد. زمانی که سوئدی ها در احزاب بزرگ به برگزاری جشن مشغول هستند

سملا یا سلمه (Semla)

نوعی کیک پودری است که با مقداری خامه در حوالی روز سه شنبه چاق ( Fat Tuesday) خورده می شود.

رابربر کرم یا رابربر پاج (Rabarberkräm/Rabarberpaj )

رباب کرم یا ربابیک هم نامیده می شود و با سس وانیلی سرو می شود.  سایر کیک ها و شیرینی ها را  با بلو بری تازه درست می کنند. خوردن سیب، توت فرنگی و خامه بستی هم در تابستان با آن لذت بخش است.

اسپت کاکا (Spettekaka )

یک کیک محلی  متعلق به منطقه اسکن در جنوب سوئد است که با تخم مرغ و شکر و نشاسته سیب زمینی پخته می شود.

اسمورگاستارا (Smörgåstårta )

کیکی لایه ای که بصورت ساندویچ سرد سرو می شود. اغلب این کیک با ماهی آزاد، تخم مرغ و میگو و یا با گوشت گاو و یا گوشت چرخ کرده پخته می شود.  این نوع  غذا از غذاهای مخصوص سوئدی است که اغلب مردم ترجیح می دهند در شب سال نو و یا در روز های تولد و جشن های خاص این نوع کیک را آماده و دور هم میل کنند.

پولکاگریس ( Polkagris)

نوعی ضخیم تر و پر و پیمانه تر از شکلات نیشکر  یا آب نبات مخصوص سوئدی است که اصالت خود را از شهر گرانا گرفت هاست.  این نوع شیرینی سنتی و سدت ساز است و طیف وسعی از طعم ها و شکل ها را دارد .

سالت لاکریت (Saltlakrits)

در اصل همان شیرین بیان با طعم شور است

لاسگودیز (Lösgodis )

نوعی شیرینی است که در شیرینی فروشی ها فروخته می شود و بصورت کیلویی است. این نوع شیرینی یکی از محبوب ترین انواع شیرینی  است که اغلب مردم دوست دارند. می توانید طعم های مختلف شور ، ترش ،شیرین و نمکی آن را انتخاب کنید.

بیسکوئیت ها و شیرینی های سوئدی

در میان انواع شیرینی و بیسکوئیتی که تا به حال نام برده شد ولی شاید ندانید که سوئد در داشتن تنوع شیرینی و بیسکوئیت در بین کشور های دنیا شناخته شده است. انواع شیرینی های سوئدی مانند کوکور ، هالون گراتور، بولار یا کیک پرینسس تارا  و … را باید در لیست بهترین ها نام برد.

اگر عشق شیرینی هستید و به دنبال سایر شیرینی ها در سوئد هستید حتما شکلات بولار ، مازارینر ، بیسکوایر ، رولتارا و لاس بولار را امتحان کنید .

 این ها تعدادی از غذاها و دسر ها و شیرینی های محبوب در سوئد بودند. اما همانگونه که در همه اروپا تعدا رستوران ها با منو های متفاوت زیاد هستند و هر کدام منو اختصاصی خود را دارند سوئد هم از این قاعده مستثنا نیست و تعداد زیادی از رستوران ها در سوئد هستند که غذاهای خاص و منحصر به فرد خود را دارند.

همچنین همانند اغلب کشور های اروپایی رستوران های زیادی در سوئد هستند که کباب های درجه یک با قیمت مناسب و یا بصورت فست فودی انواع ساندویچ و پیتزا را ارائه می کنند. این رستوران ها و فست فود ها را در همه شهر های بزرگ و کوچک و حتی در روستا ها هم می توانید پیدا کنید.

پیتزاهای سوئدی اصلا قابل قیاس با پیتزاهای ایتالیایی و یا حتی امریکایی نیستند و به صورت کاملا متفاوتی پخته می شوند. پیتزا امریکایی  به عنوان پیتزا پونز در سوئد معمولا فروخته می شود.

غذاهای سوشی و تایلندی هم در سوئد طرفدار زیاد دارند و در همه شهر ها تقریبا می توان نمونه هایی از انها را پیدا کرد. فروشگاه های زنجیره غذایی  فست فودی مانند فروشگاه زنجیره ای فست فود برگر را هم می توان در همه سوئد شعبه هایی از ان را یافت.

از محبوب ترین فست فود ها در سوئد را می توان فست فود مک دونالد ، برگر کینگ و مکس نام برد. در برخی از قسمت های شهر نورلند خوردن همبرگر با چاقو و چنگال می باشد و یا به عنوان یک سنت است پس اصلا از دیدن این موضوع تعجب نکنید.

نوع دیگری از فروشگاه های فست فود فروشگاه های گاتوکوک ( gatukök) هستند که به فست فود های خیابانی شهرت دارند . در این فروشگاه ها انواع همبرگر ، کباب ، کباب پر ، تونبرو دودول و … پخته و فروخته می شود و اتفاقا برخی از این فروشگاه ها شلوغ هم می شوند.

فروشگاهی در بزرگراه دینر ( Diners) به نام  واگروگار ( vägkrogar)وعده های غذایی سخاوتمندانه ای را به مشتریان خود می دهد اما با این حال ممکن است کیفیت ان به نسبت سایر جاها خیلی بالا نباشد و چرب و روغنی باشد.  اگر وقت آزاد دارید و یا به وعده غذایی خود اهمیت می دهید بهتر است یک رستوران را در مرکز شهر برای خوردن غذا انتخاب کنید.

برای صرفه جویی در پول خودتان می توانید به سمت غذاهای گیاهی بروید که نه تنها سالم تر هستند بلکه قیمت به مراتب پایین تری هم دارند. این نوع غذاها را معمولا  در همه شهر ها و رستوران ها خواهید یافت ولی برخی از رستوران ها تنها به گیاهخواران سرویس می دهند. هر چند پیدا کردن چنین رستورانی در روستاها کمی مشکل تر است اما یکی از بهترین این غذاها بی تردید فلافل است.

نوشیدنی در سوئد

قهوه

قهوه سوئدی یکی از برترین نوع قهوه ها در دنیا است و از اعتبار زیادی برخور دار است.  نوشیدن قهوه در خانه ها و در کافه های مختلف در سوئد بخصوص از نوع قهوه  فیکا  از موضوع کاملا اجتماعی و عرف در سوئد محسوب می شود.

نوشیدن قهوه در برنامه های کاری ، برنامه های اجتماعی ، فعالیت ها ، پذیرایی ها و یا در زمان جمع های دوستانه و خانوادگی معمول است.

قهوه های سوئدی معمولا از نوع آمریکایی قوی تر و پر کافئین تر است اما در هر حال هنوز هم به پای اسپرسو فرانسوی و یا ایتالیایی نمی رسد. انواع اسپرسوهای ایتالیایی  و کاپوچینو و کافه لاتین های ایتالیایی در کافه های بزرگ شهر موجود است و مردم سوئد به این قهوه ها علاقه خاصی دارند.

یک کاپ قهوه  تقریبا حدود 25 کرون یعنی 3.5 دلار یا 2.8 یورو فروخته می شود. بسیاری از شهر ها و روستا های سوئد دارای قهوه خانه های مشهوری هستند و حتی وجود برخی از زنجیره های قهوه فروشی هم با نام های مشهور در شهر دیده می شود. مانند فروشگاه زنجیره ای قهوه واین اسپرسو هوس  ( Wayne’s Espresso House). در این قهوه خانه ها از سرویس رایگان وای فای هم بهره گرفته می شود.

چایی یا دمنوش

در برخی از کافه در سوئد چایی نیز به عنوان یک نوشیدنی سرو می شود و اتفاقا طرفداران زیادی هم دارد. البته خود سوئد تولید کننده نوع خاصی از چایی نیست و اغلب چایی هایی که در این کشور فروخته می شود محصول کشور ها دیگر است.

دمنوش هم بعضا در انواع متداول در سوئد موجود می باشد ولی بیشتر در بین طرفدارن خاص خود محبوبیت دارد .

نوشیدنی های الکلی

هر چند سوئد یکی از کشور هایی است که مصرف نوشیدنی های الکلی در آن ممنوع نیست و خود تولید کننده معروف ترین مارک های مشوربات الکلی مانند ابسولوت ( Absolut) و یا برند های مشهور ودکا است  ولی خیلی نوشیدن این نوشیدنی ها در این کشور توصیه نمی شود.

آبجوهای این کشور با 2درصد کم الکل شهرت زیادی دارند  و هر روز بر تولیدی های این نوع آب جو ها افزوده می شود. معروف ترین این آب جو ها فولکول ( folköl) است که حدود 2.8 درصد الکل دارد .

کافه ها و کلوپ های شبانه

در سوئد کافه ها و کلوپ های شبانه با مجوز دولت کار می کنند و مجاز هستند اما ورود به این کلوپ های شبانه محدودیت سن دارد و افراد زیر 18 سال نمی توانند وارد این کلوپ ها شوند. اما در بسیاری از این کلوپ ها به دلیل برخورد با مستی ورود افراد زیر بیست سال هم ممنوع است.

نوشیدنی های الکلی هم در این کلوپ ها نهایتا با 3.5 درصد الکل فروخته می شود . حتی پوشش در برخی از این کلوپ ها الزامی است و باید  شما با پوشش درست وارد شوید.

سیگار کشیدن در کافه ها و کلوپ های شبانه و رستوران ها آزاد است البته به اختیار خود صاحب رستوران . معمولا در اغلب رستوران ها و کافه ها تراس و یا اتاقی به عنوان اتاق دود تعبیه شده تا افراد سیگاری به آنجا بروند.

 

محل خواب و اقامت در سوئد

اقامت کوتاه مدت و بلند مدت در سوئد نیازمند این است که شما هزینه های زیادی را صرف محل اقامت خود بکنید مگر اینکه از اقوام و دوستان خود کسی را داشته باشید که بخواهید در خانه او اقامت کنید و یا از خوابگاه ها و کمپینگ های ارزان قیمت استفاده کنید.

رانندگی با خودرو شخصی برای ورود به سوئد و یا با استفاده از خودروهای مسافراتی کابین داری که به نام RV هم شناخته می شود یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین کار ها است. شما با این وسیله می توانید در هر کجا که دوست داشتید شب را اقامت کنید .

معمولا در شهر های سوئد مکان هایی را برای اقامت RV ها تعبیه کرده اند و در حومه های شهر و روستا ها هم سایت های تاسیس و راه اندازی شده تا به راحتی این کامیونت ها بتوانند اقامت داشته  باشند.

کمپ زدن ( چادر زدن)

همانگونه که توضیح داده شد اگر چادر مسافرتی داشته باشید و بتوانید با خود به سوئد ببرید که البته برای ما ایرانی ها مشکل است به راحتی و با قیمت بسیار ارزان می توانید در سوئد اقامت داشته باشید تا جایی که در اغلب موارد نیازی حتی به پرداخت هزینه اقامت نخواهید داشت.

استفاده رایگان از مکان هایی برای کمپ زدن در سوئد به دلیل حق و احترامی است که انسان ها طبیعتا برای استفاده از حق دسترسی خود به طبیعت دارد.  هر کسی در سوئد می تواند حتی در املاک شخصی خود با تهیه امکاناتی مکانی را برای  کمپ مسافران فراهم نماید.

البته برای این کمپ زدن ها هم محدودیت هایی هست. مثل اینکه شما در شب تنها می توانید در یکی از این مکان ها اقامت داشته باشید  و نمی توانید در یک شب به دو نقطه برای کمپ زدن بروید.

در صورتیکه در تابستان به سوئد سفر کنید  بهتر است قبل از اینکه جایی را برای چادر زدن انتخاب می کنید ابتدا شرایط ایمنی محل از نظر آتش سوزی را بررسی کنید. جنگل های سوئد در مناطق بسیار خشک و داغ در تابستان ها به راحتی می توانند آتش بگیرند و آتش های بزرگی هم بر پا کنند.

اگر دوست دارید از کمپ های آزاد و در دل طبیعت استفاده کنید درهر یک از مسیر ها می توانید حتی در صورت اجازه گرفتن از مالک یک ملک در آنجا کمپ بزنید اما اگر به دنبال کمپینگ های تر و تمیز و با امکانات می گردید باید به سراغ آنها بروید که امکانات لازم را دارند.

معمولا در روستا ها کمتر هستند ولی در شهر ها  کمپینگ هایی هستند که سازماندهی شده و بسیار تمیز می باشند و امکاناتی همچون دوش و سرویس بهداشتی ، آب و برق و … را برای مسافرین فراهم نموده اند. در این کمپینگ ها طبیعتا باید هزینه ای پرداخت شود که حدود 100 تا 150 کرون برای هر چادر دریافت می شود. معمولا اکثر شهر های سوئد از این کمپینگ ها دارند.

مجمع الجزایر استرگاتلند (Östergötland) دارای بهترین زمین های اختصاص داده شده برای کمپینگ هستند که در دنیا به عنوان بهترین کمپینگ ها شناخته می شوند. در این کمپینگ ها ضمن اینکه بهترین امکانات فراهم شده است می توانید به انواع تفریح ها مانند شنا، قایق سواری  و… هم بپردازید.

کمپینگ ها این امکان را به  مسافران می دهند تا یک تجربه واقعا جادویی و عالی را بصورت زندگی آزاد تجربه کنند.

در مجاورت نورکاپینگ ( Norrköping) چندین شرکت هدایت کننده تور های کمپینگ هم وجود دارند  که هر چند غیر مجاز هستند ولی راه هایی عالی و مفرحی را برای داشتن تجربه طبیعت گردی و چادر زنی در طبیعت برای شما فراهم می کنند.

هاستل یا خوابگاه در سوئد

هاستل ها هتل های کوچک تر و با امکانات کمتری هستند که در سوئد به وفور یافت می شوند. این هاستل ها یا خوابگاه ها در سوئد معمولا توسط شرکت هایی اداره می شوند که برخی از آنها خوابگاه هایی را در سراسر کشور اداره می کنند. از مهم ترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سونسکا توریست فورینینگ (Svenska Turistföreningen) یا STF

یکی از بزرگترین شرکت های اداره کننده هاستل ها و یا خوابگاه های معتبر در سوئد می باشد. این شرکت بالغ بر 300 خوابگاه را در سراسر کشور مدیریت می کند.

 بسیاری از تور ها و شرکت های گردشگری با این شرکت قرار داد دارند زیرا داشتن قرار داد با این شرکت باعث کاهش هزینه ها تا 175 کرون سوئد می شود و اگر قصد اقامت 4 شب یا بیشتر را داشته باشید بهتر است از خوابگاه هایی همین شرکت استفاده کنید زیرا برای هر شب اضافه تر ایستادن تنها باید 45 کرون پرداخت کنید.

شرکت STF یکی از بزرگترین و معتبر ترین شرکت هایی مدیریت خوابگاه در دنیا است و عضو رمسی HI یا  سازمان بین المللی خوابگاه ها ( Hostelling International) می باشد. افرادی که عضو این سازمان بین المللی باشند در همه شرکت های مدیریت خوابگاه در دنیا عضو شده اند که شرکت STF هم یکی از این شرکت ها است.

شرکت سوریجز واندرارم ای فورینینگ ( Sveriges vandrarhem i förening) یا SVHF

شرکت SVHF هم یکی دیگر از شرکت های مدیریت کننده خوابگاه یا همپوشانی خوابگاه در سراسر سوئد می باشد. قیمت هر شب  اقامت در خوابگاه های تحت مدیریت این شرکت بین 80 تا 280 کرون می باشد  و این موضوع کاملا بستگی به این دارد که خوابگاهی که استفاده می کنید در کدام منطقه قرار دارد و بزرگی و امکانات آن چقدر است.

ملافه نیاز خواهید داشت و اگر ملافه به همراه نداشته باشید می توانید از خوابگاه کرایه کنید. برای هر ملافه هم باید 50 کرون هزینه کنید. این خوابگاه ها خدمات تمیز کار اتاق را ندارند و به همین دلیل توصیه می شود قبل از تحویل اتاق آن را تمیز کنید.

تجهیزات آشپزخانه به طور معمول در همه  خوابگاه ها دیده شده است و افرادی که در این خوابگاه ها اقامت می کنند یک زندگی کاملا مستقل خواهند داشت که همانند خانه خودشان باید همه کار ها را خودشان انجام دهند

البته برخی از این خوابگاه ها به رستوران و حتی کافه هم مجهز هستند ولی برای استفاده از این رستوران ها و کافه ها و … باید هزینه را جداگانه و با خود آنها محاسبه کنید.

خوابگاه ها و هاستل های موجود در سوئد فارغ از اینکه شما از خدمات کدام شرکت استفاده می کنید اصلا کیفیت یکسانی ندارند و همه با هم تفاوت دارند. اما با این حال سازمان های گردشگری و توریستی تمایل دارند که اینگونه به شما توضیح دهند که همه این خوابگاه ها یکسان هستند.

به عنوان مثال جامبوستی ( Jumbostay) یک هاستل بسیار مشهور در فرودگاه آرلندا است و متعلق به شرکت بوئینک 747 است و بسیار شیک و تمیز است و یا خوابگاه لانگ هولمن ( Långholmen Hostel) در استکهلم یکی دیگر از خوابگاه های منحصر به فرد و دیدنی در سوئد  و شهر استکهلم است که قبلا به عنوان زندان استفاده می شده و امروزه تغییر هویت داده و به خوابگاهی زیبا و با امکانات مبدل شده است. طبیعی است که در چنین حالتی قیمت خوابگاه ها هم نمی تواند یکسان باشد.

البته به غیر از هاستل و خوابگاه شما می توانید از خدمات رزرو آپارتمان هم بهره مند باشید. آپارتمان ها اغلب خصوصی هستند و بخصوص برای افرادی که تمایل دارند تا چند شب در سوئد بمانند و با فرهنگ مردم بومی سوئد بیشتر آشنا شوند گزینه مناسبی هستند.

اجاره آپارتمان به شما طبیعتا حریم خصوصی بیشتری خواهد داد و شما می توانید به راحتی و بدون محدودیت های موجود در خوابگاه ها در این آپارتمان ها و یا سوئیت ها اقامت چند روزه داشته باشید و از زندگی به عنوان یک  سوئدی لذت ببرید.

 در حالی که در جاده های سوئد در حال رانندگی هستید و دوست دارید تنها به حلو چشم خود را بدوزید وقتی به حریم شهر ها روستا ها نزدیک شوید بسیاری از تابلوها و مردم با نشان دادن کلمه روم ( ROOM) که همان اتاق است و یا با نشان دادن علامت B & B به شما نشان می دهند که می توانند جایی را برای خواب برای شما فراهم نمایند.

هتل ها در سوئد

هر چند در همه مناطق شهر های بزگ و کوچک و حتی در برخی از مناطق روستایی و گردشگری به راحتی انواع مختلف هتل ها را خواهید دید ولی در نظر داشته باشید که هتل های سوئد همانند سایر هتل ها ی دیگر در اروپا نیستند.

هتل های سوئد نسبتا تمیز ، گران و تقریبا بدون جذابیت خاص و بسیار عادی هستند.  اما با این وجود برای یک اتاق با رنج متوسط در سوئد باید حدود 1000 کرون هزینه کنید.

هتل ها در اغلب شهر های بزرگ در مرکز شهر هستند و معمولا خودشان دارای رستوران ، کافه و کلوپ های شبانه هم هستند. با یک یادداشت مثبت اگر بخواهیم در خصوص هتل ها نگاه کنیم باید بوفه های صبحانه این هتل ها را مثال بزنیم که اغلب  با نقدار قابل توجهی از انتخاب ها شما را روبه رو می کنند  و طیف زیادی از صبحانه همواره برای شما آماده شده است.

اصلا نیازی به عجله برای بیدار شدن از خواب نداشته باشید معمولا این هتل ها تا دیر وقت صبحانه را به مشتریان خود می دهند و گزینه ها هم تغییری نکرده است. بزرگترین زنجیره هتل ها در سوئد را میتوان به نام هتل های بزرگ اسکاندیک( Scandic)، نوردیک چویس ( Nordic Choice) و فرست( First) را نامید.

یکی از زیباترین هتل ها در سوئد که گردشگران زیادی را هم هر ساله برای داشتن یک تجربه متفاوت به سمت خود می کشاند هتل آیس یا هتل یخی ( Icehotel) در روستای جوکاسجاروی ( Jukkasjärvi) است که با برف و یخ ساخته شده است.

این هتل در فصول گرم بهار و تابستان کمی نیاز به مراقبت دارد و در فصل سرد دوباره ترمیم می شود. هتل های یخی در  در کشور های دیگر هم ساخته شدها ند اما این نمونه بسیار زیبا و منحصر به فرد است. برای اقامت در یک شب در این هتل باید 2850 کرون هزینه کنید در ضمن باید از قبل هم رزرو انجام شده باشد.

آموزش و تحصیلات در سوئد

تمامی افرادی که ساکن و یا مقیم سوئد باشند مختار به تحصیل در این کشور می باشند و تحصیلات برای این افراد با شرایط ویژه ارائه می شود. دانشگاه ها و مدارس در کشور سوئد به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که مدارس و دانشگاه های دولتی دارای سوبسید ها و یارانه هایی برای دانش آموزان و دانشجویان هستند  ولی برای تحیل در موسسات و دانشگاه های آزاد باید هزینه پرداخت شود.

عضویت در اتحادیه دانشجویان از سال 2010 اختیاری شده اما برای عضویت در این اتحادیه باید  بین 100 تا 500 کرون برای هر سال هزینه پرداخت شود. عضویت در این اتحادیه مزایای بسیار زیادی برای دانشجویان دارد مانند امکان استفاده از خوابگاه، ورود به صنوف و اتحادیه های دیگر دانشگاهی ،حضور در رویداد های اتحادیه ای  و …

به عنوان یک خارجی اگر تمایل به حضور و تحصیل در دانشگاه ها و یا مدارس سوئد را دارید مجبور نیستید که هزینه تحصیل پرداخت کنید اما با این حال دولت کنونی سوئد از سال 2010  قانونی را تصویب کرده که افرادی که برای تحصیل به سوئد می آیند اگر غیر از ساکنین اتحادیه اروپا باشند باید هزینه کنند.

برخی از شهر های دانشگاهی مهم سوئد عبارتند از :

 • اوپسالا
 • لند
 • گوتنبرگ
 • استکهلم
 • لینکوپینگ
 • اومعا

اگر شما هم از دانش آموزان و دانشجویان سوئدی هستیدد و یا تمایل دارید باشید باید بدانید که در سوئد موضوعی وجود دارد که به آکادامیک کوارتر شهرت دارد که این بدین معنی است که کلاس ها و یا رویداد های دانش آموزی و یا دانشجویی یک ربع دیرتر شروع می شود.

در برخی از مدارس از بعد از ساعت 6 عصر این موضوع به نام دابل کوارتر تغییر نام می دهد  که بدین مفهوم است که کلاس ها و رویداد های دانش آموزی و دانشجویی نیم ساعت دیر تر شروع می شود.

دانش آموزان دوست دارند که آن تایم و وقت شناس باشند و این موضوع را به کلاس اثبات نمایند به همین دلیل آنها اغلب سر وقت در کلاس و یا رویداد مربوطه حاضر می شوند.

دانشگاه های برتر سوئد

هر چند از سال 2010 و بعضا 2011 تحصیل در سوئد دیگر همانند سابق برای کشورهای غیر اتحادیه اروپایی رایگان نیست و باید هزینه زیادی برای تحصیل پرداخت شود ولی کیفیت و سطح بالای آموزشی  و رفاع عالی دانشجویان در سوئد باعث شده این کشور همچنان  به عنوان یکی از کشور های مورد علاقه مردم برای تحصیل قرار بگیرد.

 ولی جالب است بدانید برای گذراندن دوره تحصیلات دکتری در سوئد اگر پذیرفته شوید نیازی به پرداخت هزینه نه تنها ندارید بلکه به عنوان یک کارمند رسمی محسوب شده و حقوق هم دریافت می کنید.

اما آنچه باعث شده که دانشجویان مختلف دنیا سوئد را برای تحصیل انتخاب کنند کیفیت بالای دروس و دانشگاه های این کشور می باشد. در زیر چند نمونه برتر دانشگاه های سوئد را با هم مرور می کنیم:

 دانشگاه KTH یا دانشگاه سلطنتی فناوری استکهلم

یکی از لوکس ترین دانشگاه های سوئد است که در شهر استکهلم واقع شده است. این دانشگاه در سال 1827 تاسیس شد و به همین دلیل جنبه تاریخی هم دارد. در این دانشگاه 9 دانشکده قرار دارد و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در این 9 دانشکده تحصیل می کنند.

انواع متعددی از رشته های تحصیلی دانشگاهی در این دانشگاه تدریس می شود  که رشته های فنی و مهندسی برترین آنها هستند. دانشگاه سلطنتی فناوری و یا KTH سوئد بیشترین دانشجوی خارجی را در بین سایر دانشگاه های سوئدی پذیرفته و می پذیرد.

دانشگاه اوپسالا (Uppsala University )

دانشگاه اوپسالا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه سوئد و در شهر اوپسالا واقع شده است که شهری در منطقه اسکاندیناوی است. سال تاسیس این دانشگاه 1477 می باشد .

این دانشگاه شهرت بین المللی زیادی دارد و هر ساله در بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد . این دانشگاه دارای 6 دانشکده مختلف است  و در بین آنها یک کتابخانه بسیاری قدیمی هم قرار دارد که از قدیمی ترین کتابخانه های دنیا است.

دانشگاه اوپسالا هر ساله بورس های زیادی را اعطا می کند  و در این زمینه پیش رو محسوب می شود.البته این بورسیه بیشتر به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و در رشته های مختلف ارائه می شود و تفاوتی در بین دانشجویان دنیا برای دریافت این بورسیه ها نیست.

دانشگاه لوند (Lund University )

دانشگاه لوند در شهری به همین نام در استان اسکانیا سوئد واقع شده  و دانشگاهی قدیمی است که در سال 1666 تاسیس شد.  این دانشگاه نیز مانند دانشگاه اوپسالا همواره در بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد . شامل 8 دانشکده است و دو کمپ دانشگاهی در شهر ههای مالمو و هلسینگبورگ دارد.

دانشگاه کوتنبرگ (University of Gothenburg )

دانشگاه گوتنبرگ در شهر گوتنبرگ واقع شده و یکی از اصلی ترین و مهم ترین دانشگاه های سوئد می باشد که ارزش تحصیلاتی بالایی دارد. این دانشگاه در سال 1891 تاسیس شد. 

رشته های هنرهای خلاق، علوم اجتماعی ، علوم انسانی و علوم طبیعی،  فناوری اطلاعات و ارتباطات، آموزش و پرورش، اقتصاد ، حقوق ، تجارت و بهداشت ودرمان در این دانشگاه و در 8 دانشکده مجزا تدریس می شود.

دانشگاه صنعتی چالمرز (Chalmers University of Technology )

دانشگاه صنعتی چالمرز در شهری به نام یوتبوری که شهری زیبا و بندری در سوئد است در سال 1829 تاسیس شد. این دانشگاه در تدریس رشته های فنی بسیار شناخته شده و معتبر است و مهندسین و تکنسین های بسیار حرفه ای را هر ساله فارغ التحصیل می کند.

این دانشگاه در سه حوزه فنی و مهندسی، علوم پایه و معماری فعالیت می کند  و از معتبرترین دانشگاه های صنعتی در اروپا است. یکی از مهم ترین شاخصه های این دانشگاه تدریس کلاس ها بخصوص در رده کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است.

دانشگاه استکهلم (Stockholm University )

دانشگاه استکهلم هم دانشجویان بین المللی زیادی را پذیرش می کند و بالغ بر هفتاد دانشکده دارد که این خود بازگوی بزرگی و گنجایش این دانشگاه است.

 زبان رسمی تدریس بخصوص برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه زبان انگلیسی است هر چند در دوره های لیسانس هم برخی از رشته ها به زبان انگلیسی هم ارائه می شود ولی اغلب زبان تدریس در دوره لیسانس سوئدی است.

رشته شیمی در این دانشگاه بسیار حرفه ای تدریس می شود و محبوبیت زیادی در بین دانشجویان دنیا دارد. البته شاید یکی از دلایل موفقیت و محبوبیت رشته شیمی این دانشگاه این باشد که تا به حال 4 نفر از دانش اموختگان رشته شیمی در این دانشگاه برنده جایزه صلح نوبل بوده اند.

کار در کشور سوئد

شهروندان حوزه اتحادیه اروپا و همچنین کشور مجارستان بدون نیاز به مجوز خاصی می توانند در فرصت های شغلی موجود در سوئد به کار گرفته شده و یا در این کشور بدون نیاز به مجوز خاصی کار کنند.

برخی از کشور های غیر اتحادیه اروپا هم مجاز به کار در کشور سوئد بدون نیاز به ویزا و یا مجوز  برای دوره های کاری کمتر از 90 روز در مدت اقامت خود می باشند اما با  این حال این کشور ها باید در صورت نیاز به اقامت بیشتر و کار در دوره های بالغ بر 90 روز مجوز دریافت نمایند.

ویزا کار تعطیلات برای شهروندان کشور های استرالیا، کانادا ، نیوزلند و کره جنوبی در سن 18 تا 30 سالگی موجود می باشد  و دارنده این ویزا به صاحب خود این امکان را می دهد که تا یک سال از زمان دریافت ویزا در سوئد کار کند.

سایر کشور ها باید اجازه کار دریافت کنند ولی دریافت مجوز کار در سوئد زحمت فراوانی ندارد . سوئدی ها  شهروندان خارجی که در حال حاضر در سوئد زندگی می کنند  و شهروندان اتحایده اروپا و غیر اتحادیه اروپایی را برای کار در شرکت های خود ترجیح می دهند.

اگر پیشنهاد کار دریافتی شما بالغ بر 3 ماه باشد باید یک مجوز اقامت سوئدی هم دریافت کنید .

پیدا کردن شغل در سوئد می توانند توسط نهاد های خارجی و یا داخلی فعال در سوئد و در حوزه کاریابی اتفاق بیافتد.

نرخ بیکاری رسمی ارائه شده توسط دولت سوئد 1.7 را نشان می دهد . حقوق سالیانه کارمندان و کارگران در سوئد بین 15000 تا 70000 کرون یا 2200 تا 10300 دلار و به یورو 1600 تا 7700 یورو برای هر ماه کار می باشد.

این نرخ البته مربوط به محاسبات سال 2010 می باشد. میانگین حقوق سالیانه در سوئد حدود 30000 کرون سوئدی 4500 دلار و 3100 یورو می باشد که بصورت معمول در سر هر ماه پرداخت می شود.

آموزش و تحصیلات در سوئد

تمامی افرادی که ساکن و یا مقیم سوئد باشند مختار به تحصیل در این کشور می باشند و تحصیلات برای این افراد با شرایط ویژه ارائه می شود. دانشگاه ها و مدارس در کشور سوئد به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که مدارس و دانشگاه های دولتی دارای سوبسید ها و یارانه هایی برای دانش آموزان و دانشجویان هستند  ولی برای تحیل در موسسات و دانشگاه های آزاد باید هزینه پرداخت شود.

عضویت دراتحادیه دانشجویان از سال 2010 اختیاری شده اما برای عضویت در این اتحادیه باید  بین 100 تا 500 کرون برای هر سال هزینه پرداخت شود. عضویت در این اتحادیه مزایای بسیار زیادی برای دانشجویان دارد مانند امکان استفاده از خوابگاه، ورود به صنوف و اتحادیه های دیگر دانشگاهی ریال حضور در رویداد های اتحادیه ای  و …

به عنوان یک خارجی اگر تمایل به حضور و تحصیل در دانشگاه ها و یا مدارس سوئد را دارید مجبور نیستید که هزینه تحصیل پرداخت کنید اما با این حال دولت کنونی سوئد از سال 2010  قانونی را تصویب کرده که افرادی که برای تحصیل به سوئد می آیند اگر غیر از ساکنین اتحادیه اروپا باشند باید هزینه کنند.

برخی از شهر های دانشگاهی مهم سوئد عبارتند از :

 • اوپسالا
 • لند
 • گوتنبرگ
 • استکهلم
 • لینکوپینگ
 • اومعا

اگر شما هم از دانش آموزان و دانشجویان سوئدی هستید و یا تمایل دارید باشید باید بدانید که در سوئد موضوعی وجود دارد که به آکادامیک کوارتر شهرت دارد که این بدین معنی است که کلاس ها و یا رویداد های دانش آموزی و یا دانشجویی یک ربع دیرتر شروع می شود.

در برخی از مدارس از بعد از ساعت 6 عصر این موضوع به نام دابل کوارتر تغییر نام می دهد  که بدین مفهوم است که کلاس ها و رویداد های دانش آموزی و دانشجویی نیم ساعت دیر تر شروع می شود.

دانش آموزان دوست دارند که آن تایم و وقت شناس باشند و این موضوع را به کلاس اثبات نمایند به همین دلیل آنها اغلب سر وقت در کلاس و یا رویداد مربوطه حاضر می شوند.

دانشگاه های برتر سوئد

هر چند از سال 2010 و بعضا 2011 تحصیل در سوئد دیگر همانند سابق برای کشورهای غیر اتحادیه اروپایی رایگان نیست و باید هزینه زیادی برای تحصیل پرداخت شود ولی کیفیت و سطح بالای آموزشی  و رفاه عالی دانشجویان در سوئد باعث شده این کشور همچنان به عنوان یکی از کشور های مورد علاقه مردم برای تحصیل قرار بگیرد.

 ولی جالب است بدانید برای گذراندن دوره تحصیلات دکتری در سوئد اگر پذیرفته شوید نیازی به پرداخت هزینه نه تنها ندارید بلکه به عنوان یک کارمند رسمی محسوب شده و حقوق هم دریافت می کنید.

اما آنچه باعث شده که دانشجویان مختلف دنیا سوئد را برای تحصیل انتخاب کنند کیفیت بالای دروس و دانشگاه های این کشور می باشد. در زیر چند نمونه برتر دانشگاه های سوئد را با هم مرور می کنیم:

 دانشگاه KTH یا دانشگاه سلطنتی فناوری استکهلم

یکی از لوکس ترین دانشگاه های سوئد است که در شهر استکهلم واقع شده است.  این دانشگاه در سال 1827 تاسیس شد و به همین دلیل جنبه تاریخی هم دارد. در این دانشگاه 9 دانشکده قرار دارد و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در این 9 دانشکده تحصیل می کنند.

انواع متعددی از رشته های تحصیلی دانشگاهی در این دانشگاه تدریس می شود  که رشته های فنی و مهندسی برترین آنها هستند. دانشگاه سلطنتی فناوری و یا KTH سوئد بیشترین دانشجوی خارجی را در بین سایر دانشگاه های سوئدی پذیرفته و می پذیرد.

دانشگاه اوپسالا (Uppsala University )

دانشگاه اوپسالا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه سوئد و در شهر اوپسالا واقع شده است که شهری در منطقه اسکاندیناوی است. سال تاسیس این دانشگاه 1477 می باشد .

این دانشگاه شهرت بین المللی زیادی دارد و هر ساله در بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد . این دانشگاه دارای 6 دانشکده مختلف است  و در بین آنها یک کتابخانه بسیاری قدیمی هم قرار دارد که از قدیمی ترین کتابخانه های دنیا است.

دانشگاه اوپسالا هر ساله بورس های زیادی را اعطا می کند و در این زمینه پیش رو محسوب می شود.البته این بورسیه بیشتر به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و در رشته های مختلف ارائه می شود و تفاوتی در بین دانشجویان دنیا برای دریافت این بورسیه ها نیست.

دانشگاه لوند (Lund University )

دانشگاه لوند در شهری به همین نام در استان اسکانیا سوئد واقع شده  و دانشگاهی قدیمی است که در سال 1666 تاسیس شد.  این دانشگاه نیز مانند دانشگاه اوپسالا همواره در بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد . شامل 8 دانشکده است و دو کمپ دانشگاهی در شهرهای مالمو و هلسینگبورگ دارد.

دانشگاه کوتنبرگ (University of Gothenburg )

دانشگاه گوتنبرگ در شهر گوتنبرگ واقع شده و یکی از اصلی ترین و مهم ترین دانشگاه های سوئد می باشد که ارزش تحصیلاتی بالایی دارد. این دانشگاه در سال 1891 تاسیس شد. 

رشته های هنرهای خلاق، علوم اجتماعی ، علوم انسانی و علوم طبیعی،  فناوری اطلاعات و ارتباطات، آموزش و پرورش، اقتصاد ، حقوق ، تجارت و بهداشت ودرمان در این دانشگاه و در 8 دانشکده مجزا تدریس می شود.

دنشگاه صنعتی چالمرز (Chalmers University of Technology )

دانشگاه صنعتی چالمرز در شهری به نام یوتبوری که شهری زیبا و بندری در سوئد است در سال 1829 تاسیس شد. این دانشگاه در تدریس رشته های فنی بسیار شناخته شده و معتبر است و مهندسین و تکنسین های بسیار حرفه ای را هر ساله فارغ التحصیل می کند.

این دانشگاه در سه حوزه فنی و مهندسی، علوم پایه و معماری فعالیت می کند  و از معتبرترین دانشگاه های صنعتی در اروپا است. یکی از مهم ترین شاخصه های این دانشگاه تدریس کلاس ها بخصوص در رده کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است.

دانشگاه استکهلم (Stockholm University )

دانشگاه استکهلم هم دانشجویان بین المللی زیادی را پذیرش می کند و بالغ بر هفتاد دانشکده دارد که این خود بازگوی بزرگی و گنجایش این دانشگاه است.

 زبان رسمی تدریس بخصوص برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه زبان انگلیسی است هر چند در دوره های لیسانس هم برخی از رشته ها به زبان انگلیسی هم ارائه می شود ولی اغلب زبان تدریس در دوره لیسانس سوئدی است.

رشته شیمی در این دانشگاه بسیار حرفه ای تدریس می شود و محبوبیت زیادی در بین دانشجویان دنیا دارد. البته شاید یکی از دلایل موفقیت و محبوبیت رشته شیمی این دانشگاه این باشد که تا به حال 4 نفر از دانش اموختگان رشته شیمی در این دانشگاه برنده جایزه صلح نوبل بوده اند.

کار در کشور سوئد

شهروندان حوزه اتحادیه اروپا و همچنین کشور مجارستان بدون نیاز به مجوز خاصی می توانند در فرصت های شغلی موجود در سوئد به کار گرفته شده و یا در این کشور بدون نیاز به مجوز خاصی کار کنند.

برخی از کشور های غیر اتحادیه اروپا هم مجاز به کار در کشور سوئد بدون نیاز به ویزا و یا مجوز  برای دوره های کاری کمتر از 90 روز در مدت اقامت خود می باشند اما با  این حال این کشور ها باید در صورت نیاز به اقامت بیشتر و کار در دوره های بالغ بر 90 روز مجوز دریافت نمایند.

ویزا کار تعطیلات برای شهروندان کشور های استرالیا، کانادا ، نیوزلند و کره جنوبی در سن 18 تا 30 سالگی موجود می باشد  و دارنده این ویزا به صاحب خود این امکان را می دهد که تا یک سال از زمان دریافت ویزا در سوئد کار کند.

سایر کشور ها باید اجازه کار دریافت کنند ولی دریافت مجوز کار در سوئد زحمت فراوانی ندارد . سوئدی ها  شهروندان خارجی که در حال حاضر در سوئد زندگی می کنند  و شهروندان اتحایده اروپا و غیر اتحادیه اروپایی را برای کار در شرکت های خود ترجیح می دهند.

اگر پیشنهاد کار دریافتی شما بالغ بر 3 ماه باشد باید یک مجوز اقامت سوئدی هم دریافت کنید .

پیدا کردن شغل در سوئد می توانند توسط نهاد های خارجی و یا داخلی فعال در سوئد و در حوزه کاریابی اتفاق بیافتد.

نرخ بیکاری رسمی ارائه شده توسط دولت سوئد 1.7 را نشان می دهد . حقوق سالیانه کارمندان و کارگران در سوئد بین 15000 تا 70000 کرون یا 2200 تا 10300 دلار و به یورو 1600 تا 7700 یورو برای هر ماه کار می باشد.

این نرخ البته مربوط به محاسبات سال 2010 می باشد. میانگین حقوق سالیانه در سوئد حدود 30000 کرون سوئدی 4500 دلار و 3100 یورو می باشد که بصورت معمول در سر هر ماه پرداخت می شود.

ایمنی در سوئد

مخاطرات موجود در سوئد

جرم و خشونت

بسیار کم است. اغلب خشونت ها به دلیل مصرف الکل و سرقت ها خیلی کوچک و جزئی هستند و خشونت ها اغلب در حد کتک کاری خلاصه می شوند.

فساد در بین مقامات خیلی کم دیده می شود و در حمل و نقل نیز ایمنی کامل بر قرار است. وجود حیوانات وحشی را به دلیل طبیعت سوئد اغلب در برخی مناطق و خیابان های بیرون شهری می بینیم .

بیماری های مسری و خطرناک در سوئد در حال حاضر دیده نمی شود و اغلب پشه مالاریا است که گاها دیده می شود

جاده های یخ زده و لغزنده را اغلب در طول زمستان می بینیم و به همین دلیل رانندگی در این زمان ها نیاز به امکانات کامل دارد و دلیل آن بارندگی زیاد برف و زمستان های سرد در سوئد است.

اکثر جاده های سوئد در طول زمستان یخ زده و لغزنده هستند و این بسته به جای خاصی ندارد . نقطه انجماد در طول زمستان در اکثر روز ها و شب ها حاکم است.

در کل سوئد کشور امن و مطمئنی است . اما به هر حال بخصوص در شب ها تعطیلات ممکن است چندین جوان مست و از خود بی خود را بخصوص در شب ها در خیابان ببینید . توصیه می شود در این شب ها کمتر در خیابان بمانید. مردم سوئد با بد رفتاری های مرتبط با افراد مست به شدت برخورد می کنند.

همانند بسیاری دیگر از نقاط دنیا برخی از مناطق امنیت پایین تری نسبت به مناطق دیگر دارد . در سوئد مناطقی مانند رینکبی (Rinkeby) از این جمله مناطق است اما در شهرهای بزرگ مانند استکهلم جرائم سازمان یافته و خشنومت امیز بیشتر در سارقین و دزد ها دیده می شود.

به هیچ عنوان توصیه نمی شود که شب ها بخصوص در شهر های شلوغ به تنهایی بیرون رفته و قدم بزنید بخصوص اگر زن هستید اما به طور کلی اگر بصورت گروهی در خیابان قدم بزنید کمتر موضوع سرقت و مشکلی برای شما پیش خواهد امد .

هر هشداری که در کشور خودتان به شما داده می شود را در کل در سوئد هم در نظر داشته باشید زیرا این برای ایمنی شما مفید است.

حضور پلیس در همه مناطق سوئد به خوبی مناطق مرکزی و شهری دیده نمی شود. بخصوص در آخر هفته پلیس در شب و در طول روز در مناطق توریستی و گردشگری در شب و روز مرتبا رفت آمد می کنند ولی این موضوع متاسفانه در مناطق روستایی و یا حواشی شهر های بزرگ کمتر دیده می شود. در برخی از مناطق روستایی ممکن است نزدیک ترین ایستگاه پلیس به شما 100 کیلومتر حداقل فاصله داشته باشد.

در کل پیشنهاد نمی شود وارد بحث های جدی شوید ولی اگر جایی بحث بالا گرفت فورا و قبل از اینکه طرفتان عصبی شود موضوع را خاتمه دهید.

در صورت مشاهده یک دعوای خیابانی فورا محل را ترک کنید و حتی توصیه می شود با شماره 112 تماس بگیرید و موضوع را اطلاع دهید. گزارش هایی در خصوص زخمی شدن و یا حتی کشته شدن افرادی موجود است که تنها در تلاش بوده اند تا جلوی یک دعوا را بگیرند.

جوانان مست ، و یا انهایی که دارو و شیشه مصرف می کنند در سوئد زیاد هستند . این افراد می توانند خطرناک باشند زیرا از عقل سلیمی برخوردار نیستند. آنها اغلب غمگین هستند ، از جایی دلخور بوده اند و ممکن است با کوچکترین برخورد با شما برای شما دردسر درست کنند.

با محافظین و نگهبانان برخرود نداشته باشید و سعی کنید با انها با احترام برخورد کنید. این افراد آموزش دیده نیستند و اغلب به دلیل اینکه مجاز به استفاده از برخی از سلاح ها هستند ممکن است به شما آسیب بزنند.

به طور کلی سوئدی ها از تماس چشمی بخصوص در موارد خاص و اضطراری دوری می کنند . افرادی که به دیگران خیره می شوند و یا آنها را با دقت نگاه می کنند ممکن است باعث ناراحتی و برخورد دیگران شوند.

جیب بری در سوئد موضوعی بسیار نادر است ولی معدود نفراتی که این کار را انجام می دهند بسیار جسور و بی پروا هستند.

این افراد اغلب در مناطق گردشگری یا فرودگاه ها و ایستگاه های قطار و راه آهن و مناطق خرید و جشنواره ها کمین می کنند. اکثر سوئدی ها کیف پول با خود حمل نمی کنند و یا ان را در کیف و یا محلی مطمئن جا ساز می کنند.

به همین دلیل بیشتر مغازه ها و فروشگاه ها هم از کارت خوان ها استفاده می کنند و بیشتر کارت های اعتباری در سوئد پذیرفته می شوند. اگر دوچرخه دارید و یا اجاره کرده اید هر جا رفتید آن را قفل کنید.

استفاده از اسکناس های جعلی سوئدی بسیار رایج است. اسکناس های جدید سوئدی 50، 100، 500 و 1000 کرونی سوئدی دارای یک فویل براق است تا قابل تشخیص باشد .

تمامی اسکناس های بدون فویل در نظر داشته باشید که از سال 2014 به این طرف از اعتبار ساقط شده اند. از سال 2014 به این طرف تمامی اسکناس ها و سکه های قدیمی جمع آوری شده اند و جایگزین شده اند.

اما در نظر داشته باشید که باز هم از همین نوع اسکناس ها بخصوص برای افراد نا آشنا و توریست ها در هنگام مبادله و تعویض ارز و یا خرید برخی افراد استفاده می کنند.

قوانین راهنمایی و رانندگی هم در سوئد به شدت اجرا می شود و حتی در هنگام رسیدن به خطوط عابر پیاده بسیاری از راننده های سوئدی به صورت کامل توقف و دوباره حرکت می کنند . با رعایت این قوانین نه تنها خود را بلکه زندگی دیگر افراد را هم به خطر نخواهید انداخت .

پلیس سوئد یکی از بهترین پلیس ها در سطح جهان با کمترین میزان تخلف است. از این رو هر چند در همه جا ممکن است خودرو آنها را تماشا نکنید ولی تمامی جاده ها و مناطق با دوربین های پیشرفته کنترل می شود.

در ضمن به یاد داشته باشید که هرگز تلاش نکنید که به یک مامور پلیس باج و رشوه دهید این کار برای شما عواقب بسیار بدی به همراه خواهد داشت.

رانندگی در سوئد

سوئد دارای خیابان های بسیار ایمنی است و رانندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی امن تر است. استفاده از کمر بند ایمنی ضروری است و همه سر نشینان باید از کمربند ایمنی استفاده کنند.

رانندگی در بزرگراه ها توسط سایر رانندگان بصورت بی پروا و با سرعت زیاد و خشونت آمیز نیست ولی محدودیت سرعت خاصی هم در اغلب بزرگراه های سوئد دیده نمی شود. برخی از رانندگان با سرعت زیاد رانندگی می کنند ولی بصورت قانونی از شما سبقت خواهند گرفت.

رانندگی بصورت خواب آلوده در سوئد ممنوع است و بهتر است در صورت احساس خستگی و خواب الودگی فورا در مناطق استراحت تعبیه شده در بزرگراه ها توقف کنید و کمی بخوابید.

رانندگی در سوئد با چراغ روشن الزامی است حتی در روز. در نظر داشته باشید که کشور سوئد یک کشور با مناطق طبیعی و وحشی زیادی است و از این رو ممکن است در اغلب بزرگراه ها حیواناتی وحشی مانند گوزن و آهو ناگهان وارد خیابان شوند و این موضوع کاری به شب و یا روز ندارد.

گوزن ها حیواناتی بسیار بزرگ و سنگین هستند و اغلب تا 700 کیلو گرم و 1.5 متر ارتفاع می رسند. بنابراین برخورد با این حیوان بسیار خطرناک است و می تواند تبعات جانی داشته باشد حتی اگر از کمربند ایمنی هم استفاده کرده باشید باز می تواند منجر به مرگ شود.

این اتفاقات متاسفانه یک اتفاق شایع بخصوص در مناطق جنوبی سوئد هستند و با تمام هشدار ها باز هم اتفاق می افتند بنابراین رعایت نکات ایمنی و سرعت مطمئن اهمیت زیادی دارد.

اقدامات لازم در شرایط اضطراری

شماره تلفن 112 یک شماره عمومی برای شرایط اضطراری در سوئد می باشد که شما می توانید بوسیله آن با آتش نشانی ، اورژانس پزشکی و پلیس جنائی و کیفری تماس بگیرید.

بدون در نظر گرفتن تلفنی که از آن استفاده می کنید با هر دستگاه این شماره باید به تنهایی گرفته شود و نیازی به هیچ پیش شماره ای ندارد . حتی هر دستگاه تلفن در سوئد با سیم کارت و یا بدون سیم کارت می تواند این شماره را حتی با صفحه کلید قفل شماره گیری کند.

افسران پلیس خیلی به ندرت در سطح شهر گشت زنی می کنند و اغلب درگیر کارهای دیگر و یا جنایات و جرم های جزئی هستند. بنابراین مواردی همچون سرقت و یا مواردی که خاص پلیس است و شماره گیری خیلی فوری هم نیاز ندارد می توانید با شماره گیری شماره 14114 اطلاع رسانی کنید.

این شماره مخصوص خود پلیس است و تنها به همین موارد رسیدگی می کنند. با شماره گیری این شماره شما به یک اپراتور وصل می شوید که موضوعات تخلف و جزئی را می توانید با آن مطرح کنید.

کلیساهای شبانه و مراکز خرید شبانه معمولا مامورانی امنیتی دارند که مجاز به استفاده از برخی از سلاح های سرد و توصل به زور برای منحرف کردن و یا تنبیه برخی از افراد هستند.

این ماموران معمولا لباس هایی متفاوت با سایر ماموران پوشیده اند و هیچ امتیاز خاصی ندارند ولی با این حال یاد گرفته اند که برخوردی خشونت آمیز داشته باشند.

موضوعات مرتبط با سلامتی

از نوامبر سال 2009 فعالیت های دارو سازی از زیر نظر نظارت های دقیق کشوری خارج شده است. داروخانه های مجاز در سوئد با یک علامت پلاس یا به اضافه سبز و همچنین متن apotek مشخص هستند. این داروخانه ها به اندازه کافی دارو برای بیماری های عمومی در سطح کشور را دارند .

تمامی شهر های بزرگ حداقل یک داروخانه شبانه روزی دارند . سوپر مارکت ها هم مواردی غیر تجویزی را می توانند به فروش برسانند. این فروشگاه ها معمولا چسب زخم ، باند ، داروهای ضد عفونی کننده و مسکن ها را بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش می رسانند.

مراقبت های پزشکی و درمانی و بهداشتی در سوئد از سطح بسیار بالایی برخوردار است اما این موضوع برای افراد خارجی و توریست ها می تواند چالش بر انگیز باشد. بیشترین کلینیک ها در سوئد دولتی هستند و دسترسی به این کلینیک ها در شهر ها و مناطق مختلف متفاوت است.

در برخی از شهر ها خیلی راحت به این مراکز دسترسی خواهید داشت و در برخی از شهر ها و روستا ها مشکلات دسترسی وجود دارد. ضمن اینکه این مراکز دولتی اغلب بسیار شلوغ هستند و گرفتن نوبت از این مراکز برای یک هفته می تواند غیر ممکن باشد.

در خصوص خدمات اورژانسی هم باید اینگونه گفت که اغلب استان ها و شهر ها دارای یک بیمارستان حداقل و یک اورژانس روزانه و یا شبانه روزی هستند با این حال مراجعه به این مراکز باید حتما بصورت اورژانسی باشد .

اگر کار شما خیلی فوریت نداشته باشد ممکن است به این راحتی ها به کار شما رسیدگی نشود بنابراین یا باید به مرکز های دیگر مراجعه کنید و یا صبر زیادی داشته باشید.

در برخی از روستاها و مناطق شهری کوچک مراکز درمانی درمانگاه ها و خدمات اورژانسی خیلی استاندارد بالایی ندارند و تنها به یک سری خدمات و رسیدگی ها اولیه بسنده می شود و باید برای درمان های با فوریت بالاتر به مراکز پیشرفته تر مراجعه شود.

تقریبا غیر ممکن است که یک خانم بتواند به این راحتی نوبت دکتر از متخصص زنان بگیرد مگر اینکه واقعا شرایط بحرانی و سختی داشته باشد. مراکز درمانی خانواده ها معمولا بسیار شلوغ هستند و گرفتن یک ام ار ای ساده گاها می تواند تا ساعت ها زمان بر و طولانی باشد.

چیزی که در سوئد به شدت احساس می شود کمبود تجهیزات به روز و مدرن پزشکی نیست بلکه نبود پزشکان متخصص و حتی عمومی است و حتی می توان گفت نیروهای کاری و کارکنان این مراکز هم خیلی کم هستند.

موضوعی به نام مراقب خصوصی تقریبا وجود ندارد و اگر باشد به شدت کم است.

داروخانه ها در روز های یکشنبه تعطیل هستند و کمتر داروخانه 24 ساعته پیدا می کنید .

توصیه می شود که اعضا اتحادیه اروپا کارت های EHIC خود را به همراه داشته باشند . با استفاده از این کارت ها می توانید از سیستم مراقبت های پزشکی و درمانی سوئد که مرتبط با اتحادیه اروپا و زیر نظر این اتحادیه هستند هم استفاده کنید.

آب شیرین در سوئد در سوئد بسیار با کیفیت است و باکتری موجود در آب این کشور تقریبا حدود صفر است. ممکن است آب در دریاچه های کوهستانی مانده و لجن گرفته باشد و یا در جزایر آب جریان کمی داشته باشد ولی در هر صورت همه این آب ها قابل شرب هستند و به سادگی با یک تصفیه در اختیار مردم قرار داده می شوند.

دلیلی در واقع نمی توان داشته باشد که آب بطری در سوئد فروخته شود و به همین دلیل این آب در سوئد کمتر است. حتی برخی از آب های بطری که در سوئد فروخته می شود استاندارد های آب خود سوئد را ندارند.

در سوئد چنیدن خطر جدی برای سلامتی وجود دارد. نگرانی اولیه که شما باید اشته باشید سرمای هوای زیاد بخصوص در زمستان و بخصوص اگر به ورزش اسکی و مناطق اسکی سواری در قسمت های شمالی سوئد می باشد.

موضوع دیگر جمعیت کم در سوئد می باشد . این کشور جمعیت زیادی ندارد و بخصوص اگر در قسمت های شمالی به سمت بیابان ها بروید باید حتما بتوانید به خوبی از نقشه استفاده کنید و یا برنامه سفر خود را با مقامات و یا دوستان در میان بگذارید زیرا به راحتی در این مکان ها ممکن است گم شوید و راه را به این راحتی پیدا نخواهید کرد.

نکات ایمنی را باید به شدت در هر برنامه تفریحی و گردشگری و یا ورزشی خود در سوئد در نظر داشته باشید. حتما از لباس گرم اضافی در کوله خود استفاده کنید و به هیچ عنوان عینک آفتابی را فراموش نکنید زیرا ممکن است به کور برفی مبتلا شوید.

همچنین در فصول گرم سال و بخصوص در بهار امکان سقوط بهمن در مناطق کوهستانی زیاد است بنابراین بهتر است از مناطق پر خطر دوری کنید و برنامه خود را با سازمان های مرتبط هماهنگ کنید.

حیوانات خطرناک

مزاحمت جدی حیوانات خطرناک در تابستان اغلب متعلق به پشه ها و این هم پشه های میگور است. این پشه ها به ویژه در تابستان و این هم اغلب در مناطق شمال غربی سوئد در دسته های بسیار زیاد و انبوهی وجود دارند و بخصوص پس از یک بارندگی می توان جمعیت زیاد آنها را به راحتی در هوا دید.

این پشه ها معمولا ناقل بیماری هایی همچون مالاریا و یا سایر بیماری های دیگر نیستند ، صدای زیادی ندارند و صدای بال های آنها بسیار کم است و به راحتی شنیده نمی شود ولی نیش آنها خارش زیادی دارد. اغلب این پشه ها در طول روز دیده نمی شوند ولی در سپیده دم و در هنگام غروب خورشید تعداد انها بسیار زیاد می شود.

در سان سیتی در نیمه شب ممکن است تعداد پشه ها از غروب و سپیده دم هم بیشتر باشد و لذت خواب شما را حرام کنند. انواع مختلفی از پشه کش ها و مواد ضد عفونی کننده وجود دارد که تقریبا همه فروشگاه ها به فروش می رسانند و استفاده از این مواد برای از بین بردن پشه ها عالی هستند.

یکی دیگر از مشکلات موجودات زنده در سوئد برخی از گیاهان به نام بروسار ( bromsar) که تیغ آنها دردناک است و می تواند ضعف های خطرناکی را به وجود بیاورد هر چند غیر سمی هستند ولی مدت ها باعث ناراحتی شما خواهند شد.

موضوع دیگر زنبور های گاستینار هستند که در صورتیکه نیش بزنند می تواند باعث آلرژی شود و اگر شما نسبت به نیش آنها آلرژی بد داشته باشید خطر مرگ دارد.

برای به حداقل رساندن این خطرات و محافظت از خودتان در مقالب نیش حشرات باید از پشه بند استفاده کنید و اطمینان داشته باشید که اگر کمپ می زنید چادر شما در مقابل ورود حشرات با پشه بند هایی محافظت شده است.

ضمنا بهتر است داروهای مناسب حساسیت و نیش حشرات را هم خریداری کرده باشید.

در جنوب سوئد و در مناطق ساحلی این کشور کنه ها فستینگر (fästingar) وجود دارند. که اغلب در تابستان پیدا می شوند. این کنه ها حامل بیماری لایم ( بورلیوس) و حتی بیماری جدی تری به نامTBE ( encephalitis tick borne) که با نیش خود انتقال می دهند.

بخش های خطرناک برای بیماری TBE بیشتر بخش های شرقی دریاچه مالارن و مجمع الجزایر استکهلم می باشد. برای ایمن بودن از این بیماری واکسیناسیون بیماری TBE موجود است اما باید در دو دوره و دو دوز تزریق شود تا اثر بخش باشد. اما بیماری لایم و یا بورلیوس به سادگی با آنتی بیوتیک درمان می شود.

اگر چه این موارد بسیار نادر است و همه کنه ها حامل این بیماری ها نیستند ولی اقدام های احتیاطی را انجام دهید و به جای پوشیدن شلوارک بهتر است از شلوار های بلند و کفش های مقاوم و لباس خوب استفاده کنید. این کنه ها بخصوص در بین علف ها و چمن ها بیشتر هستند.

یکی از راه های درمانی برای این بیماری ها این است که با تیغ های مخصوص که باید از داروخانه تهیه کنید بلافاصله کنه را از روی پوست خود بکنید و همان منطقه را که کنه نیش زده فورا و در همان زمانی که کنه را می کنید با تیغ قسمتی از پوست را هم با کنه بردارید.

اگر نیش زده شده و اطراف آن شروع به قرمز شدن کرد و یا اگر سایر علائم را در بدن خود دیدید که مرتبط با نیش کنه باشد باید فورا به پزشک مراجعه کنید. از آن جایی که کنه ها سیاه هستند اگر لباس روشن بپوشید خیلی راحتی می توانید آنها را تشخیص بدهید.

در سوئد تنها یک مار سمی وجود دارد که زهر آن خطرناک است. ماری به نام ادر اروپایی یا هاگورم که یک خط ظریف زیگ زاگ در پشت خود دارد. این مار در همه مناطق سوئد زندگی می کند و ماری بسیار شایع است که در همه مناطق دیده می شود البته به غیر از مناطق کوهستانی شمال و زمین های کشاورزی جنوب سوئد.

زهر این نوع مار همیشه تهدید کننده حیات است بخصوص اگر فرد کودک و یا نا توان باشد به راحتی با زهر این مار از پای در خواهد آمد پس بهتر است مراقب قدم زدن آنها در مناطق جنگلی ، زمین های باز و دشت ها در تابستان باشید. اگر توسط یک مار زخمی شدید بهتر است اقدامات اولیه را بلد باشید و فورا به مراکز پزشکی مراجعه کنید.

در ضمن به یاد داشته باشید که کشتن مار در سوئد جرم سنگینی است پس به هیچ عنوان اگر آنها را دیدید به آنها صدمه نزنید.

در سوئد حیوان دریایی واقعا خطرناکی وجود ندارد اگر چه ماهی های بزرگ خار دار می توانند خطرناک باشند. این ماهی های خاردار در شن و ماسه های سواحل دریایی پنهان می شوند . پشت این ماهی ها چنیدن خار بزرگ و سمی دارد که در صورتیکه پا بر پشت انها بگذارید بسیار دردناک است.

سم موجود در خار این ماهی ها نه تنها دردناک است بلکه کمی هم زهر دارد و ممکن است تا مدت ها باعث درد کشیدن شود.

همچنین تعدادی جلی فیش و یا ستاره دریایی هم در سواحل سوئد زندگی می کنند که سمی هستند . رنگ این ماهی ها غیر معمول و به رنگ های آبی و قرمز دیده می شوند. این ستاره های دریایی و یا چتر دریایی خطری جدی ندارند اما تیغ آنها دردناک است.

در کنار همه این گونه های خطرناک باید وجود خرس قهوه ای و گرگ ها را هم در سوئد به این جمعیت حیوانات خطرناک اضافه کنیم. هر چند تعداد خرس های قهوه ای بسیار نادر است و گرگ ها هم زیاد نیستند. هر دو این نوع حیوانات از نوع حیوانات تحت حفاظت هستند و از گونه های در حال انقراض می باشند.

بر خلاف باور عمومی در خارج از سوئد هیچ خرس قطبی در سوئد زندگی نمی کند . خرس های قهوه ای در بیابان ها هستند. اگر یکی از آنها را دیدید بلافاصله بدون اینکه ایجاد صدا و یا اقدام به دویدن بکنید که باعث تحریک آن شوید به آرامی محیط را ترک کنید. اگر یک خرس قهوه ای تحریک شود و یا احساس ترس از سمت شما بکند شما باید خود را مرده بدانید.

برخی از افراد اعتقاد دارند که اگر خرس قهوه ای را دیدید شروع به فریاد زدن و داد و بی داد کنید. این کار باعث ترس و فرار حیوان می شود . ولی دقیقا بر عکس ، خرس قهوه ای به خطر خود حمله می کند و حتی اگر زخمی هم بشوید به راحتی توسط سگ های وحشی و گرگ ها طعمه می شوید.

خرس ها از سال 1900 تا کنون در سوئد تعداد انگشت شماری از مردم را کشته اند. گرگ های وحشی سوئدی هم از سال 1821 به این طرف حتی یک مورد کشتن انسان را هم ندارند. به طور کلی نباید برای تماس با این نوع حیوانات وحشی در سوئد ترسی داشته باشید.

مواردی که باید در سوئد در نظر داشته باشید

 • در حدود روز های payday که بین 23 تا 28 هر ماه اتفاق می افتد مغازه ها و کافه ها می توانند خیلی شلوغ باشند.
 • در رستوران ها، کافه ها و یا سایر مراکز درمانی و بهداشتی به غیر از مکان های تعیین شده مانند تراس و یا اتاق های دود شما مجاز به استعمال دخانیات نیستید . سیگار کشیدن در خانه دوستان و آشنایان هم معمولا مرسوم نیست و حتی بهتر است اگر نیاز به این کار داشتید اجازه بخواهید و این کار را در فضای باز در خانه آنها مانند تراس انجام دهید.

در برخی از جوامع و مهمانی ها هستند مردان و زنانی که اسنو یا سونا استفاده می کنند ، آنها این مواد را بر زیر لب بالایی خود مستقیما می گذارند . این سونا ها در طعم ها و مزه های مختلفی هستند ولی در هر صورت نوعی مخدر و از نوع تنباکویی هستند و مصرف آن در همه جا خلاف مقررات است.

در اغلب کافه ها و کلوپ ها ظروفی به عنوان ته سیگاری در نظر گرفته شده است تا افراد سیگاری سیگار خود را در آن خاموش کنند.

چه مواردی را باید در سوئد با خود به همراه داشته باشید؟

 • کارت اعتباری

تقریبا تمامی مغازه ها و فروشگاه ها در سوئد و همه دستگاه های کارت خوان انواع ویزا ، مستر کارت و مائسترو را قبول می کنند. پین پد به عنوان پسورد در همه جا نیاز است و باید به خاطر داشته باشید.

نباید انتظار داشته باشید که در سوئد فروشگاه ها و فروشندگان مختلف از شما ارز خارجی قبول کنند . در سوئد به غیر از برخی از مغازه ها و فروشندگانی که در نزدیکی مرز های این کشور هستند اغلب با پول خود سوئد کار می کنند.

اما با این وجود برخی از فروشگاه های خیلی بزرگ در استکهلم و همچنین فرودگاه های بزرگ و ایستگاه های قطار مهم یورو را به عنوان ارز قبول می کنند اما حتی اگر از شما این پول را قبول کنند نباید انتظار داشته باشید که منصفانه ارزش گذاری پول شما انجام شود.

 • گذرنامه و یا کارت هویت ملی اتحادیه اروپایی به عنوان مدرک شناسایی

ممکن است در برخی از جاها گواهینامه رانندگی شما را هم بپذیرند اما اصلا نباید به آن اعتماد کنید.پلیس کارت های شناسایی ملی سوئدی ها را صادر می کند و اغلب افرادی که در سوئد رانندگی می کنند و یا گواهینامه رانندگی هم دارند هر چند همه اطلاعات آنها در دولت موجود است ولی باز ترجیح می دهند که کارت شناسایی به همراه داشته باشند.

در اغلب مواقع به دلیل محدودیت سنی بخصوص برای جوانان ممکن است کارت شناسایی تنها به منظور اثبات سن و سال و هویت ملی شما درخواست شود.

در موضوعات مختلفی شما به کارت شناسایی نیاز اساسی خواهید داشت، مثلا برای خرید الکل ، برای استفاده از عابر بانک، برای دریافت محل اقامت، برای ورود به کافه ها و کلوپ های شبانه، برای اجاره خودرو و عموم فعالیت های دیگر که حدود دارند.

بانک ها فقط اسناد هویت سوئدی را قبول می کنند و اگر مسافر و یا توریست هستید باید بدانید که در سوئد برای انجام کارهای بانکی تنها می توانید از گذرنامه و یا کارت هویت ملی اتحادیه اروپایی خود استفاده کنید. بوروکراسی در سوئد سخت ولی کارآمد است.

 • لباس گرم و کفش اضافی

داشتن لباس گرم و کفش اضافی را در هنگام مسافرات به سوئد فراموش نکنید. آب و هوا در سوئد به شدت غیر قابل پیش بینی است. هوا ممکن است در برخی از روز ها به شدت سرد و مرطوب باشد و در برخی از روزها هم به شدت گرم می شود.

اگر در نظر دارید که در مدت طولانی تری در سوئد بمانید حتما لباس و وسایل محافظت از باران به همراه داشته باشید. هر چند تمنام این وسایل را می توانید بصورت محلی هم تهیه کنید ولی به یاد داشته باشید قیمت ها در سوئد بالا هستند.

سوئد در زمستان آماده سازی زیادی باید برای مسافرانی انجام دهد که با برف زیاد و سرمای شدید و تاریکی طولانی مدت آشنا نیستند .

اگر در زمستان قصد سفر به سوئد را دارید باید حتما با خود یک ژاکت گرم، کلاه ، دستکش، چکمه های گرم ، روسری و شال گردن بسیار گرم به همراه داشته باشید. دمای هوا می تواند در زمستان و بخصوص در مناطق شمالی تا 20 درجه زیر صفر هم برسد.

 • تلفن همراه

تلفن همراه در سوئد با پوشش GSM و خطوط 3G و 4G و با خط دهی بسیار عالی هستند. این تلفن ها در مراکز شهری و روستاها و شهر های کوچک به خوبی کار می دهند ولی نباید انتظار داشته باشید این کیفیت خط دهی و اینترنت همراه را همه جا داشته باشید.

در مناطق روستایی و دهکده ها تنها این خطوط تریال دولتی هستند که در دسترس هستند و ممکن است کیفیت خیلی خوبی نداشته باشند و همه مناطق را پوشش ندهند. بخصوص اگر شما از اپراتورهایی غیر از تریال استفاده کنید ممکن است تنها از لاین SOS تلفن بتوانید استفاده کنید.

آمار رسمی نشان می دهند که 85 درصد از کشور خطوط GSM را پشتیبانی می کنند و 54 درصد از مناطق سوئد 3G هستند در حالی که 71 درصد از مردم از خطوط 4G استفاده می کنند.

حتی خطوط مترو و تونل های ترافیکی هم خط دهی و پوشش دهی بسیار مناسبی دارند. امروزه استفاده از خطوط تلفت ثابت بسیار کاهش یافته است زیرا اغلب مردم از یک تلفن همراه استفاده می کنند.

 • آداپتورهای مخصوص

آداپتورهای برق برای وسایل برقی و شارژی خود را به همراه یک تبدیل اروپایی به همراه داشته باشید. اگر تجهیزات برقی شما با استاندارد 230 ولت 50Hz اروپا و پلاگین Schuko یا Europlug همخوانی ندارد و مطابقت ندارد باید اگر به وسیله خود احتیاج دارید شارژ و تبدیل های آن را به همراه داشته باشید.

هر چند بسیاری از مغازه های سوئدی و بخصوص مغازه های الکترونیکی این آداپتورها را دارند و به فروش می رسانند ولی اغلب گران قیمت هستند ممکن است با وسیله برقی شما هم همخوانی نداشته باشند.

 • کارت خدمات بهداشتی اروپا

اگر شما یک شهروند اروپایی هستید حتما کارت سلامت و بهداشت اروپایی خود را به همراه داشته باشید و اگر مسافر غیر اتحادیه اروپایی هستید حتما از بیمه نامه معتبر استفاده کنید.

 • مواد دفع کننده پشه

سود بخصوص در روز های گرم شاهد انبوهی از پشه ها است که نیش آنها بسیار خارش خواهد داشت. بخصوص اگر در تابستان و در جنگل ها و دشت ها و کوه ها می خواهید قدم بزنید و یا در نزدیکی یکی از این مناطق ساکن شوید.

البته اغلب فروشگاه ها و داروخانه ها مواد مختلف و موثری برای دفع مزاحمت پشه ها دارند و می توانید این موارد را هم از سوئد خریداری نمایید.

در هنگام خرید این مواد بهتر است از مواد قدیمی و مطمئن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که مارک های جدید ممکن است آلرژی زا و نا مناسب باشند زیرا هنوز امتحان خود را پس نداده اند.

وسایلی که نیاز نیست در سفر به سوئد به همراه داشته باشید

 • پول نقد

با توجه به اینکه کارت های اعتباری زیادی در سوئد شناخته می شوند بهتر است پول نقد زیادی به همراه نداشته باشید

 • سلاح سرد و گرم

به همراه داشتن هر گونه سلاح سرد مانند گاز اشک آور ، اسپری فلفل و یا هر گونه سلاح الکتروشوک جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی خواهد داشت زیرا حمل سلاح در سوئد ممنوع است.

تمامی این سلاح ها را باید قبل از عبور از مرز سوئد و قبل از عبور از کنترل های ایمنی و امنیتی در فرودگاه ها بین المللی تحویل دهید. هر چند قوانین داشتن سلاح های مختلف در کشور های اروپایی متفاوت است ولی در کشور سوئد حمل سلاح گرم و سرد ممنوع است. این موضوع در اغلب کشور های اروپایی رعایت می شود و بهتر است در این خصوص مراقب باشید.

 • مواد مخدر

هر چند برخی از کشور های اروپایی نگرش نسبتا کمی مهربان در خصوص حمل مواد مخدر خاص دارند اما مطمئنا این موضوع در سوئد اصلا پذیرفتنی نیست و حتی به دنبال داشتن برخی از داروها هم ممکن است ربای شما مشکل ساز شود.

حتی به یاد داشته باشید که داروهای افسردگی و اضطراب هم در سوئد بدون نسخه پزشک نمی توانند حمل شوند.

تماس در سوئد

شماره تلفن بین المللی سوئد 0046 است. از سال 2015 به این طرف هیچ تلفن سکه ای در سوئد کاربرد ندارد و همه جمع شدند زیرا همه افراد در سوئد از یک تلفن همراه استفاده می کنند.

سوئد پوشش بی نظیری از خطوط بی سیم GSM و 3G / UMTS و LTE (4G) دارد شبکه های مورد استفاده در سوئد ه Telia، Tele2 / Comviq، Telenor و Tre 3) ) هستند . سوئدی ها در فرکانس های 900/1800 مگاهرتز اروپایی متصل هستند.

سوئد دومین کشور دنیا پس از ایسلند است که خطوط اینترنتی پر سرعت ارائه می کند . سیستم پستی سوئد به نام Postnord هم بسیار کار امد، قابل اعتماد است و حتی مکان هایی برای پست بسته در مغازه ها و سوپر مارکت ها تعبیه شده است. که با آرم زرد رنگ درست شده اند.

 

عکس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.