شماره تماس : 23-88641720

اقامت تمکن مالی یونان

[/vc_column]

 

 

اقامت تمکن مالی یونان

 

 

 

 

اقامت تمکن مالی یونان یک طرح خودحمایتی برای اخذ ویزا و پاسپورت این کشور اروپایی است که برای علاقه مندان به مهاجرت به یونان روشی خوب و سریع محسوب می شود. در این مقاله به بیان جزئیات تمکن مالی یونان و مراحل و شرایط اخذ ویزای دائم برای شما و خانواده را توضیح داده ایم.

یونان یا جمهوری یونان نزدیک ترین کشور اروپایی به ایران است. این کشور در جنوب شرقی اروپا و در شبه جزیره بالکان واقع شده است.  آلبانی و مقدونه شمالی و بلغارستان همسایه های شمالی این کشور هستند و ترکیه در شرق آن قرار گرفته است.  یونان از سمت جنوب و شرق با دریای زیبای مدیترانه احاطه شده است و در غرب این کشور هم دریای یونان واقع شده است.

کشور یونان یکی از کشورهای استراتژیک و مهم در دنیا است چرا که موقعیت جغرافیایی این کشور باعث شده است که سه قاره آسیا، اروپا و افریقا را به هم پیوند دهد. همچنین کشور یونان به دلیل اینکه منشا دموکراسیو فلسفه غرب بوده و به عنوان بنیان گذار بازی های المپیک و علوم سیاسی و نمایش نامه نویسی شناخته می شود نیز اهمیت زیادی در بین جهانیان دارد.

یونان امروزی یک کشور توسعه یافته و با زیر ساخت های عالی اجتماعی و رفاهی است و به عنوان یکی از اعضا خانواده اتحادیه اروپا در بسیاری از نهاد های جهانی و بین المللی مانند اتحادیه اقتصادی و پولی اروپا، ناتو، سازمان همکاری های اقتصادی، آژانس فضایی اروپا و غیره شناخته می شود. تمدن غرب مدیون یونان است و این کشور یکی از امن ترین و توسعه یافته ترین کشورهای اروپایی است که رابطه بسیار خوبی با اغلب کشورهای جهان دارد.

پایتخت کشور یونان، شهر زیبا و فوق العاده دیدنی آتن است . همچنین شهرهای هراکلیون، سالونیک و پاتراس نیز از شهر های بزرگ و دیدنی یونان به شمار می روند.

یونان نه تنها از نظر اقتصادی و رفاهی و اجتماعی از کشورهای پیشرو در اروپا است بلکه یکی از کشورهایی بود که بعد از بحران مالی اروپا موفق شد خیلی زود شرایط اقتصادی خود را رو به راه کرده و مسیر توسعه خود را ادامه دهد.

یونان از نظر مناظر طبیعی، آثار تاریخی و گردشگری نیز از کشورهایی است که سال های سال است مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.هر ساله بیش از 8 تا 10 میلیون گردشگر از این کشور بازدید می کنند.

در سال های اخیر بسیاری از ایرانی ها و حتی سایر مردم در کشورهای دیگر جهان به دلیل شرایط عالی زندگی و رفاه اجتماعی بالا و همچنین وجود زیر ساخت ها و تکنولوژی های پیشرفته در این کشور ، به دنبال مهاجرت به یونان و اخذ اقامت یونان بوده و هستند. بر اساس سیاست گذاری های دولت یونان، راه های زیادی برای دریافت اقامت یونان تعریف شده است. به صورت کلی دو مسیر و یا روش اصلی برای دریافت اقامت یونان وجود دارد که به روش اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت یونان بدون سرمایه گذاری شناخته می شود.

دلایل زیادی وجود دارد که بسیاری از مردم و سرمایه گذاران اقامت در کشور یونان را انتخاب می کنند که بصورت کلی می توان مهم ترین دلایل آن را به شرح زیر دانست:

  • موقعیت استراتژیک و مهم کشور یونان در دنیا که تاثیر زیادی در رسیدن به اهداف تجاری و اقتصادی می تواند داشته باشد. در واقع یونان را دروازه اروپا یا اتحادیه اروپا می دانند.
  • امنیت بالا و وجود آرامش زیاد در این کشور
  • وجود آب و هوای بسیار عالی مدیترانه ای در اغلب مناطق این کشور
  • دارا بودن جاذبه های گردشگری و طبیعی بسیار زیاد مانند انواع سواحل شگفت انگیز و کوه های دیدنی که باعث می شود زندگی شاداب تری داشته باشند.
  • صلح و امنیت سیاسی و روابط خارجی عالی کشور یونان با سایر کشورها
  • شرایط و شاخص های اقتصادی رو به رشد کشور یونان
  • نزدیک بودن یونان به ایران و یا سایر کشورهای دیگر و داشتن بهترین مسیر های دریایی و هوایی برای مسافرت به این کشور و یا از این کشور
  • دارا بودن بالاترین استاندارد های بهداشت و درمان
  • شرایط و استانداردهای بالای آموزشی و تحصیلی در یونان
  • رفاه اجتماعی بسیار عالی در یونان
  • روابط عالی یونان از نظر سیاسی و اقتصادی با ایران

به صورت کلی و خلاصه می توان ایجاد زیر ساخت های توسعه ای و سیاست گذاری های رشد و بهبود و رقابت با دیگر کشور های اروپایی  را از اصلی ترین دلایل برای توجه مردم دیگر کشور ها برای اقامت در یونان دانست.

سرمایه گذاری در یونان

 

تمکن مالی یونان

 

بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل امنیت مالی و روند رشد سرمایه ای خود یونان را برای اقامت انتخاب می کنند. امروزه سرمایه گذاری در کشور یونان یکی از بهترین راه ها برای اخذ اقامت این کشور است اما روش های دیگری هم مانند تمکن مالی می تواند منجر به صدور اقامت در یونان شود.

حوزه های زیادی در کشور یونان برای سرمایه گذاری وجود دارند. بخش های دولتی و خصوصی این کشور در خصوص سرمایه گذاری در حوزه های انرژی تجدید پذیر، راه اندازی انواع تولیدی ها و شرکت های خدماتی، ورود سرمایه به حوزه گردشگری و یا کشاورزی و غیره از بخش هایی هستند که نیاز به سرمایه گذار دارند.

دولت یونان به دلیل اینکه نیاز اساسی به تامین سرمایه برای بسیاری از ساختارهای خود دارد با ارائه شرایطی مانند اعطا ویزا طلایی یونان و یا اقامت دائمی یونان بسیاری از سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در این کشور تشویق کرده است.

اما این تنها بخشی از شرایط ورود و اقامت در یونان است. یکی از راه های دیگر برای دریفات اقامت یونان، اقامت خود حمایتی و یا اقامت با اثبات تمکن مالی در یونان است که این سال های بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

اقامت تمکن مالی در یونان

 

اقامت تمکن مالی یونان یکی از روش های فوق العاده جذاب برای دریافت اقامت یونان است. تمکن مالی که بعضا تمکن خود حمایتی هم نامیده می شود در یونان با نام FIP یا Financial Independent Person تعریف می شود. در این روش فرد به غیر از اقامت خود می توان اقامت کلیه اعضا خانواده خود را نیز به دست بیاورد البته به شرط اینکه شرایط اخذ اقامت همه را تامین کند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

تمکن مالی یونان و یا هر کشور دیگر اروپایی که این شرایط را برای ارائه اقامت دارد، بهترین و ساده ترین راه برای اخذ اقامت اروپا یا اخذ اقامت یونان است و خیلی ساده تر و زودتر از سایر روش ها می تواند منجر به صدور اقامت یونان شود.

 

شرایط دریافت اقامت تمکن مالی یونان

 

اقامت تمکن مالی یونان یک روش تضمینی برای دریافت اقامت این کشور است. شرایط صدور این اقامت بستگی به درآمد فرد دارد. منظور اینکه افرادی می توانند برای دریافت اقامت تمکن مالی یونان و یا هر کشور دیگری اقدام کنند که درآمدی ثابت و مشخص برای هر ماه داشته باشند.

بنابراین افرادی که به دنبال دریافت اقامت یونان از طریق تمکن مالی هستند باید اسناد و مدارکی را ارائه نمایند که اثبات کند این افراد بدون نیاز به انجام کار در یونان می توانند از محل درآمدی مشخص هزینه خود و سایر همراهان خود را پرداخت نمایند.

 

میزان درآمد ماهیانه مورد نیاز برای اخذ تمکن مالی یونان

 

در هر کشوری میزان مشخصی از سرمایه و یا درآمد برای اثبات تمکن مالی مورد نیاز است و در یونان درآمد ماهیانه حدود 2000 یورو می تواند منجر به اقامت برای هر فرد شود. البته لازم به توضیح است که 2000 یورو درآمد تنها می تواند اقامت تمکن مالی خود فرد را تضمین کند. افرادی که با همسر خود قصد دریافت اقامت از راه تمکن مالی را دارند باید 400 یورو درآمد ماهیانه اضافی تر داشته باشند و به ازا هر فرزند نیز داشتن درآمد 300 یورو اضافی تر لازم است.

ضمن اینکه داشتن و اثبات درآمد ماهیانه برای دریافت اقامت تمکن مالی بخصوص برای اخذ اقامت اولیه به تنهایی کفایت نمی کند و برای اینکه افراد در میان راه با مشکل مواجه نشوند باید این درآمد را از قبل و برای مدت مشخصی که قصد اخذ اقامت را دارند مثلا برای 24 ماه در حسابی در یونان سپرده کنند. این به دلیل این است که دولت یونان به این اطمینان برسد که شما برای دو سال به راحتی هزینه های خود را از قبل سپرده کرده اید و مشکلی برای تامین هزینه های زندگی خود ندارید.

بنابراین با فرمول تعریف شده فوق افرادی که برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان اقدام می کنند باید به اندازه نفرات خانواده بتوانند برای حداقل دو سال برای دریافت اقامت دو ساله در حسابی سپرده گذاری کنند. مثلا یک خانواده 4 نفره شامل مرد و همسر او و دو فرزند باید 3000 یورو در ماه در آمد اثبات نمایند و برای 24 ماه باید 72000 یورو در حسابی سپرده گذاری کنند.

این افراد نمی توانند هیچ نوع  فعالیت اقتصادی و یا تجاری داشته باشند و تنها باید از محل درآمد خود زندگی کنند. از این رو تمکن مالی یونان روشی برای افرادی است که می توانند هزینه های زندگی خود را بدون نیاز به انجام فعالیت کاری و یا تجارت خاصی انجام دهند. هر چند این اقامت می تواند پس از چند سال به اقامت دائم تبدیل شده و پس از آن برای انجام امور تجاری و اقتصادی افراد مجاز خواهند بود.

 

منابع درآمدی افرادی که تمکن مالی یونان می گیرند؟

حال شاید یان سوال مطرح شود که افرادی که قصد دریافت اقامت تمکن مالی یونان را دارند چطور باید  درآمد داشته باشند و آیا هر نوع درآمدی مورد پذیرش دولت یونان می باشد یا خیر؟

نکته مهم برای درآمد افراد این است که این درآمد ربطی به اشتغال افراد به صورت کلی ندارد. البته برخی از فعالیت ها را نمی توان به عنوان اشتغال به حساب آورد. درامد ها باید از راه های مجاز و شناخته شده باشد و افرادی که سرمایه ای را وارد یونان می کنند نمی توانند به دلیل بدهی و یا داشتن سوابق سو پیشینه به راحتی اخذ اقامت تمکن مالی یونان را بگیرند.

عمده ترین روش ها برای اثبات توان مالی در شرایط دریافت اقامت تمکن مالی کشور یونان درآمد از راه هایی مانند سود سپرده گذاری ها، درآمد بازنشستگی، سود سهام ها، دریافت اجاره بها از املاک و مستغلات و یا کسب سود از مشارکت اقتصادی در کشور خود می باشد. بنابراین فعالیت هایی مانند دریافت اجاره بها و یا مشارکت در تامین سرمایه و دریافت سود حاصله از سرمایه گذاری به عنوان اشتغال تعریف نمی شود هر چند ممکن است برای بسیاری از افراد این روش ها نوعی اشتغال تلقی شود.

در نظر داشته باشید که نرخ یورو در ایران متغیر است. بنابراین هزینه ها به نرخ یورو محاسبه و اعلام شده است. سفارت یونان در ایران نرخ یورو را بر اساس نرخ بانکی ایران یعنی حدود 5700 تومان محاسبه می کند. با این نوع محاسبه داشتن درآمد حدود 12 میلیون تومان در ماه ربای دریافت اقامت تمکن مالی در یونان نیاز می باشد.

 

اقامت خود حمایتی یونان

 

حال سوال دیگر این است که اقامت خود حمایتی یونان چیست و چه تفاوتی با تمکن مالی دارد. بصورت کلی اقامت خود حمایتی همان اقامت تمکن مالی در یونان است که در برخی از مقالات با این عنوان شناخته می شود. در یونان به اقامت تمکن مالی یا اقامت خود حمایتی ، Financial Independent Person اطلاق می شود. منظور از این عبارت شخص دارای استقلال مالی است. با این تعریف افرادی که از نظر مالی خود کفا هستند و کاملا مستقل هستند به عنوان افرادی شناخته می شوند که توان پرداخت هزینه های خود را بدون وابستگی به درامد تجاری در کشور دیگر داشته باشند.

این نوع افراد به راحتی و از محل درآمد ثابت خود می توانند کاملا مستقل هزینه های زندگی خود و اطرافیان خود را تامین کنند. در تعریف فارسی به این نوع افراد ، اشخاص دارای توان خود حمایتی گفته می شود و تمکن مالی نیز از همین عبارت گرفته شده است. بنابراین اقامت تمکن مالی ، اقامت خود حمایتی و اقامت اشخاص مستقل هر سه یک مفهوم اساسی و کلی را می رسانند.

 

چرا اقامت تمکن مالی یونان؟

 

در اتحادیه اروپا زندگی کردن به دلیل شرایط اقتصادی و پشتوانه های مالی و حمایت های اجتماعی و غیره از اهمیت زیادی برخوردار است. تشکیل اتحادیه اروپا نعمت بزرگی در راستای ایجاد امنیت و آرامش در کشورهای اروپایی بود و به همین دلیل بسیاری از افراد جذب این آرامش و توسعه اجتماعی می شوند و خواهان اقامت اروپا هستند.

اما در اروپا و یا در جمع کشورهای اتحادیه اروپا، به غیر از یونان کشورهای دیگری نیز اقدام به صدور اقامت تمکن مالی اروپا می کنند. از جمله می توان به اقامت اسپانیا، پرتغال، آلمان و غیره اشاره کرد.

اما اقامت تمکن مالی یونان شاید از برخی از نقطه نظرات نسبت به دیگر کشور ها ارجحیت داشته باشد. بصورت کلی برخی از این موارد را می توان به شرح زیر دانست:

  • شرایط ساده دریافت اقامت تمکن مالی یونان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی
  • سهولت در دریافت ویزا برای کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان و کانادا از یونان
  • نزدیک بودن یونان به ایران به نسبت دیگر کشورهای اروپایی
  • قرار گرفتن یونان در شاه راه و ورودی اتحادیه اروپا
  • قرار گرفتن کشور یونان در منطقه ای که سه قاره آسیا، اروپا و افریقا را به هم پیوند می دهد.
  • شرایط ساده بهره مندی از بیمه های ارزشمند پزشکی و درمانی یونان که در کلیه کشورهای عضو اتحایده اروپا اعتبار دارد
  • روند سریع و آیان اخذ اقامت شینگن در یونان
  • عدم نیاز به حضور دائمی شخص در کشور یونان
  • عدم نیاز به سرمایه گذاری در یونان برای دریافت اقامت تمکن مالی یونان
  • سهولت تمدید تمکن مالی در یونان
  • عدم الزام به داشتن دانش زبان انگلیسی
  • نداشتن محدودیت سنی
  • معاف بودن از پرداخت مالیات

 

مدارک لازم برای دریافت اقامت تمکن مالی یونان

 

یونان یک کشور یکپارچه و تحت مدیریت مرکزی است. بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی در مناطق مختلف متفاوت نیست و تمامی مناطق و استان ها و شهرهای یونان از یک قانون برای صدور ویزا پیروی می کنند. از این رو برای صدور اقامت تمکن مالی در یونان باید مدارک زیر ارائه شود:

  • دریافت گواهی عدم سو پیشینه برای متقاضی و خانواده او
  • اصل و ترجمه شناسنامه کلیه متقاضیان
  • ارائه شش قطعه عکس با مشخصات پاسپورتی
  • گواهی مرتب طبا شغل و یا صلاحیت کاری فرد
  • مدرکی دال بر اثبات تمکن مالی سرپرست خانواده
  • ارائه گذرنامه های معتبر برای همه اعضا خانواده
  • سپرده کردن حداقل 24 ماه درآمد خانواده از قبل

لازم به توضیح است که قبل از ارائه این مدارک باید تقاضا نامه ای آماده شود و این تقاضانامه باید ابندا در سفارت یونان بررسی و تایید شود.

 

اقامت تضمینی تمکن مالی یونان

 

گفتیم که برای اقامت تمکن مالی یونان و یا اقامت خود حمایتی باید اثبات نمایید که در ماه درآمد مشخصی دارید که از 2000 یورو برای سرپرست خانواده کمتر نیست. بنابراین زمانی می توان اقامت مالی را برای فردی تضمینی دانست که بتواند این میزان درآمد را برای مدت طولانی اثبات نماید. منظور اینکه باید درآمد فرد از محل سپرده، سود و یا اجاره بها و یا هر منبع درامد دیگر تضمینی باشد.

درآمد تضمینی و دراز مدت به معنی اقامت تضمینی تمکن مالی برای متقاضی و خانواده او می تواند باشد. حداقل برای مدت 5 سال که اقامت فرد به اقامت دائمی یونان تبدیل شود باید بتواند درامد ثابت و مشخصی داشته باشد. اما افرادی که تنها به واسطه داشتن درآمد مقطعی و یا موضوعاتی مانند ارث درآمد مشخصی را تنها در یک زمان دارند برای اقامت تمکن مالی تنها تا زمانی که سپرده گذاری این مبغ درآمد آنها را تضمین کند می توانند اقدام نمایند. در نظر داشته باشید که اقامت تمکن مالی تا زمانی می تواند اعتبار داشته باشد که این درآمد دنباله دار باشد.

البته راه های دیگری هم به غیر از خود حمایتی یونان برای دریافت اقامت یونان وجود دارد. به عنوان مثال می توان با خرید ملک در یونان برای اقامت یونان اقدام کرد.

 

تمکن مالی سفارت یونان

 

اخذ تمکن مالی یونان در ابتدا باید در سفارت یونان در ایران بررسی شود. به همین دلیل تمکن مالی سفارت یونان مطرح می شود. به این منظور که باید برای دریافت اقامت تمکن مالی یونان ابتدا توافق و تاییدیه سفارت یونان دریافت شود. به منظور دریافت تاییدیه سفارت یونان باید وقت از این سفارت گرفته شود. این کار نیازمند رعایت مراحل دقیق و معین است که در ادامه تشریح می شود:

پروسه گرفتن وقت از سفارت یونان برای اقامت تمکن مالی

 

برای دریافت اقامت یونان از هر نوعی که باشد باید تاییدیه سفارت یونان در ابتدا اخذ شود. در چند سال اخیر دریافت نوبت از سفارت یونان از طریق اینترنت و بصورت آنلاین انجام می شود. بنابراین افرادی که خواهان اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی هستند باید با ورود به سایت سفارت یونان در ایران و ایجاد یک حساب کاربری در این سامانه، اطلاعاتی را تکمیل نمایند.

بعد از تکمیل اطلاعات باید از صفحه تعیین وقت زمانی را برای مصاحبه انتخاب کنید. معمولا زمان ها مشخص شده است و شما باید از بین زمان های خالی یکی را انتخاب کنید. بعد از انتخاب وقت ، باید کارشناسان این سفارت خانه زمان رزرو شده از طرف شما را تایید کنند. اگر این زمان تایید شود، تاییدیه ای برای شما ارسال خواهد شد و اگر زمان رزرو شده تایید نشود باید زمان دیگری را تعیین کنید.

متقاضیان دریفات تمکن مالی نهایتا در زمان تایید شده برای مصاحبه و انگشت نگاری باید به سفارت یونان در تهران مراجعه نمایند. در یان زمان باید مدارکی ارائه شود که در بالا توضیح داده شد. همچنین باید فرد مدرکی را که اثبات می کند او توانایی خود حمایتی و یا تامین هزینه های زندگی خود و خانواده اش را دارد ارائه نماید. این مدرک می تواند پرینت حساب بانکی و یا هر مدرک دیگری باشد که نشان دهد فرد حداقل 2000 یورو در ماه درآمد دارد.

ضمن اینکه برای دریافت اقامت تمکن مالی باید فرد سابقه سو پیشینه نداشته باشد و حتی هیچ یک از دیگر نفرات خانواده او نیز نباید سابقه کیفری داشته باشند. شناسنامه ، کارت ملی و یک تقاضا ترجمه شده برای اقامت تمکن مالی نیز باید به همراه داشته باشید. همچنین شما باید بیمه نامه ای معتبر نیز تهیه کنید.

البته این شرایط همیشگی نیست. گاها ممکن است سفارت یونان از برخی از افراد مدارک دیگری را نیز درخواست نماید. مثلا نوع ویزا ، بلیط سفر و یا بلیط هتل و غیره. یکی از  مدارکی که به احتمال زیاد از افراد متقاضی تمکن مالی در یونان درخواست می شود گواهی سلامت از پزشکی معتبر است.

 

برای دریافت تمکن مالی یونان چه نوع ویزایی نیاز است؟

سفر به کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا به دلیل تنوع موضوعات نیازمند دریافت ویزاهای مختلفی است. برخی از کشورهای اروپایی مانند یونان برای هر نوع سفر به این کشورها ویزا خاصی در نظر گرفته اند.  هرچند اغلب افرادی که از ایران به یونان سفر می کنند با ویزا توریستی به این کشور سفر می کنند اما در این بین برخی برای اقامت در یونان نیازمند دریافت ویزا تحصیلی برای تحصیل در این کشور و یا ویزا تجاری برای تجارت در این کشور هستند.

هر یک از این ویزا ها شرایط و امتیازات متفاوتی دارد. مثلا افرادی که ویزا توریستی یونان را دریافت می کنند نهایتا می توانند سه ماه یا 90 روز رد خاک یونان بمانند و اقامت داشته باشند و حق کار و یا فعالیت تجاری نیز ندارند. اما افرادی که با ویزا کار یا ویزا تجارت یونان به این کشور سفر می کنند می توانند بیشتر از 90 روز در یونان اقامت داشته باشند و حتی فعالیت تجاری انجام دهند. هر چند دریافت این نوع ویزا ها مانند ویزا کار شرایط خاص خود را دارد.

برای دریافت ویزا تمکن مالی یونان باید ویزاشینگن دریافت شود. به صورت کلی ویزا شینگن در چند حالت صادر می شود که به شرح زیر می باشند:

 

انواع ویزا شینگن کشور یونان

اقامت تمکن مالی یکی از انواع ویزا یونان

ویزا شینگن نوع A : این نوع ویزا یک ویزا محدود است که حتی اجازه خروج به فرد از فرودگاه یونان نیز داده نمی شود. بر اساس ویزا نوع A شینگن فرد می تواند مقصد یونان را برای سفر به کشوری دیگر انتخاب کند و تنها باید در فرودگاه با تعویض پرواز خود و یا دریافت بلیط جدید به مقصد کشور دیگر اقدام کند. بنابراین این نوع ویزا کاملا محدود استو به نام ویزا ترانزیت هم شناخته می شود. در واقع در این نوع ویزا فرد باید با همان هواپیما کشور یونان را دوباره ترک کند.

ویزا شینگن نوع B : این نوع ویزا نیز نوعی دیگر از ویزاهای ترانزیتی است ولی با این تفاوت که به فرد اجازه ترک فرودگاه داده می شود. این ویزا به فرد اجازه می دهد که بعد از ورود به یونان با استفاده از وسایل حمیل و نقل دیگر مانند اتوبوس و یا کشتی، یونان را ترک کند و حق اقامت در این کشور را ندارند و در واقع نوعی ویزا عبوری از مناطق شینگن است.

ویزا شینگن نوع C: معروف ترین نوع ویزا شینگن است که در اصل همان ویزا مسافرت به منطقه شینگن است. تمامی توریست ها که برای مقاصد گردشگری قصد سفر به یونان را دارند می توانند این ویزا را دریافت کنند و به مدت نهایتا 3 ماه می توانند با این ویزا در یونان و یا هر کشور دیگر عضو شینگن اقامت داشته باشند.

ویزا شینگن نوع D: افرادی که برای اقامت طولانی مدت قصد سفر به شینگن و یا یونان را دارند باید ویزا نوع D بگیرند. بنابراین اقامت تمکن مالی نیز مستلزم دریافت ویزا نوع D است. با استفاده از این ویزا فرد می تواند تا مدت مشخص در یونان اقامت داشته باشد و در صورت تایید اداره مهاجرت و سفارت یونان بریا درخواست اقامت طولانی مدت اقدام نمایید.

در نتیجه برای اقامت تمکن مالی یونان باید بعد از دریافت ویزا نوع D و با ورود به کشور یونان برای دریافت اقامت خود اقدام کنید. معمولا درخواست اقامت به اداره مهاجرت و یا سفارت یونان داده می شود.

به یاد داشته باشید که دریافت ویزا از هر نوعی که باشد به معنی اقامت در یونان نیست. همچنین دریافت ویزا شینگن الزاما نمی تواند به معنی ورود به محدوده شینگن باشد. منظور اینکه برای ورود به منطقه شینگن باید حتما کشور خود را مشخص کرده باشید. مثلا شما نمی توانید ویزا شینگن خود را از ایتالیا گرفته باشید و از یونان وارد منطقه شینگن شوید. به همین دلیل اگر به دنبال اقامت تمکن مالی یونان هستید باید ویزا شینگن خود ار از یونان دریافت کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که بعد از ورود به منطقه شینگن احتمال دارد مقامات مرزی یونان از شما سوالاتی کلی درباره هدف از سفر، آدرس محل اقامت و یا مدارک دال بر داشتن تمکن مالی رد یونان برای پرداخت هزینه ها را مطالبه کنند که تنها برای بررسی است و کاملا یک پروسه نرمال و طبیعی است.

همچنین در زمان دریافت ویزا کشور یونان به موارد زیر دقت نظر داشته باشید:

  • معمولا برای دریافت ویزا یونان حداقل سه هفته زمان نیاز است و اگر نیاز به مدارک تکمیلی دیگر باشد ممکن است این پروسه برررسی مدارک تا دو ماه نیز ادامه یابد.
  • ویزا نوع D شینگن 90 روز اعتبار دارد و باید برای اقامت تمکن مالی بعد از ورود به یونان اقدام به درخواست برای اقامت تمکن مالی کشور یونان را بدهید.

 

اقامت سریع یونان

 

همانطور که گفته شد، راه های زیادی برای دریافت اقامت یونان وجود دارد که برخی از این راه ها ممکن است تا دو سال برای اقامت فرد زمان بر باشد. اما اخذ اقامت یونان همیشه هم زمان بر و طولانی مدت نیست.  از راه های اقامت سریع یونان می توان به اقامت تمکن مالی یا اقامت خود حمایتی اشاره کرد که حدود دو ماه پروسه دریافت اقامت حدودا زمان بر خواهد بود.

همچنین روش های سرمایه گذاری در بازار سهام یونان  و یا خرید ملک در یونان نیز از راه های دیگر اخذ اقامت سریع یونان است. یا می توان با ورود سرمایه ای در حدود یک میلیارد یورو به یونان از طرق تعریف شده به راحتی اقامت سریع یونان را دریافت کرد.

اما بصورت کلی دو روش اصلی برای دریافت اقامت سریع یونان یا اقامت فوری یونان وجود دارد:

  • اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی

روش تمکن مالی یونان ساده ترین و مرسوم ترین راه برای دریافت اقامت سریع یونان یا اقامت فوری یونان است. در این روش فرد می تواند در بهترین حالت سرمایه خود را در مسیری سرمایه گذاری کند که کسب  و کار و سود خود را مثلا در ایران داشته باشد و درآمد ماهیانه خود را به سفارت یونان و کشور یونان اثبات نماید. با اثبات ایران شرایط فرد می توان دبرای خود و اعضا خانواده اش در یونان اقامت دائمی دریافت کند و از سیستم آموزشی و شرایط رفاه اجتماعی یونان برای خود و فرزندانش بهره مند شود.

  • دریافت اقامت فوری یونان از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در یونان

یکی دیگر از راه هاق اخذ اقامت سریع یونان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و خرید ملک در یونان است. در این روش شما می توانید در بهترین حالت با خرید ملکی به ارزش حداقل 500 هزار یورو ، به راحتی و در کمترین زمان اقامت فوری یونان را دریافت کنید. البته حسن سرمایه گذاری و خرید ملک در یونان این است که شما می توانید با مبلغ 350 هزار یورو و یا حتی در برخی از اماکن با خرید 250 هزار یورو ملک هم اقامت دائم و فوری یونان را دریافت کنید. خرید ملک در یونا هم می تواند مسکونی باشد و هم می تواند از املاک تجاری، فروشگاهی و یا زمین های خالی یونان باشد.

روش های دریافت اقامت یونان

همانطور که قبلا هم توضیح داده شد برای دریافت اقامت یونان بصورت کلی دو روش را می توان عنوان کرد که تمامی روش های دیگر را پوشش می دهد. یکی اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری و دیگری اقامت یونان بدون سرمایه گذاری.

 

اقامت یونان بدون سرمایه گذاری

 

بصورت کلی برای اقامت در یونان بدون سرمایه گذاری راه هایی توسط دولت یونان تعریف شده است. این روش ها نیز به نوعی منافعی را بصورت مستقیم و غیر مستقیم به دولت یونان خواهد رساند و به همین دلیل نمی توان از راه های بدون سرمایه گذاری به عنوان روش هایی نام برد که هر فرد بتواند به راحتی اقامت یونان را به دست بیاورد.

به عنوان مثال یکی از راه های اخذ اقامت یونان بدون سرمایه گذاری روش تمکن مالی یا خود حمایتی است که در این روش باید حسابی در یونان باز شود و سپرده ای در آن گذاشته شود. همچنین خود آورده مالی در این کشور و هزینه کردن در یونان از پیامد های مثبت اخذ اقامت تمکن مالی یونان است.

همچنین روش دیگر دریافت اقامت تحصیلی یونان است که باید در این روش فرد حداقل تحصیلات لازم را داشته باشد و معمولا افراد مستعد و دانشجویان قوی در این کشور پذیرفته می شوند. یا برای اقامت کاری در یونان که روش دیگر اقامت یونان بدون سرمایه گذاری است باید فرد تخصص و تجربه بالا و یا دانش زیادی داشته باشد.

اما بهترین راه برای دریافت اقامت بدون سرمایه گذاری یونان اقامت از طریق تمکن مالی است.

 

اقامت یونان از طریق اثبات تمکن مالی

اقامت یونان از طریق اثبات تمکن مالی

در سال 2014 در یونان قانونی تصویب شد که بر اساس ماده 20 این قانون شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپایی و برخی دیگر از کشورها می توانند با داشتن درامد ثابت و مشخص ماهیانه اقامت دائم یونان را به دست بیاورند که به اقامت خود حمایتی، اقامت تمکن مالی و یا استقلال مالی شهرت دارد. در واقع بر اساس این قانون افرادی که در این کشورها زندگی می کنند در صورتیکه توان پرداخت هزینه های زندگی خود را داشته باشند و به عنوان سر باری برای یونان تلقی نشود می توانند با اثبات این موضوع اقامت یونان را دریافت کنند.

روش تمکن مالی یا خود حمایتی بهترین راه اقامت یونان بدون سرمایه گذاری است. روش های دیگر اقامت کشور یونان بدون سرمایه گذاری را می توان روش اقامت تحصیلی در یونان و یا اقامت کاری در یونان دانست که هر دو نیازمند طی کردن مراحل مختلف دیگری می باشند. اما روش اقامت تمکن مالی یک روش اقامت فوری در یونان بدون سرمایه گذاری است.

بر اساس این روش اقامت بدون سرمایه گذاری در یونان فرد باید برای یک دوره دو ساله درآمد خود را اثبات کند که برای هر سال 24000 یورو حداقل برای خود فرد سرپرست خانواده باید اثبات شود. بر این اسا 20 درصد درامد اضافی تر برای همسر یعنی حدود 400 یورو در ماه و 15 درصد درآمد اضافی تر برای هر فرزند یعنی حدود 300 یورو در ماه باید اثبات شود.

در طول دو سال اول به منظور اطمینان از توانایی پرداخت هزینه ها باید کل درامد ماهیانه مورد نیاز در حساب بانکی در یونان سپرده شود ولی بعد از این مدت باید برای هر سال تمدید این موضوع دوباره اثبات شود. در نظر داشته باشید که در طول این مدت فرد نمی تواند هیچ نوع فعالیت تجاری در یونان داشته باشد. اما بعد از 5 سال می توانداقامت خود را به دائم تغییر داده و به کسب و کار در یونان بپردازد و بعد از شش سال برای دریافت شهروندی اقدام کند.

در خصوص اعضا خانواده فرد متقاصی اقامت تمکن مالی یونان به همراه خانواده موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

  • همسر متقاضی باید بالای 18 سال سن داشته باشد و شرایط اقامت همسر تنها برای یک همسر لحاظ می شود.
  • فرزندان متقاضی باید کمتر از 18 سال سن داشته باشند. ضمن اینکه فرزندان می توانند فرزند خود فرد، فرزند همسر او و یا هر دو باشند.
  • فرزند می تواند به عنوان فرزند خوانده باشد به شرط اینکه زیر 18 سال داشته باشد.
  • ارائه اقامت به همسر دوم و یا همسران دیگر در تمکن مالی یونان مجاز نمی باشد.

برای دریافت اقامت تمکن مالی بدون سرمایه گذاری در یونان باید هر فرد که تقاضای دریافت اقامت یونان را دارد برای سال اول حداقل 7 روز در یونان بمانند. برای سال های بعد نیز باید در هر سال حداقل

 روز در یونان بمانند و به این ترتیب دریافت اقامت تمکن مالی یا خود حمایتی یونان به مفهوم این است که فرد می تواند بدون اقامت دائم در یونان، اقامت دائمی یونان را دریافت کند.

 

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

 

مطابق با قوانین کشور یونان یکی از راه های اخذ اقامت یونان، سرمایه گذاری در یونان است. در واقع روش های زیادی برای دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری وجود دارد.  از جمله مهم ترین روش های اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ثبت شرکت در یونان
  • خرید ملک در یونان مانند خرید خانه، خرید ملک تجاری و یا هر نوع ملک دیگر
  • سرمایه گذاری در بازار سهام و بورس یونان
  • ورود سرمایه به یونان و سرمایه گذاری در هر یک از بخش های تجاری یونان
  • راه اندازی کسب و کار در یونان

 

اقامت یونان از طریق ثبت شرکت و یا راه اندازی کسب و کار

 

یکی از راه های اقامت در یونان ، ثبت شرکت در یونان است. در واقع افرادی مجاز به دریافت این نوع اقامت در یونان می شوند که حداقل برای 10 نفر اشتغال زایی کنند و یا برای راه اندازی شرکت در یونان میزان مشخصی سرمایه وارد این کشور بکنند.

در واقع ثبت شرکت هم از روش های سرمایه گذاری در یونان تلقی می شود و هم از روش های بدون سرمایه گذاری در یونان. از این جهان برای ثبت شرکت بدون سرمایه گذاری و اخذ اقامت یونان باید  طرح توجیهی یا طرح تجاری آنها مورد تایید اداره مهاجرت و تجارت یونان قرار بگیرد و در واقع باید آورده خوبی برای یونان به همراه داشته باشد و در ضمن حداقل برای ده نفر فرصت شغلی ایجاد کند.

اما عمدتا برای فعالیت تجاری در کشور یونان  روش های زیر توسط سرمایه گذاران یونان انتخاب می شود:

  • راه اندازی یک کسب و کار حرفه ای شخصی در یونان مانند راه اندازی یک رستوران و یا مغازه خوار و بار فروشی و غیره
  • ثبت و راه اندازی شرکت مدنی در یونان
  • ثبت و راه اندازی شرکت با مسئولیت محدود در یونان
  • ثبت و راه اندازی شرکت تضامنی در یونان
  • ثبت شرکت سهامی در یونان
  • ثبت شعبه و یا نمایندگی شرگت خارجی در یونان

 

مراحل دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

 

بهترین روش برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در یونان خرید ملک و املاک در یونان است. از این طریق افرادی که 500 هزار یورو برای خرید خانه در مراکز شهر، افرادی که 300 هزار یورو برای خرید خانه در حواشی و اطراف شهرهای بزرگ و 250 هزار یورو برای افرادی که برای خرید خانه و ملک در اطراف شهر و برای بازسازی و نوسازی املاک هزینه می کنند می توانند در حدود کمتر از دو ماه اقامت خود را در یونان دریافت کنند.

برای این منظور باید ملک خود را شناسایی کنید و با دریافت تاییدیه سفارت یونان برای سرمایه گذاری در یونان و اخذ مجوز از اداره مهاجرت یونان، می توانید رد منطقه مشخص شده برای خرید ملک در یونان اقدام کنید. برای خرید ملک در یونان یا خود فرد و یا وکیل مورد تایید او باید اقدام کند. پس از خرید ملک و به منظور انتقال مالکیت که محدودیتی نیز در مالکیت آنها وجود ندارد باید خودد مالک چند روزی را به یونان سفر کند و در این زمان بهتر است یک حساب بانکی نیز به نام خود در یکی از بانک های معتبر یونان باز کند.

مواردی که باید در طرح بیزینس پلن برای سرمایه گذاری در یونان دیده شود:

خرید ملک برای فعالیت تجاری و یا راه اندازی کسب و کار در یونان نیازمند ارائه یک طرح تجاری یا بیزینس پلن در یونان می باشد. این طرح باید توسط اداره مهاجرت یونان و قبل از آن توسط سفارت یونان در ایران تایید شود.

اما موضوعات و مواردی که باید الزاما در بیزینس پلن دیده شود را می توان موارد زیر دانست:

  • هدف از راه اندازی کسب و کار و یا خرید ملک تجاری
  • خلاصه فعالیت ها و موضوعات کاری که انجام خواهد شد
  • نوع انتظاراتی که از خدمات و یا فعالیت تولیدی می توان داشت
  • سهامداران و تیم مدیریت فعالیت
  • نوع و میزان سهام هر یک از سهامداران
  • میزان هزینه ها و براوردهای مالی دیگر
  • حداقل مبلغ برای راه اندازی کسب و کار برای سرمایه گذاری
  • تخمین میزان هزینه های نگهداری و تعمیرات
  • میزان مبلغ تمکن مالی و یا پشتوانه مالی برای این شرکت و یا کسب و کار در یونان
  • سود احتمالی سالیانه

لازم به توضیح است که افرادی می توانند در املاک و مستغلات یونان سرمایه گذاری کنند و یا در یونان اقدام به ثبت شرکت و یا راه اندازی کسب و کار تجاری بکنند که سوابق سو پیشینه و کیفری نداشته باشند. همچنین لازک به یاداوری است که اقامت موقت این افراد بعد از 5 سال می تواند به اقامت دائم یونان تبدیل شود و سپس بعد از شش سال می تواند برای شهروندی و یا تابعیت یونان اقدام کرد.

 

خرید سهام و یا سرمایه گذاری در شرکت ها و کسب و کارهای یونان

 

برخی از شرکت ها و یا فعالیت های تجاری در یونان بصورت سهام بندی شده در سازمان بورس یونان و برخی بصورت اوراق بهاردار در بانک های این کشور مشارکت مالی در قبال ارائه اقامت می پذیرند. در این حالت فرد با خرید اوراق بهادار یونان و یا با خرید سهام این شرکت ها به مقدار حداقل 500 هزار یورو می تواند اقامت یونان را به دست بیاورد.

برای خرید سهام و یا سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار یونان نیازی نیست کل سرمایه در یک واحد و یا شرکت خاص خلاصه شود و مجموع سرمایه گذاری لحاظ می شود.

 

مالیات مربوط به سرمایه گذاری در یونان

 

از راه های سرمایه گذاری در یونان برای اقامت یونان خرید ملک و خانه در یونان نیاز مند پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشد که حدود 23 درصد می باشد. همچنین اگر خانه خریداری شده برای اجاره املاک و کسب در آمد باشد این درامد مشمول مالیات سالیانه بر درامد است که حدود 22 درصد می باشد. همچنین سرمایه گذاری و سود سرمایه نیز مشمول مالیات سود بر سرمایه است که حدود 15 درصد می باشد. اجاره ملک در یونان نیز مشمول نرخ مالیات 11 تا 33 درصد می باشد.

 

سرمایه گذاری در یونان

 

همانطور که گفته شد یکی از راه های مهاجرت به یونان روش سرمایه گذاری در یونان است. اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی به عنوان روش بدون سرمایه گذاری در یونان شناخته می شود. از محاسن سرمایه گذاری برای اقامت در یونان دریافت اقامت دائم یونان است که می توان آن را بعد از 6 تا 7 سال به شهروندی یونان تغییر دارد و از مزایای زندگی در یونان بهره مند شد.

یکی از بزرگترین تفاوت های سرمایه گذاری و تمکن مالی در یونان این است که در روش اقامت تمکن مالی در یونان فرد و همراهان او اجازه هیچ نوع فعالیت تجاری را برای مدتی که هنوز اقامت دائم خود را دریافت نکرده اند دشوار است ولی در روش سرمایه گذاری فرد می توان از همان ابتدا کسب و کار خود را در یونان راه اندازی کند.

 

تفاوت و تشابه اقامت از طریق سرمایه گذاری در یونان و اقامت تمکن مالی در یونان

 

  • از طریق سرمایه گذاری می توان از همان ابتدا به کسب و کار و فعالیت تجاری در یونان پرداخت اما در روش تمکن مالی فرد نمی تواند تا زمان اقامت موقت هیچ نوع فعالیت کاری و تجاری داشته باشد
  • هم در روش سرمایه گذاری و هم در روش تمکن مالی فرد می تواند ویزا یونان دریافت کند و به همه کشورهای عضو توافقنامه شینگن بدون محدودیت رفت و آمد کند.
  • در روش سرمایه گذاری در یونان اگر فرد ملک خود را به یک شهروند دیگر غیر اتحادیه اروپایی به فروش برساند، اقامت کشور یونان او ممکن است به شخص جدید انتقال پیدا کند.
  • برای سرمایه گذاری در یونان و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در یونان به 250.000 یورو حداقل سرمایه نیاز دارید ولی برای اقامت تمکن مالی باید درآمد ماهیانه 2000 یورو برای خود فرد و 300 یورو همسر و هر فرزند 300 یورو درآمد اثبات شود. بنابراین در روش تمکن مالی حتی با ورود سرمایه به کشور یونان باید برای 24 ماه حدود 72000 یورو نهایتا سرمایه داشته باشید.
  •  

اقامت یونان از طریق اثبات تمکن مالی

 

بنابراین یکی از بهترین روش ها برای دریافت اقامت یونان، روش اقامت یونان از طریق اثبات تمکن مالی است. در این روش با پس انداز از پیش حدود 72000 یورو به راحتی فرد می تواند اقامت خود و خانواده اش را در یونان به دست بیاورد. اثبات داشتن تمکن مالی نیازمند داشتن شرایط دیگری نیز در کنار درآمد ماهیانه می باشد. برای این منظور باید فرد اثبات کند که سوابق کیفری و یا سو پیشینه ندارد و همچنین باید این درآمد مستمر باشد و در مدت زمان موقت اولیه که دو ساله صادر می شود نمی تواند خود و یا هر یک از همراهانش کسب و کاری داشته باشد.

کسب اقامت یونان از طریق تمکن مالی نیاز به حضور در یونان به صورت دائمی ندارد و فرد می تواند تنها برای زمان صدور اقامت ظرف چند روز در یونان حضور داشته باشد و بعدا برای سال اول 7 روز و برای سال دوم 14 روز ماندن در یونان نیاز است.

 

مراحل اخذ ویزا و تمکن مالی یونان

مراحل اخذ ویزا یونان با تمکن مالی

  • مرحله اول

در این مرحله فرد باید بعد از اطمینان از داشتن شرایط لازم برای دریافت اقامت تمکن مالی یونان تمامی مدارک و مستندات خود را به همراه یک تقاضا به کنسولگری یونان در ایران و یا در هر کشور دیگری که زندگی می کند ارائه دهد. سپس باید از طریق سایت یونان برای دریافت وقت مصاحبه اقدام کند و در زمان تعیین شده برای مصاحبه به  کنسولگری یونان رفته و دلایل خود را برای اقامت یونان از طریق تمکن مالی ارائه نماید.

در صورت تایید و پذیرش درخواست او باید برای اخذ ویزا نوع D از خود کنسولگری یونان اقدام کند و با دریافت این ویزا به یونان سفر کند. این ویزا در ابتدا یک ساله صادر می شود.

در این مرحله فرد باید به همراه درخواست تمکن مالی یونان مدارکی مانند عکس با مشخصات پاسپورتی، یک پاسپورت معتبر که حداقل سه ماه اعتبار و دو صفحه خالی داشته باشد و در ده سال اخیر صادر شده باشد و همچنین سوابق سو پیشینه را به همراه داشته باشد.

در نظر داشته باشید که به احتمال زیاد در این مرحله باید یک گواهی سلامت نیز به همراه داشته باشید که این گواهی باید مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد. بیمه سفر با اعتبار یک ساله و سندی که اثبات تمکن مالی را انجام دهد را نیز باید به همراه داشته باشید.

  • مرحله دوم

پس از سفر به یونان یک اقامت دو ساله کشور یونان برای او صادر خواهد شد. برای این منظور فرد باید با ویزا ملی و قبل از اینکه ویزا دولت یونان منقضی شود، کلیه مدارک و مستندات خود را به همراه مدارک فوق الذکر به مقامات دولت یونان ارائه نماید. در صورت تایید این مدارک و درخواست یک اقامت دو ساله برای فرد صادر می شود و اگر مشکلی در این دوره وجود نداشته باشد بعد از این مدت فرد می تواند برای تمدید این اقامت برای یک دوره سه ساله اقدام نماید.

 

مدت زمان اقامت تمکن مالی یونان

 

گفتیم که اقامت تمکن مالی برای متقاضیان در ابتدا به صورت یکم دوره دو ساله صادر می شود که در ازا این دو سال باید فرد از قبل پس اندازی حداقل برای هر ماه 3000 یورو برای خانواده 4 نفره داشته باشد. پس از اتمام این دوره فرد برای هر بار می تواند اقامت خود را برای یک دوره سه ساله تمدید کند. هر چند بعد از دوره اولیه تمدید سه ساله فرد می تواند برای اقامت دائم اقدام نماید.

یعنی بعد از یک دوره اقامت دو ساله و یک تمدید سه ساله و اقامت 5 سال در یونان فرد می تواند برای اقامت دائم یونان اقدام کند و بعد از یک دوره 6 تا 7 ساله برای شهروندی یونان اقدام نماید.

ضمن اینکه همراهان و یا خانواده فرد نیز هر بار با خود سرپرست خانواده باید اقامت خود را تمدید کنند.

 

انواع اقامت تمکن مالی یونان

 

تمکن مالی را می توان هم با اجازه کار و هم بدون اجازه کار گرفت از این رو اقامت به دو شکل عمده قال اخذ است:

اقامت تمکن مالی یونان با اجازه کار

در این روش فرد برای اثبات تمکن مالی خود باید مبلغ حداقل 300 هزار یورو در یونان سرمایه گذرای کند. این کار می توان در پروژه های بزرگ و در قالب فعالیت های تجاری بزرگ یونان انجام شود و یا اینکه در بانک ها و  خرید سهام یونان انجام شود.

بنابراین برای داشتن تمکن مالی در این روش باید ماهیانه 60 هزار یورو در حساب بانکی فرد در یونان وجود داشته باشد. در این روش نیز برای فرد و خانواده درجه یک او اقامت تمکن مالی یونان صادر می شود و این اقامت در ابتدا بصورت دو ساله و موقتی است. این نوع تمکن مالی در صورتی تمدید می شود که اصل سرمایه گذاری در یونان ادامه داشته باشد و کسب و کار در جریان باشد.

در نتیجه در این روش تمکن مالی در یونان نه تنها فرد می تواند در یونان اقامت داشته باشد بلکه اجازه کار و درآمد از محل این سرمایه ها را نیز دارد و باید واحد تجاری که در آن سرمایه گذاری کرده است  فعال باشد و شرط دیگر حضور فرد در یونان است.

اقامت تمکن مالی یونان بدون اجازه کار

روش دوم که روش تمکن مالی یونان بدون اجازه کار است متقاضی اقامت در یونان باید با استفاده از مدارکی مانند حساب بانکی ، فیش حقوقی، اجازه نامه ملکی، اسناد اوراق سهام و غیره اثبات نماید که ماهیانه دو هزار یورو در ازا شخص اول و یا سرپرست خانواده و 400 یورو برای همسر و 300 یورو برای دیگر اعضا خانواده درآمد وجود دارد.

در این روش اقامت برای فرد در ابتدا برای دو سال صادر می شود و شرط آن  این است که به اندازه این دو سال در مرحله اول د حساب بانکی در یونان پول درآمد ماهیانه از قبل پس انداز شود. سپس در صورت در جریان بودن این میزان درآمد می توان آن را دوباره تمدید کرد.

 

مدارک لازم برای دریافت تمکن مالی در یونان

 

  • پاسپورت معتبر برای فرد و کلیه اعضا خانواده
  • ارائه گواهی ثبت شرکت در ایران مانند روزنامه رسمی، آگهی آخرین تغییرات، اساسنامه، مالیات و لیست بیمه برای افرادی که از راه درآمد شرکت ثبت شده خود به دنبال اقامت یونان هستند.
  • ارائه گواهی خرید سهام و یا میزان درآمد سهام برای افرادی که از راه سهام برای تمکن مالی یونان اقدام می کنند.
  • ارائه حساب بانکی داخل و یا خارج از ایران برای اثبات میزان درآمد ماهیانه که باید بر اساس ارز یورو دریافت شود.
  • ارائه اجاره نامه محضری معتبر برای اثبات داشتن درآمد از محل اجازه بها املاک در داخل و یا خارج از ایران
  • ارائه فیش حقوق و دستمزد برای افرادی که درآمد آنها از راه حقوق و دستمزد بازنشستگی و یا هر نوع فعالیت دیگری است که نیاز به تجارت در یونان نداشته باشد
  • سند بازنشستگی مانند حکم بازنشستگی برای افرادی که از راه بازنشستگی درآمد دارند.
  • هر گونه سند ملک و یا اسناد دیگری که باعث درآمد فرد و ایجاد شرایط تمکن مالی برای او شده است
  • ارائه 4 قطعه عکس با مشخصات پاسپورتی که در سال اخیر گرفته شده باشد.
  • ارائه شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی برابر اصل و ترجمه رسمی آنها
  • ارائه یک تقاضانامه برای دریافت تمکن مالی یونان
  • ارائه گواهی سو پیشینه و سوابق کیفری برای همه متقاضیان
  • ارائه یک گواهی سلامت که مورد تایید اداره بهداشت جهانی باشد.

تذکر: تمامی این مدارم باید به یونانی و یا انگلیسی ترجمه رسمی شوند و سپس در سفارت یونان در ایران تایید شوند. در ضمن دریافت مهر دادگستری و وزارت خارجه ایران نیز الزامی است.

 

نکاتی در مورد اقامت تمکن مالی یونان:

 

  • اقامت تمکن مالی یونان محدودیت سنی ندارد
  • برای دریافت تمکن مالی یونان نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارید
  • در صورت دریافت تمکن مالی یونان مشمول دریافت ویزا شینگن خواهید بود. یعنی با این ویزا می توانید بدون محدودیت به بسیاری از کشورهای اروپایی که عضو این توافقنامه هستند رفت و آمد داشته باشید.
  • دریافت تمکن مالی یونان مشمول مزایای مالیاتی می شود.
  • به راحتی و حتی الزاما صاحب حساب بانک
  • بعد از یک اقامت دو ساله و یک بار تمدید اقامت تمکن مالی برای سه سال می توانید برای اقامت دائم یونان اقدام کنید و حتی در دوره تمدید بعدی برای مقیم شدن یا شهروندی یونان اقدام کنید.
  • اقامت از طریق تمکن مالی در یونان محدودیت زمانی ندارد و حتی اگر اقامت دائم یونان را نگیرید می توانید هر بار با تمدید کردن این اقامت به راحتی تا هر زمان که لازم دانستید در یونان اقامت داشته باشید.

 

اخذ اقامت تمکن مالی یونان از طریق ویزا طلایی یونان

 

ویزا طلایی یونان یک روش عالی برای دریافت اقامت یونان است که به نوعی روش تمکن مالی در یونان محسوب می شود و تحت قوانین این نوع اقامت در یونان می باشد. برای اقامت طلایی یا دریافت ویزا طلایی یونان از طریق تمکن مالی شما باید حدود 300.000 یورو در یونان سرمایه گذاری کنید که می تواند در یکی از حساب های بانکی این کشور و یا هر یک از فعالیت های تجاری یونان باشد.

آورده و سود حاصل از این سرمایه گذاری باید اثبات نماید که در آمد شما بصورت ماهیانه می تواند حدود 3000 یورو برای سرپرست خانواده باشد. همچنین باید به غیر از این درآمد حدود 1500 یورو برای همسر و برای هر یم از فرزندان نیز باید حدود 1000 یورو درآمد بیشتر داشته باشید.

 

برای دریافت اقامت تمکن مالی یونان از طریق ویزا طلایی یونان باید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • برای ویزا نوع D شینگن اقدام کنید.
  • در سازمان مالیاتی یونان ثبت نام و شماره مالیاتی این کشور را دریافت کنید.
  • یک حساب بانکی در یونان باز کنید
  • برای اقامت در یونان درخواست بدهید
  • اثر انگشت خود را در سیستم اطلاعات این کشور ثبت کنید.
  • دریافت ویزا نوع D شینگ یا یونان

یکی از الزامات اقامت در یونان اقدام برای دریافت ویزا اقامت طولانی مدت در یونان یا همان ویزا نوع D است. هزینه فعلی برای صدور این ویزا حدود 180 یورو می باشدو نهایتا حدود 20 روز زمان لازم دارد تا صادر شود. برای دریافت این نوع ویزا باید مدارک زیر را آماده و از طریق سفارت یونان در کشور خودمان درخواست دهید:

  • ارائه فرم درخواست
  • پاسپورت
  • اثبات محل درآمد در داخل کشور و همچنین اثبات اینکه این درآمد قانونی است
  • بیمه درمانی
  • مدرک سو پیشینه
  • گواهی سلامت
  • دریافت شماره مالیاتی یونان

دریافت شماره مالیاتی بصورت کلی در یونان برای تمکن مالی یک مسئله مهم است. این کار را خود فرد می تواند انجام دهد اما بهتر است از نماینده قانونی و یا حقوقی او انجام دهد. برای دریافت شماره مالیاتی باید در اداره مالیات کشور یونان و در همان منطقه ای که زندگی خواهید کرد ثبت نام کنید. برای این کار نیاز به ارائه مدارک زیر می باشد:

مدارک لازم برای دریافت شماره مالیاتی در یونان:

  • پاسپورت معتبر و یک نسخه کپی از آن
  • مدرک ازدواج ( اگر شماره مالیاتی مربوط به افراد متاهل است و همسر فرد را نیز پوشش می دهد)
  • شماره حساب بانکی

افتتاح حساب در یونان و دریافت شماره حساب بانکی معتبر در این کشور برای داشتن اقامت تمکن مالی یونان الزامی است. توصیه می شود برای ارائه مدارک به بانک و افتتاح حساب بانکی خود شخص حضور داشته باشد اما با این حال در اغلب موارد وکیل حقوقی فرد هم می تواند کار افتتاح حساب در یونان را انجام دهد.

برای افتتاح حساب بانکی در یونان مدارک زیر نیاز است:

  • پاسپورت معتبر و یک نسخه کپی از آن
  • کپی فرم تسویه حساب مالیاتی، گواهی ثبت نام در اداره مالیاتی منطقه و یا فرم درآمد مالیاتی شخصی که مربوط به سه سال گذشته باشد. در نظر داشته باشید که از این گواهی ها باید به زبان یونانی و یا زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.
  • گواهی اشتغال که به زبان یونانی و یا انگلیسی ترجمه شده باشد
  • یک کپی از قبض خدماتی که به زبان یونانی و یا انگلیسی ترجمه شده باشد.
  • شماره تماس صاحب گواهی مالکیت که به یونانی و یا انگلیسی ترجمه شده باشد.

بعد از اینکه حساب بانکی افتتاح شد باید حداقل 24 هزار یورو برای  صاحب حساب بانکی در بانک سپرده شود. ضمن اینکه برای هر یک از نفرات خانواده نیز باید مبلغی اضافی تر پس انداز شود.

  • مجوز اقامت یونان

بعد از این مراحل برای دریافت مجوز اقامت دو ساله در یونان باید اقدام شود.  برای این کار باید در سازمان مهاجرت یونان ثبت نام شود. این کار نیز یا توسط خود فرد و یا وکیل او می تواند انجام شود. همچنین باید مدارک زیر برای د ریافت اقامت موقت به این اداره جهت بررسی تحویل داده شود. در نظر داشته باشید که بررسی این مستندات و مدارک حدود 2 تا 3 ماه زمان خواهد برد.

برای دریافت مجوز اقامت موقت دو ساله در یونان برای تمکن مالی مدارک زیر نیاز است:

  • یک سری کپی کامل از پاسپورت معتبر
  • ویزا نوع D
  • گواهی عدم سو پیشینه و سابقه کیفری
  • توافقنامه بیمه شخصی
  • کپی شماره حساب معتبر در یکی از بانک های یونان
  • اثبات داشتن درآمد لازم در کشور خودتان واینکه این درامد قانونی است
  • 4 عدد عکس بصورت چاپ شده و همچنین فرمت عکس در یک سی دی که در یک ماه قبل گرفته شده باشد و در اندازه 6*4 بوده و مشخصات پاسپورتی داشته باشد
  • ارائه آدرس محل سکونت که در مالکیت متقاضی است و یا این اجاره نامه ای محضری و معتبر برای محل اقامت

همچنین افرادی که به همراه همسر خود برای تمکن مالی اقدام می کنند باید مدارک زیر را نیز ارائه نمایند:»

  • مدرک و یا گواهی ازدواج. این مدرک باید به زبان انگلیسی و یا یونانی ترجمه شده باشدپ
  • گواهی خویشاوندی که به زبان انگلیسی و یا یونانی ترجمه شده باشد
  • ارائه یک مدرک که نشان دهنده معتبر بودن این ازدواج از مراجع رسمی کشور خودتان باشد. در واقع این مدرک و یا گواهی باید در محضر رسمی در ایران تایید شده باشد و به تایید سفارت یونان در ایران نیز رسیده باشد.

همچنین برای دریافت اقامت تمکن مالی برای فرزندان نیز باید مدارک زیر ارائه شود:

  • گواهی ازدواج و یا پاسپورت معتبر که به زبان یونانی و یا انگلیسی ترجمه شده باشد
  • ارائه مدرک خویشاوندی که به زبان انگلیسی و یا یونانی ترجمه شده باشد
  • مسئولیت کفالت و یا سرپرستی از فرزند یا فرزندان در صورتی که زوج طلاق گرفته باشند. این مدرک نیز باید رسمی باشد و در ضمن ترجمه به زبان یونانی و انگلیسی را نیز می خواهد.

در صورت تایید مدارک فوق یک مجوز و یا اقامت دو ساله برای فرد و همراهان او صادر خواهد شد و او می توان در یونان با شرط داشتن تمکن مالی اقامت داشته باشد و هر بار نیز قابل تمدید و حتی قابل تبدیل پس از 5 سال به اقامت دائم و بعد از آن پس از 7 سال به شهروندی یونان می باشد.

در نظر داشته باشید که در صورت رد هر یک از این مدارک و مستندات و عدم قبول شدن برای اقامت تمکن مالی ، فرد تا تعیین تکلیف شدن شرایطش حتی نمی تواند به سایر کشورهای حوزه شینگن سفر و یا تردد داشته باشد و به احتمال زیاد باید به کشور باز گردد.

  • تایید و ثبت اثر انگشت

یکی از الزاماتی که برای اقامت در یونان و اقامت تمکن مالی یونان نیاز دارید این است که اثر انگشت شما در اداره مهاجرت این کشور ثبت شود. این یک الزام است و به همین دلیل باید خود فرد و یا خانواده همراه او که درخواست تمکن مالی را دارند در این مرحله در یونان حضور داشته باشند.

ثبت اثر انگشت کار چندان دشواری نیست و به راحتی در عرض چند ساعت انجام خواهد شد. در واقع در همان زمان که سایر مستندات را برای اداره مهاجرت یونان در زمان ثبت نام در این اداره به همراه دارید اثر انگشت شما نیز ثبت خواهد شد.

اما اگر در زمان ثبت نام در اداره مهاجرت یونان این کار توسط وکیل شما انجام شد، باید نهایتا ظرف مدت 30 روز برای ثبت اثر انگشت خود به یونان سفر کنید و این کار را انجام دهید. در نظر داشته باشید که بررسی مدارک و مستندات شما از زمانی آغاز خواهد شد که اثر انگشت شما ثبت شده باشد.

 

مالیات و هزینه های اقامت تمکن مالی در یونان

 

اگر متقاضی تمکن مالی در یونان سرمایه گذاری کند و یا اقدام به خرید زمین و ملک در یونان بکند او مکلف خواهد بود که سالیانه مالیت زمین و یا سود سرمایه گذاری خود را پرداخت نماید. این میزان مالیات تقریبا حدود 5 درصد از سود سرمایه گذاری و یا ملک می باشد.

برای پرداخت این نوع مالیات ها ، مشاوران و وکلای مجرب نیز می توانند به عنوان نماینده فرد انتخاب شده و هر ساله این کار را از طرف او انجام دهند. بصورت تقریبی سود سرمایه گذاری و تمکن مالی از طریق سرمایه گذاری در یونان را می توان در حدود 200 یورو در سال تخمین زد.

هزینه های دریافت اقامت تمکن مالی برای مستندات اصلی و فعالیت های اصلی حدود 3000 یورو برای خود فرد متقاضی تمکن مالی تخمین زده می شود و برای هر یک از افراد خانواده نیز بین 1000 تا 1500 یورو باید در نظر گرفت. البته این هزینه های بدون در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده است.

 

 نتیجه گیری در خصوص اقامت در یونان از طریق تمکن مالی

 

در یک نگاه کلی می توان اقامت تمکن مالی یونان را یکی از بهترین روش ها برای اقامت در اروپا دانست. مزایا و شرایط زندگی در اروپا آنقدر زیاد است که باید در مقاله ای جداگانه در خصوص آن توضیح داد اما آنچه که مسلم است اقامت از این روش در همه کشور های اروپایی امکان پذیر نیست و تنها برخی از کشورهای اروپایی این روش را برای علاقمندان به اقامت در اروپا در نظر گرفته اند و همانگونه که توضیح داده شد، این کشورها در یک بازی و یا قرارداد برد، برد این کار را انجام می دهند و سرمایه گذاری و تمکن مالی به شما برای این کشور نیز آورده ها و سودهایی را به همراه دارد.

سونان یکی از امن ترین کشورهای اروپایی است و توسعه آن از سال 2010 به این طرف اثبات شده است. با توجه به موقعیت استراتژیک و فوق العاده این کشور در اروپا و شناخت یونان به عنوان دروازه ورودی به اتحادیه اروپا به راحتی می توان به این نتیجه رسید که اقامت در یونان می تواند چقدر انگیزه بخش و آینده دار باشد.

همچنین در نظر داشته باشید هر چند اقامت تمکن مالی در یونان به شما اجازه فعالیت در سال های اولیه را نمی دهد اما با گذشت نهایتا 5 سال می توانید تمکن مالی خود را به اقامت دائم در یونان تبدیل کنید.

در واقع می توانید از فرصت اقامت تمکن مالی خود برای تحصیل و استفاده از دوره های درجه یک اموزشی این کشور و حتی آموختن زبان انگلیسی و یونانی استفاده کنید و بعد از گذشت 5 سال و دریافت اقامت دائم یونان، با شناختی که از بازار یونان به دست آورده اید یک سرمایه گذاری عالی و یا کسب و کار سود ده را راه اندازی کنید.

مهم تر اینکه برای اقامت تمکن مالی در یونان اصلا الزامی به داشتن اقامت همیشگی در این کشور نیست و این باعث می شود تا شما با کمترین زحمت بتوانید در شرایط عالی به بررسی بازار و شرایط کاری یونان پرداخته و بهترین آینده را برای خود رغم بزنید. در این راه مشاوران ما می توانند بهترین خدمات مشاوره ای را به شما ارئه دهند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.