اقامت پرتغال

راهنمای کامل اقامت پرتغال

اقامت پرتغال

پرتغال یا جمهوری پرتغال یکی از کشورهای اصلی عضو اتحادیه اروپا و ناتو با جمعیتی در حدود 10.5 میلیون نفر در قسمت جنوب غربی اروپا است. این کشور دارای زبان رسمی پرتغالی است و پایتخت ان شهر لیسبون و دارای حکومت جمهوری پارلمانی است و دین رسمی این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی است.

پرتغال از کشورهایی است که در چند سال اخیر با رشد سرمایه گذاری فوق العاده زیادی که تجربه کرد توانست به یکی از کشور های توسعه یافته جهان تبدیل شود . کشور پرتغال در شبه جزیره ایبری با همراه اسپانیا قرار گرفته است و تنها مرز خاکی این کشور با کشور اسپانیا است.  از سوی غرب و جنوب با اقیانوس اطلس مجاورت دارد و آزور و مادیرا دو مجمع الجزایری هستند که جز خاک پرتغال تلقی می شوند.

به دلیل شرایط آب و هوایی فوق العاده مناسب ، فرهنگ بالا و شرایط اقتصادی حاکم در این کشور و همچنین به دلیل قوانین مناسب برای پذیرش و اقامت افراد از طرق مختلف بسیاری از افراد یکه به دنبال اقامت اروپا هستند اقامت در کشور پرتغال را انتخاب می کنند.

آب و هوای پرتغال

واقع شدن کشور پرتغال در جنوب غربی قاره اروپا و مجاورت از دو سمت جنوب و غرب با اقیانوس اطلس و به نوعی نزدیکی این کشور به قاره افریقا شمالی  باعث شده تا این کشور دارای شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب باشد.

پرتغال تعداد زیادی روستا و دهکده دارد  و آب و هوای مرطوب و گرم ملایم این کشور باعث به وجود آمدن مناظر طبیعی و فوق العاده زیبا در سواحل دیدنی این کشور شده است. ضمن اینکه عبور تعداد زیادی رودخانه از داخل این کشور مانند رودخانه مینهو  در شمال این کشور باعث شده تا جای جای شهرها و مناطق دیگر این کشور نیز تحت تاثیر همین هوای مرطوب و گرم قرار بگیرند و مناظر دیدنی زیادی را به وجود بیاورند.

اما این همه کشور پرتغال نیست و زمانی که به شمال کشور پرتغال سفر کنید شاهد کوهستان ها و ناهمواری هایی هستید که مناطق سرد و خنک و با بارش برف  زیادی خواهید بود که بخصوص در فصل زمستان برای ورزش های زمستانی مانند اسکی بسیار مناسب است.

به سمت لیسبون که پایتخت این کشور است نیز زمانی که حرکت کنید و بخصوص در منطقه ای آلنتئو (Alentejo ) به دشت های وسیع و همواری برخورد خواهید کرد.

با این شرایط نمی توان گفت که کشور پرتغال تماما دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. به صورت کلی باید این کشور را کشوری معتدل و با آب و هوای مدیترانه ای توصیف کرد . در زمستان پرتغال هم شاهد روزهای خشک و بی باران در برخی از نقاط هستیم و در تابستان نیز گرمای هوا آزار دهنده نیست.

میزان بارندگی در طول فصول مختلف در پرتغال بسیار متفاوت است. بیشترین میزان بارندگی در طول پاییز و زمستان و کمترین میزان در تابستان است. بنابراین شرایط آب و هوایی پرتغال را باید در کل به عنوان مرطوب و معتدل دسته بندی کرد.

مهاجرت و اقامت در پرتغال

چرا پرتغال؟

پرتغال یکی از بهترین انتخاب ها برای اقامت اروپا است. تردیدی نیست که این کشور یکی از امن ترین کشورهای جهان با کمترین چالش های سیاسی و اقتصادی بوده است. میزان جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است و مردمی خانواده دوست و مهربان دارد.

پرتغال از نظر طبیعی کشوری فوق العاده است، تعداد زیادی از محیط ها و مناظر بکر و دیدنی ، سواحل رنگی  و ماسه ای، دشت های فوق العاده زیبا با چشم اندازه های متنوع ، کوه های سر زنده و با نمایی عالی ، شهرهای بسیار پر جنب و جوش ، انواع فستیوال ها و جشنواره های فصلی مشهور و شناخته شده، انواع میراث تاریخی و هنرمندان نام دارد، زندگی شبانه و ده ها موهبت دیگر که نیاز هر زندگی شاد و سالمی است.

پرتغال کشوری است که در طول تاریخ خود 9 قرن پر از پستی و بلندی را شاهد است. سیاست در این کشور کمترین چالش را با کشورهای دیگر و حتی همسایه اصلی خود یعنی  اسپانیا دارد. این کشور از اعضا اصلی و رسمی اتحادیه اروپا است و داشتن ویزا این کشور یعنی آزادی تردد در سطح اروپا، استفاده از واحد پول مشترک و امکان کار و تحصیل در بزرگترین اتحادیه یکپارچه دنیا.

اقتصاد اروپا نیز در بین اقتصاد های پیشرفته دنیا است تا جایی که در شاخص های رقابت پذیری اعلام شده در سال 2017 توسط انجمن اقتصاد جهانی پرتغال در جایگاه 46 قرار داشته و به دلیل شرایط و موقعیت جغرافیایی خاص خود  و ایجاد قوانین و فرصت های سرمایه گذاری خارجی قطعا این جایگاه در حال بهبود است.

نه تنها افراد مقیم و شهروندان پرتغال دارای بالاترین رنکینک اشتغال هستند بلکه بسیاری از اشخاصی که به پرتغال سفر کرده اند به راحتی توانسته اند در این کشور شغل خود را به دست آورده و یا راه اندازی کنند.  شرایط تجاری این کشور بسیار مطلوب است و و موقیعیت استراتژیک این کشور باعث شده تا بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ دنیا این کشور را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

ضمن اینکه بر خلاف حدود دو دهه قبل کشور پرتغال اکنون از یکی از بهترین سیستم های درمانی و بهداشتی دنیا بهره مند است و با تغییراتی در ساختار های بیمه و درمان خود ایجاد کرده توانسته به بالاترین سطح استانداردهای جهانی در این حوزه برسد.

پرتغال همچنین صاحب چندین دانشگاه قدیمی در اروپا و چندین دانشگاه مطرح بین المللی است و هر ساله تعداد هزاران نفر دانشجو از سراسر جهان برای ادامه تحصیل دانشگاه های معتبر پرتغال را انتخاب می کنند.

جغرافیای پرتغال

پرتغال در موقعیت بسیار خاص و منحصر به فردی در جهان قرار گرفته و دقیقا در بین سه قاره افریقا، امریکا و اروپا واقع شده است که در ضمن بسیاری از مسیرهای تجاری و بین المللی آبی نیز در مسیر این کشور است.فرودگاه هاببزرگ و بین المللی در این کشور واقع شده است و بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا به دلی این موقعیت فوق العاده استراتژیک پرتغال در این کشور اقدام به ثبت شعبه و ثبت نمایندگی کرده اند.

پرتغال و اسپانیا راه های آسفالته و ریلی زیادی در سطح زمین دارند که از همین طرق به سایر کشورهای اروپایی نیز به راحتی دسترسی دارد. این کشور بیش از 800 کیلومتر خط ساحلی دارد و از غرب و جنوب به اقیانوس آتلانتیک مجاورت دارد. این امر باعث شده تا پرتغال را بتوان به عنوان یکی از کلیدی ترین کشورهای دنیا و تاثیرگذارترین انها در حوزه تبادلات و داد و ستد های بین قاره ای و کشوری دانست.

مهم ترین شهرهای پرتغال

لیسبون، پورتو و آلگارو سه شهر بزرگ و مهم کشور پرتغال هستند. در این بین لیسبون به عنوان پایتخت و مرکز مهم تجاری این کشور است و پورتو  به عنوان یکی از شهر های بندی و موفق اروپا و آلگارو بیشتر به دلیل جاذبه های گردشگری و ثروت زیاد آن شناخته می شوند.

مردم پرتغال

پرتغال یکی از کشورهایی است که روابط بین مردم بسیار دوستانه و صمیمی است و با وجود اینکه در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را طی کرده اند اما هنوز هم نسبت به همسایگان خود روابط خوبی دارند و با توریست ها بسیار خوب و خونگرم برخورد می کنند.

پرتغال سواحل بسیار خوبی دارد و آب و هوای گرم روی منش و اخلاق مردم این کشور تاثیر گذار بوده است. سالیانه میلیون ا نفر به کشور پرتغال به دلیل مهمان نوازی و روابط دوستانه مردم این کشور سفر می کنند و همین امر باعث شده تا بسیاری از مردمان پرتغال به خوبی از زبان انگلیسی هم استفاده کنند و به ان مسلط باشند.

سیاست در پرتغال

برای افرادی که قصد مهاجرت و اقامت در یک کشور اروپایی و یا کشوری دیگر را دارند شناخت وضعیت سیاسسی آن کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. پرتغال کشوری با رویکرد دموکراتیک است که رئیس جمهور اولین شخص قدرتمند در این کشور است و بصورت 5 ساله انتخاب می شود و مشکلات و تنش های سیاسی در این کشور بسیار نادر است و عموما روابط دوستانه و دیپلماتیک بسیار قوی با اغلب کشورهای دنیا دارد.

 این موضوع باعث شده تا شرایط کار و زندگی در این کشور با امنیت خاطر بسیار بالایی وجود داشته باشد . استرس و تحریم در این کشور معنایی نداشته باشد.

جمعیت پرتغال

کشور پرتغال دارای 92.212 کیلومتر مربع  مساحت است که در حدود 10.7 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند.  دو شهر لیسبون و پورتو بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهرهای این کشور هستند و قیمت ها و هزینه های زندگی در این دو شهر به همراه شهر آلگارو در بالاترین سطح نسبت به سایر شهرها و روستاهای این کشور می باشد.

شرایط اقتصادی پرتغال

اگر برای تغییر زندگی و داشتن یک شرایط کاری و با امنیت اقتصادی بالا قصد اقامت در اروپا را دارید انتخاب پرتغال برای زندگی ایده فوق العاده ای است.  این کشور یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپا است که به دلیل موقعیت استراتژیک و شرایط ویژه اقتصادی و حتی سیاست گذاری های فوق العاده به یکی از ثروتمند ترین و بهترین کشورهای اروپا از نظر اقتصادی تبدیل شده است.

عمده ترین درامد های این کشور هاز راه صنایع توریسم و کشاورزی و برخی از تولیدات مختلف است و شکرت های بازرگانی و بین المللی نیز در این کشور فعالیت های زیادی دارند.

این کشور به دللی اینکه مدرن ترین و پیشرفته ترین نوع شبکه جاده ای در اروپا را در اختیار دارد و به خطوط راه آهن ریلی سراسری اروپا متصل شده و همچنین به مسیر های دریایی و اقیانوسی تجاری دنیا با بالغ بر 10 بندر ارتباط دارد و حتی 6 فرودگاه بزرگ بین المللی در این کشور وجود دارد ، به یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری تبدیل شده و تقریبا می توان هر نوع کسب و کاری را با چشم اندازه موفقیت در این کشور ترسیم و تصور کرد.

شرایط زندگی در کشور پرتغال

هر چند کشور پرتغال از نظر اقتصادی بسیار قوی است و میزان بیکاری در این کشور بسیار پایین است اما با این وجود و بر خلاف بسیاری از تبلیغات هزینه های زندگی در کشور پرتغال بخصوص برای ما ایرانی ها چندان هم ارزان نیست .

هر چند زندگی در کشور پرتغال و بخصوص در شهری مانند لیسبون بر اساس نظرسنجی کیفیت زندگی در سال2016 با معیارهای بالای زندگی همراه است و لیسبون به عنوان 42 کشور با سطح زندگی بالا و کیفیت زندگی فوق العاده در دنیا شناخته می شود.

تحصیل در پرتغال

اگر به دنبال اقامت در پرتغال از طریق تحصیل در پرتغال هستید بد نیست بدانید که کشور پرتغال در سال های اخیر سرمایه گذاری بسیار زیادی در حوزه تحصیلا عالیه داشته است و هزاران دانشجوی خارجی هر ساله برای ادامه تحصیل دانشگاه ها و مراکز علمی این کشور را انتخاب می کنند.

در حال حاضر 7 دانشگاه بسیار معتبر در کشور پرتغال وجود دارد  و حدود 300 موسسه آموزش عالی دیگر  مانند انواع آکادمی های عمومی و تخصصی و حتی نظامی و یا موسسات پلی تکنیک و کالج ها و غیره در این کشور وجود دارد.

معروف ترین و معتبرترین دانشگاه های کشور پرتغال را می توان دانشگاه لیسبون، دانشگاه پورتو،  دانسگاه کوئیمبرا ( Coimbra)، دانشگاه مینهو (Minho )، دانشگاه آویرو ( Aveiro)، دانشگاه  بیرا اینتریور ( Beira Interior) و همچنین دو دانشگاه پلی تکنیک پورتو و لیسبون را نام برد.

همچنین سیستم اموزش و پرورش پرتغال  با ایجاد دو سطح سیستم آموزشی دولتی و خصوصی در بالاترین سطح ممکن و زیر نظر استانداردهای تعیین شده اتحادیه اروپا می باشد. ضمن اینکه افرادی که به دنبال ادامه تحصیل در پرتغال وارد این کشور می شوند می توانند در هر یک از موسسات آموزش زبان پپیشرفته این کشور برای اموزش زبان دوم و یا سوم اقدام نمایند.

سیستم بهداشت و درمان پرتغال

سیاست بهداشت و درمان در پرتغال در دو سطح دولتی و خصوصی به مردم این کشور و سایر افرادی که اقامت پرتغال را دارند ارائه می شود. این کشور در سال های اخیر به بالاترین سطح استاندارد های بین المللی در ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در اروپا رسیده است  اغلب بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در این کشور باید خدمات درمانی را به بیماران بصورت رایگان ارائه نمایند مشروط بر اینکه از خدمات بیمه درمان این کشور استفاده کنند.

در واقع ارائه خدمات بهداشت و درمان در پرتغال زیر نظر اداره خدمات بهداشت ملی این کشور قرار دارد. اما افرادی که مقیم پرتغال نیستند و یا از بیمه های درمانی این کشور استفاده نمی کنند هم می توانند با  مارجعه به مراکز درمانی و بهداشتی عمومی و یا مراکز درمان و اورژانس خصوصی از خدمات این موسسات که البته به نسبت دارای کیفیت بالاتری هم هست استفاده نمایند.

تمامی بیمارستان ها و مراکز درمانی پرتغال موظف به ارائه  بالاتری خدمات به بیماران می باشند. این موسسات با  استفاده از مدرن ترین و مجهزترین تجهیزات و وسایل درمانی فعالیت خود را انجام می دهند و عمده این موسسات درمانی حتی خصوصی با مراکز بیمه درمانی قرارداد دارند.

همچنین اغلب بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی و بخصوص خصوصی خدمات خود را با استخدام افرادی که به زبان انگلیسی کاملا مسلط هستند ارائه می دهند تا توریست ها و اتباع غیر پرتغالی نیز بتوانند به راحتی از خدمات این مراکز استفاده نمایند. حتی اگر شما بیمه درمان در این کشور نداشته باشید خدمات اورژانس پرتغال موظف به ارائه خدمات به بیماران این دسته نیز هستند و نمی توانند از زیر آن شانه خالی کنند.

نکته جالب اینکه سازمان بهداشت جهانی کشور پرتغال را از نظر سیستم بهداشت و درمان در رتبه 12 لیست خود رده بندی کرده است که این یک پیشرفت فوق العاده برای کشوری مانند پرتغال با این میزان جمعیت و مهاجر می باشد.

برای دریافت خدمات درمانی پرتغال می توانید نزدیک ترین مرکز خدمات درمانی و بهداشتی به محل سکونت خود را بدون محدودیت انتخاب کنید. موضوعاتی مانند حملات قلبی و مغزی، مسمومیت، ضربات جدی، خونریزی،  سوختگی، ترومبوز، مشکلات آسم و تنگی نفس و برخی دیگر از این موارد از خدماتی است که تمامی اورژانس های این کشور موظف هستند به هر شکل به بیماران خود ارائه نمایند.

همانند اغلب کشورهای اروپایی شماره اورژانس کشور پرتغال نیز 112 می باشد .

افراد عضو اتحادیه اروپا  به همراه افرادی که از کشورهای لیختن اشتاین، سوئیس نروژ، و یا ایسلند وارد پرتغال می شوند  می توانند از خدمات درمانی رایگان این کشور و یا ارزان قیمت این کشور تنها با ارائه بیمه درمانی و پاسپورت خود استفاده نمایند.

اما افرادی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و از هر یک از کشورهای دیگر وارد این کشور می شوند اگر بیمه ای که استفاده می کنند در پرتغال اعتبار نداشته باشد باید هزینه های درمان و بهداشت خود را ارائه نمایند.

سایر افرادی که قصد اقامت در پرتغال را دارند نیز باید با مراجعه به مراکز بهداشتی محل اقامت خود نسبت به ثبت نام در این موسسات اقدام  و جوز اقامت دائم و یا موقت خود را دریافت نمایند تا با دریافت کارت بیمه بتوانند از خدمات مشابه با اعضا اتحادیه اروپا و یا شهروندان کشور پرتغال استفاده نمایند.

شرایط خرید ملک در پرتغال

بعضا برای اقامت در پرتغال خرید املاک ار توصیه می کنند. در واقع باید سرمایه گذاری در پرتغال از طریق خرید ملک را یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری در پرتغال دانست زیرا تنوع امکلاک و نحوه سرمایه گذاری در آن در پرتغال بسیار زیاد است و به راحتی با سرمایه گذاری مشخص از این طریق می توان اقامت پرتغال را دریافت کرد.

توسعه و نوسازی در پرتغال بسیار در حال چیشرفت است و در ضمن قیمت املاک این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر بسیار مناسب تر است که این باعث ایجاد یک بازار رقابتی بسیار جالب در این کشور شده است.

کیفیت ساخت و ساز در طول دو دهه گذشته در پرتغال بسیار رو به بالا بوده است و نوع معماری و کیفیت ان همواره تایید شده است و متقاضیان زیادی نیز برای سرمایه گذاری و خرید و ساخت و ساز ملک در این کشور حضور دارند.

در واقع خرید ملک و سرمایه گذاری در ملک موضوعی جذاب و سود ده و بسیار امن برای سرمایه گذاران بوده است و رشد قیمت آن همواره وجود داشته است. در بین 38 کشور اروپایی قیمت های املاک پرتغال از نظر گران بودن در رده 26 قرار دارد که نشان دهنده قیمت مناسب ملک در پرتغال است.

 نوع سرمایه گذاری و امکان راه اندازی کسب و کار و شرایط اقتصادی با ثبات در این کشور باعث شده تا بسیاری از سرمایه گذاران با خرید ملک و راه اندازی کسب و کار خود در کشور پرتغال ضمن اخذ اقامت کشور پرتغال برای خود شرایط اقتصادی و کسب و کار زود بازده و موثر را هم هدف قرار می دهند.

اخذ اقامت تحصیلی در پرتغال

کشور پرتغال هر چند در چند سال گذشته شرایط پذیرش دانشجو و سطح تحصیلاتی خود را بسیار ارتقا داده است اما به دلیل داشتن تاریخ و پشتوانه غنی  و دانشگاه های بسیار قدیمی و مشهور شناخته شده است. سطح علمی کشور پرتغال در حال حاضر در بین بالاترین کشورهای دنیا قرار گرفته است و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل دانشگاه های معتبر پرتغال را انتخاب می کنند.

دو دانشگاه پورتو و دانشگاه لیسبون از دانشگاه های بسیار مشهور کشور پرتغال هستند اما با این وجود در این کشور انواع مدارس و دانشگاه های معتبر دیگر نیز فعالیت می کنند. شاید دانشگاه لیسبون به دلیل شرایط پذیرش عالی دانشجوی خارجی بهترین دانشگاه پرتغال برای ادامه تحصیل برای دانشجویان خارجی باشد.

حسن تحصیل در کشور پرتغال علاوه بر اینکه  در بالاترین سطح علمی این دانشگاه ها فعالیت می کنند این است که تفاوتی بین دانشجو داخلی و خارجی در این دانشگاه ها وجود ندارد ، منظور اینکه برای ادامه تحصیل در پرتغال الزامی به اینکه عضو اتحادیه اروپا باشید یا خیر دیده نشده است و به همین دلیل یکی از بهترین راه های اخذ اقامت پرتغال اقامت تحصیلی کشور پرتغال می باشد. هر چند ادامه تحصیل برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا معمولا رایگان است.

با تحصیل در کشور پرتغال فرصت اقامت در یکی از بهترین کشورهای اروپایی را نیز راحت به دست خواهید اورد. بر خلاف اقامت کاری که شرایط سختی برای پیدا کردن کار داشتید در شرایط اقامت تحصیلی می توانید با انجام کار های پارت تایم یا کارهای موقتی در کشور پرتغال به راحتی بعد از اتمام تحصیل در همان شرکت بصورت دائم به کار مشغول شوید و یا حتی بهتر است بدانید که با تحصیل در پرتغال می توانید شرایط کاریابی بسیار بهتری در این کشور داشته باشید و بعد از تحصیلات به راحتی به کار در پرتغال بپردازید.

به منظور تحصیل در کشور پرتغال می توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور ادامه تحصیل دهید. حتی می توانید برای کالج و یا آموزش زبان های مختلف به موسسات این کشور مراجعه نمایید و یا در صورت تسلط بر زبان پرتغالی در مقاطع دبیرستان نیز مشغول به تحصیل شوید.

دانشجویان سایر کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند برای ادامه تحصیل رد پرتغال باید شهریه بپردازند و شرایط فاند و یا بورسیه در پرتغال بسیار دشوار است. شهریه سالیانه تحصیل در مقاطع دکتری و ارشد در پرتغال بین 3000 تا 5000 یورو می باشد که به نسبت سایر کشورهای اروپایی هزینه متوسطی تلقی می شود.

تحصیل در پرتغال هم به  زبان انگلیسی و هم پرتغالی امکان پذیر است، برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی پرتغال باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 برای کارشناسی، 6.5 برای کارشناسی ارشد و 7 برای دکترا داشته باشید.

نکته دیگر اینکه به منظور کمک های تحصیلی شما می توانید در کشور پرتغال در زمان تحصیل کار نیمه وقت و یا پارت تایم هم داشته باشید و حتی در صورت موافقت برخی از دانشگاه ها از بورسیه های این دانشگاه ها نیز استفاده کنید که البته این موضوع شرایط سختی دارد و شامل همه نمی شود.

 یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های معتبر پرتغال این است که به  دلیل داشتن شرایط همکاری عالی دانشجویان اغلب دانشگاه های پرتغال برای ادامه تحصیل می توانند در برخی از دانشگاه های اسپانیا و یا حتی دانشگاه های برزیل و آمریکا نیز انقالی بگیرند.

معتبرترین دانشگاه های پرتغال در حال حاضر دانشگاه لیسبون که در جایگاه 301 برترین دانشگاه های جهان قرار دارد و بعد از آن دانشگاه پورتو در جایگاه 305، دانشگاه نووا دلیسائو در رتبه 361 می باشند.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال

بدون تردید بهترین راه برای اخذ اقامت کشور پرتغال ، اخذ اقامت سرمایه گذاری است. راه های زیادی برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال وجود دارد که عبارتند از:

 • اخذ اقامت پرتغال از طریق ثبت شرکت در پرتغال
 • اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید کسب و کار و یا راه اندازی یک کسب و کار یا کارآفرینی
 • اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری در شرکت های دولتی و یا خصوصی پرتغال
 • اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک
 • اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید سهام

ثبت شرکت در پرتغال

قانون ثبت شرکت ها در پرتغال در سال 1986 نوشته شده ولی متناسب با نیازمندی های اتحادیه اروپا چندین بار به روز رسانی شده است. بصورت کلی تمامی شرکت هایی که در پرتغال فعالیت می کنند و در این کشور به ثبت برسند باید مطابق با قوانین این تجارت پرتغال فعالیت کنند اما اگر شرکتی تنها به ثبت شعبه شرکت و یا نمایندگی در کشور پرتغال مبادرت کند و شرکت مادر در بیرون از کشور پرتغال واقع شده باشد باید این شرکت ها تحت نظر شرکت مادر فعالیت کنند اما در اصول تجاری شعب و نمایندگی ها باید پیرو مقررات داخلی پرتغال بوده و قوانین مالیاتی را رعایت کنند.

بصورت کلی شرکت های زیر در پرتغال به ثبت می رسند:

 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت عمومی
 • شرکت مشارکت محدود
 • شرکت همکاری عمومی
 • شرکت با سهامداران تک

شرایط ثبت شرکت در پرتغال

اولین قدم برای ثبت شرکت در پرتغال تایید موضوع شرکت در این کشور می باشد که باید در اداره ثبت شرکت ها تایید شود و در نهایت باید نام شرکت در سیستم تعیین نام ملی یا ریجستری ملی شرکت ها در پرتغال مورد تایید قرار بگرید. اگر نام شرکت مورد تایید سازمان  موسسه ریجستری ملی پرتغال باشد برای این نام یک گواهی اعتبار صادر می شود . سپس شرکت در دفاتر قانونی کشور پرتغال باید به ثبت برسد.

بصورت کلی از دو طریق می توان اقدام به ثبت شرکت در پرتغال نمود:

 • راه اول ثبت شرکت در اداه ثبت شرکت ها در پرتغال است که مراکز مختلفی دارد و باید طی انجام تشریفات و با ارائه برخی از مستندات این کار انجام شود که این موضوع توسط خود متقاضیان و یا وکیل حقوقی آنها قابل انجام است.
 • دومین راه برای ثبت شرکت ، ثبت شرکت بصورت آنلاین (Empresa ) در پرتغال است. این روش توسط موسسه ریجستری و یا ثبت شرکت پرتغال تنظیم شده است و با توجه به اقدامات مورد نیاز باید بصورت مرحله ای و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام شود و پروسه کار اگر به خوبی تنظیم شده باشد نهایتا دو روز کاری زمان نیاز خواهد داشت.

ثبت هر یک از انواع شرکت های مذکور در پرتغال با روش منحصر به فرد و خاص خود انجام می شود و هر نوع شرکت تابع برخی از قوانین و مقررات می باشد. در زیر به توضیحات مختصری درباره هر شرکت می پردازیم:

 • شرکت با مسئولیت محدود ( شرکت خصوصی محدود)

این نوع شرکت رایج ترین نوع شرکت ثبتی در پرتغال است و از محبوبیت زیادی بین تجار خارجی برخوردار است. عمده افراد خارجی که به دنبال راه اندازی شرکت در پرتغال هستند شرکت با مسئولیت محدود و یا شرکت خصوصی محدود را انتخاب می کنند. شرکت با مسئولیت محدود با حداقل مشارکت دو نفر قابل ثبت در پرتغال می باشد، ملیت در نوع و مالکیت این نوع شرکت دخالتی ندارد و نیاز به تابیعت و اقامت در بدو کار نمی باشد.

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید سرمایه گذاران بصورت مشترک و با تعیین میزان سهم الشرکه مقدار حداقل 5000 یورو به عنوان سرمایه اولیه در نظر بگیرند. این سرمایه به صورت سه مالشرکه  و بین شرکا تقسیم می شود. هم بصورت نقدی و هم غیر نقدی امکان تادیه سهم وجود دارد و شرکا می توانند هم از بین افراد خارجی و هم از بین مردم بومی پرتغال انتخاب شوند.

برای ثبت شرکت باید حداقل نیمی از سرمایه تعیین شده تادیه شود.  پس از تنظیم اساسنامه و اعلام سرمایه باید این میزان از سرمایه توسط سیستم حسابرسی کشور پرتغال بررسی و تایید شود  و متناسب با نوع شرکت و میزان سرمایه و سود آوری احتمالی باید دفاتر مالیاتی و دفاتر بیمه اجتماعی تنظمیم و مالیات باید هر ساله محاسبه و پرداخت شود.

 • ثبت شرکت عمومی

شرکت عمومی به نوعی با شرکت سهامی عام در ایران برابری دارد و عموما برای فعالیت های بزرگ که نیازمند ارائه سرمایه زیاد است انتخاب می شود.  برای ثبت شرکت عمومی باید تعداد سهامداران حداقل 5 نفر انتخاب شود و در ضمن باید به منظور سرمایه اولیه میزان 5000 یورو تادیه شود. فرد ثبت کننده شرکت عمومی در پرتغال به عنوان متعهد و طرف تعهدات شرکت شناخته می شود

این نوع شرکت برای تامین سرمایه می تواند با فروش  سهام در پرتغال و یا بین شرکا خارجی میزان سهام مورد نیاز برای شرکت را تادیه نموده و حتی سهام خود را با مجوز سازمان بورس پرتغال در بورس عرضه کند.

 • ثبت شرکت مشارکت محدود

برای ثبت شرکت با مشارکت محدود در پرتغال هم تنها به دو نفر شریک بصورت حداقلی نیاز است. این نوع شرکت نیاز به تادیه سرمایه خاصی نیست ولی بصورت کلی باید یکی از شرکا  مسئولیت کامل شرکت را بر عهده بگیرد و به نوعی به عنوان ضامن شرکت شناخته شود که می توان این شرکت را تا حدودی مطابق با شرکت تضامنی توصیف کرد.

 • ثبت شرکت همکاری عمومی در کارآفرینی

شرکت همکاری عمومی برای کارآفرینی نوعی ثبت شرکت در پرتغال است که برای مقاصد خاص انجام می شود و مشارکت عده ای برای یک هدف و به منظور ایجاد شغل انجام می شود.  این نوع شرکت حداقل دو سهامدار نیاز دارد و هر چند پیشنهاد می شود حداقل 50 هزار یورو برای ثبت شرکت در حساب شرکت واریز شود ولی علنا نیاز به سرمایه خاصی ندارد.

 این نوع شرکت به دلیل اینکه همه اعضا می توانند در تصمیمات شرکت و امور شرکت نظارت و دخالت داشته باشند شرکت عمومی نامیده می شود و به دلیل اینکه در راستای ایجاد شغل است کار آفرینی خوانده می شود.

 • ثبت شرکت تک سهامدار

این نوع شرکت برای افرادی است که قصد فعالیت قانونی و حقوقی دارند ولی ترجیح می دهند با کسی شریک نبوده و به تنهایی این کار را انجام دهند. در واقع این نوع شرکت ها تنها یک بنیانگذار یا سهامدار دارند. این فرد در شرکت همه کاره و مسئول تمامی تعهدات می باشد.

 

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 امتیاز, میانگین: 5.00 از 5)
Loading...

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.
طراحی توسط: فلاح نت