شماره تماس : 23-88641720

ژاپن

ژاپن

تراول ژاپن

پایتخت توکیو
زبان ژاپنی
نوع حکومت مشروطه سلطنتی
جمعیت  126760000
میزان آب   0.8 درصد
مساحت   377،873 کیلومتر مربع
واحد پول  ین
پیش شماره تلفن +81
جهت رانندگی چپ
دامنه اینترنتی  jp.ژاپن کشوری در شرق قاره آسیا می باشد. این کشور از تعداد زیادی از جزیره در کنار یکدیگر تشکیل شده که در نزدیکی خط ساحلی کشور های کره، چین و روسیه قرار گرفته است. اقیانوس آرام در شرق این کشور و دریای ژاپن در غرب آن واقع شده است. بیشتر جمعیت این کشور در 4 جزیره از این کشور زندگی می کنند. بزرگترین و پر جمعیت ترین جزیره، جزیره Honshu می باشد. Honshu هفتمین جزیره بزرگ جهان است که در توکیو، پایتخت ژاپن و بزرگترین شهر آن واقع شده است. ژاپنی ها نام کشورشان راNippon  یا Nihon می گویند، که در زبان ژاپنی به معنای منشاء خورشید است. نوع حکومت این کشور مشروطه سلطنتی است که مقام اول این حکومت، امپراطور نامیده می شود.

تاریخچه

اولین سند تاریخی درباره ژاپن در دست نوشته های چینی ها یافت شده است که بر اساس یکی از این دست نوشته ها کشور های زیادی در مکان حاضر ژاپن در جنگ با یکدیگر بوده اند. قوی ترین کشور در بین آن ها، کشوری بوده که توسط یک ملکه فرمانروایی می شده است و یکپارچگی و صلح را بین تمام کشور ها به وجود آورد. پس از قرن پنجم و ششم زمانی که کره ای ها و چینی ها به ژاپنی ها تکنیک نوشتاری چینی را آموزش دادند، آنها شروع به نوشتن تاریخ خود کردند. همسایگان این کشور به ژاپنی ها بوداییسم را آموزش دادند و ژاپنی ها تغییرات زیادی را در آن اعمال کردند. برای مثال ژاپنی ها ایده هایی مانند ZEN را وارد بوداییسم کردند.

کشور چین در دوران باستان و قرون وسطی ایده های فرهنگی زیادی را به ژاپنی ها داد. ولی رابطه این دو کشور در آینده ضعیف تر شد که  دلیل آن 2 حمله ی چین به ژاپن در قرن 13 میلادی بود که  مغول ها برای تصاحب ژاپن تلاش می کردند ولی موفق نشدند.

ژاپنی ها در قرن 16 میلادی با اروپایی ها ارتباط بر قرار کردند. پرتغالی ها اولین اروپایی هایی بودند که از ژاپن بازدید کردند و پس از آن مردم اسپانیا، انگلستان و هلند برای بازرگانی به این کشور رفتند و همچنین دین مسیحیت را همراه خود بردند. در ابتدا رهبران ژاپن به اروپایی ها خوش آمد گفتند ولی از آنجایی که اروپایی ها فتوحات زیادی داشتند. ژاپنی ها به دلیل ترس از تسخیر شدن کشورشان، تنها اجازه ورود به بخشی از شهر ناگاساکی را به اروپایی ها دادند. از آن پس فقط مردم کره و هلند اجازه رفت و آمد به ژاپن را داشتند که زیر نظر و کنترل شدید دولت ژاپن قرار می گرفتند.

بازدید از ژاپن در سال 1854 به دستور فرمانده ای به نام Matthew Perry آزاد شد که دلیل آن استفاده آمریکایی ها از بنادر اروپایی بود. فرمانده perry کشتی هایی پر از صلاح های جنگی به بنادر ژاپن می آورد که برای ترساندن ژاپنی ها برای عقد قراردادی از این صلاح ها استفاده می کرد. این قرارداد جدید که میان ژاپن و اروپایی ها و آمریکایی ها بسته شد باعث تغییرات زیادی در فرهنگ ژاپن شد. امپراطوری ژاپن بوجود آمد و قدرت زیادی به دست آورد و برای تسخیر کردن کشور های همسایه تلاش می کرد. ژاپن به کره و تایوان حمله کرد و جنگ هایی با روسیه داشت که به جنگ جهانی دوم ختم شد و ژاپن با نازی های آلمان و فاشیست های ایتالیا متحد شد. ژاپن در سال 1941 به بندری در هاوایی که پایگاه نظامی آمریکایی ها بود حمله کرد و کشتی ها و هواپیما هایشان ا از بین برد. این واقعه باعث درگیری آمریکا در جنگ جهانی دوم شد. جنگ میان آمریکا و ژاپن همچنان به نفع پیروزی آمریکایی ها ادامه داشت. آمریکا برای تسلیم کردن ژاپن شروع به بمب گذاری شهر های مختلف ژاپن کرد و سپس  برای خاتمه دادن به این جنگ 2 بمب اتمی به شهر های هیروشیما و ناگاساکی انداخت. در این بمب گذاری حدود 150 هزار شهروند کشته شدند. در آخر ژاپن پیروزی آمریکا را قبول کرد و قراردادی با آمریکا بر مبنای اینکه دیگر هیچوقت با یکدیگر به جنگ نمی روند، امضا کرد.

موقعیت جغرافیایی

کشور ژاپن مجموع 6852 جزیره در غرب اقیانوس آرام می باشد. بزرگترین جزیره ی این کشور Honshu، hokkaido، Shikoku و Kyushu نام دارند. و همچنین 6000 جزیره کوچک دیگر هم در اطراف آنها قرار دارند. این کشور توسط دریای ژاپن از قاره آسیا جدا شده است. در مرکز ژاپن کوه های آتشفشانی زیادی قرار گرفته اند که برخی از این آتشفشان ها همچنان فعال هستند. در ژاپن سالیانه حدود 1500 بار زلزله رخ می دهد. بزرگترین زلزله اخیر این کشور در سال 2011 اتفاق افتاد که به دلیل قطعی برق نیروگاه های هسته ای و از کار افتادن آنها، صدمات زیادی به شهر های اطرافشان وارد کردند.

حدود 73 درصد از ژاپن را جنگل ها، کوه ها و مکان های نا مناسب برای زندگی تشکیل داده اند. بنابراین بیشتر مناطق مسکونی در قسمت های ساحلی کشور قرار دارد که متراکم بودن فراوان جمعیت در این کشور می شود.

حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی در کشور ژاپن بسیار مدرن و پیشرفته می باشد و به دلیل رواج حمل و نقل ریلی، از انرژی کمتری برای جابجایی هر فرد استفاده می شود. حمل و نقل در ژاپن نسبت به کشور های دیگر هزینه ی بالایی دارد و استفاده از ماشین شخصی مالیات زیادی دارد و همچنین هزینه عوارض جاده های بین شهری هم بالا است. این کشور بودجه عظیمی را برای ساخت جاده ها صرف کرده است و حدود 1 میلیون کیلومتر جاده از این آسفالت شده است. ژاپن 176 فرودگاه دارد و بزرگترین فرودگاه داخلی آن فرودگاه heneda است که به عنوان شلوغ ترین فرودگاه آسیا شناخته می شود. از بزرگترین فرودگاه های بین الملل این کشور می توان به  Narita International Airport در محدوده شهر توکیو و Kansai International Airport در محدوده شهر اوساکا می توان اشاره کرد. همچنین بزرگترین بندر این کشور، بندر Nagoya  می باشد.

حمل و نقل عمومی در ژاپن به خصوص در شهر های بزرگ بسیار کار آمد می باشد و به دلیل جابجایی تعداد زیادی از مسافران در زمان کم شهرت بسیاری دارد.

فناوری و تکنولوژی

ژاپن کشوری پیشرو در زمینه تحقیقات علمی به خصوص در علوم طبیعی و مهندسی می باشد. این کشور با 700 هزار محقق بودجه ی 130 میلیارد دلاری را به تحقیقات علمی اختصاص داده است و 22 جایزه نوبل در بخش های فیزیک، شیمی و داروسازی دارد. دانشمندان ژاپن همواره در تلاش برای پیشرفت در علم هایی مثل کشاورزی، الکترونیک، رباتیک صنعتی، فیزیک نور، شیمی و بخش های مختلف مهندسی هستند. ژاپن در تولید و استفاده از ربات رتبه اول را در جهان دارد و در سال 2013، 20 درصد از روبات های صنعتی دنیا را داشته است. این کشور از نظر تعداد مهندسان و تکنسین ها رتبه سوم را در جهان دارد. در هر 10 هزار کارمند این کشور 83 نفر از آنها  مهندس یا تکنسین هستند. ژاپن در علم الکترونیک و ساخت خودرو بسیار شناخته شده است و در مقایسه با کشور های دیگر تولیدات ژاپن در صنایع الکترونیک و خودرو سازی بسیار بالا می باشد. برند های fujifilm ،canon ،Nintendo ،panasonic ،toyota ،Nissan و Honda از تولیدات ژاپن می باشد که شهرت جهانی دارند. تخمین زده شده است که 16 درصد از طلا و 22 درصد از نقره ی دنیا در تولیدات الکترونیک ژاپن استفاده شده است.

ورزش

ورزش های این کشور ریشه در فرهنگ و تاریخ مردم ژاپن دارد. ژاپن ورزش های سنتی زیادی اعم از سومو، کاراته، جودو و کندو دارد. همچنین ورزش های دیگری مانند بیسبال، فوتبال، گلف، ژیمناستیک و اسکی هم در این کشور رواج دارند که از فرهنگ و کشور های غربی وارد ژاپن شده اند. یکی از پرطرفدار ترین ورزش های این کشور کشتی می باشد که به زبان محلی به آن puroresu می گویند. این ورزش در قبل از جنگ جهانی دوم در ژاپن شناخته شد ولی پس از ظهور شخصی به نام Rikidōzan این ورزش شهرت بسیاری پیدا کرد و در سال 1950 او را به عنوان پدر ورزش puroresu اعلام کردند.
در ژاپن شرکت در گروه های ورزشی نقش مهمی در دوران تحصیل دانش آموزان دارد و شرکت در این گروه ها به دانش آموزان رفتار اجتماعی را آموزش می دهد برای مثال دانش آموزان در این گروه ها keigo (روش صحبت مودبانه و رسمی)، احترام گذاشتن و رسم و رسومات را آموزش می بینند.

المپیک تابستان و زمستان سال 1940 که برنامه ریزی شده بود در ژاپن برگزار شود، به دلیل جنگ جهانی دوم کنسل شد. با این حال ژاپن 3 مرتبه میزبان بازی های المپیک بوده است و برای چهارمین میزبانی خود مورد تایید قرار گرفته است. المپیک تابستانه 1964، المپیک زمستانه 1972 و المپیک زمستانه 1998 در این کشور برگزار شده است و المپیک تابستانه 2020 در این کشور برگزار خواهد شد.

اقتصاد

اقتصاد کشور ژاپن بسیار پیشرفته و بازار گرا است. ژاپن سومین کشور در تولید ناخالاص داخلی (GDP)، چهارمین کشور در برابری قدرت خرید (PPP) و دومین کشور با اقتصاد توسعه یافته در جهان می باشد. همچنین این کشور سومین کشور برتر در ساخت اتوموبیل، برترین کشور در زمینه تولید کالا الکترونیک و خلاق ترین کشور در زمینه ثبت اختراع می باشد. ژاپن رقابت شدیدی در زمینه تولید و ساخت با کشور های چین و کره جنوبی دارد، با این حال در درجه اول به ساخت کالاهایی با تکنولوژی پیشرفته مانند ابزار های نوری، وسایل نقلیه هیبریدی و رباتیک تمرکز و اصرار زیادی دارد.

اقتصاد ژاپن در 3 قرن گذشته پیشرفت های زیادی داشته است و از پیشرفت اقتصادی سریع این کشور پس از جنگ جهانی دوم به عنوان یک معجزه یاد می کنند. با راهنمایی و کمک وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در دهه 60 میلادی 10 درصد، در دهه 70 میلادی 5 درصد و در دهه 80 میلادی 4 درصد رشت اقتصادی داشته است و از سال 1978 تا سال 2010 به عنوان دومین کشور با اقتصاد برتر شناخته شده بوده است تا زمانی که دولت چین از ژاپن پیشی گرفت و در رتبه دوم قرار گرفت.

ژاپن دارای کوه ها و آتشفشان های زیادی می باشد و برای حمایت از رشد اقتصادی خود از منابع طبیعی کشور استفاده های فراوانی می کند. بنابر این کشور ژاپن صادراتی زیادی به کشور های دیگر در زمینه های مختلف دارد. ژاپن در کنار آمریکا و اتحادیه اروپا سومین کشور برتر در صادرات محصولات کشاورزی و همچنین یکی از مهم ترین و برترین کشور ها در صادرات ماهی و محصولات دریایی می باشد.

 

کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری

کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری از بخش های اساسی و مهم در اقتصاد ژاپن می باشد. این بخش از فعالیت های صنعتی ژاپن به همراه استخراج از معدن تنها 1.3 درصد از تولید ناخالص ملی این کشور را تشکیل می دهند. تنها 20 درصد از خاک این کشور قابل کشت و زراعت می باشد با این حال دولت این کشور هر ساله بودجه زیادی را برای رشد این صنعت در نظر دارد. صنایع کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری تا دهه 40 میلادی اقتصاد ژاپن را تحت سلطه خود داشته است. در قرن 19 ام این بخش از صنعت 80 درصد از استخدام مردم کشور را به عهده داشته اند.

دو سوم از خاک ژاپن را جنگل ها تشکیل می دهند و 40 درصد از درختان جنگل های این کشور به وسیله دست بشر کاشته شده اند. بسیاری از این درختان پس از جنگ برای تولید مصالح برای ساخت و ساز کاشته شد اما پس از رشد اقتصادی، ژاپن از سیمان به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد. بنابراین صادرات چوب مورد توجه بیشتری قرار گرفت و در حال حاضر برخی از جنگل های این کشور به شدت انبوه می باشند و نیاز به هرس کردن و خلوت شدن دارند. در سال 2015 صنعت جنگلداری ژاپن حدود 20 میلیون متر مکعب چوب تولید کرده است و بخش زیادی از آن به تولید قارچ مربوط می شود.

مرکزیت پیشرفت صنعت ماهیگیری ژاپن در بازار Tsukiji fish market شهر توکیو قرار گرفته است. این بازار بزرگترین بازار عمده فروشی ماهی و محصولات دریایی در جهان برای ماهی های تازه، یخ زده و غذا های دریایی فرآوری شده می باشد. همچنین این کشور تکنیک های بسیار پیشرفته ای برای ماهیگیری دارد که با استفاده از این تکنیک ها ماهی ها را پرورش و در دریا و رودخانه ها برای تولید مثل رها می کند. ژاپن بیش از 2000 اسکله و بندر دارد که در شهر های مختلف این کشور قرار گرفته اند. همچنین بزرگترین شرکت هایی که در صنعت ماهیگیری این کشور فعالیت دارند شرکت های Nippon Suisan Kaisha و Maruha Nichiro می باشند که در هر کدام از آنها بیش از 10 هزار کارمند مشغول به کار هستند.

زمین شناسی

کشور ژاپن از 6852 جزیره تشکیل شده است. در سال 2018 مساحت این کشور 377973 کیلومتر مربع بوده است. ژاپن بزرگترین کشور جزیره ای در شرق آسیا می باشد و ششمین خط ساحلی بلند را در دنیا دارد. حدود 73 درصد از این کشور را جنگل ها، کوه ها و مکان های غیر استفاده برای زندگی، استفاده و کشاورزی تشکیل داده اند بنابراین ژاپن به عنوان یکی از کشور ها با جمعیت بسیار متراکم در جهان شناخته شده است. کشور ژاپن 108 آتشفشان فعال دارد. در قرن 20 ام میلادی تعدادی آتشفشان جدید ظاهر شدند. سالیانه تعداد زیادی زلزله در ژاپن رخ می دهد که برخی از آنها تبدیل به سونامی می شوند که اثرات بسیار مخربی به بار می آورند. در زلزله سال 1923 در توکیو بیش از 140 هزار نفر جان خود را از دست دادند. همچنین زلزله های مخرب دیگری در سال های اخیر در این کشور رخ دادند. زلزله 9.1 ریشتری در سال 2011 رخ داد و باعث سونامی بزرگی شد. تعداد زلزله های سالیانه این کشور بسیار زیاد می باشد که این کشور را در رتبه 15 ام در بالاترین خطر بروز حوادث طبیعی قرار داده است.

آب و هوا

آب و هوای ژاپن عمدتا معتدل می باشد اما آب و هوای آن از شمال تا جنوب آن بسیار متفاوت است. ژاپن با توجه به آب و هوای متفاوت در مناطق مختلف از لحاظ جغرافیایی به 6 بخش مختلف تقسیم می شود که شامل هوکایدو، دریای ژاپن، دریای آرام، هایلند مرکزی، دریای ستو و جزایر ریوکیو می شود. متوسط دمای هوا در زمستان های ژاپن 5 درجه سانتیگراد و متوسط دمای هوای تابستان های این کشور 25 درجه سانتیگراد می باشد. گرمترین دمای ثبت شده در این کشور 41 رجه سانتیگراد می باشد که در 23 جولای سال 2018 رخ داده است. فصلبارانی در ماه می در Okinawa شروع می شود و در اواخر ماه جولای به Hokkaido می رسد. فصل بارانی در Honshu اواسط ماه جون شروع می شود و حدو 6 هفته ادامه دارد. در اواخر تابستان و اوایل پاییز منطقه typhoons شاهد بارش باران های شدیدی می شود.

 

صنعت گردشگری

ژاپن در سال 2015 از نزدیک به 20 میلیون گردشگر استقبال کرده است، این رقم در سال 2016 حدود 21.8 درصد افزایش داشت و تعداد گردشگران بازدید کرده از این کشور به 24 میلیون رسیده است. تعداد گردشگران کشور ژاپن در دهه گذشته دو برابر شده اند و در سال های اخیر صنعت گردشگری باعث ایجاد پیشرفت های زیادی در اقتصاد این کشور شده است. هدف دولت ژاپن در سال 2008 رساندن تعداد گردشگران به 20 میلیون نفر تا سال 2020 بوده است که پس از رسیدن به این هدف در سال های اخیر، دولت ژاپن استقبال از 40 میلیون گردشگر تا سال 2020 و 60 میلیون گردشگر تا سال 2030 را هدف جدید خود قرار داده است. این کشور 20 میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو دارد که شامل قلعه Himeji و آثار تاریخی کیوتو باستان می شود. از مشهور ترین مقاصد گردشگری این کشور می توان به توکیو، هیروشیما، کوه فوجی و چشمه های آبگرم اشاره کرد. ژاپن در سال 2016 برای تعداد گردشگران ورودی رتبه 16 ام را داشته است و در سال 2017 به گزارش Travel and Tourism Competitiveness  رتبه چهارم را در 141 کشور در زمینه گردشگری داشته است که بهترین رتبه در کشور های آسیایی بوده است. همچنین این کشور دارای رتبه های بالایی در موضوعات سلامتی و تمیزی، امنیت و منابع فرهنگی داشته است. بیشترین تعداد گردشگرانی که از ژاپن بازدید می کنند از کشور کره جنوبی می باشند و همچنین گردشگران چینی بیشترین پول را هنگام سفر به ژاپن خرج کرده اند، گردشگران چینی در سال 2011 حدود 2.4 میلیارد دلار در ژاپن خرج کرده اند که یک چهارم از کل مبلغ خرج شده توسط گردشگران را در آن سال تشکیل می دهد.

کوه فوجی مرتفع ترین  قله ژاپن می باشد و به عنوان یکی از مهم ترین و منحصر به فرد ترین مکان های طبیعی با منظره ای بسیار زیبا می باشد. قلعه Himeji یکی از بنا های ثبت شده در لیست میراث فرهنگی این کشور است که از زیبا ترین منظره های آن می توان به زمانی اشاره کرد که شکوفه های درخت گیلاس در حساط این قلعه نمایان می شوند. 

مذهب

طبق ماده 20 قانون اساسی ژاپن ، این کشور دارای آزادی مذهبی کامل می باشد. طبق آمار 84 تا 96 درصد مردم ژاپن پیرو دین Shinto (دین بومی مردم ژاپن) می باشند. این آمار بر اساس ارتباط مردم با معابد گرفته شده است. تعداد معابد دین Shinto در ژاپن حدود 100 هزار می باشد و مطالعات نشان داده است که فقط 30 درصد از مردم ژاپن خودشان را متعلق به یک دین می دانند و حدود 70 تا 80 درصد از مردم خودشان را متعلق به هیچ دینی نمی دانند. با این حال مشارکت مردم در امور مذهبی مانند فستیوال های مذهبی و اولین بازدید از معابد در سال نو بسیار بالا می باشد. دین های Taoism و Confucianism از چین وارد کشور ژاپن شده اند و تاثیرات زیادی بر باور ها و اعتقاد مردم داشته اند. همچنین خیابان های ژاپن در فستیوال مذهبی Tanabata، مراسم Obon و کریسمس تزئین می شوند.

دین مسیحیت اولین بار در سال 1549 با آغاز فعالیت Jesuit ها وارد کشور ژاپن شد. امروزه حدود 2 درصد از مردم ژاپن مسیحی می باشند که اکثرشان در بخش غربی کشور ساکن هستند. بالاترین درصد مسیحیان در استان ناکازاکی ساکن می باشند که در سال 1995 حدود 5 درصد از جمعیت این منطقه را تشکیل می دادند. در سال 2007 تعداد 32036 کشیش مسیحی در این کشور ساکن بوده اند. در قرن گذشته دین مسیحیت و فرهنگ های آن در کشور ژاپن رواج زیادی داشته است و مردم ژاپن مراسم هایی مانند روز ولنتاین، برگزاری عروسی به سبگ وسترن و کریسمس را در کشورشان مانند مسیحی ها جشن می گیرند.

دین اسلام در این کشور متعلق به افراد مهاجر از کشور های اندونزی، بنگلادش، پاکستان و ایران می باشد و اکثر ژاپنی های مسلمان، کسانی هستند که به دلیل ازدواج با مسلمانان دینشان را تغییر داده و به اسلام رو آورده اند. مرکز پژوهشی pew تعداد مسلمانان ساکن در ژاپن را در سال 2010 حدود 185 هزار نفر تخمین زده است.

از دیگر مذاهب این کشور به هندو، یحودیت، Sikhism و بهائی می توان اشاره کرد. همچین از اواسط قرن 19 ام جنبش های مذهبی مختلفی در این کشور شکل گرفته است.

جمعیت

جمعیت کشور ژاپن 126 میلیون نفر تخمین زده شده است که 80 درصد این جمعیت در جزیره Honshū ساکن هستند. به دلیل وجود زمین های ناهموار و کوه با 66 درصد جنگل و مراتع، اکثر جمعیت این کشور در مناطق شهری، ساحل ها و دشت ها متراکم شده اند. اکثر جمعیت این کشور در شهر ها زندگی می کنند و فقط 5 درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. در سال 2010 حدود 90 درصد از جمعیت ژاپن در شهر ها ساکن بوده اند. شهر توکیو در سال 2018 جمعیت 13.8 میلیون نفر داشته است. این شهر در Greater Tokyo Area قرار دارد که بزرگترین جامعه شهری دنیا با جمعیت حدود 38 میلیون نفر می باشد، مساحت این منطقه 13500 کیلومتر مربع است که از تراکم جمعیت بالایی برخوردار می باشد. جامعه ژاپن از لحاظ زبانی، فرهنگی و قومی همگن و مشابه می باشند، 98 درصد از جمعیت این کشور ژاپنی هستند و درصد خیلی پایینی از جمعیت را افراد خارجی تشکیل می دهند.
مردم کشور ژاپن دارای بالاترین طول عمر نسبت به تمام کشور های دنیا می باشند. طبق پیش بینی ها طول عمر افراد متولد شده بین سال های 2010 تا 2015 حدود 85 سال و 6 ماه خواهد بود. پس از جنگ جهانی دوم متولد شدن کودکان در ژاپن رونق بسیار زیادی گرفت که به این دلیل در حال حاضر جمعیت کشور ژاپن به سرعت در حال پیر شدن می باشد. در سال 2012 حدود 24 درصد از جمعیت این کشور بالای 65 سال بوده اند که آمار ها نشان می دهد این رقم تا سال 2050 به بیش از 40 درصد خواهد رسید. در 15 سپتامبر سال 2018 برای اولین بار از هر 5 ژاپنی، سن 1 نفرشان بالای 70 سال بوده اند. 26 میلیون و 18 هزار نفر از جمعیت کشور ژاپن دارای سن بالاتر از 70 سال می باشند که این رقم حدود 20 درصد از جمعیت این کشور ا تشکیل می دهد. تعداد زنان مسن در این کشور 20 میلیون و 12 هزار نفر و تعداد مردان مسن 15 میلیون و 45 هزار نفر می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.