شماره تماس : 23-88641720

آفریقا

عکس آفریقا

افریقا

قاره افریقا  دومین قاره پهناور کره زمین از نظر سطح سرزمین های خشکی و جمعیت ساکن می باشد. این قاره دارای 54 کشور مستقل است. قاره افریقا توسط دریای مدیترانه از شمال، اقیانوس اطلس از غرب، دریای سرخ در شمال شرقی و اقیانوس هند در جنوب شرقی احاطه شده است.

افریقا سرزمین وسیعی دارد  که بیش از 800 کیلومتر یا 5000 مایل از شمال به جنوب و 7500 کیلومتر یا 4800 میال از شرق به غری از جمله جزایر این قاره کشیده شده استو طیف گسترده و وسیعی از مردمانی با فرهنگ ها، رنگ پوست، ادیان و اقلیت های مختلف در آن زندگی می کنند.

بزرگترین رودخانه جهان یعنی رود نیل با 6650 کیلومتر طول در این قاره واقع شده است که از بروندی سرچشمه می گیرد و تا مصر ادامه دارد. در حالی که رودخانه کنگو در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو به عنوان دومین رودخانه بزرگ جهان با عمقی بیش از 230 متر در برخی از نقاط نیز در همین قاره واقع شده است.

کوه تانزانیا در کوهستان کالیمانجاروبزرگترین بلندترین قله کوه دنیا در ارتفاع 5890 متری یا 19340 فوتی نیز در این قاره خودنمایی می کند و دریاچه جیبوتی به عنوان دومین مرکز سطح پایین کره زمین یا کمترین عمق کره زمین، شورترین دریاچه خارج از قطب جنوب و یکی از داغ ترین مناطق کره زمین هم در این قاره مستقر شده است.

هرچند که اغلب مسافران و مردمانی که به این قاره زیبا سفر می کنند به دنبال گشت و گذار در این قاره هستند ولی این قاره شرایط بی انتهایی برای ماجراجویی دارد.

 خرید صنایع دستی از بازارهای سنتی ، سفر با کاروان های طارق و شتر به دل دل صحرا، بازدید از روستاهای پایگمی(pygmy )،  سفر به کانون جنگل و بازدید گوریل ها، قدم زدن در جزایر گرمسیری در مجاورت اقیانوس هند، تجربه بازدید از بهترین مناطق حفاظت شده حیات وحش جهان، مزه کردن انواع غذاهای عجیب و غریب و سنتی سرزمین های مختلف افریقا،  سفر با قایق های ماجراجویانه بر روی رودخانه ها، سفر با راه آهن استعماری در سراسر ساوانا و بسیار بسیار ماجراجویی های دیگر را تنها در افریقا می توانید تجربه کنید.

افریقا قاره ای بسیار متنوع است و تمامی کشورهای این خطه از کره زمین و حتی مناطق مختلف در یک کشور دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود هستند. هرچند برخی خیال می کنند که وقتی نامی از افریقا به میان می آید افریقا تنها یک کشور است ولی وقتی به ابعاد این قاره نگاه کنید و انواع رنگ ها و زبان ها و قومیت ها را در 54 کشور مختلف ببینند متعجب خواهند شد و باید اینگونه گفت که کاملا بی انصافی است که کل افریقا را به عنوان یک کشور بدانیم.

افریقای امروزی قاره ای با شهرک های بسیار زیاد توسعه یافته  و شلوغ است که با ترکیبی از مناظر طبیعی و  شگفت انگیر متنوع و زیبا با هم آمیخته شده اند. هرچند در بسیاری از کشورهای افریقایی آثار جنگ و قحطی و فقر را به خوبی می توان به نظاره نشست و مشاهده کرد ولی تمامی این کشورها با صلح و دوستی مثال زدنی با هم مسالمت می کنند و زندگی خوبی دارند.

مناطق مختلف افریقا

افریقا را باید بر اساس نقشه این قاره به قسمت های مختلف تقسیم کرد که عبارتند از:

 • شمال افریقا

در این قسمت کشورهای الجزایر، مصر، لیبی، مراکش، تونس و ساهارای غربی قرار دارند. این کشورها را کشورهای سواحل جنوبی دریای مدیترانه هم می نامند

 • ساحل افریقا

کشورهای چاد، مالی، موریتانی، نیجر و سودان  در این قسمت افریقا قرار دارند. این قسمت افریقا قسمت بیابانی و سوانایی افریقا است و بیش از نیمی از بیابان های جنوبی ساهارا و قیمت ساحل افریقا را تشکیل می دهند.

 • افریقای غربی

کشورهای گینه، گینه بیسائو، لیبریا، نیجریه، سنگال، سیرالئون، توگو، بنین، بورکینا فاسو، غنا ، گامبیا، ساحل عاج وکیپ ورد در این منطقه افریقا واقع شده اند. این کشورهای را کشورهای ساحل آتلانتیک استوائی هم می نامند.

 • افریقای مرکزی

در این قسمت از مرکز افریقا کشورهای آنگولا، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، گینه استوایی، گابن، سائوتومه و پرینسیپ، سودان جنوبی واقع شده اند. کشورهای قلب و مرکزی افریقا.

 • افریقای شرقی

شامل کشورهای بوروندی، کومور، جیبوتی، اریتره، اتیوپی، کنیا، ماداگاسکار، موریس، میوته، رونیون، رواندا، سیشل، سومالی، تانزانیا، اوگاندا در شرق افریقا واقع شده اند. این کشورها شامل سرزمین های مجاور دریای سرخ و اقیانوس هند می باشند.

 • جنوب افریقا

کشورهای بوتسوانا، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، نامیبیا، آفریقای جنوبی، سوازیلند، زامبیا، زیمبابوه از کشورهای جنوبی افریقا هستند که در لبه جنوبی قاره افریقا واقع شده اند.

سایر سرزمین های دیگر افریقایی

به غیر از کشورها و مناطق فوق کشورهای دیگری نیز در افریقا و جزئی از این قاره محسوب می شوند هرچند به عنوان سرزمین های افریقایی شناخته نمی شوند و مالکیت آنها در اختیار این سرزمین ها نیست. از این دست سرزمین ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • جزایر واقع در اقیانوس اطلس

جزایر قناری ( اسپانیا) ، جزایر مادیرا (پرتغال)، سنت هلنا، ارتدکس و تریستان دا کونه (انگلستان) .

 • سرزمین های تحت سلطه اسپانیا

سیوتا و ملیلا

 • جزایر واقع شده در اقیانوس هند

جیره مایوت ( فرانسه) رینیون ( فرانسه) و سوکوتا ( یمن )

شهرهای مهم افریقا

 • الجزایر: پایتخت کشور الجزایر. شمالی ترین پایتخت و بزرگترین شهر در ساحل دریای مدیترانه. این شهر زیبا ترکیبی از معماری تاریخ مستعمره اروپا و مدینه عربستان را نشان می دهد
 • آکرا : پایتخت کشور غنا و یکی از کشورهای دیدنی و مورد علاقه مسافران و تورییست ها در غرب افریقا
 • آدیس آبابا: پایتخت بزرگ کشور اتیوپی و مرکز استقرار بسیاری از سازمان های بزرگ بین المللی غیر دولتی و سازمان اتحادیه افریقا
 • قاهره: بزرگترین شهر در افریقا با آثار تاریخی ارزشمند از مصر باستان
 • شهرکیپ : مادر شهرهای افریقای جنوبی با با کوهستان تیبل و بسیاری از آثار دیدنی و گردشگری دیگر
 • داکار: پایتخت زیبای سنگال و غربی ترین شهر افریقایی
 • یوهانسبورگ : بزرگترین شهر آفریقای جنوبی و شاید مهم ترین مرکز اقتصادی و دارای قاره افریقا
 • لوندا : پایتخت کشور آنگولا که یکی از شهر های رنسانسی زیبا در در صده های گذشته بوده است.
 • مراکش: شهری بسیار زیبا با ترکیبی از سازه ها و هنر باستان و مدرن
 • نایروبی : پایتخت کشور کنیا و بزرگترین شهر در شرق افریقا

کشورها / شهرها:

[ShowChildsPage]

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.