شماره تماس : 23-88641720

مراکش

کشور مراکش

پایتخت : رباط

حکومت : تحت سلطنت قانون اساسی دولتی

ارز رایج : درهم مراکشی

مساحت : 446,550 کیلومتر مربع

زمین خشکی : 446,300 کیلومتر مربع

مساحت آبی : 250 کیلومتر مربع

جمعیت : 32,725,847 ( بر اساس سرشماری سال 2006 )

زبان رسمی : عربی

زبان تجاری و کسب و کار: فرانسوی و اسپانیایی

مذهب : 98.5 درصد مسلمان، 1.3 مسیحی و 0.02 درصد یهودی

برق : 220V, 50Hz ( پلاگین اروپایی)

کد کشور: 212+

منطقه زمانی : UTC/UTC+1

درباره مراکش

مراکش یک کشور آفریقای شمالی است که دارای خطوط ساحلی اقیانوس اطلس شمالی و دریای مدیترانه است.  مراکش از موکوئی های صحرای غربی افریقا در سال 1973 استقلال یافت . این کشور دارای مرز مشترک با الجزایر در شرق و سرزمین های تحت سلطه اسپانیایی در آفریقای شمالی در سوتا و ملیله در ساحل دریای مدیترانه در شمال می باشد. این کشور درست در مقابل تنگه جبل الطارق در جبل الطارق می باشد.

از نظر قومیتی مراکش به طور عمده از مردم عرب و یا بربر تشکیل شده و در کل ترکیبی از عرب و بربر هستند . عمده افراد بربر در مناطق کوهستانی کشور مراکش و مناطق ساحلی این کشور سکونت دارند  که هر یک دارای زبان و فرهنگ خاص خود می باشند.

در برخی از قسمت های این کشور پناهجویانی از کشورهای اسپانیا و پرتغال که مهاجر نشین تلقی می شوند  و از قسمت های باز پی گیری شده امپراطوری اسپانیا گریخته اند سکونت دارند و از قرن شانزدهم  تا امروز در این کشور هستند.

مبارزه طولانی برای استقلال از کشور فرانسه مردمان مراکش داشته اند و این مبارزه در نهایت در سال 1956 نتیجه دا د و مراکش مستقل شد. شهر بین المللی تانگیر در همان زمان به به کشور جدید انتقال یافت و در سال 1975 بسیاری از سرزمین های این کشور که در سلطه اسپانیا بود نیز به حکومت و قلمرو مراکش اضافه شدند.

اصلاحات اساسی سیاسی به مرور زمان  در دهه 1990 شکل گرفت و نتیجه آن شکل گیری مجلس نمایندگانی دو گانه در سال 1997 بود هر چند همچنان قدرت اول مملکت در مراکش بر عهده شاه است.

مطبوعات این کشور عمدتا زیر نظر دولت فعالیت می کنند حتی اگر روزنامه و جرایدی هم باشند که بصورت آزاد و مستقل عمل کنند باز زیر نظر دولت هستند. این وضعیت به دلیل انتقاد هایی بود که از وضعیت دولت نسبت به شرایط موقعیت ساهاری غربی شکل گرفت ایجاد شد.

سیاست های خارجی کشور مراکش  با همسایگان عرب خود متفاوت است. در طول جنگ سرد کشور مراکش عمدتا با قدرت های غربی اروپایی و ایالات متحده متحد بود و نه بلوک شرق این در حالی بود که سایر کشور های عربی یا بی طرف بودند و یا طرفدار کشور شوروی سابق بودند.

عمدتا فعالیت های اقتصادی مردم و کشور مراکش بر پایه کشاورزی ، فسفات، گردشگری و منسوجات پایه گذاری شده است. 

این کشور دو مشکل اساسی برای پیشرفت های خود همچنان دارد که وجود تداوم فساد گسترده در کشور و نیاز به بهبود در شرایط آموزش و پرورش این کشور را باید عنوان کرد.

 

الکتریسیته و ولتاژ برق در کشور مراکش

ولتاژ برق مورد استفاده در کشور مراکش بصورت کلی 220 ولت است و سوکت های برق به صورت دو پین هستند که به عنوان پلاگین اروپایی شناخته می شوند.

 البته استفاده از پلاگین اروپایی در این روزها بصورت یک استاندارد بین المللی در آمده است که در سراسر قاره اروپا و بخش های زیادی از خاورمیانه و همچنین در بسیاری از کشور های افریقایی و آمریکای جنوبی و آسیای مرکزی  و کشورهای جمهوری سابق شوروی از این نوع برق استفاده می شود و مراکش نیز از جمله کشورهایی است که از این ولتاژ و پلاگین استفاده می کند.

 به همین دلیل در بسیاری از کیت ها و مناطق بین المللی و ترمینال ها و … از پلاگین های بین المللی اروپایی استفاده شده است.

افرادی که از وسایل الکترونیکی 110 ولتاژی آمریکایی و کانادایی استفاده می کنند باید بسیار مراقب وسایل خود باشند. بدون استفاده از آداپتورهای مخصوص به راحتی دستگاه آنها آسیب خواهد دید  و حتی برای استفا ده از آداپتور هم باید دقت داشته باشید که از آداپتورهای استاندارد استفاده نمایید.

اگر از دستگاه های دو ولتاژه استفاده می کند که هر دو نوع ولتاژ 110 و 220 ولتاژ را ساپورت می کنند باید گزینه 220 را فعال کنید در غیر اینصورت باید حتما آداپتور مخصوص وسیله را همراه داشته باشید.

تعطیلات رسمی در مراکش

بزرگترین رویداد در تقویم کشور مراکش ماه رمضان است. این ماه که در همه کشورهای مسلمان گرامی داشته می شود ماهی است که همه مسلمانان اقدام به روزه گرفتن می کنند. مسلمانان با عدم نوشیدن و خوردن در طول روز و از زمان طلوع آفتاب تا غروب خورشید  این ماه را گرامی می دارند.

از این رو در صورت مسافرت در ماه رمضان به مراکش در نظر داشته باشید که بیشتر رستوران ها و کافه ها در این شهر در طول روز تعطیل هستند و تنها تعداد کمی از این مراکز تنها در مناطق توریستی برای ارائه خدمات به گردشگران باز هستند.

البته مسافرت در این زمان هیچ محدودتی در مراکش ندارد و معمولا محدودیت هایی برای غیر مسلمانان وجود ندارد اما بصورت کلی بهتر است در طول روز از خوردن و آشامیدن و حتی کشیدن سیگار  در مناطق عمومی خودداری کنید. هرچند در خارج از مناطق گردشگری پیدا کردن غذا برای خوردن هم می تواند کاری دشوار باشد.

این موضوع حتی به شکل شگفت انگیزی نیز در شهر کازابلانکا هم رعایت می شود و انجام می شود. در پایان ماه نیز مراسم عید فطر و تعطیلات عید فطر است. این تعطیلات به مناسب پایان یافتن روزهای روزه داری است به همین دلیل تقریبا تمامی مغازه ها و رستوران ها تعطیل می کنند . تمامی مسیر های حمل و نقل عمومی و جاده ها بسیار شلوغ می شوند زیرا مردم برای تعطیلات به سفر می روند و تقریبا در طول یک هفته شهر تعطیل است.

استفاده از الکل و نوشیدنی های الکلی در مراکش بصورت قانونی منع ندارد ولی در طول ماه رمضان ممنوع می شود. البته به غیر از برخی از کافه ها و بارها که مخصوص گردشگران طراحی شده است. هرچند با نشان دادن پاسپوت خود می توانید از مغازه ها هم الکل خریداری کنید و در هتل و یا مکانی سرپوشیده و خصوصی مصرف کنید. اما بصورت کلی به یاد داشته باشید که مراکشی ها در طول ماه رمضان مجاز به خرید و استفاده از الکل نیستند.

مناطق مختلف مراکش

مراکش بر اساس نقشه جغرافیایی این کشور به چندین منطقه کلی تقسیم می شود که عبارتند از :

مراکش مدیترانه ای

این منطقه شامل تمامی شهرها و استان هایی است که از اسپانیا جدا شده و بازپس گیری شده اند و همچنین چندین بندر مهم مراکش نیز در این منطقه واقع شده است.

ساحل اقیانوس اطلس شمالی

نیمی از منطقه ساحلی اقیانوس اطلس شمالی متعلق به پایتخت مرکاش و کازابلانکا است که با چندین شهر کوچک ساحلی دیگر در این منطقه قرار دارند.

ساحل اقیانوس اطلس

سواحل جنوب مراکش در کنار اقیانوس اطلس قرار دارند که خانه زمین های پر زرق و برق و لوکس مربوط به شهرهای اساویرا و آگائیر است.

اطلس بالایی

این منطقه بوسیله کوهستان های اطلس بالایی پوشانده شده است که از جمله مهم ترین شهر های اطراف آن می توان به شهر مراکش اشاره کرد.

اطلس میانی

این منطقه نیز تحت پوشش کوهستان های اطلس میانی  است که در اطراف آن شهرهایی مانند فیز و مکنس قرار دارند.

منطقه صحرایی ساحاران مراکش

یک منطقه بیابانی بسیار وسیع در امتداد مرزهای مشترک با الجزایر است که در این منطقه تپه های شنی و ماسه ای بسیار زیبا و اقامتگاه های شتر زیادی وجود دارد.

در نقشه مراکش چیزی به عنوان ساحارا غربی وجود ندارد که در برخی از سایت های اینترنتی بیان شده است و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد بنابراین در هنگام سفر به مراکش احساس راحتی و آزادی داشته باشید.

شهرهای مهم مراکش

رباط:

پایتخت مراکش ، شهری برجسته و تاریخی با یک برج قرن دوازدهمی و مناره زیبا در آن است. رباط از جمله شهرهای امن و آرام و بدون حاشیه مراکش است.

کازابلانکا

این شهر مدرن و زیبا که در کنار دریا واقع شده است نقطه شروع خوبی برای بازدید از مراکش در هنگام سفر هوایی به این کشور می باشد. اگر زمان زیادی برای بازدید از شهر داشته باشید حتما مدینه تاریخی و مسجد معاصر این شهر که سومین برج بزرگ دنیا را دارد حتما مشاهده کنید.

شهر فز:

شهر فز پایتخت قبلی مراکش بوده است و به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهر های قرون وسطی دینا شناخته می شود.

شهر مراکش:

شهر مراکش ترکیبی از مراکش قدیمی و جدید را در دل خود جای داده است. بازدید از این شهر را باید سر حوصله و در چندین روز انجام دهید. دیدن کوچه پس کوچه های پر پیچ و خم تاریخی با خرابه های مختلف قسمت قدیمی شهر زمان زیادی نیاز دارد. همچنین حضور در میدان اصلی شهر به نام دجیما ال فنا (Djeema El Fna )  را برای تماشای خورشید نباید از دست بدهید. هرچند تعداد و غلظت گردشگران در این زمان از روز ممکن است برای برخی خیلی قابل قبول نباشد.

شهر مکنز یا مکنس:

یک شهر حاشیه ای در همسایگی شهر فز است که برای گردشگرانی که از شهر فز پراکنده می شوند جایی مناسب برای بازدید است. این شهر روزگاری به عنوان پایتخت رومی ها شناخته می شد  که هنوزه مدسوارهای بزرگ شهر را می توانید مشاهده کنید. این شهر شهری قدیمی تر اما کوچکتر از شهر فز است.

در اطراف شهر تاکستان های زیبایی هم برای بازدید وجود دارد.

شهر اورزازات:

در قسمت جنوبی کشور مراکش می توان شهر اورزازات را نمونه خوبی از یک منطقه حفاظت شده گردشگری نامید که احساس یک شهر فوق العاده و باستانی را به گردشگران ارائه خواهد داد.

شهر تنجیر:

نقطه شروع گردشگری برای مسافرانی است که اغلب به وسیله کشتی از اسپانیا وارد مراکش می شوند. این شهر جذابیت های زیادی دارد و به عنوان شهری دلفریب و زیبا شناخته می شود که بصورت سنتی محلی برای جذب بزگترین هنرمندان و نوازندگان و ساستمدارانی همچون چرچیل و نویسندگانی  و… بوده است.

شهر تارودانت (Taroudannt )

شهری بازرگانی و تجاری در جنوب مراکش

شهر تاتوآن (Tetouan )

شهر ساحلی زیبا و دروازه ای برای رفتن به سمت کوهستان های ریف

شهر ال هوسیما

یک شهر ساحلی آرام و زیبا رد سواحل دریای مدیترانه

شهر لایوان (Laayoun )

یکی از شهری های بیابانی صحرای غربی ساحارا در مراکش است که به غذاهای دریایی خود شهرت دارد و به عنوان پایتخت سادین ها در دنیا شناخته می شود.

شهر دخلا (Dakhla )

یکی از بزرگترین شهرهای مراکش در صحرای غربی این کشور که به غذاهای دریایی ، سواحل و گردشگری دریایی  و همچنین منطقه ای برای گشت و گذار شهرت دارد

سایر مقاصد گردشگری کشور مراکش

آگادیر (Agadir )

آگادیر به دلیل داشتن سواحل فوق العاده زیبا و دوست داشتنی شهرت دارد. این شهر نمونه کاملی از شهر های مراکشی است که تاکید کمتری بر روی تاریخ و فرهنگ مردم مراکش دارد.

 اتوبوس های MAD5 در لاین 10 را سوار شوید و به سمت شمال حرکت کنید تا به شهرهای آئوریر (Auorir ) و تامی (Tammi ) برسید و از سواحل زیبای این مناطق هم استفاده کنید.

آمیزمیز (Amizmiz )

آمیزمیز به دلیل دارا بودن یکی از بزرگترین بازارهای بربر در کوهستان اطلس بالایی در روزهای سه شنبه شناخته می شود. این مقصد که به عنوان یک مقصد یک ساعته از مرکز شهر مراکش می باشد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در این کشور است که معمولا در یک روز انجام می شود.

شفچاووئن(Chefchaouen )

یک شهر کوهستانی از سمت شهر تنجیر است که پر است از حمام های سنتی، درب های آبی، کوچه های بادگیر و درختان زیتون بی شمار. شفچاووئن یک شهر بسیار تر و تمیز و عالی همانند عکس های پست کارتی است و یکی از بهترین شهرهای مسافرتی از مرکز شهر تنجیر استکه باعث خواهد شد شما حس و حال بودن در یکی از جزایر یونان را داشته باشید.

اساووریا (Essaouira )

یک شهر تاریخی ساحلی است که اخیرا توسط خود گردشگران به عنوان شهری جذاب معرفی می شود هرچند از اواسط ماه ژوئن تا اوت سواحل این شهر بسیار شلوغ می شوند اما اگر در زمان های دیگر به این شهر سفر کنید احساس خواهید کرد که خودتان تنها در لب ساحل هستید. موسیقی های خوب سنتی و مردم دوست داشتنی دارد و نزدیکترین شهر ساحلی از سمت شهر مراکش است.

اطلس بالایی

ایموزر (Imouzzer )

یک شهر سنتی از بربرها که در کوه های اطلس واقع شده است و مناظر بسیار زیبا و آبشاری فوق العاده دارد.  در این شهر صنایع دستی عالی، روغن آرگان و جواهرات سنتی ایموزر را حتما خریداری کنید.

مرزوگا (Merzouga ) و ام حمید (M’Hamid )

از هر یک از این دو شهر واقع شده در لبه ساحارا می توانید بریا شتر سواری و یا بایبان پیمائی با خودروهای 4*4 استفاده کنید. می توانید شبی را در زیر تپه ها و ستارگان روشن سپری کنید.

تینرهیر(Tinerhir )

این شهر بهترین منطقه برای دسترسی به کوهستان های اطلس بالایی است که مناظر بسیار خیره کننده ای دارد.

والوبیلیس (Volubilis )

این سایت باستان شناسی بسیار معتبر و دیدنی در 30 کیلومتری شمال مکنز واقع شده است. این سایت بزرگترین ویرانه های باقی مانده از دوران رومی ها در مراکش را نشان می دهد و درست بعد از شهر مقدس مولای  ادریس (Moulay Idriss ) واقع شده است.

سفر به مراکش

سفر به مراکش بدون ویزا

تمامی افرادی که به مراکش سفر می کنند نیاز به ارائه پاسپورت دارند  به غیر از کشورهایی که در زیر به آنها اشاره خواهد شد. مسافرانی که از این کشورها وارد مراکش می شوند نیازی به ارائه پاسپورت برای اقامت کمتر از 90 روز در این کشور را نخواهند داشت:

کشورهای عضو شنگن، آرژانتین، استرالیا، بحرین، برزیل، بلغارستان، کانادا، چین، شیلی، ساحل عاج، کرواسی، جمهوری کنگو، گینه، هنگ کنگ (30 روز)، اندونزی، ایرلند، ژاپن، کویت، لیبی، ماکائو، مالی، مالزی ، مکزیک، نیوزیلند، نیجر، عمان، پرو، فیلیپین، پرتغال، قطر، رومانی، روسیه، عربستان سعودی، سنگال، سنگاپور (30 روز)، کره جنوبی، تونس، ترکیه، امارات متحده عربی، بریتانیا، ایالات متحده، ونزوئلا

ویزای مراکش

در هر صورت دریافت ویزای مراکش کار ساده ای ممکن است نباشد. حتی اگر مجوز دریافت ویزا را به شما بدهند گاها بسیار دشوار است که یک نسخه از ویزا به دست شما تا زمانی که بخواهید سفر کنید برسد. مواردی حتی مشاهده شده است که برخی از افرادی که برای دریافت ویزا صلاحیت داشته اند و پذیرفته شده اند هم پس از مدتی که ویزا را دریافت نموده اند با اطلاعات اشتباه و درج مشخصات اشتباه در ویزا روبه رو شده اند و برای اصلاح هم که اقدام نموده اند باز هم پروسه بسیار طولانی را باید صبر کنند تا ویزا دوباره صادر شود.

هرگاه قصد مسافرت به مراکش را دارید این نکته را در نظر داشته باشید که دریافت ویزای این کشور زمان زیادی نیاز دارد و حتی از زمان ها و جدول زمانی که خود سفارت و یا اداره مهاجرت این کشور هم ارائه می دهد گاها صدور یک ویزا بیشتر زمان می برد.

مسافران و علاقمندان به سفر به مراکش که در لیست کشورهایی که نیاز به ویزا دارند قرار دارند مانند ایران باید برای دریافت ویزا و سفر به مراکش از کنسولگری و یا سفارت کشور مراکش در کشور خودشان اقدام نمایند.

سفرات از معادل GBP17 برای صدور ویزای یک بار ورود و از معادل GBP26 برای صدور ویزا دو بار ورود و یا چند بار ورود استفاده می کند. صدور مجوز یا ویزای دو بار تا چند بار ورود با اختیارات کامل خود سفارت انجام می شود.

معمولا مدت زمان ویزاهای مراکش دارای اعتبار 3 ماهه است. صدور این ویزا ها از 5 تا 6 روز کاری بسته به سفارت این کشور در کشور شما و بعد مسافت برای ارسال و دریافت مدارک و مستندات تا چند ماه می تواند متغیر باشد.

مدارک و مستندات الزامی برای درخواست ویزا شامل فرم های این اداره بصورت تکمیل شده، چهار قطعه عکس جدید گذرنامه ای که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد، پاسپورت معتبر که حداقل یک صفحه خالی داشته باشد، مدارک شناسایی معتبر به همراه کپی هایی از این مدارک گفته شده ، فیش هزینه های پرداخت شده، کپی از تمامی مدارک سفر مانند رزرو بلیط و هتل و بسته به اطلاعات کنسولگری کشور شما سایر مدارک دیگر نیز ممکن است درخواست شود.

افرادی که موفق به دریافت ویزا برای سفر به مراکش می شوند می توانند با در دست داشتن این ویزا برای مدت حداکثر 90 روز در این کشور باقی بمانند.

دریافت ویزا پروسه ای بسیار خسته کننده و زمان بر است به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند که باید ابتدا به اسپانیا سفر کنید و از این کشور برای دریافت ویزا و سفر به مراکش اقدام کنید. برای این کار کافی است که در سیوتا (Ceuta ) و یا ملیلا (Melilla  ) در نزدیکی مرز مراکش اقامت کنید و بعدا با یک مهر جدید در پاسپورت خود به راحتی وارد مراکش شوید.

گواهی واکسیناسیون  برای بیماری هایی که در برخی از مناطق وجود دارند برای مردمی که از این شهر ها و یا کشورها وارد مراکش می شوند الزامی است.

حیوانات خانگی نیز باید حتما کارت بهداشت داشته باشند که در نهایتا ده روز اخیر یعنی 10 روز قبل از سفر به مراکش دریافت شده باشد و در این کارت باید سلامت حیوان از نظر هاری با گواهینامه ای که کمتر از شش ماه قبل دریافت شده باشد تضمین داده شده باشد.

 

سفر به مراکش با هواپیما

روزانه پروازهای مختلفی از نیویورک، مونترال، دبی و بسیاری از شهری های بزرگ و کوچک اروپایی به کازابلانکا انجام می شود و همچنین پروازهای فصلی زیادی نیز به آگادیر انجام می شود.

بسیاری از شرکت های بزرگ هواپیمایی اروپایی خدمات حمل و نقل مسافر به مراکش و یا از مراکش به فرودگاه های مهم اروپایی انجام می دهند که از آن جمله می توان به شرکت های هواپیمایی همچون ایبریا (Iberia )، تی ای پی پرتغال (TAP Portugal )، ایر فرانس (Air France )، لوفتانسا (Lufthansa )، سوئیس (Swiss )، تورکیش ایر لاین (Turkish Airlines )، نروژین (Norwegian )، بی ام آی (BMI )، بریتیش ایر وی (British Airways )، بوروسل ایرلاین (Brussels Airlines )، ایر برلین (Air Berlin ) ، الیتالیا (Alitalia )، ترانساویا (Transavia )، پرتوگالیا (Portugalia ) و جرمن وینگز (Germanwings ) را نام برد.

به غیر از این شرکت ها می توان از معتبرترین شرکت های هواپیمایی دنیا نیز که خدمات مختلف پروازی را به مراکش ارائه می کنند نام برد که به ترتیب زیر می باشند:

ایر لینگواس (Aer Lingus )

 خدمات حمل و نقل مسافر را بصورت هفتگی از دوبلین به آگادیر انجام می دهد.

ایزی جت (Easyjet )

در حال حاضر خدمات حمل و نقل هوایی از لندن، منچستر و میلان به شهرهای مراکش و کازابلانکا را ارائه می دهد. به غیر از این موارد خدمات حمل مسافر از فرودگاه کارلوس دو گولا پاریس را به کازابلانکا هم ارائه می دهد.

راین ایر (Ryanair )

این شرکت طبق قرادادی که با دولت مراکش به امضا رسانده است خدمات حمل و نقل به فرودگاه های مراکش از برگامو، خیرونا، رئوس، برمن، مادرید، بروسل، فرانکفورت، ایندهاون، لندن و پورتو را انجام می دهد.

این شرکت سه بار در هفته خدمات پرواز را به شهر فز انجام می دهد. همچنین حمل و نقل مسافر به شهر مراکش را هم ارائه می دهد. در جولای سال 2009 نیز یک خط پرواز از برگامو به تنجیر را راه اندازی کرد.

رویال ایر مارکو (Royal Air Maroc )

این شرکت هواپیمایی که به نام شرکت RAM هم شناخته می شود شرکت ملی مراکش در زمینه حمل و نقل هوایی است که همچنین به عنوان بزرگترین شرکت خدمات حمل و نقل هوایی در مراکش هم عنوان می شود.

این شرکت کاملا دولتی و بصورت کامل زیر نظر دولت مراکش است و مقر آن در فرودگاه انفا کازابلانکا می باشد.

 از این فرودگاه تا فرودگاه بین المللی محمد پنجم این این شرکت تمامی خدمات حمل و نقل مسافران هواپیمایی را در یک شبکه گسترده داخلی انجام می دهد. همچنین خدمات این شرکت به کشورهای افریقایی، آسیایی، آمریکای شمالی و جنوبی نیز ارائه می شود و خدمات هواپیمایی به مسافران حج را نیز بر عهده دارد.

ایر عربیا ماکرو (Air Arabia Maroc )

این شرکت هواپیمایی نیز متعلق به شرکت ایر عربیا است و یکی دیگر از حامل های هوایی کم هزینه در مراکش شناخته می شود که خدمات حمل و نقل مسافر را به مقاصد مختلف مراکش و کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هلند، بلژیک، آلمان، تونس و ترکیه انجام می دهد.

ایگل آزور (Aigle Azur )

یک شرکت کوچک حمل و نقل هواپیمایی است که خدمات حمل مسافر به افریقای شمالی را با هزینه کم انجام می دهد.

تامسون فلای (Thomson fly )

یک شرکت هواپیمایی است که خدمات حمل مسافر از منچستر به شهر مراکش را با هزینه های مقرون به صرفه ارائه می دهد.

بینتر کناریز (Binter Canarias )

پروازهای مختلف از جزایر قناری به مراکش توسط این شرکت انجام می شود.

امیریت(Emirates )( امارات)

شرکت هواپیمایی امارات است که خدمات حمل و نقل مسافر از دبی به شهر کازابلانکا را ارائه می دهد.

ایجپت ایر(Egypt Air )

شرکت هواپیمایی اصلی مصر که خدمات حمل مسافر از قاهره را به کازابلانکا انجام می دهد.

ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines )

شرکت اصلی حمل و نقل هوایی ترکیه که خدمات حمل و نقل مسافر از استانبول به کازابلانکا را ارائه می دهد.

ویز ایر (WizzAir )

حمل و نقل مسافر از ویلنوس (Vilnius ) به آگادیر را ارائه می دهد.

بسیاری از مسافران و توریست های مراکش همچنین به جبل الطارق (Gibraltar ) یا مالاگا (Malaga ) که به نظر مقاصد ارزان تری هستند مسافرت می کنند و از آنجا با سوار شدن بر یک کشتی از الجزیره، تاریفا و یا جبل الطارق به تنجیر سفر می کنند.

این کار در تابستان توصیه نمی شود چرا که میلیون ها نفر از مراکشی هایی که در اروپا زندگی می کنند در طول تابستان این راه را برای سفر به مراکش انتخاب می کنند و به همین دلیل این مسیر بسیار پر ترافیک و شلوغ است.

سفر به مراکش با خودرو

تنها راه مرزی که این امکان را به شما می دهد که بوسیله خودرو وارد کشور مراکش شوید مسیر هایی است که از سمت سرزمین های تحت حاکمیت اسپانیا به سیوتا و ملیلا راه دارند. البته مرز خاکی دیگری هم مراکش با الجزایر دارد که این مرز برای بالغ بر 10 سال است که بسته است.

برای انتخاب نزدیکترین مسیر دریایی که بتواند خودرو شما را به سمت مراکش عبور دهد باید به سرزمین های آلگرسیراس (Algeciras ) و یا تریفا (Tarifa ) در جنوب اسپانیا حرکت کنید. در آلگرسیراس خدمات کشتی های فری به سیوتا وجود دارد که در کفه آن می توانید خودرو های خود را سوار و به سمت دیگر دریا انتقال دهید.

همین سرویس بصورت مشابه در تریفا و توسط کشتی های فری مشابه ارائه می شود و مسیر تریفا کوتاه تر و سریع تر است و حدود 35 دقیقه زمان برای انتقال خودرو به سمت دیگر آب نیاز دارد.

البته این امکان هم وجود دارد که به مایریتانا (Mauritania ) از سمت داخلا (Dakhla ) با خودرو وارد شوید. بسیاری از شهروندان مراکشی و افرادی که اقامت این کشور را دارند باید برای رسیدن به مایریتانا حتما ویزا داشته باشند. برای دریافت ویزا باید به سفارت مایریتانا در مراکش در شهر رباط مراجعه کنید. در حاال حاضر خدمات صدور ویزا دیگر در سر خود مرز انجام نمی شود.

اینکه با یک وسیله نقلیه تجاری وارد مراکش شوید کاری دشوار است. خودروهای مسافرتی کمپروان که به معنای واقعی کلمه معنی کمپر وان و یا خودرو دارای اتاقک مسافرتی باشند مجاز به ورود به مراکش هستند ولی بعضا دیده می شود که این خودرو ها دیگر مانند یک کمپر وان نیستند و چیزی فراتر از این خودرو ها می شوند که این نوع خودرو ها اجازه ورود به کشور را ندارند.

معمولا توصیه می شود افرادی که برای ورود به مرکش قصد دارند از خودرو کمپر وان استفاده کنند خودشان و یا نفر همراهشان حتما به زبان فرانسوی تسلط داشته باشد

در نظر داشته باشید که در تمامی مسیر ها و خیابان های مراکش بصورت متوالی دوربین های کنترل سرعت ترافیکی وجود دارد.

 این دوربین ها در تمامی مسیرهای ساحلی، شهری و بین شهری و اتوبان های شهری های بزرگ مانند رباط، آگادیر، اساویرا، مراکش، اوورزازات، کازابلانکا وجود دارند. بنابراین به تابلو های راهنمایی و رانندگی دقت کافی داشته باشید و بخصوص در جاده هایی که سرعت مجاز بین 40 تا 60 کیلومتر است بیشتر مراقب باشید که جریمه نشوید.

 

سفر به مراکش با کشتی

راه های دریایی بسیار زیادی برای اتصال مراکش به سایر کشورها وجود دار که اگر بخواهیم به مهم ترین آنها بصورت اختصار اشاره کنیم باید گفت بهترین راه های دریایی راه هایی است که عمدتا از مسیر اسپانیا به این کشور راه پیدا می کنند.

آلگسیراس یا الجزیراس (Algeciras  ) مهم ترن و بزرگترین بندر مراکش است که سیوتا و تنجیر خدمات رسانی می کند. سفر از الجزیراس به سیوتا حدود 40 دقیقه زمان می برد و همین سفر تا تنجیر حدودا کمتر از 2 ساعت می شود.

همچنین شما می توانید بندر کوچک تاریفا در جنوبی ترین سرزمین اصلی اسپانیا را برای سفر به تنجیر انتخاب کنید که حدودا 35 دقیقه زمان می برد. برخی از شرکت هایی که کار حمل و نقل دریایی مسافر را انجام می دهند خدمات حمل و نقل رایگان مسافران خود را بین تریفا و الجزیراس یا الگسیراس نیز که حدودا 25 دقیقه زمان نیاز دارد را  با اتوبوس های مخصوص خودشان انجام می دهند بنابراین نیازی به نگرانی برای رسیدن به ایستگاه قطار نخواهید داشت.

دیگر بنادر مهم اسپانیا که خدمات حمل و نقل دریای مسافر بین آنها با مراکش وجود دارد بنادر مالاگا و آلمیرا هستند که به ملیلا و شهر مراکشی در همسایگی آن یعنی نادور مسافران را انتقال می دهند.

کشتی های مربوط به فرانسه از بنادر بسته در نزدیکی مونپلیه و بندر وندرز در نزدیکی پرپینگان به تنجیر سفر می کنند و مسافران خود را در این بند پیاده می کنند.اما استفاده از خدمات این کشتی ها نسبتا زیاد است.

از ایتالیا نیز خطوط ارتباطی دریایی مستقیم به تنجیر از بنادر جنوآ و ناپل وجود دارد . انگلستان و شهرهای مستعمره و پیرامونی آن نیز می توانند از طریق تنگه جبل الطارق با استفاده از خدمات کشتی های فوق سریع خود را به تنجیر در مراکش برسانند.

از تریفا تا تنیر کشتی های فری هزینه 37 یورویی از آگوست سال 2016 به این طرف دریافت می کنند. هزینه بلیط های رفت و برگشت 81 یورو است که تاریخ برگشت آن باز است و خود مسافر می تواند بعدا تاریخ آن را تعیین کند.

با این حال شما می توانید بلیط کشتی فری را از تنجیر دریافت نمایید که برای این کار باید 390 دینار هزینه نمایید. هزینه این بلیط حدود 36 یورو است. برای سفر به الجزیراس یا آلگسیراس از تنجیر تنها بلیط بصورت یک طرفه وجود دارد .

گشت و گذار در داخل کشور مراکش

معمولا به دلیل سرعت بالاتر و راحتی استفاده مردم ترجیح می دهند برای سفرهای داخلی خودشان از قطار استفاده نمایند هرچند شبکه ریلی مرکاش خیلی گسترده نیست.

شبکه راه آهن مراکش شهر های مراکش و تنجیر را به کازابلانکا و رباط به هم اتصال می دهد و خطوطی شاخه ای و مجزا نیز برای شهر اوجدا از سیدی کچم (Sidi Kachem ) وجود دارد و شهرهای مکنس و فز هم به یکدیگر ارتباط ریلی دارند.

پس از قطار استفاده از اتوبوس های لوکس انتخاب دوم مردم برای مسافرت های داخلی در مراکش است. اتوبوس ها تقریبا تمامی شهرها را پوشش می دهند هرچند برخی از سفرها به برخی از شهرها دارای برنامه زمانی عجیب و غریبی است.

شرکت های سی تی ام و سوپرتور و برخی دیگر از شرکت های اتوبوس رانی کوچک تر خدمات حمل و نقل اتوبوس رانی در مراکش را عمدتا با هزینه مقرون به صرفه عهده دار هستند.

شرکت اتوبوس رانی سوپرتور بلیط هایی را در اختیار مسافران خود قرار می دهد که بصورت ترکیبی با قطار هستند به این معنی که می توانند از خدمات قطار نیز با این بلیط ها استفاده کنند. تمامی شرکت های اتوبوس رانی بصورت مستقل هزینه های سفر را برنامه ریزی و ارائه می کنند ولی تنها این شرکت سی تی ام است که بصورت رسمی و بصورت رسیدهای مشخص بلیط ها را تعریف و ارائه می کند.

شرکت سوپر تور در صورتیکه کیف به همراه داشته باشید هزینه 20 دیناری برای کیف به هزینه شما اضافه خواهد کرد که باید مراقب باشید بیش از 5 دینار برای این کار پرداخت نکنید.

اتوبوس های محلی یک انتخاب کاملا معتبر برای مسافرات های سخت تر هستند و حتی گاها برخی از این اتوبوس ها فضای جلوی پا بهتری نسبت به اتوبوس های لوکس دارند. البته این در صورتی است که اتوبوس فرسوده نباشد و صندلی مقابل شما خراب نشده باشد.

 استفاده از اتوبوس های محلی می تواند بسیار حوصله سر بر باشد زیرا در هر کجا توقف می کنند و بسیار به آرامی حرکت می کنند . ضمنا در نظر داشته باشید که تنها اتوبوس های لوکس هستند که سیستم تهویه هوا دارند و بسیاری از مردم محلی به دلیل اینکه از باز کردن پنجره متنفر هستند این اتوبوس ها را انتخاب می کنند.

در مراکش خدمات مسافربری با تاکسی با سیستمی به نام گرند تاکسی یا تاکسی های اشتراکی انجام می شود که در این شرایط هزینه های توافقی را باید بصورت مساوی هر یک از مسافران پرداخت نمایند. اما در نظر داشته باشید که تاکسی ها دارای شش صندلی هستند و نه چهار صندلی و اغلب تاکسی ها بنز فضای راحت تری دارند.

حتی در برخی از مدل ها ظرفیت تاکسی ها تا 8 یا 9 صندلی هم می باشد. بنابراین باید انتظار داشته باشید که دو نفر در جلو و چهار نفر را در صندلی عقب سوار کنند.

اگر دوست دارید فضای راحت تر و بزرگ تری داشته باشید باید هزینه یک نفر اضافی را پرداخت کنید. تاکسی های بزرگ معمولا کرایه ارزان تری نسبت به اتوبوس های لوکس دریافت می کنند. همچنین اگر دوست ندارید که در انتظار مسافر دیگر بمانید باید هزینه صندلی های خالی را پرداخت نمایید.

برخی از تاکسی های شهر مراکش موسوم به تاکسی های پتی تنها مختص درون شهر هستند و نمی توانند بدون مجوز شهر را برای شهرهای دیگر ترک کنند بنابراین از این تاکسی ها برای مقاصد داخل شهر باید استفاده نمایید.

سفر داخلی در مراکش با استفاده از هواپیما

سفرهای داخلی در مراکش محبوبیت زیادی به عنوان یک راه حمل و نقل و ارتباطی ندارند. اما با این حال شرکت رویال ایر ماکرو به عنوان شکرت ملی هواپیمایی مراکش سفرهای داخلی بین تمامی مقاصد و فرودگاه های مراکش را عهده دار می باشد و گزینه دوم نیز استفاده از خدمات شرکت ایر عربیا ماکرو می باشد.

سفر داخلی در مراکش با استفاده از قطار

مردم محلی مراکش استفاده از قطار را به عنوان وسیله ای برای سفرهای داخلی به صورت باور نکردنی دوست دارند. در هنگام مسافرات با قطار همچنین به دلیل اینکه مسافران خارجی زیادی هم از این قطارها استفاده می کنند با افراد غریبه و خارجی زیادی مواجه خواهید شد.

تعجب نکنید که اگر با مراکشی ها روبه رو شدید شما را بسیار دوستانه تحویل بگیرند و حتی شما را به خانه خودشان دعوت کنند و یا حتی به شما آدرس مکان هایی را بدهند که شما باید ببینید.

ایستگاه های مناطق و شهرهای کوچک معمولا ضعیف و نا مناسب هستند و تعداد زیادی از مسافر در این ایستگاه ها وجود دارند و آنقدر سر و صدا و هیاهو خواهد بود تا به شما اجازه ندهند تا ببینید که کجا هستید، سوال کنید و یا حتی در صورت نیاز به راحتی پیاده شوید.

هر مسافر جدیدی که وارد قطار می شود با کلمه سلام به دیگران با مردم ارتباط برقرار می کند. معمولا مسافران محلی به یکدیگر کیک، شیرینی و … را که خریداری کرده اند و یا به همراه دارند را تعارف می کنند و جوی دوستانه در بین انها حاکم است.

اگر کمی تحمل داشته باشید و صبر کنید و یک قطار فرست کلاس یا درجه یک سواز شوید این شانس را برای خود خواهید داشت تا با افرادی که به چند زبان مسلط هستند برخورد نموده و با آنها در خصوص موضوعات مختلف و مقاصد خود مشورت کنید.

از تنجیر روزانه سه قطار به سمت شهرهای اوجدا و مراکش حرکت می کند هرچند از همه این سرویس ها می توانید برای رسیدن به سایر مقاصد هم استفاده کنید .قطارهای شبانه نیز با هزینه اضافه تر یعنی حدود 100 دینار خدمات حمل و نقل مسافر از تنجیر به مراکش و یا برعکس را انجام می دهند.

استفاده از این قطارهای شبانه تنها گزینه برای افرادی است که قصد دارند در هنگام مسافرات با قطار دراز بکشند چرا که معمولا صندلی ها خالی تر هستند .

عمده ترین عیب قطار ها در مراکش این است که آنها اغلب با تاخیر حرکت می کنند و اگر عجله داشته باشید این قطارها ممکن است گزینه مناسبی نباشند و بدتر اینکه هزینه این تاخیر را شرکت ها عهده دار نیستند.

شبکه قطار ملی مراکش توسط شرکت ONCF اداره می شود.

 

دسترسی به خطوط ریلی در مراکش

شهر های مهم و اصلی کشور مراکش مانند شهر مراکش، مکنس، فز، تنجیر، رباط، کازابلانکا و … همه به خطوط ریلی و شبکه سراسری ریلی مراکش دسترسی دارند هرچند برخی از این شهر ها به خطوط سریع السیر و یا سریع دسترسی ندارند. معمولا تعداد زیادی از قطارها هر روز به داخل این شهر ها و یا از کنار این شهر ها عبور می کنند. در بین شهر مراکش و تنجیر قطارهای شبانه هم وجود دارد.

هزینه استفاده از قطار برای حمل و نقل

استفاده از خدمات ریلی و قطاها در مراکش به نسبت کشورهای اروپایی بسیار ارزان است. به عنوان مثال یک سفر یک طرف از مراکش به تنجیر و یا برعکس حدود 200 درهم با قطار درجه دو و 300 درهم با قطار درجه یک هزینه دارد.

همچنین برای سفر از کازابلانکا به مراکش برای قطارهای درجه دو باید هزینه 90 درهم هزینه پرداخت شود.

به منظور بررسی هزینه ها می توانید به وب سایت ONCF مراجعه فرمایید.

گشت و گذار داخلی در مراکش با اتوبوس

نزدیک به هر شهر یک ترمینال اتوبوس رانی مرکزی در مراکش تعبیه شده است و هر فرد می تواند بلیط های مورد نیاز خود را بصورت منطقه به منطقه خریداری نماید. شما می توانید از اتوبوس های مخصوص گردشگران که دارای سیستم تهویه مطبوع و تلویزیون است را انتخاب کنید و یا با استفاده از اتوبوس های محلی و تنها با 25 تا 50 درصد هزینه سفر کنید.

اتوبوس های محلی زیاد راحت نیستند ولی مزیتی که دارند این است که می توانید با مردم محلی در ارتباط باشید و از مناطق گردشگری و دیدنی ها و شرایط کشور بیشتر از آنها بشنوید. این اتوبوس ها اغلب مسیرهای طولانی تری نسبت به اتوبوس ها دیگر دارند و از مناطقی عبور خواهند کرد که سایر اتوبوس ها گذر ندارند و این شانس را به شما خواهند داد تا با روستاها و مناظر دیگر هم مواجه شوید که سایر گردشگران معمولا آنها را نمی بینند.

اما محدودیت هایی هم دارد. مثلا اینکه مردم محلی با تمام گرمی هوا دوست ندارند پنجره ها را باز کنند و به همین دلیل خیلی برای افرادی که به گرما حساسیت دارند توصیه نمی شود از این اتوبوس ها استفاده کنند.

مسیری که از مناطق ریسانی، ارفود و ار رشیدیا عبور می کند و به سمت مکنس و فز حرکت می کند هر چند مسیری طولانی است ولی به دلیل اینکه از طریقه اطلس میانه به سمت اطلس بالایی عبور می کند  مناظری بسیار دیدنی را به گردشگران پیشکش می کند.

اتوبوس های لوکس که توسط شرکت سی تی ام مدیریت می شوند نیز هزینه ارزانی دارند و بعضا تجربه سفر اتوبوس های محلی را هم به مسافران ارائه می دهند.

سوپراتور یکی از رقبای اصلی شرکت اتوبوس رانی سی تی ام شبکه اتوبوس رانی خود را به شهر اسویرا (Essaouira ) و تمامی شهر های اصلی ساحلی اقیانوس اطلس جنوبی تا مراکش گسترده است و بصورت متصل به هم سرویس دهی می کند.

سفر داخلی با تاکسی در مراکش

در داخل مراکش تاکسی های زیادی فعالیت می کنند که بصورت خصوصی و شرکتی در حال فعالیت هستند و استفاده از این تاکسی ها در مراکش بسیار متداول و عمومیت دارد.

سفر و گشت و گذار داخلی با خودرو شخصی در مراکش

شبکه اصلی جاده ای در مراکش شرایط خوبی را دارد. سطح جاده های معمولا صاف هستند ولی متاسفانه عرض زیادی خیابان ها و جاده ها ندارند و اغلب بخصوص در جاده های یک طرفه مسیر ها باریک هستند.

در مراکش مسیرهایی بخصوص در جنوب این کشور وجود دارند که تردد در آنها ممنوع می باشد و تنها در زمانی این مسیرها باز می شوند که ترافیک سنگین باشد و نیاز به پوشش جاده ای با جاده های دیگر باشد.

شهرهای اصلی مراکش بوسیله بزرگراه هایی به هم اتصال داده شده اند . این بزرگراه ها نیاز به پرداخت عوارض دارند و هر روز بر تعداد این عوارضی ها افزوده می شود.

از مهم ترین این بزرگراه ها می توان به بزرگراه تنجیر به کنیترا با هزینه عوارضی 66 درهم و بزرگراه رباط به کنیترا با عوارضی 13 درهم اشاره کرد.

سایر بزرگراه های مشهور عبارتند از:

بزرگراه بین کازابلانکا به رباط که در سال 1987 به پایان رسیده است.

بزرگراه تکمیل شده رباط تا کنیتور که در سال 1995 ساخته شده و امروزه تا بندر شمالی تنجیر ادامه داده شده است.

بزرگراه دیگر بزرگراهی است که از سمت شرق رباط تا فز حدود 200 کلومتر ساخته شده است. در ادامه این بزرگراه بزرگراهی که به طرابلس خواه درسید در حال ساخت است.

در جنوب کازابلانکا بزرگراه A7 وجود دارد که قرار بوده تا پایان سال 2009 به آگادیر برسد اما در حال حاضر تنها تا مارکرک در 210 کیلومتری جنوب کازابلانکا ساخته شده است.

بزرگراه دیگر بزرگراه A5 است که در نزدیکی کازابلانکا و در پایین ساحل قرار دارد. این بزرگراه محمدیا را به ال جدیدا اتصال می دهد.

بزرگراه در حال ساخت دیگر بزرگراه A2 بین فز و اوجا است که در سال 2011 تکمیل شد.

مناطق سوختگیری بخصوص در حوزه های روستایی خیلی زیاد نیستند به همین دلیل باید قبل از برنامه ریزی سفر خود پیش بینی های لازم را انجام دهید و با دریافت یک نقشه خوب مناطق سوختگیری را مشخص کنید. جاده ها در مراکش تنوع زیادی دارند و بعضا بسیاری از جاده ها پیاده رو، مسیر دوچرخه سواری و  وسایل نقلیه خاص دارند که با خط کشی مشخص شده اند.

تابلوهای ترافیکی به دو زبان عربی و فرانسوی مشخص شده اند و قوانین ترافیکی از قوانین اروپایی تبعیت می کنند  و خودروها از سمت راست جاده می توانند سبقت بگیرند.

هنگام رانندگی در جاده های مراکش باید بسیار مراقب باشید زیرا بسیاری از رانندگان تنها زمانی به علائم راهنمایی و رانندگی و قوانین تعیین شده احترام می گذارند که پلیس در جاده باشد. در مسیر جاده ها مرتبا ایستگاه ها پلیس وجود دارند تا وضعیت رانندگی و ترافیکی را کنترل کنند. در هنگام رسیدن به این ایستگاه ها باید سرعت را کم کنید و اجازه دهید شرایط ظاهری خودرو توسط پلیس بررسی شود.

قاعده کلی این است که ماشین های سنگین تر و مسافربری و باربری در بازرسی های پلیس مراکش از اولویت برخوردار هستند.

رانندگی با حوصله و آرامش در مراکش هرچند ممکن است کمی سخت باشد اما می تواند در عوض باعث شود تا شما را به مناطق و مکان هایی واقعا زیبا هدایت کند.

شهرهای مرکزی مراکش می تواند مکان های ترسناکی برای رانندگی باشد. اصلا تفاوتی ندارد که شما چقدر راننده ماهر و حرفه ای هستید و یا تازه کارید. رانندگان در این مناطق به طور مرتب از نور بالا و بوق های خود استفاده می کنند بخصوص اگر حس کنند کسی در مسیر آنها قرار دارد. حتی این ممکن است در مکان هایی که راننده در پشت سر شما در چراغ قرمز هم توقف کرده باز ادامه داشته باشد.

در ضمن باید به آینه بغل ها و نقاط کور خودرو خود تسلط کافی داشته باشد. یکی از اصلی ترین خطرات در جاده های مراکش استفاده از تلفن همراه است. سعی نکنید راننده ای را تحریک و یا تهدید کنید و همیشه باید بهترین شرایط رانندگی را با احتیاط انجام دهید و سرعت مطمئنه داشته باشید.

اجاره خودرو در مراکش

شرکت های اجاره خودرو بخصوص در شهرهای بزرگ فراوان هستند. اکثر شرکت های اجاره اتومبیل در سراسر دنیا در شهر های بزرگ مراکش هم شعبه دارند. در این میان تعداد زیادی از شرکت های بومی و محلی مراکش هم فعالیت می کنند که حدود 5 تا 7 نمایندگی تنها در فرودگاه کازابلانکا دارند.

شرکت های اجاره خودرو داخلی هزینه های کمتری از شرکت های بین المللی دریافت می کنند . در زمان اجاره خودرو حتما شرایط خودرو، لوزام یدکی، چرخ زاپاس و جک و … را چک کنید.

کارکنان شرکت های اجاره خودرو داخلی کمتر به زبان انگلیسی تسلط دارند اما اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه ها هستید بصورت کلی پیشنهاد می شود ابتدا با این شرکت ها مذاکره کنید اگر در مذاکره با این شرکت ها موفق نبودید بعدا انواع شرکت بین المللی را می توانید انتخاب کنید.

شرکت های چند ملیتی و بین المللی به راحتی و تحت سیستمی خودروها را با همدیگر به اشتراک می گذارند هر چند قیمت های این اشتراکات متفاوت است. بنابراین ممکن است اگر خودرو مورد نظر شما در یک شرکت نبود شما را به شرکت دیگری ارجاع دهد.

برای کرایه خودرو باید مدارک رانندگی معتبری داشته باشید و اعتبار لازم برای این شکرت ها اثبات نمایید. برخی از شرکت ها اجازه نمی دهند خودرو را در بین جاده و بیرون شهر استفاده کنید. بهتر است شرایط کرایه خودرو را قبل از قرارداد بررسی کنید.

آلامو و یا خودروهای ملی

همه دفاتر کرایه خودرو آلامو و یا دفاتر ملی مراکش خودروهای خود را کرایه می دهند در خود مراکش استقرار دارند. عمده ترین شرکت های اروپایی و بین المللی که کار کرایه خودرو را انجام می دهند شرکت های سکست (Sixt )، لیلیگو (Liligo ) و یوروپ کار(Europcar ) هستند که در مناطق استراتژیک مانند فرودگاه ها، مراکز توریستی و… قرار دارند اما در نظر داشته باشید که کرایه این خودروها بسیار گران تر از خودروهای ملی مراکش است.

بسیاری از شرکت های ملی کوچک مراکش متدولوژی کافی و حرفه ای برای کرایه خودرو را ندارند. بنابراین شاید بهترین انتخاب در بین شرکت های کرایه خودرو انتخاب شرکت های ملی بزرگ مراکش باشد که حداقل در سه شهر دیگر مراکش شعبه داشته باشند مانند شرکت ابید کار (Abid Cars ).

این نوع شرکت ها هم خدمات خیلی خوبی دارند و هم اینکه قیمت آنها به اندازه شرکت های بین المللی نیست. این شرکت ها همچنین بعضا امکاناتی را ارائه می کنند مانند بازگشت خودرو از شهر های دیگر و یا ارسال خودرو به فرودگاه بصورت رایگان در صورتیکه خودرو را از قبل کرایه کرده باشید.

در فصولی که میزان گردشگران کمتر می شود مانند نوامبر معمولا شرکت های داخلی اقدام به ارائه تخفیف هایی تا 20 درصد از قیمت اصلی خود بخصوص برای برخی از خودروهای دارای کلاس اقتصادی مانند پژو 206 و یا رنو لوگان داسیا می کنند.

در فصل زمستان بهتر است حتما خودرو خود را از قبل رزرو کنید و یا بدون هماهنگی وارد مراکش نشوید . بخصوص اگر قصد دارید خودرو خود را داشته باشید در صورتیکه در محل اقدام به کرایه خودرو کنید هم اینکه قیمت ها بسیار بالاتر خواهد رفت و هم اینکه ممکن است اصلا خودرویی پیدا نکنید و اگر هم پیدا کردید هزینه خودرو تا حدود زیاد این هم برای خودرو با کیفیت پایین تر بالا خواهد رفت.

معمولا بعد از کرایه خودرو رسیدی مربوط به کارت اعتباری از شما به عنوان فردی که خودرو را کرایه کرده دریافت خواهد شد. ضمن اینکه آلامو نمی تواند رسید را برای شما به شهر دیگری ارسال کند اگر مقصد درخواست شما با آنچه رزرو کرده اید متفاوت باشد.

بدترین نوع خودروهای کلاس اقتصادی در مراکش که برای کرایه به متقاضی ارائه می شود خودروهای اقتصادی مانند پژو 206 با حداکثر 4 سال عمر و یا 120000 کیلومتر می باشد. پس از این مدت و یا میزان کیلومتر خودرو از رده برای کرایه خارج می شود.

کرایه خودرو با راننده و یا راهنما

برخی از شرکت های ارائه دهنده تورهای مسافرتی برای شما خودروهای 4×4 و یا SUV را با راهنما و یا راننده هماهنگ می کنند و یا شما می توانید برای داشتن خودرو به همراه راننده با این شرکت ها هماهنگ شوید.

رانندگان یا راهنماها معمولا خدمات مختلف شهر، هتل ها، رزروها و … را برای شرما هماهنگ خواهند کرد.

اغلب افرادی که به عنوان ترو گاید و یا راهنما و راننده شما فعالیت می کنند به زبان خارجه مسلط هستند. این افراد بسته به نیاز شما به زبان انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و … تسلط دارند.

گشت و گذار داخلی بصورت سواری مفتی  و یا هیچ هایکی

مسافرت هیچ هایکینگ یکی از راه های متداول سفر در مراکش شده است . بخصوص مزرعه دارهایی که خودروهای باری بزرگ مزرعه ای دارند  در مناطق روستایی با استفاده از سوار کردن مسافران در پشت تراک و یا کابین بار خود کمک هزینه ای برای زندگی خود دریافت می کنند.

 هزینه ای که به این افراد پرداخت می شود معمولا نصف هزینه تاکسی است. اما باید انتظار این را هم داشته باشید که در پشت کابین بار با تعداد زیادی از مسافر سوار شوید.

زبان رسمی مردم مراکش

مردم مراکش زبان رسمی عربی دارند اما با زبان فرانسوی هم برای مقاصد تجاری و اداری خود مکالمه می کنند.

افرادی که به زبان عربی و یا فرانسوی تسلط داشته باشند و یا به خوبی این دو زبان را درک کنند راحت می توانند در مراکش با مردم ارتباط برقرار کنند و به خوبی از علائم و نشانه های شهر استفاده کنند. بصورت کلی باید زبان را در مراکش به شکل زیر طبقه بندی کرد:

زبان رسمی و استاندارد عربی:

این زبان، زبان اول و رسمی مردمی مراکش است و اغلب در دفاتر اداری، مساجد، آموزش و پرورش و … استفاده می شود. اما زبان بومی مردم مراکش عربی استاندارد نیست بلکه عربی مراکشی است که با گویش مغربی عربی همراه است و همچنین به نام زبان داریجا مراکشی (Moroccan Darija ) هم شناخته می شود.

این زبان از زبان عربی استاندارد تفاوت های زیادی دارد و اغلب تحت تاثیر زبان های فرانسوی و اسپانیایی است. همین باعث شده تا اغلب مسافرانی که حتی زبان عربی و یا فرانسوی را می دانند از درک مکالمه مردم محلی مراکش عاجز باشند و این نباید باعث نگرانی دانش زبان شما شود. با این حال تمامی مراکشی ها زبان عربی استاندارد را در مدارس می آموزند.

بنابراین مردم عرب زبان نباید هیچ مشکلی برای ارتباط با این مردم داشته باشند و یا افرادی که عربی را خوب می دانند باید راحت صحبت کنند.

بصورت معمول بیش از نیمی از مردم مراکش توانایی خواندن و نوشتن را ندارند به همین دلیل همیشه افرادی به عنوان مترجم و یا افرادی که به دیگران برای تکمیل کردن فرم ها کمک کنند در همه جا حضور دارند  که با هزینه کم این کار را برای مردم محلی و یا مسافران عهده دار می شوند. این کار در برخی از مناطق بندری و یا مسافربری اهمیت زیادی دارد.

زبان بربر

زبان بربر و یا زبان آمازیق (Amazigh) دومین زبان رسمی مردم مراکش است. این زبان به دلیل اینکه توسط جمعیت بربر ساکن مراکش استفاده می شود اهمیت زیادی پیدا کرده است. این زبان گویش های زیادی دارد. در مناطق کوهستانی شما گویش تریفیت (Tarifit )، در منطقه مرکزی گویش تامازیق(Tamazight ) و در جنوب مراکش بربر ها به گویش تاچلهیت (Tachelheet )صحبت می کنند.

فرانسوی

زبان فرانسوی به صورت بسیار گسترده ای در مراکش صحبت می شود و اغلب مردم مراکش این زبان را به راحتی مکالمه و یا حتی نگارش می کنند. این زبان از همان ابتدای سال های تحصیل در مراکش تدریس می شود و دلیل آن هم تاثیر امپراطوری فرانسه و سلطه بر این کشور برای سال های طولانی است.

همین موضوع باعث شده تا فرانسه به عنوان زبان رسمی بعد از عربی در مراکش شناخته شود. اکثر مردم محلی بخصوص جوانان مراکشی به سه زبان عربی، فرانسوی و عربی استاندارد در مراکش صحبت می کنند .

اسپانیایی

در مناطق شمالی  و جنوبی کشور مراکش به جای زبان فرانسوی و یا به همراه زبان فرانسوی به زبان اسپانیایی هم تسلط دارند و صحبت می کنند. دلیل این موضوع نزدیکی و یا استعمار این مناطق توسط اسپانیایی ها برای مدت های طولانی بوده است.

ضمن اینکه بسیاری از مراکشی ها با دریافت ویزا کار کوتاه مدت برای کار به اسپانیا سفر می کنند که این خود باعث درک بیشتر زبان اسپانیایی آنها شده است.

زبان انگلیسی

هر چند در سال های اخیر بسیاری از مردم مراکش بخصوص مردم محلی علاقه بیشتری به زبان انگلیسی نشان داده اند ولی اغلب مردم مراکش حتی یک کلمه هم زبان انگلیسی را متوجه نمی شوند و به جای تلاش برای یاد گرفتن انگلیسی ترجیح می دهند زبان فرانسه خود را قوی تر کنند.

هرچند هستند در بین مراکشی ها افرادی که بتوانند با شما به زبان انگلیسی صحبت کنند که البته تعداد آنها بسیار اندک و اغلب از تحصیلکرده های این کشور هستند ولی اغلب در مناطق شهری با علائم و نوشته های انگلیسی سعی می شود مسافران راهنمایی شوند. البته برخی از مغازه دار ها و برخی از هتل ها تا حدودی به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

 

مناطق دیدنی کشور مراکش

تنها با یک سفر چند ساعته از دل شهر های اصلی اروپا و ورود به کشور مراکش به  طیف گسترده ای از انواع رنگ ها ، بو ها و صداها و موسیقی های مشهور یک کشور افریقایی اسلامی مواجه خواهید شد.

 تصور کنید در مکانی با بازارهای سنتی ادویه جات، مساجدی بسیار زیبا و خیره کننده، شهرهای فوق العاده کنار دریا و شهر هایی با مراکز قرون وسطی تاریخی که هر کدام چشم انداز ها و زیبایی های بسیار فراوانی دارند .

با دیدگاه های پانورامایی از قله های برف پوشیده اطلس های بلند تا تپه های ماسه ای بی پایان و چشم انداز های بیابانی و صحرایی همه و همه برای بازدید و داشتن تجربه های گردشگری عالی هستند . هیچکس نباید در این کشور زیبا خسته شود.

شاید اگر فیلم معروف کازابلانکا را دیده باشید نیازی به توصیف این شهر که یکی از معروف ترین شهر های مراکش است نباشد. در این دومین مسجد بزرگ دنیا و یکی از زیباترین مساجد مسلمانان جهان به نام حسن دوم که تنها مسجد الحرام از آن بزرگتر است وجود دارد.

بسیاری از مسافران به تنها با یک نگاه توصیفی و گذار و گذراندن چند ساعت زمان در این منطقه  وقت خود را سپری می کنند ولی به حق که برای این مکان پر جنب و جوش با عماری های مدرنیزه و  سنتی  زمان زیادی گذاشته شده است تا با تلفیق معماری های مختلف سنتی، مغولی، اسپانیایی و هنر دکو واقعا زمان زیادی برای برده تا تکمیل شده است.

مراکش را به عنوان شهر سرخ می شناسند و شهر مراکش که به عنوان پایتخت امپراطوری سابق این منطقه است شما را با خاطراتی مواجه خواهد کرد که مجبور به تحسین آن خواهید شد.

 این شهر احتمالا اولین پایتخت امپراطوری های سابق است که تا این حد دست نخورده و ثابت باقی مانده است و برای شما خاطرات فراوانی خواهد ساخت.

روز های خود را با بازدید از کوچه پس کوچه های تاریخی پر جنب و جوش و پرسه در محله های شهر سپری کنید و از دروازه ها و دیوارهای دفاعی تاریخی شهر بازدید کنید، مقابر سعدیان را نگاه کنید، بقایای کاخ البدی را مشاهده کنید و از مسجد کوتوبیا قرن دوازدهمی بازدید کنید.

با این حال با ورود روز به عصرگاهان و شب حتما اطمینان پیدا کنید که به جما الفنا (Jamaa el-Fnaa ) بزرگترین میدان واقع شده در کشورهای افریقایی باز گشته اید تا بتوانید از غذاهای سنتی و دست پخت آب پز آنها میل کنید.

در این میدان از جنب و جوش و فعالیت های زیاد مردم لذت ببرید، به موسیقی و داستان سرایی های محلی گوش دهید، شعبده بازی ببینید، برقصید و یا رقص های چلوچ محلی را تماشا کنید و بسیاری دیگر از فعالیت های دیگر را می توانید انجام دهید.

شهر فز یکی دیگر از پایتخت های قرون وسطی سابق کشور مراکش است که امروزه زرق و برق فراوانی دارد. شهر فز پر است از خیابان ها و کوچه های قرون وسطی ای باریک و دیدنی ، دروازه های قدیمی  سنتی شهر، دانشگاه باستانی الکراوین و مدرسه اینانیا، همچنین می توانید از کارخانه تولید چرم سنتی شهر فز دیدن کنید.

شهر مکنز را اغلب به عنوان شهر ورسای مراکش به دلیل زیبایی های خیره کننده اش می شناسند.

مرکز این شهر با دیوارهای اسپانیایی و موریشی معماری شده است و این مرکز با دیوارهای بلند و تاریخی  معروف به دیوار شهر  که بسیار زیبا و تاثیر گذار است احاطه شده است.

شما در این شهر امروزه قادر خواهید بود تا ترکیبی جالب از فرهنگ اروپایی اسلامی قرن هفدهمی را مشاهده کنید و از این ترکیب نهایت لذت را ببرید.

برای تجربه شهری با زندگی آرام و متین می توانید به شهر آسیلا (Asilah  ) یا اسورا(Essaouira ) دوست داشتنی بروید و غرق در سادگی و آسایش این شهر شوید.

شهر قانونمند و تر و تمیز شفاهوئن (Chefchaouen  ) یکی از شهرهای بسیار مورد علاقه توریست ها و مسافران از قدیم الایام بوده  و نقطه بسیار خوبی برای اکتشاف کوهستان های اطلس بالایی می باشد.

از کوه جبل توپکال (Jebel Toubkal ) صعود کنیدو به بالاترین ارتفاع قله در شمال آفریقا دست یابید، از روستاهای خشتی و کاهگلی دوست داشتنی عبور کنید و از دره های جغرافیایی اوریکا و آمیزمیز در مسیر خود بازدید کنید.

وقتی به بالای این منطقه رسیدید با نگاه بر چشم انداز های پانورامای فوق العاده خستگی از تن شما به در خواهد رفت و ارزش زحمت و تلاشی که برای رسیدن به این منطقه کشیدید را درک خواهید کرد. 

از دیگر راه های پیاده روی فوق العاده که به شما توصیه می شود پیاده روی در دره های زیبا آملن (Ameln ) درست در مقابل کوهستان اطلس و مسیر کوهستان های چوبی ریف در شمال کشور می باشد.

بر پشت کوهان شتر سوار شوید تا به جای پیاده روی بر روی شن ها و ماسه های صحرای ساهارا  به سمت ارگ چبی در نزدیکی مرزوگا حرکت کنید. شب را در چادر های صحرایی به سر کنید، در زیر آسمان پر ستاره باور نکردنی.

البته دسترسی به صحرای ساهارا تنها از این منطقه نیست و شما می توانید از سمت شهر  زاگورا هم به این صحرا دسترسی داشته باشید. البته شاید از سمت مراکش راحت تر باشد که به صحرای ساهارا دسترسی داشته باشید ولی از سمت این شهر دیگر خبری از تپه های اعجاب انگیز ارگ چبی نیست.

البته در کنار سهولت دسترسی از مراکش به ساهارا و نبود برخی از جاذبه ها باید برخی از مزایا مانند شلوغی کمتر و کمپ های ارگ چیگاگا در نزدیکی ام حمید را به آن افزود.

در مسیر خود به سمت صحرا مطمئن شوید که مناظر خیره کننده تودرا گورگ را از دست نخواهید داد که در نزدیکی تنجیر واقع شده است. بازدی از شهر باستانی ایت بن هدود (Aït-Benhaddou ) یکی دیگر از سایت هایی است که باید در نظر داشته باشید.

هر چند باران های طوفانی بیابانی در این صحرا باعث تخریب  و آسیب رسیدن جدی به دیوارها و سازه های گلی و خشتی کسباه (kasbahs ) شده و هنوز هم این آسیب ها ادامه دارد اما این روستای تاریخی و رها شده  یکی از چشم اندازه ای فوق العاده زیبا را حتما در برنامه بازدید خود قرار دهید.

از این روستای تاریخی برای ساخت فیلم های مشهوری همچون لورنس اف عربیا و  گلادیاتور با دکوراسیون خاص استفاده شده است.

کارهایی که باید در مراکش انجام دهید

حمام کنید

در مراکش دو نوع حمام از انواع حمام های سنتی که به حمام بخار هم شهرت دارند وجود دارد.

اولین نوع آن حمام های توریستی نامیده می شود که شما می توانید با حضور در این حمام ها توسط کارکنان خبره آن شستشو داده شوید و لذت ببرید.

این نوع حمام معمولا تنها توسط توریست ها استفاده می شود و برای آنها تبلیغ می شود و به همین دلیل هزینه بسیار گرانی دارد و حدود 150 درهم مراکشی برای هر نوبت باید پرداخت شود. به لحاظ فنی نمی توان این مکان ها را یک حمام مناسب برای شستشو نامید اما به صورت کلی مکانی محبوب و دوست داشتنی هستند بخصوص برای افرادی که نظافت شخصی را خیلی اهمیت می دهند مناسب نیست. اما هتل شما ممکن است گزینه بهتری از این حمام ها را به شما معرفی کند.

نوع دوم این حمام ها را به عنوان حمام محبوب می شناسند  این حمام ها که در ایران به نام حمام عمومی در قدیم مورد استفاده بودند در مراکش هم هم اکنون به عنوان حمام عمومی کارایی دارند و مردم محلی از آنها استفاده می کنند. برای رفتن به این حمام ها از کارکنان هتل بهترین نمونه را جستجو کنید.

در حمام های عمومی یا محبوب تمامی کارها برخلاف حمام های توریستی باید توسط خودتان انجام شود. برای این کار باید یک لیف یا دستمال مرطوب، حوله و وسایل شستشوی شخصی به همراه داشته باشید. معمولا باید لباس اضافی به همراه داشته باشید و بعد از حمام لباس خود را عوض کنید.

اگر به زبان فرانسوی و یا عربی استاندارد تسلط نداشته باشید می تواند استفاده از این حمام ها برای شما دلهره آور و عجیب و غریب باشد بخصوص اگر با این نوع حمام ها آشنایی نداشته باشید.

زنان و مردان از حمام های عمومی و یا محبوب بصورت جداگانه استفاده می کنند. دیوارهای این حمام ها معمولا با کاشی های جذاب نما شده است و درب ورودی و خروجی آنها به صورت علامت هایی برای افراد مشخص شده اند.به یاد داشته باشید مکه برهنگی کامل بخصوص در حمام های عمومی برای مردان کاملا ممنوع است و باید حتما برای استفاده از حمام لباس زیر و یا لباس مخصوص حمام به همراه داشته باشید. البته در حمام زنانه ممکن است برخی بصورت برهنه دیده شوند ولی بهتر است در حمام زنانه هم پوشیده باشید.

در حمام های عمومی محبوب معمولا افرادی هستند که در صورت درخواست شما با پرداخت هزینه ای به شما برای شستشو و حتی ماساژ دادن شما کمک خواهند کرد. البته این ماساژ با ماساژ های باشگاه ها و مراکز ماساژ کمی متفاوت است ولی بصورت کلی نوعی ماساژ سنتی است و هدف دیگری در آن نیست. فراموش نکنید که این مکاساژ ها با هزینه انجام می شود و اگر درخواست ماساژ داشتید باید هزینه آن را پرداخت کنید.

قیمت های ورودی بصورت نرمال برای یک حمام عمومی محبوب حدود 7 تا 15 درهم است و هزینه ماساژ در این حمام ها حدودا 30 درهم می باشد.

بازدید از مناطق دور دست تر

برای بازدید از مراکش و محله های کمتر دیده شده داوطلب شوید و یا پرداخت هزینه هایی  کشور زیبای مراکش را بصورت تمام چهره ببینید  و در این زمان می توایند کارهای معنی دارتر بیشتری هم انجام دهید.

پیاده روی

بدون تردید پیاده روی در صحرا و صحرا نوردی یک تجربه خارق العاده است که هر کس باید یک بار هم که شده در زندگیش تجربه کند. در مراکش مناطقی هستند که می توانند خاطراتی ماندگار برای تمام عمر برای شما فراهم کنند. خودتان را بر روی یک شتر تصور کنید که از دل مرزوگا در صحرای ساهارا در حال حرکت هستید.

خرید در مراکش

واحد پول مراکش

پول رایج و محلی کشور مراکش درهم مراکشی است که با علامت اختصاری MAD نشان داده می شود . هر درهم به 100 سنت تقسیم می شود و با علامت C نشان داده می شود.

از ابتدای ماه مه 2016 هر درهم مراکشی معادل 0.091 یورو است.

سکه های مراکشی به ترتیب 5 سنتی، 10 سنتی، 20 سنتی، 50 سنتی، 1 درهم، 2 درهم، 5 درهم و 10 درهمی هستند اگرچه امروزه خیلی به ندرت سکه های 20 سنتی به پایین دیده می شوند.

اسکناس های مراکشی هم بصورت 20 درهم، 50 درهم، 100 درهم و 200 درهمی چاپ می شوند. در نظر داشته باشید که درهم تنها ارز رسمی و قابل قبول در مراکش است ولی با این وجود برخی از هتل ها و مراکز توریستی گردشگری هم سایر ارزها مانند دلار و یا یورو را قبول می کنند.

تبدیل ارز

اینکه بیش از 100 درهم مراکشی و یا ارز محلی را از خارج از مراکش وارد کشور کنید غیر قانونی است ولی می توانید از برخی از مراکز بیرون از کشور ارز خود را خریداری کنید. طبق قانون ارز داخلی مراکش نرخ ارز چه بصورت بانکی و چه بصورت آزاد باید یکسان باشد به همین دلیل باید قبل از هرگونه اقدامی برای تبدیل ارز مطمئن شوید که از مراکز معتبر و مطمئن اقدام به تبادل ارز خود می کنید.

انتظار نداشته باشید که در سوک ها و یا شهرهای کوچک و بزرگ بانک های زیادی برای تبادل ارز پیدا کنید. اگر چه در شهرهای بزرگ اغلب دستگاه های خود پرداز زیادی در نزدیکی دروازه های اصلی وجود دارد و حتی در برخی از سوک ها و یا محلات هم می توانید چندین دستگاه خود پرداز را پیدا کنید.

شما همچنین می توانید افرادی را در شهر ها پیدا کنید که کار تبادل ارز هایی مانند دلار و یورو را انجام می دهند. مراکز غیر رسمی را تنها در شهر های بزرگ پیدا خواهید کرد و در مناطق روستایی و شهرهای کوچک یا سوک ها و همچنین خیابان های خارج از شهر معمولا مراکز غیر رسمی برای تبدیل ارز دیده نمی شود.

به غیر از بانک ها و صرافی های  اختصاصی بسیاری از دفاتر پست بزرگ هم کار تبادل ارز را بصورت قانونی انجام می دهند. حسن این دفاتر پست این است که نسبت به سایر مراکز تا دیر وقت کار می کنند. در فرودگاه کازابلانکا نیز چندین صرافی و دفتر تبادل ارز وجود دارد.

دستگاه های خودپردازی که کار تبادل ارز را انجام می دهند عمدتا در هتل های توریستی و یا در مراکز فروشگاهی مدرن و پیشرفته  موسوم به ویل نوویل (ville nouvelle ) زیاد دیده می شوند. این دستگاه ها عموما انواع مختلف کارت های بانکی داخلی و بسیاری از کارت های اعتباری بین المللی از جمله مستر کارت، مائسترو، سیروس و یا دارای لوگو پلاس را قبول می کنند. هر چند باید از قبل بررسی شوند و بعدا کارت را داخل آن فرو کنید.

در هنگام تبدیل ارز و دریافت ارز از مراکز و دستگاه های خودپرداز سعی کنید هر چقدر که می توانید کمتر پول نقد دریافت کنید و کارت های بانکی خود را از دید ها پنهان کنید.

کارت های پلاستیکی

بسیاری از شرکت ها و فروشگاه های بزرگ تجاری کارت های اعتباری بین المللی را بخصوص در شهر های بزرگ دریافت می کنند. البته اغلب این فروشگاه هایی که اقدام به قبول مستر کارت و یا ویزا برای دریافت هزینه های خود می کنند اغلب کمی مبلغ دریافتی را بالاتر محاسبه خواهند کرد تا هزینه های تبدیل ارز آنها پوشش داده شود.

حتما با بانک عامل خود در کشور خودتان هماهنگ کنید که قصد سفر به خارج از مرز را دارید تا در طول دوره مسافرت به هر دلیل مشکل بلوکه کردن و یا ضبط کارت برای شما از طرف بانک پیش نیاید و احیانا در صورت بروز مشکل در کشور مراکش بانک شما در جریان باشد. بهتر است شماره تلفن خود را هم در اختیار بانک قرار دهید.

ضمن اینکه قبل از سفر باید به یاد داشته باشید که تمامی اطلاعات کارت خود را از جمله شماره های کارت و اطلاعات مندرج در آن را در گوشه ای یادداشت کرده اید ، بخصوص اگر شماره آن را حفظ نیستید.

برای پرداخت به وسیله کارت اعتباری دریافت پین کارت همانند قبل الزامی نیست ولی با این حال همچنان برخی از رستوران ها و فروشگاه ها ممکن است برای استفاده از کارت از شما شماره پین کد را درخواست نمایند که یک روش شناسایی مالکیت کارت است.

بسیاری از مردم امروزه از کارت های پیش پرداخت فیر اف ایکس (FairFX ) و یا ککستون (Caxton ) استفاده می کنند. این کارت ها هزینه تبادل ارز خوبی دارند  و بسیار امن و معتبر می باشند. حسن این کارت ها این است که کارت محافظت شده اسیت بخصوص برای مواقعی که احتمال سرقت و یا گم شدن کارت وجود دارد. این کارت ها توسط اغلب دستگاه های خود پردازی که دارای لوگوی مستر کارت می باشند و برخی از فروشگاه های بزرگ و هتل ها پذیرفته می شوند.

 چه چیزی خرید کنید؟

به غیر از سوغاتی های کلاسیک توریستی مانند انواع کارت پستال و خرده ریز های مختلف در مراکش برخی از خرید ها در نوع خود منحصر به فرد هستند و در هیچ نقطه دیگری از دنیا شاید نمونه آن را پیدا نکنید. از این نمونه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرما : با هزینه 10 درهم بهترین نوع خرما را در بسته بندی های کوچک در کارتن های نارنجی می توانید پیدا کنید و حتی با هزینه کمتر هم خرید کنید.

مصنوعات چرمی: کشور مراکش یکی از تولید کنندگان اصلی چرم در دنیا است و بهترین مکان برای خرید مصنوعات چرمی است . البته مراقب باشید چرا که در برخی از فروشگاه ها جنس تقلبی به شما خواهند داد. بهتر است خرید خود را از مغازه های معروف صاحب سبک در مراکز بزرگ تجاری انجام دهید.

روغن آرگان : بهترین نمونه روغن آرگان و محصولاتی که از این روغن ساخته می شود را در مراکش خرید کنید محصوصلاتی چون صابون و لوازم آرایشی

تاگین : نوعی خوراکی مخصوص در مرکاش است که به سبک خاص این کشور پخته می شود

بیراد : نوعی قوری مخصوص چایی مراکشی است.

دیجلابا (Djellabah ) : یک لباس تزئینی و سنتی مراکشی است با یک روپوش است. اغلب این لباس در طرح های پیچیده و مختلفی دوخته می شود و برای آب و هوای گرم بسیار مناسب هستند. البته نمونه هایی از این لباس هم برای هوای سرد مناسب است.

 اگر قصد دارید تا این لباس را برای سوغات خریداری کنید بهتر است آن ار از شفچائون (Chefchaouen ) خرید کنید که بهترین مناطق فروش این لباس است.

قالیچه و فرش : فرش دستباف مراکش شهرت جهانی دارد. شما می توانید این فرش ها و قالیچه ها را از مراکز مستقیم صنعتی خرید کنید.

 اگر قصد بازدید از روستاهای کوچک و سنتی مانند انزال در استان اوورزارات را دارید می توانید این فرش ها و قالیچه ها را از بافندگان سنتی با تماشای نحوه قالی بافی آنها خریداری کنید. این مردمان بسیار خونگرم هستند و با چایی و انواع تنقلات از شما پذیرایی خواهند کرد.

ادویه جات و ترشی جات : در خارج از شهر های بزرگ و بخصوص در مناطق گرمتر بهترین نوع ادویه جات و ترشی جات را پیدا خواهید کرد.

اگر به دنبال تی شرت می گردید به دنبال کالاهای طراحان کوابی (Kawibi- ) باشید. این تی شرت ها بسیار جذاب تر و مدرن تر از نمونه های سنتی طراحی و عرضه می شوند.  فروشگاه های این برند  در اغلب فروشگاه های مستقل، فرودگاه اطلش و هتل های نزدیک کازابلانکا و سایر مناطق دیگر وجود دارند.

اصول خرید

به یاد داشته باشید که همیشه برای خرید از بازارهای و یا سوک های مراکش با فروشنده چانه زنی کنید. این که واقعا به شکل صحیح بگوئیم که چه مقدار باید چانه زنی کنید مشخص نمی توان کرد. این موضوع کاملا بسته به جنس و نوع خرید و قیمت خرید دارد اما ایده کلی این است که برای خرید تقریبا درصد از قیمت جنس را تخفیف بگیرید.

قیمت ها در مراکش و در بین فروشندگان بصورت توافقی است. این قیمت ها روزانه هستند و حتی برخی از مواقع بصورت ساعتی تغییر می کنند . بسته به اینکه در یک روز یا یک دوره زمانی یعنی چند ساعته چقدر بازار خوب بوده و مشتری وجود دارد قیمت تعیین می شود. در بسیاری از مواقع استنباط شخصی فروشنده نسبت به خریدار باعث می شود تا قیمتی اعلام شود. اینکه شما را فردی ثروتمند تلقی کنند و یا عادی و فقیر.

موجودی انبارها اغلب بازتاب خوبی از اصول پایه اقتصادی در مراکش هستند. میزان عرضه و تقاضا بخصوص در این رابطه کاملا دخیل است. معمولا شیوه فروش تاجران و کسبه یک بازار به این صورت است که اگر فروش خوبی از یک کالا را در یک روز داشته باشند قیمت آن کالا را افزایش می دهند و دقیقا اگر کالایی خیلی خوب فروش نداشته باشد قیمت آن برای جلب نظر مشتری کاهش می یابد.

حتی دیده شده که به دلیل فروش زیاد یک کالا و محصول در یک روز و یا چند ساعت بصورت توافقی فروش آن کالا در آن روز در بین خودشان ممنوع می شود مگر اینکه خریدار حاضر به پرداخت مبلغ زیادی برای آن جنس بشود.

این رابطه به شکل دیگری هم تعریف شده است. اگر در برخی از روزها و یا ایام توریست های زیادی به بازار مراجعه کنند قیمت ها افزایش پیدا می کند و چانه زنی در این روزها بسیار دشوار خواهد بود.

 معمولا فروشندگان مشتری ها را بررسی می کنند، لباس و زیور آلات آنها را می بینند و بعدا قیمت را تعیین می کنند. مثلا اگر شما چکمه و یا کفش گران قیمت و ساعت مچی ارزشمندی داشته باشید و لباس تن شما گران بها باشد این بدین مفهوم است که هزینه و قیمتی که به شما ارائه می شود بالاتر خواهد بود. هرچند با این حال نگرش و نوع رفتار شما هم بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

با توجه به این شرایط و سایر شرایط دیگر مانند زمان روز، روز هفته، فصل و … قیمت یک کالای خاص ممکن است حتی تا برابر یا بیشتر هم در نظر گرفته شود بخصوص اگر این کالا از نوع کالاهای ارزمند و گران قیمت باشد مانند تابلو فرش ها و قالیچه هایی که می تواند هزینه بالایی برای شما به همراه داشته باشد.

برای خرید در مراکش لازم است تا درک درستی از تکنیک ها و روش های فروش در این کشور داشته باشید. بهتر است به خوبی جنسی که می خواهید بخرید را بشناسید و در غیر اینصورت از خرید اجتناب کنید. مثلا اگر جنس قالی خوب و بد و دست بافت و ماشینی را به خوبی تشخیص می دهید و حدود قیمت را می شناسید اقدام به خرید قالیچه در این کشور بکنید تا باعث خرید فرش دست دوم، رنگ شده، تقلبی و … نشود.

دست فروشان با تجربه عاشق سر و کله زدن با مشتری در چانه زنی هستند. آنها مشتریانی را ترجیح می دهند که عجله نداشته باشند و بتوانند حسابی لا آنها کلنجار رفته و چانه زنی کنند.

در اغلب مواقع شما شاید به دلیل اینکه فکر می کنید دست فروش ها قیمت مناسب تری دارند و همان جنس را با این قیمت به شما می دهند با آنها چانه زنی و مذاکره می کنید در حالی که این تصورات شما ذهنی شما است. تکنیک این فروشندگان گاها بسیار جالب است. آنها به شخصیت شما نگاه می کنند و با ارائه قیمتی که تعجب شما را به همراه دارد، بحث در مورد یک موضوع جالب برای شما، شروع بحث در موضوعات فوتبال و بعدا اضافه شدن برخی دیگر از دوستانشان به جمع شما کم کم شما را متقاعد خواهند کرد که از آنها خرید کنید.

بهترین توصیه این است که در این زمان ها فورا محل را ترک کنید چراکه اغلب نتایج انچه که شما تصور می کنید نخواهد بود.

نکته مهم دیگر در هنگام خرید در مراکش این است که به هیچ عنوان خود را مشتاق خرید نشان ندهید. مهم نیست چقدر به یک جنس نیاز دارد و یا اینکه چقدر واجب است. اگر شما خود را مشتاق خرید نشان دادید و فروشندگان متوجه علاقه شدید شما برای خرید کالایی شدند. البته این بدین مفهوم نیست که اصلا اشتیاقی به خرید نشان ندهید. باید به گونه ای رفتار کنید که دوست دارید بخرید ولی خیلی هم خرید واجبی برای شما نیست.

از طرف دیگر نکته مهمی که بهتر است رعایت کنید ارائه انتقاد ها و یا مشکلاتی به شی مورد نظرتان برای خرید است. هرگونه نقص و یا ایراد فنی و تکنیکی که درست باشد و ایرادی را در جنس از دیدگاه شما اثبات کند باعث خواهد شد که بتوانید جنس را با قیمت کمتر خرید کنید.

به هیچ عنوان وارد بحث برای قیمت در مورد کالایی که دوست ندارید بخرید نشوید و یا قیمت برخی از کالاهایی که تمایل به خرید آنها را ندارید نپرسید. نکته دیگر اینکه بخصوص در مورد دستفروش ها نباید هزینه ای را اعلام کنید که قادر به پرداخت آن نیستید چرا که همانگونه که توضیح دادیم ممکن است قیمت شما را فروشنده قبول کند و آنگاه اگر خرید نکنید باعث ناراحتی و تنش خواهید شد.

در هنگام خرید سعی کنید پول نقد به همراه داشته باشید و از پرداخت هزینه ها بوسیله کارت اعتباری اجتناب کنید. اما اگر ناچار به استفاده از کارت اعتباری شدید هرگز رسید کارت را گم نکنید و حتما فاکتور را از فروشنده به همراه رسید پرداخت دریافت کنید. معمولا فروشندگان مغازه ها به شما یک فاکتور و رسید ارائه خواهند کرد.

به هیچ عنوان نیازی نیست به فروشنده بگویید در کجا اقامت دارید و یا اینکه برای خرید کالایی چقدر هزینه کرده اید. فقط در همین میزان بسنده کنید که قیمت را اعلام کنید که خوب بوده یا نه و اینکه راضی بودید یا خیر. مهم ترین نکته در خرید این است که هرگز از گفتن نه ترسی نداشته باشید و اگر قصد خرید جنسی را ندارید با قاطعیت بگوئید خیر.

در ضمن در نظر داشته باشید که فروشندگانی که به نظر بد اخلاق می آیند و یا حوصله چانه زنی را ندارند معمولا قیمت خود را کم نخواهند کرد و نباید وقت خود را هدر دهید.

غذا در مراکش

غذاهای مراکشی به عنوان یکی از بهترین انواع غذاها در دنیا شناخته می شوند. این کشور غذاهای بسیار بی شمار و زیادی دارد که عمدتا ریشه در تاریخ این کشور از زمان استعمار و نفوذ کشورهای استعماری و عربی در این کشور تا انواع قومیت ها و نژادها دارد.

متاسفانه به عنوان یک توریسیت بخصوص وقتی که هزینه و قیمت مناسب برای شما اهمیت داشته باشد انتخاب های بسیار محدودی در سراسر کشور از رستوران ها و کافه های مختلف برای خوردن غذا با قیمت مناسب و یا حتی غذاهای سنتی و خاص مراکشی خواهید داشت.

اغلب رستوران ها و کافه ها ترجیح می دهند غذاهای خارجی را آماده و ارائه کنند چرا که هم توریست در این کشور زیاد است و به دنبال غذاهای شناخته شده خودشان هستند و هم اینکه مردم مراکش غذاهای خانگی و سنتی را ترجیح می دهند در خانه های خودشان بخورند.

به غیر از شهرهای بزرگ مردم مراکش عمدتا غذا را در رستوران ها نمی خورند و خیلی اعتقادی به غذاهای رستورانی ندارند بنابراین انتخاب شما در رستوران های مراکشی عمدتا به غذاهای خارجی مانند غذاهای چینی، هندی و فرانسوی خلاصه خواهد شد.

غذاهای سنتی مراکش

کاسکوس (Couscous )

یک غذای سنتی بسیار شناخته شده و محبوب در مراکش است که با دانه های سمولینا در ظرفی مخصوص بخار پز موسوم به کوسکووسیر (couscoussière ) آماده می شود. این غذا یکی از اصلی ترین غذاهای مردم مراکش است که باید به همراه یک خورش و یا چاشنی میل شود.

معمولا کاسکوس را با خورش ترش و یا تانجین (tagine ) و یا با گوشت و سبزیجات مخلوط شده میل می کنند و این غذا عموما به عنوان غذای اصلی و نه میان وعده میل می شود. تقریبا تمامی رستوران ها در روزهای جمعه این غذا را به عنوان یک غذای سنتی سرو می کنند.

تانجین (tagine )

یک غذای ادویه ای و تند است. این غذا ترکیب گوشت و سبزیجات است که به آرامی در یک مخزن مخروطی شکل گلی که به همین نام غذا شناخته می شود به مدت چند ساعت آرام آرام پخته می شود. در رستوران ها انواع مختلفی از این غذا با هزینه حدود 25 درهمی آماده می کنند.

معمولا برخی از این رستوران ها از گوشت مرغ به همراه لیمو و زیتون استفاده می کنند، برخی به جای گوشت مرغ از گوشت گوسفند استفاده می کنند و یا گوشت گوساله شیرین را انتخاب می کنند. ماهی و یا برخی دیگر از گوشت ها به غیر از گوشت خوک که حرام است هم برای آماده کردن این غذا با سس تند گوجه فرنگی استفاده می شود. ضمن اینکه هر سر آشپز و رستورانی دستور طبخ منحصر به فرد خود را دارد.

کمک های پزشکی در مراکش

برای استفاده از خدمات دارویی و پزشکی در مراکش اغلب مسافران باید هزینه های درمان خود را از قبل پرداخت نمایند:

داروخانه ها

 داروخانه ها معمولا با یک علامت به اضافه و یا صلیب مانند سبز رنگ مشخص شده اند. آنها اغلب داروها درمانی، داروهای ضد بارداری، محصولات آرایشی و بهداشتی و زیبایی و سایر محصولاتی که به داروخانه ها ارتباط دارند، را به فروش می رسانند.

پزشکان آزاد

اغلب پزشکان متخصص، دندان پزشکان و حتی پزشکان عمومی در مراکش بصورت آزاد فعالیت می کنند. هر یک از این دکترها معمولا با تابلوئی به نام Docteur و درج تخصص خود بر روی آن مشخص شده اند و شما هم اگر نیاز به پزشک دارید باید به دنبال این تابلو ها باشید. 

هزینه معمول و عمومی یک چک آپ ساده نزد یک پزشک عمومی بین 150 تا 300 درهم مراکشی می باشد. بصورت کلی پزشکان مراکشی کیفیت قابل قبولی دارند اما بهتر است همیشه از مردم محلی بپرسید که در خصوص مشکل شما کدام دکتر را توصیه می کنند. در میان دکترها برخی از آنها می توانند به زبان انگلیسی هم صحبت کنند ولی اغلب آنها زبان فرانسوی را می دانند.

کلینیک های خصوصی

هزینه درمان در کلینیک های خصوصی بسیار بالا است و مسافران هم باید برای اینکه خدمات درمانی در این مراکز را دریافت نمایند از قبل باید هزینه خود را پرداخت نمایند.

بیمارستان های دولتی

استفاده از خدمات درمانی بیمارستان های دولتی ارزان و مناسب است و برای آسیب های جزئی و مشکلات معمول ساده کارهای مناسبی انجام می شود اما بصورت کلی این مراکز بسیار شلوغ هستند. بصورت کلی اگر پول کافی داشته باشید، استفاده از خدمات کلینیک های خصوصی توصیه می شود.

خدمات درمانی در مناطق روستایی

متاسفانه در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته کشور مراکش یافتن خدمات درمانی و پزشکی بسیار دشوار و یا بهتر است بگوییم غیر ممکن است.

روابط متقابل و اجتماعی در مراکش

سلام و احوالپرسی

معمولا سلام و احوالپرسی در بین دوستان نزدیک و خانواده ها با سه بوسه به گونه ها انجام می شود. البته مرد با مرد و زن با زن این نوع احوالپرسی را دارند و به ندرت دیده می شود که مرد با زن روبوسی کند مگر اینکه از یک خانواده و یا فامیل باشند.

در شرایط عادی دیگر تنها دست دادن و خوش و بش کردن رسمیت دارد. افرادی که با دست راست دست می دهند و بعدا در زمان احوالپرسی دست راست خود را روی قلبشان می گذارند. این مفهوم را به مخاطب خودشان القا می کنند که احترام و صداقت زیادی برای او قائل هستند.

دست چپ

دست چپ در بین مردمان مسلمان برای احوالپرسی استفاده نمی شود و این کار را خیلی خوب نمی دانند. برخی از متعصبین اسلامی و مسلمان این کشور به دلیل اینکه از دست چپ در دستشویی برای شستن خود استفاده می کنند. حتی دست چپ را ناپاک می دانند پس بهتر است با دست چپ در این کشور دست ندهید.

البته به غیر از مراکش سایر فرهنگ ها و قومیت ها هم دست دادن با دست چپ را بی احترامی می دانند و حتی با دست چپ به هم چیزی را تعارف هم نمی کنند.

 البته هر چند برخی فشار می آورند که باید با دست راست کارها و تجارت هم انجام شود ولی بصورت کلی مردم درک می کنند که برخی از افراد دست چپ هستند و اکثر کارها نیاز به کمک دست چپ هم دارد و این موضوع خیلی رسمیت ندارد و مشکلی در آن دیده نمی شود.

برخورد با سالمندان

مردم مراکش برای سالمندان و بیماران احترام زیادی قائل هستند. آنها در همه شرایط مراقب بزرگتر ها هستند، در مسیر ها اجازه می دهند بزرگتر ها ابتدا رد شوند، درب اتاق را برای بزرگترها می گیرند، در تاکسی گرفتن اگر فرد مسنی منتظر تاکسی باشد ابتدا تاکسی برای او می گیرند و….

البته این یک فرهنگ در میان مردم مراکش است و بصورت کلی کسی از گردشگران این انتظارات را ندارد اما اگر فردی زمان اقامت بیشتر در مراکش دارد انتظار مردم مراکش از این فرد این خواهد بود که این مسائل را درک کند.

تماس در مراکش

تلفن

در اغلب مراکز شهری تلفن های عمومی به وفور دیده می شوند اما دفاتر خصوص تلفن نیز در سطح شهر وجود دارند. شماره 00 در ابتدای شماره های بین المللی مراکش باید حتما گرفته شود. اما در نظر داشته باشید که تماس بین المللی در کل هزینه بالایی دارد.

اگر از جمله افرادی هستید که تماس های بین المللی زیادی نیاز دارید بگیرید بهتر است از داکت های تماسی شهر های اسپانیایی مانند کیوتا و یا ملیلا استفاده کنید.

طراحی شماره ها از سال 2009 با تغییراتی کلی مواجه شد. بعد از شماره ثابت 0 باید عدد 5 گرفته شود و برای شماره تلفن های همراه بعد از 0 شماره 6 گرفته می شود. تمامی شماره تلفن ها امروزه 10 رقمی شده  و با 0 شروع می شود.

شماره تلفن های اضطراری در مراکش عبارتند از : پلیس 19، آتش نشانی 15، خدمات بزرگراه 177، اطلاعات 160،  اطلاعات بین المللی 120، تلگران و تلفن 140 ، خدمات درون شهری 100 .

شبکه تلفن همراه در مراکش GSM استو از طریق دو اپراتور عمده مدیتل و مارکو تلکام ارائه می شود. کارت های تماس در مراکش وجود دارند و برای خرید آنها باید از یکی از فروشگاه های موبایل و یا دفاتر مخصوص اقدام نمایید. این فروشگاه ها معمولا با مارک تلکام دیده می شوند.

خدمات پستی در مراکش

خدمات پستی در کشور مراکش بصورت کلی قابل اعتماد است و هزینه استفاده از پست در این کشور به نسبت بسیاری از کشورها ارزان تر است. شما به عنوان یک خارجی برای ارسال بسته های پستی خود نیاز به شماره گذرنامه و ایمیل دارید.

اقلامی که قرار است پست شود قانونا باید قبل از ارسال در اداره پست بازرسی شود. بنابر این ابتدا باید منتظر بمانید تا کار بازرسی تمام شود و بعدا بسته بندی و پست شود.

هرگز برای ارسال بسته های پستی خود از دفاتر پستی کوچک داخل فرودگاه مراکش استفاده نکنید زیرا معمولا پست نمی شود. بصورت کلی صندوق های پستی در خیابان ها قابل اعتمادتر از این دفاتر هستند.

ایمیل و اینترنت در مراکش

بسیاری از فعالیت ها در مراکش واقعا امروزه به اینترنت وابسته شده است و به همین دلیل خدمات و زیر ساخت های اینترنتی در این کشور کیفیت بالا و رو به توسعه ای دارد. کافی نت ها معمولا در همه شهر ها زیاد دیده می شوند و تا اواخر شب فعال هستند و حتی در شهر های کوچک نیز تعداد آنها زیاد است.

نرخ استفاده از اینترنت در کافی نت ها معمولا بین 4 تا 10 درهم برای هر ساعت استفاده از اینترنت می باشد سرعت اینترنت بخصوص در شمال کشور بسیار بالا است اما در مناطق روستایی کمی با محدودیت سرعت مواجه هستند. اکثر کافی نت ها به شما اجازه استفاده از رایت سی دی و یا کپی با پرینتر را می دهند.

امروزه سطح سرعت اینترنت در مراکش به خوبی به 4g واقعی رسیده است. به راحتی می توانید با موبایل و لپ تاپ خود در هر جایی که اینترنت بی سیم وجود دارد و یا با سیم کارت های مخصوص به اینترنت متصل شوید.

دسترسی به اینترنت پر سرعت در همه شهرها، روستاها، کوه ها، دشت و حتی صحرا و در دره ها و بلندی ها با آنتن دهی قوی همراه شده و به راحتی توریست ها می توانند در هر منطقه از خدمات انترنت استفاده کنند.

برای خرید سیم کارت های انترنتی می توانند به فروشگاه ها مجاز موبایل مراجعه نمایید و یا از دفاتر مخصوص که معتبر تر هستند اقدام به خرید سیم کارت بکنید.

 

 

عکس مراکش

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.