شماره تماس : 23-88641720

کانادا

 

عکس کانادا

کانادا

کانادا بر حسب اندازه بزرگترین کشور آمریکای شمالی و دومین کشور بزرگ دنیا پس از روسیه است. کانادا به دلیل چشم اندازه های وسیع و بی نظیرش، ترکیب فرهنگ ها و تاریخ پر فراز و نشیبی که دارد شهره است. کانادا یکی از ثروتمند ترین کشور های دنیا و یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در دنیا است.

کانادا سرزمین وسیعی است که فواصلی طولانی دارد و زیبایی این کشور موروثی است. از لحاظ اقتصادی و تکنولوژیکی و از نظر منابع طبیعی و بسیاری دیگر از موارد با کشور همسایه خود یعنی ایالات متحده برابری می کند هر چند از خیلی لحاظ تفاوت های زیادی بین دو کشور وجود دارد. در حالی که هر دو کشور دارای سابقه طولانی در استعمارگری بر بومیان منطقه و کشور های دیگر را دارند اما کانادا به دلیل داشتن میراث بریتانیا بر خود می بالد.

بسیاری از میراث طبیعی و محیط زیستی و ساختارهای اجتماعی کنونی کانادا  به طور عمده توسط مهاجرین دو کشور فرانسه و بریتانیا بوجود آمده است. به همین دلیل کانادا طبیعتی دو گانه دارد و تفاوت چشم گیری از این نظر نسبت به آمریکا دارد. در بسیاری از مناطق کانادا مردم عمدتا به زبان فرانسوی سخن می گویند مانند خود کبک که بسیاری از مردم زبان اصلی فرانسوی دارند. کانادا از سال 1867 توسط قانون پارلمانی بریتانیا  به یک سلطنت خودگردان دست پیدا کرد  و هنوز هم عضوی افتخاری در سازمان ملل متحد محسوب می شود. تا سال 1931 کانادا کم و بیش از بریتانیا مستقل بود اما در سال 1982 این استقلال کامل شد.

کانادا حدود 35 میلیون جمعیت دارد  که به دلیل سیاست های دیپلماتیکی و تلاش های زیاد این کشور برای صلح و احترام زیاد به حقوق بشر همواره به عنوان کشوری صلح پسند مطرح می باشد.

کیفیت زندگی در کانادا به طور کلی بسیار بالا است. این کشور به طور پیوسته بر شاخص های آزادی اقتصادی ، مبارزه با فساد و احترام به حقوق مدنی و … بسیار خوب عمل می کند. این کشور سیاست داخلی قوی هم دارد و با مذاکره با فرهنگ ها و قومیت های مختلف توانسته مصالحه قدرتمندی در کشور پدید آورد هر چند کار بسیار دشواری بود ، به دلیل اینکه تنوع فرهنگی، زبانی و بخصوص تاریخی در این کشور وجود داشت.

همانند سیاست سنتی و آزادی زیاد در این کشور همانند ایالات متحده مردم زیادی از کشور ها و فرهنگ های مختلف در این کشور گرد هم جمع شده اند و زندگی می کنند . بخصوص در مناطق شهری این تنوع بیشتر می شود. اکثر کانادایی ها ارتباطات اجتماعی قوی دارند  و به راحتی با سایر اقوام و فرهنگ ها کنار آمده و با خوبی با هم زندگی می کنند و روابط دوستانه  و خوبی با هم دارند و درک خوبی از آزادی اجتماعی در این کشور حاکم است.

آب و هوای کانادا

اندازه گیری های رسمی در کانادا بصورت متریک انجام می شود اما با این حال برخی از افراد بالای 40 سال همچنان در این کشور از سیستم های امپریالیستی استفاده می کنند. یکی از رایج ترین این سیستم های امپریالیستی  استفاده از پاها و اینچ ها بری اندازه گیری فاصله ها و ارتفاعات و پوند و … است که حتی نسل جدید نیز با آن کار می کنند. اما در کبک به عنوان پایتخت کانادا بیشتر از سیستم متریک استفاده می شود.

آب و هوا نیز با سانتی گراد بیان می شود البته به غیر از شهر های مرزی ویندسور و یا آبشار نیاگارا که بر اساس فارنهایت است.

با توجه به تنوع جغرافیایی کشور کانادا نمی توان بصورت مطلق آب و هوای کانادا را بیان کرد و باید منطقه ای عنوان شود. اما به طور کلی در بسیاری از مناطق زمستان ها در مقایسه با سایر کشور های جهان مطابق با شمال اوراسیا است. منطقه پر جمعیت جنوب انتاریو آب و هوای کمی سرد تر است مانند شهر های مید وست و نورث وست  در ایالات متحده . از طرف دیگر خطوط ساحلی  بریتیش  کلمبیا کمی هوای خفیف تری دارد  و حتی در زمستان هم تغییر زیادی ندارد ولی با این حال بزرگترین یخچال های کوهستانی دنیا از این کشور زیاد دور نیستند.

تابستان در مناطق پر جمعیت کانادا عموما کوتاه و گرم است دمای هوا در تابستان به بالای 35 درجه هم می رسد مناطقی مانند جنوب انتاریو ، جنوب پرریس و جنوب بی سی از این دست هستند.اما آب و هوای تورنتو کمی از بسیاری از شهر های بزرگ ایالات متحده در تابستان خنک تر است. همچنین شهر های کبک و انتاریو تابستان های گرم و مرطوب دارند. این در حالی است که آب و هوا در تابستان در قسمت های غربی خشک تر است. در شرق کانادا که به اقیانوس اطلس مشرف است بخصوص در زمستان توده های هوای باران زا و برف زا بارندگی زیادی در این مناطق دارند و هوا تا -10 درجه هم می رسد.

در کل دمای هوای نسبت به اروپا و ایالات متحده در کانادا بخصوص در زمستان سرد تر است. بنابراین زمستان در کانادا واقعا زمستان است و در فصل های اکتبر تا اوریل باید لباس گرم بپوشید.

روزهای تعطیلی در کانادا

کانادا تعطیلات رسمی زیر را جشن می گیرند و در تقویم خود درج می کنند. همه کشور این تعطیلات را قبول دارند و در برخی از مناطق ممکن است تفاوت هایی جزئی باشد:

 • روز سال تو در اول ژانویه
 • روز خانواده در سومین دوشنبه ماه فوریه که البته در همه استان ها دیده نمی شود
 • روزه جمعه خوبی که معمولا در اواخر ماه مارس یا اوایل ماه اوریل می باشد
 • عید پاک یکشنبه که روز یکشنبه بعد از جمعه خوب است
 • روز ویکتوریا ، آخرین دوشنبه ماه مه قبل از 24 مه
 • روز ملی کانادا در اول ژانویه
 • روز مدنی اولین دوشنبه ماه اوت
 • روز کارگر در اولین دوشنبه ماه سپتامبر
 • روز شکر گذاری در دومین دوشنبه ماه اکتبر
 • روز یادبود 11 سپتامبر
 • روز کریسمس در 25 دسامبر
 • روز باکسینگ که روز بعد از کریسمس است

سیاست کانادا

دولت کانادا یک دولت دموکرات بر پایه سیستم وست مینستر است که از دولت بریتانیا به ارث برده است  و تقریبا می توان آن را شبیه به انگلستان و یا استرالیا و یا نیوزیلند دانست. کانادا به طور رسمی یک سلطنت مشورطه دارد که در راس آن ملکه الیزابت دوم به عنوان رئیس دولت فعالیت می کند. او در کانادا به نیابت از ژنرال فرمانده که در حال حاضر جولی پیت می باشد وظیفه خود را انجام می دهد هر چند سلزنت در کانادا بیشتر یک چهره سیاسی  برای ملکه دارد و عمده قدرت اجرایی و قانون ها در اختیار کابینه  و نخست وزیر می باشد.

کانادا یک ایالت فدرال می باشد  و تمامی استان های این کشور بصورت خود مختار اداره می شوند . هر استان دارای مجلس قانون گذاری  و دولت استانی است و قانون اساسی کانادا تنها حیطه قدرت های این مناطق را تعریف و بر اصول اجرای قوانین نظارت دارد.

به عنوان مثال هر استان سن نوشیدن متفاوت،حداقل دستمزد متفاوت، مالیات فروش متفاوت، مقررات کاری خاص خود و  راه های و سیاست های ایمنی و مراقبت های بهداشتی منحصر به فرد خود را دارد.

در سطح پارلمان سه حزب اصلی وجود دارند که حذب لیبرال که در مزکر کانادا قرار دارند، حزب محافظه کار  اپوزیسیون جناح راست نامیده می شوند و حزب دموکرات که جناح چپ نامیده می شوند می باشند.

مناطق کانادا

بازدید از کانادا در یک سفر در واقع یک وظیفه عظیم و غیر قابل انجام است. بیش از 5000 کیلومتر به غیر از مناطق سنت جان، نیو فاندلند ویکتوریا و یا بریتیش کلمبیا مساحت این کشور می باشد. مثلا مانند این است که از لندن به ریاض پرواز کنید و یا از توکیو به کلکته مسافرت کنید. برای رانندگی از یک طرف این کشور به طرف دیگر بعضا باید بین 7 تا 10 روز رانندگی کنید. بنابر این وقتی قصد مسافرت به کانادا را دارید بهتر است از قبل مقصد خود را مشخص کنید.

 • استان اتلانتیک (نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد)

این منطقه به دلیل تاریخ آن شناخته شده است  بخصوص در زمان تشکیل کشور کانادا که به عنوان یک کشور مستقل بود. آتلانتیک کانادا به خاطر لهجه های منحصر به فرد، فرهنگ غنی، زیبایی های طبیعی، مناطق ساحلی ، جاذبه های تاریخی ، صنعت ماهیگیری و حمل و نقل پیشرفته آن شهرت دارد . این منطقه خانه فرهنگ ناب و متمایز نیوفاندلند و لابرادور  هم شناخته می شود که این قسمت آخرین جایی بود که به کنفدراسیون اروپا پیوست.

 • کبک

کبک یکی از منحصر به فرد ترین مناطق کانادا است و به همین دلایل در امریکای شمالی هم منحصر به فرد شده است. کبک در اصل به عنوان یکی بخش از نیو فرانسه بوده که به همین دلیل هم تمایز فرهنگی زیادی با سایر نقاط کانادا دارد. اغلب زبان فرانسوی دارند  و مردم آن خاصیت اروپایی دارند. این استان برای انجام مراسم فرهنگی و جالب و انواع جشنوراه ها مورد استفاده است و معماری کلاسیک مونترال در این هشر بیش از همه خودنمایی می کند. مونترال دومین شهر بزرگ فرانسوی جهان است  که البته قرن ها زیر سلطه انگلیسی ها و فرانسوی ها بوده که این موضوع در هویت مردم این منطقه ریشه دوانده است.

 • انتاریو

پر جمعیت ترین و وسیع ترین استان کانادا انتاریو است  که به استان فعالیت ها ی بی پایان شهرت دارد. تورنتو بزرگترین شهر کانادا  که شهری پر جنب و جوش و متمایز از سایر شهر های کانادا است در این استان قرار دارد . استانی که در دل خود فرهنگ ها و مذاهب مختلفی را سکنی داده است. این استان همچنین به خانه اتاوا است ، مکان دلفریب کانادا، پایتخت دو زبان ها و همچنین محل آبشار مشهور نیاگارا  و طبیعت نفس گیر ماسکاکا و بیاند است. همه این مواهب باعث شده تا استان انتاریو در واقع همه آنچه که در کانادا وجود دارد را در ابعاد کوچک به نمایش بگذارد

 • پریریس (آلبرتا، مانیتوبا، ساسکاچوان)

این مناطق به دلیل فضاهای باز و وسیع  و فاحش خودشان و منابع بی حد خود شناخته شده اند. پریریس ها مجموعه ای داینامیک و پویا از  زیبایی های زبیعی در جهان هستند. در لبه غربی پریریس  در مرز البرتا  پارک های ملی کوهستانی بنف  و جیپر و در لبه شرقی در مانیتوبا کوه های سنگرگونه کانادایی خود نمایی می کنند که برخی از قدیمی ترین  صخره ها و سنگ های در دل زمین هستند.شهر های اصلی این منطقه مانند کلگری، ادمونتون و وینیپگ از مدرن ترین شهر ها هستند  که در دل خود از عظیم ترین ساخته های بشر تا موزه های درجه یک را جای داده اند.

 • بریتیش کلمبیا

این استان را به نام بی سی bc می شناسند و زیبایی های زیادی دارد. از ونکوور گرفته تا جذابیت های ویکتوریا و دامنه های اسکی معروف ویستلر و … که همه پر از زیبایی است. این مناطق  مهربان ترین زمستان در کانادا را تجربه می کنند  و در بین مردمی که زیاد زمستان و هوای سرد را دوست ندارند محبوب هستند.

 • استان شمالی (مناطق شمال غربی، نونوووت، یوکون)

این مناطق از مناطق دور افتاده در زمین به حساب می آیند که البته اغلب زمین های کانادا را شامل می شوند.  هر چند این مناطق به دلیل مناظر منحصر به فرد و جانوران بی بدیلشان شهرت دارند

در کانادا شهری های زیادی وجود دارند که اغلب از یکدیگر متمایز هستند و تفاوت های زیادی با هم دارند. هر یک از این شهر ها جاذبه های گردشگری خاص خود را دارند و از دیدگاه گردشگران هر یک ارزش دیدن دارند. تنها برخی از این شهر ها که از همه مهم تر و مشهور تر هستند عبارتند از:

 • اتاوا : در اونتاریو شرقی و با دیدگاه کبک در کناره رودخانه قرار دارد ، اتاوا پایتخت ملی کانادا هم هست. این شهر خانه پارلینگ هیل، بسیاری از موزه های ملی ، فروشگاه برای وارد و بهترین روز های جشن کانادا است.
 • کالگری: شهری مطمئن و مدرن که در حال رشد و شکوفایی است و هیچ نقطه دیگر از کانادا را مانند نیست. در هر تابستان این شهر میزبان جشن کالگری معروف برای راندن اسب ها است. این شهر به برجی معروف به کالگری، باف وحش کالگری، پارک ملی کانادا شهرت داد و در سال 1988 هم میزبان المپیک زمستانی بوده است. کالگری از شهر های بنف و راکیز حدود یک ساعت فاصله دارد و در مسیر این شهر ها واقع شده است.
 • هالیفاکس : خانه دومین بندر بزرگ جهان است. این شهر یکی از غنی ترین تاریخ ها را دارد که از معماری های دوران استعمار بر این جا باقی مانده است. این شهر با همه زیبایی بسیار جمع و جور و قابل دسترسی است به این معنی که بیشتر امکانات رفاهی را می توان تنها با یک دقیقه پیاده روی به دست آورد.  قدیمی ترین پارک کانادا به نام گاردنز در این شهر واقع شده و موزه آتلانتیک کانادا هم در مرز این شهر واقع شده است.
 • مونترال: مونترال یکی از کلان شهر های کانادا است که هنوز هم به عنوان یکی از مراکز اصلی شهری به عنوان یکی از منحصر به فرد ترین شهر های آمریکای شمالی شناخته می شود. این شهر فرهنگی ترین شهر کانادا است و به شهری چند زبانه به عنوان یک نشانه بزرگی شهری شناخته می شود. خوردن یک نان شیرینی حلقوی به سبک مونترال، قدرم زدن در خیابان های قدیمی شهر مونترال، رفتن به پارک المپیک و بازدید از جشنواره های مختلف در این شهر را از دست ندهید.
 • شهر کبک : شهر بزرگ کبک به خاطر ظرافت ها و زیبایی های خاصش شهرت دارد. این شهر محل جشنواره های بزرگ زمستانی و دارای معماری های پر زرق و برق می باشد. این شهر حس اروپایی را به بازدیدکنندگان و مردم محلی می دهد.
 • تورنتو: تورنتو بزرگترین شهر اقتصادی و فرهنگی کانادا و مرکز تبادلات اقتصادی این کشور بخصوص با کشور انگلستان می باشد. تورنتو شهر متنوع و هزار چهره ای است . برج سی ان CN این شهر شهرت فراوان دارد . این شهر ، شهری کاملا متمایز با سایر شهر های کانادا است و محله هایی بی پایان دارد. کیفیت خرید و غذا و امکانات رفاهی در این شهر به شدت بالا است. این شهر سومین مرکز بزرگ تئاتر زنده در دنیا را پس از نیویورک و لندن دارد.
 • ونکوور: شهری که فرهنگ شهر نشینی کامل خود را دارد و شهری مدرن و کارآمدی است. ونکوور آب و هوایی ثابت دارد که نه زیاد در زمستان سرد می شود و نه در تابستان خیلی داغ می شود. شهر دارای رگه هایی زیبا طبیعی است. جالبتر اینکه در این شهر در همان روزی که می توانید به دامنه های کوه های مختلف برای اسکی بروید می توانید به لب ساحل رفته و شنا کنید. این شهر میزبان المپیک زمستانی سال 2010 بود.
 • وایت هورس: شهری در مرکز آلاسکا و به عنوان دروازه بیرونی کانادا به سمت شمال است.
 • وینیپک: شهری غنی از فرهنگ های مختلف مانند متیس، فرانسوی و کانادایی است. این شهر مقر آسمان خراش هایی قدیمی در کانادا و محل تبادلات منطقه ای کانادا و مسیری چند شاخه پر رفت و آمدی است.

سایر مقاصد گردشگری مشهور در کانادا

 • چارک الگونکوئین (Algonquin)
 • پارک ملی بنف
 • جزیره کیپ برتون
 • منطقه بین دریاچه ای
 • پارک ملی جاسپر
 • آبشار نیاگارا
 • دره رودخانه ای سنت جان
 • پارک ملی ترا نوا
 • پارک ملی دریاچه واترتون

مسافرت به کانادا

اکثر افرادی که از طریق هوایی و یا زمینی به کانادا مسافرت می کنند نیاز به یک مجوز الکترونیکی ETA یا یک ویزای کانادا را دارند. البته شهروندان کانادایی، ایالات متحده و ساکنان سن پری و میکلون نیازی به این مجوز ها ندارند و استثنا هستند. هزینه ETA حدود 7 دلار می باشد  و برای 5 سال اعتبار دارد  یعنی درست تا زمانی که گذرنامه شما باطل شود. راه های مسافرت به کانادا تفاوتی ندارد. شما می توانید از راه های زمینی ، دریایی و یا هوایی به این کشور وارد شوید ولی در هر صورت قوانین تفاوتی ندارد .

افرادی که واجد شرایط برای ETA نیستند باید قبل از مسافرت به این کشور اقدام به دریافت یک ویزای اقامت موقت بکنند. این کار را می توانید از طریق کنسولگری این کشور در کشور خودتان و یا از نزدیکترین دفتر متقاضیان ویزای کانادا در خود کانادا و پس از سفر به این کشور دریافت نمایید. آنچه که شما برای دریافت این ویزا نیاز دارید و باید ارائه کنید عبارت است از :

 • یک سند مسافرتی معتبر مانند گذرنامه
 • دو عکس با فرمت صحیح مانند عکس گذرنامه
 • هزینه ارائه درخواست 100 دلار برای ویزا برای یک نفر  و 400 دلار برای ویزای یک خانواده که این هزینه شامل هزینه ترانزیت ویزا نمی باشد.
 • تایید رزرو محل اقامت برای گردشگران و یا دعوت نامه برای افراد دیگر
 • اثبات اینکه پول کافی در حساب شما برای بازدید از کانادا وجود دارد. این هزینه بسته به شرایط مختلف مانند مدت اقامت ، نوع هتل و یا اقامت در محل زندگی آشنایان و … متفاوت است.
 • اسناد دیگر در صورت لزوم. این اسناد می تواند شامل کارت شناسایی ، مدارک اشتغال، برنامه سفر  و … باشد.

ورود به کانادا

اگر قصد دارید به ایالات متحده برای یک سفر تفریحی مسافرت کنید و قصد خروج از این کشور را هم ندارید می توانید یک ویزای ورود یک بار مصرف تهیه کنید و تا زمانی که این ویزا اعتبار دارد در این کشور بمانید. اما اگر بخواهید به کانادا سفر کنید این کار غیر قانونی است و زمانی شما می توانید در کانادا بمانید که اجازه اقامت و یا کار دریافت کرده باشید. هر چند کانادا مجوز های کار موقت متفاوتی برای جوانان از کشور های خاص دارد که می توانید در زیر مشاهده فرمایید:

جوانان امریکایی و شهروندان این کشور برای ورود و کار در کانادا تنها نیاز به یک مدرک شهروندی و شناسایی دارند تا بتوانند در کانادا اقامت موقت و یا کار پیدا کنند. به غیر از گواهینامه رانندگی از سایر مدارک زیر نیز می توان برای این منظور استفاده شود:

 • کارت پاسپورت امریکایی که توسط وزارت امور خارجه امریکا صادر شده باشد
 • کتابچه پاسپورت امریکا که توسط وزارت خارجه این کشور صادر شده باشد
 • مجوز رانندگی و یا گواهینامه پیشرفته رانندگی که توسط ایالت های میشیگان، نیویورک، ورمونت و واشنگتن صادر می شود
 • کارت قبیله ای پیشرفته
 • کارت های مسافرتی معتبر صادر شدده توسط وزارت امنیت ملی ایالات متده برای مرز ها کانادا

تا قبل از سال 2009 تنها با یک گواهینامه رانندگی امکان ورود به کانادا از مرز امریکا وجود داشت. گواهی های تولد در امریکا هنوز هم برای عبور به کانادا کفایت می کند اما گمرکات  مرزی ایالات متحده و کانادا در هنگام تصویب طرح سفر دو کشور تنها راه عبور بدون ویزا را در حال حاضر همین گواهی تولد توافق کرده اند.

پس از اینکه وارد خاک کانادا شدید اگر قبلا سابقه ورود به این کشور را داشته باشید تنها سئوالات استاندارد مانند برنامه سفر شما پرسیده خواهد شد . اگر رانندگی می کنید باید مجوز بیمه خود را هم ارائه نمایید تا بتوانید در کانادا رانندگی کنید. ضمنا باید هتل ها و یا مکان های اقامت خود را هم اعلام نمایید.

ساکنین گرینلند ، سنت پیر و میکلون و برخی از کشور های کارائیب نیازی به ارائه پاسپورت ندارند ولی باید ملیت و هویت خود را ثابت نمایند. ساکنین این مناطق به همراه ساکنین ایالات متحده از تسهیلات درخواست برای کاری و تحصیل بیشتری برخوردار هستند  و تنها نیاز به یک درخواست دارند.

جزئیات حائز اهمیت برای ورود به کانادا

تمامی بازدید کنندگان و متقاضیان اقامت و کار در کانادا باید دارای ویژگی های اخلاقی مناسب و خوبی باشند  و این در قانون کانادا به این معنا نیست که  یک تاریخچه کیفری بسیار عالی داشته باشند و هیچ سوء پیشینه ای در پرونده آنها وجود نداشته باشد. مقامات مهاجرتی کانادا نگرانی های بازدیدکنندگان را بسیار جدی می گیرند  و هرگونه جرم و جنایت را به خوبی بررسی می کنند و زمان رخ دادن آن و تعداد دفعات و اینکه چه موقعی آخرین بار اتفاق افتاده را  و اینکه حتی بطور مداوم بوده و یا اینکه تنها یک بار اتفاق افتاده را در نظر می گیرند. این موضوع می تواند حضور شما در کانادا را کلا کنسل و یا برای مدتی به عقب بیاندازد.

البته این موضوع تنها به افراد غیر امریکایی مربوط نمی شود و این بررسی ها در خصوص افراد امریکایی نیز اعمال می شود که گاها باعث اخراج برخی از این افراد از کانادا می شود. تا جایی که رئیس جمهور پیشین امریکا جرج دبلیو بوش هم به دلیل رانندگی در حالت مستی یک بار مجبور به لغو سفر خود به کانادا شد.

در حالت کلی شما برای هر جرم جدی باید 5 سال برنامه سفر خود را به کانادا به عقب بیاندازید و اگر این جرم خیلی جدی باشد این مدت به 10 سال می رسد. البته گاهی هم ممکن است وارد کانادا شوید و پس از اثبات مجرم بوده شما در این کشور محاکمه و یا از این کشور اخراج شوید.

با شرایطی که کانادا برای ورود به این کشور دارد بعید است همه بازدید کنندگان بتوانند به راحتی وارد این کشور شوند. مثلا اگر شما بدهی مالیاتی و یا بدهی ملی داشته باشید باید به عنوان یک فعال مدنی ابتدا بدهی خود را صاف کنید بخصوص اگر به تازگی اعلام ورشکستگی کرده باشید.

اجازه اقامت موقت

اجازه اقامت موقت در کانادا با ویزای اقامت موقت متفاوت است. شما می توانید برای ورود به کانادا برای انجام یک کار موقت اجازه اقامت موقت دریافت نموده و پس از انجام آن کار این کشور را ترک کنید.. دریافت این مجوز کار ساده ای است و تنها نیاز است که شما سابقه کیفری خاصی نداشته باشید. برای گرداندن تعطیلات، مسافرت تفریحی،  گشت و گذار، دیدار دوستان و بستگان، شرکت در رویدادهای ملی و رقابت های ورزشی کانادا و رویداد ها و رقابت های بین المللی که در این کشور برگزار می شود، شرکت در جلسات تجاری و کاری، حضور در کنوانسیون های مختلف،  سفر های خانوادگی برای تفریح و ماهیگیری و شکار و … شامل این نوع اقامت موقت نیست. این مجوز در خصوص رسیدگی به مسائل جنائی و یا مشکلات خاص افراد و یا برای امور حقوقی خاص تا تعیین تکلیف فرد صادر می شود.

تاریخ اعتبار اقامت در کانادا

کانادا ممکن است سابقه اعتباری برای برخی از افراد به دلالیل شخصیتی و یا ارزیابی ریسکی که به عمل آمده در هنگام تقاضای ویزا و یا مجوز ورود به کانادا برای فرد در نظر بگیرد. این تاریخ اعتبار بررسی به شخصیت و سابقه افراد دارد و برای همه در نظر گرفته نمی شود و البته شرایط مهاجرتی که شما درخواست می کنید نیز در تعیین این تاریخ اعتبار بی تاثیر نیست.

 • به عنوان یک مسافر موقت : ( به ویژه از کشور هایی که ویزای اقامت موقت ندارند ) اگر شما اعتبار لازم را نداشته باشید نمی توانید تا زمانی که این اعتبار را ثابت کنید به این کشور سفر کنید. شما باید یک حامی داشته باشید. شرایط مالی برای سفر و اقامت کوتاه مدت در کانادا لازم است و باید در غیر اینصورت فردی شما را حمایت مالی بکند.
 • اگر برای کار به کانادا سفر می کنید و یک ویزای کار طولانی مدت درخواست داده اید در این صورت شرایط مالی شما بصورت دوره ای بررسی می شود و این انتظار را باید داشته باشید که توانایی مالی شما با شدت بیشتری بررسی شود. البته این موضوع برای افرادی که دارای خانواده در کانادا هستند و یا به عنوان پناهنده و یا پناه جو به این کشور وارد می شوند متفاوت است.
 • پرونده های مربوط به ورشکستگی و یا بدهی های مالی به عنوان پرونده های عمومی در کانادا در نظر گرفته می شوند که باید پیشینه شما در این خصوص بررسی شود . در این صورت بررسی های دقیقی از شرایط مالی شما به عمل خواهد امد و اگر توانایی حل مشکلات ورشکستگی و بدهی خود را نداشته باشید از ورود شما به این کشور ممانعت می شود مگر اینکه با اسنادی ثابت کنید که این موضوع را می توانید حل کنید.
 • در کشور های حوزه خلیج فارس و برخی از کشور های کوچک حوزه امریکا و ایالات متحده که موضوع دزدی و سرقت و اختلاس مطرح شده باشد پیگیری های قضایی و صدور مجوز زندان و حبس برای محکومیت بسته به قوانین این کشور و توسط ادارات امنیت بین المللی انجام می شود.

سایر نگرانی ها برای ورود به کانادا

برای ورود به کانادا به غیر از موضوع سابقه کیفری و سو پیشینه موارد متعدد دیگری هم هست که باید مد نظر قرار گرفته شوند موضوعاتی که می توانند به سادگی جلوی ورود شما به کانادا را بگیرند. البته این موضوع اغلب ربطی به مسافران عادی ندارد و بیشتر این شرایط برای افراد با شرایط خاص می باشد و نه مسافرین معمولی.

شرایطی مانند نقض شرایط ویزا، نقض حقوق بشر، همدستی با تروریست ها  و یا سابقه جرائم سازمان یافته  و… از این دست هستند .  شرایط تقریبا برای حضور این افراد مشکل است و ممکن است پیچیده تر از آن باشد که فکر می کنند.

البته برخی از شرایط دیگر نیز وجود دارد که در زیر به تعدادی از این شرایط می پردازیم:

 • هدف از حضور شما در کانادا

یکی از موضوعات مهمی که در مرز ورودی کانادا از شما درخواست می شود این است که هدف شما برای ورود به کانادا چست. شما باید یک برنامه گردشگری ، تحصیلی، کاری و یا یک برنامه بازدید از خانواده و … را داشته باشید و ارائه دهید. این موضوعات کاملا طبیعی است.

حتی ممکن است در روز هایی که شما در حال گشت و گذار در کانادا و لذت از زیبایی های این کشور هستید . مثلا از روی پل رنگین کمان عبور می کنید ، رانندگی در خیابان ها را تجربه می کنید و پیاده روی می کنید با افسران پلیسی مواجه شوید که از شما اطلاعاتی را درخواست می کنند.

نگران نباشید آنها به دنبال هدف شما برای حضور در کانادا هستند و این موضوع کاملا معمولی است. اما پاسخ های غیر منتظره و اینکه به شما ربطی ندارد و … ممکن است باعث مشکوک شدن آنها به شما شود و برای شما مسئولیت  و مشکل به وجود بیاورد.

این افسران تنها به دنبال این هستند که برنامه مسافرت شما را بدانند. بهترین ایده این است که یک برنامه مسافرت داشته باشید تا در این مواقع ارائه دهید. این موضوع تا جایی اهمیت دارد که ممکن است باعث اخراج شما از این کشور شود. یک برنامه تهیه کنید و حدود اقامت و مکان هایی را که می خواهید بازدید کنید در آن بنویسید تا در این مواقع و حتی پرسیدن ادرس با مشکل مواجه نشوید.

داشتن ویزا و یا پاسپورت را همیشه به همراه خود فراموش نکنید . این باعث می شود تا کمتر به شما مشکوک شوند.

 • دعوت نامه

در مواقعی که گذر نامه و یا ویزا به همراه ندارید ارائه دعوت نامه برای حضور در کانادا می تواند راه حل خوبی برای افرادی که به عنوان گردشگر وارد کانادا نمی شوند باشند. بسیاری از افراد برای گردش و یا کار و مهاجرت و تحصیل وارد کانادا می شوند و اگر از این دست نباشند بنا بر دعوت فردی وارد این کشور شده اند. داشتن دعوت نامه در این شرایط اهمیت زیادی دارد.

البته همیشه دعوت نامه از طرف اقوام و بستگان و خانواده صادر نمی شود و برخی از اوقات برای کار و از طرف یک کارفرما این دعوت نامه صادر می شود . اگر دعوت نامه از طرف یک پیمانکار و یا کارفرما می باشد باید به همراه خود یک برگه حمایت مالی هم داشته باشد.

اما برای سایر دعوت نامه ها تنها یک ایمیل و یا شماره تلفن کفایت می کند. نامه های دعوت نامه از اهمیت زیادی برخوردار هستند. اگر شما برای کار به کانادا دعوت شده باشید و حمایت مالی لازم را نداشته باشید و یا نشوید باعث اخراج شما از کانادا خواهد شد. حتی برخی مواقع باعث سو ظن و گرفتاری شما در برخی از مناطق خواهد شد.

 • ملاحظات بهداشتی و سلامتی

اگر شما به شدت بیمار هستید و این موضوع باعث مشکوک شدن افسران مرزی به این موضوع شود که این بیماری شما در کشور ممکن است شیوع پیدا کند و یا شما به مراقبت های ویژه نیاز پیدا خواهید کرد احتمال دارد از ورود شما به کشور جلوگیری شود.

 • تمکن مالی

یکی از موضوعات مهمی که برای ورود به کانادا حتما از شما درخواست می شود توانایی مالی است . شما باید به اندازه ای سرمایه  و پول در حساب خودتان داشته باشید که بتوانید برای خودتان و یا خود و همراهانتان حمایت های لازم را در کانادا فراهم نمایید.

اغلب گردشگران غربی تنها با ارائه یک کارت atm  که یک کارت اعتباری بانکی است می توانند وارد کانادا شده و از این کشور تا مدت مشخص لذت ببرند  ولی سایر کشور ها باید با در نظر گرفتن شرایط خاص تعریف شده توانایی مالی خود را اثبات نمایند.

 • اعضا خانواده غیر مجاز:

ممکن است اگر در بین خانواده شما یک نفر به عنوان فردی با شرایط خاص وجود داشته باشد از ورود شما به کانادا جلوگیری شود. به عنوان مثال خواهر و یا برادری داشته باشید که تروریست بوده و یا با آنها همکاری داشته است. عضو اعضا مافیا به حساب بیاید و یا از جنایت کاران شناخته شده باشد.

به عنوان یک قاعده کلی تصمیم بر پذیرش و یا رد صلاحیت شما برای ورود به کانادا نمی تواند در داخل کانادا تغییر بکند. این موضوع اغلب در اختیار و وظایف افسران مرزی است و به هر گونه مشکل و یا موضوعی مشکوک باشند به راحتی اجازه دارند تا ورود شما را جلوگیری کنند.

اما با این حال ممکن است اشتباهاتی رخ بدهد که باید در صورت بروز این اشتباهات موضوع مجدد بررسی شود . بنابراین شما در هر بار مجاز به درخواست مجدد برای ورود به کانادا و یا ارائه مدارک برای رد موضوع منتصب به شما هستید.

ورود به کانادا از ایالات متحده

اگر از ایالات متتحده به کانادا سفر می کنید و این موضوع را دائما انجام نمی دهید باید مراقب تغییرات قانونی و محدودیت های امریکا در هر بار سفر خود به این کشور باشید.

البته در نظر داشته باشید که می توانید به راحتی از امریکا به کانادا در زمان های مختلف و بدون محدودیت سفر کنید ولی برای این کار باید یک ویزای معتبر تهیه کنید. رفت و امد شما از کانادا و امریکا به یکدیگر با نظر اداره مهاجرت معتبر می باشد . به همی دلیل با توجه به اینکه شما با یک کارت و ویزا به راحتی می توانید به این دو کشور  رفت و امد بکنید برای اینکه از محدودیت های قانونی امریکا رنج نبرید بهتر است در هر بار پس از بازگشتتان به این کشور بلافاصله به سازمان مهاجرتی اطلاع دهید.

در ضمن زمان بندی بین این دو کشور اهمیت زیادی دارد. شما باید در مدت زمان مشخص شده به کانادا رفته و مجددا در زمان تعریف شده بازگردید.

مسافرات به کانادا با هواپیما

یکی از بهترین راه های مسافرت به کانادا استفاده از هواپیما و خطوط  هواپیمایی می باشد. وقتی با هواپیما وارد کانادا شوید احتمالا به مونترال ، اتاوا، تورنتو، کلگری و یا ونکوور  پرواز خواهید کرد.  البته تقریبا تمامی شهر های کانادا دارای فرودگاه های بین المللی  هستند ولی عمده پروازهای بین المللی به این 5 شهر بزرگ کانادا انجام می شود.

از سایر فرودگاه های معتبر و بین المللی کانادا می توان به هالیفاکس، سنت جان، وینیپگ، ادمونتون، رجینا، ساسکاتون، کلوونا و ویکتوریا اشاره کرد .

کانادا ایر و وست جت دو شرکت ملی و بین المللی کانادا در ارائه سرویس های پرواز  بین المللی در کانادا هستند. این شرکت ها هم پروازهای داخلی و هم بین المللی کانادا را پشتیبانی می کنند. البته شرکت های پرواز داخلی دیگری هم در کانادا فعال هستند که تنها خدمات داخلی دارند. هزینه حمل و نقل مسافر در کانادا بسته به شهر و مسیر متفاوت است.

به طور کلی و به عنوان یک قاعده اصلی تمامی کانتینرهای هواپیمایی که وظیفه حمال بار را دارند در فرودگاه با Y شروع به کد گذاری می شوند. هزینه حمل و نقل بار در کانادا با خطوط هواپیمایی به غیر از سیستم وزن کشی به مقصد خارجی و یا داخلی هم بستگی دارد.

در حمل و نقل بار در سیستم هوایی هر بسته نباید از وزن و نوع خاصی از بسته بندی تجاوز نماید. معمولا برای مسافران که به منظور مقاصد تجاری به کانادا سفر می کنند میزان بار مجاز 23 کیلوگرم در نظر گرفته می شود.

سفر به کانادا با خودرو

کانادا تنها با ایالات متحده دارای مرز زمینی است و اگر شما بخواهید به کانادا مسافرت کنید تنها از راه این کشور با خودرو می توانید وارد کانادا شوید.

راه های ورود از امریکا به کانادا متفاوت هستند ولی در نظر داشته باشید که از هر یک از این مسیرها که بخواهید وارد کانادا شوید قوانین تفاوتی با هم ندارند. معمولا عمده مسافران با خودرو امریکایی هستند و کمتر دیده می شود غیر امریکایی با خودرو وارد کانادا شود.

رانندگان باید علاوه بر گواهینامه رانندگی و کارت خودرو  از یک کارت بیمه هم استفاده کنند. کارت بیمه ای که در امریکا صادر می شود هم در کانادا اعتبار ندارد و باید در صورت نیاز به رانندگی در کانادا کارت بیمه خودرو ای کانادا را تهیه کنید.

کانادا دارای برخی از بالاترین سطوح پوشش بیمه اتومبیل در دنیا است که با حدود 200000 دلار پوشش دهی یکی از بهترین خدمات بیمه اتومبیل در دنیا محسوب می شود. از آنجایی که برخی از شرکت های بیمه ای در امریکا خدمات برون مرزی ندارند و همچنین از آنجایی که برخی از ایالت ها در امریکا داشتن بیمه نامه را برای رانندگی الزامی نمی دانند باید بیمه نامه خاص خود را در کانادا تهیه کنید و یا با شرکت بیمه ای خود برای رانندگی در کانادا هماهنگ کنید.

شهروندان امریکایی که کاری در کانادا دارند و مرتبا به این کشور رفت امد با خودرو دارند می توانند از این کشور درخواست یک کارت بیمه نکسوز ( NEXUS) بکنند.  این کارت ضمن اینکه به شما اجازه می دهد بدون بازرسی های معمول راحت تر در این کشور رانندگی کنید به شما این امکان را می دهد تا با هزینه های کمتر بیمه نامه داشته باشید .

علامت های رانندگی در کانادا بصورت متریک در نظر گرفته می شوند یعنی فواصل با کیلومتر محاسبه می شوند و محدودیت های سرعت ذکر شده مختص ساعت کیلومتر است.

محدودیت های سرعت معمولا در آزاد راه های شهری بین 65 تا 75 کیلومتر در ساعت است. این سرعت در جاده های بیرو ن شهری حدود 100 کیلومتر در ساعت تعیین می شود.

هنگامی رانندگی در شهرهای مونترال، ونکوور و تورنتو در نظر داشته داشته باشید که این شهر ها بسیار شلوغ هستند و پارکینگ برای پارک یا موجود نمی باشد و یا به شدت گران است. هر سه شهر دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار خوبی هستند بنابراین بهتر است در ممحل اقامت خود مانند هتل و یا مسافرخانه خودرو را پارک کنید و برای گردش در شهر از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

در این شهر ها و البته سایر شهر ها نقشه های سیستم های حمل و نقل عمومی از همه فروشگاه ها و مراکز توریستی در دسترس هستند و به راحتی می توانید در تمامی شهر گردش کنید.

مسافرت به کانادا با قطار

برای ورود به کانادا از طریق ریلی باید از سیستم ملی راه اهن کانادا استفاده کنید. امترک ( Amtrak) مسیر ریلی تورنتو به نیویورک است و از طریق مسیر آبشار نیاگارا سرویس دهی می کند. قطار یکی از ارزان ترین راه ها برای مسافرت به کانادا و این هم اغلب شهر های کانادا می باشد.

سیستم ریلی در کانادا هم بصورت داخلی و هم بین المللی خدمات ارائه  می کند که البته عمده خدمات بین المللی ریلی کانادا به ایالت های امریکا می باشد.

به عنوان مثال برای رسیدن به ونکوور از امریکا حدود 43 دلار هزینه بلیط قطار شما خواهد شد. در کانادا شرکت های خصوصی زیادی هستند که خدمات ریلی بین شهری را انجام می دهند  اما اکثر این شرکت ها ی خصوصی خدمات مسیرهای کوتاه را ارائه می کنند. بهتر است اگر مسیر طولانی است از خدمات پرواز استفاده شود زیرا فاصله زمانی برای مسافرت با قطار در بین برخی از شهر ها بسیار زیاد است.

مسافرت به کانادا بوسیله اتوبوس

شرکت گری هاند کانادا( Greyhound Canada) به اغلب مناطق کانادا و حتی برخی از مناطق امریکا خدمات اتوبوس را ارائه می کند. این شرکت در دوره های مختلف شرایط و تخفیف های زیادی را برای مسافران در نظر می گیرد که اگر به خوبی از آنها اطلاع داشته باشید در صرفه جویی هزینه ها به شما کمک زیادی خواهد شد.

این شرکت بسیاری از شهر های کانادا و خطوط بین المللی از جمله تورنتو به نیویورک، سیاتل و به گری هوند و … را سرویس دهی می کند.

مسافرات به کانادا با  کشتی

در بریتیش کلمبیا می توانید با کشتی های آلاسکا  و واشنگتن وارد کانادا شوید. بزرگترین شبکه مسافربری آلاسکا در اختیار شرکت پرنس روپرت است ولی بزرگترین شبکه دریایی واشنگتن در اختیار شرکت سیدنی از راه ارتباطی جزایر سن جون است. یک کشتی نیز از ویکتوریا به بندر آنجلس حرکت می کند  و کشتی های توریستی زیادی هم از از ویکتوریا به سمت واشنتگن حرکت می کنند.

یک کشتی مسافربری نیز از فورچین در نیوفاندلند به سنت پیر و میکلون وجود دارد.

یک کشتی کوچک از ولف ایسلند با انتاریو حرکت  و کیپ وسنسنت در نیویورک حرکت می کند.

خطوط کشتی و کروز فراوانی از کانادا به سمت سایر شهر های این کشور و یا امریکا برای حمل و نقل مسافر وجود دارد ولی مسافران بین المللی باید از گمرکات این کشور وارد شوند.

گشت و گذار در کانادا

کانادا کشور بسیار بزرگی است و از نظر مساحت بزرگترین کشور دنیا پس از روسیه محسوب می شود. به این معنی که شما برای دسترسی به بخش های مختلف کشور به چندین روز مسافرت نیاز خواهید داشت. در اصل سنت جان در نیوفاندلند از نظر جغرافیایی همانند لندن در انگلستان هستند .

گشت و گذار در کانادا بوسیله هواپیما

بهترین راه برای گشت و گذار در کانادا به دلیل بزرگی و مساحت زیاد بی تردید هواپیما ملی کانادا است  که یکی از بزرگترین و عظیم ترین شبک های هوایی دنیا را دارد.  شرکت ایر کانادا بیشترین خدمات پرواز را در کانادا ارائه می کند ولی شرکت وست جت هم به عنوان شرکتی بزرگ و بین المللی در این کشور خدمات مختلف پرواز با کیفیت خوب را ارائه می کند.

ارائه قیمت های رقابتی شرکت وست جت باعث شده تا رقابت خوبی بین این دو شرکت به وجود بیاید و قیمت ها در شرایط مختلف با تسهیلات و آفر های خوبی همراه باشد. متاسفانه با توجه به سیاست های محافظه کارانه دولت به نفع شرکت ایر کانادا  هزینه های پرواز اغلب گران تمام می شود و حتی گاهی هزینه پرواز با یک شرکت امریکایی به کانادا از هزینه پرواز های داخلی کانادا بسیار ارزان تر تمام می شود.

یکی از دلایلی که هزینه پرواز های داخلی کانادا بسیار زیاد است مالیات های نا عادلانه ای است که دولت کانادا از هزینه های پرواز دریافت می کند و این میزان تقریبا بالاتر از سطح متوسط در سایر نقاط دنیا می باشد.

این موضوع باعث شده تا گاهی مردم کانادا برای یک سفر داخلی به مرزهای این کشور با امریکا با خودرو سفر کنند و از آنجا با پرواز های شرکت های امریکایی به مقاصد داخلی خودش سفر کنند تا بتوانند صدها دلار صرفه جویی کنند.

اکثر فرودگاه های کانادا دارای سیستم حمل و نقل عمومی به نقاط اصلی شهر هستند. این سیستم حمل نقل عمدتا شامل اتوبوس های فیدر است که در حدود  تا  دقیقه یا کمتر به مرکز شهر های تورنتو، مونتریل ، وانیپگ، اتاوا و … می رسانند.  این خدمات همچنین شامل انواع شاتل و تاکسی با کیفیت بالا می باشد.

مسافرات هوایی رایگان

هواپیماهایی بصورت شناور بر روی دریاچه های کانادا وجود دارد که از این دریاچه به دریاچه دیگر رفت و آمد دارند و اغلب برخی از مسافران را بصورت رایگان جا به جا می کنند. این خدمات در ونکوور بیشتر دیده می شود.

پیک هوایی

اغلب حرفه ها مانند وکلا باید اسنادی را بصورت فوری از شهری به شهر دیگر ارسال کنند. هر چند این روزها از فدکس و یا یو پی اس استفاده می شود اما گاهی اوقات نیاز به اصل اسناد است که بوسیله خطوط هوایی خاص که به نام یاتا شناخته می شوند خدمات حمل و نقل کالا  بصورت پیک هوایی انجام می شود.

هزینه این کار اغلب از طرف خود کارفرما باید پرداخت شود هر چند حمل برخی از اسناد دولتی رایگان است. این کار با هواپیما های خصوص هم انجام می شود و این باعث شده تا بسیاری از کانادایی ها با راه اندازی چنین شغل هایی به درامد های خوبی دست پیدا کنند.

گشت و گذار در کانادا با اتوبوس

سفر بین شهر های بزرگ کانادا و برخی از شهر های کوچک تر بوسیله سیستم حمل و نقل اتوبوس رانی بسیار در دسترس است. بهترین خدمات حمل و نقل مسافر با اتوبوس در شهر های تورنتو و مونترال و اتاتوا می باشد.

خدمات حمل و نقل بین شهر های بزرگ کانادا توسط شرکت های زیادی انجام می شود  که اصلی ترین انها را می توان مگا باس که در مسیر تورنتو مونتریل خدمات رسانی می کند ،گری هوند که به مسیر های تورنتو اتاوا خدمات رسانی می کند، می باشد.

خدمات حمل و نقل اتوبوس رانی بین شهر های بزرگ با اتوبوس های لوکس و مدرن انجام می شود . مسیر های خاص مانند مسیر آبشار نیاگارا تورنتو تنها توسط یک شرکت خاص ارائه می شود که این موضوع باعث شده رقابت سالم در این زمینه کم باشد و قیمت ها بدون معنا گران باشد.

مسیر های طولانی در کانادا ممکن است گاهی چندین روز طول بکشند. به عنوان مثال مسافرین این خطوط  باید اطمینان داشته باشند که توانایی نشستن به مدت طولانی یعنی حداقل 48ساعت بدون وقفه یا با وقفه های کوتاه مدت را دارند.

خیابان ها و سیستم حمل و نقل اتوبوس رانی کانادا در کل بسیار امن است و موضوعاتی مانند سرقت ، تصادفات و …. کمتر سابقه گزارش داشته است.

بر خلاف کانادا اغلب ایستگاه های اتوبوس رانی در کانادا مربوط به خود شرکت های ارائه دهنده خدمات اتوبوس رانی هستند. هر چند این ایستگاه ها توسط دولت های فدرال اداره می شوند. همچنین بر خلاف ایالات متحده ایستگاه های اتوبوس در کانادا اغلب در بدترین نقاط شهر دیده نشده اند . مثلا یک ایستگاه اتوبوس در منطقه ای واقع شده است که به مراکز خرید ، تئاتر ، بازارهای بزرگ ، بیمارستان ها  و… نزدیک هستند.

گشت و گذار در کانادا با خودرو

کانادا یکی از دو کشور جهان است که سن رانندگی در انها کمترین سن رانندگی در دنیا محسوب می شود اما با این حال در هر ایالت این سن بین 14 تا 16 سال متفاوت است. ایالت آلبرتا با انتخاب سن 14 سالکی به عنوان سن قانونی رانندگی به عنوان کم سن ترین قانون رانندگی شناختته می شود.

بسیاری از مردم دوست دارند در کانادا خودروای کرایه کنند هر چند مسافرت با خودرو شخصی گران است. البته راه این کار تقسیم هزینه ها بین چند نفر می باشد. یعنی اگر چند نفر با هم یک خودرو کرایه کنند و هزینه ها را بین خود تقسیم کنند کرایه آنها کم می شود. با این حال محدودیت ها و اشکالات زیادی برای کرایه خودرو در کانادا تعبیه شده است  که به عنوان مثال چند نمونه از آنها عبارتند از :

 • اگر بخواهید خودرو را در جایی دیگر تحویل دهید باید هزینه بسیار زیادی پرداخت کنید
 • کیلومتر نامحدود برای برخی از استان ها که شما خودرو را در آن کرایه کرده اید معمولا ممکن است وجود نداشته باشد البته در برخی از استان ها شما می توانید بین 124 تا 200 کیلومتر در ساعت حرکت کنید
 • رانندگی بصورت تنهایی در جاده ها ممنوع است
 • شرکت های کرایه اتومبیل در کانادا معمولا در دسترس نیستند و خیلی کم هستند

در واقع توصیه می شود که اگر ر کانادا دوست دارید رانندگی کنید و بین شهر های بزرگ تا حومه های این شهر ها رانندگی کنید و نه حرکت در بین دو شهر و یا استان بهترین گزینه این است که خودرویی در کانادا خریداری نمایید.

در برخی از موارد برخی از مسافرین خودرو خود را در کانادا اجاره می دهند و به این وسیله هزینه سفر خود را جبران می کنند. اما با همه این تعاریف استفاده از حمل و نقل عمومی بخصوص در شهر های تورنتو ، مونترال، ونکوور و سایر شهر های بزرگ گزینه بهتری است.

بر خلاف ایالات متحده بنزین در کانادا بصورت گالنی فروخته نمی شود و قیمتی بین 1.30 تا 1.40 دلار برای هر لیتر دارد.

شماره تلفن 407 یک شماره تماس اضطراری در جاده های خصوصی کانادا است که به رانندگان امکان می دهد تا گزارشات حوادث را با این شماره اعلام نمایند. بسیاری از جاده ها مجهز به دوربین های مدار بسته مادون قرمز هستند که به راحتی سرعت را تشخیص می دهند  و در صورت ارتکاب خلاف رانندگی به راحتی توسط دوربین از آنها عکس گرفته می شود و برای صاحب خودرو و یا شرکت اجاره دهنده خودرو عکس فورا ارسال می شود. بهتر است قوانین را رعایت کنید در غیر اینصورت باید انتظار جریمه های زیادی را داشته باشید.

گشت و گذار در کانادا با RV

یکی از بهترین گزینه های برای مسافرین جاده به جای استفاده از کرایه خودرو ، کرایه یک RV است( نوعی موتور سیکلت با یک اتاقچه در پشت آن ) این وسیله به شما انعطاف پذیری بیشتری خواهد داد تا در کانادا بهتر بتوانید به گشت و گذار بپردازید بخصوص اگر شما قصد بازدید از مناطق طبیعی کانادا را دارید بدون تردید بهترین انتخاب است.

هزینه ها نیز بسیار مناسب تر از هزینه کرایه خودرو با اتاقک آن می باشد. البته این وسیله نیاز به پرداخت مالیات دارد در حالی که خودرو ها مالیات ندارند.

قوانین ترافیکی که باید از آنها اطلاع داشته باشید

 • کانادایی ها از سمت راست جاده حرکت می کنند
 • در استان کبک علائم راهنمایی و رانندگی به زبان فرانسوی ولی گویا نوشته شده اند.
 • کانادایی ها از سیستم متریک برای اندازه گیری فواصل استفاده می کنند.
 • در کاناد قوانین به شما اجازه دور زدن در پشت چراغ قرمز به سمت راست و یا چپ را نمی دهند.باید اجراه دهید چراغ سبز شود و بعدا به راست یا چپ چرخش کنید.
 • عابران پیاده بهتر است از روی خطوط عرض خیابان را رد کنند اما الزامی برای این کار ندارند.
 • در کانادا همیشه اولویت حرکت با ماشین های اورژانس و اضطراری است. در نتیجه اگر ماشینی چشمک زن به شما نزدیک شد باید بلافاصله مسیر را باز کنید
 • استفاده از تلفن همراه و یا هر وسیله دستی دیگر در حین رانندگی ممنوع می باشد .برای استفاده از تلفن همراه باید از هندزفری استفاده کنید .
 • رانندگی در حالت مستی جرم محسوب می شود و تنها میزان 0.008 درصد الکل برای رانندگی مجاز است.
 • در زمستان ها وسایل نقلیه چشمک زن با نور آبی به منظور برف روبی استفاده می شوند.
 • در بریتیش کلمبیا مراقب باشید. اگر چراغ سبز شد می توانید حرکت کنید ولی عابرین پیاده می توانند با زدن یک دکمه چراغ را به حالت چشمک زن در اورد و قصد عبور از خیابان را بکنند. به همین دلیل اگر یک چراغ چشمک زن سبز را دیدید با احتیاط عبور کند.
 • در بریتیش کلمبیا به دلیل اینکه برف زیاد می بارد و جاده ها اغلب کوهستانی هستند استفاده از زنجیر چرخ و همراه داشتن آن در اغلب روز های برفی الزامی است.
 • در کبک نیز از 15 دسامبر تا 15 مارس استفاده از زنجیر چرخ الزامی است و یا باید از تایر های یخ شکن استفاده کنند. البته در این استان برای مسافرین استثنائاتی دیده شده است.
 • محدودیت سرعت در هر استان با استان دیگر متفاوت است ولی عمدتا بین 100 تا 110 کیلومتر دیده می شود و این سرعت توسط رادار کنترل می شود.
 • در انتاریو در مناطق شهری محدودیت سرعت 50 کیلومتر دیده شده و تخطی از آن جریمه های سنگین به دنبال دارد.

گشت و گذار در کانادا بوسیله قطار

خدمات حمل و نقل ریلی هر چند در کانادا بسیار امن و راحت است ولی اغلب جایگزینی بسیار گران و ناخوشایند برای سایر وسایل حمل و نقلی محسوب می شود.  البته مسیر کبک به ویندزور در این مورد کمی متفاوت است.

همچنین اگر شما به دنبال دیدن جاذبه های طبیعی در کانادا هستید استفاده از قطار برای حمل و نقل بین ونکوور و تورنتو را پیشنهاد می کنیم. مسیری با شکوه و فوق العاده زیبا با کوه های سنگاپی و راکی و انواع مناظر خیره کننده  که می توانید از شیشه های قطار نگاهی بیاندازید.

ویا ریل بهترین خدمات ریلی در کانادا را ارائه می کند و می توان آن را به عنوان بهترین شرکت حمل و نقل ریلی کانادا معرفی کرد.

گشت و گذار در کانادا بصورت سواری رایگان

هر چند اصلا توصیه نمی شود که در کانادا اقدام به پیاده روی کنید و یا از جایی به جای دیگر قدم بزنید چون فواصل واقعا زیاد هستند. اما اگر بصورت پیاده در حال عبور از منطقه و یا جاده ای باشید برخی از جوانان ماجراجو که به دنبال تفریح سواری می کنند ممکن است با دیدن یک خارجی به شما پیشنهاد بدهند و شما را به رایگان و یا در ازا مبلغی نقدی به مقصد مورد نظرتان برسانند.

البته این شامل مناطق مانند انتاریو و مونترال کمتر می شود زیرا خیلی کم پیش می اید که کسی در این مناطق پیاده باشد و اگر باشد دلیلی دارد اما در مناطق شرقی مانند ماری تایمز تا حدودی شایع تر است.

استفاده از شصت دست به سمت بالا همانند بسیاری دیگر از مناطق جهان نشان دهنده این است که نیاز به سواری دارید.

مسافرت در کانادا بصورت اشتراکی

در کانادا هم همانند امریکا فرهنگ به استفاده مشترک از وسایل نقلیه برای مسافرین بسیار مرسوم است. این کار با مراجعه به وب سایت های مخصوص به این کار انجام می شود . وب سایت هایی مانند Craigslist و Risinghare و LiftSurfer و RideshareOnline معتبر ترین و مهم ترین این سایت ها هستند.

این روش بیشتر در شهر های بزرگ مانند ویکتوریا ، ونکوور ، مونترال و کالگری  دیده می شود اما در سایر شهر ها  مانند ویکتوریا، ونکوور، بنف، کانمور، کلگری، رجینا، وینیپگ، تاندر خلیج، ساوت ست ماری، سودبور، تورنتو، اتاوا، مونترال، کبک، سنت جان ها، هالیفاکس این موضوعیت دارد و نباید مشکلی داشته باشید.

عمده مراکزی که کار تبادل و اشتراک وسایل نقلیه را انجام می دهند در کنار بزرگراه های یکی از این ایالت ها هستند که معمولا برای ورود و خروج به مناطق از آنها استفاده می شود.

در برخی از مقاصد گردشگری و توریستی کانادا به ویژه آنهایی که در بین جوانان محبوبیت دارند  این امکان را نیز فراهم نموده اند مثلا برای ویستلر ونکوور یا بنف کالگری .

طبیعتا افرادی که بصورت مشترک از یک وسیله نقلیه استفاده می کنند باید در پرداخت هزینه ها مانند هزینه سوخت و یا حتی هزینه رانندگی یک نفر که به عنوان راننده می باشد را بصورت مشترک پرداخت نمایند.

بهتر است اگر تمایل دارید تا با عده ای بصورت مشترک از یک وسیله نقلیه برای مسافرات در راستای کاهش هزینه های خود استفاده کنید از قبل یعنی حدود یک هفته قبل با مراجعه به یکی از این وب سایت های نام برده شده درخواست خود را ارائه کنید.

زبان مردم کانادا

در کانادا فرانسوی و انگلیسی به عنوان دو زبان رسمی پذیرفته شده است و در واقع این دو تنها زبان های رسمی در کانادا هستند. از این رو تمام ارتباطات و خدماتی که در کانادا و توسط دولت فدرال این کشور ارائه می شود به این دو زبان بوده و قابل دسترس هستند. البته اغلب کانادایی ها یک زبانه هستند  ولی در برخی از مناطق کشور و یا برخی از افراد توانایی تکلم به دو زبان را دارند.

برآورد شده که حدود یک چهارم از مردم به دو زبان فرانسوی و انگلیسی توانایی صحبت دارند. بیشتر در مناطق مونترال ، اتاوا و کبک مردم به دو زبان سخن می گویند.

در همه ایالت های کانادا این زبان انگلیسی است که غالب است و مردم با آن سخن می گویند به غیر از کبک که فرانسوی زبان رایج تری است و اغلب برای تبلیغات و خرید و فروش از آن استفاده می شود. با این حال جوامع فرانسوی زیادی در کانادا وجود دارند  که در سرتاسر کانادا پراکنده شده اند که معروف ترین آنها عبارتند از :

 • منطقه سرمایه ملی در اطراف اوتاوا
 • برخی از مناطق شرقی و شمالی انتاریو
 • منطقه بونی فیس وینیپگ و شهر های جنوبی مانیتوبا
 • منطقه بنی دون در ادمونتون و حومه های آن
 • بسیاری از بخش های آکادین از اتلانتیک کانادا

اما در همه این جوامع و حتی کبک استفاده از زبان انگلیسی نیز مرسوم است و افرادی که به این زبان تسلط داشته باشند عموما مشکلی ندارند.

انگلیسی کانادایی ترکیبی از انگلیسی لاتین و امریکایی است و بسیاری از اصطلاحات انگلیسی که اغلب در ایالات متحده درک نمی شود  و به کار برده نمی شود در کانادا به خوبی شناخته و درک می شود. برخی از کلمات نیز به جای لاتین بیشتر به سمت زبان امریکایی تلفظ می شود. لهجه های آنگلو کانادایی و امریکای مرکزی / شمال شرقی  با این حال بیشتر شبیه انگلیسی لاتین است.

بر اساس گزارشات بیشترین تنوع لهجه در کانادا مربوط به ایالت اتلانتیک این کشور می باشد. بازدید کنندگان کانادا بخصوص در سواحل  اقیانوس اطلس ممکن است گاها با مشکل فهم زبان و لهجه این افراد مواجه شوند.

به طور کلی کانادایی های انگلیسی زبان معمولا پس از سال اول دبیرستان به صورت اختیاری می توانند زبان فرانسه را انتخاب کنند و الزامی برای این کار ندارند و در نتیجه اغلب به سمت زبان فرانسوی البته به غیر از شهر های نام برده شده و کبک نمی روند و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از مردم انگلیسی زبان فرانسوی را درک نکنند.

آموزش زبان در کانادا البته تنها به این دو زبان خلاصه نمی شود. آموزشکده های زبان در کانادا زبان های اسپانیایی ، آلمانی، ژاپنی و … را هم تدریس می کنند. اما اغلب زیاد این زبان ها مورد توجه نیستند و اگر کسی بخواهد زبان دوم داشته باشد به سمت فرانسوی و یا در استان های فرانسوی زبان به سمت انگلیسی می رود.

در کبک علائم راهنمایی و رانندگی و مسیر یابی به زبان انگلیسی هم ارائه می شود ولی بهتر است برخی از اصطلاحات و ساختارهای زبان فرانسوی را در این استان بدانید. در صورت نیاز به مشاروه با مردم محلی و پلیس دانستن برخی از اصطلاحات زبان فرانسوی می تواند مفید باشد.

افرادی که زبان فرانسوی را می دانند و یا در تلاش برای یاد گرفتن این زبان هستند در استان کبک کانادا بسیار مورد احترام قرار می گیرند. حتی افرادی که در این شهر زبان انگلیسی را می دانند زبان آنها تحت تاثیر زبان فرانسوی است و لهجه فرانسوی دارند.

ایالت های ونکوور ، تورنتو  و مونترال خانه مهاجرین چینی  به حساب می آید از این رو استفادده از زبان چینی در این شهر ها هم زیاد دیده می شود.

همچنین زبان های بومی زیادی که بالغ بر ده ها زبان بومی مختلف می باشد در سرتاسر کانادا مورد استفاده می باشد. تقریبا تمامی ساکنین اولیه کانادا زبان اصلی و محلی خود را در کنار یکی از زبان های انگلیسی و یا فرانسوی حفظ کرده اند و به آن تعصب دارند. مانند  ایناکتیتوت ها که زبان سنتی خود که اینوتی باشد را حفظ کرده اند.

در کانادا از دو نوع زبان اشاره هم برای مکالمه استفاده می شود و اتفاقا خیلی مرسوم است. یکی زبان اشاره امریکایی یا asl و دیگری زبان اشاره کبکی و یا lsq که برای درک خواسته و زبان در فرانسوی و انگلیسی به خوبی شناخته می شوند.

این زبان های اشاره کاملا قابل اطمینان هستند و در هر کجا مفهوم نا مشخص باشد به راحتی با استفاده از این زبان اشاره یا زبان بدن می توانند مفهوم را به یکدیگر انتقال دهند.

 

فعالیت های گردشگری در کانادا

تماشای خرس، نهنگ و تماشای حیات وحش کانادا

 • در مانیتوبا : چرچیل به دلیل اینکه زیستگاه خرس قطبی ، خرس های سیاه و سفی و خرس های دارچینی و سیاه و قهوه ای است شناخته شده است. منطقه خرس قطبی به عنوان منطقه حفاظت شده و پارک ملی کانادا شناخته می شود.

در کل کانادا را به حیات وحش بی نظیر و منحصر به فردش می شناسند. تورهای زیادی در این کشور و در مناطقی مانند مانیتوبا وجود دارند که شما را به گردش در دل طبیعت و دیدن حیات وحش از جمله خرس ها می برند.

کانادا کشوری با میراث فرهنگی غنی ای است. در این کشور جشنواره ها و رویداد های سالیانه زیادی برگزار می شود تا چشم اندازه ها و خصوصیات فرهنگی و گردشگری این کشور به جهانیان معرفی شود .  هر جشنوراه یک جنبه فرهنگی خاص دارد تا جمعیت و گروهی گوناگون از مردمان و زندگی در کانادا را نشان بدهد. این جشنواره ها فصلی هستند و به راحتی شناسایی می شوند.

بهار

در برخی از نقاط کشور کانادا ماه های اوریل و مه نوید بخش آغاز جشنواره موسیقی کانادایی است. یلو نویف در مناطق شمال غربی  با جشنواره کاربلی ها این روز ها را جشن می گیرند و هالیفاکس با موسیقی جشنواره اسکاتالیا و اتاوا ، کنسرت ها و گل و مراسمات تاریخی و سنتی  جشنواره تولوز کانادایی را جشن می گیرند .

جشنواره استراتفورد انتاریو  و جشنواره نیاگارا در سواحل ابشار نیاگارا دو تا از مراسمات جشنواره ای مشهور دیگر در کانادا هستند. تعدادی از جشنواره های کودکان نیز در این ایام برگزار می شود که جشنواره کلگری و همچنین جشنواره بین المللی فیلم نوجوانان ساسکاچوان از این دست هستند.

تابستان

از 21 ژوئن تا 1 ژوئیه در کانادا 10 روز جشن برگزار می شود. این جشن در 21 ژوئن به مناسب روز ملی کانادا آغاز می شود  و در ادامه روز 24 ژوئن به مناسبت روز سنت باپتیست ادامه می یابد ، با روز 27 ژوئن که مصادف با چندین واقعه فرهنگی در کانادا است و به افتخار پیتر کانادایی فرانسوی در روز 24 ژوئن باز ادامه می یابد  و با روز احزاب کانادا در 1 ژوئیه به اتمام می رسد.

اتاوا بهترین مکان برای برگزای جشن در کانادا در این 10 روز شناخته می شود.

علاوه بر این فصل تابستان را فصل جشنواره های کانادایی می دانند . شهر های مختلف مانند مونترال ، تورنتو ، ادمونتون و وینیپگ  اغلب جشنواره های مختلف و خاص خود را در فصل تابستان برگزار و به آن می بالند.

برخی از این جشنوراه ها عبارتند از جشنواره موسیقی بلو فست، جشنواره جاز مونترال، جشنواره پیک نیک الکترونیکی  و نسکن ترونتو و جشنواره های کالگری و ارمونتون را نام برد. سایر رویداد های فرهنگی دیگر مانند کارائیبیا در تورنتو ، فولکلوراما در وینیپگ و جشنواره اکادین کاراکوئت نیوبرانزویک  و بسیاری از جشنواره های فرهنگی دیگر در سراسر کشور کانادا را می توان نام برد.

رویداد های مهم دیگر در کانادا را می توان به ترتیب جشنوراه بین المللی فیلم تورنتو،  فستیوال کمدی جاست فور لف ( فقط برای خنده ) ، جشنواره تئاتر  فرینگ ادمونتون  و جشنوراه کاتسالانو در ونکوور را باید ذکر کرد.

تابستان زمانی است که رویداد کالگری استمپد اتفاق می افتد، یکی از محبوب ترین جشنوراه های سراسر کانادا  که فرهنگ گاوداری کانادا را در جنوب آلبرتا و ساسکاچوان را نشان می دهد.

پاییز

پاییز به طور سنتی فصل برگزاری جشنواره های ادبی و جشنواره های فیلم می باشد. دوستداران نوشته ها و گفته ها عاشق جشنواره دو زبانه ترویس ریریزه بین المللی در دلا پوئیزه هستند، جشنواره افسانه ها آتلانتیک هالیفکس و جشنوراه بین المللی نویسندگان تورنتو از دیگر جشنواره های نویسندگان در کانادا است.

دوستداران فیلم اما باید به جشنواره بین المللی فیلم تورنتو ، جشنواره بین المللی فیلم ونکوور ، جشنواره فیلم جهانی مونترال، جشنواره فیلم اتلانتیک  و جشنواره بین المللی فیلم زنان سنت جان در نیوفاند لند رفته و این موارد را انتخاب کنند.

کیچن واتر لو ( Kitchener-Waterloo) میزبان بزرگترین جشنواره اکتبر فست در خارج از بایرن می باشد. این جشنواره نه روز به طول می انجامد و میعادگاه برگزاری انواع مراسمات فرهنگی و سرگرمی های متعددی است .بسیاری از سالن های جشنواره در این ایام نام های آلمانی به خود می گیرند  و به برگزاری بخشی از این مراسم مشغول می شوند که سالیانه بیش از 700000 نفر برای تماشای آن از خارج کانادا به این کشور می آیند.

پاییز بهترین زمان برای لذت بردن خانواده ها از شکوه و جلال طبیعت پاییزی و فستیوال های رنگارنگ و متنوع در کانادا با فعالیت های ساده و سرگرم کننده است که بهترین مکان ها برای لذت بردن حومه های شهری در کانادا هستند.

در این فصل انواع بازی های بولینگ ، پنج پین ، داک پین و … در کانادا برگزار می شود که البته داک پین و پنج پین نیز خود نوعی از بازی بولینگ به سبک کانادایی با توپ های کوچک و هدف های متفاوت است.  این بازی ها اغلب در شهر های انتاریو، نیوفاندلند و سراسر غربی کانادا برگزار می شود.

در کبک حتی در میان کوچه ها بساط این بازی ها پهن می شود و برخی از این بازهای رایگان و برای برخی باید پول پرداخت شود.

زمستان

زمستان در کانادا بسیار سرد است ولی برای تفریح و شادی یکی از بهترین زمان ها برای خانواده ها است تا به دامنه های زیاد کوه های متنوع در کانادا رفته و اقدام به اسکیت و هاکی در سراسر کشور بکنند.

جشنواره های زمستانی کانادا شهرت جهانی دارند.

این جشنواره ها در اواخر ژانویه و فوریه برگزار می شود که مشهورترین آنها کارناوال کبک  در کبک ، بال د نیگ و وینتر لود در اتاوا  و گاتینو می باشد.  رویداد های زیادی هم در زمستان برگزار می شود که جشنواره یوروود رندز ووکه  در وایتهورس  و جشنواره دوو وایایجور در وینیپگ از همه آشنا تر هستند.

ماه ژانویه در کالگری ماهی برای برگزاری تئاتر های مختلف ، رقص و موسیقی در سطح ملی و بین المللی  و برگزاری فستیوال برجسته تئاتر این شهر می باشد.

بخصوص در بریتیش کلمبیا ورزش های زمستانی مانند اسکی ، اسنو بورد و هاکی زیاد دیده می شود و به طور منظم در طول زمستان برگزار می شود . بریتیش کلمبیا برترین اسکله های اسکی جهان را دارد که از آن جمله می توان به اسکله ویستلر اشاره کرد.

المپیک زمستانی 2010 و پارالمپیک  2010 در ویستلور و ونکوور برگزار شد. در ونکوور به راحتی می توانید برای سرگرمی اسکی کنید و برای این منظور به اسکله های کوچک تفریحی در کوپر کوه، کوه سیمور، کوه گرویز و  … دسترسی داشته باشید . برای دسترسی به این مکان ها باید بین 15 تا 30 دقیقه از مرکز شهر ونکوور با خودرو رانندگی کنید.

خرید در کانادا

ارز رایج در کانادا دلار است که معمولا به همان نام دلار ، لون و یا بک خوانده می شود. یک دلار شامل 100 سنت است . در دهه 1970 دلار کانادا ارزش زیادی حتی به نسبت امریکا داشت اما تا اواسط دهه 1990 ارزش دلار کانادا به 66 سنت در مقابل ارزش دلار امریکا رسید.

در ماه اوت 2017 دلار کانادا جان دوباره ای گرفت و به ارزش تقریبا 80 درصد دلار امریکا رسید. سکه ها در کانادا از یک پنی ، 5 پنی، 10 پنی ، 25 پنی، 1 دلار و 2 دلار  هستند  و اسکناس ها در کانادا  5 دلاری ( آبی رنگ )، 10 دلاری ( بنفش ) ، 20 دلاری ( سبز)  و 50 دلاری می باشند.

در مقایسه با ایالات متحده مالیات بر ارزش افزوده حدود 25 تا 50 درصد بالاتر است و به همین دلیل برخی از اجناس قیمت به مراتب بالاتری در کانادا دارند. تعرفه ها در خصوص کالاهای خاص زیاد است و هزینه واردات کالاهای خاص از ایالات متحده و … بالاتر می باشد.

به طور کلی برای خرید باید تلاش کنید که کالاهای کانادایی با برچسب این کشور که در خود کانادا تولید شده است را خریداری نمایید تا قیمت ها برای شما مناسب تر باشند. گردشگرانی که در هنگام مسافرات به کانادا برنامه گردش در ایالات متحده را هم در برنامه های سفر خود دیده اند عمدتا موضوع خرید خود را به ایالات متحده واگذار می کنند.

آگاه باشید که در کانادا سوخت یعنی بنزین و گازوئیل بصورت لیتری فروخته می شود و نه مانند امریکا بصورت گالنی و همچنین به یاد داشته باشید که نوشیدنی های الکلی و سیگار در کانادا بسیار گران هستند  و این تنها به دلیل ماهیت این نوع کالا ها می باشد

چانه زنی در کانادا

موضوع چانه زنی برای خرید در کانادا خیلی به ندرت اتفاق می افتد و تلاش شما برای کاهش قیمت ها و تخفیف گرفتن در واقع بی فایده است. . دلیل آن هم این است که اکثر خرده فروش ها در کانادا قیمت جنس را بصورت قیمت قطعی و مشخص اعلام می کنند و به این موضوع تعصب دارند و به دنبال رفاه اقتصادی  و یا رقابت نا سالم با قیمتی که به مشتری اعلام می کنند نیستند.

اما برای خرید های بزرگتر از اقلام جز مانند خرید خودرو و وسایل نقلیه و الکترونیکی چانه زنی وجود دارد . بنابراین اگر شما برای قیمت یک جنس گران قیمت چانه زنی کنید ممکن است موفق شوید کمی از فروشنده تخفیف بگیرید.

برخی از فروشگاه های بزرگ نیز به شما تخفیف های خوبی می دهند البته مشروط به اینکه ثابت کنید که فروشگاهی دیگر آن را با قیمت پایین تری به شما حاضر به فروش است. اما در برخی از بازار ها مانند بازار عتیقه ، بازار کشاورزی و یا بازار های متفرقه دیگر باز هم امکان چانه زنی برای قیمت هست اگر چه در بسیاری از مواقع ضرورتی ندارد.

تبدیل ارز

در بسیاری از شهر ها و شهرستان های کانادا برای تبادل پول باید به بانک ها مراجعه کنید . هر چند بسیاری از خرده فروش های کاناد هم ارزهای ایالات متحده را با کسر قیمتی به عنوان ارز اصلی قبول می کنند تا بعدا خودشان آنها را تبدیل کنند.

تمامی بانک های کانادا موضوع تبادل ارز را انجام می دهند. در برخی از ایالات ها صرافی های خصوصی هم وجود دارند که با ارش بهتر از بانک ها کار تبادل ارز را انجام می دهند بنابر این اگر قبل از سفر پول خود را تبدیل نکرده اید بهتر است به دنبال صرافی ها باشید.

شرکت های خصوصی هیچ تعهد و الزامی ندارند که با ارزهای رایج سایر کشور ها مبادلات خود را انجام دهند و این موضوع کاملا توافقی است. در بسیاری از مناطق روستایی تبدیل دلار کانادا به دلار ایالات متحده انجام نمی شود. اما در بسیاری از مناطق توریستی همه فروشندگان  دلار آمریکا را هم می پذیرند و این به دلیل این است که این مناطق سنگ بنای اقتصاد محلی به حساب می آیند و در واقع این محله ها درامد خود را مدیون گردشگری هستند.

همانگونه که بانک های کانادایی پول نقد مسافران را که همان دلار کانادا باشد بررسی می کنند در اغلب کسب و کارها هم این اتفاق می افتد و در صورتیکه به انها پول نقد بدهید ابتدا آن را بررسی می کنند.

بسیاری از شرکت های بزرگ تجاری در سراسر کانادا  نرخ ارز دلار امریکا را بر مبنای نرخ ارز داخلی خودشان برای خرید های عمومی می پذیرند. صورتحساب ها با نرخ ارز همان روز محاسبه می شود.

 

کارت های اعتباری

کارت های اعتباری در کانادا استفاده زیادی دارند و به شکل گسترده ای پذیرفته می شوند. ویزا ، مستر کارت ، امریکن اکسپرس، داینرز کلاب و  انواع دیگر کارت های اعتباری در کانادا به خوبی پذیرفته می شوند ولی داینرز کلاب را بیشتر رستوران ها و هتل ها می پذیرند.

استفاده ار کارت اعتباری در کانادا بسیار راحت تر است و هزینه های شما هم تا حدودی کاهش می یابد زیرا بانک های کانادایی نرخ ارز را به روز برای شما بواسطه کارت اعتباری محاسبه خواهند کرد و در ضمن نرخ ارزش ما بصورت اتوماتیک تبدیل می شود.

 

بانکداری الکترونیکی و خرید و فروش الکترونیکی

سیستم بانکی کانادا یکی از پیشرفته ترین سیستم های بانکی در دنیا است که به خوبی توسعه داده شده است. سیستم بانکی کانادا بسیار ایمن و پیشرفته است و انواع خدمات بواسطه استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها ارائه می شود. 

استفاده از خودپرداز ها در کانادا بسیار رایج است. یک شبکه امن و گسترده از دستگاه های بانکی ATM در کانادا وجود دارد که دسترسی شما را به دریافت پول نقد در همه جا ساده می کند. دستگاه های خودپرداز در کانادا به دو شکل بانکی و خصوصی وجود دارند که هر دو خدمات مناسبی برای دریافت و پرداخت پول به مشترکین ارائه می کنند ولی در کل پیشنهاد می شود به خاطر مسائل امنیتی و صرفه جویی در هزینه ها از عابر بانک های خود بانک ها استفاده شود.

تمامی موسسات مالی و بانکی کانادا عضو شبکه بین المللی معاملات مالی انتراک ( Interac) هستند . در تمامی رستوران ها و خرده فروشی ها و … می توانید از کارت های بانکی خود برای خرید استفاده کنید. بسیاری از کانادایی ها به ندرت پول نقد با خود جا به جا می کنند و ترجیح می دهند تا خرید خود را بصورت الکترونیکی انجام دهند.

سایر شبکه های ATM مانند PLUS هم در کانادا به خوبی پشتیبانی و سرویس دهی می شوند و استفاده از آنها در برخی از عابر بانک ها به شرط نمایش دادن در مانیتور امکان پذیر می باشد.

مالیات در کانادا

نحوه محاسبه مالیات در کانادا

آگاه باشید که در مقایسه با سایر کشور ها، آن قیمتی را که بر روی کالا ها و اجناس می بینید قیمت تمام شده محصول است و در واقع برخی از قیمت های پنهان را اجناس با خود به یدک نمی کشند. منظور اینکه شما همیشه پرداخت مالیات بر فروش محصولات را در پای صندوق به شما اعلام و از شما دریافت می کنند.

معمولا در فاکتورهایی که در صندوق به شما ارائه می شود این میزان مشخص است و دقیقا تعیین شده که چه مقدار مالیات بر فروش پرداخت می شود. البته استثنائاتی هم هست مانند اینکه پول بنزین با احتساب مالیات بر فروش بر روی مانیتور  پمپ ظاهر می شود ، هزینه پارکینگ  با احتساب مالیات و بدون نشان دادن به شما از شما دریافت می شود، برخی از مواد غذایی و خوراکی و همچنین کالاهای پزشکی هم با اعمال هزینه های مالیاتی همراه است.

5 درصد مالیات بر فروش بر محصولات و خدمات دولتی کانادا اعمال می شود و به غیر از مالیات بر ارزش افزوده می باشد. تمامی ایالت ها به غیر از ایالت البرتا و سه ایالت دیگر کانادا مالیات بر فروش  بیشتری را می پردازند. انتاریو و مناطق اقیانوس اطلس  مانند نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و نیوفانلد لند و لابرادور سیستم مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر فروش هماهنگی دارند.

در برخی از ایالت ها از جمله این ایالت هایی که نام برده شد به جای پرداخت دو نوع مالیات به نام مالیات بر فروش و مالیات بر ارزش افزوده در واقع خریدار یک مالیات به نام مالیات هماهنگی و یا مالیات همگانی می پردازد.

در حالی که پرداخت مالیات بر فروش و مالیات بر ارزش افزوده و مالیات همگانی بسته به ایالت های مختلف باید برای همه کالاها و خدمات در نظر گرفته شود و الزامی است ولی با این وجود مطابق با قوانین برخی از کالاها و خدمات از مالیات معاف هستند.

فهرست کالاها و خدماتی که از مالیات های مختلف معاف هستند توسط هر ایالت بصورت جداگانه مشخص می شود  ولی برخی از نمونه های متداول که تقریبا در همه ایالت ها معاف از مالیات هستند به شرح زیر می باشد:

مواد غذایی اساسی ،غذاهای آماده، داروهای تجویزی، خانه های مسکونی، خدمات مراقبتی و پزشکی، دندانپزشکی، خدمات آموزشی و خدمات مراقبت از کودکان .

هر یک  از ایالت ها میزان مالیات بر فروش و مالیات بر ارزش افزوده را خود تنظیم می کنند. از این رو نرخ ها در این ایالت ها متفاوت است.

 

نرخ های مالیات بر فروش تا ژانویه 2014 در ایالت های مختلف عبارتند از :

 • آلبرتا بدون در نظر گرفتن مالیات بر فروش و تنها با احتساب مالیات بر ارزش افزوده 5 درصد
 • بریتیش کلمبیا 7 درصد مالیات بر فروش و 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده و یا 12 درصد مالیات کلی و همگانی
 • مانیتوبا 8 درصد مالیات بر فروش و 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده و در مجموع 13 درصد مالیات
 • نیوبرانزویک 13 درصد مالیات همگانی بصورت مجموع
 • نیوفانلدلند و لابرادور 15 درصد مالیات بصورت همگانی
 • مناطق شمال غربی بدون احتساب مالیات بر فروش 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده
 • نوناووت بدون مالیات بر فروش و با احتساب 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده
 • انتاریو 13 درصد مالیات همگانی
 • جزیره پرنس ادوارد 14 درصد مالیات همگانی
 • کبک 10 درصد مالیات بر فروش و 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده و مجموعا 15 درصد مالیات
 • ساسکاچوان 5 درصد مالیات بر فروش و 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده با مجموع 10 درصد مالیات
 • یوکون بدون مالیات بر فروش و تنها با پرداخت 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده

مالیات های اضافی بر روی برخی از کالاها و خدمات مانند بنزین و الکل هم در نظر گرفته می شود و در هر استان و یا ایالت نرخ این مالیات ها متفاوت می باشد اما با این حاال قیمت مالیات ها اغلب در فاکتورهای فروش ارائه می شوند.

فروشگاه های زنجیره ای

بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای بزرگ امریکا مانند والمارت و کاستکو در بهترین مراکز خرید و فروش کانادا نیز شعبه و نمایندگی دارند. در این سال های  زنجیره ای بزرگ کانادا نیز ده ها فروشگاه امریکایی و بوتیک اروپایی مشغول به فعالیت هستند. با این حال سال ها است که بزرگترین فروشگاه زنجیره ای امریکا که در کانادا فعالیت می کند فروشگاه سیرس است.

پس از سال ها برنامه ریزی و تلاش سرانجام فرروشگاه لوکس نوردستورم امریکا نیز در سال 2015 فعالیت خود را در اولین مجتمع فروشگاهی کانادا اغاز کرد. بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای خود کانادا نیز عبارتند از  هادسون بی ، هالت رنفرو و لا میسون سیمونس می باشند.

فروشگاه های زنجیره ای دیگری هم در کانادا برای مقاصد دارویی با نام فروشگاه های زنجیره ای دارو در کانادا به نام مرچانت مارترز فعالیت می کنند. سه داروخانه اصلی و بزرگ امریکایی که قبلا در کانادا فعالیت داشتند یعنی  سی وی اس ، رایت اید و والگرینز در حال حاضر در کانادا فعالیتی ندارند.

فروشگاه های زیادی از امریکا تلاش کرده اند که بتوانند وارد بازار کانادا شوند ولی خیلی زود توسط شرکت ها و فروشگاه های داخلی له شده و خیلی زود در رقابت با آنها نابود شدند و بساط خود را جمع کردند. آخرین فروشگاه هایی امریکایی که توسط رقبای محلی از دور رقابت خارج شدند  سیف وی و سابیز بودند که در سال 2013 تعطیل شدند.

زنجیره های سوپر مارکت  کانادایی هم همچون رقبای امریکایی خود انواع مختلفی از برند ها و محصولات را ارائه می کنند اغلب این فروشگاه های سوپر مارکتی زنجیره ای که نام و آوازه بزرگی دارند عبارتند از : سوبیز ، لابلاو، مترو، جیم پاتیسون و … که تنها تفاوت این فروشگاه ها با رقبای امریکایی در ارائه محصولات ملی و محلی خود کانادا با برند های داخلی است.

برخی از فروشگاه های منحصر به فرد کانادایی که تنها در داخل کشور فعالیت می کنند و شهرت زیادی هم دارند عبارتند از : شرکت تایر ( اتومبیل و سخت افزار ) ، شرکت رونا ( سخت افزار ) وینرز با برنده ها ( پوشاک ) ، مارک ورک ورهوس یا پوشاک کار و خانگی ( پوشاک )، اوربن بی هیویر یا رفتار شهری ( لباس ) ، وست 49 یا غرب 49 ( لباس ) ، بریک ( لوازم خانگی و مبلمان ) ، اسپورت چک  ( لواز م ورزشی ) ، هوم اوت فیتر ( لوازم خانگی ) ،  چپترز ( کتاب فروشی) ،  ایندیگو بوک اند موزیک ( کتاب فروشی) و سایر فروشگاه های معتبر دیگر.

خرید غذا در کانادا

اگر از انگلیسی کانادایی ها درباره جایی که می توانید یک غذای خوب کانادایی پیدا کنید سئوال بپرسید بدون تردید شما را سر در گم خواهند کرد. غذاهای انگلیسی کانادایی در هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت هستند.

غذاهای مشهور کانادایی که در همه جا تقریبا وجود دارند را می توان شربت افرا ، قهوه نانایمو ،  تارت کره ،  فیدل هدز ، بیکن پی میل، و انواع غذاهای دیگر که با گوشت خوک و یا گوسفند درست می شوند.

عمده غذاهای کانادایی بیشتر به غذاهای امریکایی و این هم امریکای شمالی شباهت دارند. کانادایی ها در خصوص غذاهای سنتی و ملی ،چیز زیادی نمی دانند و اگر از آنها بپرسید احتمالا اظهار بی اطلاعی خواهند کرد بخصوص اگر در مناطق شهری به دنبال غذای بومی باشید.

روند رو به رشدی در تنوع غذایی و انواع رستوران ها و حتی انواع سر آشپزها در کانادا وجود دارد که هر یک با مواد مخصوص خود غذاهایی را درست می کنند. اغلب شهر های بزرگ رستوران هایی دارند که غذا را با تهیه مواد اولیه از مناطق روستایی طبخ کنند. این غذاهای ممکن است شامل غذاهای گوشتی مانند کاربو ، خرچنگ ، گوزن ، بوقلمون و یا حیوانات وحشی دیگر و با سبک پخت غذاهای اروپایی تهیه شوند.

تعداد غذاهای کانادایی و غیر کانادایی در کانادا بسیار زیاد هستند ولی وقتی از شربت افرا به عنوان پیش غذا استفاده شود این را می توان نشانی دانست از اینکه این غذا کانادایی است. ای شربت در هر منطقه کمی متفاوت است و اغلب برای شیرین کردن غذاها از آن استفاده می شود. این نوع شربت در مناطق جنوبی کیفیت بالاتری دارد و البته قیمت آن نیز بیشتر است.

غذاهای فرانسوی کانادایی هم در کانادا زیاد یافت می شوند و تنوع زیادی دارند. غذاهایی مانند تورتی ( tourtière)که از غذاهایی است که در سال 1600 در کبک پخت می شده  مانند سیپیل ( cipaille) که از ترکیب گوشت و سبزیجات می باشد ، رگات د پاتس ( ragoût de pattes) که همان گوشت چرخ کرده گوساله است،  پلورین (plorine ) که از گوشت خوک درست می شود ،  اوریل د کریست ( oreilles de Christ) نوعی بیکن سرخ شده ، پووتین (poutine) نوعی کوفته سیب  با گوشت است ، تارته اکس سوکر ( tarte au sucre) نوعی پنیر قندی و … از انواع این غذاها می باشند.

موضوعی عجیب و غریب که شما را مطمئنا حیرت زده خواهد کرد سنت ترکیب غذاهای چینی و کانادایی است که با نام رستوران های چینی کانادایی در هر گوشه کانادا دیده می شوند.دلیل این موضوع وجود زیادی از مهاجران چینی به کانادا است که به لحاظ تاریخی هم در ساخت و سازهای زیاد در کانادا مانند راه اهن کانادا نقش زیادی داشته اند.

این رستوران ها از ترکیب غذای چینی با کانادایی غذاهایی را درست می کنند و  به فروش می رسانند. بسیاری از توریست های امریکایی ترجیح می دهند این نوع غذا را در کانادا تست کنند زیرا غذاهای خود کانادا تا حدود زیادی برای امریکایی ها به دلیل نزدیکی غذاها با یکدیگر آشنا هستند و این توریست ها  به دنبال تجارب جدیدی هستند.

در تورنتو و ونکوور دو مرکز بزرگ برای فروش غذاهای چینی کانادایی راه اندازی شده که به راحتی می توانید انواع این غذاها را در آنجا پیدا کنید. غذاهایی شبیه به نسخه اصلی هنگ کنگی و چینی در این رستوران ها وجود دارند.

مونترال به دلیل وجود تعداد زیادی از یهودی های شرقی و مرکزی بیشتر به شیرینی ها و گوشت های دودی خود شهرت دارند. در استان های کناری شما می توانید اغلب غذاهای اکراینی مانند پروزی ها را به دلیل وجود زیاد مهاجران اکراینی پیدا کنید.

اگر فرد ماجراجویی برای غذاهای متنوع هستید شهر های بزرگ بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. در این شهر ها انواع غذاها و رستوران ها را که با سلایق مختلف اروپایی، آسیایی و دیگر نقاط جهان پخته می شوند را به راحتی پیدا خواهید کرد. شما از یک غذای کاملا اروپایی یا امریکایی تا غذای یک آشپز خانم ژاپنی را در کانادا به راحتی در دست خواهید داشت .

در هر هتل و یا مکان توریستی بروشورهایی تهیه شده که به شما ادرس همه این رستوران ها  را در هر استان و شهری ارائه می دهد.

امریکایی های انواع مختلفی از غذاهای و تنوع غذایی را با سلایق مختلف در کانادا تست می کنند  و بسیاری از این غذاها و مارک های معروف غذایی کانادا را به کشور خودشان وارد می کنند.

برندهای ملی کانادا

بسیاری از برند های غذایی آمریکایی را در کانادا خواهید دید ولی برند های عمده کانادایی که شهرت زیادی دارند عبارتند از :

 • ای و دبلیو ( A & W)

 این برند هیچ ارتباطی با برند آمریکایی ای و دبلیو ندارند و یک برند مستقل کانادایی است. این رستوران زنجیره ای غذایی از نوعی برگر خاص برای محصولات خود بهره می گیرد. این رستوران به دلیل کیفیت بسیار بالای غذاهای خود شناخته شده و از بسیاری از غذاهای فروشگاه های مشابه آمریکایی غذاهای با کیفیت تری دارد.  ولی جالب این جا است که یکی از ارزان ترین رستوران ها کانادا هم محسوب می شود که با موسیقی زنده جاز و با کمتر از 7 دلار می توانید یک وعده غذایی عالی در این رستوران داشته باشید.

 • پیتزا بوستون

این رستوران در ادمونتون تاسیس شد و کم کم در سراسر کانادا شعبات خود را دایر کرد و امروزه به ویژه در استان های غربی و انتاریو فعالیت دارد. . این رستوران به دلیل تنوع پیتزا با کیفیت و پاستا عالی خود شهرت دارد. اما تنوع غذایی این رستوران تنها به پیتزا و پاستا خلاصه نمی شود و انواع غذاهای دیگر را نیز دارد که از جمله انها می توان به انواع ساندویچ، استیک و همبرگر اشاره کرد. این رستوران در اغلب مناطق یک سالن ورزشی نیز در جنب رستوران خود دایر کرده است.

 • آب میوه بوستر

یکی از بزرگترین رستوران ها و یا بهتر است بگوییم فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی در کانادا است که به فروش آب میوه تازه و شیرینی های مخصوص شهرت دارد.

 • کاکتوس کلاب کافه یا کافه باشگاه و رستوران کاکتوس

این رستوران زنجیره ای در ونکوور مستقر است و به سرعت در حال گسترش در مکان های دیگر مانند بریتیش کلمبیا ، آلبرتا و به زودی در انتاریو و ساسکاچوان است. این کافه رستوران  غذاهایی مدرن و با کیفیت بالا  ارائه می کند هر چند قیمت آنها خیلی هم بالا نیست. بیشتر شهرت خود را این رستوران مدیون ارائه ناهار های فوق العاده است که با نوشیدنی های خاص خود این ناهار را سرو می کند.

 • رستوران زنجیره ای کورا ( Cora’s)

این رستوران در ابتدا در استان کبک راه اندازی شد ولی خیلی زود و به سرعت در همه کشور گسترش یافت.  کورا  فقط صبحانه و ناهار سرو می کند . اگر به دنبال صبحانه های فوق العاده لذیذ امریکای شمالی هستید حتما رستوران های کورا را انتخاب کنید . وقتی یک صبحانه عالی در رستوران کورا میل کنید احساس خواهید کرد که روز خود را عالی شروع کرده اید. کورا جایی است برای رفتن.

 • رستوران زنجیره ای ارل ( Earls)

این رستوران در سراسر انتاریو و استان های غربی کانادا فعالیت می کند و حتی در برخی از شهر های ایالات متحده هم شعبه دارد. این رستوران متخصص ارائه غذاهای مرسوم و فصلی است که با سبک خاص خود درست می کند. هر چند این غذاهای سنتی و رسمی که در این رستوران ها ارائه می شود بیشتر حال و هوای غذاهای آمریکای شمالی را دارد.

غذا در کانادا

 • رستوران ئست ساید ماریوس ( East Side Marios)

یک رستوران زنجیره ای که متخصص در ارائه غذاهای ایتالیایی در سراسر کانادا است.

 • فرشی ( Freshii)

یک رستوران زنجیره ای با ارائه غذاهای سریع و آماده و البته از نوع سالم و ارگانیک مانند انواع سالاد فصل، آب میوه، ماست یخ زده ، کوفته و …

 • رستوران هاوری

یک زنجیره رستوران فست فودی که در انتاریو راه اندازی شد ولی امروزه در اغلب استان های کانادا دارای شعبه است. همبرگرهای دست ساز و ساندویچ های آن معروف است.

 • جوگو جویس (Jugo Juice)

یک فروشگاه و یا رستوران زنجیره ای مواد غذایی است که انواع شیرینی ها و ساندویچ ها و آب میوه ها و غذاهای لقمه ای را ارائه می کند.

 • خانه های استیک کگ

معمولا با کابین ها و یا نشیمن گاه های  4 تا 6 نفره در برخی از خانه های سنتی اسپانیا فعالیت می کنند. بهترین نوع استیک ها را پخت می کنند ولی در کنار این استیک ها انواع سالاد و نوشیدنی خوب را هم عرضه می کنند. عمارت کگ در تورنتو حتی برای بازدید ارزش دارد.

 • رستوران کلسی (Kelsey’s)

عرضه کننده غذاهای سنتی و خانگی کانادا که شباهت زیادی به رستوران های اپل بی و یا تی جی ای ایالات متحده دارند.

 • همبرگر و بستنی لیک

یک رستوران زنجیره ای خاص که به دلیل طعم و مزه های همبرگر ضخیم و آبدارش شهرت دارد و در کنار همبرگر بستنی های خوبی هم به فروش می رساند.

 • موفین ها ( mmmuffins)

خرده فروش قهوه ، کافئین و دونات می کنند. این کافه ها در اصل متعلق به کمپانی جهانی قهوه تیموتی هستند که به عنوان نام تجاری مستقل فعالیت می کنند.

 • آشپزخانه مونتانا

یک زنجیره رستورانی خانوادگی  است که در فضای باز سرویس دهی می کند. مونتانا الهام بخش محیطی خانوادگی با انواع غذاهای خانگی و ارائه خدمات دوستانه و کارآمد در کانادا در محیط هایی کاملا باز و طبیعی با مناظر خوب می باشد.

 • رستوران های آقای ساب

یک زنجیره رستوران و یا فروشگاه است که غذاهای ساندویچی دریایی ارائه می کند.

 • نیویورک فری یا سرخ کردنی های نیویورکی

یک رستوران زنجیره ای  فست فودی است که عمدتا سیب زمینی سرخ کرده و هات داگ عرضه می کند. این رستوران در مکان های مختلف و شهر های متفاوتی در کانادا شعبه دارد.

 • پیتزا پیتزا

یک زنجیره رستورانی ملی پیتزا در کانادا است که با نام های پیتزا 73 در آلبرتا و یا به عنوان بخشی از ساسکاچوان و بی سی شناخته می شود.

 • سکند کاپ و یا فنجان دومی

بیشتر به قهوه خانه زنجیره ای می ماند و قهوه و کیک مخصوص سرو می کند. این فروشگاه زنجیره ای از نظر جوی و عرضه و فروش محصولات شباهت زیادی به استارباکس دارد.

 • اسمیتی

خانه پنک کیک و کافی شاپی زنجیره ای که بسیار شبیه به فروشگاه های دنی در ایالات متحده است.

 • پویتینر اسموک (Smoke’s Poutinerie )

یک رستوران زنجیره ای متخصص در پویتین کانادا است.

 • س.ئیس پلت (Swiss Chalet )

یک زنجیره رستوران معمولی در کانادا است که توسط کارا همان شرکتی که هاوری، کلسی و مونتانا را اداره می کند ، اداره می شود. آنها در پخت غذا با مرغ و دانه های انگور تخصص دارند و از سس مخصوص به خودشان استفاده می کنند.

 • تیم هورتون ( Tim Hortons)

یک رستوران زنجیره ای بسیار مشهور در کانادا که در همه کشور توسعه یافته است. این رستوران در ابتدا توسط یک بازیکن هاکی و به عنوان فروشگاهی زنجیره ای مخصوص دونات راه اندزای شد. قهوه های این رستوران ها برای بسیاری از کانادایی ها  وسوسه کننده است و در ابتدا توسط مناطق مرزی و ایالات متحده نام خود را زبانزد کرد.

حتی اگر قهوه این رستوران های زنجیرهای باعث شهرت آنها شده باشد ولی باز هم منو ارزشمند آنها را نمی توان نادیده گرفت. ارائه انواع ساندویچ های با کیفیت و ارزان قیمت ، انواع سوپ ها، شیرینی ها و محصولات خاص دیگر به همراه فست فود های خوب و منصفانه باعث شهرت بیشتر این رستوران ها شده است.

دونات  رستوران تیم هورتون بسیار مشهور است. حتی بسیاری از گردشگران و بازدید کنندگان کانادا به محض ورود به کانادا سراغ تیم هورتون را می گیرند  تا از غذاهای آن میل کنند و به محض استفاده یک وعده غذایی از کیفیت و قیمت آن شوکه می شوند.

تیم هورتون را تقریبا در همه شهر های کانادا می توانید پیدا کنید

 • قهوه جهانی تیموسی (Timothy’s World Coffee )

این رستروان ها که به اختصار تیموسی هم نامیده می شوند سومین فروشگاه و یا رستوران های بزرگ ارائه دهنده قهوه کانادایی هستند که پشت سر تیم هورتون و سکنت کاپ قرار گرفته اند.

 • یوگن فروز ( Yogen Fruz)

یک فروشگاه رستورانی زنجیره ای است که ماست های یخ زده پروبیوتیک آن شهرت زیادی دارد. این فروشگاه در سال 1986 تاسیس شد و یکی از محصولات اصلی کانادا است که به سایر کشور ها هم صادر می شود.

 

نوشیدنی در کانادا

در کانادا در کل نوشیدن مشروبات الکی آزاد است ولی تابع قوانین و مقرراتی است که باید رعایت شود. به این منظور برای نوشیدن سن تعیین شده که این سن در هر ایالت نسبت به ایالت دیگر متفاوت است. مثلا در آلبرتا ، مانیتوبا و کبک سن نوشیدن را 18 سالگی تعیین کرده اند. و در برخی از استان ها این سن 19 سال می باشد.

یک ویژگی خاص کانادا این است که مشروبات الکلی تنها باید در فروشگاه های مجاز و دارای مجوز عرضه شود و همه فروشگاه ها از فروش این نوشیدنی ها محدودیت دارند. البته در کانادا بیشتر آبجو مصرف می شود و نوشیدن شراب و الکل های دیگر کمتر مورد توجه است. در برخی از مناطق و ایالت های کانادا هم البته نوشیدن الکل برای هر سنی ممنوع می باشد.

 

 نوشیدنی های کانادا

 آب جو

آب جو به طور کلی در کانادا به صورت کاملا ارگانیک و طبیعی با رنگ تلخ  و مارکی طلایی رنگ تولید می شود که الکلی حدود 4 تا 5 درصد هم دارد.  آب جو ها با سایر مناطق دنیا تفاوت فاحشی ندارند  ولی به هر حال از محصولات طبیعی و ملی کانادا محسوب می شوند.

در سال های اخیر شرکت های تولید کننده آبجو در کانادا افزایش یافته اند و تعدادی شرکت کوچک تر نیز به امر تولید آب جو مبادرت دارند. اما با این حال معمولا اغلب تولیدات این کارخانه ها در اطراف خودکارخانه ها و محل تولید آنها یافت می شود. اغلب شهر ها تولید کننده های خود را دارند و فروش این محصول به صورت تازه طرفداران بیشتری دارد.

شراب

نوشیدنی دوم کشور کانادا است که دو شرکت منطقه نیاگارا و اکانگان بیشترین تولید شراب  را در کانادا دارند. البته در سواحل دریاچه ایری، خلیج گرجستان ، پرنس ادوارد در انتاریو، دره سیمیکامین ، جنوب دره فریز، جنوب جزیره ونکوور و سایر جزایر کانادا تولیدات شراب خاص خود را دارند.

سایر نوشیدنی ها

هر چند نوشیدنی های الکلی در کانادا زیاد تولید می شوند ولی انواع نوشیدنی های غیر الکلی نیز در کانادا یافته می شوند که البته طرفداران زیادی هم دارند.  نوشیدنی های گاز دارد پاپ  و سودا از جمله نوشیدنی های غیر الکلی هستند که بسیار محبوبیت دارند.

آب آشامیدنی تمیز و پاکیزه نیز در همه شهر ها یافت می شود که هم بصورت بطری و هم از لوله های شهری قابل استفاده هستند. آب های بطری هر چند در مارک ها و برند ها و بسته بندی های متفاوتی در کانادا و به شکل وسیعی دیده می شوند ولی باید به یاد داشته باشید که آب معدنی نیستند و از کیفیت تفاوتی برتر نسبت به آب شرب شهری ندارند.

شما می توانید با داشتن یک بطری مسافرتی و قابل استفاده مجدد تا حدود زیادی از هزینه های خود را صرفه جویی کنید.

یکی از نوشیدنی های غیر الکلی که در کانادا زیاد خواهید دید و احتمالا خواهید خورد قهوه است. قهوه تیم هورتونز بهترین و موثر ترین و با کیفیت ترین قهوه را با بیشترین فروش در کانادا تولید می کنند. در ونکوور اما استارباکس محبوبیت زیادی دارد  و در مراکز مهم شهری مانند کالگری  و تورنتو نیز هر دو برند هورتونز و استارباکس محبوب هستند.

استارباکس در همه شهر های کانادا بصورت کافی شاپ های کوچک  و زنجیره ای و با نام هایی مانند سکنت کاپ، تیموتی ،ام ام موفین و… فعالیت می کند. استارباکس یک قهوه جهانی است که تحت نام تجاری متفاوت و زیر نظر یک کارخانه فعالیت می کند.

چایی نیز در بسیاری از قهوه خانه ها(کافی شاپ) موجود است و با انواع دمنوش مانند نعناع سرو می شود. چایی سبز و سیاه هر دو موجود هستند.

مراکز اقامتی در کانادا

اقامت در کانادا بسته به فصل ، زمان و قیمت تفاوت های زیادی با هم دارد. در اکثر شهر های بزرگ و توریستی کانادا  انتظار می رود برای کرایه یک اتاق در یک هتل خوب برای هر شب حدود 100 دلار کنار بگذارید. ضمن اینکه باید در هنگام دریافت مبلغ حتما در خصوص مالیات آن نیز اطلاعات مناسب را کسب کنید. برخی از هتل ها هزینه مالیات را روی صورتحساب و برخی با قیمت بصورت مجزا ارائه می کنند.

هتل جزئی جدایی ناپذیر از تاریخ کانادا است و اکنون نیز برخی از معروف ترین و مهم ترین مکان های گردشگری در کانادا را هتل ها تشکیل می دهند.

هتل های راه آهن کانادا یک سری از بزرگترین هتل ها هستند که عمدتا در شهر های بزرگی همچون ونکوور، ادمونتون، کلگری، رجینا، ساسکاچوان، وینیپگ ، ویندوز، تورنتو، اتاوا، مونترال،  کبک ، سنت جان  . هالیفکس در صده 1900 ساخته شده اند.

اکثر این هتل ها همچنان برقرار می باشند و تحت مدیریت  شرکت  هتل ها و مراکز اقامتی فیرمونت فعالیت می کنند.

هتل های گرند ریل در کانادا همه چهار ستاره هستند و با قیمت هایی بین 150 تا 400 دلار در هر شب کرایه داده می شوند. قیمت این اتاق ها بسته به شهر ، زمان  و اندازه اتاق متغیر هستند.  این هتل ها از نظر معماری بسیار زیبا و خیره کننده  و مجلل تزئین شده اند و علاوه بر این مکان هایی فوق العاده برای اقامت محسوب می شوند که خود سرشار از جاذبه های توریستی هستند.

حتی اگر در یکی از مراکز اقامتی و هتل های گرند هتل هم اقامت نداشته باشید می توانید برای بازدید و یا استفاده از لابی و رستوران این هتل ها به این مکان ها مراجعه کنید.

در مناطق روستایی متل ها یا همان هتل های کوچک و ساده بسیار هستند که قیمتی بین 40 تا 60 دلار در شب دریافت می کنند. مراکز اقامتی به نام بی و بی ( B & B) که مخفف تخت خواب و صبحانه است نیز  در کانادا وجود دارد که معمولا این مکان ها خانه های مردم و یا سوئیت هایی هستند که امکانات اولیه زندگی  را برای مهمان های خود فراهم می کنند. در این مراکز باید شبی 45 دلار تا 140 دلار بسته به موقعیت و اندازه ملک پرداخت نمایید.

گزینه های دیگر اقامتی در کانادا را می توان اجاره یک کلبه ساحلی در کنار دریاچه ها و در حومه شهر و یا اجاره آپارتمان در شهر ها و شهرستان ها را نام برد. قیمت این مراکز نسبت به هتل ها و متل ها بسیار مناسب تر هستن دو این در حالی است که امکانات مناسبی هم دارند.

یکی از انتخاب های خوب استفاده از خوابگاه های جوان در کانادا است که اتاق های مشترک بین 20 تا 40 دلار و یا اتاق های خصوصی حدود 45 تا 80 دلار در شب دریافت می کنند. بهترین این مراکز اقامتی در سام سان بار بران و یا سواحل اقیانوس آرام و خوابگاه های شبکه ای  این منطقه و یا  خوابگاه های آلاسکا و شمال غربی امریکا می باشد.

برخی از دانشگاه ها بخصوص در فصولی که دانشگاه ها تعطیل می باشند خوابگاه های خود را اجاره می دهند. برای اطلاع از این موضوع باید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید.

در نهایت تعداد زیادی از اردوگاه ها و مراکز کمپ در کانادا در نظر گرفته شده است. معمولا کمپ ها در مراکز خصوصی و یا دولتی در مکان هایی مانند پارک ها در هر استان و ایالت این امکانات را فراهم نموده اند.

کار کردن در کانادا

کانادا مکان خوبی برای کار است. حداقل دستمزد بطور متوسط در هر استان متفاوت است. کمترین میزان  10.20 دلار در هر ساعت در منطقه یوکون و بیشترین دستمزد در هر ساعت 13.60 دلار در سال 2017 در آلبرتا و 14 دلار در هر ساعت در انتاریو در سال 2017 گزارش شد.

همانگونه که در همه کشور های دنیا مرسوم است اقتصاد کانادا هم بر دو محور تولید و خدمات بنا شده است. با این وجود کارخانه های تولید کننده هر سال کاهش چشم گیری دارد و دلیل آن رشد جمعیت و تعطیلی برخی از کارخانه ها است.

برای راه اندازی یک کارخانه و یا شرکت در کانادا داشتن تحصیلات دبیرستان و یک گواهی تجارت کفایت می کند.  با این حال در بازار مسکن حداقل دستمزد بصورت سالیانه بالاتر می رود.

شیوه های کار و استخدام و قوانین مربوطه در کانادا درست مشابه با ایالات متحده آمریکا می باشد.

ویزای تعطیلات کاری

یک ویزای تعطیلات کار  به جوانان کشور های خاص اجازه می دهد تا حدود 1 تا 2 سال در کانادا به عنوان یک تجربه بین المللی کاری فعالیت اقتصادی و تجاری داشته باشند و در این مدت بصورت قانونی و رسمی تحت قوانین قانونی کار در کانادا خواهند بود.

واجد شرایط کار بودن در طول مدت اقامت و کار در کانادا در قوانین مهاجرتی هر منطقه تفاوت هایی با هم دارد . قوانین استاندارد برای اعطا اقامت یک ساله به شهروندان برخی از کشور ها و در رنج سنی 18 تا 30 ساله تنظیم شده است.

 این در حالی است که تابعین کشور هایی مانند استرالیا ممکن است اقامت 2 ساله دریافت نمایند و قوانین برای برخی از کشور ها تا سن 35 سالگی هم مشکلی برای اعطا مهاجرت کاری ندارند.

فهرست کامل رسمی کشور هایی که می توانند برای اخذ اقامت کاری در کانادا اقدام نمایند و الزامات و مدارک مورد نیاز برای هر کشور و حتی منطقه در وب سایت دولت کانادا با ریز برنامه ها درج شده است.

 در ماه مه 2011 کانادا توافقنامه تعطیلات کاری یا ویزای تعطیلات کاری را با کشور های استرالیا، اتریش، بلژیک ، شیلی، جمهوری چک ، دانمارک، استونی، فرانسه، آلمان، هنگ کنگ، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، لتونی، لیتوانی، مکزیک، نیوزیلند، هلند، نروژ، لهستان، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، تایوان، اوکراین، انگلستان امضا کرد.

شهروندان ایالات متحده آمریکا همچنین می توانند طبق برنامه کاری swap بدون نیاز به دریافت ویزای اقامت موقت وارد کشور کانادا شده ولی برای مدت تنها شش ماه بدون این مجوز به کار در کانادا مشغول باشند. این در حالی است که این برنامه برای دانش آموزان و دانشجویان محدودیت هایی را دارد.

ایمنی ایمنی در کانادا

به طور کلی مسائل امنیتی و ایمنی در کانادا حل شده است و به عنوان یک مشکل هیچ گاه مطرح نبوده است ولی در هر صورت برخی از اصول عقلانی که از دراز مدت همواره مد نظر بوده و توصیه هم می شود را، باید در نظر داشت.

حتی در بزرگترین شهر های کانادا جرائم خشونت آمیز مشکل جدی نیستند و تعداد  افراد مسلح در کانادا بسیار کم است بخصوص اگر این موضوع را با ایالات متحده برآورد و بسنجید. 

مسافران نیز نیازی نیست اغلب برای سفر به کانادا نگرانی خاصی در خصوص جرائم سازمان یافته و خشونت آمیز داشته باشند. اما با این حال جرائم خشونت آمیزی هم گاها در کانادا دیده می شود که عمدتا مرتبط با برخی از محله های خاص این کشور می باشد و این هم اصلا بصورت برنامه ریزی شده و زنجیره ای نیست.

جرائم مرتبط با مواد مخدر اما گاها در کانادا اتفاق می افتد. جنگ خیابانی در کانادا تا به حال خیلی کم گزارش شده است اما تا حدودی برخی از این مشکلات که سابقه گزارش دارند سرفصل هایی ملی دارند. معمولا این نوع جرائم و مشکلات در هر ناحیه نسبت به ناحیه دیگر متفاوت است اما به طور کلی بیشتر برای به دست آوردن غذا  و یا جنگل و زمین می باشد.

نرخ کلی جرائم در شهر های مختلف کانادا نسبت به اغلب ایالت های امریکا و بسیاری از کشور های دیگر جهان بسیار پایین تر است . در مناطقی همچون یوکان و مناطق شمال غربی و نونووت معمولا میزان جرم بالاتر است.

اخیرا برخی از گزارشات در خصوص تیر اندازی در مناطق توریستی نیز ارائه شده است مانند تیر اندازی ژوئن 2012 در مرکز ایاتون تورنتو و یا مرکز HUB در ادمونتون. البته حقیقت این است که این اتفاقات هر چند افتاده ولی توسط رسانه ها زیاد به آن دامن زده شده است در حالی که اتفاق در ابعاد کوچک بوده و بسیار به ندرت سابقه این موضوعات وجود دارد.

پلیس در کانادا

اقدامات پلیسی در کانادا همیشه سختگیرانه، صادقانه و قابل اعتماد بوده است. اگر در مدت مسافرت و یا اقامت خود در کانادا به مشکلی برخورد کردید، حتی اگر این مشکل خیلی هم به نظر خودتان مشکل بزرگی نباشد مطرح کردن این موضوع با پلیس همیشه ایده خوبی است.

در کانادا به طور کلی سه نوع پلیس وجود دارند:

 • پلیس فدرال
 • پلیس ایالتی
 • پلیس شهرداری

پلیس های فدرال به عنوان پلیس های گارد سلطنتی کانادا  محسوب می شوند که در تمامی مناطق کانادا به غیر از کبک ،انتاریو، نیوفانلدلند و لابرادور  از استان ها و ایالات محافظت می کنند. این پلیس ها به اختصار RCMP خوانده می شوند.

پلیس انتاریو به نام OPP و دو استان کبک و نیوفانلدلند به نام SURETE شناخته می شوند که زیر نظر گارد سلطنتی هستند. ولی تمامی استان ها و سرزمین های دیگر واقع شده در کانادا وظایف حفاظتی استان و ایالت خود را به پلیس سلطنتی فدرال  RCMP واگذار می کنند.

پلیس های فدرال معمولا به صورت معمول لباس های پلیسی می پوشند و با خودروهای خاص پلیس رانندگی می کنند. با این حال برخی از این پلیس های فدرال با لباس های قرمز رنگ در مناطق توریستی برای اینکه بیشتر دیده شوند فعالیت می کنند.

برخی از پلیس های فدرال در مراسم رسمی اقدام به اسب سواری می کنند و لباس کاملا رسمی پلیس را می پوشند. این اقدامات در واقع یک اقدام رسمی برای تبلیغ  تصاویری از کانادا و افسران پلیس و امنیتی کانادا است.

پلیس های فدرال به راحتی به موضوعات جنایات و اجرای قانون می پردازند  و در صورت برخورد با متخلفان به راحتی و طبق قانونی می توانند مجرمان را دستگیر کنند. در برخی از مناطق گردشگری مانند اتاوا  ممکن است هر دو یا سه نوع پلیس را در یک منطقه ببینید.

به یاد داشته باشید هر یک از پلیس های کانادا به وظایف و اختیارات خود  کاملا اشراف دارند و برای اجرای درست قانون در این منطقه حضور دارند.

ایالت ها ، شهر ها و مناطق مختلف هر کدام پلیس خاص خود را دارند. نیروهای پلیس در تورنتو، ونکوور و مونترال بزرگترین گروه های پلیس در کانادا هستند. برخی از ایالت ها همچنین پلیس دیگری برای رسیدگی به قوانین رانندگی دارند .

برخی از سازمان های شبه دولتی نیز برای خود دارای پلیس خصوصی هستند مانند برخی از دانشگاه ها ، سازمان های نیرو مانند شرکت برق و … . همچنین راه آهن ملی کانادا و سازمان بنادر کانادا نیز پلیس مخصوص به خود را دارند.

پلیس های نظامی و نیروهای ویژه کانادایی در پایگاه های نظامی با در اختیار داشتن امکانات خاص دولتی وظایف دفاعی کشور را عهده دار هستند.

هر سه نوع پلیس در کانادا می توانند هر نوع قانونی را اعمال کنند. سیاست پلیس در کانادا سیاست هم پوشانی است . هر کدام در صورت نیاز می توانند وظایف پلیس دیگر را عهده دار شوند  و مجرمان را دستگیر و یا به خلاف انها رسیدگی کنند .

در منطقه اتاوا- گاتینو با اختلافات زیادی در قضیه پلیس و وظایف آنها نسبت به سایر ایالت ها مواجه می شوید.

پلیس ایالتی سلطنتی کانادا ، پلیس استان انتاریو، پلیس اتاوا ، پلیس کبک ، پلیس گاتینو، پلیس نظامی و پلیس دفاعی کانادا همگی دارای لباس متفاوت و خاص به خود هستند و هر یک دارای یک لباس رزمی و یک لباس پلیسی هستند.

سرقت چمدان ها

اگر به اندازه ای بد شانس باشید که چمدان و یا کیف پول شما را به سرقت ببرند پلیس محلی در این خصوص هر کمکی از دستش بر بیاید برای شما انجام خواهد داد. اغلب پس از سرقت اگر چهره را به خوبی دیده باشید شناسایی افراد کار سختی نیست.

به یاد داشته باشید که در هنگام پارک خودرو ماشین خود را در جایی مطمئن پارک کنید و در ضمن بهتر است در این مواقع اشیا قیمتی و ارزشمند خود را در دید نگذارید.

با توجه به قوانین فدرال کانادا در صورتیکه اشیا شما در چشم باشند و یا بنا بر هر دلیل خودرو و اموال خود را محافظت نکرده باشید جریمه خواهید شد.

سعی کنید شماره پاسپورت خود را همیشه به یاد داشته باشید. برخی از سارقین ماهر ابتدا سعی می کنند پاسپورت شما را به سرقت ببرند تا هویت شما دچار مشکل شود.

در ضمن به یاد داشته باشید سرقت خودرو و موتور سیکلت در مونترال حتی در پارکینگ ها و مناطق سرپوشیده و یا حتی از پارکینگ خانه ها هم اتفاق می افتد . سرقت دوچرخه  در مناطق شهری هم زیاد گزارش می شود.

طوفان های زمستانی در کانادا

کانادا بسیار مستعد طوفان در زمستان است. از جمله بدترین این طوفان ها طوفان های یخی و یا کولاک همراه با برف و باد شدید است. در این مواقع باید سرعت خود را در رانندگی بسیار کاهش دهید و مراقب رانندگان دیگر بخصوص آنهایی که در جلوی شما هستند باشید.

بهترین ایده این است که در زمستان وسایل اضطراری را همیشه با خود به همراه داشته باشید. حتی بهتر است کمی غذا با خود داشته باشید تا در صورت گیر افتادن در برف بتوانید یک تا دو وعده غذایی داشته باشید. بله . ممکن است گاهی در برف تا دو روز هم در جاده ها گیر کنید.

در صورتیکه با رانندگی در هوای برفی و زمستان های شدید آگاه نیستید بهتر است گزینه های دیگری را برای سفر در کانادا و یا حمل و نقل انتخاب کنید. اغلب در طول فصل زمستان بخصوص در استان های پریری و مناطق شمالی و کوهستانی احتمال طوفان و کولاک وجود دارد.

اگر در زمستان در کانادا بودید فراموش نکنید که برای پیاده روی هم بهتر است از جوراب های زخیم و کفش مناسب استفاده کنید. لباس گرم و دستکش همیشه داشته باشید و حتی المقدور از خانه و یا محیط سر بسته خود خارج نشوید. طوفان های شدید در کانادا ممکن است خیلی سریع و با سرعت و تنها در چند دقیقه اتفاق بیافتد که شاید هرگز گمانش را نکنید.

 

سلاح سرد و گرم

بر خلاف ایالات متحده امریکا در کانادا هیچ حقی درست و دقیقی در خصوص حمل سلاح  دیده نشده است. در کانادا مقررات سفت و سختی برای شلیک نسبت به همسایگان جنوبی آن وجود دارد. حمل هر گونه سلاح گرم با مجوز تنها امکان پذیر است  و فرد باید تحت قوانین فدرال این سلاح را داشته باشد.

خرید و فروش و داشتن سلاح گرم هم تنها با اجازه رسمی پلیس فدرال ممکن می شود. سلاح های گرم عمدتا بواسطه طول لوله آنها طبقه بندی می شوند. بدون آموزش و بدون در نظر گرفتن محدوده های قانونی هیچ کس حق استفاده از سلاح گرم را ندارد.

ممنوعیت های حمل اسلحه در کانادا

 • اسلحه با طول باریک و کمتر از 105 میلی متری
 • تفنگ ساچمه ای که دارای کالیبر مهمات 25 یا 32 باشد
 • تفنگ و تفنگ ساچمه ای که بواسطه ابزاری اصلاح شده باشد به شکلی که یول باریک کمتر از 457 میلی متر بدون در نظر گرفتن طول کلی و یا طول کمتر از 660 میلی متر داشته باشند.
 • اسلحه گرم که قابلیت آتش کاملا اتوماتیک یا تبدیل شده به اتوماتیک را داشته باشد . به عنوان مثال اسلحه های گرمی که کاملا اتوماتیک بوده اند ولی برای تخلیه مهمات بصورت نیمه اتوماتیک اصلاح شده اند.
 • صد ها اسلحه دیگر که نام آنها در فهرست اسلحه های ممنوعه اورده شده است و یا در این لیست نیستند ولی اصلاح شده اند. مانند تفنگ های ساچمه ای ، کارابین، تپانچه ها ، اسلحه های دستی و تیر زن ها و …

اسلحه هایی که محدودیت دارند و مجوز می خواهند

 • اسلحه های ساچمه ای و یا هر نوع تفنگ ساچمه ای
 • هر گونه اسلحه گرم غیر مجازی با طول باله 470 میلی متر
 • هر گونه تفنگ و یا اسلحه ای که توسط دولت تعیین شود.

سلاح هایی که آزاد هستند

هر گونه اسلحه که در بالا توضیح داده نشد به شرط اینکه لوله طولانی داشته باشند و اتوماتیک نباشند.

معمولا افرادی که بصورت قانونی می توانند اسلحه حمل کنند از اعضا فدرال، پلیس استانی ، پلیس شهری ، افسران مرزی، ماموران حفاظت از محیط زیست، افسران کلانتری ها هر استان ، ماموران امنیتی ملی و خصوصی، مامورال حمل پول، افراد  خاصی که نیاز به محافظت از جایی دارند و … می باشند.

حمل اسلحه توسط افراد عادی در جامعه بدون مجوز تبعات سنگینی دارد و حتی مسافران نیز اجازه وارد کردن اسلحه به همراه خود را به کانادا ندارند مگر اینکه مطابق با مجوزی این کار را انجام دهند.

انواع سلاح های سرد مانند تیغه ، دشنه ، چاقوهایی که بصورت ضامن دار هستند و یا هر سلاح برنده خطرناک دیگر نیز اجازه استفاده در کانادا را ندارند و افراد نمی توانند به همراه خود داشته باشند.

تنها برای محافظت از خود در کانادا می توانید از اسپری های مخصوص و اسپری فلفل که در برخی از فروشگاه ها هم موجود است استفاده نمایید. استفاده از این اسپری ها هم تنها در شرایط تعریف شده و قانونی می باید اتفاق بیافتد.

آتش سوزی

معمولا در تابستان در برخی مناطق گزارش آتش سوزی جنگل ها داده می شود. این موضوع که اغلب در استان هایی غربی هم به وجود می آید متاسفانه در ابعاد وسیع بوده و خسارات زیادی به همراه دارد.

بسیاری از جنگل های کانادا راه عبور مشخصی ندارند به همین دلیل باید به خوبی دقت کنید و مسیر راه خود را اگر به جنگل می روید مشخص کنید تا در صورت بروز حادثه بتوانید از مسیر درست فرار کنید.

در بریتیش کلمبیا به دلیل زلزله و رعد و برق های زیاد آتش سوزی بیشتر اتفاق می افتد. ترکیب تابستان های داغ ، رعد و برق های بزرگ و خشک، کوهستانی بودن  و جنگلی بودن و … عواملی هستند که اتش سوزی را در بریتیش کلمبیا و سایر نقاط دیگر کانادا رقم می زنند.

استفاده از مواد مخدر غیر مجاز

به دلیل استفاده پزشکی زیادی که در کانادا از برخی از مواد مخدر می شود برخی از بازدیدکنندگان و گردشگران احساس می کنند که استفاده از مواد مخدر در کانادا رواج دارد و قانونی است. این درحالی است که استفاده از مواد مخدر در کانادا کاملا غیر قانونی است و حتی به همراه داشتن مقدار ناچیزی از ماری جوانا می تواند تبعات سنگینی برای متخلفین به همراه داشته باشد.

افراد خارجی که در کانادا حتی اقامت گرفته باشند در صورتیکه با ماری جوانا و یا برخی دیگر از مواد مخدر دستگیر شوند در اغلب ایالات باعث اخراج خود از کانادا می شوند.

رانندگی با مواد مخدر و یا بصورت خمار آلود  نقض صریح قانون است و همانند یک جنایتکار با متخلف برخورد می شود . افراد مست که در حالت مستی رانندگی می کنند نیز شرایطی مشابه دارند. تلاش نکنید تا با جا سازی مقداری مخدر در ساک و یا چمدان خود وارد کانادا شوید. این موضوع به شدت در کانادا جرم محسوب می شود و نه تنها برای شما اخراج را در پی دارد بلکه زندان و جریمه هم خواهید شد.

البته لازم به گفتن نیست که جرایم در نظر گرفته شده در کانادا برای مواد مخدر و مشوربات الکلی به نسبت ایالات متحده سبک تر و منصفانه تر است و اگر تخلفی از این دست مرتکب شوید میزان جرایم و زندان شما نسبت به زمانی که در امریکا هستید کمتر است ولی در هر صورت با مجرم شدیدا برخورد می شود.

رانندگی با حالت مستی

یکی از عادت های بد مردم کانادا که البته به عنوان خلاف سنگینی هم با آنها برخورد می شود رانندگی با مستی است.  رانندگی در حالتی که تحت تاثیر الکل باشید یک جرم جنایت گونه است و تحت قانون کیفری کانادا مجازات سنگینی دارد  و می تواند زمان طولانی شما را به پشت میله های زندان هدایت کند.

پلیس های راه مجهز به دستگاه های اندازه گیری میزان الکل خون هستند که در همان کنار جاده میزان الکل رانندگان مشکوک را اندازه گیری می کنند.

افرادی که با مستی رانندگی کنند و از اتباع خارجی باشند باید ضمن گذراندن دوران محکومیت خودشان از کانادا اخراج شوند و بسته به منطقه حداقل تا 5 سال نمی توانند دوباره به کانادا بیایند.

افرادی که مرتبا از مرز کانادا وارد امریکا و یا از امریکا وارد کانادا می شوند اگر در حالت مستی دستگیر شوند بازجویی آنها طولانی و مجازات زیادی به دنبال خواهد داشت. پیشنهاد می شود در صورتیکه یک پلیس از شما خواست تا بوی نفس شما را تست کند اجازه دهید این اتفاق بیافتد در غیر اینصورت تبعات سنگین تری برای شما در انتظار خواهد بود حتی اگر مست نبوده باشید.

تبعیض نژادی درکانادا

کانادا یک جامعه چند فرهنگی است و اکثر مردم کانادا افرادی روشن فکر و مودب هستند. بنابراین بعید است که با توجه به تنوع نژادی در این کشور و بخصوص در مراکز شهر های بزرگ موضوعی در خصوص تمسخر دیگران به دلیل نژاد و یا رنگ پوستشان ببینید.

جنسیت ، مذهب و عقاید متفاوتی در میان همه کانادایی ها و بخصوص در شهر های بزرگ دیده می شود و هر روز این افراد با هم سر و کار دارند و با هم برخورد می کنند. هر نوع آدمی را می توانید در کانادا تصور کنید. حتی اگر در برخی از مناطق اقلیت هایی اقدام به انجام تبعیض نژادی بکنند اولا بصورت خشونت آمیزی نیست و ثانیا سایر مردم به او تذکر خواهند داد.

پلیس کانادا نیز در خصوص تبعیض نژادی بسیار سخت گیر است و در صورت مشاهده به سختی با متخلف برخورد می شود. کانادا یکی از اولین کشور های جهان است و مردم کانادا به خونسردی و آرامش شهرت دارند .

در شهر های بزرگی همچون تورنتو و مونترال بسیاری از مردم از این موضوع که مورد تبعیض قرار بگیرند رنج نمی برند و حتی از این موضوع خوشحال هم نمی شوند. ایراد سخنرانی هایی که برای تبعیض نژادی و یا نژاد پرستانه باشد در کانادا به کل ممنوع است و می تواند مورد تعقیب قضایی و زندان طولانی مدت و اخراج از کشور باشد.

روسپی گری

روسپی گری یک کار قانونی در کانادا محسوب می شود ولی در کل در حومه های شهر ها این کار اتفاق نمی افتد. سن قانونی فحشا در کانادا 18 سال است . خدمات جنسی بصورت قانونی و زیر نظر قانون باید انجام شود . البته در نظر داشته باشید که مردم خود کانادا خیلی این کار را دوست ندارند و با آن مخالف هستند و حتی اگر در خصوص چنین فردی از آنها سئوال کنید ممکن است با واکنش شدید منفی مواجه شوید.

بهداشت و سلامت در کانادا

بعید به نظر می رسد در کانادا مشکل بهداشتی و یا بیماری خاصی وجود داشته باشد که در سایر کشور های صنعتی و غربی دیگر وجود داشته باشد. این یک ادعا نیست بلکه با توجه به سوابق بیماری ها و مراقبت های بهداشتی در کانادا در طول سال های سال می توان به وضعیت سلامت و بهداشت بالای مردم کانادا اشاره نمود

علاوه بر اینکه سیستم بهداشت و درمان کانادا یکی از بهترین سیستم های بهداشتی در این سیاره است بسیار در دسترس و موثر هم می باشد.

در دو تابستان گذشته در برخی از استان های بزرگ کانادا مانند انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا چند مورد ویروس غربی گزارش شد که به دلیل ناقل بودن این بیماری توسط پشه ها رخ داده بود.

همچنین بیماری های متعددی مانند سرما خوردگی، سرفه، دیفتری و سرخک در سراسر کانادا همانند بسیاری دیگر از نقاط جهان وجود دارد. توریست ها و گردشگران باید در نظر داشته باشند که هر چند سیستم بهداشت و درمان در کانادا برای مردم این کشور رایگان است ولی برای بازدیدکنندگان و توریست ها هزینه دارد و هزینه های تقریبا زیادی هم هست بنابراین باید در هنگام مسافرت به کانادا حتما با خود بیمه نامه معتبر داشته باشند و یا از بیمه نامه های معتبر مسافرتی استفاده نمایند.

لازم به توضیح است که هر چند بیمارستان ها در شهر های بزرگ بسیار مجهز و مدرن و با پیشرفته ترین امکانات خدمات پزشکی را ارائه می کنند و درامد فوق العاده خوبی هم دارند ولی بیمارستان ها در مناطق حاشیه ای و حومه شهر های بزرگ معمولا درامد زیادی ندارند و با کمبود شغلی مواجه هستند بخصوص اگر در این مناطق دانشکده های پزشکی هم در دسترس نباشد .

البته این مشکل در بیمارستان های کارگری در شهر های بزرگ هم دیده می شود. توجه داشته باشید که در اغلب شهر های بزرگ و کوچک کانادا و مطابق با قوانین ایالتی هر منطقه سیگار کشیدن در مناطق عمومی و محیط های اجتماعی ممنوع است . بخصوص در مناطقی همچون ایستگاه های اتوبوس و داخل مغازه ها و ادارات نمی توانید سیگار بکشید.

مراکز آماده سازی و تهیه غذا

کانادا دارای استاندارد های بالایی در پاکیزگی رستوران ها و غذاخوری ها و کلا مناطقی است که غذا سرو می شود. شما به راحتی می توانید هر گونه مشکل بهداشتی و یا عرضه غذا را گزارش کنید و یا با مدیر مجموعه صحبت کنید.

برای بیرون بردن غذا معمولا بسته بندی غذا به خوبی انجام می شود و بسیاری از مناطق طبخ غذا اتفاقا از افرادی که غذا را به بیرون می برند استقبال بیشتری می کنند . غذاها همیشه از مواد درجه یک و عالی تهیه می شوند و معمولا بعید است از مواد فاسد و یا آلوده برای پخت غذا استفاده شود و اگر اینگونه باشد به راحتی می تواند باعث تعطیل شدن آن غذاخوری و یا رستوران شود.

پزشک گردشگری

در مقایسه با ایالات متحده برخی از خدمات پزشکی در کانادا حدود 30 تا 60 درصد ارزان تر است. شرکت های گردشگری خدمات پزشکی مطلوبی به گردشگران ارائه می کنند و در کنار آن سایر خدمات درمانی مانند مراقبت های خاص پزشکی، جراحی زیبایی و هر گونه خدمات درمانی را به گردشگران با راهنمایی آنها به بهترین مراکز ارائه می دهند.

گردشگران در این شرایط می توانند علاوه بر دریافت خدمات درمانی از بهترین مراکز درمانی در ونکوور ، مونترال و یا سایر شهر های بزرگ از خدمات گردشگری و دیدنی کانادا هم لذت ببرند.

احترامات در کانادا

بسیاری از مردم کانادا به شهرت کشور خودشان در خصوص اینکه کشوری با فرهنگ و رو به توسعه است افتخار می کنند. هر گونه نژاد پرستی ، تبعیض جنسیتی و یا بی احترامی به فرهنگ ها و عقاید و باور های و حتی قضاوت افراد بر اساس رنگ پوست، لباس، لهجه، ظاهر ، هویت ملی و… در کانادا به شدت نا خوشایند و مورد اعتراض و برخورد می باشد.

با تمام شباهت هایی که بعضا از نظر فرهنگی بین کانادا و ایالات متحده متصور هستند ولی کانادا هویت ملی ، تاریخی و فرهنگی کاملا متمایز به خود را دارد . حتی گفتگو در خصوص شباهت ها و تفاوت های بین کانادایی ها و امریکایی ها و مردم جنوب و مرزی هم باید با احتیاط صورت بگیرد.

خود مردم امریکا هم از دیدگاهی که برخی از مردم نسبت به سیاست این کشور دارند اطلاع دارند ولی در هر صورت کانادایی ها بین مردم امریکا و سیاستمداران و سیاست این کشور تفاوت قائلند و همه آنها را با احترام می پذیرند.

یاد گیری سیاست محلی کانادایی ها کار دشواری است و دلیل آن هم اینکه تنوع در این کشور زیاد است و این کشور یک کشور منطقه ای است اما با این حال سعی کنید در خصوص مباحث سیاسی و اعتقادی محتاط باشید. حتی در خصوص تغییرات فرهنگی و زبانی هم ایراد نظر نکنید.

در هنگام مسافرت به کبک در نظر داشته باشید که این ایالت زبانی فرانسوی دارند و آن هم به دلیل تعداد زیادی از فرانسوی های ساکن در این شهر است. به همین دلیل بسیاری از این مردم خود را از فرانسه جدا نمی دانند . حتی برخی از این افراد همچنان هویت خود را به عنوان یک فرانسوی حفظ کرده اند و یا تعلقات فرانسوی دارند. بنابراین در خصوص فرانسه با احتیاط صحبت کنید.

برای ورود به خانه های مردم کانادا باید کفش های خود را در بیاورید و یا حداقل تلاش کنید که کفش خود را از پا در بیاورید . اگر نیاز ی نباشد خود صاحب خانه به شما خواهد گفت.

مردم بومی کانادا

تا اینجا اغلب در مورد مردم مهاجر به کانادا سخن به میان آمد. در نظر داشته باشید که مردمان بومی زیادی در کانادا ساکن بوده و هستند. اصطلاح بومی به مردمی در کانادا اطلاق می شود که قبل از ورود اروپایی ها در این مناطق ساکن بوده اند.

مردم چتری برای اشاره به برخی از گروه های خاص مردم بومی با فرهنگ متفاوت در کانادا به کار می رود. هر چند شناخت این تفاوت ها و اصطلاحات فرهنگی حتی در بین خود مردم کانادا هم کار دشواری است اما داشتن یک آگاهی عمومی در خصوص طرز برخورد و احترام در کانادا باید وجود داشته باشد.

بومی های مناطق شمالی کانادا و ایالات متحده و گرینلند را به نام اینویت می شناسند. استفاده از اصطلاح اسکیمو در حال حاضر دیگر کاربرد ندارد و اگر هم داشته باشد در حال منسوخ شدن است.

اصطلاح متیس معمولا توسط افرادی در مورد خودشان به کار برده می شود که خود را فرزند مردم بومی کانادا و فردی اروپایی و در واقع دو نژادانه می دانند.

به کانادایی های بومی اولیه که در این مناطق ساکن بوده اند هم اصطلاحا ملل اول گفته می شود که خود رابه عنوان ایوان و یا متیس نمی شناسند.

کاربرد اصطلاحاتی مانند ایندین و یا بومی خیلی توصیه نمی شود و ایمن تر است که از این اصطلاحات استفاده نشود. زیرا برخی این موضوعات را نژاد پرستانه می دانند. هر چند هنوز هم در بسیاری از مناطق دولتمردان از این نام ها برای تمایز بین مردم استفاده می کنند و یا حتی برخی از خودشان هم از این اسم ها برای توصیف خودشان بهره می برند.

گردشگری بومی و یا بوم گردی در کانادا مسئله ای پیچیده است . گردشگران در برخی از مناطق به عنوان گردشگر پذیرفته می شوند و. به عنوان مهمان ارج نهاده می شوند و حتی به عنوان یک منبع درامد دیده می شوند ولی در برخی مناطق خیلی مورد پسند نیست.

برخی از مناطق حتی فرهنگ و میراث نژادی و هویتی خود را به عنوان جاذبه گردشگری می شناسند و معرفی می کنند .

این موضوع را در فروش محصولات و خدمات مربوط به هر یک از این بوم ها هم می توانیم شاهد باشیم. برخی از مناطق با اقدام به اماده سازی این محصولات برای خود درامد زایی می کنند و از ویژگی های بومی خود در ساخته هایشان بهره می برند.

همینطور که در مناطق بوم گردی کانادا مشغول گردشگری هستید بهتر است از این محصولات هم به عنوان سوغات و هدیه خریداری نمایید تا بیشتر مورد توجه و احترام باشید.

پناهگاه های حیات وحش و محیط زیست های محافظت شده

کانادا یکی از کشور هایی است که به دلیل تنوع آب و هوایی و بزرگی مساحت خود تعداد زیادی از حیوانات و جنگل های محیط زیستی را در دل خود جای داده است.

اما با همه بزرگی خود کانادا به حفاظت از حیوانات و محیط زیست کمک های فراوانی کرده است و مناطق زیادی را از طبیعت و گونه های زیادی از حیوانات را تحت حمایت و محافظت قرار داده است. در نظر داشته باشید که در این مناطق باید بسیار هوشیار باشید.

نه درختان را قطع کنید و نه اقدام به شکار حیوانی بکنید . اگر گونه های در حال انقراض را شکار کنید و یا در زمین های محافظت شده درختی را قطع کنید جرم سنگینی را مرتکب شده اید که می تواند برای شما جرائم و محکومیت های سنگینی به همراه داشته باشد.

راه های ارتباطی و تماسی در کانادا

زیر ساخت های ارتباطات در کانادا همان چیزی است که شما از یک کشور صنعتی و توسعه یافته انتظار دارید. تمامی زیر ساخت ها به خوبی در این کشور با کیفیت بالا فراهم شده اند ولی با تمام این اوصاف هزینه تماس های صوتی و تصویری و یا انتقال داده ها در کانادا نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار بالاتر است.

تماس در کانادا با تلفن ثابت

کد بین المللی تماس با کانادا 1 است. کد های منطقه ای و شماره تلفن های محلی با ساختاری دقیقا مشابه با ایالات متحده می باشند. کد مناطق کانادا سه رقمی است و شماره تلفن ها 8 رقمی می باشد. البته در برخی از شهر ها تنها باید یک شماره تلفن 7 رقمی را برای تماس بگیرید. اما در بسیاری از شهر های بزرگ برای تماس باید از یک شماره تلفن 10 رقمی استفاده کنید.

به عنوان مثال در ونکوور اگر بخواهید شماره یک شرکت ، دوست و یا فامیل را با شماره 987-6543 بگیرید باید شماره به صورت 6049876543 بگیرید. این یک تماس محلی است اما اگر بخواهید همین شماره را در منطقه ای دورتر بگیرید باید شماره 1 را به عنوان پیش شماره به آن اضافه کنید و بصورت 16049876543 شماره را بگیرید.

دانستن اینکه کدام شماره ها داخلی هستند و کدام محلی و کدام منطقه ای یک هنر است اما بصورت کلی اگر شماره شما برای مکانی در حدود 50 کیلومتری موقعیت شما باشد احتمالا یک تمای منطقه ای خواهید داشت. بهتر است کد همه مناطق را همواره به همراه داشته باشید.

کانادا یکی از بهترین مکان ها با هزینه پایین برای برقرار ی تماس با تلفن ثابت است. اما وقتی نیاز به تماس به مناطق راه دور و خارج از کشور باشد هزینه ها بسیار بالا می رود.

به طور معمول هزینه های محلی برای هر تماس حدود 0.50 دلار می باشد. بهتر است برای تماس های خود یک کارت تلفن خریداری نمایید .

راه های ارتباطی و تماس در کانادا

استفاده از موبایل و راه های ارتباطی تلفن همراه همانند همه نقاط جهان در کانادا هم به شکل گسترده ای مرسوم شده و مورد استفاده قرار می گیرد اما فراموش نکنید که کانادا کشور بسیار بزرگی است که حد و مرز های بی نهایت طولانی دارند و جمعیت به نسبت کمی هم دارد. این موضع باعث شده تا  خدمات ارتباطی تلفن همراه در برخی از روستاهای این کشور که در کریدور های بزرگ قرار ندارند با مشکل روبه رو باشد و برخی از این مناطق حتی پوشش دهی نشده باشند.

از حامل های اصلی تلفن های همراه در کانادا شرکت های بل موبایلیتی ( Bell Mobility) و  تل آس (TELUS) می باشند که از خطوط ارتباطی CDMA ملی و شبکه های UMTS و WDCMA  و  HSPDA استفاده می کنند.

خطوط بیسیم شبکه ای در کانادا از نوع شبکه های GSM می باشد . همه این شبکه ها 850 مگاهرتزی یا 900 مگاهرتزی هستند. تلفن های همراه در بیرون از مراکز امریکای شمالی معمولا خط دهی نمی کنند مگر اینکه خطوط جهانی آنها که با نام کواد بان (Quad Band) شناخته می شوند را استفاده کنید.

توجه داشته باشید که تلفن های چهار بعدی  جهانی کانادا هنوز هم نمی توانند با شبکه HSDPA Bell و TELUS  بصورت جهانی ارتباط داشته باشند و همه جا را پوشش دهند.

هر دو شرکت تل آس و راجرز در این کشور خدمات مناسبی را ارائه می کنند ولی باز هم به روستاهای دور افتاده تر خدمات موبایلی ارائه نمی شود.  زیر ساخت های انها از شبکه ملی استفاده می کند. معمولا خدمات موبایل در کانادا ارزان نیستند.

البته به غیر از شرکت های موبایلی که در بالا اشاره شد برخی دیگر از شرکت ها هم هستند که در کانادا خدمات مرتبط با موبایل و تلفن همراه را بصورت خصوصی ارائه می کنند که یکی از بهترین آنها وایند موبایل( Wind mobile) است  

تمامی شرکت های موبایل و یا تلفن همراه در کانادا بصورت اعتباری هستند و باید افراد با هزینه های 75 دلاری مقدار مشخصی از اعتبار را خریداری و مصرف نمایند . معمولا نرخ هر دقیقه مکالمه در کانادا با تلفن همراه حدود 0.25 تا 0.30 دلار است.

معمولا گردشگران غیر از امریکای شمالی وقتی وارد کانادا می شوند از هزینه های مکالمه با تلفن همراه در کانادا شگفت زده می شوند. حتی در صورت تماس با تلفن همراه شما اگر از خارج از کشور با شما تماس گرفته شده باشد از شارژ شما هم کم می شود.

استفاده از اینترنت از طریف شبکه های GSM بسیار گران است و اصلا توصیه نمی شود. این خدمات زیر سلطه سه شرکت اصلی در کانادا ارائه می شود . نرخ اینترنت همراه در کانادا یکی از گران ترین نرخ های اینترنت در دنیا محسوب می شود.

دولت کانادا مرتبا برای بهبود این شرایط و کاهش نرخ تلفن های همراه و اینترنت همراه قول هایی را داده است که هنوز محقق نشده است.  یکی از این قول ها راه اندازی شرکت هایی کوچکتر برای بهبود رقابت و در اصل رقابتی شدن عرضه و در نهایت کاهش قیمت ها بوده که هنوز عملی نشده است.

در نظر داشته باشید که اگر تلفن همراه شما اپل باشد شرکت های بل و تل آس برخی از خدمات مرتبط به این شرکت را در کانادا ارائه نمی دهند مگر اینکه ای دی مخصوص به این شرکت را در کانادا دریافت کرده باشید.

استفاده از اینترنت در کانادا

برای استفاده از اینترنت در کانادا راه های زیادی در نظر گرفته شده است . از آن جمله می توان ایجاد ترمینال هایی برای استفاده عموم در برخی از کتابخانه ها را نام برد که گردشگران و توریست ها می توانند با مراجعه به این کتابخانه ها از اینترنت برخوردار شوند.

در شهر های بزرگ و متوسط اما کافی نت های زیادی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. در شهر های بزرگ و متوسط همچنین خدمات وای فای به خوبی پوشش دهی می شود و در بیشتر کافی شاپ ها و کتابخانه های عمومی و برخی از رستوران ها به راحتی می توانید از وای فای استفاده کنید.

هر چند در اغلب مناطق کانادا  برای استفاده از وای فای باید هزینه های چشم گیری را بپردازید اما در برخی از رستوران ها و مکان ها می توانید در زمان حضور خود از وای فای رایگان بهره مند شیود.

از جمله مکان هایی که وای فای رایگان به مشتریان خودشان ارائه می دهند می توان کافی شاپ های بلزن ، فروشگاه های مک دونالدف سکند کاپ، تیم هورتون و استارباکس را نام برد.

برخی از فرودگاه ها و ایستگاه های اصلی و بین المللی کانادا نیز که از نوع فرست کلاس باشند هم وای فای رایگان دارند .

دقت داشته باشید که در مناطقی که اقامت می کنید باید در خصوص استفاده از اینترنت و هزینه های آن به خوبی دقت کنید . بر خلاف اغلب کشور های دنیا در کانادا برخی از داده های اینترنتی سانسور می شود و یا به قول خودمان فیلتر می شود.

در هر ماه باید هزینه های زیادی را برای اینترنت پرداخت نمایید و این موضوع را باید قبل از اقامت حتی در یک هتل و یا مسافرخانه مطمئن شوید. در کانادا معمولا هزینه استفاده از اینترنت با شما در مراکز اقامتی بصورت جداگانه محاسبه می شود.

 

خدمات پستی در کانادا

سیستم پستی در کانادا در حال حاضر سال ها است که به خوبی سرویس دهی می کند. زمان تحویل نامه و یا بسته های پستی در حالت سفارشی و سریع السیر  از یک روز و در حلت عادی تا دو هفته در دورترین نقاط زمان خواهد برد.

خدمات پستی هم در کانادا گران است و برای ارسال یک بسته پستی معمولی حدودا باید 85 سنت هزینه کنید  که این نرخ نسبت به همتای امریکایی خود بالاتر است.

هزینه های پستی بین المللی بسیار بیشتر است و به عنوان مثال ارسال یک پاکت نامه از کانادا به ایالات متحده به عنوان همسایه خود فوق العاده بیشتر از ارسال همان پاکت از ایالات متحده به کانادا می باشد. همین دلیل باعث شده تا معمولا سفارشات آنلاین در کانادا خیلی طرفدار نداشته باشد و حتی برای برخی از شرکت ها موضوعی غیر ممکن باشد.

تنها تعداد انگشت شماری از شرکت ها هستند که براری ارسال محموله های خود باید هزینه های صدها دلاری را متحمل شوند و خوب در این صورت هزینه کالا هم با هزینه پستی برای مشتری حساب می شود و در واقع تا زمانی که ضرورت نداشته باشد این کار انجام نمی شود.

دفاتر پستی کانادا معمولا با نشانه های قرمز و سفید شناخته می شوند که به نوعی یاد اور پرچم کانادا می باشد

خروج از کانادا

 • همسایه جنوبی کانادا ، ایالات متحده است که برای مسافرت به این کشور می توانید از بسیاری از شهر های کانادا اقدام نموده و مسافرت به امریکا را به عنوان یکی از کارهایی که در تعطیلات می توانید انجام دهید در نظر بگیرید.

مکان هایی مانند آبشار نیاگارا ، ایالت نیویورک، دیترویت و سیاتل به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی دسترسی شما را به همه شهر های امریکا فراهم می کنند.

 • سنت پیر و میکلون دو جزیره کوچک در ساحل نیوفاندلند هستند. هر چند اندازه بزرگی ندارند و به کانادا نزدیک هستند ولی متعلق به کشور کانادا نبوده و تحت سیطره فرانسه می باشند و در واقع تنها نشان از استعمار فرانسه در شمال امریکا هستند که تا به امروز باقی مانده است.

برای ورود به این جزایر پرواز های فرانسوی  و یا قایق ها و کشتی هایی در نظر گرفته شده است.

 • گرینلند بزرگترین جزیره در همسایگی کانادا است که با وجود اینکه 50 کیلومتر آبی تنها با برخی از مرز های کانادا فاصله دارد ولی از طرف امریکای شمالی به راحتی قابل دسترس نیست. این جیره حامل پرچم هوا گرینلند و مستقل است . استفاده از برخی از پرواز ها و یا کشتی های کروزه که البته هزینه زیادی دارند از راه های ارتباطی با این جزیره در برخی از شهرهای کانادا هستند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.