شماره تماس : 23-88641720

استونی

 

نام کشور استونی (Estonia)
پایتخت تالین
 حکومت جمهوری پارلمانی دولتی
 پول رایج یورو
 مساحت 45,227 کیلومتر مربع
 جمعیت 1,315,819 بر اساس سرشماری سال 2014
 مذهب یونانی الهیاتی، اعتقادات سنتی،  ارتدوکس روسی، ارتدوکس استونی
 زبان رسمی استونیایی
 واحد برق 230V/50Hz
 کد کشور 372 +
 منطقه زمانی UTC+2
پوشش اینترنتی eeˇ

شناخت استونی

استونی یک کشور بالتیک در شمال اروپا است که دارای مرزهای زمینی با لتونی و روسیه است. خط ساحلی این کشور در کنار دریای بالتیک و خلیج فنلاند واقع شده است.

استونی جواهری در شبه جزیره بالتیک است که به بازدید کنندگان این امکان را می دهد که زمین های کوچک پویایی را در سواحل دریای بالتیک ببینند و از آن لذت ببرند. سواحل ریز منطقه به منطقه ای  بسیار گسترده که هر کدام ویژگی و زیبایی خاص خود را دارند هر چند تنها فصل کوتاهی را می توان در کنار این سواحل به شنا و آب تنی پرداخت.

در کنار همه این محاسن بالتیکی ها از جمله استونی ها برای داشتن آب و هوای گرم و ساحلی شهرت ندارند. آن چیزی که باید در خصوص استونی همه به یاد داشته باشند فصل گرم بسیار کوتاه و فصل سرد یا زمستان طولانی در این کشور است.

پایتخت و شهر قرون وسطایی استونی یعنی تالین توسط آلمانی ها در اواخر قرون وسطی ساخته شده است و به شکل فوق العاده عجیبی این شهر با دیوارها و قلعه های قرون وسطایی فروانی که دارد اما باز هم دست نخورده و سالم باقی مانده است که همین موضوع باعث شده تا تالین به عنوان یکی از قدیمی ترین شهر های اروپا با تجربه فراوان و یکی از قدیمی ترین شهر های قرون وسطایی و به عنوان یکی از دست نخورده ترین شهرهای قدیمی دنیا شناخته شود.

استونی یکی از کشورهایی است که در زمان شوروی سابق توسط این کشور اشغال شد و اکنون به عنوان یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی و اتحادیه اورپا شناخته می شود.

سازه ها و آثار بر جای مانده از شوروی سابق همچنان در این کشور خودنمایی می کند. به عنوان مثال پالدیسیک (Paldiski) یک پایگاه نظامی چند منظوره شوروی سابق بوده که برای مدتی نیز توسط خود استونی ها مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه به خوبی بر جای مانده و تنها در یک سفر یک روزه از تالین می توان این پایگاه را دید.

تاریخچه استونی

بعد از هفتصد سال که استونی تحت حکومت آلمان، دانمارک، سوئد، لهستان و روسیه بود بالاخره این کشور در سال 1918 به استقلال دست یافت. این کشور هر چند در سال 1940 دوباره به اتحاد جماهیر شوروی پیوست ولی در سال 1991 با یک انقلاب توانست استقلال خود را دوباره به دست بیاورد انقلابی که بصورت مسالمت آمیز و تنها با کمی خشونت در ابتدا تحقق یافت.

از آنجا که آخرین نیرو های روسی در سال 1994 این کشور را ترک کردند، استونی پس از آن به منظور ارتقا روابط اقتصادی و سیاسی خود به سمت کشورهای اروپای غربی تمایل پیدا کرد. استونی در حال حاضر به عنوان یکی از کشورهای سابق کمونیستی توانسته به یک محیط تکنولوژی پیشرفته، اقتصاد آزاد و لیبرال و نظام حکومتی شفاف دست پیدا کند.

از طرف تولید نا خالص داخلی استونی رو به رشد به نسبت سایر کشورهای اروپایی بوده اما با این حال رشد جمعیت و نرخ تولد در این کشور بسیار پایین است که این موضوع باعث رشد منفی جمعیت این کشور شده است.

بین سال های1991 تا 2007 کشور استونی یک رشد اقتصادی بسیار گسترده را تجربه کرد که این موضوع از کشور استونی به عنوان یکی از ثروتمند ترین و پیشرفته ترین کشورهای سابق جمهوری شوروی ساخت. هر چند رکود اقتصادی سال های اخیر در اروپا به شدت به اقتصاد این کشور آسیب زد و در حال حاضر بهبود یافته است. در سال 2011 یورو به عنوان واحد اصلی پول یا ارز در استونی معرفی شد.

بر اساس گزارش یورو استیت (Eurostat) از زمان ورود استونی به اتحادیه اروپا این کشور به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در شمال شرقی اروپا مبدل شده و در بالای جداول گردشگری اتحادیه اروپا قرار گرفته است. در سال 2004 تعداد گردشگران این کشور 30 درصد رشد داشت.

جغرافیا استونی

آب و هوا

دریایی، مرطوب، زمستان ها معتدل، تابستان ها خنک

زمین ها

باتلاقی، هموار و مسطح، در شمال صاف و در جنوب تپه ای. زمین های سرزمین استونی تا حدود زیادی جنگلی و باتلاقی است و در این کشور بیش از 1500 جزیره و شبه جزیره وجود دارد.

ارتفاعات

پایین ترین نقطه دریای بالتیک با ارتفاع 0 متر

بلندترین نقطه موناماگی (Munamägi) با 318 این منطقه در شرق استونی واقع شده و در فاصله 20 کیلومتری بزرگراه اصلی این کشور که از ریگا نزدیکترین فاصله را تا روسیه دارد.

طبیعت استونی

حاصل جنگ جهانی دوم و اشغال پس از آن چیزی جز نابودی طبیعت استونی به دست انسان نبود اما حاصل تخریب برخی از مناطق طبیعی استونی و ساخت پایگاه های نظامی و انسداد برخی از مسیرها این بود که 25 درصد مناطق طبیعی باقی مانده کشور بعد از جنگ جهانی دوم به 50 درصد در طول این مدت و در سال 1991 رسید.

گرگ ها، خرس ها، سیاهگوش ها، گوزن ها، آهو ها و برخی از گونه های پرنده ها و گیاهان نادر از بزرگترین بخش حیات طبیعی استونی هستند. حیوانات وحشی استونی در راستای برنامه های جمعیت مجدد جنگلی به برخی از کشورهای دیگر حوزه اتحادیه اروپا صادر هم می شوند. این کشور درصد غنی از حیوانات را دارد که این موضوع باعث شده تا اجازه شکار برخی از گونه ها با توجه به درصد مشخص سالیانه داده شود.

تعطیلات و جشنواره های ملی استونی

 • روز استقلال استونی :

24 فوریه اولین روز در تاریخ استقلال کشور استونی در سال 1918 است، درست زمانی که استونی استقلال خود را از روسیه یا شوروی سابق اعلام کرد.

 استونی همچنین در تاریخ 20 اوت 1991 یک بار دیگر استقلال خودر ا از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد که این روز نیز به عنوان تعطیل عمومی جشن گرفته می شود. در روز 24 فوریه نیز یک جشن نظامی در کشور برگزار می شود که البته در این زمان هوا آنقدر سرد هست که تماشا و لذت بردن از جشن را تحت تاثیر قرار دهد.

 • روز اول سال نو

اول ژانویه به عنوان روز اول سال نمیلادی در استونی جشن گرفته می شود. این روز در زمان اتحاد جماهیر شوروی بسیار توسعه یافت و با شکوه برگزار می شد در حالی که جشن روز کریسمس در این کشور در این دوران ممنوع بود.

 • جمعه خوب

یک جمعه بین 17 مارس تا 20 آپریل درست در اولین جمعه به عنوان جمعه خوب جشن گرفته می شود.

 • یکشنبه پاک

روز یکشنبه ای بین 22 مارس تا 26 آپریل. درست اولین یکشنبه ای در بهار که ماه کامل باشد برگزار می شود.

 • روز ماه مه

اولین روز ماه مه. این روز در ابتدا به عنوان روز کار در شوروی سابق شناخته می شد که در این روز دانش آموزان و کارگران مجبور بودند در مراسمی سیاسی شرکت کنند. اهمیت این روز در برگزاری جشن شب آن بود که به 30 آوریل یعنی شب قبل انتقال داده شد.

 از آن به بعد بسیاری از استونی ها شب ولپورگیس (Walpurgis Night) آلمان را جشن گرفتند. در این شب همه لباس های جادوگران را می پوشند و به خیابان ها می ریزند.

در شهر دانشگاهی تارتو (Tartu) شهردار در این شب قدرت را بصورت نمادین به دانشجویان انتقال می دهد تا در شب های بعد دانشجویان این جشن ها را اداره کنند.

 • روز پنطیکاست

روزی بین 10 تا 14 ژوئن

 • روز پیروزی

23 ژوئن، روزی است که استونیایی ها بر لندستور (Landeswehr) آلمان  در جنگی به نام پیئو (Paju) در سال 1919 پیروز شدند. این روز همراه با جشن مردم یک جشن نظامی کوچک نیز در کشور برگزار می شود.

 • روز میان تابستان

24 ژانویه، روز انقلاب تابستانی که البته در رشب 23 هم جشن گرفته می شود. توصیه می شود که در مراسم نیم عمومی که در روستاها برگزار می شود حضور پیدا کنید.  اکثر روستایی ها و بسیاری از ساکنین شهرها عصرها دور هم جمع می شوند. از روی آتش می پرند و شادی می کنند.

در جزایر غربی استونی قایق های قدیمی ماهیگیری را درون آتش می سوزانند، در این شب خورشید تنها کمی غروب می کند و واقعا غروبی برای خورشید وجود ندارد و همه جا در اصل تاریک نمی شود به همین دلیل بسیاری از استونی ها شب را تا زمان طلوع دوباره خورشید بیدار می مانند.

 • روز ترمیم استقلال کشور

روز 20 آگوست، روزی است که استقلال استونی تجدید شد و در این روز دوباره استونی از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 اعلام استقلال کرد.

 • کریسمس

24 تا 26 دسامبر. کریسمس در استونی با ترکیبی از سنت های خود این کشور و اروپای غربی جشن گرفته می شود. جشن کریسمس لوتری در ماه دسامبر به جای کریسمس ارتدوکس در ماه ژانویه در زمان اشغال شوروی ممنوع شده بود و افرادی که می خواستند این جشن را بگیرند بصورت مخفیانه این کار را می کردند. امروزه تعطیلات کریسمس بصورت خیلی جدی خانوادگی برگزار می شود.

در تمامی تعطیلات ملی و عمومی کارگران تعطیل هستند و به طور کلی کسی زیاد کار نمی کند. اما با این حال بیشتر فروشگاه ها حتی شده برای ساعاتی باز هستند و فعالیت می کنند.

 

مناطق مختلف استونی

کشور استونی به صورت کلی به 15 منطقه تقسیم می شود. اما برای اینکه بتوان ویژگی های منحصر به فرد این مناطق را کلی تر توضیح داد ما آنها را به 4 منطقه اصلی تقسیم می کنیم که هر یک با منطقه دیگر دارای تمایزاتی می باشند. 

این نکته را باید در نظر داشت که استونی کشور بزرگی نیست و اغلب این مناطق را می توان به راحتی در عرض چند ساعت بخصوص از سمت پایتخت این کشور یعنی تالین گردش کرد.

4 منطقه اصلی استونی

 • استونی شمالی

این منطقه صنعتی ترین منطقه کشور استونی است و بیش از یک سوم جمعیت این کشور را پوشش می دهد. تالین پایتخت استونی در این منطقه قرار دارد. شهری با زندگی سبانه، شهری قرون وسطایی با ساختمان های تاریخی و مناطق حفاظت شده و ثبت شده در لیست جهانی یونسکو و جاذبه های تاریخی و توریستی بی شمار.

با این وجود بسیاری از روستاهای ساحلی بسیار زیبا استونی نیز در این منطقه قرار دارند. از جمله این روستا ها می توان به کابرنیم (Kaberneeme)، لائولاسما (Laulasmaa)، نووآ (Nõva)، کاسمو (Käsmu) و ووسو (Võsu) را نام برد. همچنین پارک ملی لاهما (Lahemaa) نیز در حدود این منطقه و در فاصله یک ساعتی از مرکز تالین قرار دارد.

 • استونی شرقی

شرق استونی نزدیک ترین مکان به روسیه است. این منطقه به دلیل داشتن استراحتگاه های ساحلی مانند تویلا (Toila) و ناروا جوسو (Narva Jõesuu) که در میان بهترین های استونی قرار دارند شهرت دارد.

 • جزایر و استونی غربی

غرب استونی به دلیل داشتن استراحتگاه های بسیار خوب مانند هاپسالو (Haapsalu) و پارنو (Pärnu) که به پایتخت های تابستانی شهرت دارند و جزایری مانند سارما (Saaremaa) و هیوما (Hiiumaa) که بزرگترین جزایر کشور هستند شناخته می شود.

این منطقه همچنین سایت های تاریخی پر اهمیتی هم دارد. مناطقی مانند نوآروتسی (Noarootsi) و جزایر تاریخی روهنا (Ruhnu) و وورمسی (Vormsi) که ساکنان ساحلی سوئدی در انها زندگی می کنند از این دست هستند.

از دیگر مکان های منحصر به فرد در این منطقه می توان به جزایر کیونو (Kihnu) و موهو (Muhu) با میراث فرهنگی غنی و پارک های ملی ارزشمندی مانند پارک ملی ویلسندی (Vilsandi) و پارک ملی ماتسالو (Matsalu) اشاره کرد.

 • استونی جنوبی

مناطق اطراف دانشگاه مشهور و پر جنب و جوش تارتو (Tartu) شامل استونی جنوبی هستند. به غیر از جنب و جوش و سر زندگی که در مناطق جنوب و جنوب شرقی استونی وجود دارد می توان به مناطقی مانند ستوما (Setomaa) و مولگیما (Mulgimaa) نیز اشاره کرد که میراث فرهنگی منحصر به فردی در این مناطق دیده می شود.

پارک ملی کارولا (Karula) و پارک ملی سوما (Soomaa) نیز بخشی از این منظقه هستند. استراحتگاه های مهمی هم برای اسکی در نزدیکی اتپا (Otepää) وجود دارند.

شهرهای مهم استونی

 • تالین (Tallinn): پایتخت استونی با هسته ای قرون وسطایی دلفریب و زیبا
 • تارتو (Tartu): دومین شهر بزرگ و قدیمی ترین شهر استونی. مرکز فکری کشور استونی که به دلیل داشتن دانشگاه های مختلف شهرت دارد.
 • هاپسالو (Haapsalu ): یک شهر ساحلی پر رفت و آمد و محبوب
 • کورسار (Kuressaare): خانه قلعه قدیمی کورسار (Kuressaare)
 • ناروا (Narva): شرقی ترین سرزمین اصلی در اتحادیه اروپا
 • راکور (Rakvere): این شهر به دلیل خرابه های قلعه معروفی در شهر و همچنین به دلیل شخصیت متفاوت و منحصر به فرد خود مشهور است.
 • پارنو (Pärnu): شهر ساحلی تاریخی با بندری کوچک که به عنوان پایتخت تابستانی استونی شناخته می شود.
 • والگا (Valga): شهر مرزی با کشور لتونی
 • ویلاندی (Viljandi): محل برگزاری جشنواره سالانه موسیقی مردمی ویلاندی

سایر مقاصد گردشگری و توریستی استونی

مردم استونی علاقه شدید و خاصی به طبیعت دارند و اگر از علاقه آنها بپرسید اغلب به شما خواهند گفت که دوست دارند زیر یک درخت در یک جنگل ساکت بنشینند و یا در یک پارک ملی پیاده روی کنند و یا هر چیزی شبیه به این. در این کشور جزایر بی نظیر و آرام و روح انگیزی قرار دارد که نمادی از آسایش و شور و اشتیاق به طبیعت هستند.

از جاذبه های اصلی کشور استونی می توان به موارد زیر از بین چندین مورد اشاره کرد:

 • هایوما (Hiiumaa): دومین جزیره بزرگ استونی.
 • پارک ملی کارولا (Karula National Park): کوچکترین پارک ملی که در جنوب استونی واقع شده است
 • پارک ملی لاهما (Lahemaa National Park): در 50 کیلومتری شرق شهر تالین واقع شده و دارای 1000 کیلومتر مربع خلیج، شبه جزیره و جنگل می باشد.
 • پارک ملی ماتسالو (Matsalu National Park): یکی از بزرگترین و مهم ترین سرزمین های پرندگان مهاجر در اروپا است.
 • ساراما (Saaremaa): شامل شهر تاریخی کورساره و چندین قلعه قرون وسطایی و محافظت شده بالتیکی
 • پارک ملی سوما (Soomaa National Park): یک قسمت ترب مانند یخچالی که از یخچال های آب شده 11000 سال قبل به وجود آمده است.
 • پارک ملی ویلسندی (Vilsandi National Park): محدوده ای 238 کیلومتر مربعی را پوشش می دهد که شامل 163 کیلومتر مربع دریا و 75 کیلومتر مربع خشکی بعلاوه 160 جیره و شبه جزیره است.

سفر به استونی

استونی یکی از کشورهای عضور شورای همکاری شنگن است. به همین دلیل این کشور هیچ مرزی با کشورهایی که این معاهده را امضا کرده اند ندارد.

ضمن اینکه مرز بین این کشور با برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز که این معاهده را امضا کرده اند نیز برداشته شده است البته به غیر از کشور های بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند، رومانی و بریتانیا. ضمن اینکه کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس هم سیاست های مرزی اتحادیه اروپا را با استونی بر قرار کرده اند.

در نظر داشته باشید که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا معاهده شنگن را امضا نکرده اند و یا همه اعضا معاهده شنگن الزاما عضوی از اتحادیه اروپا نیستند.

این بدین منظور اهمیت دارد که ممکن است اگر از برخی از کشورها وارد استونی شوید نیاز باشد تا بازرسی های معمول گمرکی و مرزی را انجام دهید.

در سال های اخیر بازدیدکنندگان و توریست های زیادی به کشور استونی سفر کرده اند. طبق آمار رسمی سازمان آمار استونی بیش از 1.3 میلیون نفر از خارجی ها در سال 2000 فقط از کشور استونی بازدید کرده اند که این تعداد در سال 2005 38 درصد افزایش و به 1.8 میلیون نفر خارجی افزایش یافته بود.

برای مسافرت به استونی راه های زیادی وجود دارد. شما می توانید به منظور مسافرت و گردش در این کشور با وسایلی مانند هواپیما، قطار، خودرو شخصی، اتوبوس و حتی کشتی به این کشور سفر کنید و مطابق با قوانین ویزا اتحادیه اروپا به مدت 90 روز در محدوده زمانی 180 روزه در این کشور بدون محدودیت گردش کنید.

 

سفر به استونی بوسیله هواپیما

تالین دروازه اصلی بین المللی استونی است. علاوه بر پروازهای روزانه از تمامی شهرهای مهم کشورهای اسکاندیوناوی مانند استکهلم، کپنهاگ و اسلو و شهر های بالتیک مانند ریگا و ویلنیو از سایر شهر های بزرگ اروپا نیز پروازهایی مستقیم به فرودگاه تالین اجرا می شود که مهم ترین این شهر ها عبارتند از لندن، پاریس، فرانکفورت، بروکسل، آمستردام و شهرهای حومه ای مانند پراگ و ورشو می باشند.

از سمت شرق نیز پروازهایی از سمت مسکو، سن پترزبورگ و کیف به این شهر انجام می شود. شرکت حمل و نقل محلی نوردیک اویئیشن گروپ (Nordic Aviation Group) عمده ترین این پروازها را ساپورت می کند و مابقی پروازها نیز توسط شرکت های بزرگ بین المللی مانند فاین ایر (Finnair)، اس ای اس (SAS) ، لافتانسا (Lufthansa) ، ال او تی (LOT) ، سی اس ای (CSA) ، ایر بالتیک (Air Baltic) ، راین ایر (Ryanair) و… انجام می شود.

یکی از شرکت های بزرگ و ارزان قیمتی که خدمات حمل و نقل مسافر هوایی بین تالین را با سایر شهر های بزرگ اروپایی فراهم می کند شرکت ایزی جت (Easyjet) است. مسافران می توانند با هزینه مثلا  120 یورو یا 80 پوند از تالین به لندن و یا بر عکس سفر کنند.

ایزی جت از فرودگاه لندن استنست خدمات بدون توقفی را به تالین ارائه می دهد. از فرانکفورت، می توانید بین دو شرکت لافتانسا و راین ایر یکی را برای سفر به تالین انتخاب کنید. از بروکسل بین شرکت های کی ال ام (KLM)، استونین ایر (Lufthansa)، فاین ایر (Finnair)، اس ای اس(SAS) ، راین ایر(RyanAir) ، لافتانسا (Lufthansa) و چک ایر لاینز (Czech Airlines) می توانید یکی را انتخاب کنید.

از آمستردام نیاز برای سفر هوایی به تالین می توانید یکی از شرکت های کی ال ام(KLM) ، لافتانسا (Lufthansa) ، اس ای اس (SAS) ، چک ایر لاینز(Czech Airlines)، فاین ایر (Finnair) ، ال او تی پولیش (LOT Polish ) و یا استونین ایر (Estonian Air) را انتخاب کنید.

از فرودگاه فومینیچو رم (Rome’s Fiumicino Airport) نیز می توانید با یکی از پرواز های شرکت های الایتالیا (Alitalia) ، چک ایرلاینز (Czech Airlines)، استونیا ایر (Estonia Air) ، کی ال ام (KLM) و فاین ایر (Finnair) به استونی سفر کنید.

از فرودگاه هلسینکی وانتا (Helsinki Vantaa airport) نیز برای پرواز به استونی از شرکت های  استونین ایر (Estonian Air) ، فاین ایر (Finnair) و فلای بی ای  (FlyB) می توانید استفاده کنید.

نزدیک بودن و خدمات مسافربری کشتی رانی بسیار عالی بین تالین و هلسینکی باعث شده تا ترکیبی از سفرهای هوایی و دریایی بین این دو شهر وجود داشته باشد.

 علاوه بر این سفر به تالین از هلسینکی حتی اگر سفر انفرادی داشته باشید ارزان تر است و بلیط های رفت و برگشت به بین دو شهر ارزان است.

پروازهای داخلی در شهر تالین بصورت روزانه از این شهر به جزایر هیوما (Hiiumaa) و سارما (Saaremaa) انجام می شود.

تارتو (Tartu) یکی از قدیمی ترین شهر های استونی است که به عنوان یکی از کلیدی ترین مناطق جنوب شرقی استان استونی، پوسکوف روسیه قدیم و یا بیشتر لتونی است.

نقشه پرواز به این شهر بیشتر از فرودگاه هلسینکی با شرکت های هواپیمایی فلای بی ای و تالین و همچنین استونی ایر برنامه ریزی می شود. این خدمات باعث شده تا خدمات سفر به سه شهر تالین، هلسینکی و تارتو بسیار ساده و مقرون به صرفه باشد.

سه فرودگاه بزرگ دیگر کشور استونی عبارتند از:

 • فرودگاه لنارت مری تالین (Lennart Meri Tallinn Airport):

لین فرودگاه در حدود 5 کیلومتری مرکز شهر تالین واقع شده است و به شکل رو به توسعه ای هر روز بزرگتر شده و به عنوان یکی از فرودگاه های مشهور بالتیک می باشد. شرکت هواپیمایی استونین ایر  خدماتی با کیفیت بالا را از این فرودگاه به مجموعا اغلب کشور های و شهر های بزرگ اروپایی ارائه می کند.

از دیگر شرکت های بزرگ هواپیمایی که در این فرودگاه سرویس دهی مناسبی دارند می توان به شرکت های فاین ایر، اس ای اس و ایزی جت اشاره کرد.

از این فرودگاه خط اتوبوس شماره 2 تا مرکز شهر تالین اجرا می شود و تاکسی های زیادی نیز در دسترس مسافران برای سفر به مناظق مختلف شهر می باشد.

 • فرودگاه تارتو (Tartu Airport)

 این فرودگاه در 10 کیلومتری مرکز شهر تارتو واقع شده است. از این فرودگاه اتوبوس هایی که در مقابل ترمینال فرودگاه توقف می کنند تا مرکز شهر مسافران را جابه جا می کنند.

 کرایه اتوبوس حدود 1 یورو است و بلیط ها را می توانید از خود راننده نیز خریداری نمایید. ضمن اینکه خدمات شاتل فرودگاه نیز با 3 یورو به هر مکانی که دوست دارید در شهر ارائه می شود.

 • فرودگاه کرزایرا (Kuressaare Airport)

این فرودگاه در سه کیلومتری شهر کرزایرا در جزیره سارما واقع شده است و پروازهای منظمی را به استکهلم و پروازهای داخلی ارائه می دهد.

مسافرت به استونی با قطار

خدمات قطارهای بین المللی به استونی از روسیه و شهر مسکو ارائه می شود. خدمات قطارهای داخلی استونی نیز تالین را به ناروا در شرق کشور و ویلاندی (Viljandi) در جنوب، پارینو در جنوب غربی و تراتو در جنوب شرقی ارتباط می دهد.

شما می توانید برای شروع سفر با قطار خود از ایستگاه راه آهن بالتیک در تالین استفاده کنید. برای رسیدن به این ایستگاه از مرکز شهر می توانید با تراموا شماره 2 از ایستگاه بالتی جام (Balti jaam) استفاده کنید.

قطارهایی که در کشور استونی استفاده می شوند تماما مدرن، پیشرفته و جدید و با قیمت مناسب خدمات خود را ارائه می کنند. در قطارهای شرکت الرون (Elron) از وای فای رایگان می توانید استفاده کنید.

سفر به استونی با خودرو

جاده ها بزرگراه های بسیار عالی با اتصالات و همپوشانی فوق العاده در جنوب استونی وجود دارد. این جاده ها به جاده بالتیک استونی که تالین را به شهرهای ریگا، کائوناس (Kaunas) و ورشو اتصال می دهد متصل می شوند و به سمت شرق که تالین را به سن پترزبورگ اتصال می دهد امتداد دارد.

خطوط و جاده های داخلی ساتونی نیز بسیار مناسب و متراکم هستند و تمامی شهرهای بزرگ و کوچک و حتی روستاها را پوشش می دهند.

سفر به استونی با اتوبوس

شرکت های اتوبوس رانی فراوان در استونی بسیار خوب توانسته اند ارتباطات شهر های مسکو، سن پترزبورگ، کالینینگراد، ورشو و تمامی شهر های بزرگ بالتیک و آلمان را به تالین برقرار کنند.

محبوب ترین شرکت ارائه دهنده خدمات حمل و نقل اتوبوس رانی شرکت لاکس اکسپرس گروپ (Luxexpress Group) می باشد و دیگر شرکت های خوب نیز اکولاین (Ecolines) و هنسا باس (Hansabuss) می باشند.

شرکت های اتوبوس رانی داخلی نیز خدمات حمل و نقل مسافر را به تمامی مناطق شهری داخلی به خوبی پوشش دهی می کنند. محبوب ترین مسیر اتوبوس رانی در بین مسافران این وسیله مسیر تاترو به تالین یا برعکس است که هم هزینه ارزانی دارد و هم مدت زمان سفر کم است.

سفر به استونی بوسیله کشتی

خطوط کشتی رانی فری از روزهای آغازین تابستان راه اندازی می شود و مسیرهای ارتباطی بین استونی به استکهلم سوئد، هلسینکی و ماریه هامن فنلاند و روستوک آلمان فراهم می شود.

مسیر دریایی تالین هلسینگی از شلوغ ترین مسیرها یا خطوط دریایی در اروپاس است که دارای 20 مسیر عبور و تقریبا 30 توقفگاه و در ضمن بسیاری از قایق های هیدرولیکی در طول مسیر است و هیچ یک از این وسیله ها در زمستان کار نمی کنند.

اخیرا نیز مسیرهای بین المللی کوچکی به این مسیر ها اضافه شده اند که مسیر بندر ونتسپیلز لاتویا (Latvia port of Ventspils) ، جزیره سارما و جزیره کاپلسکار سوئد (Kapellskär Sweden) که توسط دو شرکت پوشش دهی می شوند مهم ترین این مسیرها هستند.

 

گشت و گذار در داخل کشور استونی

سیستم حمل و نقل عمومی داخلی کشور استونی بسیار توسعه یافته و پیشرفته است و هر فرد می تواند بنا بر سلیقه و خواست خود بصورت پیاده، وسایل حمل و نقل عمومی و یا بوسیله دوچرخه در شهر شروع به گردش و گشت و گذار بکند.

گشت و گذار داخلی در استونی با قطار

شبکه ریلی کشور استونی توسط شرکت الرون (Elron) اداره می شود. برای تهیه بلیط این قطارها می توانید به وب سایت الرون مراجعه کنید و یا از یکی از فروشندگان بلیط در قطار بلیط خود را تهیه کنید.

در تمامی قطار سیستم های الکترونیکی و یا ماشین های بلیطی تعبیه شده است که علی رغم اینکه بالغ بر یک سال است نصب شده ولی هنوز راه اندازی نشده اند و کار نمی کنند.

مهم ترین خطوط ریلی داخلی و محلی استونی عبارتند از:

 • تالین- کیلا- پالدیسکی (Tallinn-Keila-Paldiski)
 • تالین – ریسیپر (Tallinn-Riisipere)
 • تالین – ایجویدو (Tallinn-Aegviidu)

ضمن اینکه شرکت الرون مسیرهای راه دور را هم به مقصد های بزرگتر و معتبر تر نیز پوشش دهی می کند که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • تالین- راکور- ناروا (Tallinn -> Rakvere -> Narva)
 • تالین- تاپا- تارترو- والگا (Tallinn -> Tapa -> Tartu -> Valga)
 • تالین – لیله- توری- ویلیاندی (Tallinn -> Lelle -> Türi -> Viljandi)
 • تالین- لیله- پارنو (Tallinn -> Lelle -> Pärnu). البته این مسیر قرار است تا سال 2019 تعطیل شود زیرا ریل ها در حال خراب شدن هستند و اکنون نیز خدمات با سرعت بسیار پایین و تنها 60 کیلومتر در ساعت و در طول 2 ساعت و 34 دقیقه ارائه می شود.

توجه داشته باشید که:

 • قطار ویلیاندی بصورت دو مسیره با قطار پارنو می باشد. به همین دلیل این قطار در لیله از هم جدا می شود. بنابراین مراقب باشید که در سمت راست سوار شوید. البته بهتر است که از متصدیان قطار مسیر خود را بپرسید و با انها مسیر خود را و درست نشستن خود را چک کنید.
 • برخی از مسیرها بسیار کوتاه هستند بنابراین باید در زمان سوار شدن در قطار به قسمت هایی که با حرف c مشخص شده و دوچرخه ها و توالت ها در آن قرار دارد سوار شوید تا زود پیاده شوید.
 • ورود دوچرخه به قطار آزاد است اما بسته به زمان، روز و ساعت هزینه آن ممکن است متفاوت باشد. جایگاه های دوچرخه در قطار مشخص هستند و بهتر است برای اینکه اطمینان پیدا کنید که دوچرخه به سرقت نمی رود و یا اشتباها برداشته نمی شود آن را به این میله ها و یا جایگاه ها قفل کنید. ضمن اینکه این کار باعث می شود تا در هنگام ترمز قطار دوچرخه پرتاب نشود.

قطارهای درجه یک استونی دارای وای فای رایگان هستند که این رمز وای فای در بلیط شما درج شده است. با توجه به شبکه های مختلف و نیاز به تغییر رمز مرتبا این رمز ها عوض می شود.

گشت و گذار داخلی در استونی با اتوبوس

سیستم اتوبوس رانی کشور استونی بسیار جامع و پیشرفته است. همه شهرهای بزرگ مانند تاترو، پارنو، ویلیاندی و ناروا از تالین به راحتی با اتوبوس قابل دسترس هستند و در بین خود این شهرها هم سیستم اتوبوس رانی وجود دارد.

برنامه ریزی های اتوبوس رانی ها و شرکت های اتوبوس رانی بیشتر از اینکه مشخص و طبق برنامه باشد بصورت تصادفی تنظیم می شود تا بسته به شرایط دست متصدیان باز باشد بنابراین بسته به اینکه از تالین به مقصد دیگری می خواهید بروید و یا از مقاصد دیگر به تالین بیایید باید برنامه را زودتر بررسی کنید.

چندین وب سایت معتبر برای بررسی آخرین وضعیت اتوبوس ها وجود دارد:

 • ee

در این وب سایت تمامی خروجی ها و برنامه حرکت اتوبوس های مختلف در بین شهرهای بزرگ را می توانید مشاهده نمایید. اما تمامی برنامه های بین المللی اتوبوس ها را شامل نمی شود. 

از این سایت می توانید بلیط خود را هم خریداری کنید که هم از طریق لینک های بانکی و هم از طریق کارت عابر بانک می توانید خرید کنید. ضمن اینکه قابلیت خواندن بارکد نیز در وب سایت از روی موبایل و یا کارت های بانکی وجود دارد.

در برخی از موضوعات و سطوحی که وب سایت Tpilet.ee ممکن است اطلاعات دقیقی به شما ندهد می توانید به این وب سایت مراجعه کنید. البته این وب سایت معمولا زمان و برنامه شهرهای کوچکتر را پوشش می دهد.

در ساتونی شرکت های اتوبوس رانی وجود دارند که در کنار ارائه خدمات حمل و نقل مسافر داخلی خدمات بین المللی از استونی را هم ارائه می دهند.

 محبوب ترین و بزرگترین شرکت های اتوبوس رانی بین المللی که در استونی فعالیت می کنند شرکت های یورو لاین و لاس اکسپرس هستند.

در اواخر سال 2018 میلادی دولت استونی برخی از خدمات حمل و نقل مسافر به برخی از شهرستان های کوچکتر را بصورت رایگان در دستور کار خود قرار داده است به همین دلیل اگر بعضا راننده اتوبوس از شما پولی دریافت نکرد تعجب نکنید.

راهنمایی: اگر می خواهید بین شهر های پارنو و هاپسالو سفر کنید خیلی به برنامه هایی که در سایت ها ارائه می شود اطمینان نکنید زیرا به خوبی برنامه ها را ساپورت نمی کند. بهترین راه سفر به هر یک از این شهرها استفاده از خود شهر تالین است.

گشت و گذار داخلی در استونی با دوچرخه

کیفیت زیر ساخت های دوچرخه سواری در کشور استونی دقیقا مشابه سایر کشورهای است که زیر ساختی برای این وسیله نقیله ندارند. در خارج از شهر مسیرهای خلوت تری وجود دارند که برای دوچرخه سواری استفاده می شود هر چند خاص این وسایل نیستند و در ضمن از مسیر ها و جاده های خیابانی نیز جدا هستند.

در هنگام دوچرخه سورای در شهر ها باید به شکلی عمل کنید که این کار به خود شما و یا دیگران آسیب نزند.

ترجیحا در صورت ضرورت برای دوپرخه سواری از مسیرهای پیاده روی استفاده کنید و همچنین در صورتی در خیابان ها سوار دوچرخه شوید که شلوغ نباشد و اگر مسیری پیدا کردید که برای دوچرخه بهتر است از آن استفاده کنید.

گشت وگذار بصورت هیچهایکینگ یا پیاده

پیاده روی و سفر بصورت هیچهایکنیگ در کشور استونی بسیار مورد توجه است و به خوبی جا افتاده است. بصورت کلی کشورهای که در شبه جزیره بالتیک قرار دارند با موضوع هیچهایکنیگ ها به خوبی تعامل بر قرار کرده اند و به انها احترام می گذارند.

گشت و گذار در داخل کشور استونی با خودرو شخصی

شبکه جاده ای بسیار گسترده و وسیعی در کشور استونی وجود دارد هر چند کیفیت جاده ها در این کشور متفاوت است. محدودیت سرعت در حومه شهر حداکثر 90 کیلومتر در ساعت و حداقل 50 کیلومتر در ساعت تعیین شده است هر چند ممکن است بر اساس نوع جاده و منطقه کمی این محدودیت ها متفاوت باشد.

در هنگام رانندگی در کشور استونی بستن کمربند ایمنی الزامی است و چراغ ها باید همیشه بدون در نظر گرفتن روز و شب روشن باشد.

در مناطق شهری پیدا کردن یک جای پارک بخصوص در مکان های شلوغ تر مشکل است و در ضمن باید از پارکینگ استفاده نموده و هزینه زیادی برای پارک خودرو پرداخت کنید.

 عموما پیدا کردن جای پارک یک مشکل اساسی برای رانندگان حتی در کشور استونی است و حتی گاهی پیدا کردن یک بلیط برای پارک خودرو در حاشیه خیابان هم دشوار است.

در کشور استونی شرکت های داخلی و خارجی زیادی هستند که کار کرایه خودرو را انجام می دهند و اغلب در این شرکت ها نمایندگانی حضور دارند که به خوبی به زبان انگلیسی مسلط هستند و تقریبا در همه جای شهر پیدا کردن این شرکت ها و نمایندگان آنها کار دشواری نیست.

شما اگر به گیت شماره فرودگاه تالین پرواز داشته باشید در آنجا شرکت های بسیار متنوعی برای کرایه خودرو وجود دارند.

اجاره اتومبیل در کشور استونی به نسبت کشورهای اروپای غربی هزینه ارزان تری دارد. شما می توانید یک ماشین مناسب و درجه کیفی خوب را برای دو نفر با هزینه تقریبی 10 یورو به ازای هر روز کرایه کنید. مثلا ماشین فیات پونتو 2004 با این قیمت فراوان وجود دارد.

از بهترین مسیر ها برای رانندگی در کشور استونی مسیر یا بزرگراه تالین به تارتو است که از هر جهت حدود 2.5 ساعت به طول می انجامد. بخصوص اینکه از تاریخ 3 سپتامبر 2006 به این طرف رانندگی در مسیر تالین به تارتو بسیار بهبود یافته است.

در خارج از تالین جاده دو طرفه می شود و در طول مسیر احتمالا به برخی از موانع ساخت ساز برخورد خواهید کرد که در راستای ارتقا بیشتر جاده می باشد. طول مسیر بسته به روز و زمان حرکت بین دو تا دو ساعت و نیم می باشد.

مسیر بسیار زیبا و با مناظر خیره کننده و چندین تفریحگاه در طول مسیر وجود دارد. زمین جاده بسیار هموار و مسطح است و در طول مسیر عمدتا درختچه های توس و کاج وجود دارد.

 توصیه می شود در سیمز گریل (Sam’s Grill) توقف کنید و کمی در این مکان تفریح کنید. در منطقه حدودا 1.2 کیلومتری تالین به تارتو قرار دارد.

رانندگی در استونی می تواند از بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده خطرناک تر باشد. برخی از رانندگان با سرعت های بالا و نا منظم و عصبی رانندگی می کنند و برای آنها مناطق عمومی و غیر عمومی تفاوتی ندارد.

بهترین راه این است که بصورت کاملا محتاط رانندگی کنید. اصلا اینگونه فکر نکنید که رانندگان دیگر هم همانند شما فکر می کنند و با احتیاط رانندگی می کنند مثلا اصلا در جاهایی که دید کافی وجود ندارد فکر نکنید که راننده روبه رو محتاط رانندگی خواهد کرد و یا این تصور را نداشته باشید که در جاهایی که شلوغ است رانندگان با آرامش رانندگی می کنند.

قوانین رانندگی در استونی در خصوص رانندگی با حالت مستی و تحت تاثیر مواد مخدر زیاد کاملا سختگیرانه است. متاسفانه حوادث زیادی در خصوص رانندگی در حالت مستی بوجود آمده است.

زبان رسمی مردم استونی

زبان رسمی مردم استونی استونیایی است که از نظر زبان شناسی این زبان بسیار به زبان فنلاندی مشابهت دارد. زبان روسی نیز در بین زبان های اقلیت ها در کشور استونی بیشتر مخاطب را دارد و اغلب اقلیت ها به این زبان صحبت می کنند.

روسی تقریبا زبان مادری نصف کمتر مردمان ساکن شهر تالین می باشد. این در حالی است که مابقی مردم این شهر هم دانش زبان روسی را تقریبا دارند. ضمن اینکه بالغ بر 66 درصد از مردم کشور استونی نیز به دانش زبان روسی مسلط هستند.

در بین جوانان کشور استونی هم بالغ بر 50 درصد می توانند به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنند. به لطف گردشگری زیاد و پخش برنامه های تلویزیونی و سینمایی با زبان اصلی برخی از مردم تالین آشنایی خوبی به زبان فنلاندی پیدا کرده اند و بصورت نسبی می توانند با فنلاندی نیز ارتباط برقرار کنند.

در مدارس استونی اما زبان آلمانی تدریس می شود و حدود 10 درصد از مردم می توانند به این زبان هم گفتمان داشته باشند.

جاذبه های اصلی گردشگری کشور استونی

 • شهر قدیمی و قرون وسطایی تالین در شهر تالین
 • منطقه روترمن (Rotermann) شهر تالین. یک منطقه و یا سایت خرید نیز هست.
 • پارک کادریورو (Kadrioru Park) در شهر تالین
 • موزه هنر شهر تالین به نام KUMU
 • کلیسا تارتو جانی (Tartu Jaani) یا سنت جان در شهر تارتو
 • ساحل پارنو (Beach Pärnu) در شهر پارنو
 • قلعه ناروا هارمن (Narva Hermann Castle) در شهر ناروا که امروزه به عنوان موزه استفاده می شود.
 • گودال شهاب سنگی کالی (Kaali meteorite craters) در شهر سارما
 • ستوما (Setumaa) در جنوب شرقی استونی
 • قلعه راکور اردو (Rakvere Ordu Castle) در شهر راکور که امروزه به عنوان موزه استفاده می شود.

شهر قدیمی تالین و قصرهای تاریخی و قرون وسطایی

اولین و اصلی ترین دلیلی که مردم را به کشور استونی می کشاند بازدید از شهر محافظت شده و قدیمی و تقریبا دست نخوره قدیمی تالین مربوط به دوران قرون وسطی در اروپا می باشد.

ارزش منحصر به فرد و اصلی شهر قدیمی تالین دست نخوره باقی ماندن و درجه یک بودن طبیعت حفظ شده شهر است. ساختار این شهر کاملا قرون وسطایی است و ماهیت آن دوران را بصورت کامل به تصویر کشیده است چیزی که نمونه آن در هیچ یک از کشورهای دیگر اروپایی وجود ندارد و تقریبا تمامی مشابهان آن در اروپا جز ویرانه ای بر جا نمانده اند.

از سال 1997 شهر قدیمی تالین در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

زندگی تحت حکومت پادشاهان اسکاندیناوی، امپراطوری روسیه، شوالیه های تونوتونیو استونی را کاملا می توان به ترکیب منحصر به فرد و غنی از نشانه های تاریخی در این شهر دید.

ضمن اینکه بیش از هزار قصر و کاخ در سراسر استونی که عمدتا مربوط به قرن 13 هستند هم در کشور استونی شناسایی و ثبت شده اند. برخی از این قصر ها خراب شده و برخی نیز ویران شده و برخی تنها قسمتی از آنها باقی مانده است.

اما بسیاری از این قصر ها با همت دولت و مردم بازسازی شده و در حال حاضر به عنوان جاذبه های اصلی کشور استونی در بین گردشگران شناخته شده است.

در حال حاضر بیش از 200 قصد از این مجموع در اختیار دولت قرار دارند و به عنوان میراث تاریخی و جاذبه گردشگری حفاظت می شوند که همگی دارای معماری های منحصر به فرد خود هستند و بیش از 100 قصر نیز بصورت فعال در حال استفاده است و در اختیار سازمان های مختلف می باشد.

 

جزایر و خطوط ساحلی استونی

استونی دارای بیش از 1500 جزیره است. طبیعت این جزایر عموما دست نخوره و بکر است و بازدید از سواحل و جزایر این کشور تجربه ای متفاوت با حس و حالی روستایی و کاملا منحصر به فرد را برای تماشا کنندگان ارزانی می دارد.

بیشتر سواحل این کشور از سواحل شنی هستند. دمای متوسط آب در فصول گرم مانند فصل تابستان عموما حدود 18 درجه سانتی گراد است که اگر وارد آب های داخلی و یا برخی از آب های خلیجی این کشور در برخی از سواحل هم بشوید تجربه آبی حتی گرم تر را خواهید داشت.

بزرگترین جزیره کشور استونی جزیره سارما (Saaremaa) است. در این جزیره یک قلعه قرون وسطایی  تنها به دور از قیل و قال جمعیت در تنها شهر این جزیره یعنی کوره سار (Kuressaare) واقع شده و به خوبی این قلعه بازسازی شده است.

حصار های سنگی این جزیره به همراه سقف های ساحلی، کارخانه های آسیاب های بادی و آبجو سازی این جزیره نیز به صورت کلی با سایر مناطق کشور متمایز است.

جزیره دیگر مشهور استونی جزیره هیوما (Hiiumaa) نام دارد که به دلیل فانوس های زیبای دریایی، طبیعت خاص خود، تپه های و بلندی های آن و حس شوخ طبعی و مهمان نوازی ساکنان آن شهرت دارد.

 هر دو این جزایر از یک فرودگاه مشترک استفاده می کنند که این فرودگاه در نزدیکترین محل به شهر تالین ساخته شده است.

از دیگر جزایر مهم کشور استونی می توان به جزایر کیونو (Kihnu) ، روخنو (Ruhnu) با سواحل شنی و ماسه ای خاص، موهو (Muhu) و وورمسی (Vormsi) را نام برد که هر یک جاذبه های و شاخصه های خاص  و منحصر به فرد خود را دارند.

اکثر جزایر استونی بسیار کوچک هستند و اهمیت فرهنگی بالایی ندارند اما با این وجود از این جزایر برای مقاصد گردشگری، قایقرانی، ماهیگری، تفریح و … استفاده می شود.

در ماه های ژوئیه و اوت جزیره پرنو (Pärnu) به عنوان پایگاه اصلی تابستانی و گردشگری تابستان استونی اهمیت بسیار زیادی دارد. خط ساحلی این جزیره به عنوان یکی از دست نخورده ترین جزایر دنیا اهمیت زیادی دارد.

در این راستا تورهای گردشگری زیادی برگزار می شود که از مهم ترین آنها می توان به تور گردشگری ناروا به جوسو (Narva-Jõesuu) در شرق تالین اشاره کرد که برای تماشای این خطوط ساحلی پیشنهاد می شود.

برخی از مهم ترین مکان های شناخته شده و سواحل زیبای این جزیره عبارتند از سواحل تویلا (Toila) ، ووسو (Võsu)، کاسمو (Käsmu) و کابرنیم (Kaberneeme).

کارهایی که باید در استونی انجام داد

رویدادهای زیادی در ساتونی بصورت سالیانه برگزار می شود. از طریق سایت های Piletilevi.ee و یا Ticketpro.ee می توانید بلیط های این فستیوال ها و رویدادها را خریداری نمایید. ضمن اینکه می توانید با مراجعه به سایت Visitestonia.com از لیست کامل فستویال ها و جشنواره های مختلف به همراه رویدادهایی که در کشور استونی برگزار می شود اطلاع پیدا کنید.

از  مهم ترین فستیوال ها و جشنواره های این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

جشنواره فیلم

 • جشنواره فیلم بلک نایت یا شب تاریک تالین

این جشنواره در ماه های نوامبر و دسامبر برگزار می شود. در این جشنواره فیلم های مربوط به دانشجویان، کودکان و فیلم های متحرک مربوط به سنین جوانی تا کودکی به ترتیب وارد جشنواره و نمایش داده می شوند.

جشنواره موسیقی

 • جشنواره موسیقی استی لائول، تالین (Eesti Laul, Tallinn)

این جشنواره فیلم در ماه های فوریه و مارس برگزار می شود. این جشنواره فیلم فرآیند انتخاب بهترین موسیقی یورو ویژن استونیایی است که اغلب به عنوان جایگزین جشنواره ملودی فستیوال یا alternative Melodifestivalen هم شناخته می شود.

 • جشنواره هفته موسیقی تالین (Tallinn Music Week)

این جشنواره در شهر تالین و در فصل بهار برنامه ریزی و اجرا می شود. هدف از برگزاری این فستیوال موسیقی شناخت بهترین و برجسته ترین استعاداد های موسیقی استونی در دو شب در شهر تالین و در یک محیط بسیار پر شور و نشاط و جنب و جوش و بصورت زنده می باشد.

 این جشنواره موسیقی همانند شبکه ای از رویداد های صنعت موسیقی در تالین بصورت کاملا حرفه ای و پیشرفته می باشد.

 • جشنواره فیلم بین المللی جازکار تالین (Tallinn International Festival Jazzkaar)

این جشنواره در ماه آوریل برگزار می شود. این جشنواره در شهر تالین برگزار می شود و در کنار شهر تالین و مصادف با آن در دو شهر تارتو و پارنو هم این مراسم برگزار می شود و عمدتا کنسرت های جاز در آن اجرا می شود.

 • جشنواره روزهای قدیمی شهر تالین یا Tallinn Old Town Days

در این جشنواره موسیقی هم اجرای برنامه های زنده و کنسرت های مختلف موسیقی در کشور استونی در ماه می تا ژوئن برگزار می شود.

 • جشنواره آواز استونی (Estonian Song Celebration)

این جشنواره در ابتدا در سال 1869 برگزار شد و هر 5 سال یک بار تکرار می شد. در سال 2009 حدود 35000 خواننده مختلف در کنار هم جمع شدند تا برای بیش از 90000 جمعیت تماشاچی برنامه برگزار کنند.

این موضوع باعث شد تا یونسکو این رویداد را به عنوان یک شاهکار موسیقی و یک میراث معنوی فوق العاده در موسیقی به ثبت برساند.

 • جشنواره موسیقی رابا راک (Rabarock)

یک جشنواره موسیقی منحصر به فرد که در اواسط ژوئن برگزار می شود و از سال 2005 برگزاری این جشنواره رسمیت یافته است.

 • جشنواره موسیقی اولسامر (Õllesummer Festival)

فستوالی مشهورد در ماه جولای که تقریبا حدود بیش از 70000 نفر هر ساله در این جشنواره 4 روزه حضور به هم می رسانند.

 • جشنواره موسیقی ویلجاندی فولک (Viljandi Folk)

جشنواره موسیقی که در ماه جولای بصورت داخلی و در شهر کوچک ولی فوق العاده زیبای ویلجاندی برگزار می  شود. بر اساس گزارشات هر ساله بالغ بر 20000 نفر از این جشنواره بازدید می کنند.

 • جشنواره موسیقی روزهای اپرا سارما (Saaremaa Opera Days)

این جشنواره موسیقی در ماه ژوئن . در شهر زیبای سارما برگزار می شود.

 • جشنواره موسیقی دریاچه لیگو (Leigo Lake Music Festival)

این جشنواره در نزدیکی شهر اتپا (Otepää) بصورت سالیانه و در ماه آگوست برگزار می شود. کنسرت هایی در فضای باز که در محیط های کاملا طبیعی و در مناظر تپه ای اتپا هایلند (Otepää highland)  با شور و نشاط زیاد برگزار می شود.

استیج خواننده ها در میان دریاچه و جزیره ای که در میان آن وجود دارد ساخته می شود و در اطراف آن هزاران باند و پخش کننده تعبیه می شود تا شنودگان به راحتی با خواننده ارتباط برقرار کنند.

 • فستویال موسیقی بیرگیتا (Birgitta Festival)

این فستیوال در شهر تالین و در ماه آگوست برگزار می شود. در واقع این فستیوال ترکیبی از فستیوال موسیقی و تئاتر است که در خرابه های مربوط به منطقه تاریخی پیریتا برگزار می شود.

رویداد های ورزشی کشور استونی

رویداد های ساده و معمولی تالین

در شهر تالین همانند بسیاری از شهر های بزرگ دنیا رویداد های زمستانی و تابستانی مختلفی برگزار می شود. در این بین رویداد های بین المللی اسکیت بورد و همچنین رویداد بین المللی BMX نیز در این کشور برگزار می شود.

تورهای خودگردان در استونی

در استونی تورهای گردشگری وجود دارد که به نام تورهای خودگردان شهرت دارند و یکی از بهترین راه های برای کشف جاذبه های دیدنی و مناطق بکر استونی توسط خود افراد می باشد.

 در این تورها افراد در گروه های کوچک و یا حتی شخصی و با در اختیار داشتن نقشه های کامل بصورت چاپ شده و یا آنلاین با دسترسی به وب سایت ها مشخص می توانند خودشان اقدام به گردش در کشور استونی بکنند.

 روش های استفاده از این تورهای خودگردان را می توانید در وب سایت گردشگری استونی مشاهده کنید.

خرید در استونی

واحد پول استونی

از زمان الحاق کشور استونی به اتحادیه اروپا این کشور از واحد پول یورو به عنوان ارز واحد خود به همراه سایر کشورهای این اتحادیه استفاده می کند. سایر کشورهایی که از واحد پول یورو به همراه کشور استونی استفاده می کنند عبارتند از:

اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا که از اعضا اتحادیه اروپا هستند و همچنین کشورهایی مانند آندورا، کوزوو، موناکو، مونته نگرو، سان مارینو و واتیکان نیز از واحد پول یورو استفاده می کنند که این کشورها خارج از منطقه یورو و عضویت اتحادیه اروپا هستند ولی با این وجود از ارز رسمی یورو استفاده می کنند.

روی هم رفته تمامی این کشورهایی که از واحد پول یورو استفاده می کنند بالغ بر 330 میلیون نفر جمعیت دارند.

هر یورو به 100 سنت تقسیم می شود. با وجود اینکه کشورهای اتحادیه اروپا و فوق الذکر از واحد پول یورو استفاده می کنند اما هر یک از این کشورها سکه های خود را بصورت منحصر به فرد و خاص خودشان ضرب می کنند. البته کشور های موناکو، سان مارینو و واتیکان یک نوع سکه مشترک دارند اما تمامی اسکناس های یورو در تمامی کشورهای منطقه یورو مشابه چاپ می شوند. با این وجود هر یک از سکه ها در همه کشورها دارای اعتبار است.

قبلا واحد پول کشور استونی کرون بود که در 15 ژانویه 2011 استفاده از این ارز غیر قانونی شد. با این حال اگر هنوز هم کرون استونی را داشته باشید می توانید در بانک های خود استونی این پول ها را تبدیل به یورو با نرخ ثابت15.6466  کرون در ازا هر 1 کرون بکنید.

دستگاه های خودپرداز به همراه دفاتر مبادله ارز و صرافی ها به شکل گسترده ای در تمامی مناطق استونی در دسترس هستند.

 بهتر است بعد از ورود به استونی بهترین نرخ ها را به دست بیاورید و بعدا برای تبدیل پول خود اقدام نمایید. در نظر داشته باشید که برای به دست آوردن بهترین قیمت از تبدیل پول خود در فرودگاه ها و بنادر اجتناب کنید.

هزینه ها

کشور استونی بصورت کلی از کشورهای ارزان قیمت در اروپای غربی محسوب می شود هر چند که این موضوع در سال های اخیر کمی تحت تاثیر قرار گرفته است و امروزه قیمت ها در کشور استونی با سایر کشور های حوزه اسکاندیناوی مقایسه می شود.

به عنوان مثال در ماه ژوئیه 2012 قیمت یک بطری نوشیدنی محلی نیم لیتری در حدود 1 یورو در مغازه ها و 2.5 تا 3.5 یورو در برخی از مناطق دیگر بوده است.

غذا خوردن در استونی

غذاهای استونی به شدت تحت تاثیر غذای کشورهای آلمان و حوزه اسکاندویناوی می باشد. نزدیک ترین غذای بر جای مانده اصیل از غذاهای استونی را می توان پودینک سیاه و یا پودینگ سفید نامید که با چاشنی سس به نام مولگیکاپست (mulgikapsad) که نوعی سس ترب است سرو می شود.

بسیاری از غذاهای کشور استونی همچنین از غذاهای روسی اقتباس کرده اند و به آنها مشابهت دارند که از غذاهای سابق اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شوند.

از جمله این غذاها می توان به کرم خامه هاپوکور (hapukoor) اشاره کرد که به غذای سمتانا (smetana) روسی بسیار شبیه است که با شیر چرب 20 درصد ترش و سالاد مخصوص سرو می شود که معمولا سالاد سیب زمینی و یا  سالاد کارتولی (kartulisalat) است که در هر جای دیگر واقعا پیدا نمی کنید.

کشور استونی در زمان اتحاد جماهیر شوروی به عنوان نیروگاه تولید مواد غذایی شناخته می شد و هنوز هم این کشور به عنوان یکی از تولید کننده های اصلی مواد غذایی شناخته می شود به شکلی که برخی از مواد غذایی که در این کشور و برای کشورهای مشترک المنافع تولید می شود در بسیاری از کشورهای غربی هنوز نا شناخته هستند.

در میان انواع مواد غذایی معمولی روزانه در کشور استونی مواد غذایی مانند گوشت گراز وحشی، سوسیس های گوزن شمالی و گوشت گوزن نیز به وفور یافت می شود. حتی در برخی از رستوران ها گوشت خرس نیز موجود می باشد.

برای افرادی که عاشق شیرینی هستند توصیه می شود حتما شکلات ملی استونی به نام کالف (Kalev) را تجربه کنند. این شیرینی در بسیاری از فروشگاه ها بصورت تخصصی در استونی آماده و فروخته می شود اما با این حال از بسیاری از سوپر مارکت ها هم می توانید انواع ان را تهیه کنید.

اما اگر باز هم سر ماجراجویی دارید می توانید شکلات کوهوک (kohuke) که نوعی شیرینی محبوب شیری و با شکلات ترکیب شده است را تجربه کنید. این نوع شیرینی نیز در اغلب سوپر مارکت ها فروخته می شود.

نوشیدن در استونی

همانند کشورهای همسایه سعنی فنلاندی ها و روس ها مردم استونی هم به خوبی نوشیدنی های محلی و حتی الکلی خاص خود را می شناسند.

 دو کارخانه بزرگ آب شیرین دنیا نیز که شهرت جهانی دارند در این کشور قرار دارند یعنی کارخانه های آب نوشیدنی ساکو (Saku) و ای لی آکوا  (A. Le Coq) که البته هر دو تولید آبجو با کیفیت را هم دارند.

در سال های اخیر شاهد رشد روز افزون کارخانه های محلی تولید کننده مشروبات مختلف الکلی و غیر الکلی در استونی بوده ایم که محصولاتشان در بزرگترین فروشگاه های کشور و حتی خارج از کشور دیده می شوند.

محبوب ترین ودکا در کشور استونی ودکا ویرو والگ (Viru Valge) است و پس از آن باید به ودکا وانا تالین (Wana Tallin) که از قدیمی ترین کارخانه های تولید مشروبات حتی در زمان شوروی سابق بوده است اشاره کرد که به دلیل مزه و خلوصی که دارد شهرت جهانی هم دارد.

یکی از بهترین نوشیدنی های ممحلی کشور استونی نیز نوشیدنی به نام کالی (Kali) است که در استونی به نام کواس هم شناخته می شود. این نوشیدنی به دلیل طعم و مزه منحصر به فردش شناخته شده است.

بسیاری از مردم محلی نیز نوشیدنی کفیر را توجیح می دهند که از شیر درست می شود و خاصیت زیادی دارد.

 

مکان های اقامتی و استراحت استونی

پس از استقلال استونی تعداد زیادی هتل و خوابگاه و مراکز اقامتی در استونی ساخته شد که در این بین می توان از ده ها هتل و صدها مرکز اقامتی نام برد. در سال 2004 شهر تالین در بین تمامی شهرهای دریای بالتیک از نظر تعداد مکان های اقامتی مقام اول را به دست آورد هر چند امروزه از استکهلم و هلسینکی تعداد کمتری مرکز اقامتی دارد و مقام سوم را دارد.

فهرست هتل های بزرگ و همچنین بسیاری از رستوران ها و کلاب های شبانه را می توانید در سایت انجمن گردشگری استونی پیدا کنید.

پس از اینکه اتحاد جماهیر شوروی از هم فرو پاشید و سقوط کرد بسیاری از کشاورزان زمین های کشاورزی خود را به مزارع گردشگری تبدیل کردند که از مکان های ارزان و عالی برای صرف تعطیلات در طبیعت و معمولا در یک کلبه و یا خانه قدیمی در وسط یک مزرعه می باشند.

در این خصوص حتی یک سایت گردشگری روستایی در استونی راه اندازی شده که اطلاعات زیادی را در زمینه گردشگری در این مکان ها و مزارع موجود در اختیار مسافران قرار می دهد.

همچنین شما می توانید از خانه های زیبای شخصی مردم استونی برای اقامت استفاده کنید چرا که بسیاری از این خانه ها با خدماتی مانند طبخ غذای محلی توسط خانواده ها در اختیار مسافران قرار داده می شود و شاید از این راه بتوان به بهترین و خوشمزه ترین غذاهای محلی استونی هم دست یافت.

به غیر از تالین و شهرهای بزرگ در استونی و تنها با یک ساعت رانندگی می توانید در انواع منزل های ویلایی و اجاره ای در اطراف تالین با قیمت مناسب تر اسکان داده شوید. از بهترین این مکان ها در یک ساعتی تالین می توان به چالمس مانور (Palmse Manor) ، ویهولا مانور (Vihula Manor) ، ساگادی مانور (Sagadi Manor) و کاو مانور (Kau Manor) اشاره کرد.

سایت رسمی گردشگری استونی عبارت است از Visitestonia.com که در این سایت انواع مناطق اقامتی  به همراه لیستی از هتل ها، خوابگاه ها، هاستل ها و خانه های روستایی و همچنین کمپ ها و … در اختیار علاقمندان قرار داده شده است.

شرایط کار در کشور استونی

برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا هیچ مشکلی برای کار و سرمایه گذاری در کشور استونی وجود ندارد و به راحتی می توانند در بازار کار این کشور برای خود به دنبال کار مناسب و یا سرمایه گذاری و راه اندازی یک شغل باشند.

شهروندان کشورهای توسعه یافته ای که در خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند می توانند برای کار در استونی هم نیازی به دریافت ویزای گردشگری برای کار در این کشور ندارند و تنها با داشتن یک مجوز کار می توانند در این کشور مشغول به کار شوند.

سوئدی ها و فنلاندی ها بیشترین جامعه کاری خارجی را در استونی تشکیل می دهند. هر چند فرصت های شغلی موجود در استونی بخصوص پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی بصورت موشکی افزایش یافت ولی نرخ درآمد و میزان حقوق در این کشور خیلی بالا نیست و حدودا بر اساس آمار سال 2007 حدود 800 یورو درآمد هر فرد در ماه می باشد.

داشتن دانش و تخصص برای پیدا کردن کار در استونی بسیار اهمیت بالایی دارد زیرا کشور استونی با توجه به اینکه کشور خیلی بزرگی نیست و منابع زیادی هم در اختیار ندارد اعتقاد بر این است که تنها راه رقابت برای استفاده از حداکثر توانایی ها و دارایی های کشور داشتن دانش و تخصص زیاد است.

از این رو افرادی که دانش بالایی داشته باشند راحت تر در بازار کار استونی می توانند وارد شوند. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی شغل برای افراد تحصیل کرده و دارای تخصص در استونی وجود دارد در حالی که تعداد این شغل ها برای افراد کم تخصص و دانش بسیار کم است

در کشور استونی همچنین زمینه های سرمایه گذاری قابل توجهی وجود دارد. هر روز بخصوص از کشور های مستقل مشترک المنافع تعداد زیادی از کار آفرینان و کارگران برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام می کنند هر چند در برخی از زمینه ها محدودیت های قانونی برای سرمایه گذاری دیده شده است.

پلیس و ادارات مریز مسئول رسیدگی به پرونده افراد متقاضی برای کار و سرمایه گذاری در کشور استونی هستند. در ضمن وب سایت CV Online یکی از قدیمی ترین وب سایت های جذب نیروی انسانی و استخدام در بین سایر وب سایت ها است که 9 کشور مشترک المنافع خدمت رسانی می کند و شما می توانید با مراجعه به آن دنبال شغل مورد نظر خودتان باشید.

ایمنی و امنیت در استونی

در بین سال های 1991 تا 1994 میزان جرائم منتشر شده در کشور استونی افزایش بسیار زیادی داشت تا اینکه موضوع آزادی دموکراتیک مطرح شد.

 اغلب این جرائم به دلیل وجود شرایط اعمال شده از طرف شوروی و موانع قانونی و عدم دسترسی به برخی از امکانات بود.

یکی از بزرگترین مشکلات کشور استونی وجود قتل های زیاد در این کشور بود تا جایی که بر اساس آمار ارائه شده در سال 2000 میزان قتل در بین هر صد هزار نفر سکنه کشور استونی بیش از 4 تا 5 برابر کشورهای همسایه یعنی فنلاند و سوئد بود هر چند این میزان به نسبت همسایه دیگر این کشور یعنی روسیه رقم پایین تری را نشان می داد.

اما امروزه بر اساس ادعا منابع رسمی در سال های اخیر در این کشور میزان جرم و جنایت به شدت کاهش یافته است. طبق گزارش رسمی شوراهای شهری و ستاد امنیت کشور در سال 2007 میزان جرم و جنایت در کشور استونی کاملا قابل مقایسه و برابری با سایر کشور های اروپایی از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی بوده است.

میزان فعالیت های موجود جنایی و جرم ها نیز متمرکز بر جایی نیست و در سراسر قلمرو و ناحیه های تحت حکومت استونی این میزان جرم توزیع شده و عمده مشکلات جرم و جنایت در سال های اخیر معطوف به موضوع مواد مخدر بخصوص در منطقه شمال غربی روسیه می باشد.

در شهر تالین بزرگترین مشکل جرم و اجتماع که گردشگران را تهدید می کند وجود جیب بر ها و سارقین اشیا مسافران است که برای امنیت بیشتر مسافران در قسمت قدیمی شهر تالین و همچنین در سایر مناطق گردشگری و توریستی شهر با استقرار پلیس های محلی و شرکت های امنیت خصوصی این مشکل تا حدود زیادی کنترل شده است.

بسیاری از مردم استونی در رانندگی بی دقت هستند. این نکته را هرگز فراموش نکنید. آمار حدود 80 تا 110 نفر کشته و بیش از1300 نفر زخمی در هر سال به خوبی این ادعا را ثابت می کند.

با وجود کوچک بودن این کشور اما میزان مرگ و میر و زخمی در رانندگی در کشور استونی در بین هر صد هزار نفر با کشورهای بزرگتری مانند ایتالیا و پرتغال در اروپای جنوبی برابری می کند.

قوانین کشور استونی در خصوص راهنمایی و رانندگی بخصوص در شرایط مستی بسیار سختگیرانه است و تقریبا پلیس در مواجهه با این نوع رانندگان سخت ترین جرائم را در نظر دارد اما با این وجود حوادث ناشی از رانندگی در حالت مستی در کشور استونی بسیار زیاد است و هنوز هم به عنوان یک مشکل اساسی در کشور مطرح می شود.

در هنگام رانندگی در کشور استونی باید چراغ خودرو حتی در روز هم روشن باشد و بستن کمربند ایمنی نیز الزامی است.

اخیرا قانونی در استونی تصویب شده که عابرین پیاده را ملزم می کند تا از نوارها و یا برچسب هایی براق و بازتابنده بر روی قسمتی از لباس خود استفاده کنند تا در صورت نیاز به عبور از خیابان به راننده هشدار بدهد. اگر چه این قانون به ندرت در شهرهای بزرگ اعمال می شود اما در مناطق روستایی با توجه به شرایط استقرار این روستاها از اهمیت زیادی برخوردار است و به شدت اجرا می شود زیرا ممکن است رانندگان عابرین پیاده را بخصوص در فصل زمستان به خوبی تشخیص ندهند.

نقض کنندگان این قانون جریمه ای بین 30 تا 50 یورو خواهند داشت و اگر عابر پیاده ای در حالت مستی وارد خیابان شود بین 400 تا 500 یورو جریمه خواهد شد. بازتابنده ها و برچسب های براق ارزان قیمت هستند و در همه فروشگاه ها و کیوسک ها و مغازه ها وجود دارند.

پلیس استونی به نسبت بسیاری از کشورها بسیار موثر و با کیفیت است و بر خلاف برخی از کشورهای همسایه مانند روسیه و لتونی پلیس های کشور استونی فاسد نیستند.

به شدت توصیه می شود که اگر نسبت به امنیت خود در کشور استونی نگران هستید حتی با وجود قیمت بسیار مناسب مشروبات الکلی در این کشور از خرید و مصرف این محصولات اجتناب کنید و اگر قصد مصرف الکل را دارید بعد از مصرف آن از خانه و یا میخانه بیرون نروید و یا رانندگی نکنید.

در شرایط اضطراری شماره تلفن 112 را باید شماره گیری کنید.

معمولا مردم استونی عادت ندارند که به غریبه های خیلی نزدیک شوند و سوالات بی ربط بپرسند. اگر با چنین صحنه ای مواجه شدید عاقلانه ترین راه این است که اموال خود را محکم تر بچسبید و خیلی زود مکالمه خود را با فرد مشکوک تمام کنید.

در استونی قانون همجنسگرایی در سال 2016 تصویب شد و به همین دلیل افرادی با تمایلات همجنسگرایی در این کشور می توانند آزادانه رفت و آمد داشته باشند اما با این حال همچنان مردم نسبت به این موضوع حساس هستند و بهتر است در خیابان و اماکن عمومی مراقب رفتار خودشان باشند.

بهداشت و درمان در استونی

سیستم درمان و بهداشت استونی را باید بر اساس مائووایز تون (mauvais ton) در نظر گرفت و نه بر اساس سیستم بهداشت استونی آن را نقد کرد.

 تحقیقات و مطالعات اخیر اتحادیه اروپا نشان می دهد که سیستم خاص درمان و بهداشت کشور استونی رتبه چهارم را در بین همه کشورهای اروپایی در اختیار دارد و درست هم شانه کشور سوئد ایستاده است.

در حقیقت در طول سال های 1998 تا 2000 سیستم درمان، پزشکی و بهداشت کشور استونی خود را از مدل منسوخ و از کار افتاده اتحاد جماهیر شوروی رها کرد و یک بازسازی اساسی را تجربه کرد.

این به روز رسانی به دنبال پیامد های فاجعه امیز جنگ بزرگ جهانی ضرورت پیدا کرده بود، کاری که با خود کارشناسان داخلی استونی آغاز شد و با مهارت و دانش کارشناسان سوئدی تکمیل تر و به روزتر شد.

کشور استونی تمامی قوانین بهداشت و درمانی خود را هم راستا با بیمه درمانی بیماران مسافرتی کلیه کشور های عضو اتحادیه اروپا در آورده و با الزامات این اتحادیه قوانین خود را تطبیق داده است.

در حال حاضر در کشور استونی تمامی خدمات اورژانسی و امدادی تنها با شماره گیری شماره سه رقمی 112 امکان پذیر است.

به یاد داشته باشید که کشور استونی در اروپا بالاترین میزان بیماران مبتلا به عفونت ایدز یا HIV را دارد که در حال حاضر بیش از 1.3 درصد از کل جمعیت استونی چیزی برابر با 1 نفر در هر 77 نفر در بین بزرگسالان به این بیماری دچار است. بنابراین مهم است که در هنگام مسافرات به این کشور از خودتان و دیگران مراقبت کنید.

احترام و روابط متقابل در کشور استونی

 • معمولا خیلی راحت مردم سایر کشور ها و مسافران مردم استونی را مردمی گستاخ، بی ادب، افسرده و بی اخلاق در همان لحظه اول می شناسند و این به دلیل این است که آنها یاد گرفته اند خیلی رک صحبت کنند، زیاد وارد بحث با کسی نمی شوند و گاهی برقرار کردن یک ارتباط بسیار ساده و کوچک هم با این مردم کار بسیار دشواری است.

اما در واقع نباید انتظار داشته باشید که مردم استونی خیلی راحت و اجتماعی باشند آنها معمولا خجالتی و کم حرف هستند اما اگر بتوانید یخ آنها را بشکنید خواهید دید که چقدر راحت با شما صمیمی می شوند و به راحتی با شما صحبت خواهند کرد. آنها معمولا نسبت به غریبه ها محافظه کار هستند.

 • مردم استونی عادت دارند سخت ترین قول ها را بدهند و کارهای سخت را برای دوستان خود انجام می دهند و وقتی خود را در کار قرار دهند تا پایان آن کار با کسی که حرف زده باشند می مانند و در عوض دوست دارند که شما هم نسبت به حرف و قولتان وفادار باشید و به گفته و اعتماد آنها بی احترامی نکنید.

به همین دلیل ارزش دوست و آشنا برای مردم استونی بسیار زیاد است و درست مانند مردم لتونی و لیتوانی دوستی در کشور استونی ارزش زیادی دارد و معمولا پیمان های دوستی عمیق و طولانی مدت است.

 • دانستن زبان استونیایی حتی به اندازه بسیار کم باعث خواهد شد تا سپاس و قدردانی مردم این کشور را به همراه داشته باشید. از آنجا که مردم استونی اغلب به راحتی به زبان انگلیسی صحبت می کنند و با دیگران ارتباط برقرار می کنند و در این کار عالی هستند انتظاری هم از مسافران برای اینکه به زبان استونیایی صحبت کنند ندارند اما اگر کسی سعی کند به زبان آنها چیزی را بگوید برای او احترام زیادی قائل هستند و تشکر فراوانی می کنند.
 • مردم استونی خیلی اهل مهاجرت نیستند و مهاجران بسیار کم و قلیلی هم در این کشور وارد شده اند به همین دلیل استونی مدرن یک جامعه بسیار همگن و یکدست را تشکیل داده است.

اگر شما از افراد غیر سفید پوست هستید احتمال اینکه مردم این کشور به شما زیاد خیره شوند و توجه کنند زیاد است. این به منظور نژاد پرستی و یا تبعیض نژادی نیست و یا با دید بی احترامی به آن نگاه نکنید. معمولا به دلیل اینکه این مردم با رنگین پوستان از نزدیک زیاد آشنا نیستند در هنگام دیدن آنها شگفت زده می شوند.

 • استونیایی ها دوست دارند فاصله فیزیکی خود را با دیگران حفظ کنند از این رو دست دادن رایج ترین روش در هنگام ملاقات و مواجهه با دوستانشان است. معمولا مردم این کشور فردی غیر از خانواده و دوستان خود را به آغوش نمی کشند ولی در بین خانواده و دوستان بسیار نزدیک این کار مرسوم است.
 • به یاد داشته باشید از خصوصیات بارز مردم استونی وقت شناسی و سر وقت بودن است. از این رو اگر حتی یک دقیقه تاخیر هم داشتید حتما یک عذرخواهی ساده بکنید.

 این کار باعث می شود که احترام و جایگاه شما نزد مردم استونی بیشتر شود و به وقت شناسی قدر دان تر شوند.

 • در صحبت با مردم استونی از صدای بلند استفاده نکنید و خیلی با آرامش صحبت کنید. حتی در معاملات و صحبت های تجاری مکالمه صمیمی و دوستانه ارزش بیشتری دارد.

نکته دیگر اینکه تعجب نکنید اگر در هنگام صحبت با مردم استونی آنها خیلی کم وارد بحث شما شوند. این مردم اغلب دوست دارند گوش دهند تا صحبت کنند و تنها در زمان صحبت شما گوش می دهند و حتی گاهی واکنش خاصی هم از آنها نمی بینید.

 • از سوالات شخصی و ورود به حریم خصوصی دیگران در استونی به شدت اجتناب کنید و تا زمانی که کسی از شما در مورد زندگی خصوصی و مسائل شخصی شما سوال نپرسیده شما از او در این خصوص چیزی نپرسید و در صورتیکه از شما هم در این خصوص سوال شد ناراحت نشوید و اگر دوست ندارید جواب ندهید.

حفظ حریم خصوصی دیگران در استونی بسیار ارزشمند است و رعایت این حریم خصوصی و مراقبت از رفتارها باعث می شود تا شما در نظر آنها خیلی بزرگ تر باشید و راهی سریع تر برای رسیدن به تمجید و اشتیاق دوستی آنها خواهد بود.

 • از التماس و خواهش برای به دست آوردن نیاز ها و خواسته های خود اجتناب کنید. درخواست برای چیزی به عنوان بی ادبی و اصرار برای داشتن آن نوعی توهین به شخصیت افراد در استونی تلقی می شود.

در نظر داشته باشید که تمایل شدید به داشتن چیزی و یا خواهش برای به دست آوردن برخی از موارد باعث کاهش ارزش شما از نظر مردم استونی خواهد شد.

 • در استونی چندین ائتلاف سیاسی وجود دارد که همگی این ائتلاف ها دیدگاه های ملی گرایانه و میهن پرستانه دارند.

 بصورت کلی مردم استونی در خصوص کشور خود متعصب هستند به همین دلیل دیدگاه ها و یا کامنت هایی که با ملیت آنها اجین باشد باید با دقت انتخاب شوند در غیر اینصورت احتمال ناراحتی و برخورد جدی را داشته باشید. بصورت کلی توصیه می شود در برخورد با مردم استونی ستایش از کشور و یا گفتن نکات بصورت کلی مثبت را در نظر داشته باشید.

 • به هیچ عنوان چانه نزنید. چانه زنی در استونی به نوعی بی احترامی به فروشنده و یا تاجر است و مهم است بدانید که تمامی قیمت ها در کشور استونی به صورت یکسان و ثابت بوده و فیکس شده است و به همین دلیل احتمال تغییر در قیمت ها و پایین آوردن آنها وجود ندارد و همه آنها ثابت است.
 • اغراق و خود شیرینی نکنید. همانند بسیاری از کشور های اروپایی اغراق و چاپلوسی در کشور استونی به نوعی رفتار سطحی نگرانه فرد و عدم تعادل رفتاری تشخیص داده می شود و اگر به صورت جدی بخواهد با این موضوع برخورد شود به نوعی جرم این نوع رفتار در نظر گرفته می شود و توهین به افراد است.

همیشه در تعریف و تمجید از افراد از عبارت های ساده و خیلی معمول مانند چه ژاکت زیبایی استفاده کنید و دیگر ادامه ندهید. ادامه دادن این کار چاپلوسی است.

 • اگر به خانه یک فرد استونیایی دعوت شدید در نظر داشته باشید که در هنگام ورود به خانه کفش های خود را از پا در بیاورید.

 ضمن اینکه خرید یک هدیه کوچک مانند یک بطری نوشیدنی، یک دسته گل کوچک و یا کمی شیرینی بسیار توصیه می شود و تحسین بر انگیز است.

 • استونیایی ها دوست دارند که با دیگران شوخی کننده و از شوخی و محیط شاد لذت می برند اما متاسفانه نوع شوخی های این مردم برای اغلب مردم کشور های دیگر خشک، طعنه آمیز، گاها نیش دار و حتی بی مزه به نظر می رسد.

سعی نکنید تا از شوخی این مردم به خودتان بگیرید و یا ناراحت شوید زیرا آنها تنها قصد تفریح و شاد بودن محیط را دارند و نمی خواهند شما را دست انداخته و یا ناراحت کنند. سعی کنید با کمی خنده و یا همراهی با آنها حس خوبی داشته باشید و اصلا ناراحت نشوید.

 • در تمامی زمینه ها و گفتگو ها به یاد داشته باشید که اگر صحبت از جنگ جهانی دوم شد باید در خصوص آن با احترام و بسیار محتاط صحبت کنید. همانند بسیاری از کشوری های متعلف به اتحاد جماهیر شوروی سابق در طول جنگ جهانی دوم اتفاقاتی در این کشورها افتاد که برای مردم استونیایی و این کشور ها بسیار قابل احترام و مقدس است.

بنابراین هر نوع قضاوت و پیش داوری در این خصوص و بدتر ساختن جوک و تعریف های توهین آمیز می تواند تبعات بدی داشته باشد و از نظر مردم استونی بدترین رفتار ممکن است.

 • بهتر است سعی نکنید در خصوص سیاست های محلی و داخلی استونی اظهار نظر کنید بخصوص اگر در خصوص روابط این کشور با روسیه باشد.

بصورت کلی به دلیل اینکه استونی زمانی متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بوده و همچنین به دلیل رویداد های ژئوپولیتیکی که اخیرا رخ داده روابط بین روسیه و ساتونی روابط پیچیده و بسیار مبهمی است و به شدت تحت تاثیر این فضا قرار دارد. بنابراین سعی کنید از این فضاها دوری کنید و در این خصوص ایراد نظر نکنید.

 • معمولا یک چهارم از جمعیت روسی زبان استونی در پایتخت این کشور یعنی شهر تالین مستقر هستند و بصورت کلی در سمال شرقی استونی مردم به زبان روسی صحبت می کنند.

به همین دلیل باید مراقب باشید که در هنگام صحبت کردن طرف مقابل شما از کدام نژاد است و به چه سمتی آدرس دهی می کنید. اهالی روسی زبان کشور استونی ممکن است از اقلیت های این کشور باشند و اشاره به اقلیت ها باید با احتیاط انجام شود.

راه های تماس در استونی

اینترنت

 • دسترسی به اینترنت نا محدود و رایگان تنها در شهرهای تالین و تارتو امکان پذیر است.
 • در جاده ها اغلب می توانید در ایستگاه های سوخت گیری به اینترنت دسترسی داشته باشید و در سایر مسیر معمولا اینترنتی در کار نیست.
 • اگر لپ تاپ و یا گوشی هوشمند برای استفاده از اینترنت ندارید و به آن نیاز دارید بهتر است به کتابخانه های محلی مراجعه کنید و از رایانه های آنها استفاده کنید.
 • تعداد کافی نت ها با توجه به رونمایی از اینترنت های وای فای و سراسری به شدت رو به کاهش است اما با این حال شما می توانید در شهرهای بزرگ مانند تالین و تارتو با هزینه 2 تا 3 یورو برای هر ساعت از کافی نت ها استفاده کنید.
 • اکثر هتل ها و مراکز اقامتی همچنین دارای اینترنت وای فای و یا اتاق کامپیوتر برای دسترسی به اینترنت هستند.
 • سالن خروجی فرودگاه تالین دارای چندین نقطه دسترسی به اینترنت وای فای رایگان برای مسافران است.

پایانه های تماس کشوری

 • برای تماس های محلی شماره های 7 و 8 دیجیتال باید شماره گیری شوند. در نظر داشته باشید که هیچ صفری قبل از شماره های محلی گرفته نمی شود.
 • برای تماس های بین المللی از استونی باید ابتدای شماره 00 گرفته شود و سپس کد کشور مقصد را وارد کنید.
 • برای تماس های بین المللی به استونی از اکثر کشور ها باید شماره 00 در ابتدا گرفته شود و سپس کد کشور استونی سعنی 372 به همراه دو شماره 7 یا 8 در ابتدای شماره گرفته شوند.
 • برای موارد اضطراری نیز تنها تلفن 112 باید به عنوان پایگاه اصلی خدمات اورژانسی و اضطراری گرفته شود.

تلفن های همراه در استونی

 • تمامی افراد در استونی دارای تلفن همراه هستند.
 • برای تماس با شماره های همراه استونیایی ها از خارج از کشور باید در ابتای شماره 00372 گرفته شود.
 • دسترسی به خطوط تلفن همراه در همه نقاط استونی به خوبی پوشش دهی شده است و حتی در جزایر و در وسط دریا هم به راحتی آنتن خواهید داشت.
 • سیم کارت های پیش پرداختی و یا اعتباری به نام Pay-as-you-go و سیم کارت های دائمی به را می توانید به همراه شارژ های مورد نیاز از دکه های مخصوص و یا مکان های مخصوص به نام R-kiosks خریداری کنید.

برند های معروف سیم کارت در استونی عبارتند از اسمارت (Smart) ، سیمپل (Simpel) ، دیل (Diil) و زن (Zen). شروع قیمت های بسته های شارژ تلفن همراه از 1.55 تا 10 یورو می باشد.

سرویس های پستی استونی

 • در داخل کشور استونی هزینه پستی برای یک پاکت نامه معمومی 50 گرمی 0.45 یورو می باشد.
 • برای ارسال نامه به سایر کشور های اتحادیه اروپا مانند نروژ، سوئیس، روسیه، بلاروس و اوکراین هزینه ارسال پست 1.00 یورو و برای سایر نقاط دنیا 1.10 یورو می باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که تمامی قطعات پست هوایی خود را با برچسب Prioritaire/Par Avion که در اداره پست موجود است علامت گذاری کرده باشید.
 • تمبر های پستی را باید از اداره پست و در ساعات کاری و یا از روزنامه فروشی ها تهیه کنید.
 • دفاتر پستی در استونی در روزهای شنبه بصورت محدود کار می کنند و در روزهای یکشنبه هم تعطیل می باشند.

 

 

 

 

استونی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.