شماره تماس : 23-88641720

اسلواکی

اسلواکی

پایتخت براتیسلاوا
 حکومت  جمهوری پارلمانی
 واحد پول  یورو
 مساحت  49,035 
 جمعیت  5,426,252 نفر
 مذهب  کاتولیک رومی 62 درصد، آتئیست 13.4 درصد، کاتولیک یونانی 3.8 درصد، ارتدوکس 0.9 درصد، یهودی 0.3 درصد، دیگر مذاهب 0.5 درصد، مشخص نشده و یا بدون مذهب خاص 10.6 درصد
 زبان رسمی  زبان اسلواکی. زبان مجارستانی و اوکراینی
 واحد برق  230 ولت(V/50Hz European plug type E)
 کد کشور  421+
 منطقه زمانی   UTC +1

 

شناخت اسلواکی

اسلواکی یا جمهوری اسلواکی کشوری محصور در خشکی در مرکز اروپا است. این کشور در همسایگی خود کشور اتریش را در غرب، جمهوری چک را در شمال غربی، مجارستان را در جنوب، لهستان را در شمال و اوکراین را در شرق می بیند.

تاریخچه

برای شناخت هر چه بهتر اسلواکی بد نیست نگاهی به تاریخ پر فراز و نشیب این کشور داشته باشیم. منطقه ای که امروزه به نام اسلواکی مدرن شناخته می شود در دوران گذشته متعلق به پائولیت ها بوده است. در واقع این گروه اولین گروه از مردمی بودند که در این منطقه ساکن شدند. این مردم از قبایل مختلف سلتیک مانند بوئی (Boii ) و تائوریسکی (Taurisci ) بودند.

سلت ها بعد ها به داکیان ها در بالکان پیوستند و به طور کلی در این منطقه قبل از اینکه آلمان ها یا ژرمن ها وارد این منطقه شوند سکونت داشتند. بعد از 300 سال رومی ها برای حمله به ژرمن ها از این منطقه عبور کردند و منطقه اسلواکی کنونی را تصرف کردند. مشخصه آن دوران در کتیبه ای به نام Trenčín

حک شده است.

تهاجم اسلاووی ها از شرق عمدتا باعث تغییر آرایش قومی و فرهنگی اسلواکی شد. اسلاوها در قرون 6 و 7  اقدام به تشکلی دولت های در مقیاس های کوچک  و نفوذ فرهنگی و سیاسی در این قلمرو ها از جمله سامو، نیکارا و موراویا به عنوان اولین سرزمین های اسلاوی کردند.

در آن زمان بر خلاف دعوت و تبلیغات موراویا برادران بیزانسی سیریل و متودوس اسلاو ها را به دین مسیحیت سوق دادند و اولین کلیسای شهر را که نوشته هایی از اسلاویایی ها در ان وجود دارد ساختند. هر چند اسلاو ها در ابتدا تحت حکومت بیزانس شرقی بودن ولی بطور کلی این مردم به دنبال کاتولیک از سال 1054 به بعد بودند.

تهاجم مجارهای وحشی در قرن نهم باعث شد تا حکومت بزرگ موراوی و اسلاوی پایان بپذیرد. در دهه های بعد مجارها در حوضه های پانونی مانند بخش هایی از سرزمین های اسلوامی فعلی مستقر شدند. در طول هزاره بعدی اسلاو ها در مرز های مجارستان کنونی استقرار داشتند.

هجوم مغول ها در سال های 1241 و 1242 باعث بروز خسارت ها و ویرانی های زیاد در شمال غربی اسلواکی شد. در آن زمان حدود یک سوم جمعیت که اغلب در مناطق مختلف به دلیل اختلافات داخلی پراکنده بودند از بین رفتند و توسط مغول ها به خاک و خون کشیده شدند.

پس از آن این سرزمین تحت پادشاهی مجارستان به دلیل اوضاع اقتصادی خوب این منطقه به لطف دارا بودن معادن زیاد طلاف مس، آهن و نمک توسعه یافت و با قسمت های راتتیسلاوا، کوشیتس و پیشزوف پیوند خورد.

تعداد زیادی از والون ها که از مردم بلژیک امروزی بودند، آلمانی ها، مجارها، چک ها، لهستانی ها و سایر قومیت ها در طول این دوره و در قرون 13 تا 14 به این منطقه مهاجرت کردند و در این کشور ساکن شدند. به لحاظ سیاسی اسلواکی توسط برخی از مجارها اداره می شد. هر منطقه پادشاهی خود را داشت و به صورت فعال در اداره کشور مشارکت داشتند.  تا سال 1500 اسلواکی به یکی از پیشرفته ترین و بهترین کشورها از نظر اقتصادی و سیاسی تبدیل شد.

در سال 1526 جنگی با ترک ها شروع شد و با شکست مجارستان میراث پادشاهی مجارستان به هابسبورگ اتریش رسید. در حمله امپراطوری عثمانی در سال 1536 پایتخت مجارستان به پریبورگ یا براتیسلاوا امروزی نقل مکان داده شد و در این شهر تا سال 1830 تحت حکومت مجارستان اداره شد.

در این زمان اسلاو ها با وجود اینکه تحت تاثیر ترک ها ، آلمان ها و عرب ها بودند ولی به شدت مراقب فرهنگ و زبان خودشان بودند.

پدیده تولد ناسیونالیسم اسلواکی در دهه 1780 آغاز شد. با توجه به تلاش هایی که کشیش معروف آنتوان برنولک در آن زمان انجام داد. زبان اسلواکی به یک زبان استاندارد در این زمان تبدیل شد. همچنین با همت جان کولار و پاول شافریک مذعب پروتستان به عنوان یک مذهب غالبا ذهنی که نوعی مذهب اسکاتلندی چکی بود در بین مردم عمومیت یافت.

در سال 1848 شورش هایی علیه مجارها توسط اسلاو ها انجام شد. جنگ هایی با نیروهای اتریشی به راه افتاد و نهایتا ناسیونالیست های اسلواکی موفق شدند از امپراطوری هایسبورگ درخواتس استقلال داشته باشند.

در واخر قرن بیستم ناسیونالیست های اسلوامی به شکل فزاینده ای درخواست خود مختاری با جناح های چپ را داشتند. جنگ جهانی اول و تبعاتی که برای این کشور به همراه داشت باعث شد تا چک و اسلواکی خواهان استقلال و تشکیل کشوری مستقل شوند.

 تنها چند هفته قبل از پایان جنگ چکسلواکی موفق شد استقلال خود را از امپراطوری اتریش- مجارستان در سال 1918 اعلام کند و توماس گریگو ماسارایک را به عنوان اولین رئیس جمهور خود انتخاب کند.

هرچند جمهوری دموکراتیک چکسلواکی پایدار و موفق بود ولی بصورت عمده نتوانست تمامی نیازها و خواسته های اسلاو ها را براورده کند. با این حال به صورت متمرکز از پراگ اسلواکی ها به سمت صنعت، ، ساختن زیر ساخت های آموزشی، مذهب خاص خود، کشاورزی و … همت گذاشتند.

در این دوران یک رکود اقتصادی ناگهانی به وجود امد که ناشی از تصمیمات رهبران سیاسی و مذهبی یعنی اندره هینکا و یوزف تیسو برای به دست اوردن حاکمیت بود. هیتلر با دیدن این اوضاع آشفته فشار زیادی بر مجارستان و لهستان و اسلواکی وارد کرد تا خود را به آلمان تسلیم و یا از او حمایت کنند. در این شرایط اسلواکی تحت رهبری یوزف تیسو استقلال خود را در 14 مارش 1939 از چکسلواکی اعلام کرد.

پس از آن و تنها یک روز بعد این کشور مورد هجوم سرزمین های چک  قرار گرفت . در این بحران اسلواکی با آلمان هم پیمان شد و به لهستان حمله کرد و جنگ جهانی دوم آغاز شد.

با پیوستن به رژیم فاشیستی روحانی­ای به نام تیسو قدرت زیادی برای اسلواکی ایجاد کرد و به حمله علیه اتحاد جماهیر شوروی در سال 1941 کمک کرد. رژیم تیسو با تبعیت از قوانین نازی ها که علیه سامی ها بود، ده ها هزار نفر از یهودیان را با اشتغال اجباری و ازدواج اجباری وادار کرد و به اردوگاه های مرگ در لهستان فرستاد.

با این وجود هزاران یهودی توانستند با تحمل شکنجه و با شجاعت های مثال زدنی از زیر بار این قوانین جان سالم به در ببرند. بسیاری از نیروهای مسلح اسکاتلند در سال 1944 علیه تیسو قیام کردند و به حزب های زیر زمینی پیوستند و توسط دولت چکسولاکی به شدت حمایت شدند. این رویداد به عنوان قیام ملی اسلواکی یا SNP شناخته می شد و که به دنبال سرنگونی تیسو بودند.

این قیام توسط ده ها هزار سرباز آلمانی وفادار به تیسو سرکوب شد. سپس با اتحاد واشنگتن، اتحماد جماهیر شوروی و رومانی اسلواکی از دست تیسو آزاد شد. تیسو توسط نیروهای آمریکایی اسیر شد و به چکسلواکی تحویل داده شد و در سال 1947 به علت خیانت اعدام شد.

 بسیاری از جمعیت آلمانی اسلواکی همراه با هزاران مجارستانی پس از جنگ جهانی دوم با حکم هایی از کشور اخراج شدند.

با کودتای کمونیستی 1948 چکسلواکی به بلوک شرق پیوست. کمونیست ها صنعتی شدن را در سراسر اروپا تسریع کردند. در سال 1968 تحت رهبری الکساندر دوبچک اسلواکی آزادی مطبوعاتی، گفتار، سفر و فدراسیونی خود را در دوره ای موسوم به بهار اسلواکی اعلام کرد.

این اتفاق خیلی به مذاق شوروی خوش نیامد و مهاجم به اسلواکی را در پیمان ورشو کلید زد. دوبچک خیلی زود با یکی دیگر از اسلاو ها به نام گلاستو هاساک جایگزین شد. وی در دوران عادی سازی شرایط اسوالکی بر این کشور حکومت کرد.

رویداد هایی دراماتیک در سال 1989 مانند انتخابات لهستان، اعتراضات صلح آمزی مجارستان، سقوط دیوار برلین در آلمان در نوامبر همان سال خود را در چکسلواکی نشان داد. اعتراضات جمعی در براتیسلاوا، پراگ و سایر نقاط در سراسر کشور روز به روز باعث شد تا دولت بیشتر به چالش کشیده شود. کمونیست ها انقلاب مخملی را سامان دهی کردند.

اکنون یک فدراسیون دموکراتیک شکاف هایی که بین اقتدارگرایان و ملی گرایان در طول مدت های زیاد به وجود آمد را حکومت می کرد. در نتیجه در سال 1992 دولت ها چک و اسلواکی رای به جدا کردن خودان از انقلاب مخملی دادند و از هم جدا شدند.

در 1 ژانویه 1993 ایالت های نوین چک و اسلواکی متولد شدند. عوامل تاریخی و سیاسی و جغرافیایی در ابتدا مشکلات زیادی را برای این کشور به وجود آورد مانند اینکه اسلواکی در ابتدا برای ایجاد یک اقتصاد با ثبات و روابط با همسایگان خود با مشکلات زیادی مواجه شد.

اسلواکی با پشت سر گذاشتن این بحران اکنون یکی از کشورهای دارای اقتصاد قوی و پایدار است. این کشور در سال 2004 موفق شد تا به جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو بپیوندد و در ژانویه 2009 واحد پولی یورو را مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به عنوان واحد پول رسمی کشور معرفی کرد.

تعطیلات و جشنواره ها

به عنوان یک جامعه عمدتا کاتولیک در اسلواکی هم همراه با سایر روزهای سکولار تعطیلات عمده ای که مسیحیان دارند دیده می شود:

روز جمهوری اسلواکی : روز اول ژانویه که به عنوان روز طلاق انقلاب مخملی و تولد جمهوزی اسلواکی و همچنین به عنوان روز سال نو این روز جشن گرفته می شود. در این روز اغلب مردم به رقص و پایکوبی می پردازند، مغازه ها تعطیل می شود و پرچم کشور اسلواکی در همه جا بر افراشته می شود.

روز افیفانی (Ephiphany ): روز 6 ژانویه. روز جشن مسیحی ها بریا ورود سه پادشاه به Bethlehem است. در این روز نیز فروشگاه ها و بانک ها تعطیل هستند.

روز کارناول: روز بین روزهای افیفانی و اش (Ash). روزی است که کارناوال سنتی کاتولیک ها برگزار می شود. مردم روستاها با نوشیدن و رقص و آتش بازی به جشن و پایکوبی می پردازند.

 این کارناوال همانند روز فاشینگ (Fasching ) در آلمان و روز ماردی گراس ( Mardi Gras) در ایالات متحده جشن گرفته می شود. این کارناوال کاملا سنتی برگزار می شود و به همین دلیل عمدتا تعطیلی مغازه ها و عمومی دیده نمی شود.

روز عید پاک: یک روز بسیار مهم که بصورت چرخشی هر ساله برگزار می شود و دلیل آن هم این است که بر اساس تقویم قمری برنامه ریزی شده است. معمولا روز برگزاری این جشن در ماه های مارس و یا آوریل و در بین روزه ای جمعه خوب و عید پاک است.

اسلواکی های مذهبی به کلیساها و صومعه ها می روند و گاهی با پوشیدن لباس های سنتی خود این روز را گرامی می دارند. در کل اسلواکی رد این روز تخ مرغ های نقاشی شده ای به نام کراسلیس فروخته می شود.

 غذاهای سنتی مانند تخم مرغ و یا گوشت گوسفند در این روز و دور هم میل می شود. و اغلب مغازه ها و کسب و کار ها تعطیل است.

روز دوشنبه پاک: یک روز بعد از عید پاک برگزار می شود. در یان روز سنت های خاصی در اسلواکی برگزار می شود. به عقیده برخی این عقیده به دوران بت پرستی بر می گردد.

در یان روز مردم به خانه افرادی می روند که دختر دم بخت دارد و برای سلامتی و بچه دار شدن آنها دعا می کنند و در عوض مقداری شیرینی و شراب دریافت می کنند. در اسلواکی شرقی و غربی سنت پاشیدن اب به همدیگر دیده می شود.همچنین توزیع شیرینی و شربت و تعطیلات عمومی در همه جا وجود دارد.

روز مه : روز اول مه. این روز به عنوان روز کارگر و حقوق کار در اسلواکی جشن گرفته می شود. در این روز اکثر کسب و کار ها تعطیل می باشند.

روز پیروزی در برابر فاشیسم : روز 8 مه روی است که نازی های آلمانی شکست خوردند و به مناسبت آن در اسلواکی جشنی برگزار می شود و اغلب کسب و کارها تعطیل می شوند.

روز سنت کریل و متفیس: روز 5 جولای . روز رسیدن مسیحیان به موراویای بزرگ است که این روز به عنوان روزی مقدس در اسلواکی جشن گرفته می شود. این روز از تعطیلات عمومی اسلواکی است و اغلب کسب و کارها و مغازه ها تعطیل است.

روز قیام ملی اسلواکی: روز 29 اوت. زمانی که جمعیت انبوهی از مردم علیه رژیم تیسو در سال 1944 قیام کردند هر ساله به عنوان تجلیل و بزرگداشت از شهدای ان روز جشن گرفته می شود. در این روز نیز اغلب شرکت ها و بسیاری از مغازه ها تعطیل هستند.

روز قانون اساسی اسلواکی: روز 1 سپتامبر. در این روز قانونی اساسی کشور اسلواکی تدوین شده که مربوط به سال 1992 است. به همین مناسب این روز تعطیل و اکثر شرکت ها و مدارس تعطیل هستند.

روز بانوی هفت گناه: روز 15 سپتامبر. یک روز مقدس و به یاد ماندنی در بین کاتولیک های مقدس است که به یاد ویرجین ماری جشن گرفته می شود. در این روز اغلب مغازه ها و شرکت ها بنا به احترام به اکثریت کاتولیک تعطیل هستند.

تعطیلات و جشنواره ها اسلواکی

روز وینوبرانی (Vinobranie): معمولا در پایان ماه سپتامیر و اوایل اکتبر. در این روز ها جشن های محلی برگزار می شود که به دلیل برداشت محصول مانند شراب این جشن ها گرفته می شود. در این روز ها شهرها و شهرستان ها در سراسر اسلواکی به جشن می پردازند، دور هم جمع می شوند، نوشیدنی می خورند و به تعطیلات می پردازند.

روز آل سینت دی (All Saints Day) یا روز پرهیزگاران: روز 1 نوامبر. در این روز خانواده ها دسته جمعی به بازدید از مقبره اقوام خود می روند و با روشن کردن شمع یاد آنها را گرامی می دارند. پس از غروب خورشید تقریبا تمامی گورستان ها با نور های زیادی از شمع روشن است. در این روز اغلب رستوران ها و مغازه ها هم تعطیل می کنند و به این مراسم می پردازند و یا حداقل چند ساعتی در روز تعطیل هستند.

روز مبارزه برای آزادی و دموکراسی: روز 17 نوامبر. در این روز که مصادف با اعتراضات دانشجویان در سال 1939 علیه اشغالگری آلمان نازی و سرنگونی دولت کمونیست چکسلواکی برگزار شد مردم نیز با راهپیمایی و سخنرانی سیاسی و … یاد آنها را زنده نگه می دارند. بیشتر مغازه ها و رستوران ها در این روز تعطیل هستند.

روز سنت نیکلاس: روز 6 دسامبر. در این روز مردم در غالب فردی به نام سنت نیکولای با همراهی یک فرشته و شیطان نمادین از خانه هایی که کودک در آنها هست بازدید می کنند و طی ادابی تعیین می کنند که کدام کودک خوب و کدام بد است. به بچه های خوب شیرینی و شکلات می دهند و بچه های بد زغال و پیاز دریافت می کنند. این روز یک روز نمادین و فرهنگی است و اغلب مغازه ها و کسب و کارها در این روز باز هستند.

روز سنت لوسیا: 13 دسامبر. سنت لوسیا را به عنوان پادشاه خوبی ها و نور در ایالت های کاتولیک می شناسند در حالی که در اسلوونی به عنوان نماد جادوگری و بدبختی شناخته می شود. در این روز کارها و سنت های باز مزه ای در شهر انجام می شود. مثلا یکی از آنها این است که نام شش دختر و شش پسر را در دوازه برگه سفید می نویسند و یک برگه سفید هم در آنها قرار می دهند و از دختر ها و پسرها می خواهند تا کاغذی را بردارند. نام هرکس در آمد نام همسر آینده او است واگر سفید باشد به این مفهوم است که او تا همیشه تنها خواهد ماند. یک روز کاملا فرهنگی است و به همین دلیل شرکت ها و کسب و کارها به فعالیت خود ادامه می دهند.

کریسمس: 24 تا 26 دسامبر. برای مدت سه روز و سه شب جشن های کریسمس در اسلواکی برگزار می شود. در این روزها خانواده ها دور هم جمع می شوند و شام سنتی می خورند که معمولا غذاهای سنتی با شیر و عسل و سوپ به عنوان پیش غذا و ماهی کپور سرخ شده با سالاد سیب زمینی به عنوان غذای اصلی است. این ایام زمان جشن های خانوادگی است و به همین دلیل تقریبا شهر تعطیل است.

شب سال نو: 31 دسامبر. سال نو روز و شب دور هم جمع شدن خانواده ها و مهمانی و شادی و خوردن شامپاین .این جشن ها در تمامی شهر برگزار می شود و تقریبا می توان گفت یک جشن کلی در اروپا است. اما با این وجود، این روز جزئی از تعطیلات رسمی نیست و مغازه ها و کسب و کارها به سلیقه خود ممکن است باز و یا تعطیل باشند.

گروه های قومیتی در اسلواکی

هرچند اسلواکی را عمدتا اسلاو ها تشکیل می دهند و اکثر جمعیت کشور در دست اسلواکی ها است اما با این وجود در اسلواکی یک اقلیت مجارستانی هم زندگی می کنند که تقریبا 9.4 درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

عمده جمعیت مجارها در جنوب کشور اسلواکی و در نزدیکی مرز با کشور مجارستان و در منطقه پایین دانوب زندگی می کنند. در بخش شرقی کشور اما تعداد زیادی از رومی ها به همراه روسین ها و اوکراینی ها با هم زندگی می کنند. اقلیت های کوچک چکی، لهستانی و آلمانی نیز ممکن است در سراسر جمهوری اسلواکی دیده شوند.

مناطق مختلف اسلواکی

اسلواکی به 9 منطقه سیاسی تقسیم می شود اما در حوزه گردشگری و توریستی باید اسلواکی را عمدتا در سه قسمت تقسیم کرد:

اسلواکی غربی

این قسمت کشور اسلواکی شامل شهرهای مهمی همچون براتیسلاوا، نترا، تروناوا، ترنچین، توپوچیان و پوچوف است. هسته اصلی شهر نشینی اسلواکی را این مناطق تشکیل می دهند و بزرگترین شهر ها در این قسمت هستند بازدید از دانوب و دره های رودخانه ای و جنگل ها و تپه ها عمده مقاصد گردشگری در این قسمت هستند.

اسلواکی مرکزی

در این قسمت شهرهایی همچون زیلینا، بانسکا بایستریکا، توردوسین و راجک تاپلیک قرار دارند. منطقه کوهستانی کشور اسلواکی محسوب می شوند و از شهرهای کوچک و قرون وسطی ای و پارک های ملی پوشیده شده اند که همین اصلی ترین جاذبه های گردشگری این مناطق را تشکیل می دهد.

اسلواکی شرقی

در این قسیمت از کشور شهرهای کوشیتس، پوپراد، پریشاو و باردجو قرار دارند. این مناطق هم از جمله مناطق کوهستانی کشور محسوب می شوند که بیشتریت جنگل ها، مراتع کشاورزی و دشت های سرسبز در این منطقه قرار دارند. بسیاری از ثروتمندان شهر در این مناطق خانه های دوم خود را تاسیس کرده اند.

شهرهای اسلواکی

براتیسلاوا:

براتیسلاوا پایتخت جمهوری اسلواکی و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر مرکزی تاریخی دارد که بازسازی شده است و کلیساهای گوتیک، باروک و رنسانس، کاخ ها، خیابان های سنگ فر شده، محله های تپه ای باستانی، حوض ها و پارک های رودخانه ای و همچنین کافه ها و رستوران های دیدنی از مهم ترین جاذبه های این شهر هستند و اغلب آنها از روی قلعه شهر قابل دیدن می باشند.

بانسکا بایستریکا (Banská Bystrica )

یکی از مهم ترین شهرهای معدنی جهان و از مهم ترین شهرهای اقتصادی امپراطوری اتریس – مجارستان در این منطقه از اروپا است. این شهر همچنین یک شهر بسیار مهم از نظر فرهنگی برای کشور اسلواکی با یک میدان بسیار زیبا باز سازی شده است. از جمله دیدنی ها این شهر می توان به کلیساهای باستانی، قلعه ها، موزه ها و یادبود ملی صلیب سرخ اشاره کرد.

بانسکا استیاونیکا (Banská Štiavnica)

یکی از شهر های معروف قرون وسطی ای کشور اسلواکی است.

کوشیتس (Košice)

دومین شهر بزرگ و مهم اسلواکی و در شرق این کشور می باشد. این شهر خانه کلیسای گوتیک بسیار مهم اروپایی است. قدیمی ترین شهر انظامی اروپایی با مرکزی تاریخی و سرشار از قلعه ها و موزه های متعدد است.

نیترا (Nitra)

این شهر قدیمی ترین شهر اسلواکی است. شهری که دارای هسته ای دلپذیر، طبیعتی عالی با چشم انداز ها و جلوه های دیدنیو قلعه ای قابل توجه .

پریشاو (Prešov)

این شهر بهترین مثال برای معماری رنسانس در اسلواکی است. این شهر باستانی تعداد زیادی از کلیساها را در دل خود جای داده و به عنوان معدن نمک سولویاری شناخته می شود و موزه ای دیدنی دارد.

ترنچین (Trenčín)

یکی از جذاب ترین شهرهای اسلواکی با یک قلعه بسیار زیبا در بالای شعر و با مناظری تاریخی با چشم انداز های فوق العاده است. رودخانه وه و مناطق روستایی اطراف شهر هم دیدنی هستند.

ترناوا (Trnava)

شهری باستانی با تعداد زیادی از کلیساها و معماری شاخص باهوایی که به خوبی حفظ و نگهداری شده است.

زیلین (Žilina)

چهارمین شهر بزرگ اسلواکی با داشتن مرکزی تاریخی که به خوبی حفظ شده است. این شهر تحت تاثیر معماری آلمان ها است و موزه ای منحصر به فرد مخصوص فرهنگ و یافته های شهر مانند قلعه شهر دارد.

سایر مقاصد گردشگری و دیدنی اسلواکی

باردیجو (Bardejov)

شهری دارای آبگرم در شمال شرقی اسلواکی که آثار فرهنگی بسیار زیادی دارد. قدمت تاریخی مرکز این شهر به قرون وسطی بر میگردد و از سایت های میراث جهانی یونسکو می باشد.

بوجنیس (Bojnice)

یکی از قلعه های بسیار محبوب با بیشترین تعداد بازدید در اسلواکی است، که نمای داخلی بسیار خیره کننده ای دارد.

تاتراس بالایی(High Tatras)

بزرگترین پارک ملی کشور اسلواکی و مرکز بسیاری از ورزش های زمستانی و تفریحی است و تعداد زیادی مسیر برای پیاده روی دارد.

لووکا (Levoča)

یک مروارید با شکوه از قرون وسطی در منطقه اسپیس (Spiš) و اطراف دیوارهای شهر می باشد. در این سایت گردشگری مجتمعی مسکونی با نمای معماری رنسانسی، خانه های بربر ها، کلیساهای متعدد به همراه کلیسای سنت جیمز و بزرگترین خانه گوتیک چوبی جهان وجود دارد.

پیستانی (Piešťany)

معروف ترین شهر دارای آبگرم کشور اسلواکی

راجک تپلیس (Rajecké Teplice)

یک شهر دارای آبگرم بسیار دوست داشتنی و آرام که توسط پارک های ملی با شکوه Malá Fatra احاطه شده  است.

اسلواک کارست (Slovak Karst)

یک پارک ملی بسیار دیدنی که به دلیل وجود تعدادی از غارهای جذاب و گسترده و همچنین وجود یک میراث جهانی یونسکو در پارک شهرت فراوانی دارد.

پارک ملی پارادایز اسلواکی (Slovak Paradise National Park)

یک منطقه حفاظت شده بسیار زیبا با دره های عمیق و تپه های کوتاه و بلند و همچنین آبشارهای زیبا بر روی سنگ های آهکی دیدنی.

قلعه اسپیس (Spiš Castle)

یکی از بزرگترین قلعه های اروپا که از آثار جهانی یونسکو هم محسوب می شود.

اسپیسکا نوا وس (Spišská Nová Ves)

یک شهر قرون وسطی ای بسیار جذاب و دیدنی در شرق اسلواکی

ویکولینک (Vlkolínec)

یک روستای کوچک و سنتی کارپاتین (Carpathian ) در منطقه شمال مرکزی اسلواکی که از آثار ثبت شده در میزاث جهانی یونسکو هم می باشد.

کلیساهای چوبی اسلواک

مجموعه ای از کلیساهای قرن 16 و قرن 18 اسلواکی که به سبک های گوتیک کاتولیک تزئین شده است.  در این بین کلیساهای پروتستانی نیز وجود دارد. اغلب این کلیساهای کاتولیک و پروتستانی در شمال کشور و در مناطق Tvrdošín Kežmarok، Hervartov، Leštiny، Bodružal، Hronsek، Ruská Bystrá و Ladomirová قرار دارند.

سفر به اسلواکی

قوانین صدور ویزا برای اسلواکی

به عنوان یک کشور عضو شنگن تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شنگن می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به مدت 90 روز به این کشور مسافرت کرده و در این کشور به گشت و گذار بپردازند. این 90 روز بصورت متوالی نبوده و در مدت 180 روز کلا افرادی که در این حوزه زندگی و یا اقامت می کنند می توانند 90 روز را در اسلواکی سپری کنند.

به غیر از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو تجارت آزاد اروپا، شهروندان کشورها هم می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به مدت 90 روز در یک دوره 180 روزه در این کشور اقامت داشته و زندگی و گشت و گذار کنند.

این کشورها بصورت کلی عبارتند از: آلبانی، آندورا، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، استرالیا، باهاما، باربادوس، بوسنی و هرزگوین، برزیل، برونئی، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، کرواسی، دومینیکا، تیمور شرق، السالوادور، گرانادا، گواتمالا، هندوراس، هنگ کنگ ، اسرائیل، ژاپن، کیریباتی، ماکائو ، مالزی، جزایر مارشال، موریس، مکزیک، میکرونزی، مولدووا، موناکو، مونته نگرو، نیوزیلند، نیکاراگوئه، پالائو، پاناما، پاراگوئه، پرو، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادینها، ساموآ، سان مارینو، صربستان، سیشل، سنگاپور ، جزایر سلیمان، کره جنوبی، تایوان، تونگا، ترینیداد و توباگو، تووالو، امارات متحده عربی، ایالات متحده، اروگوئه، وانواتو، شهر واتیکان و ونزوئلا.

افراد سایر کشور هایی که نام آنها در لیست کشورهای بالا اورده نشده بود باید برای ورود و بازدید از کشور اسلواکی ویزا تهیه کنند.

پناهندگان شناخته شده از هر یک از کشورهای فوق به غیر از آلمان و مجارستان نیز می توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی و مجوز دولتی اسلواکی به مدت 90 روز در اسلواکی اقامت داشته باشند.

اسناد الزامی برای سفر به اسلواکی

برای همه متقاضیان ورود به کشور اسلواکی که از کشورهای عضو شنگن و اتحادیه اروپا هستند داشتن یک گذرنامه و یا کارت هویتی کفایت می کند. اما سایر کشورهای دیگر باید به همراه گذرنامه، ویزا و اسناد مسافرتی معتبر هم ارائه کنند تا بتوانند به مدت 90 روز و یا بیشتر بسته به نوع ویزا در کشور اسلواکی اقامت داشته باشند.

اگر یکی از شهروندان اعضا اتحادیه اروپا یا سوئیس قصد داشته باشد که بیش از سه ماه در کشور اسلواکی اقامت داشته باشد موظف است پس از ورود به این کشور ظرف مدت 10 روز این موضوع را به پلیس گردشگری خارجی اطلاع رسانی نماید. در این حالت و با تائید پلیس خارجی این فرد می تواند بیش از 90 روز و تحت شرایط مشخص در اسلواکی بماند.

پس از اینکه 90 روز اقامت افراد عضو اتحادیه اروپا و یا سوئیس در اسلواکی به اتمام رسید اگر خواهان ادامه اقامت هستند باید به وزارت کشور و یا کنسولگری خود برای تمدید اقامت اطلاع دهند.

مسافرت به اسلواکی از طریق هوایی و با هواپیما

بسیاری از گردشگرانی که به اسلواکی سفرمی کنند بصورت هوایی به این کشور وارد می شوند. این مسافران اغلب برای ورود به اسلواکی فرودگاه بریتاسلاوا موسوم به فرودگاه BTS یا Bratislava’s M. R. Štefánik Airport  را انتخاب می کنند.

فرودگاه BTS هر چند یک فرودگاه کوچک است اما فرودگاهی تاثیر گذار و مهم برای این کشور محسوب می شود و درست در شرق این کشور قرار دارد.

از این فرودگاه مرتبا و در زمان های 10 تا 20 دقیقه ای اتوبوس هایی به سمت مرکز شهر حرکت می کنند. فرودگاه استفانیک اسلواکی عمدتا توسط شرکت های هواپیمایی مشهوری مانند راین ایر (Ryanair) و همچنین شرکت هایی مانند شرکت هواپیمایی جمهوری چک (ČSA Czech Airlines)، فلای دبی (flydubai)، پوبدا (Pobeda)، ایرکایرو (Air Cairo)، ویز ایر (WizzAir ) و چندین پرواز فصلی که توسط شرکت اسمارت وینگ (SmartWings) برنامه ریزی می شود، سرویس دهی می شود.

فرودگاه کاشیس (Košice) یا KSC یکی دیگر از فرودگاه های مطرح کشور اسلواکی است که با پروازهای کشور های اتریش، هواپیمایی جمهوری چک ، ال او تی (LOT)، هواپیمایی ترکیه و ویز ایر سرویس دهی می شود.

دیگر فرودگاه های کشور اسلواکی فرودگاه پوپراد تاتری (Poprad-Tatry) و اسلایک (Sliač) موسوم به فرودگاه SLD هستند. هر چند این فرودگاه ها عمدتا برای پروازهای چارتر اختصاص داده شده اند.

با توجه به نزدیک بودن شهر بریتاسلاوا به نیمه غربی کشور از فرودگاه وین (Vienna) نیز معمولا برای ورود به کشور اسلواکی استفاده می شود. ضمن اینکه فرودگاه کراکو (Kraków) موسوم به KRK نیز می تواند انتخاب خوبی باشد بخصوص برای افرادی که قصد تماشا و بازدید از تاتراس را در اسلواکی مرکزی دارند.

مسافرت به اسلواکی با استفاده از قطار

در اسلواکی خطوط راه آهن بسیاری زیاد بین المللی وجود دارد که از سراسر کشور اسلواکی عبور می کند. به طور معمول خطوط ریلی مستقیمی نیز برای اتصال به شهر های مهم اسلواکی بدون نیاز به تغییر مسیر و یا ترن وجود دارد.

از سمت کشورهای اتریش، جمهوری چک، آلمان، مجارستان، لهستان و اکراین خطوط مستقیم ریلی به بسیاری از شهر های اسلواکی وجود دارد و می توانید در صورت نیاز به مسافرت از این کشورها به اسلواکی از یکی از این خطوط استفاده نمایید.

مسافرت به اسلواکی با استفاده از خودرو شخصی

کشور اسلواکی در مرکز اروپا واقع شده است و با توجه به این خصیصه مهم و موقعیت مرکزی که در اروپا دارد، این کشور با تمامی همسایگانش مسیرهای جاده ای بسیار خوبی دارد. به عنوان یک کشور عضو منطقه شنگن، کنترل مرزی با تمامی کشورهای همسایه به غیر از اوکراین که در مرز اتحادیه اروپا قرار دارد تقریبا برداشته شده و یا بسیار محدود است.

اما با این وجود در نظر داشته باشید که گاها در هنگام عبور از مرزهای جمهوری چک و یا اتریش با خودرو به سمت اسلواکی، ممکن است با بازرسی ها و ایستگاه ها اتفاقی مواجه شوید و پلیس ممکن است از شما درخواست مدارک و یا بازدید خودرو هم داشته باشد.

معمولا افرادی که اتریش را برای سفر زمینی خود با خودرو شخصی به اسلواکی انتخاب می کنند، معمولا با این اتفاق اگر مواجه شوند باید مدت زمان طولانی در انتظار باشند.

سفر به اسلواکی با اتوبوس

بدون تردید استفاده از اتوبوس برای سفر به کشور اسلواکی که کشوری محصور شده با خشکی است یک انتخاب مناسب و جایگزینی عالی برای استفاده از خدمات ریلی و یا سفر با خودرو شخصی می باشد.

خدمات حمل و نقل اتوبوس رانی در اسلواکی توسط چندین حامل بین المللی برجسته ارائه می شود. در این بین برخی از حامل های اتوبوس رانی هم وجود دارند که تنها خدمات خود را به مردم کشور اسلواکی در خاک این کشور ارائه می کنند.

معروف ترین و بزرگ ترین شرکت های حمل و نقل اتوبوس رانی که در کشور اسلواکی فعالیت می کنند عبارتند از :

یورو لاین (Eurolines)

یکی از جامع ترین شرکت های اتوبوس رانی در سراسر اروپا که تقریبا تمامی کشورهای بزرگ اروپا را سرویس دهی می کند. در اسلواکی شرکت اتوبوس رانی یورو لاین گاها تحت نام شرکت اسلواک لاین شناخته می شود.

رجیو جت (RegioJet)

یک شرکت حمل و نقل اتوبوسی داخلی مرتبط با خود کشور اسلواکی است که خدمات حمل و نقل مسافر از اسلواکی به کشورهای جمهوری چک، مجارستان، لهستان، اتریش، آلمان، ایتالیا، سوئیس، لوکزامبورگ، هلند، فرانسه، بلژیک، دانمارک، نروژ، سوئد و انگلستان را با قیمت های مقرون به صرفه و راحت ارائه می کند.

ال ای او اکسپرس (LEO Express)

یک شرکت اتوبوس رانی بزرگ مستقر در جمهوری چک که خدمات حمل و نقل مسافر به اسلواکی و از این کشور به کشورهای جمهوری چک، لهستان، اتریش، آلمان، ایتالیا، سوئیس و اوکراین را ارائه می کند.

پولسکی باس (PolskiBus)

شرکت خدمات حمل و نقل مسافربری اتوبوس رانی مربوط به کشور لهستان که خدمات حمل مسافر به اسلواکی و شهر براتیسلاوا را بصورت رفت و برگشت ارائه می کند. 

فلکسی باس (Flixbus)

یک شرکت اتوبوس رانی معتبر مربوط به کشور آلمان که خدمات حمل و نقل مسافر به شهرهای پراگ، کراکوف و وین، شهرهای آلمان، لهستان و اتریش را ارائه می دهد و بعد از آن به مکان هایی در اسلواکی خطوط خود را متصل می کند.

لوکس اکسپرس (Lux Express)

شرکت حمل و نقل اتوبوس رانی مربوط به کشور استونی است که حمل و نقل مسافر به کشورهای بالتیک و لهستان و اسلواکی را انجام می دهد.

اکو لاینز (Ecolines)

شرکت اتوبوس رانی مربوط به کشور لتونی است که مسیرهایی در کشور لهستان، کشورهای بالتیک و روسیه را با توقف در براتیسلاوا انجام می دهد.

اورنج ویز (Orangeways)

یک شرکت معتبر اتوبوس رانی مجارستانی است که کار اتصال و حمل و نقل مسافر بین چندین شهر در مجارستان؛ آلمان، جمهوری چک و براتیسلاوا در اسلواکی را انجام می دهد.

مسافرت به اسلواکی از طریق جمهوری چک

اسلواکی به عنوان متحد دیرین و نیمه ای از چکسلواکی سابق است که هنور هم ارتباط بین این کشور ها بسیار خوب است و راه ها و خدمات ریلی بین این کشور با جمهور چک بصورت متداول و عموما قابل اعتماد در حال اجرا می باشد.

قطارهای EC که توسط شرکت دراهی (České dráhy) جمهوری چک مدیریت می شوند، هر دو ساعت یک بار از پراگ و برنو به سمت براتیسلاوا و به سمت شرق کوشیس حرکت می کنند. همچنین قطار مستقیم شبانه ای به زیلین، بانسکا بایستریکا و زوولن (Zvolen) از این کشور هر شب حرکت دارد.

شهر های اولوموس، پاردوبیس و اوستراوا نیز بصورت مستقیم و غیر مستقیم با اتصالات راه آهن با شهرهای مختلف اسلواکی در ارتباط هستند.

یک بلیط معمولی یک طرفه از سمت پراگ به براتیسلاوا حدود 400 کرون و بین 400 تا 700 کرون برای سفر به کوشتیس قیمت دارد که اگر زودتر خرید شود معمولا با تخفیف فروخته می شود.

ضمن اینکه شرکت ریلی České dráhy معمولا بلیط هایی به عنوان اولین بلیط های اروپایی خود را با 20 درصد تخفیف به فروش می رساند. به این معنی که در زمان باز شدن بلیط ها، اگر خرید بلیط انجام شود 20 درصد تخفیف دارد.

همچنین اپراتورهای خصوصی ریلی ماند شرکت های لئو اکسپرس و ریجو جت خدمات حمل مسافر از پراگ، پاردوبیس، اولوموس و اوستراوا را به زیلین، پرشو و کوشیس ارائه می دهند و شرکت دیجو جت به غیر از این خدمات بین خطور پراگ، برنو و براتیسلاوا نیز خدمات حمل و نقل مسافر را انجام می دهد.

بلیط این شرکت ها را می توانید بصورت انلاین برای هر مسیر با قیمت بین 200 تا 300 کرون خریداری نمایید به شرط اینکه زودتر رزرو کرده باشید.

به غیر از این خطوط ریلی دو کشور اسلواکی و جمهوری چک با مسیر ها و جاده های زیادی با هم در ارتباط هستند که مهم ترین آنها بزرگراه D2 جمهوری چک است که به اسکاتلند هم راه دارد  و شهر های برنو را به براتیسلاوا اتصال می دهد.

رانندگانی که از این بزرگراه برای رسیدن از جمهوری چک به اسلواکی استفاده می کنند باید خدمات پرداخت عوارض را هم انجام دهند.

سفر به اسلواکی از اتریش

وین و براتیسلاوا نزدیکترین پایتخت دو کشور اروپایی به یکدیگر  هستند و در فاصله 55 کیلومتری هم واقع شده اند. ارتباطات بین دو کشور با خدمات ریلی توسط راه آهن دولتی کشور اتریش به نام ÖBB انجام می شود. هزینه بین شهرهای وین تا براتیسلاوا و برعکس حدود 16 یورو می باشد و بعد مسافت بین این دو شهر با قطار در حدود یک ساعت می باشد.

همچنین شرکت های اسلواک لاین و ریجیو جت نیز خدمات اتوبوس رانی بین دو کشور را با حدود هزینه 3 یورو انجام می دهد و مسیرهای اضافی تر را از چندین شهر دیگر بین اتریش و اسلواکی نیز پوشش دهی می کنند.

رودخانه دانوب نیز به دلیل اینکه از این دو کشور عبور می کند به عنوان یک راه ارتباطی بین دو کشور محسوب می شود و قایق های سریع و هایدوفول که توسط شرکت های اسلواک لود (Lod) و توئین سیتی لاینر (Twin City Liner) انجام می شود، نیز راه ارتباطی راحتی بین دو کشور است و وین و براتیسلاوا را به هم متصل می کند.

 زمان سفر با این قایق ها و یا کشتی های کوچک حدود یک ساعت و پنجاه دقیقه از وین به براتیسلاوا به طول می انجامد. قیمت این خط ارتباطی نیز معمولا در حدود 20 یورو از هر دو جهت می باشد.

اتوبان A6 اتریش نیز به بزرگراه D4 اسلواکی نیز در بیرون شهر براتیسلاوا اتصال داده شده، که خود به اتوبان D2 نیز که به سمت سایر ناطق شهر حرکت می کند نزدیک است.

تعدادی از جوامع و شهرهای اتریش نیز در فاصله کوتاهی از همتایان و شهرهای اسلواکی واقع شده اند و به راحتی می توان با پیاده روی به این شهر ها دسترسی داشت.

بهترین نمونه ای این شهر ها را می توان شهر انگرین (Angern an der March) نام برد که تنها بصورت پیاده و یا با یک زمان کوتاه قایق رانی از شهر زاهورسکا وس (Záhorská Ves) و اسکولوشوف (Schlosshof) فاصله دارد و به قسمت های مختلفی تقسیم می شوند.

سفر به اسلواکی از طریق مجارستان

مجارستان یکی از طولانی ترین خطوط مرزی را با اسلواکی دارد. این کشور با داشتن بیش از 677 کیلومتر خط مرزی مشترک با کشور اسلواکی توانسته با همسایه شمالی خود خطوط ارتباطی بسیار زیادی را برقرار کند.

دولت مجارستان خط ریلی توسعه یافته ای به نام آلملاسوتاک یا (MÁV (Magyar Államvasutak را برای ارتباط با کشور اسلواکی فراهم کرده، که هر دو ساعت یک بار از ایستگاه کلتی (Keleti) بوداپست به سمت براتیسلاوا حرکت می کند و زمان سفر به طور معمول حدود دو ساعت نیم به طول می انجامد.

هزینه این سفر حدود 5000 فورینت مجارستانی است و باید قبل از سوار شدن به قطار پرداخت شود. ضمن اینکه این قطار ها از شهرهای میسولک (Miskolc) تا لوچنگ (Lučenec) و کوشیتس (Košice) امتداد پیدا می کند.

در حال حاضر امکان چاپ آنلاین بلیط های بین المللی MÁV وجود ندارد به این معنی که مسافران باید بلیط خود را از دفاتر و یا ایستگاه های مخصوص بلیط فروشی تهیه کنند.

مجارستان هم به خوبی و از طریق شبکه های گسترده جاده ای با اسلواکی ارتباط داده شده است. بزرگراه M15 مجارستان به بزرگراه D2 اسلواکی در شمال براتیسلاوا اتصال داده شده است و بعد از آن به شمال غربی شهر موسوماجایروار (Mosonmagyaróvár) امتداد پیدا کرده است.

بزرگراه M15 همچنین در بین راه به اتوبان M1 هم راه دارد که از این راه لینک مستقیمی بین شهرهای بوداپست و جور (Győr) برقرار می کند. از بوداپست بزرگراه M2 به سمت بزرگراه شماره 2 تغییر مسیر می دهد و در مسیر خود به بزرگراه 66 اسلواکی در خط مریز این کشور پیوند می خورد و بعد از آن به روشنی و با خطی مستقیم به ژولن (Zvolen) و بانسکا بایستریکا امتداد پیدا می کند.

از میسکولک (Miskolc) و از طریق اتوبان شماره 3 می توان به اتوبان R4 اسلواکی رسید و از آنجا به کوشیک و پرشو رفت و آمد داشت.

بسیاری از شهرهای مجارستان و اسلواکی را البته می توان به پای پیاده طی کرد. برخی از این نمونه ها شامل شهر کوماروم (Komárom) می باشد که بواسطه یک پل ارتباطی دو شهر کوچک اسلواک یعنی کومارنو (Komárno) و پایتخت باستانی شهر استرگام (Esztergom) را به هم اتصال می دهد.

 همچنین با استفاده از پلی می توانید شهر کوچک دیگری در اسلواک را به نام استوروو (Štúrovo) را به شهر تپه ای سوموسکوجفالو (Somoskőújfalu) با یک پیاده روی کوتاه مدت از منطقه حاشیه ای اسلواکی به نام سیاتورسکا بوکووینکا (Šiatorská Bukovinka) به مدت 50 دقیقه اتصال دهید.

سفر به اسلواکی از لهستان

با توجه به وجود کوه های تاترا در میان مرز لهستان و اسلواکی توسعه ریلی بین این دو کشور خیلی امکان پذیر نیست. با این وجود شرکت ریلی دولتی لهستان به نام پی کی پی اینتر سیتی (PKP Intercity) قطار شبانه ای را از کراکوف به براتیسلاوا برنامه ریزی و اجرا می کند.

سایر اتصالات ریلی لهستان در قسمت جنوب غربی این کشور از طریق شهری در جمهوری چک به نام  برکلاو (Břeclav) انجام می شود که در مسیر خود به شهرهای اسلواکی خدمات رسانی می کنند.

علاوه بر این خط ارتباطی ریلی سیلزین (Silesian) در کولج اسلاسکی (Koleje Śląskie) خدمات ارتباطی بین شهر اسکی معروف لهستان به نام زواردون (Zwardoń) به زیلینا (Žilina) را ارائه می دهد، که مسیر حدودا 90 دقیقه است. در حال حاضر هیچ راه ارتباطی بین شرق لهستان و اسلواکی بصورت ریلی وجود ندارد.

راه دیگر مسافرت از لهستان به اسلواکی استفاده از خودرو شخصی است. بزرگراه S1 لهستان لینک ارتباطی بیلسکا بیالا (Bielsko-Biała) با بزرگراه شماره 12 اسلواکی به سمت کادکا (Čadca) است.

 جاده بین المللی DK7 از کراکو(Kraków)، روبکا زدورا (Rabka-Zdrój) و نووی تارگ (Nowy Targ) به بزرگراه اسلواکی شماره 59 ارتباط دارد، که به سمت شهرهای دولنی کوبین (Dolný Kubín) و روشومبروک (Ružomberok) امتداد دارد.

ضمن اینکه بزرگراه DK19 از Rzeszow نیز به بزرگراه شماره 21 به سمت اسویدنیک (Svidník)  و پرشو حرکت می کند

چند شهر دیگر لهستان نیز در فاصله قابل دسترسی به همتایان خود در اسلواکی قرار دارند. این جوامع عمدتا شامل محلات و مناطق حوزه در رودخانه ی پوئینکزنا زدروج (Piwniczna-Zdrój) از شهرستان منیشک ناد پوپرادوم (Mníšek nad Popradom) و شهر های اسکی معروف لهستان مانند زواردون (Zwardoń) از سمت شهر کوچک اسلواکی اسکالیت (Skalité) می باشد.

سفر به اسلواکی از سمت اکراین

سازمان دولتی ریلی لوکراین به نام Ukrzaliznytsia از سمت شهرستان اوژهورود (Uzhhorod) مسیرهای ریلی ارتباطی به برخی از شهر های اسلواکی دارد. حرکت این قطار ها به دلایلی مانند نیاز به بررسی مرزی مرزبان و بررسی های الکترونیکی به شکل محسوسی آهسته است و دلیل آن هم این است که تنها مرز اسلواکی با اوکراین شامل مرزهای شنگن نیست و عضو اتحادیه اروپا محسوب نمی شود.

به شدت توصیه می شود که اگر از اوکراین قصد سفر به اسلواکی را دارید ترجیحا از اتوبوس استفاده کنید. زیرا هم بازرسی ها سریع تر انجام می شود و هم اینکه ارزان تر و قابل اعتماد تر هستند و در ضمن سرعت حمل و نقل آنها به دلایل گفته شده بیشتر می شود.

بلیط های بین المللی برای اکراین و اسلواکی را نمی توانید هم برای قطار و هم برای اتوبوس بصورت انلاین خریداری کنید و باید حتما به باجه های مخصوص بلیط فروشی مراجعه نمایید.

با خودرو اگر تمایل به سفر دارید باید از بزرگراه P15 استفاده کنید، جایی که این بزرگراه به اسلواکی ختم می شود. این بزرگراه در خارج از مالی برزنی (Malyi Bereznyi) واقع شده است. راه دیگر این است که از اتوبان H13 استفاده کنید، جایی که شهرهای اوشهورود (Uzhhorod) را ویشن نمک (VyšnéNemecké) اتصال می دهد.

همیشه حتی وقتی با خودرو از اکراین به اسلواکی و یا برعکس سفر می کنید باید منتظر توقف و بازرسی در مرزها باشید.

تنها گذرکاه پیاده و یا دوچرخه سواری از اکراین به اسلواکی گذرگاه بین روستاهای مالی سلمنتسی (MaliSelmentsi) و ولک سلمنتس (Veľké Slemence) است که این گذرگاه تنها از ساعت 8 صبح تا 8 شب باز است.

به یاد داشته باشید که برای گذر از مرز اوکراین اسلواکی تمامی مسافران با هر نوع وسیله نقلیه و یا حتی پیاده باید گذرنامه و مدارک کافی و ویزا داشته باشند.

گشت و گذار داخلی در اسلواکی

گشت و گذار داخلی در اسلواکی با هواپیما

شرکت سی اس ای هواپیمایی چکسلواکی خدمات حمل و نقل هوایی داخلی کشور اسلواکی بین دو شهر براتیسلاوا و کوشیس را ارائه می دهد. اما با این وجود با توجه به هزینه و مسافت نه چندان زیاد بین شهر های مختف در اسلواکی و حتی این دو شهر به ندرت اتفاق می افتد که مردم داخلی از هواپیما برای حمل و نقل داخلی استفاده کنند، هرچند سریع ترین و راحت ترین راه ارتباطی داخلی است.

سفر داخلی در اسلواکی با قطار

سفر با قطار در بین شهر های داخلی اسلواکی بسیار معمول است و بسیاری از مردم این کشور برای رفت و آمد بین سایر شهر ها از این وسیله استفاده می کنند. قطار به عنوان وسیله حمل و نقل عمومی بسیار معمول و البته بسیار قابل اعتماد و مقرون به صرفه است هر چند تاخیر هم در این سیستم حمل و نقل وجود دارد.

شرکت حمل و نقل ریلی اسلواکی بصورت دولتی و در اختیار شرکت (Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK می باشد. این شرکا عمده ترافیک رفت و آمد ریلی در کشور اسلواکی را در اختیار دارد.

عمده مسیر های بین شهر های اصلی اسلواکی مانند زیلین، بانسکا بایستریکا، پوپراد و کوشیس در اختیار این شرکت دولتی است. با توجه به توسعه و گستره فعالیت شرکت ZSSK در سطح کشور اسلواکی، بدون تردید انتخاب این نوع قطارها یکی از بهترین گزینه ها برای سفر در اطراف و رفت و آمد بین شهر ها در اسلواکی است و به همین دلیل هم شهرت و اعتبار بالایی دارد.

ضمن اینکه بسیاری از بازدیدکنندگان از این کشور دارای وسیله نقلیه نیستند. اما با این وجود خدماتی که توسط شرکت ZSSK و ناوگان حمل و نقل آن در راه آهن اسلواکی ارائه می شود به نسبت همدیگر بسیار متفاوت است. به این صورت که برخی از قطار ها بسیار مدرن و پیشرفته هستند و برخی به وضوح سن و قدمت و کارکرد بالایی را نشان می دهند. این قطارها با رنگ های قرمز و سفید شناخته می شوند.

خدمات ریلی رایگان در اسلواکی

از سال 2014 با تصویب قوانین تمامی دانش آموزان و بازنشستگان می توانند از خدمات ریلی دولتی  شرکت ZSSK بصورت رایگان استفاده کنند و با توجه به قوانین اتحادیه اروپا مبنی بر عدم تبعیض در بین شهروندان اروپا این خدمات به تمامی مردمان عضو اتحادیه اروپا بصورت یکسان و رایگان ارائه می شود. البته در نظر داشته باشید که این خدمات تنها در قطار های کلاس دو ارائه می شود.

اما با این وجود چندین محدودیت در این طرح دیده شده است:

خدمات رایگان ریلی تنها در مورد تمامی قطارهای درجه دو شرکت ZSSK ارائه می شود و قطارهای داخلی دیگر مربوط به شرکت های ای سی (IC)، ریجیو جت (RegioJet)، ال ای او اکسپرس (LEO Express) و … نمی شود. البته شرکت های ای سی (EC) و اس سی (SC) نیز خدمات ریلی رایگان دارند اما قوانین متفاوتی دارد.

مسافرانی که شامل طرح رایگان می شوند باید شناسنامه و مدارک شناسایی خود را همیشه به همراه داشته باشند و در هنگام سوار شدن ارائه نمایند. این کار در اکثر ایستگاه های راه آهن انجام می شود. دانشجویانی هم که از افراد خارجی هستند و در دانشگاه های اسلواکی ثبت نام می کنند می توانند کارت دانشجویی خود را برای استفاده از این خدمات ارائه نمایند.

کودکان زیر 6 سال و افراد بالای 62 سال نیز بدون در نظر گرفتن ملیت آنها و حتی اگر عضو کشورهای غیر اتحادیه اروپایی باشند، می توانند بصورت رایگان از قطارها استفاده نمایند.

مسافرانی که شامل این شرایط نمی شوند باید قبل از سوار شدن به قطار هزینه و یا بلیط خود را ارائه نمایند. تعدا بلیط رایگان برای هر قطار محدود است و اگر این محدودیت به اتمام رسیده باشد باید یا با بلیط های با 50 درصد تخفیف سفر کنید و با منتظر قطار بعدی باشید.

سفر رایگان تنها در درون کشور اسلواکی معتبر است به این صورت که اگر با قطارهایی در خارج از اسلواکی وارد این کشور می شوید باید هزینه خود را برای آن پرداخت کرده. در این حالت می توانید در هنگام ورود به کشور اسلواکی در صورت دارا بودن شرایط در اولین ایستگاه پیاده شده و بلیط تهیه نمایید.

از سال 2011 شرکت ZSSK دیگر از امتیاز انحصاری برخوردار نیست و امتیاز برخی از مسیرها را بر عهده ندارد. از این رو فرصت برای سایر شرکت ها نیز برای رقابت با این شرکت فراهم شده است. شرکت های ریجیو جت خدمات مناسب و مقرون به صرفه ای را در شمال کشور اسلواکی در اختیار دارد که خدمات حمل و نقل مسافر در بین شهر های زیلین به شهر های روژومبروک (Ružomberok)، پاپرود (Poprad) و کوشیس (Košice) را بر عهده گرفته است.

خدمات ریلی شرکا ریجیو جن نیبت به شرکت دولتی ZSSK در برخی شرایط بسیار بهتر است. به عنوان مثال قطارهای این شرکت تا حدود زیادی مدرن تر و پیشرفه تر هستند. این قطارها بصورت مشخص با رنگ زرد دیده می شوند.

از دیگر شرکت های خصوصی کشور اسلواکی می توان به شرکت ال ای او اکسپرس اشاره کرد که خدمات خوبی بین شهرهای زیلین و کوشیس ارائه می دهد و در ادامه خدماتی هم به برخی از شهرهای جمهور چک انجام می دهد. قطارهای شرکت ال ای او اکسپرس همانند شرکا ریجیو جت مدن و پیشرفته است و قطارهای این شرکت با رنگ سیاه و طلایی قابل تشخیص هستند.

مسافران باید این نکته را به خاطر داشته باشند که در اسلواکی هیچ بلیط قطار مشترکی وجود ندارد زیرا شرکت های ZSSK به هماره ریجیو جت و ال ای او اکسپرس کاملا بصورت نهاد های مجزا فعالیت می کنند  و دفاتر و قوانین مخصوص به خود را دارند. به همین دلیل مسافران و بازدیدکنندگان باید در نظر داشته باشند که بلیط هر قطار بصورت مجزا فروخته می شود و در خرید خود باید نهایت دقت را داشته باشند.

دسته بندی قطارها

قطارهای مختلفی در اسلواکی فعالیت می کنند که هر کدام دسته بندی و خدمات متفاوتی دارند . این قطار ها عبارتند از:

(Osobný vlak (Os

قطارهای آهسته ای هستند که معمولا مرتبا در همه ایستگاه ها توقف دارند. در بین قطارهای یان شرکت ترکیبی از قطارهای مدرن و قدیمی دیده می شود.

(Regionalálny expres (REX

قطارهای داخلی و بین المللی که منطقه ای را به منطقه دیگر اتصال می دهند.

(Regionálny rýchlik (RR

قطارهای سریع داخلی با مسیرهای کوتاه تر بین المللی را ارائه می کنند.

(Rýchlik (R

قطارهای شبانه روزی و شبانه که بصورت منظم خدمات داخلی و بین المللی را ارائه می کنند.

(Express (Ex

قطارهای درجه بالا و با کیفیت داخلی و بین المللی بین المللی را ارائه می کنند.

(EuroNight (EN

قطارهای بین المللی شبانه که خدمات ریلی خارج از کشور را ارائه می دهند و به هیچ عنوان در داخل کشور توقف ندارند.

(EuroCity (EC

قطارهای بین المللی درجه بالا که با هزینه حدود 1 یورو اضافی تر خدمات خود را ارائه می کنند و از این قطارها برای بازدید از شهر های مختلف بین المللی نیز استفاده می شود.

(InterCity (IC

قطارهایی که خدمات ریلی داخلی را با سرعت و کیفیت بالا بین دو شهر براتیسلاوا و کوشیس ارائه می دهند و از خدمات دولتی استفاده نمی کنند.

(RegioJet (RJ

قطارهای داخلی و بین المللی که منحصرا توسط شرکت دیجیو جت اداره می شوند.

(LEO Express (LE

قطارهای داخلی و بین المللی که منحصرا توسط شرکت ال ای او اکسپرس اداره می شوند.

(SuperCity (SC

قطارهای سریع السیر پاندولینو که توسط شرکت České dráhy اداره می شوند.

 

بلیط قطار

در مقایسه با کشورهای اروپای غربی قیمت قطارها در اسلواکی نسبتا ارزان تر و رقابتی تر هستند. سه حامل اصلی ریلی کشور اسلواکی هم بلیط های داخلی و هم بلیط های خارجی خود را هم بصورت انلاین و هم بصورت  دفاتر و ایستگاه های مخصوص بلیط فروشی در ایستگاه های قطار به فروش می رسانند.

ایستگاه های کوچکتر که فقط توسط قطارهای داخلی و محلی مورد استفاده هستند، تنها بلیط های مربوط به قطارهای داخلی را به فروش می رسانند و حتی برخی از این ایستگاه ها تنها با پول نقد کار می کنند و کارت اعتباری هم قبول نمی کنند.

تمامی مسافران وبازدید کنندگان قبل از سوار شدن در هر یک از انواع قطارها  باید بلیط خود را از قبل ارائه نمایند. به طور معمول بلیط های قطار در اسلواکی حدود 1.50 یورو می باشد.

 معمولا افرادی هم به عنوان بلیط فروش هستند که اگر هیچ باجه و یا دفتر بلیط فروشی وجود نداشته باشد می توانید هم بلیط های داخلی و هم خارجی را از این افراد خریداری کنید که البته هزینه اضافی تری هم ندارد.

البته متولیان فروش بلیط قطار بلیط های بین المللی را به فروش نمی رسانند. این افراد تنها بلیط هایی را می فروشند که تا نزدیکی مرز اعتبار دارد و در صورت خرید از این افراد باید در هنگام خروج از کشور بلیط مجزا خریداری کنید. عموما این بلیط ها تا فاصله 40 کیلومتری مرز اعتبار دارند.

به استثنا برخی از ایستگاه های قطار در شهرهای بزرگ اغلب کارکنان ایستگاه های SSK نمی توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

 به همین دلیل برای اینکه مسافران و گردشگران خارجی به مشکل برخورد نکنند بهتر است همواره نام مقصد مورد نظر خود را به همراه تعداد مسافران، نوع کلاس قطار، نوع قطار و زمان مورد نظر خود برای مسافرت را در یادداشتی به همراه داشته باشند که به زبان مردم اسلواکی باشد و برای آنها قابل درک باشد.

در مقابل اغلب کارکنان شرکت های ریجیو جت و ال ای او اکسپرس به خوبی به زبان انگلیسی تسلط دارند.

شرکت راه آهن ZSSK برای مسافران خود تخفیف هایی را در نظر دارد. مسافران عادی می توانند به ایستگاه و یا گذرگاه کلاسیک ریل پلاس بروند و تنها با 35 یورو برای یک سال کارت سفر دریافت کنند. افراد بین 26 تا 60 سال نیز می توانند برای تمامی سفرهای با قطارهای درجه یک و درجه دو از 25 درصد تخفیف برخوردار باشند.

مسافران قطارهای Os و REX هم می توانند برای مسیرهای بالای کیلومتر از تخفیف   درصد بهره مند باشند به شرط اینکه زودتر بلیط خود را رزرو کنند. همچنین گروه هایی که نفر و یا بیشتر باشند برای سفر با قطارهای درجه یک و درجه دو می توانند 25 درصد تخفیف دریافت کنند.

افرادی که در روز تولدشان از قطارهای این شرکت ها استفاده می کنند می توانند با هزینه بلیط قطار درجه دو قطار درجه یک سوار شوند که البته برای این کار نیاز به کارت معتبر دارند.

ریجیو جت نیز تخفیف هایی را برای مسافران خود در نظر دارد. مشتریان خطوط ریلی ال ای او اکسپرس هم می توانند با جمع اوری بلیط های سفر خود از این شرکت هر از چند گاهی از تخفیف های خوبی بهره مند شوند.

سفر داخلی با دوچرخه در اسلواکی

هزینه کرایه دوچرخه در اسلواکی بسته بصورت معمول حدود 1.50 یورو است که البته بسته به بعد مسافت متفاوت خواهد بود. ضمن اینکه می توانید دوچرخه را با هزینه روزانه کرایه نمایید که هزینه آن 2.50 یورو است و از ایستگاه های قطار ZSSK باید بلیط آن را تهیه کنید.

تقریبا تمامی انواع قطارها در اسلواکی کار حمل و نقل دوچرخه را بدون محدودیت انجام می دهند البته به غیر از قطارهای IC و EC که در این نوع قطارها باید هزینه اضافی تر برای حمل دوچرخه پرداخت کنید و از قبل هم برای حمل دوچرخه بلیط رزرو کرده باشید. هرچند در برخی از این نوع قطارها کلا کار حمل دوچرخه انجام نمی شود.

متاسفانه در اسلواکی قطارهای زیر زمینی به ندرت دیده می شود و کم هستند و هنوز خطوط زیر زمینی در حال طراحی و ساخت هستند. ضمن اینکه بسیاری از کارمندان خطوط ریلی هنوز دوچرخه سواران را به عنوان یک مزاحم می بینند و هنوز این مشکل بصورت کامل حل نشده است.

در قطارهای ریجیو جت و ال ای او اکسپرس اما در نظر داشته باشید که متاسفانه ورود دوچرخه ممنوع است.

گشت و گذار داخلی در اسلواکی با اتوبوس

کشور اسلواکی مجموعه ای بسیار بزرگ و گسترده از اتوبوس رانی داخلی را دارد و در برخی از مسیرها خدمات اتوبوس رانی که ارائه می شود بسیار سریعتر و دقیق تر از انواع سیستم ریلی و قطارها هستند. ایستگاه های اتوبوس معمولا با نام autobusová stanica) AS) در نقشه های شهری و علامت های شهری شناخته می شوند.

شرکت اسلواک لاین (Slovak Lines) احتمالا بهترین و شناخته شده ترین شرکت ارائه دهنده خدمات اتوبوس رانی در اسلواکی می باشد. این شرکت شمار زیاید از شهر ها و جوامع کوچکتر را در داخل کشور پوشش دهی می کند درست همانند خدمات فوق العاده ای که به منطقه براتیسلاوا تا شعاع 35 کیلومتری این شهرستان ارائه می کند.

بلیط این اتوبوس ها را هم می توانید بصورت انلاین خریداری کنید و هم می توانید از خود راننده تهیه کنید.

سیستم حمل و نقل چکسلواکی ریجیو جت (RegioJet) دومین شرکت بزرگ ارائه دهنده خدمات ریلی در کشور اسلواکی است که خدمات حمل و نقل مسافر با اتوبوس را به شمار زیادی از مقاصد و جوامع اسلواکی ارائه می دهد.

بلیط این اتوبوس ها ار هم می توانید از مسئولین بلیط فروشی ریجیو جت در سراسر کشور تهیه کنید و یا می توانید بصورت انلاین  تهیه کنید که در صورت خرید انلاین می توانید بهترین صندلی را در نقطه مورد نظر خود رزرو کنید.

به غیر از این موارد شرکت های کوچکتر و البته با خدمات آهسته تری هم در سراسر کشور وجود دارند که خدمات این  اتوبوس ها بر اساس جدول منطقه ای و از سایت های CP و AMS Bus قابل دسترسی است و همچنین می توانید از همین سایت ها کار خرید بلیط را هم بصورت آنلاین انجام دهید.

وقتی با این شرکت های کوچکتر و آهسته تر سفر می کنید معمولا مسافران این اتوبوس ها بلیط را بصورت دستی از راننده خریداری می کنند.

برای این کار خیلی ساده باید در زمان سوار شدن در اتوبوس به راننده زن و یا مرد مقصد خود را بگویید و رسید دریافت کنید. رسید دریافتی شما در واقع شامل مبدا و مقصد و هزینه ای است که باید پرداخت کنید.

اکثرا پول و هزینه سفر را در این شرکت ها بصورت نقد پرداخت می کنند ولی در هر صورت بسیاری از این شرکت های کوچک هم وسیله ای را فراهم نموده اند تا شما بتوانید با انواع کارت های اعتباری هزینه اتوبوس و سفر خود را پرداخت نمایید.

اغلب این رانندگان به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند و اصلا شناختی در خصوص این زبان ندارند. به همین دلیل باید اگر نمی توانید نام مقصد خود را بیان کنید باید مقصد خود را بر روی کاغذ نوشته باشید.

 

گشت و گذار داخلی در کودوبا با اتومبیل شخصی

از سال 2017 نزدیک به 718 کیلومتر بزرگراه و اتوبان در سراسر کشور تعبیه شده است. دولتمردان اسلواکی با همت تلاش زیادی کردند تا با ارائه برنامه های رو به توسعه و بلند پروازانه بتوانند تمامی شهرهای اسلواکی را به یکدیگر از طریق اتوبان و بزرگراه اتصال دهند و امروزه شاهد آن هستیم که اغلب شهرها دارای دسترسی بسیار مناسبی به بزرگراه ها هستند. هر چند هنوز هم شکاف های زیادی در این شبکه جاده ای دیده می شود.

به همین دلیل انتظار می رود در جاده های باریک تر و کوچکتر با سرعت پایین تری رانندگی کنید. بیشتر جاده های اصلی بخصوص در اسلواکی غربی به خوبی تعمیر شده اند اما با این حال استانداردهای تعمیر و خوب بودن جاده ها هر چه به سمت پایین و به ویژه شرق کشور حرکت کنید، متفاوت می شود.

اتوبان ها با تابلوهای قرمز و سفید علامت گذاری شده اند و با علامت D لاتین و یک عدد مشخص می شوند. در اتوبان ها حداکثر سرعت 130 کیلومتر در ساعت در اطراف شهرها و بیرون شهرها و در مناطق شهری 90 کیلومتر در ساعت تعیین شده است.

در زیر اتوبان ها باید بزرگراه ها را قرار داد. بزرگراه ها نیز با تابلوهای سفید و قرمز علامت گذاری می شوند ولی در داخل این تابلو ها از حرف R لاتین و عدد استفاده می شود و به همین دلیل تا حدود زیادی با اتوبان ها شباهت دارند.

بزرگراه ها و یا جاده های با کلاس R هم حداکثر سرعت 130 کیلومتر در ساعت را در حومه شهر و 90 کیلومتر سرعت را در مناطق شهری تعیین می کنند.

دسته سوم جاده ها در کشور اسلواکی را جاده های درجه یک می نامند که با تابلوهای آبی و سفید و با یک یا دو عدد دیجیتالی علامت گذاری می شوند. جاده های درجه یک بخش زیادی از شبکه ارتباطی کشور اسلواکی را به خود اختصاص داده اند. محدوده سرعت در این جاده ها حداکثر 90 کیلومتر در حومه شهر و 50 کیلومتر در مناطق شهری تعیین شده است.

در نهایت باید به این جاده ها، جاده های درجه دو را اضافه کرد. این جاده ها هم هرچند با تابلو آبی و سفید مشخص و علامت گذاری شده اند ولی دارای 3 شماره دیجیتالی هستند. جاده های درجه دو عموما جاده های روستایی هستند. در نظر داشته باشید که بسیاری از این جاده های درجه دو در حومه شهر بصورت یک طرفه هستند.

برای استفاده از بزرگراه ها و یا اتوبان ها باید در اسلواکی یک کارت تهیه که به نام ویجت شناخته می شود.  این ویجت ها را می توانید بصورت الکترونیکی و یا انلاین از طریق اینترنت و یا از ایستگاه های خدماتی نزدیکی ورودی این اتوبان ها و بزرگراه ها خریداری نمایید.

ویجت های 10 یورویی برای 10 روز، 14 یورویی برای 30 روز و 50 یورویی برای 1 سال اعتبار دارند. نداشتن این کارت ها و تردد در بزرگراه های اسلواکی می تواند جریمه هایی تا 500 یورو را برای شما به همراه داشته باشد.

کامیون ها و وسایل نقلیه سنگین باید از طریق درگاه ها و دستگاه های الکترونیکی که در جاده ها تعبیه شده است هزینه های خود را پرداخت نمایند. معمولا این وسایل مجاز به رانندگی در جاده های درجه یک هستند.

اسلواکی یک کشور به شدت مقرراتی در خصوص مصرف الکل است و به هیچ عنوان حتی یک درصد هم نباید رانندگان تحت تاثیر الکل رانندگی کنند وگرنه به شدت جریمه خواهند شد.

 کمربند ایمنی حتی برای سرنشینان عقب هم الزامی است و کودکان 11 ساله و کوچکتر هم باید از صندلی مخصوص کودکان در خودرو استفاده کنند و در سمتی که صندلی کودک تعبیه شده است نباید کیسه هوا فعال باشد.

چراغ های هد لایت و یا مه شکن خودرو صرف نظر از شب و یا روز بودن باید همیشه روشن باشند پس همیشه آنها را روشن کنید. البته اگر خودرو شما به چراغ های روزانه مجهز است الزامی به روشن کردن این چراغ ها ندارید.

در طول زمستان برف و جاده های یخ زده یک موضوع کاملا طبیعی در کشور اسلواکی است به همین دلیل داشتن لاستیک های مخصوص زمستان الزامی است بخصوص در زمان های بارندگی برف و یا سرمای شدید. در برخی از جاده های کوچک تر و کوهستانی تر باید حتی به غیر از لاستیک های مخصوص زمستان خودرو به زنجیر چرخ نیز تجهیز شود.

استفاده از کلاه ایمنی برای راننده و سرنشین موتور سیکلت در همه جاده ها الزامی است و تفاوتی در اندازه و نوع موتور سیکلت نیست. عینک ایمنی نیز برای راننده موتور سیکلت های بالای 50 سی سی الزاما باید استفاده شود.

جرائم مربوط به نقض قوانین راهنمایی و رانندگی در کشور اسلواکی بسیار سنگین تر از همسایه خود یعنی اتریش در نظر گرفته می شود  بخصوص اگر این تخلف، سرعت غیر مجاز باشد.

متاسفانه خودروهایی که پلاک کشورهای غربی را دارند در اسلواکی به اندازه کافی توجه افسران پلیس را جلب می کند بنابراین مراقب باشید که اگر از این کشورها وارد اسلواکی می شوید بهانه ای به آنها بخصوص با نقض قوانین ندهید.

حضور پلیس در تمامی جاده ها به ویژه مسیر جاده های اصلی بصورت محسوس و نا محسوس زیاد دیدده می شود. بصورت کلی سعی کنید در مواقع زمستانی و یا روزهای با آب و هوای بد از رانندگی در جاده های کوهستانی و شمالی اسلواکی پرهیز کنید.

سبک رانندگی مردم اسلواکی به خصوص در قیاس با کشورهای اروپای غربی بسیار تهاجمی تر و غیر استانداردتر است. این موضوع می طلبد که مراقب رانندگی افرادی که از پشت سر به شما نزدیکی می شوند و یا قصد سبقت از شما را دارند باشید، بخصوص این موضوع در مناطق کوهستانی اهمیت بیشتری دارد.

اجاره خودرو در اسلواکی بسیار راحت، مفید و کارامد و تقریبا ارزان است. یعنی برای یک روز باید حدود 65 یورو هزینه کرایه خودرو بپردازید.

اگر قصد کشف و گشت و گذار در اسلواکی را داشته باشید و مسیرهای زیادی را نیاز باشد طی کنید کرایه خودرو بسیار به صرفه خواهد بود. برای رسیدن به مناطق دورتر که بخصوص اتوبوس و قطار هم بریا این مقاصد وجود ندارد داشتن خودرو یک نعمت است.

سفر با دوچرخه در کشور اسلواکی

استفاده از دوچرخه و سفر به مناطق مختلف با دوچرخه راهی عالی برای دیدن و لذت بردن از بیشتر مناطق کشور اسلواکی است. البته باید بسیار مراقب باشید.

 هرچند در جاده های کوچکتر و بخصوص درجه دو رانندگان با احتیاط و سرعت پایین تری رانندگی می کنند ولی رانندگان در جاده های بزرگتر و اتوبان ها معمولا خیلی توجهی به دوچرخه سواران نمی کنند.

در اسلواکی نقشه هایی به نام نقشه های سایکلوسرور (Cykloserver) در سایتی به همین نام یعنی Cykloserver.cz وجود دارد که به راحتی مسیر های دوچرخه سواری را با رنگ بنفش به خوبی برای علاقمندان مشخص کرده است.

دوچرخه سواران ممکن است در جاده های حاشیه ای و کوچکتر کشور اسلواکی از خرابی جاده ها رنجیده خاطر شوند. معمولا افرادی که دوست دارند با دوچرخه در این کشور گشت و گذار کنند بهتر است از تورهای دوچرخه ای استفاده کنند.

استفاده از کلاه ایمنی برای دوچرخه سواران بالای 15 سال که در جاده های کشور قصد دوچرخه سواری دارند و برای کودکان زیر 15 سال حتی در درون شهرها الزامی است.

دوچرخه سواران کوهستان به احتمال زیاد از جاده های مخصوص دوچرخه سواری کشور اسلواکی به نام MTB در مناطقی مانند میل کارپاتی (Malé Karpaty )،  ولکا فاترا (Veľká Fatra ) و استیاونیک ورچی (Štiavnické vrchy ) لذت فروانی خواهند برد.

اما دوچرخه سوارانی که تفریحی دوچرخه سواری می کنند باید از جاده های آسفالته  تفریحی استفاده کننده که کیفیت متفاوتی هم دارند.

 این جاده ها بصورت مجزا از خطوط جاده ای خودور ها مشخص شده اند و عمدتا در مناطق میل کارپاتی(Malé Karpaty ) ، لووسک ورسچی (Levočské vrchy ) و نیزک تاتری (Nízke Tatry )  وجود دارند و برخی از جاده های دامنه ای مانند دانوب (Danube ) ، موراوا (Morava ) و واه (Váh ) در کنار رودخانه ها تعبیه شده اند.

متاسفانه پارک ملی پارادایز اسلواکی (Slovak Paradise National Park ) فعالیت های دوچرخه سواران را در خود محدود کرده است.

 دوچرخه سواری در جاده خیلی لذتبخش و مورد علاقه مردم اسلواکی و مسافران است اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که بسیاری از جاده های ثانویه این کشور کیفیت بدی بخصوص برای دوچرخه سواری دارند. نباید به دنبال جاده هایی با آن کیفیت که در کشورهای اطراف کوه های آلپ برای دوچرخه سواری ساخته شده در این کشور باشید.

گشت و گذار در اسلواکی بصورت هیچ هایکینگ

هیچ هایکینگ که در اسلواکی به نام های استوپووانی (stopovanie)  یا آتو استوپ (autostop) هم در بین مردم معروف است بسیار در اسلواکی رایج است و شما هم می توانید در صورت تمایل به این نوع گردش در اسلواکی از ایستگاه های سوخت گیری مکان آنها را بپرسید. ضمنا استفاده از هیچ هایکینگ بسیار امن و مرسوم است.

با این حال در نظر داشته باشید که هیچ هایکینگ در اتوبان ها و بزرگراه ها بصورت کلی ممنوع است. ضمن اینکه این نکته را هم در نظر داشته باشید که قطارها و اتوبوس ها در اسلواکی برای غربی ها ارزان هستند. البته به غیر از مناطق روستایی که خدمات رسانی به این مناطق کمتر و هزینه ها بالا است.

ممکن است اگر به صورت هیچ هایکینگ سفر می کنید مدت زمان زیادی را مجبور به توقف و صبر باشید تا کسی شما را سوار کند. ضمن اینکه هیچ هایکینگ تنها زمانی توصیه می شود که این نوع سفر سرگرمی شما باشد و نه زمانی که به دنبال کم کردن هزینه ها و صرفه جویی در پول خود هستید.

راه دیگر این است که شما با مراجعه به برخی از وب سایت ها پیشنهاد های همسفری که برخی ارائه می دهند را قبول کنید.

بخصوص اگر قصد داشته باشید از بیرون اسلواکی به این کشور و یا درون اسلواکی به گردش بپردازید، افرادی هستند که در برخی از سایت ها برای پیدا کردن همسفری آگهی می دهند. یکی از بهترین این وب سایت ها،  وب سایت Autostop.sk  که بسیاری از مردم با آن کار می کنند.

گشت و گذار بصورت پیاده در اسلواکی

اسلواکی بهشت افراد علاقمند به پیاده روی است. به استثناء نواحی نسبتا هموار جنوبی بسیاری از سایر مناطق اسلواکی شامل صدها کیلومتر مسیر پیاده روی با مناظر خیره کننده و زیبا است. بخصوص اگر از طریق پارک های ملی این کشور و مسیرهای تعبیه شده در این پارک ها پیاده روی کنید. مردم اسلواکی ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با طبیعت دارند و طبیعت جزئی از زندگی آنها است.

در دوران کمونیستی که مهاجرت و مسافرت به خارج از مرزها به شدت محدود شد، پیاده روی به یکی از سرگرمی های اصلی مردم اسلواکی تبدیل شد.

تمامی بازدیدکنندگانی که از اسلواکی بازدید می کنند حداقل یک بار در زمان مسافرات خود پیاده روی در دل طبیعت این کشور را خواهند داشت و اغلب افرادی که مرتب به این کشور سفر می کنند پیاده روی در طبیعت از برنامه های همیشگی آنها است.

مردم محلی خیلی می توانند به شما در انتخاب بهترین مسیر پیاده روی محلی کمک کنند. مسیرهای پیاده روی دنباله دار در دل طبیعت اسلواکی بسیار خوب نگهداری می شوند.

 کیفیت و اثر گذاری سیستم راهنمایی و نشانه گذاری مسیر پیاده روی در کشور اسلواکی در اروپا و حتی شاید جهان بی نظیر و منحصر به فرد است.

مسیرهای پیاده روی دنباله دار در اسلواکی بی شمار هستند. پیاده روی در این مسیرها بسیار مناسب برای انواع سطح بدنسازی و زیبایی اندام است و بسیاری از این مسیرها مناظر فوق العاده ای هم دارد. هر مسیر پیاده روی در اسلواکی به خوبی با تابلو و نشانه های مختلف نشانه گذاری شده است.

نشانه گذاری مسیرهای پیاده روی در اسلواکی با استفاده از چهار رنگ اصلی قرمز، آبی، سبز و زرد انجام می شود. مسیر های طولانی تر و با شکوه تر معمولا با رنگ قرمز علامت گذاری می شوند.

یکی از این مسیرهای با علامت قرمز، مسیر دنباله دار قیام ملی اسلواکی نامیده می شود. این امکان برای شما وجود دارد که از شمالی ترین قسمت دوکلا (Dukla) که از مرز لهستان- اسلواکی عبور می کند، در طول 750 کیلومتر به سمت غرب و به طرف برادلو (Bradlo) در نزدیکی براتیسلاوا حرکت کنید.

در شهرها معمولا یک نوع نشانه گذاری را خواهید دید که با فلش های مختلف جهت های متفاوت را به شما نشان داده اند. در این تابلوها رنگ ها برای نشان دادن مسیر استفاده شده و مقدار میانگین پیاده روی برای رسیدن به مقاصد مختلف که معمولا نزدیکترین مقصد می باشد نیز در این تابلو ها مشخص شده است.

تمامی بازدیدکنندگان و توریست ها باید از این رنگ ها و تابلوها تبعیت کنند. در هر حدود 100 متر یک تابلو تعبیه شده است. این تابلو ها در ابعاد 10 در 10 به شکل مربع درست شده اند که دارای لبه های سفید رنگ بوده و سه بخش را نشان داده اند که مسیر اصلی با رنگ متفاوت در وسط مشخص شده است.

البته این امکان نیز وجود دارد که از ایستگاه های مشخص اقدام به تهیه نقشه پیاده روی بکنید و البته بسیار هم توصیه می شود که این کار را انجام دهید. این نقشه ها بر اساس نقشه های ارتش سابق اسلواکی تهیه شده است و دارای رزولیشن بسیار بالا و مقیاس 1 در 50000 یا 1 در 25000 می باشند.

اکثر کیوسک ها، روزنامه فروش ها، کتاب فروشی ها و برخی مغازه ها این نقشه ها را با قیمت بین 1.50 تا 2.50 یورو می فروشند.

این نقشه ها توسط سازمان گردشگری و هتل های اسلواکی تهیه شده و قابل اعتماد است. در این نقشه ها تمامی مسیرهای پیاده روی به خوبی مشخص و نشانه گذاری شده است و حتی زمان بندی دقیقی هم برای انواع مسیرها و مقاصد در آنها دیده می شود و استفاده از آنها بسیار ساده و کاربردی است.

حتی می توانید با یک برنامه ریزی دقیق از نقشه های انلاین و یا نرم افزارهای جی پی اس عالی که در سایت های Hiking.sk و Cykloserver.cz در دسترس است، نیز استفاده کنید.

 این نقشه های آنلاین حسن دیگری هم دارند و آن هم اینکه مسیر های دوچرخه سواری و حتی مسیرهای همسایه نزدیک اسلواکی یعنی جمهوری چک را هم به خوبی مشخص کرده اند.

در مناطق کوهستانی باید برای پیاده روی و کوه پیمایی اقدام به خرید بیمه بکنید. که این کار برای آسودگی خاطر شما ضروری است. خدمات اورژانس کوهستان توسط بیمه مسافراتی پوشش داده نمی شود و اگر اتفاق بیوفتد باید هزینه آن را آزاد محاسبه کنید.

هزینه خرید بیمه برای هر روز 0.50 یورو است و هم می توانید بصورت آنلاین و هم از مراکزی مانند هتل ها و یا کیوسک های امداد کوهستان این بیمه را خریداری نمایید.

زبان رسمی مردم اسلواکی

زبان رسمی و بسیار رایج و گسترده مردم اسلواکی، اسواک است. زبان اسلواکی توسط بیش از 5 میلیون نفر در دنیا استفاده می شود. اسلواکی ها به زبان خود بسیار افتخار می کنند و  به همین دلیل شاید حتی در براتیسلاوا به عنوان پایتخت پیشرفته این کشور کمتر علامت و یا نشانه ای را پیدا کنید که به زبان انگلیسی باشد.

البته هستند افرادی که به زبان انگلیسی بخصوص در مناطق گردشگری و توریستی صحبت می کنند. اغلب مردم این کشور بعد از دهه 1980 متولد شده اند و به همین دلیل اغلب تا حدودی زبان انگلیسی را آموخته اند و یا حداقل به زبان انگلیسی و یا آلمانی مسلط هستند. بخصوص در سمت مرز اتریش بیشتر مردم زبان آلمانی را تا حدودی می دانند.

زبان چک یک زبان بسیار مرتبط با زبان اسلواکی و نزدیک به آن است و به همین دلیل بیشتر مردم این زبان را می دانند. با وجود اینکه دو زبان اسلواکی و چکی مشابهت زیادی با هم دارند ولی اصطلاحات، گویش و واژگان این دو زبان با هم متفاوت است.

 

گشت و گذار در اسلواکی بصورت هیچ هایکینگ

هیچ هایکینگ که در اسلواکی به نام های استوپووانی (stopovanie)  یا آتو استوپ (autostop) هم در بین مردم معروف است بسیار در اسلواکی رایج است و شما هم می توانید در صورت تمایل به این نوع گردش در اسلواکی از ایستگاه های سوخت گیری مکان آنها را بپرسید. ضمنا استفاده از هیچ هایکینگ بسیار امن و مرسوم است.

با این حال در نظر داشته باشید که هیچ هایکینگ در اتوبان ها و بزرگراه ها بصورت کلی ممنوع است. ضمن اینکه این نکته را هم در نظر داشته باشید که قطارها و اتوبوس ها در اسلواکی برای غربی ها ارزان هستند. البته به غیر از مناطق روستایی که خدمات رسانی به این مناطق کمتر و هزینه ها بالا است.

ممکن است اگر به صورت هیچ هایکینگ سفر می کنید مدت زمان زیادی را مجبور به توقف و صبر باشید تا کسی شما را سوار کند. ضمن اینکه هیچ هایکینگ تنها زمانی توصیه می شود که این نوع سفر سرگرمی شما باشد و نه زمانی که به دنبال کم کردن هزینه ها و صرفه جویی در پول خود هستید.

راه دیگر این است که شما با مراجعه به برخی از وب سایت ها پیشنهاد های همسفری که برخی ارائه می دهند را قبول کنید.

بخصوص اگر قصد داشته باشید از بیرون اسلواکی به این کشور و یا درون اسلواکی به گردش بپردازید، افرادی هستند که در برخی از سایت ها برای پیدا کردن همسفری آگهی می دهند. یکی از بهترین این وب سایت ها،  وب سایت Autostop.sk  که بسیاری از مردم با آن کار می کنند.

گشت و گذار بصورت پیاده در اسلواکی

اسلواکی بهشت افراد علاقمند به پیاده روی است. به استثناء نواحی نسبتا هموار جنوبی بسیاری از سایر مناطق اسلواکی شامل صدها کیلومتر مسیر پیاده روی با مناظر خیره کننده و زیبا است. بخصوص اگر از طریق پارک های ملی این کشور و مسیرهای تعبیه شده در این پارک ها پیاده روی کنید. مردم اسلواکی ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با طبیعت دارند و طبیعت جزئی از زندگی آنها است.

در دوران کمونیستی که مهاجرت و مسافرت به خارج از مرزها به شدت محدود شد، پیاده روی به یکی از سرگرمی های اصلی مردم اسلواکی تبدیل شد.

تمامی بازدیدکنندگانی که از اسلواکی بازدید می کنند حداقل یک بار در زمان مسافرات خود پیاده روی در دل طبیعت این کشور را خواهند داشت و اغلب افرادی که مرتب به این کشور سفر می کنند پیاده روی در طبیعت از برنامه های همیشگی آنها است.

مردم محلی خیلی می توانند به شما در انتخاب بهترین مسیر پیاده روی محلی کمک کنند. مسیرهای پیاده روی دنباله دار در دل طبیعت اسلواکی بسیار خوب نگهداری می شوند.

 کیفیت و اثر گذاری سیستم راهنمایی و نشانه گذاری مسیر پیاده روی در کشور اسلواکی در اروپا و حتی شاید جهان بی نظیر و منحصر به فرد است.

مسیرهای پیاده روی دنباله دار در اسلواکی بی شمار هستند. پیاده روی در این مسیرها بسیار مناسب برای انواع سطح بدنسازی و زیبایی اندام است و بسیاری از این مسیرها مناظر فوق العاده ای هم دارد. هر مسیر پیاده روی در اسلواکی به خوبی با تابلو و نشانه های مختلف نشانه گذاری شده است.

نشانه گذاری مسیرهای پیاده روی در اسلواکی با استفاده از چهار رنگ اصلی قرمز، آبی، سبز و زرد انجام می شود. مسیر های طولانی تر و با شکوه تر معمولا با رنگ قرمز علامت گذاری می شوند.

یکی از این مسیرهای با علامت قرمز، مسیر دنباله دار قیام ملی اسلواکی نامیده می شود. این امکان برای شما وجود دارد که از شمالی ترین قسمت دوکلا (Dukla) که از مرز لهستان- اسلواکی عبور می کند، در طول 750 کیلومتر به سمت غرب و به طرف برادلو (Bradlo) در نزدیکی براتیسلاوا حرکت کنید.

در شهرها معمولا یک نوع نشانه گذاری را خواهید دید که با فلش های مختلف جهت های متفاوت را به شما نشان داده اند. در این تابلوها رنگ ها برای نشان دادن مسیر استفاده شده و مقدار میانگین پیاده روی برای رسیدن به مقاصد مختلف که معمولا نزدیکترین مقصد می باشد نیز در این تابلو ها مشخص شده است.

تمامی بازدیدکنندگان و توریست ها باید از این رنگ ها و تابلوها تبعیت کنند. در هر حدود 100 متر یک تابلو تعبیه شده است. این تابلو ها در ابعاد 10 در 10 به شکل مربع درست شده اند که دارای لبه های سفید رنگ بوده و سه بخش را نشان داده اند که مسیر اصلی با رنگ متفاوت در وسط مشخص شده است.

البته این امکان نیز وجود دارد که از ایستگاه های مشخص اقدام به تهیه نقشه پیاده روی بکنید و البته بسیار هم توصیه می شود که این کار را انجام دهید. این نقشه ها بر اساس نقشه های ارتش سابق اسلواکی تهیه شده است و دارای رزولیشن بسیار بالا و مقیاس 1 در 50000 یا 1 در 25000 می باشند.

اکثر کیوسک ها، روزنامه فروش ها، کتاب فروشی ها و برخی مغازه ها این نقشه ها را با قیمت بین 1.50 تا 2.50 یورو می فروشند.

این نقشه ها توسط سازمان گردشگری و هتل های اسلواکی تهیه شده و قابل اعتماد است. در این نقشه ها تمامی مسیرهای پیاده روی به خوبی مشخص و نشانه گذاری شده است و حتی زمان بندی دقیقی هم برای انواع مسیرها و مقاصد در آنها دیده می شود و استفاده از آنها بسیار ساده و کاربردی است.

حتی می توانید با یک برنامه ریزی دقیق از نقشه های انلاین و یا نرم افزارهای جی پی اس عالی که در سایت های Hiking.sk و Cykloserver.cz در دسترس است، نیز استفاده کنید.

 این نقشه های آنلاین حسن دیگری هم دارند و آن هم اینکه مسیر های دوچرخه سواری و حتی مسیرهای همسایه نزدیک اسلواکی یعنی جمهوری چک را هم به خوبی مشخص کرده اند.

در مناطق کوهستانی باید برای پیاده روی و کوه پیمایی اقدام به خرید بیمه بکنید. که این کار برای آسودگی خاطر شما ضروری است. خدمات اورژانس کوهستان توسط بیمه مسافراتی پوشش داده نمی شود و اگر اتفاق بیوفتد باید هزینه آن را آزاد محاسبه کنید.

هزینه خرید بیمه برای هر روز 0.50 یورو است و هم می توانید بصورت آنلاین و هم از مراکزی مانند هتل ها و یا کیوسک های امداد کوهستان این بیمه را خریداری نمایید.

زبان رسمی مردم اسلواکی

زبان رسمی و بسیار رایج و گسترده مردم اسلواکی، اسواک است. زبان اسلواکی توسط بیش از 5 میلیون نفر در دنیا استفاده می شود. اسلواکی ها به زبان خود بسیار افتخار می کنند و  به همین دلیل شاید حتی در براتیسلاوا به عنوان پایتخت پیشرفته این کشور کمتر علامت و یا نشانه ای را پیدا کنید که به زبان انگلیسی باشد.

البته هستند افرادی که به زبان انگلیسی بخصوص در مناطق گردشگری و توریستی صحبت می کنند. اغلب مردم این کشور بعد از دهه 1980 متولد شده اند و به همین دلیل اغلب تا حدودی زبان انگلیسی را آموخته اند و یا حداقل به زبان انگلیسی و یا آلمانی مسلط هستند. بخصوص در سمت مرز اتریش بیشتر مردم زبان آلمانی را تا حدودی می دانند.

زبان چک یک زبان بسیار مرتبط با زبان اسلواکی و نزدیک به آن است و به همین دلیل بیشتر مردم این زبان را می دانند. با وجود اینکه دو زبان اسلواکی و چکی مشابهت زیادی با هم دارند ولی اصطلاحات، گویش و واژگان این دو زبان با هم متفاوت است.

جاذبه های طبیعی کشور اسلواکی

به سادگی می توان کشور اسلواکی را گنجینه ارزشمندی از مناطق طبیعی دانست. بخش عمده ای از مناطق مرکزی و شمالی این کشور به علت وجود کوهستان کارپاتین (Carpathian Mountains) که از مناطق تاترا، فتا و بسکید تشکیل شده است بسیار ناهموار و کوهستانی هستند. در جنوب دانوبین لو لند (Danubian Lowland ) قرار دارد که سطوح هموارتر و بارور تر و سرسبزتری را در نزدیکی رود دانوب ایجاد کرده است.

اسلواکی خانه نه پارک ملی و تعداد بسیار زیادی از مناطق طبیعی حفاظت شده به منظور حفاظت از بخش های کوهستانی مناطق مختلف می باشد. گل سر سبد و جواهر درخسان پارک های ملی سیستمی اسلواکی پارک ملی تاتراس بالایی است. پارکی ناهموار و صخره ای با قله های بلند، دره های عمیق، دریاچه ها و جنگل های بسیار زیاد و زیبا که در مرز بین اسلواکی و لهستان واقع شده است.

این پارک خانه قله گراک به ارتفاع 2655 متر می باشد که بزرگترین قله کوهستانی کشور اسلواکی و مرکز اروپا است. در جنوب  پارک ملی تاتراس پایینی، پارک ملی مالا فاترا و بهشت اسلواکی و همچنین پارک ملی مورانسکا پلانینا که عمده مراکز طبیعی در مرکز اسلواکی را شامل می شوند، وجود دارند.

بسیاری از پارک های ملی اسلواکی در مرزهای این کشور واقع شده اند و مرز مشترکی بین اسلواکی با سایر کشور ها را ایجاد کرده اند و به پارک های ملی کشورهای دیگر پیوند خورده است. پارک ملی پاینینی در امتداد خود به مرز و کشور لهستان و پارک ملی پاینینسکی پیوند می خورد و هر دو پارک مناظر نفس گیر و حیرت انگیزی را با رودخانه دوناجک گورگ (Dunajec River Gorge) ایجاد می کنند.

در قسمت کاملا شرقی کشور پارک ملی پولونینی با پارک ملی اوژانسکی در اکراین پیوند خورده است و همین پارک نیز به پارک ملی Bieszczady در لهستان نیز پیوند خورده است.

 اسلواکی با اکراین قسمت هایی از ساحل جنگلی بسیار کهن و قدیمی را هم به اشتراک گذاشته اند که از آثار ثبت شده در لیست جهانی یونسکو است و یکی از آخرین و دست نخورده ترین مناطق قومیتی در اروپا می باشد.

بصورت جغرافیایی قسمت بزرگی از کشور را سنگ های آهکی تشکیل داده است که این موضوع باعث شده تا ترکیبی از چشمه ها و رودخانه های طبیعی فراوان که حاصل غارها و سوراخ های عظیم می باشد در این کشور بوجود بیاید.

شاید بهترین نمونه از این موارد را بتوان اسلواک کارست عنوان کرد که در آثار یونسکو نیز به ثبت رسیده است. یک منطقه کوهستانی که در جنوب شرقی کشور و در مرز اسلواکی مجارستان واقع شده است. این منطقه با دوازده غار عمیق شناخته می شود که غار دومیکا به عنوان شخص ترین آنها می باشد.

قلعه ها و سایر جاذبه های گردشگری اسلواکی

اسلواکی برای دوست داران تاریخ یکی از بهترین کشورها با داشتن بیشترین قلعه ها و کاخ ها در سراسر جهان می باشد که شامل خرابه های باقی مانده از برخی از باروها و قلعه ها تا سازه هایی است که به خوبی حفظ شده اند.

اگر از علاقمندان به آثار قرون وسطی هستید به دنبال این آثار زیاد نخواهید گشت. نمونه هایی بارز از آثار گوتیک، رنسانس و باروک را در شهرهای بزرگ و کوچک این کشور از جمله پایتخت خواهید یافت.

در کنار این معماری های حیرت انگیز می توانید نمونه های معماری چوبی و سنتی کشور اسلواکی را هم زیاد پیدا کنید  مانند انواع کلیساهای ساخته شده با چوب و یا محراب های چوبی منحصر به فرد در جهان.

در پایتخت، قلعه براتیسلاوا کاملا مشرف بر نمای شهر قرار گرفته است و کم یا زیاد، درست و یا غلط به عنوان نماد کشور اسلواکی شناخته می شود. ضمنا در پایتخت می توانید خرابه های قلعه دوین که قلعه مربوط به قرون وسطی و زمان مورواریان بوده است و در سال 1809 توسط ناپلئون نابوده شده را ببینید.

در شمال شرقی کشور قلعه ترنچین در بالای دشت رودخانه وه قرار دارد که ابتدا توسط اسلاو ها و بعدا توسط مجارها استفاده می شده است. در جنوب ترنچین  قلعه بوجنیس (Bojnice) قرار دارد که یک شاهکار معماری گوتیک و رنسانس است و قرن ها در حکومت مجارستان از آن استفاده می شده است.

قلعه دیگر مشهور اسلواکی قلعه بواتین در شهر زیلین است که از جمله شاهکارهای رنسانس محسوب می شود. همچنین در نزدیکی شهر زیلین قلعه استرنکو قرار دارد که در قبرستان در بالای رودخانه وه واقع شده است.

در شمال اسلواکی مرکزی قلعه اوراوا در روستای اوراوسکی پودزاموک قرار دارد که در ساخت فیلم مشهور 1932 نوسفراتو (Nosferatu ) که فیلم ترسناکی بود از این قلعه استفاده شد.

در بیرون کوشیس خرابه های قلعه اسپیش قرار دارد که با وجود خرابی و گذشت 800 سال از آن همچنان بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد. به غیر از این موارد می توانید فهرست جامع مراکز دیدنی و قلعه های فوق العاده اسلواکی را در وب سایت گردشگری این کشور مشاهده نمایید.

کارهایی که باید در اسلواکی انجام دهید

غار نوردی و غار پیمایی

با توجه به ساختار زمین شناسی فوق العاده کشور اسلواکی بالغ بر 2400 غار در سراسر کشور اسلواکی یافت شده و همچنان تا به امروز بر این تعداد افزوده می شود. به همین دلیل کشور اسلواکی را باید بهترین مکان برای اسپلانکینگ و یا غارنوردی در کل اروپا دانست.

بسیاری از این غارهای زیر زمینی به دلیل ساختاری که دارند به شدت محافظت می شوند و از مناطق محافظت شده ملی هستند و برخی از این غارها نیز در آثار جهانی یونسکو ثبت شده اند و عمده این غارها ولی برای بازدید عموم باز هستند.

برخی از غارهای برجسته کشو راسلواکی عبارتند از: غار عجیب و غربی دوبشینسکا (Dobšinská) که یک غار یخی فوق العاده دز پارک ملی پارادایز اسواکی است، غار اوچرینسکا آراگونیت (OchrinskaAragonite Cave)، غار گومباسک (Gombasek Cave ) و غار جاسووسکا (Jasovská Cave) در اسلواکی کارست، غار بلیانسکا (Belianska Cave) در تاترس بالایی، غار دمانووسکا (Demänovská Cave) معروف به غار آزادی در تاترس پایینی و غار دومیکا (Domica Cave).

تعداد این غارها بسیار زیاد و متنوع است و برای کشف همه این غارها باید به لیست غارهای کشور اسلواکی در سایت اداره اطلاعاتی غارهای اسلواکی مراجعه کنید و لیست تمامی غارها را دریافت نمایید.

ورزش های زمستانی در اسلواکی

مناطق تاتراس بالایی و تاتراس پایینی، پایننی و دونووالی بهترین مناطق برای اسکی و اسنوبرد هستند. بسیاری از گردشگران و مسافران داخلی کشور اسلواکی به همراه بسیاری از مسافرانی که از کشور های لهستان، اتریش، آلمان، چک و مجارستان وارد این کشور می شوند سفر به این مناطق اسلواکی را برای تفریح انتخاب می کنند و دلیل اصلی آنها قیمت های مقرون به صرفه و ارتفاع بالای این استراحتگاه های کوهستانی و برفی است.

برخی از معروف ترین و پر طرفدارترین استراحتگاه های اسکی در اسلواکی عبارتن از: جاسنا (Jasná)، تاترانسکا لومنیکا (Tatranská Lomnica)، روژومبروک (Ružomberok)، ولکا راسا (Velka Raca)، اوراویس (Oravice) و ژدیار (Ždiar). فهرست کامل این اقامتگاه ها و نواحی اسکی و اسنوبرد را می توانید در سایت گردشگری این کشور دریافت نمایید.

اسپاها و یا چشمه های آبگرم معدنی طبیعی

در کشور اسلواکی تعداد بسیار زیادی از چشمه های آبگرم معدنی طبیعی، سونا ها و پارک های آبی بی نظیر برای درمان و استفاده وجود دارد. تفاوتی ندارد چه موقعی از سال به این کشور سفر می کنید هم در زمستان و هم در تابستان از بسیاری از این چشمه ها و آبگرم ها می توانید استفاده کنید.

بهترین و معروف ترین و البته گران قیمت ترین چشمه آبگرم طبیعی که اغلب مسافران دوست دارند از آن استفاده کنند در اسلواکی چشمه آبگرمی در منطقه پیشتانی (Piešťany) است.

سایر چشمه های آبگرم معدنی طبیعی در مناطق ترنچیانکس تپلیس (Trenčianske Teplice)، راجک تپلیس (Rajecké Teplice)، باردجو (Bardejov)، دادینس (Dudince)، پودهاجسکا (Podhájska) واقع شده اند.

اگر چشمه های آبگرم طبیعی و سونا های طبیعی برای استفاده مسافران خیلی جذابیتی در شرایط عادی نداشته باشند مسافرانی که به دنبال سرگرمی و لذت بیشتر هستند می توانند پارک های آبی را در بشنووا (Bešeňová)، لیپتووسکی میکولاش (Liptovský Mikuláš)، پوپراد (Poprad)، تورچیانسک تپلیس (Turčianske Teplice)، اوراویس (Oravice)، سنس (Senec) و دونجسکا استرندا (DunajskáStreda) را  امتحان کنند.

به صورت فوق العاده ارزان تر و با آپشن های بیشتر می تواند استخرهای رو باز کلاسیک را انتخاب کنید که برخی از بهترین این استخرها عبارتند از استخر ولکی مدر (Veľký Meder) و شتیرووا (Štúrovo) .

 

فستیوال ها و جشنواره ها

در اواخر زمستان و اوایل بهار فستیوال فشینگی (Fašiangy) در سراسر کشور اسلواکی جشن گرفته می شود. در حومه کشور بخصوص در مناطقی که کار تولید شراب می کنند جشنواره ای به همین نام یعنی جشنواره شراب یا واینوبراین (vinobranie) در شهر برگزار می شود و زمان این جشن ها معمولا در اوایل پاییز و زمان برداشت محصول است.

بسیاری از مغازه ها و فروشگاه ها مدرن و به روز در سطح شهرهای مختلف در زمان برگزاری این جشنواره ها تعطیل می شوند و بازارهای سنتی در همه جا بر پا می شوند.

 در این بازارها انواع تولیدات محلی، هنرهای دست ساز و انواع مختلفی از خوراکی ها و نوشیدنی ها فروخته می شود. در شهر های بزرگتر یک بازار مشابه به نام بازار کریسمس در فصل دسامبر برپا می شود.

قطار بخار

افرادی که عشق قطار هستند و یا به تاریخ راه آهن علاقمند هستند و با دوست دارند یک روز مهیج را به همراه خانواده خود در اطراف شهر بصورت تاریخی سپری کنند می تواند از قطار بخار استفاده کنند.

کشور اسلواکی دارای تعدادی از راه آهن های از رده خارج شده است که زمانی از این راه آهن ها برای حمل چوب در سراسر کوهستان ها استفاده می شده است و امروزه برای حمل و نقل مسافران به مناطق جنگلی و دره ها و … استفاده می شود.

بهترین نمونه از این قطارها بدون تردید قطار بخار ČHŽ در نزدیکی شهر کوچک برنزو است.

کار کردن در اسلواکی

همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا، شهروندان این اتحادیه به راحتی و بدون نیاز به دریافت مجوز خاصی می توانند وارد کشور اسلواکی شده و در این کشور مشغول به کار شوند. بهترین وب سایت و محبوب ترین وب سایتی که می توانید از آن برای دریافت اطلاعات شغلی در کشور اسلواکی استفاده کنید وب سایت Profesia.sk می باشد.

از سال 2015  میانگین درآمد افرادی که در کشور اسلواکی مشغول به کار هستند بصورت ماهیانه حدود 880 یورو می باشد. بیشترین میزان حقوق در براتیسلاوا و مناطق اطراف این شهر پرداخت می شود.

متخصصین رشته های فناوری و اطلاعات و IT بالاترین درآمد را در کشور اسلواکی می توانند داشته باشند بصورتیکه اگر این افراد به عنوان حقوق بگیر در اسلواکی مشغول به کار شوند می توانند بالغ بر 2000 یورو در ماه دریافتی داشته باشند.

در سمت دیگر کارگان ساختمانی با درآمد 600 یورو در ماه و خدمتکاران رستروان ها با درآمد 400 یورو در ماه را می توان افرادی با درآمد پایین در جامعه برشمرد.

کارگران و یا افراد متقاضی خارج از اتحادیه اروپا که آینده شغلی خود را در اسلواکی جستجو می کنند برای کار در این کشور نیاز به دریافت مجوز و ویزا دارند. آموزش زبان انگلیسی به عنوان یکی از ابزارهای مهم ارتباطی و کاری و به عنوان زبان دوم امری حیاتی در این کشور برای کار محسوب می شود بخصوص اگر به دنبال شغلی مربوط به ترجمه و مترجمی هستید.

آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در کشور اسلواکی درآمد و محبوبیت زیادی دارد بخصوص برای کسانی که بصورت فریلنسر کار می کنند. برای این کار باید فریلنسرها مجوز تجاری خود را از مرکز تجاری اسلواکی دریافت نمایند. برای دریافت این مجوز باید به دپارتمان مترجمین اسلواکی مراجعه نمایید که در دفتر منطقه ای مجوز تجاری قرار دارد.

برای راه اندازی کسب و کار در اسلواکی مانند کار مترجمی باید یک سو پیشینه کیفری از کشور خودتان به همراه یک حساب بانگی در اسلواکی، یک قرار داد تنظیم شده در دفتر اسناد رسمی به همراه اجراه نامه و یا سند محل کار  و پرداخت هزینه های ثبتی را در دست داشته باشید.

در نظر داشته باشید که به غیر از شرایطی که شما برای کار در شرکت های بین المللی و چند ملیتی و یا همکاری برای شرکت های خاص که به زبان آلمانی و یا انگلیسی کار می کنند. دعوت شوید برای انجام کار در سایر سطوح کاری و یا شرکت ها باید حتما تا حدود زیادی به دانش زبان اسلواکی مسلط باشید که این دوره ها را البته می توانید در خود کشور اسلواکی هم دنبال کنید.

غذا خوردن در اسلواکی

غذای اصلی مردم اسلواکی به طور سنتی همان ناهار است. هرچند امروزه شامل تغییر در این رویه بوده و اغلب دیده می شود که در شهرهای بزرگ و پرمشغله مردم شام را به عنوان وعده غذایی اصلی خود شناخته اند و برای ناهار یک میان وعده ساده می خورند.

به غیر از برخی از استثنائاتی که برخی از رستوران ها برای خود تعریف کرده اند و یا در برخی از رستوران های بزرگ تر شاهد آن هستیم اغلب در رستوران ها الزامی برای پوشیدن لباس کادر و یا روپوش مخصوص دیده نمی شود و معمول نیست.

بعد از یک ورزش عالی، اسکی و یا پیاده روی با همان لباس های رسمی و ورزشی خود، خودتان را به یک رستوران در هر کجای شهر برسانید و با همان لباس غذاهای عالی که سزاوار آن هستید را سفارش دهید و اطمینان داشته باشید که برای میل کردن لذا در رستوران نیز الزامی به پوشش خاصی ندارید.

بصورت کلی هر آنچه که شما برای قدم زدن در شهر و یا برای استفاده در محل کار خود و یا ورزش خود انتخاب کرده اید را می توانید در رستوران ها نیز به تن داشته باشید. اصلا برای رفتن به رستوران نیازی به پوشش کت وشلوار، ژاکت و یا کفش رسمی ندارید. در تابستان حتی دیده می شود که بسیاری از توریست ها و مردم محلی حتی با شلوارک و صندل راحتی به رستوران و کافه ها می روند.

در هنگام استفاده از کافه و رستوران ها معمولا رسم بر این است که حدود 10 درصد از قیمت غذا به عنوان انعام در نظر گرفته شود. این انعام در هزینه غذا اضافه نشده است و چیزی به به قیمت اصلی غذا در فاکترو اضافه شده مالیات بر ارزش افزوده است و نه انعامی که بهتر است پرداخت کنید.

بهتر است انعام را بسته به قیمت غذا محاسبه و این مبلغ را به خود خدمتکاران بدهید و بهتر است قبل از خروج از پشت میز غذا باشد.

البته در نظر داشته باشید که پرداخت انعام اصلا الزامی نیست و اگر از خدمات رستوران راضی نبودید می توانید این انعام را پرداخت نکنید. اطمینان داشته باشید در این صورت مبنا عدم رضایت شما خواهد بود و بی احترامی محسوب نمی شود.

نکته دیگر که باید در خصوص آن بدانید این است که پرداخت انعام در رستوران شایع است ولی در کافه ها، کلوپ ها و یا سایر مراکز خیلی مرسوم نیست.

شایان ذکر است که در رستوران های درجه یک و لوکس معمولا رسم بر این نیست که خدمتکاران میز را به شما نشان دهند و این خود شما هستید که باید میزی را به سلیقه خودتان انتخاب کنید، پشت آن بنشینید و منتظر باشید که خدمتکار به سراغ شما بیاید و منو را در اختیار شما قرار داده و سفارش شما را دریافت کند.

 

غذاهای سنتی محلی اسلواکی

غذاهای اسلواکی عمدتا دستورالعمل های ساده و دلپذیری دارد. بصورت سنتی و تاریخی آنچه را که امروزه غذای سنتی مردم اسلواکی می دانیم. در اصل ریشه در تاریخ مردم روستاهای شمالی کشور اسلواکی دارد جایی که مردم عمده درآمد خودشان را از پرورش گوسفند و کارهای کشاورزی دارند و جایی که در غذاهای آنها بیشتر از ادویه از گیاهان تازه استفاده می شود.

به همین دلیل غذای غالب در این کشور غذاهای گوشتی مانند گوشت دودی، چنیر، سیب زمینی و آرد می باشد. اما با این حال این نوع خوراک حتمی نیست و تغییرات زیادی در نحوه طبخ غذا در مناطق مختلف وجود دارد که گاهی ممکن است در جایی نوعی از طبخ غذا بیشتر دیده شود.

از آنجا که هیچ نوع ادویه قوی و یا مواد تشکیل دهنده عجیب و غریب و نگهدارنده ها در غذای مردم اسلواکی دیده نمی شود و عمدتا از محصولات کشاورزی بومی و محلی بصورت ایمن استفاده می شود خوردن غذای این مردم بسیار توصیه می شود و مقوی است.

برخی از غذاها ذاتا مربوط به کشور اسلواکی هستند و دخل و تصرفی در آنها دیده نمی شود در حالی که برخی دیگر تحت تاثیر غذاهای سایر ملل و مناطق دیگر قرار گرفته اند. پنیر، گوشت خوک و مرغ و در برخی مناطق گوشت گوساله و گوسفند و یا جانواران شکاری به همراه سیب زمینی و انواع دیگر مخلفات پخته در غذای اسلاو ها دیده می شود.

ضمن اینکه به دلیل نبود دریا و اقیانوس در اطراف کشور اسلواکی و به دلیل محصور شدن این کشور در یک ناحیه خشک معمولا غذاهای دریایی در این کشور مانند ماهی و میگو بسیار محدود است.

 اما با این حال ماهی قزل آلا در این کشور شهرت و محبوبیت زیادی دارد. کپور معمولا در جشن هایی مانند کریسمس پخته می شود. سوپ ها نیز به عنوان یک نوع غذای عالی در اسلواکی طرفداران زیادی دارد که هم بصورت یک وعده غذایی مجزا و هم به عنوان پیش غذا سرو می شوند.

برایندزو هالوشکی (Bryndzové halušky) غذای ملی مردم اسلواکی است. این غذا با پودینگ میوه، سیب زمینی، پنیر، گوشت گوسفند غنی شده و با تکه ای کوپک از بیکن و یا گوشت خوک پخته می شود و به عنوان وعده غذایی منحصر به فرد، اشتها آور و بسیار لذیذ در این کشور شناخته می شود.

در نظر داشته باشید که حتی اگر این غذا به عنوان یک غذای غیر گوشتی در منو گیاهخواران درج شده باشد، باز هم با این حال بیکن که از گوشت است را در داخل خود دارد. بنابراین اگر گیاهخوار هستید حتما هالوشکی را بدون بیکن و گوشت درخواست کنید.

هالوشکی را در بسیاری از رستوران ها می توانید به راحتی پیدا کنید ولی کیفیت آنها قطعا متفاوت خواهد بود. رستوران های محلی اسلواکی معمولا بهترین مکان برای خوردن این غذا هستند.

در مناطق شمالی بازدیدکنندگان معمولا برای خوردن هالوشکی به رستواران های معروفی همچون سالاش برای خوردن این غذا مراجعه می کنند. گاهی اوقات هالوشکی با پنیر دودی درست می شود که البته این پنیر بر روی غذا قرار داده می شود.

نوع دیگری از غذای محلی و ملی نیز وجود دارد که به نام استراپاچکی (trapačky) شناخته می شود و معمولا با ترشی قارچ سرو می شود.

البته به غیر از هلوشکی و استراپاچکی انواع دیگری از غذاهای محلی و سنتی در این کشور وجود دارند که شامل موارد نرم و تکه تکه شده برندیزا (bryndza)، غذاهای مختلفی که با گوشت گوسفند آماده می شوند، پارنیسا (parenica) که نوعی رولت پنیر است،کورباچیکی (korbáčiky) که در اسلواکی به معنی موی بافته شده است و در این غذا به غذایی اطلاق می شود که در نوعی پارچه مویی شکل آماده می شود.

بسیاری از غذاهای اسلواکی در خودشان از پنیر استفاده کرده اند. این پنیرها از پنیرهای سنتی اسلواکی هستند و در اغلب فروشگاه ها و سوپر مارکت ها فروخته می شوند هرچند بسیاری از آنها کیفیت اصلی و واقعی را ندارند و به آن خوبی پنیرهای محلی نیستند.

بسیاری دیگر از غذاهای کشور اسلواکی را باید بصورت منطقه ای طبقه بندی کرد که البته با کمی تغییر و تبدیل در سایر کشورهای اروپای مرکزی هم نمونه های این نوع غذاها را می توانید پیدا کنید.

برخی از این نمونه ها عبارتند از کاپوستنیکا (kapustnica) که نوعی سوپ طعم دار با کلم است و با ادویه های کمیابی درست می شود که تنها در مناطق اسلواکی یافت می شود.

 معمولا این غذا را در روز کریسمس می خورند هر چند در طول سال هم در رستوران ها موجود است. بسته به نوع سفارش شما می تواند این غذا با گوشت دودی و یا قارچ خشک شده هم درست شود.

پیروهی (Pirohy) نوعی پودینگ میوه ای بزرگ شبیه پودینگ های لهستانی مشهور به پایروجی (pierogi ) است و به صورت گسترده و در همه کشور به خوبی یافت می شود.

این غذا بسته به سلیقه افراد یا می تواند ترش باشد و یا شیرین. این غذا با انواع پنیر، گوشت و برخی از میوه ها و مربا آنها درست می شود. نوع رایج و محبوب این غذا برایندزو پیروهی (bryndzové pirohy) است که با گوشت گوسفند درست می شود.

گلاش یا گلوش (Guláš) یک غذای منطقه ای دیگر در اسلواکی است که با گوشت گاز، پیاز، سبزیجات تازه و سیب زمینی سرخ شده درست می شود و با ادویه جات مخصوص و ترشی سرو می شود. این غذا بسیار دلچسب و خوشمزه است.

گلاس به عنوان میراث آشپزی اسلاوها شناخته می شود و به عنوان یک سوپ با نان و یا با خورش و پودینگ میوه سرو می شود.

 در زمان جشنواره ها و جشن ها بعضا در کنار خیابان و در دیگ های بزرگ این غذا آماده می شود. در رستوران ها پخت این غذا با گوشت گوساله قیمت بالاتری دارد و معتبرتر است.

گونه های دیگری از گلاش هم وجود دارد که در اصل شباهت زیادی به این نوع گلاش دارد و انها هم شهرت دارند. یکی از این گلاش ها سگدینسکی گلاش(Segedinský guláš ) است که با کلم پخته می شود و کاملا قابل تشخیص است. به یاد داشته باشید که گلاش غذایی کاملا تند است.

به غیر از کاپوستنیکا (kapustnica) و گلاش (guláš) که به عنوان غذاهای اصلی هستند یک سوپ دیگر نیز در کشور اسلواکی به عنوان اشتها آور و خوشمزه شناخته می شود که عبارت است از پولیوکی (polievky ) .

هوبوآ پولیوکا (Hubová polievka) سوپ روز کریسمس در اغلب نقاط کشور است که به همراه برخی دیگر از سوپ های پخته شده با لوبیا و یا جوانه لوبیا سرو می شود. در رستوران ها مرسوم ترین سوپ ها عبارتند از کوراسیا پولیوکا (kuracia polievka) نوعی سوپ مرغ، هاوادزیا پولیوکا (hovädziapolievka) سوپ گوساله، کریمووآ کسناچکا (krémová cesnačka) سوپ سیر چرب و پاراداجکوآ پولیوکا (paradajková polievka) سوپ گوجه فرنگی می باشد.

برخی از رستوران ها سوپ های خاص دیگری نیز دارند که با نوعی کیک مخصوص و بدون گوشت مرغ و یا گوساله پخته می شود و به بوچنیکو (bochniku) معروف است و می تواند تجربه خوشمزه و جالبی برای شما باشد.

غذاهای سنتی محلی اسلواکی

یک نمونه ساده از غذاهای خیابانی اسلواکی که به وفور یافت می شود را می توان لوکشه (lokše) نامید. لوشکه نوعی پنکیک سیب زمینی است که با انواع مختلفی از چاشنی ها میل می شود.

 از بهترین چاشنی های لوشکه می توان به روغن اردک، خشخاش، مربا و یا عصاره گوشت اشاره کرد. لوشکه را بخصوص در قسمت اسلواکی غربی می توانید به راحتی در رستوران ها هم پیدا کنید.

لانگوش (Langoš) یک غذای مجارستانی محبوب در اسلواکی است که با یک نان بزرگ سرخ شده پهن و سیر، نعناع، پنیر، سس کچاپ یا سس مایونز بر روی آنها درست می شود و معمولا در خیابان ها ی مرکزی و یا گوشه کنار خیابان ها و یا برخی از فروشگاه ها فروخته می شود.

نمونه محلی همبرگر آمریکایی که به جای گوشت گوشفند در آن از گوشت مرغ و یا عمدتا خوک استفاده می شود نیز در اسلواکی وجود دارد که به نام سیگانسکا پچینکا (cigánska pečienka) شناخته می شود و معمولا خیلی ساده سیگانسکا نامیده می شود.

اگر از جمله بازدیدکنندگانی هستید که به غذاهای شیرین علاقه دارید در شهرهای اسپا مانند پیشتانی (Piešťany) به راحتی می توانید کیسوک های اغذیه فروشی را پیدا کنید که اسپا وافرز (spa wafers) می فروشند. معمولا وافرزها در دو ظرف با سایز بسیار کم با انواع چاشنی های مختلف طبخ می شود. شما اگر به دنبال نوع شیرین تر آن هستید  وافرز شکلاتی و یا فندقی سفارش دهید.

نوع دیگری از غذاها که ارزش امتحان کردن را دارد پاپریکاس (paprikas) است. پاپریکاس گوشت مرغ مخلوط شده با ادویه پاپریکا به همراه پودینگ مخصوص است. ریزین (rezeň) که تقریبا همان شنیسل است، چرنوهورسکی ریزین (čiernohorsky rezeň) شنیسل مرغ با پودینگ گوجه به جای استفاده از کره است و سوئیچکووآ نا اسموتان (sviečková na smotane) فیله گوشت گاو در سس گیاهی با پودینگ مخصوص نوع دیگری از انواع متنوع غذاهای سنتی در اسلواکی هستند.

در برخی از روستاهای قدیمی کشور اسلواکی یک رسم و سنت دیرینه وجود دارد که با نام زابیجاچکا (zabíjačka) شناخته می شود .

در این رویداد یک خوک کشته می شود و تمامی قسمت های آن در این رویداد جالب استفاده می شود مانند کباب کردن گوشت آن برای خوردن.

این سنت و یا جشن یک جشن تاریخی است که شما هم احتمالا در اسلواکی امروزی خواهید یافت. اگر این شانس را داشتید که این تجربه را از نزدیک مشاهده کنید سعی کنید سوسیس گوشت خانگی این مناطق را که بصورت خانگی درست می شود را حتما پیدا کنید و تجربه کنید.

نوع دیگری غذای خانگی در این مناطق غذای هوروکا (hurka) است که از گوشت خوک و گوشت جگر خوک درست می شود، یا کراواونیکی (krvavnicky) که غذایی شبیه هورکا است ولی با خون خوک درست می شود.

از دیگر غذاهای محلی تلچنکا (tlačenka) نام دارد که با گوشت سرد شده مخلوط و برخی از سبزیجات  بصورت همبرگر درست و به همراه سرکه و پیاز میل می شود. این غذا را می توانید در سوپر مارکت ها هم پیدا کنید. ضمن اینکه در این فروشگاه ها انواع مختلف سوسیس و گوشت دودی هم فروخته می شود.

یک تکه پنیر ورقه شده مخصوص که بصورت فرانسوی سرخ شده باشد و با سالاد با هم میل شود نیز نوع دیگری از غذاهای معمول در اسلواکی است. این نوع غذا در بیشتر رستوران ها سرو می شود و ارزش امتحان کردن دارد. بخصوص اگر با پنیرهایدودی محلی درست شده باشد. یکی از انواع این پنیرها هرملین (hermelin) نام دارد. البته این غذا از غذاهای گوشتی محسوب نمی شود.

شیرینی های کشور اسلواکی

به عنوان دسر می توانید به فروشگاه های شیرینی فروشی اسلواکی معروف به کوکرارن (cukráreň) مراجعه کنید. هر چند در برخی از کافه ها و رستوران ها هم برخی از انواع شیرینی ها مخصوص اسلواکی را خواهید یافت اما شیرینی فروشی های این کشور و یا کوکرارن ها معمولا انواع متنوعی از شیرینی، کیک، نوشیدنی های گرم و سرد و بستنی ها را به فروش می رسانند.

با توجه به میراث تاریخی مشترک بین کشورهای این حوزه در امپراطوری اتریش- مجارستان اسلاید های کیک و یا انواع شیرینی که در این کشورها می بینید مشابهت زیادی با هم دارند و به نوعی از یک خانواده هستند و به همین دلیل زمانی که به اتریش و یا جمهوری چک هم سفر کنید غلب همین نوع شیرینی ها را خواهید دید.

انتخاب شیرینی در اسلواکی متنوع است و اغلب در پشت ویترین های مختلف انواع آنها نمایش داده می شود. بنابراین باید از آن نوعی که دوست دارید سفارش دهید. شاید انتخاب شما کرمس (krémeš) باشد، نوعی شیرینی کوچک و ضخیم که با کیک و وانیل و یک لایه کرم و یا شکلات درست می شود. یا ممکن است ورترنیک (veterník) را انتخاب کنید که نوعی شیرینی بزرگ با کرم کارامل می باشد.

کشور اسلواکی انواع مختلفی از مغازه های شیرینی پزی دارد مانند انواع شیرینی پزی ها و یا کلوچه پزی ها که همگی را به عنوان بیکر و یا مغازه بیکری می نامند. سعی کنید نمونه هایی را انتخب کنید که با دانه های خشخاش و یا با پنیرهای محلی درست شده اند. شترولدا (Štrúdla) و زاوین (závin) دو نوع مشهور آنها هستند.

پسر عموی دوست داشتنی نمونه اتریشی شیرینی استرودل (strudel) اسلواکی نیز شهرت و محبوبیت زیادی دارد.

ضمنا می توانید شیرینی سنتی زابلکووی زاوین (jablkový závin) را امتحان کنید و یا نمونه دوست داشتنی تر آن را که با دانه خشخاش و گیلاس ترش درست می شود را میل کنید.

برای تجربه یک شیرینی معطر می توانید به سراغ پاگاچ (pagáč) بروید یک پاستری پوف کرده با یک تکه کوپک از گوشت ترد شده خوک. نان محلی اسلواکی فوق العاده است اما در نظر داشته باشید که انواع مختلفی از این نان وجود دارد که معمولا بر روی آنها زیره پاشیده می شود.

استند ها و غرفه های متفاوت در گوشه و کنار شهر های مختلف اسلواکی که کار فروش شیرینی را انجام می دهند بسیار معمول است که با سس ها و یا مخلفات خاص خود این شیرینی ها را تزئین می کنند.

اگر قصد دارید که شیرینی را از سوپر مارکت ها خرید کنید به یاد داشته باشید که بهترین نمونه این شیرینی ها عبارتند از تاترانکی (Tatranky) و یا هورالکی (Horalky) که هر دو از برند های معروف ویفری هستند که با فندق  و لایه ای نازک از شکلات پوشانده شده اند.

غذاهای گیاهی در کشور اسلواکی

برای گیاه خواران تنوع غذایی زیادی در کشور اسلواکی بخصوص در شهرهای بزرگ وجود ندارد. هرچند با توجه به نوع شهر ها این موضوع را باید در نظر گرفت و در برخی از شهرها ممکن است انتخاباتی محدود موجود باشد.

معمولا سبزیجات را مردم اسلواکی به عنوان غذای جانبی مصرف می کنند و عمدتا بصورت خام و یا سالاد می خورند.

در نظر داشته باشید که حتی اگر در منو برخی از رستوران ها واژه سبزیجاتی در جلو برخی از غذاها نوشته شده باشد و یا به عنوان غذای سبزیجاتی نوشته شده باشد این بدان معنی است که غذای مورد نظر مقدار کمتری گوشت دارد و یا در آن سبزیجات استفاده شده است. حتی برخی از غذاهای کاملا گیاهی هم باز با روغن های حیوانی درست می شوند.

بصورت کلی شاید بتوان غذای وایگراژانی سایر سو شانکو (Vyprážaný syr so šunkou) را یک نمونه از غذاهای گیاهی کشور اسلواکی نامید. این غذا با پنیر سرخ شده و سالاد درست می شود ولی باز هم ممکن است ژامبون گوشت در آن استفاده شده باشد. این غذا تقریبا در همه رستوران های شهری دیده می شود.

گیاهخواران می توانند انتخابات متنوعی در حوزه برخی از غذاها مانند غذاهای شیرین، پودینگ های میوه ای، مرباها و یا شکلات ها، نودل های شیرین با انواع مغز بادام و یا پنیرهای دانه خشخاشی را داشته باشند.

اما اگر باز هم به دنبال غذای دیگری هستید بهتر است ب دنبال یک رستوران ایتالیایی باشید و از پیتزا سبزیجات آن سفارش دهید. رستوران های ایتالیایی معمولا در اغلب شهرهای بزرگ و کوچک و به وفور یافت می شوند.

 

نوشیدنی در اسلواکی

نوشیدن مشروبات الکلی در اسلواکی درست همانند کشورهای چک، لهستان و مجارستان و سایر همتایان خود در اطراف کشور جزئی از فرهنگ مردم اسلواکی می باشد. آنها تقریبا در تمامی مراسم و اجتماعات خود مشروبات را سرو می کنند.

با این وجود مردم محلی بیشتر ترجیح می دهند که آب آشامیدنی در شرایط عادی بنوشند ولی در زمانی که قصد نوشیدن دارند از مشروبات ناب و اصل محلی خود استفاده می کنند که باعث مستی زیاد می شود بنابراین مراقب محدودیت های خود باشید.

در نظر داشته باشید که بسیاری از نوشیدنی های محلی کشور اسلواکی بسیار قوی تر و تاثیر گذارتر از آن چیزی است که بازدید کنندگان معمولی استفاده می کنند. ضمن اینکه بطری نوشیدنی های این کشور هم نسبت به استاندارد های اروپای غربی و یا شمال آمریکا بزرگتر است.

الکل به نسبت بسیاری از کشور ها از جمله اروپای غربی، شرق آسیا و ایالات متحده در این کشور ارزان تر است. برای فروش الکل و نوشیدنی الکلی مغازه های خاصی وجود ندارد و این نوع نوشیدنی ها را تقریبا در هر مغازه سوپر مارکتی محلی و یا فروشگاه های مواد غذایی و… می توانید پیدا کنید.

سن قانونی نوشیدن در اسلواکی 18 سال است. بنابراین اگر 18 سال یا بیشتر دارید می توانید از نظر قانونی و بدون محدودیت در این کشور نوشیدنی الکلی مصرف کنید. با این حال توصیه می شود بازدیدکنندگان در انتخاب و میزان مصرف نوشیدنی خود دقت کنند.

نوشیدنی های غیر الکلی

البته هیچ نیازی به نگرانی نیست. در اسلواکی در کنار نوشابه های الکلی انواع نوشیدنی دیگر غیر الکلی نیز وجود دارد. برای نوشیدن یک نوشابه غیر الکلی محلی فوق العاده نوشیدن وینا (Vinea) را فراموش نکنید که یک نوشیدنی بسیار مقوی غیر الکلی است و با انگور قرمز و سفید تهیه شده و گاز دار هم نیست.

کافولا (Kofola) یک نوشیدنی ایمن و بدون الکل دیگر و بسیار شبیه کولا است که از کشور چک و از زمان چکسلواکی شهرت داشته و در میان مردم محلی بسیار محبوب است. این نوشیدنی هم بصورت قوطی و هم بصورت شیشه ای موجود است.

اسلواکی را باید یکی از معدود کشورهایی دانست که نوشابه های کافی کولا و پپپسی در آن خیلی شهرت نداشته و اصلا محبوب نیستند.

آب آشامیدنی موجود در کشور اسلواکی یکی از بهترین آب های موجود در دنیا است. آب این کشور معدنی است و سرشار از مواد مورد نیاز برای سلامتی بدن که بسیاری از امراض گوارشی مانند سوزش معده، مشکلات هضم و … را درمان می کند و بسته به نوع ماده معدنی که در آب وجود دارد می تواند اثرات شگفت انگیزی بر روی سلامت فرد داشته باشد.

بسیاری از مارک های آب معدنی را می توانید از فروشگاه ها و سوپر مارکت ها به راحتی خریداری نمایید. از جمله معروف ترین برند های آب معدنی کشور اسلواکی می توان به بودیش (Budiš)، میتیکا (Mitická)، اسلاتینا (Slatina)، راجس (Rajec)، دوبرا وودا (Dobrá Voda)، زلاتا استادنا (Zlatá studňa) و موتونی (Mattoni) اشاره کرد.

البته سایر آب معدنی های دیگر نیز در این کشور کیفیت خوبی دارند با این تفاوت که این شرکت ها آب را بصورت مستقیم از چشمه ها و آب معدنی های طبیعی در کشور پر می کنند و دخل و تصرفی در آنها برای بالا بردن کیفیت ندارند.

اصل بودن و طبیعی بودن آب های معدنی در این کشور و اینکه این آب از کدام نوع ماده معدنی سرشار باشد و یا کدام چشمه و منبع آب معدنی پر شده باشد طعم آب ها متفاوت است. به همین دلیل توصیه می شود که اگر طعم آبی را دوست نداشتید، مرتبه بعدی از برند تجاری متفاوتی را خریداری نمایید.

ضمن اینکه شما می توانید در کشور اسلواکی آب معدنی های خاص را با طعم های مختلف از جمله تمشک، مهیتو و … هم خریداری نمایید.

بسته به سلیقه شما آب های اسپارکینگ و یا دارای مخلوط های متنوع هم وجود دارد و اگر نوع خاصی از آن را مد نظر دارید باید به دنبال آن بگردید. میزان کربناته و قلیایی بودن آب با استفاده از برچسب هایی بر روی بطری آب مشخص می شود.

برچسب های تیره و آبی معمولا برای نشان دادن میزان کربناته بودن آب هستند، برچسب سبز میزان معدنی و قلیایی بودن را مشخص می کند و برچسب های سفید و صورتی و آبی نیز هر کدام برای تعیین نوع آب معدنی و مواد معدنی درون آن استفاده می شوند.

آب های کشور اسلواکی تماما بصورت محلی و درون کشوری تهیه می شوند و آب بصورت بین المللی و با ارم های خارجی در این کشور دیده نمی شود.

در زمان سفارش غذا در رستوارن این موضوع را در نظر بگیرید که به عنوان یک پیشکش و یا پیش غذا ارائه آب به مشتریان در رستوران ها معمول نیست و اگر نیاز به آب دارید باید یک بطری آب معدنی سفارش دهید و هزینه آن را پرداخت نمایید.

در میان همه نوشیدنی های گرمی که در اسلواکی مصرف می شود نوشیدنی کاوا (káva) که همان قهوه است بیشترین طرفدار را دارد. این نوشیدنی اغلب هر چند در مراکز شهر های بزرگ فروخته می شود ولی در بسیاری از کافه ها موجود است.

معمولا قهوه به سه حال در این کشور مصرف و سرو می شود. یا بصورت اسپرسو است و یا بصورت قهوه معمولی در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ و یا بصورت قهوه کرم دار است که لایه ای از کرم بر روی آن قرار می گیرد.

کاپوچینو نیز در این کشور معمول است. قهوه معمولا با شکر، شیر و کرم سفارش داده می شود و بسته به نوع سلیقه خودتان باید یکی را سفارش دهید.

نوع دیگر نوشیدنی های گرم مورد پسند در اسلواکی شکلات داغ است. این نوشیدنی بخصوص در زمستان زیاد سرو می شود.

کیسوک ها و یا مغازه های چای فروشی (چای خانه) هم در شهر های بزرگ زیاد دیده می شوند. این چای خانه ها که با اقتباس از چای خانه های کشورهای شرقی ساخته شده است مکانی عالی با طراحی های فوق العاده برای گذراندن زمانی در زیر سایه و نوشیدن انواع چای های مرسوم مانند چای سیاه، سبز، سفید و یا حتی آب میوه و چای میوه می باشد.

در بسیاری از این چای خانه ها همانند کشورهای شرقی مانند ایران و کشورهای عربی می توانید قلیان هم سفارش دهید. این فرهنگ باعث شده تا انواع دیگری از چای نیز در اسلواکی دیده شود که عمدتا چای میوه هستند.

چای سیاه در کشور اسلواکی با شکر و لیمو عرضه می شود. البته با شیر و کرم هم گاها برخی از چای خانه ها چای را سرو می کنند ولی خیلی غیر معمول و کمیاب است. در برخی از این مکان ها ممکن است چای سیب که به سیب داغ معروف است را هم ببینید که با سیب درختی رنده شده درست می شود.

مکان های اقامتی و استراحتگاه ها در اسلواکی

اسلواکی گزینه های زیادی برای اقامت و سکونت برای گردشگران و مسافران فراهم کرده است. بخصوص در شهر های بزرگ مانند براتیسلاوا و کوشیتس از خوابگاه های ارزان قیمت و کم هزینه گرفته تا هتل های ارزان و هتل های با رنج قیمت متوسط تا گران بسیار وجود دارند. 

اقامتگاه های کشور اسلواکی متناسب با هر بودجه ساخته شده اند و حتی در بین آنها می توانید انواع مارک ها و اقامتگاه های غربی و بزرگ را هم مشاهده کنید. در مناطق روستایی و شهر های کوچک و دهکده های این کشور قیمت های هتل ها و مراکز اقامتی به شدت کاهش می یابد.

در تاتراس و شهر های مختلف آبگرم کشور بازدیدکنندگان همچنین می توانند در هتل های لوکس و بسیار زیبا که هر کدام چشمه ها و استخرهای آبگرم را درون خودشان دارند اقامت کنند.. این قیمت ها باز هم با قیمت هتل های لوکس در سایر نقاط دنیا اختلاف زیادی دارد. در این هتل ها حتی در زمانی که برخی از آنها به سالن های تفریحی و اسکی هم مجهز هستند، باز هم قیمتی مقرون به صرفه دارند.

در دامنه های کوه ها در شهرهای کوهپایه ای مسافران می توانند در کابین ها و یا کلبه های چوبی و یا اتاق های مخصوص برای مدت کوتاهی اقامت داشته باشند.

به دلیل وجود آب و هوای بسیار متنوع در کشور اسلواکی امکان برپایی کمپ هم در کشور بسیار معمول است. با این حال در هر جایی نمی توان کمپ برپا کرد زیرا در پارک ها و مناطق محافظت شده و پارک های ملی برپا کردن کمپ غیر قانونی است. به همین دلیل در برخی از مناطق و پارک های ملی چندین مکان برای علاقمندان به کمپینگ در نظر گرفته شده است تا علاقمندان بتوانند در این مناطق کمپ خود را بر پا و شبی را سپری کنند.

این کمپ ها امکانات متفاوتی دارند. در برخی از مکان ها امکانات اولیه هم مشکل پیدا می شود و در برخی دیگر امکاناتی مانند دوش و توالت و برق و … به خوبی دیده می شود. البته در تاتراس ها این امکانات وجود ندارد و نمی توانید در این مکان ها کمپ داشته باشید. در تاتراس ها تنها باید در کلبه های ساخته شده و یا اتاق های مخصوص اسکان پیدا کنید و در واقع تنها امکان خواب در این مناطق کلبه ها و اتاق های کوهستانی هستند.

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که اگر در پارک و یا مناطقی خارج از مناطق تعیین شده و خصوصی چادر بزنید باید منتظر این موضوع باشید که فردی به عنوان پارک بان شما را بیدار کند و به مکان کمپ راهنمایی کند و در ضمن جریمه هم باید پرداخت کنید.

چادر زدن در خارج از مناطق پارک ملی تعیین شده و یا مناطق حفاظت شده در منطقه خاکستری قوانین واقع شده است یعنی کاملا غیر قانونی است و نیاز به کسب رضایت از مالک ملک دارد. به این صورت که شما تنها زمانی می توانید در این مکان ها چادر بزنید که رضایت مالک را فراهم کرده باشید.

البته همیشه این مورد سختگیرانه قضاوت نمی شود چرا که ممکن است شما مکانی را برای چادر زدن انتخاب کنید و صبح تازه متوجه شوید که این مکان خصوصی بوده است و این کار درست نبوده است. اگر شما قصد دارید در مکان های عمومی تر و جایی که سایرین کمپ می زنند چادر بزنید معمولا نیاز به مجوز دارید.

ایمنی در کشور اسلواکی

اجرای قانون در کشور اسلواکی عمدتا توسط پلیس این کشور به نام پولیساجنی زیبور (Policajný zbor) و یا به زبان ساده تر و رسمی تر توسط پولیسیا (Polícia) اجرا می شود. پولیسیا یا پلیس کشور اسلواکی را می توان با ماشین های سفید و سبز شان شناخت. معمولا پلیس ها لباس هایی سبز روشن و یا سبز تیره به تن دارند.

شهرهای کوچکتر و دهکده های اسلواکی دارای پلیس محافظ شهر هستند هر چند قدرت این محافظین شهر ها به معاهدات بین المللی محدود می شود.

در شرایط اضطراری برای تماس باید شماره 112 را شماره گیری کنید که یک شبکه عمومی است. شماره 150 برای تماس با آتش نشانی و  155 برای تماس با اورژانس پزشکی و 158 برای تماس با پلیس می باشد.

کشور اسلواکی بصورت کلی کشوری ایمن و امن است. کشوری با استاندارد های اروپایی بالا که معمولا بازدیدکنندگان در این کشور کمتر با مشکلات خاصی مواجه می شوند. جرائم خشونت آمیز در این کشور بسیار نادر و غیر معمول است بخصوص در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر اروپا.

جیب برها و سارقین کیف و اموال شخصی مهم ترین مسئله امنیتی در اسلواکی هستند، هرچند باز هم تعداد این افراد نسبت به مقاصد مهم گردشگری در اروپا بسیار کمتر است.

بصورت کلی بزرگترین خطری که می تواند مسافران را در اسلواکی تهدید کند خطرات جاده ای است.

در هنگام بازدید از شهرهای کشور اسلواکی باید تمامی موارد احتیاطی که در همه شهر های اروپایی به شما توصیه می شود را رعایت کنید. باید از عقل خود به خوبی استفاده کنید و مراقب خودتان باشید. بعد از این که هوا تاریک شد از قدم زدن در خیابان ها و بخصوص مکان های خلوت و این هم به تنهایی سعی کنید دوری کنید.

همیشه از محیط اطراف خود آگاه باشید و مراقب باشید که اموال و دارایی های شما در چشم نباشد. در زمانی که احتمالا درگیری و مشاجره ای اتفاق افتاده از این مکان ها دوری کنید. معمولا جیب برهای حرفه ای بصورت گروهی فعالیت می کننند و در جاهایی که جمعیت بیشتر وجود دارند مانند ایستگاه های قطار و اتوبوس بیشتر دیده می شوند.

از سال 2000 فعالیت های نازی ها و ناسیونالیست ها در کشور افزایش یافته است که این موضوع باعث بالا رفتن حملات انگیزشی نژادی به برخی از خارجی ها شده است. گروه جدید که خود را به عنوان نئو نازی معرفی می کنند گروهی افراطی هستند که معمولا نسبت به عقاید ناسیونالیست ها و به دلیل طرفداری از یوسف تیسو رهبر جنگ جهانی دوم اسلواکی شناخته می شوند.

این حزب نئو نازی از سال 2016 توانسته اند در مجلس برای خود کرسی بگیرند هرچند بصورت کلی این حزب توسط طیف های مختلف سیاسی محکوم شده اند. توصیه می شود گردشگران مراقب باشند که در محل تجمع و شورش افراد ناسیونالیست و یا نئو نازی قرار نگیرند و از مکان هایی که پلیس آنها را راهنمایی می کند، عبور کنند.

هنگام بازدید از مناطق کوهستانی بخصوص منطقه تاتراس بالایی حتما محل گردش و تفریح و مسیر خود را با پرسنل و کادر هتل خود هماهنگ کنید. این موضوع باعث می شود که اگر شما به هر دلیل تاخیر داشتید و یا باز نگشتید آنها بتوانند تیم نجات را برای یافتن شما به مکان شما ارسال کنند.

مناطق پر فراز و نشیب تاتراس بالایی بسیار شلوغ و درهم بر هم و غیر قابل پیش بینی است به همین دلیل توصیه می شود هیچگاه به تنهایی در این مکان ها حاضر نشوید و همیشه تجهیزات کافی به همراه داشته باشید.

گروه نجات کوهستان معمولا منابع خوب اطلاعاتی را می توانند در اختیار شما قرار دهند و ضمنا هشدار ها و نکات ایمنی مهم را هم برای شما روشن خواهند کرد. در صورتیکه با حوادث اضطراری مواجه شدید می توانید با شماره 18300 یا شماره 112 تماس بگیرید. ضمن اینکه در همان سفر به اسلواکی اطمینان حاصل کنید که پوشش بیمه درمانی شما شامل مناطق کوهستانی و خطرات کوهستان هم می شود زیرا ماموریت نجات در زمین های غیر قابل دسترسی می تواند بسیار گران باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که در مناطق کوهستانی مانند تاتراس بالایی آب و هوا مستعد تغییرات ناگهانی است. این موضوع بخصوص در فصول بهار و پاییز به کرات اتفاق می افتد.

اسلواکی یکی از معدود کشور های اروپایی است که در آن گرگ ها و خرس ها و برخی دیگر از حیوانات وحشی بصورت آزادانه در آن زندگی می کنند و به حیات خود ادامه می دهند. در حالی که در 100 سال گذشته هیچ کس بر اثر حمله خرس در نگذشته است ولی هر ساله گزارشاتی از حمله خرس به انسان مشاهده می شود.

شانس شما برای مواجه شدن با یک خرس بسیار کم است اما این امکان باز هم وجود دارد. خرس ها ترجیح می دهند در مناطقی که شما حضور دارید حضور نداشته باشند و از آنجا دور می شوند مگر اینکه احساس ترس کنند و یا با شما مواجه شوند بنابراین بهتر است اگر در مناطقی گیر افتاده بودید و یا حضور داشتید که احتمال حضور خرس می دهید با دست زدن، آواز خواندن و داد و بیداد کردن حضور خود را به خرس نشان دهید تا به شما نزدیک نشود و دور شود.

با این حال اگر خرس دیدید فرار نکنید ولی به آرامی و به سمت خلاف جهت خرس قدم برداشته و دور شوید. ضمن اینکه معمولا خرس ها در اواخر شب به هتل های کوهستانی و جنگلی نزدیک می شوند و از سطل ها تغذیه می کنند. بنابراین سعی کنید در صورت دیدن چنین صحنه ای سعی نکنید به خرس نزدیک شوید و یا به او غذایی بدهید.

بهداشت و سلامت در اسلواکی

هیچ نوع واکسیناسیونی برای بازدید و سفر به اسلواکی و یا اقامت در این کشور الزامی نیست هر چند توصیه می شود اگر قصد اقامت و یا حتی گردش در برخی از نقاط روستایی این کشور را دارید بهتر است واکسن کنه و ساس را بهتر است بزنید. همچنین همانند سایر کشور های اروپایی زدن واکسن های هپاتیت A وB  نیز برای رفتن به برخی از مناطق روستایی توصیه می شود.

ساس ها و کنه ها ممکن است گاها در مناطق جنگلی و پارک های بزرگ بخصوص در بوته ها و چمن زارهای بزرگ وجود داشته باشند. در برخی مناطق این کنه ها ممکن است حامل بیماری آنسفالیت باشند.

بنابراین در هنگام پیاده روی برای جلوگیری از گزش کنه بهتر است لباس مناسب بپوشید و در هنگام بازگشت از این مناطق بهتر است خود را به خوبی بگردید و اگر کنه در لباس و یا روی موی سرتان هست حتما از خودتان جدا کنید. هرگز کنه ای که روی پوست شما چسبیده را نکشید و یا به زور از روی پوست خود با برش نکنید زیرا سر آن در داخل بدن شما خواهد ماند و ممکن است باعث رشد آلودگی در بدن شود.

برای جدا کردن کنه از بدن باید با استفاده از موچین و یا ابزارهای مخصوص این کار را انجام دهید.

تقریبا تمامی مواد غذایی و نوشیدنی ها در این کشور سالم و ایمن هستند. استانداردهای بهداشتی در اروپای غربی و مرکزی کاملا در اسلولکی رعایت می شود و همخوانی دارد.

آب شیرین در همه جا وجود دارد و آب این کشور نوشیدنی و سالم است. طبق مطالعه ای که چند سال پیش صورت گرفت آب مورد استفاده مردم اسلواکی در شهر های براتیسلاوا و همچنین در وین اتریش بهترین نوع آب در جهان است.

 اگر شما علاقمند به نوشیدن آب معدنی هستید، در این کشور آب معدنی از بهترین نوع است و شما می توانید بهترین برند های آب را در این کشور پیدا کنید و مصرف کنید. احتمالا تعداد چشمه های آب معدنی کشور اسلواکی بیشتر تعداد در بین تمامی کشور های دنیا باشد.

تاتراس بالایی شاید بزرگترین کوه و یا بلند ترین قله در جهان را نداشته باشد ولی برخی از مسیرهای پیاده روی این کوهستان بسیار صعب العبور است و صخره های سنگی بزرگ و سنگینی دارد.

 آب و هوا در این کوهستان به همین دلیل بسیار متنوع و غیر قابل پیش بینی است. بصورت کلی مردم در کوهستان های اسلواکی تنها چند ماه زندگی می کنند و اغلب در ماه های تابستان در این مناطق دیده می شوند.

برای رفتن به کوهستان های این کشور باید مسیر مناسب را انتخاب کنید. از نقشه ها به خوبی استفاده کنید و حس خود را به خوبی به کار بگیرید.

هرگز تلاش نکنید مسیرهای ممنوع مشخص شده در کوهستان ها در سطح کشور را امتحان کنید مگر اینکه از افراد کوهنورد حرفه ای باشید و یا مجوز گرفته باشید. این کار نوعی حماقت و خودکشی است.

در مناطق جنگلی نیز باید از مسیرهایی عبور کنید که احتمال خطر و آسیب کمتر باشد. این مسیر ها معمولا مشخص شده اند و احتمال خطر در این مسیرها کمتر است ولی در نظر داشته باشید که اگر از مسیرهای خطرناک عبور کنید خود را در معرض حمله گرگ و خرس قرار داده اید.

 ضمن اینکه بهتر است برای پیاده روی در جنگل از این مسیر ها به همراه عده ای دیگر از دوستانتان حرکت کنید زیرا خرس ها می دانند در این مسیر ها انسان ممکن است وجود داشته باشد و خودشان به این مسیر بخصوص وقتی عده زیاد باشد، نزدیک نمی شوند.

اگر تصمیم به شنا در رودخانه محلی، استخر و یا دریاچه ای را داشتید اغلب در نظر داشته باشید که کدام مناطق را برای شنا مردم محلی انتخاب می کنند زیرا هیچ اطمینانی به این رودخانه ها و آب ها نیست.

 همیشه به یاد داشته باشید که این رودخانه ها و دریاچه ها زیر نظر حفاظت محیط زیست نیستند و پتانسیل خطر در آنها همیشه بالا است.

استاندارد های مراقبت های پزشکی در کشور بصورت کلی بالا است ولی استفاده از زبان می تواند خود به عنوان یک عامل مشکل ساز در کشور در حوزه پزشکی معرفی شود زیرا اغلب پزشکان توانایی صحبت کردن به بان انگلیسی را ندارند.

 هر چند این مشکل بخصوص در شهر های بزرگتر کمتر است زیرا در اغلب شهرهای بزرگ و شهرستان های بزرگ کلینیک هایی وجود دارد که برخی از کارمندان و دکتر ها در این کلینیک ها به زبان انگلیسی شناخت دارند.

هیچ دارویی در کشور اسلواکی حتی داروهای معمولی در سوپر مارکت ها و یا فروشگاه های به افراد فروخته نخواهد شد. بازدیدکنندگان باید برای تهیه دارو حتما به داروخانه مراجعه نمایند و حتما باید نسخه پزشک داشته باشند. شما حتی برای خرید یک آسپرین ساده هم باید از داروخانه اقدام نمایید.

در تمامی شهر ها و حتی کوچکترین شهرها و روستا های کشور حداقل یک داروخانه  24 ساعته وجود دارد. بنابراین در صورت نیاز به داروخانه به دنبال نزدیکترین علامت به اضافه سبز رنگ باشید. حتی اگر داروخانه شهر بسته باشد معمولا در پشت درب داروخانه، آدرس داروخانه شبانه روزی درج شده است.

اگر به نوعی داروی خاص نیاز دارید و باید همیشه به همراه داشته باشید، مطمئن شوید که نسخه خود را به همراه داشته باشید همانطور که گفته شد برای خرید دارو حتما باید نسخه داشته باشید.

روابط و احترام متقابل در اسلواکی

مردم اسلواکی مردمی خونگرم، مهربان، مهمان دوست و صلح دوستی هستند. هر بازدیدی بصورت کلی مشکلی برای شما نخواهد داشت و هر بازدید کننده ای به راحتی می تواند وارد این کشور شود اما در هر صورت برای داشتن روابط بهتر با مردم این کشور توصیه می شود برخی از موارد را حتما به یاد داشته باشید و رعایت کنید:

کشور اسلواکی به همراه همسایگان خود یعنی کشورهای جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اتریش بخشی از اروپای مرکزی را تشکیل می دهند. در نظر داشته باشید که اروپای مرکزی هستند و نه اروپای شرقی، حقیقتی که بخصوص به راحتی توسط برخی از اروپایی های غربی و آمریکایی های شمالی نادیده گرفته می شود. اینکه آنها را اروپای شرقی بنامید برای برخی از مردم همانند یک بی احترامی و تعرض است.

یک اشتباه رایج و در برخی از موارد سرگرم کننده برای برخی افراد باعث شده تا اسلواکی را به دلیل تشابه نام با اسلوونی اشتباه بگیرند بخصوص که برخی کشور خود را اسلوونسکو (Slovensko) می نامند.

هر چند هر دو این کشور ها میراث در اسلاو هستن دو زیر یک پرچم مشابه زندگی کرده اند اما اسلواکی مربوط به کشور چکسلواکی و بخشی از امپراطوری سابق اتریش مجارستان بوده که امروزه به عنوان کشوری مستقل شناخته می شود در حالی که اسلوونی بخشی از کشور یوگوسلاوی سابق است که اتصالاتی تاریخی با کشور اتریش و جمهوری ونیز دارد.

اما با  این وجود جالب است بدانید که خود مردم اسلواکی و اسلوونی از این موضوع اصلا ناراحت نمی شوند و گاها خودشان نیز از این موضوع استفاده طنز آمیز می کنند بخصوص اینکه هر دو کشور خود را اسلاو می دانند.

روابط و احترام متقابل در اسلواکی

در خارج از شهرهای بزرگ با جوامعی در کشور اسلواکی مواجه خواهید شد که عمدتا کاتولیک و نسبتا سنتی هستند و دینداری بسیار قوی تری از جوامع موجود جمهوری چک و لهستان دارند. بنابراین باید بازدیدکنندگان به این عقاید احترام بگذارند و مراقب رفتار خودشان باشند.

تقریبا به مدت یک هزاره این کشور منطقه ای از مجارستان بوده و برای مدت های بیش از نیم قرن در قرن بیستم نیز به عنوان قسمتی از کشور چکسلواکی بوده که بعدا در سال 1993 به عنوان کشور مستقل در آمد. این موضوع باعث شده که اسلواکی ها خود را صاحب یک کشور جدید بدانند و به این استقلال بسیار احترام می گذارند و افتخار می کنند و بسیاری از این مردم در خصوص ملیت خود حساسیت زیادی دارند.

بعد از انقلاب مخملی که باعث از هم جدا شدن چکسلواکی شد. هیچ خصومت و یا مشکلی در بین این دو کشور به عنوان دو کشور مجزا وجود ندارد و چک ها و اسلواکی ها با هم به خوبی رابطه دارند و هیچ یک از این مشکلات قبلی در بین آنها مطرح نیست و اختلافات به کلی کنار گذاشته شده است. اختلافات فرهنگی، زبانی و سیاسی بیشترین اختلافات سابق آنها بوده است.

اشتباه در خطاب اسلواکی به عنوان چکسلواکی ممکن است، گاها باعث خنده شود و خیلی مهم نباشد اما به هیچ عنوان نباید مسافران و توریست ها مردم اسلواکی را با چک بصورت مستقیم اشتباه بگیرند و یا چکی آنها را خطاب کنند.

در نظر داشته باشید که جوامع چک و اسلواکی هرچند شباهات های زیادی با هم دارند ولی به صورت کلی متمایز هستند. روابط با اقلیت های مجارستانی نیز بصورت کلی در اسلواکی بسیار خوب برقرار شده و به عنوان مردمی از جامعه پذیرفته شده اند هر چند در گذشته مسائلی مانند زبان و حقوق ملی باعث به وجود آمدن اختلافاتی در بین اسلواک ها و مجارستانی ها شده بود و سو تفاهماتی را به وجود آورده بود.

تحت رهبری یوزف تیسو موقعیت پیچیده ای برای اسلواکی در طول جنگ جهانی دوم به وجود آمد.  بسیاری از ملی گرایان به تبعیت و پیروی خود از تیسو و مافوق او یعنی آندره هینینکا ادامه دادند و آنها را تحسین کردند. این در حالی است که چپ گرایان، راست گرایان و برخی از افراد میانه رو تیسو را به عنوان یک قاتل می شناسند و به طور کلی قیام ملی اسلواکی را به عنوان مقاومت جمعی علیه دولت تیسو می دانند و تحسین می کنند.

بازدیدکنندگان باید مراقب باشند که از اشاره به این موضوع اجتناب کنند. در زمان قدرت اسکاتلند اسلواکی از نظر اقتصادی و اجتماعی دچار انحرافاتی شد و این موضوع به عنوان موضوعای حساس همچنان شناخته شد. چکسلواکی به عنوان کشوری از کشورهای بلوک شرق عضوی از اتحادیه شوروی شناخته می شد هر چند این کشور بخش جددا از شوروی و به عنوان امپراطوری این کشور نبود.

برخورد با اقلیت های رومی نیز که قبلا مشکل ساز بود امروزه خیلی راحت پذیرفته شده و کمتر مشکلی در خصوص این موضوع دیده می شود. هر روز تعصبات زیر سوال می رود و ضعیف تر می شود مگر اینکه مشکلی جدی به وجود بیاید.

مردم اسلواکی بصورت کلی بسیار مهمان نواز هستند. اگر یک اسلواک شما را به خانه خود دعوت کرد مطمئن باشید که انواع خوراکی ها، غذاها و نوشیدنی ها را برای پذیرایی از شما تدارک خواهد دید. مثلا اگر برای ناهار دعوت شدید باید انتظار دو تا سه نوع غذا را همانند شام داشته باشید. بصورت سنتی اصلی ترین وعده غذایی در این کشور ناهار است و اغلب غذاهای سنتی در این وعده میل می شود.

رسم بر این است که فرد مهمان یک هدیه کوچک برای میزبان به همراه داشته باشد و این به عنوان یادبود باشد. هدایای مرسوم برای اینکه برای میزبان تهیه کنید یک بطری شراب، یک جعبه شکلات و یا یک دسته گل کوچک می باشد ولی به هیچ عنوان پول به عنوان هدیه نگذارید.

در اسلواکی اغلب از کفش های بیرون خانه برای استفاده در منزل به دلایل بهداشتی استفاده نمی شود. پس بهتر است قبل از وارد شدن به خانه یک اسلواک کفش های خود را در بیرون از پا در بیاورید. گاهی اوقات میزبان خودش دمپایی هایی برای مهمانان تدارک دیده که از آن استفاده می کنید در غیر اینصورت بدون کفش و یا دمپایی وارد خانه شوید.

اگر به عنوان مهمان یک اسلواک به رستورانی رفتی رسم بر این است که صورتحساب را میزبان پرداخت نماید بنابراین اصراری برای پرداخت نداشته باشید و اگر او خواست پردداخت کند فقط تشکر کنید.

وقتی برای فردی برای اولین بار ملاقات می کنید حتی اگر از جنس مخالف باشد اصلا غیر معمول نیست که اقدام به بوسیدن گونه ها برای یک یا دو بار بسته به نوع فرهنگ شما بشود و به راحتی می توانید فرد ملاقات کننده را به جای اینکه با او تنها دست بدهید گونه هایش را ببوسید هرچند این کار بیشتر در بین زنان رواج دارد و کمتر مردان این کار را انجام می دهند اما بصورت کلی پذیرفته شده است. اصلا نگران نباشید و در نظر داشته باشید که این کار یک کار فرهنگی است و هدف جنسی و یا رفتاری غیر معمول در آن نیست.

تماس در کشور اسلواکی

کد تلفن بین المللی برای تماس با کشور اسلوای 421+ است. تلفن های اسلواکی بر روی استاندارد GSM کار می کنند که اکثر کشور را پوشش می دهد. 3G نیز به شکل گسترده ای موجود است. از سال 2015، 4G در بسیاری از شهرهای بزرگ نیز پوشش خوبی دارد.

پوشش تلفن همراه به شکل حیرت انگیزی در اسلواکی مطلوب و خوب است و حتی بازدید کنندگان در مناطق کوهستانی و یا حتی دره های عمیق نیز با افت سیگنال و عدم خط دهی مواجه نمی شوند.

چهار اپراتور اصلی برای تلفن همراه در کشور اسلواکی وجود دارند که عبارتند از : شرکت اورنج (Orange)، شرکت تی کام (T-Com)، شرکت او تو (O2) و شرکت فور کی ای (4ka).

این شرکت های از همه استاندارد های از 900 تا 1800 مگاهرتز استفاده می کنند که این موضوع باعث شده که اغلب تلفن های همراه دنیا پوشش دهی شوند البته به غیر از برخی از تلفن های همراه در آمریکای شمالی که 1900 مگاهرتزی است.

تمامی این اپراتورهای اسلواکی انواع کارت های شارژ تلفن همراه خود را بصورت پیش پرداخت و یا با طرح های مختلف و شرایط و اعتبارات مختلف به مشتریان خود واگذار می کنند. تلفن های همراهی که در کشور اسلواکی کار نمی کنند نیز ممکن است در برخی از کشورها و دست برخی مسافران وجود داشته باشد که اصطلاحا تلفن همراه قفل نامیده می شود.

افرادی که تلفن همراه آنها قفل است و نمی توانند از آن استفاده کنند می توانند با مراجعه به مغازه های تلفن همراه یک تلفن همراه با قیمت های متنوع  انتخاب کنند. حتی می توانند از تلفن های همراه ارزان قیمت استفاده کنند که خود دارای یک سیم کارت اعتباری نیز می باشد.

هنوز هم در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک کشور اسلواکی باجه های تلفن دیده می شوند و وجود دارند. اما به دلیل پدیده تلفن همراه این باجه ها بسیار کمتر شده اند. در نظر داشته باشید که برای استفاده از این باجه های تلفن باید کارت تلفن خریداری نمایید.

وای فای به صورت رایگان در بسیاری از رستوران ها، کافه ها، بارها، محل های کسب و کار، کتابخانه ها و یا ساختمان های دولتی در دسترس می باشد. در برخی از مکان ها کافب نت به خوبی یافت می شود هر چند کافی نت ها هم با حضور گوشی های هوشمند کمتر و کمتر می شوند.

برای استفاده از اینترنت تلفن همراه باید شارژ خریداری کنید. شارژ اینترنت تلفن همراه از 6 یورو در ماه با سرعت 3G و از اپراتور هایی مانند O2 تا 10 یا 15 یورو در ماه برای استفاده تا 5 گیگ ترافیک با پهنای باند بسیار زیاد بخصوص در شهر های بزرگ موجود می باشد.

استفاده از اینترنت همراه هم در شهر های بزرگ و هم در شهرهای کوچک و حتی روستاها به راحتی امکان پذیر است. در برخی از شرایط شما می توانید با استفاده از تخفیف های ویژه اینترنت همراه را با قیمت 16 یورو در ماه برای بسته های اینترنتی بالای 100 گیگ خریداری نمایید.

 

 

 

 

 

 عکس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.