شماره تماس : 23-88641720

انگلستان

انگلستان

پایتخت : لندن

دولتی : پارلمان دولتی دموکراسی تحت یک قانون اساسی

واحد پول :  پوند استرلینگ (£, GBP )

مساحت کل  : 242.295 کیلومتر مربع 

 مساحت آب های سرزمینی : 1.680 کیلومتر مربع

مساحت زمین ها 241.930 کیلومتر مربع

جمعیت: 65 میلیون نفر ( طبق سر شماری سال 2016 )

زبان رسمی : انگلیسی

سایر زبان های رسمی : ولزی، اسکاتلندی ، گالیل اسکاتلندی، اولستر اسکات یا ایرلندی

مذهب رسمی : مسیحی  ( 37.5 میلیون نفر ) یعنی حدود 59.5 درصد از کل مردم مسیحی هستند

مسلمان4.4 درصد و حدود 2.7 میلیون نفر، سیک 0.7 درصد حدود 432000 نفر،  هندو 1.3 درصد ، یهودی 0.4 درصد ، بودایی 0.4 درصد ، بی دین 16.2 درصد

کد کشور : 0044

اینترنت TLD : UK

برق : 230V, 50 Hz (Type G plug)

منطقه زمانی : UTC

شماره اضطراری : 999

اتحادیه انگلستان از بریتانیایی کبیر و ایرلند شمالی  سلطنت های مشروطه ای هستند که اکثر جزایر بریتانیا را تشکیل می دهند.

این اتحادیه بالغ بر 300 سال عمر دارد دارد و از چهار بخش و یا کشور اصلی تشکیل شده است : انگلستان، اسکاتلند ، ولز و ایرلند شمالی. این اتحادیه در واقع بخش بزرگی از جزایر بریتانیا را پوشش می دهد و در قسمت شمال شرقی جزیره واقع شده است.

انگلستان یا بریتانیا یک کشور جزیره ای است که  دارای یک مرز باز با ایرلند شمالی است. سایر همسایگان این کشور با انگلستان مرز دریایی دارند مانند فرانسه ، بلژیک ، هلند ؛ آلمان؛ پرتغال، اسپانیا ، دانمارک ، نروژ ، سوئد،  جزایر فارو و ایسلند.

بریتانیا امروزی تمدنی متشکل از فرهنگ ها و نژاد های مهاجرتی متفاوت است که  فرهنگی متفاوت و تا حدودی مشترک  و تاریخی شگفت انگیز را تجربه کرده اند و جامعه ای پویا و مدرن در سطح بین الملل شناخته می شوند.

اگر چه انگلستان دیگر مانند قبل قطب اول گردشگری همه توریست ها نیست ولی هنوز هم می توان این اتحادیه را به عنوان محبوب ترین مقصد گردشگری برای بسیاری از مسافران نام برد.

پایتخت انگلستان شهر زیبا و تاریخی لندن است که همراه با نیویورک آمریکا دو شهر مهم  دنیا شناخته می شوند. این دو شهر هر چند خود تمامی نیاز های گردشگران را پاسخگو  هستند ولی بسیاری از توریست ها و گردشگران برای دیدن روستاها و دهکده های عجیب و غریب و زیبا و مرتبا در حال تغییر لندن به این شهر مسافرت می کنند.

در هنگام سفر به اتحادیه بریتانیا دو موضوع مهم زیر را  در نظر داشته باشید :

 • کشور انگلستان تنها یکی از بخش های اصلی اتحادیه بریتانیای کبیر است. این کشور در کنار کشور های ولز ، اسکاتلند و ایرلند شمالی این اتحادیه را تشکیل می دهند. عنوان انگلستان و یا اتحادیه انگلستان عنوانی است که بعضا به اشتباه برخی آن را به تمامی کشور انگلستان تعبیر می کنند و این تصور را برای برخی به وجود آورده اند که عبارت مخفف UK به کشور انگلستان تنها اشاره دارد در حالی که این عبارت نشان دهنده اتحادیه بریتانیای کبیر است.

در هنگام مسافرت به این اتحادیه و یا یکی از شهر ها و کشور های این اتحادیه فوق العاده مراقب به کار بردن انگلستان به جای عنوان اتحادیه بریتانیا باشید.

 این موضوع به شدت مردم ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی را ناراحت و تحریک می کند . همچنین در نظر داشته باشید که بریتانیایی و انگلیسی دو موضوع کاملا متفاوت هستند. یک انگلیسی یک بریتانیایی هم هست ولی یک بریتانیایی الزاما انگلیسی نیست و می تواند مرتبط به هر یک از کشور های دیگر این اتحادیه و یا حتی کشور هایی خارج از این اتحادیه باشد.

 • به یاد داشته باشید که جمهوری ایرلند یک کشور کاملا مستقل و جدای از انگلستان است که از سال 1922 از این اتحادیه جدا شده و در سال 1937 کاملا اعلام استقلال کرده است.

ملت های اصلی

در نظر داشته باشید که عنوان بزرگ در بریتانیایی بزرگ به این علیت به کار برده شده است تا بتوان بین بریتانیاهای کوچک با اتحادیه بریتانیا تمایز ایجاد کرد و این به مفهوم نا دیده گرفتن سایر کشور ها و ملت های بریتانیایی نیست مانند بریتانیایی هایی که در شمال غربی فرانسه هستند.

اما با این حال یک جغرافی دان بریتانیا تنها همان جزیره بزرگ بریتانیا است که بیشترین سهم آن به کشور های انگلستان ، اسکاتلند و ولز می رسد.  در استفاده عادی از کلمه بریتانیا هم تمامی مردم منظورشان همین سه کشور است.

هنگامی که پارلمان ایرلند و بریتانیا در سال 1801 برای تشکیل بریتانیای کبیر تشکیل شد ، بریتانیای کبیر قسمتی از انگلستان بود. در این زمان که همه کشور ها به جز شش کشور حوزه شمال ایرلند که طبق معاهده ای به نام ایرلند شمالی تغییر نام دادند در کشور انگلستان بودند و به همین دلیل اغلب مردم بریتانیا را همان انگلستان می دانند و این نام را به عنوان نام دیگر کشور انگلستان می نامند.

پرچم اتحادیه بریتانیا به راحتی به عنوان پرچم اتحاد ژکو عنوان می وشد و حتی به عنوان اتحادیه ژکو می دانند. این پرچم از تلفیقی از پرچم سنت جورج انگلستان ، سنت اندرو اسکاتلند و صلیب سنت پاتریک ایرلند ساخته شده است.

وابستگان سلطنتی

مطابق با نقشه انگلستان بسیاری از سرزمین ها و ایالت های تحت سلطه انگلستان فاصله زیادی با مرز های این کشور دارند.

مطابق با قوانین اساسی کشور انگلستان شما برای اینکه بتوانید در انگلستان رای دهید الزامی ندارید که حتما انگلیسی باشید و یا بریتانیایی باشید.کلیه شهروندان بریتانیایی ، ایرلندی  و اتحادیه اروپایی و شهروندان دیگر انگلستان که واجد شرایط رای دادن باشند و به 18 سال تمام رسیده باشند  می توانند برای انتخابات در بریتانیا ثبت نام کنند.

این بدین مفهوم است که افرادی که برای تحصیلات حتی وارد انگلستان می شوند هم می توانند در رای دادن این کشور سهمی داشته باشند ولی نه افرادی که برای یک مسافرت تفریحی و کوتاه مدت وارد انگلستان می شوند.

جزیره من و بسیاری دیگر از جزایر مختلف در این نقطه از دنیا بخشی از انگلستان محسوب نمی شوند  اما به لحاظ سیاسی و اقتصادی وابستگی زیادی به این کشور دارند.  این جزایر دولت و قوانین خود را دارند ، دادگاه های خود را تشکیل می دهند و حتی بخشی از اتحادیه اروپا هم نیستند ولی ملکه و یا رئیس دولت بریتانیا رئیس دولتی این جزایر هم محسوب می شود.

در واقع این کشور ها کاملا مستقل نیستند بلکه تحت پادشاهی انگلستان قرار دارند  و دولت و حکومت بریتانیای کبیر در  مسائل خارجی و دفاعی این کشور ها حرف اول را می زند.

این افراد که در جزایر اطراف و مستقل زندگی می کنند در صورتی بریتانیایی حساب می شوند که از یک طرف از والدین خود به بریتانیایی ها برسند. یعنی یا پدر و یا مادر و یا پدر بزرگ و مادربزرگ آنها بریتانیایی باشند. اگر هم شرایط والدینی نداشته باشند با  سال زندگی در هر یک از این جزایر می توانند شهروندی انگلستان را داشته باشند.آنها نمی توانند در این مدت کار و یا محل اقامت خود را در اتحادیه اروپا یا جای دیگر انتخاب کنند.

سرزمین های خارجی و کشور های مشترک المنافع

مجددا، این کشور ها جزئی از مالکیت و سرزمین های انگلستان به شمار نمی روند اما عمدتا این کشور ها را باید از مستعمره های سابق امپراطوری سابق بریتانیا دانست. این کشور ها به لحاظ قانونی و قضایی مالکیت و اختیار کشور خودشان را با قوانین خاص خودشان دارند و درست مانند سرزمین های وابسته به انگلستان قانون اساسی خود را از انگلستان وام دار هستند.

تفاوت اصلی کشور های مشترک المنافع با کشور ها و سرزمین های وابسته به انگلستان عمدتا نوع شهروندی آنها می تواند باشد. سرزمین های وابسته می توانند شهروندی انگلستان را به دست بیاورند ولی کشورهای مشترک المنافع همه دارای شهروندی انگلستان همچنان هستند.

اما کشور های مشترک المنافع  قوانین ورود و خروج و مهاجرت به کشورشان  همانند کشور های اتحادیه اروپا برای افراد غیر اتحادیه اروپایی است. به این منظور که افرادی که غیر انگلستانی و اتحادیه بریتانیایی باشند باید شرایط ویژه ای را برای ورود به این سرزمین ها داشته باشند.

هر چند ممکن است برای خود شما هم پیش آمده باشد که درخواست ویزا به یکی از این کشور های مشترک المنافع را از سفارت انگلستان دنبال کرده باشید زیرا ممکن است بعضا این همچنان برخی از این درخواست ها را این سفارت بررسی کند.

دولت انگلستان

دولت اتحادیه انگلستان یک دولت مشروطه است که در راس آن ملکه ای به عنوان رئیس دولت فعالیت می کند. این اتحادیه دارای دو نوع مجلس است:

 مجلس نمایندگان که به مجلس عوام شهرت دارد: این نمایندگان توسط مردم در هر 5 سال یک بار انتخاب می شوند و مسئول بررسی و ارائه قوانین جدید هستند.

مجلس بالاتر و یا مجلس اعیان را مردم انتخاب نمی کنند. این مجلس را روحانیون و لردهای انگلیسی اداره می کنند و به همین دلیل مجلس لردها نیز گفته می شود. این مجلس وظیفه بررسی لوایحی را دارد که مجلس عوام ارائه می کند.

هر دو این مجلس ها در خانه مجلس و یا کاخ وست مینستر تشکیل جلسه می دهند ولی هر دو دارای تالار جداگانه هستند.

از اصلی ترین جنبه های دولت اتحادیه انگلستان رابطه تنگاتنگ کاری بین دو قوه مجریه و مقننه است.  نفرات و اعضا دولت ، کابینه و وزیران را از میان نمایندگان مجلس انتخاب می کنند. نخست وزیر هم باید از میان نمایندگان مجلس عوام انتخاب شود.

پارلمان اتحادیه بریتانیا کبیر بزرگترین نهاد قانون گذار انگلیسی زبان در دنیا می باشد.

مجلس لرد ها انتخابی نیست و به نوعی موروثی تلقی می شود ، یعنی عضویت در این پارلمان را حق تولد تعیین می کند.

ملکه قدرت خیلی زیادی در اجرائیات بریتانیا ندارد . او قدرت محدودی برای انحلال پارلمان و انتخابات عمومی در شرایط استثنایی دارد. مثلا در صورت وقع جنگ  و یا چنانچه  انتخابات به بن بست خورده باشد اما این به مفهوم این نیست که هرگز این مجلس ها تعیین و اجرا نشوند.

کشور های ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز هم به عنوان متحدین انگلستان در بریتانیای کبیر نمایندگان و هیئت های منتخب خود را دارند .مجمع ایرلند شمالی،مجمع ولز و مجمع اسکاتلند.  این مجامع دارای مجوز ، نخست وزیر  و قدرت های مختلفی برای امور مرتبط داخلی خودشان هستند که این شامل تعیین و اجرای قوانین خاص کشور های خودشان هم می شود.

به عنوان مثال مجلس اسکاتلند در ادیتبورگ  قدرت را در دست دارد  و قوانین را تصویب می کند و این شامل تمامی امور داخلی کشور اسکاتلند می شود. در اصل دولت انگلستان هیچ نقشی در مرز خود اتکاتلند به غیر از امور مرتبط با اتحادیه ندارد.

همین موضوع باعث شده تا موسسات و سیستم های اجرایی و قانونی در هر یک از این چهار کشور عضو اتحادیه بریتانیا کاملا در برخی از مسائل قوانین متفاوتی داشته باشند.

دولت انگلستان اما در اجرای برخی از قوانین تفاوت هایی را در برخی از شهر ها اعمال کرده است. مثلا لندن به دلیل بزرگی و داشتن جمعیت زیاد دارای انتخاباتی است که به همراه نمایندگان فردی نیز به عنوان شهردار انتخاب می شود . این شهر دار وظیفه اجرای و نظارت بر قوانینی را دارد که قبلا توسط مجلس محلی و یا پارلمان تصویب شده و باید اجرا شود.

کابینه دولت دارای 20 نفر عضو است  و به عنوان کانون اصلی تصمیمات دولتی می باشد. این نفرات از بین نمایندگان منتخب در مجلس عوام انتخاب می شوند ولی ممکن است گاها نفراتی از مجلس اعیان هم به آنها ملحق شوند.

استفاده از نقشه و کد پستی

اساسی ترین نقشه برداری در اتحادیه انگلستان بر اساس نقشه های نظامی و دفاعی انگلستان و نقشه های نظامی و دفاعی ایرلند شمالی می باشد. نقشه های موجود در کتابفروشی ها ممکن است مستقیما توسط همین سازمان های نظامی و یا توسط ناشران نقشه های دیگر و بر اساس داده های اطلاعات عمومی منتظر شده باشد.

 استفاده از منابع اطلاعاتی و راهنماهای ارائه شده در نقشه بهترین راه برای انتخاب مسیرهای مختلف و یا یافتن مکانی بر روی نقشه سرزمینی برتانیا می باشد. هر چند استفاده از gps این روز ها بسیار متداول تر  و مطمئن تر شده است.

متعاقبا هر منطقه و نقطه ای بر روی نقشه با یک کد نام گذاری شده است که با ترکیب سایر وجوه کد پستی منطقه را تشکیل می دهد.  کد های پستی در بریتانیا کبیر با فرم (XXYY ZZZ) ارائه می شوند. در این کد xx  یا یک رقمی است و یا دو  رقمی و نشان دهنده شهر و یا شهر منطقه جغرافیایی است. YY  منطقه داخلی آن شهر را نشان می دهد و یا در واقع مختص به محلات و شهرستان های آن شهر است  و در انتها سه رقم آخر  نشان دهنده جاده، بخش خاص و خانه می باشد.

بنابراین یک کد پستی مورد استفاده در انگلستان به راحتی تا چند متری یک خانه و یا حوزه مورد نظر شما را راهنمایی و هدایت خواهد کرد مشروط به اینکه کد ها را شناسایی کنید.

نقشه های با مقیاس یک پنجاه هزارم و یا یک بیست و پنج هزارم به شکل شگفت انگیزی دقیق  هستند و به راحتی خطوط کانتور، حقوق عمومی و راه های دسترسی را هم نشان می دهند. برای مواردی همچون یافتن راه ها بخصوص برای افرادی که گردشگری پیاده را انتخاب می کنند این نقشه ها بسیار ضروری هستند. این نقشه ها در روستا ها حتی ساختمان ها و مزارع فردی هر شخص به خوبی در نقشه تعیین شده اند و مرز ها را مشخص کرده اند.

آب و هوا

هر چند اغلب گردشگران انگلستان و اتحادیه انگلستان ، ورود به انگلیس و بازدید از اسن شهر را به دلیل آب و هوا انتخاب نمی کنند ولی در هر صورت آب و هوای انگلستان عمدتا مرطوب و معتدل است که از طریق جریانات شمال آتلانتیک تحت تاثیر قرار می گیرند و مجاورت با دریا نیز هوای انگلستان و اتحادیه بریتانیا را تحت الشعاع قرار داده است.

تابستان های گرم و مرطوب و زمستان هایی ملایم دارد  و این موجب شده تا درجه حرارت در انگلستان و کشور های پیرامونی به شکلی باشد که به راحتی بتوانید در فضای باز در هر یک از ایام سال فعالیت های خاص خود را داشته باشید.

اما به همراه این توضیحات باید این نکته را هم یاد آور شد که هوا در انگلستان تغییرات فوری زیادی دارد و ممکن است بلافاصله در هوای گرم باران شدیدی به همراه باد بگیرد.

 باران های بریتانیایی شهرت دارد اما به ندرت بیش از 2 یا نهایتا 3 ساعت  در یک زمان اتفاق می افتند و در برخی از روز های سال حتی برخی از مناطق ممکن است خشک باشند. رایج ترین حالت در هوای لندن را باید با آب و هوای مرطوب توام با بارندگی و هوای نیمه ابری مشاهده کرد.

بهترین ایده این است که برای تغییرات آب و هوایی در زمان هایی که بیرون می روید آماده باشید. اگر زمستان نباشد داشتن یک بارانی و یک پیراهن نسبتا گرم کافی است.

در تابستان دمای هوا ممکن است به 30 درجه سانتی گراد هم برسد و در زمستان در حداقل حالت خود به 10 درجه سانتی گراد در جنوب و 2- درجه در اسکاتلند می رسد.

از آنجایی که  برای گذر از بریتانیا باید بین شمال و جنوب  حدود 800 مایل فاصله را طی کرد تغییرات آب و هوایی در این بین ممکن است مشهود باشد تفاوت های بارندگی هم به این شکل است که شرق خشک ترین و غرب مرطوب ترین هوا را دارد .

اسکاتلند و شمال غربی انگلستان  بخصوص در اطراف دریاچه ها اغلب بارانی و سرد است .  در اطراف آلپ و  در زمستان ها بارش های سنگین برف  در کوه های شمال اسکاتلند معمولا اتفاق می افتد . شمال شرقی و میدلندز نیز هوای خنکی دارند  ولی بارش کمتر است. جنوب شرقی و شرق انگلیس اما معمولا گرم و خشک است و در جنوب غربی هوا معمولا گرم اما اغلب مرطوب است.

کشور های ولز و ایرلند شمالی به عنوان متحدین دیگر انگلستان در اتحادیه بریتانیا  دارای دمای هوای سرد رو به ملایمی هستند و اغلب بارندگی را تجربه می کنند بلندی های ولز اغلب شاهد بارش های سنگین برف و باران است. هر چند بلند ترین زمین ها اغلب در اتحادیه انگلستان به ندرت به بیش از 1100 متر می رسند و همین موضوع باعث بارندگی کمتر برف و هوایی عالی در این مناطق شده است.

 

تعطیلات عمومی و رسمی انگلستان

هر کشوری در اتحادیه بریتانیا تعطیلات مستقل و یا  وابسته به اتحادیه ای را دارد که مردم در این روز از کسب و کار دست می کشند و تعطیل می کنند. . فروشگاه ها، کافه ها و رستوران ها  و … ولی همچنان باز هستند.

بسیاری از ساکنین انگلستان از این زمان ها برای مسافرات به اماکن داخلی و یا خارجی انگلیس استفاده می کنند. به همین دلیل در این ایام معمولا وسایل حمل و نقل عمومی شلوغ تر و قیمت ها رو به افزایش می گذارند . اگر به خوبی برای تعطیلات برنامه ریزی از قبل داشته باشید می توانید از این زمان ها برای داشتن یک تعطیلات و استراحت خوب بهره بگیرید.

8 تعطیلات زیر در تمامی مناطق بریتانیا بصورت مشترک تعطیل می باشد:

 • روز سال نو ( اول ژانویه )
 • جمعه خوب ( جمعه بلافاصله پس از یکشنبه پاک )
 • روز عید پاک( دوشنبه بعد از روز یکشنبه عید پاک )
 • تعطیلات اول ماه مه( اولین دوشنبه ماه مه )
 • تعطیلات آغاز فصل بهار( دوشنبه آخر ماه مه )
 • تعطیلات تابستانی ( دوشنبه آخر ماه اوت که البته در اسکاتلند دوشنبه اول ماه اوت تعطیل است)
 • روز کریسمس ( 25 دسامبر )
 • روز باکسینگ ( 26 دسامبر )

ایرلند شمالی به غیر از تعطیلات فوق تعطیلات زیر را هم دارد :

 • روز سنت پاتریک ( 17 مارس )
 • روز مردان نارجی/ روز جنگ بوین ( 12 ژانویه )

اسکاتلند نیز روز های زیر را به غیر از تعطیلات نام برده شده دارد :

 • روز بعد از روز سال نو ( 2 ژانویه )
 • روز سنت اندرو ( 30 نوامبر )

در اصل به غیر از تعطیلات روز عید پاک، کریسمس و سال نو سایر تعطیلات نام برده شده و عمومی در اتحادیه برتانیا در اسکاتلند عملا نادیده گرفته می شود .این کشور برخی از تعطیلات دیگر را برای خود پذیرفته که این تعطیلات نیز منطقه به منطقه متفاوت است.

اگر روز تعطیلات رسمی با شنبه و یا یکشنبه در اتحادیه بریتانیا و انگلستان تلاقی پیدا کند این روز به روز دوشنبه بعد از این روزها انتقال داده می شود و روز دوشنبه همان هفته را به جای آن تعطیل می کنند. اگر روز باکسینگ و دو روز سال نو به روز های شنبه و یکشنبه برخورد کند روز سه شنبه هم تعطیل می شود.

مناطق مختلف اتحادیه بریتانیا

اتحادیه پادشاهی بریتانیای کبیر از ملت ها، مناطق و قلمروهای زیادی تشکیل شده است که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهد شد:

چهار حوزه اصلی و یا چهار کشور اصلی اتحادیه بریتانیا عبارتند از :

 • انگلستان

بزرگترین کشور اتحادیه بریتانیا از لحاظ سرزمینی و  اندازه و جمعیت

 • اسکاتلند

دومین کشور بزرگ اتحادیه بریتانیا و سومین کشور بزرگ بریتانیایی. این کشور دارای چهار مجمع الجزایر به نام های Orkney, Shetland, Inner ،Hebrides هم می باشد.

 • ولز

در قسمت اغلب کوهستان غربی بریتانیا واقع شده است.

 • ایرلند شمالی

در قسمت شمال شرقی جزیره ایرلند واقع شده که شامل شش ناحیه از استان اولستر ( Ulster) است.

وابستگان سلطنتی

 • جزایر کانال ( گورنسی، جرسی، آلدرین ، سارک )

این مناطق از نظر تکنیکی جزئی از اتحادیه بریتانیا محسوب نمی شوند . این کانال ها از تعدادی از جزایر کوچک ساحل فرانسه تشکیل شده اند.

 • جزیره من

ابن جزیره نیز بصورت رسمی و قانونی جزئی از اتحادیه بریتانیا محسوب نمی شود. جزیره من جزیره ای کوچک در دریای ایرلند  بین بریتانیا و ایرلند می باشد.

سرزمین های خارجی

 • آنگویلا

سرزمینی در داخل کارائیب

 • برمودا

قدیمی ترین کلونی در خارج از انگلستان است که در اقیانوس اطلس واقع شده و بیشتر نزدیک به آمریکای شمالی است تا اروپا

 • قلمرو قطب جنوب بریتانیا

بزرگترین قلمرو خارج از اتحادیه بریتانیا در قطب جنوب

 • قلمرو اقیانوس هند اتحادیه بریتانیا

قلمرویی در اقیانوس هند که محدود به اقدامات و فعالیت های نظامی است.

 • جزایر ویرجین بریتانیا

جزایر در محدوده کارائیب می باشند .این جزایر نزدیک ترین متحدین بریتانیا در نزدیکی جزایر ویرجین ایالات متحده می باشند.

 • جزایر کیمن

واقع در غرب کارائیب

 • جزایر فالکلند

قلمرویی در شمال اقیانوس اطلس در نزدیکی آرژانتین

 • جبل الطارق

واقع در جنوب اروپا و هم مرز با اسپانیا تا شمال

 • مونتسرات

واقع در آنتیل های کوچک جزایر کارائیب

 • سنت هلن ، ارتداد و تریستان دا کنه

تعدادی جزایر کوچک به هم پیوسته در اقیانوس اطلس

 • جنوب گرجستان و جزایر به هم پیچیده جنوبی

جزایری واقع شده در  اقیانوس اطلس جنوبی

 • اکروتیری و دکهلیا

واقع در اقیانوس مدیترانه و هر دو در منطقه مرزی با قبرس

 • جزایر ترکس و کایکوس

جزایری واقع شده در آنتیل های کوچک کارائیب

شهر ها

اتحادیه بریتانیا شهر های مهمی برای گردشگری دارد که هر ساله علاقه مندان زیادی را به سمت خود  سوق می دهند. در این جا تنها 9 مورد از معروف ترین این شهر ها را که در سیطره اتحادیه بریتانیا شهرت زیادی دارند را فهرست می کنیم:

 • لندن

پایتخت فرهنگی، تاریخی و مالی انگلستان و بسیار مشهور در دنیا می باشد  که به عنوان یکی از برترین و محبوب ترین مقاصد گردشگری و زندگی در کل جهان می باشد

 • بلفاست

پایتخت ایرلند شمالی که اخیرا به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دنیا شناخته شده است.  این شهر بازسازی ها و پیشرفت های زیادی در حوزه گردشگری داشته است.

 • بیرمنگام

دومین شهر بزرگ اتحادیه بریتانیا است که به دلیل داشتن میراث تاریخی و دستی و گردشگری و همچنین به دلیل داشتن مراکز خرید مشهور بسیار محبوب است. این شهر همچنین خانه مثلث بالت و میراث صنعتی ارزشمندی هم می باشد.

 • بریستول

شهری تاریخی که به دلیل معماری های گرجستانی  و میراث دریایی اش شناخته شده است.

 • کاردیف

پایتخت زیبای ولز ، شهری مغرور به گذشته خود بخصوص در حوزه معادن زغال سنگ ، با داشتن معماری عالی شهری و یکی از موفق ترین پروژه های  بازسازی شهری در دنیا است.

 • ادینبورگ

پایتخت اسکاتلند و یکی از زیباترین شهر های دنیا و همچنین دومین شهر پر بازدید کننده اتحادیه انگلستان می باشد. این شهر میزبان بزرگترین جشنوراه هنر جهان است و سایت ها و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد.

 • گلاسکو

بزرگترین شهر اسکاتلند  و کانون فرهنگی جدید این شهر و شهر سابق فرهنگی اروپا می باشد.

 • لیورپول

یکی از مشهور ترین شهر های انگلستان  که به دلیل موسیقی، ورزش ، شب زنده داری و تاثیرات ایرلندی اش شهرت فراوانی دارد . این شهر پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2008 بود.

 • منچستر

این شهر ، شهر جشنوراه موسیقی بوهمامی پر طرفدار است و تنها شهر جشنوراه هنرهای جدید در جهان محسوب می شود.

سایر مقاصد گردشگری مشهور در اتحادیه انگلیس

 • کاست وود ( Cotswolds)
 • جاینت کایزوی (Giant’s Causeway )
 • شبه جزیره گوهر (Gower Peninsula )
 • دیوار هادریان (Hadrian’s Wall )
 • جزیره آران (Isle of Arran )
 • پارک ملی منطقه دریاچه (Lake District National Park )
 • لاچ نس (Loch Ness )
 • منطقه قله (Peak District )
 • پارک ملی اسنوودیونی (Snowdonia National Park)
 • استون هنج(Stonehenge)
 • جورج یورکشایر ((Yorkshire Dales
 • یورکشایر مورس (Yorkshire Moors)

مسافرت به کشورهای اتحادیه انگلستان

سایر نیازها برای مسافرت به اتحادیه انگلستان

همه بازدیدکنندگانی که بالای 16 سال دارند و از شهروندان اتحادیه اروپا ، آمریکا و سوئیس محسوب نمی شوند و یا خانواده آنها دارای مجوز اقامت و یا کارت شهروندی در اتحادیه اروپا ؛ ایالات متحده و سوئیس نیستند به همراه کشور های مشترک المنافع باید برای ورود و اقامت چند روزه به اتحادیه بریتانیا یک فرم اطلاعاتی را تکمیل و همه اطلاعات خود را ارائه نمایند.

در ضمن این افراد در هنگام ورود به اتحادیه بریتانیا در هر منطقه مرزی باید بدانند که مورد بررسی و کنترل های رایج مرزی و پاسپورتی قرار خواهند گرفت. مگر اینکه این افراد به منطقه هایی خارج از حیطه کنترل کشور های ایرلند شمالی ، انگلستان ، ولز و جزایر کانال و … قصد سفر داشته باشند.

مسافرانی که تحت کنترل مرزی قرار می گیرند باید این انتظار را داشته باشند که سایر مسائل دیگر نیز در مورد آنها با دقت و وسواس کنترل شود. موضوعاتی مانند اینکه انها پول کافی برای هزینه کردن در طول سفر خود را دارند ، بلیط برگشت از اتحادیه انگلستان را دریافت نموده اند ، از پشتوانه مالی خوبی برخوردار هستند و اینکه محلی برای اقامت خود با ارائه آدرسی معتبر رزرو کرده باشند و یا خانه ای از اقوام و نزدیکان را برای این کار در مدت اقامت در نظر گرفته اند و در طول مدت اقامت می توانند این افراد حامی مالی آنها باشند.

این ماموران حق دارند تا اطمینان پیدا کنند که شما قصد اقامت و یا ماندن در انگلستان را ندارید و پس از مدتی می خواهید به کشور خودتان بازگردید ، ویزای شما اعتبار کافی دارد و در خصوص افرادی که به منظور گردشگری وارد اتحادیه انگلستان می شوند و نمی خواهند موضوعات کسب و کاری را دنبال کنند موضوعات و اهداف گردشگری و برنامه های سفر هم احتمالا پرسیده شود.

عدم داشتن هر یک از این موارد و بخصوص اثبات توانایی مالی، محل اقامت و بلیط بازگشت می تواند باعث جلوگیری از ورود شما به اتحادیه بریتانیا شود.

موضوعاتی که باید در سفر به اتحادیه بریتانیا مد نظر قرار دهید:

 • کشورهای عضو اتحادیه بریتانیا از جمله انگلستان نگرانی های کمتری نصبت به شخصیت و موضوعات شخصی مسافران برای خود قائل هستند. انگلستان نسبت به سایر کشور های اروپایی خود را کمتر درگیر موضوعات شخصی مسافران می کند.

منظور اینکه در اتحادیه انگلستان اغلب به تخلفات داخل خود انگلستان و سوابقی که از خود در این کشور به جا می گذارید اهمیت داده می شود تا سوابق و محکومیت های قبلی که داشته اید و این موضوع حتی در کنترل های مرزی هم خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد اما با این وجود اگر ماموران مرزی در خصوص سوابق محکومیت و کیفری شما سئوالاتی را داشتند حتما به درستی و بدون واهمه از سوابق قبلی خودتان اطلاعات را ارائه نمایید.

 • در هنگام درخواست برای ورود به اتحادیه بریتانیا به همراه سایر مدارک در صورتی که دارای محکومیت و یا سابقه کیفری بوده اید باید پرونده و یا مدرک محکومیت خود را هم ضمیمه سایر مدارک کنید.

البته قوانین بسیار هوشمندانه و سرسختانه ای برای قبول برخی از افراد و اینکه چه کسانی پذیرفته شوند و چه کسانی خیر وجود دارد اما طول مدتی که از سابقه شما گذشته و اینکه برخی از تخلفاتی که شما به آن محکوم شده اید خیلی مورد نگرانی اتحادیه بریتانیا نیست بخصوص اگر در طول چند سال بعد از آن خطایی دیگر نداشته باشید.

 • در هنگام درخواست ویزا همچنین شما باید موارد زیر را هم به درستی مشخص کنید :
 • اگر تا به حال ورشکست شده اید. مهم نیست چه مدت قبل بوده است
 • اگر سابقه بدهی زیاد و شکایت در خصوص بدهکاران دارید حتی اگر رضایت آنها را هم فراهم کرده اید باید مدارک لازم را بصورت قانونی ارائه نمایید.

انگلستان و اتحادیه بریتانیا در خصوص این دو مسئله بسیار حساس هستند بخصوص اینکه بارها سیستم های بانکی و مالی و وامی این کشور ها مورد سو استفاده بازدیدکنندگان و شهروندان خارجی و مهاجران شده است.

داشتن بدهی های سنگین و مشکلات مالی و مالیاتی در خارج از کشور می توان یک عامل بسیار مهم برای عدم پذیرش شما باشد . مشکلاتی مانند جرم و جنایت و اختلاس از جمله مشکلات و تخلفاتی هستند که شما را فردی نا امن و ورود و اقامت شما را تهدید می کند هر چند قوانین موجود در این خصوص برای ورود به انگلستان بسیار متنوع و مبهوت است. البته در صورتیکه در انگلستان پول کافی داشته باشید شرایط کمی فرق می کند.

 • اگر شما دارای 1000 پوند بدهکاری و یا بیشتر در اتحادیه انگلستان باشید این اصلا خبر خوبی برای شما نخواهد بود زیرا تا زمانی که این پول را تصفیه نکنید اجازه خروج از کشور را نخواهید داشت. برای خروج از کشور باید تمامی بدهی خود را صاف کنید و یا رضایت نامه معتبری از طلبکار یا طلبکاران داشته باشید.

گمرک و کالا

اتحادیه بریتانیا قوانین سخت و روشنی دارد که به شما اجازه ورود کالا به این کشور را نمی دهد. بررسی های گمرکی توسط UKBF در بنادر این کشور انجام می شود .

این قوانین بخصوص برای حمل و نقل حیوانات به جز در خود اتحادیه بریتانیا و اتحایده اروپا بسیار سختگیرانه تر است . شما برای ورود حیوان به بریتانیا باید شرایط خاصی را دنبال کرده باشید مانند واکسن هاری ، کارت بهداشت و سایر اعمال دیگر.

جزایر بریتانیا بسیار ارزشمند و مورد تعصب هستند و مردم و دولت به شدت از آنها و در راستای حفظ آنها تلاش می کنند بنابراین سیستم های کنترلی به شیوه ای در این جزایر پیاده سازی شده اند که حتی ورود کوچکترین قایق هم به این جزایر کنترل می شود.

از سال 1993 تا کنون بسیار از کنترل های مرزی برای افراد شخصی که در اتحادیه اروپا به اتحادیه بریتانیا سفر می کنند برداشته شد و همین موضوع باعث محبوبیت زیاد خرید برخی از کالا ها بخصوص الکل و تنباکو در سراسر مرزهای اتحادیه اروپا شد و مهم ترین دلیل ان مالیات های کم در اتحادیه اروپا نسبت به بریتانیا بود.

با این حال به نظر می رسد این موضوع کمی مورد سو استفاده قرار گرفته است زیرا مجرمان سازمان یافته از این روش برای ورود مقدار زیادی از الکل و تنباکو بصورت غیر قانونی استفاده می کنند و معمولا به دلیل اینکه تعداد این نفرات زیاد است ماموران مرزی به گمان اینکه استفاده شخصی است خیلی مشکلی برای ورود ان به کشور اعمال نمی کنند.

بنابراین کنترل هایی اخیرا برای ورود و خروج اعمال شده که از شما در خصوص واردات برخی از کالاها سئوالاتی پرسیده می شود. اگر اثبات شود که شما این کار را به منظور مقاصد تجاری و یا قاچاق کالا انجام داده اید جرایم بسیار سنگینی می تواند در انتظار شما باشد.

واردات بیش از اندازه الکل توسط یک خودرو شخصی بیشتر می تواند باعث توقیف و خواباندن خودرو شود هر چند این کار توسط پلیس انجام می شود و نه توسط ماموران گمرکی ولی به هر حال میزان واردات شخصی برای پلیس هم اهمیت دارد.

همانگونه که برای مسافرات در اتحادیه اروپا اگر شما بیش از 10000 یورو پول نقد به همراه داشته باشید دلیل این میزان پول از شما پرسیده خواهد شد در اتحادیه بریتانیا نیز اگر شما بیش از 1000 پوند بصورت نقدی به همراه داشته باشید باید بتوانید شواهدی را نشان دهید که به شما اجازه حمل این میزان پول را داده است و اینکه شما حق دارید این میزان از پول را نقدا به همراه خود ببرید. اغلب این موضوعات توسط ماموان مرزی و گمرکی از شما پرسیده خواهد شد.

بیشتر بنادر گمرکی اتحادیه بریتانیا که از ترافیک ورودی بالایی برخوردار هستند و ریشه های حتی غیر اروپایی دارند از سیستم کانال قرمز، سبز و آبی اتحادیه اروپا استفاده می کنند. هر چند تمامی این بنادر به غیر از این کنترل های مرزی و گمرکی هوشمند توسط ماموران گمرکی نیز برای اهدافی همچون بررسی و کنترل مواد مخدر و کالاهای غیر قانونی مانند الکل و تنباکو فعال می باشد .

مسافرت به کشورهای اتحادیه انگلستان بوسیله هواپیما

هر چند اتحادیه بریتانیا فرودگاه های زیاد بین المللی در بیشتر شهر ها وجود دارد ولی به احتمال زیاد هر مسافری که خواهان ورود به این اتحادیه باشد از یکی از 5 فرودگاه بزرگ شهر لندن به عنوان پایتخت انگلستان استفاده خواهد کرد.

تعداد زیادی از پروازهای اصلی تقریبا به تمامی فرودگاه های اصلی و منطقه ای بریتانیا توسط KLM و از مرکز بین المللی آن یعنی آمستردام شیفول ( Amsterdam Schiphol) ارائه می شود.

اخیرا بسیاری از فرودگاه های جنوبی انگلستان نام لندن را به عنوان خود اضافه کرده اند پس در نظر داشته باشید که چون فرودگاه در عبارت و نام خود نام لندن را یدک می کشد الزاما این فرودگاه ها در شهر لندن و یا نزدیک این شهر نیستند و حتی ممکن است دسترسی به لندن در این شهر ها مشکل هم باشد.

عمده ترین و مهم ترین فرودگاه های خارج از لندن عبارتند از :

 • فرودگاه منچستر (Manchester Airport )

فرودگاه منچستر در شمال شهر لندن واقع شده و بزرگترین فرودگاه بین المللی خارج از لندن محسوب می شود. این فرودگاه تقریبا به تمامی کشور های اروپایی و بسیاری از مقاصد بین المللی منطقی دیگر دسترسی و پرواز دارد .

استفاده از این فرودگاه برای افرادی که خواهان بازدید از شمال ولز ، شمال انگلستان و اسکاتلند هستند پیشنهاد می شود زیرا دسترسی بسیار راحت تری دارد.

در خارج از لندن و منچستر نیز بسیاری دیگر از فرودگاه های بین المللی و منطقه ای وجود دارند که طیف وسیعی از ارتباطات مستقیم به اروپا و برخی از مقاصد طولانی تر بین المللی و مقاصد داخلی را پشتیبانی می کنند.

 • فرودگاه بین المللی بیرمنگام

فرودگاه بزرگ و بین المللی بیرمنگام بزرگترین فرودگاه بریتانیایی خارج از لندن می باشد. این فرودگاه خدمات بین المللی خوبی به اروپا و برخی از مکان های درو تر را ارائه می کند.

فرودگاه بین المللی بیرمنگام توسط شرکت های بزرگ و پرچم دار اروپایی که ارتباطات مرکزی جهانی زیادی دارند و همچنین LCC های مهمی همچون Ryanair و Easyjet در این فرودگاه خدمات رسانی می کنند.

فرودگاه بیرمنگام دروازه ایده آلی برای دسترسی به شهر های مرکزی انگلستان و ولز است. این فرودگاه مسیر قطار مستقیمی به لندن یوستون دارد که طول زمان سفر به لندن حدود 75 دقیقه می باشد. همچنین فرودگاه بیرمنگام را مرکز خدمات هوایی ارزان قیمت Flybe هم می نامند.

هزینه های قطار پیشرفته این فرودگاه معمولا بسیار منصفانه و نسبت به بلیط های استاندارد لندن به گواتویک و فرودگاه های لوتون و استنست ارزان تر است.

 • فرودگاه جان لنون لیورپول

فرودگاه لیورپول در شمال غربی انگلستان سریعترین رشد و پیشرفت را نسبت به سایر فرودگاه های اتحادیه بریتانیا دارد و هر روز بر تعداد پروازهایی که از این فرودگاه برنامه ریزی و اجرا می شود افزوده می شود.

بلکپول (Blackpool ) یک فرودگاه بین المللی در نزیدیکی خود دارد که پرواز های تفریحی و تعطیلاتی فراوانی را ارائه می کند.

 • فرودگاه بین المللی نیوکاسل

فرودگاه بین المللی نیوکاسل تنها فرودگاه بین المللی در شمال شرقی انگلستان است که خدمات پرواز به شهر دبی را هم ارائه می کند و هر روز پرواز هایی از این فرودگاه به شهر دبی و از دبی به این فرودگاه برنامه ریزی می شود.

همچنین این فرودگاه بین المللی مقاصدی در کشور های استرالیا و شرق دور هم دارد و مرکزی است برای شرکت ها مهم بین المللی مانند easyjet ، Thomson ، Thomas Cook و Jet2 که با پرواز هایی بر بالغ بر 100 ایستگاه بین المللی دیگر اهمیت این فرودگاه را چندین برابر کرده اند.

این فرودگاه همچنین پروازهایی را بصورت فصلی به نیویورک با سرویس یونایتد به نیوآرک نیوجرسی بصورت 5 بار در هفته برنامه ریزی و اجرا می کند.

 • فرودگاه دون کستر شفیلد (Doncaster Sheffield Airport )

فرودگاه دون کستر شفیلد یک فرودگاه بین المللی است که در ایستگاه سابق RAF Finningley در Finningley واقع در شهر Metropolitan Borough در شمال Yorkshire واقع شده است.

در این بین فرودگاه های کوچکتری هم وجود دارند که خدمات منطقه ای و داخلی را عمدتا برنامه ریزی و اجرا می کنند که شاید بتوان مهم ترین این فرودگاه ها را به شرح زیر اعلام کرد:

 • فرودگاه های بریستول (Bristol )، شرق میدلندز (East Midlands )، اکستر (Exeter )رابین هود (Robin Hood) ، کارلایل (Carlisle ) و لیدز بردفورد (Leeds Bradford) که همگی پروازهایی ارزان قیمت را به اروپا و شهر های داخلی با انجام پروازهای شرکت ها Ryanair ، EasyJet و Flybe برنامه ریزی می کنند.
 • فرودگاه های ساحصتمپتون (Southampton ) و بورنموث (Bournemouth ) از جمله فرودگاه های متوسط از نظر اندازه محسوب می شوند که البته به دلیل ارائه خدمات پرواز ارزان قیمت و مقرون به صرفه توسط شرکت های Ryanair و Flybe شهرت خوبی دارند. برای دسترسی به این فرودگاه ها می توانید از ایستگاه قطار واترلو لندن استفاده کنید.
 • فرودگاه نورویچ (Norwich ) یکی از شلوغ ترین مسیرهای هوایی به امستردام را دارد. از این فرودگاه شرکت هواپیمایی Flybe پروازهای داخلی زیادی را به سراسر اتحادیه بریتانیا برنامه ریزی می کند.
 • فرودگاه Durham Tees Valley که بصورت رسمی به نام Teesside International تا قبل از سال 2004 نامیده می شد و همچنین فرودگاه Humberside که دارای فیدر KLM می باشد که از طریق امستردام به شبکه جهانی اسکای تیم (Skyteam ) در سراسر جهان پروازهای کم هزینه و نا منظمی را بوسیله هواپیماهای چارتر برای مقاصد توریستی در اروپا برنامه ریزی می کند

فرودگاه Durham Tees Valley 6 یورو هزینه اضافی تر برای بهبود و گسترش فرودگاه در نظر می گیرد که توسط مسافرینی که از این فرودگاه به مقاصد خود حرکت می کنند باید پرداخت شود.

این فرودگاه اصلا دسترسی خوبی به حمل و نقل عمومی ندارد و بهترین راه دسترسی به شهر استفاده از سیستم تاکسی رانی است که تنها شبکه حمل و نقل خوب این منطقه می باشد.

 • فرودگاه Newquay Cornwall که در سال های اخیر تعداد زیادی از پرواز ها را برنامه ریزی کرده است. این فرودگاه به دلیل 5 پوند هزینه اضافی برای توسعه فرودگاه در سال 2006 شهرت یافت. اما این فرودگاه در یکی از زیباترین مناطق بریتانیا واقع شده و استفاده از این فرودگاه به دلیل فرار از ترافیک زیاد جاده ای نیز مقرون به صرفه است.
 • فرودگاه لندن اشفورد (London Ashford ) نیز در جنوب شرقی نیز شهرت زیادی به دست آورده است. این فرودگاه را به نام فرودگاه Lydd هم می شناسند. فرودگاه اشفورد خدمات و برنامه ریزی سفرهای فصلی زیادی را در دستور کار دارد و همچنین خدماتی را نیز به فرودگاه های آکسفورد ارائه می دهد. فرودگاه بین المللی کنت هم تقریبا خصوصیات مشابهی با این فرودگاه دارد.

در اسکاتلند هم فرودگاه های بزرگی وجود دارد که به فرودگاه های لندن ارتباط داده شده اند و مقاصد خارجی زیادی را هم برنامه ریزی و اجرا می کنند:

 • فرودگاه ادینبورگ (Edinburgh )

این فرودگاه ، شلوغ ترین فرودگاه اسکاتلند و ششمین فرودگاه شلوغ در اتحادیه بریتانیا است . طیف گسترده ای از پرواز های اروپایی و آمریکای شمالی و چندین مسیر مختلف به نقاط دیگر دنیا از جمله شهر هایی مانند دوحه و ابوظبی و شهر های مهم دیگر در آسیای مرکزی، آفریقا و استرالیا از طریق خطوط هوایی و مراکز خاورمیانه ای ارائه می کند.

 • فرودگاه های بزرگ گلاسگو (Glasgow )

گلاسگو شامل دو فرودگاه است. یک فرودگاه بین المللی به نام فرودگاه بین المللی گلاسگو که برای اکثر پروازهای خارجی برنامه ریزی می کند و یک فرودگاه داخلی به نام گلاسگو پرستویک (Glasgow Prestwick) که عمده پروازهای داخلی را توسط شرکت Ryanair با قیمت های کم و مقرون به صرفه برنامه ریزی می کند.

 • ابردین (Aberdeen )
 • اینورنس (Inverness )
 • فرودگاه های Orkney و Shetland

هر دو پروازهای اسکاندیناوری را در بریتانیا برنامه ریزی می کنند.

فرودگاه بین المللی کاردیف تنها فرودگاه بین المللی در ولز است که مرکزی برای خدمات رسانی شرکت های Flybe و Thomas Cook می باشد که پروازهای طولانی مدتی را به برخی از مسیر ها مانند باربادوس برنامه ریزی می کنند.

فرودگاه آنگلسی (Anglesey Airport ) یکی از فرودگاه های مهم کشور ولز می باشد که روزانه پروازهایی را به جزیره من و کاردیف در دستور کار دارد.

در ایرلند شمالی فرودگاه بین المللی بلفاست و فرودگاه بین المللی جورج وجود دارند که هر دو پروازهای داخلی را بیشتر برنامه ریزی می کنند. فرودگاه بین المللی بلفاست برنامه پروازهای بین المللی خود را بیشتر برای پرواز های طولانی مدت به امریکای شمالی انجام می دهد. این فرودگاه با خیابان های مرکزی شهر حدود 19 دقیقه فاصله دارد

فرودگاه City of Derry فرودگاه دیگری در شمال غربی ایرلند شمالی است که عمدتا برنامه های سفر داخلی با تعداد محدودی از پروازهای بین المللی را در دستور کار خود دارد.

جزیره من ، گورنسی و جرسی هر یک فرودگاه های خاص خود را دارند که همواره پروازهای زیادی از سراسر اتحادیه بریتانیا را پوشش می دهند . این جزایر همچنین به سایر کشور های اروپایی مانند فرانسه هم خدمات رسانی می کنند. به نظر می رسد پرواز به این جزایر با مسافرت با کشتی به این جزایر راحت تر باشد.

به منظور بالاتر رفتن ایمنی پرواز ها و فرودگاه ها ممکن است تاخیر در پروازها را شاهد باشید که این موضوع معمولا هم اتفاق می افتد. به یاد داشته باشید به همراه داشتن یک گذرنامه و مدرک شناسایی عکس دار مانند گواهینامه رانندگی ، شناسنامه و کارت ملی و … را فراموش نکنید زیرا بخصوص برای اغلب پروازهای داخلی نیاز است.

سفر داخلی در اتحادیه انگلستان بوسیله قطار

نماد دو قطبی در هر کجای ایالات متحده انگلستان که مشاهده شود نشان دهنده شبکه راه آهن سراسری است. این نشان در همه ایستگاه ها ، نماد ها ، راهنمایی ها و حتی در نقشه ها هم بصورت برجسته ای دیده می شود.

یافتن ایستگاه راه اهن در همه نقاط اتحادیه بریتانیا کار ساده ای است. شما به راحتی می توانید با استفاده از هر نقشه و موقعیت یاب و یا با استفاده از تابلو های راهنمایی و رانندگی به سادگی از هر منطقه ای به یکی از این ایستگاه های قطار دسترسی داشته باشید. قطار ملی اتحادیه انگلستان با آرم فلزی دو قطبی که برگرفته شده از نمادی تاریخی در بریتانیا است طراحی شده است.

اتحادیه بریتانیا دو شبکه راه آهن سراسری برای دو جزیره اصلی که در آن ساکن است راه اندازی نموده است. در بریتانیا شبکه ملی ریلی حدود 34000 کیلومتر را پوشش می دهد که اکثر کشور های انگلستان ف اسکاتلند و ولز را از پنزانس در کورنوال تا تورسو در شمال اسکاتلند را شامل می شود و در این بین حدود 2600 ایستگاه دارد.

مسافرت با قطار در اتحادیه بریتانیا بسیار محبوب است و هر ساله بر مسافران این وسیله حمل و نقل افزوده می شود . بریتانیا یکی از امن ترین سیسم های ریلی دنیا را دارد.

در ایرلند شمالی سیستم ریلی و یا راه آهن ملی با نام NIR فعالیت می کند و با استفاده از یک مسیر سنج متفاوت نسبت به خط ریلی اول کار می کند. با استفاده از خدمات ریلی در اتحادیه بریتانیا شما به راحتی می توانید از بسیاری از کشور ها و متحدین این ایالت دیدن کنید و از مقصدی به مقصد دیگر نقل مکان کنید.

هر چند برخی مواقع انتقاد هایی هم به سیستم ریلی اتحادیه انگلستان وارد می شود و موضوعاتی همچون پرخاشگری و رفتار نا مناسب کارکنان بخصوص در زمان های شلوغ همیشه مورد انتقاد است ولی در هر صورت قطار یک روش مناسب و لذت بخش برای کشف و بازدید از بریتانیا می باشد و به اغلب مناطق گردشگری ، صنعتی و تجاری و محبوب ایستگاه دارد.

همیشه از قطار به عنوان بهترین وسیله حمل و نقل عمومی برای مسافرت بین شهر ها یاد می شود . بیشتر قطار های درو نشهری با سرعت 200 کیلو متر در ساعت برای انتقال مسافر از ایستگاه های شهری و یا برخی بین شهری ها استفاده می کنند. خدمات منطقه ای می توان از 160 کیلومتر در ساعت به بالا ارائه شود.

خدمات ریلی در انگلستان با سرعت حمل و نقل مجازی که در کشور هایی همچون فرانسه ، آلمان و یا ژاپن بر قرار است نمی رسد و معمولا سرعت حرکت قطار در انگلستان از این کشور ها پایین تر است هر چند در هر دو خط ریلی موجود در بریتانیا خدماتی که ارائه می شود در بالاترین استاندارد ها و کیفیت ارائه می شود.

در اتحادیه بریتانیا اداره خطوط ریلی بصورت مخلوطی از خدمات دولتی و خصوص می باشد. ایجاد زیر ساخت ها دولتی و برخی از مسیر ها را دولت اداره می کند و سرویس دهی به قطار ها و برخی از خطوط در بخش خصوص انجام می شود.

ساختار شبه خصوصی سازی در راه اهن ملی بریتانیا از زمان تصویب یعنی سال 1990 هر روز انتقاداتی را پذیرا بوده است و همواره مورد انتقاد می باشد. هر روز بر تعداد افرادی که اعتقاد دارند باید همه خدمات ریلی بصورت دولتی ارائه شود و این سیستم دوباره در مالکیت کامل دولت در بیاید افزوده می شود.

تمامی این انتقاد ها نمی توانند بی اثر باشند هر چند برای گردشگران و بازدید کنندگان اساسا ورود به این موضوع خیلی تفاوتی ندارد. تمامی گردشگران و بازدید کنندگان به راحتی می توانند در صورت خرید به موقع بلیط و رزور آن از تخفیف های ویژه این شرکت ها بهره مند باشند و همواره خدماتی که به گردشگران و در مسیر هیا اصلی ریلی انجام می شود سطح بالایی از استاندارد را دارند و شیاد اغلب انتقاد ها به دلیل هزینه هایی باشد که برای مردم بریتانیا تحمل نا شدنی است.

مسافرت خود را برنامه ریزی کنید

با وجود بسیاری از شرکت های ریلی که در اتحادیه بریتانیا فعالیت می کنند ولی با این حال قطار ملی یک نام تجاری دولتی است که تمامی شرکت های بریتانیایی باید از آن استفاده کنند. برای خرید بلیط از هر ایستگاه قطار می توان اقدام کرد . مهم نیست چقدر این ایستگاه دور باشد و یا در کجا قرار گرفته باشد شما می توانید بلیط هر مبدا و مقصدی را در جای دیگر خریداری نمایید.

همچنین با استفاده از وب سایت ملی ریلی در بریتانیا می توانید بلیط ها را برای هر مقصد رزرو و پیش خرید کنید و در صورت خرید بلیط زود تر از موعد از تخفیف های ویژه استفاده خواهید کرد.

وب سایت ملی ریلی در بریتانیا شامل جداول زمانی بسیار دقیق و منظم است که به راحتی به مشتری اجازه می دهد تا برنامه ریزی دقیق و منظمی برای خود در طول سفر داشته باشید.

به همین ترتیب لاین قطار هم یک شرکت خصوصی است که سرویس های انلاین مشابهی را به مشتریان قطار ارائه می دهد و بصورت مستقیم بلیط مقاصد مختلف را به شما به فروش می رساند. خود قطار ملی بریتانیا در خصوص پرداخت با کارت و خرید بلیط ار ایستگاه های غیر مجاز مرتبا هشدار می دهد و توصیه دارد که بلیط ها انلاین و یا از ایستگاه های مجاز خریداری شوند.

بسیاری از اماکن مختلف ادعا دارند که ارزان ترین بلیط قطار را به شما به فروش خواهند رساند اما آنچه نهایتا متوجه آن خواهید شد این است که بلیط ها بصورت پیش خرید خریداری شده و قیمت تمام شده برای شما بیشتر خواهد بود.

اگر برای خرید بلیط قطار در روز سفر و ساعت سفر و این هم در ایستگاه خود قطار اقدام به خرید بکنید در نظر داشته باشید که کرایه ها می توانند به شدت افزایش قیمت داشته باشد که گاهی حتی یک بلیط 30 پوند را با 100 پوند برای همان سفر باید خریداری نمایید.

برای خرید بلیط قطار شما می توانید پول آن را نقدا ، با کارت اعتباری و … پرداخت کنید اما انچه که مهم است خرید بلیط قطار را باید زودتر از موعد و به موقع انجام دهید تا محکوم به پرداخت هزینه های زیاد برای بلیط قطار نباشید.


سفر داخلی در اتحادیه انگلستان  بوسیله قطار

کلاس های سفر در اتحادیه انگلستان با قطار

برای مسافرت با قطار دو کلاس قطار در انگلستان وجود دارند: کلاس های استاندارد و فرست کلاس.

عمده قطار های رفت و برگشتی و قطارهایی که خدمات محلی را ارائه می کنند از نوع قطار های با کلاس استاندارد هستند. هر چند باید این نکته را در نظر داشته باشید که سرویس دهی با کلاس های استاندارد هم در بین شرکت های مختلف متفاوت است. 

مثلا برخی از شرکت ها شرایط خرید آنلاین بلیط را در پایگاه های مختلف ارائه می کنند و برخی برای خرید بلیط الزام دارند که تنها باید از پایگاه اینترنتی خودشان استفاده کنید. ضمن اینکه معمولا قطارهای فرست کلاس را تنها بهتر است از وب سایت رسمی خود شرکت بلیط شان را خرید کنید.

 کلاس استاندارد

این نوع قطار در هر طرف دو صندلی دارد و در روبه روی هر صندلی یک میز قرار داده شده است و یا برخی از صندلی های خصوصی با شکل هواپیما طراحی شده اند.

فرست کلاس ها

قطارهای فرست کلاس دارای دو صندلی در یک سمت و یک صندلی در سمت دیگر راهرو هستند. صندلی ها بسیار راحت تر بوده و فضای بیشتری در اختیار مسافر قرار می گیرد. در این قطار ها مسافرین در مقاصد بین راهی  خدمات صبحانه یا میان وعده ، نوشیدنی و روزنامه  هم دریافت می کنند.

در هر دو نوع قطار یعنی قطار استاندارد و فرست کلاس  اکثر شرکت های ریلی خدمات زیر را  هم ارائه می کنند:

 • رزرو رایگان صندلی : این کار البته نه برای سفرهای درون شهری بلکه برای سفر های برون شهری انجام می شود . برای این کار صندلی رزرو شده با برچسب کاغذ و یا بر روی نمایشگر بالای صندلی که بصورت الکترونیکی است قید می شود که این صندلی رزرو شده است.
 • پذیرایی در طول سفر بصورت چرخشی با یک میان وعده و یک نوشیدنی در حالی که قطار در حال حرکت است با چرخ دستی های مخصوص به مسافران ارائه می شود.
 • تهویه مطبوع به عنوان خدمات مسافر بری محلی و بین شهری باید در همه قطار ها بصورت رایگان و بر روی خدمات قطار باشد
 • حداقل یک واگن خالی با تجهیزات و وسایل بازی تعبیه شده در ان برای کودکان در هر قطار باید در نظر گرفته شده باشد تا بچه ها سرگرم باشند.
 • در طول ارائه خدمات بین شهری ارائه خدمات اینترنت رایگان بی سیم یا وای فای که البته برخی از قطار ها و شرکت ها هزینه استفاده از آن را دریافت می کنند.
 • در اغلب سفر های بین شهری بسیاری از قطار ها یک خدمات آرامش بخش به نام Quiet Coach در نظر می گیرند که در این زمان استفاده از هیچ گونه موبایل، تبلت، لپ تاپ ، و یا هر گونه مکالمه و سخن گفتن ممنوع می شود و همه باید در سکوت باشند.

همچنین شش برنامه برای قطارهای تخت خوابی در طول هفته به غیر از شنبه ها  برنامه ریزی و اجرا می شود  که به عنوان یک قطار حرکت و در بین راه به مقاصد مختلف تقسیم می شوند. این قطارها  عبارتند از :

 • The Lowland Sleeper

این قطار از لندن یوستون  به راه می افتد و در غالب یک قطار هم حرکت می کند  اما  در بین راه به دو قطار تقسیم می شود که یکی به گلاسگو و دیگری به ادینبرگ حرکت می کند.

 • The Highland Sleeper

این قطار هم به عنوان یک قطار از یونایتد راه می افتد و در بین راه به سه قسمت تقسیم می شود که یکی به آبردین ، یکی فورت ویلیام و دیگر به اینورنس حرکت می کند.

 • The Night Riviera

این قطار هم از لندن پادینگتون به عنوان یک قطار حرکت می کند و در بین راه به دو قطار تقسیم می شود که یکی به پلیموث و دیگری به  پنزانس حرکت می کند.

رزرو بلیط و جا برای قطارهای تخت خوابی اجباری است و تنها گزینه جایگزین برای رزرو آنلاین ممکن است خرید بلیطی در باجه های بلیط فروش در بالاترین قیمت ممکن  از هر ایستگاهی باشد.

بلیط های پیش خرید  به نام بلیط Bargain Berths شناخته می شوند و در ایستگاه هیا لندن – اسکاتلند با قیمت 19 پوند تا 49 پوند می باشند.

 برای خرید بلیط های قطارهای تخت خوابی بهتر است تنها از وب سایت ScotRail استفاده کنید.  تمامی قطارهای تخت خوابی خدمات زیر را ارائه می کنند:

 • شرایط خواب راحت در محل نشستن. درست همانند قطار های فرست کلاس با این تفاوت که به جای صندلی تخت در اختیار انها می باشد
 • کلاس استاندارد که دارای کابین های دو نفره است و مسافرین تنها معمولا باید با یک نفر دیگر در این کابین اقامت کنند.
 • فرست کلاس که دارای کابین های مجهز و شخصی است و هر فرد به تنهایی و یا به همراه همراهش می تواند از یک کابین مجهز با امکانات رفاهی و صبحانه سخاوتمندانه ، لوازم آرایشی و بهداشتی و دسترسی کامل به سالن های ورود و خروج بهره مند شود.

بلیط قطار

به طور کلی قیمت بلیط قطار کاملا بستگی به نوع قطار و  اپراتوری دارد که شما برای مسافرت خود انتخاب می کنید. اما معمولا بلیط های ارزان و تبلیغاتی تنها خاص یک نوع اپراتور هستند.

در تمامی حالت ها به غیر از مسیرهای داخلی و درون شهری و قطار فوق سریع لندن سنت پانکراس به کنت شما می توانید بلیط های خود را پیش خرید و یا رزرو نمایید.

هر چه زودتر مثلا سه ماه زودتر اقدام به خرید بلیط بکنید هم بلیط ها ارزان تر است و هم از دغدغه های لحظه های آخری راحت تر هستید.  معمولا در زمان های نزدیک به سفر قیمت بلیط ها به شدت بالا است و تنش زیادی برای خرید یک بلیط خواهید داشت.

قبل از سوار شدن به یک قطار در انگلستان باید بلیط خود را تهیه کرده باشید  زیرا بسیار از ایستگاه های بین راهی ممکن است مشکلاتی را برای ارائه بلیط به شما داشته باشند. پیک کاری قطار ها در انگلستان معمولا از ساعت 9.30صبح ، تعطیلات آخر هفته و تعطیلات عمومی است.

برای سوار شدن در قطار در انگلستان به طور کلی سه نوع بلیط وجود دارد که دست شما را برای انتخاب باز می گذارد. با توجه به نوع قیمت ها و میزان مسافت سفر می توانید هر یک از بلیط های زیر را انتخاب کنید:

 • بلیط های پیشرفته :

این بلیط ها را باید پیش خرید کنید. با خرید این بلیط ها تنها با یک نوع قطار ، در یک زمان خاص و روز خاص و با شرایط خاص خودتان می توانید سفر کنید

 • بلیط ها Off-Peak

این بلیط ها را در هر زمان می توانید خریداری نمایید ولی تنها در زمان هایی که پیک سفر نیست باید از آنها استفاده کنید.

 • بلیط های هر زمانی

این بلیط ها را در هر زمان می توانید خریداری و در هر زمان دیگر چه در زمان پیک سفر و چه در شرایط عادی استفاده کنید.

بلیط های پیشرفته تنها به عنوان یک بلیط تکی فروخته می شوند  به همین دلیل برای اینکه زمان برگشت خود را هم تضمین کنید بهتر است دو تا بلیط پیشرفته خریداری کنید. به غیر از بلیط برخی از سفر ها به شهر های حومه و خاص معمولا بلیط پیشرفته ارزان ترین نوع بلیط قطار در اتحادیه انگلستان است.

بلیط های پیشرفته معمولا بصورت محدود و از نهایتا 12 هفته قبل قابل خرید هستند و به شما تنها اجازه می دهند که در زمانی خاص و در یک روز مشخص و ساعت مشخص سفر کنید. بنابراین اگر در انتخاب روی و قطار خود اشتباه کنید و اشتباه سوار شوید باید هزینه ای بسیار زیادی برای بلیط جدید خود پرداخت نمایید.

در هنگام خرید بلیط ارزان قیمت معمولا بلیط برگشت هم به همان میزان قیمت و یا کمی گران تر فروخته می شود.

همچنین این بلیط ها یک صندلی را برای شما تضمین نمی کند مگر اینکه پس از خرید بلیط صندلی خود را رزرو کنید هر چند بسته به نوع شرکت ممکن است برخی از شرکت ها در همان لحظه خرید برای شما صندلی رزرو کنند. 

بهتر است صندلی خود را رزرو کنید زیرا با این که بلیط از قبل خریداری کرده اید ولی باز هم ممکن است مجبور شوید همه مسیر را ایستاده طی کنید.

تخفیف های موجود برای سفر های ریلی در انگلستان

معمولا برای استفاده از قطار های استاندارد و یا فرست کلاس تخفیف هایی در شبکه ریلی اتحادیه انگلستان منظور می شود که معمول ترین آنها عبارت است از :

 • تخفیف ویژه برای کودکان تا سن 15 سالگی
 • تخفیف های گروهی برای افرادی که در گروه های کوچک 3 تا 9 نفره مسافرت کنند
 • تخفیف های گروهی برای عده ای که در گروه های بزرگ بیشتر از 10 نفره مسافرت می کنند
 • تخفیف های ویژه برای افرادی که از ریل کارت که نوعی کارت تخفیف یک ساله قابل خرید است استفاده می کنند.
 • تخفیف های ویژه برای افرادی که از ریل کارت های منطقه ای استفاده می کنند . این ریل کارت ها برای افراد در مناطق خاص است.

سایر تخفیف های دیگر هم ممکن است بسته به فصل و زمان مسافرات و حتی روز های سفر برنامه ریزی و اجرا شود.

شبکه های ریلی جایگزین و یا عبوری

دو نوع اصلی دیگر از شبکه های ریلی در انگلستان مخصوص بازدید کنندگان فعالیت می کنند که به بازدید کنندگان و توریست ها این اجازه را می دهند که بدون محدودیت و بصورت فراگیر به سراسر انگلستان و اتحادیه بریتانیا سفر کنند. معمولا این دو نوع خط ریلی به عنوان جایگزینی مناسب برای خطوط ریلی اسلیپر و یورو استار می باشند و با کارت های مخصوص این قطار ها هم قابل پرداخت می باشند.

اینتر ریل و یو ریل (InterRail and Eurail )

این قطار ها خدمات مسافر بری به افراد اتحادیه اروپایی و غیر اتحادیه اروپایی را بصورت همزمان و به یک شکل ارائه می دهد. در نظر داشته باشید که یوریل برای هیچ یک از مناطق اتحادیه انگلستان و متحدینش اعتبار ندارد و تنها خدمات خود را در داخل ایرلند شمالی ارائه می کند.

بریت ریل (Britrail )

بریت ریل مسافران کشور های ایالات متحده ، کانادا ، نیوزیلند و استرالیا را در درجه اول سوریس دهی می کند و اولویت قرار داده است. بلیط این قطار باید بصورت انلاین خریداری شود و یا قبل از اینکه وارد اتحادیه بریتانیا شده باشید باید بلیط خود را از ایستگاه های مخصوص در کشور خود خریداری کرده باشید.

بلیط های رنجر (Ranger ) و روور (Rover )

بلیط های رنجر و روور بلیط هایی هستند که اجازه سفر نا محدود با قطار به محدوده های مشخص در یک منطقه جغرافیایی در داخل اتحادیه بریتانیا را برای مدت یک تا چهارده روز به مسافرین می دهند. لیست کامل این نوع بلیط ها را باید از سایت اصلی شرکت ملی راه آهن دریافت نمایید.

این بلیط ها شامل تقریبا همه مناطق موجود در اتحادیه بریتانیا می شوند ولی بلیط های خاص و ویژه آن عبارتند از :

بلیط روور تمام خط 7 تا 14 روزه:

این بلیط به مسافر این امکان را می دهد که تقریبا از همه خدمات ریلی و راه آهن و سفر های برنامه ریزی شده در محدوده جغرافیایی انگلستان ، اسکاتلند و ولز استفاده کند. این بلیط ها را باید با هزینه 450 پوند برای 7 روز و 680 پوند برای 14 روز بریا قطار های با کلاس استاندارد خریداری نمایید.

هزینه این بلیط ها برای قطارهای فرست کلاس 680 پوند 7 روزه و 1040 پوند 14 روزه می باشد که البته تخفیف هایی هم برای کودکان و دارندگان ریل کارت وجود دارد.

بلیط های آزاد برای بازدیدکنندگان اسکاتلند :

این کارت ها بصورت 4 روز در هر 8 روز و یا 8 روز در هر 15 روز قابل استفاده هستند . هزینه خرید این کارت ها 129 پوند برای 4 روزه و 173 پوند برای 8 روزه می باشد. خرید این کارت ها برای افراد دارای ریل کارت و کودکان تخفیف ویژه دارد.

قطارهای بخار و ریل های مخصوص

هر چند این قطار ها به منظور نقل و انتقال مسافر هم بهره برداری می شوند و این مهم را هم انجام می دهند ولی اکثر افرادی که از این قطار ها برای جا به جایی استفاده می کنند بیشتر برای لذت شخصی خودشان این کار را انجام می دهند.

اکثر مناطق دارای راه آهن و قطار بخار بخصوص در طول فصول تابستان و گرم هستند. معروف ترین این راه آهن ها و قطارها بلوبل( Bluebell) در ساسکس، کیلی ( Keighley) و وورث والی ( Worth Valley)در یورکشایر هستند .

همچنین راه آهن های راون گلاس و اسکدال ( Ravenglass & Eskdale) در کامبریا و راه آهن تالی لین ( Talyllyn) در مرکز شهر ولز هم دو نمونه از خطوط باریک و دیدنی هستند که عمدتا برای بازدیدکنندگان و گردشگران فعال هستند.

سفر داخلی در اتحادیه بریتانیا با خودرو

در نظر داشته باشید که سن رانندگی در اتحایده بریتانیا 17 سالگی است. البته برخی افراد اگر دارای شرایط خاص و ویژگی های بهداشتی و درمانی خاصی باشند و تحت نظر و معرفی پزشک می توانند از سن 16 سالگی رانندگی کنند.

همچنین هر یک از کشور های مستقل و ایالات ها قوانین مرتبط با سن رانندگی خود را دارند. بر خلاف بسیاری از کشور های اروپایی و کشور های دنیا در انگلستان رانندگی در سمت چپ جاده می باشد.

اکثر اتومبیل ها انگلستان بصورت گریبکس دستی هستند و اگر در هنگام ورود به کشور انگلستان درخواست خودرو و یا کرایه خودرو داشته باشید تمامی شرکت ها انگلستانی به شما باید یک خودرو گریبکس دنده ای بدهند مگر اینکه قبل از ورود به انگلستان در خواست اتومبیل دنده اتوماتیک داده باشید و یا خودرو خود را رزرو کرده باشید.

هزینه کرایه یک اتومبیل اتوماتیک در انگلستان بسیار گران تر از اجاره یک اتومبیل دنده ای است. بنابراین قبل از اجاره اتومبیل حتما قیمت ها را مقایسه کنید.

همچنین برای بهره مندی از تخفیف های ویژه کرایه خودرو در انگلستان می توانید از قبل خودرو خود را بصورت انلاین و با مراجعه به سایت های Avis,Rental Cars Uk,Thrifty, Easirent کرایه کنید.

برای کرایه خودرو تقریبا شما در همه نقاط اتحادیه بریتانیا می توانید اقدام کنید. اما در نظر داشته باشید که پیدا کردن پارکینگ در این اتحادیه بصورت کلی یک مشکل بزرگ است و در صورت پیدا کردن هم ممکن است بسیار گران باشد.

بنزین در انگلستان مالیات زیادی دارد و به همین دلیل قیمت تمام شده بنزین در انگلستان بسیار بالا است و همانند بسیاری از کشور های دیگر دنیا بنزین بصورت لیتری فروخته می شود. در حال حاضر قیمت هر لیتر بنزین در اتحایده انگلستان 1.13 پوند برای هر لیتر است که چیزی حدود 1.71 دلار برای هر لیتر و 4.27 دلار برای هر گالن می باشد.

معمولا ارزان ترین بنزین را می توانید از سوپر مارکت هایی مانند تسکو، سینز بری ، موریسون و آسدا خریداری نمایید. اگر برنامه سفر دارید و قصد دارید از بزرگراه های انگلستان استفاده کنید بهتر است قبل از سفر باک خود را کامل پر کنید زیرا قیمت بنزین در بزرگراه های انگلستان افزایش قابل توجهی دارد.

در انگلستان همانند ایالات متحده از سیستم امپریالیستی برای علامت گذاری جاده ها که یک سیستم رومی قدیمی است استفاده می شود موضوعی که کمتر در دیگر نقاط دنیا این روز ها شاهد هستیم ، سیستمی که نشانه گذاری عرض و ارتفاع دارد . استفاده از سیتم اندازه گیری متریک برای بزرگراه ها استفاده می شود و تابلو ها دارای شاخصه های مکان یابی هم هستند.

همانند تمامی بزرگراه ها ، اتوبان ها هم دارای تابلو های جهت یاب در هر 500 متر هستند ولی معمولا این تابلو ها دارای اندازه مشخصی نیستند و بیشتر با هدف راهنمایی خودروهای اورژانسی تهیه شده اند تا خودرو های معمولی.

در هر صورت تابلوها با در انگلستان با مایل علامت گذاری می شوند و محدودیت سرعت نیز بصورت مایل در ساعت می باشد. هر چند برخی از اتوبان ها با تابلوهای با مشخصه کیلومتر هم علامت گذاری می شوند. در هر صورت به یاد داشته باشید که هر 1.3 مایل برابر 500 متر و 2.3 مایل 1 کیلومتر می باشد و هر 330 یارد برابر با 300 متر می باشد.

دولت علاقه ای به متریک کردن جاده ها ندارد به این معنی که باید بازدید کنندگان واحد های اندازه گیری را به خوبی بلد باشند و بتوانند این واحد ها را تبدیل کنند. نشانه گذاری بزرگراه ها برای خروجی تقریبا مشابه سایر مناطق دنیا است و از یک کیلومتر به خروجی و 500 متر به خروجی و سپس هر 100 متر در فواصل 300 متری ، 200 متری و 100 متری هشدار ها داده می شود.

ترافیک می تواند بسیار سنگین باشد بخصوص اگر در ساعت های شلوغ وارد شهر شوید. بخصوص وقتی که کارمندان و کارگران در حال خارج شدن از محل کار و یا رفتن به محل کارشان هستند. ساعت های 7 تا 10 صبح و 4 تا 7 بعد از شهر جاده های بسیار شلوغ هستند.

تعطیلات مدارس می تواند تاثیر زیادی در آزاد شدن ترافیک شهری داشته باشد بخصوص در زمان های صبح که اغلب بچه ها در حال رفتن به مدرسه هستند و جاده ها شلوغ است.

معمولا در هیچ یک از جاده های درون شهری به غیر از برخی از پل های ارتباطی بزرگ و تونل ها و همچنین بزرگراه M6 در مرکز شهر عوارضی تعیین نشده است اگر قصد رانندگی در مرکز شهر لندن را دارید که اصلا توصیه نمی شود باید در نظر داشته باشید که برای رانندگی در این شهر باید هزینه خروج به میزان 4.50 تا 11.50 پوند را پرداخت نمایید.

اکثر ا عوارضی ها را در محل ورود در اتوبان ها و یا پل ها و تونل ها باید پرداخت نمایید به غیر از عوارض در پل دارنتفورد که عوارض در انتهای مسیر دریافت می شود.

هزینه های حمل بار لندن هم با استفاده از سیستم های شمارنده حساب می شود و رانندگانی که حمل بار می کنند باید در روز قبل و یا همان روز بصورت آنلاین هزینه را پرداخت کرده باشند.

 

سفر داخلی در  اتحادیه بریتانیا با خودرو

بزرگراه M25 لندن  یک بزرگراه پر رفت و آمد و بسیار پر ترافیک است و همیشه به شلوغ بودن مشهور است. بهتر است در صبح های روز های دو شنبه و عصر های روز جمعه از این بزرگراه استفاده نکنید و اگر واقعا ضرورت دارد و راه دیگری ندارید از آن استفاده کنید. معمولا محلی ها پیشنهاد می کنند که اگر قصد شما سفر به هیتر می باشد بهتر است از پرواز استفاده کنید.

بزرگراه های M6 که از بیرمنگام عبور می کند و همچنین بزرگراه M8  که از گلاسکو عبور می کند نیز دو بزرگراه شلوغ و پر ترافیک دیگر در انگلستان هستند. بزرگراه M8 پس از M25 شلوغ ترین بزرگراه در انگلستان محسوب می شود.

شما به راحتی می توانید شرط بندی کنید که در ترافیکی گیر خواهید کرد اگر بیش از 90 دقیقه در اتوبان ها و بزرگراه های انگلستان نیاز به رانندگی از مقصدی به مقصد دیگر داشته باشید بخصوص اگر قرار است به شهر دیگری این اتوبان یا بزرگراه ختم شود.

بهتر است اگر با خودرو در انگلستان قصد سفر دارید ترافیک جاده ها را با گوش دادن رادیو و یا بررسی آن در سایت هایی مانند Highways Agency, Traffic Update  یا  Frixo به خوبی بررسی کنید. این راه بهترین راه برای کمک به شناخت وضعیت ترافیکی جاده ها بخصوص در ساعت های پر رفت و آمد و شلوغ می باشد.

بسیاری از شهر های واقع در اتحادیه انگلستان دارای سیستمی به نام Park and Ride هستند به این مفهوم که خودرو را رانندگان در بیرون از شهر ها در پارکینگ های مخصوص پارک می کنند و توسط اتوبوس به داخل شهر انتقال داده می شوند و بهتر است شما هم اگر از خودرو استفاده می کنید این سیستم را مد نظر داشته باشید

در شهر های بزرگی همچون لندن ، منچستر ، لیورپول ، گلاسکو و بیرمنگام معمولا بهترین گزینه برای رانندگان این است که خودرو خود را در بیرون از شهر پارک کنند و سپس وارد شهر شوند و از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

این کار نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف بنزین و  پارکینگ می شوند  بلکه در صرفه جویی زمان نیز به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد زیرا ترافیک سنگین  در داخل این شهر ها با سیستم های یکپارچه در هم پیچیده شده و فضای پارکینگ بسیار محدودی در مرکز شهر وجود دارد و انتخاب و پیدا کردن پارکینگ هم کار بسیار سختی است و هم هزینه زیادی دارد و باعث تاخیر زیاد شما خواهد شد.

یافتن پارکینگ معمولا در سطح شهر بسیار محدود است. هرگز بر روی خط های سفید ، دو خط زرد و یا دو خط قرمز خودرو خود را پارک نکنید. توقف در بزرگراه ها و خطوط قرمز کاملا غیر قانونی است. پارک کردن بر روی خطوط زرد رنگ که یک خط زرد دارند معمولا در طول روز مجاز است و از ساعت 7 صبح تا 7 شب می توانید در این مکان ها خودرو خود را پارک کنید هر چند در همین خطوط زرد هم محدودیت هایی دیده شده است.

پارک کردن در خیابان های مسکونی که خانه های زیادی در این خیابان ها هستند تنها با مجوز صاحب خانه امکان پذیر می باشد گرچه خیابان های فرعی بیرون شهر از این بابت محدودیت کمتری دارند.

معمولا پارکینگ های خیابانی برای افراد دچار معلولیت و یا ناتوانی جسمی در نظر گرفته می شود و اگر هم اجازه پارک به شما داده شود معمولا نهایتا برای یک تا دو ساعت این مجوز را خواهید داشت اما در شب معمولا مشکلی برای پارک در این مکان ها ندارید.

معمولا مکان های پارکینگ سطحی در خیابان ها نیاز به پرداخت هزینه دارند و توسط دستگاه هایی کرایه شما حساب می شود. برای این کار باید بلیط تهیه کنید ، تعداد ساعت را برای پارک انتخاب کنید  و سپس هزینه بلیط را پرداخت و فیش خود را بر روی داشبورد برای اطلاع قرار دهید.

 معمولا ماموران راهنمایی و رانندگی بصورت مرتب این فیش ها را بررسی می کنند. ماموران پارکینگ هم به شدت نسبت به زمان خریداری شده حساسیت دارند و باید سر وقت خودرو را بر دارید.

پارکینگ های در خیابان های اصلی و یا زیر مجتمع های بزرگ معمولا در زیر زمین ساخته می شوند. اغلب در هنگام ورود به این پارکینگ ها متصدیان کنترل پارکینگ برای شما یک فیش صادر می کنند  و در هنگام بازگشت این فیش را محاسبه و باید هزینه را متناسب با زمانی که در پارکینگ بوده اید پرداخت کنید.

هزینه های پارکینگ معمولا کمتر از 50 پنی در شهر های کوچک برای هر ساعت توقف و بیشتر از 4 پوند برای هر ساعت اقامت در شهر های بزرگ هستند هر چند این مبلغ در هر پارکینگ متفاوت می باشد.  بسیاری از شهر های بزرگ در پارکینگ های خود دارای تابلوهای دیجیتالی هستند که نشان می دهد در هر پارکینگ آیا جای خالی می باشد یا خیر و اگر هست چند جای پارک باقی مانده است.

در هر شهر انتظار می رود خدمات اتوبوس رانی به مرکز شهر و حومه ها و روستا های اطراف بصورت مکرر و بی وقفه انجام شود. لندن دارای بزرگترین شبکه حمل و نقل شلوغ دنیا است. لندن شبکه خدمات رسانی حمل و نقل عمومی خود را به شبکه های زیر زمینی، رو گذری و شبکه های مختلف اتوبوس رانی مجهز کرده است.

لندن ، منچستر ، بیرمنگام ، شفیلد، تاتنهام، بلکپول و ادینبورگ دارای سیستم حمل و نقل عمومی تراموا هستند که البته شاید همه شهر نه ولی برخی از قسمت های مهم این شهر های را پوشش می دهند.

  در خارج از لندن می توان لیوپول را دارای گسترده ترین شبکه مترو  انگلستان دانست که به تمامی ایستگاه های موجود در انگلستان  در مرکز شهر تا تمامی ایستگاه های بیرونی خدمات رسانی می کند.

تیوکاسل نیز شبکه حمل و نقل مشابهی با لیورپول در ابعاد کمی کوچک تر دارد.  منچستر بزرگ نیز دارای شبکه ریلی بسیار پیشرفته و بزرگی است که در کنار سیستم مترو گسترده خود از آن استفاده می کند و هر روز رو به گسترش است.

گلاسکو یک سیستم ریلی زیر زمینی  در مرکز شهر و یک سیستم قطار شهری پیشرفته برای خدمات رسانی به محله های اطراف دارد. در برخی از شهر های بزرگ ترافیک و شلوغی شهر ها بر روی حرکت اتوبوس ها تاثیر زیادی دارد و به همین دلیل معمولا حرکت انها آرام است  و بهتر است از سیستم های ریلی و مترو برای جابه جایی استفاده شود.

انگلستان دارای سیستم جامع شماره گذاری جاده ها می باشد.  اهمیت این نوع شماره گذاری در نقشه ها به خوبی خود را نشان می دهد.  جاده های بریتانیایی بر اساس مسیر و نه بر اساس مقصد شماره گذاری می شوند.

بنابراین قبل از برنامه ریزی برای یک سفر طولانی مدت بهتر است مسیری را که قرار است از آن سفر کنید  با انتخاب شماره ها در نظر داشته باشید و بر روی نقشه مشخص کنید. معمولا برای این کار کسی مقاصد را یادداشت نمی کند و عموما از شماره جاده ها راه خود را تعیین می کنند.

موضوع دیگر اینکه جاده های ایالات انگلستان بسیار خوب علامت گذاری شده اند  و دنبال کردن مسیر کار بسیار ساده ای باید باشد . علامت های جاده ای هم با شماره و هم با عبارت ها و نام ها مشخص شده اند که در سایر نقاط اروپا هم از همین روش استفاده می شود.

 به طور کلی استفاده از رنگ ها و حروف در تابلوهای راه اغلب متناسب با سیستم اروپایی می باشد هر چند از یک سیستم مشابه تبعیت نمی کنند.

بنابراین هنگام رانندگی در انگلستان به موارد زیر دقت داشته باشید :

 

 • بزرگراه های با پیشوند M ، رنگ آبی و شماره های سفید:

این بزرگراه ها از بزرگراه های سریع و راه دور محسوب می شوند که برای اتصال شهر های بزرگ هستند. محدودیت سرعت در ایت بزرگراه ها 70 مایل در ساعت  یا 115 کیلومتر در ساعت برای اتومبیل ها می باشد. سایر وسایل نقلیه باید با سرعت کمتر حرکت کنند.

ورود افراد پیاده ، دوچرخه و موتور سیکلت و خودروهایی که کار آموزش رانندگی به کارآموزان را انجام می دهند حق ورود به این بزرگراه ها را ندارند . خروجی ها به عنوان تقاطع و با عبارت Junctions   مشخص شده اند، عددی هستند و معمولا با علامت جهت دهی به سمت خروجی مشخص  شده اند.

استفاده از این نوع بزرگراه ها بهترین راه برای مسافرت طولانی مدت با خودرو می باشند هر چند در زمان های پیک و یا شرایط نا مناسب آب و هوایی ممکن است تاخیرات و محدودیت هایی اعمال شود.

 

سفر داخلی در اتحادیه بریتانیا با خودرو

 • مسیر های اولیه که با پیشوند A و نشانه سبز مشخص شده اند و شماره های زرد رنگ دارند. این مسیر ها شهر های بزرگ را به همدیگر وصل می کنند و شبکه های اصلی بزرگراهی هستند. در مسیر های اولیه معمولا افرادی که می خواهند به سرعت حرکت کنند رانندگی می کنند اما با این وجود اغلب این مسیر ها در طول خود دارای کمربرندی نیستند و از مسان شهر ها عبور می کنند و به دلیل وجود ترافیک در این شهر ها و یا به دلیل وجود جمعیت خواه نا خواه سرعت حرکت کم می شود.
 • مسیر های ثانویه که با پیشوند A و نشانه های سفید رنگ و شماره های سیاه مشخص شده اند معمولا برای اتصال شهر های کوچکتر به هم تعبیه شده اند و معمولا به جاده های B راه دارند.
 • جاده های با پیشوند B و نشانه های سفید و شماره های سیاه که معمولا برای جاده های فرعی استفاده می شوند. این جاده های برای مسیر های کوتاه و خیابان های درون شهری و مسکو.نی اغلب تعبیه شده اند.
 • اگر در طول مسیر خود با تابلوهایی با M مواجه شدید یعنی اینکه جاده به بزرگراه های استاندارد تبدیل شده است. مثلا A3 (M) یعنی اینکه بخشی از این جاده هم اکنون به بزرگراه ارتقا داده شده است.
 • شماره مسیر اگر در براکت آمد به مفهوم رسیدن به است. یعنی مثلا اگر به این صورت نوشته شده باشد A507 (M1) یعنی اینکه شما می توانید از مسیر A507 به مسیر M1 بروید و مسیر خود را ادامه دهید.
 • در نظر داشته باشید که تابلوهایی که با رنگ قهوه ای و متن سفید در راه ها و شهر ها تعبیه شده اند به نشانه جاذبه های توریستی هستند که معمولا در بسیاری از جاده ها دیده می شوند.

محدوده سرعت برای خودرو ها 70 مایل در ساعت و یا 115 کیلومتر در ساعت در بزرگراه ها و جاده های دو طرفه می باشد و در جاده های یک طرفه 60 مایل در ساعت و یا 100 کیلومتر در ساعت می باشد مگر اینکه علامتی به غیر از این محدوده سرعت به هر دلیل تعبیه شده باشد.

در محدوده شهر ها محدوده سرعت اغلب 50 کیلومتر در ساعت است و سرعت 20 کیلومتر در ساعت در مناطق مورد نیاز برای ایمنی بیشتر مانند محدوده مدارس تعیین می شود.

در همه جاده ها بلا استثنا دوربین های ثبت تخلف وجود دارند هر چند در برخی از خیابان ها و جاده ها تعداد این دوربین ها در تعداد بیشتری تعبیه شده اند. برای مثال در بزرگترین منطقه انگلیس یورکشایر شمالی دوربین های ثابت در بزرگراه ها بسیار زیاد هستند.

هر چند شاید به نظر عجیب برسد ولی مردم محلی هم خودشان به شدت با این دوربین ها موافق هستند زیرا ضریب ایمنی را در این مناطق به شدت افزایش داده است.

در برخی از مناطق محدودیت های ترافیکی اجباری دیده شده است. برای نمونه می توان به بزرگراه M25 در غرب لندن ، M42 در نزدیکی بیرمنگام ، M1 بین لوتون و میلتون کینز و … اشاره کرد. در این بزرگراه ها محدودیت هایی در تابلو هایی با دایره قرمز مشخص شده که باید الزاما رعایت شود و البته برخی از محدودیت های ترافیکی تعیین شده توصیه ای است.

معمولا در بزرگراه ها سرعت حرکت خودروها بسیار بیشتر از سرعت و محدودیت سرعت تعیین شده است مثلا در بزرگراه هایی که سرعت 115 کیلومتر در ساعت تعیین شده اغلب رانندگان با سرعت 130 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند.

رانندگی با سرعت پایین تر در بزرگراه ها اغلب باعث ناراحتی سایر رانندگان می شود و البته در برخی از مواقع هم رانندگی با سرعت خیلی پایین در بزرگراه ها توصیه نمی شود و خطرناک است.

استاندارد های رانندگی در انگلستان نسبتا خوب رعایت می شوند و این موضوع از نظر آماری هم اثبات شده و جاده های انگلستان و اتحادیه بریتانیا جزو امن ترین جاده های اروپا محسوب می شوند.

داشتن پلاک خارجی که برای خودروهای توریست ها و سایر کشور ها است باعث می شود تا شما از ثبت تخلف سرعت توسط دوربین ، پارکینگ و بسیاری از محدودیت های دیگر آسوده خاطر باشید زیرا دوربین های ترافیکی شماره خودروهای خارجی را ثبت نمی کنند.

البته برای ورود با خودرو به درون خاک انگلستان و اتحادیه بریتانیا باید مجوز لازم را دریافت نمایید. در نظر داشته باشید که دوربین های امنیتی و مقامات دولتی اتحادیه بریتانیا به سایر سیستم پلاک کشور های دیگر بخصوص کشور های اروپایی دسترسی دارند و به راحتی در صورت تخلف شماره شما ثبت و تخلف شما با جریمه همراه خواهد بود و اینکه برخی از دوربین ها شماره خودروهای خارجی را ثبت نمی کنند صرفا به عنوان یک امتیاز می باشد.

در نظر داشته باشید که تخلفاتی که توسط توریست ها در محدوده ترافیکی بریتانیا انجام می شود در هنگام خروج از کشور محاسبه و باید با کارت اعتباری پرداخت شود.

پلیس های راهنمایی و رانندگی در انگلستان و اتحادیه بریتانیا بصورت نا محسوس در بزرگراه ها گشت زنی می کنند. خودرو این پلیس ها بدون مارک و مشخصات می باشد . ضمن اینکه هر افسر پلیس در اتحادیه بریتانیا صرف نظر از وظایف مشخص خود در صورت مواجهه با خودرویی که بصورت خطرناک رانندگی می کند وظیفه دارد او را دنبال و توقیف کند.

چراغ های راهنمایی و رانندگی در اتحادیه بریتانیا به ترتیب و همانند ایران در رنگ های قرمز ، زرد و سبز می باشند. رنگ سبز چراغ راهنمایی رانندگی به معنی حرکت می باشد و بهتر است در صورت برخورد با چراغ قرمز کاملا متوقف شوید زیرا حرکت سریع خودرو ها پس از سبز شدن چراغ ممکن است تصادفات سنگینی به همراه داشته باشد. چراغ زرد معمولا پس از اتمام چراغ سبز و با چندین بار چشمک زدن به چراغ قرمز تبدیل می شود و معمولا رانندگان در هنگام چراغ زرد هم به حرکت خود ادامه می دهند.

عابرین پیاده هم معمولا از چراغ ها تبعیت می کنند و در هنگام چراغ سبز حرکت می کنند. چراغ معمولا پس از چند ثانیه قرمز شدن چراغ راهنماییو رانندگی خودرو ها برای عابرین سبز می شود تا هر گونه خطر متوجه آنها نباشد.

همانند ایران خطوط عابر پیاده بصورت رد رد های سفید در جاده ها که همان گوره خری می باشد تعبیه شده اند و برای عبور عابرین است. اگر عابری از روی این خطوط در حال حرکت باشد خودرو ها وظیفه دارند توقف کنند و معمولا این موضوع توسط رانندگان بریتانیایی به خوبی رعایت می شود.

معمولا خطوط ممتد میان جاده ها یعنی سبقت ممنوع و به هیچ عنوان هم توصیه نمی شود این خطوط را نادیده بگیرید. معمولا سرعت زیاد رانندگان در جاده ها اجازه عکس العمل مناسب را از شما خواهد گرفت. این خطوط معمولا در مسیر هایی تعبیه می شود که دید کافی ندارد مانند جاهایی در پیچ جاده ها و یا در محلی که بلندی و صخره ای وجود دارد .

در مناطق روستایی هم در نظر داشته باشید که احتمال اینکه شما در پشت وسایل نقلیه مزرعه ای ، اتوبوس ها و یا راه آهن گیر کنید زیاد است . معمولا جاده ها باریک است و راهی برای فرار ندارید. بهتر است صبور باشید. اگر به خوبی با مناطق روستایی آشنا باشید می توانید در صورت نیاز از جاده های دیگر برای جلوگیری از تاخیر استفاده کنید.

هرگز مشروبات الکی استفاده نکنید و در اتحادیه اروپا رانندگی کنید. محدوده مجاز الکل در خون 80 میلی گرم در هر 100 ملی لیتر خون است یعنی 0.08 درصد . اگر با بیش از این اندازه الکل در خون رانندگی کنید به عنوان یک جانی در نظر گرفته خواهید شد و بدون تردید دستگیر می شوید و به زندان منتقل خواهید شد.

اغلب پلیس راهنمایی و رانندگی بخصوص در ایام تعطیل ، جمعه ها و شنبه ها رانندگان مشکوک به مستی را متوقف می کنند. اجرای قوانین رانندگی برای افراد مست بسیار سنگین است و پلیس همواره افراد مشکوک را با آزمایش تنفس و حالات آنها تحت کنترل دارد . جریمه 5000 پوندی ، ممنوعیت رانندگی برای 12 ماه و 6 ماه زندانی حداقل جریمه رانندگی با مستی در انگلستان است.

رانندگان خارجی که وارد اتحادیه بریتانیا می شوند باید در نظر داشته باشند که بسیاری از رانندگان بریتانیایی عادت دارند در صورتیکه پلیس راهنمایی و رانندگی را در جاده ببینند به وسیله چراغ جلو به شما هشدار دهند در نتیجه نباید این موضوع باعث سوء تفاهم برای شما شود زیرا قصد این رانندگان تنها کمک به شما برای آگاه شدن از حضور پلیس است.

استفاده از صدای بوق تنها در موقعیت های خطرناک مجاز است که مثلا خطر مرگ و یا آسیب جدی وجود دارد. اما با این وجود در نظر داشته باشید که از ساعت 23 تا 7.30 صبح استفاده از بوق غیر قانونی است.

زبان رسمی در اتحادیه بریتانیا

یک شوخی قدیمی وجود دارد که می گوید مردم اتحادیه اروپا و اتحادیه انگلیس با یک زبان مشترک تفکیک زبانی می شوند. یعین با اینکه یک زبان مشترک را همه آنها تقریبا با آن صحبت می کنند ولی هر یک گویش ها و لحجه های متفاوتی دارند که باعث تمایز بین آنها و جدا سازی انها می شود.

مسافران کشور های دیگر هر چند به نیت این وارد این مناطق می شوند که زبان آنها انگلیسی است و مشکلی در صحبت کردن ندارند ولی باز هم به راحتی گاها به مشکل برخورد می کنند زیرا برخی از کلمات خاص را برخی از مردم درک نمی کنند و هر منطقه برای خود لحجه متفاوت دارد.

اما با این وجود باز هم جای نگرانی ندارد. معمولا مردم اتحادیه بریتانیا به محض اینکه متوجه شوند شما مسافر هستید به آرامی و با لحجه درست انگلیسی را صحبت می کنند تا شما متوجه شوید. آنها به خوبی زبان انگلیسی را به لحجه های مختلف خارجی درک می کنند و بازدید کنندگان و مسافرانی که زبان انگلیسی را می دانند نباید از این موضوع واهمه ای داشته باشند.

تنها کافی است پس از هر جمله چند ثانیه مکث کنید تا جمله شما رمز گشایی شود کاری که اغلب خود بریتانیایی ها هم برای شما انجام خواهند دارد. همچنین به یاد داشته باشید که مردم بریتانیا ذاتا مردمی نیستند که اشتباهات گرامری و مکالمه ای شما را اصلاح کنند و تلاش نمی کنند که نحوه صحیح بیان آن را به شما بگویند. هر چند برخی از این افراد به دلیل حس برتری جویی که نسبت به انگلیسی آمریکا دارند گاها کلماتی که با لحجه آمریکایی بخصوص ادا شوند را اصلاح می کنند.

در اینجا برخی از کلمات مرسومی که ممکن است شما در زبان انگلیسی خود ندانید و در اتحادیه بریتانیا مرسوم است را با هم مرور می کنیم:

 • Wee به معنی کوچک و ریز. این کلمه در اسکاتلند، ایرلند شمالی و توسط برخی از مردم انگلیس به کار می رود. البته در مکالمه خود انگلیسی ها گاهی به معنی عبارت خودت را رها کن هم معنی می دهد.
 • Loch این کلمه در اسکاتلند به معنی دریاچه است
 • Lough در ایرلند شمالی به معنی دریاچه است
 • Aye به معنی بله است. در برخی از مناطق اسکاتلند، ایرلند شمالی و شمال انگلستان کاربرد دارد.
 • Poke بستنی که با نوعی ویفر سرو می شود را می گویند. این کلمه در ایرلند شمالی استفاده می شود. اما در اسکاتلند این کلمه به یک کیسه کاغذی پر از شکلات و یا چیپس گفته می شود.
 • Downing Street این کلمه برای اشاره به دولت کاربرد دارد. مانند کاخ سفید که برای اشاره به رئیس جمهور دولت ایالات متحده استفاده می شود.
 • Cymru که به صورت ‘Cum-ree’ تلفظ می شود و در ولز به معنی نهنگ است.

استفاده از قافیه ها و اسلنگ ها جزئی از بدنه اصل زبان انگلیسی محسوب نمی شوند ولی این مجموعه اصطلاحاتی را تشکیل می دهند که در زبان های محلی و برای اشاره به برخی از نظرات و اعتقادات و یا اتفاقات و کارها به کار می روند و اتفاقا در کاربرد زبانی مرسوم هم هستند.

استفاده از این اسلنگ ها و اصطلاحات ریشه در تاریخ این مردمان دارد و به همین دلیل به خوبی توسط مردم شناخته شده و کار برد دارد. مثلا عبارت raspberry در بین مردم ایالت بریتانیا برای مواقعی به کار می رود که صدایی نا خوشایند بشنوند. آمریکایی ها به جای این کلمه از عبارت Bronx cheer استفاده می کنند.

مردم بریتانیا در طول تاریخ بسیار مورد آزار و خشونت بوده اند و به همین دلیل از واژه های نا متعارف در زبانشان زیاد استفاده می کنند.

استفاد ه از برخی واژگان مانند Cunt یا twat خیلی کمتر باید در انگلیسی نسبت به امریکایی استفاده شود . کاربرد این کلمات گاهی حتی تحریک آمیز می شود.

گردشگران همچنین شاید کمتر چیزی به نام عبارت mate و یا کلماتی مانند boss یا bruv را در زبان انگلیسی در این منطقه بشنوند مگر اینکه موقعیت رسمی باشد.

همچنین استفاده از کلماتی مانند عزیزم، عشقم و محبوبم ( (“darling”, “love” , “sweetheart در بین مکالمات مرد با زن زیاد دیده می شود و این اصلا به معنی بد و یا عاشقانه نیست و منظور جنسی پشت ان نیست.

علاوه بر این مردم بریتانیا فرهنگ عذرخواهی بسیار بالایی دارند. آنها برای حتی کوچک ترین مسئله عذرخواهی می کنند که شاید برای برخی غیر منتظرانه باشد. کلماتی مانند sorry ، pardon و یا excuse me را از این مردم زیاد خواهید شنید.

زبان اشاره انگلیسی که بصورت مخفف BSL نامیده می شود در انگلیسی بسیار مرسوم است. معمولا مترجمین رسمی در انگلستان و ایالت بریتانیا وقتی در رویدادهایی رسمی و غیر رسمی برای ترجمه برخی از سخنان دعوت می شوند از زبان اشاره زیاد استفاده می کنند.

در ایرلند شمالی به غیر از زبان اشاره ای که در انگلستان مرسوم است از زبان اشاره خودشان هم که ISL نامیده می شود استفاده می کنند و اخیرا زبان اشاره ای در ایرلند شمالی در حال شکل گیری است که ترکیبی از این دو زبان اشاره است و به صورت NISL شناخته می شود.

مردم و مسافران کشور ها و مناطق آلاسن و نیوزیلند به خوبی این زبان اشاره را درک می کنند زیرا آنها تقریبا دارای یک زبان مشترک هستند و واژگان زیادی را بصورت اشتراکی با این مناطق دارند.

کاربران و مسافران فرانسوی و زبان های مرتبط با فرانسه خیلی خوب زبان اشاره انگلیسی را نمی شناسند زیرا زبان رسمی و واژگان مرود استفاده آنها به طور کلی متفاوت است و حتی حروف الفای مشترک هم ندارند.

در اتحادیه بریتانیا خیلی کم مردم به سمت آموختن زبان های دیگر می روند. عمدتا در این کشور همان زبان های محلی و انگلیسی کاربرد دارد و آموخته می شود.

اما با این حال در برخی از مراکز و آموزشگاه های بریتانیا آموزش زبان فرانسوی، اسپانیایی و کمی آلمانی هم دیده می شود و دور های این زبان ها هر چند کم ولی برگزار می شود.

مردم بریتانیا عموما قادر به صحبت به زبان های دیگری نیستند و حتی پایه و ابتدایی ترین حروف برخی از زبان های مشهور را هم نمی دانند.

اما با این حال مهاجرین در برخی از مناطق این اتحادیه اقلیت هایی را برای خود تشکلی داده اند و به زبان مادری خود سخن می گویند. عمده مهاجرین و یا زبان های مهاجرین مورد استفاده در اتحادیه بریتانیا شامل زبان های عربی، آسیای جنوب ؛ زبان آفریقایی ، لهستانی ، لیتوانیایی و یا روسی است.

دیدنی های بریتانیا

از سرزمین های جنوب تا جان او گروت و دانکانسبی ( John O’Groats and Duncansby) در بالاترین منطقه شمالی در اتحادیه بریتانیا مناطق زیادی برای بازدید و گردشگری وجود دارد که به راحتی نمی توان لیستی از آنها تهیه کرد.

این مناطق خانه 25 سایت ثبت شده در لیست جهانی یونسکو است. بالغ بر صد ها موزه رایگان در سراسر کشور وجود دارد. هزاران پارک و منطقه تفریحی برای قدم زدن ، ده ها هزار منطقه دیدنی و میلیون ها هکتار مناطق سرسبز در حومه شهر وجود دارند که هر یک ارزش زیادی برای بازدید و وقت گذراندن دارند.

این مناطق خیلی بیشتر از باران و بازدید از ملکه در خانه بکینگام می باشند و برای بازدید از همه این میراث و جاذبه ها چندین ماه زمان هم کافی نیست.

شهر ها

لندن

ساموئل جانسون در یکی از نوشته های خود اینگونه نوشته بود که مردی که از لندن خسته شده باشد یعنی از زندگی خسته شده است.

این واقعا درست است زیرا لندن شهری است با طیف های گسترده ای از جاذبه ها و تفریح ها و تنوع بالای زندگی. در این شهر هنرهای زیادی را در گالری های خصوصی و گالری های ملی می بینید مانند گالری پرتره ملی ، تیت مدرن و تیت و … .

خانه بازسازی شده شکسپیر، سینماها و تئاتر های به روز با انواع فیلم ها و نمایشنامه ها غربی و جنوبی ، پایتخت کافه های دنیا، پر از اماکن توریستی و گردشگری از کاخ های بزرگی همچون کاخ باکینگهام گرفته تا مجلس نمایندگان ، ایبیز وست مینستر، کلیسای سنت پل، میدان ترافالگار ، مناطق مختلف با چشم انداز های دیدنی شهر و … مواردی هستند که به راحتی قابل بیان نمی باشند.

ایدنبورگ

پایتخت اسکاتلند که شهری قدیمی و تاریخی است. این شهر خانه قلعه و قصر هالی رود بوده و شهر جدید ادینبورگ را باید یک شاهکار گرجی دانست. هر دو شهر قدیمی و جدید ادینبورگ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

آکسفورد و کمبریج

دو شهر دانشگاهی با دو دانشگاه باستانی و بسیار معتبر که به شما اجازه می دهد تا بر روی برج های مارپیچ و فوق العاده اس قدم بگذارید و پیچ و تاب رودخانه را مشاهده کنید و در زمان های مورد نیاز در چارگوشه دانشگاه ها و در باغ های زیبای آن قدم بزنید.

پارک ها و مناطق طبیعی در اتحادیه انگلستان

در اتحادیه بریتانیا مجموعه های زیادی از پارک های طبیعی و ملی ایجاد شده و مناطق زیبایی طبیعی فراوانی در این اتحادیه وجود دارند که به منظور حفظ میراث طبیعی کشور در نظر گرفته شده اند. 14 پارک ملی در سراسر انگلستان ، اسکاتلند و ولز قرار دارند. که به ترتیب 9 پارک ملی در انگلستان، 2 پارک ملی در اسکاتلند و 3 پارک ملی در ولز می باشند.

همچنین این کشور ها دارای مجموعا 49 منطقه زیبای طبیعی می باشند که به ترتیب 35 منطقه در انگلستان، 4 منطقه در ولز، 9 منطقه در ایرلند شمالی و 1 منطقه در بین انگلستان و ولز می باشد. اسکاتلند هیچ منطقه زیبای طبیعی شناخته شده ای ندارد اما مناطق دیدنی و تازه تاسیسی توسط این کشور برای

گردشگران راه اندازی شده است که حدود 35 منطقه در کل کشور می باشد.

حومه اتحادیه بریتانیا پیشنهادات گردشگری و طبیعی زیادی دارد . در جنوب این اتحادیه مناطق حاشیه ای زیبایی وجود دارد و از نظر چشم انداز های زیبا با توجه به وجود روستاهایی با مناظر فوق العاده و همچنین پارک ژوراسیک و مناطق جنگلی بکر به راستی بی نظیر هستند.

در شمال این اتحادیه نیز مناظر با شکوه زیادی وجود دارد که فعالیت های در فضای باز در ناحیه دریاچه ها و باتلاق ها و آبگیر ها را می توان از آن دست دانست.

در ولز می توانید به پارک ملی اسنودونیا ( Snowdonia) و سواحل زیبای آن بروید. در اسکاتلند گاور ( Gower) وجود دارد که بیابانی وسیع و پر از ارتفاعات و جزایر زیبا است. ایرلند شمالی هم با جاده زیبا و بزرگ و غول پیکر کازوی ( Causeway) و سواحل آنتریم موهبت داده شده است.

تاریخچه انگلستان و اتحادیه بریتانیا

دوران سنگی، دوران رومی ها و دوران سیاه- تا قبل از سال 1066

مردمان و اهالی انگلستان تمایل زیادی دارند تا ریشه و نسل خود را از تاریخ این کشور جدا کنند و خود را از بومی های بریتانیا و انگلستان ندانند. در طول سال های زیادی از تاریخ بریتانیا این مردمان تلاش کرده اند تا برخی از اتفاقات و مشکلات تاریخی خود را حذف کنند تا آیندگان با امیدواری بیشتری در این سرزمین زندگی کنند.

صرف نظر از اتفاقات زیادی که در این دوران ها افتاده ولی دوران پر فراز و نشیب اتحادیه بریتانیا و انگلستان هم مانند همه کشور ها سختی ها و خوبی هایی داشته است. اولین یادگاری از اجداد مردم بریتانیا را می توان در سنگ نگاره ها و عکس های دوران سنگی در قلعه ها و کوه ها و غارها مشاهده کرد.

هر چند به گفته تاریخ شناسان این کنده کاری ها و نماد ها نوعی نماد مذهبی بوده اند و در آن روزگار به عنوان مکان های مقدس این مردم شناخته می شدند ولی امروز تنها برای ما یک حرف دارند و آن هم نگاهی به گذشته و شناخت روحیات و احساسات آنها می باشد.

سپس رومی ها آمدند که هم راه ها را ایجاد کردند و هم با بومی های این منطقه ازدواج کردند و تکثیر نسل دادند. رومی ها با خود تمدن را به این منطقه وارد کردند. راه سازی کردند، ویلا و خانه سازی کردند، حمام درست کردند،دیوار هادریان را در شمال انگلیس ساختند و دیوارهای رومی و ساختمان های تاریخی و مستحکم رومی همه شهر را فرا گرفته و پوشاندند.

از جمله در انگلستان شهرهای لندن، لینکلن، یورک و سریسنتر را ساختند که بعد ها پایتخت به عنوان پایتخت چهار استان بزرگ بریتانیا در دوره های بعد رومی ها شناخته شدند.

اما وقتی رومی ها این سرزمین را ترک کردند ، انگلستان هم به همراه سایر کشور های اروپای غربی وارد دوره ای سیاه و تاریک شد. حتی در این دوره با وجود اینکه بسیاری از آموزه های رومی و ساخته های رومی در انگلستان رو به فراموشی گذاشته بودند باز هم برخی از مردم انگلستان در تلاش بودند تا اثراتی از خود در تاریخ به جا بگذارند و کشور را نجات دهند.

در این دوره هم مردم ساخته ها و نشانه های زیادی را ایجاد کردند. سازه هایی مانند سوتون هو یا ساتون هو (Sutton Hoo ) با گنجینه های ارزشمندی که هر یک را می توانید در موزه بریتانیا مشاهده نمایید از آثار این دوران هستند.

با گذر زمان مهاجران و مهاجمان زیادی وارد این کشور شدند و در انگلستان و بریتانیا شروع به زندگی کردند و با خود فرهنگ و تمدن و زبان های جدید را وارد انگلستان کردند. مردمانی که امروزه مردم آلمان، دانمارک و نروژ را اغلب تشکیل داده اند.

تاریخ سال های 1603 تا 1900

بریتانیا با سایت های تاریخی از دوره های استوارت ، گرجستان، ریجنسی و ویکتوریا آشنا شد. نمونه های خوبی از خانه های انگلیسی در بلنهیم ( Blenheim)، چتسورث ( Chatsworth) و در خانواده های سلطنتی برینگتون ( Brighton) از این دوران بر جای مانده است که نشان دهنده دوران پادشاهی رنسانس سلطنتی در کناره دریا است.

همچنین نمونه های خوبی از این دوران در شهر های کلاسیک گرجستان و ادینبورگ وجود دارد.

با شکل گیری انقلاب صنعتی شاهد افزایش چشم گیری در جمعیت و مهاجران به شهر های مختلف و توسعه یافته انگلستان بودیم.

برخی از سایت ها و مناطق گردشگری باز مانده از دوران صنعتی را می توان در این منطقه نام برد که پل آهنی اولین پل تمام فولادی جهان یکی از این سایت ها می باشد. کارخانه های سایتیر( Saltaire) و نیو لنارک (New Lanark) هم از این سایت ها می باشند که از اولین کارخانه های دنیا هستند.

از دیگر اقدامات پادشاهی ویکتوریا ساخت ایستگاه سنت پانکراس در لندن، خانه پارلمانی یا مجلس پارلمانی و سلطنتی آلبرت هال، برج پل در لندن، پل فورت در اینبورگ و تالارهای بزرگ گلاسکو و منچستر را می تتان نام برد.

بریتانیای مدرن تاریخ قرن بیستم و بیست و یکم

در اوایل قرن بیستم شاهد اوج شکوفایی بریتانیا در کناره های دریایی بودیم. شهرهایی مانند بلکپول سالیانه میلولن ها نفر را از طریق دریا و سواحل وارد این منطقه می کردند تا به تفریحات ساحلی، بازدید از تئاتر و سایر سرگرمی ها مشغول باشند.

در لیورپول دو کلیسیای جامع قرن بیستمی ساختته شد که بلندی برج های این کلیساها تا افق ادامه دارد. در ادامه سایر رفتارهای مدرن شکل گرفتند و سازه های نوین ساخته شدند که از جمله انها می توان به گنبد های طرح ادن در کورن وال ، ساخت فرشته شمال در نیوکسال و تکمیل بخش جدید کشتی تایتانیک در بلفاست از جمله این اقدامات بود.

ورزش در انگلستان

انگلستان را باید خانه ورزش دنیا نامید زیرا بسیاری از ورزش ها در این کشور متولد شده اند . از جمله ورزش پر طرفداری دنیا مانند فوتبال ، راگبی، تنیس، گلف و کریکت در انگلستان برای اولین بار ثبت و بازی شدند.

در سراسر کشور انگلستان و حتی ایالت های اتحادیه بریتانیا به راحتی می توانید آثار و مجموعه هایی از ورزشگاه های مدرن و پیشرفته برای هر یک از این ورزشگاه ها را مشاهده نمایید.

از جمله آنها می توان به ورزشگاه های ومبلی، ترافورد، آنفیلد، هامپدن پارک ، تیتیکهامام، موری فیلد برای راگبی، ارباب برای کریکت، گورستان سنت اندرو و باشگاه تمام انگلیسی در ویمبلدون برای تنیس را مثال زد.

لیگ برتر فوتبال انگلستان به نام لیگ جزیره هم به عنوان برترین لیگ برتر فوتبال در دنیا به عقیده بسیاری از کارشناسان ورزشی شناخته می شود و بازیکنان بسیاری از سراسر دنیل در این لیگ حرفه ای فوتبال بازی می کنند و هر ساله تعداد زیادی از بازیکنان مطرح فوتبال دنیا در مدارس فوتبال این کشور در شهر های مختلف به دنیای فوتبال معرفی می شوند.

مناظر و مناطق دیدنی برجسته در اتحادیه انگلستان

 • قلعه ادینبورگ

قلعه ادینبورگ یک قلعه سطزنتی بسیار با شکوه است که در یکی از بالاترین مناطق شهر واقع شده است. این قلعه برای مدت 1000 سال است که بصورت متوالی مورد استفاده قرار گفته و هنوز هم شرایط خوبی دارد.

 • استون هنج

یک دایره سنگی باستانی است که در نزدیکی کلیسای جامع شهر سلیسبوری در ویلتشایر واقع شده است.

 • حمامی تاریخی و رومی با معماری گرجستانی در بث
 • یورک مینستر :

یک کلیسای جامع در شهر تاریخی یورک

 • کلیسای کانتربوری

به عنوان برترین کلیسای ساخته شده در انگلستان است که در شهر کانتربوری در کنت ساخته شده است.

 • محل تولد شکسپیر

استارتفون آپن اوون (Stratford-Upon-Avon ) نام کارخانه معروف منسوب به هنرمند معروف شکسپیر است.

 • دانشگاه های باستانی و با شهرت جهانی آکسفورد و کمبریج
 • پروژه ادن (Eden)

در نزدیکی خیابان آستل قرار گرفته و یک باغ بزرگ و دیدنی با گیاهان عظیم از جمله گیاهان جنگل های بارانی و جنگل های مدیترانه ای می باشد.

 • کازوی (Causeway ) غول پیکر

یک مسیر طبیعی بسیار بزرگ و غول پیکر در کناره دریا که در 60 مایلی بلفاست در ساحل شمالی ایرلند شمالی قرار گرفته و به عنوان میراثی ارزشمند و جهانی و یکی از جاذبه های عجیب طبیعی می باشد.

 • کارخانه تاریخی کشتی سازی پورتسموث

این منطقه مرکز محل ساخت سه تا از مهم ترین کشتی های ساخته شده به دشت بشر می باشد و حدود 800 سال سابقه تاریخی و دریایی دارد.

کارهایی که باید در انگلستان انجام داد

همچنین بسیاری از افرادی که به لندن برای گشت و گذار و مسافرات سفر می کنند احتمالا برخی دیگر از نقاط لندن را هم برای بازدید انتخاب می کنند. برای این کار تنها کافی است از پایتخت کمی دور شوند تا طعم واقعی طبیعت و مناطق زیبا را به دست آورند و هرگز فراموش نکنند که چه مناظر زیبایی را در فاصله تنها حدود 50 مایلی این شهر مشاهده کرده اند.

خواه منطقه ای که به آن سفر می کنند حومه شهر باشد، خواه منطقه ای تاریخی و یا شهرهایی پر جنب و جوش در این مناطق برای هر سلیقه ای چیزی وجود دارد و همه را راضی خواهد کرد.

به عنوان مثال می توان به یکی از برترین مناطق حومه شهر یعنی پارک ملی یورکشایر دالیز( Yorkshire Dales) و یا پارک ملی دارتمور ( Dartmoor) را اشاره کرد. مناطقی که می توان هم برای یک سفر یک روزه و هم برای چند روز استراحت بر روی آنها حساب کرد.

سواحل زیبا اما همه جا هستند. در مکان هایی مانند سنت ایوس و شهر های ماهی گیری سنتی مانند وایت بای و یا سواحل بلکپول و بورنموث نفس شما را بند خواهند آورد.

بسیاری از مناطق تاریخی و دیدنی که در شهر قرار گرفته است و توسط لافت وافه خراب نشدند به دلیلی رشد جمعیت شهری و توسعه ساخت و سازها توسط اقشار مختلف مردم و شهر داری ها و همچنین به دلیل نیاز به ساخت و ایجاد پارکینگ های شهری و مواردی همچون ساخت سالن های بزرگ شهری برای موضوعاتی مختلف از جمله فروشگاه ها و … تخریب شدند. موضوعی که همیشه ملکه چالز در مورد آن ناراحت است.

ولی برخی از شهر های انگلستان به خوبی از میراث خود محافظت کرده اند و اجازه دست بردن در آنها را نداده اند شهر هایی مانند ادینبورگ، چستر، بث و یورک .

افرادی که برای خرید به انگلستان می آیند و یا برای خرید سوغات و موارد دیگر اقدام می کنند به غیر از لندن ممکن است به شهرهای دیگری مانند منچستر در شمال، بریستول و یا تسکتر در غرب و حتی گلاسکو در اسکاتلند بروند.

خرید در اتحادیه بریتانیا

پس از رفراندوم 23 ژوئن 2016 که اکثریت مردم و مقامات به ترک انگلستان و اتحادیه بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دارند نرخ ارز پوند انگلیس دچار تغییرات و تحولات زیادی شد. هر چند این موضوع در نهایت به نفع بازدیدکنندگان از شهر های این منطقه شد ولی در برخی از موارد شدت پوند بیش از حد بالا رفت.

هزینه ها

تمامی این اتفاقات برای انگلستان تغییراتی زیادی را به همراه نداشت. آنچه که مسلم است این است که انگلستان مقصد ارزان قیمتی نیست و هزینه های سفر به انگلستان بسیار بالا است. سفر به شهر های انگلستان نسبت به سایر شهر های اتحادیه بریتانیا و حتی خود لندن هم بالاتر است و هزینه سفر و اقامت در جنوب شرقی انگلستان به شدت بالاتر هم می رود.

اما نکته مثبت سفر به انگلستان این است که رفتن به بسیاری از موزه ها و پارک های این کشور رایگان است و همه مسافران بدون نیاز به پرداخت هزینه ای می توانند از این مجموعه ها بازدید کنند.

اگر برخی از مسافران مشکلات مالی دارند و یا هزینه کمی برای مسافرت خود در نظر گرفته اند بهتر است به جای رستوران و کافه سوپر مارکت ها را برای پیدا کردن غذا جستجو کنند. در این مغازه ها انواع غذاها و خوراکی ها با قیمت های رقابتی یافت می شود.

با این حال تجهیزات الکترونیکی با قیمت کاملا رقابتی نسبت به سایر کشور های دنیا فروخته می شوند و شما می توانید با انتخاب بزرگترین فروشگاه های تجهیزات الکترونیکی بهترین قیمت ها را با قیمت جهانی و رقابتی به دست آورده و خرید خود را انجام دهید.

بازی های ویدئویی هم بسیار ارزان تر از سایر کشور های اتحادیه اروپا می باشد هر چند همچنان قیمت هایی بالاتر از قیمت های ایالات متحده دارد.

هزینه های مرتبط با حمل و نقل ولی در این کشور بسیار گران است. شما برای اقامت و غذا و حمل و نقل خود در انگلستان باید حداقل 50 یورو در روز به عنوان مسافر بودجه در نظر داشته باشید . اگر می خواهید از تاکسی ها استفاده کنید، هتل سه ستاره به بالا اقامت داشته باشید و غذا در رستوران بخورید و برای دیدن مراکز گردشگری هزینه کنید این رقم بسیار بالاتر خواهد شد.

سیگار و دخانیات در اتحادیه انگلستان

سیگار در انگلستان مالیات به شدت بالایی دارد تا جایی که برای تنها 20 نخ سیگار باید 9.50 پوند مالیات بدهید. کیسه های تنباکو 50 گرمی را باید در انگلستان حدود 19 پوند خریداری کنید.

از مارک های وارداتی معروف در انگلستان می توان به Marlboro ، Camel و یا Lucky Strike اشاره کرد که نسبت به سایر سیگارها گران تر هستند. البته در خود انگلستان هم سیگارهایی تولید می شود که شهرت زیادی دارند مانند Benson & Hedges و Embassy که ارزان قیمت تر هستند.

مارک های محلی و ارزان قیمت سیگار در انگلستان عبارتند از : Lambert & butlerو Silk Cut که سیگاری روشنی همانند سیگارهای مارلبورو است. هر چند برند های ارزان تری هم هستند مانند Mayfair ؛ Richmond ، Superking و Windsor Blue که هم ارزان هستند و هم شادی آفرین.

تمامی سیگارها با فیلترهای کوچک و طول تنباکو متفاوت به بازار عرضه می شوند و همه برند ها هم در تنوع محصولات خود سیگاری به نام سوپر کینگ دارند که طول تنباکو 100 میلی متری دارد.

ارزان ترین نوع سیگارها را همیشه در سوپر مارکت ها پیدا خواهید کرد و بخصوص در باکس هایی که مخصوص تخفیف مشتریان است. تقریبا تمامی روزنامه فروش ها، ایستگاه های فروش بلیط، پمپ بنزین ها و سوپر مارکت ها سیگار دارند و برخی از این فروشگاه ها هم نوعی مخصوص از تنباکو و یا فیتیله سیگار را هم به فروش می رسانند.

برای اینکه تنوع بیشتری از سیگارها و تنباکو ها و وسایل مربوط به آن را بتوانید پیدا کنید در نظر داشته باشید که اکثر شهر ها حداقل یک مرکز ارائه دهنده دخانیات مخصوص دارند.

حداقل سن برای خرید سیگار و تنباکو 118 سال است. معمولا از مشتریانی که به نظر کمتر از 25 سال بیایند خواسته می شود که مدرک شناسایی نشان دهند که از سن آنها اطمینان حاصل شود.

در برخی از مناطق بازار سیاه سیگارهایی وارداتی با قیمت های بسیار ارزان هم پیدا می شود و حتی در برخی از کافه ها و میخانه ها برخی افراد این سیگارها را به فروش می رسانند. در خصوص این سیگارها و بخصوص آنهایی که با زبان انگلیسی نیستند هشدارهای زیادی داده می شود. معمولا برند های قاچاق و غیر قانونی بهداشتی نیستند و ممکن است بیمار شوید.

سیگار کشیدن در تمامی مناطق عمومی و مکان های کاری غیر قانونی است. برای سیگار کشیدن در هر یک از این مناطق قانونی تنها به شما اجازه می دهد در مکانی این کار را انجام دهید که دور تا دور آن حداقل با سه دیوار و یک سقف پوشیده باشد مانند برخی از پناهگاه های اتوبوس ها در سطح شهر که امکان سیگار کشیدن دارید.

این قانون تنها منحصر به مراکز عمومی شهری نیست و در همه ساختمان های عمومی هم باید رعایت شود. همچنین سیگار کشیدن در ایستگاه های راه آهن ممنوع است. افرادی که این قوانین را نقض کنند تا پوند جریمه می شوند. اکثر کافه ها و کلوب های شبانه مکان سیگار کشیدن مجزا دارند که با تمامی شرایط قانونی می توانید در این مکان ها سیگار بکشید.

پول در اتحادیه بریتانیا

پول رایج در سراسر اتحادیه بریتانیا پوند با حرف اختصاری ( £) می باشد. شکل صحیح تلفظی این پول را باید پوند استرلینگ نامید اما دیگر کاربردی به این نام ندارد و اغلب حتی در سخنرانی ها هم با همان واژه پوند خوانده می شود و هر پوند به 100 پنی با حرف اختصاری p یا pee تقسیم می شود.

سکه ها در اتحادیه بریتانیا بصورت 1 پنی پول نقره ای 7 ضلعی بزرگ ، 5 پنی نقره بسیار کوچک ، 10 پنی، نقره بزرگ، 20 پنی نقره ای هفت ضلعی کوچک، 50 پنی نقره ای هفت ضلعی تقریبا بزرگ می باشد.

همچنین اسکناس هایی که بانک مرکزی اتحادیه بریتانیا چاپ می کند بصورت 1 پوندی لبه طلایی کوچک و ضخیم با مرکز نقره ای رنگ، 2 پوندی بصورت بزرگ و زخیم با مرکز نقره ای و لبه طلایی ، 5 پوندی سبز آبی روشن، 10 پوندی نارنجی قهوه ای ، 20 پوندی آبی با طراحی جدید و بنفش با طراحی قدیم و 50 پوندی قرمز رنگ است.

این پول ها در یک طرف طرح ملکه و شخصیت های معروف تاریخی را دارند و در طرف دیگر اعداد و نشانه ها و حروف پول درج می شود. اغلب ارزش پول را با توجه به ارزش پول تغییر می دهند.

بهتر است ترجیحا اسکناس 50 پوندی در انگلیس و اتحادیه بریتانیا را قبول نکنید ،چه از بانک ها و چه از نهاد های دیگر ، البته نه به این دلیل که این پول اعتبار لازم را ندارد بلکه به دلیل اینکه اغلب موسسات و نهاد ها و مغازه ها این پول را قبول نمی کنند . دلیل این کار هم یکی خطر جعل این اسکناس ها است و دیگری درشت بودن بیش از اندازه پول.

البته در نظر داشته باشید که حتی بانک ها هم کمتر زیر بار تبدیل این پول ها به پول خرد تر می شوند و در کل اسکناس 50 پوندی در انگلیس زیاد محبوب نیست.

با این وجود بانک های اسکاتلندی و ایرلند شمالی اسناد خود را در حوزه هی مالی با طرح های خودشان می نویسند. برای همین باید در معاملات و تبادل مالی با این کشور ها اگر شک دارید حتما سوال کنید. مثلا در اسکاتلند اسکناس 100 پوندی هم صادر می شود .

ببیانیه های مالی بانک مرکزی انگلیس معمولا در سراسر اتحادیه بریتانیا تاثیر گذار است و کمتر دیده می شود که تغییراتی در حوزه های مالی در انگلیس بر کشور های اسکاتلند و ایرلند شمالی تاثیر نداشته باشد.

البته هر چند قرار است پول رایج انگلیس درهمه کشور پذیرفته شود و اسکاتلند و ایرلند شمالی هم از همین پول استفاده کنند ولی در نظر بگیرید که برخی از موسسات این کشور ها خیلی تمایلی به این کار ندارند از این رو باید برای معاملات و تبادلات مالی با کشور های اسکاتلند و ایرلند شمالی از قبل اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

بانک های ولزی ولی خیلی اقدام به انتشار اسناد مالی و ریالی خود نمی کنند. این بانک ها از نظر حقوقی و قانونی دقیقا زیر نظر بانک مرکزی و بانک های انگلیس فعالیت می کنند.

برخی از خرده فروشان انگلیسی و ولزی هم پول پوند مرسوم در اسکاتلند و ایرلند شمالی را خیلی نمی پذیرند ولی این عمدتا به دلیل آشنا نبودن با این پول ها می باشد و نه اینکه با این کار مشکلی داشته باشند.

بنابراین هنگام مسافرات به انگلستان بهتر است خریدهای خود را از خرده فروش های بزرگتر و یا سوپر مارکت های معروف انجام دهید و یا اینکه با حضور در بانک های این کشور پول خود را به پوند انگلیس تغییر دهید.

هرگز کار تبادل پول خود را در مکان های دیگر انجام ندهید هر چند عمدتا در فرودگاه ها و ترمینال های بین المللی اتوبوس و ایستگاه های بین المللی قطار معمولا افرادی هستند که تلاش می کنند شما را متقاعد نمایند که پول شما را برای شما به پوند انگلیس تبدیل کنند. ولی بهتر است این کار را حتما در بانک های انگلیس انجام دهید.

با تمامی این حرف و حدیث هایی که برای اسکناس های پوند در جریان است ولی سکه در همه اتحادیه بریتانیا شکل و ساختار و حتی اعتبار یکسان و یکنواختی دارد. بازدیدکنندگان غیر انگلیسی باید آگاه باشند که طرح های جدید سکه که از سال در این اتحادیه باب شده است هیچ ارزش افزوده ای نسبت به سکه های طرح قدیم ندارند.

از سپتامبر 2016 یک سکه 12 گوشه جدید یک پوندی نیز توسط بانک مرکزی ضرب می شود و همچنین نوع جدیدی از اسکناس انعطاف پذیرتر 5 پوندی نیز چاپ می شود که این پول ها هم همان ارزش مالی را دارند.

همچنین در برخی از مناطق انگلستان ممکن است به جای واژه پوند واژه کوئید ( quid) را به عنوان پول بشنوید. این واژه هم بصورت جمع به کار می رود و هم بصورت فرد. بنابراین سه کوئید به معنی سه پوند می باشد.

برخی از مردم هم ممکن است به جای گفتن پنی یا پنس از حرف پی p استفاده کنند . توجه داشته باشید که این حرف در حالت جمع با پنس گفته می شود و در حالت فرد با پنی.برخی از افراد همچنان از واژه های سنتی پول انگلستان استفاده می کنند که البته اغلب در بزرگسالان دیده میشود . این افراد به جای واژه پنی از تاپنس یا تراپنس استفاده می کنند.

در این حالت پنی یعنی یک پنی، تاپنس یعنی دو پنی و تراپنس یعنی سه پنی. در این حالت واژه های فایور و تنر به معنی 5 یورویی و 10 یورویی می باشد.

بصورت کلی مغازه دار ها و هر نوع شرکت دیگر در اتحادیه بریتانیا الزامی به استفاده از نوع خاصی از ارز و پول نیستند و می توانند هر کدام از انواع پول ها را برای داد و ستد انتخاب کنند.گاهی هر گونه پیشنهاد پرداختی بصورت نقدی خیلی راحت رد می شود . برخی سکه ها را قبول ندارند و برخی اسکناس ها را قبول نمی کنند.

اگر شک دارید بهتر است وقتی وارد فروشگاه می شوید سوال کنید. به عنوان مثال پرداخت هزینه های رستوران و هتل را معمولا با هر نوع پولی می توانید انجام دهید مگر اینکه از قبل با شما در مورد روش پرداخت توافق شده باشد.

ممکن است گاهی اوقات چک های مسافرتی که به استرلینگ صادر شده باشند را از شما برخی از مکان ها بپذیرند ولی بهتر است قبلا این موضوع را هماهنگ کنید.

دستگاه های خودپرداز اغلب در انگلستان و اتحادیه بریتانیا به دستگاه های پول نقد یا کش پوینت شهرت دارند و حتی برخی از مردم محلی به اصلاح خودشان این دستگاه ها را سوراخ در دیوار می نامند در همه جا به راحتی و فراوان یافت می شود. این دستگاه ها معمولا پول مورد درخواست شما را بصورت 10،20 و گاهی 5 پوندی پرداخت می کنند.

چک های مسافراتی را می توانید در همه بانک ها رد و بدل کنید . آگاه باشید که برخی از دستگاه های ای تی ام و یا خودپرداز غیر بانکی هم در اتحادیه برتیانیا وجود دارند. مثلا دستگاه هایی که در پمپ بنزین ها برای پرداخت پول در نظر می گیرند و یا برخی از دستگاه هایی که در برخی از فروشگاه ها تعبیه می شوند اصلا برای برداشت پول نیستند.

این دستگاه ها البته به راحتی قابل تشخیص هستند و شکل و شمایل تقریبا متفاوتی با خودپرداز ها دارند ولی در نظر داشته باشید از این دستگاه ها برای شارژ کارت هایی مثلا سوخت و یا خرید استفاده می شود و کاربرد دیگری ندارند.

افرادی که از این دستگاه ها استفاده می کنند معمولا در هر بار 1.75 پوند کارت خود را شارژ می کنند که البته همیشه خود دستگاه از شما می پرسد که چه مقدار می خواهید شارژ کنید.

نکته دیگر این که این دستگاه ها با افرادی که کارت بانکی طرف قرار داد را داشته باشند کار می کنند و اگر بانک شما هم با این دستگاه قرار داد داشته باشد شما می توانید از کارت خودتان برای شارژ حسابتان استفاده کنید.

استفاده از برخی از کارت های بانکی خارجی در اتحادیه بریتانیا امکان پذیر است. این کارت ها وقتی در کشور دیگر صادر می شوند باید مطابق با قرارداد های صادر شوند تا شما بتوانید از آن در انگلیس استفاده کنید. هر بار که از این کارت ها استفاده می کنید برخی از دستگاه های خودپرداز از شما می پرسند که آیا تمایل دارید که پول خود را به پوند دریافت کنید .

اگر توافق کنید نرخ تبدیل پول از حساب شما کسر می شود که گاهی اوقات بسته به بانک حدود بیش از 5 درصد پول دریافتی می باشد. همیشه بهتر است گزینه تبدیل نکردن را انتخاب کنید تا در صورت نیاز مقداری از پولتان را تبدیل کنید.

در مقایسه با سایر کشور های قاره اروپا استفاده از کارت های پرداخت بین المللی با مارک های تجاری خارجی در انگلستان بسیار ساده تر است. انواع ویزا، مستر کارت، مایسترو، آمریکن اکسپرس و برخی دیگر از کارت ها را به خوبی همه مغازه ها و هتل ها و رستوران ها و سایر فروشگاه ها می پذیرند هر چند کارت های آمریکن اکسپرس گاها توسط برخی از موسسات کوچکتر پذیرفته ممکن است نشود و یا ارزش استفاده نداشته باشد. بهتر است در مورد آن سوال کنید.

خرید اینترنتی با کارت های بین المللی و خارجی ممکن است هزینه ای در حدود 2 تا 2.5 درصد حق تبدیل داشته باشد. البته این موضوع کمتر برای کارت های دبیت و مستر کارت و ویزا در نظر گرفته می شود.

به هر حال اگر از کارت اعتباری استفاده می کنید معقولانه این است که همیشه مقداری پول نقد به همراه داشته باشید تا در صورت عدم پذیرش کارت اعتباری شما بتوانید پول خود را پرداخت نمایید.

این نکته هم شایان ذکر است که اغلب فروشگاه های کوچکی که کارت اعتباری از شما می پذیرند اغلب برای هزینه های کم این کار را قبول نمی کنند. مثلا وقتی صورتحساب شما حدود 5 پوند باشد بهتر است پول نقد به همراه داشته باشید .

در شرایطی که کمتر از 5 پوند و یا حتی کمی بیشتر نیاز باشد پرداخت کنید معمولا فروشندگان به این راحتی زیر بار دریافت کارت اعتباری نمی روند زیرا درصدی در حدود 2 تا 2.5 درصد باید برای استفاده از کارت بپردازند.

برخی از فروشگاه ها در لندن و ایرلند شمالی یورو را قبول می کنند. هر چند این کار باز هم خیلی مورد علاقه آنها نیست زیرا باید هزینه تبدیل پول به پوند را بعدا از جیب خودشان پرداخت کنند.

خرید در انگلستان و اتحادیه بریتانیا

هر چند بصورت کلی خرید در انگلستان و اتحادیه بریتانیا گران است و اغلب کالاها نسبت به سایر مناطق اروپا قیمت بالاتری دارند ولی با این وجود اتحادیه بریتانیا و کشور انگلستان یکی از مقاصد خرید مسافران و گردشگران هم محسوب می شود و دلیل آن هم تنوع بالای محصولات و کیفیت بسیار خوب تولیدات در این کشور بسته به محل خرید و جنس مورد نظر شما است.

همانند سایر نقاط دنیا رقابت در فروش باعث شده تا قیمت برخی از محصولات کاهش پیدا کند، محصولاتی مانند مواد غذایی، لباس و لوازم الکترونیک از این دست هستند.

به دلیل همین تنوع و تفاوت قیمت همیشه ارزش بازدید از فروشگاه های مختلف خرده فروشی و عمده فروشی برای خرید پیشنهاد می شود. بهتر است خرید خود را در مناطق گردشگری انجام ندهید و سعی کنید از فروشگاه های واقع در خیابان های بزرگ و یا فروشگاه های خرده فروشی خارج از شهر که قیمت های به مراتب ارزان تری دارند خرید کنید.

بازار خرده فروشی در اتحادیه بریتانیا بسیار رقابتی است و برخی خرید های مرتبط با یک سال خود را از این فروشگاه ها در زمان خاص باید انجام دهید. به عنوان مثال خرید لوازم الکترونیکی در زمان تخفیف ها بسیار به صرفه است زیرا قیمت ها کاهش زیادی را تجربه می کنند.

مالیات بر ارزش افزوده که مالیت اجباری تقریبا تمامی کالاها و خدمات در اتحادیه بریتانیا است با نرخ 20 درصد محاسبه می شود و برای برخی از کالاها و خدمات با تخفیف با نرخ 5 درصد و برای دسته خاص و کمی از کالا ها با نرخ 0 درصد محاسبه می شود. مثلا مواد غذایی و کتاب ها شامل مالیات بر ارزش افزوده 0 درصد هستند.

تمامی خریداران در اتحادیه بریتانیا و انگلستان باید این نکته را بدانند که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در این منطقه در درون صورتحساب محاسبه می شود و با قیمت کالا اعلام می شود، بنابراین بر خلاف برخی دیگر از کشورها و همچنین ایالات متحده نرخی که شما در فاکتور خرید می بینید با نرخ مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

استثنا در این مورد تنها کالاهای صنعتی است که نرخ مالیات بر ارزش افزوده این کالاها جداگانه محاسبه می شود . این کالاها در دو ستون قیمت را اعلام می کنند. قیمت کالا و نرخ مالیات بر ارزش افزوده که شما باید مجموع آن را بپردازید.اما گردشگران و مسافران نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ندارند و باید در هنگام خرید این قیمت از روی کالاهایی که به شما فروخته می شود کسر شود.

در بسیاری از شهرهای بزرگ در پشت شیشه های مغازه ها برچسبی آبی رنگ با عبارت “Tax-free Shopping” درج شده است که به معنی این است که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در این مغازه ها برای مشتریان محاسبه نمی شود ویا شما می توانید با دریافت فاکتوری در هنگام خروج از اتحادیه اروپا و نه فقط انگلستان و اتحادیه انگلیس، میزان مالیات بر ارزش افزوده ای را که پرداخت کرده اید دریافت کنید. فقط در نظر داشته باشید که برای این کار باید حتما کوپن و یا رسیدی را از فروشنده دریافت کرده باشید.

حداقل میزان خرید در فروشگاه ها برای درخواست فاکتور و یا هزینه مالیات بر ارزش افزوده از 30 پوند شروع می شود.

اقلام الکترونیکی مانند انواع رایانه و لپ تاپ و دوربین های دیجیتال در اتحادیه انگلستان نسبت به سایر کشور های اروپایی بخصوص کشورهای حوزه اسکاندیناوی ارزان تر است. اما بهتر است با این حال خرید خود را از اطراف شهر انجام دهید.

اینترنت همیشه یک راه خوب برای یافتن و مقایسه قیمت های اجناس مورد نیاز شما می باشند، حتی می توانید از آن به عنوان ابزاری برای چانه زنی در زمان پرداخت پول با نشان دادن قیمت آن در سایر فروشگاه ها استفاده کنید.

اگر از آمریکا و ایالات متحده وارد بازار انگلستان شوید ممکن است برخی از قیمت ها در این کشور بسیار ارزان تر از آمریکا باشد و این به دلیل هزینه مالیات ها و برخی از اقدامات قانونی است پس بهتر است عاقلانه خرید کنید.

کیسه های پلاستیکی در هر بار خرید در سراسر کشور هزینه ای حدود 5 پنی برای خریدار به همراه دارند. در روزهای یکشنبه اگر برای خرید می خواهید اقدام کنید این نکته را باید در نظر داشته باشید که در این روزها برخی از فروشگاه ها تنها ساعات محدودی کار می کنند.

محدوده ساعت کاری در قانون برای روزهای یکشنبه دقیقا مشخص شده و هر فروشنده باید آن را رعایت کند. برای این منظور در انگلستان و ولز ساعت کاری در روزهای تعطیل 6 ساعت و در ایرلند شمالی 5 ساعت تعریف شده است.

البته در برخی از شهرهای بررگ مانند لندن ممکن است اگر به موقع و قبل از تعطیل شدن مغازه ها وارد فروشگاهی شوید باز هم اجازه انجام خرید به شما داده می شود و نیازی به نگرانی نخواهید داشت.

فروشگاه های حاشیه ای کوچک معمولا از این قوانین پیروی نمی کنند و ممکن است تا دیر وقت حتی در روز های یکشنبه هم فعالی کنند. از این دست فروشگاه ها می توان به فروشگاه های محلی Sainsbury’s Local و یا Tesco Express اشاره کرد.

ضمن این که محدودیت ساعت کار در کشور اسکاتلند نیز اعمال نمی شود و معمولا فروشگاه های این کشور در روزهای یکشنبه اجازه دارند تا هر ساعتی که دوست دارند کار کنند.

در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی طبق قانون تنها دو روز در سال باید سوپر مارکت ها الزاما بسته باشند که روز عید پاک و روز کریسمس می باشد. در اسکاتلند این الزام وجود ندارد و اختیاری است ولی با این حال اکثر قریب به اتفاق فروشگاه ها تعطیل هستند. برخی از فروشگاه ها همچنین روزها باکس و سال نو را هم کلا تعطیل می کنند.

غذا در اتحادیه بریتانیا

بر خلاف جک ها و شوخی های کلیشه ای که درباره انگلستان و اتحادیه بریتانیا وجود دارد اما غذا واقعا در این اتحادیه کیفیت خوبی دارد و غذاهای انگلیسی بریتانیا در طول چند دهه گذشته به طرز چشم گیری بهبود داشته است. هر چند مردم اتحادیه بریتانیا همواره به غذای سنتی و مادری خود افتخار می کنند.

رستوران ها و سوپرمارکت ها در محدوده میان شهر و بالای شهر باید برای ارائه غذا استانداردهایی را رعایت کنند و در انتخاب غذا باید به خوبی دقت کنند.

در نتیجه استاندارد غذاهایی که در این مناطق انگلستان و اتحادیه بریتانیا دریافت می کنید بسیار بالا است و غذاهای بین المللی بریتانیایی از بهترین نوع خود در اروپا هستند.

با این حال غذا خوردن در بریتانیا همچنان در مرحله انتقال می باشد یعنی اینکه همچنان در حال تغییر و تحولاتی در حوزه غذایی در این منطقه هستیم.

اما نکته مهمی که درباره غذای مردم بریتانیا وجود دارد این است که مردم بریتانیا بر خلاف همسایگان قاره ای خود غذا می خورند تا زندگی کنند نه اینکه زندگی کنند تا غذا بخورند به همین دلیل کیفیت و تنوع غذایی متناسب با هر بودجه و با قیمت های متفاوتی در همه جا پیدا می شود و کیفیت ان متفاوت است.

خوردن یک غذای خوب در رستوران های بریتانیا به نسبت بسیاری از کشور های اروپایی مانند اغلب کشور های اروپای جنوبی گران تر است اما به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر مانند سوئیس و نروژ ارزان تر است.

بسیاری از رستوران های واقع در مرکز شهرهای بزرگ تمایل دارند تا قیمت های غذا را بالاتر از رستوران های واقع در حومه شهر ها اعلام کنند ولی کافه ها و بارهای واقع در اطراف شهر قیمت به مراتب بالاتری نسبت به بارها و کافه های درون شهر دارند.

در هر صورت خودرن غذا در اتحادیه بریتانیا برای یک مسافر و این هم در سه نوبت بدون در نظر گرفتن نوشیدنی می تواند بین 10 تا 25 پوند متفاوت باشد.

جوجه تیکا ماسالا با پلو بعضا ادعا می شود محبوب ترین غذای موجود در اتحادیه بریتانیا است و همچنین رست بیف به عنوان سنتی ترین و قدیمی ترین غذای موجود در اتحادیه بریتانیا است.

اگر به هیچ غذایی در رستوران تمایل نداشتید و یا دوست داشتید در هزینه های خود صرفه جویی کنید باید به سراغ سوپرمارکت ها بروید و از انواع غذاهای موجود مانند انواع ساندویچ ها، کیک ها، چیپس ها، میوه های تازه، نوشیدنی ها و انواع پنیر خوراکی و یا غذای خود را انتخاب کنید .

بازارهای خیابانی معمولا محل خوبی برای خرید میوه های تازه و انواع پنیر محلی هستند و این خوراکی ها در قیمت های معقول عرضه می شوند.

نانوایی ها و سوپرمارکت ها ساندویچ های خوبی برای فروش با قیمت مناسب دارند.. نانوایی ها مانند گریگزها و سوپرمارکت هایی مانند تسکو، ساینزبوری، وایستروز، موریسون و آسدا بهترین انتخاب برای خرید ساندویچ هستند و معمولا انتخاب های زیاد و خوبی از انواع ساندویچ را به همراه بسته بندی برای فروش دارند. انواع کیک ها و نوشیددنی ها هم با تنوع طعم زیاد به همراه آب میوه تازه و آب معدنی به راحتی می توانید در این فروشگاه ها پیدا کنید.

در نظر داشته باشید که در هر صورت بهتر است برای خرید ساندویچ حتما تاریخ تولید و بخصوص قیمت آنها را نگاه کنید. برخی از این ساندویچ ها قیمت های بالاتری نسبت به غذای رستورانی دارند و یا قیمت آنها به نسبت کیفیت و ارزش پولی که پرداخت می کنید بسیار پایین تر است . همچنین خرید برخی از این ساندویچ ها بهتر است در فروشگاه های زنجیره ای باشد .

ضمن اینکه توجه به مواد اولیه ساندویچ را نباید از نظر ببرید. برخی از این ساندویچ ها بی کیفیت و بی طعم و با موادی مضر تهیه شده اند.

غذا در اتحادیه بریتانیا

بسیاری از مغازه های بزرگ و مراکز فروش بزرگ به ویژه دپارتمان استورها یا فروشگاه های بزرگ چند طبقه دارای یک کافی شاپ و یا رستوران می باشند. بریتانیایی ها تحمل خود را نسبت به قهوه های بی کیفیت از دست دادند و این روزها پیدا کردن یک قهوه خوب و درجه یک در بریتانیا و انگلستان کار اصلا دشواری نیست.

در حال حاضر در همه رستوران ها و کافه ها و بارها و قهوه خانه ها کشیدن سیگار مطلقا ممنوع است و هیچ استثنائی هم وجود ندارد.

با این حال برخی از این مجموعه ها اتاق های مخصوص دود یا سیگار را طراحی کرده اند تا مشتریان خود را راضی کنند. این اتاق ها در باغ ها و یا تراس های خارج از رستوران و یا کافه طراحی شده اند تا شامل موارد ممنوعیت سیگار کشیدن در محیط رستوران و کافه ها نشوند.

صبحانه در بریتانیا به طور کلی شامل غلات و نان تست با کمی حبوبات می باشد که به همراه تخم مرغ سرخ کرده ، بیکن، سوسیس، گوجه فرنگی، قارچ و یا نان های مخصوص میل می شود.

موارد دومی که ذکر شده عمتا به عنوان صبحانه انگلیسی، اسکاتلندی/ ولزی شناخته می شود حال بسته به مکان سرو ممکن است در نوع سرخ کردن تفاوت هایی وجود داشته باشد.در ایرلند شمالی به این صبحانه های آلستر فری (Ulster Fry ) گفته می شود.

در نوع اسکاتلندی ممکن است کمی هم گوشت گاو و یا بره در صبحانه دیده شود و گاهی هم از پودینگ سیاه و یا سفید بخصوص در شمال اسکاتلند در صبحانه ها استفاده می شود.

هتل های بزرگ معمولا به همراه صبحانه چاشنی هایی هم ارائه می کنند. از جمله این چاشنی ها می توان به ماهی دودی ، انواع شیرینی و یا فرنی و … اشاره کرد.

هتل های بسیار بزرگ بین المللی اما تنوع بیشتری به صبحانه های خودشان می دهند تا همه ملیت ها بتوانند صبحانه مرود علاقه خود را پیدا کنند. از جمله صبحانه های این هتل ها باید به غیر از موارد گفته شده به انواع گوشت، پنیر، تخم مرغ آب پز، انواع نان و … هم اشاره کرد.

ماهی و سخاری

ماهی های خرد شده و عمیقا سرخ شده که معمولا از ماهی های کد یا هادوک هستند با تراشه های ضخیم به همراه سیب زمینی که بصورت نوارهای نازک خرد شده و پخته شده است آماده می شود. البته تنوع ماهی ها بسیار زیاد است.

ماهی ها اغلب بصورت ورقه ای با نخود فرنگی و سرکه و نمک سرخ می شوند . البته در اسکاتلند سس هم به آنها می زنند.

ماهی و سوخاری های خوشمزه را می توانید از یک رستوران تخصصی ماهی و غذای دریایی و غذاهای سوخاری شده تهیه کنید که اغلب این رستوران ها هم در سواحل بریتانیا دیده می شوند.

بهترین نوع این ماهی ها و سوخاری ها را باید از رستوران زنجیره ای Harry Ramsden’s تهیه کنید جایی که کیفیت و تازگی ماهی ها و غذاهای سوخاری آن بسیار عالی است . اما اگر با قیمت مناسب تر می خواهید باید به سراغ رستوران اصلی Mr Ramsden’s بروید که در نزدیکی لیدز واقع شده است.

با این حال شما همواره می توانید رستوران های خوب ماهی و سوخاری را در همه سواحل پیدا کنید . در شمال معمولا نوع ماهی ها کمی متفاوت است و بسیار تنوع زیادی دارند اما در جنوب کمتر این نوع رستوران ها دیده می شوند. در اسکاتلند به ویژه در منطقه گلاسکو برخی از رستوران های ماهی و سوخاری تقریبا همه نوع غذایی طبخ می کنند از جمله کیک های گوشتی ، پیتزا و حتی اسنک ها و …

در ایرلند شمالی شما می توانید یک پاستی سفارش دهید. غذایی که در یک طرف کوچک به اندازه نعلبکی با گوشت ماهی و کمی نان درست می شود البته نباید این غذا را با کورنیش پاستی اشتباه بگیرید. این غذا با گوشت چرخ کرده، پیاز، سیب زمینی و ادویه جات مخصوص به همراه ترشی جات درست و سرو می شود که بسیار سرخ شده است.

هر غذایی که با دستور غذایی ایرلند شمالی و در قسمت های مختلف اسکاتلند پخته می شود به عنوان شام درست می شود مانند ماهی سوپر و یا پاستی سوپر.

در شمال انگلستان و شهر های بزرگ اسکاتلند شما می توانید اسکرپس سفارش دهید که تکه های کوچکی از ماهی است که در روغن زیتون سرخ شده است. این نوع غذا معمولا در بالای هر غذای سفارش داده شده به عنوان چاشنی قرار داده می شوند و تقریبا همیشه رایگان هستند.

بهترین اسکریپت ها معمولا بصورت تخصصی درست می شوند و معمولا به همراه سایر گزینه های انتخابی مانند سوسی و یا کیک هستند که شما باید از بین انها انتخاب کنید. معمولا بهترین نوع ان را باید در مناطقی که مردم محلی بیشتر هستند پیدا کنید هر چند در سایر نقاط شهر و مناطق توریستی هم گاها رستوران های خوب و با آشپزهای عالی وجود دارند.

معمولا این غذا در یک تصویر روشن از ماهی و با نامی مخصوص در منوها دیده می شوند مانند کوردوفنیا ( Codroephenia) و یا کدفادر( Codfather). بصوت کلی مردمی که در حال خوردن غذا و یا انتظار غذا هستند منتظر غذای خوب هستند .

سیت دون چیپی ( sit down chippy) یک فروشگاه سوخاری بسیار معروف است که شعبه های مختلفی در سطح شهر دارد. اما حقیقت این است که هیچ کدام کیفیت غذای خود شعبه اصلی را ندارند. هر چند مواد غذایی همان مواد است و روش طبخ هم همان ولی در هر صورت شعبه مرکزی بهترین است.

مشخصه این فروشگاه غذایی دکوراسیون تقریبا روشن با عکس زمینه های ماهی های دریایی و با منو های زرد و آب رنگ است . معمولا غذا را به پیشخدمت ها سفارش می دهید و غذای شما در یک بسته بندی منحصر به فرد ظرف مدت نهایتا 5 دقیقه برای شما آماده می شود.

ماهی بزرگ، کوهی از انواع سوخاری به همراه نخود فرنگی غذای اصلی این فروشگاه است. به هرماه این غذا می توانید سس تاتار، یک تکه لیمو، نان بزرگ و کره و یک لیوان چایی هم داشته باشید. چایی در قوری هایی که دارای گرم کن هستند برای شما اورده می شود تا در هر زمان که دوست داشتید میل کنید.

میز های یان رستوران ست کاملی از انواع چاشنی ها را دارند با یک بطری سرکه قهوه ای خاص بریتانیا که با ماهی و به همراه آن میل می کنند.

غذای بیرون بر

برخی از رستوران های موجود در اتحادیه بریتانیا از نوع رستوران های بیرون بر هستند. این رستوران ها غذاهای مختلفی طبخ می کنند و افرادی که می خواهند غذای خود را در هر جای دیگر بخورند و یا به تنهایی بخورند اغلب مشتری این رستوران ها هستند.

اغلب رستوران های بیرون بر در اتحادیه بریتانیا و انگلستان از نوع رستوران های ماهی و سوخاری هستند. ساندویچ غذای محبوب مردم بریتانیا بخصوص برای ناهار است. این ساندویچی ها اغلب به غیر از ساندویچ شیرینی های مخصوص و کیک هم می فروشند.

در بسیاری از شهر های بزرگ و کوچک و حتی در مسیرهای بین شهر ها شما می توانید انواع فروشگاه فست فودی پیدا کنید ، انواع فست فود های دریایی و گوشتی و … که در هر گوشه و کناری یافت می شوند.

فست فودهای بنگلادشی، چینی، تایلندی، اندونزیایی و … نیز در این بین دیدیه می شوند که با سبک محلی غذاهای خود را تطبیق داده اند.

به طور کلی استاندارد های پخت غذا در همه این رستوران ها و فست فود ها رعایت می شود و غذا تقریبا کیفیت خوبی دارد اما اگر به دنبال بهترین هستید همیشه بهترین راه پرسیدن از مردم محلی است.

در فروشگاه هایی که کردم محلی به آنها مراجعه می کنند معمولا در زمان سرو غذا جمعیت زیادی حاضر می شوند و شما برای خرید غذا باید ساعت ها در صف بایستید بنابراین شاید بهتر باشد اگر به دنبال غذای بیرون بر هستید و می خواهید از این رستوران ها غذای خود را تهیه کنید بین ساعت 7 عصر تا 11 شب که اغلب مردم محلی برای تهیه غذا اقدام می کنند شما خرید خود را انجام ندهید و قبل و یا بعد از این زمان اقدام به خرید بکنید.

غذا در کافه ها

معمولا اغلب کافه ها هم غذاهایی را برای مشتریان خود تهیه می کنند که البته اغلب این غذاها  بریتانیایی هستند.  در اتحادیه بریتانیا به هیچ عنوان رستورانی را پیدا نخواهید کرد که تنها غذای بریتانیایی ارائه کند بنابراین شاید یکی از بهترین انتخاب های شما خرید غذاهای بریتانیایی از کافه ها باشد . منوی این کافه ها حتی اگر اهل نوشیدن مشروبات هم نباشید ارزش بازدید دارد زیرا اغلب شامل سنتی ترین و بهترین غذاهای بریتانیایی است.

تقریبا در تمامی کافه ها غذا سرو می شود هرچند این کار در همه ساعات انجام نمی شود و تنها درست در زمان سرو غذا شما می توانید سفارش غذا داشته باشید. قیمت غذا در این کافه ها متنوع است و کیفیت آنها نیز متفاوت است. معمولا توصیه می شود برای خرید بهترین غذاهای بریتانیایی و انتخاب بهترین کافه از مردم محلی سوال کنید.

معمولا در کافه ها به این شکل نیست که پشت میز بنشینید و منتظر یه پیشخدمت باشید تا سفارش غذا و یا نوشیدنی خود را بدهید. در این کافه ها معمولا دو صف وجود دارد. عده ای در صف نوشیدنی و عده ای در صف غذا می ایستند و سفارش خود را می دهند و در زمان آماده شدن آنها را دریافت می کنند. در هنگام سفارش هم باید هزینه را پرداخت کنید.

معمولا در هنگام سفارش غذا و یا نوشیدنی به شما یک برگه تحویل داده می شود تا هر زمان که نوبت شما شد با صدا زدن نام و یا شماره شما نوشیدنی به  شما تحویل داده شود و در مورد غذا هم به همین شکل عمل می شود. شما باید به پیشخوان رفته و غذا  یا نوشیدنی خود را تحویل بگیرید و بعدا در هر میز خالی که پیدا کردید بنشینید و نوشیدنی یا غذای خود را میل کنید.

انعام دادن

اکثر رستوران ها در ایالات انگلستان بخصوص در خود انگلیس و این هم در لندن هزینه 12.5 پوندی را به لیست غذایی شما اضافه خواهند کرد که هزینه ای اختیازی است و به عنوان انعام در نظر گرفته شده است.. مردم محلی کاملا این موضوع را اختیاری می دانند و اغلب هزینه ای به دلخواه پرداخت می کنند

معمولا اما این هزینه نشان دهنده کیفیت خدمات رستوران می باشد شما اگر این هزینه را پرداخت نکنید یعنی به کل نسبت به خدمات رستوران راضی نبوده اید و اگر از این هزینه کم کنید یعی به همین میزان پرداختی از خدمات رستوران رضایت داشته اید.

اما اگر صورتحساب شما هزینه ای به این شکل را نداشت و در آن چیزی به عنوان انعام قید نشده بود معمولا پیشخدمت ها انتظار دارند تا هزینه ای حدود 10 درصد از هزینه غذا به شما به عنوان انعام پرداخت شود. البته این بدین مفهوم نیست که کمتر و یا بیشتر نمی توانید به عنوان انعام پرداخت کنید. مردم بریتانیا بسیار سپاسگذار هستند و هر چه هزینه بیشتری به عنوان انعام دریافت کنند بیشتر سپاسگذار می شوند.

اگر به رستورانی مراجعه کردید که هزینه انعام در صورتحساب آنها نیست بهتر است هزینه انعام را بصورت نقدی و در میز خود بگذارید زیرا بسیاری از صاحبین رستوران ها خودشان را در هزینه انعام شریک می کنند و درصدی از این پول را برای خود بر می دارند و این در حالی است که شما این هزینه را برای خدمتکاران پرداخت کرده اید.

رستوران ها در اتحادیه بریتانیا

شهرهای بزرگ رستوران های متنوع و زیادی دارند که شما می توانید بسته به سلیقه خود هر یک از آنها را انتخاب کنید. طیف وسیع این رستوران ها تنها شامل رستوران های خود بریتانیایی و انگلیسی نمی شود و شما می توانید در این پهنه وسیع رستوران ها، رستوران هایی چینی، هندی، تایلندی، فرانسوی و ایتالیایی هم پیدا کنید.

رستوران های فست فودی معمولا زیاد هستند ولی مشهورترین آنها را می توان فست فود مک دونالد، برگر کینگ، پیتزا هات و کی اف سی به همراه فست فودهای زیر گذری و مترویی نامید. فست فود ها را اغلب در شهرهای بزرگ می بینید و تعداد انها بسیار زیاد است اما معمولا در شهر های کوچک فست فود زیاد طرفدار ندارد و کمتر دیده می شود.

فست فود ها را معمولا در مناطق خرید اصلی، در اطراف ایستگاه های قطار، پارک ها و مناطق خرده فروشی خارج از شهر  و در ایستگاه های خدمات بزرگراهی و همچنین فرودگاه ها به کرات پیدا خواهید کرد.

معمولا قیمت ها متنوع هستند ولی اگر حدود آن را بخواهیم بررسی کنیم یک ساندویچ برگر به همراه کمی سوخاری و یک نوشیدنی  به عنوان یک وعده غذایی حدود 4 تا 5 پوند می باشد.

البته در نظر داشته باشید که در مناطق خارج شهر مانند بزرگراه ها  و فرودگاه ها معمولا غذا 2 تا 3 پوند اضافه تر می باشند و این به دلیل منطقه رستوران می باشد.

معمولا رستوران ها و فست فود ها در لندن و برخی از  شهر های بزرگ از ساعت 7 صبح تا 10 شب بصورت معمول باز هستند البته برخی از شهر های بزرگ رستوران ها و مراکز فست فودی هم دارند که بصورت 24 ساعته خدمات رسانی می کنند.

رستوران ها و فست فود های خارج از شهر معمولا خدمات ارسال رایگان غذا را هم به مشتریان خود ارائه می کنند و حتی خدمات تهیه غذا و تحویل آن به مشتری بدون اینکه نیاز باشد غذا را در محل رستوران میل کنند و یا همان خدمات کترینگ در همه شهر های بزرگ و کوچک به صورت گسترده ای در دسترس می باشد.

 غذای کیوری در  رستوران های هندی در اتحادیه انگلستان

یکی از محبوب ترین انواع رستوران ها در اتحادیه بریتانیا و انگلستان رستوران های هندی هستند . معمولا تمامی شهر های اتحادیه انگلستان از شهر های بزرگ تا کوچک حداقل یک تا چند شعبه رستوران تخصصی هندی دارند.

در حال حاضر بیشتر رستوران های هندی اغلب در مراکز اصلی شهر ها هستند . رستوران های هندی معمولا غذاهای سنتی هندی و برخی از غذاهای دیگر را به سبک هندی برای مشتریان خود آماده می کنند ولی محبوب ترین نوع غذای هندی که در بین مردم محلی در همه اتحادیه انگلستان شهرت دارد غذایی است به نام کیوری یا کوری ( curry).

اغلب غذاهای هندی  با مرغ تیکا ماسالا ، میگوی بریان شده و انواع مختلف ادویه تند درست می شوند. اصلی ترین نوع غذای کیوری به نام بلتی می باشد  و در برخی از محله های انگلستان به نام غذای کاسه فلزی می شناسند.

معمولا بلتی و سایر انواع کیوری به همراه انواع دیگر غذاها در این رستوران ها همانند غذاهایی که در  رستوران های مکزیکی پخته می شود با حال و هوای غذاهای هندی  و مشابه آنها می باشد.

بیرمنگام در مرکز انگلستان به عنوان پایتخت  غذای بیلتی  در اتحادیه بریتانیا شناخته می شود چرا که این غذا بسیار متقاعد کننده و عالی در این شهر درست می شود. همچنین در منچستر کیوری مایل یک رستوران هندی است که  اگر در منچستر به سر می برید باید حتما آن را امتحان کنید.

خدمات بین راهی بزرگراهی و کافه های حمل و نقل

بزرگراه ها و آزاد راه ها و اتوبان ها رستوران ها و کافه هایی دارند که بصورت 24 ساعته باز هستند و بصورت قانونی خدمات رسانی می کنند.  اغلب این رستوران ها غذاهای فست فودی دارند  و تماما دارای سرویس بهداشتی رایگان، ایستگاه بنزین و برخی هم دارای امکانات متل می باشند. این خدمات بین راهی بصورت مجموعه ای اداره می شوند و الزاما 24 ساعته خدمات رسانی می کنند.

برخی از این رستوران ها غذاهای خاص در برخی از روز ها و یا شب ها را هم ارائه می کنند و برخی از غذاهای داخل منو آنها عمومی هستند و همیشه در دسترس می باشند.

بصورت یک قاعده کلی حوزه خدمات رسانی رستورانی و کافه ها در اتحادیه بریتانیا در جاده ها و بزرگراه ها از نظر بهداشتی و ایمنی  و نوع خدمات رسانی  و اهمیت به مشتری بسیار  معتبر و  عالی هستند و مورد تایید هم همه می باشند.

در اغلب خدمات بین راهی و بزرگراهی و اتوبانی همچنین شما می توانید در جایگاه های مختلف سوپر مارکت ها و فروشگاه های خوبی را هم پیدا کنید. معمولا این فروشگاه ها در مناطقی هستند که خدمات سوخت گیری و غذا هم ارائه می شود. این فروشگاه ها و سوپر مارکت ها اغلب غذاهای سرد و آماده ای هم دارند که کیفیت خوبی دارد و ارزان قیمت تر است.

در اتحادیه بریتانیا دو استثنا در خصوص مراکز خدماتی بین راهی وجود دارد که نه تنها همه نیاز های مشتریان خود را برآورده می کند بلکه ارزش دیدن به عنوان جاذبه گردشگری را هم دارد. این دو مرکز عبارتند از: مرکز خدمات رسانی تیبای(Tebay Services ) و مرکز خدمات رسانی گلوستر ( Gloucester Services) .

این دو مجموعه بصورت زنجیره ای اداره می شوند و مکان هایی فوق العاده دیدنی و خاص را برای مشتریان خود فراهم نموده اند. البته در نظر داشته باشید که خرید در این مراکز گران تر است اما کیفیت غذا و فست فود ها بسیار بالا است و در ضمن برای استراحت و استفاده از مکان های دیدنی هم پیشنهاد می شود.

یکی از بستگان نزدیک به خدمات بین راهی رستوران ها را می توان کافه های حمل و نقل دانست. که همانند همان غذای کنار جاده ای در ایالات متحده هستند.

این کافه حمل و نقل ها در بزرگراه ها اغلب دیده می شوند و بخصوص در بزرگراه A1 زیاد هستند. بر خلاف خدمات بین راهی که بصورت مجموعه ای اداره می شوند این کافه حمل و نقل ها مستقلا اداره می شوند و هیچ الزامی برای ارائه خدمات 24 ساعته ندارند. معمولا غذا در این کافه حمل و نقل ها ارزان است و برخی از آنها یک ایستگاه بنزین را هم در کنار خود دارند.

غذاهای مخصوص هر منطقه

 • دیپ فرای مارس تی ام بار (Deep-Fried Mars™ Bar )

این غذا در اصل غذایی مرتبط با مناظق استون هاون و کینکارنینشیر بوده ولی امروزه تقریبا در تمامی مناطق اسکاتلند و گاهی حتی توسط برخی دیگر از رستوران ها در سایر نقاط بریتانیا طبخ می شود. معمولا این غذا در جنوب شرقی اتحادیه بریتانیا دیده نمی شود و اگر پیدا کنید به عنوان یک غذای خاص بسیار محبوب و شلوغ خواهد بود.

 • کیک اکلز ( Eccles Cake)

کیکی معمولی با شیرینی خمیری و کشمش که از شهر کوچک هم نام با لانکشیر (Lancashire ) آمده است.

 • هاگیز (Haggis )

غذای درست شده با مخلوطی از اعضا داخلی بدن گوسفند، گوشت چرخ شده ، جو دو سر جوشیده در پوست شکم گوسفند می باشد. این غذا هر چند در همه جای بریتانیا به خوبی یافت می شود ولی غذای تخصصی مردم اسکاتلند است.

حتی بسیاری از سوپر مارکت ها هم این غذا را دارند هر چند پسوتی که آنها برای پخت غذا استفاده می کنند غیر طبیعی است و پلاستیکی است ولی مخلوط داخلی آن معمولا معقول و خوب است که البته کمی هم پر ادویه است.

 • هات پات لانکشیر (Lancashire Hotpot )

یک غذای پر از سبزیجات و گوشت آرام پخته شده است . غذای خاص مردمان لانکشیر که البته در همه جای اتحادیه بریتانیا یافت می شود. معمولا این غذا را با ترشی کلم قرمز و یا ترشی چغندر می خورند.

 • نان لاور ( Laverbread)

پوره ای که از جلبک دریایی، بلغور جو دو سر تهیه می شود و کمی تفت داده می شود و عموما با بیکن ورقه ورقه خورده می شود. هر چند این غذا می تواند به عنوان یک غذای گیاهی هم سفارش داده شود به این صورت که بیکن را از آن حذف کنید. این غذا در سوانسی و غرب ولز به شدت یافت می شود.

 • اوت کیک ( Oatcakes)

غذای مخصوص مردم در استوک ان ترنت ( Stoke-on-Trent)، شمال استافوردشیر ( North Staffordshire) و دربایشیر( Derbyshire) است . کیکی بزرگ و شل که با آرد جو دو سر درست می شود و داغ داغ سرو می شود. این کیک به جای نان در زمان صبحانه و یا به عنوان میان وعده استفاده می شود . به همین نام یک بیسکوئیت اسکاتلندی هم هست که نباید با آن این کیک را اشتباه بگیرید.

 • پاستی ( Pastie)

این غذا با دستورالعمل های متفاوتی پخته می شود اما به طور کلی یا با گوشت خوک و یا گوسفند به همراه پیاز و سیب زمینی و ادویه جات مخصوص و کمی ترشی درست می شود. ظاهر این پاستی ها همانند یک دیسک ضخیم استکه با خمیر و برخی از ادویه جات پوشانده شده است و به خوبی سرخ می شود.

این غذا در ایرلند شمالی در اصل پخته می شود و بهترین مکان برای خرید آن فروشگاه های ماهی و سوخاری ( Fish & Chip ) را باید نام برد.

 • جگر خوک (Pork pie )

یک پای یا شیرینی مخصوص است که با گوشت خوک و نوعی شیرینی شکلاتی درست می شود. ملتون موبره در لایکشیر خانه اصلی این غذا است اما در سایر قسمت های اتحادیه بریتانیا هم به خوبی یافت می شود. این غذا عمدتا بصورت سرد سرو می شود.

 • نان سیب زمینی (Potato Bread )

ترکیبی از سیب زمینی، کره، نمک و آرد است. غذایی مخصوص مردم ایرلند شمالی است که در کنار نان سودا یکی از غذاهای اصلی و خوشمزه و خاص اولستر فرای (Ulster Fry ) می باشد. این غذا تا حدود زیادی شبیه به کیک سیب زمینی است که در انگلستان و در تاتی اسکونز (Tattie Scones ) در اسکاتلند درست می شود.

 • سوسیس

اروپایی ها شگفت زده خواهند شد وقتی متوجه این موضوع می شوند که در سوسیس منطقه اتحادیه بریتانیا انواع ادویه جات، سوخاری، گردو و سایر موارد دیگر به همراه گوشت وجود دارد و با هم ترکیب شده اند. بریتانیایی ها سوسیس را همانند مردم آلمان و فرانسه با سایر ترکیبات دیگر درست می کنند و سایر کشور های اروپایی سوسیس را اغلب با گوشت خوک و یا گوسفند و گاو بصورت تنها و با کمی ادویه درست می کنند.

سوسیس های محلی و عمومی در اتحادیه بریتانیا تنها از گوشت مرغ ویا گوشت خوک درست نمی شوند. در این اتحادیه انواع سوسیس با گوشت گاو، گوسفند، گوزن، بوقلمون و حتی سوسیس سویا هم درست می شود.

هر منطقه برای درست کردن سوسیس دستورالعمل خاص خود را دارد . دستورالعمل های خاص منطقه لانکشیر و کومبرلند بیشتر شناخته شده اند و اغلب در کافه ها فروخته می شوند.

برخی از بازارها و قصاب ها هم دستورالعمل های خاص خود را دارند و برخی هم متناسب با دستورالعمل های قدیمی مانند منطقه آکسفورد سوسیس را بدون پوست و همانند گوشت راستا گاو به فروش می رسانند.

 • شام یکشنبه/ شام کبابی (Sunday dinner/Roast dinner )

این وعده غذایی در سراسر اتحادیه بریتانیا و انگلستان رایج است . به طور سنتی در یکشنبه شب ها خوردن یک غذای چوشتی در این اتحایده مرسوم شده است. غذاهایی مانند مرغ سرخ شده، مرغ بریان، گوشت پای خوک، گوشت شانه خوک و … که به همراه سیب زمینی سرخ شده و سبزیجات بخار پز پخته و سرو می شود.

تمامی این غذا ها با آبگوشت و سس تند یا ملایمی بسته به نوع غذا خورده می شوند. به همراه این غذا پودینگ یورکشیر که همانند پنکیکی است که در اجاق گاز و یا فر پخته شده باشد سرو می شود. عموما این غذا از نوع رست بیف و یا کباب می باشد که هر فرد به سلیقه خود آن را سفارش می دهد.

 • ماهی دودی (Smoked fish )

این غذا یک غذای سنتی از منطقه گریمسبای ( Grimsby) است. معمولا ماهی هدک (haddock) محبوب ترین نوع ماهی دودی در این منطقه است. در اسکاتلند معمولا اگر برای صبحانه درست نشود از ماهی دودی نر برای این کار استفاده می کنند.

 • کیک ولزی (Welsh Cakes )

کیک های ولزی نوعی کیک به سبک بیسکوئیت هستند که با میوه هایی مانند نارنگی و با کشمش و شکر درست می شوند. این کیک ها را معمولا در نانوایی های سراسر ولز به عنوان یک غذای سنتی در این منطقه به خوبی پیدا خواهید کرد و بصورت سرد شده در سوپر مارکت های این منطقه هم دیده می شود.

 • پودینگ یورکشیر (Yorkshire Pudding )

غذای بسیار خوشمزه ای که بدون شکر و بصورت سفارشی پخته می شود. بصورت سنتی یک پودینگ به اندازه یک بشقاب به عنوان پیش غذا خورده می شود تا به شکل قابل ملاحظه ای استفاده از گوشت های گران قیمت را کاهش دهد.

این پودینگ بصورت پف کرده و یا گرد معمولا با غذاهای گوشتی خورده می شود. در اصل این پودینگ تخصص شهر های صنعتی یورکشیر است اما امروزه یک پیش غذای غیر قابل حذف از غذاهای گوشتی در سراسر اتحادیه بریتانیا است.

نوشیدنی در اتحادیه بریتانیا

سن قانونی خرید و مصرف الکل در بریتانیا 18 سال تمام است اما بسیاری از نوجوانان زیر 18 سال از بارها و کافه های محلی و کوچکتر که کمتری تحت کنترل هستند الکل را خریداری می کنند. اما اگر شما از آن دست چهره هایی هستید که بیش از 18 سال دارید و کمتر نشان می دهید باید حتما برای خرید الکل مدرک شناسایی ارائه دهید. حتی گاها افراد زیر 25 سال هم نیاز به ارائه مدرک شناسایی دارند.

اما با این وجود خرید الکل از سوپرمارکت هاکمتر مشکل ساز است. معمولا بعد از ساعت مشخصی در شب این سوپر مارکت ها برای اینکه فروش بیشتری داشته باشند الکل را به همه افراد دلخواه خودشان می فروشند.

مردم بریتانیا معمولا در خانه های خودشان کودکان را تا سن 5 سالگی تحت کنترل قرار می دهند تا الکل مصرف نکنند و بعد از آن کم کم به او الکل می دهند هر چند اگر مقامات دولتی و پلیس متوجه مستی کودک 5 تا 6 ساله شود موضوع را به عنوان کودک آزاری به دادگاه اطلاع خواهد داد.

سایر نوشیدنی ها در بریتانیا مشکلی ندارند و همه قشر افراد به راحتی می توانند همه نوعی از نوشیدنی را در اختیار داشته باشند.

ادرار کردن در مناطق عمومی غیر قانونی است مگر برای افراد بار دار که می توانند در هر منطقه در صورت ضرورت ادرار کنند. اگر فردی در حال ارتکاب به این جرم دستگیر شود به عنوان مجرم جنسی دستگیر شده که برای درخواست ویزا و … با مشکل اساسی مواجه خواهید شد.

کافه و میخانه در اتحادیه بریتانیا

در اتحادیه بریتانیا کافه ها و میخانه های زیادی وجود دارند و محبوب ترین مکان برای نوشیدن انواع نوشیدنی بخصوص نوشیدنی های الکلی هستند. این میخانه ها و کافه ها را در انواع شهر های کوچک و بزرگ می بینید.

اغلب میخانه ها در مکان های عمومی اجازه فعالیت ندارند و باید در مناطق کم رفت و آمد تر تاسیس شوند.

نوشیدنی های غیر الکلی در اتحادیه بریتانیا و انگلستان

بریتانیایی ها چایی زیاد می خورند و معمولا ترجیح می دهند چایی سیاه بخورند تا چایی سبز . چایی در انگلستان و بریتانیا اغلب با شیر و یا شکر سرو می شود.

در کافه ها و رستوران ها اغلب چایی با شیر و شکر در کنار هم سرو می شود تا شما هر میزان از شیر و یا شکر را با سلیقه خودتان با چایی ترکیب کنید. در خانه های خصوصی بخصوص در مهمانی ها معمولا از مهمان ها پرسیده می شود که چایی را با شیر می خورند یا شکر و یا هر دو.

مردم بریتانیا چایی سیاه را بیشتر با قهوه سیاه مقایسه می کنند و به همین دلیل بیشتر تمایل دارند که آن را بدون شیر بخورند و کمتر مانند سایر کشور ها چایی سیاه با چایی سبز مقایسه می شود.در جنوب و جنوب غربی کشور جاهایی مانند کورنوال، دون، دورست، همپشایر و برخی دیگر از مناطق گاها میان وعده عصرگاهی دارند که به نام چایی و خامه می شناسند.

ابن نوعی چایی با خامه نیست بلکه همان چایی با شیر و شکر است که به همراه نوعی شیرینی و مربا و خامه مخصوص سرو می شود.

همانگونه که در بالا توضیح داده شد در هنگام وورد به خانه های شخصی دوستان و آشنایان از شما سوال می شود که چایی را با شیر می خورید و یا با شکر.اگر تمایلی به خوردن چایی ندارید اصلا نیازی به نگرانی ندارد و خیلی راحت تشکر کنید و این نباید شما را آزار دهد.

هر چند بسیاری از شرکت های تجاری چایی برای اینکه بتوانند برند چایی خود را بیشتر به فروش برسانند در هنگام ملاقات ها و روابط تجاری و اقتصادی خود با مهمانان و شرکای تجاری خود از چایی حتما استفاده می کنند و در این مسان نوشیدن چایی به نشان کیفیت آن هر چه بیشتر باشد بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و نه جنبه لذت و شما هم با خوردن چایی تمایل خود را برای معامله بیشتر نشان می دهید.

قهوه نیز در اتحادیه بریتانیا به شدت رواج دارد. در خانه ها معمولا به سادگی قهوه درست می شود و با شیر و کمی خامه سفید سرو می شود.

قهوه خانه ها ولی معولا قهوه ها را با متدهای پیچیده تر و با روش های خاص خودشان درست می کنند و در کنار سایر نوشیدنی ها خود عرضه می کنند. در حال حاضر در همه شهر ها و روستا ها انواع قهوه خانه ها دیده می شوند ولی در هر صورت بیشتر قهوه فروشی های مشهور در سطح شهرها هستند.

استارباکس تقریبا در همه حا هست و برندهای معروف دیگر عبارتند از کاستا قوه و کافئا نرو که دو فروشگاه زنجیره ای قهوه و کافی شاپ در تمامی شهر های بریتانیا محسوب می شوند.

همچنین در اتحادیه بریتانیا لیموناد معمولا به عنوان یک نوشیدنی غیر الکلی گاز دار و شیرین با طعم لیمو است که طرفداران زیادی دارد. همچنین نوشیدنی آبجو زنجبیلی هم از دیگر نوشابه های غیر الکلی است که بصورت گاز دار و با طعم زنجبیل عرضه می شود البته این نوشیدنی بیشتر اسانس زنجبیل دارد و آب جو واقعی نیست. آب آشامیدنی و نوشیدنی های طعم دهنده دیگر هم وجود دارد.

مراکز اقامتی در اتحادیه بریتانیا و انگلستان

در انگلستان به هرماه سایر شهر های اتحادیه بریتانیا امکانات اقامتی و هتل های بسیار خوب و درجه یکی وجود دارد که از هتل های فوق العاده لوکس 5 ستاره و حتی بالاتر از 5 ستاره گرفته تا هتل های تک ستاره تمیز و انواع دیگر مراکز اقامتی وجود دارند.

متناسب با بوجه شما اگر به زودی اقدام به رزرو بلیط خود بکنید در مراکزی مانند پریمیر ای ان ان ( Premier Inn) و تراولاج ( Travelodge) می توانید محل اقامت با هزینه کم پیدا کنید که بصورت زنجیره ای و با هزینه های مناسب فعالیت می کنند.

معمولا اگر اتاقی را از پیش رزرو کرده باشید دیگر هزینه آن در صورت پشیمانی قابل استرداد نیست ولی مزیت آنها این است که یک اتاق خوب را می توانید با هزینه ای در حدود 29 پوند رزرو کنید.

همچنین طیف وسیعی از مراکز تختخواب صبحانه در سراسر اتحادیه بریتانیا وجود دارند که بصورت خصوصی مدیریت می شوند و به اختصار B & B نامیده می شوند. این مراکز معمولا ساختمان هایی هستند که اتاق های تمیزی دارند و در هنگام صبح صبحانه رایگان که عموما صبحانه انگلیسی سرخ شده است را ارائه می دهند.

همچنین شما می توانید یک خانه خصوصی را در بریتانیا کرایه کنید . این خانه ها اغلب به خانه های تعطیلاتی شهرت دارند که مربوط به مالکین خصوصی هستند و در زمان هایی که آنها از این خانه های استفاده نمی کنند در دسترس مسافران با هزینه های کم قرار می گیرند.

وب سایت ها و کانال های اینترنتی بسیار زیادی هستند که این خانه ها را در مناطق مختلف معرفی می کنند. معمولا معاملات خوبی می تواند با استفاده از یک جستجوی ساده اینترنتی انجام شود.

مسافرانی که به دنبال کمترین هزینه اقامت هستند می توانند در یکی از خوابگاه های جوانان و یا مسافرخانه های زیر اقامت داشته باشند:

 • YHA در انگلستان و ولز
 • YHA در اسکاتلند
 • HI در ایرلند شمالی
 • هتل های غیر وابسته و خصوصی. که شرایط اقامتی بهتری را حتی از YHA ارائه می کنند. این هتل ها در فهرست های مختلف راهنمای گردشگری و خوابگاه های طبقه بندی شده در اتحادیه بریتانیا معمولا مشخص شده اند.

گزینه دیگر این است که از آپارتمان های اجاره ای کوتاه مدت استفاده کنید. این آپارتمان ها همانند سایر آپارتمان های اقامتی هستند بای این تفاوت که مالکین آنها سوئیت و یا واحد خود را به مسافران برای دوره های کوتاه مدت اجاره می دهند.

معمولا این آپارتمان ها را ادارات و شرکت های بزرگ مدیریت می کنند و مالکین خصوصی آنها شرکت ها هستند.

ضمن اینکه در بسیاری از مکان های بریتانیا امکانات اردوگاهی خوب با همه امکانات رفاهی و زندگی برای گردشگران علاقمند به کمپ زدن ایجاد شده است. این اردوگاه ها تنوع زیادی دارند.

کمپ های آزاد هم در زمین های خصوصی وجود دارد . در نظر داشته باشید که کمپ زدن در این زمین ها تنها با اجازه مالکین خواهد بود و در قبال آن گاها باید هزینه ای هم پرداخت کنید و بدون نظر و موافقت مالکین ملک های خصوصی زدن کمپ ممنوع است.

همچنین کمپ زدن در مناطق دور افتاده و خطرناک نیز ممنوع است. هر چند در برخی از مسیر ها دیده می شود که افررادی توقف کرده و برای استراحت یک شب کمپ زده اند.

برخی از مسافران همچنین با استفاده از خودروهای کاروانی برنامه ریزی سفر خود را انجام می دهند که در این صورت محل اقامت انها با خود آنها سفر می کند . اکثر مناطق انگلستان و بریتانیا پارک ها و مراکز کمپ ایمنی برای این افراد دارد.

اگر به اندازه کافی باهوش باشید می توانید یک کابین مسافراتی و یا خودرو کابین دار از یک شرکت خصوصی در هر کجای انگلستان و یا بریتانیا کرایه کنید و از پارکینگ های این شرکت در همه شهر ها استفاده کنید. در این صورت شما می توانید با خیال آسوده خودرو خود را در فضاهای مشخص شده و پارکینگ های مطمئن و ایمن خود شرکت در نزدیکی شهر ها پارک کنید و به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی برای سفر به مراکز دیدنی استفاده کنید.

برخی از شرکت ها و موسسات خیریه نیز ساختمان های قدیمی و تاریخی که رو به خراب شدن هستند را از مالکین انها خریداری می کنند و پس از بازسازی اساسی و با همان سبک سنتی و خاص خودشان بازسازی می کنند و با قیمت های مناسب برای اجاره به مشتریان خودشان کرایه می دهند.

اقامت در این خانه ها حال و هوای خاص منطقه و مردم بومی را بریا شما زنده خواهد کرد هر چند تمامی وعده های غذایی با خود شما خواهد بود.

آموزش در اتحادیه بریتانیا و انگلستان

اتحادیه بریتانیا و انگلستان در طول 1000 سال گذشته به عنوان مرکز یادگیری و آموزش شناخته می شده اند و به همین دلیل هم انواع دانشگاه های باستتانی و تاریخی تا مدرن و پیشرفته در این کشورها دیده می شود.

دو دانشگاه بسیار محبوب و بزرگ و البته تاریخی انگلستان یعنی آکسفورد و کمبریج  از جمله دانشگاه های مشهور دنیا هستند که توسط مردم خود انگلستان به نام آکسبریج نامیده می شوند.

 اما به غیر از این دو انگلستان موسسات زیادی دارد که در سطح جهانی هستند از جمله چندین موسسه آموزشی در لندن  مانند کالج امپریال، دانشکده اقتصاد لندن،  دانشگاه کالج لندن،  کالج کینگ لندن و … که همه جزئی از دانشگاه لندن به حساب می آیند.

در خارج از لندن تاپ ترین دانشگاه ها در دورام، بیرمنگام، منچستر، اکستر، لیورپول، لیدز، شفیلد، بریستول، نیویورک، ناتینگهام، کنت، بث، لفبورو، نیوکاسل، ساوتهمپتون و وارویک قرار دارند.

 اسکاتلند سیستم آموزشی مستقلی تقریبا دارد . دانشگاه های این کشور در ابردین ( ابردین و رابرت گوردون) ، داندی ( داندی و ابرتای)، ادینبورگ ( ادینبورگ، ناپیر، ملکه مارگارت و هریوت وات ) ، گلاسکو ( گلاسکو، استراتکلید،کالدونیان) استرلینگ و  قدیمی ترین و سنتی ترین دانشگاه اسکاتلند آنها یعنی سنت آندروز قرار دارند.

در ایرلند شمالی نیز دو دانشگاه وجود دارند: دانشگاه کوئین در بلفاست و دانشگاه اولستر  که کمپ هایی در بلفاست، اردنستون ، کلراین و لندردری دارد. هر چند دانشگاه کوئین قدیمی تر و محبوب تر است ولی هر دو دانشگاه در سراسر اتحادیه بریتانیا به عنوان دو دانشگاه برتر شناخته می شوند.

به طور سنتی ولز تنها چهار دانشگاه دارد که هر چهار دانشگاه بزرگ و شناخته شده هستند. دانشگاه ابریستویس (Aberystwyth )، بنگور، کاردیف و سوانسی ، ولی بسیاری از موسسات پلی تکنیک و کالج هایی هم هستند که سوداری برتری جویی و تبدیل شدن به دانشگاه را در ولز دارند و در آستانه تبدیل شدن به دانشگاه می باشند که با این اوصاف شاید باید تعداد دانشگاه های ولز را بیشتر هم دانست.

دانشجویان زیادی از سراسر دنیا هر ساله برای تحصیل وارد اتحادیه بریتانیا و انگلستان می شوند . ما طبق آمار در سال 2004 بالغ بر 300000 نفر در دانشگاه های بریتانیا از دانشجویان خارجی تحصیل می کردند.

تمامی برنامه های کاربردی و دانشجویی برای این دانشجویان در مقطع کارشناسی از طریق یک مرکز به نام UCAS انجام می شود . این مرکز به عنوان مرجع تصمیم ساز برای انجام تصمیم ها و تصویب های دانشجویان خارجی شناخته می شود.

هزینه های تحصیل برای دانشجویان خارج از کشور به میزان قابل توجهی متفاوت و بالا است و اگر موسسه و دانشگاه مورد نظر در رده بالاتر و معتبر تر باشد این هزینه بیشتر هم می شود. برای درخواست های تحصیل در دانشگاه های مختلف دانشجویان باید درخواست خود را مستقیما به این موسسه ارسال کنند.

به منظور تحصیل در دانشگاه های انگلستان دانشجویان می توانند به مدت شش ماه در یک دوره بازدیدی در دانشگاه حضور داشته باشند که برای این کار باید یک ویزا درجه 4 و یا بیشتر تهیه کنند.

موضوع دیگر این است که شما باید تاییدیه موسسه را برای تحصیل دریافت کرده باشید و یک آزمون زبان انگلیسی ترجیحا آیلتس را در صورتیکه شما در کشور های غیر انگلیسی زبان هستید نیز باید گذرانده باشید. ضمنا در صورتیکه این مدرک زبان را ندارید باید اثبات کنید که توانایی صحبت به زبان انگلیسی را دارید.

مهم تر از همه اینکه دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه های اتحادیه بریتانیا و انگلستان بصورت تمام وقت ثبت نام کنند و نمی توانند در این دانشگاه ها برای مطالعه مولفه ای و یا فردی ثبت نام کنند.

بریتانیا و بخصوص در شهر های لندن، منچستر و ادینبورگ همچنان بهترین گزینه برای علاقمندان به تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های معتبر انگلیسی زبان می باشد. در این اتحادیه اغلب دانشگاه ها و موسسات و کالج ها تمایل زیادی به جذب دانشجو از سراسر دنیا دارند که برخی از این دانشگاه ها از معتبرترین دانشگاه ها هستند.

کار در اتحادیه بریتانیا

شهروندان اتحادیه اروپا ، ایسلند، لیختن اشتاین ، نروژ  و سوئیس حقوق کار دائمی در انگلستان را دارند.  این افراد بدون نیاز به ویزا می توانند در بریتانیا صاحب کار و اقامت شوند ولی ساکنین سایر کشور های دنیا برای اقامت و کار در بریتانیا و انگلستان نیاز به دریافت ویزای کار دارند.

در سال های اخیر نرخ بیکاری در انگلستان به شدت کاهش داشته است و افرادی که دارای مهارت های اختصاصی باشند  بسیار راحت می توانند ویزا بگیرند.

کمبود عمومی کارگر ماهر بخصوص در واحد سلامت به این معنا است که خدمات بهداشتی بریتانیا بصورت کاملا فعال در خارج از کشور به دنبال نیروی ماهر و کاری برای استخدام می گردد و افرادی که دارای مهارت های خاص پزشکی و مراقبت های ویژه باشند به راحتی می توانند در انگلستان و اتحادیه بریتانیا اقامت و کار داشته باشند.

البته شاید این موضوع مرتبط با سال های فعلی باشد زیرا با توجه به سرمایه گذاری کلان دولت انگلستان  و بریتانیا در حوزه پرستاری و پزشکی در سال های آتی انگلستان پزشکان و پرستاران ماهر زیادی را در درون کشور خود تربیت خواهد کرد.

کمبود دندان پزشک در بریتانیا همچنان بیشتری اولویت استخدام را در این کشورها دارد زیرا بسیاری از مردم اتحادیه بریتانیا برای درمان دندان های خود مجبور به سفر به لهستان و یا مجارستان می شوند.

مراقب و آگاه باشید که همه کراهاپه با پرداخت هزینه و چه بدون پرداخت هزینه برای شهروندان غیر اتحادیه اروپایی نیاز به دریافت ویزا  و اجازه کار دارد و با ویزای توریستی و یا گردشگری اجازه کار در این اتحادیه را نخواهید داشت.

شهروندان کشورهای استرالیا، کاناداف هنگ کنگ، ژاپن، موناکو، نیوزیلند، کره جنوبی و تایوان و همچنین شهرمندان خارج از اتحادیه بریتانیا که در سرزمین های بریتانیایی زندگی می کنند می توانند برای یک ویزای درجه 5 تحت شرایط تعیین شده برای جوانان ویزا دریافت نمایند که حدود 2 سال اعتبار کار دارد  و به دارنده اجازه می دهد که در این کشور ها به کار مشغول شود.

جوانان سایر کشور ها می توانند برای کارآموزی در انگلستان کار کنند و درخواست ویزای سطح 5  تحت عنوان بروسیه حمایت دولتی را بدهند. سازمان هایی مانند IEPUK می توانند به جوانان متقاضی کمک کنند تا چنین درخواستی را داشته باشند.

همچنین این نکته را باید دانشجویان در نظر داشته باشند که میزان کار و ساعات کار بصورت هفتگی محاسبه می شود و فردی نمی تواند مثلا در یک هفته 10 ساعت و در هفته بعد 30 ساعت کار کند. تمام مدتی که محاسبه می شود هفتگی است که در این یک هفته تنها 20 ساعت نهایتا می توانند کار کنند.

اگر در شرایط نقض ویزا کار کنید نه تنها شرایط خودتان به خطر خواهد افتاد  این موضوع می تواند باعث اخراج و عدم اجازه ورود برای درخواست بعدی شود. ضمن اینکه این موضوع برای کارفرمای شما هم دردسر ساز خواهد شد.

بحران اقتصادی باعث شد تا بسیاری از کسب و کارها  با کاهش سود دهی و از دست دادن سرمایه و ورشکستگی مواجه شوند .  این موضوع باعث شد تا نرخ بیکاری در سال 2008  به بدترین وضع خود از اوایل دهه 1990 تا به حال برسد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر برای قوانین مهاجریتی و کار در انگلستان می توانید از وب سایت UKVI هم دیدن نمایید.

داوطلبان کار در بریتانیا

WWOOF یک سازمان پذیرش داوطلب است که داوطلبان را برای کار در مزرعه های ارگانیک در سراسر اتحادیه اروپا پذیرش و معرفی می کند. این سازمان مکانی برای زندگی و غذایی برای خوردن عهم در اختیار داوطلبان قرار می دهد. این گزینه برای افرادی که به دنبال فرا گرفتن فنون کشاورزی ارگانیک هستند گزینه مناسبی است.

ایمنی در اتحادیه بریتانیا و انگلستان

در هر شرایط اضطراری و با هر تلفنی شما می توانید با شماره گیری 999 یا 112 بصورت رایگان حتی با استفاده از تلفن همراه  از آمبولانس، آتش نشانس، خدمات نجات، گارد ساحلی، گروه نجات کوهستان و غارها و … درخواست کمک کنید. در تمامی سطح بریتانیا شما می توانید با گرفتن این شماره ها درخواست خود را از نزدیک ترین شعب ارائه نمایید.

شهرها و روستاهای بریتانیا می توانند بعضا در برخی از مناطق در طول شب بسیار خطرناک باشند چرا که ممکن است با گروه های زیادی از افراد مست و پر سر و صدا مواجه شوید که از کلوب ها و مناطق شب زنده داری بیرون آمده اند.

هر چند نوشیدن الکل در مناطق عمومی و خارج از کلوب ها و میخانه ها در اغلب مناطق مجاز نیست اما باز هم ورود این افراد به خیابان ها در طول شب زیاد دیده می شود. نرخ جرم در مناطقی که عمدتا اروپایی نشین هستند بسیار بالاتر است هر چند این موضوع برای همه مناطق صادق نیست و در سال های اخیر میزان جنایات به طور چشم گیری کاهش داشته است.

پلیس مناطق مختلف بریتانیا دارای توانایی های بالایی برای برخورد با این افراد بصورت جریمه و یا دستگیری آنها می باشد بخصوص اگر این افراد را در حین ارتکاب جرم دستگیر کنند. در شهر های بزرگ البته نوع برخورد پلیس بسیار سختگیرانه تر است اما بصورت کلی پلیس بریتانیا صبور است.

اگر توسط پلیس دستگیر و یا متوقف شدید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید  و کاملا محترمانه برخورد کنید. سعی نکنید داد و بیداد کنید و یا برای هر موضوعی شروع  به التماس و قسم خوردن بکنید. پلیس در خصوص این موارد حساس تر است و این افراد را بیشتر دستگیر می کند.

مراقب استفاده از پیراهن های فوتبال و یا هر نشانی که نشان دهنده حمایت از تیمی باشد بخصوص در روزها برگزاری مسابقات به شدت باشید . هر چند هولوگانیسم یا تعصبات کورکورانه تقریبا از بین رفته است اما هنوز هم برخی از مسابقات فوتبال کاملا جدی گرفته می شود و برخی از مسابقات به شدت حساس می شود. تفاوتی هم در تیم های داخلی و بین المللی نیست.

هنوز هم افرادی متعصب و زیاده رو در برخی از قسمت های گلاسکو هستند که در صورت مواجهه با چنین علائمی که فردی پیراهن تیم حریف را پوشیده باشد و یا علامتی از تیم حریف داشته باشد به شدت و خشونت با او برخورد می کنند.

البته به طور کلی مشکل خاصی به وجود نمی آید ولی عاقلانه این است که از لباس های مخصوص تیم ها استفاده نکنید. مثلا در منچستر به هیچ عنوان لباس تیم لیورپول را به تن نکنید زیرا این موضوع باعث می شود همه شما را ببینند و متوجه شما بشوند و حتی اگر شما منظور خاصی هم نداشته باشید باعث می شود شما حرف های زیادی بشنوید و یا حداقل این است که محبوبیت خود را از دست خواهید داد.

همین دلیل باعث شده تا اغلب کافه ها و کلاب ها و رستوران ها و برخی از مناطق عمومی دیگر هم پوشیدن لباس های ورزشی را بدون عنوان تیمی ممنوع کرده اند.

جی واکینگ کردن و یا با بی توجهی در خیابان های قدم زدن در سراسر اتحادیه بریتانیا کاری کاملا قانونی است به غیر از بزرگراه ها و اتوبان ها . اما با این حال بهتر است همیشه از گذرگاه های تعیین شده برای عبور از خیابان استفاده کنید.

اغلب خیابان ها به سیستمی مجهز شده اند که با فشار دادن یک دکمه منتظر سبز شدن چراغ و حرکت از خیابان می شوید. ولی در هر صورت خطور گوره خری عبور عابر پیاده به شکل گسترده ای در همه جای دیده می شود. این خطوط بخصوص در خارج از شهر بسیار کاربردی تر هستند. این خطوط در همه جا با خط هایی سفید رنگ و چراغ زرد چشمک زن مشخص شده اند.

عبور از این خطوط حق عابر پیاده است ولی پیشنهاد می وشد که قبل از وارد شدن به خیابان حتما یک تماس چشمی با رانندگان برقرار کنید تا اطمینان یابید که برای حرکت شما متوقف خواهند شد.

بر خلاف بسیاری از کشور ها رانندگان حوزه اتحادیه بریتانیا نسبت به رعایت قوانین رانندگی در خصوص عابرین پیاده بسیار محتاط و قانون پذیر هستند و خودشان هم تمایل به رعایت این موضوع را دارند.

اگر به همراه خود ماشین می آورید و یا در بریتانیا ماشین کرایه می کنید در هنگام ترک خودرو مطمئن شوید که درب های خودرو را به درستی قفل کرده اید و سعی کنید همیشه خودرو خود را اگر کنار خیابان پارک می کنید در منطقه ای پر رفت و امد و شلوغ پارک کنید.

هرگز در زمانی که ماشین را پارک می کنید اشیا پر قیمت و ارزشمند خود را روی صندلی و در معرض دید قرار ندهید زیرا این نوع ماشین ها به راحتی هدف دزدان و سارقین خواهند بود.

همجنس گرایی مرد و همجنسگرایی زن در سراسر انگلستان در سن سالگی قانونی است. قوانین بریتانیا و انگلستان تا حدود زیادی LGBT را پذیرفته و اجرا می کند ولی با این وجود همچنان تبعیض بین این افراد زیاد دیده می شود و مردم خیلی با این افراد روابط خوبی ندارند.

حملات گاها زیادی نسبت به همجنسگرایان اتفاق می افتد و این موضوع هر روز یک نگرانی رو به افزایش برای دولت بریتانیا شده است. در هر صورت باید مراقب رفتار خود در این منطقه باشید.

نژاد پرستی هم در انگلستان و بریتانیا خیلی رایج نیست و خشونت نژادی خیلی کم دیده می شود . اکثر مردم بریتانیا مخالفان سر سخت نژاد پرستی هستند . دولت بریتانیا خیلی نگران موضوع نژاد پرستی به دلیل فرهنگ مردن این مناطق نیست اما موج زیاد مهاجرت ها به این کشور ها باعث ایجاد جوامعی چند فرهنگی شده است. دولت در تلاش است تا این تفاوت های فرهنگی را به یک سنت و پذیرش همگانی مبدل کند اما اخیرا سطح زیاد این تفاوت های فرهنگی بحث ها و گفتگوهای زیادی را باعث شده است.

اغلب بریتانیایی ها خوشحال می شوند که مهاجرینی منطقه انها را ترک کنند و یا اطراف انها نباشند. پلیس هم در خصوص خشونت های لفظی و حتی جنسی و جسمی نسبت به این افراد خیلی سختگیر نیست.

با تمام این اوصاف باز هم انگلستان و اتحادیه بریتانیا را باید کشور امنی نامید بخصوص نسبت به کشور های افریقایی و آمریکا شرایط بسیار مناسب تری دارد و در مجموع این موضوعات مشکلی را برای گردشگران به وجود نمی اورد.

پلیس بریتانیا و انگلستان

در کل پلیس های اتحادیه بریتانیا تمایل دارند تا حرفه ای و مودب باشند و معمولا نسبت به سایر سازمان های اجرای قوانین در کشور های دیگر خشونت کمتری دارند. اغلب پلیس های بریتانیا با خود سلاح گرم حمل نمی کنند و تنها در مواقعی که موضوعی مشکوک به داشتن سلاح باشد و یا احتمال مسلح بودن فرد داده شود از سلاح گرم استفاده می شود.

البته در ایرلند شمالی این موضوع استثنا است و تقریبا همه پلیس ها در این کشور مسلح هستند. اغلب ماموران و پلیس ها در این اتحادیه تنها به زبان انگلیسی صحبت می کند و در صورتیکه شما زبان غیر انگلیسی داشته باشید رادیو خودرو پلیس صحبت های شما را ترجمه خواهد کرد و یا در صورت نیاز در اداره پلیس با مترجمان صحبت خواهید کرد.

این حق شما که سکوت کنید بخصوص در زمانی که دستگیر شده اید اما پلیس های انگلستان و ولز در لحظه دستگیری افراد بلافاصله له آنها متذکر می شوند که اصلا نیازی نیست چیزی بگویید زیرا هر حرف و نکته ای می تواند بعدا علیه آنها در دادگاه مورد استفاده قرار بگیرد. تمامی صحبت ها و حرکات شما می تواند علیه شما در دادگاه استفاده شود.

مواد و داروهای غیرقانونی در اتحادیه بریتانیا و انگلستان

تمامی مواد مخدر از نوع A ، B و C در انگلستان و اتحادیه بریتانیا غیر قانونی هستند. داروهای گروه A به طور کلی به عنوان داروها و مواد مخدر خطرناک شناخته می شوند و مجازت شدید به همراه جریمه و زندان برای خاطی به همراه دارد.

داروها و مواد مخدر گروه C به کلی به عنوان داروهایی با ضرر کمتر و یا حداقل ضرر شناخته می شوند و به همین دلیل نوع مجازات هم کمتر است ولی نه اینکه نباشد. صرف نظر از نوع دارو و مخدری که به همراه دارید و بدون در نظر گرفتن کلاس دارو و مخدر حتما دستگیر خواهید شد . این کلاس ها برای اولویت بندی پلیس و همچنین تعیین نوع جریمه و زندان است.

داروهای نوع A عبارتند از انواع اکستازی ( MDMA)، LSD ، هروئین و کوکائین و برخی دیگر از مخدرها می باشد. حمل و داشتن این داروها برابر با دستگیری، زندان و جریمه برای حمل کننده دارو می باشد. مواد مخدری هم به نام قارچ های جادویی در بریتانیا وجود داشتند که هر چند قبلا قانونی بودن زیرا از نظر فنی در قانون جایی برای آنها دیده نشده بود ولی امروزه به عنوان مواد مخدر نوع A شناخته می شوند.

کانابیس نوع دیگری از مخدر است که دارای کلاس B است . معمولا اولین حرکت پلیس با این افراد جریمه و هشدار رسمی است. هر چند این موضوع برای سایر مواد مخدر کلاس B اعمال نمی شود . معمولا برای کلاس B هم دستگیری و جریمه در نظر گرفته می شود ولی اگر کانابیس برای بار دوم دست فرد دیده شود برابر با دستگیری و زندان است.

نمونه هایی از مخدر های نوع C را می توان مواد و داروهایی مانند کتامین، برخی از استروئید ها و برخی از داروهای تجویزی مانند والیوم که نیاز به مدرک و یا نسخه پزشک دارند و یا جی اچ بی و برخی از آرامش دهنده ها را نام برد.

این نوع مخدر ها اگر دارای نسخه و یا نامه دکتر معتبری باشند مشکلی ندارند. حتی برای برخی از داروهای کنترل شده نوع B و A هم برخی از دکترها می توانند تجویز نمایند. اما بدون اجازه دکتر جریمه دارد.

استفاده از مواد مخدر در بریتانیا و انگلستان هر روز رو به رشد است و این موضوع باعث شده تا بر نگرانی مقامات دولتی این اتحادیه افزوده شود. حتی برخی از این نگرانی ها به برخی از بالاترین مدارج و مقامات اروپایی هم کشیده است.

کانابیس و اکستازی هر دو به شکل گسترده ای در دسترس هستند و حتی در برخی از فروشگاه ها ، بازارها و باشگاه ها هم این قرص ارائه می شود.

فحشا خانه ها و تن فروشی در بریتانیا

هرچند موضوع تن فروشی و یا داشتن فحشا خانه در بریتانیا و انگلستان به خودی خود در قانون این کشور خلاف محسوب نمی شود ولی برابر بسیاری از قوانین اتحادیه بریتانیا برخی از اعمال مرتبط با آن جرم محسوب می شوند.

فاحشه خانه ها برابر قانون جرایم جنسی 1956غیر قانونی هستند و اجازه بازگشایی چنین مراکزی در طول خیابان ها وجود ندارد. راه رفتن عوشه گانه و یا تحریک کننده هم در خیابان ها مخالف قوانین محسوب می شود و ممنوع است و به طور کلی پلیس اجازه دارد با این افراد برخورد کند.

هرچند مبادله پول برای اینگونه موارد غیر قانونی نیست ولی در بسیاری از مناطق حقوقی بریتانیا محدودیت های زیادی برای داد و ستد این نوع پول ها دیده شده است و نگرش لیبرالی نسبت به این پول ها وجود ندارد.

همچنین افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند به دلیل محدودیت های قانونی معمولا موارد بهداشتی و درمانی را الزامی به رعایت ندارند و به همین دلیل اغلب افرادی که با این افراد سر و کار دارند در خطر ابتلا به انواع بیماری های عفونی و ویروسی هستند.

همچنین قاچاق انسان برابر با قانون از سال 2015 مجازات کیفری و شدیدی به همراه دارد و بخصوص این موضوع که قبلا در ایرلند شمالی زیاد دیده می شد امروزه به عنوان یک جرم کیفری با شدت با آن برخورد می شود.

خدمات بهداشتی و درمانی در اتحادیه بریتانیا

شماره تلفن اضطراری برای خدمات اورژانسی محلی 999 است که البته با گرفتن شماره 112 هم در سراسر اتحادیه اروپا می توانید خدمات درمانی و اورژانسی را دریافت کنید. همچنین برای مشاوره در مورد مشکلات غیر اضطراری و اورژانسی هم فرد می تواند بصورت 24 ساعته با تماس با شماره 111 با مرکز NHS 111

در خصوص انواع مشکلات خود مشاوره نماید.

موارد اورژانسی را می توان در هر مرکز NHS یا خدمات بهداشت محلی و یا هر بیمارستان و مراکز درمانی و همچنین A & E های مرتبط با حوادث اورژانسی دریافت کرد. در مراکز A & E ممکن است منتظر بمانید و گاها این انتظار تا 4 ساعت هم ادامه دار خواهد بود البته مشروط به اینکه خدمات شما اورژانسی نباشد. بسته به روز و ساعت مراجعه این مدت انتظار ممکن است متفاوت باشد ولی در روز های جمعه و شنبه معمولا شلوغ تر است.

معمولا خدمات اورژانسی بلافاصله انجام می شود و حتی در خصوص هزینه و داشتن و نداشتن پول هم با شما صحبتی نخواهد شد تا خدمات انجام شود. مراکز سرپایی یا پیاده رویی هم معمولا خدمات درمانی را به مسافران و مهاجران در صورت غیر اورژانسی بودن ارائه می کنند. آنها هم برای ساکنان و هم مهاجران معمولا شبانه روزی خدمات رسانی می کنند.

تمامی هزینه های درمانی در بیمارستان ها و مراکز NHS برای ساکنین و اتباع انگلستان بصورت رایگان انجام می شود. تمامی خدمات اضطراری ولی بدون در نظر گرفتن تابعیت و شرایط اقامتی بصورت رایگان است.

بصورت کلی پیشنهاد می شود که برای سفر به اتحادیه بریتانیا همانند سایر کشور های اتحادیه اروپا یک کارت EHIC دریافت نمایید هر چند الزامی نیست، بخصوص اینکه انگلستان یکی از کشور هایی است که خدمات اورژانسی را بدون سوال و جواب و با فوریت برای همه افراد بدون هزینه انجام می دهد.

برای مشاوره در خصوص بیماری و یا داروهای جزئی معمولا پزشکان داروخانه کمک خوبی به شما خواهند کرد. این داروخانه ها و داروسازی ها معمولا در همه شهر و خیابان ها دیده می شوند . تمامی داروخانه ها باید الزاما در شورای عمومی داروسازی به نام GPhC ثبت شده باشند که شامل اطلاعات کامل، مدارج و مدارک دانشگاهی و امتحانات و پژوهش های انها می باشد.

شایان ذکر است که تجارت و خرید و فروش دارو در اتحادیه بریتانیا به شدت کنترل می شود و اغلب داروها تنها با اجازه و نسخه پزشک مانند انواع آنتی بیوتیک ها قابل خرید است.

حدود 50000 نفر مبتلا به بیماری HIV در اتحادیه بریتانیا زندگی می کنند. کلامیدیا به اندازه کافی در همه جای شهر رایج است تا برای سلامت عمومی جوانان انها را مورد بررسی و تست قرار دهد.

آب آشامیدنی بریتانیا معمولا بسیار با کیفیت و خوب است. البته عموم مکان ها دارای آب آشامیدنی سالم هستند مگر اینکه خلاف ان ثابت شود.

نوع برق در اتحادیه بریتانیا

منابع تغذیه برق در اتحادیه بریتانیا از نوع 230 ولت و 50 هرتز مگاوات (230V, 50Hz AC ) می باشد. افرادی که از کشور های ایالات متحده و یا کانادا و همچنین سایر کشورهای دیگر وارد برتانیا می شوند که ولتاژ مصرفی آنهاه 120 ولت و 60 هرتز می باشد باید برای خود به فکر یک مبدل ولتاژ برق باشند.

البته این مبدل ها در اکثر فروشگاه های الکترونیکی داخل اتحادیه بریتانیا فروخته می شود. اکثر این مبدل ها برای انواع وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ، تب لت و یا موبایل و … کارایی دارند ولی با این حال بهتر است بررسی شوند.

برق انگیلا 110 ولت و 60 مگا هرتز است، برق جزایر کیمن 120 ولت و 60 مگا هرتز و جبل الطارق و جزیره من 240 و 50 مگا هرتز است.

دو شاخه های برق انواع لوازم الکترونیکی در اتحادیه بریتانیا دارای سه شاخه و به شکل مثلثی هستند. این سوکت ها در ایرلاند، قبرس، مالت و چندین مستعمره دیگر بریتانیا استفاده می شود . جزایر آنگولا و جزایر کیمن از پلاگین U.S استفاده می کنند. جبل الطارق ، جزیره من و جزایر کانال از پلاگین ها و یا سوکت های اروپایی و پلاگین نوع G استفاده می کنند.

تعطیلات عمومی در بریتانیا و انگلستان

در نظر داشته باشید که در طول فصل تعطیلات کریسمس و سال نو تقریبا بخش اعظمی از کشور تعطیل می شود. در طول هفته ای که به کریسمس ختم می شود مردم اغلب کار را تعطیل و به زادگاه های خود می روند تا خانواده های خود را ببینند. این موضوع نه تنها باعث تعطیلی اغلب رستوران ها و کافه ها و فروشگاه ها و همچنین تعطیلی کامل کارهای اداری می شود بلکه باعث ایجاد ترافیک سنگین در بزرگراه ها و شلوغ شدن بیش از اندازه قطارها می شود.

همچنین بسیاری از مردم به مناطق گردشگری و یا مناطق خرید و فروش مواد غذایی و نوشیدنی ها و هدایای سال نو می روند تا برای مهاجرت خود و یا سفر خود دست پر باشند. در روز کریسمس و روز باکسینگ و همچنین روز سال نو اغلب کسب و کارها بسته است.

از جمله سوپر مارکت ها، رستوران ها و کافه ها ولی باز هم هتل ها بخصوص هتل های بزرگ باز هستند و خدمات رسانی می کنند.

البته این معنی تعطیلی کامل شهر نیست و اگر شما در این روزها نیاز به خرید داشته باشید مثلا مواد غذایی، سیگار و یا لوازم خانگی و تجهیزات خاصی نیاز داشته باشید می توانید به ایستگاه های بنزین، برخی از ایستگاه های قطار و … که خدمات 24 ساعته دارند مراجعه کنید.

اما در روز باکس یا باگسینگ دی بسیاری از مغازه ها بزرگ باز و البته بسیار شلوغ هستند. البته در این روز ها بهتر است با خودور خودتان برای خرید رفته باشید و یا مسیر نزدیک به خانه خودتان را برای خرید انتخاب کنید زیرا تاکسی ها برای افرادی که حمل بار و وسایل خرید دارند هزینه تاکسی را تا سه برابر افزایش می دهند.

افرادی که ماشین دارند باید بدانند که در روز های تعطیل تقریبا جاده ها خلوت تر هستند و بخصوص در روز کریسمس رانندگی با ترافیک روان و بهتری امکان پذیر است و اغلب پارکینگ ها هم خلوت بوده و جای پارک راحت پیدا خواهید کرد.

بسیاری از ایستگاه های سوخت گیری امکان در روز کریسمس بسته و تعطیل است. بنابراین اگر خودرو بیرون می آورید این موضوع را فراموش نکنید. البته در ایستگاه های سوخت خدمات رسان به متروها قانونا و الزاما باید ایستگاه های سوخت و پمپ بنزین ها باز باشند. در هر صورت اگر نیاز به سوخت گیری دارید با طرح و برنامه درست عمل کنید.

در بسیاری از مناطق در روزهای تعطیل خدمات حمل و نقل مانند اتوبوس و قطار هم با اختلاف نسبت به روزهای دیگر انجام می شود و تعداد سرویس ها کمتر می شود و خدمات حمل و نقل خیلی زودتر از معمول در این شب ها بخصوص شب های کریسمس و سال نبه پایان می رسد و حتی در روزهای کریسمس و باکسینگ دی هم خدمات حمل و نقل شهری با اتوبوس و قطار تعطیل است.

اتوبوس ها هم تمایلی ندارند در روزهای سال نو و تعطیل خدمات حمل و نقل مسافر به خارج از شهر را انجام دهند. در طول هفته کریسمس و سال نو بسیاری از خدمات حمل و نقل تغییر می کند زیرا شرکت های حمل و نقل برنامه های مسافرتی خود را با تغییراتی همراه می کنند که بهتر است از اپراتورها بصورت آنلاین و یا تلفنی این موضوع را بررسی کنید.

روزنامه ها

برخی از مهم ترین و مشهورترین روزنامه های بریتانیایی به شرح زیر می باشند:

 • روزنامه سان (The Sun ) ( مخفف SUNDAY به معنی یکشنبه)

بزرگ ترین روزنامه ملی پر فروش بریتانای و انگلستان با بیش از 2 میلیون چاپ روزانه است. این روزنامه تقریبا در همه ایالت ها و شهرهای بریتانیا و انگلستان در دسترس است. روزنامه سان به دلیل داستان های حساسی که دنبال می کند و رویداد های حساسی که پوشش می دهد شناخته شده است.

اغلب موضوعات این روزنامه موضوعات مرتبط به دادرسی و موارد قانونی بخصوص مرتبط با افراد شناخته شده و مشهور و سیاستمداران و سلبریتی ها و ورزش های خونین در بریتانیا است.

خواهر این روزنامه مشهور روزنامه سان دی یا یکشنبه بود که پس از چندین رسوایی در سال 2011 تعطیل شد و با روزنامه سان و یا سان دی جدید جایگزین شد. موضع سیاسی روزنامه سان معمولا بین جناح چپ و راست و بست هبه شرایط سیاسی کشور متغیر است و در واقع طرفدار و یا به سمت و سوی هیچ یک از این دو گروه نیست.

این روزنامه در دهه 1980 از مارگارت تاچر در اوج محبوبیتش حمایت کرد و سپس با تغییر موضع در اواخر دهه 1990 و اوال دهه 2000 به حمایت از رویکردهای اداری تونی بلر پرداخت و پس از آن حمایت خاصی از افرادی مشخص انجام نداده است.

 • روزنامه دیلی میرر (Daily Mirror )( به معنی آینه روزانه )

این روزنامه هم رویکرد های مشابه سان را دارد و در هر دو سبک محتوا و شیوه نگارشی از این روزنامه تبعیت می کند با این تفاوت که داستان ها و رویداد های این روزنامه حساسیت کمتری را دنبال می کنند.

این روزنامه به دلیل پوشش اخبار شناخته شده و همچنین داستان های آسان برای مطالعه و مفهومی ساده شهرت دارد.

روزنامه دیلی رکورد (Daily Record ) خواهر اسکاتلندی روزنامه دیلی میرر است. بر خلاف رویکرد غیر طرفدارانه روزنامه سان ، روزنامه دیلی میرر رویکردی چپ گرایانه دارد و به شدت از حزب کارگر حمایت می کند.

مکالمه و گفتگو در بریتانیا و انگلستان

هر چند عده زیادی عقیده دارند که مردم انگلیس و بریتانیایی ها مردمی خود دار و مرموز هستند و خیلی تمایلی به ارتباط با سایر افراد ندارد اما این موضوع خیلی درست نیست. وقتی وارد انگلستان و یا هر یک از شهر های دیگر اتحادیه بریتانیا بشوید خواهید دید که مردم این کشور ها تا چه حد از این که به مسافران و غریبه های کمک کنند، آنها را راهنمایی کنند و آدرس و توصیه ها و راهنمایی های خوب به آنها بکنند خوشحال می شوند.

اما در هر صورت قانون کلی در بریتانیا که در بین خود مردم محلی این اتحادیه هم شهرت دارد این است که مردم شمال بریتانیا خیلی خونگرم تر و مهربان تر از سایر مناطق هستند و به گفتگو و ایجاد ارتباط با غریبه های خیلی بیشتر از مردم لندن و جنوب شرقی بریتانیا تمایل دارند.

در تمامی واگن ها و اتاق ها و مکان های عمومی و اجتماعی اغلب مردم سرشان به کار خودشان است و اغلب در حال تمرکز بر روی کاری و یا عجله برای رسیدن به کاری دیگر هستند. بنابراین تعجب نکنید اگر خواهان ارتباط با فردی در لندن هستید و او خیلی صریح و ساده و با عجله جواب شما را بدهد و یا از ارتباط شما با خودش خیلی استقبال نکند.

اما با این حال برای شروع یک گفتگو استفاده از عناوینی مانند آب و هوا و بخصوص ورزش شروع خوبی هستند . فراموش نکنید که بحث در مورد فوتبال تا حدود زیادی می تواند گرم شود و دنباله دار شود زیرا مردم بریتانیا و بخصوص انگلستان عاشق فوتبال هستند.

با این حال همانند سایر نقاط دنیا بهتر است وارد بحث های سیاسی نشوید بخصوص اگر جایی موضوع درباره برکسیت بود فورا از بحث فاصله بگیرد. هنوز هم موضوع این بحث در بین مردم خیلی داغ است و متعصبانه دنبال می شود.

یک نکته بسیار مهمی که باید حتما در نظر داشته باشید این است که حریم خصوص در بین مردم بریتانیا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و احتمالا بیش از هر کشور دیگری مورد احترام قرار می گیرد. اگر با افرادی برای اولین بار ملاقات می کنید بهتر است از سوالات درباره حریم شخصی آنها اجتناب کنید . این کار برای افراد صمیمی هم خیلی کار قابل قبولی نیست پس بنابراین بهتر است احتیاط کنید. البته این موضوع باعث جنجال خاصی نخواهد شد و نهایتا این است که جواب خود را دریافت نمی کنید ولی در رابطه با شما ممکن است تجدید نظر شود.

البته سوال درباره سن خیلی جزو حریم خصوصی تلقی نمی شود ولی درباره وضعیت زناشویی ، دوست پسر و دوست دختر و مسائل شخصی دیگر نباید کنجکاو باشید.

برخی از سوالات هم که در سایر کشور ها معمول به نظر می رسند در بریتانیا و بخصوص در انگلستان بسیار خصوصی هستند مانند اینکه کجا زندگی می کنید؟ ، شغل شما چیست و …

این کاملا برای یک فرد بریتانیایی عادی است که یک فرد حتی در مورد جزئی ترین مسائل درباره همسایه چندین ساله خود نداند. بهترین حالت در هنگام مکالمه با مردم بریتانیا این است که اجازه دهید اول او سوال کند زیرا اخلاق هر فرد متفاوت است. اگر در خصوص مسئله ای از شما سوال کرد پس از اینکه جواب او را دادید می توانید درباره همان سوال از خود او بپرسید.

سوال پرسیدن در انگلستان و اتحادیه بریتانیا

در بریتانیا درخواست کردن از دیگران می تواند کاملا غیر مستقیم باشد بخصوص از افرادی که آن موضوع را نمی دانند. مردم بریتانیا برای سوال پرسیدن در جملات سوالی خود از واژه های حدودی استفاده می کنند.

مثلا از صاحب مغازه اینگونه سوال می وشد که خیلی عذر می خوام کجا می تونم یک اتاق پرو پیدا کنم؟ به جای اینکه از فروشنده پرسیده شود اتاق پرو کجاست؟ روش دیگر سوال پرسیدن این است که مخاطب را دوست و یا فرد کنار خود قرار می دهید مثلا از او سوال می کنید که آیا به نظر شما توالت در این مکان و یا این فروشگاه هست؟به جای اینکه بصورت مستقیم از خود کارمند و یا فروشنده سوال شود که توالت کجاست؟

یا مثلا برای اینکه به رستوران بروید و بصورت مستقیم از ساحب رستوران و یا گارسن بپرسید غذا چیست و چه غذاهایی دارید تا نظر او را در مورد بهترین غذا بدانید به او می گویید داشتم فکر می کردم که چیزی برای خوردن در اینجا پیدا کنم.

همچنین اگر شما موضوع و یا سوالی را متوجه نمی شوید و یا به درستی منظور فرد سوال کننده را نفهمیدید به جای اینکه از عبارت what? استفاده کنید که به معنی چه ؟ است و بی ادبانه تلقی می شود باید از کلمات ‘Pardon? و یا Sorry? استفاده کنید که به معنی شرمنده و عذر می خواهم است و خیلی محترمانه به فرد می گویید که سوال را متوجه نشده اید.بخصوص اگر طرف شما فردی غریبه باشد.

مردم بریتانیا از کلمه apologise و در کل عذرخواهی زیاد استفاده می کنند حتی زمانی که مطلقا نیازی به این کار نیست. اگر بصورت نا خواسته بر روی پای دیگری پا گذاشتید و یا در خیابان بصورت تصادفی در مسیر فرد دیگری قرار گرفتید و با هم برخورد کردید از طرفتان عذرخواهید کنید. در واقع برای کوچک ترین مسائل از هم عذرخواهی می کنند و شما هم این کار را بهتر است انجام دهید تا مبادی آداب جلوه کنید.

حتی گاها دیده می شود که با وجود اشتباه فرد دیگر باز هم این مردم عذرخواهی می کنند.

این موضوع به یک فرهنگ در مردم انگلستان و بریتانیا تبدیل شده است ولی برخی بدون نظر به این فرهنگ از دیگران به روی مسخره عذر خواهی می کنند و یا از طرف خودشان می پرسند آیال انتظار عذرخواهی دارد؟ و یا در صورت عذر خواهی فردی از انها به اشتباه گمان می کنند که مورد تمسخر قرار گرفته اند و این موضوع باعث ناراحتی و برخورد می شود.

در صف ایستادن و درب را برای دیگران گرفتن

همیشه در صفوف اجازه دهید فضای کافی در بین شما و دیگران در صف بر قرار باشد و حریم دیگران را حفظ کنید. گفته می شود فرهنگ در صف ایستادن در ابتدا در بریتانیا اختراع شد و به همین دلیل مردم این سرزمین بسیار به رعایت صف معتقد هستند و اگر کسی خود را در دورن صف جا بزند بسیار آزرده می شوند.

بر خلاف برخی از کشور ها رعایت نکردن صف و یا پریدن در صف کاری بسیار زشت و ناپسند تلقی می شود و خیلی به ندرت دیده می شود. بنابراین شما هم بهتر است مراقب رعایت این موارد حتی اگر عادت به این کار دارید باشید.

موضوع در صف ایستادن در بریتانیا تقریبا در همه جا و حتی در مناسبت های غیر رسمی مانند خرید یک فست فود هم رعایت می شود.حتی اگر غیر معمول باشد که برای خرید از یک فروشگاه در صف بایستید و مردم را در صف دیدید باز هم باید نوبت را رعایت کنید و دیگران را فشار ندهید.

این موضوع حتی در رانندگی مردم بریتانیا هم به خوبی دیده می شود و در مواقعی که ترافیک است به هیچ عنوان نمی بینید که فردی از لاین کناری خود را وارد صفوف خودرو های جلویی بکند.

وقتی از درب جایی خارج می شوید و در پشت سر شما افراد دیگری هم در حال خارج شدن هستند رسم بر این است که فرد جلویی درب را نگه می دارد تا دیگران هم خارج شوند. این موضوع شاید در کشور های دیگر اصلا مرسوم نباشد و کمتر دیده باشید ولی در انگلستان به شدت رعایت می شود.

اگر شما فرد پشت سری هستید و فردی دیگر برای شما درب را نگه داشته خیلی مرسوم است که از او با سلام و یا کلمات تشکر ، تشکر کنید.

وقتی در حال خروج و یا وارد شدن به مغازه و یا فروشگاهی هستید که درب باریکی دارد، از مسیری باریک قصد عبور دارید و یا در مسیری هستید که به دلیل موانعی تنها یک فرد می تواند عبور کند رسم بر این است که یک فرد در کنار می ایستد و با سر و یا لبخند و یا اشاره دست به فرد مقابل می گوید که او عبور کنید و به این شکل حتی به غریبه ترین افراد احترام گذاشته می شود.

در مسیرهایی که امکان عبور دو نفر هست هر دو ممکن است حرکت کنند و در سمت راست و چپ و با رعایت شرایط عبور دیگری با یک لبخند و یا عذرخواهی با کمی جا دادن از کنار هم رد می شوند و از هم عذرخواهی و یا تشکر می کنند.

هر چند این رفتار در انگلستان و یا سایر کشورها بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسند ولی در کل عدم رعایت این موارد باعث نا هنجاری و ناسازگاری شما با محیط اطراف می شوند و ممکن است باعث خصومت برخی از افراد بصورت مخفی با شما شود.

آداب غذا خوردن و مهمانی دادن

انگلیسی ها بر خلاف تصوری که وجود دارد و اغلب فکر می کنند عاشق قهوه هستند ولی اغلب در همه جا عاشق چایی هستند و هر کجا بروید یک کتری آماده چایی خواهید دید. در محل کار و خانه و یا هر محفل دیگری که باشند اولین کار آنها بر پا کردن چایی است. به همین دلیل معمولا اولین سوالی که از شما در مهمانی و یا برخورد با شما در محل کار می پرسند این است که آیا چایی می خورید؟

اگر شما هم در انگلستان و یا یکی از کشور های بریتانیا زندگی می کنید و از یک فرد بریتانیایی یا انگلیسی دعوت کردید که به خانه شما بیاید باید همین کار را انجام دهید و برای او چایی درست کرده باشید.

این که به خوبی از اخلاق میزبان خود اطلاع داشته باشید بسیار عالی است. مثلا اینکه بدانید از چه غذایی خوشش می آید، چه رژیم غذایی خاصی دارد و …  درست مانند ایالات متحده در انگلستان هم بسیاری از افراد رژیم گوشتی دارند و گیاه خوار هستند، برخی غذاهایی را می خورند که به آن آلرژی نداشته باشند  و برخی غذاهای کم کالری می خورند و این به شدت در همه ایالت بریتانیا رواج دارد و به شدت از لحاظ فرهنگی پذیرفته شده است.

حتی این نوع فرهنگ شامل درخواست غذای حلال ، کوشر و یا سایر غذاهای مذهبی دیگر هم می شود.این هم مرسوم است که دقیقا به میزبان خود بگویید چه چیزی می خورید و این اصلا خلاف ادب و یا پر رویی نیست. مثلا اگر شما هم یک مهمان بریتانیایی و یا انگلیسی داشتید بهتر است از او بپرسید چه غذایی می خورد زیرا ممکن ایت برخی از غذاها را دوست نداشته باشد و یا به برخی از مواد غذایی آلرژی داشته باشد.

صدها قانون سنتی در بریانیا وجود دارد که در طول زمان توسعه یافته اند  اما معمولا مردم ثروتمند و خارج از طبقات عادی جامعه از این قوانین پیروی نمی کنند.

اما با این حال برخی از سنت ها و قوانین در این حوزه جغرافیایی وجود دارد که بسیار ارزشمند است و باید در نظر داشته باشید. اولا به یاد داشته  باشید که چاقو و چنگال خود را بر روی بشقاب خودتان پس از اتمام غذا مرتب کنید.

موضوع دیگر این که تا وقتی که دیگران هنوز شروع به غذا خوردن نکرده اند شما شروع نکنید. به یاد داشته باشید که این بسیار مهم است که در هنگام غذا خوردن با دیگران حتما در طول غذا تماس چشمی خود را با آنها قطع نکنید و با آنها مکالمه کنید. استفاده از تلفن همراه، دیدن تلویزیون و یا گوش دادن به موسیقی و یا استفاده از هر تکنولوزی دیگر در هنگام میل کردن غذا نوعی بی احترامی است و باید به شدت پرهیز شود.

مردم بریتانیا اغلب تمایل ندارند در رستوران ها و غذاخوری های دیگر و کافه ها از غذا انتقاد کنند. در این مکان ها معمولا حتی اگر غذا افتضاح هم باشد باز هم در صورتیکه گارسن از آنها بپرسد غذا چطور بود در جواب خواهند گفت عالی بود ممنون.

این در حالی است که سایر ملت ها شاید چنین فرهنگی نداشته باشند. بنابراین اگر نقطه نظری در خصوص غذاهای رستوران دارید بهتر است بصورت یادداشت و محرمانه به گارسن و یا زیر بشقاب غذای خود به همراه انعام بگذارید و یا با پرداخت کمتر انعام نشان دهید. اطمینان داشته باشید که صاحبین رستوران ابراز پشیمانی خود را با نوشیدنی رایگان ، تعویض غذا و یا با کم کردن نرخ غذا نشان خواهند داد.

هنگامی که با یک تا چند نفر از دوستان خود به بار و یا کافه شبانه می روید به یاد داشته باشید که معمولا در این کافه ها هزینه ها بصورت نانوشته محاسبه می شوند و نوعی صورتحساب از راه دور برای شما تنظیم می شود.

در این حالت اگر تعداد شما کم باشد مشکلی معمولا به وجود نمی اید ولی اگر در گروه های بزرگتری باشید به دلیل اینکه تعداد نرفات زیاد است معمولا هزینه خیلی زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

سعی کنید در این شرایط نوشیدنی الکلی نخورید و به جمع افرادی که نوشیدنی الکلی مصرف می کنند بخصوص اگر زن هستید وارد نشوید. این موضوع باعث می شود تا از مستی شما سو استفاده شود و هزینه ها بیشتر شود و یا باعث شود از زن بودن شما سو استفاده شود.

بهترین راه این است که اگر با دوستان و یا آشنایان خود قراری دارید این قرار را در یک رستوران و یا کافی شاپ هماهنگ کنید که اتفاقا محبوبیت بسیار بیشتری هم دارد.

اشاره به ملیت ها در بریتانیا

اتحادیه بریتانیا به خودی خود از چندین ملت که بزرگترین آنها انگلستان، اسکاتلند ، ولز و ایرلند شمالی است تشکیل شده است و این کشورها خود را به عنوان یک کشور واحد می دانند و پذیرفته اند.

به همین دلیل از دو واژه بریتانیا و انگلیس برای اشاره به همه اقوامی استفاده می شود که در این اتحادیه در کنار هم زندگی می کنند. اما این موضوع خیلی ایجاد حساسیت کرده است. بسیاری از بریتانیایی ها از این که انگلیسی نامیده شوند ناراحت هستند و این را نوعی توهین به خود می دانند و معتقدند که عبارت بریتانیایی نباید به همه اقوامی که در اتحادیه بریتانیا زندگی می کنند اشاره داشته باشد.

همچنین برخی از اقوام دوست ندارند بریتانیایی خوانده شوند. به همین دلیل در هنگام به کار بردن واژه بریتانیایی بخصوص برای خطاب کردن مرم ایرلند شمالی و اسکاتلند که دوست ندارند با این نام خطاب شوند احتیاط کنید. حتی اگر خیلی محترمانه از آنها بپرسید که آیا ناراحت می شوید که شما را بریتیش صدا کنیم اکثریت جواب می دهند بلی پس بهتر است آنها را با مشخصه کشوری خودشان صدا بزنید.

این یک قانون کلی است اما اگر شما لهجه خیلی خوبی داشته باشید و بتوانید به لهجه هر منطقه صحبت نکنید نیازی نیست به بریتانیایی بودن کسی اشاره کنید همانطور که مردم ولز، ایرلند شمالی، انگلستان و اسکاتلند هر کدام لهجه خاص خود را می شناسند و در هنگام صحبت با این لهجه به خوبی اصالت همدیگر را درک می کنند و به همین دلیل از بردن عبارت بریتانیایی اجتناب می کنند.

اما با همه این اوصاف باز هم مردمی که در این اتحادیه زندگی می کنند اگر از طرف فردی مسافر و یا گردشگر بریتیش خطاب شوند مشکلی با آن ندارند و می پذیرند.

بخصوص بهتر است از به کار بردن بریتانیایی در ایرلند شمالی اجتناب کنید. زمانی ایرلند شمالی به اتحادیه بریتانیا پیوست و با این کشور هادر سال 1998 صلح کرد که این اختلافات را با هم حل کرده بودند بنابراین باز هم هستند افرادی که اتحاد با جمهوری ایرلند را با اتحاد با اتحادیه بریتانیا ترجیح می دهند و به همین دلیل از این واژه کاملا بیزار هستند.

همیشه بهترین حالت این است که از خود فرد بپرسید که کجایی است تا او خود را بریتانیایی، اسکاتلندی ، انگلیسی و یا ایرلند شمالی توصیف کند و از آن پس وی را با این لقب صدا بزنید.

حساسیت این موضوع آنقدر زیاد است که در همان ایرلند شمالی ملی گرایان دوست دارند به جای اشاره به شمالی بودن و یا جمهوری بودن آنها هم تنها از واژه ایرلند استفاده شود.

بصورت کلی بعید به نظر می رسد که شما به عنوان یک فرد مسافر و یا گردشگر و یا غیر بریتانیایی خیلی مورد اتهام قرار بگیرید که چرا فردی را با اهلیت او صدا نکرده اید اما با  وجود این  تاکید بر کجایی بودن فرد و شناخت اهلیت او اهمیت زیادی دارد. معمولا خود افراد نیز در صورتیکه شما اشتباه او را صدا بزنید تذکر می دهند مانند اینکه من انگلیسی نیستم و من یک اسکاتلندی هستم.

مواردی که دیگر در اتحادیه بریتانیا کاربرد ندارد

 • نه به سیاه پوست، نه به ایرلندی نه به سگ.

این عبارت مشهوری است که از گذشته بر جا مانده است و مربوط به زمانی است که نژاد پرستی در انگلستان بی داد می کرد. در حال حاضر این عبارت به شدت مخالف دارد . هر گونه نژاد پرستی  نه تنها مورد تایید قرار نمی گیرد بلکه بر خلاف ارزش های اتحادیه بریتانیا بوده و به عنوان حالت تهاجمی و غیر اخلاقی شناخته می شود.

در حال حاضر بحث برای ترک اتحادیه اروپا داغ است و انگلستان در حال جدا شدن از اتحادیه اروپا است اما باز هم با این وجود هر جمله ای که برای هر نژادی به کار برده شود و غیر اخلاقی باشد به عنوان یک عبارت بی پایه و غیر اخلاقی محسوب می شود. اگر یک سیاستمدار در این اتحادیه از این واژه ها استفاده مند به عنوان نژاد پرست شناخته می شود و محبوبیت خود را از دست خواهد داد.

مهم است که هر جا نمونه ای از نژاد پرستی را دیدید فورا به پلیس گزارش دهید. نژاد پرستی و تبعیض به طور کلی در بریتانیا ممنوع است و حقوق هر فرد به شدت تحت حمایت دولت است.

 • از زمان امضا قرار داد مگنا قدرت پادشاه و ملکه کاهش یافته است. امروزه ملکه تنها یک چهره شناخته شده و نمادین است و قدرت آن بسیار محدود است. اما با این حال از نظر فنی از بین بردن و یا اهانت به عکس های ملکه غیر قانونی تلقی می شود اما با این وجود به ندرت قانون وارد عمل برای این موضوعات می شود.

آثار هنری در زمان های گذشته بسیار ارزشمند بود ولی عکسی از ملکه ننمی شد طراحی شود و این موضوع حتی در آلبوم خدا ملکه را نجات داد اثر  سیکس پیستول هم اورده شده است. اما امروزه آثار و عکس های زیادی از او در تابلوها و نقاشی ها می بینیم.

معمولا انتقاد از خانواده سلطنتی به عنوان یک امر ناخوشایند تلقی می شد اما اکثر مردم بریتانیا هر چه دوست داشته باشند در مورد انها می گویند. بنابراین هیچ اشکالی نخواهد داشت که در جمعی باشید که از خانواده سلطنتی انتقاد می کنند.

فعالیت ها و کارهایی که در بریتانیا و انگلستان حرام و غیر اخلاقی تلقی می شود

 • بریتانیا تاریخی رنگارنگ و پیچیده ای را تجربه کرده است. در حالی که انگلیسی ها و بریتانیایی ها به بسیاری از گذشته خود افتخار می کنند ولی در طول تاریخ خود کارهایی انجام شده که از آن به شدت بیزاری می جویند و احساس شرکندگی زیادی درباره آن دارند.

به عنوان یک خارجی سعی نکنید که گوشه هایی از کارها و اقدامات بد  انگلیسی ها را در طول تاریخ که توسط امپراطوری های قبلی انجام شده به یاد انگلیسی ها آورده و به آنها گوشزد کنید و حتی درباره آن از روی کنجکاوی سوال کنید.

اغلب افرادی که به یاد جنایات و اقدامات دولت ها و امپراطوری های قبلی انگلیس می افتند ناراحت می شوند و خودشان در مورد این اقدامات احساس شرمندگی دارند هر چند مردم فعلی گناهی در این رابطه نداشته اند.

همچنین درباره موضوعاتی که در گذشته انجام شده مانند همجنسگرایی، نژاد پرستی، نقض حقوق بشر در انگلستان یا امپراطوری بریتانیا و از همه مهم تر مشکلاتی که برای ایرلند و ایرلند شمالی به وجود آوردند اصلا سخنی به میان نیاورید.

 • به یاد داشته باشید که توافق و قرارداد جمعه خوب (Good Friday ) با هدف پایان دادن به مشکلات ایرلند شمالی انجام شد. این قرار داد که در سال 1998 بسته شد در آن زمان مشکلات زیادی را اصلاح کرد هر چند امروزه به عنوان قراردادی ننگین و بد نامبرده می شود.
 • یکی از موضوعاتی که به طور قابل توجهی در بریتانیا و انگلستان با سایر کشورها متفاوت ارزیابی می شود موضوع جنگ هیا جهانی اول و دوم است. مردم بریتانیا در این خصوص ذهن بازی دارند و آماده ارائه نظرات و ایده های خود با شما در این خصوص هستند ولی به یاد داشته باشید تنها برای تبادل نظرات و مکالمه در این خصوص با شما وارد بحث می شوند و قصد تشنج ندارند.

تفاوتی ندارد از چه ملیتی باشید حتی اگر شامل این جنگ ها هم نمی شدید باز هم صحبت پیرامون این جنگ ها را با شما به خوبی ادامه می دهند.

به دلیل جنگ عراق بسیاری از مردم بریتانیا و انگلستان نسبت به آمریکایی ها شدیدا منتقد هستند. همچنین نسبت به سایر اروپایی ها نیز احساس خوبی ندارند به دلیل حس اروپایی ها به انگلیسی ها که آنها را عاملی برای منفک کردن قسمتی از اروپا و مقصر دانستن انگلستان در این رابطه می دانند و همچنین به دنبال خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و انتقادهایی که اروپایی ها به این منطقه وارد می کنند.

شما به عنوان یک توریست اگر سوالی دارید و به دنبال یافته های تاریخی هستید می توانید به مراکز WWI و WWII که در خصوص آموزش تاریخ بریتانیا است مراجعه فرمایید. در این مراکز بسیاری از مردم در خصوص اطلاعات خود با استفاده از ویدئو و اسناد تاریخی صحبت می کنند.

 • به دلایل کاملا روشن هرگز سعی نکنید به جزایر فالکلند به عنوان مالویناس و یا به عنوان جزایر آرژانتینی اشاره ای داشته باشید . تا به حال رفراندوم های زیادی برگزار شده و اکثر مردم اعتقاد دارند که جزایر فالکلند متعلق به بریتانیا هستند. درست برخلاف استقلال کاتالان که اسپانیا هرگز اجازه برگزاری رفراندوم را نداده و نمی دهد ولی برتانیا بارها رفراندوم تعلق این جزایر را برگزار کرده و با رای اکثریت مشخص شده که این جزایر مربوط به بریتانیا هستند. تقریبا تمامی بریتانیایی ها این ادعای مردم آرژانتین را مربوط به جنگ جزایر فالکلند می دانند.
 • در خصوص رفراندوم برسکیت 2016 همچنان در بین اتحادیه اروپا و انگلستان برقرار است و بهتر است شما وارد این موضوع نشوید. احتمالا بریتانیا تا سال 2019 از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و تا این زمان همچنان تلاش برای قانع کردن بریتانیا و انگلستان وجود دارد. در بین مردم بریتانیا هم متعصبین زیادی وجود دارند که برخی طرفدار ماندن در اتحادیه اروپا و برخی از تصمیم دولت برای خروج از این اتحادیه حمایت می کنند و به این اعتقادات خود متعصب هستند. خیلی مراقب این بحث ها باشید بخصوص در زمانی که شما هم به عنوان یک اروپایی و یا طرفدار اتحادیه اروپا وارد بحثی می شوید زیرا واکنش ها ممکن است دوستانه نباشد.
 • در اسکاتلند موضوع استقلال طلبی آنها همچنان داغ و پر اهمیت دنبال می شود. در سال 2014 یک رفراندوم بزرگ برگزار شد که موضوع آن استقلال اسکاتلند از اتحادیه بریتانیا بود. در این رفراندوم بسیاری از مردم اسکاتلند معتقد به ماندن این کشور در اتحادیه بریتانیا بودند و به همین دلیل افرادی که خود را بازنده می دانند از این موضوع به شدت ناراحت هستند.

راه های برقراری تماس در بریتانیا

در موارد اضطراری با هر نوع تلفن می توانید با شماره تلفن های 999 و یا 112 تماس بگیرید. چنین تماس هایی رایگان است و توسط اپراتور خدمات اضطراری جواب داده می شود.از شما خواسته می شود تا  خدمات مورد نظرتان برای پلیس، آتش نشانی، آمبولانس، گارد ساحلی ، نجات کوه و یا نجات غار را اعلام نمایید.

گرفتن این شماره ها را حتی می توانید در هر منطقه با تلفن همراه خودتان انجام دهید. حتی اگر رومینگ ندارید و یا هیچ سیم کارتی در درون دستگاه شما نیست ولی باز هم این قابلیت را گوشی های همراه دارند تا با آنها بتوانید شماره اضطراری را بگیرید.

در نظر داشته باشید که بدون دلیل نباید با این شماره ها تماس بگیرید و این یک جرم محسوب می شود.

 اگر در انگلستان و یا ولز هستید می توانید تماس های غیر اضطراری خود را با پلیس با شماره 101 برقرار کنید. هر دقیقه تماس با این شماره هزینه 15 پنی برای شما به همراه دارد.

کمک های پزشکی در شرایط غیر اضطراری نیز با شماره گیری 111 در دو کشور ولز و انگلستان انجام می شود .

اگر از خارج از اتحادیه بریتانیا قصد دارید شماره ای را در داخل این کشور شماره گیری کنید از پیش شماره بین المللی 00 باید اقدام کنید. از اغلب کشورهای اروپایی باید 011 را رد باتدای شماره بگیرید، از ایالات متحده و کانادا با + را بگیرید.

پس از این شماره باید کد 44 و بعد از آن پیش شماره هر کشور و یا منطقه را شماره گیری کنید و نهایتا شماره ثبت شده برای منطقه مورد نظرتان را وارد نمایید.

اگر شماره منطقه ای که خواهان تماس با آن هستید در اتحادیه بریتانیا با 0 شروع می شود در نظر داشته باشید که باید 0 را از اول شماره اگر از بیرون از اتحادیه بریتانیا تماس می گیرید حذف کنید.

اگر قصد تماس با کشور دیگری را از دورن کشورهای اتحادیه بریتانیا دارید شماره 00 را ابتدا باید شماره گیری و بعدا شماره کد کشور مورد نظر و بعد منطقه و سپس شماره مقصد خود را وارد کنید.

وقتی از درون اتحادیه بریتانیا قصد دارید شماره ای را در سرزمین دیگری در همین اتحادیه شماره گیری کنید معمولا در نظر داشته باشید که شماره منطقه حذف می شود و تنها باید یک صفر به همراه شماره مشترک گرفته شود.

برای برقراری تماس با تلفن های همراه در  بریتانیا در هر کجا که باشد باید همه شماره ها گرفته شود شامل کد کشور، منطقه و شماره مشترک. درست برخلاف همین هم وجود دارد یعنی اینکه اگر قرار است با موبایل شماره ای را بگیرید باید همه کاراکترهای شماره ای را شماره گیری کنید.

اگر در هتل یا مسافرخانه و یا هر ساختمان دیگری اقامت دارید و یا هستید و می خواهید شماره گیری کنید در نظر داشته باشید که احتمالا این ساختمان دارای شماره داخلی و یا خطوط داخلی است . برای آزاد سازی ترمینال و خطوط داخلی در اتحادیه بریتانیا باید 9 را شماره گیری کنید درست برخلاف سایر کشورها که برای آزاد سازی تلفن از 0 استفاده می شود.

تلفن های پولی به طور گسترده ای در دسترس هستند به خصوص در ایستگاه های حمل و نقل عمومی، فرودگاه ها و … . به طور معمول برای برقرار تماس با یان تلفن ها باید از پول نقد حدود 40 پنی استفاده شود هر چند در برخی از مکان های خصوص احتمال دارد هزینه بیشتری باید پرداخت کنید.

تغییر تماس معمولا از تلفن های پولی امکان پذیر نیست ولی با این حال شما می توانید از اضافه تماس و هزینه خود استفاده کنید.

برخی از ایستگاه های تاکسی تلفن های پولی را در اختیار مسافران قرار می دهند که به غیر از پول نقد امکان استفاده از کارت اعتباری و ویزا را هم دارد و حتی می توانید از این تلفن ها برای ارسال ایمیل و فکس هم استفاده کنید و بعضا دسترسی به اینترنت هم خواهید داشت.

تلفن های کارتی به شدت کاهش یافته اند و برای تماس خراج از کشور می توانید از مناطق تعیین شده و یا باجه های روزنامه فروشی خاص با پرداخت هزینه مشخص استفاده کنید.

یک گزینه جایگزین و اغلب ارزان قیمت تر برای تماس های بین المللی در بریتانیا این است که از یک سرویس تماس مستقیم استفاده کنید. هزینه استفاده از این سرویس ها تا حدود زیادی کمتر از سایر  راه های تماس است و حتی نیازی به خرید کارت و یا ثبت نام با نام کاربری هم نیستید. در این روش شما به راحتی با استفاده از شماره گیری برخی از مراکز شماره مورد نظر خودتان را برای گرفتن در اختیار انها قرار می دهید و آنها با هزینه مالیات بر ارزش افزوده و … هزینه را کسر و تماس را برقرار می کنند.

 

شبکه های تلفن همراه و تلفن ها

در انگلستان و سایر کشور های بریتانیایی استفاده از تلفن همراه به شدت فرا گیر است و اغلب مردم از حداقل یک خط تافن همراه استفاده می کنند. شبکه های اصلی پوشش دهنده تلفن همراه در اتحادیه بریتانیا عبارتند از :

 • O2
 • 3
 • EE : که از تلفیق دو شبکه قبلی یعنی T-Mobile و Orange به وجود آمده است
 • Vodafone

همچنین طیف وسیعی از شبکه ها و اپراتورهای کوچک تر هم در بریتانیا وجود دارند که پیگ بک خود و یا اتصال خطوط خود را از 4 شبکه اصلی می گیرند. این اپراتورها تعداد زیادی دارند ولی مشهورترین آنها عبارتند از تسکو موبایل (Tesco Mobile )، نتر باکس (Natterbox )، گیف گاف (Giffgaff )، سینز بوری ( Sainsbury)، وکتون (Vectone ) و …

تمامی شبکه های تلفن همراه با پشتیبانی 3G و 4G درست مانند GPRS ها هستند. قیمت اینترنت معمولا به گیگابایت محاسبه می شود. GPRS از صدا، متن و اینترنت  را از مناطق کوهستانی پشتیبانی می کند ولی به خوبی به 99 درصد از خانه ها در سطح زمین سرویس دهی می شود.

پوشش 3G شامل MMS ، ویدئو و اینترنت و … با شکاف های بزرگی در بین مناطق مختلف غیر شهری در دسترس است و پوشش آن در سطح شهر کاملا بستگی به اپراتور دارد و معمولا در داخل خانه ها پوشش ضعیف تری دارد.

T-Mobile و Orange هر دو هم اکنون با هر وسیله ای و در هر کجا به خوبی سرویس دهی می شوند و سرویس های یکدیگر را پوشش می دهند. خدمات 4G تنها درچند شهر بزرگ بصورت محدود راه اندازی شده است.

شرکت سیگنال باز (OpenSignal ) نقشه پوشش جغرافیایی اتحادیه بریتانیا را با مقایسه سرویس دهی اینترنتی و شبکه های تلفن همراه در هر منطقه ارائه کرده است.

برای تماس هایی که بر روی گوشی خود دریافت می کنید به غیر از مواقعی که از رومینگ استفاده می کنید هزینه ای منظور نمی شود  و تنها زمانی که شما تماس برقرار می کنید باید هزینه های ان را پرداخت کنید.

همچنین به غیر از پرداخت هزینه های مصرف بصورت ماهیانه می توانید هزینه ها را بصورت پیش پرداخت اعمال کنید . با استفاده از یک کارت اعتباری و یا بصورت پرداخت نقدی از طریق یکی از ترمینال های واقع در برخی از مغازه های و یا دستگاه های خودپرداز  و شرکت های خدمات تلفنی می توانید این هزینه ها را پرداخت و یا پیش پرداخت نمایید.

برای استفاده از خدمات هر یک از این اپراتورها هیچ قرار داد رسمی و کاغذی وجود ندارد و تنها با خرید سیم کارت مربوطه می توانید از خدمات این شرکت استفاده کنید. همچنین برخی از شرکت های اقدام به ارائه سیم کارت ها و بسته های مقداری کرده اند که درست مانند سیم کارت های هدیه می ماند که مقدار مشخصی از شارژ برای استفاده از اینترنت، تماس، پیامک و … را دارند و با اتمام این هزینه از درجه اعتبار ساقط می شوند.

برخی نیز دوره های زمانی دارند و نه اعتبار مقداری به این صورت که سیم کارت مثلا پس از سه ماه منقضی می شود ولی شما می توانید در این سه ماه بصورت نا محدود از آن استفاده کنید. این کارت ها بسته به هزینه ای که شما پرداخت می کنید  اعتبار دارند و یا بعضا از اعتبار حساب شما کسر می شود.

اگر از گوشی های سازگار با GSM استفاده می کنید می توانید انواع سیم کارت های مربوطه را از فروشگاه های برق، تلفن، سوپرمارکت ها و یا بصورت آنلاین خریداری نمایید.در نظر داشته باشید که هزینه های این سیم کارت ها بسته به نوع شرکت ارائه دهنده خدمات ممکن است متفاوت باشد.

هزینه تماس کاملا بستگی به این دارد که کی تماس می گیرد از کجا به کجا تماس می گیرد و مدت زمان تماس شما چقدر است. تماس از اتاق های هتل به دلیل اضافه شدن سود و هزینه هتل به این تماس به شدت می تواند گران باشد بهتر است ابتدا هزینه ها را کنترل و بعدا تماس بگیرید ولی عموما تماس از لابی راحت تر و ارزان تر است.

در کل هزینه های تماس با تلفن همراه و به تلفن همراه با تلفن های سیمی و خط ثابت گران تر است. هزینه پیامک از تلفن های همراه با هزینه 10 پنی برای هر پیام و عکس محاسبه می شود و هزینه های پیام MMS با 45 پنی و در برخی از ارپراتورها با هزینه 20 پنی حساب می شود.

اگر نیاز به تماس با خارج از کشور بصورت متوالی دارید بهتر است از سیم کارت های مخصوص استفاده کنید . برخی از این سیم کارت های مخصوص به نام های  وکتون وان ( Vectone One) ، لبارا ( Lebara) و لایکا موبایل (Lycamobile) می باشند که خدمات تماس با خارج از کشور را با تخفیف های باور نکردنی ارائه می دهند و یا سیم کارت هایی را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند که مربوط به کشور مقصد می باشد و یا از شبکه های آنها پشتیبانی می کند.

تماس های بین ایستگاه های رادیویی در بیشتر کشورها با نرخ ملی و یا جغرافیایی محاسبه می شود. بسیاری از بسته های تلفن همراه و بسته های تلفن ثابت دقیقه هایی را برای تماس با شماره های 01 و 02 و 03 از هر نقطه ارائه می کنند . تماس با مناطق جرسی، گورنسی ، سرک و جزیره من ممکن است هزینه بیشتری به همراه داشته باشد.

اگر کد اصلی و کد مقصد مورد نظر شما یکسان باشد  کد منطقه باید در هنگام شماره گیری حذف شود. در نظر داشته باشید که تماس های محلی و منطقه ای همانند همان تماس های تلفنی جغرافیایی  ممکن است هزینه داشته باشد و بصورت خودکار کم نمی شود مگر اینکه کاربر نوع قرار داد خاصی را با اپراتور امضا کرده باشد.

اعداد غیر مناطق جغرافیایی که با 08XX شروع می شوند معمولا از سایر اعداد هزینه های کمتری را برای شما دارند یعنی تماس با این شماره ها هزینه کمتری دارد . توجه داشته باشید که گرفتن یک شماره تلفن ثابت با تلفن همراه هزینه بیشتری دارد تا زمانی که همان شماره را با یک تلفن ثابت دیگر بگیرید.

 

اینترنت در اتحادیه بریتانیا

کافه نت و یا کافه اینترنت های زیادی در شهرهای کوچک و بزرگ در سطح بریتانیا وجود دارند که به راحتی قابل پیدا کردن هستند. کلیه کتابخانه های عمومی بریتانیا نیز به اینترنت مجهز هستند و دسترسی دارند و به دلیل دسترسی بازی که به نت در این مراکز است به نت ورک و یا اینترنت عمومی هم شهرت یافته اند.

استفاده از اینترنت کتابخانه ها معمولا بدون هیچ هزینه و یا با هزینه بسیار اندکی است  و هر چند وقت یک بار می توانید از انها استفاده کنید. برخی از هتل ها و خوابگاه ها و برخی از هاستل ها هم از طریق کابل تلویزیون و یا از طریق وای فای دسترسی به اینترنت را ارائه می دهند گرچه قیمت های این مکان ها بسیار بالا است.

تعدادی از ISP ها هستند که هیچ هزینه شارژی بابت مودم های تلفن برای دسترسی به اینترنت دریافت نمی کنند، این شرکت ها عموما هزینه اینترنت خود را از شرکت های تلفن دریافت می کنند. هزینه تماس های محلی اینترنتی معمولا کم و در زمان محدود ارائه می شود و نسبت به مدت زمان استفاده از اینترنت هزینه دریافت می شود. شرکت هایی مانند GoNuts4Free و DialUKT .

در برخی از مکان های عمومی هم خدمات ارائه وای فای رایگان انجام می شود هر چند این خدمات در مناطق گردشگری و بین المللی است و وایرلس و یا خدمات اینترنت بی سیم  هنوز به اندازه لندن در جای دیگری گسترده نشده است.

بیشتر رستوران های مک دونالد در اتحادیه بریتانیا و انگلستان به مشتریان خود در زمان سرو غذا دسترسی رایگان به وای فای را ارائه می کنند. همچنین بسیاری از کافی شاپ ها به مشتریان خود وای فای رایگان ارائه می دهند.

بیشترین هزینه ای که باید برای دسترسی به اینترنت وای فای در انگلستان و اغلب مناطق بریتانیا پرداخت نمایید نهایتا برای نیم ساعت  1 یورو می باشد اما بسیاری از کافه ها بدون اینکه هزینه اضافی تری از مشتریان خود دریافت نمایند زمان بیشتری اینترنت را در اختیار آنها قرار می دهند.

ضمن اینکه شما می توانید یک سیم کارت موبایل مخصوص اینترنت با سرعت 4G با قیمت مناسب و یا یک موبایل مخصوص برخی شرکت ها که وای فای رایگان برای آن ارائه می شود را به مدت محدود خریداری نمایید. برخی از شرکت ها مانند شرکت My WebPot اینترنت وای فای محدود برای برخی از سیم کارت های مخصوص خودشان را برای مدت های مشخص و محدود مثلا برای 5 روز بدون محدودیت در دسترسی به اینترنت فراهم می کنند.

معمولا آنتن این شرکت ها از هتل به هتل و یا فروشگاه به فروشگاه و فرودگاه و … تعبیه شده است. استفاده از این نوع سیم کارت ها و یا تلفن های همراه راه حل بسیار خوب و مقرون به صرفه ای برای برقراری تماس بین المللی با دوستان و خانواده خود از طریق نرم افزار های مخصوص و دسترسی به برخی از نرم افزارهای کاربردی دیگر اینترنتی است.

اکثر مراکز بزرگ و مناطق و شهرهای پر جمعیت انگلستان و اتحادیه بریتانیا تحت پوشش UMTS / HSDPA 3G  قرار دارند. سرعت دانلود با استفاده از این شبکه بالغ بر 7.2 Mbps  می باشد . ضمن اینکه خدمات و پوشش  GPRS هم بصورت گسترده و با سرعت خوب در همه جا وجود دارد.

با این حال در مناطق نسبتا روستایی و همچنین در برخی از مکان های داخلی تر ممکن است کمی پهنای باند اینترنتی تلفن های همراه محدود تر باشد. دیتاهای 3G را باید به راحتی بتوانید با خدمات اینترنتی بی سیم در انگلستان و بریتانیا دریافت کنید و باید در صورتیکه نیاز به استفاده از اینترنت دارید  با خرید سیم کارت های مربوطه و یا  شارژ اینترنتی سیم کارت خود تبادل اقدام نمایید. به عنوان مثال شرکت T-Mobile به مشتریان و یک سیم کارت رایگان می دهد ولی برای استفاده از دیتای خط باید برای هر روز2 پوند و برای هر هفته 7 پوند هزینه کنید.

سیستم پست در اتحادیه بریتانیا

رویال میل (Royal Mail ) تاریخچه طولانی در سیستم پست بریتانیا دارد. صندوق های پستی این شرکت از قدیم به رنگ قرمز بوده و هم اکنون نیز با همان رنگ قرمز سنتی در همه جا دیده می شوند. هر چند در کنار این صندوق ها، صندوق های پست سبز و طلایی ویکتورین پن فولد (Penfold ) و همچنین صندوق های پست آبی رنگ تاریخی شرکت Windsor هم همچنان در همه جا دیده می شوند.

به منظور با یادآوری و افتخار به مدال آوران سال 2012 المپیک و پارالمپیک برخی از این صندوق های پست به رنگ طلایی به نشان رنگ طلای مدال اوردن بخصوص در شهرهای ورزشکارانی که طلا آورده بودند به رنگ طلایی نقاشی شدند. البته به غیر از صندوق های پستی اگر بخصوص برای پست نامه ای عجله و شناب بیشتری نیاز باشد می توانید از خود ادارات پستی هم استفاده کنید.

شرکت رویال پست سیستم جدیدی را در نامه رسانی و میل کردن ابداع کرده است که در آن پست کردن در اتحادیه بریتانیا بر اساس وزن و اندازه قیمت گذاری می شود. برای این کار نمودارهایی تهیه و در همه ادارات پست نصب شده تا شما به خوبی با مشاهده این نمودارهای اندازه و وزن هزینه پستی خود را ببینید . با یان حال در هنگام پست کردن بسته های بزرگ باید نوع بسته بندی و جنس بسته خود را مشخص نمایید.

تمبر پستی با هزینه های  55 تا 65 پنی برای بسته های پستی داخلی کلاس یک و دو و بسته هایی که نهایتا تا C5 بزرگی داشته باشند و کمتر از 5 میلی متر ضخامت و کمتر از 100 کیلو گرم باشند، می باشد.

برای پست به اروپا برای بسته های تا 20 کیلو گرم هزینه 1.05 پوندی در نظر گرفته شده است. همچنین برای بسته های سایر نقاط جهان تا 10 کیلوگرم هم باید هزینه 1.05 پوندی پرداخت شود.

تمبرهای پستی را معمولامی توانید از همه فروشگاه ها، سوپر مارکت ها، باجه های روزنامه فروشی و دکه های راهنمای گردشگری تهیه نمایید. معمولا پست های داخلی کلاس اول در روز بعد ارسال می شوند، نامه های پستی کلاس دوم ممکن است چند روز بعد پست شوندو این کلاس بندی برای بسته های اروپایی و جهانی هم دیده شده است.

بسته های پستی که در صندوق های پستی قرار داده می شوند بسته به اینکه چه زمانی این بسته ها را از صندوق ها جمع آوری می کنند دارد. معمولا بصورت روزانه و راس ساعت 17.30 در طول روزهای هفته و در روز شنبه ظهر ها این بسته ها جمع آوری می شوند. ضمن اینکه جزئیات ارسال و دریافت نامه ها معمولا در تابلوهایی در دفاتر پستی و یا دفترهای مخصوص منطقه ای در هر منطقه وجود دارد که می توانید با مشاهده آنها نسبت به ارسال و یا رسیدن نامه ای اطلاع پیدا کنید.

تحویل نامه ها هم به افراد در روز های کاری راس ساعت شش صبح  یعنی از دوشنبه تا شنبه انجام می شود. در روزهای تعطیل و یکشنبه هم هیچ پستی ارسال نمی شود.

اگر شما به دنبال پست بسته ای سنگین وزن  و یا خواهان ارسال پستی با حجم و اندازه بزرگ در انگلستان و بریتانیا هستید باید ابتدا این بسته وزن شود و سپس اندازه گیری  و بعدا با احتساب وزن و اندازه به دفتر پست تحویل داده شود.

کارمندان دفاتر پست معمولا افرادی آمورش دده و بسیار مردمی هستند ولی در ساعات ناهاری یعنی ساعت 12.30 تا 13 بهتر است اجازه دهید تا ناهارشان را میل کنند. در این زمان مردم به صف می شوند و  منتظر اتمام ناهار می مانند.

یکی از نکته های جالب در هنگام پست نامه ای با استفاده از صندوق های پستی توجه به تاریخ و زمان ساخت صندوق می باشد. برخی از این صندوق ها بسیار قدیمی هستند. برخی مربوط به شرکت هایی هستند که در حال ساختن بودند و خیلی ادامه نداشتند مانند رجینا، رکس و … و برخی دیگر مربوط به شرکت های فعلی اما متعلق به سال 1952 هستند.

شما برخی از صندوق ها را با حروف   VR ممکن است پیدا کنید که مربوط به شرکت پستی ویکتورین در سال 1901 باشند و حتی قبل از این سال هم وجود دارند.

 

 

 

عکسEn

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.