شماره تماس : 23-88641720

دانمارک

پایتخت کپنهاگ
 حکومت قانون اساسی پارلمانی
 واحد پول کرون دانمارک
 مساحت کل 43.094 کیلومتر مربع
مساحت آبی 660 کیلومتر مربع
مساحت خشکی 42.434 کیلومتر مربع به غیر از جزایر فارو و گرینلند
 جمعیت  5.455.791 نفر بر اساس سرشماری سال 2008
 مذهب  82 درصد پروتستان کلیسای لوتران، 13 درصد بدون مذهب، 3 درصد کاتولیک و 2 درصد مسلمان
 زبان رسمی دانمارکی
 واحد برق  230V/50Hz استانداردهای اروپایی
 منطقه زمانی   UTC +1

 توضیحات کشور دانمارک

دانمکارک یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است و بخش عمده آن را جاتلند (Jutland) تشکیل می دهد که یک شبه جزیره در شمال آلمان می باشد.

اما به این مجموعه باید تعداد دیگری از جزایر را هم افزود که دو جزیره اصلی دیگر متعلق به خاک این کشور جزایر زلاند (Zealand) و فیونن (Funen) در بین جاتلند و کشور سوئد می باشند.

بعد از اینکه دانمارک دوره سرزمینی وایکینگ ها و بعدا به قدرت اصلی شمال اروپا را پشت سر گذاشت به یکی از کشورهای مدرن و موفق تبدیل شد که در همگرایی سیاسی و اقتصادی در کل اروپا نقش تعیین کننده ای دارد.

اما با این وجود دانمارک از ورود به برخی از پیمان نامه های اتحادیه اروپا مانند ماستریخت و نظام پولی اتحادیه اروپا و همچنین مسائل مربوط به امور داخلی خاص خود، خودداری نموده است.

دانمارک همچنین به عنوان زادگاه یکی از اصلی ترین اسباب بازی های جهان به نام لگو (Lego) می باشد. در هیچ منطقه دیگر از دنیا نمی توانید آجرهای لگو را با کیفیت و اصالت دانمارک و منطقه لگولند (Legoland) در بیلوند (Billund) خریداری کنید.

کشور امروزی دانمارک کشوری است که اغلب با معیارهای متمدنانه شناخته می شود، با سیاست های رو به ترقی جامعه، تعهد به آزادی بیان و … . آنقدر این کشور از نظر رفاه و آزادی قدرتمند است که در طول بحران کاریکاتوری سال 2006 در اروپا همچنان رفاه اجتماعی خود را در قیاس با سایر کشور ها حفظ کرد و توانست از نظر اقتصادی توانایی های رقابتی خود را در بالاترین حد نگه دارد.

تمامی این خصایص وقتی با یک میراث غنی فرهنگی که به خوبی حفظ شده است همراه شود و حس و حال طراحی و معماری منحصر به فرد دانمارکی ها را بشود به آن اضافه کرد شما به محلی فوق العاده برای داشتن یک تعطیلات و گردش دعوت شده اید و می توانید در این کشور لذات گوناگونی را تجربه کنید.

زمین شناسی دانمارک

دانمارک در کمترین ارتفاع ممکن در اروپا نسبت به سطح دریا قرار گرفته است. اجر بائونیهای (Ejer Baunehøj) دریاچه ای در منطقه جنوب غرب اورهوس (Aarhus) است و به نظر می رسد بالاترین نقطه طبیعی در کشور دانمارک با ارتفاع 171 متر می باشد که در این دریاچه برجی بلند ساخته شده تا این واقعیت را تصویر دهی کند.

هر چند یدینگ اسکووی (Yding Skovhoj) در حدود 3 کیلومتری آن حدود 2 متر ارتفاع بالاتری دارد  و صاحب یک تپه باستانی محل دفن مردگان می باشند.

در هر صورت برج 213 متری سایسترهای (Søsterhøj) در بالاترین منطقه از سطح دریا با ارتفاع 315 متری قرار گرفته و از لحاظ فنی بلندترین نقطه دانمارک محسوب می شود.

به طور کلی زمین در کشور دانمارک بصورت مشخصی تقسیم شده است و در این کشور انواع زمین های کشاورزی، جنگل ها، دریاچه های کوچک، تپه های گسترده و … دیده می شود. ضمن اینکه زمین هایی بایر و پراکنده نیز مخصوصا در جاتلند دیده می شوند.

مناظر ساحلی کشور دانمارک می توانند بسیار متنوع باشند و شامل صخره های سفید دشت مانند، مناطق جنگلی و سواحل خشک مانند آنهایی که در نزدیکی اسکاگن (Skagen) مانند رابرگ (Rabjerg) وجود دارند می باشند. صخره های شبه جزیره ای استوونس (Stevns) و برخی از صخره های جزیره ای در بولبرگ (Bulbjerg) و جزیره فیور(Fur island) را هم باید به آنها افزود.

در دانماک مناظر به طور کلی سنگی را تنها می توانید در منطقه بورنهولم (Bornholm) و در نزدیکی ارتولمن (Ertholmene) مشاهده کنید.

فرهنگ دانمارک

ورزش مجبوبیت زیادی در دانمارک دارد و در این بین فوتبال بیشترین طرفدار را دارد و به عنوان ورزش ملی این کشور شناخته می شود و به دنبال آن ورزش ها هندبال و ژیمیناستیک و گلف در ردیف های دیگر قرار دارند.

یکی دیگر از ویژگی های فرهنگی دانمارک واژه ای به نام هایگ (Hygge) است که اگر بخواهیم آن را ترجمه کنیم باید با کلمه راحت و امن و ایمن آن را برابر بدانیم. دانمارکی ها سریعا به شما خواهند گفت که این یک واژه خاص و منحصر به فرد دانمارکی است.

با این حال در مقایسه با سایر کشور ها فرهنگ در کشور دانمارک اهمیت برجسته تری دارد که این به همان کلمه هایگ باز می گردد. در واقع هایگ اشاره به دروهمی های دوستانه، صحبت های طولانی در گرد یک شمع و نوشیدن شراب به همراه دوستان و خانواده دارد هر چند استفاده از این کلمه برای جایگاه های گسترده تر یعنی روابط اجتماعی بسیار دوستانه استفاده می شود.

یکی دیگر از شاخصه های فرهنگی مردم دانمارک تواضع و فروتنی آنها است که به نشانه الگوهای رفتاری مردم دانمارک و از خصوصیت بارز آنها می باشد.

 این خصوصیت رفتاری مردم دانمارک از ویژگی های مهم در توصیف مردم دانمارک است که ادعای بسیار کمی دارند ولی در عوض در هنگام کار و عهد و وفا بسیار قوی و مستحکم برخورد می کنند.

دانمارکی ها افرادی بسیار وطن پرست و میهن دوست هستند اما در یک شیوه محتاطانه و بسیار ظریف. آنها خیلی خوب مهمانان و توریست ها را استقبال می کنند و به آنها برای ورود به کشورشان خوش آمد گویی می کنند و به صورت کلی از اینکه میزبان توریست ها باشند به خود افتخار می کنند اما هر گونه نقد هر چند سازنده را خیلی نمی پذیرند و نسبت به آن مقاومت می کنند.

با این حال بسیاری از دانمارکی ها حاضرند ساعت ها وقت صرف کنند تا شما را نسبت به یک اشتباه در خصوص کشورشان و یا فرهنگشان که در نظر شما وجود دارد توجیه کنند بدون اینکه رفتار دشمنانه و یا بدی با شما داشته باشند.

بیگانگان خیلی در دانمارک نمی توانند موفق باشند زیرا دانمارکی ها عقیده دارند که کلید موفقیت آنها در دستان خود دانمارکی ها است به همین دلیل اغلب خارجی ها از وضعیت خود در این کشور شکایت دارند و به راحتی نمی توانند تبدیل به یک دانمارکی شده و یا اقامت این کشور را به دست بیاورند.

 

محیط زیست دانمارک

دانمارک اغلب به عنوان یکی از سبزترین کشور های جهان مورد ستایش و تعریف بوده است اما به غیر از افرادی که دوچرخه سواری می کنند سایر دانمارکی ها نسبت به محیط زیست خود خیلی شگفت زده نیستند و آن را جزئی از زندگی خود می دانند.

همانند بسیاری از چیزهای دیگر محیط زیست به عنوان یک مسئولیت جمعی در بین مردم دانمارک شناخته شده است و مورد توجه می باشد.

رهبران سوسیال دموکرات این کشور در بین سال های 1993 تا 2001 قوانین متعددی را برای حفاظت از محیط زیست از جمله مالیات سبز را تصویب کردند که این موضوع باعث شد تا جامعه دانمارک به عنوان یک تولید کننده صنعتی منابع انرژی جهان شناخته شود.

در نتیجه این موضوع باعث شد تا دانمارک به عنوان یکی از بزرگترین صادر کنندگان انرژی در جهان باشد. از جمله محصولات صنعتی انرژی که دانمارک به خوبی آنها را تولید و در جهان صادر می کند می توان به انواع ترموستات، توربین های بادی و عایق ها اشاره کرد.

از این نظر سیاست های سبز از حمایت های غیر معمول بسیار گسترده ای در بین مردم و کل طیف های سیاسی برخوردار هستند. 20 درصد از تولید انرژی تجدید پذیر به ویژه انرژی باید در این کشور تولید می شود.

صادرات این میزان از انرژی توسط بازار انرژی مشترک نوردیک (Nordic) و منابع انرژی نروژ و سوئد امکان پذیر شده است و به راحتی می توان این انرژی را تنظیم و قابل اعتماد ساخت.

تمامی این دیدگاه ها و قوانین محیط زیستی چند معنی ملموس را می تواند برای مسافران به همراه داشته باشد:

 • کیسه های پلاستیکی هزینه بردار هستند. برای هر کیسه باید 1 تا 5 کرون دانمارک پرداخت کنید و این هزینه بازگشت پذیر نیست. از این رو بهتر است تنها یک کیسه برای خرید انتخاب کنید.
 • قوطی ها و بطری های پلاستیکی و شیشه ای هزینه ای بین 1 تا 3 کرون دارند و هزینه آنها در همه جا به شما باز گردانده می شود. بنابراین وقتی خرید خود را انجام دادید می توانید بطری ها را به روش های مختلف بفروشید و پول خود را پس بگیرید. به همین دلیل است که می بینید برخی از افراد به کار جمع آوری و فروش بطری مبادرت می ورزند.
 • بسیاری از توالت ها دارای فلاش های دو منظوره هستند که یکی با لیتر آب کمتر و دیگری لیتر آب بیشتر هستند و هر بار این شما هستید که باید تشخیص دهید کدام فلاش را بکشید.
 • مالیات تعیین شده برای سوخت تقریبا 100 درصد است به همین دلیل هزینه بنزین در هر لیتر چیزی حدود 9 تا 11 دلار می شود.
 • همانند بسیاری از کشور ها شما ملزم هستید تا زباله های خود را در دو دسته بازیافت شدنی و سوزاندنی تقسیم کنید و جداگانه نگهداری کنید

مناطق دانمارک

هر چند بر روی نقشه خیلی مشخص نیست اما دانمارک از بیش از 400 جزیره ساخته شده است که در بالغ بر 72 جزیره این کشور جمعیت ساکن می باشد.

در این مقاله ما تنها به مناطق داخل شبه جزیره جاتلند و جزایر اصلی که به این شبه جزیره می رسند صحبت می کنیم. تقریبا 40 درصد از جمعیت کشور دانمارک در جزیره زلاند زندگی می کنند هر چند از نظر مساحت این جزیه یک ششم کل مساحت کشور را در اختیار دارد.

 • جاتلند (Jutland)

جزیره ای در سرزمین اصلی اروپا و خانه اسکاگن (Skagen) ، شهر زیبای قدیمی تعطیلات، قدیمی ترین شهر مربوط به رایب (Ribe) دانمارک، سرزمین لگولند (Legoland) و سواحل غربی نا هموار.

 • جزایر فیونن و اطراف آن (Funen)

خانه یکی از مشهورترین نویسندگان دنیا یعنی آندرسون و خانه دوران کودکی او در ادنز (Odense) به همراه جزیره بسیار دیدنی دریایی در این قسمت.

 • زلاند (Zealand)

بزرگترین جزیره کشور دانمارک و محل قرار گرفتن پایتخت دانمارک یعنی شهر کپنهاگ، سرزمین هملت ها السینوره (Elsinore) و محل زندگی وایکینگ ها روسکیلد (Roskilde)

 • لولند- فاستر (Lolland-Falster)

جزایر جنوب جزیره زلاند و خانه بزرگترین مناظر طبیعی کشور دانمارک با تعداد زیادی از صخره ها و دشت ها.

 • بورن هولم (Bornholm)

یک جزیره تعطیلاتی بسیار مشهور که به جزیره راک یا صخره هم شهرت دارد. این جزیره خانه کلیساهای مشهور افسانه ای که به جنگ های صلیبی مرتبط می شوند هم هست و در آن سواحل بسیار عالی وجود دارد.

شهرهای دانمارک

شهرهایی که در زیر عنوان می شوند بزرگترین شهرهای مناطق مختلف دانمارک هستند که چندین شهر کوچک دیدنی نیز در بین آنها آورده شده اند:

 • کپنهاگ (Copenhagen)

شهر کپنهاگ بزرگترین شهر دانمارک و البته پایتخت این کشور هم می باشد. این شهر 1.9 میلیون نفر جمعیت در منطقه شهری خود دارد و بسیاری از جاذبه های فرهنگی، تجاری و الهام بخش دانمارک در این شهر واقع شده است.

 • آرهوس (Aarhus)

بزرگترین شهر در شبه جزیره یوتلند و دومین شهر بزرگ دانمارک با جمعیت بالغ بر 1.2 میلیون نفر می باشد. در منطقه شهری این شهر زیبا موزه های بسیار دیدنی و با آثاری درخشان از تاریخ دانمارک در صده 1800، کلیسا جامع، موزه دیدنی AROS در خصوص هنر مدرن و … وجود دارد.

 • آلبورگ (Aalborg)

خانه ای از یک مرکز تاریخی و با مناظر فوق العاده شهری و صاحب منطقه پر جنب و جوشJomfru Ane Gade که دارای یکی از بهترین زندگی های شبانه می باشد.

 • السینور (Elsinore)

این شهر به دلیل اینکه خانه شکسپیر هملت ها یعنی قلعه کرونبورگ (Kronborg) در آن واقع شده است و ضمنا مناطق زیبا و دیدنی قدیمی دارد شهرت پیدا کرده است.

 • اسبیئرگ (Esbjerg)

مرکز صنعت ماهیگیری و دریایی دانمارک با امکان سفر کوتاه مدت 15 دقیقه ای به جزیره فانو (Fanø)

 • رایب (Ribe)

قدیمی ترین شهر دانمارک و شهر باستانی قرون وسطایی. نزدیکترین همسایه به پارک ملی وادن سی (Wadden Sea National Park) صاحب دو ستاره میشیگان در راهنماهای گردشگری

 • هرنینگ (Herning)

این شهر کوچک ولی بسیار دیدنی و رویایی نقطه ورودی عالی برای سواحل دیدنی و جذاب غربی یوتلند محسوب می شود.

 • کالوندبورگ (Kalundborg)

این شهر یکی از قدیمی ترین شهر ها و از شهرهای باستانی دانمارک با چندین خانه آجری قرون وسطایی می باشد. خرابه های دو قلعه قرون وسطایی و قلعه نه چندان کوچک بانوی ما (our Lady) با پنج برج بزرگ در این شهر قرار دارد.

این کلیسا نماد قهرمان قدرتمندی است که تصویری خیالی از اورشلیم قرون وسطایی را نشان می دهد. موزه تاریخی جالب توجه نیز در این منطقه قرار دارد که آثار ارزشمندی از دوران وایکینگ ها که یافته شده است در آن نگهداری می شود.

 • نایکوبینگ فالستر (Nykøbing Falster)

شهری که در در یک آبدره بسیار زیبا واقع شده است، در این شهر شما می توانید به گشت و گذار پرداخته و صومعه ای بسیار قدیمی را کشف کنید، قلعه تاریخی آن را مشاهده کنید و یا صخره های گچی فوق العاده زیبای مون (Møn) را مشاهده کنید و یا نهایتا به سواحل بسیار عالی این شهر بروید.

 • اودنز (Odense)

شهر صالی جزیره فیونن و سومین شهر بزرگ دانمارک که زادگان اندرسون هم می باشد. در این شهر شما می توانید از موزه بازسازی شده روستای فیونن، ساختمان های قرن هجدهمی و یا قلعه اجسکو (Egeskov) که یکی از زیباترین قلعه های رنسانسی اروپا و از جاذبه های اصلی کشور مکزیک محسوب می شود دیدن کنید.

 • راندرز (Randers)

ششمین شهر بزرگ دانمارک و سرزمین بزرگترین جنگل های مصنوعی در شمال اروپا به نام راندرز رگنسکو (Randers Regnskov) می باشد. ضمن اینکه خانه گریسلند (Graceland) یکی از نمونه های خانه های الویز(Elvis) که میزبان یک موزه و کارگاه مسکونی است نیز در این شهر واقع شده است.

 این شهر را قبلا به عنوان شهری برای تولید آلجو، دستکش و طناب های بسیار با کیفیت می شناختند.

 • راسکیلد (Roskilde)

پایتخت قدیمی کشور دانمارک که در نزدیکی کپنهاگ واقع شده است. سرزمین بزرگترین کلیسای دانمارک یعنی راسکیلد دومکیرک (Roskilde Domkirke) و موزه کشتی وایکینگ ها که شهرت و محبوبیت جهانی دارد.

 • رون (Rønne)

مرکز ورودی جزیره زیبای تعطیلاتی یعنی بورنهولم، با روستاهای دنج و کلیساهای گرد و عرفانی و خرابه های قلعه دیدنی  هامرشاس (Hammershus)

 • سیلکبورگ (Silkeborg)

شهر اصلی جاذبه های دریاچه ای دانمارک. به عقیده بسیاری از مردم دانمارک این شهر زیباترین شهر دانمارک است. شهری احاطه شده از جنگل ها و دریاچه های بسیار دیدنی.

شما همچنین می توانید به غیر از جنگل و دریاچه در این شهر از قدیمی ترین کشتی بخار جهان یعنی هیلن (Hjejlen) و همچنین چشم انداز زیبای هیملبیرگت (Himmelbjerget) در این شهر بازدید کنید. موزه تاریخی بسیار جالب توجه شهر با نگهداری آثاری با بیش از 2500 سال قدمت از جمله مومیایی های باستانی را نگهداری می کند از دست ندهید.

ضمن اینکه موزه هنر این شهر که مجموعه ای از آثار هنرمندان معروف معاصر را در دل خود جای داده به نام اسگر جورن (Asger Jorn) را هم می توانید مشاهده کنید.

 • اسکاگن (Skagen)

کلاسیک ترین شهر برای تعطیلات در حوزه اسکاندیناوی، شهری که به دلیل خانه های زرد رنگ و روشنایی هایی خاصی که در آن ایجاد شده است معروف است و همین موضوعات این شهر را به شهر محبوب هنرمندان در قرن نوزدهم نیز تبدیل کرده است.

 • ساندربورگ (Sonderborg)

به کشف توانایی های ذهنی مکزیکی ها در شهری که نهایتا دانمارک در آنها توانایی های ابر قدرتی خود را به دست آورده و اکتشفا در اطراف یک قلعه قدیمی یا کاخ سلطنتی  گراستن (Gråsten) بپردازید.

سایر مقاصد گردشگری در کشور مکزیک

 • آنهولت (Anholt)

بیش از 45 کیلومتر دورتر از سرزمین های اصلی کشور مکزیک و در فاصله تقریبا زیادی با کشورهای سوئد و دانمارک جزیره ای مستقل و منفرد و تنها قرار گرفته است که به عنوان بزرگترین جزیره بیابانی در شمال اروپا و یکی از بزرگترین گونه های جمعیت بیابانی که جمعیت ساکنی را در خود جای داده است و از مهم ترین شهر های مستقل و بیابانی اسکاندیناوی به نام آنهولت قرار دارد.

 • ارتولمن (Ertholmene)

یک گروه کوچک از جزایر که تحت حکومت دانمارک قرار دارند شرقی ترین مناطق مسکونی در دانمارک را تشکیل می دهند که خانه اصلی زندگی پرندگان بوده و همچنین در این جزایر بزرگترین تشکیلات دفاعی  قدیمی دانمارک نیز تعبیه شده اند.

 • فانو (Fanø)

جزیره ای با طول 16 کیلومتر و وسعت 5 کیلومتر و با محیط های طبیعی مختلف در منطقه ای کوچک که جاذبه های فراوانی ماسه ای، سلامتی، چمنزاری و درختی و جنگلی دارد.

 • فمو (Femø)

این منطقه محبوبیت زیادی به دلیل این دارد که یکی از اولین شهرهایی بود که در راستای حقوق زنان  اقدام نمود و در حال حاضر محلی برای حضور لزبین ها و فمینیست ها است هر چند به این موضوع مفتخر است که محلی برای ورود و خوش آمد گویی به انواع قشر زنان است.

 • هیرشولم (Hirsholm)

یکی از شش جزیره کوچک در 7 کیلومتری شمال شرقی فردریکشاو (Frederikshavn) که به دلیل جمعیت بالای خانواده پرندگان در این جزیره و همچنین بهره بردن از سواحلی بسیار زیبا و عالی و تعداد زیادی از پناهگاه های که از جنگ جهانی دوم باقی مانده است شهرت دارد.

 • لسو (Læsø)

در این جزیره دور افتاده که کمربند های بیابانی دانمارک از آن عبور کرده است تپه های فوق العاده جذاب ماسه ای قرار دارد که می توانید با سوار شدن بر روی اسب در آن به گشت و گذار پرداخته و به دیدن خانه های منحصر به فرد با سقف های دریایی جزیره بروید.

 • پارک ملی کانگرنس نوردسلند (Kongernes Nordsjælland National Park)

یک پارک جنگلی با برند جدید که نشان دهنده مناطق شکار پادشاهان قدیم باستانی در این کشور می باشد.

 • سامسو (Samsø)

احتمالا سبزترین جزیره در دانمارک است که اخیرا توجه جهانیان را به خود جلب کرده است. گرما و انرژی مورد استفاده در این جزیره منحصرا از منابع تجدید پذیر تولید شده و تقریبا میزان آلاینده های موجود در این جزیره نزدیک به صفر است و به همین دلیل سبزترین جزیره این کشور نامیده شده است.

ضمن اینکه هر ساله جشنواره موسیقی سامسو نیز در این جزیره برگزار می شود که به عنوان هایگلیگست (hyggeligste) شناخته می شود.

 • تخته سنگ های استون (Stevns Cliff)

تخته سنگ هایی با قدمت 16 میلیون سال که از جنس آهکی هستند. این تخته سنگ ها در بیش از12 کیلومتر خط ساحلی و در ارتفاع 41 متری از سطح دریا گسترش یافته اند. در نزدیکی این تخته سنگ ها کلیسای فوق العاده دیدنی هویر آپ کیرک (Højerup Kirke) در لبه بالایی آب دریا واقع شده است.

سفر به دانمارک

دانمارک نه تنها دروازه ای برای ورود به دنیای فرهنگی کشورهای اسکاندیناوی است بلکه از نظر جغرافیایی نیز در این محدوده قرار دارد. این کشور به خوبی با کشورهای اسکاندویناوی و قاره اروپا در ارتباط است. تعداد زیادی از کشتی های دانمارک این کشور را به اروپا و کشورهای اسکاندیناوی اتصال می دهند.

فرودگاه کپنهاگ به عنوان اصلی ترین فرودگاه در کشورهای اسکاندویناوی خدمات مورد نیاز به بسیاری از این کشورها را ارائه می کند زیرا عرض جغرافیایی جنوبی این فرودگاه باعث شده تا از آن به عنوان اصلی ترین فرودگاه برای پرواز بین اروپا و کشورهای اسکاندیناوی استفاده شود.

 

شرایط ویزا کشور دانمارک

دانمارک از کشورهای عضو خانواده شنگن است. این کشور با هیچ یک از کشورهایی که در معاهده شنگن هستند مرزی ندارد.

 عمده کشور های عضو اتحادیه اورپا به غیر از بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند، رومانی و بریتانیا و به همراه کشور های ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس سیاست مرزهای باز را با دانمارک دارند.

به همین ترتیب ویزا امضا شده و اعطا شده به هر یک از ساکنین این کشور های امضا کننده شنگن در تمامی کشور های عضو دیگر دارای اعتبار می باشد. اما مراقب باشید و در نظر داشته باشید که همه اعضا اتحادیه اروپا معاهده شنگن را امضا نکرده اند.

کشورهایی که در معاهده شنگن حضور ندارند تمامی کنترل های معمول مرزی را انجام خواهند دارد. به این ترتیب اگر بخواهید از کشورهای غیر معاهده شنگن به دانمارک سفر کنید و یا از این کشور به هر یک از کشورهای خارج از این پیمان نامه مسافرت کنید ممکن است مجبور باشید که اقدامات مهاجرتی، دریافت ویزا کوتاه مدت و آداب و رسوم مهاجرت به این کشورها را مطابق با قوانین آن کشور دنبال کنید.

توصیه می شود قبل از اقدام برای مسافرت به دانمارک و یا هر یک از کشورهای حوزه شنگن مقاله اطلاعات بیشتر در مورد سفر به منطقه شنگن را مطالعه فرمایید.

به غیر از اعضا کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن اهالی کشورهای شهروندان ایالات متحده، کانادا، استرالیا، شیلی، اسرائیل، ژاپن، مالزی، نیوزیلند، سنگاپور و کره جنوبی نیز می تواند برای مدت 90 روز بدون نیاز به دریافت ویزا به دانمارک مسافرت و در این کشور اقامت داشته باشند.

 با این حال در نظر داشته باشید که شمارش روزها برای اقامت در شنگن مهم است و اگر شما به یکی از کشورهای دیگر سفر کنید در بازگشت ادامه این روند برای شما محاسبه خواهد شد.

بدین منظور اگر 30 روز در دانمارک باشید و بعدا به کشور دیگری بروید و دوباره به دانمارک بازگردید از روز 31 برای شما محاسبه خواهد شد و شما در مجموع می توانید در مدت زمان 180 روز 90 روز را در این کشور یا هر کشور دیگر در معاهده نامه شنگن سپری کنید.

با این حال از ژانویه سال 2011 به این طرف کنترل مرزی در سراسر مرزهای دانمارک افزایش یافته است. البته این به این منظور نیست که همه مسافران بازرسی می شوند و کنترل و متوقف می شوند اما در صورت درخواست ماموران مرزی باید مسافر برای پاسخگویی و احیانا شناسایی متوقف شود.

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا باید هنگام گذر از منطقه مرزی آلمان-دانمارک گذرنامه معتبر داشته باشند. آداب و رسوم و قوانین مربوط به کنترل های مرزی بخصوص در بین مرز آلمان–دانمارک بسیار سختگیرانه تر است ولی اغلب با ارائه کارت شناسایی و مدارک هویتی بررسی می شود.

شهروندان کشورهای فوق مجاز به کار در کشور دانمارک هم بدون نیاز به دریافت ویزا و یا مجوز بیشتری در طول مدت اقامت خود یعنی همان 90 روز در دانمارک می باشند اما در نظر داشته باشید که این نوع مجوز فقط برای کشورهای است که در بالا اشاره شد و برای سایر کشورها لزوم دریافت مجوز و ویزا برای کار باید رعایت شود.

معمولا برای دریافت ویزا می توانید از همان سفارت دانمارک در کشور خود اقدام کنید اما با این وجود اگر دانمارک در کشور شما سفارتخانه و یا کنسولگری ندارند می توانید برای درخواست ویزا این کشور از سفارتخانه های سایر کشور های شمالی (اسکاندیناوی) مانند سوئد، نروژ یا فنلاند برای دریافت ویزا دانمارک و مجوز اقامت و کار در این کشور اقدام فرمایید.

سایر کشور های مشتر المنافع با دانمارک مانند گرینلند، جزایر فارو و … عضو معاهده نامه شنگن و یا اتحادیه اروپا نیستند.

بنابراین اگر شما به یکی از این کشورها مهاجرت و یا مسافرت کنید می توانید از این کشور ها و با همان قوانین آنها به دانمارک سفر کنید و برای مدت 90 روز برای اقامت و یا گردش در دانمارک باقی بمانید.

در نظر داشته باشید که شهروندان اتحادیه اروپا در این خصوص دچار محدودیت هایی هستند. ضمن اینکه اگر شما برای سفر به دانمارک ویزا شنگن دریافت کردید برای مسافرت به کشورهای مشترک المنافع باید ویزا مجزا و مستقل خود این کشور ها را دریافت کنید و نمی توانید با ویزا شنگن به این کشورها سفر کنید.

 به همین دلیل توصیه می شود که اگر قصد دارید از دانمارک به یکی از این کشورها سفر کنید قبلا در هنگام درخواست ویزا این موضوع را مطرح نمایید.

سفر به دانمارک با هواپیما

دانمارک توسط دو فرودگاه بزرگ بین المللی و چندین فرودگاه کوچکتر داخلی با خدمت محدودتر بین المللی خطوط هوایی خود را پوشش و سرویس دهی می کند.

اغلب خطوط هوایی اروپا به فرودگاه کپنهاگ مسیر دهی شده اند و بسیاری از کشورها نیز  به فرودگاه بیلوند (Billund) مسیر دهی شده اند. اما بزرگترین شرکت ارائه دهنده خدمات حمل و نقل هوایی شرکت اس ای اس اسکاندیناوین ایر لاین (SAS Scandinavian Airlines) می باشد.

بازیکنان اصلی خطوط هوایی دانمارک که خدمات هوایی بین المللی را به فرودگاه های این کشور ارائه می دهند نیز عبارتند از ایزی جت (Easyj) ، ترانساویا (Transavia) و راین ایر (Ryanair) که تنها به فرودگاه های استانی خدمات رسانی می کند.

بر این اساس بزرگترین و معتبرترین فرودگاه های دانمارک به شرح زیر می باشند:

 • فرودگاه کپنهاگ (Copenhagen Airport)

این شرکت که بصورت مخفف با حروف CPH نشان داده می شود بزرگترین و معتبرترین فرودگاه در حوزه های داخلی و بین المللی در دانمارک و کشورهای اسکاندویناوی می باشد.

این فرودگاه در شهر کستراپ (Kastrup) در جزیره آماگر (Amager) در 8 کیلومتری مرکز کپنهاگ واقع شده است. این فرودگاه بوسیله سیستم حمل و نقل ریلی یا قطار به ایستگاه مرکزی کپنهاگ متصل شده و همچنین این مسیر تا ایستگاه های مالمو و حتی برخی از شهرهای سوئد ادامه یافته است.

یکی از بهترین مسیر ها برای مسافرت به ایستگاه مرکزی شهر کپنهاگ استفاده از خط DKK34 ریلی است. قطارها هر 10 دقیقه یک بار حرکت می کنند. ضمن اینکه در این فرودگاه ایستگاه های اتوبوس رانی و تاکسی رانی بسیار خوبی هم تعبیه شده است.

 • فرودگاه بیلوند (Billund Airport)

این فرودگاه که صورت مخفف با نام BLL هم شناخته می شود در جنوب مرکزی شهر یوتلند یا یوتلاند (Jutland) واقع شده و دومین فرودگاه بزرگ کشور دانمارک و اصلی ترین فرودگاه، در کل تمامی شبه جزیره می باشد.

این فرودگاه جایگاه پروازهای بزرگ بین المللی از بسیاری از شهر های بزرگ اروپا، فرانکفورت، لندن و آمستردام و همچنین بسیاری از پایتخت های کشورهای اروپای غربی است.

این فرودگاه در شهر کوچک بیلوند، در 29 کیلومتری ویله (Vejle) ، 15 کیلومتری اسبیرگ (Esbjerg) ، 104 کیلومتری ایالت اودنز (Odense)، 100 کیلومتری اورهوس (Aarhus)، 210 کیلومتری آیلبرگ (Aalborg) و 262 کیلومتری کپنهاگ واقع شده است.

از این فرودگاه به همه شهرهای بزرگ و همچنین بسیاری از شهرهای کوچک منطقه سیستم اتوبوس رانی وجود دارد و در کنار آن خدمات تاکسی رانی نیز به خوبی ارائه می شود.

 • فرودگاه ائیلبرگ (Aalborg Airport)

این فرودگاه نیز به صورت مخفف با نام AAL نشاخته می شود. این فرودگاه در 7 کیلومتری شرق مرکز شهر واقع شده و سومین فرودگاه بزرگ کشور دانمارک با پروازهایی به حدود 20 کشور اروپایی می باشد. از جمله مقاصدی که به این فرودگاه پرواز دارند می توان به اسلو(Oslo)، ریکیاویک (Reykjavik) ، جزایر فارو، بسیاری از پروازهای لندن، پاریس، آمستردام و استانبول می باشند.

همچنین یک ارتباط نیمه مستقیم نیز از نیویرک به این فرودگاه توسط هواپیمایی ایسلند اکسپرس (Iceland Express) در روزهای چهارشنبه وجود دارد. عمده ترین شرکت هایی که به این فرودگاه خدمات رسانی می کنند عبارتند از  هواپیمایی نروژ (Norwegian) ، اس ای اس (SAS) و آتلانتیک ایر وی (Atlantic Airways).

 • فرودگاه اورهوس (Aarhus Airport)

این فرودگاه در شبه جزیره دایرسلند (Djursland) و در 44 کیلومتری شمال شرق اورهوس، 50 کیلومتری راندرز (Randers) ، 90 کیلومتری سیلکبرگ (Silkeborg)، 99 کیلومتری هورسنس (Horsens )، 98 کیلومتری ویبورگ (Viborg) و 138 کیلومتری آیلبرگ (Aalborg) واقع شده است.

از این فرودگاه اتوبوس های شاتل به ایستگاه های مرکزی اورهوس متصل شده اند و از آنجا می توانید به سایر شهرهای یوتلند سفر کنید.

 در کنار بسیاری از هواپیمایی های داخلی برخی از شرکت های هواپیمایی خارجی نیز در این فرودگاه خدمات رسانی می کنند که برخی از آنها عبارتند از راین ایر، بریتیش ایر و فاین ایر.

 • فرودگاه مالمو- استورپ (Malmö-Sturup Airport)

این فرودگاه را بصورت مخفف با نام MMX می شناسند. این فرودگاه در 61 کیلومتری مرکز کپنهاگ واقع شده و اغلب مقصد بسیاری از پروازهای ارزان قیمت شرکت هواپیمایی ویزایر (Wizzair) به شرق اروپا می باشد.

از این فرودگاه نیز اتوبوس های شاتل تا خود مرکز کپنهاگ وجود دارند. هزینه سفر با اتوبوس های شرکت فلای باس (FlyBus) 100 کرون دانمارکی برای هر سفر است.

سفر به دانمارک با قطار

روزانه 5 قطار بصورت مستقیم از هامبورگ به کپنهاگ تقریبا هر دو ساعت یک بار حرکت می کنند و یکی از این قطار ها به مقصد برلین نیز حرکت می کند.

این قطار ها بر روی یک کشور برای عبور از دریا از پوتگارتن (Puttgarten) به رودبی (Rødby) سوار می شوند و کل زمان سفر 4.5 ساعت می باشد که تنها قطاری که تا برلین امتداد دارد 6.5 ساعت زمان حرکت دارد.

همچنین روزانه دو قطار نیز از هامبورگ به هارهوس حرکت می کنند. قطارهای دیگری هم از آلمان به سمت شهرهای دانمارک حرکت می کنند که برخی از آنها عبارتند از قطار فلنسبورگ (Flensburg) به کپنهاگ و قطار نیلبول (Niebüll) به اسبیرگ (Esbjerg).

از سوئد نیز قطارهایی بصورت مستقیم و ساعتی از گوتنبرگ به دانمارک حرکت می کنند و به غیر از آن 5 قطار نیز بصورت مستقیم و روزانه از استکهلم به کپنهاگ حرکت می کنند.

قطارهای اورساند (Øresund) نیز به غیر از قطارهای مستقیم با اتصال به قطارهایی در ایستگاه مالمو به کوپنهاگ در 20 دقیقه متصل می شوند و در عرض 35 دقیقه زمان به این شهر می رسند.

سفر به دانمارک بوسیله خودرو

دانمارک بصورت مستقیم به اتوبان آلمانی E45 متصل است. اتوبانی که از نزدیکی هامبورگ عبور می کند و در امتداد خود به ساحل شرقی شبه جزیره یوتلند می رسد. سپس در طول مسیر خود در شمال به فردریک شاون (Frederikshavn) و بعدا از دومین شهر بزرگ دانمارک آورهوس در امتداد مسیر خود عبور می کند.

بسیاری از رانندگانی که قصد دارند از آلمان به سمت دانمارک حرکت کنند یکی از مسیرهای کشتی خود را انتخاب می کنند تا بوسیله این کشتی ها خودرو خود را به سمت دیگر دریا حرکت داده و مسیر خود را تا 137 کیلومتر از هامبورگ و تا 309 کیلومتر از برلین به سمت دانمارک کوتاه تر کنند و با این کار در هزینه های خود تا 215 کرون صرفه جویی کنند.

بنابراین وقتی هزینه های کشتی را پرداخت می کنند هر چند هزینه تقریبا جبران می شود ولی با این وجود مصرف بنزین کمتری داشته اند و خیلی کمتر رانندگی کرده اند.

بازدیدکنندگانی که خودرو شخصی ندارند و یا با خودور خود به دانمارک سفر نمی کنند می توانند شانس خود را با مراجعه به وب سایت آلمانی Mitfahrgelegenheit امتحان کنند.

این وب سایت یک شانس به اشتراک گذاری خودرو برای سوار کاران است که با سازمان های اتوموبیلی آلمانی کار می کند که فقط به زبان آلمانی است و شما می توانید با هماهنگی با یکی از مردم دانمارک خودرو او را برای مدتی مشخص و با هزینه مشخص کرایه کنید.

برای سفر با خودرو از سوئد باید مسیر یا اتوبان E20 را از گوتنبرگ در 312 کیلومتری یا E4 از استکهلم در فاصله 655 کیلومتری مرکز شهر به مالمو امتحان کنید و سپس از پل اریستون به سمت دانمکارک حرکت کنید.

بسیاری از نروژی ها هم برای رسیدن به کپنهاگ با خودروی شخصی خود همین مسیرها را انتخاب می کنند. در این بین چنیدن شرکت مسافربری با خودرو هم وجود دارد که مسافران بین دو کشور را به ویژه به شهر هیرتشالدز (Hirtshals) در قسمت راس شمالی جالتند (Jutland) از طریق بزرگراه دانمارکی این مسیر انجام می دهند.

سفر به دانمارک با اتوبوس

اگر شما در یکی از کشورهای همسایه دانمارک زندگی می کنید و یا قصد دارید از یکی از این کشورها وارد دانمارک شوید یکی از بهترین و اقتصادی ترین راه ها برای مسافرت به این کشور استفاد از سیستم حمل و نقل اتوبوس رانی است.

از کشور آلمان شرکت های اتوبوس رانی بسیار متنوعی خدمات حمل و نقل مسافر از شهر های هامبورگ و برلین را به کپنهاگ و آروهوس انجام می دهند. سفر از برلین به کپنهاگ حداقل 200 کرون دانمارکی هزینه دارد اما به طور معمول برای این سفر باید 300 کرون یا 40 یورو در نظر داشته باشید و حداقل 8 ساعت زمان خود را برای این سفر در نظر بگیرید.

یکی دیگر از سفرهای معمول اتوبوس به کپنهاگ از سمت هامبورگ و در حدود 5.5 ساعت می باشد. برای پیدا کردن بهترین اتوبوس ها با هزینه های مناسب می توانید به وب سایت busliniensuche.de مراجعه فرمایید. یک وب سایت آلمانی که از طریق این وب سایت می توانید به سایر وب سایت های مرتبط اتصال پیدا کنید.

برای سفر به کشورهای حوزه اسکاندیناوی سه اتوبوس بصورت روزانه و یک اتوبوس بصورت شبانه از گوتبرگ وجود دارد که در حدود 4.5 ساعت طول می کشد و از اسلو نیز 8 ساعت زمان می برد.

ضمن اینکه دو اتوبوس روزانه از استکهلم نیز در مدت زمان 9 ساعت به کپنهاگ وجود دارد که همین اتوبوس ها بصورت شبانه هم خدمات رسانی می کند.

 در نظر داشته باشید که کپنهاگ به زبان سوئدی به شکل Köpenhamn نوشته می شود این موضوع بخصوص اگر بخواهید از سوئد به دانمارک سفر کنید اهمیت زیادی می تواند داشته باشد.

با توجه به جنگ بوسنی در دهه 1990 شرکت های اتوبوس رانی متعددی وظیفه حمل و نقل شاغلین بوسنی را در دانمارک عهده دار شدند که راهی مطمئن و ارزان برای رسیدن به قاره اروپا محسوب می شد.

سفر به دانمارک با کشتی

سریع ترین مسیر بین نروژ و قاره اروپا استفاده از بزرگراه های دانمارک است این امر باعث شده تا ارتباطات کشتی زیادی و مکرری بین نروژ و دانمارک برقرار باشد که بخصوص از سمت بندر هیرتشالدز (Hirtshals) انجام می شود، جایی که سفر بین دو کشور، سفری کوتاه و کمتر از 3.5 ساعت می شود.

سایر مسیرهای شلوغ کشتی رانی دانمارک مسیر کشتی رانی رادبی- پاتگاردن (Rødby-Puttgarden) است که سریع ترین مسیر بین سوئد و کپنهاگ تا کشورهای قاره اروپایی که این موضوع باعث شده این مسیر کشتی رانی یکی از شلوغ ترین مسیرهای دریایی در دنیا باشد و بر روی نقشه های دنیا هم همانند یک پل دیده شده است.

با وجود رقابت های زیادی که برای ارائه خدمات با حمل و نقل ارزان دریایی در بین بسیاری از کشورها وجود دارد دانمارک تنها مسیر باقی مانده درییایی کشتی رانی بین اتحادیه انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی را بین ایمینگهام به اسبیرگ (Immingham – Esbjerg) که در حدود ساعت طول می کشد را در اختیار دارد که البته در این مسیر هم تنها خدمات حمل بار ارائه می شود و نه حمل مسافر.

کشتی ها در کشور دانمارک بصورت کلی از استانداردهای بسیار بالا و قوانین ایمنی به شدت زیادی پیروی می کنند.

بزرگترین شرکت های ارائه دهنده سرویس های دریایی در دانمارک به شرح زیر می باشند:

 • شرکت برونهولم استرافیکن (Bornholmstrafikken):
  • وایستاد سوئد- رون (Ystad (Sweden) – Rønne)
  • ساسنیتز – رون (Sassnitz (Germany) – Rønne)
 • شرکت اچ اچ فریز (HH-Ferries)
  • خدمات حمل مسافر بین هلسینبرگ- السینور (Helsingborg (Sweden) Elsinore )
 • شرکت کولور لاین (Color Line)
  • کریستین سند نروژ- هیرتشالدز (Kristiansand – Hirtshals)
  • لارویک نروژ – هیرتشالدز (Larvik – Hirtshals)
 • شرکت پولفریز (Polferries)
  • سوینویسی لهستان- وایستاد سوئد – کپنهاگ (Swinoujscie – Ystad Copenhagen )
 • شرکت دی اف دی اس سی ویز (DFDS Seaways)
  • اسلو نروژ- کپنهاگ (Oslo – Copenhagen)
 • اسکند لاینز (Scandlines)
  • روستوک آلمان- گتسر (Rostock – Gedser)
  • پوتگاردن آلمان- رادبی (Puttgarden – Rødby)
  • هلسینگبرگ سوئد- السینور (Helsingborg – Elsinore)
 • استنا لاین (Stena Line)
  • اسلو نروژ- فردریک شاون (Oslo – Frederikshavn)
  • گوتبرگ سوئد – فردریک شاون (Göteborg – Frederikshavn)
  • واربرگ سوئد- گرنا (Varberg – Grenå)
 • دی اف جورد لاین (DFjordline)
  • برگن از طریق استاوانجر نروژ- هیرتشالز (Bergen via Stavanger –Hirtshals)
  • کریستین سند نروژ- هیرتشالز (Kristiansand – Hirtshals)
  • لانگ ساند نروژ- هیرتشالز (Langesund – Hirtshals)
 • اسمایریل لاین (Smyril Line)
  • سیوسفیورو ایسلند از طریق ترشاون جزایر فارو- هیرتشالز ( Seyðisfjörður (Iceland) via Tórshavn (Faroe Islands) – Hirtshals)

گشت و گذار در داخل کشور دانمارک

سفر های طولانی مدت و دور دست در کشور دانمکارک به وسیله DSB یا سیستم راه آهن ملی دانمارک انجام می شود. هر منطقه از دانماکر دارای یک شرکت حمل و نقل ریلی عمومی محلی است.

یکی از بهترین راه ها برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی ریلی و یا حتی اتوبوسی و کشتی رانی داخلی در دانمارک مراجعه به سایت Rejseplanen که یک سایت برنامه ریز آنلاین سفر است می باشد.

دو راه برای خرید بلیط قطار وجود دارد. برای سفرهای داخلی شما می توانید بلیط خود را از  شرکت حمل و نقل منطقه ای و بر اساس سیستم منطقه ای خرید کنید این بلیط برای تمامی سفر های داخلی که با قطارهای ملی کشور دانمارک انجام می دهید برای یک تا دو ساعت بسته به تعداد ناحیه هایی که قصد سفر دارید معتبر است.

بسیاری از شرکت های حمل و نقل عمومی مسیرهایی را پوشش می دهند که می تواند تا میزان قابل توجهی صرفه جویی در هزینه و زمان برای مسافران را به همراه داشته باشد.

هر منطقه دانمارک دارای یک برنامه نرم افزاری برای گوشی های هوشمند است، البته شرکت DSB نیز چنین برنامه هایی را ارائه می دهد که در این برنامه ها مسیر ها و قیمت های مقرون به صرفه ای ارائه می شود.

قبل از سوار شدن در قطارها باید یک بلیط معتبر داشته باشید. شما می توانید بوسیله گوشی همراه خود بلیط را خریداری نمایید و بلیط به اعتبار گوشی همراه شما ارسال می شود، در زمان سوار شدن باید گوشی خود را به بازرس قطار نشان داده و اعتبار و بلیط آنلاین خود را به او نشان دهید در غیر اینصورت ممکن است تا یورو جریمه شوید.

گشت و گذار در داخل دانمارک بوسیله اتوبوس

مسیر طولانی بین جاتلند تا کپنهاگ بوسیله سیستم اتوبوس رانی به خوبی سرویس دهی می شود که این وظیفه بر عهده شرکت آبیلدسکو (Abildskou) می باشد. استفاده از این خدمات ارزان تر از حمل و نقل ریلی برای مسافران تمام می شود اما تفاوت قیمت به این دو حامل نسبت به بسیاری از کشورها بسیار کمتر است.

معمولا بلیط اتوبوس بین دو شهر بزرگ کشور مانند اورهوس- کوپنهاگ چیزی در حدود 270 کرون دانمارک برای افراد بزرگسال با استفاده از خدمات شرکتی مانند آبیلدسکو می باشد در حالی که همین مسافت با استفاده از خدماتی ریلی حدود 350 کرون هزینه دارد.

اگر شما به دنبال شرایط خاص می گردید باید بدانید که همیشه تخفیف های قابل توجهی در موارد خاص توسط شرکت ها ارائه می شود و شما در این حالت می توانید بصورت پیش فرض بلیط خود را با مثلا قیمت 180 کرون تهیه کنید.

گشت و گذار در داخل دانمارک بوسیله قطار

شرکت اصلی خدمات ریلی دانمارک همان راه آهن دولتی کشور دانمارک یا DSB است. بسیاری از مسیرهای اصلی  در شرق منطقه یوتلند در حال حاضر توسط شرکت بریتانیایی آریوا (Arriva) اداره می شود.

سایر خطوط راه آهن کوچک توسط شرکت های دیگر و خصوصی اداره می شود. شرکت DSB همچنین سیستم راه آهن S-Tog را در اطراف منطقه کوپنهاگ هم پشتیبانی می کند. عبور قطارهای یو ریل (Eurail) در تمامی خطوط راه آهن DSB انجام می شود.

قطارهایی که در دانمارک کار می کنند بسیار  راحت، مدرن و البته گران هستند. برای تهیه بلیط می توانید از ایستگاه های قطار، دستگاه های فروش الکترونیکی  در ایستگاه ها و یا از طریق وب سایت DSB اقدام نمایید. ضمن اینکه خرید بلیط از برخی از شرکت های ریلی با تخصیص شماره صندلی است. اغلب قطارها در دانمارک برق 230 ولت دارند.

اگر در مسیر مسافرات خود خیلی از قطار استفاده نخواهید کرد و مسیر های شما با مسیرهای ریلی متفاوت است و کمتر نیاز به استفاده از قطار دارید سعی کنید بلیط نارجی یا اورنج تیکت قطار را خریداری نمایید.

این نوع بلیط ها از نوع بلیط های با تخفیف زیاد هستند که در اغلب شرکت ها اعتبار دارند و در اکثر خروجی ها در دسترس هستند.

اغلب اورنج تیکت ها بصورت پیش فروش عرضه می شوند اما اصلا خرید آنها نیاز به دردسر ندارد و خیلی راحت باید در هنگام خرید درخواست تخفیف بدهید.

متاسفانه به دلیل وجود ریل های فرسوده قطارهای بین شهری اغلب با تاخیر حرکت می کنند، البته اکثر راه آهن ها با این مشکل مواجه هستند. هر چند در سال های اخیر برای جبران این نقصینه ها توسط پارلمان دانمارک بودجه هایی برای ترمیم و بهبود ریل ها در نظر گرفته شده است.

سفر داخلی در دانمارک با کشتی

تنها راه برای رسیدن به بسیاری از جزایر کوچک در کشور دانمارک استفاده از کشتی است. در دانمارک 55 راه یا مسیر داخلی کشتی رانی وجود دارد. دو شرکت بزرگ و مهمی که خدمات کشتی رانی داخلی در کشور دانمارک را بر عهده دارند عبارتند از نوردیک فری (Nordic Ferry) و مولز لاینین (Mols Linien ).

کشتی ها بهترین راه برای رسیدن به بورنهولم (Bornholm)، جزیره دانمارکی واقع در دریای بالتیک  هستند هر چند اخیرا مسیر های هوایی نیز برای رسیدن به این جزیره در نظر گرفته شده است.

از زمان باز شدن و افتتاح پل به سوئد ساده ترین راه برای سفر از کپنهاگ به بورنهولم استفاده از قطار و سیستم ریلی و بعد از آن استفاده از کشتی از شهر وایستاد سوئد است.

از طریق خرید بلیط کپنهاگ به رونن هم می توانید به این جزیره سفر کنید که البته باید از قبل بلیط را رزرو کرده باشید. ضمن اینکه یک اتوبوس نیز برای این مسیر در نظر گرفته شده است که شرکت اتوبوس رانی گراند باس (Gråhund Bus 886) این مسیر اتوبوس رانی را پشتیبانی می کند.

 این اتوبوس ها از سمت کپنهاگ به سمت وایستاد حرکت می کنند جایی که می توانید اقدام به خرید بلیط کشتی به بورنهولم کنید.

سفر داخلی در دانمارک بوسیله خودرو

 رانندگی در دانمارک بین شهرهای مختلف بسیار ساده و آسان است و این کشور از زیر ساخت های خوبی برای رانندگی بهره مند است. دانمارکی ها بصورت کلی بر اساس قانون رانندگی می کنند و کشور قانون مداری هستند.

اما با این وجود ممکن است برای برخی از رانندگان بخصوص افرادی که از سایر کشورهای وارد این کشور می شوند شناخت و رعایت قوانین رانندگی این کشور سخت باشد و از نظر آنها قوانین این کشور سخت گیرانه باشد.

در دانمارک هیچ جاده ای که نیاز به عوارض داشته باشد به غیر از جاده های بین دو پل بزرگ یعنی جاده استوربلتسبرون (Storebæltsbroen) بین زلاند و فیونن که نیاز به 215 کرون عوارض دارد و جاده اورساندزبورن (Øresundsbron) بین کپنهاگ و مالمو که نیاز به 235 کرون عوارض دارد.

تورینگ دانمارک بوسیله خودرو می تواند یک تجربه فوق العاده باشد و بسیار توصیه می شود. جاده مارگوئریتروتن (Margueritruten) یک مسیر به طول 3500 کیلومتر است که به جاده ای کوچکی متصل می شود که به 100 جاذبه اصلی و دیدنی کشور دانمارک ختم می شود.

این جاده با نشانه های قهوه ای و با گل سفید مارگارت دیزی (Marguerite Daisy) علامت گذاری شده و در بسیاری از راه ها و مسیرها و همچنین نقشه های دانمارک به همین شکل علامت گذاری شده است.

قوانین راهنمایی و رانندگی در دانمارک

به غیر از برخی از استثنائات محدودیت سرعت در جاده های دانمارک 130 کیلومتر در ساعت در بزرگراه ها، 80 کیلومتر در ساعت در مناطق خارج از شهری و دارای ترافیک بیشتر و 50 کیلومتر در ساعت در مناطق شهری می باشد.

هر چند این محدوده سرعت عموما در بزرگراه هایی اعمال می شود که محدوده دو شهر را به هم اتصال می دهد اما بزرگراه های بزرگتر در اطراف شهر که به اتصالات اصلی و پل های بین جزایر و راه های شهرهای دیگر ختم می شود محدودیت سرعت کمتری دارند و معمولا 110 کیلومتر در ساعت و یا کمتر دیده می شود.

وسایل نقلیه باری، با کاروان یا تریلر و همچنین کامیون ها در بزرگراه ها باید با سرعت 80 کیلومتر در ساعت، در جاده ها خارج شهر و حومه های شهر با سرعت 70 کیلومتر در ساعت و در نواحی کوچکتر و محدودتر با سرعت 50 کیلومتر در ساعت حرکت کنند البته مشروط به اینکه محدودیت سرعت خاصی برای آن منطقه تعیین نشده باشد.

سرعت گرفتن و حرکت با سرعت غیر مجاز بخصوص در بزرگراه ها اغلب دیده میشد اما اخیرا تلاش های پلیس دانمارک باعث شده تا مردم نسبت به سرعت مطمئنه و رعایت آن بیشتر آگاه شوند.

کامیون ها نیز اغلب در بزرگراه ها سرعت مجاز خود را از دست می دهند و با سرعت بیشتر از 80 تا 90 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند که جریمه هایی حدود 500 کرون یعنی 70 یورو تا 10000 کرون معادل 1370 یورو بریا انها به همراه دارد و بعضا از رانندگی نیز منع می شوند.

رانندگی در امتداد پل های دانمارک و در کنار دریاها می تواند خودرو شما را با بادهای به شدت قوی مواجه کند و این موضوع وقتی شما در حال سبقت از کامیون ها و یا ستون های بزرگراه هستید می تواند با تغییر ناگهانی مسیر خودرو شما باعث شود تا مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. برای این منظور نیاز به واکنش های سریع و دقیق دارید و باید با احتیاط زیاد حرکت کنید.

کمربند ایمنی در اتومبیل ها و کامیون ها الزامی است و کودکان زیر 135 سانتی متری و یا کمتر از سه  سال هم باید از دستگاه های ایمنی تایید شده با قد و وزن متناسب با خودشان استفاده کنند.

چراغ های جلو خودرو باید همیشه در هنگام رانندگی حتی در طول روز باید روشن باشد، این موضوع هیچ ارتباطی به وضعیت آب و هوایی و یا شب و روز ندارد و باید چراغ ها همیشه روشن باشد. اگر چراغ خودرو شما از نو چراغ های جدید است که در طول روز تنها روشنایی کم و کوچکی دارد و با هد لایت های معمول متفاوت است شما مجاز به استفاده از این چراغ ها در زمان غروب خورشید خواهید بود ولی بعد از آن باید هد لایت ها روشن شوند. همچنین در زمان بارندگی و مه هم باید چراغ های هد لایت حتما روشن باشند.

رانندگان موتور سیکلت ها و یا موتورهای سواری سبک (موتوپاتر یا موپد ها) هم الزاما باید از کلاه ایمنی تایید شده استفاده نمایند.

البته قانون همچنین برای رانندگان استفاده از اندیکاتورهای متقاطع را هم الزام کرده است که به طور کلی خیلی کم استفاده می شود.

اما در هر صورت باید در هنگام رانندگی در صورت نیاز به چرخش به سمت راست و یا چپ الزاما از چراغ راهنما استفاده نمایید. همچنین در هنگام تغییر لاین در بزرگراه ها باید از چراغ راهنما الزاما استفاده نمایید.

در جاده های باز بخصوص جاده هایی که افراد پیاده و دوچرخه سوارها هم از آن استفاده می کنند  انتظار بر این است که رانندگان دقت بیشتری را انجام دهند و بخصوص در تقاطع ها و چهار راه ها انتظار می رود رانندگان توقف نمایند تا به خوبی مطمئن شوند که دوچرخه و یا عابر پیاده ای از این مسیر در حال عبور نباشد.

طبق قوانین دانمارک رانندگان می توانند با حداکثر 0.05 درصد الکل در خون خود به رانندگی بپردازند، برای اکثر مردم این قانون معادل نوشیدن یک نوشیدنی الکلی بسیار کوچک و یا حتی کمتر است.

 پلیس دانمارک به خوبی رانندگانی را که مصرف بیش از این اندازه داشته باشند را می شناسد و نسبت به آنها آگاهی لازم را دارد.

همیشه برای جریمه افراد مست در دانمارک قانون جالبی وجود دارد. طبق قوانین این کشور میزان درصد الکل خود افرا ضربدر 10 ضربدر حقوق ماهیانه بدون در نظر گرفتن مالیات شده و میزان جریمه محاسبه می شود.

همیشه در حال رانندگی مراقب دوچرخه سوارها باشید. مخصوصا وقتی در حال گردش به راست و یا چپ در مسیر دوچرخه ها هستید. به یاد داشته باشید که همیشه دوچرخه سوارها حق تقدم دارند.

معمولا دوچرخه سوارها با رانندگان سایر شورها با مشکل روبه رو هستند و دلیل آن هم این است که این رانندگان نسبت به این دوچرخه سوارها کمتر آگاهی دارند. معمولا دوچرخه سوارها وقتی از رو به رو و جاده مقابل شما در حال حرکت هستند خیلی دیده نمی شوند و یا کمتر دیده می شوند.

 در ساعات بعد از تابش خورشید معمولا چراغ های دوچرخه سوارها روشن است که خود دوچرخه سوارها باید بصورت اختیاری آنها را روشن کنند. این موضوع را باید دوچرخه سوارهای دیگر کشورها هم بدانند. حتی برای ورود به برگراه های مجاز استفاده از نور برای دوچرخه الزامی است.

در هنگام رانندگی همیشه رانندگان باید گواهینامه رانندگی، سند خودرو یا کارت خودرو و بیمه اتومبیل را با خود به همراه داشته باشند.

لازم است یک مثلث هشدار دهنده نیز در ماشین داشته باشید که در صورت مواجهه با مشکلی در بزرگراه و یا خیابان ها بتوانید از آن استفاده کرده و سایر رانندگان را نسبت به این موضوع مطلع کنید.

پارکینگ

سهولت رانندگی در داخل شهرهای دانمارک داستان های متفاوتی دارد و بستگی به عوامل مختلفی دارد. حمل و نقل در داخل شهرهای و اطراف شهرهای بزرگ و مهم به ویژه در ساعات پیک یا عجله می تواند به معنی یک محاکمه برای برخی باشد.

در چنین شرایطی اگر شما از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده می کنید عاقلانه ترین راه این است که آن را در یک محل پارک بصورت اصولی و قانونی پارک کنید و از وسایل حمل و نقل عمومی برای جابه جایی استفاده کنید، ضمن اینکه می توانید از روش دیگری مانند دوچرخه و یا حتی تاکسی برای رفتن به برخی از شهرهای بزرگ استفاده کنید.

بیشتر پارکینگ ها در دانمارک نیاز به کارت پارکینگ یا دیسک های پارکینگ معروف به parkeringsskiver یا پی اسکیور (P-skiver) بصورت مخفف می باشد.

این کارت باید به سمت راست پنجره جلویی خودرو نصب شود. این کارت ها را گاها کارت ساعتی پارکینگ هم می نامند زیرا در ساعات مشخص فرد می تواند در پارکینگ خودرو خود را پارک کند.

برای پارک در برخی از پارکنیگ ها و یا حتی مکان های خاص نیاز دارید که یک بلیط پارکینگ از ماشین های مجاز فروش بلیط تهیه کنید و آن را در گوشه پایین سمت راست داشبورد که به راحتی بتوان از بیرون خوانده شود قرار دهید.

برخی از سیستم های پارکینگ جدید و مدرن به شما این اجازه را می دهد که بلیط های پارکینگ را بصورت پیامکی از طریق تلفن همراه خریداری نمایید اما این امر می تواند هزینه بیشتری داشته باشد و اغلب گران تر است بخصوص اگر شماره خودرو خارجی باشد.

اکثر دستگاه های فروش اتوماتیک بلیط، کارت های اعتباری داخلی و بین المللی را قبول می کنند اما با این حال هنوز بسیاری از این دستگاه ها تنها کارت های اعتباری داخلی و ملی دانمارک را قبول دارند و کارت های غیر داخلی را نمی پذیرند.

توجه داشته باشید که در برخی از مناطق بخصوص در شهر کپنهاگ دستگاه های متفاوتی برای فروش بلیط پارکینگ وجود دارد که ساختار و ظاهری متفاوت دارند.

در این شرایط باید در سمت راست یا چپ دستگاه موضوع بلیط پارکینگ درج شده باشد. ضمنا باید توجه داشته باشید و دقت کنید که دستگاهی که بلیط پارکینگ را از آن خریداری می کنید منطقه مورد نظر شما را پوشش داده باشد.

اجاره خودرو

اگرچه کرایه خودرو در دانمارک یکی از گران قیمت ترین روش ها برای گردش در این کشور محسوب می شود اما با این حال اگر قصد دارید برخی از مناطق دور افتاده تر را بازدید کنید که احتمالا خدمات ریلی و اتوبوس رانی کمتری در آن مناطق وجود دارد کرایه خودرو می تواند راحت، کارآمد و بسیار مفید باشد.

قیمت ها تقریبا با 120 یورو برای هر روز شروع می شود که البته این قیمت ها برای شرکت های زنجیره ای بزرگ کرایه خودرو است.

اما در نظر داشته باشید که این نوع قیمت ها معمولا تقریبی است و مثلا برای 100 کیلومتر و 24 ساعت در نظر گرفته می شود بنابراین در صورتیکه میزان کیلومتر ماشین بالاتر برود و یا ساعت بیشتری از خودرو استفاده کنید به ازا آن باید هزینه اضافی تر پرداخت نمایید.

معمولا قانون مشخصی برای سن و سال رانندگان برای شرکت های زنجیره ای کرایه خودرو وجود ندارد اما غیر معمول نیست که تنها به افرادی که حداقل 21 سال و یا بیشتر دارند خودرو با دریافت کارت شناسایی معتبر کرایه داده شود.

توجه داشته باشید که کشورهای حوزه اسکاندیناوی هیچ استثنائی برای کلاهبرداری گسترده در این زمینه بخصوص از افراد اروپایی ندارد و به هر بهانه ای لوایحی تنظیم و نرخ خزینه اجازه اتومبیل خود را بالاتر می برند.

همچنین بر خلاف بسیاری از کالاها و خدمات در دانمارک نرخ کرایه اتومبیل می تواند شامل 25 درصد مالیات بر ارزش افزوده و یا فروش شود به همین دلیل توصیه می شود که قبل از اجاره خودرو این موضوع را دقیقا مشخص نمایید.

گاها اگر از سوئد قصد مسافرت به دانمارک و بخصوص کپنهاگ را از السینور دارید و یا قصد دارید از آلمان و در قسمت جنوب این کشور به جاتلند سفر کنید شاید بهترین و مقرون به صرفه ترین راه این باشد که خودرو خود را در این کشورها کرایه کنید.

کرایه خودرو در آلمان و سوئد کمتر از نصف قیمت کرایه خودرو در دانمارک است و حتی میزان مسافت های طی شده اضافی نیز محاسبه نمی شود و رایگان است.

البته اگر اقدام به کرایه خودرو از این دو کشور می کنید حتما بررسی کنید که آیا اجازه رانندگی در دانمارک و دریافت خدمات کمکی در این کشور را خواهید داشت یا خیر زیرا برخی از شرکت های داخل این دو کشور خدمات اضافی به این کشور نمی دهند.

تعمیرگاه های خودرو

اگر در دانمارک خودرو شما خراب شد و نیاز به تعمیرکار خودرو داشتید معمولا باید از شرکت بیمه خودرو خود کمک بگیرید زیرا معمولا شرکت های بیمه به شرکت های تعمیرگاه خودرو محلی قرارداد دارند.

اما اگر بیمه شما هیچ قراردادی با تعمیرگاه های خودرو نداشت می توانید یکی از دو تعمیرگاه زیر را امتحان کنید البته در نظر داشته باشید که ممکن است بین 100 تا 300 یورو فقط هزینه یک سرویس ساده خودرو مانند بکسل به نزدیکترین نمایندگی خود را از شما دریافت نمایند:

 • فلاک (Falck):  +45701030
 • دنسک آبتوهیلپ (Dansk Autohjælp) یا سرویس اتومبیل دانمارکی: +45 70 10 80 90

گشت و گذار و گردش در دانمارک با دوچرخه

دوچرخه سواری در دانمارک بصورت کلی بسیار ساده و امن است. رانندگان همه جا از دوچرخه های خود استفاده می کنند و بصورت کلی اغلب شهرهای بزرگ خطوط و مسیرهای مشخصی برای دوچرخه سواری دارند که در امتداد مسیرها و خیابان های اصلی ایجاد شده اند.

خیابان ها و جاده های دانمارک بسیار مسطح و صاف هستند و عمده مشکل دوچرخه سواران در این کشور وجود بادهای خنک، سرد و یا مرطوب است.

ضمن اینکه شما می توانید و مجاز هستید که برای انتقال دوچرخه خود از قطارها استفاده کنید که البته گاها نیاز به بلیط مجزا دارند.

نکته مهم این است که در نظر داشته باشید که دوچرخه سواری در بزرگراه ها بصورت کلی ممنوع است که البته این بصورت کلی برای تمامی وسایل نقلیه دو چرخه دار می باشد.

برای انتقال دوچرخه می توانید از قطارهای بین نایبورگ و کورسور و همچنین بیم کپنهاگ و مالمو استفاده کنید. در تمامی نقشه ها و راهنمای جاده ها مسیر های دوچرخه سواری مشخص شده اند.

 

گشت و گذار در دانمارک بصورت هیچهایکینگ

هیچهایکینگ در دانمارک کاری بسیار ساده است. افرادی که به مسافران پیاده خدمات هیچهایکی می رسانند معمولا به خوبی زبان انگلیسی را صحبت می کنند. بصورت کلی استفاده از این روش برای گشت و گذار در دانمارک ایده خوبی است.

هیچهایکینگ در اتوبان ها و بزرگراه ها غیر قانونی است بنابراین بهتر است از ورودی های مجاز و یا ایستگاه های سوخت گیری برای هیچهایکینگ در  اتوبان ها استفاده کنید.

 اگر با کشتی سفر کرده اید سعی کنید از تاکسی ها و خودروهایی که قبلا رزو کرده اید برای رسیدن به مقصد خود استفاده کنید زیرا در این مناطق کمتر می توانید از خدمات هیچهایکی بهره مند شوید.

اگر از قسمت جنوبی کشور دانمارک وارد این کشور می شوید مثلا از هامبورگ و یا آلمان به دانمارک سفر کرده اید و قصد دارید مسیر خود را به سمت کپنهاگ ادامه دهید مطمئن شوید که راننده در کالدینگ (Kolding) توقف نمی کند.

اگر قصد دارد در  این مقصد توقف کند بهتر است برای ادامه مسیر خود قبل از  ایستگاه سوخت رسانی از او بخواهید متوقف کند.

دلیل آن هم این است که در مسیر اتوبان کالدینگ هیچ مکانی برای توقف و استفاده از خدمات هیچهایک ها وجود ندارد و این یکی از بدترین مکان ها در اروپا برای مسافران است. بهتر است اگر تازه کار هستید به خوبی از قبل با مراجعه به سایت های معتبر اطلاعات کسب کنید.

سفر داخلی در دانمارک بوسیله هواپیما

شرکت های هواپیمایی اسکاندیناوین ایر لاین (Scandinavian Airlines) ، نوروژین (Norwegian) و سیمبر ایر (Cimber Air) تمامی مسیرهای هوایی داخلی را پوشش دهی می کنند و تمامی این شرکت ها از فرودگاه کپنهاگ و یا به فرودگاه کپنهاگ خدمات رسانی می کنند و هیچ پرواز داخلی بین فرودگاه های منطقه ای در دانمارک وجود ندارد.

از آنجایی که بسیاری از فرودگاه های کشور دانمارک در طمان جنگ جهانی دوم ساخته شده اند اغلب در فواصل نامناسبی نسبت به شهرها و مراکز شهرها واقع شده اند بصورتی که در یک حالت کلی برای سفر از بین یک مرکز شهر به مرکز شهر دیگر با قطار کپنهاگ باید حدود حداقل 3 ساعت زمان صرف کرد.

برای برخی از مسیرها استفاده از قطارهای با دامنه وسیع تر می تواند بسیار ارزان تر باشد و اغلب خیلی راحت تر شما را به مقصد خودتان خواهند رساند. هر چند در بین هواپیماها هم رقابت زیادی وجود دارد و گاهی ممکن است یک بلیط هواپیما با نرخ کمتر را پیدا کنید.

بصورت کلی اگر شما برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و از قبل بیلط هواپیما خود را رزرو کنید بخصوص در خصوص برخی از مسیرها مانند مسیر کپنهاگ– آلبرک که رقابت زیادی بین هواپیماها وجود دارد می توانید با هزینه کمتر و راحت تر بلیط خود را خریداری نمایید.

فرودگاه های داخلی که معمولا دارای بار ترافیکی زیادی هستند عبارتند از: فرودگاه کپنهاگ (Copenhagen)، بیلوند (Billund) ، اورهوس (Aarhus) ، آولبورگ (Aalborg)، کاراپ (Karup)، سوندر بورگ (Sønderborg) و بورنهولم (Bornholm).

برخی از جزایر دور دست تر نیز در صورت اینکه چنین چیزی در کشوری به کوچکی دانمارک وجود داشته باشد، معمولا پروازهای منظم تاکسی هواپیماها از فرودگاه روسکیلد (Roskilde) به  فرودگاه های کوچک با داشتن فرودگاه های بسیار کوچک محلی انجام می شود.

در این بین مسیرهای هوایی بین روسکیلد و جزایر لاسو (Læsø) و انهولت (Anholt) بسیار شلوغ تر است و بهتر است بصورت روزانه بلیط های این مسیر ها را بصورت تلفنی و یا آنلاین رزرو کنید، هزینه این پروازها حدود 100 کرون دانمارکی بصورت یک طرفه می باشد.

زبان مردم دانمارک

زبان مادری مردم دانمارک، دانمارکی است، این زبان جزئی از شاخه های زبان آلمانی شبیه زبان های هندواروپایی و جزئی از خانواده آن و همچنین بخشی از زبان شمال آلمان و زبان گروه های نورس (Norse) می باشد.

بصورت تئوی می توان گفت که این زبان شباهت زیادی ب زبان نروژِ های بوکمال (Norwegian Bokmål) و همچنین سوئدی ها دارد و به همین دلیل تا حدود زیادی برای افرادی که به این زبان ها تسلط دارند بخصوص در حالت نوشتاری قابل درک است.

با این حال همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که این زبان با زبان سوئدی و نروژی تفاوت دارد. شاید بهتر باشد شباهت بیشتر این زبان را به زبان های ایسلندی و فاروسی (Faroese) عنوان کرد هر چند افرای که به زبان دانمارکی صحبت می کنند این زبان ها را خیلی خوب درک نمی کنند.

دانمارکی ها بصورت بسیار گسترده ای از زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده می کنند و نزدیک به 90 درصد از مردم دانمارک به این زبان سخن می گویند.

 به همین دلیل دانمارک یکی از بزرگترین کشورهای دارای مردم انگلیسی زبان در این سیاره است که البته زبان رسمی آنها انگلیسی نیست.

جالب اینکه اغلب دانمارکی ها انگلیسی را درست همانند زبان مادری خود صحبت می کنند. دانش آموزان دانمارکی از سال سوم دبستان و درست زمانی که دارای 8 سال تمام می شوند آموختن زبان انگلیسی را در همان مدارس شروع می کنند و دوره هایی از کلاس آنها بصورت انگلیسی برگزار می شود و این روند تا زمانی که انها تحصیلات دوره دبیرستان را به اتمام برسانند ادامه خواهد داشت.

بسیاری از دوره های دانشگاهی دانمارک نیز بصورت کامل و یا جزئی به زبان انگلیسی تدریس می شوند در این راستا حتما باید دانمارک را یکی از چند کشور بزرگ دنیا دانست که نمره زیادی برای افرادی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند نخواهند داد و بصورت کلی دانمارکی ها نسبت به افرادی که نمی توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند خیلی صبور نیستند و حوصله آنها را ندارند.

بنابراین به غیر از برخی از کلماتی که در این کشور بصورت استثنا به شکل دیگری ادا می شوند مانند تک (Tak) به معنی تشکر در مقابل عبارت thank you انگلیسی و یا استفاده از عبارت اندسکیلد (Undskyld) به معنی لطفا مرا ببخشید در مقابل کلمه excuse me انگلیسی، زبان انگلیسی مردم دانمارک بسیار بهتر از آن است که بخواهند برای انتقال مفهوم خود دچار مشکل شده و یا از کتاب اصطلاحات استفاده کنند.

اگر سعی می کنید به زبان دانمارکی صحبت کنید و فرد مقابل شما بلافاصله به زبان انگلیسی سوئیچ کرد نباید دلخور شوید زیرا قصد اهانت و یا دست کم گرفتن شما را ندارد.

نکته دیگر اینکه در زبان دانمارکی معادلی برای عبارت please یا لطفا وجود ندارد و به همین دلیل در گفتمان آنها معمولا از این کلمه استفاده نمی شود در نتیجه نباید در هنگام صحبت کردن انگلیسی با دانمارکی ها آنها را افرادی بی ادب و یا گستاخ تلقی کنید چرا که این کار تعمدی نیست.

بسیاری از دانمارکی ها همچنین به راحتی می توانند به زبان آلمانی صحبت کنند. دانمارک یکی از کشورهای برتر دنیا است که در خصوص زبان آلمانی دانش کافی دارند زیرا بیش از 58 درصد از مردم این کشور به خوبی به زبان آلمانی آشنایی دارند و آن را درک می کنند.

زبان آلمانی بخصوص در مناطقی که گردشگران آلمانی زیادی وارد می شوند مانند سواحل غربی یوتلند، بخش جنوبی فیونن، جزایر نزدیک آلمان مانند لانگلند و ارو (Ærø)، و همچنین بخصوص در بخش جنوبی جاتلند مانند ساندریلند (Sønderjylland) و شلزویگ (Schleswig) که دارای یک زبان اقلیت کشور هستند استفاده از زبان آلمانی زیاد دیده می شود.

در سایر نقاط کشور بسیاری از مردم ترجیح می دهند از صحبت کردن به زبان آلمانی اجتناب کنند بخصوص اینکه اغلب آنها به خوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند و زمان کافی برای متقاعد کردن و صحبت کردن با شما را در خارج از صنعت گردشگری ندارند در غیر اینصورت از افراد مسلط به زبان آلمانی استفاده می شود.

البته این که کسی تمایل به زبان آلمانی ندارد ربطب به آلمانی بودن ندارد و اساسا مردم دانمارک به غیر از انگلیسی تمایلی به کلنجار رفتن با افراد دارای زبان های دیگر را ندارند و ترجیح می دهند به زبان انگلیسی فورا کار خود را انجام دهند.

از زبان فرانسوی هم در برخی از سطوح و با درجات متفاوت در دانمارک استفاده می شود و اغلب دلیل آن این است که بسیاری از دانشجویان دانمارکی حداقل سه سال تحصیلات خود را به آلمانی و یا فرانسوی تکمیل می کنند. اما ارتباط کم مردم دانمارک با مردم فرانسه باعث شده تا اشتباهات گفتاری در زبان فرانسوی آنها بیشتر دیده شود و این یک موضوع معمول است.

تقریبا تمامی فیلم ها و حتی برنامه های تلویزیونی خارجی به زبان اصلی در دانمارک پخش می شوند و تنها با استفاده از زیر نویس مفهوم فیلم انتقال داده می شود. در این بین تنها فیلم ها و برنامه های کودک دارای دوبله دانمارکی هستند.

مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری دانمارک

جاذبه های مهم گردشگری کشور دانمارک

کشور دانمارک تنوع زیادی دارد و مکان ها و جاذبه های طبیعی و تاریخی و فرهنگی و هنری بسیار گسترده ای برای تماشا کردن دارد که هر کدام ارزش گذاشتن زمان را دارند.

 اما بر اساس نظرخواهی انجام شده در سال 2008 شاید بتوان گفت برترین جاذبه های کشور دانمارک در ردیف دهگانه بصورت زیر می باشند:

 • تیوولی (Tivoli): پارک تفریحی در کپنهاگ
 • دایرهازباکن (Dyrehavsbakken): پارک تفریحی در کپنهاگ
 • لگولند (Legoland): پارک تفریحی فوق العدده از در بیلوند
 • باغ وحش کپنهاگ (Copenhagen Zoo)
 • فاراپ سامرلند (Faarup Sommerland): یک پارک تفریحی عالی در بلوکهوس
 • لوئیزیانا (Louisiana): موزه هنر شهر هوملباک (Humlebæk)
 • دایروس سامرلند (Djurs Sommerland): یک پارک تفریحی در شرق جاتلند
 • بون بون لند (BonBon-Land): پارک تفریحی زیبا در نستود (Næstved)
 • باغ وحش اودنز (Odense Zoo): باغ وحش شهر اودنز
 • موزه ملی کپنهاگ (The National Museum)

جزایر دانمارک

اگر چه بازدیدکنندگان بعضا بصورت گاه و بیگاه دیده می شود که دانمارک را یک کشور جزیره ای می دانند اما باید این نکته را بدانید که این کشور مجموعه ای از 72 جزیره دارای سکنه و 371 جزیره بدون سکنه در مجموع می باشد.

به غیر از جزیره به خوبی شناخته شده برونهولم با تاریخ غنی و کلیساهای عرفانی و پیوند آن با معابد شوالیه ای ها، سایر جزایر کوچک دانمارک خیلی کم و به ندرت توسط بازدیدکنندگان دیده می شوند و این در حالی است که این جزایر بالاترین میزان جذابیت و مقاصد گردشگری را در دانمارک دارند.

بازدید از جزیره کوچک کریستیانسو (Christiansø) از سمت جزیره برونهلم یکی از پر رونق ترین مسیر های بازدید و جزایر مورد توجه گردشگران است.

 جزیره مون (Møn) تراکم بی نظیر و خوبی از مناظر طبیعی را دارد. این جزیره سرشار از مناظر طبیعی دیدنی، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری، صخره های سفید مشهور و بعلاوه تپه ای چوبی، سواحل دست نخورده و تنها مانند پوملرند (Pomlerende) با موقعیت های عالی برای راهپیمایی ساحلی و مجموعه ای دیدنی از کلیساهای قرون وسطایی فرسوده مانند الملوند (Elmelunde) و فانفورد (Fanefjord)، قلعه  اسلاد کستل گامل (Slot Castle Gamelle) دوست داشتنی و پارک های بسیار پر زرق و برق و تزئین شده عالی، محیط شهری قدیمی اطراف استج (Stege) و محیط های روستایی فوق العاده زیبا مانند نایورد (Nyord) با محصولات محلی معروف می باشد.

کالاهای دست ساز و محصولات کشاورزی محلی به عنوان یک معامله خوب به همراه مغازه های آنتیک فروشی در سراسر این جزیره به چشم می خورند.

برخی از جزایر داخلی در حاشیه دریای کتگیت (Kattegat) نیز شاخصه های فراوانی دارند . لسو (Læsø) و آنهولت (Anholt) از جزایری هستند که در زبان محلی به عنوان کمربند صحرایی دانمارک به شوخی گفته می شوند چرا که در این جزایر به نسبت سایر جزایر دیگر بارندگی کمتری می شود و همچنین تعداد زیادی از تپه های شن و ماسه ای در این جزایز وجود دارند که معماری جالبی را در سطح جزایر به نمایش گذاشته اند.

همچنین توجه ویژه به جزایر دریای جنوبی فیونن به شما یکی از زیباترین مناظق کشور را پیش کش خواهد کرد که شامل جزایر بزرگی همچون  لانگلند (Langeland) و ارو (Ærø) می باشد. در این قسمت حتی می توانید به تماشای روستاهای بسیار زیبا، زمین های فوق العاده دیدنی سبز و تپه ای، اسب های وحشی بپردازید.

در جزیره سامسو (Samsø) که از نظر جغرافیایی دقیقا در مرکز کشور واقع شده است می توانید به تماشای روستاهای متعدد زیبا رفته و در جشنواره سالیانه این منطقه به نام سامسو هم شرکت کنید.

در نهایت در جنوب یوتلند جزایر فانو (Fanø)، ماندو (Mandø) و رومو (Rømø) در دریای وادن (Wadden) واقع شده اند.

یک ناحیه بین قاره ای که دارای آب های کم عمق با تالاب های دینی و جذر و مد های فوق العاده می باشند. این قسمت از کشور جزایر دارای تنوع زیستی با خوک های آبی و پرندگان رنگارنگ در طیف های مختلف می باشد که همچنین سواحل دیدنی و بسیار زیبای و روستاهای فوق العاده جذاب این منطقه زبانزد بسیاری از گردشگران است.

میراث وایکینگ ها

اتفاقات زیادی برای دانمارکی ها از زمانی که آنها آسیب های زیادی از کشورهای اروپای شمالی دیدند افتاده است اما با این وجود دانمارک صلح جو مدرن هنوز هم به میراث وایکینگ های خود افتخار می کند.

 آنچه که باید از میراث وایکینگ ها دیده شود اغلب قبرستان ها و گورستان هایی است که در سراسر این کشور خودنمایی می کند که اغلب به دوران اولیه برنز باز می گردد اما در این بین هم جاذبه های تاریخی فراوانی از دوران واکینگ ها باقی مانده که به عنوان جاذبه گردشگری کشور شناخته می شود.

شاید ساده ترین و جالب ترین این میراث دو موزه در نزدیکی شهر روسکیلد باشد که به راحتی در یک سفر یک روزه می توانید از هر دو این موزه ها دیدن نمایید.

یکی از این دو موزه، موزه کشتی وایکینگ ها است که یک موزه فوق العاده زیبا با برخی از کشتی های به خوبی حفظ شده و موزه دوم آزمایشگاهی ساگلند (Lejre Experimental Centre Sagnlandet) است که یک موزه تاریخی از تاریخ زندگی وایکینگ ها با کلبه هایی بازسازی شده بسیار دیدنی.

در زلاند و بیشتر به سمت غرب یعنی به سمت اسلاگلز (Slagelse) بقایای قلعه حلقه ای واکینگ ها به نام ترلبورگ (Trelleborg) و برخی از خانه های بازسازی شده وایکینگ ها قرار دارد.

در جاتلند خرابه یک قلعه رینگی یا حلقه ای دیگر را در نزدیکی هوبرو (Hobro) به نام فایرکات (Fyrkat) خواهید دید که در اطراف آن 9 کلبه مزرعه ای بازسازی شده از وایکینگ ها وجود دارد.

با حرکت به سمت جنوبی تر کشور و در شهر جلینگ (Jelling) خانه ای را با یک جفت سنگ بسیار بزرگ با نوشته حکاکی شده متعلق به قرت 10 میلادی را مشاهده خواهید کرد که بر روی یکی از این سنگ ها مراسم جشن تبدیل شدن دانمارکی ها به مسیحیت را حکاکی کرده اند که مربوط به دوران پایانی حکومت وایکینگ ها است.

ضمن اینکه شما می توانید با مراجعه به موزه ملی شهر کپنهاگ مجموعه بی نظیر و عالی از مصنوعات و وسایل مورد استفاده و ساخته شده توسط وایکینگ ها را مشاهده نمایید.

سایت های میراث جهانی دانمارک

سرزمین اصلی دانمارک دارای سه اثر ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو است. سنگ های با نوشته حکاکی شده جلینگ (Jelling) که مربوط به 900 سال قبل است و تاریخ تولد دانمارک نامیده می شود و نشان دهنده زمان گرویدن دانمارکی ها به دین مسیحیت است و به فردی نسبت داده شده است که به نظر می رسد پسر اولین پادشاه رسمی دانمارک به نام گروم پیر (Gorm The Old) بوده است.

روم پیر کسی است که دیگر پسر او در سایت دیگری در کلیسای روسکیلد به خاک سپرده شده است. کلیسای روسکیلد (Roskilde Cathedral)، دومین اثر ثبت شده دانمارک در لیست میراث جهانی یونسکو است. این کلیسا اولین کلیسای گوتیک است که در شمال اروپا ساخته شده و از آجر ساخته شده است و محل دفن بسیاری از پادشاهان و ملکه های کشور دانمارک تا به امروز بوده است.

و اما سوین اثر جهانی کشور دانمارک که البته معروف ترین اثر دانمارک نیز می باشد قلعه کرونبورگ (Kronborg) در هلسینگور(Helsingør) است که به عنوان خانه هملت شکسپیر، شاهزاده دانمارک است اما این تنها دلیل شهرت و محبوبیت این قلعه نیست چرا که خود این قلعه به خودی خود ساختاری فوق العاده دارد و محافظ مسیر اصلی به دریای بالتیک می باشد.

کارهایی که در دانمارک می توانید انجام دهید

 • رفتن به سواحل دانمارک

دانمارک با داشتن یک خط ساخلی 7400 کیلومتری تقریبا همانند کشور برزیل و طولانی تر از کشور هندوستان یکی از ساحلی ترین کشورهای دنیا است که شما هرگز در کنار یک ساحل در طول اقامت خود در دانمارک نخواهید بود.

در هر تابستان و به ویژه در ساحل غربی یوتلند در واقع یک حمله واقعی به دانمارک صورت می گیرد تا جایی که بیش از 13 میلیون گردشگر تنها از آلمان به این کشور برای استفاده از سواحل آن روی می آورند  و تقریبا بیشتر خانه های در حاشیه سواحل دانمارک به عنوان خانه های تعطیلات در اختیار این مسافران از شمال تا جنوب قرار دارد.

در حالی که آب و هوا در دانمارک می تواند بسیار فریب دهنده و غیر قابل اعتماد باشد اما با این حال سواحل دانمارک دارای کلاس جهانی، با سنگ های نشکسته بزرگ و سفید در طول مسافت های زیاد در کنار سواحل که آفتاب را محدود تر می کند و این در حالی است که باید شانس استفاده کافی از هوای آفتابی سواحل این کشور را داشته باشید.

 • جشنواره های موسیقی دانمارک

دانمارک یکی از کشورهایی موسیقی دوست دنیا است و این را می توان از سنت طولانی و دراز مدت این کشور و افتخارات زیاد این کشور در جشنواره های موسیقی آن به خوبی متوجه شد.

اولین جشنواره مهم موسیقی دانمارک ها پایه و اساس سایر جشنواره ها و فستیوال های موسیقی این کشور بود به جشنواره موسیقی روسکیلد در سال 1972 باز می گردد که به عنوان یکی از مهم ترین تئوری های تابستانی دانمارک و یکی از مهم ترین اتفاقات این کشور شناخته می شود.

در بین ماه های ژوئن تا اوت و با حضور بسیار چشم گیر و قابل توجه جمعیت تماشاگر از انواع کشورها جشنواره های موسیقی زیادی در این کشور برگزار می شود.

در واقع اغلب جشنواره های موسیقی که در دانمارک برگزار می شود را به حق نمی توان بزرگ و مهم دانست و برخی واقعا مسخره و کوچک هستند اما در این بین برخی از مهم ترین رویداد های موسیقی در دانمارک عبارتند از:

 • جشنواره موسیقی اسکیو (Skive Festival)

این جشنواره قبلا به نام مهمانی ساحلی اسکیو نامیده می شد. این جشنواره در شهر اسکیو (Skive) برگزار می شود و هر ساله بیش از 20000 نفر را برای مشاهده این جشنواره به این شهر می کشاند. در این جشنواره عمدتا گروه های موسیقی دانمارکی و جمعیت زیادی از محلی ها فعالیت می کنند.

 • جشنواره موسیقی روسکیلد (Roskilde Festival)

این جشنواره در بین ماه های ژوئن تا جولای برگزار می شود و یکی از چهار جشنواره بزرگ موسیقی راک در اروپا است که توسط یک سازمان غیر انتفاعی برگزار می شود. در این مراسم هر ساله بیش از 80000 بلیط فروخته می شود و بالغ بر 110000 نفر نیز این جشنواره را از نزدیک مشاهده می کنند.

 • جشنواره موسیقی جاز کپنهاگ (Copenhagen Jazz Festival)

این جشنواره نیز یکی از برترین جشنواره های موسیقی جاز در اروپا استکه در جولای برگزار می شود. در این جشنواره کنسرت های بزرگ و کوچکی در سراسر کپنهاگ بر پا می شود و بیش از 20000 نفر تماشاگر نیز در زمان اجرای این جشنواره به شهر می آیند.

 • جشنواره موسیقی لانگلند (Langelands Festival)

یک جشنواره خانوادگی موسیقی در جزیره زیبای لانگاند که در بین ماه ژوئیه و اوتبرگزار می شود و بیش از 15000 نفر شرکت کننده دارد.

 • جشنواره موسیقی اسکاندربورگ (Skanderborg Festival)

دومین جشنواره بزرگ موسیقی راک در دانمارک با بیش از 45000 نفر شرکت کننده که در ماه آگوست و در یک مکان منحصر به فرد، در داخل جنگلی تاریخی که توسط ساحل دریا در بر گرفته شده است در نزدیکی اسکاندربورگ برگزار می شود.

 • جشنواره موسیقی توندر (Tønder Festival)

این جشنواره در ماه آگوست و به عنوان یک جشنواره محلی موسیقی در توندر برگزار می شود. توندر از شهرهای جنوب جاتلند است.

 • جشنواره موسیقی اورهوس (Aarhus Festuge)

این جشنواره موسیقی نیز در شهر اورهوس و در بین ماه های آگوست تا سپتامبر برگزار می شود. این جشنواره به مدت 10 روز با انواع مراسم های موسیقی و مذهبی و فرهنگی در این شهر برگزار می شود.

 • پارک های تفرریحی دانمارک

دانمارک با تعداد بسیار زیادی از پارک های تفریحی خود شناخته شده است و در واقع در این کشور برخی از محبوب ترین پارک های تفریحی دنیا قرار دارند.

تیوولی (Tivoli) کپنهاگ یکی از قدیمی ترین پارک های کشور دانمارک و از این دست پارک ها در جهان است. این پارک به والت دیزنی (Walt Disney) خود که یکی از منابع اصلی الهام بخش این پارک و دیزنی لند است بسیار شناخته شده است.

همچنین در کپنهاگ پارکم تفریحی دیگری در میان درختان راش بلند قامت و بزرگی به نام دایرهاوسباکن (Dyrehavsbakken) وجود دارد که از قدیمی ترین پارک های عملیاتی و تفریحی جهان است و هر دو این پارک ها دارای یک رولرکوستر یا ترن هوایی قدیمی که هنوز فعالیت می کند، هستند که این رولر کوستر ها مربوط به سال 1914 و 1932 هستند و هر دو این پارک ها توانسته اند چندین بار جایزه مربوط به ترن های هوایی به نام ای سی ای کوستر کلاسیک اوارد (ACE Coaster Classic Award) را دریافت نمایند.

در میان پارک مشهور و جهانی دانمارک باید به پارم لگولند (Legoland) در بیلوند (Billund) هم اشاره کرد که یکی از بزرگترین و قدیمی ترین پارک های تفریحی جهان طبق نظر خواهی جهانی است.

 این پارک یک لگو (LEGO) مینیاتوری ستاره دار جذاب و تماشایی و انتخاب های خوبی از سواری و بازی برای کودکان دارد.

هر چند این پارک ها توسط بسیاری از رقبای مشهور جهانی شان مورد توجه و ستایش قرار گرفته اند اما  در کنار این پارک ها باید 4 پارک بسیار زیبا، سرگرم کننده و عالی دیگر را هم نام برد که عبارتند از:

پارک تفریحی سومرلند سیلند (Sommerland Sjælland)، بون بون لند (Bonbonland)، فاراپ سامرلند (Fårup Sommerland) و دایروس سامرلند (Djurs Sommerland) که در کنار این پارک ها بسیاری از پارک های کوچکتر را نیز باید نام برد.

 • ماهی گیری

بدون تردید وجود خط ساخلی بسیار بزرگ و طولانی در دانمارک باعث شده تا در این کشور فرصت های بسیار شگفت انگیزی برای ماهیگری در سواحل دریایی و اقیانوسی و حتی رودخانه های این کشور وجود داشته باشد.

در هر حال برای استفاده از این موهبت و تفریح دوست داشتنی که طرفداران زیادی در سطح دنیا دارد در کشور دانمارک نیاز به دریافت مجوز می باشد. این مجوز نوعی بلیط و یا کارت خریدنی است که تمامی افراد علاقمند می توانند با مراجعه به یکی از دفاتر پست این کشور در هر منطقه و با پردداخت 100 کرون دانمارکی این مجوز را برای مدت یک سال خریداری نمایند که البته خرید این مجوز در دوره های کوتاه مدت تر امکان پذیر نیست.

با این وجود شما می توانید با همراهی با کشتی های بزرگ در فصول ماهیگیری و با استفاده از مجوز این کشتی ها از انواع شایع تر ماهی ها و گونه هایی با اندازه های مشخص اقدام به ماهیگیری در سواحل دانمارک برای مدت کوتاهی بکنید.

ماهی قزل آلا شایع ترین نوع ماهی در سواحل دانمارک به همراه ماهی کاد و ماهی پلیت هستند. وجود این ماهی ها برای داشتن ذخایر آب فلاتی، آب با کیفیت و تمیز در جمعیت مشخص به نظر عقلانی و منطقی می آید.

اگر به دنبال ماهی های آب شیرین هستید باید به رودخانه های دانمارک بروید. دانمارک تعداد زیادی نهر بزرگ و نهر کوچک دارد که البته نباید نام واقعی رودخانه بر روی آنها گذاشت و هیچ رودخانه ای در معنای واقعی در این کشور وجود ندارد.

در این نهرها انواع مختلفی از ماهی های قزل آلا، براون، سالمون یا قزل آالای رنگین کمانی و خاکستری به همراه تعداد زیادی انواع ماهی دیگر از خانواده قزل آلا، اردک ماهی، ماهی لوتی و ماهی های ریز قناتی  وجود دارند.

ماهی گیری آب شیرین کمی پیچیده تر از ماهی گیری ساحلی و دریایی در دانمارک است اما معمولا برای ماهیگیری در این نهرهای آب شیرین با توجه به اینکه این نهرها به عنوان میزبان جوامع محلی هستند و در راستای حقوق ماهیانه و یا حق آب ماهیانه به برخی از محلی ها تعلق دارند باید برای ماهیگیری در این نهرها از صاحبین ملک ها رضایت و یا توافق بگیرید اما با این حال اگر بخشی از رودخانه در اختیار دولت بود برای ماهیگیری نیاز به مجوز خواهید داشت.

موضوع دیگر در هنگام ماهیگیری در دانمارک رعایت فصل ماهیگیری و اندازه ماهیگیری است. در این خصوص دولت تصمیم گیرنده است که ممکن است در هر منطقه و متناسب با هر گونه ماهی این میزان و فصل متفاوت باشد. هر چند قیمت مجوز ماهیگیری و شرایط صدور مجوز برای ماهیگیری را جوامع و محلات تعیین می کنند.

شما به عنوان گردشگر باید به دفاتر توریستی برای اطلاع از شرایط ماهیگیری مراجعه فرمایید. در این خصوص دفاتر توریستی به خوبی از شرایط محلی مطلع هستند و حتی بسیاری از مجوزهای ماهیگیری در بسیاری از مناطق را می توانند صادر کنند که این مجوزها برای گردشگران بصورت روزانه، هفتگی، ماهیانه و یا در شرایط خاص حتی سالیانه صورت می گیرد.

با این حال جایی برای نگرانی نیست زیرا طبق قوانین کشور دانمارک تعداد قابل توجهی از امکان برای پرتاب و شکار ماهی بدون نیاز به مجوز در مناطق مختلف تعریف شده است که این اجازه را به گردشگران می دهد که طبق این قانون به نام Put-and-Take هر تعداد ماهی را بصورت موردی شکار کنند و لذت ببرند.

اما با این وجود اگر می خواهید برای چند ساعت و یا یک روز از زمان خود را به ماهیگیری بپردازید بهتر است مجوز دریافت نمایید. اما بهتر است از صاحب ملک و یا مردم محلی در خصوص وجود ماهی در این منطقه اطمینان حاصل کنید و بعدا مجوز را خریداری نمایید.

موضوع دیگر اینکه حتما قبل از دریافت مجوز از صاحب ملک بپرسید که آیا با دریافت مجوز می توانید در ملک و یا حق آبه او ماهیگیری کنید یا خیر چراکه ممکن است شما مجوز را ردیافت نمایید اما با برخورد و ممانعت صاحب ملک برای ماهیگیری مواجه شوید که در این صورت پول را داده اید ولی امکان ماهیگیری را ندارید.

 • شکار در دانمارک

شکار از دیگر تفریح های مرسوم در دانمارک است که باز هم همانند ماهیگیری در آب های شیرین و یا نهرها نیاز دارد که از صاحبان زمین در خصوص حق شکار در آن محل دارید که باید دقیقا نوع شکار و زمان دقیق مورد نیاز برای انجام این فعالیت را با احتمالا چندین نفر از صاحبین ملک و یا مسئولین محلی تنظیم نمایید.

بنابراین توجه داشته باشید که برای شکار در دانمارک داشتن یک مجوز شکار عمومی که باید با نرخ 500 کرون خریداری کرده باشید باید این کار را بصورت انحصاری و توسط افرادی که شناخته شده و دارای مهارت هستند انجام دهید.

 این افراد را باید استخدام کنید زیرا این افراد به عنوان دارندگان حق شکار و شناخت نواحی شکار برای راهنمایی و ایمنی شما هم الزامی هستند.

توجه داشته باشید که قوانین حمل سلاح دانمارکی بسیار محدود است. اما بصورت کلی حمل هر گونه سلاح و یا داشتن سلاح در دانمارک غیر قانونی و ممنوع است. در این خصوص استثنائاتی برای باشگاه های شکار به همراه تسلیحاتی وجود دارد اما این نیز نیازمند مجوز خاص می باشد بخصوص اگر در مناطق خارج از مناطق تعیین شده برای شکار و تیراندازی باشد.

این موضوع را هم در نظر داشته باشید که حمل بسیاری از انواع چاقو نیز در دانمارک غیر قانونی است. بسیاری از انواع سلاح هایی که برای شکار و تیراندازی مشخص تعیین شده اند را نمی توانید داشته باشید و یا حمل کنید چرا که حمل و داشتن این سلاح ها مانند پنجه بوکس در هر مکان و هر زمان غیر قانونی است و می تواند باعث جریمه های سنگینی برای شما شود بخصوص اگر سلاح آماده تیر اندازی باشد می تواند چند هفته زندانی و پرداخت جریمه سنگین داشته باشد.

 • پیاده روی در دانمارک

در دانمارک به راحتی می توانید اقدام به پیاده روی کنید زیرا در سراسر کشور مسیرهای زیادی برای پیاده روی در نظر گرفته شده است. اغلب مسیرهای پیاده روی با هم در ارتباط هستند  و تقریبا در تمامی خیابان ها و مسیرها مکانی برای افراد پیاده در نظر گرفته شده است.

به منظور اطلاع از مسیرهای توریستی و دیدنی پیاده رو در دانمارک می توانید به وب سایت waymarkedtrails.com مراجعه کنید و نقشه کامل مسیرهای پیاده رو جذاب را با مکان های دیدنی در آن مسیر چک کنید.

 • خرید در دانمارک

پول ملی و یا ارز رایج در دانمارک کرون دانمارکی است که به صورت DKK نشان داده می شود و در حالت جمع بصورت کرونر (kroner) گفته می شود.

در فروشگاه های توریستی که اغلب در کپنهاگ قرار دارند و فروشگاه های سنتی ساحلی دانمارک در سواحل غربی جاتلند و جزیره بورنهولم و برخی از مکان های دیگر اغلب یورو نیز از مسافران پذیرفته می شود. کرون دانمارک با میزان 2.25 درصد قیمت یورو می باشد.

در 12 ماه بین اوت سال 2005 تا اوت 2006 میانگین نرخ ارز در دانمارک بصورت 1 EUR = 7.46 DKK بوده است. کرونر به 50 اور (øre) یا سکه های مسی تقسیم می شود. این سکه ها بصورت 1،2 و 5 کرونر نیکل نقره ای با سوراخی در مرکزشان ضرب می شوند و سکه های بزرگتر که سکه های برنزی هستند با ارزش 10 و 20 کرون ضرب می شوند.

اسکناس ها نیز بصورت 50 کرون (بنفش)، 100 کرون (نارنجی)، 200 کرون (سبز)، 500 کرون (آبی) و 1000 کرون (قرمز) چاپ می شوند.

در نظر داشته باشید که مجموعه اسکناس های مورد استفاده تا سال 1997 تغییر کرده و سری جدید اسکناس ها جایگزین آنها شده است که از جمله تغییرات آن می توان به چاپ اسکناس 50 کرونی از سال 2009 و پایان دادن به چاپ اسکناس 1000 کرونی در سال 2011 اشاره کرد.

بنابراین اصلا تعجب نکنید اگر با دو نوع اسکناس از نظر ظاهری در دانمارک مواجه شدید ولی هیچ جای نگرانی نیست زیرا هر دو نوع این اسکناس ها کاملا قانونی و پذیرفتنی هستند.

موضوع دیگر این که کرون های فاروسی (Faroese króna) و سری اسکناس هایی که از بانک گرینلند آورده می شود با اینکه همان مقدار اسمی را دارد ولی در دانمارک پذیرفته نمی شود و البته این موضوع بر عکس هم وجود دارد و اسکناس های دانمارکی در این شهرها اعتبار ندارند. اما با این حال می توانید بصورت قانونی و با ارزش 1.1 در هر بانکی این پول ها را تبدیل کنید.

ماشین های سخنگوی اتوماتیک حتی در شهرهای کوچک نیز بصورت گسترده ای تعبیه شده و در دسترس می باشد اما برخی از این دستگاه های خودپرداز در طول شب ها به دلایل امنیتی بسته می شوند.

کلمه مترادف برای دستگاه های خودپرداز دنکورت یا هو اتومات (Dankort / hæve-automat) را به یاد داشته باشید چرا که ممکن است مفید باشد زیرا کلمه ای تی ام (ATM) یا دستگاه خود پرداز خیلی در بین مردم شناخته شده نیست.

تقریبا تمامی دستگاه های خودپرداز در دانمارک بدون در نظر گرفتن اپراتور آن خدمات مبتنی بر کارت های اعتباری مانند دنکورت دانمارک (Dankort Danmark) ، مستر کارت، مائسترو، ویزا، ویزا الکترون، آمریکن اکسپرس و جی سی پی او جی چاینا یونیون پی (JCB og China UnionPay) یا (CUP) را قبول می کنند.

تقریبا برای استفاده از کارت های اعتباری در دانمارک نیاز به پین کد دارد. بنابراین اگر این کار در کشور شما معمول نیست بهتر است قبل از خروج از کشور و سفر به سمت دانمارک حتما پین کد کارت خود را از بانک مربوطه دریافت نمایید.

ضمن اینکه باید در نظر داشته باشید که اغلب خرده فروش ها و مغازه های کوچک بر روی مبالغ خود 3 تا 4 درصد به دلیل استفاده از کارت دریافت می کنند. هر دستگاه خودپرداز و یا پوز در دانمارک تنها به یک عدد 4 رقمی به عنوان پین کد نیاز دارند و همین موضوع مشکلاتی را برای افرادی به وجود آورده که از کشورهای آمریکای شمالی و یا سایر کشورهای اروپایی به این کشور سفر می کنند.

به همین دلیل توصیه می شود که اگر از کارت های اعتباری با 5 پین کد استفاده می کنید قبل از اینکه کارت خود را وارد دستگاه کنید از اپراتور مربوطه سوال کنید که مطمئن شوید دستگاه کارت شما را قبول خواهد کرد. ممکن است بدون اینکه بتوانید پین کد بزنید حتی گاهی کارت شما توسط دستگاه به دلیل ناسازگار بودن با سیستم بانکی دانمارک رد شود.

هزینه ها

در نظر داشته باشید که هزینه ها در دانمارک بالا است و تقریبا همه چیز در این کشور گران است. تمامی محصولات و خدمات فروختنی در دانمارک شامل 25 درصد مالیات فروش می شود که البته در فاکتور فروش نمایش داده می شود و کاملا قانونی است.

اگر از خارج از اتحادیه اروپا و یا حوزه کشورهای اسکاندیناوی وارد دانمارک می شوید در هنگام خروج از کشور می توانید مالیاتی را که برای فروش داده اید باز پس بگیرید.

مسانگین قیمت هتل برای یک شب اقامت در دانمارک حدود 900 کرون برابر 160 دلار است که با توجه به شاخص قیمت جهانی هتل در سال 2009 و سایت Hotels.com تعیین شده است. هزینه اقامت در هاستل و یا حدود 200 کرون بصورت میانگین برای هر شب است که چیزی در حدود 35 دلار می شود اما باز هم در شهر کپنهاگ می توانید خوابگاه و یا هاستل ارزان تر پیدا کنید.

به همین ترتیب صرف سه وعده غذایی در طول روز در یک رستوران استاندارد می تواند حدود 200کرون یا 35 دلار برای شما تمام شود. اما این هزینه هم می تواند ارزان تر برای شما تمام شود مثلا اگر بصورت شریکی یک پیتزا سفارش دهید و یا قهوه بنوشید.

 یک بطری کوکا کولا 1.5 لیتری هزینه 25 کرونی یعنی حدود 4.5 دلار دارد و این در حالی است که یک بطری آبجو را اگر از یک سوپر مارکت خریداری کنید تنها 4 کرون یا 70 سنت برای آن پرداخت خواهید کرد ولی همین هزینه را باید 25 تا 50 کرون برابر 4.5 تا 9 دلار در میخانه یا بار پرداخت کنید.

با کمی مراقبت و صرفه جویی در هزینه ها بصورت معمول برای هر روز خود در شهری مانند کپنهاگ باید چیزی حدود 600 کرون برابر 110 دلار بصورت البته غیر واقعی باید در نظر داشته باشید.

انعام دادن در دانمارک

هزینه خدمات در دانمارک به طور خودکار در فاکتور شما در رستوران، هتل ها و یا مراکز دیگر گنجانده می شود و حتی برای استفاده از تاکسی و امثال ان نیز هزینه ها بصورت فاکتور دیده شده و در صورت نیاز به راهنمایی و … خدمات در این فاکتورها دیده می شود. به همین دلیل دادن هزینه اضافی تر و یا انعام در این کشور مرسوم نیست.

چه چیزی در دانمارک بخرید

بصورت کلی خرید یک چیز ذهنی و سلیقه ای است بخصوص در کشور دانمارک که تنوع محصولات و تولیدات وجود دارد و انواع برند های مشهور جهان در این کشور در همه حوزه ها دیده می شوند. اما در کشور گران قیمتی مانند دانمارک بیش از سلیقه باید به جیب خود برای خرید نگاه کنید.

 با این وجود بیشتر مسافران برخی از محصولات این کشور را در لیست خریدهای خود قرار می دهند که بصورت پیشنهادی در زیر ارائه می شود :

 • عینک های طراحی شده لیندبرگ (Lindberg)
 • ساعت های طراحی شده اسکاگن (Skagen)
 • پورسلین (سرامیک) سلطنتی کپنهاگ
 • بنگ و اولوفسن الکترونیکی (Bang & Olufsen electronics)
 • جواهرات و نقره جات جورج جانسن (Georg Jensen)
 • نقره جات کای بویسن (Kay Bojesen)
 • آجرهای اسباب بازی ساختمان سازی لگو ( LEGO)
 • کفش های اکو (ECCO)
 • مشروبات الکلی آیولبورگ آکواویت (Aalborg Akvavit spirits)
 • لباس های فشن دانمارکی
 • طراحی های خاص دانمارکی
 • پنیر دانمارکی

غذای دانمارکی ها

به غیر از مغازه های کبابی و استند های پیتزا فروشی ها که در همه جا وجود دارند غذا خوردن در دانمارک می توان گفت نسبتا امری گران است هر چند ارزش این هزینه کردن را برخی از غذاهای مشهور دانمارکی دارند چرا که دانمارکی ها به غذای خوب شهرت دارند.

از جمله غذاهای سنتی فوق العاده دانمارک می توان به شاه ماهی ترش، شاه ماهی قزل آلا سرخ شده و یا سایر انواع غذاهای دریایی اشاره کرد. غذاهای پر گوشت دیگر نیز در دانمارک محبوبیت زیادی دارند.

 از جمله غذاهای گوشتی مورد توجه می توان به فریکادلر (frikadeller) اشاره کرد، یک غذا که یا به تنهایی با گوشت خوک درست می شود و یا ترکیبی از گوشت خوک و گوسفند است که با نوعی سس قهوه ای خورده می شود.

استگت فلسک اگ پرسیلسوس (stegt flæsk og persillesovs) غذای دیگری است که با گوشت ضخیم گوسفند و با سس جعفری میل می شود.

بسیاری از وعده های غذایی در دانمارک به همراه مقداری نوشیدنی که اغلب آبجو است همراه می شود هرچند اغلب این مورد در زمان برگزاری مهمانی ها دیده می شود. معمولا توصیه می شود که به همراه غذا نوشیدنی سرو شود زیرا باعث لذت بیشتر غذا و هضم بهتر آن می شود.

اگر به دنبال یک میان وعده خوب هستید پیشنهاد می کنیم هات داگ سنتی دانمارکی را امتحان کنید. این هات داگ با انواع مختلفی از ترشی های محلی، پیاز سرخ شده یا خام، سس کچاپ و خردل سرو می شود.

ریمولاد (Remoulade) یک غذای اختراع دانمارکی ها است که از غذایی به همین نام از فرانسه الگو گرفته شده است.

به عنوان دسر سعی کنید حتما رایس الا ماند (ris à l’amande) را که پودینگ برنج به همراه بادام و گیلاس است را امتحان کنید، این نام هم یک نام فرانسوی است که به دلیل الگو گرفتن دسر از هم نام خود در فرانسه بر آن قرار گرفته است. ضمن اینکه برای دسر ابلسکیور (æbleskiver) که نوعی کیک شبیه توپ است و شبیه پنکیک های آمریکایی است هم می تواند انتخاب خوبی باشد.

هر دو این دسر ها را معمولا در نوامبر و دسامبر مغازه دار ها و رستوران ها آماده و ارائه می کنند. برای شیرینی هم می توانید سوپرپیراتوس (Superpiratos) را امتحان کنید این نوع شیرینی یا آب نبات بصورت داغ و تازه و با سس مخصوص درست می شود.

در چند سال گذشته کپنهاگ به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران و علاقمندان به غذا و مسافرات شناخته شده است و دلیل آن هم وجود جاذبه های فراوان گردشگری هم راستا با تعداد زیادی از رستوران های مشهور جهانی است.

برای استفاده از با کیفیت ترین و اصیل ترین غذاهای دانمارکی از صرف غذا در مکان های توریستی و گردشگری خودداری نمایید و به مکان هایی بروید که خود مردم محلی برای تهیه غذا به این مکان ها می روند و در بین آنها شناخته شده هستند.

رستوران هایی که نمونه هایی از غذاهای بین المللی را ارائه می دهند معمولا در شهرهای بزرگ پیدا می شوند. در این رستوران ها اغلب طیف وسیعی از انواع غذاهای بین المللی را می توانید پیدا کنید که در بین آنها غذاهای ایتالیایی، ترکی و چینی رواج بیشتری دارند و بعد از آن رستوران های ژاپنی، هندی و حتی اتیوپی نیز گستردگی زیادی دارند.

بصورت کلی کیفیت غذا در دانمارک بالا است زیرا کسب و کار های حوزه تهیه غذا مانند رستوران و فست فود تنوع و تعداد زیادی دارند و رقابت در بین آنها برای شهرت و جذب مشتری زیاد بسیار بالا است و همین موجب شده که برای سلامت، کیفیت و طعم غذا تمرکزی زیادی وجود داشته باشد.

سنتی ترین و محبوب ترین غذاهای موجود در دانمارک به شرح زیر می باشند:

 • پیکد هرینگ (Pickled herring): شاه ماهی ترش با سالاد و ادویه جات مخصوص
 • ساندویچ جگر پیت (Liver Paté Sandwich): شاید محبوب ترین غذای دانمارکی همین باشد
 • استیرنسکاد (Stjerneskud): فیله گوشتی که یک بار آب پز و سپس سرخ می شود و با سلاد، میگو و سس مایونز سرو می شود.
 • راگت ال اگ رورگ (Røget ål og røræg): مار ماهی دودی شده به همراه تخم مرغ
 • پاریسربوف (Pariserbøf): گوشت گاو سرخ شدده با کیپر که به همراه رب گوجه فرنگی، پیاز خرد شده، ترب کوهی و زرده تخم مرغ درست می شود.
 • دیرلگنز نتماد (Dyrlægens natmad): جگر خوک که به همراه گوشت برش داده شده، پیاز حلقه ای خرد شده و ادویه جات آماده می شود.
 • تار تار گوشت گاو (Beef tartar): گوشت گاو نیم پز که با زرده تخم مرغ نیم پز، پیاز، هویج و کپیر آماده می شود.
 • فلسکستگ (Flæskesteg): گوشت برش خورده کبابی خوک به هرماه کلم قرمز
 • رستبیف (Roastbeef): گوشت گاو ریز شده به همراه پیاز سرخ شده و هویج
 • کارتوفل (Kartoffel): سیب زمینی سرخ شده به همراه گوجه فرنگی، پیاز خرد شده و سس مایونز
 • هکبوف (Hakkebøf): تکه گوشت گاو سرخ شده با پیاز که به همراه تخم مرغ و ترشی سرو می شود
 • میگو (Shrimps): میگوهای خیلی بزرگ سرخ شده که با نوعی سس مایونز مخصوص سرو می شود
 • اوست (Ost): نوعی پنیر دانمارکی است که از قدیمی ترین پنیرهای این کشور است و با پیاز خام، تخم مرغ و یا سایر سبزیجات میل می شود.

نوشیدنی های دانمارک

همانطور که هر خارجی که از دانمارک دیدن کرده احتمالا به شما این موضوع را گوشزد کرده است، نوشیدنی الکلی از اساسی ترین تفریحات دانمارکی ها است و اشتباه نیست اگر بگوییم که الکل جامعه دانمارکی را دور هم جمع می کند و اجتماعات آنها را شکل می دهد.

آنها در مراسم مختلف مانند کریسمس ناگهان با نوشیدن الکل گارد خود را پایین می آورند و چهره واقعی خود را نشان می دهند که شاید در ابتدا کمی ترسناک باشد اما این کار باعث می شود که آنها محبوبیت بسیار بیشتری در بین دوستان و اطرافیان خود پیدا کنند.

بصورت کلی باید اینگونه توصیف کرد که دانمارکی ها مشروبات الکلی زیادی دارند و در اغلب مراسم خود از آن استفاده می کنند. الکلی که آنها استفاده می کنند بسیار درصد بالایی دارد و اگر از آن مصرف کردید سر پا بودن شما کار دشواری است.

مردم این کشور در خصوص رفتارهای مستی دیگران تحمل بالایی دارند ولی با این وجود اغلب الکل را در آخر هفته ها می نوشند. نوشیدن یک کاپ و یا دو کاپ الکل در موقع شام نیز طبیعی است اما اغلب در شب شنبه ها مردم الکل می نوشند.

سن قانونی مشخصی برای نوشیدن الکل در دانمارک تعریف نشده است اگر چه سن قانونی خرید طبق یک عادت و فرهنگ در بین مغازه دار ها معمولا 16 سال است و در بارها و میخانه ها، دیسکو ها و کافه های شبانه هم معمولا بچه های زیر 18 سال راه داده نمی شوند.

این محدودیت در مغازه ها و سوپر مارکت ها کمتر است اما قانون عدم ورود به میخانه ها و بارها بصورت یک قانون تصویب شده است و اگر رعایت نشود برای صاحب بار جریمه سنگین حدود 10000 کرونی به همراه دارد و حتی می تواند منجر به بسته شدن کسب و کارش شود.

در نتیجه این ادعا که برخی می گویند در دانمارک می توانید بدون در دست داشتن شناسنامه و یا بررسی سن و سال به هر بار و دیسکو و یا کافه شبانه ای راه پیدا کنید و یک بطری نوشیدنی الکلی داشته باشید کاملا بی اساس است.

اخیرا نیز سازمان بهداشت دانمارک اقدام به نجام کارهای تبلیغاتی و فرهنگ سازی در خصوص عدم استفاده از مشروبات در بین دانمارکی ها نموده و میزان مصرف الکل کاهش نسبی را نشان می دهد. حتی پیشنهاد شده که سن استفاده از الکل توسط دولت افزایش یابد هر چند دولت هنوز این موضوع را تصویب نکرده است ولی احتمال آن در آینده نزدیک وجود دارد.

بصورت کلی نوشیدن مشروبات الکلی در دانمارک در مناطق عمومی به لحاظ اجتماعی پذیرفته شده است و حتی داشتن یک آبجو در میدان های عمومی در روز های گرم و به عنوان یک نوشیدنی مناسب یک موضوع کاملا عادی است هر چند قوانین محلی به شکل فزاینده ای در حال محدود کردن این آزادی در دانمارک است و در حال حاضر برخی از مکان ها به عنوان مکان هایی ممنوعه برای نوشیدن الکل تعیین و علامت گذاری شده اند که باز هم در بین گردشگران خارجی و در جوامع جهانی خیلی پذیرفته شده نیست.

در هر صورت مراقب نوشیدن الکل در جوامع عمومی بخصوص میزان مصرف آن و بصورت ویژه تر در طول روز باشید. مصرف شدید الکل جرم نیست و در بدترین حالت ممکن است باعث بازداشت شما و انتقال شما به زندان برای رفع خستگی و از بین رفتن اثر الکل بشود که البته در سوابق شما نیز ذکر نمی شود. اغلب پلیس ها در این حالت از شما تنها می خواهند که نوشیدن الکل را تمام کنید و به خانه بروید.

آبجو دانمارکی در بین علاقمندان به آبجو بسیار شناخته شده است. بزرگترین کارخانه تولید آبجو در دانمارک کارخانه کارزبرگ (Carlsberg) دارنده برند مشهور توبورگ (Tuborg) است.

 این کارخانه انواع مختلفی از آبجو را تولید می کند که در این بین می توان نوعی برند به نام آبجو کریسمس (Christmas beer) این کارخانه را نام برد که صرفا در 6 هفته پایانی سال و برای کریسمس تولید می شود و بسیار خوشمزه است.

علاقمندان به آبجوهای مختلف ولی نه با طیف زیاد دانمارکی می توانند از کافه ها، رستوران ها و مغازه های متنوعی که در دانمارک وجود دارد آبجو مورد نظر خود را خریداری کنند.

مراکز اقامتی در دانمارک

با توجه به اندازه فشرده و جمع و جور و جمعیت زیاد دانمارک، برخلاف سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی هم دانمارکی ها و هم خود بازدیدکنندگان دوست ندارند که در مسیرهای دسترسی و شهری دانمارک اقامت داشته باشند و اغلب این بازدیدکنندگان به دنبال اقامت و لذت بردن از محیط های خارج از شهر های دانمارک می باشند و به همین دلیل باید در یکی از بالغ بر 500 مکان کمپ دانمارک در بیرون شهر برای اقامت شبانه خود بمانند که البته تمامی امکانات و تسهیلات مورد نیاز آنها فراهم شده است.

هیئت کمپینگ دانمارک لیستی از کمپ های رسمی را در وب سایت خود برای گردشگران قرار داده است. همچنین در بین این کمپ ها، کمپ های آزاد در مناطق حیات وحش نیز توسط سایت های خصوصی ایجاد شده که در دل جنگل ها و یا سایر مناطق دست نخورده ساخته شده است. در نظر داشته باشید که برای استفاده از این کمپ ها حتما مناطق مجاز و تعیین شده را انتخاب کنید. از این نوع کمپ ها بالغ بر 800 کمپ در سراسر کشور وجود دارد.

متاسفانه تنها تعداد محدودی از این کمپ ها بصورت دیجیتالی اطلاعات خود را ثبت کرده اند و در وب سایت ها مشخص شده اند اما به راحتی می توانید با مراجعه به آژانس های جنگل داری و یا طبیعت گردی دانمارک لیستی از این کمپ ها را داشته باشید.

گزینه دیگر برای پیدا کردن این کمپ ها خرید یک کتابچه راهنما است که هزینه 89 کرونی دارد و در اغلب باجه های روزنامه فروشی و دفاتر اطلاعات توریستی یا حتی اتحادیه دوچرخه سواری دانمارک وجود دارد. همچنین شما می توانید برای اقامت شبانه خود سواحل دانمارک را انتخاب کنید مشروط به اینکه در چادر نخوابید.

برای افرادی که به دنبال اقامت ارزان قیمت هستند هاستل های دانمارکی پیشنهاد می شود. هاستل های دانمارک با نام دنهاستل (Danhostel) تحت پوشش شبکه ملی هاستلینگ دانمارک و بصورت یکپارچه کار می کنند که در این شبکه بیش از 95 هتل در سراسر کشور دانمارک وجود دارند.

تنها دو شهرستان بسیار بزرگ دانمارک یعنی کپنهاگ و اورهوس دارای چندین مجتمع هاستل جوانان هستند. شایان ذکر است که کلمه مترادف هاستل در دانمارک واندرهیم (Vandrerhjem) است که به دلیل اینکه علامت ها و تابلوهای راهنمای دانمارکی به سمت هاستل ها با این نام علامت گذاری شده اند شناخت این علامت بسیار مهم است.

یکی دیگر از گزینه های اقامتی در دانمارک استفاده از شبکه های تعویض مهمانخانه ها (Hospitality exchange) است که در بین جوانان بخصوص بسیار محبوبیت رو به رشدی پیدا کرده است که برابر با کوچ سورفینگ (couchsurfing) سایر کشورها به معنی اقامت برای مدتی در خانه یکی از افرادی که تمایل به سفر به کشور شما را دارد می باشد و هر ساله به عنوان یکی از بهترین راه های سفر بین کشورها انتخاب می شود.

هتل ها در دانمارک گران هستند. برای کرایه با قیمت متوسط یک اتاق در سال 2007 حدود 847 کرون معادل 158 دلار یا 113 یورو باید هزینه پرداخت می کردید. هتل ها معمولا محدود به مسافرانی هستند که هزینه و قیمت برای آنها اهمیت زیادی ندارد هرچند در این بین هتل ها و گزینه های ارزان قیمتی هم پیدا می شود بخصوص اگر اقدام به رزرو آنلاین برخی از هتل ها در زمان مناسب و قبل از رسیدن زمان پیک بشود.

هتل های ملی و بین المللی زنجیره ای در دانمارک که با هزینه مناسب قابل رزرو هستند زلیپ (Zleep) و کب این (Cabb-in) هستند.

گزینه مناسب و بسیار خوب به عنوان جایگزین برای هتل ها را می توان خوابگاه های تختخواب و صبحانه (Bed & Breakfasts) را عنوان کرد که از طریق سازمان گردشگری ملی دانمارک به نام ویزیت دانمارک (VisitDenmark) می توان رزرو کرد.

همچنین یکی دیگر از راه های اقامتی مناسب در دانمارک اقامت در مزارع دانمارک است. این راه یکی از بهترین راه های برای شناخت دقیق فرهنگ، سبک زندگی و روش های مهمان نوازی دانمارکی ها به همراه سرو انواع غذاهای محلی از جمله کره و پنیر و بیکن می باشد.

در این مزارع مکان های اقامتی برای مسافران در نظر گرفته شده است و اغلب افرادی که این مکان ها را اداره می کنند به دو زبان انگلیسی و آلمانی هم می توانند صحبت کنند.

یکی دیگر از راه های اقامتی در دانمارک اقامت در مسافرخانه های قدیمی دانمارک یا Old inn’s و یا کرو (Kro) به دانمارکی می باشد.

این مسافرخانه های از مسافرخانه های بسیار قدیمی و سنتی دانمارک هستند که بازسازی شده اند و به عنوان مکان های اقامتی استفاده می شوند و عمدتا در روستا ها و دهکده ها واقع شده اند. بسیاری از این مسافرخانه ها توسط سازمان ملی گردشگری دانمارک به نام دنیش کروئر اگ هتلر (Danske Kroer og Hoteller) سازمان دهی و مدیریت می شوند.

از دیگر گزینه های خوب و با قیمت مناسب برای اقامت در دانمارک بخصوص در زمان بازدید از شهری مانند کپنهاگ اجاره یک آپارتمان خصوصی در این شهر است. این کار به شما اجازه می دهد که در محیطی راحت با استفاده از خدماتی مناسب مانند وای فای، آشپزخانه خصوصی، امکانات اقامتی کامل و … اقامت کنید.

معمولا آپارتمان های خصوصی در دانمارک بصورت یک خوابه تا چهار خوابه هستند و با قیمت حدودی 85 یورو برای هر شب اجاره داده می شوند که بسته به بزرگی و کوچکی و امکانات و سال ساخت قیمت آنها متفاوت است.

یکی از راه های اقامتی ارزان قیمت در دانمارک اقامت در محله های فقیر نشین این کشور به نام ایر بی ان بی (airbnb) و اغلب در محله های اطراف شهر ها است. اما خواهش می کنم مراغب رفتار خود باشید و با آنها به شکل مردم فقیر و بیچاره برخورد نکنید.

آنها هر چند از جوامع کم درآمد و ضعیف دانمارک محسوب می شوند و این کار را برای درآمد بیشتر می کنند که قسمتی از محل زندگی خود را د راختیار توریست ها قرار دهند اما بهتر است یک مهمان عالی برای آنها باشید و خواهید دید که مهمان نوازی آنها هم بسیار عالی و بی نظیر خواهد بود.

اقامت در این محله ها با این شعار معروف است که پرداخت کمتر داشته باشید و عشق بیشتر دریافت کنید.

 

ایمنی در دانمارک

به طور کلی گفته می شود که دانمارک کشوری است که هیچگونه بلایای طبیعی و غیر طبیعی مانند حملات حیوانات ندارد. ضمن اینکه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی جرم و جنایت در این کشور حد بسیار پایین و میانگین بسیار کمی دارد و تنها با کمی عقل سلیم و احتیاط می توانید به راحتی ایمنی خود را در این کشور حفظ کنید.

حیوانات

تنها یک نوع مار با سم نسبتا کم و غیر کشنده در دانمارک وجود دارد که از خانواده افعی اروپایی است و خیلی به ندرت نیش می زند و نیش آن نیز خیلی کم باعث کشته شدن فرد می شود. اگر در طول تابستان در حال حرکت در مناطق جنگلی و یا مناطق باز با پوشش گیاهی زمینی هستید بهتر است کفش های مطمئن و ایمن بپوشید.

در این کشور ماهی سمی ویوور (weever) نیز وجود دارد، نوعی ماهی سمی که تیغه های آن زهر آلود است، این نوع ماهی چشم هایی روی سر دارد و در سنگ پنهان می شود. زخم این ماهی بسیار دردناک است و در مقایسه با نیش زنبور بسیار درد بیشتری دارد اما تقریبا به هیچ عنوان کشنده نیست. با قرار دادن محل نیش در آب به مدت 15 دقیقه می توانید درد این نیش را تا حدود زیادی کاهش دهید.

بعد از کم شدن درد باید به خوبی محل نیش بررسی شود تا تیغه ستون فقرات ماهی در جای نیش باقی نمانده باشد و اگر وجود دارد باید فورا خارج شود. اگر در در عرض چند ساعت بهبود نیافت باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 همچنین اگر درد در جاهای دیگری به غیر از محل نیش احساس شد باید باز هم به پزشک مراجعه کنید. گاهی ممکن است فرد نیش خورده به این علائم حساسیت داشته باشد بنابراین ممکن است احساس سرگیجه، ریتم غیر طبیعی قلب، ضعف، بی حالی، تنگی نفس، تشنج، کاهش فشار خون، انقباض بافت بدن و یا بی هوشی نیز در فرد مشاهده شود که این به دلیل حساسیت اغلب به وجود می آید.

پیاده روی

رانندگان دانمارکی عموما بر اساس قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی اقدام به رانندگی می کنند و همیشه این انتظار وجود دارد که عابرین پیاده هم این قوانین را به شدت رعایت می کنند. بنابراین اهمیت زیادی دارد که بر اساس علائم راهنمایی و رانندگی و توجه به علامت ها و سیگنال ها اقدام به پیاده روی در این کشور بکنید.

هرگز در مسیرهای نا مشخص و غیر استاندارد وارد خیابان ها و یا اتوبان ها نشوید زیرا رانندگان اصلا انتظار ندارند که عابر پیاده ای در وسط خیابان ببینند و سرعت خودرو را کم نمی کنند.

برای عبور از خیابان از خطوط عابر پیاده استفاده کنید و اگر دوچرخه سوار هم هستید حتما از مناطق مشخص شده برای عبور با دوچرخه از خیابان مانند همان خط عابر پیاده استفاده کنید.

سواحل

هیچگاه به تنهایی در سواحل دانمارک شنا نکنید، هرگز از سواحل خیلی دور نشوید، سعی کنید تنها در سواحل شنا کنید و باقی بمانید تا اینکه مناطق دورتر و عمیق تر را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید در برخی از سواحل عمق دریا بسیار خطرناک است و هر ساله تعدادی از گردشگران در این مناطق غرق می شوند هر چند به نام شنا در سواحل این کار تمام می شود ولی افرادی که غرق می شوند عموما از ساحل دور شده اند.

جریان زیرین آب گاها بسیار بیشتر از آن است که تصور می شود بنابراین اگر توسط این جریان اسیر شدید هرگز با آن مبارزه نکنید، بر عکس سعی کنید انرژی خود را حفظ کنید و خود را به موج بسپارید تا آن شما را به سمت بیرون از جریان آب هدایت کند.

یا می توانید زمانی که موج به سمت مخالف حرکت می کند متوقف شوید و در زمان حرکت به سمت ساحل با آن همسو شده و شنا کنید. در بسیاری از مناطق با استفاده از پرچم هایی کیفیت آب مشخص شده است. پرچم آبی نشان دهنده کیفیت بسیار بالای آب در ساحل است، پرچم سبز به معنی کیفیت خوب آب و پرچم قرمز به معنی کیفیت بد آب است.

 علامت با عبارت Badning forbudt بدین معنی است که حمام کردن در ساحل ممنوع می باشد. حتما به این پرچم و یا علامت دقت کنید زیرا اغلب این نشانه به معنی وجود جلبک های سمی، باکتری ها و یا مواد شیمیایی آلوده در محیط آب می باشد.

مناطق شهری

در هر یک از شهرهای بزرگ بخش هایی وجود دارد که بهتر است از حضور در این بخش ها و یا محله ها در شب و بخصوص به تنهایی و البته بدور از نگرانی دور شوید.

 با این حال بر خلاف محله های کلیمی نشین در آمریکای شمالی که در حومه شهر واقع شده اند و نا امن هستند در دانمارک این مناطق اغلب در پایین شهر واقع شده اند و باید از حضور در مناطق کلیمی نشین ترجیحا اجتناب کنید.

شماره اضطراری در دانمارک همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا 112 است که تمامی خدمات اورژانسی مانند آتش نشانی، خدمات درمانی و پلیس را شامل می شود و تمای با آن رایگان است. حتی با استفاده از تلفن های همراه بدون سیم کارت هم می توانید با این شماره تماس بگیرید.

برای تماس با پلیس در شرایط غیر اضطراری بهتر است شماره 114 را بگیرید.

سیستم بهداشت و درمان دانمارک

خدمات بهداشتی در دانمارک دارای استاندارد های بالایی است، هر چند خدمات مورد نیاز شما در شرایط اورژانسی ممکن است با مدت زمان طولانی تری به شما ارائه شود زیرا نوع رسیدگی به بازدیدکنندگان بر اساس اولویت بندی است.

به غیر از مواردی که نیاز به جراحی دارند، هیچ سیستم مراقبت بهداشتی خصوصی در دانمارک وجود ندارد و همه نیاز های درمانی و بهداشتی در این کشور توسط دولت و بخش های عمومی و پزشکان دولتی و عمومی ارائه می شود.

تمامی توریست ها و بازدیدکنندگان کشور دانمارک نیز از خدمات درمانی و بهداشتی رایگان بهره مند می شوند و اگر مشکل و یا بیماری در دانمارک داشته باشند تا زمانی که بهبود پیدا کنند و بتوانند به کشور خودشان به شکل سالم باز گردند خدمات رایگان دریافت می کنند.

در این راستا تمامی توریست ها و بازدیدکنندگانی که از کشورهای اتحادیه اروپا به دانمارک سفر می کنند به همراه توریست های کشورهای ایسلند، سوئیس و برخی از کشورهای اتحادیه انگلستان از خدمات بیمه این کشور بهره مند می شوند ولی از سایر کشورها باید حتما بیمه درمانی دریافت کرده باشند. ضمن اینکه اگر به زبان انگلیسی راحت بتوانید مفهوم خود را انتقال دهید از نظر زبانی مشکلی نخواهید داشت.

یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که پزشکان دانمارکی به هیچ عنوان هیچ نسخه و یا دارویی را بدون ویزیت شما نخواهند پیچید درست بر خلاف اتفاقی که در کشورهایی مانند آمریکای شمالی، ژاپن و یا جنوب اروپا مرسوم است.

یک روند معمولی در این کشور این است که پزشکان سعی می کنند از سیستم ایمنی بدن خودتان برای درمان به جای دارو استفاده کنند بنابراین اگر در دانمارک با بیماری های معمولی مانند سرما خوردگی و یا آنفولانزا مواجه شدید اصلا تعجبی نکنید که پزشکان برای شما دارو تجویز نمی کنند این اتفاق حتی برای خود شهروندان دانمارکی هم می افتد و این روش کار آنها است.

داروخانه ها

داروخانه ها که به زبان دانمارکی آپوتک (Apotek) نامیده می شوند به خوبی در همه جای شهر های بزرگ و کوچک یافت می شوند ولی ممکن است این داروخانه ها دارای برند مشهوری بر خلاف کشور شما نباشند.

کارکنان داروخانه ها به خوبی آموزش دیده اند و در هر شهر بزرگ حداقل یک داروخانه 24 ساعته وجود دارد.

باز هم تاکید می کنم که برای تهیه دارو در دانمارک باید حتما نسخه پزشک داشته باشید و در این کشور هیچ دارویی در داروخانه بدون وجوز پزشک عرضه نمی شود.

داروهای موجود در سوپر مارکت ها و برخی از دارو فروشی ها بسیار محدود هستند. از جمله این داروها می توان به داروهای آلرژیک سالم، برخی از مسکن های سبک مانند انواع Paracetamol که با Panodil، Pamol و Pinex درست شده باشند و آسپرین ها و ایبوپروفن از جمله این داروها هستند.

دندان پزشکی

دندانپزشکان تنها بخش از سیستم بهداشت عمومی دانمارک هستند که هر فرد حتی خود دانمارکی ها باید برای ویزیت آنها پول پرداخت کند، هر چند بسیاری از دانمارکی ها و بسیاری از شهروندان شمالی این کشور دارای بیمه های تحت پوشش مراقبت های بهداشتی هستند که هزینه های آنها را جبران می کند.

در حالی که بسیاری از بازدیدکنندگان غیر از کشورهای اسکاندیناوی باید تمامی هزینه ها را خودشان پرداخت نمایند و یا اگر از بیمه ای استفاده می کنند که این هزینه ها را پوشش می دهد هزینه ها را به بیمه منتقل و پول خود را دریافت نمایند.

قیمت دندانپزشکی در دانمارک به نسبت سایر کشورهای همسایه بسیار بالاتر است به شکلی که اگر موضوع درد دندان شما اضطراری نباشد و زیاد اذیت نکند توصیه می شود صبر کنید تا به کشور خودتان یا آلمان و یا سوئد بروید زیرا به احتمال بسیار زیاد هزینه های کمتری خواهید پرداخت.

آب آشامیدنی در دانمارک

آب دانمارک بصورت کلی شیرین و قابل شرب است مگر اینکه با علامتی غیر قابل شرب بودن آن مشخص شده باشد. مقررات تعیین شده برای آب لوله کشی به شکلی بسیار سختگیرانه تر حتی از آب بطری تعریف شده و این آب بسیار بهداشتی و تمیز است و نباید اصلا ناراحت شوید اگر دیدید که گارسنی در زمان سفارش آب از طرف شما، لیوان آب را از شیر آب سینک برای شما پر کرد.

در رستوران ها و سایر مکان های فروش مواد غذایی به طور منظم بازرسان بهداشت حضور دارند و محل و نحوه کار آنها را نظارت می کنند و توسط شکلک های لبخند دار به آنها از یک به چهار نمره داده می شود.

این درجه بندی و امتیازها باید در معرض دید همه باشند و به خوبی نمایش داده شوند بنابراین اگر نسبت به مکانی شک و تردید دارید به راحتی می توانید با نگاه به میزان و تعداد شکلک های لبخند دار نسبت به کیفیت و تمیزی کار فروشگاه و یا رستوران اطمینان حاصل نمایید.

در حالی که آلودگی در شهرهای بزرگ این روزها به عنوان یک مشکل جهانی مطرح می شود اما این موضوع در دانمارک هنوز به مرز خطر و هشدار نرسیده است.

تقریبا تمامی سواحل دانمارک برای حمام آفتاب و شنا مناسب و تمیز هستند و حتی قسمت هایی از بندر کپنهاگ که بزرگترین بندر تجاری دانمارک هم می باشد اخیرا پاک سازی و تمیز شده و برای استفاده عموم باز شده است.

استعمال دخانیات در دانمارک

در تاریخ 15 اوت 2007 قانونی تصویب شد که استعمال دخانیات را در اماکن عمومی ممنوع اعلام کرد. اماکن عمومی که شامل این قانون می شوند عبارتند از ساختمان های دولتی با دسترسی عمومی، بیمارستان ها، دانشگاه ها، رستوران ها، کافه ها، بارهای بزرگ و بیش از 40 متر و تمامی وسایل و ایستگاه های حمل و نقل عمومی.

ضمن اینکه فروش سیگار در دانمارک به افراد زیر 18 سال کاملا غیر قانونی است. از اول جولای 2014 نیز سیگار کشیدن بصورت کلی در تمامی سیستم های قطار داخلی و خارجی دانمارک ممنوع شد هر چند خیلی در این خصوص سخت گیری نمی شود چرا که هم رانندگان و هم برخی از مسافران زیاد دیده می شود که سیگار می کشند هر چند در هر صورت ممنوع است.

روابط اجتماعی و آداب معاشرت در دانمارک

در کشوری که هیچ معادلی در زبان بومی و محلی آنها برابر کلمه لطفا وجود ندارد، به هیچ عنوان از کلماتی مانند خانم و آقا استفاده نمی کنند، در زمان برخورد با شما و یا ارتکاب اشتباه کلمه ای به عنوان عذرخواهی به کار نمی برند و … شما یا می توانید این را به رسم فرهنگ و نوع معاشرت آنها نادیده گرفته و سفری لذتبخش را تجربه کنید و یا می توانید از هر یک از این موضوعات که کم هم نیستند آزرده شده و سفر دلپذیری نداشته باشید.

بسیاری از رفتارهایی که گردشگران سایر کشورها از مردم دانمارک مشاهده می کنند را درک نمی کنند و اغلب این موضوع را به پای بی ادبی و بی احترامی آنها می گذارند ولی این در حالی است که در صورت درک کردن این مردم خواهید دید که مردمان دانمارک رفتاری متقاعد کننده، غیر رسمی و دوستانه همراه با خجالت دارند.

برخی از راهکارهایی که می تواند باعث آسوده تر شدن شما در هنگام مواجهه با مردم دانمارک شود و روابط شما را در این کشور راحت تر کند را در زیر شرح خواهیم داد:

 • بصورت کلی به کار نبردن عبارت های فرمال و رسمی معمولی در سایر کشورها و فرهنگ ها مانند زمان دریافت خوش آمد گویی از مردم دانمارک و یا شنیدن عبارت های غیر متعارف در دانمارک به عنوان بی ادبی تلقی نمی شود و نادیده گرفته می شود.

دانمارکی ها معمولا از کلماتی معادل خانم و یا آقا استفاده نمی کنند و معمولا تنها با نام کوچک و یا نام و فامیل به عنوان تفکیک دادن بین آنها استفاده می کنند.

 دلیل آن هم این است که آنها اعتقاد دارند به کار بردن نام باعث صمیمیت بیشتر و روابط دوستانه می شود.

 • وقت شناس باشید. یکی از اصلی ترین مسائل که باعث ناراحتی مرد دانمارک می شود وقت شناس نبودن است حتی برای چند دقیقه. حتی در زمان رفتن به اجتماعات خانوادگی در دانمارک جایی که عده زیادی دور هم جمع می شوند و به نظر نمی رسد که کمی تاخیر مشکل ساز باشد هم بهتر است سر وقت حاضر شوید و به جمع احترام بگذارید.
 • اگر در اتوبوس و یا قطار سوار شدید و صندلی خالی بود ترجیحا در کنار دانمارکی ها در این زمان ها ننشینید و بهتر است حتی المقدور در کنار غریبه ها ننشینید.

 همچنین ارائه صندلی خود به سالمندان و نا توانان در دانمارک کاری بسیار پسندیده و مرود احترام است. در بسیاری از اتوبوس ها معمولا صندلی های جلو مخصوص بزرگتر ها و افراد نا توان است این موضوع را فراموش نکنید.

 • در نظر داشته باشید که در هر قطار منطقه هایی در نظر گرفته شده که به منطقه سکوت مشهور است. این مناطق یکی در واگن عقبی و دیگری در واگن جلویی تعبیه شده اند.

 زمانی که از این واگن ها استفاده می کنید نباید با تلفن همراه صحبت کنید و یا با دوستان خود بلند بلند صحبت کنید، این واگن ها مخصوص افرادی است که می خواهند سفر آرامی داشته باشند، معمولا افرادی از این واگن ها استفاده می کنند که مسیری طولانی دارند و می خواهند در طول این مسیر بخوابند، استراحت کنند و یا مطالعه داشته باشند و یا با لپ تاپ و گوشی خود کار کنند و نیاز به سکوت دارند.

 • دانمارکی ها تفاوت میان کلاس های اجتماعی را به خوبی درک می کنند و به آن احترام می گذارند. معنویت یک فضیلت است و نشان دادن ثروت و فخر فروشی کاری زشت و بی ادبانه است.

مسائل اقتصادی جزئی از مسائل خصوصی افراد است به همین دلیل نباید از دانمارکی ها بپرسید که چقدر درآمد دارند و یا اینکه هزینه ماشین آنها چقدر می شود.

همانطور که در سایر کشورهای اروپایی مانند شمال اروپا، آلمان و بریتانیا و … بهترین راه مکالمه صحبت در مورد آب و هوا است بهتر است برای شروع مکالمه با دانمارکی ها هم همین موضوع را انتخاب کنید.

 • ملاقات و احوالپرسی در بین افراد که یکدیگر را می شناسند مانند دوستان خوب، بستگان نزدیک و … معمولا با آغوش همراه است. به عنوان یک روش ساده و رسمی باید آغوش گرفتن انجام شود.

در نظر داشته باشید که بوسیدن گونه در ملاقات ها حتی دوستانه خیلی به ندرت اتفاق می افتد و این موضوع بسیار شخصی و غیر مرسوم است.

 سعی کنید در چنین زمان هایی دست دادن را به عنوان یک راه مرسوم انتخاب کنید بخصوص اگر فرد مورد ملاقات شما از دوستان نزدیک و صمیمی نیست و یا فردی است که به شما معرفی می شود.

 • وقتی توسط یک دانمارکی به خانه او دعوت می شوید مثلا برای رفتن به خانه او یا داشتن یک شام دوستانه و یا فعالیت در یک گروه اجتماعی خاص، حتما باید دعوتنامه و یا دعوت رسمی از شما بشود. البته دانمارکی ها معمولا دعوت نامه تهیه نمی کنند و سعی می کنند با گفته خود بصورت جدی و رسمی شما را دعوت کنند اما ارئه دعوت نامه هم کاملا مرسوم است.

در چنین زمان هایی بهتر است یک هدیه کوچک مانند یک جعبه شکلات، گل و یا بطری شرابی به همراه داشته باشید. ضمنا اگر به رستوران و یا کافه هم دعوت شده اید بهتر است که رفتار مناسب و رسمی داشته باشید.

 • هر چند 82 درصد از مردم دانمارم لوتری (Lutheran) هستند اما بصورت کلی دانمارکی ها خود را مردمی غربی می دانند. تحقیق در مورد اصالت دانمارکی ها معمولا نا پسند است.

به عنوان مثال در صورت پرسیدن از اصالت دانمارکی ها معمولا با سکوت و یا خجالت مواجه خواهید شد. لباس های مذهبی مانند داشتن روسری مسلمانان، تی شرت هایی با شعارهای مذهبی و برخی از لباس های مذهبی دیگر باعث می شود که دانمارکی ها احساس راحتی پیش شما نداشته باشند.

اگر فردی در جمعی عطسه کند به هیچ عنوان عبارت Bless you یا عافیت باشد را برای او به کار نبرید و به جای آن بگویید پروسیت (Prosit) یا گساندهیت (Gesundheit) را به کار بررید که مخصوص دانمارکی ها است و به شدت توصیه می شود البته گفتن عبارت Oh my god (خدای من) هم خوشایند است.

 • هر چند در دانمارک کسب و کار اهمیت بسیار زیادی دارد اما در نظر داشته باشید که خانواده بدون استثنا همیشه در اولویت دانمارکی ها است.

 بنابراین اگر دانمارکی ها حتی از مهم ترین جلسات خود بعد از ساعت 4 بعد از ظهر هم دست بکشند تا به بچه ها و خانواده خود برسند اصلا تعجب نکنید. مسئولیت خانواده ها نیز در دانمارک بین زن و شوهر بصورت مساوی تقسیم می شود.

راه های ارتباطی در دانمارک

اینترنت

در حالی که کافی نت را اغلب باید رد شهر های بزرگ پیدا کنید ولی با این حال اغلب گردشگران از کافی نت ها برای ارتباطات اینترنتی استفاده نمی کنند و پیدا کردن آنها برای مسافران خارجی دشوار است. 

معمولا در هتل ها اینترنت وای فای و کامپیوترهایی برای دسترسی به اینترنت تعبیه شده اند اما اینکه آیا استفاده از سرویس های اینترنتی در این هتل ها رایگان است یا خیر کاملا بستگی به سیاست هتل دارد.

در بسیاری از رستوران ها و کافه ها هم اینترنت وجود دارد و اغلب به عنوان خدمات رایگان در اختیار مسافران قرار داده می شود ولی همواره بهترین راه این است که برای دسترسی به اینترنت در هر محل بهترین مکان را پرس و جو کنید.

معمولا کتابخانه های عمومی اینترنت را در اختیار افراد قرار می دهند، معمولا در هر شهر هم یک کتابخانه عمومی و مرکزی وجود دارد که اغلب در همان مراکز شهر هستند. معمولا به دنبال کلمه Bibliotek باید در دانمارک برای پیدا کردن کتابخانه باشید که به خوبی توسط تابلوهای راهنمایی و رانندگی هم نشانه گذاری شده اند.

اگر قصد دارید که برای بیش از چند هفته در دانمارک بمانید بهترین راه برای دسترسی به اینترنت استفاده از پهنای باند پر سرعت شبکه های تلفن همراه می باشد. اکثر مناطق کشور دارای پوشش عالی و سرعت بسیار مناسب به دلیل رقابتی بودن ارتباطات موبایلی در شهرهای بخصوص بزرگتر هستند.

متاسفانه ISP های موجود در دانمارک به نسخه انگلیسی در دانمارک وجود ندارند به همین دلیل دریافت اطلاعات در مورد مکان و استفاده از وب سایت ها کمی با پیچیدگی همراه است. بنابراین توصیه می وشد مسیرها و مکان های خود را از قبل در گوشی ذخیره کنید.

اگر مجوز شهروندی دانمارک را ندارید بنابراین CPR و آدرس محلی ندارید و نمی توانید به اشتراک بگذارید به همین دلیل قادر به خرید سیم کارت نخواهید بود. اما شرکت تالیا (Telia)، تی دی سی(TDC) و تلنور (Telenor) بسته های اینترنتی را پیش فروش می کنند که تمامی افراد خارجی به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.

بسته های پیش فروش تالیا هزینه ای 50 کرونی برای هر گیگابایت دارند و شبکه های تی دی سی و تلنور برای هر گیگ اینترنت 1000 کرون دریافت می کنند و گران قیمت هستند. بنابراین بهترین راه خرید بسته های اینترنتی تالیا از هر یک از فروشگاه های مجاز این شرکت در مراکز شهر می باشد.

راه دیگر این است که شما مودمی  UMTS/HSPA+/LTEداشته باشید تا بتوانید به راحتی از طریق خطوط ای دی اس ال و با هزینه 500 کرون برای هر گیگ به اینترنت وصل شوید.

تلفن

شما به راحتی می توانید تلفن های همراه قفل نشده خود را به این کشور بیاورید و در آن اقدام به تماس گرفتن بکنید. در تمامی مغازه ها سیم کارت های اعتباری وجود دارد که به راحتی به شبکه های تلفن دانمارک اتصال داده می وشند و با قیمت مناسب می توانید برای تتماس های داخلی از آنها استفاده کنید.

هر یک از این سیم کارت های اعتباری معمولا بسته به میزان تماس شارژ دارند و در قیمت ها و شارژ های مختلف ارائه می شوند. دسترسی به داده های اینترنتی در سیم کارت های اعتباری هم ممکن است اما هزینه آن بسیار گران است.

4 شرکت ارائه دهنده سیم کارت های اعتباری معمولا مسیر داده های خود را به منظور صرفه جویی در هزینه های خود قفل می کنند و برای استفاده از اعتبار اینترنتی آنها باید هزینه بیشتری پرداخت شود.

باجه های تلفن در تمامی شهرهای کوچک و بزرگ هنوز هم پیدا می شوند و خدمات تماس با این بادجه ها توسط شرکت تی دی اس ارائه می شود اما با این تلفن ها به هیچ عنوان نمی توانید تماس بین المللی بر قرار کنید و تنها راه تماس بین المللی استفاده از همان سیم کارت های اعتباری است.

کد بین المللی کشور دانمارک 45 است. قبل از گرفتن شماره 45 باید شماره 00 را به صورت عمومی بگیرید که این شامل حال تلفن های همراه هم می شود.

وقتی با یک شرکت در دانمارک تماس می گیرید در ابتدا معمولا به یک اپراتور وصل می شوید، در این حالت باید صبر کنید تا گزینه های موجود را اپراتور برای شماره گیری اعلام کند، به دلیل اینکه زبان اصلی ارائه دهنده اطلاعات دانمارکی بعد از پایان این زبان معمولا دوباره همان اطلاعات با زبان انگلیسی هم ارائه می شود.

خدمات پستی در دانمارک

تمامی شهر های دانمارک در هر اندازه ای که باشند دارای دفاتر پست و یا سوپر مارکت هایی هستند که مجوز دریافت نامه و پست کردن آن را دارند. سرویس پستی این کشور بسیار کار آمد است اما هنوز هم نسبت به برخی از کشورهای اروپایی سرعت کند تری دارد.

 شما می توانید برای سرعت بخشیدن به ارسال محموله های خود از صندوق های پستی قبل از خالی شدن در ساعات روزانه اقدام نمایید و یا محوله های خود را با خدمات پست پیشتاز در دانمارک ارسال نمایید.

معمولا محموله های داخل دانمارک از صندوق های پستی حدود 5 روزه به دست مخاطبین می رسند که البته شامل جنوب سوئد هم می شود. اما برای ارسال به سایر نقاط اروپا و یا آمریکا و کانادا محموله های پستی با یک روز تاخیر بیشتر به دست مخاطب می رسند.

اکثر ادارات پست در دانمارک خدمات تبدیل ارز، انتقال پول خارجی، فروش بلیط برای رویداد های مختلف داخلی و فروش کارت های تلفن برای تماس های بین المللی را هم انجام می دهند.

هزینه های ارسال پستی برای پست کارت ها و نامه های معمولی پستی در دانمارک حدود 8 کرون برای نامه های داخلی است که اگر قصد دارید پست پیشتاز بکنید باید هزینه 27 کرونی پرداخت نمایید. هزینه ارسال پستی به سایر کشور های اروپایی 25 کرون در سال 2017 بوده است.

اگر قصد دارید بسته های پستی خود را بسته بندی کنید می توانید از خدمات پست رستنت دانمارک استفاده کنید که در اغلب ادرات پست وجود دارد.

کنسولگری

تقریبا تمامی کشورهای پیشرفته دنیا یک کنسولگری یا سفارت در کپنهاگ دانمارک دارند که خدمات و مسئولیت های کنسولی این کشور را در کل مناطق حوزه اسکاندیناوی عهده دار است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا اغلب کنسولگری هایی در استان های دانمارک دارند. در حال حاضر 71 سفارت خارجی در کپنهاگ و بیش از 100 کنسولگری نیز در این شهر و سایر شهر های دیگر دانمارک مانند اورهوس، آلبرگ، اوندز، وایکل و …. وجود دارند.

هر یک از مسافران خارجی در صورتیکه در دانمارک قربانی صدمات جنایی و یا آسیب های اجتماعی شد ممکن است واجد شرایط برای مراجعه به سفرات و یا کنسولگری کشور خود باشد برای این منظور می توانید در هر یک از ساعات شبانه روز با پلیس دانمارک تماس بگیرید و فرم مراجعه به سفارت و یا درخواست خود را ارائه نمایید.

 

 

.

 

 

 

 

 

 عکس den

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.