شماره تماس : 23-88641720

سوالبارد

سوالبارد و جان ماین (Svalbard and Jan Mayen)

سوالبارد (Svalbard)

سوالبارد به مجموعه ای از جزایر اطلاق می شود که در بین اقیانوس اطلس، دریای بارنتز، دریای گرینلند و دریای نروژ قرار دارد. این جزایر در شمال نروژ مستقر شده اند.

سولبار یک منطقه آزاد است و برای اقامت و ورود به این جزایر عملا نیازی به اجازه و یا روادید و ویزا نیست و حتی خارجی ها هم می توانند در این جزیره بصورت نامحدود اقامت داشته باشند.

سولبار در شمالی ترین منطقه اروپا و در بین نروژ و قطب شمال قرار گرفته است. این مجمع الجزایر در بین عرض های جغرافیایی 74 درجه تا 81 درجه شمالی و طول جغرافیایی 10 درجه تا 35 درجه شرقی و در حوزه مدار قطب شمال قرار گرفته است.

بزرگترین جزیره مجمع الجزایر سوالبار اسپیتس برگن است که به همراه دو جزیره نورداستلندت و ادگئویا  از جزایر اصلی سوالبار محسوب می شوند. شهر لانگیربین مرکز اصلی این جزایر است که تمامی حوزه های اداری و اجرایی در آن واقع شده است. این مجمع الجزایر با یک فرمانداری اداره می شوند.

این جزایر هر چند تا سال 1899 به عنوان مکان هایی برای اکتشافات معدنی کشورهای روسیه و بخصوص نروژ بودند ولی از اوایل قرت نوزدهم به عنوان مکان هایی برای گردشگری و تفریح شناخته شده و مورد توجه گردشگران قرار گرفتند.

بر خلاف تصوری که از این مناطق به عنوان مناطقی با آب و هوای قطبی می شود ولی بصورت کلی این جزایر نسبت به مناطق جغرافیایی هم عرض خود در قطب شمال آب و هوای گرم تری دارند.

 در این جزایر پدیده ای به نام خوشید نیمه شب وجود دارد. این پدیده باعث می شود که در تابستان روزهای 24 ساعته به مدت 100 روز داشته باشند و این موضوع باعث شده تا پوشش گیاهی خوبی در این مناطق ایجاد شود و جبران روزهای زمستانی که بصورت یک دوره 100 روزه 24 ساعته تاریک است را بکند.

تاریخچه سوالبار

به نظر می رسد که در قرن دوازدهم این ساکنان شبه جزیره اسکاندیناوی بوده اند که جزایر سوالبارد را برای اولین بار کشف کرده اند. این موضوع را در کتب قدیمی و کهن اسکاندیناوی می توان با اشاره به نامی مشابه حدس شد. اما آنچه که مسلم است این است که برای اولین بار فردی به نام ویلم برنتز از مردم دانمارک بوده که توانسته این جزیره را کشف کند. وی در راه یافتن دریای روت شمالی به این کشف مهم رسید.

جزایر سوالبار در قرون هفدهم و هجدهم میلادی تنها برای شکار نهنگ مورد توجه بودند ولی پس از آن برای مدتی کسی دیگر به این جزایر رفت و آمدی نداشت تا اینکه معادن زغال سنگ در ابتدای قرن بیستم دوباره نام این جزایر را بر سر زبان ها انداخت.

همین موضوع پای بسیاری از شرکت ها و موسسات را به این جزیره برای راه اندازی کارخانجات خود کشاند. به موجب قرارداد 1920 اسپیتس برگن این جزایر به دولت نروژ واگذار شد. ضمن اینکه در قرارداد 1925 سوالبارد هم به حاکمیت نروژ بر این جزایر تاکید شده است.

نروژ این جزایر را به عنوان منطقه آزاد تجاری تعیین کرد و هیچ نیروی نظامی در آن استقرار نداد. امروزه یکی دو شرکت صنعتی بیشتر در این جزایر باقی نماده اند و عمده فعالیت هایی که در این جزایر اتفاق می افتد فعالیت های پژوهشی و گردشگری است.

دانشگاه مرکزی سوالبارد یکی از دانشگاه های مشهور کشور نروژ محسوب می شود .در این جزایر خودروهای مخصوصی که مربوط به سرزمین های برف خیز هستند، یک فرودگاه برای هواپیماها و قایق ها نیز به عنوان وسایل نقلیه دیگر در این جزایر هستند و فرودگاه سوالبارد لانگ ییر نیز به عنوان تنها دروازه ورودی جزایر شناخته می شود.

جغرافیا سوالبارد

جزایر سوالبارد در شمالی ترین نقطه کشور نروژ و اروپا واقع شده اند. این مجمع الجزایر در بین دریای گرینلند، قطب شمال، دریای نروژ و دریای بارنتز واقع شده است. مساحت کل این جزایر روی هم حدود 61.022 کیلومتر مربع می شود.

در شمال جزایر سوالبارد قطب شمال و توده های یخچالی واقع شده است، گرینلند در سمت غربی این جزایر و از جنوب با نروژ و از شرق با مجمع الجزایری نووایا زملیا و فرانز جوزف لند روسیه همسایه است.

60 درصد از این جزایر را توده های یخ، 30 درصد را زمین های خاکی و صخره ای و 10 درصد را پوشش گیاهی تشکیل می دهد. آستفونا بزرگترین یخچال طبیعی در این جزایر است که دقیقا در جزیره نورداستلند واقع شده است. از دیگر یخچال های طبیعی این جزایر می توان جزایر اولاو وی لند و وست فونا را نام برد.

از جاذبه های طبیعی و گردشگری این جزایر می توان زندگی انواع جانواده و گونه های دریایی و قطبی را در این جزایر نام برد. مرغ دریایی، گوزن های شمالی، انواع پستانداران دریایی و خرس های قطبی از شاخص ترین حیوانات این جزایر هستند.

تقریبا فضای طبیعی این جزایر را باید دست نخورده و بکر دانست به طوری که بیش از 70 درصد از جزایر را 7 پارک ملی و 23 منبع طبیعی تشکیل داده اند. همچنین در سراسر جزایر این مجمع الجزایر می توانید رود های یخ زده، توده های بزرگ یخی، یخچال های طبیعی، کوه های یخ، دره های آب خیز و.. را مشاهده کنید.

هوا در زمستان در این جزایر بسیار سرد می شود تا جایی که تا 12 درجه زیر صفر هم می رسد.

شهرهای سوالبارد

تمامی شهر ها و سکونتگاه های اصلی جزایر سوالبارد در جزیره اصلی این مجمع الجزایر یعنی اسپیتزبرگ یا وست اسپیتزبرگ (Vest-Spitsbergen) قرار گرفته اند:

 • بارنتسبرگ (Barentsburg): تنها سکونتگاه باقی مانده از روسیه در این جزایر با 400 ننفر جمعیت
 • هورساند (Hornsund): ایستگاه تحقیقاتی لهستان که تنها 10 نفر در زمستان و 20 تا 30 نفر در تابستان در آن زندگی می کنند.
 • لانگییرباین (Longyearbyen): پایتخت و محل اصلی سکونت نروژی ها با 1800 نفر جمعیت
 • نای آلساند(Ny-Ålesund): شمالی ترین منطقه سکونت بشر غیر نظامی در دنیا با جمعیت کمتر از 100 نفر
 • سووگروآ (Sveagruva) :  با 210 نفر جمعیت

در سایر جزایر سوالبارد فرد دیگری ساکن نیست و تنها به عنوان ذخایر طبیعی شناخته می شوند. برای رفتن به این جزایر کسب مجوز لازم است. این جزایر را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد.

گروه اول جزایر اسپیتسبرگن (Spitsbergen)، بارنتسویا (Barentsøya)، اجویا (Edgeøya)، نوردایوستلندت (Nordaustlandet) و پرینس کارلس فورلند (Prins Karls Forland) و گروه دوم که جزایر دور دست تر هستند شامل جزایر بخورنوآ(Bjørnøya) هوپن (Hopen)، کنگ کارلس لند (Kong Karls Land ) و کویتویا (Kvitøya) هستند.

آب و هوا در سوالبارد

بصورت تحت اللفظی باید سوالبارد را لبه سرما توصیف کرد. هوای این جزایر هر چند آب و هوای قطب شمال را دارد اما تحت تاثیر گرمای شمال شرقی اقیانوس آرام هم قرار می گیرد.

تابستان ها هوای جزایر خنک هستند و حدود 6 درجه سانتی گراد می رسند و در زمستان ها هوا به شدت سرد است و تا 12 درجه زیر صفر می رسد. هرچند وزش باید در این جزایر باعث شده تا هوا به نظر سردتر بیاید.

جریانات شمالی آتلانتیک همیشه در امتداد سواحل غربی و شمالی اسپیتزبرگن در جریان است. فصل مسافرت به سوالبارد بسیار کوتاه و تنها در چند روزی در تابستان می باشد که معمولا در بین روزهای اول ماه ژوئن تا ماه اوت می باشد زمانی که نور خورشید بیشتر به جزایر می تابد و روز روشنی بیشتری دارد و هوا در خارج از محیط های سر پوشیده خیلی سرد نیست.

با این حال در زمان به اصطلاح زمستان نور بین ماه های مارس و مه، یعنی زمانی که روز روشنی دارد و برف هم به شدت می بارد معمولا ورزشکاران حرفه ای برای انجام ورزش های زمستانی مهیج به این جزایر سفر می کنند.

در نظر داشته باشید که در روز های قطبی که از 26 اکتبر تا 15 فوریه باشد خورشید در زیر افق قرار می گیرد و روزها هم تاریک است.

تعطیلات در سوالبارد

در این جزایر معمولا تعطیلات مربوط به کشور روسیه و نروژ برای ساکنین این جزایر اعمال می شود. اما در این بین چند جشنواره محلی بسیار خاص و محبوب هم وجود دارند که عبارتند از:

 • جاز قطبی (Polar Jazz)

در پایان ژانویه به مدت 4 یا 5 روز به عنوان روز جاز در این جزایر تعیین شده و انواع موسیقی جاز، بلوز و بلوگراس در این جزایر برگزار می شود.

 • سان فست ویک (Sunfest Week) یا هفته آفتابی

در روز 8 مارس و به مناسبت پایان شب قطبی جشنی برگزار می شود.

 • دارک سیزن بلوز (Dark Season Blues) یا موسیقی فصل تاریک

این جشنواره موسیقی بلوز در پایان ماه اکتبر برگزار می شود و دلیل برگزاری این جشن به اتمام رسیدن فصل زمستان است.

 • کانست پاز سوالبارد (KunstPause Svalbard)

یک جشنواره هنری که در روز 14 نوامبر برگزار می شود. این جشنواره هنری زمان رقابت برای شب قطبی است.

سفر به سوالبارد

سوالبارد یک سیاست ویزای منحصر به فرد دارد. هر فردی بدون در نظر گرفتن اصالت و کشوری که در آن زندگی می کند می تواند بدون محدودیت در سوالبارد و بصورت نا محدود زندگی و کار کند.

 اما اگر بخواهیم واقع گرایانه به موضوع نگاه کنیم رسیدن به جزایر سوالبرد بسیار وقتگیر و زمان بر است و در اصل بدون داشتن توقف در کشور نروژ به هیچ عنوان نمی توانید وارد این جزایر شوید.

هر چند سوالبارد تحت حکومت مرکزی نروژ محسوب می شود اما مرزهای جداگانه ای دارد. به این صورت که هر چند کشور نروژ جزئی از منطقه شنگن و اتحادیه اروپا است اما این منطقه یعنی جزایر سوالبارد جزئی از شنگن محسوب نمی شوند.

بصورت کلی اگر بخواهید به سوالبارد پرواز کنید باید ابتدا به اسلو پرواز داشته باشید. اگر از هر منطقه ای از اتحادیه اروپا و یا مناطق شنگن وارد اسلو شوید نیازی به پاسپورت و یا ویزا ندارید اما ممکن است خدمات پروازی به عنوان شناسنامه و مدرک شناسایی از شما برای انتقال شما از اسلو به سوالبارد ویزا درخواست کند.

اگر به شهر تراموسو پرواز داشته باشید و از آنجا بخواهید وارد سوالبارد شوید شما به پاسپورت اسلو برای عبور از کشور نروژ به سمت سوالبارد نیاز خواهید داشت. به همین دلیل مراقب باشید که مدارک لازم را به همراه داشته باشید. خدمات شرکت های پرواز مانند شرکت SAS از شما ویزا مطالبه خواهند کرد.

بنابراین اگر شما قصد سفر به سوالبارد را دارید باید بسیار دقت کنید که پروازی که انتخاب می کنید آیا پرواز اسلو – سوالبارد است و یا در ترموسو توقف دارد. چرا که این موضوع تعیین کننده است که آیا برای سفر به سوالبارد نیاز به ویزای شنگن دارید یا خیر.

سفر به سوالبارد با هواپیما

لانگیربین (Longyearbyen) دارای بزرگترین فرودگاه داخل جزایر سوالبارد است. شرکت هواپیمایی اس ای اس (SAS) که یک شرکت هواپیمایی با سیستم اسکاندیناویایی است دارای برنامه های پروازی از اسلو به سلوابارد به مدت 4.5 ساعت و هزینه 150 تا 350 دلار برای هر سفر و همچنین خدمات پرواز از تروموسو به سوالبارد در مدت 1.5 ساعت و با هزینه 100 تا 300 دلار برای هر سفر می باشد.

شرکت باجت ایر لاین (Budget airline) که یک شرکت هواپیمایی نروژی است نیز پروازهایی را بین اسلو به گاردرموئن (Oslo-Gardermoen) و لانگیربین به سوالبارد (Longyearbyen-Svalbard) در روز های دوشنبه، چهارشنبه و جمعه می باشد. حدود مدت زمان پرواز 3 ساعت است.

به غیر از موارد فوق می توان به چارتر های گاه و بیگاهی که برای سفر به سوالبارد از مورمانسک (Murmansk) و مسکو (Moscow) برنامه ریزی می شوند هم اشاره کرد.

شرکت هواپیمائی SAS پروازهای به لانگیربین از اسلو و تروموسو را بصورت داخلی برنامه ریزی و اجرا می کند ولی این شرکت خدمات مسافربری را به کشورهای دیگر اروپا هم ارائه می کند.

این شرکت برای علاقمندان به سفر به سوالبارد جایزه ای را در سراسر اروپا تعیین کرده است که به نام یورو بون (EuroBonus) شناخته می شود و در همه آگهی های خود اعلام می کند.

 برندگان این جایزه می توانند با هزینه بسیار کم به شهر سوالبارد مسافرات کنند. تعداد جوایز اغلب محدود است.

هزینه سفر به سوالبارد گران است ولی با خرید اینترنتی بلیط هواپیما و یا با اقدام سریعتر و زودتر از موعد مقرر می توانید اغلب پروازهای این شرکت را با تخفیف خوب خریداری کنید. اما اگر به هر دلیل هم نتوانستید بلیط خود را رزرو کنید می توانید با چند پرواز ارزان قیمت تر که معمولا در طول هفته برنامه ریزی می شود به سوالبارد بروید.

اگر از مناطق بسیار دور دست تر خواهان مسافرات به لانگیربین هستید، ممکن است، خدمات پرواز ارزان قیمت نیز از سایر شرکت های هواپیمایی دیگر در دنیا بتوانید رزرو کنید. بلیط های آر تی دبلیو (RTWs ) بلیط های با قیمت های منحصر به فرد و خاص هستند که تمامی پروازهای بین قاره ای، بین کشوری و یا پروازهای طولانی مدت در یک قاره را به خوبی با هزینه های مناسب پوشش دهی می کند.

در نظر داشته باشید که برخی از پروازها در ساعات غیر متعارف و عجیب مانند ساعت 3 صبح به سمت فرودگاه سوالبارد برنامه پرواز دارند.

 بسیاری از فعالیت های محیط های باز در سوالبارد از ساعت 7 صبح شروع می شوند و اگر برنامه پروازی شما در ساعت 3 صبح انجام شود ممکن است به برنامه های خود که در ساعت 7 صبح شروع می شود به دلیل نیاز به پرواز طولانی مدت که حداقل 3 ساعت است نرسید.

سفر به سوالبارد با کشتی

برخی از شرکت های حمل و نقل دریایی خدمات حمل مسافر به جزایر سوالبارد را در فصول گرمتر سال با استفاده از کشتی های کروز عهده دار هستند. در واقع کشتی های کروز تنها وسیله هایی هستند که با استفاده از آنها می تواند جزایر دور افتاده تر سوالبارد را یعنی نای الیساند (Ny-Ålesund) را مشاهده کرد.

اما استفاده از خدمات این کشتی ها بسیار گران است. یک کروز معمولی برای رسیدن به لانگیربین حداقل باید سه روز در آب باشد و به همین دلیل هزینه ای حداقل 7900 کرون نیاز دارد. در واقع یک کشتی کروز در ارزان ترین حالت 1500 دلار برای حمل و نقل مسافر به این جزایر دریافت می کند.

کروز هایی که باید در مدت زمانی طولانی تر در آب برای رسیدن به این جزایر باشند و برخی از آنها از اسلو برای رسیدن به این جزایر راه می افتند تا 9500 دلار هزینه سفر 12 روزه خود را دریافت می کنند.

شرکت های خدمات دریایی زیادی هستند، که این کار را انجام می دهند ولی به نظر می رسد تنها راه رزرو کردن بلیط این کشتی ها یکی باشد.

اسپیتسبرگن تراول (Spitsbergen Travel) کشتی های MS Fram و MS Nordstjernen را هدایت می کنند. که شرکت دریایی مربوط به کشور نروژ می باشد. هر دو این قایق ها در سال 2000 راه اندازی شده اند.

برخی دیگر از کشتی های کروز کوچکتر محبوب برای مسافرات به جزایر سوالبارد عبارتند از آنتراکتیکا دریم (Antarctica Dream)،  کلیپر ادونچرر (Clipper Adventurer)، ام وی پلانکیوز (MV Plancius)، اورتلیوز (Ortelius)، آکادمیک واویلوو (Akademik Vavilov)، لوف (Ioffe) و پلار پایونیر (PolarPioneer).

تمامی این قایق ها به شکلی طراحی شده اند که بتوانند در آب های یخ زده اقیانوس اطلس بهترین امکانات را در اختیار مسافران قرار دهند تا کوچکترین نگرانی نداشته باشند.

در حالی که هیچ یک از این کشتی ها را نمی توان با واژه کشتی لوکس صدا زد اما برخی دیگر از کشتی ها مانند کشتی های  لی بوریل (Le Boreal)، سی اسپریت (Sea Spirit) و لی دایمنت (Le Diamant) بزرگتر هستند و به شکلی طراحی شده اند که مسافرت لوکسی را برای مسافران فراهم نمایند.

برخی از شرکت های حمل و نقل دریایی خدمات حمل مسافر به سوالبارد را با کشتی های کروز کوچکتر و یا سافاری ها انجام می دهند مانند شرکت ادونچر لایف (Adventure Life) و هاکا اکسپدیشنز (HakaExpeditions).

اگر برای مسافرت به این جزایر به دنبال یک کشتی کروز کامل هستید، شرکت پی اند او (P&O) سفرهای دو هفته ای را در برخی از زمان های سال برای رفتن به این جزایر تدارک می بیند.

گشت و گذار در داخل جزایر سوالبارد

تنها یک بزرگراه در سوالبارد وجود دارد و آن هم فرودگاه لانگیربین را به معدن 7 با عبور از لانگیربین به هم اتصال می دهد. این بزرگراه هم در بسیاری از قسمت ها تکمیل نشده و در هر جهت بسیار کوتاه است. این بزرگراه در اصل یک خیابان سنگ فرش شده است که در منطقه سکونت گاه مردم قرار گرفته است.

این بزرگراه در لانگیربین واقع شده و تمامی مردم ساکن در این منطقه ترجیح می دهند که خودرو داشته باشند تا به وسیله آن تردد کنند.

وسایل حمل و نقل برفی در جزایر سوالبارد بصورت کلی بهترین راه حمل و نقل و تردد هستند. حمل و نقل بین جزایر و سکونتگاه ها نیز در تمامی ایام سال بوسیله هواپیماهای داخلی و یا هلیکوپتر ها امکان پذیر است.

از قایق ها و کشتی ها تنها در فصل تابستان برای حمل و تقل در این جزایر می توان استفاده کرد. شرکت ام اس پولار گیرل (MS Polargirl) چندین سفر کوتاه را در بین جزایر لانگیربین، بارنتسبرگ و پارامیدن در طول هفته اجرا می کند. مسافران ترجیح می دهند از این خدمات برای حمل و نقل در زمان تابستان استفاده کنند.

بسیاری از مردم وقتی از سافاری برای حمل و نقل استفاده می کنند که تمایل داشته باشند که یک خرس قطبی را بتوانند از دور مشاهده کنند. هر چند این امکان بسیار زیاد است ولی هیچگاه تضمین شده نمی تواند باشد.

زبان رسمی مردم سوالبارد

زبان رسمی مردمی که در جزایر سوالبارد زندگی می کنند عمدتا نروژی است اما با این حال تقریبا تمامی افرادی که اینجا هستند به زبان انگلیسی هم تسلط دارند. در جزایری مانند بارنتسبرگ زبان روسی و اکراینی هم صحبت می شود.

مناطق دیدنی سوالبارد

بسیاری از مسافران تنها با هدف بازدید از طبیعت بکر قطب شمال در بکرترین و دست نخورده ترین مناطق جهان به این جزایر سفر می کنند. این جزایر دارای یخچال های دست نخورده و کوه های یخی بسیار دیدنی هستند.

خرس های قطبی، کاربیو و گوزن های شمالی کوتاه قاکت، روباه قطبی، نهنگ ها، شیرهای دریایی، مهره داران و انواع دیگر ازحیوانات خاص دریایی نیز دلیل دیگر بازدید و از جاذبه های اصلی این جزایر هستند.

سوالبار همچنین به تنوع پرندگانی که به این جزایر می آیند شهرت دارد پرندگانی مانند پرستوهای دریایی قطبی، مرغ های دریایی قطبی و پوفین ها.

 در اواخر تابستان نهنگ ها ممکن است از خطوط ساحلی دور شوند. نهنگ های زیادی در این آب ها زندگی می کنند که از جمله مشهور ترین آنها می توان به نهنگ های کوهان دار، نهنگ اوراکاس، نهنگ بلوگا و نهنگ ناروال اشاره کرد، که همه این نهنگ ها از آب های اقیانوس های نزدیک به این مناطق می آیند.

در طول تابستان ذوب شدن برف ها در جزایر میانی و رشد گونه های مختلف گیاهی در این مناطق باعث به وجود آمدن مناظر بسیار زیبا بخصوص در زمانی که گل ها رشد می کنند، می شود.

توجه داشته باشید که اگر چه از نظر فنی امکان دارد که به راحتی به سوالبارد سفر کنید ولی کمبود زیر ساخت ها، هوای سرد، ضرورت برنامه ریزی وبرای حمل و نقل، شناخت چگونگی استفاده از برخی از وسایل،  در صورت لزوم مهارت استفاده از تفنگ و به صورت کلی سختی محیط زیست در این جزایر می طلبد که حتی در تابستان برای سفر به این جزایر بصورت برنامه ریزی شده و با استفاده از خدمات ترواهای حرفه ای سفر خود را به این جزایر برنامه ریزی کنید.

لانگیربین چندین موزه و کلیسای دیدنی شمالی نیز دارد. ساکنان دوران شوروی بارنتزبورگ و پارامیدن که محل های خود را در سال 1990 ترک کرده اند جاذبه های بی نظیری را در این جزیره بر جای گذاشته اند که از جمله انها می توان به دو مجسمه زیبا اشاره کرد.

هر دو این مجسمه ها را می توان از طریق مسیر لانگیربین و با استفاده از موتورهای کروز و یا ماشین های مخصوص حمل نقل برفی بازدید کرد.

خرید در سوالبارد

ارز رایج و مورد استفاده در جزایر سوالبارد همان کرون نروژی است که حتی در شهرک های روسی هم این ارز پذیرفته شده و مورد استفاده است.

سوالبارد یک منطقه آزاد و بدون مالیات است  تعدادی مغازه در لانگربین برای فروش انواع اقلام گمرکی و وارداتی وجود دارد که قیمت های بسیار ارزان تر از سرزمین های اصلی نروژ در آن قرار دارد که به دلیل نبود حق گمرکی و عوارضی است.

هزینه ها

سوالبارد را بصورت تخمینی می توان شهری به شدت گران توصیف کرد. سرزمین های اصلی نروژ به اندازه کافی اقلام و تجهیزات گران قیمتی دارد اما در جزایر سوالبارد این قیمت ها واقعا بسیار بالاتر و گران تر است.

اقامت در ارزان ترین هتل ها و مراکز اقامتی در سوالبارد حداقل شبی 500 کرون هزینه به دنبال خواهد داشت و هر وعده غذایی در این شهر حداقل 100 کرون می باشد. هر دو این رقم ها و هزینه ها را به راحتی می توانید تا دو برابر افزایش دهید اگر در هتل های با کلاس بالاتر و یا با خدمات بهتر اقامت داشته باشید و یا به رستوران های با کلاس تر بروید.

فعالیت های تفریحی و تورهای برنامه ریزی شده در این جزایر نیز هزینه بالایی دارند. به عنوان مثال یک پیاده روی ساده و یا قایقرانی به همراه تور لیدر حداقل 500 کرون هزینه دارد. این مبلغ اگر برای استفاده از تورهای با تجهیزات کامل و تخصصی ثبت نام کنید تا 1000 کرون و حتی بالاتر هم می رسد.

یکی از بهترین راه های صرفه جویی در هزینه ها در هنگام سفر به سوالبارد و اینکه در وقت خود هم صرفه جویی کرده باشید این است که تمامی اقلام و تجهیزات مورد نیاز در این سفر را با خود به همراه داشته باشید و یا از سرزمین های اصلی که به این جزایر سفر می کنید، خرید کنید. هر چند مثلا در لانگربین یک فروشگاه کامل مواد غذایی وجود دارد که همه اقلام مورد نیاز را بتوانید از آن خریداری کنید.

کالاهای منجمد و خشک شده در مقایسه با نروژ هزینه مناسبی دارند و حتی برخی از آنها ارزان تر هم پیدا می شوند. در حالی که کالاهایی که فاسد شدنی هستند باید از طریق خطوط هوایی وارد این جزایر شوند و به همین دلیل گران تر هم هستند.

در سوالبارد عوارض گمرکی به کالاهای وارداتی تعلق نمی گیرد و این به دلیل وجود این جزایر در منطقه آزاد تجاری است. نبود حق گمرکی و عوارضی در این جزایر باعث شده تا برخی از انواع لباس ها و الکل و نوشیدنی های خاص در این جزایر از سرزمین های اصلی نروژ بسیار ارزان تر باشند.

خوردن در سوالبارد

غذا و خوراکی در سوالبارد بصورت کلی بسیار گران است و اغلب بازدیدکنندگان هم باید هزینه های زیادی برای غذا صرف کنند. البته بصورت کلی خوراک در نروژ قیمت بالایی دارد و این مختص سوالبارد به تنهایی نیست ولی در سوالبارد قیمت غذا از نروژ هم بالاتر است.

غذاهای محلی سوالبارد را می توان گوزن شمالی و یا شیر دریایی دانست که در اغلب رستوران های سوالبارد طبخ و فروخته می شود.

نوشیدنی در سوالبارد

نوشیدنی در سوالبارد بدون مالیات و عوارض گمرکی است. به همین دلیل شیشه ها و بطری های نوشیدنی از جمله نوشیدنی های الکلی که از نروژ و یا هر مکان دیگری وارد سوالبارد می شود و فروخته می شود به طرز حیرت انگیزی ارزان تر از نروژ است هرچند این ارزانی تازه با قیمت های شهری مانند لندن برابری می کند. در جزیره برزنبرگ ودکا روسی قیمت بسیار ارزانی دارد.

یکی از محبوب ترین نوشیدنی هایی که در جزایر سوالبارد وجود دارد نوشیدنی هایی است که از آب یخچال های طبیعی که در طول هزاران سال یخ بسته و به خوبی از هر گونه میکروب و آلاینده تهی است درست می شود.

در نوردپالت الکل جیره بندی می شود و به شدت کمیاب است و به همین دلیل احتمالا باید شما در صورت نیاز با استفاده از پاسپورت خود نوشیدنی خود را به همراه داشته باشید.

بصورت کلی در جزایر سوالبارد نوشیدنی های زیر را می توانید پیدا و بخرید:

 • بطری های مشروب 22 درصدی
 • بطری های شراب غنی شده 14 تا 22 درصدی
 • قوطی آبجو
 • شراب 14 درصد

مراکز اقامتی و اسکان در سوالبارد

تنها در جزیره لانگربین طیف زیادی از انواه هتل ها و مراکز اقامتی موجود است که شامل کمپینگ ها، مهمان خانه ها، هتل های معمولی و هتل های لوکس می شود. البته در بارنزبورگ و نیالوسنت هم هر کدام تنها یک هتل ساخته شده است.

آموزش در سوالبارد

 • دانشگاه سوالبارد

دانشگاه سوالبارد در مرکز جزایر سوالبارد قرار دارد. این دانشگاه یک بنگاه خصوصی است که توسط جهاد دانشگاه نروژی اداره می شود. در این دانشگاه دوره های دانشگاهی زیست شناسی، زمین شناسی، ژئوفیزیک و تکنولوژی تدریس می شود.

 

کار کردن در جزایر سوالبارد

شهروندان کشورهایی که پیمان سوالبارد را امضا کرده باشند نیازی به مجوز خاصی برای کار کردن در این جزایر ندارند. حتی شما می توانید معدن خود را در این جزایر در صورت پیدا کردن محل و یا ماده ای معدنی داشته باشید و به ثبت برسانید.

در عمل فرصت های شغلی زیادی در سوالبارد وجود ندارد هر چند در طول فصل تابستان فرصت های شغلی مربوط به گردشگری زیاد در این مناطق دیده می شود که آن هم نیاز به مهارت های زبانی زیاد بخصوص زبان نروژی دارد.

با این حال در نظر داشته باشید که فرواندار منسوب شده برای جزایر سوالبارد این حق را دارد که شما را از این جزایر بنا بر هر دلیل اگر نتوانید از حق خود دفاع کنید بیرون کند.

ایمنی در سوالبارد

خرس قطبی

بزرگترین خطر و تهدید در جزایر سوالبارد وجود خرس قطبی است. حدود 500 خرس قطبی در این جزایر بصورت شناخته شده زندگی می کنند و پراکنده هستند. از سال 1973 تا ماه اوت 2011 مطابق با آمار اعلام شده شش نفر توسط خرس های قطبی کشته شده اند.

به همین دلیل حمل اسلحه در سوالبارد در زمان هایی که به بیرون از مکان های زندگی خود می روید و یا قصد بازدید و گردش دارید الزامی است. اسلحه را در خود جزایر و با حدود 150 کرون بصورت روزانه می توانید اجاره کنید هرچند از سال 2009 طبق تصویب لایحه ای حمل اسلحه نیاز به مجوز دارد.

مسافران و گردشگرانی که مجوز اسلحه ندارند در زمان سفر به این جزایر می توانند درخواست مجوز موقتی برای حمل اسلحه در این جزایر را داشته باشند. برای این کار باید فرم درخواست بدهید و متعهد شوید که از این اسلحه به غیر از موارد ضروری استفاده نخواهید کرد. برای دادن تعهد و درخواست باید به اداره پلیس سوالبارد مراجعه کنید.

بررسی و صدور این مجوز حدودا 4 هفته طول می کشد هرچند برای برخی استثنائات حتی می توانید از پروسه در همان روز هم به اتمام برسد.

بصورت کلی پیشنهاد می شود که اگر قصد سفر به این جزایر را دارید با تور به این جزایر سفر کنید تا از خدمات تور و محافظت افراد آموزش دیده برخور دار شوید. به هیچ عنوان سرعت خرس های قطبی را تخمین نزنید. این خرس ها دارای سرعتی باور نکردنی هستند و به سرعت خود را به شما خواهند رساند.

در نظر داشته باشید که خرس های قطبی از قوی ترین خرس های دنیا هستند و به شدت خطرناک تر از حتی خرس های قهوه ای اروپایی شناخته شده اند.

البته این نکته را هم فراموش نکنید که تنها در صورتی می توانید به یک خرس قطبی شلیک کنید که خطر جانی برای شما اثبات شده باشد و به هیچ وجه نمی توانید آنها را بدون دلیل بکشید.

خرس های قطبی به هیچ عنوان به انسان ها به عنوان طعمه و غذا نگاه نمی کنند اما بصورت طبیعی این خرس ها بسیار کنجکاو هستند و موارد اطراف خود را به خوبی بررسی می کنند. یک خرس قطبی گرسنه تقریبا همه چیز را می خورد.

بصورت کلی خرس های قطبی جوان تر بسیار خطرناک تر از خرس های بالغ هستند. دلیل آن هم این است که این خرس ها تجربه کافی ندارد، در شکار مهارت های لازم را هنوز کسب نکرده اند و ممکن است به دلیل ترس و یا شدت گرسنگی به هر چیز و یا کسی حمله کنند.

 

زنده ماندن در برابر خرس قطبی در سوالبارد

اکثر خرس ها هنگام مواجهه با انسان ها فرار می کنند و یا حداقل تلاش می کنند تا با انسان برخوردی نداشته باشند حتی اگر موردی برای کنجکاوی داشته باشند. بسیاری از شرایط را می توان تنها با بررسی اوضاع و با تکیه بر عقل سلیم به راحتی کنترل کرد.

در هنگام مواجه شدن با خرس قطبی اولین کاری که باید انجام دهید این است که بدون حرکت تنها بررسی کنید که چه نوع خرس قطبی را در پیش رو دارید و دوم اینکه آیا این خرس به شما توجه و علاقه ای دارد یا خیر یعنی نسبت به حضور شما احساس خطر کرده و یا کنجکاو شده است یا نه.

اگر خرس به صورت مستقیم به سمت شما شروع به حرکت کرد سریعا خود را در مسیر دید او قرار دهید و شروع به سر و صدا کنید. فریاد زدن، دست زدن و یا حتی اگر موتوری به همراه دارید روشن کردن موتور خرس را از شما دور خواهد کرد. معمولا برای اینکه خرس فرار کند همین کارها کفایت می کند.

اما اگر خرس همچنان نسبت به شما کنجکاو بود باید آماده باشید که از تپانچه خود استفاده کنید و یا با استفاده از یک تفنگ با تیر هشدار ابتدا او را دور کنید. کشتن خرس قطبی باید آخرین کاری باشد که به آن فکر می کنید.

در نظر داشته باشید که اگر مجبور به کشتن خرس قطبی هستید و یا چاره ای جز کشتن و یا به شدت زخمی کردن خرس ندارید باید به سینه و یا شانه های خرس شلیک کنید. به هیچ عنوان به سر خرس قطبی شلیک نکنید.

اگر با خرس قطبی ماده ای مواجه شدید که توله های آن به همراهش بودند سعی نکنید خرس را بترسانید و یا مراقب باشید که به هیچ عنوان به یک یا دو توله خرس شلیک نکنید. این کار باعث خواهد شد که خرس به شدت به سمت شما حالت تهاجمی بگیرد.

هنگامی که یک خرس قطبی را کشتید باید بلافاصله با مقامات محلی تماس بگیرید تا موضوع را فورا بررسی کنند و خود مسئولان دولتی گزارش ان را تهیه کنند.

سایر مخاطرات در سوالبارد

یکی دیگر از مخاطرات طبیعی در سوالبارد پرستوهای دریایی هستند. هنگامی که این پرندگان تخم می گذارند از لانه خود به شدت مراقبت می کنند. اگر شما نا خواسته به لانه آنها نزدیک شوید آنها شروع به جیغ کشیدن می کنند و به سمت شما حمله ور می شوند و ممکن است سر و صورت شما را زخمی کنند.

ترفندی که باید به کار بگیرید این است که یک چوب به همراه داشته باشید و در بالای سر خود قرار دهد تا نوک آنها به سر و صورت شما ضربه نزد. شما مجاز به ضربه زدن به آنها نیستید حتی زمانی که به شما حمله می کنند.

پرندگان معمولا از سمت سر به شما حمله می کنند و توانایی تشخیص چوب بودن روی سر شما را ندارند و به همین دلیل به راحتی می توانید از محیط زندگی آنها و تهدید آنها دور شوید.

محیط طبیعی و زیست قطب شما بصورت کلی چالش های خاص خود را بخصوص در فصل زمستان دارد. باید مراقب پوشش خود باشید و مراقب باشید سرما نخورید. بینی و گونه ها و انگشتان دست و پا را به خوبی بخصوص در دماهای پایین و هنگام وزش باد باید به خوبی پوشانده باشید. حتی زمانی که از اتومبیل های برفی استفاده می کنید بهتر است صورت خود را به خوبی پوشانده باشید.

عبور از یخچال ها و رودخانه ها می تواند بسیار خطرناک باشد و به شدت توصیه می شود برای عبور از این مناطق ار راهنماهای محلی استفاده کنید. اگر قصد دارید به تنهایی از این مراکز عبور کنید باید با فرمانداری شهر سوالبارد هماهنگ کنید و راهنمایی های لازم و نقشه مسیرها را دریافت نمایید.

برای هر سفر خارج از منطقه مرکزی اسپیتسبرگن باید موضوع را به اطلاع فرماندار برسانید. ممکن است نیاز به خرید بیمه داشته باشید و یا سپرده هایی بگذارید تا در صورت نیاز به خدمات نجات بتوانید از آنها استفاده کنید.

سلامت و بهداشت در سوالبارد

آب در جزایر سوالبارد آشامیدنی است. اما آب های سطحی ممکن است تخم کرم و یا حشرات در آنها قرار داشته باشد که اگر خواستید استفاده کنید باید حتما آنها را بجوشانید.

داروخانه در لانگیربین قرار دارد و حتی شما می توانید برای تهیه برخی از داروهایی که نیاز به تجویز پزشک ندارد به سوپر مارکت ها مراجعه کنید. ضمن اینکه لانگربین یک بیمارستان هم برای انجام درمان های اضطراری دارد.

احترامات در سوالبارد

در تمامی مناطق سکونتی در جزایر سوالبارد مانند هتل ها و مسافرخانه ها انتظار این است که مهمانان برای ورود به هتل و اتاق ها کفش های خود را از پا خارج کنند. در ساختمان های اداری و عمومی این موضوع بیشتر واضح است زیرا معمولا یک جا کفشی درب ورودی آنها قرار داده شده است و از چکمه ها و کفش های کثیفی که سایر افراد در این جا کفشی ها قرار داده اند، پر است.

خطوط ارتباطی در سوالبارد

گوشی های 3G با سرویس GSM به راحتی در شهرهای اصلی سوالبارد خط دهی می کنند. 

اتصال اینترنت در سوالبارد سرعت بسیار بالایی دارد و کلاس بالایی دارد. نحوه ارتباط خطوط اینترنتی در این جزیره با استفاده از کابل های فیبر نوری به سرزمین اصلی نروژ اتصال داده شده است. لانگربین چندین پایانه عمومی اینترنتی دارد.

برای ارسال نامه از سوالبارد به سرزمین های اصلی نروژ از تمبر های معمولی و با همان هزینه شهرهای نروژ باید استفاده شود.

مناطق دیدنی اطراف

سوالبارد یک پایگاه خیلی عالی برای بازدید و حرکت به سمت قطب شما است.

جان مین (Jan Mayen)

جان مین نیز از جزایر نزدیک نروژ و بین گرینلند و نروژ در اقیانوس اطلس است که معمولا با سوالبارد با هم دیده می شوند. با این تفاوت که جزیره جان مین دارای 18 منطقه سکونتگاهی متفاوت است که توسط نیروهای مسلح ارتش نروژ و همچنین موسسه هواشناسی نروژ مورد استفاده می باشند.

جان مین یک جزیره آتشفشانی کوهستانی که از روی نام فردی هلندی که در سال 1614 این جزیره را کشف کرد نامگذاری شده است. این جزیره در طول صدها سال تنها توسط برخی از شکارچی ها بازدید و استفاده می شد.

نهایتا این جزیره در سال 1929 تحت حاکمیت کشور نروژ در آمد. کوه های آتش فشانی Haakon VII و  Toppen/Beerenberg که برای مدت های زیادی خاموش بودند در سال 1970 مجددا شرواع به فعالیت کردند و این کوه های آتش فشانی فعال شمالی ترین کوه های آتشفشانی فعال در دنیا هستند.

آب و هوا

این جزیره دارای آب و هوای غالبا طوفانی و با مه ماندگار است

سفر به جان مین

برای بازدید از این جزیره باید از قبل مجوز دریافت شود که این مجوز توسط ایستگاه فرمانداری خود جزیره صادر می شود.

سفر به جزیره جان مین با هواپیما

باند پروازی آسفالت نشده به متراژ 1600 متر در این جزیره وجود دارد. هیچ پرواز تجاری در این جزیره بر زمین نمی نشیند.

سفر با کشتی به جان مین

در جزیره جان مین هیچ بندر طبیعی و مشخصی وجود ندارد. خلیج Kvalrossbukta و Btvika عمدتا برای رسیدن به ساحل جزیره مورد استفاده است که با لاستیک های زودیاک پوشش داده شده است. شرکت نروژی به نام اکو اکسپدیشن (EcoExpeditions) سفر قایق ها و کشتی ها به این جزیره را پوشش دهی می کند.

خوراک در جزیره جان مین

هیچ خوراکی در این جزیره وجود ندارد.

آشامیدنی

از آب جزیره جان مین برای نوشیدن می توانید استفاده کنید اما بصورت کلی توصیه نمی شود.

فعالیت هایی که در جزیره جان مین می شود انجام داد

بصورت کلی قدم زدن در کنار جزیره و سواحل بهترین کاری است که مسافران در این جزیره انجام می دهند که در هر صورت توصیه شدید می شود حتما برای مقابله با خرس های قطبی زیادی که در این جزیره ساکن هستند اسلحه شکاری به همراه داشته باشید.

مکان های اقامتی

هیچ مکانی برای اقامت در جان مین وجود ندارد.

ایمنی در جان مین

خیلی توصیه نمی شود که به جان مین به عنوان مکان گردشگری توجه شود زیرا آب و هوای به شدت سرد قطبی، وجود کوه های آتش فشانی فعال و خرس های قطبی بزرگ و وحشی، سکونت و ماندن در جزیره را خطرناک کرده است.

عکسThe Blue Dragon River

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.