شماره تماس : 23-88641720

صربستان

نام کشور صربستان
پایتخت بلگراد
 حکومت دموکراسی پارلمانی
 پول رایج دینار صربستانی (RSD)
 مساحت  88.361 کیلومتر مربع
 جمعیت  9.778.991 نفر
 مذهب مسیحیان ارتودوکس 84 درصد، مسلمانان 3 درصد، کاتالوک رومی 5 درصد، پروتستانی 1 درصد و سایر ادیان و مذاهب 7 درصد
 زبان رسمی  90.1 درصد زبان صربستانی، 3.8 درصد مجارستانی، 1.1 درصد رومانیایی، سایر زبان ها 4.1 درصد و زبان های شناخته نشده 0.9 درصد

نکته: رومانیایی، مجارستانی، اسلواکی، اکراینی و کروات تماما زبان رسمی در شهر وجوودینا (Vojvodina) به حساب می آیند

 واحد برق مطابق با استاندارد های اروپا 230V/50Hz
 کد کشور 381+
 منطقه زمانی UTC +1
پوشش اینترنتی RS

معرفی کشور مجارستان

صربستان کشوری در منطقه بالکان اروپا است و در جنوب این قاره قرار گرفته است. این کشور یکی از شش کشور بنیان گذار جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی بود. این کشور از سمت جنوب خود با کشور مونته نگرو، از سمت شمال با مجارستان، از سمت شمال غربی با کرواسی، از سمت غرب با بوسنی و هرزگوین، از جنوب شرقی با بلغازستان، در سمت جنوب با مقدونیه و آلبانی و در سمت شمال شرقی با رومانی همسایه است.

صربستان یکی از اصلی ترین مسیرهای رفت و آمد کشورهای اروپایی مرکزی به سمت خاور دور و ترکیه است و از این نظر موقعیت استراتژیکی مهمی در منطقه محسوب می شود.

در طول تابستان گردشگران و توریست های زیادی هستند که عاشق گذراندن زمان خود در بلگراد و تماشای پارک های ملی فراوان و جاذبه های طبیعی بی نظیر در سراسر این شهر هستند. در طول زمستان  بسیاری از گردشگران به دلیل داشتن اقامتگاه های کوهستانی فوق العاده این کشور را هدف گردشی خود قرار می دهند.

یکی از محبوب ترین مناطق کوهستانی در زمستان در صربستان را باید کاپاونیک (Kopaonik) نامید جایی که به نقل از خبرگزاری بی بی سی به عنوان یکی از بهترین مکان های اسکی دنیا معرفی شده است.

 ضمن این گردشگران در طول زمستان می توانند از انواع اسپاهای یا آبگرم های طبیعی و مصنوعی در این کشور بخصوص در مناطق سوکوبانجا (Sokobanja)، نیشکا بانجا (Niška Banja) و رنجاژکا بانجا (Vrnjačka Banja) استفاده کنند.

صربستان مردمی خونگرم بخصوص نسبت به مسافران خارجی و خارجی ها دارد. آنها از گردشگران همیشه به خوبی استقبال می کنند و این در حالی است که هنوز مناطق زیادی از کشور که دارای پتانسیل گردشگری است به دنیا معرفی نشده است.

اکثر صرب ها به زبان های انگلیسی و اسپانیایی هم می توانند صحبت کنند و به همین دلیل دنبال افرادی با تسلط و یا دانش این زبان ها برای تمرین و مکالمه هستند.

 هر چند افراد مسن تر در این کشور بیشتر به زبان های آلمانی و فرانسوی تسلط دارند به همین دلیل شما به راحتی می توانید با دانستن هر یک از این زبان ها به خوبی با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید.

اغلب گردشگران ترجیح می دهند در تابستان به صربستان سفر کنند و به همین دلیل جمعیت مسافران در صربستان در طول تابستان بسیار بیشتر است و به راحتی می توانید در خیابان های بلگراد افرادی را مشاهده کنید که در حال مکالمه به زبان های آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و یا انگلیسی هستند.

اما در سال نو نیز مسافران زیادی از کشورهایی مانند اسلوونی، آلمان، اتریش، بوسنی و مجارستان مقصد سفر خود را کشور صربستان انتخاب می کنند و در این زمان بیشتر در خیابان های بلگراد این زبان ها و مکالمات این کشورها شنیده می شود.

کشور یوگوسلاوی چنین کشوری با یان همه جاذبه گردشگری و زیبایی های طبیعی بود که صربستان به جرات می توان گفت یکی از کشف نشده ترین این قسمت ها در یوگسلاوی بود که هنوز هم نه تنها توسط گردشگران خارجی بلکه توسط بسیاری از خود مردم صربستان در حال کشف و معرفی جاذبه های جدید تر به دنیا است.

خیلی جالب است که کشوری با این همه تنوع و زیبایی های طبیعی به عنوان کشوری است که اطراف آن با خشکی احاطه شده است یعنی هیچ مرز دریایی و یا اقیانوسی ندارد.

از دشت های وجوودینا (Vojvodina) جایی که در زمستان یادآور صحنه های فیلم مشهور دکتر ژینواگو (Dr. Zhivago) است تا بسیاری از کوه ها و دریاچه ها و یا منابع مختلف و پیست های اسکی همه از زیبایی های برجسته این کشور اروپایی هستند.

نکته جالب توجه دیگر اینکه 17 نفر از پادشاهان امپراطوری قدرتمند روم در منطقه صربستان کنون به دنیا آمده بودند و تمامی این پادشاهان در منطقه محل زندگی خودشان و یا در نزدیکی محل زندگی خودشان اقدام به ساخت آثار هنری و ارزشمند و یا کاخ ها و قلعه های فروانی کردند.

شاید جالب باشد بدانید که قدیمی ترین شهرک هایی که انسان در آن زندگی می کرده در منطقه اروپا و اگر نگوئیم در جهان در کشور صربستان پیدا شده اند.

سد هیدرو الکترونیکی غول پیکر دیجرداپ (Djerdap) باعث ساخت یک دریاچه پهناور در چندین کیلومتر دورتر از محل زندگی مردم در دیجرداپ ساخته شده است که با یک جاده بسیار قدیمی رومی به سمت شرق که توسط امپراطور تراجان (Trajan) ساخته شده امتداد یافته است.

صربستان در تقاطع تاریخی کشور های اروپایی قرار داشته و همین موضوع باعث شده در این کشور تنوع زیادی از فرهنگ ها، قومیت ها و ادیان را شاهد باشیم. مردم صربستان بر خلاف برخی از اخباری که گاها منتشر می شود یکی از مهمان نواز ترین و خونگرم ترین مردمان اروپا را دارند و اخیرا نیز بلگراد به عنوان یکی از بزرگترین و محبوب ترین پایتخت های اروپا معرفی شده است.

بلگراد اخیرا میزان مسابقه بزگ موسیقی یورو ویژن بوده و به عنوان زادگاه بزرگ مردانی با شهرت جهانی مانند دیجوکوویچ(Djokovic)، جان کوویچ(Jankovic) و اوانوویچ (Ivanovic) می باشد که به عنوان سفیران صربستان جدید شناخته می شوند.

در صربستان جاذبه ها و مناطق گردشگری فراوان دیگری نیز وجود دارد اما صربستان دارای یک روح و روان متفاوت و عالی است که به ندرت در مکان های دیگر یافت می شود. که با تلفیق آن با فرهنگ و رفتار آنها باعث شده تا  جملگی به دنبال یک زندگی خوب باشند.

آب و هوای صربستان

در شمال صربستان آب و هوای قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم و مرطوب با بارش باران خوب می باشد. در بخش مرکزی آب و هوای صربستان معتدل است و در جنوب دارای تابستانو پاییز خشک و گرم و زمستان هایی تقریبا به شدت سرد با بارش برف فراوان است.

درجه هوا می تواند به شدت متغیر باشد. در تابستان ها تجربه دمای هوای بالای 30 درجه تقریبا زیاد است  و حتی گاهی دمای هوا به 40 درجه بخصوص در فصل های جولای و آگوست در اغلب مناطق کشور هم می رسد.

در طول زمستان هم بارش برف فراوان و زیاد در تمامی مناطق کشور معمولا مشاهده می شود بخصوص اگر این مناطق در جنوب و جنوب غربی کشور باشند. 

در شهر های بلگراد و نووی سد (Novi Sad)  دمای هوای منفی 10 درجه هم کاملا در ماه های ژانویه و فوریه طبیعی است و حتی در برخی از زمان ها و  زمستان های سردتر به منفی 18 درجه هم می رسند.

در مناطق کوهستانی مانند زلاتیبور(Zlatibor) یا اسجنیکا (Sjenica) و یا حتی کوپائونیک (Kopaonik) دمای هوا می تواند حتی به شدت پایین تر هم برسد و ریزش برف در این شهر ها و مناطق حتی زودتر از موعد و خیلی زودتر از بسیاری دیگر از شهر های سردسیری کشور شروع می شود.

 

جغرافیای صربستان

شرایط جغرافیایی کشور صربستان بسیار متنوع است و کل قلمرو سرزمینی این کشور با رودخانه های بزرگی که این کشور را احاطه کرده مانند رودخانه بزرگ دانوب که از شمال غربی و مرز کرواسی تا مرز رومانی و بلغارستان ادامه دارد و در این مسیر از شهرهای بزرگ و جذابی مانند نووی سد (Novi Sad)، بلگراد (Belgrade)، سمدریوو (Smederevo) و پارک ملی درداب (Đerdap National Park) هم عبور می کند.

در کل مسیر کنار دانوب یک مسیر دوچرخه سواری تعبیه شده است و بسیاری از امکانات و تجهیزات توریستی برای کمک به علاقمندان در سطح این مسیر در نظر گرفته شده است

رودخانه مهم دیگر در کشور صربستان رودخانه درینا (Drina) است، این رودخانه از جنوب تا شمال کشور  و عمدتا از کنار مرز بوسنی و هرزگوین عبور می کند و در حاشیه خود مناظر بسیار دیدنی و جذابی خلق کرده  است.

رودخانه سوم رودخانه ساوا (Sava) است که از مرز بوسنی و کرواسی تا بلگراد امتداد دارد و در مرکز خود با رودخانه دانوب تلاقی پیدا می کند.

رودخانه موراوا (Morava) از جنوب و غرب کشور عبور می کند و دقیقا این مسیر را تا جایی که در منطقه پوژارواک (Požarevac) به رودخانه دانوب برسد، ادامه می دهد.

نهایتا رودخانه مهم دیگر کشور صربستان رودخانه تیسا (Tisa) است. این رودخانه از اکریان سرچشمه می گیرد و بعد از گذشتن از مجارستان شهر های بسج(Bečej) و نووی بسج (Novi Bečej) را طی می کند تا به رودخانه دانوب در منطقه ای بین بلگراد و نووی سد برسد.

منطقه شمالی وجوودینا (Vojvodina) پر از دشت های بارانی گسترده ای است که برای کشاورزی بسیار مناسب هستند و در اطراف آن نیز تعداد کمی کوه وجود دارد. یعنی تنها یک کوه در پارک ملی FruškaGora قرار گرفته و چندین تپه در اطراف شهر ورشاک (Vršac) واقع شده است.

منطقه بلگراد و جنوب آن را شومادیا (Šumadija) می نامند. این منطقه پر از کوه های کوچک و زمین های تپه ای است در حالی که کشور در قسمت های جنوبی، شرقی و غربی دارای کوهستان های زیادی است که در آن مسیرها و جاده های کوهستانی زیاد، قاره ای طبیعی، دره های رودخانه ای چشمگیر و فوق العاده و مکان های تفریحی در هر مکان تقریبا دیده می شود.

هر چند که مناطق اطراف شهر مونیکا (Mionica) در سال های اخیر به دلیل وقوع زلزله های زیاد بیشتر شناخته شده است ولی این به معنی نا ایمن بودن شهر و مناطق اطراف آن نیست و اصلا خطرناک نیست. بلندترین نقطه در این قسمت کوه دراویکا (Đeravica) با ارتفاع 2656 متر است.

تاریخچه کشور صربستان

یک مسافر با اطلاعات کم تاریخی در خصوص این کشور هم به راحتی به این نکته که کشور صربستان تاریخی بسیار غنی دارد پی خواهد برد. با ذکر چند نمونه ساده می توان این تاریخ پر شکوه را به تصویر کشید:

در سرزمین مدرن امروزی کشور صربستان بیشتر امپراطوری های روم قدرتمند پس از ایتالیا متولد شده اند. یعنی از هر 5 امپراطور روم یکی در این سرزمین به دنیا آمده است. یکی از این پادشاهان کنستانتین مشهور اولین امپراطور روم بود که مسیحیت را در این کشور به رسمیت شناخت. یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها نو سنگی که ارزشمند ترین آنها هم هست از این سرزمین سرچمه گرفته است.

به تازگی عصر برنز به 500 سال قبل تر بازگشته و زمانی که نشانه هایی از ذوب فلز در شهر پلوکنیک صربستان یافته شده است. برج جمجمه یک افسانه یا مکانی خیالی نیست و می توانید آن را در این شهر ببینید. بیشترین ساز و کار جنگی مربوط به زنان جنگجو را می توانید در صربستان مشاهده کنید.

اولین دولت رسمی صرب در اواسط قرن نوزدهم شکل گرفت و در اواسط قرن بیستم تبدیل به یک امپراطوری شد که اغلب طوایف آن را بالکان ها تشکیل می دادند.

 در سال 1389 جنگی سخت در میدان کوزوو بین صرب ها و عثمانی شکل گرفت که صرب ها در این جنگ مغلوب شدند اما با این حال آنها توانستند تا هفتاد و هفت سال بعد قدرت خود را و آزادی خود را حفظ کنند تا اینکه در سال 1459 توسط ترک ها از هم پاشیده شدند.

قیام اوایل دهه 1800 که با جنگی تمام عیار همراه بود موجبات بازسازی استقلال صرب ها را در سال 1815 فراهم کرد.

تهاجم امپراطوری اتریش- مجارستان در سال 1914 به صربستان که با قتل ارچادوک فردیناند توسط یک دانش آموز صرب نژاد اتفاق افتاد زمینه ایجاد جنگ جهانی اول را فراهم کرد. به دنبال آن در سال 1918 صربستان پیروز موفق شد تمامی کشورهای اسلاو مانند کرواسی، اسلوونی، اسلاونیا، دالماتیا، بوسنی و هرزگوین و مونتنگرو را به سلطنت خود اضافه کند.

نام کشور در سال 1929 به یوگسلاوی تغییر داده شد. در سال 1941 حمله ایتالیا و آلمان با همراهی هم به یوگسلاوی حمله کردند و با مقاومت بالای ژنرال سرلشکر میهالوویچ و پارلمان چریکی آنها مواجه شدند و در نهایتا بعد از متوقف شدن این کشور ها میهالوویچ با هر یک از این کشورها بصورت جداگانه وارد جنگ شد.

هم زمان با این واقعه در یک انتخابات حزب سوسیالیستی فرماندهی جاسوسی برادران کرواسی اسلوونی با پیشتازی تیتو برنده شد و یک دولت موقت را تشکیل داد که این موضوع حکومت سلطنتی را از بین برد و در سال  1946  پس از یک رفراندوم مشکوک اعلام جمهوری کرد.

در پایان جنگ تقریبا تمامی اقوام آلمانی کشور را ترک کردند. دولت جدید تیتو موفق شد مسیر صحیحی را طی کند و با کشورهای پیمان ورشو و غرب برای چهار و نیم سال تا زمان مرگش ارتباط و صلح برقرار کند.

در اوایل دهه 1990 و بعد از مرگ تیتو یوگسلاوی شروع به تجزیه و فروپاشی به دلیل اختلافات قومی بین اسلاو ها، کرواسی ها و جمهوری یوگسلاوی و مقدونیه سابق شد. این قوم ها نهایتا در سال 1991 از کشور یوگسلاوی اعلام استقلال کردند و در سال 1992 هم بوسنی و هرزگوین از این سرزمین جدا شدند.

جمهوری های باقی مانده صربستان به همراه مونتنگرو در سال 1992 جمهوری فدرال یوگسلاوی را تشکیل دادند و اسلوودان میلوسویچ به عنوان اولین نخست وزیر کشور انتخاب شد.

در اواخر دهه 1990 درگیری با جنبش جدایی طلبان آلبانی در کوزوو منجر به مداخله کشورهای ناتو شد که این موضوع باعث شد تا کوزوو زیر نظر یک سازمان قرار بگیرید. اسلوبودان میلوسویچ در این زمان برای رئیس فرداسیون انتخاب شد. وی بعدا به عنوان عامل جنایات جنگی محاکمه شد.

صربستان نهایتا خود را مستقل اعلام کرد و برای عضویت در سازمان ملل متحد و پیوستن به اتحادیه اروپا ابراز تمایل کرد.

در سال 2002 جمهوری های صربستان و مونتنگرو مذارکاتی را برای ایجاد یک روابط آزادانه تغییر دادند  که اولین نتیجه آن تعیین نام صربستان و مونته نگرو برای هر کشور بصورت مستقل بود. سپس در سال 2006 مونته نگرو مستقل شد و اعلام استقلال کرد.

کوزوو نیز اخیرا اعلام استقلال کرده است هر چند این موضوع مورد توافق کشور صربستان و حتی بسیاری از جوامع بین المللی قرار نگرفته است و به رسمیت شناخته نشده است.

بصورت کلی می توان گفت استقلال کشور صربستان در 4 فوریه 2003 زمانی که جمهوری فدرال یوگسلاوی به دو کشور صربستان و مونته نگرو تغییر کرد، اتفاق افتاد. یا حتی می توان به عقیده برخی تاریخ 5 ژوئن 2006 که زمان اعلام استقلال صربستان و مونته نگرو را به عنوان آغاز استقلال صربستان نامید.

تعطیلات ملی صربستان             

جشن های ملی در صربستان به شدت به شرایط مهم فرهنگی این کشور گره خورده است و به همین دلیل اغلب کسب و کارها در حوزه های ملی کشور صربستان بخصوص اگر نوع تعطیلی از تعطیلی های مذهبی باشد، بسته خواهند بود.

اما مهم ترین تعطیلات عمومی و ملی کشور صربستان را می توان موارد زیر عنوان کرد:

 • سال نو – اول ژانویه. روز بدون کار که در این روز همه کسب و کارها تعطیل است.
 • روز بدنی دان (Badnji Dan): روز ششم ژانویه: جشن کریسمس. در این روز بسیاری از کلیساها و مردم در نیمه شب با شاخه های خشک درختان دور هم جمع می شوند تا آنها را برای روز کریمس بسوزانند. در این روز هم عمده کسب و کار ها برای چند ساعت حداقل بسته است.
 • روز کریسمس- 7 ژانویه: روز کریسمس ارتودکس و روزی که همه دست از کار می کشند و در کنار خانواده هستند.
 • روز سال نو قدیمی- 14 ژانویه. روز سال نو بر اساس تقوسم ارتدوکس. در این روز افراد عادی به کار می روند و برخی از مردم تعطیل می کنند.
 • روز ملی صربستان- 15 فوریه: همه جا تعطیل است.
 • روز عید پاک: به طور معمول هفته اول و یا دوم آوریل برگزار می شود. عید پاک ارتدوکس ها هم مانند عید پاک کاتولیک ها است و همه جا تعطیل است.
 • روز کارگر- اول مه: کارگران و عمده کسب و کارها تعطیل هستند.
 • روز پیروزی- 9 مه: در این روز اغلب کار می کنند.
 • روز به یاد آوردن خاطر قربانیان صربستان در جنگ جهانی دوم- روز 21 اکتبر: این روز نیز همه کار می کنند و تعطیل نیست.
 • روز پایان جنگ جهانی اول- 11 نوامبر: از تعطیلات عمومی است و همه کسب و کارها تقریبا بسته است.
 • شب سال نو- 31 دسامبر: در این روز هر چند روز کاری است ولی ساعت کار محدود تر است.

عمده موسسات و کسب و کارهای کوچک و خرده فروشی هایی مانند سوپر مارکت ها و مراکز خرید در تمامی روزهای فوق باز هستند و به غیر از روز 1 ژانویه و 7 ژانویه سایر روزها در محل کار خود حاضر می شوند. در اصل در مناطق شمالی کشور مانند سابوتیکا که عمده جمعیت مردم را مسیحیان کاتولیک تشکیل می دهند روزهای 25 دسامبر – روز کریسمس با تقویم گرگوریان بیشتر همخوانی دارد و نزدیک است.

واحد پول صربستان

ارز رسمی کشور صربستان دینار صربستانی است که با حروف مخفف RSD شناخته می شود. دینار صربستان را می توان در بسیاری از بانک های بزرگ در سراسر اروپا رد و بدل کرد. همچنین تمامی مسافران می توانند هر نوع ارز و واحد پولی خود را در فرودگاه ها و تقریبا در تمامی بانک های این کشور و یا حتی مراکز تبادل ارز مشهور و معتبر تبدیل نمایند.

دفاتر مبادله ارز معتبر معمولا با مهر و موم و نشانه های بانک مرکزی دولت صربستان علامت گذاری شده اند و ادعا دارند که نرخ همسانی با بانک ها دارند ولی این در حالی است که هزینه مبادله ارز این مراکز بدتر و بالاتر است و بسیاری از این دفاتر هم غیر رسمی و کوچک هستند.

یورو گاهی اوقات در برخی مکان ها پذیرفته می شود اما اگر بصورت واقعی بخواهید برآورد کنید، هزینه ها در مقایسه با دینار وقتی از یورو استفاده می کنید به شدت بالاتر است. بلگراد را معمولا با بسیاری از شهر های بزرگ اروپا مقایسه می کنند و هزینه ها در این شهر با عمده شهرهای بزرگ اروپا یکسان است اما با این وجود هزینه ها در خارج از پایتخت و شهر های اطراف تا حدود زیادی کمتر است.

به عنوان مثال برای یک کوک در کافه های بلگراد باید 150 دینار هزینه کنید. در حالی که در کافه های خارج شهر برای هر سه عدد کوک باید 220 دینار هزینه کنید. هزینه سوپر مارکتی کوک در بلگراد 120 دینار برای هر دو لیتر است.

هزینه نان سفید هر قرص در بلگراد بین 40 تا 60 یورو است که از فوریه 2014 تاکنون ثابت مانده است. در ماه ژوئن 2017 هزینه 1 دلار آمریکا برابر با 110 دینار صربستان، 123 دینار معادل 1 یورو و 157 دینار صربستان برابر با 1 پوند انگلیس بوده است.

معمولا مبادله کنندگان ارز از پذیرفتن اسکناس های پاره و کثیف و یا آسیب دیده امتناع می کنند به خصوص اگر این ارز دلار آمریکا باشد. بنابراین توصیه می شود که اسکناس های خود را تمیز نگهداری کنید. اما بانک ها معمولا دلار و یا ارزهای آسیب دیده را می پذیرند هرچند کمیسیون آن را به دلیل خراب شدن پول دریافت می کنند.

ایستگاه های بنزین نیز در نزدیکی های مرز گاها یک واحد ارزی و یا صرافی برای مبادله ارز دارند .

واحد اندازه گیری

در صربستان از سیستم متریک برای اندازه گیری استفاده می شود.

مناطق مختلف کشور صربستان

کشور صربستان را می توان به 5 منطقه اصلی و یک جمهوری مستقل تقسیم کرد که به ترتیب زیر می باشند:

 • بلگراد (Belgrade )

شامل محدوده های شهری اداری خود شهر بلگراد و حومه شهری و سایر مناطق و شهرهای کوچک اطراف

 • پوموراولی (Pomoravlje )

قسمت های شرقی و غیر اهلی کشور صربستان با زمین های بسیار کوهستانی به ویژه در جنوب غربی کشور. این قسمت از کشور پر از زیبایی های طبیعی در مسیر روخانه دانوب بخصوص در اطراف پارک ملی دیرداپ (Djerdap) و مناطق اطراف کوزوو و بلگراد است.

سایت های باستان شناسی زیاد، خرابه های تاریخی دوران لپنسکی (Lepenski) خرابه های رومی مانند فلیکس رومولینا (Felix Romuliana) در زایشر (Zaječar) و ویمیناسیوم (Viminacijum) در نزدیکی پوژارمیک (Požarevac) در منطقه خرابه های عثمانی به همراه قلعه های مشهور نیش (Niš) پیروت (Pirot)، رم (Ram) و کروشواک (Kruševac) در این منطقه هستند.

 • منطقه پودرینی (Podrinje)

منطقه غربی کشور صربستان که نام خود را از رودخانه درینا (Drina) گرفته است. این منطقه شامل بسیاری از شگفتی های طبیعی و فوق العاده دیدنی کشور صربستان است که از جمله آنها می توان به پارک های ملی تارا (Tara)، زلاتیر(Zlatibor) و کپانیک (Kopaonik) اشاره کرد.

پیست های عالی اسکی و امکانات بسیار مناسب برای رفتینگ و سایر ورزش های آبی و زمستانی بسیار مورد علاقه در این منطقه زیاد دیده می شوند. دو منطقه در لیست مناظر طبیعی سازمان جهانی یونسکو در این محدوده یعنی سوپوکانی (Sopoćani) و استیودنیکا (Studenica) می باشند.

 • منطقه شومادیا (Šumadija)

مرکز کشور صربستان و سنتی ترین قسمت کشور است. این منطقه پر از تپه های کوچک و مناطق جنگلی است. شهر صنعتی کراگویواک (Kragujevac ) در این منطقه واقع شده است.

 ضمن اینکه مقاصد بسیار جالب گردشگری دیگر مانند سمدروو(Smederevo) با قلعه های برجسته و یا توپولا (Topola) با صومعه ها و کلیساهای باستانی و پایتخت باستانی کشور صربستان یعنی کرالیوو (Kraljevo ) دراین منطقه قرار دارند.

 • منطقه وویوودینا (Vojvodina)

این منطقه تقریبا از دشت های بی پایان کشاورزی تشکیل شده است. در این منطقه دومین شهر بزرگ صربستان از نظر مساحت و جمعیت یعنی نووی سد (Novi Sad) و سایر شهر های بزرگ و جالب دیگر مانند سوبوتیکا (Subotica)، ورشاک (Vršac)، پانچوو (Pančevo)، سومبور (Sombor) ، کیکیندا (Kikinda) و زرنیانین (Zrenjanin)  قرار دارند.

همچنین از جاذبه های طبیعی فوق العاده دیدنی این منطقه می توان به  مناطق فروشکا گورا (FruškaGora) و دلیبلاتسکا پسچارا (Deliblatska Pesčara) و همچنین رودخانه های دانوب و تیساو دریاچه های زیبای پالیک (Palić ) و بلا کرکوا (Bela Crkva) اشاره کرد.

بلگراد و وویوودینا از لحاظ اقتصادی از منطق بسیار مهم کشور صربستان می باشند و تحت تاثیر شهر های مرکزی اروپا نیز قرار دارند. در حالی که مناطق جنوبی کشور صربستان کمتر مرفه بوده و اغلب حالت سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده اند.

منطقه خود مختار صربستان

 • کوزوو

کوزوو به عنوان یکی از ایالت های عضو کشور صربستان ولی بصورت خود مختار و مستقل می باشد که این استقلال توسط سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورهای غربی به رسمیت شناخته شده است و در واقع یک جمهوری مستقل است.

کوزوو کشوری است که عمده ساکنین آن از اقوام آلبانیایی هستند. با این حال اکثریت بخش شمالی و مرزی با صربستان همچنان از اقوام صرب و وابسته به این کشور می باشند.

کوزوو را در مقاله ای جداگانه پوشش خواهیم داد هر چند مشورعیت کشور کوزوو در بسیاری از کشور های همچنان مورد مناقشه است. از دیدگاه مسافرتی و گردشگری خود دولت خود مختار کوزوو است که کنترل واقعی بر منطقه از نظر ویزا، قوانین و ارز و … را در اختیار دارد که باز هم تاکید می کنیم به استثنا شمال کوزوو. البته این موضوع در قالب حمایت سیاسی از کشور و یا منطقه ای خاص بیان نمی شود بلکه بر اساس ادعاها و شرایط موجود بیان شد.

شهرهای صربستان

 • بلگراد (Belgrade)

پایتخت صربستان

 • نووی سد (Novi Sad)

پایتخت ایالت خود مختار وویوودینا (Vojvodina) و دومین شهر بزرگ کشور بعد از بلگراد. نووی سد در حدود 80 کیلومتری شمال شهر بلگراد واقع شده است و در مجاورت رودخانه دانوب است. این شهر یکی از شهرهای مهم صنعتی، گردشگری، آموزشی، پزشکی، ورزشی و تفریحی صربستان با آثار تاریخی بسیار زیاد، موزه ها و مراکز فرهنگی متنوع است.

این شهر به دلیل قلعه های قابل توجه آن و کلیساهای با سبک معماری باروک فوق العاده ای که بصورت متعدد دارد، شناخته شده است. در جنوب نووی سد که در مسیر قدیمی شهر بلگراد واقع شده است، یک شهر کوچک تاریخی به نام سرمسکی کارلووچی (Sremski Karlovci) قرار دارد که امروزه به دلیل شراب فروشی هایی که دارد شهرت یافته است.

پارک ملی فروشکا گورا (Fruška gora) با 16 صومعه ارتدوکس تزئین شده و زیبا در نزدیکی همین شهر واقع شده است.

 • شهر نیش (Niš)

سومین شهر بزرگ در صربستان. نیش یک شهر مهم خودرویی و ریلی در شمال صربستان و بالکان است. شهری با توسعه اقتصادی بالا، صنعت پیشرفته، تارخی غنی و آثار تاریخی و فرهنگی بی شمار.

 این شهر به عنوان زادگاه کنستانتین بزرگ، امپراطور قدرتمند روم است که باعث به رسمیت شناخته شدن مسیحیت در این امپراطوری بزرگ شد.

شهر نیش به عنوان مکان برگزاری جشن های هزاره اعلام قانون میلان در سال 2013 است. اسپا نیش (Niš Spa) در نزدیکی این شهر واقع شده است.

 • شهر کراگویواک (Kragujevac)

اولین پایتخت شهر مدرن صربستان، مرکز صنعتی این کشور و چهارمین شهر بزرگ صربستان است. این شهر در منطقه شومادیا (Šumadija) واقع در 120 کیلومتری جنوب بلگراد واقع شده است. از وسط این شهر زیبا رودخانه کوچکی به نام لپنیسا (Lepenica) عبور می کند و در دل شهر دریاچه گروژا (Gruža) قرار دارد.

این شهر یک دانشگاه بسیار معروف دارد و به عنوان مرکزی فرهنگی منطقه شومادیا (Šumadija) شناخته می شود. شهر کراگویواک شهری تاریخی و بسیار زیبا با اثار فرهنگی متنوع است.

 • نووی پازار (Novi Pazar)

شهری چند فرهنگی و چند قومیتی در جنوب غربی صربستان با تمایلاتی به شرق کشور. خانه های این شهر هر یک با آثار و معماری متفاوت مربوط به دوره های مختلف تاریخی ساخته شده است. دروازه ورودی این شهر به نام استاری راس (Stari Ras) در آثار تاریخی یونسکو به ثبت رسیده است.

این دروازه مربوط به اولین سازه های دولت نخستین صربستان است و در محل قرار گرفتن قدیمی ترین کلیسای جامع شهر صربستان قرار دارد. در این شهر می توانید آثار قرون وسطی ای زیادی مربوط به امپراطوری بزرگ عثمانی را مشاهده نمایید.

 • شهر کروشواک (Kruševac)

این شهر در سال 1371 به عنوان یک شهر مستحکم توسط لرد لازار هربلیانوویچ (Lord Lazar Hrebeljanović) تاسیس شد. در آن زمان این شهر به عنوان پایتخت مستحکم صربستان جوان برای کمتر از 100 سال برگزیده شده بود.

کروشاواک در منطقه مرکزی صربستان واقع شده است و در فاصله 180 کیلومتری شهر بلگراد قرار دارد. رودخانه کوچک رسینا (Rasina) از مرکز این شهر عبور می کند. این شهر دارای تاریخی فوق العاده غنی و دارای آثار تاریخی و فرهنگی بسیار ارزشمندی است که از آن جمله می توان به اسلوبودیشت (Slobodište)، دون ژون کولا (Don-žon kula)، کلیسای لازاریکا (Lazarica church) و بناهای متعدد مربوط به قهرمانان کوزوو اشاره کرد.

 • کرالیوو (Kraljevo)

یک مرکز اقتصادی بسیار مهم در صربستان است که در 170 کیلومتری جنوب شهر بلگراد واقع شده است. دو رودخانه به نام موراوا (Morava) و ایبار (Ibar) از میان این شهر رد می شوند. صومعه معروف ژیچا (Žiča) به عنوان کلیسای اصلی شهر که برای فرمانروایان و حاکمان قرون وسطی ای ساخته شده بوده است نیز در این شهر قرار دارد.

به غیر از موارد فوق دو اسپا معروف هم در مرکز شهر وجود دارد که اسپا ماتاروشکا (Mataruška Spa)  و اسپا بوگوتوواچکا (Bogutovačka Spa) نام دارند. بر اثر زلزله ای که در سال 2010 در این شهر اتفاق افتاد این شهر به شدت آسیب دید.

 • شهر سابوتیکا (Subotica)

این شهر به عنوان یکی از زیباترین شهرهای صربستان طبقه بندی شده است. شهری در شمال صربستان و نزدیکترین شهر به به پالیس (Palic) است.  شهر سابوتیکا یک مرکز تجاری و فرهنگی با تاریخی بسیار غنی است. در این شهر مردم به دو زبان صربستانی و مجارستانی صحبت می کنند. در نزدیکی شهر یک معبد معروف و دو دریاچه به نام های پالیس (Palic)  و لودوژکو (Ludoško) قرار دارد.

 • شهر چاچاک (Čačak)

چاچاک نام شهری در مرکز صربستان است. این شهر مرکز اداری منطقه ای موروویکا (Moravica District)  و مرکزی صنعتی ، فرهنگی و ورزشی در صربستان است.

در حومه شهر دو اسپا به شدت محبوب و شناخته شده وجود دارد: اسپا گرونیاتریپچا (Gornja Trepča Spa) و اسپا اوچار (Ovčar Spa). اوچار کوالبار گورگ (Ovčar-Kablar Gorge) با صومعه قدیمی بسیار زیبای خود در نزدیکی شهر واقع شده است.

جشن گوچا ترامپت (Guča Trumpet Festival) مشهور در روستای گوچا (Guča village) در حدود 20 کیلومتری چاچاک برگزار می شود. در طول برگزاری این جشنواره در این روستا بیش از نیم میلیون بازدید کننده وجود دارد.

 • شهر اوژیس (Užice)

شهری در غرب صربستان و در ناحیه زلاتیبور (Zlatibor) در 200 کیلومتری جنوب غربی بلگراد است. شهر در لابه لای تپه های رودخانه دتینیا (Đetinja) مستقر شده است این شهر به عنوان مرکزی مهم برای حمل و نقل، اقتصاد، فرهنگ و ورزش صربستان با تاریخی غنی است.

در نزدیکی شهر اوژیس مقاصد گردشگری مشهوری و محبوبی وجود دارد که از آن جمله می توان به مقاصدی همچون زلاتیبور (Zlatibor)، تارا(Tara)، موکرا گورا (Mokra Gora) و یا راه آهن باریک ساراگان ایت (Sargan Eight) و امثال آن اشاره کرد.

 

 • شهر شاباک (Šabac)

یک شهر زیبا در ناحیه ماچوا (Mačva) در غرب صربستان و واقع شده در کنار رودخانه ساوا (Sava) است.

 • شهر پوژارواک (Požarevac)

یکی از قدیمی ترین شهرهای صربستان  با یک پشتوانه تاریخی بسیار بزرگ است. این شهر به عنوان یکی از شهرهای تجاری و فرهنگی مهم کشور صربستان نامیده می شود، که در کنار رودخانه مشهور ولیکا موراوا (Velika Morava) در 80 کیلومتری شهر بلگراد واقع شده است.

در نزدیکی این شهر یک شهر کوچک به نام استاری کاستولاک (Stari Kostolac) واقع شده است که در این شهر سایت معروف باستان شناسیی ویمیناسیوم (Viminacium) قرار گرفته است. در شهر پوژورواک  رئیس جمهور سابق کشور صربستان یعنی اسلوبودان میلوسویچ (Slobodan Milosevic) زاده شده است و در همین شهر نیز به خاک سپرده شده است.

ضمن اینکه شهر پوژورواک را به دلیل بازی معروف لیوبیسئو اکوسترین (Ljubicevo Equestrian Games) نیز شهرت جهانی دارد.

 • شهر سرمسکا میتروویکا (Sremska Mitrovica)

یکی از قدیمی ترین شهر های صربستان و البته اروپا است. در زمان امپراطوری روم سابق این شهر به عنوان سیرمیوم (Sirmium) شناخته می شد و در طول چهار دوره که چهار پایتخت امپراطوری روم برگزید این شهر نیز یکی از این چهار شهر بوده است.

 • شهر ورانی (Vranje)

در جنوب شرقی صربستان و در نزدیکی فیرم (FYRM) واقع شده است. این شهر در فاصله 340 کیلومتری  شهر بلگراد و در 100 کیلومتری شهر نیش و در دره رودخانه جنوبی موراوا واقع شده است.

این شهر به عنوان یک شهر تجاری و فرهنگی مهم و با تاریخی بسیار غنی است. در نزدیکی این شهر اسپا شناخته شده ورانیسکا (Vranjska spa)  و کوهستان بسنا کوبیلا (Besna Kobila) قرار دارند.

سایر مقاصد گردشگری کشور صربستان

 • سوکا بانیا (Soko Banja)

جاده ای که به سمت سوکا بنیا می رود در 200 کیلومتری بزرگراه بلگراد- آتن واقع شده است. این منطقه در بین کوه های آرتانی (Rtanj) با 1560 متر ارتفاع و اوزرن (Ozren) با 1117 متر ارتفاع واقع شده است و ارتفاع خود آن تا سطح دریا چیزی حدود 400 متر می باشد.

سوکا بانیا یک اسپا مشهور و منطقه توریستی فوق العاده با آب و هوای  معتدل قاره ای و سطوح بی شماری از مناطق جنگلی، هوای تازه و شمار زیادی از معادن ترمو مینرال می باشد. تمامی این جذابیت آن باعث شده تا همه از سوکا بنیا در صربستان به عنوان مکانی فوق العاده عالی برای تفریح نام ببرند.

 • اپلناک (Oplenac)

اپلناک در شهر توپولا (Topola) در جنوب کشور و در نزدیکی شهر بلگراد واقع شده است. این مکان در واقع آرامگاه بزرگی برای به خاکسپاری خانواده سلطنتی صربستان بوده و پر از موزه است.

 شما همچنین می توانید در تاکستان معروف اپلناک که یک تاکستان سلطنتی بوده است لذت ببرید. در اطراف منطقه توپولا همچنین مناطق و کارخانه های معروف شراب سازی وجود دارد.

 • گوچا (Guča)

روستایی در منطقه دراگاچئو (Dragačevo) در حدود 20 کیلومتری شهر چاچاک است. در این روستا جشنوراه معروف موسیقی برس دنیا بصورت سالیانه برگزار می شود.

 • پارک ملی کوپائونیک (Kopaonik National Park)

پارک ملی کوپائونیک به همراه پیست مشهور اسکی در کوهستان کوپائوئنیک در صربستان جنوبی واقع شده است. پیست اسکی کاپائونیک معروف ترین پیست اسکی رد صربستان است که مجموعا 23 پیست اسکی با بالابر دارد.

پارک ملی کوپائونیک نیز بیش از 118 کیلومتر مربع مساحت دارد. کاپوئونیک دارای میراث تاریخی بسیار غنی ای هم هست. ورزش ها و تفریحات متنوع در این منطقه باعث شده تا هزاران گردشگر همیشه به این منطقه جذب شوند. فعالیت های مختلف دیگری نیز در این منطقه انجام می شود.

یکی از بزرگترین جاذبه های این منطقه هتل بزرگ و لوکسی است که در آنجا ساخته شده و خود تعجب همگان را بر انگیخته است. در این منطقه انواع کافه، رستوران و باشگاه های شبانه و … هم تعبیه شده که خود عامل جذب گردشگر شده است.

 • پالیچ(Palić)

منطقه دریاچه دوست داشتنی صربستان در شمال با پارک های باروک، آثار هنری دوست داشتی و دست ساز و با سنتی بسیار طولانی در فرهنگ طبخ غذا که باعث منحصر به فرد شدن این منطقه شده است.

پالیچ میزبان جشنواره های فیلم و جشنواره جهانی استار موسیقی نیز هست و هر ساله رویداد های ورزشی مختلفی هم در این منطقه برگزار می شود.

 • زالاتیبور (Zlatibor)

یک سایت گردشگری بسیار معروف کوهستانی و اسکی بازی در جنوب غربی کشور صربستان است. زلاتیبور در نزدیکی شهر یوزیس قرار دارد و در سمت مونته نگرو واقع شده است. این پیست اسکی در ارتفاع 100 متری از سطح دریا واقع شده است.

تابستان های آفتابی با هوای تازه و زمستان های بسیار سرد با مناظری خیره کننده از مراتع، دشت ها، دره ها، روستا های قدیمی، امکانات ورزشی و … دارد. در این منطقه یک موسسه توانبخشی و ویژه پزشکی معروف هم قرار دارد.

 • تارا (Tara )

تارا نام کوهی در غرب کشور صربستان است. این کوه هر چند به کوهستان های زلاتیبور نزدیک است اما از کوه های دیناریک آلپ (Dinaric Alps) می باشد. این کوه در اترفاع 1000 تا 1500 متری از سطح دریا قرار دارد.

دامنه های کوه پر از جنگل های متراکم و با فراز و نشیب های فوق العاده جذاب، صخره های شیب دار زیبا، حوضچه های عظیم و عمیق که توسط رودخانه دینار تشکیل شده و چندین کارست دیدنی و غارهای آهکی است.

این کوه یک مرکز توریستی محبوب است. بیشتر کوه را پارک ملی تارا تشکیل داده است. این کوه دارای دریاچه ای بسیار زیبا به نام زائووین (Zaovine) است که در ارتفاع 800 متری قرار گرفته است.

 • ورنیچکا بانیا (Vrnjačka Banja)

بزرگترین و معروف ترین چشمه و یا اسپا آب گرم طبیعی در صربستان و یکی از جذاب ترین و زیبا ترین مکان های گردشگری صربستان از ایام دور بوده است که به عنوان گردشگری و تفریحی شناخته می شدده است.

این معبد آبگرم در مرکز صربستان قرار گرفته است و در 200 کیلومتری شهر بلگراد و در نزدیکی شهر کرالیوو (Kraljevo) قرار دارد.

 • ولاسینا (Vlasina)

دارای آب و هوای اسپائی و دریاچه ای در حدود 350 کیلومتری مرکز صربستان و جنوب شرقی شهر بلگراد است. این منطقه پس از لسوواک (Leskovac) و در نزدیکی سوردولیکا (Surdulica) قرار دارد.

ولاسینا در ارتفاعات حدود 1200 متری از سطح دریا واقع شده است و سطح این دریاچه حدود 16 کیلومتر مربع است. چشم اندازهای زیبای ولاسینا از ویژگی های برجسته این منطقه است.

 

سفر به صربستان

برای ورودی به کشور صربستان هم همانند کشور های همسایه یعنی بوسنی و هرزگوین و کرواسی مسافران خارجی طبق قانون الزاما باید در ایستگاه پلیس این کشور در ناحیه ووردی خود بلافاصله طی 24 ساعت از زمان دریافت مهر تائید ورودی در گذرگاه های مرزی صربستان اقدام نمایند.

ثبت نام در هتل ها بصورت خودکار انجام می شود و در سیستم پلیس ثبت می شود اما افرادی که به خانه دوستان و آشنایان خود می روند باید حتما حضور خود را با رفتن به پلیس منطقه ای ثبت نام کنند.

شما باید در قسمت پایین فرم ثبت نام خارجی مشخصات خود و همراهانتان را وارد نمایید و پس از ثبت نام و نهایی شدن این ثبت نام باید یک نسخه از آن را بصورت پرینت شده دریافت نمایید زیرا در هنگام خروج از کشور این پرینت از شما درخواست خواهد شد.

معمولا در مسیرهای مرزی جاده ای و یا ریلی این پرینت را از شما دریافت نمی کنند و تنها برای بررسی اطلاعات شما به آن نگاهی می اندازند و با گذرنامه و یا کارت شناسایی شما مطابقت می دهند و نهایتا یک یا دو سوال معمولی از شما خواهند پرسید. به یاد داشته باشید عدم ثبت نام در پلیس صربستان برای شما جریمه به همراه دارد و حتی می تواند باعث تعقیب و اخراج شما از کشور شود.

اکثر شهروندان بیشتر کشورهای اروپایی برای مسافرت و ورود به صربستان نیازی به ویزا ندارند. ضمن اینکه شهروندان بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، کانادا، مکزیک، شیلی، اسرائیل، سنگاپور، ژاپن، استرالیا و برخی دیگر از کشورها نیز می توانند بدون محدودیت و به مدت حداکثر 90 روز در طول مدت 180 روز در صربستان حضور داشته باشند.

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، مونته نگرو و سوئیس برای ورود به کشور صربستان تنها نیاز به یک کارت شناسایی دارند.

طبق اعلامیه ای کشور صربستان اتباع کشور کوزوو و یا افرادی که پاسپورت این کشور را دارند را اجازه نمی دهد به این کشور ورود پیدا کنند. هر چند در حال حاضر این موضوع رعایت نمی شود اما افرادی که پاسپورت کوزوو دارند و یا تمبر پاسپورت این منطقه را در گذرنامه خود دارند بازرسی بیشتری می شوند و نیاز به دوبار تمبر ورودی دارند.

به عبارت دیگر می توانید وارد صربستان شوید و بعدا به کوزوو بروید ولی نمی توانید به راحتی وارد کوزوو شده و ساده به صربستان سفر کنید و بازرسی سختی می شوید. در واقع ورود شما به صربستان از طریق کوزوو بدون بررسی درست و یا داشتن مهر پاسپورت کوزوو در گذرنامه شما باعث می شود که ورود شما به صربستان در درجه اول غیر قانونی باشد و با ارائه کارت شناسایی و اثبات سفر تفریحی به کوزوو می توانید به این کشور سفر کنید.

سفر به صربستان از طریق هوایی

بلگراد

در واقع اصلی ترین و بزرگترین فرودگاه کشور صربستان فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا (Belgrade Nikola Tesla Airport) یا BEG است که در 18 کیلومتری مرکز شهر بلگراد واقع شده است. خطوط هوایی که به این فرودگاه پرواز دارند از مهم ترین و عمده ترین خطوط هوایی اروپایی هستند.

هواپیمایی ملی صربستان قبلا جت ایر وی (Jat Airways)  نامیده می شد اما پس از موافقت با شرکت هواپیمایی اتحاد (Etihad Airways) نام خود را به شرکت هواپیمایی ایر صربیا (Air Serbia) تغییر داد. این هواپیمایی به تمامی شهرهای بزرگ اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه پرواز می کند.

شرکت های بزرگ هواپیمایی که به فرودگاه بلگراد صربستان پرواز می کنند و در این فرودگاه فعالیت دارند به شرح زیر می باشند:

 • ایرو فلات مسکو (Aeroflot)
 • ایژین یا ایجین ایر لاین آتن (Aegean Airlines)
 • هواپیمایی قاهره هورگادا (Air Cairo)
 • ایر صربیا (Air Serbia) :

این هواپیمایی به شهرهایی مانند ابوظبی، آمستردام، آتن، بیروت، برلین-تگل، بروکسل، بوداپست، کپنهاگ، دوبرونیک، دوسلدورف، فرانکفورت، استانبول آتاتورک، لارناکا، لیوبلیانا، لندن-هیترو، میلان-مالپنسا، موناسیت، مسکو شرمیتیوو، نیویورک، اهرید ، پاریس، شارل دوگل، پودگوریکو، پراگ، رم-فیویمسینو، سارایوو، اسکوپیه، صوفیه، اسپلیت، استکهلم-آرلاندا، اشتوتگارت، تلآویو، تسالونیکی، تیرانا، تیوات، وین، زاگرب ، زوریخ پرواز دارد.

 • الایتالیا رم (Alitalia )
 • هواپیمایی اتریش وین (Austrian Airlines)
 • بلاویا بلاروس ایرلاین شهرهای بوداپست و مینسک (Belavia Belarusian Airlines)
 • بی اند اچ ایرلاین سارایبو (B&H Airlines)
 • خطوط هوایی کرواسی اسپلیت و دابروونیک (Croatia Airlines) فقط در تابستان
 • ایزی جت ژنو (easyJet)
 • اتحاد ایر وی ابوظبی (Etihad Airways)
 • فلای دوبی دوبی (flyDubai)
 • خطوط هوایی لهستان ورشو (LOT Polish Airlines)
 • لوفت هانزا فرانکفورت و مونیخ (Lufthansa)
 • خطوط هوایی مونته نگرو پودگوریکا و تیوات (Montenegro Airlines)
 • خطوط هوایی نروژ اسلو و استکهلم (Norwegian)
 • خطوط هوایی پگاسوس استانبول (Pegasus Airlines)
 • هواپیمایی قطر دوحه (Qatar Airways)
 • خطوط هوایی بین المللی سوئیس زوریخ و ژنو (Swiss International Air Lines)
 • تاروم بوخارست (TAROM)
 • خطوط هواپیمایی تونس انفیدا و تونس (Tunisair)
 • هواپیمایی ترکیه استانبول و آتاتورک (Turkish Airlines)
 • ویلینگ ایر وی بارسلونا (Vueling Airlines) در تابستان فقط
 • ویز ایر بازل، دورتموند، ایدنوهن، گوتنبرگ، لارناکا، لندن-لوتون، مالمو، ممیمن، پاریس-بواوییز، رم-فوویچیچینو، استکهلم-اسکواستا (Wizzair)

از فرودگاه به راحتی می توانید با استفاده از اتوبوس ها شماره 72 به مرکز بلگراد برسید. این اتوبوس ها در قسمت پروازهای خارجی ایستگاه دارند. از فوریه 2015 تا کنون هزینه بلیط این اتوبوس ها 89 دینار صربستانی است که برای بلیط های با زمان محدود یعنی نهایتا 90 دقیقه ای اعمال می شود.

برای خرید بلیط های روزانه باید 280 دینار و برای بلیط های سه روزه باید 720 دینار، برای 5 روزه 1100 دینار باید هزینه کنید و اگر این بلیط را در خود اتوبوس خرید کنید باید 150 دینار اضافه تر پرداخت کنید.

از فرودگاه ضمنا شما می توانید از مینی بوس های اکسپرس هم استفاده کنید که در لاین A1 توقف دارند. این مینی بوس ها فرودگاه را به میدان اسلاویا (Slavija ) صربستان پیوند می دهند. هزینه بلیط مینی بوس از فوریه 2015، 300 دینار یعنی 2.5 یورو تصویب شده است. با استفاده از مینی بوس حدودا 30 دقیقه در مسیر خواهید بود.

تاکسی های مجاز نیز در فرودگاه وجود دارند که هزینه آنها توسط کوپن هایی پرداخت می شود که در کانتر آنها به فروش می رسد. هزینه این تاکسی ها متفاوت است و کاملا به این بستگی دارد که به کدام مقصد در بلگراد و یا  مکان های دیگر قصد سفر دارید.

اما رنج قیمت تاکسی از فرودگاه بلگراد از 1800 دینار یعنی 15 یورو تا 8200 دینار یعنی 72 یورو متفاوت است. زمان رسیدن به مرکز شهر از فرودگاه با تاکسی بسته به مقصد و ترافیک بین 20 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد.

تاکسی های ورودی فرودگاه ارتباطات رادیویی یا بی سیمی با مقامات فرودگاه دارند. این باعث می شود که مسافران بتوانند از یک جایگزین بهتر استفاده کنند. تمامی رانندگان تاکسی دارای مجوز هستند، یک شماره دارند و از یک نشان و شناسه آبی رنگ بیضی شکل با شماره سریال و نشان ملی بلگراد در سقف تاکسی استفاده می کنند.

البته تاکسی های غیر رسمی هم وجود دارند که هزینه های بالاتری دارند.

در هنگام استفاده از تاکسی مطمئن شوید که تاکسی متر روشن باشد مگر اینکه برای قیمت توافق کنید. در صربستان نباید برای هر کیلومتر بعد از قیمت اولیه بیش از یک دینار پرداخت کنید.

 • نیش (Niš)

دومین فرودگاه بین المللی بزرگ کشور صربستان در شهر نیش قرار دارد. فرودگاه بین المللی کانستنتین نیش (Niš Constantine the Great International Airport) یا بصورت مخفف INI. دو شرکت بزرگ هواپیمایی زیر خدمات پرواز به این فرودگاه را ارئه می کنند:

 • شرکت هواپیمایی راین ایر (RyanAir): خدمات به شهرهای برگامو، براتیسلاوا، برلین، ممینگین (Memmingen) و داشلدورف (Düsseldorf)
 • شرکت هواپیمایی ویز ایر (Wizzair): ارائه دهنده خدمات به شهر های وینا، بازل و مالمو. این شرکت تنها در تابستان ها به این شهر ها خدمات رسانی می کنند.

سفر به صربستان با استفاده از قطار

قطارهای بین المللی زیادی بصورت روزانه و شبانه به بلگراد از طرف اتریش، مجارستان، اسلوونی، کرواسی، مونته نگرو، مقدونیه، رومانی و بلغارستان اتصال دارند. بریا شناخت قیمت ها و مسیر ها و ساعات حرکت می توانید به سایت Belgrade#By_train مراجعه کنید.

حرکت قطارها به سمت کشورهای رومانی، بلغارستان و مقدونیه اغلب با تاخیر انجام می شود و هر بار حدود یک ساعت تاخیر را دارد ضمن اینکه بصورت مرتب این گلایه و انتقاد به آنها وجود دارد که از قطارهای قدیمی و فرسوده، نه چندان راحت و مناسب استفاده می کنند.

قطارها معمولا در صربستان از امنیت بالایی برخوردار هستند. فکر کنید که قطارها اغلبشان باید در ساعات نصف شب از مرزهای کشورهای هم جوار عبور کنند و در اواخر شب که همه مسافران خواب هستند هیچ یک از افسران مرزی و یا قطار شما را از خواب بیدار نمی کنند و مزاحم شما نمی شوند.

بین کشورهای صربستان و یونان هیچ راه آهن و خط ریلی وجود ندارد. قطارهایی که قبلا از یونان به سمت صربستان حرکت می کنند هم اکنون از سمت  اسکوپیه (Skopje) در مقدونیه عبور می کنند.

برای مشاهده برنامه زمانی حرکت قطارها و همچنین خرید بلیط قطار می توانید به وب سایت شرکت ملی راه آهن صربستان به نشانی Serbian Railways مراجعه کنید.

ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای مسافرات به صربستان با استفاده از قطار استفاده از خدمات شرکت ریلی بالکان فلکسی پس (Balkan Flexipass) است.

برای عاشقان سفر ریلی

مسیر ریلی بلگراد به بار (Beograd-Bar) قطعا یکی از زیباترین و چشم نواز ترین مسیرهای ریلی در اروپا است، مسیری پر از تونل و پل های زیبا مانند مالا رایکا (Mala Rijeka) که بلند ترین پل ریلی دنیا است، چشم اندازه های خارق العاده و مثال زدنی و انواع دیدنی های طبیعی دیگر. سفر و گردش در این مسیر ریلی قطعا می تواند یکی از با ارزش ترین سفرها و خاطره انگیزترین آنها برای شما باشد.

سفر به صربستان با خودرو

اگر وسیله نقلیه شما در یک کشور اتحادیه اروپایی ثبت شده باشد و بیمه یکی از این کشور ها را داشته باشد برای ورود به کشور صربستان نیازی به کارت سبز یا گرین کارت نخواهید داشت. در غیر اینصورت باید ابتدا یک گرین کارت برای ورود به کشور صربستان معروف به جعبه SBR دریافت کنید.

وقتی از سمت مجارستان می خواهید وارد کشور صربستان با خودرو شوید این نکته را در نظر داشته باشید که مرز سجد / هورگوش (Szeged / Horgoš) به دلیل شلوغی بی اندازه و ترافیک بالا شهرت دارد.

 در صورتیکه از مجارستان می خواهید وارد شوید بهتر است از مرز تامپا/ کلبیا (Tompa/Kelebija) در حدود 20 کیلومتری غربی و یا از گذرگاه تازه تاسیس باکی وینوگرافی/ آسوتالوم (Backivinogradi/Asotthalom) استفاده کنید.

به همین ترتیب از کرواسی می تواند برای وارد شدن به صربستان از مرز تووارنیک/ شید (Tovarnik / Šid ) به جای مرز بایاکووو/ باتروویسی (Bajakovo / Batrovci)  و از مقدونیه از مرز پلینس/ پروهور پچینیسیکی (Pelince / Prohor Pčinjski) به جای مرز تابانوویس/ پرشو (Tabanovce /Preševo) استفاده کنید.

لطفا در نظر داشته باشید که اتومبیل هایی که سبقت غیر مجاز می گیرند و یا لایی می کشند اغلب از خطوط میانی بزرگراه ها استفاده می کنند به همین دلیل برای اینکه این موضوع باعث رنجش شما نشود و آسیبی به شما و خودرو شما وارد نشود بهتر است به سمت راست شانه جاده رفته و از آنجا به حرکت خود ادامه دهید تا با خیاال راحت رانندگی کنید.

پلیس اغلب در مسیرهای اصلی و تقاطع های اصلی جاده ها و همچنین در زیرگذرها و مسیرهای پر ترافیک برای کنترل سرعت و تخلفات حضور دارد. معمولا رانندگان با دو تا سه بار فلاش دادن نور جلوی خودور خود به رانندگان دیگر در مورد حضور پلیس اخطار می دهند.

پلیس های بزرگراه با گشت زنی در بزرگراه ها رانندگان متخلف را متوقف می کنند. افرادی که با سرعت زیاد و یا بصورت عصبی و غیر قابل کنترل رانندگی می کنند همیشه متوقف می شوند.

سرعت حداکثر در برخی از بزرگراه ها 140 کیلومتر و در برخی دیگر 120 کیلومتر تعیین شده است ولی این موضوع همیشگی نیست و گاها حرکت با این سرعت و یا بصورت متخلفانه با برخورد همراه است.

توجه داشته باشید که قوانین راهنمایی و رانندگی در صربستان به شدت اجرایی می شود و دقیق است. افراد زیر 14 سال نباید بر روی صندلی جلو خودور بنشینند، کمربند ایمنی الزامی است، میزان الکل مجاز خون 0.03 درصد است و برای افراد متخلف ددر هر یک از موارد ففوق تا 30 یورو جریمه در نظر گرفته می شود.

اگر هر یک از این جرائم بیشتر شود ممکن است تا 60 روز زندانی و سا 5000 یورو برای حوادث ترافیکی بزرگتر هم در معبر شهر و هم برون شهری دیده شود. چراغ های جلو باید همیشه حتی در روز روشن باشند.

توجه!! اگر در معابر شهری رانندگی می کنید مراقب دوچرخه سوارها، تراکتور و سایر ماشین آلات کشاورزی سبک و سنگین باشید بخصوص در طول شب. آنها معمولا بدون استفاده از سیگنال خاص، نور و یا موارد امنیتی رانندگی می کنند به همین دلیل تشخیص آنها در طول شب دشوار است.

برای استفاده از بزرگراه های صربستان باید عوارضی و یا هزینه پرداخت کنید. هزینه استفاده از بزرگراه ها برای هر کیلومتر 0.03 یورو در نظر گرفته شده است که باید با دینار صربستان و یا با یورو پرداخت شود و البته مستر کارت و ویزا هم بررای پرداخت هزینه ها پذیرفته می شوند.

 پرداخت عوارضی با بخش های جاده ای است و به همین دلیل ممکن است در برخی از بخش ها بیشتر هم بشود.

سوخت خودرو ها مانند بنزین و گازوئیل و یا گاز مایع در این کشور موجود است و همه آنها دارای کیفیت و استاندارد های کیفی اتحادیه اروپا هستند یعنی دقیقا بر خلاف 20 سال پیش که این شرایط حاکم نبود.  قیمت سوخت مشابه کشورهای همسایه صربستان است و در کل از سایر کشورهای اروپای غربی هزینه سوخت ارزان تر است ولی به نسبت کشورهای آمریکای شمالی هزینه سوخت بسیار بیشتر است.

 

سفر به صربستان با استفاده از اتوبوس

وین :

اتوبوس ها تقریبا هر روزه از ترمینال بین المللی بوستر مینال (Busterminal) از وین به سمت صربستان حرکت می کنند. برای مقاصد جنوب بلگراد شرکت اتوبوس رانی زوران ریسن (Zoran Reisen) هر جمعه ساعت 3 بعد از ظهر برنامه سفر دارد و هزینه ای 45 یورویی برای مسافران خود در نظر گرفته است.

مجارستان :

وقتی شما یک اتوبوس بین المللی از سمت بلگراد به مقصد آلمان را سوار شوید، در گزینه های سفر خود گزینه ای هم به نام مجارستان اضافه شده است که در پرداخت خود می توانید مرز مجارستان را انتخاب کنید تا با این روش اتوبوس سریع تر به مقصد آلمان بتواند حرکت کند.

این موضوع در مسیر برگشت به صربستان بسیار ارزان تر است. بسیاری از مسافران مجارستانی به سر مرز این کشور برای سوار شدن به اتوبوس های آلمان به صربستان می آیند و از اینجا برای سفر به مجارستان به دلیل هزینه کمتر اقدام می کنند. در این مرحله بسیاری از مسافران مجارستانی باید فرمی را پر کنند که برای اینکه از این اتوبوس ها استفاده کنند پول و یا رشوه ای به ماموران مرزی نداده اند.

صوفیه بلغارستان

از صوفیه بلغارستان اتوبوس هایی بصورت روزانه به مقصد نیش و بلگراد از ترمینال مرکزی این شهر درست در کنار ایستگاه اصلی اتوبوس شهر حرکت می کنند. اتوبوس ها چندین بار در روز به صربستان از صوفیه حرکت دارند.

اغلب زمان های دقیقی برای حرکت این اتوبوس ها نیست اما یک مسیر مستقیم به صربستان راس ساعت 16 هر روز وجود دارد و سایر مسیرها تنها ایستگاهی در نیش دارند.

شرکت نیش اکسپرس (Nis-Ekspres) خدمات حمل و نقل مسافر به خارج از نیش را در این شهر بر عهده دارد.

 به یاد داشته باشید که اگر از شما خواسته شد که پولتان را نقد پرداخت کنید باید برای مسافرت 50 درهم صربستانی پرداخت کنید. این هزینه برای اتوبوس هایی است که به سمت نیش حرکت می کنند، در حالی که مسیر مستقیم به نیش 24 درهم و مسیر مستقیم به بلگراد 52 درهم می باشد. دانشجویان دو درصد تخفیف دارند.

مقدونیه

شرکت فودکس (Fudeks) خدمات حمل و نقل مسافر بین شهرهای بلگراد و اسکوپیه را ارائه می دهد. جایگزین دیگر این شرکت را می توانیم شرکت نیش اکسپرس بدانیم که قیمت ارزان تری دارند اما به همان نسبت آرام تر حرکت می کنند، توقف زیادی دارند و اتوبوس های قدیمی و ناراحتی دارند.

سفر به صربستان با استفاده از ون های مسافرتی

شرکت هایی وجود دارند که خدمات حمل و نقل مسافر از برخی از مقاصد اروپایی به صربستان و یا از صربستان به این مقاصد را با ون های مسافرتی برنامه ریزی می کنند. بیشتر این ون ها 8 تا 14 صندلی دارند.

قیمت استفاده از ون کمی بالاتر از اتوبوس است اما با این حال ون ها سریع تر و جداول زمانی حرکتی انعطاف پذیرتری دارند. این ون ها خدمات خود را اغلب با نشستن پروازهای مختلف برنامه ریزی می کنند و همانند تاکسی ها مسافران خود را از بین مسافرانی که خواهان سفر به صربستان و یا از صربستان به شهر های و کشورهای دیگر هستند پیدا می کنند.

مسافرت به صربستان با کشتی

برخی از کشورها خدمات مسافربری با تورهای دریایی به بلگراد را ارائه می کنند. به زبان انگلیسی به این نوع تورها، تورهای ترافلگار (Trafalgar Tours) گفته می شود.

 این تورها از رودخانه دانوب عبور می کنند و بصورت گردشی هستند. به این صورت که در شهر های مختلفی که با رودخانه دانوب تلاقی دارند توقف می کنند و یکی از این شهر ها بلگراد است که در این شهر با این تور دو روز توقف انجام می شود. این تورها با کشتی های کروز برنامه ریزی می شوند.

مسافرات به بلگراد بصورت پیاده

هیچ هایکینگ و یا پیاده روی در سراسر صربستان به موضوعی پذیرفته شده و قابل قبول مبدل شده و اکثر رانندگان با مسافران پیاده رفتاری دوستانه و مهربان دارند. با این حال در صورت تمایل به مسافرت پیاده و هیچ هایکینگ در صربستان همانند سایر کشورها باید احتیاط لازم را انجام دهید.

بصورت کلی هیچ هایکینگ در ایالت وویوودینا بسیار ساده تر است و در مقابل در مسیرهای جنوب به بلگراد، به کوزوو، مقدونیه و یا مونته نگرو این کار بسیار سخت تر است.

در صربستان مراکزی به عنوان مراکز راهنمایی هیچ هایکینگ تاسیس شده است که مجموعه ای از راهنمایی های پیاده روی را به تعدادی از شهرها و مناطق گردشگری صربستان ارائه می دهند. این مراکز توسط اعضا باشگاه مسافران صربستان و انجمن مسافران مستقل به صربستان پذیرفته شده اند و به زبان انگلیسی و صربستانی نیز اطلاعاتی را ارائه کرده اند.

مسافرات به صربستان با دوچرخه

مسیر دوچرخه سواری یورو ولو 6 (EuroVelo 6) که از طریق اقیانوس اطلی به دریای سیاه امتدا داده شده است و از کنار رودخانه دانوب عبور می کند. یکی از بهترین مسیرها برای مسافرات به صربستان بوسیله دوچرخه است.

اکثر مسیر توصیه شده و دارای شانه های آسفالته هستند و به خوبی در تمامی مسیر با استفاده از تابلوها و نشانه ها علامت گذاری شده اند. بسیاری از مردم اروپایی به عنوان یک گردش تفریحی و یک مسافرت اقتصادی به این مسیر توجه ویژه ای دارند.

هر چند شهرهای در حاشیه رودخانه دانوب کم جمعیت و فقیرتر محسوب می شوند اما بصورت کلی مسیرهایی که از این شهرها می گذرد زیر ساخت های مناسب و خوبی دارند و بسیاری از شرکت های مسافربری نیز بوسیله این جاده تورهای گردشگری دوچرخه برگزار می کنند.

گشت و گذار در داخل خاک صربستان

گشت و گذار داخل صربستان با اتوبوس

معمول ترین و ساده ترین راه برای گشت زنی و مسافرت داخلی در صربستان استفاده از اتوبوس است. در اطلاعات گردشگری یوگوسلاوی سابق می توانید اطلاعات مفیدی از مسیر ها و ایستگاه های اتوبوس رانی در صربستان به دست بیاورید.

اتوبوس در بین مردم صربستان به عنوان بهترین حامل بین شهری شناخته شده است و قیمت مناسبی هم دارد. در اغلب شهرهای بزرگ و کوچک این کشور ایستگاه های اتوبوس رانی وجود دارد و زیر ساخت های لازم مانند انواع جاده ها و بزرگراه ها برای ارتباط بین شهرها به غیر از اتوبان های بین المللی در کشور صربستان فراهم شده است.

گشت و گذار داخلی در صربستان با قطار

قطارهای داخلی زیادی در صربستان وجود دارند اما سرعت این قطارها نسبت به نمونه های اروپای غربی خود بسیار پایین تر است، به عنوان مثال نهایتا با سرعت 120 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند.

برخی از خطوط ریلی و راه آهن های کشور صربستان مورد علاقه توریست ها هستند که شاید عمده دلیل آن این باشد که سرویس دهی به دهکده های کوچک زیبا و گردشگری با قطار ارائه می شود و نه با اتوبوس و معمولا قطارهایی که به این مناطق سرویس دهی می کنند، قطارهای نسل قدیمی و بسیار آهسته هستند.

با این وجود دولت شروع به سرمایه گذاری مجدد در خطوط ریلی اصلی کشور کرده است، که البته هنوز هم نسبت به سایر کشورهای اروپا این خطوط ریلی هم آهسته و با سرعت پایین خدمات را ارائه می کنند، راحت و مدرن به اندازه کشورهایی مانند سوئیس و روسیه هم نیستند.

مسیرهای اصلی قطار های شهری که البته باز هم تاکید می کنم سرعت زیادی ندارند و کیفیت خیلی عالی هم ندارند و به همین دلیل از اتوبوس ارزان تر هستند عبارتند از:

 • بلگراد- سوبوتیکا- نووی سد
 • بلگراد- نیش
 • بلگراد- والیوو ( والژیو) – اوژیس
 • بلگراد- ورشاک
 • بلگراد- شید- سرمسکا میتروویکا
 • کراگویواک- کرالیوو- راشکا

تمامی این مسیرها در حال حاضر با تعویض لوکوموتیو های قدیمی به نسل جدید و جایگزین کردن خطوط ریلی خود مسافرتی راحت و ایمن را بریا مسافران رقم می زندد. ضمن اینکه ساخت راه آهن با سرعت بالای  مسیر بلگراد- نووی سد- سابوتیکا نیز آغاز شده است و قرار است تا سال 2020 به بهره برداری برسد. قرار است این راه آهن سریع السیر به سمت بوداپست ادامه پیدا کند.

برنامه های قطار شهری و بین المللی کشور صربستان در وب سایتی انگلیسی نیز ارائه شده است. در نظر داشته باشید که قطارهای ملی کشور صربستان از سال 2017 دیر از ایستگاه اصلی بلگراد یعنی گلاونا ژلزنیچا استانیکا (Glavna Železnička Stanica) حرکت نمی کنند و آنها را به ایستگاه مرکزی بلگراد تغییر مکان داده اند. این ایستگاه از مرکز شهر کمی دور است. در این ایستگاه یک راه آهن اصلی و جدید بین المللی نیز تعبیه شده است که به راه آهن های اصلی کشورهای اروپایی اتصال داده شده است.

گشت و گذار در داخل صربستان با خودرو

در صربستان به راحتی می توانید خودرو در هر مکانی که دوست دارید کرایه کنید. شاید دوست داشته باشید وقتی از هواپیما پیاده می شوید وسیله ای در اختیار داشته باشید که با آن از مناطق مختلف کشور حتی از دهکده ها و روستا ها هم به راحتی دیدن کنید. شرکت های زیادی هستند که قابل اعتماد بوده و به راحتی خودرو را به آدرس شما ارسال می کنند.

زبان رسمی صربستان

زبان رسمی مردم صربستان چیزی شبیه به کرواسی و بسنی و هرزگوین است. قبل از دوران سیاست های زبانی ملی گرایانه و فروپاشی یوگوسلاوی سابق تمامی این کشورها به زبانی صربوکرواسی صحبت می کردند

در روزگار کنونی مردم باقی مانده از یوگوسلاوی سابق در این کشورها دیگر به زبان مرسوم قبلی صحبت نمی کنند و در واقع چیزی از زبان مشترک قدیمی باقی نمانده است.

اگر شما به زبان روسی تسلط داشته باشید برای شما در این کشور می تواند مفید باشد چرا که اشتراک های زبانی روسی با صربستانی زیاد است. این شباهت های زبان صربی را می توان در زبان های کشورهایی همچون اسلوونی، بلغاری و مقدونی هم جستجو کرد.

زبان انگلیسی در بین مردم صربستان محبوبیت زیادی دارد و تقریبا در تمامی سطح کشور به این زبان سخن گفته می شود، بخصوص جوان تر ها به خوبی زبان انگلیسی را می دانند. همین دانش به زبان انگلیسی مردم صربستان و بخصوص جوان تر ها را مایل کرده که علاقه زیادی برای صحبت با خارجی ها داشته باشند.

ضمنا در صربستان جوانانی را می توانید پیدا کنید که با حضور در دانشکده های زبان موفق به فرا گرفتن زبان های آلمانی، روسی، فرانسوی، اسپانیایی و یا ایتالیایی هم شده اند. این زبان ها به عنوان زبان دوم و اختیاری در مدارس صربستان تدریس می شوند.

در ایالت وویوودینا اغلب مردم صربستانی صحبت می کنند اما از زبان های دیگر نیز در این ایالت استفاده می شود. در برخی از شهر های نزدیک مجارستان برخی از مردن به زبان مجاری صحبت می کنند. اما با این حال اقلیت های اسلواکی، رومانیایی، رومی و روسی هم در این مناطق وجود دارند که به زبان خودشان صحبت می کنند و زبان مادری خود را بر صربستانی و یا هر زبان دیگری ترجیح داده و البته در کنار آن صربستانی هم صحبت می کنند.

دیدنی های کشور صربستان

کشور صربستان دیدنی ها و مناطق توریستی و گردشگری بسیار زیادی دارد که از جمله آنها می توان به قلعه ها و کاخ های حیرت انگیز، صومعه ها و کلیساهای قرون وسطی ای، دهکده ها و روستاهای دوست داشتنی، شهر های شلوغ با مناطق گردشگری با معماری باروک و هنر و معماری دکور می باشد.

شهرها و روستاهای صربستان

پایتخت این کشور یعنی شهر بلگراد یکی از جذاب ترین شهر های اروپایی و بسیار پر جنب و جوش است که دو رودخانه بسیار بزرگ و مشهور اروپایی یعنی دانوب و سوا از کنار این شهر عبور می کنند. وقت گذرانی و گشت و گذار در این شهر واقعا ارزشمند است.

قدم زدن در کنار خیابان شاهزاده مایکل (Prince Michael)، خیابان اصلی پیاده رو در دل شهر بلگراد، با تعداد زیادی از رستوران ها و کافه ها تنها یکی از این جاذبه ها است. در تمامی چهار مجموعه این خیابان ساختمان های قدیمی خیره کننده وجود دارد.

 از جمله معروف ترین این ساختمان ها می توان به قلعه بزرگ کالمگدان (Kalemegdan ) اشاره کرد که قبلا توسط سلت ها، رومی ها، بیزانس ها، صرب ها، اتریشی ها و ترک ها مورد استفاده بوده و هر بار اصلاحاتی در آن صورت گرفته است. این ساختمان بیش از 2000 سال عمر دارد و به خوبی بازسازی شده است.

زمانی این ساختمان به عنوان یک پایگاه نظامی بسیار مهم مرود استفاده بوده است و در حال حاضر به عنوان یک مکان گردشگری مرکزی در بلگراد با مناظر زیبا، بخصوص در هنگام غروب آفتاب مورد استفاده می باشد.

در این قلعه یک باغ وحش، یک کلیسای معروف، موزه نظامی، مکان هایی برای گالری ها، پارک ها، زمین های ورزشی و … تعبیه شده است.

شهر بلگراد دارای برج ها و بنادر مختلف است و دو مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری بسیار زیبا در مجاورت دو رودخانه سوا و دانوب دارد. از دیگر مناظر و دیدنی های شهر بلگراد می توان به معبد سنت سوا، موزه ملی و قلعه قدیمی شهر اشاره کرد.

در 8 کیلومتری شهر یک دریاچه مصنوعی  وجود دارد که در آن یک جزیره به نام جزیره آدا سیگانلیا (Ada Ciganlija) و یک ساحل ماسه ای ساخته شده است که در طول تابستان هزاران نفر برای برنزه کردن به این ساحل می آیند.

این جزیره دوست داشتنی و پر جنب و جوش به عنوان یکی از اصلی ترین مکان های گردشگری شهر بلگراد با سرگرمی های فراوان، کافه ها و رستوران های متعدد می باشد که بعضا در تمامی طول سال باز هستند و خدمات رسانی می کنند.

زمیون (Zemun) یکی دیگر از مناطق گردشگری شهر بلگراد است که بصورت مستقل و به دلیل تاریخ غنی خود توسعه داده شده و بازسازی شده است و به عنوان یکی از مناطق دلپذیر و با هویت شهر شناخته می شود که از سایر مناطق شهر متمایز است.

یکی دیگر از شهرهای لذت بخش و عالی کشور صربستان شهر نووی سد است. این شهر قلعه پترو آرادادین (Petrovaradin Fortress) را دارید که یکی از بزرگترین و زیباترین قلعه های قرن هجدهمی اروپا است و به عنوان چشم اندازه و شاخصه اصلی گردشگری شهر شناخته می شود.

به غیر از این در نووی سد تعدادی پارک دوست داشتنی وجود که برای پیاده روی و یا داشتن یک پیک نیک بلند مدت بسیار می چسبد.

شهر سرمسکی کارلووسی (Sremski Karlovci) در نزدیکی شهر نووی سد قرار دارد. اینشهر یکی از شهر های تاریخی صربستان با آثار متعدد تاریخی، موزه ها، کلیساها و گالری ها می باشد و شهری است پر از انبارهای شراب.

شهر نووی پازار (Novi Pazar) شهری دیگر در نزدیکی نوی سد است که به عنوان آخرین توقفگاه قبل از شهر کوزوو است. این شهر نیز آثار ارزشمندی از حکومت ترک ها را در دل خود جای داده و تعداد زیادی از صومعه های بزرگ کشور صربستان نیز در اطراف این شهر واقع شده است.

موکرا گورا (Mokra Gora) یک روستای بسیار زیبای بازسازی شده در منطقه محبوب و دوست داشتنی زلاتیبور (Zlatibor) است. روستای دیگری که ارزش بازدید دارد و در همین نزدیکی واقع شده است روستای سیرگوژنو (Sirogojno ) است که دارای یک موزه رو باز  بسیار دیدنی و بسیاری از آثار و هنرهای دستی می باشد.

در مسیری فوق العاده نزدیک به این روستاها، روستای تاریخی درونگراد (Drvengrad) واقع شده است که البته برخی این روستا را با نام مچاونیک (Mećavnik) می نامند. این روستا زادگاه کارگردان فیلم صربستانی معروف زندگی یک معجزه است (Life Is a Miracle) یعنی آقای امیر کاستاریکا (Emir Kusturica) می باشد.

اگر مشغول تماشای این روستاها شدید و به دیدن این روستا ها علاقمند هستید می توانید با پیست های اسکی فوق العاده زلاتیبور با مسیرهای پیاده روی و مناظر خیره کننده ان هم سری بزنید.

 یا می توانید بر روی شارگان ایت (The Šargan Eight) که یک واگن باریک قدیمی بر مسیر ریلی بسیار سنتی و تاریخی واقع شده است سوار شوید. این قطار از موکرا گورا به سمت ایستگاه شارگان ویتاسی (Šargan Vitasi ) حرکت می کند (زلاتیبور و کوهستان تارا در مسیر آن هستند)

در مسیر خود سوار بر این قطار تاریخی می توانید از روی چندین پل تاریخی و تونل دیدنی عبور کنید.  قطار شارگان ایت در کل اروپا بی نظیر است. این قطار 8 اتاق واگن مانند دارد که سوار شدن بر روی آنها حس گذر زمان را برای توریست ها زنده می کند و برای آنها بسیار مهیج است.

صومعه ها

صربستان کشوری پر از صومعه است که اغلب این صومعه ها، صومعه های قرون وسطایی مربوط به ارتدوکس هستند. بسیاری از این صومعه ها با هنر آبرنگ هنرمندان داخلی صربستان تزئین شده اند.

صومعه قرن دوازدهمی استودنیکا (Studenica) در نزدیکی کرالیوو (Kraljevo) یکی از بهترین این نمونه ها است که توسط یونسکو به عنوان یک شاهکار جهانی به ثبت رسیده است. دو کلیسای این صومعه با سنگ مرمر تزئین شده اند و با نقاشی های قرن سیزدهمی و چهاردهمی بیزانسی هستند.

ژیچا یا ژیکا (Žiča) یکی دیگر از صومعه های نزدیک کرالیوو است. این صومعه در حدود سال 1207 ساخته و تاسیس شده است. این صومعه به رنگ قرمز تزئین و رنگ آمیزی شده و این رنگ به عنوان نمادی از خون شهیدان کلیسای مسیحی به این رنگ در آمده است.

نقاشی های آبرنگی صومعه سوپوکانی (Sopoćani) در نزدیکی نویی پازار (Novi Pazar) به عنوان یکی از برترین نمونه های نقاشی آبرنگی در زمان خودشان شناخته می شوند و شاید همین دلیل باعث شده که این صومعه به همراه ویرانه های سازه قدیمی استاری راس (Stari Ras) در لیست جهانی یونسکو به ثبت برسند. این خرابه  ها مربوط به زمانی است که راشکا (Raška ) به عنوان پایتخت صربستان شناخته می شد که نهایتا در قرن هجدهم رها شد.

صومعه مستحکم ماناسیا (Manasija) در نزدیکی دسپوتوواک (Despotovac) یکی از زیباترین صومعه های شهر با دیوارهای بزرگ و برج های بلند برای محافظت از آن می باشد، هر چند بسیاری از تزئینات داخلی و نقاشی های فوق العاده این صومعه بر اثر حمله اعراب و حکومت عثمانی و بعد از ان توسط سایر حکومت ها از بین رفته است اما هنوز هم آنقدر جذابیت دارد که ارزش دیدن داشته باشد.

در کوهستان های فوق العاده زیبای کوچای (Kučaj) در نزدیکی کوپریا (Ćuprija) صومعه ای دوست داشتنی به نام راوانیکا (Ravanica) وجود دارد که در طول تاریخ بارها مورد تجاوز قرار گرفته، تخریب شده، بازسازی شده و باز هم این ماجرا تکرار شده است.

 این صومعه محل دفن لازار (Lazar ) صربستانی است که یکی از معصومه های کلیسای ارتدوکس صرب ها بوده و به عنوان یک قهرمان شعر حماسی صربی شناخته می شود.

از دیگر صومعه های معروف و به نام صربستان باید به صومعه میلشوا (Mileševa) اشاره کرد. میلشوا در نزدیکی پریپولی (Prijepolje) واقع شده است. شهرت جهانی این صومعه به دلیل نقاشی رنگ و روغن فرشته سفید آن است. صومعه دیگر صومعه کروشدول (Krušedol ) در نزدیکی سرم (Srem) است.

از دیگر صومعه های قورن وسطایی و ثبت شده در آثار یونسکو کشور صربستان باید به صومعه های پک پاتریارچیت (Pec Patriarchate)، گراکانیکا (Gracanica)، ویسوکی دکانی (Visoki Decani) و … اشاره کرد.

پارک های ملی صربستان

در میان چندین پارک ملی و منطقه طبیعی دیدنی در کشور صربستان بدون تردید فروشکا گورا (Fruška Gora) یکی از بهترین ها است. این پارک ملی به دلیل داشتن صومعه های باستانی، مناطق ساخت شراب، حیات وحش و دشت های وسیع و درختان در هم پیچیده جنگلی و ترکیب این همه جذابیت با هم شناخته شده است.

دومین پارک ملی شناخته شده کشور صربستان پارک ملی تارا (Tara National Park) است که بیش از 20 هزار هکتار در غرب شکور را پوشش داده است.

 در این پارک ملی جاذبه های فراوانی وجود دارد، از مناطق دیدنی کنار رودخانه درینا گرفته تا قله های بلند کوه ها و برخی از مناظر خیره کننده و مسیرهای پیاده روی استثنائی که ارزش تلاش و پیمودن را دارند از جمله این جذابیت ها هستند.

هاستلی در مرکز این پارک جنگلی ساخته شده است که به هاستل پیاده ها شهرت دارد. در این هاستل افرادی هستند که راهنمایی های رایگان و نقشه های رایگان در اختیار کولبرها و پیاده ها می گذارند و به آنها کمک می کنند تا بهترین مسیر ها را با بیشترین جاذبه تماشا کنند و مسیرهای کوهپایه ای فوق العاده این پارک را به خوبی پیدا کنند.

چشم اندازه بی نظیر کوپائونیک (Kopaonik) در جنوب کشور صربستان با برخی از بهترین مناطق اسکی بازی و ورزش اسنوبورد و همچنین مناطق دیدنی بسیار زیاد با گیاهان غنی را هم نمی توان نادیده گرفت.

بزرگترین و شاید نفس گیرترین پارک ملی در صربستان، پارک ملی دیرداپ (Djerdap) است. دیرداپ در  شمال شرقی کشور واقع شده و هم مرز با کشور رومانی است.

در این پارک ملی تنگه رودخانه دانوب قرار دارد که بسیار زیبا است. ضمن اینکه طبیعت این پارک ملی به شدت دست نخورده و بکر است و منطقه ای غنی از حیوانات و دنیای وحش است.

دیرداپ همچنین با بسیاری از سایت های تاریخی و باستانی پر شده  که معروف ترین این سایت ها را می توان سایت گردشگری و تاریخی لپنسکی ویر (Lepenski Vir) دانست که بر اساس مدارک و مستندات اولین زیستگاه انسان در قاره اروپا بوده است.

 

منابع ، چشمه ها و آبگرم های صربستان

بزرگترین و محبوب ترین اسپا یا چسمه آبگرم در صربستان ورنیاچکت بانیا (Vrnjačka Banja) است. این اسپا یکی از قدیمی ترین اسپاهای کشور صربستان است که به عنوان یک منطقه و جاذبه گردشگری در این کشور در بین توریست ها هم شهرت و محبوبیت زیادی دارد و مکانی دنج برای تفریح و استراحت است.

به جرات می توان گفت این تنها چشمه آب معدنی است که با دمای بدن انسان با درجه 36.5 همخوانی دارد.

سوکو بانیا (Soko Banja) یکی دیگر از چشمه های آب گرم و یا اسپاهای مشهور و توریستی کشور صربستان است که به دلیل آب و هوای قاره ای و معتدل و مناظر جنگلی، هوای تازه و بسیاری از منابع ترمو مینرالی بسیار محبوب است.

پالیک (Palić) شهری دوست داشتنی در شمال صربستان است که شهرت خود را از پارک های باروگ، آثار معماری و هنری با سنت و تاریخچه زیاد، غذاهای دوست داشتنی و سنتی که در کلبه های تابستانی درست می شود و بخصوص به دلیل داشتن اسپا های تابستانی قرن نوزدهمی و بیستمی وام دار است.

سایت های باستان شناسی کشور صربستان

ویمیناسیوم (Viminacium) در نزدیکی روستای استاری کاستولاک (Stari Kostolac) یک مکان بسیار مهم باستان شناسی در صربستان است که به عنوان اولین پروژه حفاری و کاوشگری صربستان در دهه 1880 می باشد.

این منطقه زمانی مرکز یکی از شهرهای پایتختی امپراطوری روم عنی موئیسیا (Moesia) بوده است که به قرن اول باز می گردد. در این سایت آثاری زیاد بر جای مانده است که برخی از آنها عبارتند از معابد، خیابان ها، میدان ها، آمفی تئاتر بزرگ شهر و قصرها، میدان اسب سواری و حمام رومی.

از دیگر سایت های باستان شناسی کشور صربستان که اهمیت زیادی دارد گامزیگراد (Gamzigrad) است که یکی از چهار سایت ثبت شده باستانی در یونسکو است. این سایت از بقایای بر جای مانده از یک مجموعه رومی بوده است که درون خود کاخ ها و معابد مختلفی جای داده که به نام فلیکس رومولیانا (Felix Romuliana) شناخته می شوند و یکی از برجسته ترین و زیباترین سایت های باستانی و تاریخی دنیا است.

پارک ملی دیرداپ (Djerdap ) نیز میزبان یک سایت باستانی شناسی زیبا به نام لپنسکی ویر (Lepenski Vir) است که به عنوان یکی از نخستین تمدن های ثبت شده و شاید اولین محل زندگی در اروپا بوده است و بر اساس برخی از اسناد این منطقه به 13000 سال قبل بر می گردد.

کارهایی که باید در صربستان انجام داد

کشور صربستان به دلیل داشتن انواع سایت های باستان شناسی و تفریحی، دریاچه ها و رودخانه ها و آثار تاریخی و دامنه های کوهستانی عالی انواع تفریحات و سرگرمی ها را در خود جای داده است.

ادا سیگانلیا (Ada Ciganlija) یکی از مناطق عالی برای داشتن تفریحاتی مانند پیاده روی و یا استراحت در طول تابستان است. مردم این منطقه را دریای بلگراد می نامند. بسیاری از حوزه های ورزشی، میدان های ورزش فوتبال، بسکتبال، گلف، والیبال و انواع رستوران ها و کافه ها و… به همراه سایر اغذیه فروشی ها، بستی فروشی ها و مکان های فروش مشروبات در کنار پارک ساحلی بسیار دوست داشتی دریاچه در این مکان فراهم شده است.

از فعالیت هایی که در زمان های آزاد و تفریحی می توان در بلگراد انجام داد نوشیدن قهوه در انواع کافه ها، به ویژه کافه های خیابان استراحینیکا بانانا (Strahinjića Banana) که محلی ها آن را دره سیلیکون می نامند می باشد. هر چند شاید عجیب باشد اما اغلب مکان ها در طول روز اشغال می شوند و این یکی از تفریح های مردم بلگراد است.

شما می توانید برای این منظور به کافه های دون تون کفه (Downtown café)،  بوکا بار (Buka bar)، مووی بار (Movie bar)، آیرون کفه (Iron café)، بیبلیوتکا کفه (Biblioteka café)، مونزا کفه بوت (Monza café-boat)، بیبیس کفه بوت (Bibis café-boat) و بسیاری دیگر از کافه ها مراجعه کنید.  افرادی که علاقه ای به موسیقی و شب زنده داری و یا نوشیدن بی اندازه قهوه ندارند باید از این خیابان دوری کنند.

تقریبا هر گوشه ای از بلگراد قهوه خانه ها وجود دارند. برخی در مکان های آرام تر و ریلکس تر و برخی در مکان های پر جمعیت تر هستند و تمامی این کافه ها سعی می کنند طعم قهوه های خود را بر اساس قهوه های خیابان استراحینیکا بانانا طراحی کنند.

سمدریوو (Smederevo) شهری در 50 کیلومتری شهر بلگراد است. برای رفتن به این شهر دوست داشتنی اتوبوس هایی در نظر گرفته شده است که هر نیم ساعت یک بار به این مقصد حرکت می کنند و حدود یک ساعت طول می کشد تا به این مقصد برسند.

بصورت غیر رسمی این شهر در صربستان به پایتخت موسیقی راک اند رول (rock ‘n’ roll capitol) شهرت یافته است چرا که بسیاری از نوازندگان و موسیقی دانان بزرگ راک در این شهر زندگی می کنند و یا در آنجا متولد شده اند.

دیدن بزرگترین قلعه قرون وسطایی اروپا بخصوص در شب هایی که چراغ های آن روشن است و فضایی عرفانی و نورانی و عاشقانه را به وجود آورده است می تواند تجربه ای فراموش نشدنی برای شما باشد. همچنین رفتن به یک کنسرت موسیقی راک در باشگاه های مختلف شهر برای علاقمندان می تواند عالی باشد.

در پایان ماه سپتامبر یک جشنواره سنتی به نام سمدروسکا خسن (Smederevska Jesen) یا سمدروو آتوم (Smederevo Autumn) در شهر برگزار می شود که جشنواره فرهنگ و هنر صربستان است و کنسرت ها و رویداد های جانبی زیادی با خود به همراه دارد.

در طول این جشنواره کارناوال هایی در انتهای شب به راه می افتد. تنها کافی است در مرکز شهر بمانید و از آنها لذت ببرید.

موزه سمدروو بسیاری از اقلام و مجموعه های یافته شده و بر جا مانده از دوران قرون وسطی و رومی ها را در دل خود جای داده است که می تواند برای دوستداران تاریخ و تمدن های قدیمی بسیار جذاب و فراموش نشدنی باشد.

فستیوال ها و زندگی شبانه

فستیوال اگزیت (EXIT) بزرگترین جشنواره موسیقی جنوب شرقی اروپا در ابتدای ماه جولای در نووی ساد  و در قلعه پتروآرادین (Petrovaradin) برگزار می شود.

جشنواره های گروه های برس به نام ترامپت فستیوال (Trumpet Festival) نیز در روستای گوکا (Guca) هر ساله در ابتدای ماه آگوست در این شهر برگزار می شود. فستیوال گروه برس ترامپت هر ساله در 20 کیلومتری شهر کاکاک (Cacak) برگزار می شود.

این جشنواره هر چند در یک شهر و روستای کوچک و تنها برای چند روز برگزار می شود ولی هر ساله میزبان بیش از نیم میلیون گردشگر است. جشنوراه گوچا شاید بزرگترین جشنواره از این نوع باشد که می تواند تا این تعداد بازدیدکننده را جذب خود کند.

گیتاریادا (Gitarijada) ریکی از قدیمی ترین جشنواره های راک در اروپا است که از سال 1968 در صربستان برگزار می شود. این جشن هر ساله در پایان ماه ژوئیه و ابتدای ماه اوت و در جنگل کرالیویکا (Kraljevica) در شهر زایچار (Zaječar) برپا می شود.

دیگر جشنواره مهم کشور صربستان جشنواره بلگراد بئر فست (Belgrade Beer Fest) یا جشنواره آبجو در بلگراد است که هر ساله در ماه آگوست در شهر اوژک (Ušće) برگزار می شود.

جشنواره شاد و پر جنب و جوش فوم فست (Foam Fest) یا جشنواره کف بازی از سال 2009 آغاز به کار کرده است و هم اینکه بیش از 60 هزار نفر هر ساله در آن حضور پیدا می کنند.

نمایشگرهای ال ای دی در تمامی صحنه و مکان های برپایی جشنواره تعبیه می شوند، صدها نورلیزی در مکان های مختلف قرار می گریند، لیزرها، هد لامپ های روباتیکی و سایر انواع لامپ ها و روشنایی دهنده ها و صوت دهنده ها و تجهیزات صوتی دیگر، تعداد بسیار زیادی از دستگاه هایی کف ساز، اسلحه های پرتاب کف و بسیاری از وسایل و تجهیزات دیگر فراهم شده تا یک رویداد بسیار بزرگ و دیدنی را به عنوان یک رویداد جدید در بلگراد و صربستان بصورت جهانی برپا کنند.

بلگراد همچنین به دلیل کلوپ های شبانه خود بسیار شهرت دارد. اگر به دنبال جایی برای درک احساس محلی و خوشگذرانی می گردید به خیابان بوهمیان رفته و به کلوپ اسکادارلیا (Skadarlija) بروید و یا در لیست مناطق گردشگری بلگراد یک منطقه دیگر را پیدا کنید.

شب سال نو در صربستان

رستوران ها، باشگاه ها، کلوپ ها، هتل ها و حتی کافه ها در شب سال نو به کلی از پیش جاها و فضاهای خود را پیش رزرو داده اند و تقریبا همه جا پر است. در این مکان ها در شب سال نو انواع غذاها و موسیقی های زنده فراهم است و جشن به پا می شود.

با این وجود جشن های سال نو در صربستان بیشتر به جشن های بیرون از منزل در بلگراد و یا چندین شهر بزرگ دیگر مانند نووی ساد، نیش و یا جگودینا شهرت دارد. در اواسط ماه دسامبر اغلب شهرهای بزرگ چراغانی می شوند و تزئینات خیابانی برای استقبال از سال نو همه جا دیده می شود.

این دکوراسیون ها تا ژانویه در خیابان ها وجود خواهند داشت تا تاثیرات جشن جولیان مطابق با تقویم آنها همچنان بر جا بماند.

در سراسر منطقه بخصوص در بین کشورهای سابق یوگسلاوی بلگراد به عنوان شهری شهرت پیدا کرده که بزرگترین جشن هارا برای شب سال نو برپا می کند، بهترین کنسرت ها و شادی ها و مراسم در این شهر برگزار می شود.

به همین دلیل این موضع به عنوان یک سنت برای بسیاری از مردم اسلوونی تبدیل شده تا در شب سال نو برای بازدید از پایتخت سابق خود به بلگراد سفر کنند و در جشن ها و مراسم پر شکوه این شهر حاضر شوند و در این شهر جشن سال نو را بگیرند. بخصوص از اواسط دهه 1990 جشن ها دیگر بصورت خیابانی و پراکنده برگزار نمی شود و این جشن ها به صومعه ها و برخی از مکان های عمومی دیگر کشیده شده و جمعیت بصورت جمعی و با گروه های صد ها هزار نفری  سال نو را جشن می گیرند و دوست دارند مردم در جمعیت های بسیار زیاد سال نو را جشن بگیرند و به همین دلیل در بلگراد در سال های اخیر مکان هایی برای برگزاری جشن مشخص و معرفی می شود.

ضمنا در روز 14 ژانویه هم صرب ها به اصطلاح خودشان صبح سال جدید را دوباره جشن می گیرند. در واقع مطابق با تقویم کلیسای شرقی شب اصلی سال نو روز 14 ژانویه است. در شب بین 13 و 14 ژانویه می توانید دوباره یک بار دیگر شب سال نو را جشن بگیرید.

خرید در صربستان

واحد پول کشور صربستان دینار صربستانی با حروف RSD است. سکه ها در مقادیر 1، 2، 5، 10 و 20 دیناری ضرب می شوند و اسکناس ها نیز در مقادیر 10، 20، 50، 100، 200، 1000، 2000 و 5000 دیناری چاپ می شوند. 

در صربستان مردم بیشتر از اسکناس ها استفاده می کنند تا از سکه ها و این امر رایج تر است به همین دلیل باید این آمادگی را داشته باشید که در جاهای مختلف دسته های بزرگ پول دینار صربستانی را به همراه داشته باشید.

برای تبدیل پول می توانید به دفاتر رسمی صرافی مراجعه کنید که به زبان محلی به منیاچنیکا (menjačnica) شهرت دارند. در نظر داشته باشید که این صرافی ها اغلب علامت بانک ملی صربستان را بر روی خارج از ساختمان خود و روی تابلو و یا مغازه صرافی نصب کرده اند. معمولا توصیه می شود برای تبدیل پول از این مراکز استفاده کنید زیرا منصف تر هستند و قیمت های بهتری تا بانک ها می دهند.

تبدیل واحد های پولی یورو و دلار و یا سایر واحد های پولی رایج تر خیلی ساده تر در صربستان انجام می شود. در صربستان خودپردازهایی وجود دارند که بدون کسر قیمت برخی از واحد های پولی را به راحتی تبدیل می کنند.

از کارت های اعتباری که در کشور صربستان شناخته شده و معتبر هستند می توان به ویزا، ویزا الکترون، مستر کارت و مائستررو اشاره کرد. اما با این حال برخی دیگر از کارت های اعتباری مانند آمریکن اکسپرس و داینرز کلاب هم به ندرت پذیرفته می شوند. به همین ترتیب چک های مسافرتی و یا سایر اوراقی که بصورت بین المللی برخی در جابه جا می کنند خیلی در صربستان به کمک شما نخواهد آمد و ممکن است برای شما دردسر ساز شوند.

دینار صربستانی خارج از صربستان به راحتی تبدیل نمی شود و به همین دلیل توصیه می شود که این پول را در خود کشور صربستان قبل از خروج تبدیل کنید و به سایر ارزها مانند یورو مبادله نمایید. ساده ترین ارز رایج برای تبدیل شدن با دینار ارز یورو است. بر خلاف تصور بسیاری از مسافران ارزهای کشورهای همسایه و سابق یوگسلاوی مانند لای رومانی، کونز کرواسی، فرونیت مجارستانی، دونات مقدونی، لک آلبانی، لو بلغاری و یا حتی ارزهای دیگر خیلی در صربستان مورد توجه نیستند و مبادله آنها بسیار سخت است.

بهتر است از هر کشوری که به صربستان مسافرت می کنید از قبل پول خود را به یورو تبدیل کرده باشید. ضمن اینکه در کشورهای فوق آنها هم واحد پول صربستان را قبول نمی کنند.

از یورو به عنوان پول نقد در برخی از مکان ها مانند ایستگاه های سوخت، مناطق تفریحی و گردشگری، در برخی از بزرگراه ها و یا ادارات و مغازه های غیر دولتی می توانید استفاده کنید البته به غیر از فروشگاه های زنجیره ای بزرگ. این موضوع بخصوص در شهر های نووی ساد و بلگراد بیشتر احتمال دارد.

برخی از فروشندگان خیابانی پول های یوگوسلاوی سابق را می فروشند. خرید یک اسکناس   000،000،000،500 دیناری به عنوان یک سوغات بسیار دیده می شود.

قیمت ها در کشور صربستان نسبت به سایر کشورهای شبه جزیره بالکان بیشتر است و مالیات بر واردات کفش و لباس در این کشور بسیار زیاد است.

اغلب دستگاه های خود پرداز بانکی اکثر کارت های دبیت خارجی را می پذیرند و به راحتی می توانید با این کارت ها از دستگاه ها پول بگیرید. این دستگاه ها هزینه کمی برای برداشت پول کم می کنند. نرخ ارز بانکی معمولا بسیار پایین است به همین دلیل امن ترین راه برای داشتن پول همان ارز یورو است که بهتر است بصورت کم کم و میزان لازم تبدیل کنید.

 

خرید مواد غذایی در صربستان

در هر منطقه و هر مسیر پیاده روی به راحتی می توانید با انواع سوپر مارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی مواجه شوید که بخصوص در شهرهای بزرگ در هر منطقه ای وجود دارند.

در شهرهایی مانند بلگراد،نوی ساد، نیش، کراگیوواک معمولا در همه خیابان ها سوپر مارکت دیده می شود و در شهر های کوچکتر نیز که حداقل 10000 نفر جمعیت داشته باشند هم تعداد سوپر مارکت ها زیاد است.

حتی در مناطقی که کوچکتر هستند و یا امکانات زیادی نیست و حتی در دهکده ها و روستا ها هم حداقل یک سوپرمارکت خوب وجود دارد که حداقل کالاهای مورد نیاز و مواد غذایی را داشته باشد.

بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای در شهر های بزرگ واقع شده اند، همچنین در شهرهای صنعتی و شهرهای گردشگری نیز از این نوع فروشگاه ها وجود دارد و معمولا فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی و اقلام را با قیمت مناسب تر عرضه می کنند. معروف ترین فروشگاه های زنجیره ای در صربستان فروشگاه هایزنجیره ای  ماکسی (Maxi) وآیدیا (Idea) هستند که تقریبا در همه شهر های بزرگ و کوچک شعبه دارند.

از دیگر فروشگاه های زنجیره ای که به شکل گسترده ای در تمامی شهرها دیده می شوند می توان به  فروشگاه های یونیور اکسپورت (UniverExport) ، آروما (Aroma)، آمان (Aman) ، رودا (Roda) ، مرکاتور(Mercator) و ورو(Vero) و همچنین فروشگاه زنجیره ای لیدل (Lidl) که به زودی بازگشایی می شود اشاره کرد.

خارج از مناطق شهری می توانید با مقادیر بسیار بیشتری از محصولات و مواد غذایی با قیمت های به مراتب ارزان تر در فروشگاه های بزرگی مانند دیس (DIS) ، مترو (Metro) ، ولپرو (Velpro) یا تمپو (Tempo ) دسترسی داشته باشید.

برخی از فروشگاه های مواد غذایی و سوپر مارکت ها بصورت 24 ساعته و 7 روز در هفته کار می کند و به استثناء تعطیلات رسمی سایر روزهای سال را کار می کنند. یکی از موارد مهمی که باید در هنگام خرید در صربستان به یاد داشته باشید این است که تقریبا تمامی فروشگاه های مواد غذایی هنگام خرید میوه های تازه و سبزیجات و تولیدات فصلی این کار را به عهده خود شما می گذارند و خود فروشندگان برای شما کاری انجام نمی دهند.

نکته دیگر اینکه باید خودتان میوه ها و محصولات را وزن کنید و این کار به عهده فروشنده نیست. بنابراین اگر صبر کنید ممکن است کم کم به آخر صف بروید و نوبت خود را از دست بدهید و این احتمالا باعث ناراحتی و رنجش خاطر شما خواهد شد در حالی که این روش خرید در صربستان می باشد و باید با روش آنها خرید کنید.

به غیر از فروشگاه های بزرگ و فروشگاه های زنجیره های در همه جای شهرهای بزرگ می توانید فروشگاه های کوچک و مینی مارکت ها را هم مانند فروشگاه های شاپ اند گو (Shop & Go) ، پیکانت (Pikant) و یا فروشگاه های ویشنیکا داچانی (Višnjica Dučani) را مشاهده کنید. که مواد غذایی با کیفیت کمی کمتر و البته کمی هم گران تر را پیدا کنید که بصورت 7/24 کار می کنند یعنی در طول شبانه روز 7 ساعت تعطیل هستند.

مواد غذایی ارگانیک در صربستان در اکثر سوپر مارکت ها بصورت یک روند در حال رشد دیده می شوند و اغلب سوپر مارکت ها این روزها مواد غذایی ارگانیک را در بخشی از مغازه خود که به این کار اختصاص داده اند به فروش می رسانند.

در این زمینه حتی برخی از سوپرمارکت ها مانند آیدیا ارگانیک (Idea Organic) که از مفهوم غذای ارگانیک نام خود را گرفته تاسیس شده اند که تمامی مواد غذایی ارگانیک را به فروش می رسانند و البته با قیمت بالاتری نسبت به سوپرمارکت ها عرضه می کنند.

در بلگراد نیز فروشگاه های زدراوا هرانا (Zdrava Hrana) با معنی غذای سالم وجود دارند که محصولات ارگانیک را به فروش می رسانند.

 در نظر داشته باشید که مواد غذایی GMO (مواد غذایی تراریخته و یا دارای تغییرات ژنتیکی) در کشور صربستان هم تولید و هم فروششان غیر قانونی است.

در نظر داشته باشید که قیمت مواد غذایی در صربستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی قیمت پایین تری دارد بخصوص اگر این مواد غذایی در خود کشور صربستان و یا کشورهای همسایه تولید شده باشند.

 اما اگر از محصولات کشورهایی مانند آلمان و یا محصولات صادراتی کشورهای اتحادیه اروپا در صربستان را خرید کنید باید قیمت مشابه و یا کمی بالاتر از خود کشور تولید کننده برای محصول پرداخت کنید.

در مورد محصولات کشورهای خارج از اروپا قیمت بسیار بالاتر و بصورت قابل توجهی متفاوت از سایر کشورهای اتحادیه اروپا است.

برای محصولات تازه مانند انواع میوه، سبزیجات، گوشت و لبنیات و … بهترین کیفیت را می توانید در فروشگاه های کوچک یا پیاکا (pijaca) پیدا کنید. این فروشگاه ها اغلب در روستا ها و دهکده ها و بعضا در برخی از شهرها یافت می شوند که کالاهای محلی را با کیفیت بهتر و مواد شیمیایی و نگهدارنده کمتر نسبت به محصولات کارخانه ای به فروش می رسانند. ضمن اینکه این محصولات نسبت به سایر محصولات مشابه در اروپا البته به غیر از میوه های گرمسیری ارزان تر هستند.

برای برخی از محصولات مانند تنباکو، الکل، آب نبات، تنقلات و نوشیدنی ها و حتی کارت تلفن و سیم کارت بهتر است به فروشگاه های کوچک مراجعه کنید که همه انواع این مواد را می توانید در آنجا به راحتی و حتی به همراه چیزهای بیشتر پیدا کنید.

پرداخت با کارت

به غیر از کسب و کارهای کوچک، مغازه های کوچک و یا بازارهای محلی و خیابانی تقریبا در تمامی هتل ها، رستوران ها، کافه ها، کافی شاپ ها، سوپرمارکت ها و مغازه های فروشگاهی دیگر می توانید با کارت اعتباری بخصوص در مناطق شهری خرید کنید. اما با این حال توصیه می شود برای شهرهای کوچک پول نقد به همراه داشته باشید.

انعام دادم

حتی در کشوری مانند صربستان که میزان حقوق و دستمزد ها پایین است هم انتظار برای پرداخت انعام وجود ندارد هر چند اگر فردی انعام بدهد از او سپاسگزاری خواهد شد.

به طور معمول اگر شما هزینه ای را برای غذا، خرید و یا بلیط و یا هر  نوع خرید و خدمات دیگری پرداخت کنید دقیقا مبلغی که در فیش شما خورده را مسئول صندوق و یا فروش کسر خواهد کرد و مابقی پول را به شما باز خواهد گرداند مگر اینکه شما به صراحت به او بگویید که مابقی را نگه دارد و یا به عنوان انعام داده اید.

در نظر داشته باشید که کلماتی مانند ممنون، تشکر و یا به زبان خود صربستانی هوالا (Hvala) به معنی تشکر گاهی به این معنا است که شما قصد دارید ما بقی پوال را نگیرید و انعام بدهید پس اگر چنین قصدی ندارید تا زمان دریافت مابقی پول خود از گفتن این جملات امتناع کنید.

محصولات سنتی کشور صربستان

اگر به دنبال خرید محصولات سنتی کشور صربستان مانند راکیا (Rakija) یا کایماک (Kajmak) هستید، بهتر است آنها را از محصولات دست ساز خرید کنید. شانس داشتن کیفیت خیلی بهتر در زمانی که محصولات سنتی را از محصولات خانگی خرید می کنید بسیار بالاتر است تا زمانی که همان جنس را از فروشگاه ها و سوپرمارکت ها می خرید.

یکی از بهترین شانس ها برای خرید این محصولات فروشگاه ها و یا دکه های خیابانی هستند در غیر این صورت بهتر است که از دوستان خود و یا مردم محلی بپرسید که برای خرید یک محصول سنتی خوب بخصوص راکیا بهتر است کجا را انتخاب کنید. مردم محلی اغلب بهترین راه برای پیدا کردن بهترین محصولات را به شما نشان خواهند داد.

تقریبا تمامی افراد محلی افرادی را که خودشان در خانه تولید برخی از این محصولات را دارند می شناسند که به شما آدرس دهی خواهند کرد و معمولا هزینه خرید شما هم در کنار کیفیت عالی بسیار کمتر خواهد بود و گاها تا 600 یا 700 دینار کمتر باید پرداخت کنید.

 

خرید در صربستان

قیمت کالاهای وارداتی و بین المللی مانند پوشاک، کفش، صنایع تکنولوژی، جواهرات و … معمولا در صربستان بیش از سایر کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا است به همین دلیل و به دلیل قیمت بالای مالیات های گمرکی و مصرفی بهتر است تمامی کالا هاو برند های مورد نظر خود را از خارج از کشور و بخصوص از کشور های همسایه اتحادیه اروپایی مانند مجارستان، کرواسی، رومانی و یا بلغارستان تهیه کنید.

با وجود اینکه هزینه این کالا ها زیاد است و هزینه گمرکی به آنها تعلق می گیرد ولی باز هم برخی از این کالاها و لوازم را در صورتیکه مسافران خرید کنند امکان عودت هزینه های گمرکی با ارائه مدارک سفر مانند بلیط و ویزا و … می باشد.

بیشترین مارک های خارجی در فیلد ها و کالاهای گفته شده در اغلب فروشگاه ها و مراکز فروش بزرگ صربستان مانند یوشک (Ušće) که بزرگترین مرکز فروش برند در صربستان است و در سمت راست مرکز بلگراد و درست مقابل رودخانه بلگراد واقع شده است و همچنین در فروشگاه های دلتا سیتی (Delta City) در نیو بلگراد، مرکاتور (Mercator) در نیو بلگراد، رایکوا (Rajićeva) جدیدترین مرکز فروش در سمت راست میدان مرکزی شهر، زمون پلازا (Zemun Plaza) در منطقه زمون، استادیون (Stadion) در منطقه واژدوواک (Voždovac) یا بیگ فشن (BIG Fashion) در منطقه کارابورما (Karaburma) در بلگراد به راحتی وجود دارند و می توانید خرید کنید.

در سایر شهرها نیز مراکز خرید بزرگ و عمده ای وجود دارد که کالاها و برند های بسیار مشهوری را در قالب مغازه ها و فروشگاه های خاص به مشتریان عرضه می کند. مثلا در نووی ساد بازار نووی ساد (Sad Novi Bazaar) و مراکاتور (Mercator) وجود دارند، در نیش مراکاتور و فوریوم (Forum) بزرگترین فروشگاه ها هستند و در کراگویواک فروشگاه کراگویواک پلازا (Kragujevac Plaza) فروشگاه بزرگ برند فروش است.

کالاها و برند های ارزان تر را می توانید در مناطق خارج از شهر های بزرگ تهیه کنید. شاید بزرگترین و بهترین این فروشگاه ها که در اغلب مناطق هم شعبه دارد فروشگاه  فشن پارک (Fashion Park) باشد که در منطقه ایندیا (Inđija) حدود 40 کیلوکتری خارج شهر بلگراد شعبه اصلی اش واقع شده است.

غذا در صربستان

غذاهای صربستانی ترکیبی از غذاهای شبه جزیره بالکان و غذاهای مرکزی اروپا و خاور نزدیک است. صرب ها به مواد غذایی خود افتخار می کنند. اغلب غذای صرب ها را گوشت گاو، سوسیس و پنیرهای محلی با نان های حجیم تشکیل می دهند.

صرب ها معمولا مردمی گوشت خوار هستند در تمامی شهرهای بزرگ رستوران های زیادی وجود دارند که در این بین می توان رستوران های بسیار زیاد بین المللی را هم مانند رستوارن های ایتالیایی، چینی، مکزیکی، تایلندی، لبنانی و حتی اسرائیلی را پیدا کرد. در بلگراد حتی می توانید غذاهایی مانند سورش و یا غذای کوشر هم پیدا کنید.

فستیوال های فست فود بین المللی مانند مک دونالد (McDonald’s)، کی اف سی (KFC) و پیتزا هات (Pizza Hut) هم در صربستان برگزار می شود. در کل هزینه و قیمت غذا در صربستان به نسبت کشورهای اروپای غربی حدود 5 تا 20 یورو برای هر وعده غذایی کمتر است.

غذاهای سنتی و معمول در صربستان

در بسیاری از رستوران های صربستان شما می توانید روسالیج (roštilj) را سفارش دهید. غذایی که در یک بشقاب بزرگ با انواع مختلف گوشت های کبابی و یا مرغ های کبابی که بصورت بیکن شده و با سرخ شده با پنیر مخصوص درست می شود آماده می شود.

اگر گوشت خوار نیستید می توانید روسالیج را بصورت سبزیجات سفارش دهید که بشقابی از سبزیجات سرخ شده است، یا سالاد تازه فصل سفارش دهید، انواع خامه و املت نیز در همه رستوران ها در دسترس می باشد. غذاهای صربستانی به دلیل اینکه مقدار زیادی از سبزیجات متنوع و تازه و پخته شده در آن استفاده می شود مشهور هستند.

نانوایی ها در صربستان به نام پکارا (pekara) شهرت دارند. این نانوایی ها در تمامی مراکز شهر به وفور یافت می شوند و طیف وسیعی از انواع نان ها، شیرینی ها، پارستری های طعم دار، ساندویچ ها و حتی پیتزاها را پخت می کنند. برخی از این نانوایی ها بصورت 24 ساعته فعالیت می کنند و باز هستند.

غذای میان وعده اغلب اسنک ها و یا پاستری های سبک هستند و حتی دوغ نیز در این شهر وجود دارد. آنها دوغ را کفیری ساده تر و کم غلظت تر می دانند. شما به راحتی می توانید رد هنگام قدم زدن در مرکز شهر از این میان وعده ها و نوشیدنی ها سفارش دهید و خود را با مواد غذایی سالم تقویت کنید.

غذاهای ترکی خوشمزه مانند باقلوا، تولامبا و برخی از غذاهای ترکی یونانی نیز به راحتی و به وفور یافت می شوند.

غذاهایی که سبزیجات خوار ها و گوشت خوار ها هر دو می توانند به آن علاقه شدیدی داشته باشند غذای کاجماک (kajmak) است، کاجماک چیزی بین پنیر خامه ای و کره است. غذای دیگر پر طرفدار صربستانی را می توان آجوار (ajvar) نامید که با فلفل قرمز بو داده درست می شود.

همچنین بازدید از پیجاکا (pijaca) برای سبزیجات خوار ها می تواند بسیار ارزشمند باشد. پیجاکا را در صربستان فروشگاه سبز می نامند که در آنها انواع میوه و سبزی تازه و سایر مواد غذایی تازه دیگر یافت می شود.

پلیسکاویتکا (Pljeskavica) که دقیقا به صورت PYES-ka-vitsa تلفظ می شود، نسخه صربی یک همبرگر عالی است که در اغلب فست فودی ها و برخی از رستوران ها ارائه می شود.

معروف ترین و محبوب ترین غذای صربستانی بدون تردید چیواهچیچی (ćevapčići) است که بصورت  chay-VAP-chitchee دقیقا تلفظ می شود، می باشد. این غذا یکی غذای کاملا سنتی و خوشمزه است که در سراسر شبه جزیره بالکان یافت می شود. 

این غذا انواع مختلفی دارد ولی اغلب از گوشت چرخ شده گاو و یا خوک تهیه می شود و یا گاها مخلوط گوشت این دو است. این گوشت ها بصورت سوسیس آماده می شوند و در فر برای پخته شده قرار می گیرند. معمولا برای تهیه کردن این گوشت ها از پیاز خرد شده و ادویه جات مخصوص استفاده می شود. بسته به اندازه چیواهچیچی، میزان سامون (somun) مورد درخواست یا نان مخصوص این غذا که به پیتا (pita) هم شهرت دارد و احتمالا پیاز و سایر مخلفات دیگر باید بین 1.5 تا 4 یورو برای این وعده غذایی هزینه کنید.

فراموش نکنید که کارادوردوا شتنیکلا (Karađorđeva Šnicla) را مزه کنید. این غذا یک تکه گوشت است که با بیکن و کاجمالک پر شده است و سپس بصورت کبابی درست می شود. این یک غذای سنتی در صربستان است و یادگار دوران عثمانی ها در صربستان است.

سعی کنید سایر غذاهای سنتی صربستان را هم مانند پچنی (pečenje) که گوشت کبابی گوسفند و یا بره است و با گوشت گوساله و ماهی هم درست می شود را حتما تجربه کنید.

 

ایمنی در صربستان

تنها احتمال جدی و واقعی برای برخورد با مشکل در خصوص روزهای فوتبالی و حوادث فوتبالی در صربستان بخصوص در روز برگزاری دربی این شهر بین تیم های پارتیزان (Partizan) و صرونا زوزدا (Crvena Zvezda) است.

 این مشکل البته در برخی از بازی های ملی هم دیده می شود بخصوص اگر تیم ملی حریف از تیم هایی باشد که با آنها مشکلات سیاسی وجود  دارد مانند تیم های کرواسی و آلبانی.

در این شرایط خیابان ها بسیار ملتهب است و بصورت جدی نظارت در این کشور صورت می گیرد و برخی از افراد بیمار و با فرهنگ اجتماعی پایین تر در بیرون از استادیوم مشکلاتی را به وجود می آورند.

تماشای فوتبال در روز های برگزاری مسابقات حساس در استادیوم های بلگراد مانند استادیون راد بلگراد (RAD Beograd) به صورت شبیه سازی شده می تواند شما را یاد دوران نئو نازی بیاندازد.

جو به شدت ملتهب و ناسازگار است و بهتر است در این شرایط به استادیوم نروید مگر اینکه به خوبی بدانید که چه کاری باید انجام دهید.

در طول این روزها بهتر است از رنگ لباس هایی استفاده کنید که شما را در مقابل تماشاچیان تیم های مقابل قرار ندهد. پوشیدن رنگ های قرمز و سفید و یا سیاه و سفید کمتر احتمال برخورد با اراذل و اوباش را برای شما ایجاد می کند.

پس از جنگ های صورت گرفته در یوگسلاوی سابق در دهه 1990 در بیرون شهر های بزرگ خزرات انفجار بمب های کار گذاشته شده به شدت گزارش شد. چشم خود را به خوبی باز کنید و در مسیرهایی که احتمال بالقوه بمب های خنثی نشده هنوز هست و این مسیرها به خوبی علامت گذاری شده عبور نکنید.

اگر شی مشکوکی مانند بمب، مین و یا لبه فلزی زیر خاک دیدید اصلا کنجکاو نشوید و آن را لمس نکنید بلکه باید بلافاصله آن را به نزدیک ترین ایستگاه پلیس گزارش ددهید. 

البته این نباید جای نگرانی برای شما باشد چرا که اغلب مین ها پاکسازی شده اند و موردی دیگر مشاهده نشده و این بیشتر برای اطمینان است. حتی اگر مدت زمان زیادی در صربستان به سر ببرید بعید است که با یکی از آنها مواجه شوید.

صربستان در مسیر قاچاق عمده هروئین در بین خاورمیانه و اروپا قرار گرفته است. پلیس صربستان به عنوان یکی از عوامل اصلی و کلیدی دنیا در کشف کانال ها و باند های بزرگ قاچاق مواد مخدر است.

 به دلیل اینکه توانایی پلیس کشور برای مهار این باند های قاچاق و کانال های بزرگ قاچاق بسیار بالا رفته و در این خصوص قوانین سختگیرانه ای اتخاذ شده است و از همه روش های برای کنترل ورود قاچاق به کشور استفاده می شود ممکن است مسافران گاها نیاز باشد بازرسی شوند.

اگر هر فرد مسافر مواد مخدر غیر قانونی به همراه داشته باشد ممکن است به امر قاچاق محکوم شود و به پلیس اینترپل تحویل داده شود و محکوم به زندان شود و در چنین شرایطی فرد متهم دیگر حق ورود به صربستان را احتمالا تا آخر عمر نخواهد داشت.

در شرایط اضطراری

در زیر به برخی از تلفن های مهم و اضطراری در کشور صربستان اشاره خواهد شد که در صورت نیاز می توانید با تماس با آنها کمک دریافت کنید:

 • پلیس: 192
 • آتش نشانی 193
 • اورژانس 194
 • کمک رسانی در جاده ها یا امداد جاده ها 1987

بهداشت و درمان در صربستان

در صورت مواجهه با هرگونه شرایط اضطراری پزشکی بلافاصله با شماره 194 تماس بگیرید و از خدمات اضطراری آمبولانس استفاده کنید. استفاده از خدمات اورژانس هیچ محدودیتی ندارد و حتی همه خارجی ها فارغ از فرهنگ و ملیتیشان می توانند از این خدمات استفاده کنند.

کسانی که وارد کشور صربستان می شوند می توانند با امضا معاهده ای بین المللی از خدمات بیمه ای این کشور بصورت رایگان در زمان گردش و تفریح در این کشور استفاده کنند. اما کسانی که این معاهده را امضا نکرده باشند باید در محل بیمارستان هزینه ها را پرداخت نمایند.

بسیاری از مردم گردش به صربستان را برای دریافت عمل های جراحی و یا گذراندن دوره های پزشکی خاص در نظر می گیرند که این به دلیل تخصص بالای پزشکی در این کشور است و در کنار آن از کشور هم دیدن می کنند. به همین دلیل کشور صربستان دارای یک بخش گردشگری پزشکی هم هست.

این بخش به خوبی توسعه یافته است و توانسته به راحتی در بخش توسعه کسب و کار هم به کشور صربستان کمک زیادی بکند. حتی بسیاری از آزانس های مسافرتی نیز در تورهای خود تور گردشگری پزشکی صربستان را با ارائه خدماتی مانند حمل و نقل، رزور هتل و محل اقامت، و گردشگری در داخل شهر ها و روستاها ارائه می دهند.

احترام و روابط متقابل در صربستان

صرب ها مردمی بسیار مودب، مهمان نواز و با رفتاری دوستانه هستند و مردم به ویژه بخش های جنوبی این کشور از این نظر بسیار شهرت دارند

رفتن به خانه دوستان

وقتی شما به خانه یک صربستانی دعوت می شوید اگر برای اولین بار است که به خانه او پا می گذارید بهتر است با خود هدیه ای به همراه داشته باشید. هر چیزی را می توانید به عنوان هدیه به خانه یک دوست و یا میزبان صربستانی ببرید.

 از گل و شیرینی گرفته تا مشروبات الکلی و … اما اگر از کشور دیگری به خانه آنها می روید بهتر است یک صنایع دستی و یا هدیه از کشور خودتان به همراه داشته باشید.

به یاد داشته باشید اگر گل به عنوان هدیه می برید حتما تعداد شاخه های گل باید کم باشد زیرا معمولا برای مراسم تشییع جنازه و یا برای عرض تسلیت تعداد گل زیاد می برند.

وقتی در خانه یک صربستانی هستید به راحتی اگر چیزی نیاز دارید از او درخواست کنید. مثلا اگر نیاز به یک لیوان نوشیدنی و یا آب دارید و تشنه هستید ممکن است میزبان فراموش کرده باشد که آب بیاورد، در این شرایط بهتر است از او درخواست کنید و او با خوشحالی و کمال میل این کار را انجام خواهد داد.

در مجامع عمومی

در شرایط عمومی مانند مکان های حمل و نقل عمومی صرب ها عادت دارند بسیار مودبانه رفتار کنند. آنها اگر یک فرد سالخورده و یا خانم باردار را ببینند فورا جای خود را برای نشستن به او خواهند دارد. ضمن اینکه برای ورود به وسایل حمل و نقل عمومی و یا فروشگاه ها و … ابتدا منتظر می مانند تا افرادی که می خواهند خارج شوند به صورت کامل خارج شوند و بعدا وارد می شوند. در غیر اینصورت بی ادب تلقی می شوند.

 

بحث و گفتگو با صرب ها

از آنجاییکه بسیاری از صرب ها به دلیل رویداد های تاریخی اخیر در بالکان و کشور خود احساس ناامیدی ملی دارند بهتر است، در خصوص جنگ های داخلی این کشور، در خصوص یوگسلاوی 1990 و همچنین در مورد بمب گذاری های ناتو در این کشور صحبت نکنید.

حتی اگر خودشان در این خصوص با شما صحبت کردند سعی کنید تا جای ممکن ارائه نظر نکنید بخصوص اگر شناخت کافی در خصوص تاریخ این کشور ندارید.

به هیچ عنوان در خصوص حمایت از استقلال کوزوو صحبت نکنید. پشتیبانی های ایالات متحده در خصوص استقلال کوزوو علاوه بر حملات هوایی که این کشور در سال 1999 به مواضع این کشور داشت باعث شده تا برخی از افراطیون غربی گرا شده و در خصوص آمریکایی ها جبهه سختی داشته باشند.

اگر از کشورهای غربی باشید و یا کشور شما خیلی با آمریکا میانه خوبی نداشته باشد دوست دارند در این خصوص مردم صرب با شما صحبت و نظر شما را بدانند.

از طرف دیگر صحبت در خصوص یوگسلاوی سوسیالیست و تیتو خیلی مردم را متعجب نمی کند و به همین دلیل اغلب مردم در خصوص صحبت در این خصوص تردیدی ندارند ولی برخی با توجه به شرایط کنونی و صلح پایدار در کشور ممکن است در خصوص آن حساسیت به خرج بدهند.

ممکن است در برخی از روستا ها و دهکده ها و شهر های مرزی بخصوص در بین جوانان و میانسالان دیدگاه های ضد کمونیستی و ملی گرایانه بیشتر دیده شود چرا که در این مناطق کمونیست و ناسیونالیست از بعد از جنگ جهانی دوم دو گروه مستقل را تشکیل داده اند و هنوز هم در بین مردم این افراد دیده می شوند.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که نه دولت و نه مردم صربستان استقلال کوزوو را قبول ندارند اما روابط بسیار خوبی با کشورهای اسلوونی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو و مقدونیه که زمانی با هم یک کشور واحد بودند را دارند.

صربستان یک کشور ارتدوکس مسیحی است هر چند سکولار است، بنابراین باید به دین و مذهب آنها و عقاید آنها احترام بگذارید زیرا در این خصوص بسیار حساس هستند. مراقب باشید جلوی آنها از مسیحیت بد نگویید و یا تبلیغ دین دیگری را نکنید.

صرب ها هم همانند سایر کشورهای یوگسلاوی سابق اصلا دوست ندارند که کشورشان از کشورهای اروپای شرقی شناخته شود. از دیگر اشتباهات رایج برخی از گردشگران این است که صربستان را بخشی از کشور شوروی سابق می دانند این در حالی است که صربستان بخشی از کشور یوگسلاوی بود که در سال 1948 تقسیم شد.

 اما صرب ها همیشه روابط خوبی را روس ها داشتنه اند وآنها را برادران خود می دانند. بد نیست بدانید که مردم صرب مشکلی اساسا با کمونیست و تیتو ندارند اما با شنیدن این موضوعات و یادآوری آن دلسرد می شوند.

هنگامی که در صربستان با مردم این کشور در حال معاشرت هستید بهتر است مانند سایر کشور های اروپایی ارتباط چشمی خود را با آنها حفظ کنید.

 ممکن است از شما برای نوشیدن دعوت شود اما انتظار می رود که شما بتوانید خودتان را نسبت به این موضوع و نوشیدن الکل کنترل کنید چرا که مست شدن نشانه شخصیت ضعیف، فرد با خصوصیات اخلاقی بد و غیر اجتماعی بودن فرد است.

مراقب نوشیدنی به نام راکیا در صربستان باشید، نوشیدنی رایجی که با طعم های مختلف فروخته می شود و محبوبیت زیادی دارد اما این نوشیدنی معمولا بالغ بر 53 درصد الکل دارد و قوی تر از انتظار شما خواهد بود و شما را سریع از کنترل خارج می کند. اینکه همیشه در میان مردم محلی نوشدنی بخورید و در جمع باشید خیلی بهتر است.

هیچگاه در صربستان با انگشت کسی را نشان ندهید این کار یک بی ادبی بسیار بد است. به طور کلی نشان دادن احساسات در صربستان بخصوص در نسل جوان این کشور از خصوصیات مردم این کشور است و همانند استاندارد های اروپایی مردم دوست دارند به راحتی به دیگران ابراز علاقه کنند هر چند هنوز نسل قبلی کشور محافظه کار هستند.

کلمه مولیم (molim) مترادف کلمه please در لاتین و به معنی لطفا در گفتار صرب ها زیاد دیده می شود و این نشان از گفتار مودبانه دارد. اما هر چند معنی دقیق آن لطفا می شود اما برای عناوینی مانند: خواهش می کنم، در مقابل فردی که از شما تشکر می کند نیز به کار می رود.

حتی برای عبارت خیلی عذر می خواهم برای تکرار حرف و یا خواسته طرف مقابل هم به کار می رود. اما در این حالت بهترین راه این است که خیلی ساده بگویید شتا (Šta) به معنی چه؟ یا همان What انگلیسی. معمولا کلمه مولیم را در زبان صربستانی با کلمه بیت (bitte ) در زبان آلمانی تشبیه می کنند.

همچنین مانند اغلب زبان های اروپایی برای استفاده از کلمه شما هم روش های عامیانه وجود دارد و هم روش رسمی. برای این منظور وقتی می خواهید فردی مسن را خطاب قرار دهید بهتر است از کلمه وی (Vi)  استفاده کنید. برای روش دوستانه تر و غیر رسمی از کلمه تی (ti) استفاده می شود.

 معمولا مردم در زمانی که همدیگر را مورد اشاره قرار می دهند از اسم کوچک در شرایط رسمی استفاده نمی کنند. اما در شرایط دوستانه و خانوادگی اغلب نام کوچک فرد استفاده می شود.

عبارت هایی که صرب ها در زمان احوالپرسی و دیدن همدیگر استفاده می کنند عبارت است از :

 • دوبرودوشوآ: (Dobrodošao) به معنی خوش آمدید
 • کاکو زی زووش (Kako se zoveš): اسم شما چیست؟
 • موج ایم جی میهایلو (Moje ime je Mihailo!): نام من میهایلو است
 • دوبرو جاترو (Dobro jutro): صبخ به خیر
 • دوبار دن (Dobar dan): روز خوبی داشته باشید
 • دوبرو وچ (Dobro veče): عصر بخیر
 • لاکو نوک (Laku noć): شب بخیر. فقط در زمانی باید استفاده شود که برای خواب می خواهید به رختخواب بروید
 • دوویدنی (Doviđenja): خداحافظ
 • زیدرائو (Zdravo): سلام. غیر رسمی ترین واژه معمول که زیاد استفاده می شود و هم در موقع آمدن و هم رفتن از آن معمولا استفاده می کنند.
 • هوآلا (Hvala!): سپاسگذارم. متشکرم
 • ویدیمو سه، کاسنی (Vidimo se, kasnije!): بعدا می بینمت
 • کائو (Ćao): مشابه کلمه زیدرائو است ولی رسمی تر است و فقط در زمان رفتن استفاده می شود.
 • کاکو سی؟ دوبرو ا تی(Kako si?: Dobro, a ti!?): حال شما چطور است؟ خوبم . شما چطور؟
 • ژیولی (Živeli): خوش باشید
 • ایزوینیت (Izvinite): خیلی ببخشید. معادل Excuse me انگلیسی
 • سیریکان (Srećan): مسافرت یا سفر خوبی داشته باشید
 • وولیم تی (Volim te!): من عاشقت هستم یا همان I love you لاتین
 • اسویداش می سه (Sviđaš mi se!): ازت خوشم میاد، دوست دارم یا همان I like you! لاتین.راه های ارتباطی در صربستان

  خدمات تلفن و موبایل

  در صربستان سه شبکه اصلی تلفن همراه وجود دارد که از سرویس GSM / UMTS برای خدمات سرویس دهی موبایل استفاده می کنند که عبارتند از MTS ، Teleno و Vip . سیم کارت های پیش پرداخت در این کشور معمولا هزینه 200 دیناری دارند و در هنگام خرید نیازی به کارت شناسایی ندارند.

  در برخی از فروشگاه ها شما می توانید یک تلفن همراه ساده را به همراه سیم کارت اعتباری آن بصورت بسته بندی شده با هزنیه 2000 تا 3000 دینار خریداری کنید.

  برای برقراری تماس تلفنی در شرایط محلی باید 7 شماره دیجیتال را شماره گیری کنید و برای تماس های از راه دور تنها کافی است شماره 0+ را در ابتدای شماره به همراه پیش شماره شهر مورد نظر به راحتی شماره گیری کنید. مثلا برای بلگراد باید 0 یا + 11 را شماره گیری کنید.

  شماره 381 + برای شماره موبایل گرفته می شود و معمولا شماره های موبایل بعد از این پیش شماره با 06 شروع می شوند.

  شرکت ها یا حامل های تلفن همراه برای شماره گیری دارای پیش شماره های خاص خود هستند. مثلا شرکت Vip از پیش شماره های 60، 61 و 68، شرکت Telenor 62، 69 و mts از شماره های 64، 65  و 66 استفاده میکنند.

   

  خدمات پستی

  پوشتا صربی یا Pošta Serbije اداره اصلی ارائه دهنده خدمات پست در صربستان است. خدمات پست این اداره بسیار قابل اعتماد و سریع است. خدمات پست الکترونیکی را ممکن است برخی از ادارات پست خصوصی نیز در این کشور به همراه خدمات دیگری مانند پرداخت قبوض و یا برخی از خدمات جابه جایی و انتقال پول بین المللی و بیمه و حتی مبادله و تعویض واحد های پولی را انجام دهند.

  اصلی ترین سیستم و یا اداره پست خصوصی در صربستان که با پوشتیا صربی یا اداره اصلی پست صربستان در رقابت است اداره وسترن یونیون (Western Union) است که تمامی خدمات فوق الذکر را با ارائه دستگاه های خودپرداز برای برخی از امور دیگر نیز ارائه می دهد.

  ادارات پست هم در شهرهای بزرگ و هم کوچک و حتی در تقریبا تمامی روستاها وجود دارند. ساعات کاری این ادارات از ساعت 8 صبح تا 16 و فقط در روزهای کاری فعالیت می کنند و در بخش های خصوصی نیز گاها تا ساعت 19 نیز فعالیت می کنند. در بلگراد نیز برخی از دفاتر پستی بصورت 24 ساعته فعال هستند.

  تقریبا در تمامی ادارات پست بخصوص در شهرهای بزرگ اغلب کارکنان این ادارات به زبان انگلیسی را حداقل مسلط هستند و می توانند به راحتی با افرادی که زبان انگلیسی را می دانند ارتباط برقرار کنند.

   

  اینترنت

  در حال حاضر کافی نت ها تقریبا در تمامی مکان های صربستان وجود دارند و تقریبا می توان گفت هر کسی که یک تلفن ساده همراه، تبلت و یا لپ تاپ داشته باشد به راحتی می تواند به اینترنت هم دسترسی داشته باشد.

  در تمامی شهرهای بزرگ مراکزی به عنوان نقاط وای فای منظور شده است که به ویژه در مراکز این شهرها همه می توانند از این سیستم به راحتی برای اتصال به اینترنت استفاده نمایند.

   همچنین تقریبا تمامی کفه ها، رستوران ها و کافی شاپ ها دسترسی به اینترنت وای فای را برای مشتریان خود فراهم نموده اند.

  اینترنتی که در صربستان استفاده می شود تقریبا تمامی استاندارد های مورد تایید اتحادیه اروپا را رعایت می کند و هزینه تقریبا ارزان و سرعت بالایی دارد. شما به راحتی می توانید از طریق یک سیم کارت تلفن همراه و یا سیم کارت های مخصوص اینترنت به اینترنت با تلفن همراه خود استفاده کنید.

  اگر قصد دارید چند روزی را در صربستان باقی بمانید استفاده از سیم کارت های اعتباری چند روزه گزینه مناسبی هستند. تنها با پرداخت چند درهم می توانید به راحتی به مقدار مشخصی از اینترنت دسترسی داشته باشید و با سرعت 42 مگابایت بر ثانیه به راحتی از اینترنت بهره مند شوید. هزینه سیم کارت ها 200 درهم یا 2 یورو است.

   

   

   

 

 

 

Serbia عکس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.