شماره تماس : 23-88641720

قبرس

قبرس

پایتخت نیکوزیا (Nicosia)
حکومت جمهوری
واحد پول یورو
مساحت کل کشور 9.250 کیلومتر مربع
جمعیت کشور 784.301 بر اساس آخرین سرشماری در ژوئیه 2006
زبان رسمی ترکی، یونانی (انگلیسی هم به شکل گسترده ای صحبت می شود)
مذهب ارتدکس 78 درصد، مسلمان 18 درصد، مارونیت، آپولیت ارمنی و سایر زبان ها هم 4 درصد
نوع برق (240V, 50Hz (UK plug
کد کشور 357+
منطقه زمانی UTC +2
شماره اضطراری 112

درباره قبرس

قبرس کشوری جزیره ای در دریای مدیترانه و در جنوب کشور ترکیه است. قبرس پس از جزایر سیسیل و ساردینیا، سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه محسوب می شود. هر چند به لحاظ جغرافیایی باید این کشور را در حوزه آسیا دانست اما از نظر سیاسی قبرس به عنوان یک کشور اروپایی شناخته می شود و جزئی از اعضا اتحادیه اروپا نیز هست.

تذکر مهم: کشور قبرس شامل دو منطقه جنوبی و شمالی است که از دیدگاه مسافران کاملا از هم جداگانه هستند. در این مقاله تمرکز ما بر روی حوزه جنوبی قبرس است و در تشریح موضوعات هیچ دیدگاه سیاسی و یا یک طرفه ای وجود ندارد. از این رو خواهشمند است برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این کشور در ادامه مقاله قبرس شمالی را هم مطالعه فرمایید.

قبرس کشوری مستعمره انگلستان بود که در سال 1960 استقلال خود را از این کشور به دست آورد. علی رغم اینکه توافق شده بود که قدرت سیاسی اقتصادی این کشور بین دو قطب اکثریت قبرسی یونانی و اقلیت ترکی یونانی تقسیم شود و در این خصوص دو کشور یونان و ترکیه که مردم این کشور ها در واقع قبرس را تشکیل می دهند، اما باز هم اختلافات سیاسی و اقتصادی باعث درگیری بین این دو اقلیت ترکی و اکثریت یونانی در سال 1974 شد تا جایی که باعث شد 40 درصد از شمال و شرق قبرس توسط ترکیه اشغال شود.

در سال 1983 منطقه تحت حمایت ترکیه خود را قبرس شمالی تحت حاکمیت ترکیه نامید. در شرایط کنونی ترکیه فقط قبرس تحت حاکیت خود یعنی قبرس شمالی را به رسمیت می شناسد و اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورهای دیگر قبرس خود مختار و یا مستقل جنوبی را به رسمیت می شناسد.

سازمان ملل متحد یک منطقه باریک و موسوم به صلح را در بین این دو قسمت از قبرس مشخص کرده است. خوشبختانه روابط خصمانه بین این دو قوم برای مدت زمان مشخصی است که دیگر وجود ندارد یا هر دو طرف در راستا پیوستن به جامعه اتحادیه اروپا به تدریج تفکرات یکپارچه سازی و صلح را در بین خودشان ترویج می دهند.

آب و هوا

آب و هوای کشور قبرس کاملا مدیترانه ای است. این کشور دارای تابستان های تقریبا گرم و مرطوب و زمستان های سرد و مرطوب است.

زمین

این کشور دارای یک دشت مرکزی با موهستان هایی در شمال و جنوب بصورت پراکنده می باشد که البته دشت های مناطق سواحل جنوبی بسیار قابل توجه تر هستند. تمامی این مناطق بصورت دقیق بر روی نقشه های این کشور مشخص شده که در سایت گردشگری این کشور به فروش رسانده می شود.

مناطق قبرس جنوبی

قبرس دارای 6 ناحیه اداری تعیین شده است که هر یک به دلیل مرکزی اداری آنها نامگذاری شده اند. از سال 1974 کل منطقه کیرنیا(Kyrenia)، اغلب نواحی فاماگوستا (Famagusta) و بخش شمالی نیکوزیا (Nicosia) توسط نیروهای ترکیه اشغال شده است.

بنابراین این مناطق تحت حاکمیت و اداره نیروهای ترکی قبرس هستند. اما جمهوری قبرس یا همان قبرس جنوبی مورد بحث فعلی ما  مناطق زیر را اداره می کند:

 • منطقه فاماگوستا (Famagusta district)
 • منطقه لارناکا (Larnaca district)
 • منطقه لیماسول (Limassol district)
 • ناحیه نیکوزیا (Nicosia district)
 • منطقه پافوس (Paphos district)

اتحادیه بریتانیا نیز دو حوزه و یا قلمرو خارجی قبرس را اشغال کرده و تحت مالکیت دارد که با نام های اکروتیری (Akrotiri) و دکلیا (Dhekelia) شناخته می شوند و شامل چندین بخش از روستاها و پایگاه های نظامی هستند.

شهرهای قبرس

شهرهای قبرس دارای انواع مختلفی تلفظ های بین المللی و انواع نگارش های مختلف هستند که همه آنها شایع بوده و به کار می روند. بنابراین ممکن است در شرایط مختلف توریستی مثلا در حوزه های وینانی و یا ترکیه ای و حتی با لفط های انگلیسی به اشکال مختلف بیان و یا نوشته شوند.

در زیر ما عبارت های استاندارد تر و انگلیسی این مناطق را برای شما نام خواهیم برد که اغلب مسافران با آن این مناطق را می شناسند:

 • نیکوزیا (Nicosia): پایتخت تفکیک شده ای که به نام های Nikosia، Lefkosia و حتی Lefkosa هم شناخته می شود.
 • لارناکا (Larnaca)
 • لیماسول (Limassol)
 • پافوس (Paphos)

سایر مقاصد گردشگری در قبرس

 • شبه جزیره آکاماس (Akamas Peninsula)
 • آئیا ناپا (Ayia Napa):

در شرق دور جمهوری قبرس، که توسط بسیاری از افراد به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری قبرس شناخته می شود.

 • کوه های ترودوس (Troodos Mountains)

منطقه کوهستانی ترودوس طیف وسیعی از فعالیت های گردشگری و گردشگری زمینی را برای گردشگران با بیش از 9 سایت ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را فراهم آورده است. روستاهای برجسته این منطقه کوهستانی عبارتند از: کاکوپتریا (Kakopetria)، پلترس (Platres)، پالیچوری (Palaichori) ، چاندریا (Chandria)، اسپیلیا (Spilia ) و …

 • لفکارا (Lefkara)

روستایی عمیق و سنتی در دامنه رشته کوه های ترودوس، شهر کوچک دوست داشتنی که شاخصه های گردشگری فروانی دارد و در قلب قبرس واقع شده است.

 • پروتارس (Protaras)

یک منطقه کاملا گردشگری است. این منطقه را تنها با مجوز شهرداری پارلیمنی (Paralimni) می توانید بازدید کنید. داشتن آب های آبی وشفاف، آسمانی صاف و آبی و سواحل شنی از مشخصه های اصلی این منطقه است. شناخته ترین قسمت این منطقه خلیج درخت انجیری (Fig Tree Bay) آن است.

 • پیتسیلیا(Pitsilia)

این منطقه از مناطق کشاورزی قبرس با روستاهایی جذاب و دیدنی است که در ان روستاهای بسیار مشهور و با آوازه جهانی مانند آگروس (Agros)، کیپروندا (Kyperounda)، پلندری (Pelendri) و پوتامیتیسا (Potamitissa) و تعداد بیشتری از روستاهایی که همه را می توانید در طول یک روز مشاهده کنید.

طبیعت زیبا، معماری سنتی روستاها، کلیساهای بیزانس، کارخانه های فرعی و قدیمی، موزه های مختلف و … از جاذبه های این منطقه هستند. بسیاری از این مناطق را باید با سوال کردن از مردم محلی و یا اجازه گرفتن از آنها و با ورود به مناطق و زمین های کشاورزی آنها بازدید کنید.

سفر به قبرس

حداقل اعتبار اسناد مسافرتی مورد نیاز برای سفر به قبرس

 • شهروندان اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سوئیس تنها با در یافت یک ای دی کارت ملی و یا پاسپورت معتبر می توانند به قبرس سفر کنند.
 • تمامی اتباع دیگر کشورها برای سفر به قبرس باید حتما ویزا دریافت نمایند. البته به غیر از کشورهای نیوزلند و استرالیا که نیازی به ویزا ندارند. برای این منظور باید حداقل یک گذر نامه با اعتبار 3 ماه برای اقامت در قبرس دریافت نموده باشند.
 • کودکانی که نامشان در گذرنامه والدینشان درج شده باشد نیز تا سن 16 سالگی می توانند به همراه انها به قبرس سفر کنند.
 • همواره آخرین اطلاعات و تغییرات برای سفر به قبرس در سایت وزارت امور خارجه این کشور درج شده که قبل از اقدام برای دریافت ویزا بهتر است مطالعه کنید.

قبرس عضور کشورهای امضا کننده موافقتنامه شنگن است هر چند هنوز هم آن را بصورت کامل اجرا نکرده است. کشورهای اتحادیه اروپا و EFTA به همراه کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ، به همراه شهروندان سوئیس می توانند تنها با یک کارت شناسایی معتبر و یا گذرنامه به قبرس سفر کنند.

برای این افراد در هیچ موردی نیاز و الزامی برای دریافت ویزا در نظر گرفته نشده است ولی سایر شهروندان دیگر کشورها  باید برای سفر به قبر حتما ویزا دریافت نمایند.

سفر از قبرس به هر یک از کشورهای عضو موافقتنامه شنگن و یا سفر از هر یک از این کشور ها به قبرس تنها با یک کنترل مرزی ساده و معمول انجام می شود و نیازی به بازرسی های تعیین شده برای سایر کشور ها نیست اما از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین غیر اتحادیه اروپایی در زمان سفر به قبرس این انتظار وجود دارد که برای بازرسی های معمول و دقیق تر مرزی صبور باشند.

 هر چند برای ورود به قبرس نیاز به ویزای شنگن دارید اما طبق مقررات قبرس اگر قبلا برای ورود به سایر کشورهای شنگن ویزا دریافت کرده باشید ممکن است نیاز به دریافت ویزا شنگن برای ورود به قبرس دیگر نداشته باشید.

در وب سایت وزارت خارجه قبرس و همچنین اغلب کنسولگری ها و سفارت خانه های کشورهای دیگر شرایط صدور ویزا برای قبرس درج شده و به همراه آن نیز لیست کشورهای معتبر شنگن که کاملا در مفاد این توافقنامه قرار دارد گذاشته شده است.

فقط اتباع کشور های زیر در خارج از منطقه اقتصادی اروپا می توانند بدون دریافت ویزا به قبرس سفر کنند:

آلبانی، آندورا، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، استرالیا، باهاما، باربادوس، بوسنی و هرزگوین، برزیل، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، دومینیکا، السالوادور، جورجیا (کشور)، گرانادا، گواتمالا، هندوراس، اسرائیل، ژاپن، کیریباتی، مقدونیه، مالزی، جزایر مارشال، موریس، مکزیک، میکرونزی، موناکو، مونته نگرو، نائورو، نیوزیلند، نیکاراگوئه، پالائو، پاناما، پاراگوئه، پرو، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین، ساموآ، سان مارینو، صربستان سیشل، سنگاپور، کره جنوبی، سوئیس، تایوان، جمهوری چین، تیمور لست، تونگا، ترینیداد و توباگو، تووالو، اوکراین، امارات متحده عربی، ایالات متحده، اروگوئه، واتیکان، وناتو و ونزوئلا به همراه شهروندان عضو اتحادیه بریتانیا و دارندگان پاسپورت هنگ کنگ و ماکائو .

البته در نظر داشته باشید که شهروندان این کشورهای غیر اتحادیه اروپایی و کشورهای عضو کنوانسیون تجارت آزاد اروپا (EFTA) تنها می توانند در یک دوره 180 روزه در منطقه شنگن باقی بمانند که در این مدت می توانند 90 روز را در قبرس بصورت متوالی و یا غیر متوالی سپری نمایند.

ضمن اینکه در این مدت این افراد نمی توانند در قبرس مشغول به کار باشند هر چند در برخی از کشورهای اتحادیه شنگن این قانون وجود دارد که از برخی از کشورهای مشخص وارد کشورشان شده و در این مدت کوتاه هم فعالیت کاری داشته باشند.

زمان اقامت شما درست از زمان ورود شما به منطقه شنگن و در هر یک از کشورهای عضو این توافقنامه شروع می شود و به هیچ عنوان با ترک هر یک از کشورها وحضور در منطقه دیگر این مدت به روز رسانی نمی شود.

با این وجود شهروندان استرالیا و نیوزلند می توانند با همان ویزا بیش از 90 روز را در قبرس باقی بمانند مشروط به اینکه تنها حوزه مشخصی از کشورهای شنگن را بازدید کنند هر چند دولت نیوزلند خودش برنامه ها و شرایط خاص خود را دارد که در مقاله مربوطه باید مطالعه فرمایید.

توجه داشته باشید که :

 • افرادی که کارت شهروندی بریتانیا و یا اقامت انگلستان و مناطق خارج از محدوده بریتانیا مانند شهروندی جبل الطارق را دارند به دلیل اینکه جزئی از شهروندان اتحادیه بریتانیا می باشند در راستا اهداف یکپارچه اتحادیه اروپا واجد شرایط دسترسی نا محدود به منطقه شنگن می باشند و از این رو سفر بدون ویزا به قبرس نیز شامل حال آنها می شود.
 • افراد سرزمین های دورتر بریتانیا که حق اقامت در این اتحادیه را هنوز ندارند و یا افرادی که هنوز شهروندی انگلستان و یا یکی از کشورهای اتحادیه بریتانیا را دریافت نکرده اند به همراه شهروندان بریتانیایی و اتحادیه بریتانیا که در خارج از سرزمین های بریتانیا اقامت دارد، به همراه افرادی که تحت حمایت دولت انگلستان و یا بریتانیا هستند بصورت کلی نیاز به دریافت ویزا دارند.

با این وجود تمامی شهروندان سرزمین های اتحادیه بریتانیا که در کشورهای غیر اتحادیه برتانیایی زندگی می کنند به غیر از افرادی که در خود قبرس هستند می توانند از شرایط حضور در منطقه شنگن و سفر به قبرس بهره مند باشند.

 • شهروندان کشورهای آلبانی، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، مونته نگرو و صربستان نیاز به گذرنامه بیومتریک دارند تا بتوانند بدون ویزا به قبرس سفر کنند.
 • شهروندان صرب با گذرنامه صادر شده توسط اداره هماهنگی صربستان مانند ساکنان کوزوو که از صربستان گذرنامه تهیه می کنند باید ویزا نیز بگیرند.
 • شهروندان کشور تایوان نیز باید شماره ای کارت و یا شناسنامه خود را در گذرنامه دقیقا مشخص کرده باشند تا بدون ویزا بتوانند به قبرس سفر کنند.

سفر به قبرس با هواپیما

فرودگاه اصلی کشور قبرس فرودگاه بین المللی لارناکا (Larnaca International Airport) در حومه شهر لارناکا است.

فرودگاه بین المللی نیکوزیا که قبلا به عنوان اصلی ترین فرودگاه این کشور مورد استفاده بود امروزه در منطقه صلح یا سبز واقع شده است که مرز بین قبرس یونانی و قبرس ترکیه ای را مشخص کرده است و به همین دلیل از سال 1974 تا کنون از دسترس خارج و بهره برداری نمی شود.

قبرس بوسیله انواع مختلف خطوط و لاین های حمل و نقل داخلی و بین المللی سرویس دهی می شود.  از فرودگاه اصلی این کشور به اغلب کشورهای بزرگ اروپا مانند لندن، بیرمنگام، منچستر، فرانکفورت، پاریس، آمستردام، رم و  میلان و بسیاری دیگر از کشورهای اروپای شرقی پرواز مستقیم وجود دارد.

همچنین بسیاری از شرکت های داخلی و بین المللی فعال در فرودگاه قبرس به تقریبا تمامی پایتخت های کشورهای خاورمیانه مانند ایران خدمات حمل و نقل را ارائه می دهند. البته به غیر از کشور ترکیه به دلایل گفته شده هیچ پروازی بین این دو کشور نیست.

از این فرودگاه خطوط اتوبوس رانی مکرر و زیادی به مرکز شهر لارناکا وجود دارد که تنها با هزینه ارزان 1.5 یورو مسافران را به ایستگاه های مختتلف در مرکز این شهر حمل می کنند.

 ایستگاه اصلی اتوبوس رانی در منطقه خروجی ترمینال قرار دارد و با استفاده از یکسری شماره های سه رقمی دیجیتال ایستگاه های اتوبوس تعیین شده اند.

بسیاری از اتوبوس ها در ایستگاه فینیکودس (Finikoudes) در ساحل لارناکا توقف دارند که از این ایستگاه می توانید با استفاده از اتوبوس های دیگر به مقاصد مختلف در قبرس حرکت کنید.

همچنین خطوط مستقیمی از فرودگاه لارناکا به سمت نیکوزیا و از نیکوزیا به فرودگاه لارناکا توسط شرکت های اتوبوس رانی در نظر گرفته شده است که عمدتا این سرویس دهی را البته اتوبوس های شاتل شرکت کاپنوس موسوم به Kapnos Airport Shuttle بر عهده دارند.

طول مدت سفر از فرودگاه لارناکا به نیکوزیا و برعکس حدود 30 تا 45 دقیقه بسته به ترافیک و ساعت حرکت می باشد و بلیط ها بصورت یک طرفه هزینه 8 یورویی برای هر نفر دارند. این اتوبوس ها خدمات خود را بصورت شبانه نیز ارائه می کنند.

ضمن اینکه فرودگاهی نیز در جنوب غربی جزیره قبرس و در نزدیگی پافوس قرار دارد. این فرودگاه کوچکتر است و اغلب توسط شرکت بین المللی راین ایر (RyanAir) خدمات پرواز ارزان قیمت به بسیاری از کشورهای اروپایی ارائه می شود.

ضمن اینکه پرواز های زیادی هم به فرودگاه بین المللی ارکان (Ercan International Airport) در این کشور انجام می شود. این فرودگاه در قسمت شمالی جزیره قبرس واقع شده و تمامی پروازها از سمت کشور ترکیه از این فرودگاه انجام می شود.

سفر به قبرس با کشتی

کشتی هایی بصورت گاه به گاه و بدون برنامه زمانی مشخص قبرس را به یونان اتصال می دهند. این کشور خدمات حمل و نقل دریایی خود را به اسرائیل و مصر را برای مدتی است متوقف کرده است با این حال هنوز هم برخی از کشتی های کروز در دو سه روز در ماه های تابستان از حدود آوریل تا اکتبر خدمات حمل مسافر بین اسرائیل و قبرس را انجام می دهند.

سرویس هایی هم با استفاده از مینی کروز ها به سوریه، لبنان، جزیره رودز یونان (Rhodes)،سایر جزایر یونان، دریای سیاه و دریای آدریاتیک ارائه می شود.

خدمات حمل و نقل دریایی از یونان به سمت پیرهس (Piraeus)، رودز (Rhodes) و آویوس نیکولاس (Ayios Nikolaos) از سمت کرت (Crete) به لیماسول (Limassol) نیز ارائه می شود. ضمن اینکه می توانید با برنامه های تفریحی و سفرهای دریایی که از قبرس ارائه می شود به کشورهایی مانند ایتالیا، پرتغال و یا شهرهای ساوتهمپتون و یا دیگر بنادر مهم اروپایی نیز به راحتی دسترسی داشته باشید.

ضمن اینکه یک سرویس منظم کشتی رانی نیز از ترکیه به قبرس وجود دارد که شهر تاشکو (Taşucu) را به گرین (Girne) در شمال نیکوزیا اتصال می دهد.

سفر به قبرس شمالی و از قبرس شمالی به جمهوری قبرس

پیش از پیوستن قبرس به اتحادیه اروپا، شواهدی که نشان می داد فردی به قبرس شمالی سفر کرده است باعث می شد که آن فرد نتواند به قبرس یونانی سفر کند و ممنوع یت سفر به این منطقه را داشت.

پس از اینکه قبرس به اتحادیه اروپا پیوست با توجه به قوانین اتحادیه اروپا ورود به هر یک از بخش های کشور قبرس حتی بخش ترکیه ای این کشور ورود به کل کشور تلقی می شد و نمی توانست هیچ محدودیتی برای مسافران برای سفر به هر یک از این قسمت ها ایجاد کند بخصوص در مورد مسافران اتحایده اروپا.

مسافران غیر اتحادیه اروپایی مانند خود مسافران کشور ترکیه هم برای بازدید از کل قبرس می توانستند از هر یک از رودی های قانونی قبرس وارد این کشور شده و حتی از مناطق جنوبی این کشور هم بدون محدودیت بازدید کنند.

ضمن اینکه سفارت قبرس در واشنگتن نیز در تماس تلفنی که با آنها برقرار شد که مشخص شود که آیا شهروندان ایالات متحده هم می توانند بدون محدودیت این کشور را گردش کنند جواب نه نداد ولی توصیه کرد که بهتر است شهروندان این کشور برای ورود به قبرس از یکی از ورودهای مجاز و قانونی قسمت یونانی قبرس وارد این کشور شوند.

با این حال اشخاص مختلف و مقام های مختلف و همچنین مستندات و راه های مختلف در وب سایت های متفوات ادعاهای مشخصی در این مورد ندارند و هر یک به شکل متفاوتی موضوع را مطرح می کنند.

 اما اخیرا در سال 2012 بسیاری از مسافران که از قسمت ترکیه ای قبرس هم وارد قبرس شده اند بدون هیچ مشکلی توانسته اند وارد قسمت جنوبی شوند و همه جای قبرس را گردش کنند و بدون هیچ مشکلی هم مرز بین دو قسمت را عبور کرده اند و شاید گاهی تنها بعد از خارج شدن از قبرس متوجه شده اند که دو محدوده متفاوت را بازدید کرده اند.

اصلی ترین گذرگاه های بین شمال و جنوب قبرس عبارتند از:

 • گذرگاه آسترومریتز / زودهیا (Astromerits / Zodhia) تنها با خودرو
 • گذرگاه آگیوس دومیوس. کریمیا / متیان (Agios Dometios/Kermia/Metehan)
 • گذرگاه کاخ لدرا (Ledra Palace) هم با ماشین و هم بصورت پیاده. این قسمت قدیمی ترین قسمت عبور و مرور در قبرس می باشد که دیوارهای قدیمی و تاریخی خارج شهر نیکوزیا تا غرب شهر نیز در این محل هستند.
 • گذرکاه پرگاموس/ بیارمودو (Pergamos / Beyarmudu)
 • گذرگاه استروویلیا (Strovilia). این گذرگاه در نزدیگی آژیوس نیکولاس (Agios Nikolaos) واقع در بخش شرقی جزیره قرار دارد.
 • جاده لدراس (Ledras Str) فقط بصورت پیاده. این گذرگاه پیاده جدیدترین گذرگاه بین دو قسمت شمالی و جنوبی است که تنها مخصوص عابرین پیاده است و در سال 2008 افتتاح شده است. این گذرگاه در جاده قدیمی دد اند (dead-end) محبوب ترین خیابان نیکوزیا قرار دارد.

در سال 2017 مطابق با قوانینی عبور از منطقه سبز بین دو منطقه بسیار ساده تر شد. مطابق با این قوانین به راحتی و تنها با داشتن یک گذرنامه و یا کارت شناسایی و اسکن این کارت و بدون هیچ نوع علامت گذاری در گذرنامه عبور از این مناطق امکان پذیر شده است.

برای شهروندان اتحادیه اروپا یک کارت شناسایی تنها کفایت می کند تا بتوانند از قسمت جنوبی و یا شمالی قبرس به راحتی بازدید کنند. بزرگترین حسن این ساده سازی بازدید قبرس این است که شهر تاریخی و دوست داشتنی نیکوزیا به راحتی قابل گردش و بازدید است و همه این شهر را راحت می توانید مشاهده کنید.

ضمن اینکه بهترین مغازه ها، رستوران ها، کافه ها و … در بخش جنوبی نیکوزیا واقع شده اند و بهترین مناطق تاریخی و دیدنی شهر نیکوزیا در قسمت شمالی قرار دارند. کنتراست موجود در بین دو قسمت شمالی و جنوبی گردش در این کشور و شهر نیکوزیا را بسیار تجربه بهتری کرده است.

عبور از مناطق تحت حاکمیت انگلستان و بازدید از این مناطق

گوگل مپ به راحتی تمامی جاده ها و بزرگراه های ما بین لیماسول (Limassol) به سمت پافوس (Paphos) را از طریق محدوده های در قلمرو انگلستان مانند پایگاه های نظامی ارتش انگلستان را نشان می دهد.

در عمل سرزمین های تحت حاکمیت و استعمار انگلستان در بیرون از سرزمین ها و جاده های اصلی کشور قبرس و ذکر شده می باشد و مقامات قبرس عملا کننترل و برنامه ای برای این مناطق ندارند.

البته هیچ سندی نیاز نیست اضافه تر برای بازدید این مناطق تکمیل شود و یا مجوزی دریافت شود. در واقع بازدید از سرزمین های تحت کنترل بریتانیا از طریق مسیرهای خیابان های باز (OpenStreetMap) قابل دسترسی و بصورت محدود قابل مشاهده هستند.

گشت و گذار در داخل قبرس

گشت و گذار داخلی در قبرس بوسیله حمل و نقل عمومی با توجه به نو سازی ناوگان اتوبوس رانی شهر نیکوزیا بسیار مناسب شده است. با این حال اکثر مردم قبرس خودرو های شخصی خود را دارند و ترجیح می دهند با خودرو خود سفر کنند. ضمن اینکه در قبرس هیچ خط ریلی و قطار شهری وجود ندارد.

گشت و گذار داخلی در قبرس با اتوبوس

سیستم اتوبوس رانی در کشور قبرس بواسطه یک شبکه وسیع و جامع در تمامی سطح کشور به خوبی خدمات رسانی می کند. یکی از بهترین راه های گردش در قبرس استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی اتوبوس است که به راحتی به تمامی مناطق این کشور ارتباط داده شده است.

بزرگترین اپراتورهای اتوبوس رانی در این کشور عبارتند از:

 • شرکت اتوبوس رانی لفکوسیا (Lefkosia)
 • شرکت اتوبوس رانی لمسوس (Lemesos)
 • شرکت اتوبوس رانی پافوس (Pafos)
 • شرکت اتوبوس رانی لارناکا (Larnaka)
 • شرکت اتوبوس رانی آموچوستوس (Ammochostos)
 • شرکت اتوبوس رانی اینتر سیتی روتز Intercity Routes)

خدمات اتوبوس رانی شاتل فرودگاه عبارتند از:

 • فرودگاه لارناکا به نیکوزیا (Larnaca airport to Nicosia)
 • فرودگاه لارناکا به لیماسول (Larnaca airport to Limassol)
 • فرودگاه پافوس به نیکوزیا (Paphos airport to Nicosia)
 • فرودگه پافوس به لیماسول (Paphos airport to Limassol)

در طرف ترکیه ای قبرس اتوبوس های بیشتری وجود دارند و البته کوچک تر هستند. در نیکوزیا اتوبوس ها از خیابان شمالی و دروازه شمالی به سمت دیگر نیکوزیا حرکت می کنند. قیمت اتوبوس ها در هر دو سمت قبرس تقریبا مشابه است. اما با این حال باید مراقب نوع بلیط خود باشید زیرا برخی از بلیط اتوبوس ها تنها در محدوده قبرس ترکیه معتبر است.

گشت و گذار در داخل قبرس با استفاده از تاکسی

تاکسی ها از ساعت 6 یا 7 صبح کار خود را در کشور قبرس شروع می کنند و در ساعت 17 تا 18 خدمات خود را در سطح شهر به اتمام می رسانند. شما می توانی با استفاده از تلفن تاکسی تلفنی بگیرید و یا حتی در طول سفر خود یک تاکسی را رزو کنید و از او بخواهید تا هر نقطه ای از شهر را به شما نشان دهد.

مکان هایی که می توانید تاکسی بگیرید معمولا با تابلو و یا علامت GBP4-6 مشخص شده اند. معمولا هزینه ها در این کشور بصورت توافقی انجام می شود و بسته به این دارد که سفری که تاکسی را برای آن رزرو کرده اید سفر داخلی محسوب می شود و یا خارج از شهر است. اما بصورت کلی در روزهای آخر هفته و یکشنبه ها تاکسی ها گران تر هستند.

گشت و گذار در داخل قبرس با خودرو

داشتن خودرو و یا کرایه خودرو ساده ترین اما گران ترین روش برای بازدید و گشت و گزار در جزیره قبر است. قبرسی ها در سمت چپ جاده رانندگی می کنند و بصورت کلی تمامی کشورهای مشترک المنافع از این الگو برای رانندگی استفاده می کنند.

با این حال استاندارد های رانندگی در این کشور ضعیف است، معمولا رانندگان به حدود خود احترام نمی گذارند، مرتبا حریم دیگران را نقض می کنند، با سرعت غیر مطمئنه حرکت می کنند و دستورالعمل مشخصی برای رانندگی گویی ندارند .

حتی در قبرس تنها برخی از جاده های بزرگتر دارای علائم و نشان ها و حتی خط کشی هستند و برخی از راه های حتی اصلی هیچ نشانه گذاری و خط کشی درستی ندارند. مردم و رانندگان زیاد از بوق استفاده می کنند. بنابراین حتی عابرین پیاده در قبرس باید خیلی مراقب رانندگی رانندگان این کشور باشند.

گشت و گذار در شهر با دوچرخه

در قبرس و بخصوص در شهرهای بزرگ و سواحل این کشور شبکه بزرگی از مسیرها و جاده های دوچرخه سواری تاسیس شده که بسیار کارآمد و محبوب است. در بزرگراه ها هم با علامت A مسیرهای مشخص شده برای دوچرخه را تعیین می کنند.

دوچرخه سواران کوهستان و آنهایی که علاقه زیادی به دوچرخه سواری در این مسیرها دارند بی تردید در قبرس لذت فراوانی را تجربه خواهند کرد چرا که مسیرهای هیجان انگیز کوهستانی زیادی در این کشور وجود دارد که حتی می توانند با یک شب اقامت در یکی از هتل های کوهستانی سنتی در این کشور در مناطق کوهستانی مانند ترودوس (Troodos) از این مسیر ها لذت ببرند.

مسیرهای کوهستانی دوچرخه سواری در روستاهای کوهستان ترودوس در منطقه پیتسیلیا (Pitsilia) مانند آگروس (Agros)، کایپروندا (Kyperounda)، پلنداری (Pelendri) و پوتامیتیسا (Potamitissa) به خوبی طراحی شده و از همه لذتبخش تر هستند.

مناطق دیدنی قبرس

 • بسیاری از سایت های باستان شناسی و آثار تاریخی در کشور قبرس وجود دارد که در تمامی نقاط این جزیره پراکنده هستند. این آثار را می توان از آثار تاریخ عصر کنونی تا امپراطوری روم طبقه بندی کرد.
 • خط ساحلی زیبای این جزیره که در بسیاری از مناطق هنوز هم به خوبی شناسایی نشده و دست نخورده باقی مانده است ارزش جستجو و بازدید بسیار زیادی دارد و بسیاری از گردشگران این کشور به دلیل سواحل این کشور، قبرس را انتخاب می کنند.
 • نیکوزیا، پایتخت و بزرگترین شهر قبرس به عنوان ثروت تاریی اسن شهر با دیوارهای ونیشی (Venetian) به خوبی محافظت شده و حفظ شده، برخی از مغازه ها و فروشگاه ها و رستوران های فوق العاده در کنار این دیوار قدیمی و تاریخی و البته خط سبز یا منطقه ایمن معروف با ترکیه می باشد که جاذبه های فروانی دارند.
 • رشته کوه های ترودوس که ارتفاعی تا 1952 متر دارند با داشتن مسیرهای زیبایی برای صعود و پیاده روی، دوچرخه سواری و طبیعت گردی و همچنین به دلیل وجود روستاها بزرگ و کوچک بسیار جذاب مانند کاکوپتریا (Kakopetria)، پلاترز(Platres) و فینی (Phini) شاید بهتری جاذبه های کشور قبرس باشند. شما حتی می توانید در طول زمستان به این جزیره سفر کنید ودر دامنه این کوه و پیست های اسکی معروف آن در یکی از این روستا ها که هر روز هم بیشتر توسعه داده می شود اسکی سواری کنید.
 • منطقه پیتسیلیا در مجاورت و دامنه کوه ترودوس قرار دارد و موهبت های زیادی مانند زندگی کشاورزی و برخی از بهترین شراب های محلی را برای تجربه در اختیار شما قرار می دهد، می توانید در هتل های روستایی اقامت کنید، در یکی از خانه های روستایی در روستاهای آگروس، کایپروندا، پلندری، پوتامیتیسا و یا … شبی را سپری کنید.

در این منطقه شما می توانید به یکی از کارخانه های سنتی شراب سازی بروید و فرآیند تولید شراب را از نزدیک ببینید و یا حتی اگر اهل مشروبات هستید اصیل ترین مشروب را در یکی از کارخانه های این منطقه مانند کارخانه شراب سازی کایپروندا (Kyperounda Winery)،  کارخانه شراب سازی تسیاکاس (Tsiakkas Winery) در پلنداری و  … امتحان کنید.

 • منطقه گردشگری کومانداری (Commandaria) نیز از دیگر مناطق بکر و زیبای قبرس است که در آن انواع کارخانه های مختلف برای شراب و … وجود دارند. در این منطقه می توانید از موزه کوماندری (Commandaria Museum) بازدید کنید و در هتل های روستایی و یا کلبه های روستایی اقامت داشته باشید.
 • بازدید از ساختمان هامان امری (Hamam Omerye) را فراموش نکنید. این ساختمان در شهر نیکوزیتا واقع شده است و یکی از ساختمان های قرن 14 قبرس است که اخیرا بازسازی شده و در معرض تماشای گردشگران و مردم محلی قرار گرفته است

تاریخ این ساختمان به قرت چهاردهم باز می گردد زمانی که به عنوان یک کلیسای مسیحی آگوستینس ساخته شد و مراسم مذهبی مسیحیان در آن برگزار می شد. گنبد کوچک این کلیسا تقریبا به زمان حکومت فرانکیس و قبل از مصطفی پاشا ونیشی مربوط می باشد یعنی تقریبا در همان زمان که دیوار های شهر ساخته شده است.

مصطفی پاشا در سال 1571 این کلیسا را تغییر کاربری داده و به مسجد تبدیل کرده است و اعتقاد داشته که در این نقطه خاص پیامبر اومری اقامت داشته است. بیشتر این ساختمان در زمان جنگ با عثمانی ها و با توپخانه آنها ویران شد هر چند درب ورودی و قسمتی از ورودی هنوز مربوط به قرت چهاردهم است اما مابقی سازه در دوره رنسانس بازسازی شده است. در سمت شمال شرقی ساختمان یک سنگ یادبود از قرن چهاردهم هنوز دیده می شود.

در سال 2003 اتحادیه اروپا با همکاری سازمان برنامه ریزی شهر ینیکوزیا و طرح جامع شهری این شهر با ایجاد یک پروژه مشترک به داخلی اتحادیه اروپایی و با دیدگاه به آینده ساختمان هامان اومری را دوباره احیا کردند و ماهیت تاریخی آن را هزینه زیادی باز گرداندند.

این ساختمان هنوز هم مرود استفاده است و بعد از بازسازی های اخیر این ساختمان به یکی از مکان های مورد علاقه گردشگران در نیکوزیا یونانی تبدیل شده است. این ساختمان در سال 2006 جایزه نوسترا (Europa Nostra prize) را که در راستای حفظ آثار تاریخی است دریافت کرد.

زبان رسمی مردم قبرس

زبان رسمی مردم قبرس همانگونه که گفته شده به دلیل تقسیم این کشور به دو قسمت یونانی و ترکی همین زبان یونانی و ترکی است. با این توضیح که زبان یونانی عمدتا در قسمت جنوبی صحبت می شود و زبان ترکی عمدتا در قسمت شمالی صحبت می شود.

زبان انگلیسی نیز در قسمت یونانی و یا جنوبی جزیره قبرس بسیار مورد توجه است و بسیاری از مردم محلی با زبان انگلیسی آشنایی دارند. دلیل شناخت مردم نسبت به این زبان را باید در دو قسمت خلاصه کرد. اول به دلیل قوانین و مقررات انگلیسی که در این کشور حاکم است و دوم به دلیل توریستی بودن قبرس و رفت و آمد زیاد توریست ها به این کشور است.

در شمال زبان انگلیسی بسیار کمتر از قسمت جنوبی قبرس به کار می رود و کمتر مورد توجه مردم محلی قبرس است.

دیگر زبان های مطرح و مورد توجه در قبرس و بخصوص قبرس جنوبی را می توان به ترتیب زبان های روسی، فرانسوی و آلمانی دانست.

خرید

واحد پول قبرس

واحد پول رسمی کشور قبرس یورو (€) است. یورو در این کشور به دلیل حضور قبرس در اتحادیه اروپا به عنوان ارز رسمی و قانونی شناخته شده است و این واحد پول به همراه 24 کشور دیگر که از این پول رایج استفاده می کنند به راحتی یکسان است.

24 کشوری که از واحد پول یورو استفاده می کنند عبارتند از: اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا (اعضای رسمی یورو که همه عضو اتحادیه اروپا هستند) و همچنین آندورا، کوزوو، موناکو، مونته نگرو، سان مارینو و واتیکان. این کشور ها بدون اینکه نیاز به تغییر واحد پول خود داشته باشند می توانند با واحد پول یکسان خود در قبرس خرید کنند. جمعیت این کشور ها در مجموع حداقل 330 میلیون نفر می باشد.

یک یورو به 1000 سنت تقسیم می شود. تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا سکه های یورو را با طرح منحصر به فرد خود ضرب می کنند ولی تمامی اسکناس ها در سراسر اتحادیه اروپا یکسان هستند اما با این وجود سکه ها هم در تمامی منطقه یورو اعتبار دارند و فارغ از منطقه و یا کشور ضرب کننده بدون افت ارزش پذیرفته می شوند.

البته ارز یورو در قبرس جنوبی بیشتر کاربرد دارد. در قبرس شمالی ارز رایج لیر ترکیه است هر چند در مناطق توریستی ارز یورو به راحتی پذیرفته می شود اما با این وجود با ارزش کمتری یورو پذیرفته می شود. مثلا با ارزش 2.5 در بازار آزاد پذیرفته می شود در حالی که در بازار رسمی ارزش یورو به لیر 2.7 است.

دستگاه های خودپرداز زیادی در سراسر کشور و حتی در قبرس شمالی وجود دارد. مبادلات پولی نیز در شمال قبرس عمدتا در بانک با 3.5 درصد سود انجام می شود.

چیزهایی که در قبرس باید خرید

 • شراب قبرسی (Cypriot wine): شراب محلی معروف و شناخته شده قبرس به نام کومانداریا (Commandaria) بسیار قوی، شیرین و تا حدود زیادی شبیه شراب پورتو می باشد.
 • اشیا یراق دوزی شده پیچیده دستی از دل طبیعت. این نوع یراق دوزی ها ار بیشتر در روستالی لفکارا (Lefkara) می توانید پیدا کنید.
 • زیوانیا (Zivania): نوعی نوشیدنی الکی قوی
 • کالاهای چرمی مانند کیف و کفش قبرس
 • جواهرات
 • تابلوهای نقاشی زیبا از نمایشگاه 37 قبرس

متفرقه

بهترین زمان برای خرید در قبرس بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر است در غیر اینصورت در ساعات قبل و یا بعد از این زمان مغازه ها به احتمال زیاد تعطیل هستند. بصورت کلی ارزان ترین قیمت ها را می توانید در شهر های بزرگ پیدا کنید. کیوسک ها نیز معمولا سبزیجات و نان را نمی فروشند.

داروخانه ها

داروخانه ها در قبرس از ساعت 8 صبح تا 6.30 بعد از ظهر با زمان ناهار که از ساعت 1.30 تا 3 بعد از ظهر است باز هستند روزهای کاری داروخانه ها دوشنبه ها، سه شنبه ها، پنجشنبه ها و جمعه ها می باشد، روزهای یکشنبه تعطیل هستند و در روزهای چهارشنبه و شنبه هم بعد از زمان ناهار تعطیل می کنند.

البته در این کشور داروخانه های شبانه نیز وجود دارد که الزاما باید تا 10 شب باز باشند و بعد از این ساعت نیز باید تلفن آنها تا ساعت 8 صبح در دسترس باشد و جوابگو باشند. اگر چه در واقع صاحبین داروخانه ها عموما تا صبح داروخانه را باز می گذارند. ضمن اینکه در نظر داشته باشید که داروخانه های شبانه معمولا بصورت روزانه تغییر می کنند.

غذا در قبرس

از بهترین غذاهایی که می توانید در قبرس تجربه کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مز قبرسی (Cypriot meze)

نوعی غذا شبیه به تاپاس اسپانیایی ها ولی به فرم هنری و در برخی از رستوران ها به غیر از این غذا هیچ غذای دیگری سرو نمی شود. مز را می توانید در انواع گوشتی و غذاهای دریایی سفارش دهید اما وجه عمومی تر آن نوع مخلوط این غذا است که نسبتا دلپذیر است و عمده توریست ها به آن علاقه دارند.

 • هالومی (Halloumi)

یک پنیر منحصر به فرد در قبرس است که از ترکیب شیر گاو و گوسفند درست می شود. این پنیر در حالت خام خشک و سفت است و در زمانی که پخته می شود بسیار نرم و ملایم می شود و به همین دلیل اغلب بصورت پخته شده سرو می شود هر چند نوع خام ان را هم برخی میل می کنند.

 • تاراموسالاتا (Taramosalata)

نوعی غذا است که به صورت سنتی و با تاراماس (taramas) پخته می شود، نوعی غذای تخم مرغی که با گوشت ماهی مپور یا کاد درست می شود. این غذای تخم مرغی همچنین به غیر از گشوت ماهی کپور یا کاد با برخی از مواد دیگر مانند خرده نان، سیب زمینی خرد شده و… نیز مخلوط می شود. جعفری، پیاز، آب لیمو، روغن زیتون و سرکهبه آن اضافه می شود و با کمی فلفل سیاه و نمک سرو می شود.

 • دلما (Dolma)

همان دلمه فلفل دلمه ای از نوع ترکی

 • تاهین (Tahin)

اقامت در قبرس

هتل ها، خوابگاه ها، آپارتمان ها و هاستل های فروانای با درجه های کیفیت متنوع از یک ستاره تا لوکس در قبرس و در همه جای یان کشور وجود دارند.

انتخاب یکی از خانه های سلف کترینگ یا خانه هایی که می توانید در آن همانند یک قبرسی زندگی کنید را نیز می توانید انتخاب کنید و به شدت توصیه می شود که از خانه های سنتی در روستاهای زیبای قبرس در سراسر این جزیره برای این منظور استفاده کنید و به یاد داشته باشید که خانه ای را انتخاب کنید که تحت نظر دولت باشد. بهترین خانه های روستایی یا بوم گردی را می توانید در این کشور در اقامتگاه های تفرجی کوه های ترودوس پیدا کنید.

کار در قبرس

آب و هوای بسیار خوب قبرس به همراه موهبت های طبیعی که در این جزیره وجود دارد به این معنی است که همیشه عده ای از مسافرانی که به دنبال اقامت و اشتغال در این جزیره باشند وجود دارد.

 شاید بزرگترین تغییری که در سال های اخیر در اینجا رخ داده است ورود این کشور به حوزه کشور های اتحادیه اروپا در تاریخ 1 می سال 2004 بوده است که این موضوع باعث به وجود آمدن فرصت های شغلی زیاد و جدیدی برای بخصوص شهروندان اروپایی باشد.

با این وجود با توجه به شرایط گردشگری و موقعیت مناسب گردشگری این کشور در برخی از فصول سال و همچنین شرایط رو به رشد گردشگری در این کشور این نکته را یادآور می کند که کارهای فصلی و موقت زیادی برای ملیت های مختلف بخصوص در طول تابستان در این کشور ظهور کرده اند و بخصوص اگر افرادی زبان انگلیسی را به خوبی بدانند می توانند به راحتی در آژانس های گردشگری و یا موسسات انگلیسی زبان این کشور کاری برای خود پیدا کنند.

قسمت یونانی قبرس یا همان جنوب قبرس روی هم رفته بهترین شرایط را برای یافتن شغل دارد و بیشترین فرصت های شغلی در این منطقه قرار دارند زیرا عمده تجارت های وابسته به گردشگری هم در این قسمت وجود دارند.

پیدا کردن کار در شمال ترکیه اما کاری دشوار است زیرا خود اقتصاد منطقه ای این ناحیه از قبرس با مشکل مواجه است و بیکاری در خود قبرس شمالی به عنوان یک معضل شناخته شده است که این موضوع اثبات کننده شرایط سخت کاری و رقابت بالا برای یافتن شغل در این منطقه می باشد.

احتمالا برای مشاغل فصلی بهترین مکان ها را بتوان حضور در بارهای بی شمار، هتل ها و مجتمع های گردشگری برای راهنمایی گردشگران عنوان کرد. هر چند این نوع کارها معمولا درآمد خوبی ندارد و فقیرانه پرداخت می شود و اغلب در این کشور به عنوان یک شغل دوم و یا کار جبرانی برای برطرف کردن میزان درآمد کم برخی از ساکنین در موارد دیگر است.

بسیاری از شرکت های گردشگری تعطیلاتی از افراد دارای دانش زبان انگلیسی و مهارت ارتباطی به عنوان بازاریاب برای فعالیت خود در جزیره استفاده می کنند که این کار معمولا درآمد خوبی دارد و از لحاظ مالی بهتر است.

آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم به مردم قبرس یکی دیگر از راه های و گزینه های ارزشمند کاری در قبرس است و درآمد خیلی خوبی دارد هرچند در سال های اخیر پیدا کردن این کار دشوار شده است.

در نهایت به دلیل رونق ساخت و ساز و توسعه شهری در قبرس بخصوص در حوزه های بناها و زیر بناهای گردشگری افرادی که دارای تخصص در حوزه های ساختمان سازی، معماری و کلیه کارهای مربوط به ساخت و ساز باشند نیز شرایط کاری خوبی در این کشور خواهند داشت.

آموزش در قبرس

اگر قصد اقامت طولانی مدت در جزیره قبرس را داشته باشید می توانید از تعدادی از دوره های آموزشی که در این کشور برگزار می شود بهره مند شوید. در این جزیره عمدتا افراد خارجی برای فرا گرفتن دوره های زبان ترکی و دوره های هنر وارد می شوند.

اکثر هزینه های دوره های آموزشی بر مبنای جهانی و بین المللی و متناسب با شرایط اتحادیه اروپا برگزار می شوند و افرادی که از این اتحادیه برای آموختن دوره ها وارد این جزیره می شوند معمولا مشکلی با هزینه ها ندارند.

اما افرادی که از خارج از این اتحادیه به قبرس می آیند باید حتما در مورد نحوه دریافت ویزا آموزشی قبرس برای کالج ها و سازمان های آموزشی اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

برخی از دوره هایی که در قبرس برگزار می شوند و محبوبیت زیادی دارند عبارتند از:

 • دوره های تئاتر قبرس: برنامه آموزشی سالیانه تئاتر قبرس (A Gap-Year Theatre Training Programme ) سازمانی است که برنامه های آموزشی تئاتر را برای علاقمندان به این حرفه در یک دوره ده ماهه برنامه ریزی می کند و فرصت هایی را هم فراهم می کند تا دانشجویان بتوانند قاره های اطراف یعنی اروپا، شمال افریقا و خاورمیانه را مشاهده نمایند.
 • تکنی آرت (Tekni Art): موسسه ای آموزشی در قبرس است که برنامه آموزش هنرهای تجسمی یک ساله از بین سپتامبر تا ژوئیه را برای علاقمندان در قبرس فراهم نموده است.

علاقمندان به حضور در این دوره های آموزشی باید اقامتی طولانی مدت در این جزیره داشته باشند که ضمن فراهم نمودن شرایط ویزا خود در صورتیکه از اتحادیه اروپا نیستند باید برای اسکان و اقامت خود با یکی از عوامل قانونی املاک و مستغلات در این جزیره تماس بگیرند.

برخی از این موسسات ثبت شده نیستند. در نظر داشته باشید که تماس با عوامل غیر مجاز می تواند خطرناک باشد و در صورت بروز مشکل برای مستاجرین معمولا جوابگو نیستند.

نکات قابل توجه

در نظر داشته باشید که مردم قبرس در اغلب سال ها عید پاک را در تاریخ هایی متفاوت نسبت به اروپای غربی جشن می گیرند. ضمن اینکه در مقایسه با اروپای غربی در کلیسای ارتدوکس عید پاک اهمیت بسیار زیادتری نسبت به کریسمس دارد.

در روز عید پاک بسیاری از موزه ها و اماکن دیدنی و گردشگری در قبرس تعطیل هستند و خدمات حمل و نقل عمومی نیز در روزهای برگزاری این جشن محدود می شوند.

برق

سیستم الکترونیکی و برق در کشور قبرس 230 ولت و 50 مگاهرتزی است. آنها از پین های BS-1363 3-pin استفاده می کنند که از نوع بریتانیایی است. البته آداپتورهای مختلف از جمله آداپتورهای مخصوص پلاگین های اروپایی نیز در اغلب مغازه ها موجود است.

گاز

توجه داشته باشید که در قبرس از کپسول گاز برای مصارف گاز سوز خود استفاده می کنند. برای این منظور می توانید از مغازه های مختلف کپسول های گاز را با قیمت 1 تا 2.5 یورو بسته به اندازه کپسول خریداری نمایید. مغازه های ورزشی و کمپینگ فروشی ها این کپسول ها را ندارند.

ایمنی در قبرس

جرم و جنایت به شدت در قبرس کم است و معمولا خیلی به ندرت دیده می شود و به همین دلیل قبرس از کشورهای قابل اعتماد است. اما با این حال در گرفتن نوشیدنی از دست غریبه ها بخصوص در پافوس هوشیار باشید زیرا مواردی از تخلف در این خصوص دیده شده است.

ضمن اینکه دقت داشته باشید که کاباره هایی که در قبرس می بینید همیشه هم نقش کاباره را ندارند و گاها از این نام برای سرپوشی برای جزایم سازمان یافته استفاده می شود پس هوشیار باشید.

روابط متقابل در قبرس

در خصوص رفتار خود و روابط متقابل در قبرس بخصوص قسمت یونانی نیازی به نگرانی و دغدغه در مورد برخی از شرایط نیست. مردم این کشور عموما رفتار مناسب و دوستانه ای با توریست ها دارند. فقط در نظر داشته باشید که بهتر است درباره موضوع شایستگی و تقسیم ترکی- یونانی این کشور در سال 1963 سخنی به میان نیاورید. هر قبرسی دیدگاه متفاوتی در این خصوص دارد.

راه های ارتباطی در قبرس

دسترسی به اینترنت به شکل گسترده ای در مراکز توریستی در این کشور وجود دارد. ضمن اینکه می توانید با استفاده از کافی نت های فراوان و یا اتاق های مجهز به اینترنت در برخی از مکان ها نیاز های راتباط و اینترنتی خود را برطرف نمایید.

برای استفاده از این اتاق ها قیمت های متفاوتی وجود دارد اما در شرایط عادی و استاندارد برای هر ساعت استفاده از اینترنت باید 1.5 یورو پرداخت شود.

بسیاری از کافه ها و رستوران ها هم در حال حاضر از اینترنت وای فای رایگان استفاده می کنند. هتل ها و استراحتگاه ها هم در حال حاضر دسترسی به اینترنت وای فای را برای مهمانان خود فراهم نموده اند.

قبرس شمالی یا قبرس ترکیه ای

جمهوری ترکی شمال قبرس یا قبرس شمالی جمهوری قسمت شمالی و شرقی جزیره قبرس می باشد. کشور ترکیه در حال حاضر تنها این قسمت از قبرس را به رسمیت می شناسد که بصورت مخفف به نام TRNC نامیده می شود. قبرس که خود جزیره ای در دریای مدیترانه و در جنوب ترکیه است و بعد از سیسیل و ساردینیا سومین جزیره بزرگ دنیا است همانگونه که توضیح داده شد دارای دو قسمت جنوبی و شمالی است.

هرچند در سال 1960 کشور قبرس که مستعمره قبلی انگلستان بود از این کشور اعلام استقلال کرد اما باز هم تاثیرات اکثریت قریب به اتفالق یونانی و اقلیت ترکی در قبرس همواره این کشور را تحت تاثیر خود قرار داده بود و بدتر اینکه این دو طرف از سمت کشورهای ترکیه برای قسمت اقلیت ترک و کشور یونان برای اکثریت یونانی تحت حمایت و پشتیبانی های یک جانبه قرار داشتند تا اینکه شدت این اختلاف ها باعث شد تا در سال 1974 درگیری بین این دو قوم شکل بگیرد.

نتیجه این اختلاف ها جنگ و نهایتا اشغال 36.7 درصد شمالی و شرقی جزیره توسط کشور ترکیه و کشیده شدن خط مرزی بین این دو قوم بود. به همین دلیل ترکیه قسمت شمالی را به رسمیت می شناسد و یونان قسمت جنوبی را به رسمیت قبول دارد. در این بین البته تمامی کشورهای دیگر دنیا بصورت شفاف قسمت یونانی قبرس را قبول دارند. هر چند سازمان ملل برای کم شدن تنش ها و از بین رفتن درگیری ها یک نیروی صلح در بین منطقه و محدوده دو قوم استقرار داده است.

سایر توضیحات

آب و هوای منطقه شمالی قبرس هم تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه است با تابستان های داغ و زمستان های سرد. زمین نیز در منطقه جنوبی فراوانی زیادی دارد هر چند قسمت جنوبی را عمدتا دشت ها تشکیل داده اند.

مناطق مختلف قبرس شمالی

قبرس همانگونه که توضیح داده شد دارای شش ناحیه و یا منطقه اداری است که هر یک به دلایل سرمایه های اداری که دارند نام گذاری شده اند. نواحی جنوبی را قسمت های لارناکا (Larnaca) ، لیماسول(Limassol) و پافوس (Paphos)، به همراه بخشی از نیکوزیا (Nicosia) و قسمت کوچکی از ناحیه فاماگوستا (Famagusta) تشکیل می دادند که این قسمت ها زیر نظر جمهوری قبرس و یا قبرس جنوبی اداره می شوند.

اما از سال 1974 که این کشور به دو قسمت تقسیم شد مناطق زیر تحت مالکیت و حکومت قبرس ترکی یا جنوبی قرار گرفته اند:

 • منطقه فاماگوستا (Famagusta district)
 • منطقه کیرنیا (Kyrenia district)
 • منطقه نیکوزیا (Nicosia district) (از جمله قسمت کوچکی از ناحیه لارناکا)

شناخت مناطق تقسیم شده بین قبرس شمالی و قبرس جنوبی و مالکیت این قسمت ها بر مناطق جغزافیایی مانند شبه جزیره کارپاز(Karpaz Peninsula)، دیلیرگا (Dillirga) و مشاری (Mesarya) از نظر مسافران می تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

شهرهای منطقه شمالی قبرس

توجه داشته باشید که شهرهای قبرس با انواع مختلف نوشته ها و اصطلاحات تاریخی و جغرافیایی و حتی در بین مردم تلفظ و نگارش می شوند که تمامی آنها به نسبت درست هستند و خیلی شایع استفاده می شوند. عمدتا به دلیل تغییرات زبانی و یا نگارش های متفاوت اقوام این مشکلات به وجود آمده ولی در هر صورت اصطلاح انگلیسی برای مسافران رایج تر است و ما قصد داریم شهرهای زیر را به زبان انگلیسی توضیح دهیم و تاکید کنیم که این نام ها ممکن است در جای دیگر متفاوت عنوان شوند که آنها هم حقیقتا درست هستند:

 • نیکوزیا (Nicosia)

پایتخت تقسیم شده کشور قبرس که به دلیل بهره مندی از ساختمان های تاریخی زیبا، شهرهای مخروطی شکل و همچنین مرکزی شهری پر از رستوران ها، کافه ها، جنب و جوش و زندگی شبانه در خارج از دیوارهای تعبیه شده مورد توجه بسیاری از مسافران است.

 • کیرنیا (Kyrenia)

یک شهر زیبای مدیترانه ای با بندری تاریخی، یک قلعه تاریخی زیبا با دید بر این بندر و تحت کنترل و دید کوهستان های بسپارماک/ پنتاداکتیلوس (Beşparmak/Pentadaktylos) فوق العاده زیبا، با هتل های ساحلی، سواحل شنی زیبا و کافه های خوب و دوست داشتنی

 • فاماگوستا (Famagusta)

خانه شهری زیبا و حصار کشی شده، شهری مرموز و تحت کنترل نظامی با داشتن سواحلی روح انگیز و پر جنب و جوش و کافه ها و زندگی شبانه عالی.

 • مورفو (Morphou)

دروازه ای به سبزترین منطقه قبرس شمالی، که توسط درختانی سرسبز و بزرگ و مرکبات احاطه شده است و در آن کلیسایی تاریخی و مرکز نوستالژی شهری وجود دارد.

 • لفک (Lefke)

منطقه ای سبز و کوهستانی، خانه درختانی کهن سال و تاریخی بسیار زیبا با دید دریا، محل حضور مسجدی تاریخی و دروازه ای برای ورود به شهر دیلیرگا. این شهر یکی از شهرهای راه دور ولی بسیار زیبا در شمال قبرس می باشد.

 • ایسکل (İskele)

برخی شاید این شهر را به عنوان شهری در منطقه پایتخت قبرس بدانند که البته نباید اشتباه کنند. این شهر کوچک و همانند روستاهای بزرگ قبرس است، با گذر از این شهر می توانید به جزیره کارپاز برسید، قطعا سواحل فوق العاده دیدنی این منطقه و رستوران های سنتی بی نظیر در قبرس آن شما را حیرت زده خواهد کرد.

سایر مقاصد گردشگری در قبرس شمالی

قبرس شمالی سرسبز و با سواحل و مناظر تاریخی و طبیعی بی نظیری است و تقریبا در همه جای این قسمت از کشور قبرس می توانید از سواحل و دیدنی های موجود لذت ببرید. اما اگر بخواهیم بر برخی از قسمت ها تاکید بیشتری داشته باشیم و شما را به بازدید از این مناطق تشویق کنیم می توانیم موارد زیر را ذکر کنیم:

 • شبه جزیره کارپز (Karpaz Peninsula)
 • دیلیرگا (Dillirga)
 • قلعه بوفاونتو (Buffavento Castle)
 • بلاپائیز (Bellapais)
 • قلعه سنت هیلاریان ( Hilarion Castle)

سفر به قبرس شمالی

قسمت شمالی قبرس خیلی در جوامع بین المللی شناخته شده نیست و عمدتا برخی از سیاست ها و روش های مسافرات به این قسم از قبرس مشخص نشده و همین موضوع باعث شده که قوانین ورود به این کشور گیج کننده باشد هرچند در سال های اخیر با تغییر قوانین ورود و بازدید از این قسمت قبرس به دشواری سابق نیست.

برای ورود به قبرس شمالی ویزا لازم نیست. اقامت 90 روزه در قبرس شمالی برای هر یک از ملیت های دنیا و تنها به غیر از شهروندان ارمنستان و نیجریه آزاد است. ویزا را می توانید از دفاتر نمایندگی در لندن، واشنگتن دی سی یا نیویورک دریافت نمایید.

شهروندان هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا و ترکیه می توانند به راحتی به جای گذرنامه و با استفاده از یک کارت شناسایی به این قسمت از قبرس سفر کنند. تمامی بازدید کنندگان از قبرس شمالی باید از طریق اداره مهاجرت قبرس شمالی (TRNC) تائید و از مرزها عبور کنند.

اسناد مسافرتی در مناطق عبوری مرزی از مسافران دریافت نمی شود. در حمل و نقل هوایی مهاجرتی قبرس شمالی برای افراد علاقمندان به اقامت بیشتر از دو یا سه هفته اسناد اقامتی 90 روزه صادر می شود و در کارت شناسایی خارجی آنها درج می شود.

بر خلاف برخی از ادعاها افرادی که در گذرنامه خودشان مهر قبرس شمالی را داشته باشند بدون محدودیت و یا مشکلی می توانند به قبرس جنوبی و با هر منطقه دیگری در اتحادیه اروپا رفت و آمد داشته باشند.

در نظر داشته باشید که اگر شما یکی از شهروندان اتحادیه اروپایی نباشید و از سمت قبرس شمالی وارد این کشور شوید ورود به منطقه قبرس جنوبی نیازمند داشتن شرایط خاص خود می باشد و اگر ویزا ورودی برای قبرس جنوبی نیاز داشته باشید ممکن است از ورود شما به قسمت جنوبی جلوگیری شود.

منطقه ورودی کاخ لدرا که قبلا تنها برای عابرین پیاده در بین دو قسمت جنوبی و شمالی قبرس استفاده می شد امروزه برای عبور خودروها هم استفاده می شود.

 

سفر به قبرس شمالی با هواپیما

فرودگاه اصلی قبرس شمالی به نام فرودگاه ارکان (Ercan Airport) شناخته می شود. تمامی پرواز هایی که به این فرودگاه انجام می شود از سمت ترکیه است. این به این معنا است که تمامی پروازهایی که به سمت ارکان انجام می شوند باید از قبل توسط ترکیه تائید شده باشند.

پروازهایی که در این فرودگاه فعالیت دارند توسط شرکت های هواپیمایی ترکیه ، اطلس جت (Atlasjet) و پگاسوس (Pegasus) برنامه ریزی می شوند. این شرکت ها از طریق کشورهای ترکیه و برخی دیگر از کشورها مانند انگلستان، ایران و آلمان به این کشور انجام می شوند.

همچنین برخی از پرواز ها به فرودگاه های قبرس جنوبی انجام می شود و از آنجا با استفاده از تاکسی وارد قبرس شمالی می شوند که نزدیک ترین فرودگاه برای این منظور فرودگاه لارناکا است. بهترین راه عبور از مرز در این حالت استفاده از خط سبز یا منطقه مجاز نیکوزیا است.

در این منطقه یک اپراتور تاکسی رانی از جنوب به شمال و شمال به جنوب وجود دارد و عمده برنامه ریزی های گردشگری و انتقال توریست ها توسط این شرکت انجام می شود زیرا سایر انواع تاکسی ها مجوز عبور مسافران را ندارند.

به منظور عدم پرداخت هزینه به اپراتور مسافرتی در این مقصد مسافران می توانند به صورت پیاده و از مرز خیابان لدرا عبور کنند. به محض ورود به منطقه شمالی قبرس یک کیوسک مسافرتی و توریستی در این منطقه وجود دارد که شما را به مناطق مورد نظر هدایت و راهنمایی می کند.

ضمن اینکه می توانید با استفاده از تاکسی های موجود در قسمت شمالی قبرس بعد از عبور از مرز به سمت کاخ لدرا حرکت کرده و در آنجا با استفاده از یک خودرو اجاره ای تمامی جزیره را به راحتی گشت و گذار کنید.

 

سفر به قبرس شمالی با کشتی

کشتی های زیادی و متناوبی توسط شرکت فرگان شیپینگ (Fergün Shipping) مقاصد کیرنیا به آلانیا و تسوکو (Taşucu) در ترکیه را به هم متصل می کند.

تنها شرکت کشتی رانی که خدمات حمل خودرو را به قبرس شمالی از ترکیه و برعکس انجام می دهد در تسوکو فعالیت دارد. تنها کشتی های سریع السیر هم در تابستان در این مسیر ها فعالیت می کنند. ضمن اینکه کشتی های گاه و بیگاهی نیز برای سفر به قبرس شمالی از سایر مقاصد ترکیه وجود دارند.

 

سفر به قبرس شمالی با خودرو

شما می توانید به راحتی توسط خودرو های اجاره ای از جنوب قبرس به شمال قبرس از شش راه عبور مجاز از هشت مسیر موجود استفاده کنید. برای این منظور باید شما بیمه اتومبیل برای شمال قبرس را مجزا خریداری نمایید.

هزینه بیمه برای سه روز 20 یورو و برای یک ماه 35 یورو می باشد. دلیل اصلی آن هم این است که شرکت های بیمه و ادارات پلیس در هر دو طرف با هم همکاری خوبی ندارند.

به دلیل اینکه نیاز به خرید بیمه اتومبیل در قبرس شمالی دارید بهتر است ساعات خدمات دفاتر بیمه را در نظر داشته باشید. برای عبور از خط قبرس جنوبی به قبرس شمالی بهتر است مسیرهای خلوت تر را انتخاب کنید. گذرگاه متهان (Meteha) در نیکوزیا طولانی ترین مسیر و شلوغ ترین مسیر است. در این منطقه معمولا بیمه ها به دلیل انتظار زیاد مورد نیاز دفاتری 24 ساعته دارند.

در سایر نقاط مرزی اما ساعات کار دفتر بیمه از ساعت 8 صبح تا 17 می باشد و 7 روز هفته نیز فعالیت دارند. از طرف دیگر ماموران مرزی و مهاجرتی شمال و جنوب معمولا 24 ساعته کار می کنند و تعطیلی ندارند.

ضمن اینکه تمامی افرادی که بیمه خودرو خود را از ترکیه و شرکت های ترکیه ای و یا هر یک از بیمه های بین المللی فعال در اتحادیه اروپا تهیه کرده باشند می توانند در هر زمان به راحتی به شمال قبرس سفر کنند.

نکته ای دیگر که باید در نظر داشته باشید این است که برخی از شرکت های اجاره خودرو فعال در جنوب قبرس اگر متوجه شوند که شما قصد سفر به شمال قبرس را دارید احتمال دارد خودرو به شما اجراه ندهند. در گزارشاتی مکرر بخصوص در بین سال های 2005 تا 2006 آمده بود که بسیاری از شرکت های اجاره ای خودرو در تلاش هستند تا خودرو های خود را به افرادی که آدرس هتل آنها در شمال قبرس است اجاره ندهند.

در شمال قبرس باید به خوبی مراقب حرکت خود با خودرو باشید زیرا دوربین های زیادی در همه جا قرار دارد که موارد ایمنی و امنیتی مانند سرعت بالا و عبور از مناطق غیر مجاز را کنترل می کند. در مسیر های یک طرف و دو طرفه این دوربین ها وجود دارند و معمولا با تابلوهایی آبی رنگ از وجود دوربین راننده را مطلع می کنند.

جریمه ها بین 50 تا 150 یورو در قبرس بسته به تخلف و سرعت تعیین می شوند. تقریبا در تمامی بزرگراه های بین نیکوزیا و فاماگوستا دوربین امنیتی وجود دارند.

سفر به قبرس شمالی بصورت پیاده

راه های ورود بصورت پیاده به قبرس شمالی هم تماما از طریق قبرس جنوبی است. برای این کار باید بصورت پیاده از خیابان لدرا و یا گذرگاه کاخ لدرا به سمت غرب شهر قدیمی حرکت کنید.

هر دو این گذرگاه ها تنها برای عبور عابرین پیاده است به همین دلیل اگر شما با خودرو مسافرت می کنید یاید به یکی دیگر از شش مسیر عبور خودرو که در بالا توضیح داده شد مراجعه کنید.

ضمن اینکه برخی از اتوبوس های توریستی و تاکسی های تعیین شده هم آماده هستن تا بعد از عبور شما از خیابان لدرا یا کاخ لدرا شما را به مناطق مورد نظرتان برسانند. به یاد داشته باشید که مسیر پیاده روی خیابان لدرا بسیار طولانی تر است.

 

رفتن به جمهوری قبرس و یا آمدن از جمهوری قبرس به قبرس شمالی

پس از اینکه قبرس به اتحادیه اروپا پیوست محدودیت های سفر به قبرس شمالی تا حدود زیادی لغو شد. از نقطه نظر اتحادیه اروپا کل جزیره بخشی از قلمرو اتحادیه اروپا است و هیچگونه محدودتی نباید برای شهروندان اتحادیه اروپا از جمله قبرس جنوبی برای سفر به قبرس شمالی و یا جمهوری قبرس یا همان قبرس جنوبی وجود داشته باشد.

در نتیجه شهروندان اتحادیه اروپا می توانند بدون در نظر گرفتن خط سبز مرزی تعیین شده به هر کجای جزیره و یا کشور قبرس سفر کنند. البته این تنها شامل مسافران دارای شهروندی اروپا که زیر نظر اتحادیه اروپا هستند می باشد و سایر ملت ها و کشورهای دیگر اروپا نیاز به مجوز و طی مسیر قانونی دارند در غیر اینصورت دستگیر و اخراج می شوند.

گذرگاه های اصلی بین شمال و جنوب عبارتند از:

 • گذرگاه زودهیا/ آسترومرتیز (Astromerits / Zodhia): تنها مخصوص خودرو است و در نزدیکی شهر های مورفو / گوزلیارت (orphou / Güzelyurt) می باشد
 • آگیوس دومیوز/ کرمیا/ متیان (Agios Dometios/Kermia/Metehan): جاده اصلی عبور عابرین پیاده در نیکوزیا
 • کاخ لدرا (Ledra Palace): مخصوص عابرین پیاده. قدیمی ترین محل عبور در خارج از دیوارهای قدیمی شهر نیکوزیا که تا غرب امتداد دارد.
 • خیابان لدرا (Ledra Street): مخصوص عابرین پیاده. جدیدترین راه ارتباطی که در 3 آوریل 2008 تاسیس شد و در خیابان قدیمی نیکوزیا واقع شده است و مهم ترین مرکز عبور عابرین پیاده می باشد.
 • بیارمودو/ پرگاموس (Pergamos / Beyarmudu)
 • استروویلا (Strovilia): در نزدیکی شهر آژیوس نیکولاوس (Agios Nikolaos) واقع در بخش شرقی جزیره ای نزدیک به فاماگوستا

گشت و گذار در قبرس شمالی

گشت و گذار با اتوبوس و تاکسی اشتراکی یا دولماس (dolmuş)

حمل و نقل عمومی در شمال قبرس به شکل حزن آوری وخیم و بد است. شهر های اصلی مانند نیکوزیا، فاماگوستا و کیرنیا یک سلسله اتوبوس رانی شهری دارند که توسط اداره اتوبوس رانی ایتیمات (İtimat) اداره می شود و بسیاری از نقاط را پوشش می دهند اما این خدمات بعد از ساعت 18 دیگر متوقف می شود و عملا اتوبوسی در شهر ها دیگر نیست.

البته ممکن است برخی از اتوبوس های دیگر در خارج از این ساعت خدماتی را ارائه نمایند که باید برای این منظور از ایستگاه های اتوبوس مربوطه این موضوع را پیگیری کنید.

 معمولا برخی از اتوبوس ها که در روز تنها یک بار ارائه خدمات به مناطقی مانند ولسوالی انجام می دهند ممکن است در خارج از این زمان از ایستگاه مربوطه عبور کنند. هر چند این اتوبوس ها هم معمولا آنقدر شلوغ هستند که به شما معمولا جایی نمی رسد .

بصورت کلی خدمات اتوبوس در شهرها شرایط بهتری دارد هر چند در ساعات پایانی روز توقف می کند. مسافرت از فرودگاه ارکان به سمت شهرهای اصلی هم با استفاده از خدمات اتوبوس رانی به صرفه و بهتر است.

دولماس نوعی تاکسی اشتراکی در شمال قبرس است که معمولا توسط چند مسافر با هم استفاده می شود و برای کسانی که به دنبال هزینه کمتر هستند توصیه می شود. زیرا می توانند به وسیله این کار هزینه های خود را کمتر کنند و بشکنند.

هزینه مسافرت با دولماس در بین شهر ها و روستاهای اصلی با استفاده از دولماس بسیار مناسب تر از هزینه تاکسی است. معمولا دولماس ها هم در شهرهای بزرگ بهتر پیدا می شوند و خدمات ارائه می کنند. معمولا افرادی که بصورت کوله پشتی مسافرت می کنند استفاده از این نوع وسیله را ترجیح می دهند.

حمل و نقل داخلی با تاکسی

ایستگاه های تاکسی بسیاری در قبرس شمالی وجود دارد اما با این حال شما نمی توانید تاکسی های زیادی را در سطح شهر ببینید تا با حرکت دست شما متوقف شوند بنابراین باید اطمینان پیدا کنید که در زمان ورود به قبرس شمالی چندین شماره تلفن از تاکسی ها را خواهید داشت.

خدمات تاکسی رانی را می توانید هم در کنار بسیاری از ورودی ها بخصوص ورودی کاخ لدرا و هم از فرودگاه ارکان استفاده کنید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید هزینه تاکسی است. تاکسی ها نسبتا قیمت بالایی دارند. مثلا برای یک سفر از نیکوزیا با کیرنیا باید بین 70 تا 90 لیر پرداخت کنید.

گشت و گزار در داخلی قبرس شمالی با خودرو

اجاره یک خودرو موثرترین و بهترین راه برای گردش در کشوری مانند قبرس شمالی است. خوشبختانه خدمات کرایه خودرو توسط چندین شرکت بزرگ در نیکوزیا، گینه و فاماگوستا ارائه می شود.

اغلب شرکت های اجاره خودرو در قبرس شمالی در شهرهای کیرنیا و یا کمتر در فاماگوستا و نیکوزیا مستقر هستند. ضمن اینکه تعداد زیادی از این شرکت ها دفاتری را در فرودگاه ارکان دارند.

اگر از طریق لارناکا/ نیکوزیا در جنوب قبرس وارد قبرس شمالی می شوید و می خواهید ماشین کرایه کنید  به راحتی می توانید با استفاده از اینترنت شرکت اجاره ای معتبری را پیدا کنید و بصورت آنلاین خودرو مورد نظر خود را کرایه کنید. این شرکت ها به راحتی خودرو را در محل ورود شما به شما تحویل خواهند داد و شما زمانی که وارد شوید خواهید دید که خودرو در روبروی کاخ لدرا منتظر شما خواهد بود.

توجه داشته باشید که کرایه خودرو در شمال بسیار گران تر از کرایه خودرو در جنوب است ولی کیفیت خودرو ها بصورت کلی بسیار خوب است. نکته ای دیگر که باید در نظر داشته باشید این است که اغلب خودرو ها با باک خالی کرایه داده می شوند بنابراین اولین کاری که باید همیشه انجام دهید این است که یک ایستگاه بنزین پیدا کنید.

نکته دیگر این است که حتما مقدار سوختی که نیاز دارید را بررسی کنید و به همان میزان بنزین بزنید زیرا هیچ هزینه ای بابت بنزین اضافی در باک به شما پرداخت نخواهد شد.

زبان رسمی مردم قبرس شمالی

زبان رسمی مردم در قبرس شمالی ترکی است هر چند زبان ترکی که در قبرس برای مکالمه استفاده می شود کمی با زبان ترکی ترکیه متفاوت است.

 زبان انگلیسی بسیار کمتر از قبرس جنوبی یا جمهوری قبرس رواج دارد و مورد استفاده است اما با این حال هنوز هم بسیاری از مردم قبرس را می توانید در این مرز پیدا کنید که به خوبی با شما ارتباط برقرار می کنند.

زبان انگلیسی بخصوص در شهر های پر رفت و آمد مانند کیرنیا به خوبی توسط مردم عادی هم درک می شود. با این وجود در نظر داشته باشید که زبان گفتگو و محاوره در قبرس شمالی هنوز هم یک چالش است چرا که در برخی از شهرها و بخصوص در بین برخی از مردم سالخورده هنوز هم استفاده از زبان یونانی رواج دارد بخصوص افرادی که در سال 1974 در قبرس یونانی زندگی کرده اند.

یاد گرفتن مقدار مختصری از لغات و عبارت های ترکی و استفاده از آنها برای تلاش به عنوان ایجاد ارتباط با مردم محلی در بین مردم بسیار مورد احترام است بخصوص در مورد افرادی که زبان گویششان زبان ترکی است.

در زیر به برخی از اصطلاحات جالب و پر کاربرد زبان ترکی قبرسی اشاره می کنیم که به عنوان نمونه در نظر داشته باشید:

 • ناپان؟ (Napan): به معنی حال شما چطور است
 • ایدیر (Eyidir): به معنی من خوبم
 • ناپائیم (Napayım) به معنی من خوبم در جای دیگر به معنی چه باید بکنم؟ استفاده می شود.
 • کامادیر بو ؟ (Kaçadır bu?) به معنی چقدر می شود؟ هزینه این چقدر است؟
 • کوک گوزل یر کیبریس (Çok güzel yer Kıbrıs) به معنی قبرس جایی فوق العاده زیبا است.

مناطق دیدنی قبرس شمالی

قبرس شمالی سرزمین بسیاری از جاذبه های فوق العاده دیدنی و جذاب است که در زیر بره برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 • قلعه و بندر کرنیا (Kyrenia Harbor and Castle)

اغلب این مکان به عنوان مروارید مدیترانه شناخته می شود و دلایل بسیار خوبی هم برای این تعریف وجود دارد. در زیر مناظر سرسبز و فوق العاده کوهستان بسپارمارک (Beşparmak Mountains) قرار گرفته، با اسکله ای با طراحی منحصر به فرد و خارق العاده، بندری پر از قایق های رنگارنگ و زیبا و سر شار از انواع کافه ها و رستوران ها است.

در این منطقه با ادامه دادن خیابان کوردونبویو (Kordonboyu Street) مجاور بندر و قلعه می توانید غروب فوق العاده تماشایی خورشید را تماشا کنید و یک قدم زنی فراموش نشدنی در یکی از بهترین مناظر دنیا را تجربه کنید.

شما می توانید از بندر به راحتی نمای قلعه را داشته باشید و از بالای قلعه هم می توانید مناظری بسیار زیبا و ارزشمند را از موزه کشتی ها و اطراف بندر تماشا کنید.

 • قلعه ها

کوهستان های بسپارمارک محل قرار گرفتن سه قلعه زیبا و به خوبی حفظ شده می باشند که عبارتند از قلهع سنت هیلاریون (St. Hilarion Castle)، قلعه بافاونتو (Buffavento Castle)، و قلعه کانترا (Kantara Castle).

قلعه سنت هیلارتون درست در بالای کیرنیا قرار گرفته است و قلعه کانترا بیشتر در نزدیکی شبه جزیره کاپز می باشد. از بالای همه این قلعه ها می توان مناظری نفس گیر از خطوط ساحلی و کوه ها و همچنین برخی از نماهای فوق العاده دیگر را دید و در ضمن می توانید از بهترین آب و هوای از نظر تمیزی، طراوت و شادابی برای افزایش انرژی خود استفاده کنید.

 • شهر دیوار کشیده شده نیکوزیا

دیوار شهری نیکوزیا عمدتا مقصد گردشگرانی است که از خیابان لدرا برای عبور از شمال استفاده می کنند  هرچند با عبور از این دویار بسیاری از مناظر دیگر ان را در قبرس شمالی از دست خواهند داد.

نیکوزیا به احتمال زیاد خانه یکی از بهترین شهرهای دیوار کشی شده به خوبی حفظ شده در دنیا است که متعلق به یکی از پایتخت های جهانی دنیا بوده است. آنها حتی مسیری را برای ارتباط با نام نماد شهری درست کرده اند که به عنوان نماد شهر شناخته می شود.

وقتی وارد این منطقه می شوید آماده رویارویی با مسجدی با شکوه باشید، مسجدی که به سبک گوتیک ساخته شده و به نام مسجد سلیمی (Selimiye Mosque) شهرت دارد که البته بعضا آن را کلیسای جامع آیاسوفیا (Ayasofya) یا استیو سوفیا (St. Sophia) هم می نامند.

از غذای سنتی و صنایع دستی این منطفه استفاده کنید و لذت ببرید و در منطقه تارخی و مسافرخانه تاریخی بزرگ بویوک هان (Büyük Han) لذت ببرید که در بین مسافران محبوبیت زیادی دارد. در اطراف خیابان ها گردش کنید تا انواع معماری های سنتی و تاریخی را مشاهده کنید، بخصوص در منطقه سامانبهچه (Samanbahçe) این معماری ها بیشتر هستند.

حمام تاریخی 500 ساله و هنوز فعال ترکی قبرس را به نام بویوک حمام (Büyük Hamam) حتما مشاهده کنید. از بازار تاریخی  باندابولیا (Bandabulya) خرید کنید. ستون های ونتیان (Venetian) در قلب شهر تاریخی قبرس در میدان اتاتورک (Atatürk Square) را نیز در نظر داشته باشید و در اطراف آن به مشاهده انواع ساختمان های تاریخی و موزه های فوق العاده بپردازید که در هر گوشه ای به وفور وجود دارند.

 • سالامیس (Salamis)

سالامیس ویرانه هایی در نزدیکی شهر فاماگوستا است. این شهر ویرانه مربوط به یونان باستان بوده و در آن پر از مجسمه ها، بازارچه ها و تعداد بسیار بیشتری از آمفی تئاتر ها مربوط به کنرست ها و رخداد های شهری دیگر دیده می شود.

همه این ساخته ها در کنار هم بوده است و در کنار انها بسیاری دیگر از سازه ها وجود داشته که هنوز ماهین آنها کشف نشده است و بسیار پیچیده هستند. این شهر که زمانی یک شهر استراتژیک بوده است ارزش بازدید زیادی دارد.

 • شهر دیوار کشی شده فاماگوستا

درست همانند شهر دیوار کشی شده نیکوزیا، در این شهر نیز سازه های تاریخی زیادی در همه جا دیده می شود که عمدتا در مرکز شهر متمرکز هستند. در این شهر یکی دیگر از مساجد تاریخی سبک گوتیک به نام  مسجد لالا مصطفی پاشا (Lala Mustafa Pasha Mosque) قرار دارد.

این مسجد زمانی به عنوان مرکز  تاج گذاری پادشاهان لوسینان (Lusignan kings) استفاده می شده است. در این منطقه خانه های تاریخی وجود دارد که به خوبی حفظ  شده و سالم باقی مانده است.

برج اوتلو (Othello Tower) جایی که بخش قبرسی نمایشنامه اتلو جایی را می گیرد (Othello takes place) در آن اجرا شده نیز در این قسمت است و بسیاری دیگر از جاذبه های تاریخی که همچنان به خوبی محافظت می شوند.

 • روستای بلاپائیس (Bellapais villag)

این روستا در نزدیکی شهر کیرنیا قرار دارد. این روستا به دلیل صومعه باستانی که در آن قرار دارد و خرابه های زیبا و معماری های گوتیک دیدنی بر جای مانده به همراه دیوار های حفاظتی سنگین و نمای فوق العاده ای که از شهر کیرنیا دارد شهرت پیدا کرده است.

این روستا رویداد های فرهنگی و هنری مانند کنسرت ها و مراسم های مختلف زیادی در طول سال را میزبانی می کند.

 • صومعه آپوستولوس آندریس، پارک ملی کارپاز و و منطقه آزاد آپوستولوس آندریس (Apostolos Andreas Monastery, Karpaz National Park and Cape Apostolos Andreas )

در انتهای شبه جزیره کارپاز که در شمال دیپکارباز (Dipkarpaz) قرار دارد صومعه به خوبی محفوظ مانده آپوستولوس آندریس قرار دارد که مکانی مذهبی برای مردم محلی است.

کارپاز کاملا دست نخورده است و تنها پارک ملی در قبرس شمالی که به نام وایلد دونکیز (wild donkeys) شناخته می شود هم در این منطقه قرار دارند. این مناطق کاملا رها و آزاد هستند و هیچ دیواره ای ندارند پس به یاد داشته باشید که حتما عکس برداری کنید.

از نظر جغرافیایی انتهای صومعه آپوستولوس آندریس به عنوان انتهای خط مرزی  قبرس شناخته می شود و در آنجا منطقه آزاد آپوستولوس اندریس واقع شده است که بعضا به منطقه آزاد زفر (Cape Zafer) هم شهرت دارد.

اما فراموش نکنید که روستای ساحلی فوق العاده زیبا گلدن بیچ (Golden Beach) را مشاهده کنید بدون تردید این ساحل زیباترین ساحل در کل کشور قبرس هم منطقه جنوبی و هم شمالی است.

کارهایی که باید در قبرس شمالی انجام داد

سواحل

یکی از مهم ترین ویژگی های گردشگری و طبیعی قبرس شمالی سواحل این منطقه هستند که سراسر خط ساحلی این کشور را از غرب ترین منطقه یشیلیرماک (Yeşilırmak) تا شرقی ترین منطقه دیپکارپاز (Dipkarpaz) را در بر می گیرد.

برای هر فردی در این کشور ساحل وجود دارد، برای افرادی که دوست دارند که در لوکس ترین سواحل و امکانات ساحلی وقت خود را گذرانند تا افرادی که دوست دارند در مناطق و سواحل بکر و دست نخورده با سنگ ها و نماهای طبیعی وقت خود را صرف کنند.

 در زیر لیستی از بهترین سواحل قبرس شمالی را برای علاقمندان به سواحل ارائه داده ایم که امیدواریم مورد توجه شما باشد.

 • سواحل شمالی با سواحل طلایی قبرس شمالی تلاقی دارند. بسیاری از این سواحل پر جنب و جوش هستند و رفت و آمد زیادی در آنها می شود. ضمن اینکه رستوران ها، کافه ها، کلاب ها و هتل های زیادی هم در اینجا قرار دارد.

مکان های و امکاناتی که در این سواحل قرار دارند عبارتند از:

 • هتل آکاپولکو (Acapulco Hotel)

این هتل در کاتالکوی (Çatalköy) در نزدیکی کیرنیا واقع شده است. یک هتل بزرگ در کنار کوهی بزرگ، با استخر بزرگ و پارک آبی زیبا. بسیاری از علاقمندان به اقامت های ساحلی در قبرس شمالی بصورت اینترنتی بلیط این هتل را تهیه می کنند. هزینه هر شب اقامت برای هر فرد در این هتل 25 لیر یا 13 یورو در سال 2013 بوده است.

 • ساحل اسکیپ (Escape Beach)

این ساحل را مردم محلی به نام یاووز سیکارما پلاجی (Yavuz Çıkarma Plajı) می شناسند. یاووز اشاره به اولین منطقه ای دارد که برای اولین بار ارتش ترکیه در قبرس در این منطقه در سال 1974 فرود آمد. دو تا از مهم ترین باشگاه های رقص قبرس شمالی یعنی اسکیپ بیچ کلاب (Escape Beach Club) و لوکا (Locca) در این ساحل قرار دارند

 • باشگاه رقص کورنارو (Cornaro Beach Club)

باشگاه رقص کورنارو به همراه هتل مالپاس (Malpas) در نزدیکی ساحل ساخته شده است. این ساحل خانه بهترین رستوران های دریایی در این منطقه است.

 • کاپلیکا (Kaplıca) و تاتلیسو (Tatlısu)

کاپلیکا و تاتلیسو دو روستا در نزدیکی شبه جزیره کارپاز هستند. معمولا این مناطق مخصوص افرادی است که هم به دنبال آرامش هستند و هم کمی دوست دارند که منطقه ای که در آن حضور دارند لوکس باشد. این دو روستا تقریبا 5 کیلومتر با هم فاصله دارند.

دو هتل در این روستاها قرار دارد و انواع امکانات رفاهی دریایی و ساحلی نیز در آنها تعبیه شده است. کاپلیکا سواحلی بزرگتر و تمیز تر دارد و محلی مناسب برای دارندگان خودروهای کاراوانی است اما تاتلیسو  آرامتر است و سرشار از خانه های ییلاقی چوبی.

هتل های واقع شده در این روستاها قیمت بسیار کمتری از هتل های بزرگتر در اطراف کیرنیا و بافرا دارند اما با این حال بسیار تمیز و راحت هستند.

 • شبه جزیره کارپاز نیز منطقه ای است با تعداد زیادی از سواحل فوق العاده زیبا که در زیر تنها به دو ساحل معروف این منطقه اشاره می کنیم:
 • ساحل گلدن (Golden Beach)

ساحل گلدن یا ساحل طلایی شبه جزیره کارپاز به عنوان بهترین و زیباترین ساحل در کل جزیره قبرس شناخته می شود. این ساحل یکی از طولانی ترین سواحل در کل جزیره است. این ساحل فوق العاده تقریبا در راس جزیره دیپکارپاز (Dipkarpaz) واقع شده است.

رنگ آب دریا و ساحل بی همتا هستند و تمامی خصوصیاتی که در این ساحل می بینید ذهن شما را به سمت سواحل استرالیایی اقیانوس آرام سوق می دهد. با این حال در این ساحل دوست داشتنی هیچ امکاناتی ایجاد نشده است پس مراقب باشید.

 • بافرا (Bafra)

این ساحل طولانی چندین سالی هستن که مورد توجه سرمایه گذاری های سنگین قرار گرفته است. هتل های بسیار زیادی در این منطقه مانند هتل کایا آرتمیس (Kaya Artemis Hotel) و هتل نوح آرک (Noah’s Ark Hotel) نیز اخیرا کار ساخت و سازشان شروع شده است.

 بنابراین این ساحل را می توان ساحلی نامید که متناسب افراد لوکس پسند است هر چند برخی از فضاهای ساحل توسط شهرداری مدیریت می شود و ورود به آنجاها رایگان است.

 • سواحل شرقی قبرس شمالی نیز محل ساخت و ساز و ایجاد امکانات رفاهی بسیار زیاد مانند هتل سالامیس بای کانتی (Salamis Bay Conti Hotel) است:
 • ساحل پالم (Palm Beach)

این ساحل در کنار شهر ارواح واروشا/ماراس (Varosha / Maraş) واقع شده است و بدون تردید ساحلی بسیار دیدنی و جالبی است.

 هر چند گزارشات منتشر شده در ماه جولای 2013 نشان می داد که این ساحل به دلیل انتشارات نفت در آن آلوده شده است ولی باز هم مردم دست از سر این ساحل زیبا بر نداشتند و همچنان یکی از شلوغ ترین سواحل کشور است.

 • ساحل گالپسایدز (Glapsides Beach)

یک ساحل کلاسیک برای قبرس شمالی شناخته می شود و دلیل آن هم وجود شن های طلایی با امکانات بسیار خوب در اطراف آن است.

 • منطقه دیلیرگا (Dillirga) نیز سواحل خوبی دارد که از جمله مشهورترین آنها می توان به ساحل رستورانی آسپاوا (Aspava) اشاره کرد. اما شن های ساحلی و امکانات توسعه داده شده در این سواحل اصلا به خوبی سایر سواحل دیگر در قبرس شمالی نیستند.

نکته مهمی که باید به آن اشاره شود این است که لیستی که از سواحل قبرس شمالی در بالا ذکر شد شامل همه سواحل فوق العاده و دیدنی قبرس شمالی نیستند. در این کشور تعداد بسیار زیادی از سواحل  خوب با امکانات عالی وجود دارد که در بین آنها بسیار دست نخوره و بکر باقی مانده اند که بخصوص برای گردشگران مشتاق و کنجکاو کشف و استفاده از این سواحل می تواند خارق العاده باشد.

کازینوها

قبرس شمالی به عنوان لاس وگلاس ترکیه نامگذاری شده است. تعداد زیادی از کازینوها در این منطقه ای قبرس وجود دارد که نه تنها از قبرس جنوبی و ترکیه علاقمندان زیادی را به سمت خود می کشاند بلکه به عنوان یکی از مقاصد مورد توجه گردشگران اروپایی هم واقع شده است.

جالب است بدانید که خود شهروندان قبرس مجاز به ورود به کازینوها نیستند هر چند در زمان ورود به این کازینوها متوجه می شوید که مسئولین کازینو در این خصوص سخت گیر نیستند.

شما به راحتی می توانید در هر منطقه ای از قبرس شمالی کازینو مورد نظر خود را پیدا کنید البته به غیر از منطقه مورفو (Morphou). تمامی هتل های لوکس یک کازینو حتما دارند و در اطراف این هتل ها هم معمولا تعداد بیشتری ایجاد شده اند.

به صورت نرمال بهتر است از لباس رسمی برای ورود به کازینو ها در قبرس استفاده کنید. در این مکان ها وارد نزاع و درگیری نشوید هر چند مواردی که به دنبال ایجاد دردسر باشند معمولا به ندرت دیده شده است اما برخی از کازینو ها را مافیا اداره می کنند.

مردم محلی و به ویژه محافظه کاران از وجود کازینوها در کشور خود به شدت ناراحت هستند زیرا آنها را راهی برای پولشویی در کشورشان می دانند از این رو توصیه می شود با آنها در این خصوص صحبت نکنید. همچنین به عنوان یک مشاوره کلی توصیه می شود پول خود را برای قمار بازی در این مکان ها هزینه نکنید.

 

زندگی شبانه در قبرس شمالی

گرین و فاماگوستا دو شهر در قبرس شمالی با زندگی شبانه فوق العاده هستند. در این شهرهای کلاب های رقص و کنسرت بخصوص در تابستان زیاد وجود دارد.

شهر نیکوزیا ممکن است برای افرادی که به دنبال این نوع زندگی هستند نا امید کننده باشد. برای انتخاب بهترین مکان های شب زنده داری و تفریح شبانه می توانید به سایت های محلی مانند YouCyprus.com مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که مکان هایی که به عنوان زندگی شبانه و تفریحات شبانه در نیکوزیا و بخصوص در بزرگراه نیکوزیا – مورف وجود دارند اصلا مکان های مناسبی نیستند و عمدتا از این مکان ها برای فحشا  استفاده می شود.

در نظر داشته باشید که فحشا در قبرس شمالی ممنوع است ولی دولت معمولا از این موارد چشم پوشی می کند و خطر پیگرد قانونی معمولا وجود ندارد اما با این وجود فعالیت فحشا در این کشور غیر قانونی است. بخصوص اینکه بسیاری از مردم محلی که با این موضوع به شت مخالف هستند این مکان ها را اداره می کنند.

ورزش های آبی

غواصی با وسایل تنفس غواصی در زیر آب های نیلگون قبرس شمالی تجربه ای نفس گیر است اما هیچ فردی نمی تواند بصورت فردی اقدام به غواصی بکند و باید حتما به همراه شرکت های غواصی این کار انجام شود.

با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید انواع شرکت های ارائه دهنده خدمات و تورهای غواصی را پیدا کنید. اما بصورت کلی بندر کیرنیا بهترین مکان برای پیدا کردن شرکت های غواصی است.

کشتی های خراب رها شده، لاک پشت های دریایی، مرجان های نرم، اسفنج های رنگی، استینگرایزها ( نوعی ماهی پهن براق مانند) ، هشت پا، عقرب ماهی و … از انواع جاذبه های دریایی هستند که باید کشف شوند. حدود 20 سایت مختلف غواصی در اطراف کیرنیا وجود دارند که از همه آنها می توانید استفاده کنید.

از انواع ورش های آبی دیگر در قبرس شمالی می توان به واید سورفینگ (حرکت بر روی تخته بر روی آب) ، جت اسکی، اسکی روی آب و قایقرانی را اشاره کرد که تقریبا در تمامی سواحل کشور وجود دارند. بخصوص قایقرانی در ساحل اسکیپ بیچ کلاب را حتما امتحان کنید که در نزدیکی کیرنیا واقع شده است.

جشنواره ها

جشنواره های قبرس شمالی عمدتا برای فصل تابستان برنامه ریزی می شوند. این جشنواره ها عموما در همه جای قبرس شمالی یافت می شوند و معمولا توسط شهرداری های برنامه ریزی و ساماندهی می شوند.

اطمینان حاصل کنید که قبل از رفتن به قبرس حتما تاریخ فستیوال مورد نظرتان را بررسی کرده اید. انواع کنسرت های محلی، ترکی و بین المللی با همراهی نوازندگان، رقص های مردم بومی و محلی و رقص های مدرن و بسیاری دیگر از فعالیت های جالب در این جشنواره ها برگزار می شود.

دوستداران موسیقی های کلاسیک می توانند از فستیوال موسیقی کلاسیک بلاپائیس (Bellapais) در یک جو و فضای کاملا تاریخی در بلاپائیس ابی (Bellapais Abbey) استفاده کنند.

سایر فعالیت ها در قبرس شمالی

 • پاراگلایدر: دیدن تمامی جاذبه های دوست داشتنی و فوق العاده قبرس شمالی از فاصله 2500 فوتی و پرواز کردن در فضا یک تجربه فوق العاده و فراموش نشدنی خواهد بود و ارزش زیادی دارد. شما می توانید شرکت های زیادی را پیدا کنید که در بندر کیرنیا برنامه های آموزشی و اجرای پاراگلایدر را بریا مسافران انجام می دهند.
 • تورهای قایق رانی: هیچ مشکلی برای پیددا کردن انواع تورهای قایق رانی و قایق های بادی برای تفریح و تجسس بر روی آب های زیبای قبرس و کشف دیدنی های دریا بخصوص در سواحل بندر کیرنیا نخواهید داشت. از بهترین تورهای قایق رانی می توان تورهای قایق رانی بندر فاماگوستا به شبه جزیره کاپز را عنوان کرد.
 • پیاده روی: کوهستان های کیرنیا از بهترین مکان ها برای انجام پیاده روی و گردش بصورت پیاده هستند. برای این منظور نیز شرکت های زیادی هستند که تورهای پیاده روی در انواع مقاصد قبرس شمالی را برنامه ریزی می کنند.
 • گلف: تمرین و ورزش چر هیجان گلف را در دوره های کورینیوم (Korineum) قبرس شمالی تجربه کنید.

خرید در قبرس شمالی

هر چند لیر ترکیه به عنوان ارز رسمی در قبرس شمالی شناخته می شود اما یورو و پوند استرلینگ انگلستان هم به طور گسترده در شهر های بزرگ قبرس شمالی پذیرفته می شود. کارت های اعتباری در مغازه های بزرگ، سوپر مارکت ها و رستوران ها نیز به خوبی پذیرفته می شوند و معمولا چیزی به نام کلاهبرداری در این خصوص گزارش نشده است.

افرادی که به دنبال خرید اقلام سنتی در قبرس شمالی هستند احتمالا خیلی خوب می توانند جنس و یا خرید سنتی خود را در مسافرخانه های بزرگ در همان نیکوزیا پیدا کنند. مغازه های سوغاتی فروشی نیز در همه شهر های بزرگ وجود دارند.

شما می توانید برای خرید سوغات در مکان هایی مانند بندر کیرنیا و یا منطقه آراستا (Arasta) در منطقه دیوار کشی شده نیکوزیا مراجعه کنید.

یراق آلات لفکارا (Lefkara lace) که اصلالتا در روستای لفکارا تولید و ساخته می شوند در قسمت قبرس جنوبی عمدتا وجود دارند اما به قسمت شمالی حمل می شوند و در قبرس ترمیه ای معمولا به خوبی برای خرید در دسترس هستند.

سله و سستا (Sele and sesta) از محصولات سنتی هستند که با استفاده از کاه در شمال قبرس تولید  می شوند.

در حال  حاضر یک مرکز خرید بزرگ در فاماگوستا ایجاد شده است که بنام لمار ای وی ام (Lemar AVM ) شناخته می شود و بسیاری از مارک های بین المللی و مشهور در آن با قیمت مناسب پیدا می شود. مارک های بین المللی را البته می توانید در منطقه پر جنب و جوش و پر رونق دربویو (Dereboyu) نیکوزیا نیز در فاصله 15 دقیقه ای از مرکز شهر دیوار کشی شده نیکوزیا هم پیدا کنید.

ضمن اینکه بازاری در قبرس شمالی وجود دارد که به بازار قدیمی بزرگ (Big Old Bazaar) شهرت دارد که در مرکز جاده اصلی بوگاز به گاستریا (Bogaz To Gastria) و در فاصله 15 دقیقه ای از هتل های کایا آرتمیس (Kaya Artemis) و نوحا آرک دلوکس (Noha`s Ark Deluxe) واقع شده است. این بازار معمولا باز است و در حال حاضر نیز تعداد زیادی از فروشگاه های مختلف به آن اضافه شده است.

املاک در قبرس

املاک در قبرس شمالی در مقایسه با قبرس جنوبی ارزان تر و کم هزینه تر است. با این حال مراقب اختلاف قیمت بین این دو منطقه باید باشید زیرا در مناطق شمال معمولا بیمه نامه به طور کلی برای خرید زمین و املاک وجود ندارد.

 بر این اساس بسیار مهم است که شناخت خوبی نسبت به حوزه املاک در قبرس شمالی وجود داشته باشد و به خوبی نسبت به پیشنهاداتی که برای فروش زمین در این قسمت ارائه می شود دقت شود. پیشنهاد می شود برای این کار از آژانس های املاک مطمئن اقدام کنید.

نکته بسیار مهمی که باید در زمان خرید زمین و یا خانه در قبرس شمالی که تحت مالکیت ترک ها است داشته باشید این است که دقت نمایید این خانه و یا ملک که در قبرس شمالی واقع شده است متعلق به مالکین یونانی که در جنوب ساکن هستند نباشید.

 هنوز هم طبق قوانین بین المللی این زمین ها و خانه ها قانونا متعلق به آنها محسوب می شود. این زمین ها و خانه ها قبل از جنگ در سال 1974 توسط یونانی ها رها شدند و در نتیجه توسط برخی از قانون گذارها و دولتمردها بصورت غیر قانونی ضبط شده اند.

ریسک بزرگ خرید ملک در قبرس شمالی به این طریق یعنی اینکه این ملک متعلق به یک فرد یونانی مربوط به قبرس جنوبی این است که با اقدامات قانونی جمهوری قبرس و یا حتی مراجع بالاتر یعنی اتحادیه اروپا، اتحادیه بریتانیا و یا هر منطقه دیگری که شهروند مربوطه از آن منطقه محسوب شود مواجه شوید.

این موضوع از آنجایی حائز اهمیت است که خریدار ممکن است توسط جمهوری قبرس، اتحادیه اروپا، اتحادیه بریتانیا و یا هر مرجع قانونی دیگر محکوم و مجبور شود به غیر از بازگردادن ملک هزینه حقوقی مربوطه را نیز متقبل شود.

خوراک در قبرس شمالی

غذاها و خوراک های قبرس شمالی بیشتر ترکی – قبرسی است که مجموعه ای از غذاهای لذیذ ترکیه ای، یونانی و خاورمیانه ای است. در این بین می توان انواع غذای دریایی، کباب ها و انواع مختلف غذاهای خانگی را که مواد مغذی بسیاری دارد را نام برد.

از معروف ترین و بهترین غذاهای خانگی در این قسمت غذایی است به نام معجون (macun) که به صورت ma-joon تلفظ می شود. این غذا را می توانید در انواع رستوران ها و مراکز تهیه غذا پرس و جو و انتخاب کنید.

برخی از غذاهای اصلی و برجسته ترکی – قبرسی که حتی برخی از آنها البته در رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی ترکیه و یونان هم وجود ندارد را می توان غذاهایی مانند مولهیا (Molehiya) ، انجینار دولماسی (Enginar Dolması)،کولوکاس (Kolokas)، بولز (Bullez)، چیچک دولماسی (ÇiçekDolması)، ماگارینا بولی (Magarina-Bulli)، پیلاو (Pilav)، بلغور کوفتسی (Bulgur Köftesi)، موچندرا (Mucendra) ، هوموس کورباسی (Hummus Çorbası)، حلیملی (Hellimli) و پیروهو (Pirohu) و … را نام برد.

برخی از این غذاها که خاص تر هستند را در زیر توضیح خواهیم داد:

 • هالومی (Halloumi)

این غذا در ترکیه به نام حلیم (hellim) شناخته می شود. این نام در ترکیه و قسمت های ترکیه ای زبان قبرس استفاده می شود اما همین غذا ممکن است به دلیل نام تجاری متفاوت با نام دیگری در قبرس یونانی شناخته شود.

  این غذا یکی از اصلی ترین غذاهای قبرس شمالی است. قبرس های ترک این حلیم را با انواع مختلفی از وعده های غذایی میل می کنند.

مثلا از این حلیم برای پخت حلیلی (Hellimli) که نوعی کیک است استفاده می کنند، یا برای پخت حلیم بورگی (Hellim Böreği) که نوعی پاستا است و یا پیروهو (Pirohu) که نوعی غذای سنتی در قبرس است و به جای گوشت از حلیم در آن استفاده شده، میل می کنند.

 • سفتالی کبابی (Şeftali Kebabı)

این غذا از گوشت گوسفند تهیه شده و در واقع نوعی کباب گوسفندی بسیار لذیذ و خوشمزه است و نمی توان به قبرس رفت و این غذا را نخورد.

 • فیرین کبابی یا کلفتیکو (Fırın Kebabı یا Kleftiko )

یک کباب محلی دهان آب بنداز است که از گوشت گوسفند در گوجه قبرسی پخته می شود که به دلیل طعم و مزه فوق العاده ای که دارد شناخته شده است.

 • ماگارینا بولی (Magarına Bulli)

این غذا نوعی پاستا با گوشت مرغ و با حلیمی (hellim) است که در همه جای گوشت پاشیده شده است. اگر به دنبال خوردن این پاستا هستید نوع مخصوص دست ساز آن را پیدا کنید و میل کنید.

غذاهای مز (Mezes) عبارتند از:

 • حلیم گریل شده (Grilled hellim)

اگر به شمال قبرس سفری داشته باشید و بدون خوردن این غذا قبرس را ترک کنید سفری ناقص و بیهوده داشته اید. این نوع حلیم نوعی نادر از پنیر است که بدون اینکه آب شود گریل یا کباب می شود.

 • چاکیزدز (Çakısdez)

چاکیزدز بصورت chuck-ess-dez تلفظ می شود. زیتون سبز بصورت درسته و یا برش خورده در نوعی ظرف سنگی ریخته می شود و با اضافه شدن برخی از چاشنی ها مانند سیر پخته می شود.

 • هوموس (Humus)

نخود خرد شده، پودر کنجد، سیر، روغن زیتون و آب لیمو با هم ترکیب و درست می شوند و به عنوان یک پیش غذای عالی برای سرو انواع کباب استفاده می شود.

 • سامارلا (Samarella)

نوعی گوشت خشک و بو داده شده.

در زیر نیز به برخی از بهترین دسر های قبرس شمالی اشاره می شود. غذاهای ترکی قبرسی با انواع مختلفی از دسر ارائه می شود که در زیر به بهترین نوع این دسر ها اشاره می کنیم:

 • پکمز (Pekmez)

در کوهستان های پنتاداکتیلوس / بسپارماک (Beşparmak / Pentadaktylos) مقدار زیادی کاهو پروش داده می شود که از این کاهو های محلی شیره ای گرفته می شود که در قبرس شمالی بسیار محبوب هستند. در رستوران های سنتی شما به راحتی می توانید دسر پکمز را که از این شیره درست می شود پیدا کنید. البته از این شیره برای پخت انواع دیگر دسر مانند گولوریکا (gullurikya) که نوعی دسر آب دهان راه انداز است نیز پخته می شود.

 • نور بورگی (Nor böreği)

نور بورگی نوع دیگری از پنیرهای خاص و مشهور در قبرس است. پاستاهایی که با نور درست می شود معمولا با اضافه کردن دارچین و شکر درست می شود.

 • کاتمر (Katmer)

کاتمر در دو نوع در قبرس وجود دارد .سینی گاتمری (sini gatmeri) و ساچ گاتمری (sac gatmeri). این نوع دسر ها در واقع نوعی شیرینی فوق العاده خوشمزه هستند که با استفاده از شکر، نعناع و نوعی خمیر خاص درست می شوند.

 • اکمک کادیفی (Ekmek Kadayıfı)

نوعی خاص از خمیر نرم که با نور بروگی و شیرینی قبرسی درست می شود. معمولا بر روی این خمیر شیرینی بستنی وانیلی می ریزند.

 • مچون (Macun)

کمپوت میوه که نوع خاص آن را می توان کویز مچون (ceviz macunu) نام برد.

البته در قبرس شمالی انواع رستوران های اروپایی سنتی نیز وجود دارند که انواع ماهی و سوخاری را تا انواع غذاهای گران قیمت و عالی به مشتریان خود ارائه می کنند. اخیرا در قبرس شمالی انواع خانه های کنتاکی و رستوران های هندی، انواع رستوران های چینی و حتی تایلندی نیز باز شده اند.

رنجیره های غذایی به نام برگر سیتی (Burger City) که شعبه ای زیر نظر برگر کینگ (Burger King) هستند نیز در قبرس شمالی وجود دارند.

 انواع رستوران ها نیز با تخصص های مختلف در انواع نواحی ولسوالی جدای از ایکسل وجود دارند. ضمن اینکه در بسیاری از مناطق غذاهای ترکی مانند دونر (döner)، آدنا کباپ (adana kebap) و تانتونی (tantuni) هم می توانید پیدا کنید.

برای افرادی که خودشان دوست دارند غذا درست کنند هم انواع مواد اولیه از انواع ملیت ها را می توانید در سوپر مارکت های این کشور یافت کنید. حتی با وجود اینکه گوشت خوک در قبرس شمالی اغلب حرام است و استفاده نمی شود ولی در برخی از فروشگاه ها این نوع گوشت ارائه می شود.

برای گیاه خواران و وگان ها هم در قبرس شمالی بعضا خوراکی هایی پیدا می شود هرچند در این کشور عمدتا یافتن غذای مناسب برای این افراد دشوار است .

با این وجود اغلب رستوران ها و کافه ها انواع سالاد ها را در مدل های مختلف دارند که بسته به شهرها هم گاها متفاوت است که می توانید از این نوع سالاد ها سرو کنید. ضمن اینکه در مناطق کمتر توریستی رستوران هایی خاص گیاه خواران وجود دارد.

نوشیدنی در قبرس شمالی

در قبرس شمالی هم همانند قبرس جنوبی نوشیدنی های فراوانی وجود دارد اما با این توجه که در قبرس شمالی به نسبت قبرس جنوبی مصرف الکل و تولید مشروبات الکلی بر اساس قوانین داخلی انجام می شود و تحت قوانین بین المللی نیست.

 • زیوانیا (Zivania)

این نوع نوشیدنی یکی از محبوب ترین نوشیدنی های محلی در قبرس شمالی است که از انگور گرفته می شود. بر خلاف قبرس جنوبی یا جمهوری قبرس به دلیلی اینکه در قبرس شمالی هیچ یک از قوانین اروپایی و یا اتحادیه اروپا رعایت نمی شود برخی از این نوع نوشیدنی ها الکلی تا 95 درصد دارند که می تواند برای افرادی که به الکل عادت زیادی ندارند خطرناک باشد بنابر این مراقب باشید.

در میان خود مردم قبرس این گفته وجود دارد که بهترین نوع زیوانیا نوعی است که وقتی با کبریت جلوی آن می گیری به راحتی آتش بگیرید و تا انتها بسوزد. حتما قبل از خرید زیوانیا مقدار الکلی که دارد را بررسی کنید.

 • براندی (Brandy)

به دلیل طعم و مزه فوق العاده ای که این نوشیدنی دارد واقعا امتحان کردن براندی در قبرس شمالی ارزش دارد. با این حال بهتر است براندی های محلی را امتحان کنید که به براندی ترش شهرت دارند و با اسکواش لیمو سرو می شوند و این لیمو از همین مناطق برداشت می شود.

 • شراب (Wine)

شمال قبرس به عنوان را نمی توان به عنوان یک  قطب تولید کننده خوب شراب دانست اما با این حال دو نوع شراب محلی در این قبرس تولید می شود که اعتبار زیادی دارند: آفرودیت (Aphrodite) و کانترا (Kantara).

هر چند راهنماهای سفر این شراب ها را کاملا میوه ای و خوشمزه تعریف می کنند اما برخی از مسافران طبق گزارشاتی خواسته اند که مردم و مسافران بهتر است از این شراب ها استفاده نکنند هر چند برخی می گویند که ارزش امتحان کردن دارد. 

شراب هایی که در سرزمین اصلی ترکیه تولید می شوند بصورت کلی کیفیت خوبی دارند. این شراب ها هزینه متوسط 12 لیر برای هر بطری را دارند. اما به غیر از این شراب ها، انواع شراب وارداتی از آفریقای جنوبی، شیلی، استرالیا و آرژانتین هم به طور گسترده ای در دسترس قرار دارند و نسبتا کیفیت بهتری تا شراب های محلی دارند.

 • نوشیدنی محلی راکی (Rakı)

راکی یک نوشیدنی محلی بسیار محبوب و به عنوان نوشیدنی ملی ترک ها شناخته می شود. درست مانند نوشیدنی اوزو (Ouzo) که نوشیدنی ملی یونانی ها است. هر دو این نوشیدنی ها مزه آنیسی (نوعی درخت) دارند اما با طعم نبستا متفاوت. این نوشیدنی ها در انواع وارداتی و بین المللی موجود هستند.

 • آبجو (Beer)

آبجو با نام های تجاری لاجر (Lager) و با نام افس (Efes) در همه جا قابل دسترس است. ضمن اینکه برخی از مارک های اروپایی آبجو مانند کارلینگ (Carling) و هنکن (Heineken) در همه جا یافت می شوند و مارک های انگلیسی آلس (ales) و گینس (Guinness) هم به ندرت وجود دارند.

تمامی نوشیدنی های فوق از نوع الکلی هستند. اما در این بین برخی از نوشیدنی های غیر الکلی مشهور هم وجود دارند که عبارتند از:

 • آیران (Ayran): نوعی نوشیدنی ترکی کلاسیک
 • آب پرتغال (Orange juice): پرتغال های بزرگ و آب دار قبرس شمالی شهرت جهانی دارند پس چرا آب این پرتغال ها شهرت زیادی نداشته باشند؟

مکان های اقامتی در قبرس شمالی

در قبرس شمالی مکان های زیادی را می توانید برای اقامت پیدا کنید. هر چند در این بخش از قبرس استاندارد های اقامتی نسبت به قبرس جنوبی و یا جمهوری قبرس پایین تر است ولی در این بین باز هم می توانید هتل هایی با کلاس بالا پیدا کنید. با این وجود هزینه اقامت در قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی پایین تر است.

انجمن هتلداران قبرس شمالی لیستی از تقریبا تمامی مکان های اقامتی شامل انواع هتل ها، مسافرخانه ها، هاستل ها و یا مسکن های قابل سکونت را تهیه و در سایت خود قرار داده است.

اما به یاد داشته باشید قبل از اقدام به کرایه اتاق و یا هتل حتما در مورد وضعیت آن اطلاعات کافی را به دست بیاورید و یا از طریق آژانس های معتبر اقدام به کرایه محل اقامت خود بکنید.

در زیر به برخی از معتبرترین مکان های اقامتی در قبرس شمالی خواهیم پرداخت:

 • هتل Hilton Cyprus

هتل هیلتون در مرکز شهر نیکوزیا واقع شده است. از این هتل می توانید مناظر بانک مرکزی قبرس، ساختمان کنفرانس بین المللی در نزدیکی آن و بسیاری دیگر از نقاط شهر را مشاهده فرمایید. برترین خیابان های خرید شهر نیکوزیا و سایت های فرهنگی این شهر در فاصله تنها سه کیلومتری هتل واقع شده اند. این هتل یکی از تنها ترین هتل های 5 ستاره در قبرس شمالی است.

هتل هیلتون قبرس در فاصله 45 دقیقه ای از فرودگاه بین المللی لارناکا و در فاصله 15 دقیقه ای از مرکز شهر، مکان های خرید و سایت های تفریحی شهر واقع شده است.

 مرکز کنفرانس بین المللی قبرس شمالی و بسیاری از نواحی تجاری شهر در نزدیکی هتل هستند. این هتل تمامی امکانات رفاهی و آسایش را برای مهمانان خود فراهم نموده است و بصورت کلی هم برای گردشگران و هم برای مسافران تجاری گزینه مناسبی است.

 • هتل Forest Park Resort

این هتل 4 ستاره در مرکز شهر پلاترس (Platres) واقع شده است و در سال 1936 تاسیس شده است. در نزدیکی این هتل آبشار معروف کلیدیا قرار گرفته است.

 از امکانات این هتل می توان به یک کافی شاپ، استخر سرپوشیده، استخر رو باز، مرکز تناسب اندام، سالن بدنسازی و … اشاره کرد. این هتل در مجموع دارای 137 اتاق کاملا مجهز به انواع امکانات از جمله مینی بار، سشوار، تهویه مطبوع و … می باشد.

 • هتل Hilton Park Nicosia

یکی دیگر از هتل های واقع شده در شهر نیکوزیا و در فاصله 10 دقیقه ای با مرکز شهر و 50 دقیقه ای تا فرودگاه بین المللی لارناکا است. این هتل 4 ستاره بوده و در مجاورت سفارتخانه ها، نمایشگاه بین المللی قبرس، باشگاه سب سواری شهر، موزه ها و مناطق گردشگری و سرگرمی شهر واقع شده است.

هتل هیلتون پارک در یک پارک قرار گرفته است و همین باعث شده تا منطقه ای آرام و بی سر و صدا برای مسافر در یکی از محله های معتبر شهر ایجاد کرده باشد.

 در این هتل البته رویداد های تجاری و برخی از مراسم های عروسی و … نیز برگزار می شود. هتل دارای اتاق جلسات برای 20 نفر و اتاق رویداد ها برای 4500 نفر هم می باشد که تمامی تجهیزات اداری و کسب و کار و خدمات مربوطه را به مهمانان خود ارائه می کند.

ضمن اینکه در این هتل امکاناتی مانند سالن بدنسازی، کلاس های آموزشی ورزشی، ریلکسیشن، امکانات تفریحی، رستوران با غذاهای محلی، کافه و … هم وجود دارد.

 • هتل Cleopatra

هتل سلوپاترا هم از هتل های 4 ستاره قبرس شمالی و در مرکز شهر و در مجاورت با خیابان های اصلی و بناهای تاریخی شهر می باشد. این هتل در نزدیکی کلیسا جامع سنت پل و موزه باستان شناسی واقع شده است.

از جمله امکانات این هتل می توان به اتاق ریلکسیشن، ماساژ، اتاق درمان های بدن و فیشال، حمام اسپا، سونا و … به همراه خدمات نگهداری از کودک، مرکز تجاری 24 ساعته، خشکشویی، پارکینگ، ایستگاه رایانه و … اشاره کرد.

این هتل در مجموع 89 اتاق خوب دارد. اتاق های این هتل هر کدام دارای بالکن اختصاصی و با امکاناتی مانند تهویه مطبوع، مینیبار، انترنت وای فای، حمام، تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، حمام آفتاب، تلویزیون و … هستند.

 • هتل Centrum Hotel

این هتل در جایگاه نخست منطقه تاریخی الفتریا در نزدیکی سالن شهرداری و اداره پست و بانک های شهر را بر عهده دارد. این هتل در شهر نیکوزیا واقع شده و از هتل های سه ستاره قبرس شمالی است. جایگاه ویژه این هتل از آن به عنوان یک هتل نمونه ساخته است زیرا در صورت اقامت در این هتل به راحتی به بسیاری از جاذبه ها و مناطق دیدنی شهر حتی بصورت پیاده دسترسی خواهید داشت.

این هتل در فاصله 30 دقیقه ای از فرودگاه بین المللی لارناکا قرار دارد و از فرودگاه پافوس نیز تنها 1 ساعت و نیم تا این هتل راه است.

هتل سنتروم به تازگی بازسازی شده و دارای استاندارد های بالایی از امکانات آسایشی و پاکیزگی است و لابی وسیع و راحتی هم دارد. کارکنان و فضای کلی این هتل بسیار دوستانه و صمیمانه است و تقریبا تمامی امکانات مورد نیاز را در این هتل در اختیار خواهید داشت.

 • هتل Semeli

یکی دیگر از هتل های سه ستاره شهر نیکوزیا هتل سملی در مرکز تجاری شهر نیکوزیا است. از این هتل تنها چند دقیقه تا بسیاری از جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر فاصله است. این هتل دقیقا در مقابل بانک مرکزی قبرس قرار دارد و امکانات فراوانی برای مهمانان تجاری و گردشگران مختلف دارد.

قیمت مقرون به صرفه این هتل در برابر امکانات مناسب آن باعث شده تا مشتریان زیادی برای این هتل وجود داشته باشند. این هتل دارای 58 اتاق زیبا و بزرگ است که در این بین 50 اتاق دو تخته و 8 سوئیت وجود دارند. این اتاق ها تمامی امکانات مورد نیاز را برای مسافران فراهم نموده است.

 • هتل Castelli

این هتل در شمال جزیره قبرس و در مرکز شهر نیکوزیا واقع شده و از جمله هتل های 3 ستاره کشور محسوب می شود. اگر به منظور فعالیت های تجاری وارد قبرس شمالی شده اید بدون تردید هتل کستلی یکی از بهترین انتخاب ها برای شما خواهد بود.

ضمن اینکه این هتل مجهز به سالن های ورزشی و انواع تجهیزات مورد نیاز برای برگزاری رویداد ها و جلسات کاری می باشد. از این هتل تا ساختمان های دولتی واقع در نیکوزیا و ستاد شرکت های این شهر فاصله چندان زیادی نیست.

این تنها تعدادی از هتل های مشهور قبرس شمالی بودند که در این لیست می توان تعداد زیادی از هتل های 4، 3 ، 2 و حتی یک ستاره با قیمت های متنوع را گنجاند و حتی باید انواع هاستل ها و مسافرخانه های واقع در این کشور را هم عنوان کرد.

شرایط کاری در قبرس شمالی

پیدا کردن کار برای تمامی افرادی که اجازه کار در قبرس شمالی را دریافت نکرده باشند ممنوع است. ابتدا باید ویزای کار دریافت کنید و بعدا در این کشور کار کنید که البته این کار برای گردشگران و بازدیدکنندگان کار دشواری است.

شبکه برق قبرس شمالی

برق در قبرس شمالی از نوع 240 ولت است و در مدل انگلیسی دوشاخه های برق از نوع سه شاخص و سوکت ها نیز از همین نوع تعبیه شده اند.

 در نظر داشته باشید که برق تقریبا در قبرس شمالی بصورت مکرر قطع می شود و ولتاژ مورد استفاده در این شهر اغلب دارای نوسان است به این مفهوم که یا اغلب بیش از حد نرمال و یا کمتر از میزان استاندارد است. از این رو استفاده از ترانس های کترل برق بسیار اهمیت دارد زیرا یان نوع برق به راحتی می تواند به تجهیزات برقی آسیب بزند.

بهداشت

در بسیاری از شهرهای بزرگ و اصلی کشور قبرس شمالی مانند نیکوزیا، فاماگوستا، کیرنیا و … انواع مختلف ورزشگاه ها و زمین های ورزشی وجود دارد.

در خصوص آب هم بهتر است تنها آب بطری و تصفیه شده را استفاده کنید زیرا سایر آب ها در این بخش از قبرس کیفیت بالایی ندارد. اگر از آب لوله کشی می خواهید استفاده کنید حتما آن را بجوشانید.

ایمنی

شماره 155 مربوط به خدمات پلیس در قبرس شمالی است که به راحتی با هر نوع تلفنی می توانید این شماره را شماره گیری کنید. البته این بصورت کلی است و هر شهر هم برای خود اداره پلیس و شماره خاص خود را دارد که به عنوان مثال می توان موارد زیر را اشاره کرد:

 • نیکوزیا: 83311- 22
 • فاماگوستا: 65310- 36
 • کیرنیا: 52014- 81
 • مورفو: 42140- 71
 • ایسکل: 12333- 37
 • کرپز: 12325-38

قبرس شمالی را می توان یکی منطقه کاملا امن دانست که تقریبا جرم و جنایتی در آن اتفاق نمی افتد و به همین دلیل گردشگران نباید خطری را احساس کنند و یا نگران باشند.

 بسیاری از بازنشستگان انگلیسی بعد از اینکه بازنشسته می شوند به شهر گرین می آیند زیرا امنیت و حس آرامش این شهر در بین انگلیسی ها شهرت زیادی دارد. آنها از اینکه در هر ساعت از شبانه روز راحت می توانند در شهر قدم بزنند و احساس امنیت داشته باشند بسیار راضی هستند.

جنایت و دزدی و هر گونه جرم دیگری در شهر های بزرگ و مناطق پر جنب و جوش ماند نیکوزیا و فاماگوستا و … بسیار نادر است.

اما با این وجود بهتر است مراقب برخی از استثنائات باشید. شهر نیکوزیا که در آن عمدتا مردم سرزمین اصلی ترکیه ساکن هستند معمولا به عنوان منطقه ای با امنیت کمتر در بین مردم محلی شناخته می شود و کمتر در شب و اوقات خلوت بخصوص در کناره شهر رفت و آمد می کنند. البته این موارد بصورت کلی در شب دیده می شود و در روز مانند همه جای دیگر امنیت برقرار است.

جرائم خشونت آمیز بسیار نادر است و حتی در شهری مانند کیرنیا که به عنوان شهری دارای جرم بعضا شناخته شده میزان جرم و جنایت در حد فوق العاده پایینی است و تقریبا از تمامی شهر های سراسر جهان امن تر است.

پلیس قبرس کاملا قابل اعتماد و مفید است. رفتار این پلیس ها بسیار دوستانه توصیف می شود و فساد در بین افسران پلیس هم دیده نشده است.

در نظر داشته باشید که رشوه دادن به یک پلیس در قبرس شمالی تبعات بسیار سنگینی برای شما به همراه خواهد داشت.

روابط متقابل در قبرس شمالی

دین و مذهب

اگر چه بیش از 99 درصد از مردم قبرس شمالی مسلمان سنی هستند اما اکثریت قریب به اتفاق مردم ترکیه سکولار هستند. بر خلاف اصلی در ترکیه و یونان مردم قبرس را نمی توان مردمی محافظه کار دانست و در اصل باید گفت بسیاری از مردم تعصب دینی ندارند.

به عنوان مثال با وجود اینکه الکل در بین مسلمانان بصورت کلی حرام است اما اغلب مردم قبرس الکل را مصرف می کنند و یا با وجود اینکه حجاب امری اجتناب ناپذیر در بین مردم مسلمان است اما مردم قبرس حجاب را اجباری انجام نمی دهند و هر کس بنا بر نظر خود لباس می پوشد و در بسیاری از موارد حجاب به معنای واقعی رعایت نمی شود. منظور اینکه روسری و حجاب تقریبا در بین زن ها دیده نمی شود و اگر هم باشد زن های بسیار متعصب و یا سالخورده حجاب دارند که البته در بین مردم پذیرفته شده است.

ضمن اینکه مذهب نقش بسیار محدودی در جامعه ایفا می کند. اما موضوعاتی مانند ختنه پسران در اوایل تولد، مراسم ازدواج رسمی، مراسم خاکسپاری و … از مواردی هستند که در دولت سکولار ترکیه بصورت مذهبی انجام می شوند.

با این حال در نظر داشته باشید که سکولار و لیبرال در قبیله های قبرس به عنوان یک سنت پذیرفته شده اند و برخی از رفتارها توهین به مقدسات و باورهای آنها تلقی می شود. در نظر داشته باشید که با وجود عدم رعایت برخی از موارد مردم قبرس مسلمان هستند و نسبت به دین اسلام تعصب های خودشان را دارند از این رو توصیه می شود تا حد امکان در مناطقی که بخصوص جمعیت زیادی از مردم حضور دارند درباره دین اسلام نقطه نظر خاصی ندهید و اگر می دهید بهتر است بر خلاف موازین دینی آنها نباشد.

در قبرس 5 بار در روز مردم اقدام به نماز خواندن می کنند و این موضوع به شدت تبلیغ می شود. این موضوع را به هیچ عنوان ریا و یا تقلبی نخوانید زیرا مردم نماز را واقعا قبول دارند و اگر در مورد آن اظهار نظر بدی بکنید ممکن است مجرم شناخته شوید.

در دهه های گذشته تعداد زیادی از شهروندان ترکیه به قبرس شمالی مهاجرت کرده اند و قبرس ها خودشان جمعیت اقلیت را در این کشور تشکیل می دهند.

 جامعه مهاجرین ترکیه نگرش های محافظه کارانه ای نسبت به اسلام دارند و بخصوص در روستای آناتولی بسیار متعصب هستند پس بهتر است به عقاید آنها احترام بگذارید.

 

سیاست

بهتر است بصورت کلی بحث سیاسی در قبرس نداشته باشید. بخصوص اگر بحث سیاسی شما در خصوص شایستگی ها و بهتر و یا بدتر بودن قومیت های یونانی و ترکیه ای باشد می تواند منجر به اعمال خشونت شود. در موضوع اتفاقات و درگیری های بین سال های 1963 تا 1974 بین این اقوام ترک و یونانی هم بهتر است پرس و جو نکنید.

ضمن اینکه بهتر است در خصوص تقسیمات شمالی و شرقی نیز صحبتی نکنید زیرا بسیاری از مردم ترکیه ای بسیار نسبت به مناطق خود احساس میهن دوستی دارند و ضمنا بسیار حساس و زود رنج هستند.

نماد های دولتی به ویژه پرچم قبرس شمالی و یا نماد کمال آتاتورک بسیار مقدس و مورد احترام هستند و هرگونه توهین و یا اشاره منفی به آنها می تواند باعث اتهام و مشکل برای شما شود.

آداب معاشرت

در نظر داشته باشید که احترام در بین جوامع مختلف در قبرس بصورت کلی بسیار حائز اهمیت است. اما در قبرس شمالی نحوه برخورد شما با افراد با جنسیت متفاوت باید با شرایط و احترام خاصی همراه باشد.

 هر گونه حرکت و حرف و یا حتی اشاره و یا خیره شدن به زن ها و یا بلند صحبت کردن با مردم محلی از نظر مردم ترکیه ای و مسلمان قبرس نا پسند و شرمگینانه است. آنها به ناموس خود تعصب ویژه ای دارند.

مسافران همجنسگرای زن و مرد

 تا سال 2014 همجنسگرایی در قبرس شمالی به عنوان یک جرم در نظر گرفته می شد و قانونا افراد با این شاخصه مجرم شناخته می شدند و این در زمانی بود که قانون گذاران انگلیسی کنترل جزیره را بر عهده داشتند و قانون گذاری می کردند هر چند بصورت کلی این قانون اجرا نمی شد.

 اما در سال 2014 مطابق با قانونی همجنسگرایی در قبرس شمالی بصورت قانونی پذیرفته شد و هیچ مشکلی برای زوج های همجنسگرا در این کشور دیگر وجود ندارد.

تماس در قبرس

برای تماس های اضطراری می توانید با شماره گیری شماره 112 با اورژانس، با شماره گیری 155 با پلیس، شماره 199 برای آتش نشانی و شماره 117 برای آتش نشانی جنگل ها و منابع طبیعی تماس بگیرید.  تماس با تمامی این شماره ها بصورت رایگان است و هم با تلفن های ثابت و هم تلفن های همراه خواه دارای سیم کارت باشند و خواه نباشند قابل شماره گیری می باشد.

 

تلفن

تلفن های عمومی در قبرس شمالی به ندرت دیده می شوند و خیلی راحتی می توانید متوجه شوید که در ایستگاه ها و مراکز اصلی گردشگری و مسیرهای اصلی اصلا باجه ها و یا مراکز تلفن عمومی وجود ندارد.

 در مناطق روستایی صاحبین قهوه خانه های صنتی معمولا این اجازه را به گردشگران می دهند تا با استفاده از تلفن های آنها تماس های ضروری خود را بگیرند هر چند گاها نیاز به پرداخت هزینه هم خواهید داشت.

کد منطقه قبرس ترکیه 392 است و برای گرفتن تماس های بین المللی باید این شماره در ابتدای شماره ها گرفته شود. هنگام شماره گیری از ترکیه این تماس بصورت محلی و با شماره گیری فرمتی به شکل 0+392+7 انجام می شود. اما اگر از سایر کشور ها تماس می گیرید باید فرمت +90+392+7 را شماره گیری نمایید.

از سوی دیگر تماس از قسمت قبرس یونانی جنوبی و یا جمهوری یونان با یونان شمالی فرمت شماره گیری به شمال 0+139+7 است و تماس از نوع محلی و با نرخ محلی است و شماره گیری فرمت +90+392+7 هم در تماس با قبرس شمالی بصورت بین المللی می تواند انجام شود.

شماره هایی که با شماره گیری 0800 شروع می شوند بدون پرداخت هزینه و رایگان هستند و شماره های 7 رقمی با شروع شماره گیری 444 معمولا در اختیار شرکت ها و نهاد های حقوقی قرار دارند و بصورت مکالمه محلی حساب می شوند. هر چند ممکن است برای تماس های از بیرون شما محبور به اضافه کردن شماره 392 به ان باشید و شماره را بصورت 0+392+44 بگیرید.

دو شبکه محلی تلفن همراه در قبرس شمالی فعالیت می کنند و تمامی تماس های بین المللی و داخلی قبرس را کنترل و برنامه ریزی می کنند. با وجود این در نظر داشته باشید که نرخ تماس با تلفن همراه در قبرس شمالی نسبتا بالا و گران است.

بهتر است از سیم کارت های محلی تل سیم (TelSim) و یا ترک سیم (Turkcell) برای مکالمات خود با تلفن همراه استفاده کنید. این سیم کارت ها هم به خوبی پاسخگوی نیاز شما هستند و خط دهی خوبی دارند و در ضمن با نرخ بسیار ارزان تری هم می توانید از آنها استفاده کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که سیم کارت های قبرس یونانی در قبرس ترکیه ای جواب نمی دهند و قابل استفاده نیستند زیرا هیچ توافقی بین شرکت های سیتا (CYTA) و ام تی ان (MTN) و اپراتورهای قبرس ترکیه ای یعنی ترک سیم و تل سیم وجود ندارد و نوع سرویس دهی کاملا متفاوتی دارند.

البته این موضوع بر خلاف آن هم صادق است و شما نمی توانید با سیم کارت های مشابه در قبرس شمالی در جنوب یا قبرس جنوبی استفاده کنید.

 

دسترسی به اینترنت در قبرس شمالی

معمولا هتل های با درجه کیفی خوب دسترسی به اینترنت را برای مهمانان خود بصورت مناسب فراهم نموده اند. ضمن اینکه کافی نت های زیادی هم در سطح شهر وجود دارد که به راحتی و با سرعت مناسب دسترسی به اینترنت را محقق نموده اند.

اکثر کافه ها و برخی از رستوران ها هم دسترسی به اینترنت از طریق اینترنت وای فای را برای مشتریان خود فراهم کرده اند و حتی در برخی از کافه ها شاهد این هستیم که هیچ رمزی برای دسترسی به اینترنت لحاظ نکرده اند.

قبرس شمالی همچنین دارای شبکه داده های تلفن همراه با سرعت 3g است که معمولا بصورت بسته و در سیم کارت های شما قابل دسترسی است .

 البته قبل از آن باید حتما هزینه ها را بررسی و نوع پوشش دهی آنها را به خوبی در نظر بگیرید و بعدا بهترین سیم کارت را برای داشتن سرعت اینترنت خوب در قبرس شمالی خریداری نمایید. این داده ها بصورت بسته های متفاوت قابل خریداری هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تراول هالونگ

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.