شماره تماس : 23-88641720

مجارستان

مجارستان کشوری است در اروپای مرکزی. پایتخت آن بوداپست است.

پایه‌های کشور امروزی مجارستان را قوم مجار در اواخر قرن نهم میلادی بنا نهادند.

پایتخت بوداپست
واحد پول فورینت
زبان مجاری
آب و هوا این کشور زمستانهای سردی داشته و تابستانها، درجه حرارت دشتهای مرکزی، افزایش شدیدی دارد
جمعیت 109 میلیون نفر
پیش شماره 0036
مذهب 70% مردم مسیحی کاتولیک و 25%پروتستان می باشند


مجارستان

پایتخت : بوداپست
پرچم: در سال 1957 تایید شد و ترکیبی از سه رنگ سفید، سبز و قرمز است با خطوط افقی
سرود ملی: سرودی با مفهوم خدا بر مجارستانی ها برکت دهد
اندازه و مقادیر مطرح : سیستم متریک
تعطیلات : سال نو میلادی، اول ژانویه سالگرد قیام 1848 علیه قانون اتریش، 15 مارس روز کارگر،اول می روز قانون اساسی، 20 آگوست روز اعلام رسمی جمهوریت ، 23 اکتبر روز کریسمس، 25 و 26 دسامبر روز عید پاک.
زمان : 1 بعد از ظهر برابر است با ظهر گرینویچ
مکان جغرافیایی: مجارستان از کشور های مرکزی اروپا با مساحت 93.030 کیلومتر مربع است . این کشور به وسیله اسواکی ،اوکراین و رومانی و صربستان و کرواسی محسور شده و با این کشور ها مرز مشترک دارد.
توپوگرافی ( مکان نگاری) : حدود 84 درصد از مجارستان ارتفاع پایین تر از 200 متر دارند. پایین ترین ارتفاع ان مربوط به رودخانه تیسزا با ارتفاع 87 متر بالاتر از سطح دریا و بلند ترین نقطه این کشور کیکس با ارتفاع 1014 متر در کوه های ماترا در شمال شرق بوداپست است. این کشور چهار منطقه جغرافیایی اصلی دارد که عبارتند از دودانوبیا، دشت بزرگ، دشت کوچک و کوه های شمالی . به طور کلی مجارستان دارای خاکی بارور است.
آب و هوا
مجارستان در نقطه تلاقی سه نوع آب و هوا واقع شده است: قاره ای ، مدیترانه ای و اقیانوسی. دمای سالیانه ان حداقل 14 درجه سانتی گراد و حداکثر 36 درجه سانتی گراد می باشد. میانگین بارندگی سالیانه حدود 63 میلیمتر می باشد که بیشتر در غرب و کمتر در شرق اتفاق می افتد. اب و هوای تابستانی مجارستان نسبتا خشک است.
گیاهان و جانوران
انواع گیاهان و حیوانات را در اروپای مرکزی می توانید ببینید. درخت بولط چادری بیشترینن گونه گیاهی این کشور است. در کوه های این کشور مخروط های زیادی دیده می شود. گوزن، خرگوش و گراز از گونه های جانوری زیاد این کشور هستند.در دشت بزرگ این کشور سالیانه پرندگان مهاجر زیادی می ایند و ماهی در رودخانه ها و دریاچه ها بسیار زیاد است. . از سال 2002 حداقل 83 گونه پستاندار، 208 گونه پرنده و بالغ بر 2200 گونه گیاه در این کشور شناخته شده اند.
محیط زیست
آلودگی اب, هوا و خاک در این کشور هم مانند بسیاری از کشور ها زیاد دیده می شود و دولت در تلاش برای مبارزه با این الودگی ها است. کشور مجارستان شورای ملی حفاظت از محیط زیست و طبیعت دارد که زیر نظر شورای وزیران فعالیت می کند. بر اساس گزارشان سالیانه اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی گونه های در حال انقراض در این کشور شامل 7 نوع پستاندار، 9 گونه پرنده، 1 نوع خزنده، 8 نوع ماهی و 24 گونه بی مهرگان و 1 گونه گیاهی است.
جمعیت
سازمان ملل متحد جمعیت کشور مجارستان در سال 2005 را 10.086.000 نفر گزارش داد . در این سال 16 درصد از جمعیت بالای 65 سال داشتند و 16 درصد هم پایین تر از 15 سال بودند. برای هر 100 زند 91 مرد در این کشور وجود دارد . به نظر به دلیل پایین امدن نرخ باروری در این کشور گزارشات شنان می دهد تا سال 2025 جمعیت این کشور به 9.588.000 کاهش خواهد یافت. بر اساس گرارش سازمان ملل 65 درصد از این جمعیت در شهر های مجارستان زندگی می کنند که بعضا از روستا های این کشور به شهر مهاجرت کرده اند.
مهاجرت
هر چند قبل و در حین جنگ های جهانمی مهاجرت از این کشور به کشور های کانادا و امریکا زیاد بود ولی در دوران پس از جنگ جهانی مهاجرت ناچیزی گزارش شده است. تلاش های دولت مجارستان در کاهش ورود غیر مجاز اتباع دیگر کشور ها به این کشور و خروج غیر قانونی باعث افت محسوس مهاجرین این کشور شد. در سال 2005 نرخ مهاجرت در هر 1000 نفر 0.86 درصد بود.
گروه های قومی
بیشتر شهروندان مجارستان بومی و مجاری هستند. سرشماری سال 2001 نشان داده که بیش از 92.3 درصد از شهروندان این کشور مجاری هستند. از دیگر اقوام این کشور رومی ها، المانی ها، کروات ها، لهستانی ها، اوکراینی ها، یونانی ها ، صرب ها و… را می توان نام برد.
زبان
زبان مجارستانی زبان رسمی مردم مجارستان است. البته بسیاری از مجارستانی ها علاوه بر زبان مادری خود به زبان های انگلیسی ، فرانسوی و المانی و تا حدودی روسی هم تسلط دارند.
مذهب
55 درصد از مردم مجارستان کاتولیک هستند و حدود 15 درصد از این مردم هیچ وابستگی مدهبی ندارند.
در این کشور حدود یک میلیون یهیودی زندگی می کنند.مذهب اساسا در مجارستان ازاد است و قانونی در این زمینه برای ممحدودیت وضع نشده است.
حمل و نقل
از دهه 1960 به این طرف امکانات حمل و نقل هر روز بهبود یافته است. بوداپست به عنوان مرکز حمل و نقل مجارستان می باشد. در سال 2002 تمامی جاده ها و مواصلات حمل و نقل دارای تعمیرات اساسی شدند. همچنین در سال 2004 خطوط ریلی مجارستان به شکل روز افزونی گسترش یافتند و تعیرات اساسی شدند. هر چند خطوط راه اهن از حمل و نقل شهری و اتوبوس رانی محبوبیت کمتری دارد.
رودخانه های قابل استفاده ای همچون دانوب و تیسا نیز بخش مهمی از حمل و نقل مجارستان را هم برای بار و هم مسافر بر عهده دارند که بزرگترین شرکت های حمل و نقل زمینی این حمل و نقل ها را هم مدیریت می کنند. فرودگاه فریحیگی مهم ترین فرودگاه بین المللی کشور فرانسه در بوداپست می باشد که اهم پرواز های داخلی و خارجی این کشور را پوشش می دهد. شرکت حمل و نقل مجار وظیفه کنترل و هدایت ناوگان هوایی و ترافیک هوایی را بر عهده دارد.
حکومت
قانون اساسی کنونی مجارستان بر اساس قوانین اساسی شوروی در سال 1949 با برخی از اصلاحات عمده تدوین شده است. سیستم دولتی این کشور بر اسا سیستم چند حزبی و دارای یک پارلمان است. همچنین مجلس نمایندگان این کشور با 386 عضو همانند ایران برای مدت 4 ساله انتخاب می شوند. رئیس جمهور این کشور را مجلس تعیین می کند و مدت ریاست جمهوری هر یک 5 سال است.
رئیس دولت نخست وزیر رهبر بزرگترین حزب در پارلمان این کشور است. نخست وزیر توسط شورای ملی و با پیشنهاد رئیس جمهور انتخاب می شود.
احزاب سیاسی
چهار حزب سیاسی و دو ائتلاف در مجارستان حضور دارند . حزب قالب در این کشور سوسیالیست ها هستند حزب فیدز ، حزب پوپولیست و حزب راستگرا از دیگر احزاب این کشور هستند.
در پرالمان این کشور اتحاد دموکرات های ازاد دارای 20 صندلی ، انجمن دموکراتیک مجارستان دارای 24 صندلی و انجمن سهامداران مستقل دارای 48 کرسی هستند و دیگر کرسی ها بین سایر احزاب و انجمن ها که حزب کارگر و حزی مرکزی هستند تقسیم شده است.
دولت محلی
مجارستان دارای 19 ایالت و 20 منطقه شهری می باشد. در سطح محلی و منطقه ای ، مجلس قانون گذاری در شهرستان ها ، شهر ها و ایالت های مختلف شوراهایی را برای اجرای قانون تعیین نموده است که اعضا ان برای مدت 4 سال انتخاب می شوند. همچنین ایالت های خود گردان این کشور برخی از قوانین و مقررات خاص خود را دارند.
سیستم قضایی
موارد اختلافی جزئی معمولا در دادگاه های منطقه ای و استانی مرتفع می شوند. درخواست های تجدید نظر به دادگاه های شهرستان و یا بر اساس اهمیت به دادگاه متروپولیتین بوداپست ارجاع داده می شود. دیوان عالی یک دادگاه تجدید نظر است هر چند در برخی موارد که اهمیت موضوع بالا باشد به عنوان اولین بررسی کننده موضوع هم وارد می شود.
رذیس دویان عالی کشور را مجلس تعیین می کند. شورای قضایی ملی نامزد های دیگر پست ریاست دیوان عالی را در دادگاه اساسی نام نویسی و عضو می کند. دادستان عمومی کشور قدرت اجرایی برای مجازات ها را دارد .
وظیفه بررسی قانون اساسی و انطباق ان با معاهدات بین المللی بر عهده دادگاه قانون اساسی این کشور می باشد.
نیروی نظامی
در سال 2005 مجارستان 32300 نفر پرسنل شاغل در نیروهای مسلح و نظامی با تفکیک 23950 نیرو در ارتش و 7500 نفر در نیروی هوایی داشت.
همکاری های بین المللی
مجارستان از 14 دسامبر 1955 عضو سازمان ملل متحد ،ECE و اکثر سازمان های تخصصی بین المللی بوده است. این کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ، ناتو و اتحادیه اروپا نیز می باشد. همچنین به این سازمان های باید WTO ، شورای اروپا ، G-9 و سازمان امنیت و همکاری اروپا را نیز اضافه کرد.
مجارستان بخش از گروه استرالیا، کمیته زنگگر ، گروه های تامین کننده مرکزی، سازمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی، سازمان انرژی هسته ای ،آژانس انرژی هسته ای بوده ورد همکاری های زیست محیطی بخش از پیمان نامه قطب جنوب، کنوانسیون بازل، کنواسیون های مربوط به تنوع زیستی و الودگی هوا، رامسر ، کنوانسیون لندن، موافقت نامه های بین المللی جنگل های گرمسیری و … می باشد.
اقتصاد
قبل از جنگ جهانی دوم رشد اقتصادی خوبی در مجارستان وجود نداشت و دلیل ان هم نبود سرمایه کافی بود. اما از سال 1949 به بعد سرعی رشد صنعت و اقتصاد به شکل زیادی در حال افزایش است.مشاورزی سهم بزرگی ر اقتصاد مجارستان دارد . دولت مجارستان برنامه ای برای حضور در فرصت هاای سرمایه گذاری خارجی در کشور های دیگر ندارد اما در برخی از فعالیت های اقتصادی محدود در برخی از کشور هتای در حال توسعه شرکت می کند.
در سال 2001 دولت مجارستان توانست پس از تلاش های بسیار بیش از 80 درصد اقتصاد این کشور را خصوصی سازی کند و به عنوان مدلی توانا برای کشور های در حال اصلاحات شناخته شود. در دسامبر 2002 مجارستان رسما به اتحادیه اروپا پیوست. در سال 2004 مجارستان به عنوان یکی از 10 شرکت برتر اقتصادی اتحادیه اروپا شناخته شد.
مجارستان به عنوان یکی از اعضا اتحادیه اروپا موقعیت اقتصادی پویا و قوی خود را در اروپای مرکزی حفظ کرده واین در حالی است که هزینه های راه اندازی کسب و کار و شروع بهه کار و هزینه های ان همچنان در مجارستان پایین است و این موضوع باعث شده مجارستان هدف اصلی سرمایه گذاری خارجی در اروپا بشود. حفظ بازار سرمایه گذاری و هزینه های پایین کسب و کار و مالیات های پایین باعث شده همسایگان این کشور به چالش کشیده شود. در حال حاضر سرمایه گذاری ها در این کشور به سمت شرق این کشور سوق داده شد که پیشنهادات بیشتری برای سرمایه گذاری دارد.
هر چند رشد تولید ناخالص داخلی نسبت به سال های قبل روند کند تری دارد ولی همچنان رشد اقتصادیسالیانه 5.5 درصد در این کشور دیده می شود.برای سرعت دادن به رشد اقتصادی به شکل فزاینده دولت در نظر دارد تا با ارائه برنامه هایی به جذب هر چه بیشتر سرمایه گذاری خارجی بپردازد.

طبق گزارشات سازمان سیا و آژانس اطلاعات مرکزی امریکا کشاورزی 3.9 ، صنعت 30.9 و خدمات 65.3 درصد از تولید ناخالص داخلی مجارستان را تشکیل می دهند.

اشتغال
نیروی کار در مجارستان در سال 2005 حدود 4.18 میلیون نفر تخمین شدده شد. از این مقدار 5.5 درصد رد بخش کشاورزی ، 33.7 درصد در تولید، 60.7 درصد در خدمات شاغل بوده اند. میزان بیکار یدر این کشور 7.1 درصد می باشد.
در مجارستان نیروی کار معمولا 8 ساعت در روز کار می کند و 5 روز هفته روز کاری است. بسیاری از مجارستانی ها مشاغل دوم و سوم هم دارند. کودکان زیر 15 سال حق کار در کشور را ندارند.
کشاورزی
بیش از نیمی از زمین های کشاورزی مجارستان در دشت بزرگ قرار دارد. خاک این کشور به شدت حاصلخیز است . مجارستان در محصولات زراعی دارای خودکفایی نسبی است و اغلب تولیدات زراعی و باغی را در کشور خودش تولید می کند. اغلب محصولات کشاورزی این کشور غلات، گندم و ذرت است . در سال های اخیر دانه های روغنی و محصولات صنعتی زیادی هم در این کشور کشت می شوند. از جمله محصولات دیگر این کشور محصولات باغی ، چغندر قند، سیب زمینی و چاودار است.
دامپروری
مجارستان هر چند در شیوه نگهداری دام و تعداد انها کمبودی ندارد ولی نسبت به همسایگان خود در این زمینه کمتر سرمایه گذاری نموده است. شاید تامین خوراک انها یکی از دلایلی این موضوع باشد. بیشترین دام در این کشور گوسفند، گاو، اسب ، مرغ و گوساله است.
صید ماهی
صید ماهی به عنوان یکی از مهم ترین صنایع مجارستان در سال های اخیر بوده است. برای صید ماهی رودخانه دانوب ، تیسزا و دریاچه بالاتون بهترین مکان ها هستند. کپور، گربه ماهی ، گرز ماهی و ماهی قوچ بیشترین نوع ماهی در این کشور هستند.
جنگلداری
جنگل ها در مجارستان شامل گونه هایی همچون بلوط 23 درصد ، کاج 20 درصد، بلوط اتریشی 15 درصد ، طوپان 9 درصد، راش 6 درصد ، راش ابی 6 درصد و 10 درصد از هم انواع دیگر درختان هستند. جنگل حدود 19.9 درصد از خاک مجارستان را شامل می شود که چیزی بالغ بر 1840000 هکتار می شود.
مجارستان تا قبل زا سال 1996 جنگل ها را به بخش های خصوصی واگذار می کرد و در این سال این سیاست متوقف شد. در حال حاضر 55 درصد از جنگل ها تحت مدیریت دولت هستند.

معدن
سیمان و زغال سنگ جزء غالب مواد معدنی در مجارستان هستند . هر چند در تولید الومینیوم و بوکسیت نیز مجارستان سهم قابل ملاحظه ای دارد. همچنین تولید مصالح ساختمانی از جمله گچ، آهک و سیمان نقش قابل ملاحظه ای در اقتصاد مجارستان بر عهده دارند. از دیگر موارد معدنی موجود در مجارستان الومینا، مس ، دولومیت ، کائولن ، نیتروژن ، شن و ماسه ، سنگ معدنی ، سنگ اهک ، خاک رس و … می باشد.

انرژی و قدرت
مجارستان منابع محدودی از نفت، گاز و برق دارد. برق این کشور به نیروی هسته ای وابسته است. ذخایر نفت خام و گاز طبیعی مجارستان در سال 2004 به ترتیب 102.5 میلیون بشکه و 1.2 تریلیون فوت مکعب تخمین زده شده است.

صنعت
مجارستان منابع اولیه و طبیعی زیادی ندارد و به همین دلیل در بخش صنعت به شدت به واردات مواد خام وابسته است. صنعت مجارستان به سرعت توسعه می یابد و بخش عمده ای از صادرات مجارستان را به خود اختصاص داده است.
مجارستان در تولید فولاد ، ماشین الات صنعتی ، اتوبوس، موتورهای دیزلی، لوکوموتیو، تلویزیون، رادیو، لامپ های الکترونیکی و فلورسنت، تجهیزات ارتباطی راه دور ، یخچال و فریزر ، ماشین های لباسشویی ، دستگاه های پزشکی ، تجهیزات مهندس دقیق ، داروسازی و محصولات پتروشیمی بسیار توانا است. در گذشته نیز چرم و محصولات نساجی این کشور هم قدرت زیادی داشت که پس از جنگ جهانی دوم از این قدرت کاسته شد.
همچنین تولید محصولات غذایی در مجارستان به عنوان بخشی از صنایع پیشرو صادراتی در مجارستان شناخته می شود. محصولات مهم صادراتی این کشور مرغ و طیور ، گوشت ، دانه طیور و انواع نوشیدی و شراب است.
از سال 2000 میزان قابل توجهی از تولیدات و بهره وری مجارستان وابسته به سرمایه گذاری خارجی بوده است . سرمایه گذاران خارجی در این کشور سیاست های خصوصی سازی و بازسازی صنعت در مجارستان را عمدتا بر عهده دارند. از عمده ترین صنایع مورد هدف برای سر مایه گذاری در سال های پیش رو می توان به صنایع مخابراتی ، صنعت خودرو، ابزارالات و فناوری اشاره نمود . هر چند بخش ساخت و ساز نیز همواره در مجارستان مورد توجه سرمایه گذاران خارجی بوده است.

دانش و تکنولوژی
در سال 2002 به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت کشور مجارستان 486 تکنسین و 1473 محقق براورد شد.مجارستان دارای 32 انجمن کشاوری، پزشکی، علمی و فنی است و 45موسسه پژئهشی و 25 دانشگاه است که هر کدام علوم مربوطه را در دوره های اموزشی علوم پایه تا پیشرفته و کاربردی به دانشجویان ارائه می نمایند. دانشگاه های مجارستان دارای درجه علمی معتبر در سطح اروپا و جهان می باشند و مدارک تحصیلی این دانشگاه ها مورد تایید همه موسسات و شرکت های اروپایی و غیر اروپایی می باشد.

تجارت داخلی
بوداپست مرکز تجاری کشور مجارستان است هر چند اغلب تولیدات این کشور در مناطق دیگر می باشد. در سال های گذشته حوزه های خرده فروشی و عمده فروشی توانسته اند در کنار سایر شرکت ها استاندارد های خود را هم طراز با کشور های اروپای غربی بالا ببرند.
مرکز پولوس به عنوان اولین مرکز خرید امریکایی در مرکز اروپا در سال 1996 در بوداپست افتتاح شد. همچنین بزرگترین مجتمع مسکونی اروپا در غرب بوداپست در سال 1999 افتتاح شد. مالیت بر ارزش افزوده در این کشور حدود 12 درصد برای خرده فروش ها و کتب فروشی ها و فروشگاه های دیگر می باشد وبرای شرکت ها و تولیدی ها معادل 25 درصد تعریف شده است.
در قوانین و مقررات تدوین شده در سال 1997 برای دفاتر و فروشگاه های مواد غذایی و به منظور حمایت از خرده فروشی ها و مغالزه تمرکز اصلی را بر کاهش فعالیت بازار سیاه ، حفاظت از مصرف کنندگان و هماهنگ سازی قوانین با اتحادیه اروپا گذاشت.
ساعات کار در مجارستان از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر می باشد و بانک ها نیز تا 3 یا 4 عصر کار می کنند. تعطیلات روزههای شنبه و یکشنبه است و اغلب فروشگاه های مواد غذایی و اغذیه فروشی ها و رستوران ها در روزهای تعطیل نیز دایر می باشند.

تجارت خارجی
مجارستان در سال های اخیر به منظور صادرات کالاهای اساسی خود به سایر کشور ها تغییرات زیادی در قوانین خود داده است. اکثر بازار های صادراتی مجارستان در صنایع تولیدی از جمله ماشین های الکترونیک ، قطعاات خودرو ، پلیمر ، پالایش نفت ، تجهیزات مخابراتی و الومینیوم خلاصه می شود. کالاهای تولیدی بالغ بر 82 درصد از حجم صادرات را تشکیل می دهند.

متعادل سازی اقتصادی
عمده برنامه مجارستان در تثبیت اقتصاد و مهار تورم است. در سال 1992 به دلیل رکود اقتصادی در بازار های صادراتی ، حمایت از غرب اروپا ، افزایش تقاضا و ورشکستگی برخی از شرکت ها اوضاع اقتصادی مجارستان کمی بر هم ریخت . اما در سال برنامه های دولت جواب داد و کسری های اقتصادی جبران شد 1995 و در سال 2003 شاهد رشد بسیار مناسبی در اقتصاد مجارستان بودیم.
به گزارش صندوق بین المللی پول مجارستان توانست با صادرات محصولات و کالاهای اسای خود بر واردات پیشی بگیرد ودر حوزه خدمات نیز با رشد قابل توجهی از خدمات خارجی دست پیدا نماید. در نهایت نتیجه مهار تورم و رشد اقتصادی برای مجارستان بود.

بانکداری و اوراق بهادار
بانکداری مجارستان در سال 1948 ملی شد. سپس در سال 1987 اصلاحات اساسی در نظام بانکی اعمال شد. بانک ملی این کشور به عنوان مرکزیت مالی و انحصاری ارز خارجی است و وظایف خدمات اعتباری در دست سایر بانک ها می باشد. بانک های مجارستان عبارتند از بانک تجارت ، بانک اعتباری و بانک بوداپست. بانک های بین المللی و جدید التاسیس مجارستان هم عبارتند از بانک بازرگانی خارجی و شرکت بانکداری عمومی مجارستان و بانک اعتماد . این بانک ها به نیاز های مالی شرکت ها و عملیات های دولتی کمک می کنند .

بیمه
قبل از جنگ جهانی دوم 49 شرکت بیمه شامل 25 شرکت داخلی و 24 شرکت خارجی در مجارستان خدمات رسانی می کردند . بیمه در سال 19449 ملی شدو تحت نظارت بیمه دولتی در امد. بیمه های اجباری در مجارستان شامل بیمه شخص ثالث ،جبران خسارت کارگران ، مسئولیت هواپیما ، مسئولیت کشتی و برخی از حرفه های دیگر است. بیمه تامین اجتماعی و بیمه عمر از بیمه های مرسوم در کشور مجارستان می باشند که خدمات درمانی و سلامت و همچنین مستمری و بازنشستگی و بیکاری را شامل می شوند.

بودجه ملی
در سال های اخیر دولت در چند ماه اول سال لایحه بودجه خود را به مجلس ملی ارائه می کند و در 1 ژانویه این بودجه بندی پس از تصویب مجلس به عنوان سال مالی اعمال می شود. این بودجه بندی را وزارت مالی مجارستان انجام می دهد.
هزینه های دولتی مجارستان طبق اخرین بودجه بندی این کشور عبات بودند از : خدمات عمومی 28 درصد ، دفاع 3 درصد ، نظم و ایمنی عمومی 4 درصد ، اقتصاد 20 درصد ، حفاظت از محیط زیست 0.5 درصد ، مسکن و امکانات شهری 0.4 درصد ، سلامت 6 درصد ، تفریح و فرهنگ و مذهی 2 درصد و حمایت های اجتماعی 30 درصد .

مالیات
از سال 2006 به این طرف نرخ مالیات بر درامد شرکت ها مجارستان 16 درصد بوده است. سود سرمایه گذاری نیز با نرخ 16 درصد محاسبه می شود. با این حال تنها 50 درصد از سود سرمایه ای معاملات به مالیت تعلق می گیرد. مالیت بر سود سهام شرکت های خارجی که به شرکت های خارجی تعلق می گیرد 20 درصد است. 25 درصد مالیات به سود سهام تعلق مق گیرد و در صورتیکه سود سهام بالغ بر 30 درصد باشد 35 درصد مالیات باید پرداخت شود. اما با در نظر گرفتن شرایط استهلاک بین 5 تا 15 درصد مالیات تخفیف داده می شود.
نرخ مالیات بر درامد شخصی 38 درصد است. افرادی که درامد حاصل از سرمایه انها در اموال غیر منقول و یا با فروش اوراق بهادار باشد 25 درصد مالیات باید بدهند. البته معافیت های مالیاتی نیز در شرایطی خاص برای افراد و شرکت ها منظور شده است.
مالیات بر ارزش افزوده نیز نوعی مالیات غیر مستقیم در مجارستان است که نرخ این نوع مالیات 25 درصد می باشد و در مواردی مانند اقلام اجتماعی ، مواد غذایی و برخی از اقلام ضروری تا 15 درصد تخفیف خواهد داشت. سایر مالیت های مجارستان مالیات بر تمبر ، مالیات خودرو ، طلا، جواهرات، بنزین ، الکل، سیگار و لوازم ارایشی بین 10 تا 200 درصد می باشد.

مجوز واردات
در سیاست های وارداتی مجارسستان 93 درصد از کل خدمات و محصولات وارداتی نیاز به مجوز خاصی ندارند. طبق قوانین سازمان تجارت جهانی مجوز واردات محصولات خاص از کشور های عضو سازمان تجارت جهانی دیگر لازم نیست.

سرمایه گذاری خارجی
مجارستان از سال ها قبل سابقه ورود به سرمایه گذاری با شرکت های اروپای غربی را دارد. در پایان سال 1996 مجارستان 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرد. در سال 1989 حدود یک سوم سرمایه گذاری های خارجی در مجارستان از اروپای مرکزی و شرق اروپا بود.
مجارستان 5 منطقه ازاد تجاری دارد که شرکت های خارجی زیادی در ان مشغول به تجارت هستند و نیازی به پرداخت مالیات و عوارض بر کالا را ندارند. جذب سرمایه گذاری خارجی در مجارستان بصورت سالیانه 4.5 درصد است .
بیشترین منابع سرمایه گذاری خارجی در مجارستان در تعلق شرکت های امریکایی است و به دنبال ان به ترتیب المان ، هلند، اتریش، انگلستان و فرانسه بیشترین سرمایه گذاری را دارند. در سال 2003 و 2004 جذب سرمایه گذاری خارجی در مجارستان به اوج خود رسید و از 42 میلیون یورو فراتر رفت. پیش بینی می شود رشد سرمایه گذاری خارجی در این کشور همچنان رو به رشد باشد. بیشترین سرمایه گذاری خارجی در مجارستان در حوزه ها املاک و مستغلات 12 درصد، تولید 46 درصد ، تعمیر و تجارت 11 درصد ، کالی 10 درصد ، حمل و نقل ، مخابرات و ذخیره سازی و پست در مجموع 10 درصد، انرژی 5 درصد و. .. می باشد.

توسعه اقتصادی
پس از جنگ جهانی دوم مجارستان با انجام برنامه های اقتصادی زیر توانست شرایط اقتصادی خود را سامان بدهد:
طرح سه ساله برای بازسازی اقتصادی، طرح پنج ساله اول اقتصادی برای صنعتی شدن سریع و اجباری و ایجاد تغییرات در بدنه اقتصادی ، ارائه برنامه های سالانه ، طرح پنج ساله اقتصادی دوم برای صنعتی شدن که با برنامه های سرمایه گذاری های زیادی را در حوزه صنعت و ساختمان همراه بود و باعث بهبود بیش از 50 درصدی اوضاع اقتصادی این کشور شد. سپس برنامه سوم پنج ساله اقتصادی اجرا شدکه همچنان روند صنعتی شدن را دنبال می کرد ، برنامه پنج ساله چهارم اقتصادی به مدرن سازی گساهان صنعتی برای صادرات و ساخت و ساز برنامه ریزی شد و پنجمین دوره پنج ساله بهبود اوضاع اقتصادی و شکاف طبقاتی را هدف قرار داد برنامه ششم اقتصادی پنج ساله سرمایه گذاری در صنایع صادراتی و حفظ اننرژی و برنامه هفتم تولیدات صنعتی و سرمایه گذاری های خارجی را هدف قرار داد.
اصلاحات اقتصادی مجارستان به مکانیسم اقتصادی شهرت داشت باعث شد تا رشد تولید صنعتی فراتر از چارچوب های تعیین شده برای اهداف باشند. به عقیده کارشناسان اقتصادی مجارستان هنوز این کشور باید توسعه اقتصادی حداقل به میزان 2.5 تا 5 درصد داشته باشد . به همین دلیل برنامه های منظمی با برنامه های اتحادیه اروپا و اروپای غربی برای خود در نظر گرفته اند . این سیاستمداران و اقتصاد دانان در تلاش هستند تا سرمیاه گذاری های اضافی را در کشور به عنوان راهی برای رشد بیشتر اقتصادی همچنان جذب نمایند و برای این کار تسهیلات مختلفی در نظر گرفته اند.

توسعه اجتماعی
در مجارستان بیش از 99 درصد از اقشار جامعه بیمه تامین اجتماعی هستند. پوشش بیمه در این کشور شامل بیماری ، حوادث ، بیکاری ، پیری و از کار افتادگی ، کمک های زایمان ، کمک هزینه کودکان، پزداخت هزینه های کفن و دفن می باشد. بازنشستگی برای مردان در سن 62 سالگی و با 20 سال سابقه کار است و برای زنان تا سن 60 سالگی با همان استاندارد هایی که برای مردان در نظر گرفته می شود.
زنان حقوقی مشابه مردان دارند و تفاوتی در بین انها در تعیین ارث و حقوق مالکیت نیست. بسیاری از مقامات و فعالیت های مجارستان را زنان همانند مردان انجام می دهند مانند تدریس ، پزشکی ، حقوق ، وکالت و … . ازار جنسی به عنوان یک جرم شدید شناخته می شود و بدرفتاری با همسر برای مردان مشکل ساز است .
اقلیت ها در این کشور دارای حقوق مشابه با سایر مردم هستند و به انها در جایگاه های دولتی صندلی خاص خود تعلق می گیرد. همچنین تعصبات قومی و نژادی در این کشور تا به حال چندان گزارش نشده است.

سلامتی
وزارت بهداشت خدمات بهداشتی دولتی را ارائه می کند . 99 درصد از مردم این کشور تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و خدمات سلامتی و بهداشتی را دریافت می کنند. تنها افرادی که تحت پوشش بیمه نباشند باید برای درمان هزینه کنند. سیستم پزشکی و کلینیک های خصوصی در مجارستان تقریبا 5 درصد هستند و این کلینیک ها و بیمارستان ها برای همه مردم در دسترس می باشند. هزینه های بهداشت و درمان در مجارستان تقریبا 608 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می شود.

مسکن
نرخ ساخت و ساز در سال های اخیر در شهر ها و استان های کوچک اطراف بوداچست بیشتر شده است . حدود 84 درصد از منازل این کشور دارای مالک بوده و زندگی در انها جریان دارد . اکثر خانه های معمولا چهار اتاقه هستند و حدود 1.2 درصد از مردم مجارستان جمعیت خانوادگی زیادی دارند. بسیاری از مردم این کشور صاحب خانه هستند و اقشار با درامد کمتر گاها مجبور به دریافت وام ها و تسهیلات دولتی برای خرید خانه می شوند.

تحصیلات
در سال 1948 اموزش و پرورش در مجارستان ملی شد. سیستم های اموزش و پرورش تماما زیر نظر وازرت آموزش و پرورش هستند و توسط شوراهای منطقه ای مدیریت می شوند. هزینه های سال 2005 برای اموزش و پرورش حدود 5.5 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بودند.
12 سال تحصیل رایگان د 10 سال اول ان بصورت اجباری در این کشور بصورت رایگان ارائه می شود. حتی عمده هزینه های تحصیلات عالیه را نیز دولت پرداخت می کند. دوره تحصیلات به مدارس ابتدایی، متوسطه و حرفه ای و دانشگاه ها تقسیم می شوند. در دانشگاه های طول تحصیلات بین 4 تا 6 سال برنامه ریزی می شوند. مجارستان دارای بیش از 100 مدرسه تخصصی درباره موسیقی و هنر است.
مجارستان بالغ بر 77 موسسه اموزش عالی دارد از جمله 25 دانشگاه و 47 کالج. هر چند دانشگاه دارای هزینه های خاص خود هست ولی اکثر دانش اموزان از پرداخت این هزینه های معاف هستند و تسهیلات دولتی و یا بورسیه دولت می شوند. بالغ بر 51 درصد زا مردم این کشور دارای تحصیلات عالیه هستند.

موزه ها و کتابخانه ها
آرشیو ملی مجارستان در سال 1756 تاسیس شد. در این ارشیو بیش از 100000 جلد کتاب و اثر از دوران های مختلف نگهداری می شود. کتابخانه ملی این کشور بزرگترین و مهم ترین کتابخانه مجارستان است.
همچنین در این کشور بیش از 500 موزه و باغ های زیستگاهی و زیست شناسی وجود دارد . در موزه ملی مجارستان که بزرگترین موزه این کشور است اثاری از ما قبل تاریخ و پس از ان را می توان به تماشا نشست. بسیاری از قلعه ها و معابد تاریخی این کشور تبدیل به موزه شده اند که خود بسیار دیدنی و تاثیر گذار هستند.

رسانه های جمعی
مرکز صدا و سیمای مجارستان در بوداپست قرار دارد. تقریبا از هر 1000 نفر در این کشور حدود 800 نفر دارای تلفن همراه هستند . ایستگاه های تلویزیونی مجارستان به دو صورت دولتی و خصوصی اداره می شوند. همچنین این شهر مرکز اصلی انتشارات کتاب و روزنامه ها است.
در قانونمجارستان سخنرانی و مطبوعات ازاد هستند و حکومت احترام زیادی برای افراد در این حوزه و فعالیت انها قائل است. در حال حاضر خصوصی سازی در این بخش با هدف قرار دادن اکثر رسانه های چاپی و رسانه های ارتباط جمعی به بخش خصوصی در دست اقدام است.

سازمان ها و شرکت ها
اتاق بازرگانی بوداپشت متولی شرکت ها و سازمان های این کشور است. همچنین سازمان بین المللی کار در شهر بوداپست یک شعبه اصلی دارد. این کشور عضو اتاق بازرگانی بی المللی است. انجمن های تجاری و حرفه ای شامل نمایندگان اکثر حرفه ها و مشاغل از جمله کارگزان فولاد و خودرو ، روزنامه نگاران، معلمان، کتابداران، مهندسان، معماران و متخصصین پزشکی می باشد.
در مجارستان سازمان هایی در زمینه پژوهش و تحقیق در زمینه های مختلف از جمله پزشکی و نیازهای علمی زیر نظر دولت فعالیت می کنند. در این کشور انواع سازمان ها و شرکت های بین المللی و ازاد مانند سازمان های ملی جوانان، انجمن های ورزشی ،انجمن زنان ، سازمان های خود مختار و وابسته و سازمان های داوطلب و … فعالیت می کنند.

گردشگری
از جمله جاذبه های گردشگری مجارستان می توان به خرابه های ترکی و رومی ، شهر ها و قلعه های قرون وسطایی ، بیش از 500 چشمه اب گرم، دریچه بالاتون و … اشاره نمود. بوداپست با داشتن 2 سالن اپرا، بیش از 200 بنای تاریخی و موزه های مختلف و به عنوان محلی برای انواع جشنواراه های هنری سالیانه به عنوان یکی از مشهورترین پایتخت های گردشگری اروپا شناخته می شود.
همچنین ورزش های هندبال، فوتبال، تنیس و والیبال در این کشور بسیار علاقمند دارد . به تمامی بازدیدکنندذگان و گردشگران غیر اروپایی گذرنامه معتبر خارجی داده می شود و برخی از این گردشگران تا 90 روز می توانند در این کشور اقامت داشته باشند مانند شهروندان کانادا و امریکا.
درامد گردشگری این کشور هر روز رو به افزایش است ولی به صورت میانگین حدود 304 درصد از درامد ناخالص این کشور را در بر می گیرد.

شعرا ، ادیبان و نویسندگان نامی مجارستان
پایه های ادبی مجارستان به دوره اصلاحات زبانی این کشور وابسته است و نامداران زیادی در این دوره فعالیت نمودند که از ان جمله می توان به فرنک کازینگر و فرنس کلسسی اشاره نمود. از ادبی های این کشور هم دانلیل برزنسی و کری کیسفالودی زبانزد هستند
از دیگر نامداران این کشور می توان به میهلی ،ساندور پتوفی ،لایوس کوسوث ، اتیلا یوزف، لسولوناگی ، ارتور کوستلر و … اشاره نمود

استقلال کشوری
مجارستان زیر مجموعه و یا مستعمره هیچ کشوری نیست.
سیاحتگران ساحل آفتاب با بهره گیری از بهترین و متخصص ترین وکلای داخلی و اروپایی برای سرمتایه گذاری ، اقامت ، مهاجرت و مسافرت ، تور و انواع سرمایه گذاری در کشور مجارستان بصورت تخصصی در خدمت مشتریان و هم میهنان عزیز می باشد.

مجارستان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.