شماره تماس : 23-88641720

پرتغال

درباره پرتغال:

هر انتظاری که از یک شهر پرتغالی دارید لیسبون برآورده می کند. به اندازه ی پاریس زیباست، مانند بارسلونا مفرح و شاد است. معماری تاریخی آن به جذابیت شهر رم می ماند ولی دغدغه و شلوغی آن شهرها را ندارد. کلیساها و بناها به سبک معماری گوتیک موزه های دیدنی و سواحل آفتابی سطح این شهر رنگارنگ را گرفته اند. اما برجسته ترین اماکن دیدنی این شهر در کوچه های باریک و خیابان های فرعی زیبای آن نهفته است. قطارهای شهری از کوچه های باریک سر در می آورند. دیدن مردم سرگرم گفتگو در بخش قدیمی شهر و پخش موسیقی سنتی و محلی در خیابانها از نکات منحصر به فرد لیسبون است.

پرتغال یک کشور با ثبات از نظر سیاسی و اقتصادی و دارای یک رژیم پارلمانی دموکراتیک است. این کشور 9 قرن قدمت دارد و هم اکنون از اعضا اصلی اتحادیه اروپا و یکی از کشور های عضو توافقنامه شینگن است. پرتغال از سیستم مالی مشترک اروپا استفاده می کند و واحد پول یورو در این کشور رسمیت دارد. با وجود اینکه کشور پرتغال تا حدود ده سال پیش درگیر یک رکود اقتصادی بود اما اکنون و از سال 2016 به این طرف به عنوان یکی از کشورهای رقابتی در حوزه های اقتصادی قرار گرفته است.

پرتغال با اسپانیا دو کشوری هستند که شبه جزیره ایبری را تشکیل می دهند. این دو کشور دارای تاریخی پر فراز و نشیب بوده اند و در بسیاری از دوران تاریخ به عنوان یک کشور شناخته می شده اند. اما امروزه پرتغال در جنوب غربی ترین منطقه اروپا واقع شده است. مردم این کشور پرتغالی زبان هستند ولی عمدتا به خوبی با زبان انگلیسی نیز آشنا هستند.

در حال حاضر حدود 10.5 میلیون نفر در این کشور ساکن هستند. پرتغال به عنوان یک کشور توسعه یافته هم اکنون در دنیا شناخته می شود. زیر ساخت های این کشور در سال های اخیر توسعه فراوانی داشته است و هر روز بیشتر بهبود داده می شود. تلاقی این کشور از غرب با اقیانوس اطلس و دسترسی به آب راهه های بین المللی باعث شده تا پرتغال کانون توجه بسیاری از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها  در دیگر قاره های دنیا باشد زیرا با داشتن بنادر بین المللی بزرگ کار ارتباطی اروپا با بسیاری از کشورهای دیگر را تسهیل نموده است.

لیسبون پایتخت کشور پرتغال است و به همراه پورتو دو کلان شهر این کشور را تشکیل می دهند. هر چند کشور پرتغال به عنوان سومین کشور بزرگ مستعمراتی در جهان شناخته می شود اما امروزه اغلب سرزمین هایی که روزی در دست این کشور به استعمار گرفته شده بودند مستقل شده اند. در روزگار نه چندان دور کشورهایی مانند برزیل، موزامبیک، بخش هایی از هند، گینه بیسائو و برخی دیگر از قسمت های اروپا و آمریکا در استعمار پرتغال بود. اما امروزه تنها کشور ماکائو از داشته های استعماری پرتغال هنوز باقی مانده است و سایر دیگر کشور ها اعلام استقلال کرده اند.

پایتخت پرتغال

پایتخت کشور پرتغال ، شهر بزرگ و دیدنی لیسبون است و مرکز ناحیه لیسبون است. لیسبون یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین شهرهای دنیا است که کاملا بر اساس اصول شهرسازی امروزی ساخته شده است.  در حال حاضر نزدیک به 3.350.000 نفر جمعیت در این شهر زندگی می کنند.

لیسبون یکی از پر اهمیت ترین شهرهای جهان است که پس از مادرید به عنوان دومین قطب اقتصادی در شبه جزیره ایبری شناخته می شود. عمده ثروت کشور پرتغال در لیسبون تجمع یافته است  و بیش از 45 درصد از تولیدات و خدمات کشور پرتغال در این شهر متمرکز شده است. لیسبون مرکز سیاسی کشور پرتغال نیز می باشد و هر ساله میلیون ها نفر توریست تنها برای بازدید از جاذبه های گردشگری فراوان این شهر وارد پرتغال می شوند.

پرتقال یا پرتغال

یکی از موضوعات همیشگی در خصوص نحوه نگارش و شناخت واژه درباره پرتغال است. گاهی پرتغال را با غ می نویسیم و گاهی با ق و هنوز هم درست تفاوت این دو برای بسیاری مشخص نیست و اینکه آیا نگارش اشتباه شده است یا خیر.

بصورت کلی میوه پرتقال و کشور پرتغال درست است. البته باید گفت این نوع نگارش تنها یک نوع قرارداد است که برخی از صاحب نظرین در ابتدا برای نوشتن این دو برقرار کرده اند. به این مفهوم که برای نوشتن میوه پرتقال از ق استفاده شود و برای نوشتن کشور پرتغال از غ استفاده کنند.

بنابراین بصورت کلی نوشتار پرتغال به معنی کشور پرتغال است و نوشتار پرتقال به معنی میوه پرتقال است. پرتقال از میوه هایی است که در کشور پرتغال زیاد کشت می شود و از مهم ترین میوه های صادراتی این کشور است اما خود مردم پرتغال به میوه پرتقال اورنج ( orange) می گویند و این اشتباه نگارشی تنها در زبان فارسی ممکن است رخ بدهد.

نقشه پرتغال در اروپا

وقتی به نقشه اروپا نگاه می کنیم در بیرونی ترین و آخرین قسمت حاشیه غربی شبه جزیره ایبری و در پایین ترین نقطه جنوب غربی اروپا کشور پرتغال را پیدا خواهیم کرد. پرتغال یکی از بهترین و در عین حال استراتژیک ترین مناطق جغرافیایی جهان را در اختیار دارد. این کشور در محل تلاقی سه قاره اروپا، افریقا و آمریکا واقع شده است و همواره یکی از مهم ترین مناطق در مسیر های بین المللی می باشد.

پرتغال تنها با کشور اسپانیا در شبه جزیره ایبری مرز خاکی دارد. کشور پرتغال در ادامه فلات مرکزی مرتفع اسپانیا واقع شده است و به سمت دریا ارتفع آن کمتر می شود. بزرگترین نقطه قوت منطقه جغرافیایی پرتغال دسترسی این کشور به آب های دریایی می باشد که به دلیل اینکه این کشور در شناسایی نقاط پیرامون آن نقش پر رنگی داشته است از حقوق منحصر به فردی از این دریاها برخوردار است و دسترسی بسیار زیادی به منابع دریایی دارد و منابع دریایی پرتغال بیش از 1.720.000 کیلومتر مربع می باشد. در واقع این منطقه سومین منطقه بزرگ اقتصادی در اتحادیه اروپا است و در جهان نیز یازدهم است.

 

پایتخت لیسبون
زبان پرتغالی (بسیارنزدیک به زبان اسپانیایی)
واحد پول یورو
جمعیت  10.5میلیون نفر
مذهب کاتولیک رومی
کشور همسایه اسپانیا
اختلاف ساعت با ایران 2 ساعت و نیم عقب تر است

 

Lisbon

آب و هوا:

این کشور آب و هوایی مدیترانه ای دارد و یکی از گرم ترین کشورهای اروپایی است. میانگین سالانه دما در بخش اصلی این کشور از 12 درجه سیلیسیوس (درجه 53.6 فارنهایت) در مناطق کوهستانی تا 18 درجه سیلیسیوس ( 64.4 درجه فارنهایت) در جنوب و حوزه رودخانه گودی یانا متغیر می باشد. بالاترین دما در تابستان ممکن است به بیش از 45 درجه سیلیسیوس (113 درجه فارنهایت) برسد.

وجود آب و هوای عالی  و تنوع آب و هوا در مناطق مختلف پرتغال باعث شده است که پرتغال در بین توریست ها جایگاه ویژه ای پیدا کند. شرایط  آب و هوایی کشور پرتغال عمدتا تحت تاثیر شرایط  و اقلیم دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس است.  در برخی از استراحتگاه ها و سواحل پرتغال به لطف وزش هوای خنک از طرف آتلانتیک در طول فصول گرم سال هم هوای خنک و دلپذیری حاکم است.

الگارو به عنوان محبوب ترین مقصد تابستانی و حتی زمستانی توریست ها در پرتغال شناخته می شود. هر چند دیگر سواحل و مناطق پرتغال نیز در سال های اخیر کانون توجهات زیادی قرار گرفته است. این منطقه دارای آب و هوایی متعادل بوده و در تابستان هوای خنک و در زمستان هوای ملایمی در آن وجود دارد.بهترین زمان سفر به پرتغال:
بهار و تابستان دو فصل ایده‌آل برای بازدید از این شهر زیبا هستند. اما بازهم به سلیقه‌ی خود شما بستگی دارد. بهار در اینجا به گونه‌ای است که شما شاهد مناظر سرسبز و طبیعی بی نظیری خواهید بود و با داشتن دمایی در حدود ۱۷ درجه واقعا یک مکان فوق العاده برای تعطیلات بهاری خواهد بود . جالب توجه است که حتما در این فصل یک چتر همیشه به همراه داشته باشید تا رگبارهای بهاری شما را غافلگیر نکنند. اما این باران‌ها اصلا باعث نمی‌شوند که تعطیلات شما خراب شود یا لذت کافی از بودن در این مکان نبرید، شکوفه‌های درختان و طبیعت بکر این آب و هوای غیر قابل پیش بینی را جبران می‌کند. و اما نکته‌‌ی آخر اینکه بهار خیلی زود به لیسبون می‌آید پس اگر قصد سفر در این فصل را دارید خیلی زود بلیط‌های خود را رزرو کنید.
اما تابستان‌های لیسبون یکی از بهترین زمان‌ها برای گذراندن تعطیلات در این کشور است. شما در اینجا در روز ۱۳ ژوئن شاهد جشن بزرگداشت بسیار شاد و زیبا خواهید بود که هرساله در پایتخت پرتغال برگزار می‌شود به نام سنت آنتونی که نام یک قدیس قدیمی است و می‌گویند صاحب لیسبون است. بعلاوه، تابستان نیز یکی از فصل‌های شلوغ این شهر محسوب می‌شود و می‌توایند از سواحل زیبای این شهر دیدن کنید و از آفتاب تابستانی لذت ببرید اما اگر هتل خاصی مد نظر شماست باید خیلی زودتر برای رزرو آن اقدام کنید.

مردم کشور پرتغال

مردم پرتغال به مهربان بودن و صمیمی بودن شهرت دارند. پرتغال از کشورهای قدیمی دنیا است و فرهنگ مردم این کشور بسیار غنی است. آنها به دلیل داشتن تعاملات زیاد با انواع مردم در فرهنگ ها و ادیان مختلف به خوبی راه تعامل و رفتار با خارجی ها و مهمانان را می دانند. برای آنها تفاوتی ندارد طرف مقابلشان از کجا آمده و یا چه دین و باوری دارد.

دسترسی خوب به کشور پرتغال بخصوص از طریق مسیرهای دریایی و هوایی باعث شده است که در تمامی طول سال از همه نقاط جهان به این کشور برای تفریح و گردش سر بزنند. مردم پرتغال به خوبی زبان انگلیسی را می دانند و در ارتباط بر قرار کردن با دیگران به راحتی موفق می شوند.

موقعیت جغرافیایی

تردیدی نیست که پرتغال از نظر موقعیت جغرافیایی یکی از کشورهای شاخص دنیا است. این کشور در منطقه تلاقی سه قاره آفریقا، آسیا و اروپا قرا گرفته است و از نظر مسیرهای بین المللی آبی و هوایی بهترین شرایط را دارد. وجود زیر ساخت های عالی حمل و نقل در کشور پرتغال باعث شده است که به راحتی از طریق مسیرهای ریلی و هوایی به تمامی نقاط این کشور بتوانید دسترسی داشته باشید.

شهرهای لیسبون و پورتو و حتی شهر فارو از شهرهایی هستند که به تمامی شهرهای بزرگ دنیا ارتباط دارند. تقریبا در تمامی شهرهای بزرگ و کوچک پرتغال فرودگاه وجود دارد. لیسبون تنها 2.5 ساعت تا پاریس و لندن از طریق مسیر هوایی فاصله دارد.  مسیر های داخلی این کشور نیز مانند مسیر بین لیسبون تا پورتو نهایتا حدود 2 ساعت است. سفر از لیسبون به مادرید از با اتوبوس یا قطار حدود 6 ساعت است و به طور کلی از لیسبون می توانید به اغلب کشورهای دنیا سفر هوایی و اغلب شهرهای بزرگ اروپا در همسایگی پرتغال سفر ریلی داشته باشید.

کشور پرتغال چگونه کشوری است؟

تعاریف و مقالات زیادی درباره پرتغال وجود دارد. پرتغال یکی از کشورهای اروپایی بوده که همانند دیگر کشور های اروپایی با بحران های مالی شدیدی مواجه بوده است. این کشور هر چند تاریخی پر فراز و نشیب داشته اما در طول تاریخ همواره از کشورهای قدرتمند اروپایی بوده است و یکی از اولین کشورهایی بود که به استعمار کشورهای امریکایی و آسیایی پرداخت.

امروزه اما با سیاست های ریاضت اقتصادی که پرتغال در سال های قبل گذاشت موفق شد از شرایط و بحران مالی خارج شود و اقتصاد این کشور رو به توسعه و پیشرفت بوده است. سیاست گذاری های دولت این کشور برای جذب سرمایه گذار و توامان به منظور ارتقا رفاه اجتماعی و زیر ساخت های این کشور و البته افزایش قدرت این کشور باعث شده است که شاهد افزایش مهاجر پذیری در این کشور در سال های گذشته باشیم.

وجود تاریخ کهن و قدمت بالا  و داشتن انواع مزایای گردشگری باعث شده مه توریسم به یکی از مهم ترین صنایع این کشور تبدیل شود و هر ساله میلیون ها نفر به این کشور سفر کنند. شرایط زندگی در پرتغال هر سال رو به بهبود بوده است و روابط این کشور بدون هیچ نوع مشکل با دیگر کشور ها در جریان است و از کشورهای امن و ایمن می باشد.

سطح کیفیت زندگی در پرتغال

هم اکنون پرتغال به عنوان یکی از پیشرفته ترین و توسعه یافته ترین کشورهای دنیا تلقی می شود. از زمان الحاق و پیوستن پرتغال به اتحادیه اروپا زیر ساخت های این کشور در حوزه های مختلف مانند بهداشت و درمان، بیمه، حمل و نقل، سطوح دانشگاهی و تحصیلی، رفاه زندگی، قیمت و هزینه های زندگی و غیره به شدت توسعه یافته است. همچنین در سا لهای اخیر سرمایه گذاری خارجی در پرتغال باعث شده است که رشد اقتصادی این کشور هر روز بالاتر برود. بر اساس رای گیری صورت گرفته در سال 2016 هم اکنون شهر لیسبون به در ربته 24 برترین شهرهای جهان برای زندگی از نظر رفاه اجتماعی قرار گرفته است.

تجربه زندگی در پرتغال

شاید برای ما ایرانی ها زندگی در پرتغال چندان هم دشوار نباشد. مردم این کشور از مردمان متمدن هستند که به خوبی طرز روابط با دیگر کشورها را می دانند. هزینه های زندگی در پرتغال به نسبت بسیاری از کشورهای اروپای غربی بسیار پایین تر است و تنها اقلام مصرفی در این کشور کمی گران است.

زندگی در کشور پرتغال شانس بهره مندی از تحصیل رایگان برای افراد یا خانواده درجه یک آنها را فراهم می کند. در پرتغال می توان با سرمایه گذاری حدود 500 هزار یورو و خرید ملک و یا مشارکت در سهام شرکت های مختلف به راحتی ویزا و اقامت پرتغال را دریافت کرد.

تجربه زندگی در پرتغال می تواند بسیار منحصر به فرد باشد. مردمان این کشور مهربان و دوست داشتنی هستند و به راحتی به شما اعتماد می کنند. داشتن کار در پرتغال چندان هم دشوار نیست بخصوص اگر صاحب تخصیلات و تخصص بالا باشید.

به راحتی با زندگی در پرتغال می توانید از دیدنی های جذاب ، تعطیلات پایان هفته در کنار سواحل زیبا و شفاف پرتغال، رفتن به دیگر کشورهای اروپایی، داشتن یک زندگی لوکس و با امکانات عالی و رسیدن به اوج خواسته های خود را تجربه کنید. به جرات می توان گفت تجربه زندگی در پرتغال به شما زندگی کردن ساده و توامان با آرامش را خواهد آموخت. پرتغالی ها بر خلاف برخی دیگر از کشور ها خیلی زندگی را سخت نمی گیرند و مردمی خانواده دوست و قانعی هستند.

شهرهای پرتغال

 • تاویرا ( Tavira)

تاویرا یکی از معروف ترین شهرهای ساحلی پرتغال و در قیمت الگارو شرقی استو این شهر از شهرهای آرام و دیدنی پرتغال است که بر خلاف سایر شهرهای ساحلی پرتغال هنوز سکوت و آرامش خود را حفظ کرده و کمتر برای توریست ها شناخته شده است. تاویرا از شهرهای سنتی و  متمایز پرتغال است. این شهراز شهرهای مهم دوره مورها بوده است. وجود انواع سازه های تاریخی و ویلاها و ساختمان های با معماری سبک باروک نشان دهنده قدمت بالای این شهر زیبا است.

از دیدنی ترین مناطق این شهر می توان به پارک طبیعی ریا فورموس اشاره کرد که یک پارک محافظت شده و بسیار جذاب است.

 • کیمبرا

اولین دانشگاه پرتغال و یکی از اولین دانشگاه های جهان در این شهر ساخته شد. کیمبرا به همین دلیل به عنوان شهر دانشگاهی شهرت گرفته است. هنوز هم بسیاری از دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی این شهر را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.  کیمبرا در کنار دانشگاه قدیمی خود دانشگاه های دیگری نیز دارد و انواع ساختمان های تاریخی و مردن این شهر نیز کاملا شرایط را برای آرامش دانشجویان فراهم کرده است. هر چند کیمبرا شهر بزرگی نیست اما به عنوان یک مقصد روزانه گردشگری برای مردم دیگر شهرهای پرتغال مقصد شناخته شده ای است.

زبان

رسمی پرتغالی است و 80% جمعیت به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند.

غذاهای معروف پرتغال:
آتش و شور و شوق فراوان از نشانه های سبک آشپزی پرتغالی هستند. تمام آنچه در روش آشپزی پرتقالی وجود دارد، تهیه غذاهایی داغ بر روی ذغال و یا آهن گداخته است، سبکی بسیار ساده و روستایی که با استفاده از مواد اولیه کمی تهیه می شود اما طعم فراوان آن همانطور که در جوجه ذغالی که از غذاهای مشهور پرتغالی است، دیده می شود.
غذاهای پرتغالی از قلب زمین های کشاورزی به وجود می آیند، خوراک هایی بسیار پر عطر و طعم. برخی از مواد غذایی مانند ماهی معروف نمک سود کاد یا باکالئو مسیر تاریخ کشور پرتغال را تغییر داده اند، زیرا زمانی که پرتقالی ها پی بردند، می توانند این ماهی سفید زیبا را که در آب های سرد اسکاندیناوی صید می شود، خشک کرده و به مدت طولانی نگه دارند، سفرهای دریایی طولانی خود را شروع کردند تا خشکی های جدیدی را کشف کنند، که این امر در نهایت منجر به باز شدن راه تجاری این کشور شد.
غذاهای اسپانیا

Alheira de Mirandela، یک نوع سوسیس مرغ میباشد.
Arroz-de-Tamboril

Arroz de Tamboril، یک نوع ماهی آب شور از خانواده کوسه هاکه با سیرو گوجه و برنج سرو می شود.
Cataplana-de-Marisco

Cataplana de Marisco، صدف دریایی که با سیب زمینی یا برنج سرو میشود.
Polvo-à-Lagareiro

Polvo à Lagareiro، اختاپوس که با سیر و روغن زیتون تفت داده میشه و با لیمو و رز ماری سرو می شود.
Posta-Mirandesa

Posta Mirandesa، بیف استیک.
chanfana

چانفانا، نوعی خوراک گوشت.
Bacalhau

باکالو کُم بروآ، ماهی باکالو
Migas

میگاس،این غذا یک سالاد عالی است که با برگ های سبز ریز خرد شده.
Creme-Caramel

کرم کارامل، مهم ترین دسر پرتقالی هاست.
Grilled-Chicken-With-Peri-Peri

مرغ کبابی با سس پیری پیری

برق:
برق مصرفی پرتقال 220ولت است و با سیستم برق ایران کاملا مطابقت دارد.
آب:
آب لوله کشی در پرتقال قابل شرب است اما توصیه میشود از آب معدنی استفاده شود.
انعام:
در این کشور 10 تا 15 درصد بعنوان انعام داده می شود. اما پرداخت سکه های دو یا پنج سنتی کاری غیر مودبانه است.

تعطیلات رسمی و جشن های معروف پرتغال:
• 1 ژانویه، روز سال نو
• 25آپریل ، روز آزادی
• 1 می، روز کارگر
• 10ژوئن، روز ملی
• 13 ژوئن، روز سنت آنتونی
• 24 ژوئن، روز سنت جانا
• 15 آگوست، روز عروج حضرت مریم
• 5 اکتبر، روز جمهوری
• 1نوامبر، روز Saints
• 1دسامبر، روز مرمت و روز جوانان
• 8دسامبر، Immaculate Conception
• 25دسامبر، روز کریسمس
• جشنواره پرتاب گوجه فرنگی کشور پرتغال
• سینمای جوان بخش ویژه جشنواره پورتو پرتغال
• به گزارش سینماپرس، جشنواره پورتو پرتقال در کشور پرتغال از ۱۲ تا ۱۶ ژوئن مصادف با ۲۲ الی ۲۶ خرداد ماه برگزار می شود که از جشنواره های معتبر کشور پرتقال است و در این دوره از برگزاری خود با اختصاص یک سانس به آثار انجمن سینمای جوانان ایران به معرفی فیلمسازان ایرانی در عرصه فیلم کوتاه می پردازد.
• فستیوال بین المللی مجسمه های شنی در کشور پرتغال

• جشنواره هنری چتر پرتغال: جشنواره زیبا و هنری چتر های رنگارنگ از سال ۲۰۱۲ در شهر آگوئدا کشور پرتغال آغاز به کارکرده و سالانه با آغاز این جشنواره خیابان های شهر کوچک آگوئدا بسیار زیبا و دیدنی می شود. سالانه در جشنواره چتر ها خیابان های پر رفت و آمد سرتاسر با چتر های رنگارنگ زیبا تزئین می شود و علاوه بر زیبا سازی شهر از تابش مستقیم نور خورشید به عابرین پیاده جلوگیری می کند.

The-Floating-Umbrella-Festival-Agueda-–-Portugal The-Floating-Umbrella-Festival-Agueda-–-Portugal2The-Floating-Umbrella-Festival-Agueda-–-Portugal1


جاذبه های گردشگری پرتغال :

• پارک ملل: ملل منطقه ای وسیع در کرانه رود تژو را به خود اختصاص داده است. ساخت این مجموعه که دارای جاذبه های فراوان گردشگری می باشد به سال 1998 بازمی گردد. در آن سال به مناسبت برگزاری نمایشگاه جهانی لیسبون با عنوان : « اقیانوس ها، میراث آینده »مقامات دولتی پرتغال تصمیم گرفتند پروژه ای عظیم را در این منطقه اجرا نمایند. این پروژه در عین حال با هدف گرامیداشت پانصدمین سال اکتشافات پرتغال اجرا گردید. مجموعه پارک ملل دربردارنده آکواریوم بزرگ(دارای انواع گونه های آبزیان)، مرکز خرید بزرگ واسکوداگاما، آبشار مصنوعی، برج نمادین بادبانی شکل،تله کابین،رقص آب مصنوعی آتشفشانی شکل و سالن کنسرت آتلانتیک پاویلیون است. با توجه به اینکه در این مجموعه انواع جاذبه ها، وسائل تفریحی و سرگرمی و مراکز خرید پیش بینی شده همه روزه جمع زیادی از مردم لیسبون و همچنین جهانگردان خارجی با مقاصد مختلف از آن دیدن به عمل می آورند. با توجه به اینکه عمده ترین هدف ایجاد پارک ملل گرامی داشتن یاد دوران امپراطوری دریایی پرتغال بوده، در طراحی بناهای مختلف از نماد بادبان و کشتی استفاده شده است. نمای بیرونی ساختمان دوقلوی واسکودوگاما که درخود مراکز خرید و دفاتر تجاری را جای داده به شکل بادبان کشتی طراحی شده و داخل آن نیز فضای درون کشتی را تداعی می نماید.
Lisbon-Nations-Park

گیر دو اورینتس: (استادیوم شرق) یکی از مراکز مهم حمل و نقل در شهر لیسبون به‌شمار می‌رود. در این مکان ایستگاه‌های اتوبوس، تاکسی و قطار شهری در کنار یک‌دیگر قرار گرفته‌اند. ساختمان تاریخی گیر دو اورینتس که بنای یادبود پیروزی نیز خوانده می‌شود، شیشه‌ای و بسیار مستحکم بوده و تاکنون سالم باقی مانده‌است. این ساختمان به هنگام تابش آفتاب و یا نورافشانی شهر در شبانگاه، بسیار زیبا جلوه می‌کند. بنای گیر دو اورینتس که به سبک معماری «سانتیاگو کالاتراوا» ساخته شده، در جشنواره والنسیای اسپانیا به‌عنوان بنای برگزیده انتخاب شد.

• منطقه بلم: منطقه بلم یک منطقه کاملا توریستی در حاشیه رود تژو به شمار می آید که کلیه جهانگردان خارجی برای دیدن جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی و معماری جدید از آن بازدید می نمایند. کلیسای ژرونیموس، برج بلم، نماد اکتشافات،مرکز فرهنگی بلم و رود تژو در مجموعه بلم قابل مشاهده هستند.

• عمارت بلم: عمارت تاریخی بلم به موازات رودخانه تاقوس و در مجاورت برج بلم واقع شده‌است. این عمارت نخستین جاذبه گردشگری در منطقه جریرونیموس و موستریو می‌باشد. ساخت عمارت بلم در سال ۱۵۰۱ آغاز شد و سرانجام پس از ۷۰ سال در سال ۱۵۷۱ تکمیل گردید. در مدت ساخت آن هزینه بسیاری صرف خرید مصالح مختلف شد. بیش‌ترین هزینهٔ ساخت عمارت بلم از طریق سرمایه‌گذاری تأمین شده بود. این عمارت یکی از مجهزترین نمونه‌های دست‌ساز بشر است. عمارت بلم از معماری گوتیک تأثیر بسیار پذیرفته و در دوره رنسانس ساخته شده‌است.
portugal20portugal31

• برج بلم: برج بلم یکی از ابنیه تاریخی لیسبون است که بر کرانه رود تژ قرار گرفته است. در داخل این بنا که در قرون گذشته جهت حفاظت از شهر و دیدبانی استفاده می شده توپهای قدیمی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است. از طبقه فوقانی برج بلم اشراف کامل بر رود تژو وجود دارد.
• پل های واقع بر رود تژو پل واسکودوگاما یکی از دو پل معروف واقع بر روی رود تژو پل واسکودو گاما است که طول آن 17.2 کیلومتر است و طولانی ترین پل اروپا و نهمین پل طولانی جهان به شمار می آید. این پل در 29 مارس 1998 افتتاح گردید زمان ساخت آن به مدت 18 ماه طول کشیده است. ساخت این پل در قالب طرح اکسپو 98 و به منظور گرامی داشت پانصدمین سال رسیدن واسکوداگاما به هند می باشد. این پل در مصب رود تژو (محل ریختن آب رود تژو به اقیانوس اطلس) قرار گرفته است.
• قلعه سنت جورج: این قلعه را می توان تقریبا از همه جا در شهرستان دید.قدیمی ترین قسمت آن از قرن ششم به جا مانده است.این قلعه به سنت جورج اهدا شده است.
• کلیسای ژرونیموس: کلیسای ژرونیموس بنای بسیار زیبای تاریخی است که معماری دوران گذشته پرتغال را به تصویر می کشد. این کلیسا قبلا مسجد مسلمانان بوده و پس از آنکه مسیحیان مسلمانان را از لیسبون بیرون رانند آثار مسجد را محو و کلیسای ژرونیموس را به جای بنا نمودند. نماد اکتشافات(Padrao dos descobrimentoa) نماد اکتشافات به منظور گرامی داشت دریانوردان پرتغالی که در قرون پانزده و شانزده برای کشف سرزمین های جدید از این نقطه در حاشیه رود تژو عزیمت می نمودند ساخته شده است.
• میدان کامرس: این میدان برای نشان دادن تابعیت جدید خوداز اقتصاد لیسبون، نامگذاری شد. ساختمان متقارن از مربع با ادارات دولتی پر شد که آداب و رسوم و تنظیم فعالیت های بندر را به عهده داشت. قطعه اصلی این میدان مربوط به اسب سواری مجسمه شاه خوزه در سال 1775 در مرکز میدان افتتاح شد. این مجسمه برنزی به شاه لیسبون اهدا شده است.
• پل 25 آوریل: پل معلق 25 آوریل که طول آن دو کیلومتر و دویست و هفتادوهفت متر است از جمله جاذبه های دیدنی لیسبون به شمار می آید که شهر لیسبون را به شهر آلمادا وصل می نماید. پل 25 آوریل را با پل گلدن گیت در سانفرانسیسکوی آمریکا مقایسه و شبیه می دانند. البته این شباهت اتفاقی نیست چرا که سازنده هر دو پل یک شرکت بوده است. این پل در سال 1996 افتتاح شده است و در سال 1999 یک خط آهن به آن اضافه شده که هم اکنون جهت انتقال مسافران با قطار به دو سوی رود مورد استفاده قرار می گیرد. این پل به لحاظ طول بیستمین پل معلق دنیا است. قبل از وقوع انقلاب جمهوری در پرتغال نام آن پل سالازار بود.
• کاخ ملی پنا: در سائو پدرو شهر سینترا واقع شده است.این کاخ بر روی تپه های شهر قرار گرفته . این بنا یک بنای یادبود ملی است که در قرن 19 ساخته شده است. این بنا یکی از عجایب هفتگانه پرتغال میباشد.
• صومعه هیرونیمیتس: در منطقه بلم شهر لیسبون واقع شده است و به عنوان برجسته ترین بنا در لیسبون مطرح است. این بنا در سال 1983 ساخته شده است.
• دهانه جهنم: دهانه جهنم یکی از جاذبه های طبیعی لیسبون بزرگ است. دهانه جهنم به محلی صخره ای در حاشیه اقیانوس اطلس (در منطقه کشکایش) اطلاق می شود. برخورد آب به صخره های سنگی ساحل خصوصا در ایامی که اقیانوس طوفانی است صدای مهیبی و رعب انگیزی ایجاد می نماید. از دهانه جهنم می توان نمای زیبایی از اقیانوس را مشاهده نمود.
• سینترا: منطقه ای خوش آب و هوا ودارای پوشش جنگلی است. در این منطقه ارتفاعات سرسبز مشرف به اقیانوس اطلس با موزه ها و قصرهای با شکوه و منحصر به فرد قرار دارد. ثروت طبیعی و میراث معماری شهر سینترا و اطراف آن باعث شده است که همه این مجموعه در فهرست میراث جهانی جای گیرد. این دهکده زیبا و آب و هوای مطبوعش باعث شده که بسیاری از پادشاه های پرتغال این مکان را برای ساختن قصرهایشان انتخاب کنند. سینترا همچنین موزه هایی دارد که تاریخ اولین ساکنین این منطقه را بازگو می کنند. دو کیلومتر دور تر از سینترا، دو کاخ سلطنتی زیبا قرار دارد. یکی در queluz که قصر تابستانی خانواده پادشاهی بوده است و دیگری در mafra که مجموعه ای از قصر – صومعه و یک کلیسا است و بزرگترین بنای قرن 18 محسوب می شود.

خرید در پرتغال:
برای خرید روزانه در کشور پرتغال چند فروشگاه زنجیره ای وجود دارد:
• Pingo doceدوس پینگو: این فروشگاه در هر محله شعبه داره و نسبت به بقیه فروشگا ها از قیمت کمتری یا تخفیف های بیشتری برخوردار هست . اول هر هفته یعنی دوشنبه یک دفترچه چاپ می کنه که شما رو از تخفیف های یک هفتش با خبر می کنه .بعضی از این تخفیف ها به کسایی که کارت مشتری را داشته باشند تعلق میگیرد.
Continente کانتیننته: این فروشگاه هم تقریبا در هر محله شعبه داره و تنوع جنس بیشتری داره اما قیمتش هم نسبتا بالاتره.این فروشگاه هم کارت مشتری و دفترچه تخفیف داره.از لحاظ کیفیت جز در میوه و سبزیجاتش با پینگو یکسان هست.
Mini preco مینی پرسو: این فروشگاه یک فروشگاه اسپانیایی هست…از لحاظ قیمت هم بسیار مناسب هست و یکسری محصولات با برند های اسپانیایی یا غیره توش پیدا میشه.
• Lidel لیدل: این فروشگاه یک فروشگاه آلمانی هست…از نظر قیمت تقریبا مناسبه و می تونین محصولات با تنوع و برندهای دیگه ای رو پیدا کنید.
• مغازه های چینی:
• بیشتر میوه و سبزیجات دارن و تعدادشون بسیار زیاده…میشه گفت در هر محله 3 یا 4 میوه فروشی چینی یافت میشه…قیمت میوه ها ارزون تر هست اما گاهی کیفیتشون نسبت به فروشگاه های زنجیره ای کمتر.
• مراکز خرید بزرگ:
Vasco da gama واسکو دا گاما: یکی از معروف ترین مراکز خرید لیسبون در منطقه بسیار جدید و مدرن شهرمی باشد که بهترین فروشگاه ها با برند های بین المللی و همچنین دو فروشگاه لوازم خانگی و برقی worten و fnac در آن وجود دارد. در طبقه بالا آن هم به رستوران ها و کافی شاپ ها احتصاص داده شده است . و همچنین سینما و باشگاه ورزشی هم دارد.این فروشگاه در مسیر خط قرمز مترو ایستگاه oriente واقع شده یکی از جاذبه های این مرکز نزدیک بودن آن به رودخانه تژو و فضای بی نظیر اطراف آن هست.
• Colombo کلمبو: از بزرگترین مراکز خرید لیسبون با تنوع بیشتر فروشگاه های بین المللی و رستوران ها و باشگاه و سینما میباشد.سبک معماری این مرکز خرید بزگ و زیبا تداعی کننده دوره ای از اکتشافات و دریا و کشف سرزمین های جدید است.این فروشگاه در مسیر خط آبی مترو ایستگاه colegio military/Luz می باشد.
• Elcorte English ال کورت انگلس: مرکز خرید ال کورت لیسبوناین فروشگاه اسپانیایی بزرگترین شعبه خود را در لیسبون افتتاح کرده است ویک گروه متخصص در مد، هدایا، لوازم جانبی، لوازم آرایشی و … میباشد، امکان انتخاب اجناس با کیفیت بالا از ویژگی این فروشگاه های میباشد. اینجا ، طیف گسترده ای از محصولات، خدمات شخصی و بسیاری خدمات دیگر را در دسترس مشتریان قرار میدهد.. اینجا از نه طبقه تشکیل شده که شامل یک سوپر مارکت، فروشگاه مواد غذایی، کافه ها، رستوران ها میباشد که یکی از آنها در طبقه بالا با تراس در فضای باز میباشد،محصولات ورزشی، محصولات خانگی، لوازم الکترونیکی، سی دی، کتاب و … می باشد.
• آموریراش: یکی از قدیمی ترین مراکز خرید در پرتغال می باشد
• IKEA ایکیا (خرید وسایل خانه): IKEA Alfragide و IKEA Loures یک شرکت لوازم خانگی سوئدی است که دو شعبه در لیسبون دارد.

 کشور پرتغال برای زندگی

پرتغال یکی از پیشرفته ترین کشور های اروپایی و جهان است. این کشور با یکی از زیباترین اقیانوس های جهان مجاورت دارد که طراوت این اقیانوس روی زندگی عادی مردم پرتغال نیز اثر گذاشته است. پرتغال از کشور های عضو اتحادیه اروپا و توافقنامه شینگن و از اعضا ناتو است. این کشور ششمین پاسپورت قدرتمند دنیا را دارد که به راحتی برای افرادی که در این کشور زندگی می کنند و یا اقامت پرتغال را دریافت می کنند امکان سفر به 185 کشور را فراهم می کند.

هر ساله هزاران نفر برای مهاجرت به پرتغال و بهره مندی از شرایط کار، زندگی در پرتغال و استفاده از سطوح توسعه یافته کشور پرتغال در خواست می دهند.  شمار زیادی از دانشجویان این کشور بین المللی هستند و هر ساله میلیون ها نفر برای بازدید از این کشور به پرتغال سفر می کنند.

سواحل دیدنی و رویایی، غذاهای خومشزه و باب طبع ما ایرانی ها، داشتن مردمی صمیمی و دوست داشتنی، فرهنگ و تمدن هزار ساله، کسب و کار راحت و دسترسی به بازارهای مختلف داخلی و بین المللی و شرایط آسان زندگی و رفاه اجتماعی، درمان و خدمات بهداشتی فوق العاده پیشرفته، تحصیل رایگان و بسیاری دیگر از دلایل باعث شده است که کشور پرتغال برای زندگی یکی از بهترین انتخاب ها باشد.

مهاجرت به پرتغال

امروزه به دلیل ایجاد شرایط مختلف افراد زیادی خواهان مهاجرتبه پرتغال شده اند. بر اساس سیاست ها و راه کارهای دولت کشور پرتغال برای مهاجرت به پرتغال راه های زیادی وجود دارد. به صورت کلی مهاجرت به پرتغال را می توان به دو دسته مهاجرت با سرمایه گذاری و مهاجرت بدون سرمایه گذاری تقسیم کرد.

از راه های مهاجرت با سرمایه گذاری به پرتغال می توان به روش ها خرید ملک در پرتغال، سرمایه گذاری در بورس، ثبت و راه اندازی شرکت و غیره اشاره کرد و از راه های اخذ اقامت چرتغال بدون سرمایه گذاری می توان به تحصیل در پرتغال، مهاجرت کاری به پرتغال، ازدواج با تبعه پرتغالی و یا پناهندگی در پرتغال اشاره کرد.

مزایای مهاجرت به پرتغال

بصورت کلی برای مهاجرت به پرتغال اهداف و نیاز های فرد تعیین کننده است. اما می توان بزرگترین مزایای اخذ اقامت و یا مهاجرت به پرتغال را موارد زیر دانست:

 • زندگی در کشوری بدون تعصبات مذهبی و گرایشات غیر مذهبی و دینی و با آزادی بالا
 • زندگی در کشوری با مردمی خونگرم و بسیار مهمان نواز و دوست داشتنی
 • زندگی در کشوری که عمدتا با زبان انگلیسی آشنایی دارند و نیاز به آموختن زبان دیگری نیست
 • امکان زندگی در بهترین شرایط آب و هوایی
 • زندگی در کشوری غنی و متمدن از نظر فرهنگی و تاریخی
 • امکان بهره مندی از ویزا شینگن برای سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و توافقنامه شینگن
 • داشتن ششمین پاسپورت قدرتمند دنیا
 • دسترسی به بازارهای بزرگ بین المللی
 • زندگی در یکی از بهترین کشوره ازا نظر رشد شاخص های اقتصادی
 • زندگی در یکی از پیشرفته ترین و توسعه یافته ترین کشورهای دنیا
 • زندگی ساده و با سطح رفاه اجتماعی بالا در پرتغال
 • بهره مندی از یکی از پیشرفته ترین سیستم های بهداشت و درمان در دنیا
 • سیستم های حمل و نقل و شبکه جاده ای پیشرفته
 • هزینه های زندگی پایین به نسبت دیگر کشور های اروپایی
 • پاسخگو بودن مسئولین پرتغالی متناسب با قوانین این کشور
 • و …

معایب زندگی در پرتغال

در کنار مزایای زندگی در پرتغال باید معایبی هم برای زندگی در پرتغال وجود داشته باشد. این امر کاملا طبیعی است و هیچ نقطه ای از جهان همه امکانات و شرایط را بصورت یکجا و کامل ندارد.

 از جمله معایب زندگی و مهاجرت به پرتغال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرامش و کند بودن مردم پرتغال. مرم پرتغال بسیار خونسرد و آرام هستند و این بر خلاف طبع ما ایرانی ها است که اغلب عجول هستیم
 • آب و هوای پرتغال همیشه هم دلپذیر نیست. در زمستان گاهی سرمای هوا در برخی از مناطق این کشور آزار دهنده است
 • امور اداری در کشور پرتغال زمان گیر است و فرایند های اداری این کشور طولانی مدت است و گاها ممکن است باعث آزردگی شود.
 • نحوه رانندگی مردم پرتغال خطرناک است. پرتغالی ها اغلب با سرعت زیاد رانندگی می کنند که باید واقعا مراقب بود.
 • زبان پرتغال دشوار است و بر خالاف دیگر زبان های اروپایی یادگیری آن سخت است بخصوص اینکه تلفط واژگان پرتغالی برای ما ایرانی ها دشوار است.
 • بر خلاف هزینه های کم زندگی در پرتغال اما هزینه کالاهای مصرفی در پرتغال زیاد است.

پرتغال برای مهاجرت

با در نظر گرفتن مباحث فوق در خصوص اینکه کشور پرتغال برای مهاجرت کشور خوبی است یا خیر باید دید دیدگاه شما برای مهاجرت چیست. بصورت کلی هنوز پرتغال به نسبت برخی دیگر از کشورهای اروپایی جای پیشرفت دارد. زیر ساخت های این کشور تازه چند سالی است در حال توسعه است ولی به سرعت در حال توسعه است.

پرتغال برای مهاجرت افرادی مناسب است که به دنبال کاهش هزینه های خود هستند. کشورهای اسپانیا، آلمان، انگلیس و حتی فرانسه و ایتالیا شاید از نظر مهاجرت شرایط زیر ساختی و رفاه اجتماعی بالاتری داشته باشند اما گرفتن اقامت و مهاجرت به این کشور ها دشوار تر است و شرایط سخت تری برای اقامت دارند.

این در حالی است که پرتغال هم هزینه های کمتر و هم شرایط آسان تری برای مهاجرت دارد و به خوبی می توا با توجه به شاخص های رشد این کشور این نتیجه را گرفت که در سال های نه چندان دور پرتغال از بسیاری از کشورهای اروپایی وضعیت بهتری خواهد داشت و شاید رد آن روز مهاجرت به پرتغال نیز با محدودیت های دشوارتر و سخت تری همراه شود.

وضعیت کار در پرتغال

یکی از اصلی ترین سوالات علاقمندان به مهاجرت به اروپا و یا مهاجرت به پرتغال شناخت بازار کار پرتغال است. در سال های اخیر کشور پرتغال با ایجاد شرایط تحصیلی و تغییرات بنیادی در زیر ساخت های توسعه ای و اقتصادی خود وضعیت بیکاری در پرتغال را بهبود داده است. امروزه روند کاهش بیکاری در پرتغال با سرعت زیادی در حال پیشروی است اما نباید از این موضوع دور شد که هنوز هم درصد بیکاری در کشور پرتغال زیاد است.

بازار کار پرتغال تابع شرایط اتحادیه اروپا است. شرکت ها برای استخدام و یا هر یک اشخاص برای جذب نیروی مورد نیاز خود در بازار کار پرتغال ابتدا باید درخواست نیروی کار را در خود کشور پرتغال و به مدت سه ماه آگهی کرده باشند. این آگهی بعدا در اتحادیه اروپا باید منتشر شود و اگر در هیچ یک از این دو شرایط نیروی کار مورد نظر کارفرما پیدا نشد می تواند برای استخدام به سمت نیروهای خارج از پرتغال و اتحادیه اروپا حرکت کند.

از این رو نه تنها شرایط کار پرتغال شرایط کار خیلی مساعدی نیست و نیروی بیکار در این کشور دیده می شود بلکه یافتن فرصت های کاری نیز برای افراد علاقمند به کار در پرتغال کمی دشوار است.

البته در بسیاری از زمینه ها مانند حوزه های تخصصی و فنی نیروی کار زیاد مورد درخواست است. به همین دلیل شرایط کار در پرتغال برای افراد ماهر و تحصیل کرده بهتر فراهم است و افرادی که تخصص و مهارت خاصی ندارند کمتر شانس پیدا کردن کار در پرتغال را دارند.

ورزش در پرتغال

کشور پرتغال بالغ بر 950 کیلومتر خط ساحلی دارد و در امتداد این خطوط ساحلی و بسیاری از شهرهای سر سبز پرتغال انواع زمین های ورزشی عمومی و حرفه ای دیده می شود. طبیعی است که کشوری با این زیر ساخت های اجتماعی برای ورزش و خطوط زیاد ساحلی توجه ویژه ای هم به ورزش داشته باشد. به همین دلیل است که در چند دهه گذشته ورزش پرتغال بخصوص در برخی از ورزش ها حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

بصورت کلی وجود کوههستان های برقف گیر، خطوط ساحلی ، زمین های مساعد برای فوتبال و گلف و بسیاری از زیر ساخت های موجود در کشور پرتغال بهترین شرایط را برای عقلامندان به ورزش در این کشور فراهم نموده است. این کشور بسیاری از اردوگاه های معتبر و بزرگ بین المللی را در اختیار دارد. انواع مدارس ورزشی پیشرفته و تخصصی در حوزه های شنا، گلفف فوتبال، بسکتبال و غیره در این کشور دایر شده اند و به پرورش ورزشکاران داخلی و بین المللی می پردازند.

از محبوب ترین ورزش ها در کشور پرتغال و در کنار رشته ورزشی فوتبال در پرتغال می توان به گلف، پیاده روی، دو میدانی، دوچرخه سواری،  دوچرخه سواری کوهستان، شنا، اسب سواری،  تنیس، قایق رانی، اتومبیل رانی، موتور سواری، کوهنوردی و والیبال اشاره کرد. اغلب این ورزش ها دارای کلاس ها و آکادمی های تخصصی ورزشی در پرتغال هستند.

فوتبال در پرتغال

فوتبال محبوب ترین ورزش در پرتغال است. در اغلب شهرهای این کشور شاهد وجود انواع باشگاه های ورزشی فوتبال هستیم که کار پرورش و استعداد یابی فوتبالیست ها را از همان ابتدا و از بین کلیه کشورها در دستور کار خود دارند. جالب است بدانید یکی از افرادی که بهترین و معتبرترین آکادمی های ورزش فوتبال را در پرتغال دارد، کارلوس کی روش سر مربی سابق فوتبال ایران است که بزرگترین مجموعه های آکادمی فوتبال را در پرتغال در اختیار دارد و سالیانه بیش از هزاران کودک را در سنین متفاوت پذیرش می کند و پرورش می دهد.

تیم ملی فوتبال پرتغال نیز از بزرگ ترین و پر افتخارترین تیم های فوتبال در جهان است که از سال 2010 به این طرف عمده افتخارات خود ار به دست اورده و هر سال بر قدرت این تیم به دلیل سازماندهی مناسبی که روی این ورزش در پرتغال انجام گرفته افزوده می شود.

اسطوره فوتبال فعلی پرتغال کریستیانو رونالدو است که دکوردار تعداد بازی و تعداد گل ربای تیم ملی فوتبال پرتغال است. تیم فوتبال پرتغال اولین بار در تورنمنت یورو 2016 قهرمان شد و در سال 2018 نیز به عنوان قهرمانی جام ملت های اروپا دست پیدا کرد.

در حال حاضر بیش از 2500 جوان و نوجوان هر ساله از کشورهای دیگر به منظور آموزش دوره های حرفه ای فوتبال به آکادمی های ورزش فوتبال پرتغال مراجعه می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.6]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.