کشوری است افسانه ای

با انواع غذاهای دریایی تازه و شور و شوق گرم مدیترانه ای و یک مقصد جذاب و دلربا می باشد.

یونان

درباره یونان

یونان یک کشور افسانه ای با انواع غذاهای دریایی تازه و شور و شوق گرم مدیترانه ای و یک مقصد جذاب و دلربا می باشد. گردشگران زیادی برای بازدید و کشف آثار باستانی به این کشور افسانه ای سفر می کنند. مردم این کشور مردمانی میهمان نواز هستند. با وجود محبوبیت این کشور هنوز بخش هایی از ان از جمله کوه Olympus، ساحل پلوپونز و جزایر دور افتاده تر کشف نشده و بکرترباقی مانده اند. بیشتر گردشگران دروهله ی اول از آتن بازدید می کنند. آتن پایتخت یونان است و دارای ترکیبی از زیبایی های تاریخی و زندگی مدرن می باشد. آتن در زمان تمدن کلاسیک ساخته شده و برخی از بهترین فلاسفه و شاعران دنیا درآن زندگی کرده اند. یونان باستان دموکراسی را هم به جهان معرفی کرد.
تمام نقاط این کشور دارای افسانه ای جداگانه می باشند. از جزیره ی کوچک Ithaca گرفته تا ادیسه ی سرگردان و پلوپونز. این کشور یکی از مقاصد گردشگری در اروپا می باشد. یونان دارای جزایر زیبایی است که درسراسر دریای مدیترانه پراکنده شده اند. یونان در مجموع دارای ۱۴۰۰ جزیره است ودر میان آنها Rhodes منزلگاه فرهنگ باستانی Minoan می باشد. امروزه سواحل زیبای یونان محبوبیت بسیاری در میان گردشگران دارند. جزایر Corfu ،crete و Santorini برای کسانی که به آفتاب و آفتاب گرفتن علاقه دارند مکان های ایده آلی هستند.

پایتخت آتن
زبان یونانی (گریک)
واحد پول یورو
جمعیت 11 میلیون نفر (سال 2013)
مذهب مسیحیت ارتدکس، مسلمان، کاتولیک
کشورهای همسایه ترکیه، بلغارستان، مقدونیه، آلبانی
اختلاف ساعت با ایران 1 ساعت و نیم عقب تر است

آب و هوا:

آب و هوای یونان دارای آب و هوای گرم مدیترانه ای است. روزهای گرم و خشک تابستان معمولا با نسیم خنک عصرگاهی به پایان می رسد.( به ویژه در شمال کشور، مناطق ساحلی و جزایر) . زمستان جنوب کشور آب و هوای معتدلی دارد و مناطق کوهستانی معمولا سردتر است. در مناطق کوهستانی درجه حرارت به زیر صفر می رسد و معمولا با بارش برف همراه است. نوامبر تا مارس فصل بارش باران است. آب دریا بین ماه های ژوئن تا سپتامبر گرم و برای شنا کردن مناسب است. هتل های ساحلی معمولا از عید پاک تا اواخر اکتبر باز هستند و دارای امکانات ورزش های آبی می باشند.

بهترین زمان سفر به یونان:
بهترین زمان دیدار از یونان، بهار و پاییز است؛ به ویژه ماه‌های مه، ژوییه، سپتامبر و اکتبر. همچنین به یاد داشته باشید که در فصل‌هایی از سال که مسافر کم است برخی از جزیره‌های کوچک‌تر، به حالت نیمه تعطیل درمی‌آیند. ما پیشنهاد می‌کنیم بین عید پاک تا اواسط ژوییه- زمانی که هوا از هر نظر عالی است و جاهای دیدنی چندان شلوغ نیستند- را برای سفر به یونان انتخاب کنید.
در واقع از اواسط ژوییه تا آوگوست، فصل گردشگری یونان به شمار می‌رود؛ با این حال همه جا بسیار شلوغ است و در ماه‌های ژوییه و آوگوست که هوا بسیار گرم است، دمای هوا به ۴٠ درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد.

غذاهای معروف یونان:
غذایی که امروز ما به عنوان یونانی می‌شناسیم علاوه بر ریشه‌ای که در فرهنگ یونان باستان دارد تأثیرات خیلی زیادی از آشپزی همسایه‌های یونان، یعنی ایتالیا و ترکیه پذیرفته و البته باید گفت روی این دو تأثیر متقابلی نیز گذاشته است. فرهنگ غذایی یونان خیلی مدیترانه‌ایست به این معنا که محتویات غذاها سبزیجات، حبوبات، ماهی، گوشت بره و ادویه‌های به خصوصی مثل آویشن و استفاده‌ی بی حد و حصر از سیر و بادنجان و… است و البته همین‌ها هم باعث هویت این نوع غذا و شناخته شدن آن در همه جای جهان شده. در آشپزی یونانی روغن زیتون حرف اول را می‌زند، همچنین لیمو و گوجه‌فرنگی پای ثابت اکثر غذاهای یونانی هستند و همچنین کمتر میزی در یونان پیدا می‌شود که در هنگام شام رویش نان پیدا نشود.
آشپزی در یونان البته با آن چیزی که شما در رستوران‌های یونانی سراسر دنیا تجربه کرده‌اید تفاوت اساسی دارد. این‌گونه رستوران‌ها اکثراً سعی می‌کنند تا از مواد مورد استفاده در آشپزی یونانی، غذایی باب میل مشتری را به او تحویل دهند. در حقیقت غذای یونانی را به سلیقه‌ی مشتری و فرهنگ غذایی او ارائه می‌دهند.
یونانی‌ها بیرون‌خوری و بیرون‌گردی را دوست دارند. اگر خواستید رستورانی را برای خوردن غذای یونانی انتخاب کنید حواستان باشد که جمعیت یونانی‌های آن از توریست‌ها بیشتر باشد. رستوران‌ها خوب و معروف تنها غذای یونانی ندارند و اگر مزاجتان با سیر و بادمجان و سبزی نمی‌سازد می‌توانید چیز دیگری برای خوردن انتخاب کنید. یکی از راه‌های تشخیص خوب بودن رستوران این است که وقتی شما صورتحساب را خواستید برای شما یک دسر کوچک و مجانی بیاورند. از نشانه‌های بد بودن رستوران، یکی لیست شدن این دسرها در منوی رستوران است و دیگری این است که وقتی شما هنوز سر میز نشسته‌اید گارسون شروع به جمع‌آوری میز کند.
یونانی‌ها نسبت به بقیه‌ی اروپا و امریکای شمالی گوشت خیلی کمتری در غذا می‌ریزند اما با این وجود برای پیدا کردن رستوران مخصوص گیاهخواران به مشکل برخواهید خورد که البته این به معنای این نیست که یونانی‌ها غذای گیاهی ندارند، منوی آن‌ها پر است از غذاهای گیاهی که در همه‌ی رستوران‌ها هم پیدا می‌شود. در یونان فست‌فود هم پیدا خواهید کرد اما جالب است بدانید خود یونانی‌ها فست‌فود مخصوص به خود را نیز دارند، اسم یکی از این غذاها قیرو است و یکی دیگر هم سوولاه‌کی نام دارد. اساس این دو غذا را گوشت قرمز و سفید تشکیل می‌دهد و معمولا ماست و سبزیجات و سیر هم آن‌ها را همراهی می‌کند.

برق:
برق مصرفی یونان 230 ولت بوده و با سیستم برق ایران کاملا مطابقت دارد.
آب:
آب در یونان عموما قابل شرب است اما توصیه میشود از آب معدنی استفاده شود.
انعام:
در یونان 10 درصد هزینه غذا در رستوران بعنوان انعام پرداخت می شود. اما خدمه هتل حق دریافت مبلغی بعنوان انعام را در روز کاری خود ندارند. در تاکسی نیز دادن انعام دادن متداول است.

تعطیلات رسمی و جشن های معروف یونان :

 • روز سال نو – 1 ژانویه
 • عید تجلی (اپیفانی) – 6 ژانویه
 • دوشنبه پاک – 41 روز قبل از عید پاک
 • روز استقلال – 25 مارس
 • روز کارگر – 1 می
 • عید روح القدس – 1 ژوئن
 • روز عروج (مریم مقدس) – 15 آگوست
 • جشن سالگرد ملی- استقلال یونان –
 • روز کریسمس – 25 دسامبر

اپی‌فانی
یک جشن مذهبی است که در ژانویه برگزار می‌شود. یکی از مراسمی که در این جشن برگزار می‌شود این است که یک کشیش صلیبی را به درون آب – آب دریاچه، دریا، رودخانه و … – پرت می‌کند و مردان جوان به درون آب می‌روند و شناکنان مسابقه می‌دهند تا صلیب را بگیرند، می‌گویند کسی که صلیب را به دست بیاورد آمرزیده می‌شود.

کارناوال آپُکریِس
این جشن سه هفته‌ای با کارناوال ریودوژانیرو قابل مقایسه است. مردم رقصان و خوشند و همه‌ی گوشه کنار یونان رژه و گردهمایی برگزار می‌شود. این رژه‌ها را خود مردم برنامه‌ریزی می‌کنند و در آن لباس‌های عجیب و غریب می‌پوشند و بعضی وقت‌ها ماسک هم به صورت‌ می‌زنند. این جشن در شهر پاتراس بزرگ‌تر و قشنگ‌تر برگزار می‌شود. باید بدانید که این جشن ریشه در تاریخ و فرهنگ یونان دارد و عمر آن بسیار دراز است اما زمان آن مشخص نیست. البته زمان برگزاری همیشه در آغاز بهار است اما این که دقیقاً شروعش چه روزی است، معلوم نیست. به این دلیل که سعی می‌کنند این جشن با ایام روزه‌داری هم‌زمان نباشد.

جشنواره‌ی فیلم تسالونیکی
این جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم اولین بار در سال ١٩۶٠ برگزار شد و در حال حاضر یکی از پربیننده‌ترین روی‌دادهای سالانه‌ی یونان به شمار می‌رود و تاریخ برگزاری آن هم در ماه نوامبر است. در طول برگزاری این جشنواره به طور معمول صد و پنجاه فیلم بین‌المللی و یونانی نمایش داده می‌شوند و برندگان آن هم جایزه‌ی اسکندر طلایی را به خانه می‌برند. در طول یک ماهی که این جشنواره برقرار است به بهانه‌ی این جشنواره نمایشگاه‌ها و کنسرت‌های مختلفی هم برگزار می‌شوند.

جشنواره‌ی صخره‌نوردی کالیمنُس
در ماه مه برگزار می‌شود، دیواره‌های مخصوص سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی را آماده می‌کنند و مردم عادی و ورزشکاران حرفه‌ای از آن‌ها بالا می‌روند. اگر شما عاشق هیجان هستید بد نیست زمان خود را جوری تنظیم کنید تا مه را در یونان بگذرانید. این جشنواره اولین بار در سال دوهزار برگزار شد و از آن تاریخ همه‌ساله گردشگران زیادی برای شرکت در این رویداد عازم کالیمنُس می‌شوند.

جشنواره‌ی گاو نر
در ماه ژوئن و در شهر اژیاپاراسکِویس از توابع آتن برگزار می‌شود و یک جشنواره‌ی سه روزه است که در آن توی خیابان‌ها مسابقه‌ی اسب‌سواری –انتظار داشتید گاو نر باشد؟ حق داشتید – برگزار می‌کنند! همچنین گروه‌های موسیقی مختلفی هم در سطح شهر به اجرای برنامه می‌پردازند. قسمت دیگری از این جشنواره به غذا و خوردنی اختصاص دارد.|

جاذبه های گردشگری یونان :

 • جاذبه سواحل آتن
 • موزه آکروپلیس
 • تپه آکروپلیس
 • میدان سینتاگما
 • آگورا
 • باغ ملی آتن
 • پارتنون
 • کرامیکوس
 • موزه باستان شناسی
 • گالری ملی هنر

خرید در یونان :
مراکز خرید یونان و آتن در طی 60 سال گذشته پدید آمده اند و انتخاب اول خرید برای مردم محلی و گردشگران به شمار می روند. در اینجا فهرستی از بهترین و بزرگترین مراکز خرید یونان در آتن را برای شما فراهم نمودیم:
مرکز خرید آتن کپیتال
این مرکز خرید آتن کپیتال بر اساس استانداردهای جهانی و با بهترین امکانات ساخته شده است و یکی از لوکس ترین و مدرن ترین مراکز خرید یونان به شمار می رود.
مرکز خرید آتن هارت
این مرکز خرید آتن هارت چهار طبقه می باشد و دسترسی به هر چهار طبقه به آسانی امکان پذیر است. خریداران به راحتی می توانند هر آنچه می خواهند را از 80 فروشگاه در این مجتمع تهیه وخریداری کنند.
بازار مترو آتن
این بازار مترو آتن دارای 85 فروشگاه می باشد که تمامی برندهای تجاری و معروف را به خریداران عرضه می کنند. 18 رستوران و 5 رستوران ، یک سوپرمارکت، یک زمین بازی و بانک نیز از دیگر امکانات این مجموعه می باشد.
بازار میلینیوم آتن
این بازار میلینیوم آتن در شلوغ ترین خیابان آتن واقع شده است. این مجتمع به مساحت 20000 متر مربع دارای مغازه، کافه، پنج سینما، یک سوپرمارکت و پارکینگ با ظرفیت 750 خودرو می باشد.
مرکز خرید آتیکا
اگر بخواهیم منصف باشیم، مرکز خرید آتیکا از شیک ترین و پر زرق و برق ترین مراکز خرید آتن به شمار می رود. با تهیه بلیط هواپیما از این مرکز خرید بی نظیر دیدن کنید.
مرکز خرید گلدن هال
مرکز خرید گلدن هال به مساحت 41000 متر مربع، و طیف گسترده ای از سالن های نهار نخوری و نشیمن از میهمانان و گردشگران استقبال می کند.
مرکز خرید مک آرتورگلن
مرکز خرید مک آرتورگلن به نوبه خود یکی از مراکز گردشگری آتن در یونان به شمار می رود و یادتان باشد با جیب پر پول به اینجا بیایید

زبان یونان :
یونانی زبان رسمی این کشور است اما کسانیکه با گردشگران در ارتباط هستند، می توانند به زبان های فرانسوی، انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی صحبت کنند.

یونان

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (11 امتیاز, میانگین: 5.00 از 5)
Loading...

2 COMMENTS

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.
طراحی توسط: فلاح نت