اقامت یونان

راهنمای کامل اقامت یونان

راهنمای کامل اقامت یونان

راهنمای کامل اقامت یونان

اقامت یوناندر ضلع جنوب شرقی اروپا و در قسمت جنوبی شبه جزیره بالکان کشوری با هزاران سال قدمت و با شکوه و عظمتی به پشتوانه هزاران سال فراز و نشیب به نام یونان واقع شده است. کشور خدایان و فلاسفه که تاثیر بسیار زیادی در فرهنگ کشورهای غربی به دلیل آورده های علمی و ادبی خود داشته است.

یونان در یکی از بهترین مناطق دنیا واقع شده است. ضلعی که این کشور را در اروپا تشکیل داده است در واقع به عنوان ورودی اتحادیه اروپا شناخته می شود و تلاقی سه قاره اروپا ، آسیا و افریقا را شکل داده است که باعث شده یکی از تاثیر گذارترین کشورها در روابط تجاری اروپا با دنیا باشد.

آب و هوای یونان تحت در اغلب مناطق معتدل است و تحت تاثیر جریانات دریایی قرار دارد. نوار ساحلی طولانی یونان، در مسیر خود زیباترین سواحل دنیا را با طیف ها و تنوع زیادی از انواع دیدنی ها تشکیل داده است. سواحلی که انواع سواحل ماسه ای، صخره ای ، شنی و رنگی و غیره در آنها دیده می شود و همین باعث شده تا بسیاری از شهرهای ساحلی یونان به عنوان میعادگاه عشق بسیاری از زوج های جوان باشد.

بعد از جریانات بحران اقتصادی که تقریبا همه اروپا را در نوردید، و یونان نیز تحت تاثیر این شرایط اقتصادی بدهی ها و مشکلات اقتصادی بدی را تجربه کرد،اما با سیاست گذاری های به موقع و استفاده از توان داخلی و سرمایه گذاری خارجی، امروزه کشور یونان به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و رو به توسعه در دنیا شناخته می شود که تمامی زیر ساخت ها و امکانات لازم را با بالاترین سطح رفاه برای مردم خود فراهم کرده است.

ساختار های آموزشی، رفاه اجتماعی، درمان و بهداشت، حمل و نقل عمومی ، راه اندازی کسب و کار و شرایط ساده تجاری با دیگر کشورها، ارزش پول بالا ( یورو) و همه و همه باعث شده تا امروزه شاهد رشد تقاضا برای اقامت در یونان از طریق راه های مختلف باشیم. موضوعی که البته مورد توجه مقامات یونانی نیز واقع شده است و با اتخاذ راه کارها و تصمیماتی قانونی شرایط اعطا اقامت به متقاضیان از راه های مختلفی در این کشور فراهم شده است.

البته اقامت در اروپا به غیر از گرفتن اقامت یونان از طریق کشورهای دیگر نیز امکان پذیر است. بسیاری از کشورهای اروپایی اقامت کشور اروپا را به متقاضیان از طرق مختلف اعطا می کنند اما چرا باید اقامت یونان را انتخاب کرد و اساسا نقطه برتری یونان برای دریافت اقامت این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی چیست.

در ادامه سعی خواهیم کرد تمامی آن چیزی که برای اقامت در یونان نیاز دارید بدانید و همچنین راه های اقامت یونان را به خوبی برای شما شرح دهیم.

شناخت کشور یونان برای اقامت

یونان یکی از قدیمی ترین کشور های دنیا با قدمت و تاریخی بسیار غنی است. این کشور تمدن های زیادی را پشت سر گذاشته و در کنار کشورهایی مانند ایران، مصر و ایتالیا و چین از قدیمی ترین و تارخی ترین کشورهای دنیا شناخته می شود.  این امر باعث شده است که در تمامی شهرهای بزرگ و کوچک یونان همچنان نشانه هایی از تمدن چندین هزار ساله یونان دیده شود و از غنی ترین کشورهای دنیا از نظر داشتن میراث تاریخی و فرهنگی می باشد.

یونان به عنوان الگو و زمینه ساز علم و دانش در غرب شناخته می شود و دانشمندان و فلاسفه زیادی در این کشور دیده به جهان گشوده اند.

وجود طیف گسترده ای از آثار تاریخی در کنار سواحل فوق العاده دیدنی در کشور یونان و همچنین انواع مناظر طبیعی و گردشگری دیگر در یوان باعث شده تا تنوع زندگی در یونان بسیار بالا باشد. در تابستان ورزش ها آبی و پیاده روی و کوه پیمایی و حضور در انواع فستیوال ها و جشنواره ها و در زمستان اسکی و انواع دیگر ورزش های زمستانی از شاخصه های زندگی شاد در یونان است.

یونانی ها مردمانی شاد و سر زنده هستند و به عنوان مردمی فرهیخته و آرام شناخته می شوند. شهرهای تاریخی آن، هراکلیون، لاریسا، ولوس، پاتراس، هانیا، کرسونیسوس، تسالونیکی و چند شهر دیگر از شهرهای مهم این کشور می باشند که جاذبه های گردشگری زیادی هم دارند.

زندگی در یونان با وجود دیدنی های بسیار در این کشور می تواند شما را شگفت زده کند. هر ساله میلیون ها مسافر و توریست تنها برای دیدن جاذبه های گردشگری یونان به این کشور سفر می کنند تا اثاری مانند آکروپولیس، کنوسوس، دلفی، موزه ملی باستان شناسی، معبد زئوس، معبد هفستوس، میدان سینتاگما، باغ ملی، استادیوم پاناتیانائیکو، دروازه ملل و بسیاری دیگر از داشته های یونان را مشاهده کنند.

معماری خاص و منحصر به فرد یونانی ها به همراه غذاهای خوشمزه و بسیار لذیذ و البته سنتی و سالم در یونان از دیگر دلایل انتخاب یونان برای زندگی می باشد. زندگی در یونا به نسبت بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی ارزان تر است و با دریافت اقامت یونان حتی می توان شرایط تحصیل رایگان در یونان و یا بهداشت و درمان رایگان در این کشور را نیز تجربه کرد.

خوب است بدانید که کشور یونان در سال 1981 به اتحادیه اروپا پیوست و هم اکنون از کشورهای عضو ناتو و همچنین توافقنامه شینگن است. منظور اینکه با دریافت اقامت یونان و یا ویزا شینگن از طریق یونان می توانید به تمامی کشورهای عضو این توافقنامه بدون محدودیت رفت و امد داشته باشید.

از دیگر مزایای مهم اخذ اقامت یونان، امنیت و بدون حاشیه بدون این کشور اروپایی است. هر چند در صد امنیت در کشورهای اروپایی و عضو اتحادیه اوروپا غالبا بالا است اما یونان حتی در بین این کشورها نیز از امنیت بالاتری برخوردار است و میزان جرم و جنایت در این کشور به شکل خارق العاده ای پایین است.

همچنین به غیر از آتن که پایتخت یونان است در سایر شهرهای یونان می توانید با هزینه کن اقدام به خرید خانه در یونان و یا سرمایه گذاری در املاک یونان بکنید. البته خرید خانه و ملک در آتن هم امکان پذیر است ولی قیمت های املاک در این شهر به نسبت شهرهای دیگر یونان بالاتر است. خرید خانه در یونان نیز از بهترین روش های سرمایه گذاری در یونان و اروپا است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

کلیه کارمندان و کارگرانی که در یونان کار می کنند از شرایط کاری یونان ابراز رضایت کامل می کنند. بیمه ها در یونان اعتبار زیادی دارند و هزینه های درمان و بهداشت عمومی عمدتا برای مردم و شهروند یونانی رایگان است.

چرا اقامت یونان

یونان به دنبال توسعه و افزایش سطح رفاه اجتماعی در این کشور اقدامات زیادی را از حدود 40 سال پیش یعنی دهه 1980 آغاز کرد. یکی از اولین اقدامات این کشور ایجاد شرایط مورد نیاز برای ورود به اتحادیه اروپا بود که در سال 1981 موفق به این کار شد. ورود به اتحادیه اروپا باعث شد تا کشور یونان شرایط مناسب تر و مشخص تری را برای پذیرش مهاجر در راستای توسعه بیشتر فراهم کند.

قبل از ورود یونان به اتحادیه اروپا این کشور همواره با مشکلات زیادی مواجه بود. مهاجرین کشور یونان شرایط خوبی نداشتند و اغلب با تبعیض و دیدگاه های متفاوت با آنها برخورد می شد. حتی استفاده از امکانات ساده زندگی مانند گرفتن یک خط تلفن و یا یک اتومبیل نیز برای مهاجرین کار دشواری بود و به همین دلیل رغبت زیادی هم در بین مهاجرین برای ورود به یونان نبود و یا از روی بی میلی این کار انجام می شد.

مهاجرت به یونان از زمانی قوت گرفت که یونان با پذیرش استاندارد ها  و قوانین و مقررات حاکم در اتحادیه اروپا عملا ساختارهای خود را تغییر داد. این کار باعث شد تا استاندارد ها و رفاه اجتماعی به شکل چشم گیری در یونان افزایش پیدا کند و هر سال بر سطح توسعه اجتماعی و اقتصادی یونان افزوده شود.

هر چند با ورود به قرن بیست و یکم کشور یونان نیز دچار شرایط بحرانی زیادی در موضوعات اقتصادی شد و حتی سرمایه گذاران زیادی نیز به دلایل سخت گیری های قانونی در این کشور سرمایه گذاری نمی کردند اما در سال های اخیر شاهد تغییرات بنیادی در زیر ساخت های کشور یونان هستیم که باعث شده سرمایه گذاران و مهاجرین مختلف از این شرایط برای ورود و اقامت در یونان استفاده کنند.

از دلایلی که یونان به سنبت برخی از کشورهای اروپایی توسعه کمتری یافت این وجود همین شرایط سخت گیرانه در سرمایه گذاری و جذب مهاجر از راه های مختلف بود.

اما امروزه ایجاد شرایط سرمایه گذاری و اعطا ویزا طلایی به سرمایه گذاران در یونان، ایجاد فرصت های آموزشی و تحصیلی در یونان و اعطا اقامت به دانشجویان از طریق قوانین اقامت تحصیلی در یونان، ایجاد شرایط کاری برای راه اندازی کسب و کار در یونان و اقامت از این طریق، اجازه ثبت شرکت در یونان، اجازه راه اندازی و ثبت نمایندگی و شعبه در یونان، اجازه خرید سهام در بازارهای سهام یونان، شروع واگذاری مالکیت صد در صد املاک و مستغلات در یونان به افراد خارجی ، برداشتن تبعیض ها و تفاوت های بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی، نبود محدودیت در سرمایه گذاری در یونان، وجود نیروی کار ارزان قیمت و موضوعاتی مانند ایجاد فرصت های زیاد برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلفی در یونان مانند انواع فعالیت های تجاری ، هتل داری،  ایجاد کسب و کارهای مرتبط با گردشگری و راهنمای تور، ایجاد فرصت برای حضور در بازارهای مهم و استراتژیک تر یونان مانند حوزه انرژی های تجدید پذیر و غیره و تماما به شرط اقامت و با مالکیت تمام بر دارایی و سرمایه و ایجاد شرایط معافیت های مالیاتی باعث شده تا سرمایه گذاری و اقامت در یونان به عنوان یکی از اهداف سرمایه گذاران و دوستداران اقامت در اروپا باشد.

اقامت در یونان و یا اقامت در اروپا در کنار تمامی مزایای فوق ، ارزش زیادی نیز دارد. کشورهای اتحادیه اروپا از یک سیستم مالی و بانکی مشخص استفاده می کنند و با واحد پول مشترک یورو کار می کنند. ضمن اینکه تمامی این کشورها به همراه بسیاری از کشورهای دیگر غیر اتحادیه اروپایی عضوی از سیتم تجارت جهانی هستند و در بسیاری از نهاد ها و حوزه های بین المللی دیگر با هم اتحادیه و انجمن های مختلفی تشکیل داده اند.

وجود تمامی این شرایط باعث شده است که اقامت در اروپا به عنوان یکی از بهترین فرصت های برای راه اندازی کسب و کار و تجارت باشد که سود دهی بسیار قابل توجه و بدون محدودیتی را برای شرکت ها و اشخاص مختلف فراهم نموده است. همچنین حمایت های تمام قد و همه جانبه از شرکت ها و موسسات داخل اتحادیه اروپا و ایجاد فرصت های مناسب برای همکاری و تجارت آزاد با تمامی دنیا باعث موفقیت در هر نوع کسب و کار و تجارتی در این قاره سبز شده است.

حال زندگی در یونان و اقامت در یونان به عنوان یک کشور اروپایی نه تنها شرایط زندگی با فرصت های کاری عالی را برای سرمایه گذاران و بسیاری از صاحبین کسب و کار و شرکت ها فراهم نموده است بلکه بسیاری از افراد دارای تحصیلات بالا، متخصصین و فرهیختگان و حتی بسیاری از افراد عادی که به دنبال کار در اروپا هستند نیز می توانند به راحتی با پیدا کردن یک فرصت کاری در یونان و کار در یونان در بالاترین سطح رفاه اجتماعی خاص کشور یونان و به صورت کلی اروپا زندگی کنند.

هر چند فرصت های کار، اشتغال، تحصیل و آموزش، کار آفرینی و سرمایه گذاری در یونان برای اقامت در یونان به خوبی فراهم است اما نباید نا دیده گرفت که هزینه های زندگی در یونان به نسبت برخی از کشورهای اروپایی بالاتر است. بنابراین عاقلانه ترین راه این است که ابتدا مسیر کاری خود و کسب درامد خود را در یونان مشخص کنید و یا از طریق مسیر هایی مانند تمکن مالی و یا سرمایه گذاری در حوزه های سود آور در سونان ، درآمد خود را ابتدا در یونان تضمین کنید تا شرایط زندگی راحتی را در یونان تجربه کنید.

هزینه های زندگی در یونان

گفتیم که هزینه های زندگی در یونان بخصوص برای افرادی که به دنبال مهاجرت به یونان و اقامت در یونان هستند بالا است و حدود 9.5 درصد تخمین زده شده است. البته هر چند به نسبت برخی از کشورها هزینه های زندگی در یونان بالاتر است اما به همین میزان نیز به نسبت برخی از کشورهای دیگر اروپایی ارزان تر است. بصورت کلی گفته می شود که هزینه های زندگی در یونان از کشورهایی مانند آلمان، انگلستان و یا فرانسه حدود 30 درصد کمتر است ولی به همین میزان نیز درامد افراد در یان کشور کمتر است.

بنابراین برای داشتن یک زندگی با رفاه اجتماعی خوب در یونان باید درامد مناسبی در این کشور داشته باشید. البته لازم به توضیح است که درآمد مناسب به شرط داشتن کار در یونان و یا سرمایه گذاری در یونان کار دشواری نیست و در واقع حوزه های زیادی در یونان برای نیروی کار و یا سرمایه گذاری خارجی نیاز دارند.

در یک نگاه کلی می توان هزینه های کشور یونان را تقسیم بندی کرد. بر این اساس هزینه خرید مواد اولیه زندگی مانند مواد غذایی مناسب و ارزان است. در برخی از شهرهای یونان مواد غذایی و مواد اولیه زندگی مانند سبزیجات به هیچ عنوان وارد نمی شود و همگی بومی هستند مانند شهر رودز، به همین دلیل است که هزینه های مواد غذایی در یونان ارزان تر است. اما برخی از مواد غذایی وارداتی با قیمت های اروپایی برابری می کند.

اما هزینه های سوخت و برخی از کالاها در یونان بالا است. هزینه حمل و نقل عمومی کم  اما هزینه حمل و نقل خصوصی زیاد است. خرید ملزوماتی مانند پوشاک و یا البسه و همچنین لوازم خانگی و غیره نیز در یونان تقریبا قیمت بالایی دارند هر چند با دیگر کشور های اروپایی برابری می کنند. هزینه بیمه و مالیات نیز در یونان تقریبا بالا است اما در عوض هیزنه درمان و بهداشت عمومی در یونان برای افرادی که اقامت یونان را داشته باشند رایگان است. با این وجود داشتن یک درامد همیشگی و حتی کارمندی در یونان می تواند سطح رفاه زندگی مناسبی را برای افراد تضمین کند.

الزام به دانش زبان یونانی برای اقامت در یونان

برای اقامت در یونان و زندگی در این کشور از راه هایی مانند تمکن مالی یونان و یا خرید ملک در یونان و حتی سرمایه گذاری در یونان از راه های مختلف دیگر الزامی برای دانستن زبان یونانی ندارید. اما آنچه که مسلم است این است که تقریبا تمامی مردم یونان یعنی بیش از 99 درصد آنها با زبان یونانی مکالمه می کنند و این زبان ، زبان رسمی مردم یونان است.

در صد کمی از مردم یونان به زبان های انگلیسی و فرانسوی مسلط هستند و یا مکالمه می کنند. از این رو برای افرادی که قصد اقامت در یونان را دارند دانستن زبان یونانی توصیه می شود. برای این کار می توانید آموزش زبان یونانی را در خود کشور یونان ببینید و از آموزشکده های خود یونان استفاده کنید.

شرایط آب و هوایی یونان برای زندگی

یکی از پارامترهای تعیین کننده برای اقامت در اروپا و انتخاب یکی از این کشور ها مانند یونان برای زندگی آب و هوا است. بخصوص اینکه اگر از راه تمکن مالی اروپا برخی از افراد بازنشسته قصد اقامت در اروپا را داشته باشند و بخواهند از آب و هوای خوبی استفاده کنند.

یونان یکی از خوش آب و هوا ترین کشورهای اروپایی است که تحت تاثیر جریانات مدیترانه است.  تابستان های این کشور در اغلب مناطق خنک و زمستان ها نیز هوا به شدت سرد نمی شود و کاملا معتدل است. برخی از شهرهای یونان دارای زمستان های برفی هستند اما اغلب دیگر شهرها در زمستان ها اغلب شاهد بارندگی باران هستند. بصورت کلی آب و هوای یونان را می توان معتدل دانست که همه چهار فصل در آن به خوبی ملموس است.

فرصت شغلی برای اقامت در یونان

یکی از بزرگ ترین مزیت های زندگی و اقامت در یونان این است که شرکت های چند ملیتی و بین المللی زیادی در یونان سرمایه گذاری کرده اند و یا می کنند و همواره این کشور رو به توسعه بوده و هست. این امر باعث می شود که به نیروی متخصص و کار بلد در بسیاری از حوزه های تخصصی و البته مدرن همواره نیاز باشد.

البته لازم به ذکر است که عمده نیاز بازار کار یونان مربوط به نیروهای کاری است که در حوزه هایی تخصص داشته باشند. بخصوص باید در نظر داشت که کشور یونان یک کشور مدرن و با صنعت مدرن و پیشرفته است و همین امر باعث می شود که نیروهایی که به تخصص و دانش روز آگاهی دارند در اولویت استخدام در این کشور باشند.

البته به دلیل رشد تقاضا برای آموختن زبان انگلیسی در یونان مشاغل مرتبط با آموزش زبان انگلیسی مانند تدریس زبان انگلیسی و یا صنعت توریسم خواهان زیادی دارد و در این حوزه ها می توان با کارآفرینی و یا استخدام دیگران شدن کار پیدا کرد. همچنین صنایعی مانند کشاورزی، صنایع تولیدی به عنوان کارگر و یا مشاغل نگهداری از سالمندان و کودکان نیز از مشاغل مورد نیاز بازار یونان می باشد.

ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که پیدا کردن کار بصورت کلی در اروپا کار ساده ای نیست چرا که باید پیشنهاد کار از طرف کارفرما برای شما ارسال شود. این کار نیاز به آن دارد که کارفرما ابتدا درخواست کار خود را در یونان به مدت سه ماه منتشر و یا آگهی کرده باشد، اگر در این مدت نیروی خود را پیدا نکرد باید این آگهی در سطح کشورهای اتحادیه اروپا منتشر شود و بعد از آن در صورتی که این نیرو در کشورهای اتحادیه اروپا نیز یافت نشد و یا فرصت شغلی یونان در اروپا نیز تامین نشود، این بار کار فرما می توان درخواست نیروی کار را از کشورهای دیگر بدهد.

در این زمان شما می توانید با کارفرما تعامل کنید و در صورت جلب نظر او، کارفرما باید برای شما یک دعوتنامه ارسال کند تا شما بتوانید به این کشور سفر کنید و در صورت موافقت و عقد قرارداد اقامت کاری یونان را دریافت کنید. این اقامت در درجه اول بصورت یک ساله و بعد از دو دوره تمدید دو ساله می توانید برای اقامت دائم یونان از این روش استفاده کنید.

دانستن زبان انگلیسی و یا بخصوص دانش زبان یونانی در موفقیت در کاریابی در یونان تاثیر زیادی دارد. در کنار این دو بهتر است تخصص و دانش حرفه ای خوبی هم داشته باشید تا شانس یافتن کار در یونان را افزایش دهید.

اما راه اندازی کسب و کار در یونان چه به صورت کسب و کار شخصی در یونان باشد چه به صورت ثبت شرکت در یونان و یا کارآفرینی در یونان یک روش عالی برای اقامت دائم در یونان است که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

نکاتی که برای اقامت در یونان باید در نظر داشته باشید:

 • در زمان دریافت اقامت یونان ببهتر است فورا و بعد از تکمیل شدن فرایند اقامت یونان، فورا در یکی از بیمه های خصوصی کشور یونان ثبت نام کنید. استفاده از خدمات درمانی و مراقبت و بهداشتی نیازمند ارائه بیمه معتبر است و در یان صورت هزینه شما رایگان و یا بسیار محدود خواهد بود .اما اگر از بیمه درمان استفاده نکنید هزینه بهداشت و درمان در یونان بسیار زیاد خواهد بود.
 • یونان از کشورهایی است که دارای ایالت ها و یا مناطق خود مختار است. این ساختار به معنی این است که هر یک از ایالت ها و یا مناطق یونان دارای قوانین و مقررات منطقه ای خاص ممکن است باشند. این نکته در زمان اقامت در یونان از این نظر حائز اهمیت است که خدمات و شرایط زندگی برای مهاجرین و افرادی که اقامت یونان را می گیرند در همه مناطق یکسان نیست.
 • با وجود اینکه یونان از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته است اما به ندرت در فروشگاه ها و بسیاری از رستوران ها و کافه ها و غیره، از دستگاه های کارت خوان استفاده می شود و عمدتا در یونان رسم بر این است که با پول نقد کار کنند. بنابراین اگر به فکر اقامت در یونان هستید باید این نکته را در نظر داشته باشید که باید همیشه مقداری پول به یورو همراه داشته باشید. البته این به معنی این نیست که اصلا در یونان از کارت خوان استفاده نمی شود چرا که بسیاری از هتل ها، رستوران ها و یا مغازه ها نیز کارت خوان دارند اما پول نقد همیشه مرسوم تر است.
 • برخی از ساختارهای شهری کشور یونان هنوز کاملا به توسعه نرسیده است و در حال توسعه است. یکی از این موارد سیستم فاضلاب شهری در یونان است. بنابراین در نظر داشته باشید که برخی از مناطق یونان سیستم فاضلاب بصورت چاه فاضلاب است.

شناخت فرهنگ و آداب و رسوم یونان

به عنوان یک مهاجر و یا فردی که برای اقامت اروپا، اقامت در کشور یونان را انتخاب کرده است، شناخت روحیات، آداب و رسوم و فرهنگ های مختلف مردم یونان اهمیت زیادی دارد. بخصوص برای شناخت بهتر این فرهنگ بهتر است ضمن داشتن یک مطالعه کلی در خصوص فرهنگ مردم یونان، فرهنگ مردم منطقه سکونت خود را نیز مطالعه کنید.

بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، فرهنگ ها و اقوام و ملل مختلف کمتر در یونان یافت می شود و این به دلیل ساختار با ثبات کشور یونان در طول تاریخ بوده است. بر خلاف کشورهایی مانند اسپانیا و یا پرتغال که در دل این کشور انواع اقوام و فرهنگ ها زندگی می کنند در یونان کمتر شاهد این موضوع هستیم، هر چند باز هم وجود این فرهنگ ها را در قبایل و طوایف مختلف یونان نمی توان نادیده گرفت.

یونان کشور بسیار متمدن است که تاریخ پر فراز و نشیب این کشور باعث شده تا فرهنگ غنی و یکپارچه و مردمی فوق العاده مقید و مبادی آداب و رسوم داشته باشد. هر چند نگاهی به تاریخ یونان نشان می دهد که بسیاری از آداب و رسوم گذشته امروزه دیگر تکرار نمی شود و خبری از آنها نیست اما از بزرگترین تلاش های دولت یونان هم حفظ آثار و اندیشه ها و رسوم کشور و ارج نهادن به آنها می باشد.

فرهنگی که از ارسطو و سقراط و افلاطون تا هومر و بعد ها تا نسل امروز مرتبا به یادگار مانده است. قبایل و سنت های مختلف در یونان در همه مکان ها و ساختار های اجتماعی این کشور دیده می شود. این کشور دارای ابعاد مذهبی و اجتماعی مختلفی است که منشا در فرهنگ و افکار مردم یونان دارد.

برای زندگی و اقامت در یونان شناخت این لایه های عمیق فرهنگی کار ساده ای نیست. هر یک از اجتماعات و مردم هر یک از مناطق ممکن است باورها و عقاید متفاوتی داشته باشند. در ادامه سعی خواهد شد تا نگاهی اجمالی و کلی به فرهنگ ها و عقاید مردم یونان داشته باشیم اما در نظر داشته باشید که این نگاه باز هم کلی است و باید با ژرف نگری بیشتری واکاوی شود.

سنت های قدیمی در یونان

به ههمه چیز در یونان با نگاه افتخار و  بصورت باور نگاه نکنید و به یاد داشته باشید که سنت و فرهنگ یونان کاملا زنده است و ریشه در باور های آنها دارد و نباید کم ارزش تلقی شده و یا به شکلی مورد تمسخر قرار بگیرد. پوشش مردم یونان و اغلب مناطق ترکیبی از پوشش های امروزی و پوشش های سنتی است که در همه جا دیده می شود.

بسیاری از مردم محلی و بزرگ ترهای یونان با لباس های محلی حتی در اجتماعات شهری دیده می شوند. در منطقه کرت مردانی را خواهید دید که کفش های ساق دار بلند می پوشند، شلوارهای مشکی و چسبیده دارند و لباس راحتی به تن می کنند. زنان در منطقه کارپاتوس در روزهای معمولی با لباس ساده و در روزهای سنتی و مذهبی و یا در مراسم ها و جشن ها از لباس های خاص و رنگی بسیار زیبایی استفاده می کنند. در برخی از مناطق مانند مستووا مردان با جلیقه های و کلا های خاص پشمی دیه می شوند که معمولا با شلوارهای بافتنی زیبایی ترکیب شده اند.

رقص در یونان و در فرهنگ یونانی بسیار ارزشمند است و هیچ چیز به اندازه رقص در جشن ها و مراسم خاص شادی آنها مهم نیست. به همین دلیل هر بهانه ای لازم است تا مردم یونان در هر شرایطی به رقص و پایکوبی بپردازند و این معمولا در همه جا رایج است. رقص ها در یونان ریشه در تاریخ و فرهنگ انها دارد و به زمان هایی تعلق دارد که نوازندگان و هنرمندان یونانی با استفاده از ابزارهای خاص دست ساز آهنگ سازی می کردند و مردم به همراه آنها با خواندن شعر و ترانه سرایی می رقصیدند.

مردم یونان به مراسم های مختلف مذهبی و خانوادگی اهمیت زیادی می دهند. موضوعاتی مانند تولد و نام گذاری، تشییع جنازه و مراسم سوگواری، عروسی و نامزدی و یا حتی حضور در مراسم های تولد و جشن دیگران برای موضوعات مختلف از اصول مهم در زندگی هر یونانی تلقی می شود.

مراسم عروسی در این کشور آداب خاص زیادی دارد. اگر در زمان اقامت در یونان به یکی از مراسم عروسی این مردم دعوت شدید حتما این فرصت را از دست ندهید. جشن پاترا یکی از مهم ترین وشناخته شده ترین جشن های کشور یونان است که در میان انواع جشن های این کشور محبوبیت زیادی دارد.  در جشن پارت ارقص و جادوگری یا تر دستی زیاد انجام می شود. این جشن از جشن های سنتی یونان است که تقریبا در تمامی مناطق یونان پاس داشته می شود. رقص، شعر خوانی، موسیقی و دور همی از مهم ترین اصول این جشن است.

دوشنبه پاک یا دوشنبه تمیز از دیگر مراسم سنتی و مورد اهمیت مردم یونان است. در این جشن مردم تا 40 روز ناشتا می باشند و غذا را ببیرون از خانه به همراه خانواده و بصورت پیک نیک میل می کنند. غذا از نوع غذاهای بی گوشت و یا کم گوشت است و انواع آذین بندی در خیابان ها دیده می شود.

همچنین در می ماه هر ساله جشن پرورش گل در یونان گرفته می شود. در این جشن از گیاهانی فصلی استفاده می شود و همه در این روز گیاه کاری می کنند و در نهایت این گیاهان در پایان تابستان سوزانده می شوند.

جشن صلیب از دیگر مراسم مذهبی در یونان است که در روز 14 سپتامبر هر سال گرفته می شود. این جشن هر ساله و در برخی از مناطق یونان مانند شهر زاکینث گرفته می شود . این جشن به پاسداشت برداشت گندم و آرد است که با آن نان پخته می شود و با ریحان سرو می شود.

کریسمس و عید پاک در یونان شور و حال زیادی ایجاد می کند و در هر منطقه مردم با پختن غذاهای سنتی مخصوص، ایجاد اجتماعات ، برگذاری مراسم رقص و ترانه خوانی و غیره این روزها را جشن می گیرند. در برخی از مناطق ساحلی مانند یونانوارد  رسم است که در روز عیر پاک کشیش، صلیبی را داخل آب های سرد دریا پرتاب می کند و مردهای جوان باید برای پیدا کردن این صلیب وارد این آب های سرد شوند.

انواع مسابقات محلی،  پیشگویی ها و فال گیری، شام آخر خانوادگی، رقص، شکستن گلدان و انواع مراسم دیگر در مناطق مختلف یونان برگزار می شود از مهم ترین روزهای مردم یونان در سال است.

نحوه استفاده از بیمه درمانی در زمان اقامت در یونان

گفتیم که هزینه های بهداشت و درمان در یونان زیاد است و اگر می خواهید از این هزینه ها رهایی پیدا کنید بهتر است که در یک بیمه خصوصی در کشور یونان ثبت نام کنید و از بیمه های خدمات درمانی این کشور در زمان اقامت یونان استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که اقامت در یونان حتی در صورتیکه از وضعیت مالی مناسبی نیز برخوردار باشید بدون داشتن بیمه درمانی مشکل ساز است پس بهتر است حتی در زمان اقامت کوتاه مدت در یونان حتما به فکر تهیه کردن بیمه درمانی باشید.

در یونان انواع بیمه های درمانی دولتی و خصوصی وجود دارند.  اینکه از کدام یک از این بیمه ها می توانید استفاده کنید کاملا بستگی به درآمد و میزان پرداخت شما خواهد داشت اما در هر صورت در زمان اقامت موقت در یونان و تا زمانی که اقامت دائم یونان را نگرفته باشید بهتر است از بیمه درمان خصوصی استفاده کنید.

در زمان مهاجرت و اقامت به یونان، سیستم مراقبت های بهداشت ملی یونان ، در صورت پرداخت مالیات و هزینه های شهروندی شما را تحت پوشش قرار خواهد داد. همچنین نوع فعالیت و یا کسب و کار در یونان کاملا در نوع بیمه تاثیر گذار خواهد بود. در واقع بیمه در یونان همانند بسیاری از دیگر کشورها طبقه بندی شده است. به این صورت شما بسته به نوع کسب و کار و فعالیتی که در یونان انجام خواهید داد ممکن است در گروه کارگران ساختمانی، مهندسین، وکلا، پزشکان و غیره نیاز به پرداخت بیمه داشته باشید.

معمولا بسیاری از بیمارستان ها و مراکز دولتی پزشکی در یونان شلوغ هستند زیرا مردم یونان با استفاده از بیمه های دولتی هزینه ماهیانه کمتری پرداخت می کنند. به همین دلیل در صورت استفاده از بیمه های دولتی در یونان باید برای ردیافت خدمات پزشکی و درمانی و یا بهداشتی در مراکز دولتی و بیمارستان های دولتی منتظر شلوغی و صرف زمان زیاد باشید. البته این بدان معنا نیست که بیمارستان های خصوصی و یا کلینیک های خصوصی با بیمه های دولتی کار نمی کنند، بلکه این مراکز تمامی هزینه های را عهده دار نمی شوند.

سیستم بهداشت و درمان و حتی زیر ساخت های بیمه در یونان در سال های اخیر توسعه خوبی داشته است اما هنوز هم نقاط ضعفی در آنها دیده می شود. بصورت کلی نباید سیستم بیمه و درمان را در یونان با کشورهای خیلی توسعه یافته مانند سوئد و یا آمریکا و انگلستان مقایسه کرد اما در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی سیستم بیمه و درمان در یونان مناسب است.

در یونان به غیر از بیمه درمانی دولتی ، شرکت های خصوصی زیادی هم هستند که کار خدمات بیمه درمانی را انجام می دهند. انتخاب یک شرکت خوب و با کیفیت تضمین کننده دریافت بهترین خدمات درمانی در یونان با هزینه رایگان و یا محدود می باشد. بیمه های خصوصی نه تنها در سطح خود کشور یونان به شکل گسترده تر و منصفانه تر هزینه های درمانی و بهداشتی را پوشش می دهند بلکه در دیگر کشورهای اروپایی نیز بعضا اعتبار دارند.

در زمان اقامت در یونان و برای تشکیل پرونده بیمه درمانی، معمولا شرکت های بیمه خصوصی و یا حتی دولتی لیستی را در اختیار شما قرار خواهند داد که در آن انواع خدمات مورد نیاز برای پوشش قید شده است. نوع بیمارستان ها، نوع درمان ها، نوع پزشکان  و بسیاری از این موارد در این لیست تعیین شده است. بهترین انتخاب برای شما این است که با در نظر گرفتن هزینه ای که می خواهید پرداخت کنید بهترین پزشکان و بیمارستان ها را انتخاب کنید.

اگر در اقامت در یونان را انتخاب می کنید بهتر است در انتخاب یک شرکت بیمه خصوصی خوش نام و معتبر از قبل اقدام کنید. در این کار می توانید از وکلا و خبره های حوزه اقامت در یونان کمک بگیرید.

با این حال برای افرادی که قصد مهاجرت به یونان و اخذ اقامت یونان را دارند در ادامه توضیحاتی برای انتخاب بهترین نوع شرکت ها برای خدمات درمانی و اطلاعات مرتبط دیگر خواهیم پرداخت.

بیمه خصوصی در یونان

معمولا مهاجرت به یونان و اقامت در یونان، با پرداخت هزینه های مالیاتی و هزینه های شهروندی باعث می شود تا بتوانید از خدمات بیمه دولتی استفاده کنید که معمولا در بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی رایگان است.

اما همیشه هم استفاده از این خدمات بیمه درمانی ممکن نیست و گاهی خود افرادی که اقامت در یونان را انتخاب می کنند، علاقه ای به استفاده از بیمه دولتی یونان را ندارند. در این خصوص برای امنیت اقامت در یونان خود از بیمه های خصوصی استفاده می کنند که طیف وسیعی را شامل می شوند.

در زمان اقامت در یونان می توانید چه به صورت اقامت موقت در یونان و چه بصورت اقامت دائم در یونان برای دوره ای که در یونان حضور دارید به یکی از بیمه های خصوصی مراجعه کنید و با پرداخت آزادانه بیمه خود بصورت خصوصی ، از خدمات این بیمه ها استفاده کنید که بعضا از خدمات بیمه دولتی یونان هم بهتر است.

اگر از افرادی که قبلا اقامت یونان را گرفته اند سوال کنید به شما مشاوره خواهند داد اما بصورت کلی اغلب این افراد اعتقاد دارند که بیمه های خصوصی در یونان هر چند کمی گران قیمت تر است اما مزایا و خدمات بیشتری را پوشش می دهد. در واعق با وجود اینکه باید کمی بیشتر برای خدمات بیمه خصوصی یونان هزینه کنید اما در عوض این بیمه ها هزینه های بیشتری را در حوزه درمان و بهداشت و تا سقف بالاتر پوشش می دهند.

بر خلاف بیمه های دولتی در یونان که هزینه برخی از پزشکان مانند پزشکان خانوادگی را قبول نمی کنند و یا هزینه برخی از دارو ها را تقبل نمی کنند ، شرکت های بیمه خصوصی از این نقطه ضعف آنها استفاده کرده اند و برخی از این این بیمه ها کل هزینه های درمان افراد را بدون محدودیت پوشش می دهند.

نکته مثبت دیگر انتخاب شرکت بیمه خصوصی در زمان اقامت در یونان این است که این شرکت ها شرایط بهتر و لیست بلند تری از پزشکان و جراخان متخصص را پوشش می دهند که با خود این بیمه ها قرارداد دارند. در واقع بیمه های خصوصی یک قرارداد دو طرف با بیمار و پزشکان و بیمارستان ها دارند که با دریافت ماهیانه هزینه ای ثابت بیماران را به لیستی از پزشکان و بیمارستان ها و کلینیک ها ارجاع می دهند و آنها بدون هیچ هزینه ای خدمات درمانی دریافت می کنند. بنابراین توجه به این لیست و نوع پزشکان و خدمات در انتخاب بیمه خصوصی و یا حتی دولتی در یونان در زمان اقامت یونان اهمیت زیادی دارد.

یکی از مشکلات کلیدی بیمه های خصوصی در یونان که شامل بخصوص افراد مهاجر در یونان و یا افرادی است که اقامت یونان را می گیرند این است که بعد از سن خاصی حمایت خود را از این بیماران بر می دارند و در واقع تا سن خاصی خدمات درمانی به آنها ارئه می کنند. مثلا فرد در زمانی که به سن 70 سالگی رسید امتیاز استفاده از بیمه خصوصی را از دست می دهد.

البته این طرح شامل همه افراد است. چه آن دسته از افرادی که اقامت یونان را دریافت کرده اند و چه شهروندان اصلی یونان ممکن است در این تبصره گرفتار شوند. این ممکن است گاها با افزایش چشم گیر حق بیمه نیز همراه باشد. بابراین بهتر است در زمان انتخاب بیمه خصوصی این نوع شرکت ها را انتخاب نکنید.

در عوض برخی از شرکت های بیمه خصوصی در یونان به غیر از تامین هزینه های بیماران خود در داخل یونان در دیگر کشورهای اروپایی و حتی برخی دیگر از کشورها نیز هزینه های آنها را تقبل می کنند و اعتبار دارند.

این نوع بیمه ها که اعتبار زیادی در اتحادیه اروپا دارند به شدت در بین افرادی که مهاجرت به یونان و اقامت در یونان را انتخاب می کنند و حتی در بین خود مردم یونان محبوب هستند. از جمله محبوب ترین این بیمه های خصوصی می توان به شرکت های Alico AIGlife ، Ethniki Asfalistiki، Generali و La Vie Assurance اشاره نمود. این بیمه ها نه تنها در همه مراکز درمانی دولتی و خصوصی یونان اعتبار دارند بلکه تمامی هزینه های درمان بیماران خود را حتی رد خارج از یونان و در اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای دیگر متعهد می شوند و شاید یکی از بهترین انتخاب ها برای افرادی باشند که اقامت یونان را انتخاب می کنند.

خدمات مراکز بهداشتی و درمانی در یونان

خدمات درمانی در یونان

خدمات درمانی و بهداشتی در یونان در دو حوزه دولتی و خصوصی ارائه می شود. اما اینکه برای اقامت در یونان باید از کدام یم از این خدمات استفاده شود را در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

خدمات بهداشت و درمان دولتی در یونان

مسئولیت ایجاد سیاست های درمانی در یونان  که بصورت کلی شامل تمامی بخش های کشور می شود و همه مردم و شهروندان یونان و افرادی که اقامت یونان دارند و حتی مسافران را پوشش می دهد زیر نظر سازمان Idrima Kinonikon Asfalisseon در یونان می باشد که به اختصار به سازمان IKA شهرت دارد.  کلیه خدمات درمان دولتی زیر نظر این سازمان  و بصورت رایگان انجام می شود. محل تامین هزینه های درمان این سازمان یارانه های دولتی و بیمه های دولتی می باشند.

بنابراین کلیع افراد داخلی ، خارجی، مقیم و غیر مقیم یونان می توانند در زمان اقامت در یونان از این سیستم درمانی بهره مند شوند به شرط اینکه در سازمان تامین اجتماعی یونان ثبت نام کرده باشند و دارای شماره بیمه تامین اجتماعی باشند.

بنابراین برای اینکه بتوانید در زمان اقامت در یونان چه از طریق تمکن مالی در یونان و یا اقامت سرمایه گذاری در یونان و حتی در شرایط اقامت تحصیلی و کاری در یونان از این سیستم استفاده کنید باید ابتدا در سیستم تامین اجتماعی یونان ثبت نام کنید.

در واقع IKA را می توان یک سیستم جامع بهداشتی و درمانی در یونان نامید که کلیه هزینه های درمان و مراقبت شامل بیمارستان ها، پزشکان، چک آپ ها، آزمایشگاه ها، بستری،  دندان پزشکی، مراقبت از مادران،  حمل و نقل بیمار، جراحی و غیره را عهده دار می باشد.

سیستم درمانی IKA  کاملا به یارانه های دولتی و همچنین درآمد تامین احجتماعی وابسته است. از این نظر کلیه شهروندان یونان و کسانی که اقامت یونان را به دست آورده اند از طرق مختلف باید هزینه های تامین اجتماعی خود را بصورت ماهیانه پرداخت نمایند تا مشمول استفاده از خدمات این سازمان باشند.  سازمان تامین اجتمعی یونان با دریافت حق بیمه مشمولان خود ، به آنها دفترچه ای ارائه می کند که با استفاده از آن خدمات درمانی و بهداشتی رایگان دریافت خواهید کرد.

افراد خارجی و تمامی آن دسته از افرادی غیر بومی یونان که اقامت یونان را دارند ، چه اقامت موقت یونان داشته باشند و چه اقامت دائم یونان را به دست اورده باشند می توانند خودشان و یا کارفرمای ایشان با پرداخت هزینه های ماهیانه مشخص که هر ساله توسط دولت تعیین می شود از خدمات سازمان IKA بهره مند شوند. افراد بازنشسته و یا افرادی که توانایی پرداخت هزینه های تامین اجتماعی را ندارند نیز متناسب با شرایط خود و بعد از اینکه توسط کارشناسان این سیستم شرایط آنها بررسی شد مشمول استفاده از خدمات خاص این سازمان حتی بدون پرداخت حق بیمه خواهند بود.

سازمان IKA یک سازمان تمام دولتی است که اغلب مناطق یونان ار پوشش می دهد. اما برخی از مناطق یونان که این سازمان نمی تواند پوشش دهد ، با پرداخت هزینه ها به بیماران این نقیصه جبران می شود. به این صورت که بیمار هزینه ها را خود تامین و بعدا با ارائه فاکتور هزینه های خود را از این سازمان دریافت می کند.

افرادی که اقامت یونان را به دست بیاورند و به مدت حداقل دو سال حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت کرده باشند نیز می توانند بعد از آن نیز تا حدود مشخصی از خدمات سازمان IKA بهره مند شوند. سازمان IKA یک سازمان دولتی و درمانی است که هزینه های خود را از بیمه تامین اجتمعی یونان تاین می کند و خود به عنوان سازمان بیمه شناخته نمی شود.

خدمات درمانی خصوصی در یونان

در مقابل خدمات درمانی سازمان IKA در یونان، بسیاری از شهروندان یونان و یا کسانی که اقامت یونان را دارند از خدمات درمانی خصوصی در این کشور استفاده می کنند. خدمات درمانی خصوصی اغلب به عنوان یک سیستام جایگزین برای خدمات دولتی در یونان شناخته می شوند. این نوع از سازمان ها که تعداد انها زیاد است، اغلب کاملا به بخش خصوصی مرتبط هستند و هزینه های خود را کاملا بصورت نقد از بیمار دریافت می کنند.

اما به منظور جبران هزینه های این بخش درمانی در یونان، بسیاری از شهروندان و افرادی که اقامت در یونان را انتخاب می کنند با ثبت نام در شرکت های بیمه خصوصی بسیاری از هزینه های درمان خود را به این مراکز درمانی خصوصی جبران می کنند. در واقع بسیاری از بیمه های خصوصی در یونان، با ایجاد تعامل و قرارداد با یان بخش های خصوصی کل و یا بسیاری از هزینه ای بیمارانی که از طرف این بیمه ها به این مراکز مراجعه می کنند را پوشش می دهند.

بصورت کلی بسیاری از خدماتی که در مراکز و کلینیک های درمانی خصوصی در یونان ارائه می شود توسط سازمان IKA تعهد نمی شود اما هستند برخی از این شرکت ها که حتی توسط سازمان IKA هم پشتیبانی می شوند.

مهاجران و خارجی هایی که اقامت در یونان را انتخاب می کنند خواه اقامت کاری در یونان با راه اندازی کسب و کار در یونان داشته باشند و یا اقامت تمکن مالی یونان و یا اقامت سرمایه گذاری در یونان اغلب به سمت این نوع موسسات حرکت می کنند زیرا شرایط برتر درمانی با مسئولیت بیشتری را برای بیماران متعهد می شود. اما افرادی که اقامت یونان را از طریق تحصیل و یا اقامت کاری یونان را از طریق کار در یونان انتخاب می کنند اغلب ترجیح می دهند که دلیل هزینه های کمتر از خدمات درمانی IKA ها استفاده کنند.

یکی از مهم ترین تفاوت های بخش درمان دولتی با درمان خصوصی در یونان که اغلب باعث شده تا مهاجران و افراد دارای اقامت یونان به این موسسات گرایش پیدا کنند، این است که عمده کارمنان، پرستاران، پزشکان و کادر اجرایی مراکز درمان خصوصی بر خلاف IKA ها به زبان انگلیسی مسلط هستند و مشکل زبانی کمتر با مهاجران دارند.

همچنین از دیگر مزایای مراکز خدمات درمانی خصوصی در یونان این است که بسیاری از بیمه های خصوصی معتبر در اتحادیه اروپا را نیز پشتیبانی می کنند. همچنین  بسیاری از این مراکز درمانی بصورت بین المللی در یونان فعالیت می کنند و وابسته به کشورهای دیگر هستند که آموزش ها و تخصص های پیشرفته تر و حرفه ای تری دیده اند.

دارو و داروخانه در یونان

کلیه مسافران و مهاجران و افرادی که قصد اقامت در یونان را دارند باید این نکته را در نظر داشته باشند که نمی توانند دارویی را وارد کشور یونان کنند و تمامی انواع داروها به خوبی در این کشور وجود دارد. اما اگر قصد سفر به یونان را داشته باشید که نیاز باشد دارویی به همراه داشته باشید می توانید این دارو را در ظروف مشخص و روشن و بصورت درب بسته  به همراه داشته باشید به شکلی که این داروها به خوبی برای دیگران قابل تشخیص باشد.

دارو در کشور یونان محدودیتی ندارد و به خوبی در دسترس همگان می باشد. اغلب داروها هم توسط بیمه های دولتی و هم بیمه های خصوصی در یونان پشتیبانی می شوند و اگر از هر یک از این بیمه ها در یونان استفاده کنید به احتمال زیاد هزینه دارو شما رایگان خواهد بود و یا نهایتا باید هزینه کمی پرداخت کنید. اما اگر از بیمه های درمان در یونان استفاده نکنید یکی از بزرگترین مشکلات شما در زمان اقامت در یونان تامین هزینه های دارو خواهد بود چرا که قیمت زیادی دارد.

داروخانه ها در یونان با یک لوگو به شکل سبد سبز رنگ در زمینه سفید مشخص می شوند. دسترسی به داروخانه ها به راحتی امکان پذیر است زیرا در همه مناطق و شهرهای بزرگ و کوچک یونان به وفور داروحانه وجود دارد.

داروخانه ها اغلب از پرسنلی تشکیل شده اند که به خوبی به ببان انگلیسی صحبت می کنند و د راغلب داروخانه ها پرسنلی وجود دارند که به غیر از با نانگلیسی به زبان های دیگر بین المللی نیز تسلط دارند. این برای افرادی که اقامت یونان را دارند و یا به سونان سفر می کنند بسیار حائز اهمیت است.

یکی از نکات مهم در زمان زندگی در یونان و اقامت یونان توجه به این نکته است که کلیه داروهای کدئین دار در یونان ممنوع است. استفاده از این نوع داروها در یونان نیاز به تجویز یک دکتر متخصص دارد  و تنها زمانی می توانید از آن استفاده کنید که نسخه پزشک به همراه داشته باشید.

افرادی که از بیمه های دولتی IKA در یونان استفاده می کنند ممکن برای پرداخت برخی از هزینه های دارو نیاز باشد تا حدود 25 درصد از هزینه ها را خودشان پرداخت کنند. در ضمن در نظر داشته باشید که برخی از دارو ها تنها توسط بیمارستان ها باید تامین شود و این دارو ها در اختیار داروخانه ها نمی باشد.

برای اقامت در یونان بهتر است با دانش روز به خوبی آشنا باشید زیرا یکی از سیستم های رو به توسعه کشور یونان که به زودی جایگزین سیستم های نسخه قدیمی خواهد شد سیستم تمام الکترونیکی مراقبت های بهداشتی در این کشور است که کلیه نیاز های درمانی و بهداشتی مردم یونان طبق این سیستم و با ارائه نسخه های الکترونیکی انجام خواهد شد.

مراجعه به پزشک در زمان اقامت در یونان

در زمان اقامت در یونان به غیر از داشتن بیمه مورد تایید باید به فکر انتخاب یک پزشک به عنوان پزشک خانواده نیز باشید. در نظر داشته باشید که سیستم درمانی یونان به این شکل نیست که شما برای خود بتوانید هر بار به یک پزشک مراجعه کنید. در واقع افرادی که اقامت یونان و یا اقامت در اروپا را انتخاب می کنند، بر اساس شرایط و استاندارد های پزشکی و درمانی در این کشور ها باید بر اساس الگوی درمانی در این کشورها یک پزشک را از لیست پزشکان  معتبر دولتی در این کشور برای خود انتخاب کنند.

بر این اساس بعد از اینکه شرایط اقامت در یونان شد قطعی شد و بصورت اقامت موقت در یونان و یا بصورت اقامت دائم در یونان ساکن شدید بهتر است در اولین فرصت از لیست پزشکات ، خدمات بیمه دولتی یونان و یا خدمات بیمه خصوصی یونان یک پزشک را به عنوان پزشک معتمد خود انتخاب کنید.

این نوع پزشکان معمولا در مرکزی مشخص به مشتریان و یا بیماران خود سرویس دهی می کنند ولی در صورت نیاز این پزشکان با در اختیار داشتن محل سکونت شما به خانه و محل اقامت شما در یونان نیز مراجعه خواهند کرد تا سرویس های مورد نیاز درمانی را به شما ارائه کنند.

بصورت کلی پزشکان خانواده و یا پزشکان طرف قرارداد با بیمه های درمانی دولتی یا سازمان IKA یونان و یا طرف قرارداد با بیمه های خصوصی یونان، باید صلاحیت های لازم را داشته باشند و به همین دلیل معمولا از درجه علمی و تخصصی بالایی برخوردار هستند. مهمترین نکته در خصوص این پزشکان این است که تماما باید مدرک دانشگاهی خود را از معتبرترین دانشگاه های اروپایی دریافت کرده باشند و در خصوص خدماتی که ارائه می کنند مسئول هستند. به این مفهوم که هر گونه مشکل و یا عدم رسیدگی مناسب به بیماران را باید پاسخگو باشند و از این جهت در زمان اقامت در یونان از بابت پزشک با بهترین سیستم پزشکی پشتیبانی خواهید شد.

پزشکان متخصص در یونان

پزشک در یونان

اغلب در زمان اقامت در یونان برای مراجعه به پزشکان متخصص باید پزشک خانواده و یا پزشک عمومی فرد او را به این پزشکان معرفی کند اما با این حال هیچ الزامی وجود ندارد که برای مراجعه به متخصص معرفی نامه ای وجود داشته باشد.

معمولا پزشک متخصص در یونان مراجعه کننده زیادی دارد از این رو  لیست انتظار شما طولانی مدت می شود و باید برای مراجعه به پزشک متخصص انتظار زیادی بکشید. در خصوص پزشکان متخصص ، سیستم بیمه درمان خصوصی در یونان بهتر پوشش دهی می کند. سیستم درمان عمومی یونان یا IKA معمولا تنها تا حدود 15 درصد از هزینه های مربوط به پزشک متخصص را متعهد می شود بخصوص اگر برای مراجعه به این پزشکان به مطب خود پزشک مراجعه شود. اما اگر در بیمارستان و یا کلینیک های عمومیتوسط متخصص ویزیت شوید هزینه های درمان و ویزیت شما معمولا حتی با سیستم دولتی رایگان خواهد بود.

بیمارستان ها در یونان

یکی از بزرگترین مزایای اقامت در یونان سیستم و استاندارد های بهداشتی و درمانی با کیفیت فوق العاده بالا در یونان می باشد به طوری که خدمات درمانی و بهداشتی در بیمارستان های یونان در بالاترین استاندارد های جهانی تعریف شده است.

تمامی بیمارستان های شهرهای بزرگ بصورت کلی از خدمات اورژانس گرفته تا خدمات بستری و سرویس دهی به بیماران و جراحی و خدمات درمانی و بهبود بیمار، در بالاترین استانداردها ارائه می شود و حتی بسیاری از توریست های درمانی یونان را برای درمان انتخاب می کنند. در شهرهای کوچک تر و یا روستاها نیز به خوبی دسترسی به بیمارستان ها برای بیماران فراهم شده است. بنابراین تفاوتی ندارد کدام منطقه از یونان را برای اقامت در یونان انتخاب می کنید زیرا دسترسی به بیمارستان و خدمات درمانی و بهداشتی رد همه مناطق به خوبی فراهم شده و همواره در حال توسعه می باشد.

حتی در مناطقی که خودشان به بیمارستان مجهز نیستند زیرساخت های جاده ای و حمل و نقل با کیفیت بالا برای دسترسی مناسب به نزدیک ترین بیمارستان ها به این منطقه به خوبی فراهم شده است.

در حال حاضر بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در یونان و یا حتی مراکز و سرمایه گذاران داخلی یونان در حوزه بهداشت و درمان در یونان فعالیت می کنند و در حال بالاتر بردن کیفیت بیمارستان ها و خدمات درمانی این مراکز در یونان می باشند. همچنین در صورت اخذ اقامت یونان و یا زندگی در یونان به عنوان خارجی می توانید از خدمات واحد های پزشکی سیار و یا خدمات درمان بین راهی بیمارستان های این کشور نیز به خوبی برخوردار شوید.

در یونان بیمارستان ها به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. خدمات بیمارستان های خصوصی و دولتی هر دو زیر نظر اداره بهداشت و درمان یونان است و به همین دلیل باید حداقل استانداردهای مورد نیاز را داشته باشند. اما به دلیل رقابت بالا در بیمارستان های خصوصی در یونان، خدماتی که در این بیمارستان ها ارائه می شود معمولا با کیفیت بسیار بالاتر می باشد هر چند هزینه های بیشتری باید پرداخت شود که گاها تحت تعهد بیمه های دولتی نیست و تنها برخی از بیمه های خصوصی یونان آنها را تامین می کنند.

هزینه های درمان در یونان

یکی از اصلی ترین معیارهای انتخاب کشورهای اروپایی برای اقامت در اروپا مانند اقامت در یونان برخورداری از مزایاو استانداردهای بالای درمانی در این کشورها است. اما بسیار در خصوص هزینه های درمان در کشورهای اروپایی مانند یونان کنجکاو هستند.

در نظر داشته باشید که افرادی که اقامت یونان را دریافت کرده باشند و در این کشور تحت پوشش خدمات درمانی دولتی و یا خصوصی باشند، بسیاری از هزینه های درمانی خود را به بیمه ها واگذار خواهند کرد و تنها بخش اندکی از برخی از درمان ها را باید خودشان پرداخت کنند.

برای این منظور اگر در زمان اقامت یونان خود سیستم بیمه دولتی یونان را انتخاب کرده باشید ، خدمات درمانی عمومی و خدماتی که در بیمارستان های دولتی دریافت خواهید کرد بصورت رایگان به شما ارائه خواهد شد.  درصد هزینه مراجعه به پزشک متخصص نیز تا 75 درصد از هزینه های شما را پوشش می دهد و برای بازنشستگان نیز تا 90 درصد هزینه های را پوشش می دهد. البته مشروط به اینکه در مطب پزشک و یا در کلینیک های خصوصی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اما اگر در زمان اقامت در یونان از سیستم بیمه های خصوصی استفاده می کنید اینکه چه میزان هزینه های درمانی و بیمارستان های شما پوشش داده شود، بستگی به قرارداد شما با بیمه خصوصی خواهد داشت. در نظر داشته باشید که اغلب بیمه های خصوصی اگر بصورت کامل پرداخت شوند، کلیه هزینه های درمان و بیمارستان های شما را پوشش خواهد داد.

اما اگر از سیستم بیمه دولتی و یا خصوصی در یونان استفاده نکنید ( که الزامی هم نیست) باید هزینه زیادی بریا درمان و بهداشت در یونان پرداخت کنید. خدمات درمان و بهداشت در یونان و بخصوص هزینه دارو بصورت آزا دواقعا زیاد است هر چند به نسبت برخی از کشورهای اروپایی ارزان تر است.

ضمن اینکه در نظر داشته باشید که هزینه هایی مانند هزینه عینک، پروتز دندان و برخی از عمل های زیبایی تحت پوشش بیمه دولتی یونان نیست و اغلب بیمه های خصوصی نیز تنها بخشی از این هزینه ها را پوشش می دهند.

تحصیل در یونان

سیستم آموزشی یونان

تحصیل در یونان

دانش آموزان و دانشجویان مختلف با اهداف تحصیلی در مدارس، کالج ها و دانشگاه های معتبر پرتغال، اقامت در پرتغال را انتخاب می کنند. مدارس و دانشگاه های پرتغال در سطوح جهانی دارای اعتبار بسیار زیادی هستند و این به دلیل استفاده از یک سیستم آموزشی صحیح و منظم در این کشور می باشد.

الگوی مدارس و آموزش در مدارس و دانشگاه های پرتغال از زمان تغییر زیر ساخت های آموزشی در این کشور با بهره مندی از سیستم های آموزشی پیشرفته از کشورهای توسعه یافته اروپای غربی شکل گرفته است. بر این اساس متناسب با دوره آموزشی در مدارس آلمان، در یونان نیز 4 سال تحصیلات اجباری برای دوره ابتدایی تعریف شده است که نام دموتیکو شناخته می شود. سیستم آموزش و پرورش یونان عمدتا برگرفته از ساختارهای آموزشی دو کشور آلمان و فرانسه است.

به همین دلیل کلیه دانش اموزان بعد از  یک دوره اموزشی 4 ساله ابتدایی اجباری باید یک دوره سه ساله دیگر بصورت اجباری در مدارس راهنمایی این کشور دانش آموزان طی کنند و در دبیرستان نیز هر دانش آموز موظف به تحصیل 4 ساله باز هم بصورت اجباری است. دبیرستان ها در یونان به نام ژایمناسیوم تعریف می شوند.

تغییرات ساختاری اساسی در سیستم آموزشی در یونان از ابتدای سال 2001 آغاز شد. اینسیستم با رویکرد تخصصی تر و با هدف ایجاد دانش و مهارت بهتر در دانش آموزان تغییرات زیادی را تجربه کرد و همین امر باعث شد تا ساختار آموزشی یونان به یکی از بهترین و توسعه یافته ترین ساختار های آموزشی اروپا تبدیل شود.

بصورت کلی ساختار آموزشی یونان دانش آموزان را برای سه سطح در تحصیلات اجباری آماده می کند و بعد از آن باید دانش آموزان متناسب با استعداد و مشاوره های تخصصی در یکی از رشته های فنی و یا نظری مورد نظر خودشان به ادامه تحصیل در صورت صلاحدید و اختیاری در دوره های دانشگاهی ادامه دهند.

دوره های اجباری شامل ابتدایی، راهنمایی و  دبیرستان می شود. هر کودک در یونان باید از سن 5.5 تا 6 سالگی دوره آموزش اجباری را آغاز کند و تا 15 سالگی این دوره ادامه خواهد داشت. از آنجا که دغدغه بسیاری از افراد برای اقامت در یونان شرایط تحصیلی فرزندان شان می باشد در ادامه کمیتوضیح در خصوص تحصیل در دوره های ابتدای، راهنمایی و دبیرستان در یونان ارائه می کنیم.

تحصیل در دوره ابتدایی در یونان

در دوره ابتدایی تحصیل در یونان به زبان یونانی است. البته برخی از ندارس ابتدایی بین المللی و یا مدارس ابتدایی خصوصی نیز در شهرهای بزرگ یونان مانند آتن وجود دارند که دوره های تحصیلی در این مدارس به زبان انگلیسی ارائه می شود.

دوره ابتدایی همانطور که گفته شد اجباری است و 6 سال طول می کشد و در واقع داشتن گواهی این دوره برای ثبت نام در دوره راهنمایی الزامی است. در مقطع ابتدایی دروسی مانند ریاضی پایه،  زبان انگلیسی پایه، تالریخ یوناان، جغرافیای یونان، جامعه شناسی،  تعلیمات دینی و ورزش ارائه می شود.

در هر هفته دانش اموز باید 25 تا 28 ساعت آموزش ببیند و هر سال دانش آموزان با قبولی در امتحانات مجوز ورود به سال بعد را به دست می آورند.

تحصیل در دوره راهنمایی در یونان

اگر در زمان اقامت در یونان و یا برای اخذ اقامت یونان فرزند شما شرایط حضور در دوره راهنمایی را داشته باشد، مطابق با قوانین و سیستم آموزشی یونان فرزند افراد مقیم یونان و یا شهروندان یونان بصورت رایگان می توانند در مدارس دولتی یونان تحصیل کنند. اما مدارس خصوصی و بین المللی یونان با پرداخت هزینه دانش آموزان را پذیرش می کنند.

دوره راهنمایی سه ساله و بصورت اجباری است و دانش آموزان بین 12 تا 15 سال در این دوره تحصیل می کنند. مدارس راهنمایی نیز 5 روز در هفته فعال هستن و بین 33 تا 35 ساعت در هفته دوره اموزشی ربای دانش اموزان دارند. به غیر از سطح پیشرفته تر دروس ابتدایی ، دورسی مانند جغرافیای جهان، یک زبان بین المللی ، علوم، زیست ، ادبیات و فیزیک و شیمی نیز به دروس دانش آموزان متناسب با سطح دانش آموزان اضافه می شود.

تحصیل در دوره دبیرستان در یونان

ساختار دبیرستان های یونان متفاوت است. در این کشور دبیرستان ها عمدتا با زبان یونان دموکراتیک تدریس می کنند که اغلب دبیرستان های دولتی هستند. اما به غیر از دبیرستان های دولتی، در یونان دبیرستان های خصوصی و دبیرستان های بین المللی نیز وجود دارند. بسیاری از دانش اموزان بین المللی برای ادامه تحصیل در یونان به یکی از مدارس خصوصی و یا بین المللی مراجعه می کنند.

دبیرستان در یونان 3 ساله است و دانش اموزان بین سنین 15 تا 18 سال در این دوره تحصیل می کنند. در دوره دبیرستان در یونان دانش اموزان برای تحصیلات تکمیلی در دوره های دانشگاهی و یا برای حضور در بازار کار پرورش داده می شوند. بنابراین دانش آموز باید در ابتدای سال رشته خود را مشخص کند.

اگر دانش اموزان رشته های فنی را انتخاب کنند، در دبیرستان های فنی این کشور می توانند ثبت نام کنند و عمده دوره های تحصیلی آنها به صورت کارگروهی برگزار می شود. اما برای سایر رشته های نظری دانش آموز بصورت تکمیلی تر رشته انتخابی خود را مطالعه می کند تا برای ورود به دانشگاه اماده شود. کلیه فارغ التحصیلان دبیرستان های یونان صرف نظر از نوع رشته آنها می توانند بدون کنکور وارد دانشگاه های یونان شوند.

زیر ساخت های حمل و نقل در یونان

یکی از مهم ترین زیر ساخت های تعیین کننده سطح رفاه و کیفیت زندگی در یک کشور، بخصوص برای افرادی که به دنبال اقامت در کشور دیگری هستند، زیر ساخت های حمل و نقل آن کشور است. در واقع سیستم حمل و نقل در یک کشور اهمیت زیادی در رفاه اجتماعی و برخورداری از امکانات مختلف دارد.

یونان یکی از کشورهای توسعه یافته و مدرن در حوزه زیر ساخت های حمل و نقل و ترابری می باشد. به همین دلیل بسیاری از افرادی که به دنبال اقامت در یونان هستند می توانند به راحتی به سطح رفاه اجتماعی بالا در این کشور اطمینان یابند.

وجود این زیر ساخت ها باعث شده است که به راحتی دسترسی به تمامی مناطق کشور یونان و امکانات مورد نیاز از هر منطقه ای امکان پذیر باشد. استفاده از بهترین فرودگاه ها، سیستم های ریلی و قطارهای شهری و بین المللی ، بهترین جاده ها و بهترین کشتی ها و قابق های گردشگری و مسافربری در یونان باعث شده است تا یک شبکه حمل و نقل پیچیده ولی بسیار روان و پیشرفته را در یونان شاهد باشیم.

بسیاری از شهرهای یونان به فرودگاه های بین المللی مجهز هستند و شهرهای ساحلی این کشور بندرگاه های مسافربری پیشرفته ای دراند. اغلب مناطق کشور یونان با استفاده از قطارهای شهری پوشش داده شده است و هر کجا که امکان ایجاد مسیر ریلی نبوده است اتوبوس ها به راحتی تمامی این مناطق را با کیفیت بالا پوشش داده اند.

کشتی های زیادی کار حمل و نقل کالا و مسافر را در دریای آدریاتیک و دریای اژه بر عهده دارند و تمامی کشورهای اروپایی و اغلب مناطق و کشورهای جهان پرواز مستقیم به یونان دارند. همین امر باعث شده تا اقامت در یونان به یک امر ساده مبدل شود. بخصوص اینکه یونان با ایران فاصله زیادی ندارد و به راحتی افراد علاقمند به اقامت در یونان از ایران نیز می توانند به ایران در هر زمان دسترسی داشته باشند.

زندگی روزمره در یونان

اقامت در یونان یک تجربه منحصر به فرد خواهد بود. این نه تنها از زبان نویسنده بلکه تجربه ای است که افراد دیگری که اقامت یونان را به دست آورده اند در مطالب و تجربیات خود به کرات بیان کرده اند.

در واقع اقامت در کشور یونان به عنوان یکی از زیباترین و شاداب ترین کشورهای اروپایی با آب و هوای مطبوع و دوست داشتنی و مردمانی مهربان و مهمان نواز سراسر امید واری است.

به یاد داشته باشید که اگر اقامت یونان را به دست اوردید با مردمی زندگی خواهید کرد که رسوم و اعتقادات خاص خودشان را دارند. زندگی در یونان با ایران و یا سایر کشور های متفاوت است. مردم یونان سنتی به نام ولتا دارند. طبق این سنت هر روز و در نزدیک غروب آفتاب اغلب مردم به منظور چیاده روی در خیابان ها و گشت و گذار در کنار سواحل و جاده های مخصوص پیاده روی از خانه های خود بیرون می آیند و با خانواده و یا دوستان خود قدم می زنند و در خصوص موضوعات متفاوت گفتگو می کنند.

کافی نت و کافی شاپ ها از بهترین مکان ها برای مردم یونان هستند که اغلب برای سرو یک قهوه یا چایی جایی دنج و دوست داشتنی هستند. به همین دلیل در اغلب مناطق شهرهای بزرگ و کوچک و حتی روستا ها و دهکده های یونان انواع کافی شاپ ها را خواهید دید. حتی برخی از این کافی شاپ ها به پاتوق طرفداران برخی از تیم های ورزشی ، پاتوق دوستداران حزب یا نهاد و یا هر نوع پاتوق دیگری شده است و اغلب شلوغ هستند.

با توجه به اینکه یونان سال ها تحت سیطره ترک ها بوده، فرهنگ مردم ترک نیز در این کشور به خوبی دیده می شود. بخصوص در طرز پخت غذاها و شیرینی های سنتی یونان . غذا در یونان سنتی و اغلب دریایی و سالم است. در اغلب غذاها سبزیجات عضوی اصلی هستند و از مواد غذایی مانند زیتون، میوه ها، روغن زیتون و یا انواع پنیر های محلی نیز زیاد در غذاها استفاده می کنند و گوشت هم محبوبیت زیادی در یونان دارد.

یونانی ها مردمی صلح دوست و ارام هستند. کمترین میزان جرم و جنایت در یونان اثبات کننده این ادعا است. در زمان اقامت در یونان به خوبی متوجه این موضوع خواهید شد که روابط خانوادگی در یونان از روابط دوستی هم مستحکم تر است. در یونان خانواده به عنوان بزرگترین پشتبان هر فرد تلقی می شود و اصالت خانوادگی اهمیت زیادی در معارفه افراد دارد.

البته در سال های بعد از جنگ جهانی دوم کمی مرکزیت خانواده تحت تاثیر قرار گرفته است. به همین دلیل یکی از راه های اخذ اقامت یونان، اقامت یونان از طرق ازدواج با تبعه این کشور می باشد. چرا که قبلا تعصبات قومی و خاص مردم یونان مانع از این می شد که افراد خانواده با فردی غیر از مردم قومی و یا یونانی ازدواج کند اما بعد از جنگ جهانی دوم و با رشد جمعیت جوان با نگرش متفاوت در این کشور شاهد ازدواج های مختلف در بین مردم یونان و حتی مذاهب و فرهنگ های مختلف در یونان هستیم.

این باعث شده که نه تنها ازدواج ساده تر شود، بلکه طلاق نیز به عنوان موضوعی طبیعی و حق هر انسانی در یونان رسمیت بیشتری پیدا کند. پدر و مادر در خانواده ها اهمتی قبل را ندارند هر چند هنوز هم اصلی ترین فاکتور در روابط خانوادگی هستند و احترام زیادی برای آنها قائل می شوند.

راه اندازی کسب و کار و اخذ اقامت کاری در یونان نیز در سال های اخیر به یک موضوع ساده مبدل شده است. حتی استخدام شدن در شرکت های مختلف یونان که از شرکت های ملی و یا خصوصی یونان هستند و یا حتی شرکت های چند ملیتی و بین المللی یونان هستند نیز ساده شده است. بخصوص اینکه اغلب مردم یونان ترجیه می دهند که کسب و کار شخصی خود را داشته باشند و حتی برای ثبت شرکت در یونان می بینیم که اغلب شرکت ها بصورت ساختارهای خانوادگی اداره می شوند. همین باعث شده تا فرصت استخدام در شرکت های بزرگ تر برای مهاجرین و افرادی که اقامت یونان را گرفته اند ساده تر باشد.

به همین دلیل ایجاد ساختار های توسعه یافته در یونان نیازمند سرمایه گذاری خارجی بیشتری شده است زیرا یونانی ها اغلب کسب و کارهای خودشان را اداره می کنند و کمتر به سمت کسب و کارهای بزرگ تر و کلیدی تر حرکت می کنند.  در واقع چرخه های اقتصادی یونان نیازمند تحول در سرمایه گذاری در بخش های بزرگ تر و با سرمایه بیشتر است و همین امر باعث شده تا فرصت سرمایه گذاری در حوزه های اقتصادی در یونان و راه اندازی کسب و کار در یونان به خوبی فراهم باشد و به همین دلیل دولت یونان برای افرادی که در این پروژه های سرمایه گذاری خوبی داشته باشند اقامت یونان را بصورت طلایی در نظر گرفته است.

کریسمس وعید پاک مهم ترین ایام و مراسم در یونان هستند. به یاد داشته باشید که در صورت اقامت در یونان بصورت کلی به مراسم ها و اعتقادات یونانی ها احترام زیادی بگذارید. مردم یونان ترجیه می دهند که برای برگزاری مراسم خود به روستا ها  و زادگاه های خود بازگردند.

علم، هنر و فلسفه از مهم ترین میراث فرهنگی در بین مردم یونان است. یونانی ها به عنوان یک کشور تاثیر گذار در ادبیات جهانی شناخته می شوند. سینما، تئاتر، موسیقی و یا نمایشگاه های مختلف در یونان از جذابیت های زیادی برخوردار هستند و مردم علاقه زیادی به انها نشان می دهند و این به نوعی جزئی از فرهنگ و اصالت یونانی است.

اقامت در یونان کار ساده ای است و قطعا لذت زیادی می تواند برای هر کسی به همراه داشته باشد و تنها لازمه آن شناخت فرهنگ و آداب و رسوم مردمی است که قرار است با آنها زندگی کنید. در این بین برای شناخت مردم یونان تنها کافی است به اعتقادات و رفتار آنها احترام بگذارید.

رفاه اجتماعی یونان

رفاه در یونان

سیستم رفاه اجتماعی در یونان همانند بسیاری از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا بسیار پیشرفته و توسعه یافته است. اقامت در یونان به دلیل سطح رفاه اجتماعی بالایی که در این کشور وجود دارد به هدف بسیاری از مهاجرین و علاقمندان به سرمایه گذاری در اروپا تبدیل شده است.

توصیف سیستم رفاه اجتماعی یونان کار ساده ای نیست. یونان یک سیستم کاملا پیچیده و خاص در امور رفاه اجتماعی خود دارد که هم شهروندان این کشور را کاملا پوشش داده است و هم افرادی که اقامت یونان را کسب کرده اند می توانند به طرق مختلف از این سیستم رفاه اجتماعی برخوردار شوند.

 صرف نظر از تعاریف متعددی که برای رفاه اجتماعی بیان می شود می توان بصورت کلی رفاه اجتماعی را ترکیبی از بهترین زیر ساخت های بهداشتی، درمانی، حمل و نقل، بیمه ، کار،  تحصیلات، تفریح، امکانات گردشگری و خرید، دسترسی به نیازهای اولیه و ثانویه، امکان سفر بدون محدودیت ، ویزا معتبر، قوانین سالم و یکپارچه و همه گیر، عدم وجود تبعیض و نژاد پرستی، همخوانی درامد و مخارج، امنیت و آرامش زیاد و غیره دانست. از این رو در تمامی این زیر ساخت ها می توان کشور یونان را به عنوان کشوری پیشرفته و توسعه یافته و یا رو به توسعه عنوان کرد.

در یوان تعداد زیادی شرکت های خدماتی و تامین اجتماعی فعالیت می کنند که مطابق با قوانین و مقررات دقیق و مشخص اداره می شوند. این شرکت ها آزادانه با هم در رقابت هستند و هر یک مختار به ایجاد سیاست ها و مقررات خود هستند اما در هر صورت باید قوانین کلی کشور و منافع مردم را در نظر داشته باشند. در واقع می توان وجود انواع شرکت های رفاه اجتماعی در یونان که هر یک فعالیت های متفاوتی دارند را وجود انواع برنامه ها و اهداف رفاه اجتماعی در یونان دانست.

وجود انواع کارگر داخلی، مهاجر ، انواع افراد با بیمه های مختلف ، انواع شرکت ها و کارفرما ها و حتی افرادی که کسب و کار خودشان را دارند و بصورت آزادانه و مختار بیمه خود را پرداخت می کنند باعث شده تا طیف وسیعی از برنامه ها و فعالیت های جانبی در کشور یونان شکل بگیرد.

تنها تا سال 1984 بیش از 650 شرکت در یونان در زمینه های مختلف رفاه اجتماعی در یونان به ثبت رسیده بودند که برای موضوعاتی مانند رسیدگی به افراد نیازمند، موضوعات بهداشتی ، درمانی ، بازنشستگان و ناتوانان جسمی و غیره فعالیت می کردند اما کلیه این شرکت ها موظف بودند که زیر نظر اداره بهداشت و رفاه اجتماعی یونان و همچنین قوانین خاص سازمان تامین اجتماعی یونان و یا حتی سازمان کار یونان فعالیت کنند.

سیستم تامین اجتماعی و رفاه اجتماعی یونان به گونه ای طراحی شده است که هم خود افراد می توانند با پرداخت بیمه بصورت آزاد و هم کارفرمایان و شرکت ها بیمه آنها را پرداخت کنند. تفاوتی بین افراد مهاجر و یا شهروندان یونان در این خصوص نیست. تمامی افرادی که اقامت یونان را به دست آورده اند از همان ابتدا می توانند بدون دریافت اقامت دائم از سیستم رفاه اجتماعی یونان برخوردار باشند مشروط به اینکه در سازمان تامین اجتماعی یونان ثبت نام کنند و حداقل شش ماه در این سازمان سابقه داشته باشند.

دولت یونان نیز بر اساس مصوبات دولتی این کشور قسمتی از یارانه دولتی خود را برای حمایت و پوشش برخی از کارگران و افراد کم بضاعت در این کشور اختصاص داده است که این شامل مهاجرین غیر قانونی به یونان نیز می شود.

بیمه تامین اجتماعی یونان انواع پوشش های دیگر بیمه ای را نیز به مشمولان خود ارائه می دهد . این سازمان همچنین خدمات بازنشستگی را نیز متناسب با گروه های شغلی و نوع فعالیت هر یک از گروه های شغلی نیز عهده دار می باشد.

سه شرکت بزرگ بیمه یونان که قشر زیادی از مردم یونان را پوشش می دهند و خدمات متناسب و یکسانی نیز به افراد مهاجر و کسانی که اقامت یونان را گرفته اند نیز ارائه می کنند عبارتند از شرکت تامین اجتماعی یونان به نام Idryma Kinonikon Asfaliseon که بصورت مخفف با عبارت IKA شناخته می شود، شرکت بیمه کشاورزی یونان به نام Organismos Georgikon Asfaliseon که بصورت مخفف OGA خوانده می شود و نهایتا شرکت بیمه بازرگانان و صنایع دستی یونان که به نام Tameio Emporikon Viomihanikon Epihiriseon و به صورت مخفف TEVE نامیده می شود. افرادی که اقامت یونان را انتخاب می کنند آزاد خواهند بود که در هر یک از این بیمه ها ثبت نام کنند هر چند عمده افرادی که اقامت یونان را می گیرند بیمه تامین اجتماعی این کشور را انتخاب می کنند.

عمده کارگران، افراد دارای کسب و کار کوچک و یا کارمندان ثبت نام در بیمه تامین اجتماعی را الزاما انتخاب می کنند و بسیاری از افرادی که اقامت کاری در یونان را انتخاب می کنند نیز باید متناسب با قوانین یونان در بیمه تامین اجتماعی یونان ثبت نام و کد بیمه دریافت نمایند. نوع دوم بیمه که بیمه کشاورزی یونان یا OGA باشد عمدتا کشاورزان و کارمندان دولتی یونان را پوشش می دهد و بیمه TEVE نیز اغلب حامی کسب و کارهای شخصی و بازرگانان و تجار است.

به غیر از این سه دست بیمه انواع بیمه های انحصاری دیگر نیز در یونان تعریف شده است . مثلا بیمه وکلا، بیمه خدمات عمومی، بیمه بانک ها و غیره که هر یک عمدتا زیر شاخه های فعالیت های مرتبط با خود را هدف قرار داده اند.

بیمه ها عمدتا بزرگترین سهم را در سطح رفاه اجتماعی در یونان عهده دار هستند. این بیمه ها متناسب با گروه انتخابی بیمه شونده خدماتی مانند بازنشستگی ، ناتوانی جسمی، بیماری، درمان،  زایمان، خاکسپاری، حمایت کارگری و بسیاری دیگر از خدمات را به بیمه شوندگان ارائه می کنند.

در سال های اخیر تغییرات زیادی در قوانین بیمه در یونان انجام شده است. بر اساس این قوانین حمایت دولت از کارگران افزایش یافته و تعهدات شرکت های بیمه نیز افزایش پیدا کرده است و مشاکرت کارکنان و کارفرمایان نیز در پرداخت بیمه تغییر کرده است.

بر اساس تغییراتی که در بین سال های 1993 تا 1996 در خدمات بیمه در یونان به منظور افزایش رفاه اجتماعی در یونان اعمال شد، سهم کارگران از پرداخت بیمه نهایتا به 7.5 درصد رسید. همچنین قوانین مختلفی در حمایت از تساوی حقوق زن و مردو پشتوانه های مورد نیاز برای کارگران و کارمندان اعمال شد. همچنین بر اساس این تغییرات در سال های اخیر تفاوتی بین شهروندان رسمی یونان با افرادی که اقامت یونان را به دست اورده اند و در واقع افراد خارجی و یا حتی مهاجران و افرادی که بصورت قانونی در یونان کار می کنند دیده نشده است.

این توسعه و شفاف سازی در خدمات بیمه و تامین اجتماعی باعث شد تا رفاه اجتماعی در یونان به شکل چشم گیری افزایش پیدا کند و افراد بیشتری از این فرصت و تساوی به وجود امده در این کشور برای دریافت اقامت یونان اقدام کنند.

به غیر از بیمه به منظور افزایش رفاه اجتماعی و همچنین جذب سرمایه گذاری و افراد متخصص در زمینه های مختلف در راستای توسعه هر چه بیشتر در یونان سایر زیر ساخت های این کشور نیز تغییرات مشابهی را اعمال کردند. در این راستا تغییراتی بنیادین در ساختارهای محیط زیست، حقوق زنان و مردان، مراقبت های بهداشتی، آموزش و پرورش، تحصیل، شرایط کار و غیره اعمال شد. این ساختارها باعث شد تا یونان در کنار حفظ ارزش های واقعی و سنتی خود بتواند راه های بسیار مناسب تری برای جذب سرمایه گذار به شرط اعطا اقامت یونان به آنها به اجرا بگذارد.

فرایندی که قبلا بسیار دشوار بود. بر اساس این قوانین هم اینک سرمایه گذاران یونان می توانند صاحب کسب و کار و یا سرمایه خود باشند و حتی سود و منافعی که از راه این سرمایه گذاری به دست می آورند به راحتی به کشور خود انتقال دهند. تنها در این سود کشور یونان سهیم می شود و به منظور حفظ این سرمایه ها در داخل کشور یونان خدمات زیادی به سرمایه گذاران اعطا می شود که از جمله آن می توان به اقامت طلایی یونان اشاره کرد.

تغییرات اخیر در ساختارهای مختلف یونان باعث از بین رفتن تبعیض ها، نژاد پرستی و آزادی عمل بیشتر در این کشور شد. سطح رفاه اجتماعی در یونان تا جایی گسترش یافته که هم اکنون نقش مشارکت پر رنگ زنان را در بسیاری از فعالیت ها و سیستم های اداری یونان بر خلاف گذشته می توان به خوبی مشاهده کرد.

تلاقی تغییرات ساختاری در یونان و الحاق این کشور به اتحادیه اروپا و عضویت در سازمان های مختلف مانند ناتو، سازمان بهداشت جهانی و یا سیستم مالی و بانکی دنیا باعث رشد روند مهاجرت به یونان و اقامت در یونان شد. ارزش افزوده ای که مهاجران و افرادی که اقامت یونان را به دست آوردند در این کشور باعث شد تا نگاه ها به افراد خارجی در این کشور بصورت بنیادین تغییر کند. سیاست های یونان هم اکنون تنها سطح رفاه اجتماعی را برای افراد بومی این کشور و یا شهروندان یونان شامل نمی شود. ساختارهای به شکلی برنامه ریزی و تعریف شده اند که تفاوتی بین شهروندان و مهاجران یونان دیده نشده است و همین امر باعث شده تا یونان به یکی از جذاب ترین کشورها برای اقامت در اروپا تبدیل شود.

ضمن اینکه در کنار این سیاست ها و رفاه اجتماعی بالا در یونان ، مردم کشور یونان نیز به دلیل منش و رفتار و اخلاق بسیار خوب و مناسبی که با مهاجران و خارجی داشته اند انگیزه اخذ اقامت یونان را در بسیاری از سرمایه گذاران بالاتر برده اند.

کلیاتی در خصوص اقامت یونان

تا اینجا شرح کاملی از شرایط زندگی و ساختار کشور یونان از جمله فرهنگ مردم یونان،رفاه اجتماعی ، خدمات بیمه و درمان و حتی آداب و رسوم کشور یونان را با هم مرور کردیم تا به عنوان یک مهاجر و فردی که قرار است اقامت در یونان داشته باشد و زندگی در یونان را تجربه کنید با ساختارهای این کشور بیشتر آشنا شوید.

اما از این پس راه های اقامت در یونان و طرق به دست آوردن اقامت در یونان را با هم مرور می کنیم.

یونان یک بحران مالی سنگین را در حدود ابتدای دهه قرن بیست و یکم تا انتهای این دهه تجربه کرد. بحرانی که سراسر اروپا را در بر گرفت و کشورهایی مانند یونان با استفاده از وام ها و راه های مختلف موفق شدند این بحران را پشت سر گذاشته و شرایط امن و با ثباتی را در کشور خود ایجاد کنند.

آنچه که مسلم است این است که دولت یونان در راستای رقابت در توسعه پذیری و پیشرفت و رسیدن به الگوهای و اهداف توسعه طلبانه خود  در راستا و همسو با دیگر کشورهای قدرتمند اروپایی قوانینی را در کشور خود ایجاد نموده است تا بتواند با استفاده از سرمایه گذاری های خارجی  به این زیر ساخت ها دست پیدا کند.

طبیعتا در این مسیر نیاز به جذب سرمایه داشت و برای هر چه جذاب تر شدن بازار سرمایه خود برای سرمایه گذاران قوانین مختلف از جمله اعطا اقامت را در نظر گرفت.

بخش های مختلفی از کشور یونان هم با وجود پیشرفت های زیادی که این کشور در سال های اخیر داشته است هنوز هم نیاز به  سرمایه گذاری دارد. از همه ترین این حوزه ها می توان به حوزه های تولیدی و اشتغال زایی، گردشگری، کشاورزی، انرژی های نو و تجدید پذیر و فناوری و اطلاعات اشاره کرد.

یونان به غیر از اعطا اقامت طلایی که سرمایه گذاران تا سقف مشخص ، روش ها و قوانین و مقررات انعطاف پذیر تر و سریع تر و ساده تری را برای سرمایه گذاران در نظر گرفت. همچنین  در این راه به بسیاری از دانشجویان، نخبگان، افراد متخصص و صاحب دانش و غیره که در این مسیر توسعه بتوانند به کشور یونان کمک کنند نیز وعده اقامت دائمی یونان را داده است.

بر اساس این روش ها کلیه افرادی که تا سقف مشخص و از راه های تعریف شده در یونان سرمایه گذاری می کنند و یا با ورود به دانشگاه ها و دوره های تخصصی این کشور ، تخصص و دانش عالیه به دست می آورند و همچنین کلیه افرادی که دارای تخصص خاص هستند را با روش های مختلف و شرایط آسان جذب می کند.

این یک فرصت دو طرفه برای هر دو سمت است. یونان نیروی کار متخصص و صاحب دانش و یا سرمایه لازم را به دست می آورد و بسیاری از افرادی هم که  به دنبال رشد و تعالی خود در کشورهای اروپایی هستند و قصد برخورداری از زیر ساخت های موجود در اتحادیه اروپا را دارند می توانند زندگی و اقامت در یونان و یا اروپا را تجربه کنند.

یکی از روش های بسیار دوست داشتنی دریافت اقامت یونان، ویزا طلایی یونان یا اقامت طلایی این کشور است.  ویزا طلایی یونان به آن دست هاز افراد و شرکت هایی تعلق می گیرد که سهم زیادی در توسعه کشور یونان از طریق سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار و یا بهبود زیر ساخت های کشور یونان داشته باشند که اغلب این روش ها بسته به ورود سرمایه و یا اشتغال زایی در یونان است.

آزادی عمل در سرمایه گذاری در یونان به شدت بالا و منعطف است تا جایی که افراد مختلف با توان مالی و سرمایه متفاوت می توانند شانس خود را برای به دست اوردن اقامت یونان تجربه کنند. برخی تنها با ورود مبلغ مشخص در یک پروژه و برخی در ده ها پروژه با سرمایه گذاری های مختلف وارد می شوند.

همچنین لازم به توضیح است که سرمایه گذاری در یونان و دریافت اقامت یونان تنها با یک روش تعریف نشده است. بسیاری با خرید خانه و یا ملک در یونان، برخی با خرید سهام و یا سرمایه گذاری در شرکت ها و بورس یونان، بسیاری با ساخت امکانات و زیر ساخت های مختلف مورد نیاز در یونان، برخی با ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار های حقوقی و یا حقیقی در یونان، برخی با بازسازی و نوسازی زیر ساخت های مختلف کسب و کار و یا املاک در یونان و غیره راه های ورود به کشور یونان و اخذ اقامت یونان را جستجو می کنند.

عمدتا مجوز اقامت یونان در مرتبه برای یک تا دو سال صادر می شود و بعد از دو بار تمدید این دوره اقامت در یونان به مدت دو سال و داشتن سابقته 5 ساله اقامت یونان می تواند این اقامت به اقامت دائم یونان تبدیل شود. مسلم است که دولت یونان به منظور اطمینان از حفظ سرمایه در این کشور و عدم خروج ان بعد از دریافت اقامت یونان این محدودیت ها را اتخاذ کرده است.

همچنین افرادی که در یونان سرمایه گذاری می کنند می توانند به غیر از خودشان اقامت خانواده درجه یک خود مانند همسر و فرزندان را نیز به دست بیاورند. البته این طرح تنها شامل یک همسر و فرزندان کمتر از 21 سال آنها می باشد.

قوانین سرمایه گذاری در یونان

بصورت کلی مطابق با قوانین و مقررات یونان، ویزا بلند مدت یونان، توسط سفارت کشور یونان در کشور مبدا صادر می شود که اگر در این کشور یونان سفارتی نداشته باشد باید از طریق کنسولگری اقدام شود. ویزا اقامت بلند مدت در یونان اجازه می دهد که افرادی که قصد سرمایه گذاری در یونان را دارند بتوانند بیش از سه ماه  و یا 90 روز  در یونان و حداکثر تا 365 روز یعنی یک سال در یونان اقامت داشته باشند. بنابراین ویزا بلند مدت یونان که به عنوان ویزا ملی یونان نیز شناخته می شود اولین اقدام برای ورود به یونان و سرمایه گذاری و یا کار در یونان می باشد.

بر این اسا افرادی که قصد کار در یونان را دارند و یا قصد سرمایه گذاری و نهایتا اخذ اقامت یونان را دارند باید از طریق وزارت امور خارجه یونان و یا سازمان مهاجرت یونان برای تمدید و دریافت اقامت یونان خود اقدام کنند. در نظر داشته باشید که این روش ها برای افرادی است که از اعضا اتحادیه اروپا تلقی نمی شوند و در واقع از شهروندان غیر اتحادیه اروپایی هستند. دریافت اقامت یونان در این مرحله کاملا بستگی به شرایط فرد متقاضی برای اقامت در یونان را دارد که ممکن است این اقامت کوتاه مدت و یا بلند مدت در نظر گرفته شود. همچنین باید در نظر داشت که این مجوز و یا ویزا کار حقوق افراد را در یونان تعیین می کند.

کلیه بند ها و مواد قانونی مرتبط با ورود و خروج سرمایه گذاران و افراد خارجی غیر اتحادیه اروپایی  به خاک یونان در ماده 16 قانون 4251 قانون اساسی یونان و همچنین ماده 8 قانون 4332 و 84 قانون 4399 یونان نیز به این موارد اشاره شده است.

بر اساس مفاد درج شده در بند این قوانین به موارد کلی که به اقامت یونان ختم می شود و اجازه ورود و خروج افراد را به یونان می دهد اشاره شده است که به صورت خلاصه می توان مواردی مانند نوع برنامه هایی که می توان در آنها سرمایه گذاری کرد، حداقل میزان سرمایه گذاری برای اعظا اقامت، نوع و روش های سرمایه گذاری ، پروژه ها و موضوعات استراتژیک که اجازه سرمایه گذاری در آنها داده نمی شود، میزان مدارک و مستندات در هر بخش و غیره تعیین شده است و عمدتا تمامی این قوانین نیاز به تایید اداره مهاجرت و یا وزارت خارجه یونان دارد.

مزایای دریافت مجوز سرمایه گذاری در یونان

چندین کشور در سطح اروپا از جمله کشور پرتغال، آلمان، اسپانیا و غیره نیز شرایط پذیرش سرمایه و اخذ اقامت اروپا را به افرادی که در این کشورهای سرمایه گذاری کنند دارند. اما به دلایلی توصیه می شود که برای سرمایه گذاری کشور یونان انتخاب شود.

در واقع دریافت مجوز و حق ورود و سرمایه گذاری در کشور یونان به دلایل زیر مزایایی دارد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 • سرمایه گذاری در یونان را می توان شخصا و یا با استفاده از یک نهاد حقوقی قانونی در یونان پیگیری کرد و محدودیتی در اروپایی بودن و یا نبودن افراد در سرمایه گذاری در یونان دیده نشده است.
 • کلیه شهروندان غیر اتحادیه اروپایی که یونان را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند می توانند خود به همراه مدیران ارشد شرکت، مدیران میانی و حتی در مواقعی کارشناسان پروژه طرح های سرمایه گذاری ، اقدام به دریافت اقامت یونان بکنند. همچنین خانواده های این افراد نیز می توانند در صورت داشتن شرایط لازم اقامت یونان را بگیرند. بسته به اندازه و مقیاس سرمایه گذاری گاها تا 10 مجوز اقامت برای سرمایه گذاران و مدیران دیگر یک پروژه سرمایه گذاری در یونان صادر می شود که کمتر در کشورهای دیگر اروپایی شاهد آن هستیم.
 • بصورت کلی هر یک از اعضا خانواده سرمایه گذار، مدیران ارشد و یا مدیران میانی و کارشناسان پروژه های سرمایه گذاری بسته به مقیاس سرمایه گذاری می توانند در صورت داشتن شرایط زیر اقامت یونان را به دست بیاورند:
 • همسر او ( شامل حال تنها یک همسر می شود)
 • فرزندان کمتر از 21 سال که ازدواج نکرده باشند.
 • فرزندان متاهل و یا بالای 21 سال سرمایه گذار به شرط اینکه وابستگی والی و یا کاری به سرمایه گذار داشته باشند.

مدت زمان صدور مجوز اقامت یونان برای سرمایه گذار

مجوز اقامت یونان متفاوت است. معمولا مجوز اقامت اولیه در یونان برای اغلب افرادی که سرمایه گذاری در این کشور می کنند حدود دو سال است و بعدا تمدید می شود . اما بر اساس آخرین تغییرات مجوز اقامت برای افرادی که تا حدود مشخصی در یونان سرمایه گذاری می کنند به همراه مدیران و کارشناسان پروژه یک طرح سرمایه گذاری اغلب اقامت یونان به مدت 5 سال صادر می شود. در صورت حفظ شرایط سرمایه گذاری و اصل سرمایه گذاری در یونان بعد از این 5 سال مجددا به مدت مشابه می توان این اقامت یونان را تمدید کرد.

همچنین می توان بعد از 5 سال برای اقامت دائم یونان اقدام کرد. باید در نظر داشت که  در صورت ابطال و یا منقضی شدن مدت اقامت یونان فرد سرمایه گذار اصلی در یونان اعضا خانواده و همچنین کلیه مدیران و کارشناسان دیگری که از طریق این سرمایه گذاری اقامت یونان را به دست آورده بودند  نیز ، اقامتشان باطل می شود.

همچنین ذکر این نکه اهمیت دارد که فرزندان سرمایه گذار در یونان تنها به شرطی می تواند مجوز اقامت در یونان را از طریق والدین خود به دست بیاورد که زیر 21 سال سن داشته باشد و متاهل نباشد. در واقع باید وابستگی کامل به والدین خود هنوز داشته باشد. طول مدت اقامت فرزندان سرمایه گذاران به شرط اینکه ازدواج نکنند و هنوز وابستگی مالی به والدین خود داشته باشند تا 24 سالگی در مدت اقامت در یونان تمدید خواهد شد. پس از آن فرزندان سرمایه گذاران یونان به شرط وابستگی مالی و بخصوص شریک بودن و یا مشارکت کاری در سرمایه گذاری می توانند اقامت یونان خود را تمدید کنند.

طبق شرایطی نیز فرزندان سرمایه گذاری که بالای 21 سال سن دارند می توانند به همراه والدین خود اقامت یونان را به دست بیاورند. این موضوع بستگی به وابستگی مالی و بخصوص وابستگی کاری دارد که فرزندان به والدین خود دارند و یا والدین وابستگی کاری به فرزندان داشته باشند. مثلا انجام موضوع پروژه سرمایه گذاری و یا مدیریت بخشی از پروژه سرمایه گذاری بر عهده این فرزندان باشد.

هزینه های مرسوم برای درخواست اقامت یونان

بصورت کلی سرمایه گذاران برای اینکه بتوانند برای اقامت یونان اقدام کنند باید هزینه های کلی را در نظر داشته باشند. به غیر از این هزینه ها ممکن است سایر هزینه های جانبی دیگر نیز وجود داشته باشد اما این هزینه های کلی به شرح زیر می باشند:

 • 180 یورو برای هزینه درخواست و صدور ویزا ملی یونان
 • هزینه 500 یورو برای صدور مجوز اقامت 5 ساله ( برای هر دور تمدید این مجوز اقامت یونان باید 500 یورو پرداخت شود)
 • هزینه 16 یورو برای هزینه اقامت الکترونیکی یونان

مجوز سرمایه گذاری در یونان

مجوز سرمایه گذاری و اقامت از طریق سرمایه گذاری در یونان به شهروندان غیر اتحادیه اروپایی ، مدیران ارشد و میانی و یا کارشناسان پروژه سرمایه گذاری در یونان باید توسط اداره سرمایه گذاری خارجی یونان در وزارت اقتصاد و توسعه یونان بررسی و ارزیابی شود و در صورت تایید این سازمان این مجوز صادر می شود. ممکن است دوره ارزیابی این طرح ها از چند روز تا چند ماه به طول بیانجامد. برای این منظور ارائه طرح تجاری یا بیزینس پلن دقیق و شفاف بسیار موثر است.

نوع سرمایه گذاری در یونان

تنوع زیادی در حوزه های سرمایه گذاری در یونان دیده می شود و محدودیت خاصی در بخش ها و محل های سرمایه گذاری در یونان دیده نشده است. آنچه که در یک پروژه سرمایه گذاری در یونان از اهمیت زیادی برخوردار است  تاثیر اجرا و راه اندازی این پروژه سرمایه گذاری در توسعه و زیر ساخت های اقتصادی کشور یونان است.

بصورت کلی این نوع سرمایه گذاری ها ممکن است از طریق سرمایه گذاری هایی که به نام سرمایه گذاری سبز خوانده می شود مانند ساخت امکانات جدید  و یا ایجاد کسب و کار های جدید، بازسازی و گشترش فعالیت ها و کسب و کارهای مختلف و یا سرمایه گذاری در حوزه های کوهستانی یونان باشد که اهمیت زیادی در زیر ساخت های فعلی یونان دارد. و یا ممکن است سرمایه گذاری در حوزه های تخصصی و انرژی های تجدید پذیر و ساختمان سازی باشد.

مهم ترین عوامل در ارزیابی مثبت یک طرح سرمایه گذاری در یونان را می توان عواملی مانند ایجاد شغل و کار جدید، ارتقا سطخ منابع داخلی، بهبود تولیدات و خدمات داخلی، ایجاد شرایط بهتر و جهت دادن به امور صادراتی، نوآوری ، ایجاد فن آوری های جدید، بالا بردن سرعت و کیفیت کار و تولیدات و کلیه عوامل دیگری دانست که در توسعه و اقتصاد ملی یونان تاثیر مثبت می گذارند.

میزان سرمایه گذرای لازم در یونان برای اخذ اقامت یونان

در کلیه قوانین و مقررات حاکم بر سرمایه گذاری در یونان محدودیت مشخصی برای میزان سرمایه گذاری و یا هزینه های مختلف در پروژه های سرمایه گذاری در یونان تعیین نشده است. اما اگر هر یک از افراد و شهروندان غیر اتحادیه اروپایی به دنبال اخذ اقامت یونان باشد و قصد داشته باشد در کنار سرمایه گذاری در یونان، اقامت یونان را نیز داشته باشد باید حداقل 250.000 یورو در موضوعات مختلف توضیح داده شده در فوق در کشور یونان سرمایه گذاری کند. این میزان هر چه بیشتر باشد شرایط اعطا اقامت یونان ساده تر می شود اما تفاوتی در متمرکز بودن و یا مستقیم و غیر مستقیم بودن این میزان سرمایه گذاری در پروژه های مرتبط با کشور یونان دیده نشده است.

ضمن اینکه میزان سرمایه گذاری تاثیر مستقیم در تعداد مجوز های اقامت یونان دارد. بنابراین اگر میزان سرمایه گذاری بیشتر شود احتمال صدرو اقامت یونان برای تعداد بیشتری از مدیران و کارشناسا پروژه سرمایه گذاری در یونان وجود خواهد داشت. هر چند نهایتا در خصوص یک فرد و یا یک موضوع سرمایه گذاری در یونان، تعداد مجوز اقامت یونان برای افراد مرتبط نمی تواند بیشتر از 10 مجوز باشد.

شرایط و مراحل صدور مجوز اقامت یونان برای سرمایه گذاران

 

کلیه افراد و شهروندان غیر اتحادیه اروپایی گه در یونان سرمایه گذاری کرده اند و یا قصد سرمایه گذاری دارند و می خواهند از طریق سرمایه گذاری در یونان اقامت یونان را به دست بیاورند باید شرایط و مراحل زیر را انجام دهند:

 • ورود و سرمایه گذاری در یونان نیاز به طرح توجیهی اقتصادی یا بیزینس پلن دارد. اگر با این طرح شما در ابتدا در سفارت یونان موافقت شد و سپس مورد تایید سازمان امور اقتصادی و مهاجرت یونان قرار گرفت می توانید در یونان اقدام به سرمایه گذاری کنید.
 • برای ورود به یونان و سپس سرمایه گذاری در یونان نیاز به اخذ ویزا نوع D و یا ویزا ملی یونان دارید. برای دریافت این ویزا باید از سفارت کشور یونان درخواست دهید. برای این کار باید وقت مصاحبه ای آنلاین ابتدا درخواست دهید و در این مصاحبه با ارائه مدارک لازم هدف از سرمایه گذاری در یونان را تشریح کنید. در صورت موافقت با اهداف شما، مجوز صدور ویزا نوع D برای شما صادر می شود.  در نظر داشته باشید که این ویزا نهایتا یک ساله است.
 • همانطور که گفته شد زمانی می توانید در یونان اقدام به سرمایه گذاری کنید که قبلا مجوز سرمایه گذاری در یونان را به دست آورده باشید. بنابراین باید مطابق با قوانین شینگن ابتدا وارد یونان شده و اقامت موقت یونان را به بگیرید. سپس باید باید هم زمان با سرمایه گذاری بلافاصله برای اقامت دائم یونان اقدام کنید. این اقامت در واقع اقامت قانونی شما در راستای موضوع سرمایه گذاری است که اگر میزان سرمایه گذاری شما به اندازه حداقل تعریف شده در قانون یونان باشد، شرایط صدور ویزا و اقامت یونان شما مطابق با آئین نامه ویزا طلایی و اقامت طلایی یونان خواهد بود.

دریافت ویزا ورود به یونان

اولین اقدام بعد از پذیرش طرح سرمایه گذاری شما در یونان، این است که اقدام به دریافت ویزا ملی یونان بکنید. این ویزا مخصوص افراد اتحادیه اروپایی و غیر اتحادیه اروپایی است و در واقع هر فردی که خواهان ورود و فعالیت در یونان است باید این ویزا را دریافت کند. کسب ویزا ملی یونان هم توسط خود متقاضی و هم توسط نماینده و یا وکیل قانونی او امکان پذیر است.

برای دریافت ویزا ملی یونان باید درخواستی تهیه و به کنسولگری کشور یونان در کشور خودتان ارائه دهید. به همراه این درخواست مدارک و مستنداتی نیز از شما درخواست خواهد شد که توضیح خواهیم داد.

برای دریافت ویزا ملی برای خانواده سرمایه گذار نیز می توان اقدام کرد. منتها در ابتدا باید خود سرمایه گذار شرایط اقامت خود را تثبیت کند و سپس خانواده او می توانند با ارائه درخواست و ذکر وابستگی خود به سرمایه گذار یونان  برای اقامت یونان اقدام کنند.

بر خلاف سال های قبل در سال های اخیر به غیر از ارائه اصل مدارک و کپی برابر اصل و ترجمه اسنادی که برای دریافت ویزا ملی یونان نیاز است ، باید کلیه این مدارک بصورت الکترونیک نیز آماده شود. در نظر داشته باشید که اسناد مورد نیاز برای دریافت اقامت و ویزا ملی یونان باید به زبان یونانی و انگلیسی ترجمه شوند. معمولا در سفارت یونان در کشور خودتان مشاورانی نیز در نظر گرفته شده است که راهکارهای دریافت اقامت یونان و یا سرمایه گذاری در یونان را متناسب با اخرین تغییرات به شما خواهند گفت.

تایید مدارک و مستندات برای سرمایه گذاری در یونان و دریافت ویزا ملی یونان تنها بر عهده کنسولگری یونان نیست. کارشناسان این کنسولگری باید کلیه این مدارک را به همراه طرح تجاری و درخواست شما برای اداره اقتصاد و توسعه یونان نیز ارسال کنند تا ارزیابی های دقیق تری صورت بگیرد. در واقع با تایید وزارت اقتصاد و توسعه یونان شما می توانید ویزا و اقامت یونان را دریافت کنید. پروسه بررسی ، ارزیابی و ارائه نتایج ممکن است کمی زمان بر باشد.

ارائه درخواست مجوز اقامت یونان

شهرواندان غیر اتحادیه اروپایی و یا حتی شهروندان اتحادیه اروپا که با دریافت ویزا ملی یونان یا ویزا شینگن نوع D موفق به ورود به یونان می شوند و قصد سرمایه گذاری در یونان را دارند، باید بعد از ورود به یونان کلیه مراحل لازم برای درخواست مجوز اقامت را در داخل خود کشور یونان دنبال کنند. این کار باید بلافاصله انجام شود و قبل از انقضا تاریخ ویزا ملی یونان باید این اقامت دریافت شده باشد.

دریافت مجوز اقامت یونان در واقع برگ سبزی خواهد بود تا کلیه سرمایه گذاران یونان بتوانند اقدامات قانونی و هر نوع معامله و کسب و کاری با در یونان با مقامات یونانی و یا با هر یک از شرکت های دیگر غیر یونانی انجام دهند.

پروسه اخذ مجوز اقامت یونان نیز هم می تواند توسط خود فرد و هم وکیل قانونی و حقوقی او دنبال شود. برای این کار باید به اداره مهاجرت یونان مراجعه شود. این درخواست باید بصورت کتبی داد شود و سپس مجوز نیز باید بصورت کتبی صادر شده و توسط مقامات ذی صلاح یونان تایید شود.

اعضا خانواده سرمایه گذار نیز باید دقیقا همین پروسه را برای دریافت مجوز اقامت خود در یونان دنبال کنند. در مرحله صدور مجوز اقامت در یونان از همه افراد اثر انگشت و امضا دیجیتال نیز دریافت می شود که البته مربوط به متقاضیان بالای 12 سال است.

ساده ترین روش ها برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت یونان

شاید برای بسیاری از شهروندان غیر اتحادیه اروپایی اخذ اقامت فوری یونان مهم تر از نحوه سرمایه گذاری در یونان باشد. روش های ساده تری نیز برای دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری در یونان نیز وجود دارد و این شرایط می تواند فرایند کاری شما را برای اقامت یونان تسهیل کند.

شهروندان غیر اتحاادیه اورپا برای اینکه زودتر به نتیجه دلخواه خود برسند و بتوانند اقامت اروپا و یونان را اخذ کنند می توانند درخواست سرمایه گذاری خود در یونان را به همراه طرح توجیهی و مدارک سرمایه گذاری و نوع پروژه ای که قصد سرمایه گذاری در ان را دارند به صورت مستقیم به دست مقامات اقتصادی یونان برسانند. در این حالت فرایند بررسی اسناد و مدارک در مدت زمان بسیار کوتاه تری انجام خواهد شد و اگر درخواست و طرح توجیهی مورد پذیرش واقع شود، شرایط سرمایه گذاری ، تحت قوانین قوانین یونان با سهولت بیشتری امکان پذیر می شود.

درواقع این نوع ارائه درخواست  و سرمایه گذاری در یونان خود یک نوع سیاست سرمایه گذاری در یونان زیر نظر اداره مهاجرت این کشور است و نظارت بر طرح هایی که به این صورت ارائه می شوند به موسسات و نهاد های دیگر واگذار می شود . این می تواند شانس موفقیت در قبول طرح سرمایه گذاری را نیز به دلیل اینکه موضوع بررسی آن توسط سازمان های متخصص تر و کاردان تر انجام می شود افزایش دهد. در این حالت در صورت موافقت این نهاد یا سازمان، متقاضی شهروند غیر اتحادیه اروپایی می تواند طرح خود را فورا راه اندازی کند و بلافاصله نیز درخواست اقامت یونان را بدهد. حتی اگر میزان سرمایه گذاری مناسب باشد ، ویزا و اقامت طلایی یونان برای او صادر خواهد شد.

مقررات حاکم برای بررسی درخواست سرمایه گذاری فوری در یونان

این نوع درخواست سرمایه گذاری در یونان که به درخواست سرمایه گذاری فوری در یونان شهرت داردنیازمند رعایت برخی از قوانین و مقررات در یونان است. برای این منظور فرد باید بعد از ورود به کشور یونان بلافاصله مدارک و مستندات خود را به دست مقامات اقتصادی یونان برساند و از آنها درخواست اقامت موقت بکند.

مقامات اقتصادی یونان و یا سازمان مهاجرت یونان در طول مدت بررسی این طرح تجاری ، برای متقضی در صورت داشتن شرایط قانونی سرمایه گذاری که شرایط اولیه در نظر گرفته می شود، یک گواهینامه اقامت موقت صادر می کنند. این اقامت موقت یونان به فرد اجازه می دهد که در طول زمان بررسی این طرح تجاری بصورت آزادانه و همانند مجوز اقامت دائم یونان، در کشور یونان اقامت داشته باشد و حتی از تمامی مزایای شهروندان یونان نیز در این مدت برخوردار خواهد بود.

بنابراین در طول این مدت متقاضی می تواند برای تهیه ضمانتنامه معتبری که برای سرمایه گذاری اولیه در یونان نیاز است اقدام کند که بهتر است با تماس و تعامل با مقامات مربوط این کار را انجام دهد تا با ضریب اطمینان بیشتر این کار را بکند. اگر طرح او مورد پذیرش قرار بگیرد، بلافاصله  برای متقاضی یک اقامت اولیه 5 ساله صادر خواهد شد و این دقیقا همان اقامتی است که می تواند پس از آن برای اقامت دائم یونان اقدام کند.

مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست سرمایه گذاری فوری در یونان

 • ارائه طرح تجاری به زبان یونانی و انگلیسی
 • ارائه پاسپورت و یا هر سند دیگر مسافرتی که توسط دولت یونان معتبر تشخیص داده شود.  این پاسپورت باید حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه ویزا یونان که حداقل دو صفحه خالی داشته باشد و در ده سال گذشته صادر شده باشد
 • ارائه یک بیمه معتبر مسافرتی که قابلیت پوشش هزینه های کامل درمانی از قبیلا اورژانس ، پزشک و خدمات درمانی مورد نیاز را داشته باشد.
 • ارائه گواهی سو پیشینه و سابقه کیفری که در کشور محل تولد و یا کشوری که 5 سال آخر زندگی خود را در آن بوده اید صادر شده باشد.
 • ارائه مدارک ثبت احوال برای اثبات قومیت فرد در کشور مبدا
 • ارائه یک گواهی معتبر پزشکی که توسط مقامات دولتی یونان به رسمیت شناخته شود. در این گواهی پزشکی باید کلیه سوابق بیماری احتمالی فرد عنوان شود و در ضمن اگر بیماری خاصی وجود دارد باید مشخص شود که این بیماری قابل انتقال و یا خطر برای شهروندان یونان است یا خیر.

همچنین به همراه مدارک فوق باید موارد زیر نیز آماده و ارائه شود:

 • ارائه طرح کامل و جامع سرمایه گذاری یا همان طرح تجاری در یونان که باید موضوعات زیر را پوشش بدهد:
 • نوع و موضوع شرکت یا کسب و کار و جزئیات مربوط به راه اندازی آن و احتمالا در صورت نیاز به راه اندازی شرکت جزئیات مرتبط با نوع شرکت و شرایط لازم برای راه اندازی این نوع شرکت مانند نوع سهامداران، نوع شرکت یا شخصیت شرکت و موضوعات فعالیت شرکت و غیره
 • شرح کامل از نوع پروژه سرمایه گذاری
 • مکان و منطقه مورد نظر برای راه اندازی پروژه سرمایه گذاری و یا سرمایه گذاری
 • میزان سرمایه و بودجه مورد نیاز برای راه اندازی و سرمایه گذاری به همراه جزئیات نحوه تامین و تادیه مالی سرمایه گذاری
 • مدت زمان راه اندازی کسب و کار و یا شرکت یا هر نوع پروژه سرمایه گذاری دیگر
 • چشم انداز و اهداف مورد انتظار برای 5 ساله اول سرمایه گذاری
 • طرح امکانسنجی و پیش بینی های لازم در خصوص موفقیت و شانس اجرایی طرح
 • میزان کار آفرینی و یا حدود شغلی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در کشور یونان ایجاد خواهد شد.
 • اطلاعاتی در خصوص سرمایه گذار و یا سرمایه گذاران و سهامداران و میازن مشارکت آنها و میزان سرمایه مورد نیاز از قبیل:
 • نوع برنامه سرمایه گذاری
 • نحوه تامین سرمایه و تادیه سرمایه
 • میزان احتمالی کمک و یا نیاز به کمک های مالی دولت یونان
 • مدیر پروژه سرمایه گذاری
 • سهامداران و میزان سهام آنها
 • موقعیت فرد متقاضی برای سرمایه گذاری در یونان مانند مدیر عامل، اعضا هیئت مدیره، نماینده، وکیل حقوقی
 • تعداد نفراتی که باید برای آنها اقامت یونان صادر شود
 • اعضا خانواده نفراتی که باید برای انها اقامت احتمالی صادر شود
 • مدت اقامت مورد نظر برای اینکه طرح پیشنهادی به اجرا برسد.
 • اثبات تمکن مالی

برای سرمایه گذاری و دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در یونان یکی از مهم ترین اقداماتی که باید انجام شود ایجاد ضمانت مالی برای اجرای طرح است و اینکه فرد توانایی مالی لازم را برای پااسخگویی به دیون احتمالی خواهد داشت.

برای این منظور باید متقاضی و یا سایر شرکا و سهامداران ثبت شرکت در یونان که قصد اقامت یونان رادارند  موضوعاتی مانند اظهارنامه سه ماهه و سا صورتحساب بانکی از سپرده های مالی و یا ارائه اوراق بهادار و غیره را ارائه نمایند. این نوع اسناد برای کلیه افرادی که سهامدار و متقاضی اقامت یونان هستند الزاما نیاز است که باید به همراه ترازنامه مالیاتی و صورت های مالی هر یک از این افراد ارائه شود.

شرایط و نحوه تمددید مجوز اقامت موقت در یونان

گفتیم که بعد از پذیرش طرح توجیهی سرمایه گذاری در یونان، اقامت اولیه 5 ساله برای سرمایه گذاران در نظر گرفته می شود. این اقامت در هر دوره و بعد از اتمام می تواند دوباره تمدید شود. برای این کار باید قبل از اتمام دوره اقامت موقت یونان برای تمدید دوره اقامت یونان اقدام شود. شرط اصلی تمدید اقامت موقت یونان این است که اصل موضوع سرمایه گذاری همچنان پابر جا باشدو در ضمن متناسب با قوانین و مقررات فعلی یونان نیز باشد. منظور اینکه بر اساس قوانین و شرایط فعلی یونان ممکن است موضوع سرمایه گذاری در شرایط فعلی رد یونان توجیه نداشته باشد و مورد توافق مقامات یونان ادامه این سرمایه گذاری نباشد.

برای تمدید اقامت یونان و یا بهتر است گفته شود اقامت موقت یونان باید درخواست تمدید قبل از منقضی شدن دوره اقامت موقت یونان قبلی برای اداره مهاجرت ارسال شود و اسناد و مدارکی که نشان دهنده وجود اصل سرمایه گذاری در این کشور باشد نیز باید ارسال شود. در ضمن یک نسخه از این درخواست نیز باید برای وزارت امور خارجه یونان ارسال شود.

مدارک و مستندات عمومی مورد نیاز برای تمدید دوره اقامت موقت یونان:

 • مدارک عمومی مرتبط با سرمایه گذار، مدیران و کارشناسان پروژه
 • ارائه یک فرم درخواست برای تمدید اقامت یونان
 • تهیه و ارسال 4 عکس جدید با مشخصات پاسپورتی که در ضمن باید فایل این عکس نیز ارائه شود.
 • کپی از پاسپورت و کلیه اسناد مرتبط با اقامت و مشخصات مسافرتی دیگر که در یونان به رسمیت شناخته شود
 • ارائه بیمه نامه معتبر مورد تایید آزانس بیمه بین المللی ( برای هزینه های درمانی و مراقبت های بهداشتی و پزشکی)
 • ارائه مدارک مرتبط با سرمایه گذاری برای اثبات در جریان بودن سرمایه

مدارک مورد نیاز برای خود سرمایه گذار برای تمدید اقامت موقت یونان

 • یک فرم اعلام اجباری که توسط نهاد های رسمی تایید شده باشد که باید توسط خود متقاضی و یا نماینده حقوقی او تهیه شده باشد. این اعلام اجباری در خصوص نوع و میزان سرمایه گذاری و ادامه دار بودن موضوع سرمایه گذاری باید باشد. در ضمن اگر موضوع سرمایه گذاری قبلی منقضی شده و یک سرمایه گذاری جدید اتفاق افتاده نیز باید در خصوص این سرمایه گذرای جدید اطلاعات و اعلام جدید صورت بگیرد. در ضمن باید نحوه سرمایه گذاری جدید، اطلاعات مرتبط ، میزان سرمایه گذاری و محل سرمایه گذاری نیز اعلام شود.
 • ارائه فرم و یا مستندات مالیاتی مانند گواهینامه مالیاتی از اداره مالیات یونان
 • ارائه مجوز یا پروانه بهره برداری از شرکت یا فعالیت تجاری سرمایه گذار

مدارک مورد نیاز برای تمدید اقامت موقت یونان مدیران شرکت ها و سرمایه گذاری های یونان

 • ارائه قرارداد استخدام مربوط به موضوع سرمایه گذاری
 • ارائه گواهینامه مربوط به پرداخت مالیات فرد

مدارک مورد نیاز برای تمدید اقامت موقت یونان اعضا خانواده سرمایه گذار

 • ارائه یک اعلامیه توسط سرمایه گذار در خصوص وابستگی فامیلی و اینکه هنوز به عنوان تامین کننده و حامی مالی آنها می باشد
 • ارائه گواهینامه مالیاتی مرتبط به حامی مالی خانواده
 • ارائه بیمه نامه هر یک از اعضا خانواده
 • ارائه مدارک شناسایی خانواده که نشان دهنده ارتباط فامیلی فرد با سرمایه گذار باشد
 • ارائه گواهی تولد فرزندانی که در یونان متولد شده اند.

در نظر داشته باشید که کلیه اسناد فوق باید به زبان یونانی برای اداره مهاجرت یونان و یک نسخه برای وزارت امور خارجه یونان ارسال شود. همچنین باید مدارکی به زبان یونانی حتما ترجمه شده باشند. این ترجمه ها یا باید توسط موسسات قانونی و معتبر ترجمه رسمی در یونان و یا وزارت امور خارجه یونان  در آتن ترجمه شده باشند و یا توسط یک کانون معتبر ترجمه رسمی  زیر نظر کانون وکلای یونان و مورد تایید این کانون این ترجمه در یونان آماده شود.

بصورت کلی گواهینامه اقامت برای افراد سرمایه گذار در یونان به دو صورت صادر و یا تمدید می شود:

 • اولین مدل گواهینامه متعلق به سرمایه گذارانی است که از کشورهای عضو کنوانسیون لاهه در یونان سرمایه گذاری می کنند و توسط مقامات خارجی آن کشور مورد تایید قرار می گیرند
 • دومین نمونه مرتبط به سرمایه گذارانی است که عضو کشورهای عضو کنوانسیون لاهه نیستند.

در زمان تمدید دوره اقامت موقت یونان و یا صدور اقامت دائم برای آن دست افرادی که درخواست اقامت دائم یونان را می دهند، مجددا داده های بیومتریک مانند اثر انگشت و قرنیه چشم و عکس دیجیتال از متقاضی و همراهان او گرفته می شود. اما با توجه به اینکه قبلا مجوز اقامت موقت یونان را یک بار دریافت کرده اند دیگر نیاز به ارائه  مستندات بصورت الکترونیکی نخواهد بود مگر اینکه در هر یک از شرایط تغییراتی اعمال شده باشد.

در ضمن اگر قبل از اقامت در یونان، اقامت هر یک از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را یک بار به دست آورده باشید در صورتی نیاز به پاسپورت الکترونیکی یونان خواهید داشت که پاسپورت قبلی شما یا گم شده باشد و یا به هر دلیلی از بین رفته باشد و یا معتبر نباشد.

 روش های دریافت اقامت یونان

یونان در حال حاضر به عنوان یکی ازاعضا اصلی اتحادیه اروپا شناخته می شود که به دلیل ایجاد زیر ساخت های فوق العاده و چشم انداز عالی برای آینده خود به عنوان یک مقصد فوق العاده برای سرمایه گذاری شناخته شده است. اما اقامت یونان تنها از طریق سرمایه گذاری در یونان تعریف نشده است و سیاست های اقتصادی و توسعه ای یونان به شکلی در نظر گرفته شده است که از طرق مختلف اجازه اقامت در یونان را به افراد مستعد و دارای شرایط خاص می دهد.

وجود این شرایط باعث شده است که هر ساله هزاران نفر به دنبال اخذ اقامت یونان باشند که از بین  این افراد صدها نفر موفق به دریافت اقامت یونان می شوند. هر چند شاید به راحتی نتوان کلیه راه های تعریف شده برای اقامت در کشورهای اروپایی از جمله یونان را تعریف و به قلم تحریر در آورد اما متداول ترین و شناخته شده ترین مسیرهای دریافت اقامت یونان را می توان به شرح زیر دانست:

 • اقامت یونان از طریق ثبت شرکت در یونان یا کسب و کار در یونان
 • اقامت یونا از طریق خرید ملک در یونان
 • اقامت تمکن مالی یونان یا خویش حمایتی یونان
 • اقامت تحصیلی در یونان
 • اقامت کاری در یونان
 • اقامت از طریق پناهندگی در یونان
 • اقامت از طریق تولد در یونان
 • اقامت از طریق ازدواج در یونان
 • اقامت ورزشی در یونان

در ادامه قصد داریم شرایط اخذ اقامت یونان از هر یک از مسیرها و روش های فوق را به جزئیات بیشتری برای شما تشریح کنیم.

اقامت یونان از طریق ثبت شرکت در یونان ( راه اندازی کسب و کار در یونان)

یکی از راه های سرمایه گذاری و اخذ اقامت یونان که شامل اقامت طلایی یونان نیز می شود، مسیر ثبت شرکت یا راه اندازی کسب و کار قانونی در یونان است. هر چند در برخی از مطالب ثبت شرکت در یونان با راه اندازی کسب و کار در یونان یکسان دیده می شود اما به صورت کلی این دو روش با هم تفاوت های زیادی دارند.

هم ثبت شرکت در یونان و هم راه اندازی کسب و کار در یونان که به کار آفرینی در یونان هم شهرت دارد از روش های سرمایه گذاری در یونان هستند که در واقع نیاز به ورود سرمایه مشخص در یونان دارند و در ضمن باید برای تعداد مشخصی از افراد ترجیحا کارآفرینی کنند.

ثبت شرکت در یونان

شاید بتوان به جرات گفت یکی از بهترین روش های اقامت در اروپا و یا اقامت در یونان روش ثبت شرکت در یونان یا ثبت شرکت در اروپا باشد. در روش ثبت شرکت می توان به راحتی نه تنها اقامت کشور یونان را گرفت بلکه شرایط کاری خود را نیز در یکی از بهترین مناطق اقتصادی دنیا تضمین کرد. خوشبختانه خود دولت یونان نیز به راحتی برای افرادی که طرح های کسب و کار از طریق ثبت شرکت در یونان را دارند به خوبی تسهیل کرده است.

در حال حاضر روش های و یا قالب های مختلفی برای ثبت شرکت و یا راه اندازی شخصیت حقوقی در یونان تعریف شده است که عمدتا به تبعیت از قوانین و مقررات اتحادیه اروپا این ساختارهای تعریف شده است. اما چند نوع ساختار حقوقی یا ثبت شرکت در یونان بیشتر از همه در بین سرمایه گذاران خارجی مورد توجه می باشد که عبارتند از:

 • ثبت شرکت سهامی با مسئولیت محدود در یونان ( شرکت E)

شرکت سهامی با مسئولیت محدود نوعی ساختار حقوقی است که با سرمایه گذاری و مشارکت حداقل سه نفر قابل ثبت است. به دلیل اینکه در این ساختار سرمایه گذاران صاحب سرمایه خود شناخته می شود این نوع شرکت در یونان از محبوبیت زیادی در بین سرمایه گذاران خارجی برخوردار است زیرا از نظر اقتصادی اهمیت بیشتری دارند.

در شرکت سهامی با مسئولیت محدود در یونان شرکا تنها به اندازه سهام خود در شرکت مدیون می شوند و کلیه تعهدات بر عهده سرمایه شرکت است. ضمن اینکه محدودیت های شرکت ها سهامی در سهام بندی نیز در شرکت با مسئولیت محدود وجود ندارد.

شرکت های سهامی با مسئولیت محدود می توانند سهام خود را با نام و یا بی نام منتشر کنند. تصمیم های کلان بر عهده مجمع عمومی موسسین است و مجری این تصمیم ها هیئت مدیره با نمایندگی مدیر عامل در شرکت می باشد.

ثبت شرکت سهامی با مسئولیت محدود در یونان نیازمند حداقل سرمایه 60 هزار یورو می باشد. این شرکت باید رسما در خود یونان ثبت شود و کلیه قوانین و مقررات ثبت این شرکت ها باید مطابق با قوانین اداره ثبت شرکت ها در یونان باشد. برای ثبت شرکت سهامی با مسئولیت محدود باید یک اساسنامه تهیه شود و فرایند ثبت شرکت باید ابتدا در دفاتر رسمی در یونان انجام شود. همچنین باید در بیمه تامین اجتماعی و اداره مالیاتی یونان نیز ثبت نام شود.

همچنین اتاق بازرگانی و وزارت صنعت یونان باید حق استفاده از نام شرکت را تصویب کنند.  پس از طی فرایند نام گذاری و فرایند های ثبت اسناد در دفاتر قانونی یونان باید موضوع شرکت در اداره ثبت شرکت های یونان به ثبت برسد. نهایتا یک ماه سهامدارن بعد از ثبت شرکت سهامی با مسئولیت محدود در یونان فرصت خواهند داشت تا سرمایه تعهد شده را تادیه کنند. در صورت سرمایه گذاری و ثبت شرکت سهامی با مسئولیت محدود در یونان به کلیه مدیران و اعضا هیئت مدیره و نهایتا تا 10 نفر اقامت دائم یونان تخصیص داده می شود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یونان (E.P.E )

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یونان یکی دیگر از راه های اخذ اقامت یونان از طریق ثبت شرکت است. در این نوع شرکت شرکا تنها به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت بر عهده دارند. تصمیم گیری بر عهده شرکا است که ممکن است در بین خود یک تا چند مدیر را انتخاب کنند.

به شرطی می توان با ثبت این نوع شرکت اقامت یونان را به دست آورد که حداقل در حساب شرکت شرکا 18000 یورو تادیه و سپرده کنند. از این میزان سرمایه باید حداقل نیمی از آن در همان ابتدا در حساب شرکت نقدا واریز شود و مابقی نیز در تاریخی مشخص باید توسط مدیران تادیه شود. در زمان ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یونان باید در اداره مالیاتی و تامین اجتماعی یونان نیز ثبت نام شود و باید 1 درصد از سرمایه تعریف شده برای تاسیس شرکت در یونان به عنوان مالیات پرداخت شود.

طرح تجاری مورد نطر برای راه اندازی شرکت با مسئولیت محدود در یونان با تایید دادگاه و وزارت صنعت این کشور می باشد و تا حداکثر 10 نفر بسته به میزان سرمایه تعریف شده برای این نوع شرکت می توانند اقامت یونان را با صاحب سرمایه بودن در شرکت و یا مدیریت در شرکت به دست بیاورند.

ثبت شرکت مشارکت عمومی در یونان (O.E )

برای ثبت شرکت مشارکت عمومی در یونان نیز باید حداقل دو شریک حضور داشته باشند. همانند شرکت های تضامنی در این نوع شرکت مسئولیت هر یک از شرکا نا محدود است و باید پاسخگو کلیه تعهدات شرکت باشند. به همین دلیل معمولا مدیریت شرکت  در این شرکت ها به عهده خود شرکا خواهد بود مگر اینکه توافق کلی دیگری با هم داشته باشند.

در این نوع شرکت ها بر خلاف شرکت های با مسئولیت محدود نمی توان با ایجاد یک قرارداد از برخی از مسئولیت های شرکت شانه خالی کرد و در همه امور شرکا با هم شریک خواهند بود. ثبت شرکت مشارکت عمومی در یونان الزاما نیازی به تادیه سرمایه ندارد. افراد خارجی برای ثبت این نوع شرکت باید طرح تجاری قوی ای داشته باشند و باید از دادگاه مجوز اخذ شود. در این نوع شرکت ها نیز 1 درصد از سرمایه اولیه شرکت به عنوان مالیات در نظر گرفته می شود و تنها شرکا در صورت پذیرش طرح تجاری می توانند حداکثر تا 10 نفر اقامت یونان را بگیرند.

ثبت شرکت مختلط در یونان ( E.E)

این نوع از شرکت ها معمولا بین یک تا چند شریک تضامنی یا با مسئولیت نا محدود با چند نفر شریک با سهام محدود و شراکت محدود و یا مسئولیت محدود شکل می گیرد. مدیریت این نوع شرکت ها بر عهده شرکا ضامن است و دیگر شرکا معمولا در فعالیت و تصمیم گیری های شرکت دخالتی داده نمی شوند. در شرکت های  مختلط باید نام شریک یا شرکا عمومی یا ضامن در عنوان شرکت قید شود و کلیه مسئولیت شرکت را باید این شرکا بپذیرند.

دقیقا مشخص نشده که چه میزان سرمایه برای راه اندازی شرکت مختلط در یونان نیاز است اما آنچه مسلم است این است که در صورت تادیه حداقل سرمایه 60000 یورو و یا راه اندازی شغل برای تعداد مشخصی در یونان شرکا ضامن می توانند اقامت یونان را بگیرند.  سایر شرکا نیز اگر میزان سرمایه گذاری شرکت در یونان بزرگ باشد می توانند از طریق خرید سهام در این شرکت و اثبات حق سهم زیاد خود در این شرکت اقامت یونان را به دست بیاورند.

اما به غیر از تاسیس شرکت در یونان و یا ثبت شرکت در یونان افراد حقیقی و یا حقوقی می توانند از طریق مشارکت در کسب و کار یونان و یا راه اندازی کسب و کار در یونان نیز به اقامت یونان برسند. از بهترین این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشارکت غیر فعال در یونان

در این نوع مشارکت یک قرارداد کاری غیر رسمی و یا رسمی بین حداقل دو نفر حقیقی و یا حقوقی در یونان شکل می گیرد. یکی از این افرا به عنوان شریک غیر فعال شناخته می شود که تنها برای اداره امور و معاملات تجاری طرف قرارداد است و دیگری به عنوان شریک فعال هویت تجاری به دست می آورد. در این حالت ممکن است دو طرف از افراد خارجی باشند و یا یک طرف به عنوان مقیم یونان و دیگری از افراد غیر مقیم یونان باشد. این نوع شراکت ها اگر در طولانی مدت باشد و یا ادامه دار باشد و در قالب شخصیت حقوقی باشد می تواند منجر به صدور اقامت یونان شود.

سرمایه گذاری مشترک

همانطور که از نام این نوع فعالیت می توان حدس زد، سرمایه گذاری مشترک نوعی فعالیت اقتصادی و یا تجاری را در یونان پوشش می دهد که می تواند بین یک تا چند نفر شخص حقیقی و یا حقوقی شکل بگیرد و در قالب آن هر یک از این طرف ها انجام بخشی از سرمایه گذاری را عهده دار شده و از سود حاصله بصورت توافقی بهره مند شوند.

اگر این نوع مشارکت در سرمایه گذاری در یونان با استفاده از یک شخصیت حقوقی باشد و یا نیاز به مدیریت در یک مجموعه واحد باشد می تواند برای افراد غیر مقیم ، اقامت یونان را به دنبال داشته باشد. در نظر داشته باشید که این نوع همکاری می تواند بین شهروندان یونان با خارجی ها و یا تماما بین خارجی ها باشد ولی در صورتیکه این همکاری منجر به ارتباط مستمر نشود نمی تواند به راحتی زمینه ساز اقامت یونان باشد مگر اینکه میزان سرمایه گذاری در یونان به اندازه حداقل لازم برای اخذ اقامت یونان باشد.

راه اندازی کسب و کار در یونان

راه اندازی کسب و کار در یونان بصورت فردی و یا در قالب یک تاجر مستقل ممکن می شود و در این حالت ففرد کاری را در یونان راه اندازی می کند و مالک کسب و کار خود خواهد بود. بنابراین کاملا مشخص است که کلیه دیون و بدهی ها و مسئولیت این نوع کسب و کارها در یونان بر عهده خود فرد است. اما اگر میزان سرمایه گذاری در راه اندازی این نوع کسب و کار به اندازه حداقل لازم و تعریف شده باشد و این کسب و کار قانونا در سازمان تجارت یونان ثبت شود می تواند باعث اقامت در یونان شود.

ثبت نمایندگی شرکت خارجی و یا شعبه شرکت خارجی در یونان

یکی از بهترین روش ها برای داشتن شخصیت حقوقی در یونان که منجر به اقامت یونان برای افراد بنیان گذار و یا مدیران این شعب و نمایندگی ها در این کشور خواهد شد، ثبت نمایندگی و یا شعبه شرکت خارجی در یونان است.

برای ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی در یونان باید به غیر از دریافت تاییدیه وزارت امور خارجه، اداره مهاجرت و سازمان تجارت یونان، رئیس منطقه و یا شورای محلی منطقه مورد نظر نیز در یونان طرح تجاری را تایید کند. برای این کار باید فرد و یا شرکت متقاضی به همراه طرح تجاری مدارک زیر را نیز ارائه نماید:

 • کپی از اساسنامه شرکت اصلی یا شرکت مادر
 • صورتجلسه هیئت مدیره یا مجع عمومی شرکت مادر که اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی را داده باشد
 • تعیین وکیل یا نماینده قانونی و قدرتی که او در مراجع قانونی خواهد داشت از طرف شرکت مادر
 • مدارکی که اثبات کند شرکت مادر جایگاه خوبی و یا برند خوبی دارد و می تواند زمینه ساز شرایط خوبی در کشور یونان از جمله اشتغال زایی و یا تامین برخی از خواسته های کشور یونان را داشته باشد.
 • گواهی دال بر تعیین سرمایه گذاری به میزان حدقل 60000 یورو برای نمایندگی و 18000 یورو برای شعبه خارجی در یونان
 • ثبت نام در اداره مالیاتی کشور یونان و ارائه کد مالیاتی
 • تضمین برای اینکه مطابق با شرایط قانونی یونان شعبه و یا نمایندگی فعالیت خواهد داشت.
 • ثبت شعبه و یا نمایندگی در اداره ثبت شرکت ها در یونان

تبصره: کلیه این مدارک باید به زبان یونانی ترجمه شوند و مطابق با قوانین کنوانسیون لاهه باشند.

نکاتی برای ثبت شرکت در یونان به منظور اخذ اقامت یونان

 • شرکت ها و موسسات تجاری در یونان باید مطابق با قوانین کشور یونان اداره شوند و کلیه دفاتر مالیاتی خود را طبق قوانین مالیاتی این کشور تکمیل و سالیانه ارائه نمایند.
 • شرکا می توانند در ابتدای امر اقامت 5 ساله یونان را دریافت کنند و در صورت تداوم سرمایه گذاری در یونان اقدام به تمدید اقامت یونان و یا دریافت اقامت دائم یونان پس از 5 سال بکنند.
 • از سود خالص سالیانه شرکت های ثبت شده در یونان باید 26 درصد از آن به عنوان مالیات پرداخت شود.
 • شرکا می توانند فردی را به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب کنند که در بین سرمایه گذاران نباشد. این مدیر و یا کارشناسانی که برای امور شرکت در نظر گرفته می شوند نیز می توانند اقامت یونان را به دست بیاورند.
 • کلیه نمایندگی ها و شعب شرکت های خارجی در یونان می توانند با مالکیت صد در صد خارجی باشند اما باید سالیانه حسابرسی شده و مطابق با قوانین یونان مالیات های خود را پرداخت نمایند.
 • برای ثبت شرکت در یونان و اخذ اقامت یونان بهتر است از وکلای خبره و افرادی که به زبان یونانی و قوانین یونانی تسلط کافی دارند استفاده شود.

سرمایه گذاری در یونان از طریق خرید ملک در یونان

 

یکی از بهترین روش ها برای دریافت اقامت یونان خرید ملک در یونان می باشد. در سال های اخیر و بعد از بحران های مالی اوایل قرن بیست و یکم دولت یونان برای کلیه افرادی که تا میزان مشخصی در املاک و مستغلات این کشور سرمایه گذاری کنند اقدام به صدور ویزا طلایی یونان و اقامت طلایی یونان می کند. به این مفهوم که بدون اینکه نیاز باشد در یونان بصورت دائمی ماندگار باشید و یا اقامت داشته باشید می توانید صاحب اقامت یونان شوید و تنها در هر شش ماه حضور یک هفته ای در یونان کفایت خواهد کرد.

خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار یورو در یونان برای دریافت اقامت طلایی یونان لازم است. افرادی که حداقل 250 هزار یورو ملک خریداری کنند می توانند برای خود و خانواده خود اقامت یونان بگیرند.  این اقامت ممکن است در ابتدا بصورت اقامت موقت یونان صادر شود ولی بعد از 5 سال به راحتی امکان تبدیل شدن به اقامت دائم یونان را دارد. دلیل این نوع اقامت موقت یونان این است که دولت یونان تضمین کند که سرمایه گذاری در یونان در حوزه املاک ادامه دار خواهد بود و موقتی نیست.

در یونان روش های زیادی برای خرید ملک وجود دارد. خرید انواع خانه های شهری، آپارتمان ها، انواع خانه های ویلایی، ویلاها و خانه های ساحلی، انواع املاک تجاری ، انواع خانه های قدیمی و بسیاری دیگر از انواع املاک در یونان وجود دارد. برخی با خرید املاک قدیمی در یونان به دنبال بازسازی املاک در یونان هستند تا از این طریق ضمن اینکه با کمترین میزان هزینه اقدام به خرید ملک در یونان می کنند، اقامت خود را در یونان نیز تضمین کنند.

روش خرید ملک و یا زمین و حتی خانه های قدیمی برای بازسازی در یونان بخصوص در مناطق توریستی و یا مناطق ساحلی یونان یک روش تضمین شده برای افرادی است که به دنبال سرمایه گذاری در یونان به جای زندگی در یونان هستند. در یان روش افراد می توانند محل اقامت یونان خود را فراهم کنند و در ضمنن برای زمان هایی که در یونان به سر نمی برند به راحتی با اجراه ملک در یونان به عنوان خانه تعطیلات درآمد بسیار خوبی به دست بیاورند زیرا یونان یکی از پر توریست ترین کشورهای جهان است.

بنابراین هدف از خرید ملک در یونان می تواند بسیار متنوع باشد. برخی خرید خانه برای زندگی ، برخی برای کسب و کار، برخی برای تجارت و برخی برای کسب سود از محل اجاره مسکن در یونان این سرمایه گذاری را انجام می دهند و به درآمد مطلوب به همراه اقامت یونان خواهند رسید.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5.00 از 5)
Loading...

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.
طراحی توسط: فلاح نت