شماره تماس : 23-88641720

هلند

کشوری است کوچک در شمال غربی اروپا

هلند کشوری است کوچک از قلمروهای پادشاهی هلند در شمال غربی اروپا.  واژه هلند Holland در زبان هلندی میانه به شکل holtland بود و معنی آن «سرزمین چوب» است.۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و حدود ۵۰ درصد از زمین‌های هلند نیز ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا دارد به همین خاطر نام این کشور در زبان هلندی Nederland به معنی «سرزمین پست» است و نامی که بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌کار می‌برند هم همین معنی را می‌دهد.

پایتخت آمستردام
واحد پول یورو
زبان هلندی(این زبان شاخه‌ای از زبان های ژرمنی است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد.)
آب و هوا تابستانها خنک و زمستانها معتدل، آب و هوای معتدل دریایی دارد
جمعیت 16.5 میلیون نفر
پیش شماره 0031
مذهب مسیحی پروتستان
مساحت ۴۱٬۵۲۶ کیلومتر مربع
همسایه ها هلند از شرق با آلمان همسایه‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا

 

هلند کشوری کوچک و جذاب در دلتا شمالی رودخانه شمال غربی اروپا است. چشم انداز هلند از اراضی معروف و مسطح که بیشتر آنها از دریا گرفته شده، با آسیاب های بادی و گل های لاله و روستاهای زیبا پر شده است. هلند بیش از 16 میلیون نفر جمعیت دارد که تقریبا دو برابر  ایالت نیوجرسی امریکا است که به نسبت اندازه که دارد کشور پر جمعیتی محسوب می شود. حتی اغلب شهر های بزرگ هلند فضای شهری بزرگی ندارند و  یک فضای کوچک شهری با میراث تاریخی زیادی را حفظ کرده اند.

هلند

این کشور را به طور معمول هلند (Holland) می نامند هر چند اغلب کشور های اروپایی و امریکایی این کشور را با نام نیدرلند می شناسند که به دلیل داشتن دشت های زیاد به این نام شناخته می شود. این کشور از لحاظ فنی به دو قسمت دوازده استان خود را تقسیم می کند که در بین مردم شمال و جنوب هلند خیلی پذیرفته نشده  و محبوب نیست.

پس از جنگ هشت ساله ای که منجر به استقلال کامل آلمان از اسپانیا رد سال 1581 شد ( که توسط اسپانیا در سال 1648 به رسمیت شناخته شد ) هلند تبدیل به یک نیروی دریایی بسیار قدرتمند در جهان شد که این دوره به عصر طلایی هلند هم شهرت دارد. این کشور به دلیل تاریخچه تجارت دریایی که دارد  ثروت و میراث فرهنگی غنی دارد که در اغلب شهر های بزرگ این کشور قابل مشاهده است. در دوره طلایی هلند نقاشان برجسته ای همچون رامبراند و ورمیر به جهان معرفی شدند. آثار این نقاشان در بسیاری از موزه های سراسر هلند هنوز هم هزاران هزار گردشگر را در طول سال به این کشور می کشاند.

در طول قرن ها کشور هلند به دلیل تحمل پذیری بالا و پیشرفت گرایی که داشته شهرت داشته است. هلند اما اولین کشوری بود در جهان که قانون همجنس گرایی را پذیرفت و رسمی کرد و کانابیس و فحشا در این کشور به عنوان یک شغل پذیرفته شده است. هلند به عنوان یکی از اعضا اصلی اتحادیه اروپا و ناتو و به عنوان کشور میزبان دادگاه بین المللی لاهه و  کشوری در قلب همکاری های بین المللی است.

هلند با داشتن فرودگاه بین المللی شیپول (Schiphol ) و بزرگراه های پیشرفته و خطوط راه آهن با سرعت بالای بین المللی  به سادگی از هر نقطه جهان قابل دسترسی است. اندازه کوچک، مهمان نواز و نگرش مثبت مردم به گردشگران به همراه مناطق دیدنی فوق العاده  هلند را به مقصدی ناب  و بی بدیل برای هر تور اروپایی مبدل کرده است.

مناطق هلند

هلند یک کشور پارلمانی با 12 استان یا ایالت است. هر چند هلند کشور کوچکی است اما استان های این کشور دارای تنوع زیادی هستند و تفاوت های فرهنگی و زبانی زیادی دارند. معمولا از لحاظ فرهنگی و زبانی این کشور را به چهار قسمت تقسیم می کنند:

 • هلند غربی(فلولوئل، هلند شمالی، هلند جنوبی، اوترخت )

این منطقه قلب هلند محسوب می شود با چهار شهر بزرگ  و حومه های معمول هلندی  که بسیاری از آثار تاریخی که از مدیریت آب در هلند بر جای مانده است. اکثرا این منطقه رندستاد نامیده می شود که به شهرنشینی این منطقه اشاره دارد.

 • هلند شمالی ( درنته ، فریزلند، گرونینگن )

مناطقی که کمترین جمعیت هلند را دارند و عمدتا توسط خارجی ها کشف و شناخته نشده اند ولی در میان مردم محلی محبوبیت بالایی دارند. مناطق فریزی غربی  مقاصد عالی برای مسافرت چند روزه هستند مانند دریاچه فریزی

 • هلند شرقی ( گلدر لند ، اوریژل)

خانه بزرگترین پارک ملی هلند ، پارک ملی هوگ ولوو (Hoge Veluwe) و همچنین هانزستدن (Hanzesteden) زیبا، هفت شهر قرون وسطی ای  در کنار رودخانه ای ژل (IJssel) با یک مرکز تاریخی سنتی مانند زادفن (Zutphen) ؛ زی وول (Zwolle) ، دازبرگ (Doesburg) و …

 • هلند جنوبی ( لیمبورگ ، برابانت شمالی ، زلاند)

این مناطق به دلیل تاریخ کاتولیک، جشن های کارناوال و فرهنگ نوشیدن و سبک زندگی بوروندی از سایر مناطق جدا شناخته می شوند.

جزایر کارائیب بوناری (Bonaire)سین یوستاتیوس(Sint Eustatius) و سابا(Saba) بصورت خود مختار و با شهرداری های خاص خود  شناخته می شوند ولی به عنوان قسمتی از خاک هلند با اسن کشور ادغام و سیاست های کلی این کشور را دنبال می کنند. در کنار هلند کشورهای دیگری مانند آروبا (Aruba )، کوراسائو(Curaçao ) و سینت مارتن (Sint Maarten)  در پادشاهی اصلی هلند قرار دارند.

شهرهای هلند

هلند شهر ها و دهکده های زیادی دارد که دارای جاذیه های گردشگری فراوانی هستند. در زیر به 9 تا از برترین این شهر ها اشاره خواهیم کرد :

 • آمستردام : معماری چشم نواز ، کانال های دوست داشتنی، موزه ها و گرایش لیبرال
 • دلفت : شهری ناشناخته و تاریخی با سرامیک های آبی و سفید مشهور در جهان
 • گرینگن : شهری دانشجویی با فضایی آرام و زندگی شبانه
 • لاهه( در هلندی به معنای دوحه ) : پایتخت قضایی جهان، محل حکومت و مقر سلطنتی
 • لیدن: شهری تاریخی و دانشجویی با قدیمی ترین دانشگاه کشور و سه موزه ملی
 • ماستریخت: شهری مستحکم شده و مدیترانه ای با فرهنگ و سبک زندگی و معماری جنوبی متفاوت
 • نئیمگن: یکی از قدیمی ترین شهر های کشور، شناخته شده به دلیل برگزاری چهار روز مسابقات و جمعیت های دانشجویی بزرگ
 • روتردام : معماری مدرن، شب زنده داری های عالی، صحنه های هنری پر جنب و جوش و بزرگترین بندر اروپا
 • اوترخت : مرکز تاریخی هلند با فروشگاه هیا عتیقه و محل خانه ریتورد شورودر

سایر مقاصد گردشگری هلند:

در هلند مقاصد گردشگری فوق العاده ای وجود دارند که خارج از شهر های اصلی واقع شده اند :

 • افتلینگ : پارک معروف ناشناخته با عناصر درهم ریخته و پریشانی همچون علف ها و نماد های زیبا
 • پارک ملی هانگ ولوو: شاید پر بازدید ترین پارک ملی جهان با بوته زار ها ، تپه های ماسه ای و جنگل های بکر
 • کیوکنهاف: به معنی باغ آشپرخانه ، هر ساله بیش از 800 هزار نفر از گل های عطیم و دیدنی این باغ دیدن می کنند.
 • کیندردیج : آسیاب های بادی که  که نشان دهنده چشم انداز معمول هلند در تمام شکوه آن هستند
 • شوکلند: یک جزیره قدیمی خالی از سکنه معروف به روستای ارواح که به خوبی حفظ شده است.
 • لیبرگ جنوبی: مناظر سبز تپه ای ، روستاها و قلعه ها و باغات جنوبی
 • تکسل : بزرگترین جزیره مخصوص دوچرخه سواری با مناطر دیدنی از پرندگان و محیط های عالی برای پیاده روی، شنا و سوارکاری
 • زانس شنس : موزه های رو باز با آسیاب بادی  و خانه های زان
 • زاسترک واتر لند : روستاهای معمولی هلند با زمین های ساحلی به گل نشسته، خانه های چوبی و آسیاب های بادی

تاریخچه هلند

بخش جنوبی هلند قسمتی از امپراطوری رم باستان است . در پایان قرون وسطی به عنوان مالکیت اسپانیا با قسمتی از آنچه اکنون در بلژیک قرار دارد در آمد . چندین مرکز تاریخی و چندین قلعه باستانی از این دوره به یادگار از اسپانیا بر جای مانده است.

پس از انقلاب هلند با رهبری ویلیم از اورنج  به عنوان قهرمان ملی ، هلند در سال 1572 به صورت واقعی تشکیل جمهوری مستقلی داد. ابتدا بلژیک تقسیم شد درست زمانی که استان های شمالی از جمله فلاندرز اتحادیه یورتچت را در سال 1579 امضا کردند.  هلند در طول قرن هفدهم که به عنوان عصر طلایی هلند شناخته می شود  تبدیل به یکی از قدرت های اقتصادی و دریایی بزرگ جهان شد. در طول این دوره بسیاری از مستعمرات تاسیس و یا فتح شد. از جمله هند شرق، نیویورک هلند  و سورینام که با بریتانیا معامله شد.

در سال 1805 زمانی که ناپلئون جای برادرش بر تخت نشست هلند تبدیل به یک کشور پادشاهی شد. در سال 1815 پادشاهی هلند به همراه بلژیک و لوکزامبورگ تحت سیطره پادشاه ویلیام اول در آمد. در سال 1830 بلژیک جدا شد و یک پادشاهی مستقل را تشکیل داد. در جریان انقلاب های لیبرال 1848 قانون اساسی جدید تصویب شد و هلند به یک سلطنت مشروطه تبدیل شد. اتحادیه شخصی با کشور لوکزامبورگ در سال 1890 به پایان رسید  و هلند تنها ماند.

هلند در جنگ جهانی اول بی طرف ماند ولی در جنگ جهانی دوم آلمان همسایه خود را تحت تاثیر جنگ های خود در آورد. هلند کشوری مدرن و صنعتی به عنوان بزرگترین صادر کننده محصولات کشاورزی شناخته شد. در سال 1944 کشور های کم بضاعت و کم درآمد اتحادیه بنلوکس را تشکیل دادند که در امور اقتصادی با هم همکاری و  به یکدیگر کمک کنند.  هلند در سال 1949 برای تشکیل ناتو همکاری کرد و به عنوان یکی از اعضا این سازمان در آمد و در سال 1957 به عنوان یکی از اعضا جامعه و یا اتحادیه اروپا به این اتحادیه پیوست و در معرفی اتحادیه اقتصادی و پولی در سال 1999 حضوری پر رنگ داشت.

جغرافیای هلند

هلند با تمام کوچکی خود یکی از پر جمعیت ترین کشور های جهان است. مهم نیست به کجای این سرزمین مسافرت کنید در هیچ جای این سرزمین از تمدن دور نیستید. شهر ها شلوغ هستند بخصوص در ناحیه رندستاد جایی که شلوغی یک مشکل جدی شده است.

بخش عمده ای از این کشور در سطح دریا و یا زیر سطح دریا قرار دارد و این باعث شده عمده مناطق هلند بهترین مکان ها را برای دوچرخه سواری داشته باشد. در این کشور تنها چند تپه تکی و یا انفرادی مانند سالند و یا ولوو دیده می شوند. جنوب لیمبورگ تنها منطقه ای است که در آن تپه می بینید. این منطقه تپه ای  که مناظر زیبایی هم دارد باعث شهرت جهانی این منطقه شده است و به عنوان یکی از مقاصد کمحبوب توریستی و داخلی هلند شناخته می شود. حومه های روستایی در سراسر هلند تحت تاثیر  کشاورزی صنعتی و علفزارهای وسیع در امده است. این مناطق به این دلیل کشاورزی صنعتی را پوشش می دهند که هلند به عنوان یکی زا بزرگترین کشور های صادر کننده محصولات کشاورزی و غذایی  در جهان شناخته می شود و عمده فعالیت مردم این کشور هم کشاورزی است.

دوچرخه سواری یکی از بهترین راه ها برای کشف مناظر روستایی، دهکده ها و آسیبا های بادی هلند است. در حالی که رفت و آمد به شهر ها و گردشگری در شهر های هلند ساده است به نظر می رسد رفتن به مناطق روستایی با ماشین کمی سخت تر باشد و این مناطق کمتر از مراکز شهر توسعه یافته اند. همه افرادی که علاقمند به کشف ناشناخته های هلند و مناطق بکر روستایی هستند بهتر است از دفاتر توریستی به نام VVV در هلند کمک بگیرند. این دفاتر مناطق دوچرخه سواری ، پیاده روی  و بکر روستایی را به شما راهنمایی خواهند کرد و تردید نداشته باشید که شما را به بهترین مناطق با بهترین راه دسترسی راهنمایی خواهند کرد.

جغرافیای کشور هلند به شدت تحت تاثیر ویژگی های آب و هوایی این کشور است. این کشور با رودخانه ها و کانال های زیاد و سواحل بی شماری شناخته می شود . سواحل غربی دارای شواحل شنی و تپه ای  گسترده ای هستند که باعث جذب بسیاری از گردشگران بخصوص هلندی و آلمانی می شوند. از قرن 17 میلادی 20 درصد از کل کشور هلند از دریا، دریاچه ها، باتلاق ها و مناطق آب دوباره احیا شده اند. دریاچه های فریزی در شمال غرب  هلند بیشترین جغرافیای آبی هلند را تشکیل می دهند.

آب و هوای هلند

هلند دارای آب و هوای معتدل است و به طور کلی می توان اینگونه گفت که تابستان ها خنک و زمستان ها کمی سرد است. در هر ماه از سال می توان انتظار بارندگی را در این کشور داشت و تفاوتی به گرم و سرد بودن سال ندارد. بهترین زمان برای مسافرت به هلند بین ماه های می تا سپتامبر می باشند که حدود هوا در این ماه ها بین 18 تا 19 درجه سانتی گراد متفاوت می باشد و نهایتا به 23 درجه می رسد.  در ماه های آوریل و اکتبر هوا تقریبا گرم تر می شود و روز های آفتابی بیشتری در این کشور وجود دارد.

در ماه بهار درجه هوا بسیار متغیر است. ممکن است تا آغاز ماه می حتی ریزش برف ریزه ها را هم ببینید اما در برخی از روزها هم هوا تا 20 درجه سانتی گراد هم می رسد. خورشید در طول روز بین 4 تا 7 ساعت وجود دارد که در تابستان زمان بیشتری دارد. آوریل هر چند خشک ترین ماه در هلند است اما همیشه خودتان را حتی در این فصل برای باران های طولانی مدت و شدید هم باید آماده کنید.

در تابستان درجه هوا عموما بالاتر از 20 درجه و کمتر از 25 درجه در گرم ترین روزها می باشد. اگر هوا کمی خنک شود احتمال بارش باران می باشد. دمای بالای 30 درجه سانتی گراد در هلند شناخته شده نیست هر چند هوا خیلی گرم باشد. موج گرما معمولا با رعد و برق و باران همراه می شود. در طول روزهای تابستان نهایتا 7 ساعت در روز خورشید وجود دارد.

در پاییز درجه هوا کمی کاهش می یابد اما در ماه سپتامبر و اکتبر درجه هوا هنوز هم نهایتا 15 تا 19 درجه سانتی گراد است. حتی در برخی از روزها تا 25 درجه هم می رسد . ماه سپتامبر یکی از پر باران ترین ماه های سال در هلند است و به طور چشم گیری ساعات آفتابی در این کشور کاهش می یابد. در ماه نوامبر برف ریزه شایع تر است و درجه هوا تا 9 درجه کاهش می یابد . اما روزهای یخبندان و ریزش باران هم دور از انتظار نیست هر چند خیلی کم اتفاق می افتد و معمولا در دل شب و یا صبح زود این بارندگی ها دیده می شود.

در زمستان درجه حرارت بین 0 تا 6 درجه سانتی گراد است. هر چند در سردترین روزها گاهی تا 5 -درجه هم دمای هوا کاهش پیدا می کند و منجر به یخبندان می شود اما در روز های غیر متعارفی دمای هوا تا 10- هم دیده شده است. بارندگی تقریبا بصورت معمول اتفاق می افتد اما اغلب به شکل باران نه برف. در روزهایی که بارندگی بصورت برف باشد حمل و نقل عمومی کمتر می شود .

اسکیت روی یخ

هر روز که هوا سرد و یخبندان باشد مردم اسکیت های خود را از گنجه ها خارج می کنند. احتمالا حتی کسانی که غیر هلندی هم باشند تا الان چند جفت اسکیت را خریده اند. خیلی زود تمام خیابان ها و جوی ها و رودخانه ها و مسیر های دیگر پر می شود از مردمی که با اسکیت به این طرف و آن طرف می روند. حتی زمین هایی نیز برای اسکیت بازهای حرفه ای تعبیه شده تا در هر زمان دیگری به اسکیت بازی کردن بپردازند. اسکیت به عنوان یک ورزش در مردم هلند از محبوبیت زیادی برخوردار است.به همین دلیل در زمستان هایی که هوا خیلی سرد باشد تورهای اسکیت از همه دنیا به هلند می آیند و حتی رویدادهای ورزشی و یا تورهایی با شکل عجیب و غریب هم برگزار می شود. متاسفانه در برخی از روزهای خاص حتی در صورت بارندگی و یخ بندان اسکیت در کشور ممنوع است که این روزها یا جشن ملی است و یا فستیوالی در حال برگزاری است.

اطلاعات گردشگری هلند

دفاتر توریستی هلند را می توان با آرم آبی و سه کاراکتر v به شکل vvv شناخت. دفاتر گردشگری هلند در همه مناطق گردشگری و شهر ها و مناطق دیگر هلند وجود دارند و حتی بعضا توسط اشخاص حقیقی و متفرقه هم  انجام خدمات گردشگری انجام می شود . اغلب کارکنان این دفاتر حداقل به زبان انگلیسی را تسلط دارند بخصوص اگر دفتر این سازمان در مناطق پر بازدید و گردشگری باشد. بروشورها و اطلاعات گردشگری در همه این دفاتر در دسترس به دو زبان هلندی و  انگلیسی است.

هدف اصلی این دفاتر این است که بازدید کنندگان را در مورد جاذبه های گردشگری اصلی در جامعه و مناطق مختلف آشنا کنند، در صورت نیاز برای آنها اتاق ، خوابگاه و یا هتل رزرو کنند، اطلاعات مناطق گردشگری را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهند، ساعات کاری هر مجموعه را اطلاع رسانی کنند و تمامی نیاز های مسافران را مرتفع نمایند.  اغلب بهتر است قبل از ورود به هر منطقه بلیط تهیه شود تا خدایی نا کرده با مشکل روبه رو نشوید. برای دریافت جزوات و بروشورها و نقشه هایی که در مناطق مختلف و در دفاتر گردشگری دریافت می کنید پولی نباید پرداخت کنید و باید به رایگان در اختیار شما قرار داده شود. حتی در برخی از این دفاتر سوغات نیز به فروش می رود که توصیه می شود سوغات خود را از مناطق و یا دفاتر اصلی خریداری نمایید.

راه های مسافرت به هلند

هلند یکی از اعضا شورای همکاری شنگن می باشد.  معمولا با توجه به مفاد تعهدنامه کشور های عضو شنگن و اتحادیه اروپا کنترل مرزی برای ساکنین این کشور ها در ورودی مرز ها به شکل جدی در نظر گرفته نمی شود. بنابراین کشور های عضو اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر کنترل مرزی آزاد نسبت به اتباع خود دارند. البته در برخی از مواقع می توان کنترل مرزی را دید بخصوص اگر موردی مشکوک اعلام شده باشد و یا در شما تشخیص داده شود. بهتر است قبل از خروج از هلند شرایط خود را بررسی نمایید.  ویزا کشور هلند هم از نوع ویزای شنگن می باشد که دارندگان این ویزا کنترل مرزی نداشته و از تسهیلات ویژه ای برخوردار هستند.

البته کشور های عضو اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا می توانند برای اقامت کمتر از 90 روز در هلند اقدام نمایند. البته این موضوع مشروط به ثبت نام این افراد ظرف سه روز کاری در اداره پلیس مهاجرت می باشند.  هتل ها را معمولا می توانید از قبل رزرو کنید و اتاق هایی هم معمولا برای مهمان  بخصوص برای افرادی که به دنبال اقامت در هلند هستند در نظر می گیرند.

درخواست ویزا و اجازه اقامت طولانی مدت توسط IDN صادر می شود که اداره مهاجرت هلند می باشد.  به طور کلی مسافرینی که به هلند می آیند و نیازی به ویزا کوتاه مدت ندارند مانند مسافرانی که عضو اتحادیه اروپا می باشند شرایط ساده تری برای دریافت ویزا طولانی مدت هلند را دارند.

برای ورود و مسافرت به هلند راه های زیادی وجود دارد. شما می توانید با سفر به هر یک از کشور های همسایه این کشور از طریق رانندگی با خودرو استیجاری و یا ملکی خود و یا بوسیله قطار به این کشور وارد شوید و یا با انتخاب هواپیما یک سفر هوایی راحت  از هر منطقه از دنیا به این کشور داشته باشید. از طریق انگلیس نیز اگر مایل به ورود به هلند باشید می توانید از کشتی و یا قایق های مسافرتی استفاده نمایید.

سفر به هلند از طریق هوایی

فرودگاه شیپول (Schiphol) یا AMS در نزدیکی آمستردام که پس از فرودگاه  هیترو لندن ، شارل دوگل پاریس و فرودگاه فرانکفورت آلمان  چهارمین فرودگاه بزرگ اروپا محسوب می شود. این فرودگاه از نظر جغرافیایی در زمین که با سطح دریا 4 متر اختلاف دارد بنا شده است همچنین می توان از این فرودگاه به عنوان مرکز اصلی حمل و نقل در هلند نام برد. KLM قدیمی ترین و معتبرترین شرکت هواپیمایی در هلند  و حتی یکی از قدیمی ترین در جهان می باشد که به تمامی نقاط دنیا سرویس دهی می کند.

برخی ازشرکت های هواپیمایی جت مانند ایزی جت، جت تو و ترانساویا نیز از این فرودگاه استفاده می کنند. البته شرکت های دیگری هم در فرودگاه شیپول خدمات رسانی دارند که ضمن ارائه خدمات و سرویس دهی به بسیاری از شهر های داخلی و اروپایی  قیمت های مناسب تری را هم ارائه می کنند. هر چه زودتر بلیط رزرو کنید هزینه مسافرت شما کاهش خواهد یافت چرا که هزینه های لحظه آخری معمولا  بالاتر می روند.

از فرودگاه شیپول  خطوط راه آهن فراوانی خدمات حمل و نقل مسافر را به شهرهای آمستردام، لاهه، روتردام، اوترخت و بسیاری دیگر از شهر های بزرگ و کوچک هلند ارائه می کنند. حتی قطارهای بین المللی نیز از این فرودگاه به شهر های آنتورپ، بروکسل و پاریس می روند. ایستگاه های قطار در فرودگاه شیپول در زیر زمین و زیر فرودگاه شیپول واقع شده اند. قطار سریع ترین و راحت ترین و همچنین ارزان ترین راه گردش در هلند است.

تاکسی ها در هلند گران هستند. معمولا تاکسی های دولتی دارای شماره های آبی هستند و سایر تاکسی ها حق استفاده از این شماره ها را ندارند. تاکسی های آزاد و یا سواری هایی نیز در اطراف فرودگاه شیپول خدمات حمل و نقل را ارائه می کنند که البته قانونی نیستند. حتی در سفر های کوتاه هم هزینه حمل مسافر توسط تاکسی زیاد است. برخی از مشهورترین هتل های هلند خودشان در فرودگاه شیپول دارای ایستگاه اتوبوس و اتوبوس های مخصوص هستند.

سایر فرودگاه های بین المللی هلند عبارتند از : فرودگاه ایدنوهن، فرودگاه ماستریخت، فرودگاه روتردام، فرودگاه لاهه و فرودگاه گرونینگن اولد. این فرودگاه ها اغلب توسط شرکت های خصوصی و با هزینه های کمتر ارائه خدمات می کنند. فرودگاه ایدنوهن و ماستریخت بیشتر در اختیار شرکت راینر و فرودگاه روتردام در اختیار شرکت ترانسویا می باشند. شرکت سیتی جت یک سفر رفت و برگشت گران قیمت به لندن از امستردام را ارائه می کند. استفاده از اتوبوس های متصل به فرودگاه ها و یا خطوط آهن بهترین راه برای مسافرت به سایر نقاط هلند می باشد.

مسافرت ریلی به هلند

سرعت بالای قطار در هلند استفاده از این وسیله نقلیه را به راحترین و سریع ترین روش حمل و نقل در هلند و اروپا تبدیل کرده است.هر چند گاها پروازهای ارزان قیمت هم وجود دارند که خدمات دهی مناسب و ارزان قیمتی دارند اما به دلیل اینکه فرودگاه ها اغلب در مناطق خارج شهر قرار دارند و باید تا شهر دوباره از وسیله نقلیه دیگری استفاده کرد استفاده از قطار به دلیل اینکه عمدتا در ایستگاه های اصلی شهر ها توقف دارند باز هم به صرفه تر است. ضمن اینکه برای استفاده از هر وسیله حمل و نقل دیگر شما باید برای حمل چمدان ها و وسایل اضافی هم کرایه های زیادی را پرداخت نمایید ولی با حمل و نقل قطار اغلب هزینه یا به دنبال ندارد و یا خیلی کم می باشد. یورو استار به عنوان بزرگترین شرکت خدمات ریلی اروپا هنوز در هلند خدمات خود را آغاز نکرده ولی قرار است تا پایان سال 2017 این کار انجام شود ولیکن برای استفاده از هر نوع قطار و مختص هر نوع شرکتی شما نیاز به انتظار بیش از 5 دقیقه نخواهید داشت. قطارهای پر سرعت معمولا در تمامی ایستگاه های اصلی و شهر های ساحلی ایستگاه دارند و اگر قرار است مسیر زیادی را طی کنید بهتر است لپ تاپ خود را روشن کنید و به انجام برخی از کارها بدون هیچ سر و صدا و مزاحمتی بپردازید.

به یاد داشته باشید که بلیط های ارزان قیمت بلیط هایی هستند که زودتر رزرو شوند و معمولا بلیط های ارزان قیمت بسته به نوع شرکت ، نوع بلیط و کانال رزرو از 6 تا 3 ماه قبل به فروش رفته اند. شما برای رزرو بلیط می توانید از طریق سایت NS International مربوط به راه آهن ملی هلند و یا همتا های آنها در آلمان و بلژیک  با استفاده از همین لینک اقدام نمایید. حتی شما می توانید بلیط های ترکیبی که شامل استفاده از خدمات ریلی شرکت یورو استار در اغلب کشور های اتحادیه اروپا می باشد را در این سایت خریداری نمایید.

مسافرت از هلند به فرانسه، بلژیک و بریتانیا کبیر

قطار سرعت بالای تالیز (Thalys) خلند را به فرانسه ، بلژیک و بریتانیا بزرگ متصل می کند ولی گران است. برای اینکه هزینه مناسب تری برای شما به همراه داشته باشد بهتر است از قبل رزرو کنید . در ضمن افراد زیر 26 سال و بالای 60 سال نیز تخفیفات ویژه خود را برای استفاده از این قطار دارند. استفاده از این خط آهن و قطار ارزان تر و بسیار راحت تر از استفاده از پرواز است. قطارهای مستقیما از فرودگاه های آمستردام، فرودگاه اسپیلف و فرودگاه روتردام حرکت می کنند.

مسافرت از هلند به آلمان، سوئیس و دانمارک

قطار پر سرعت اینتر سیتی اکسپرس (Inter-City Express ) یا ( ICE) از طریق بازل به فرانکفورت و آمستردام و از طریق کلن به دوسلدورف و  آرنهم و اوترخت سرویس دهی می کند.

قطار های بین شهری یا اینتر سیتی اکسپرس از برلین و هانوفر به اسانابروک ، امستردام و هنگلو، دوانتر، آپلدورن، آمرسفورت و هیلورسوم حرکت می کنند. قبلا خدمات ریلی در هلند خیلی مناسب نبودند ولی امروزه و در سال 2017 هیچ یک از سرویس دهی های قدیمی در هلند فعال نیستند و این خدمات تا حدود زیادی متحول شده اند. در هلند شرکت های دیگری هم خدمات ریلی به دانمارک، آلمان و بلژیک را بصورت انفرادی ارائه می کنند.

مسافرت به هلند با اتوبوس

تا سال 2010 به دلیل سیاست های داخلی فرانسه و آلمان هیچ راه ارتباطی زمینی بین این کشورها و هلند که قابل ذکر باشد وجود نداشت اما از این سال به بعد به دلیل تغییرات عمده سیاست ها و قوانین کشور های آلمان و فرانسه  چندین راه ارتباطی مناسب و اپراتورهای سرویس دهی به انتقال مسافر از هلند به کشور های آلمان، فرانسه ، بلژیک و لوکزامبورگ به وجود آمده اند.

یورولاین اصلی ترین شرکت ارائه دهنده خدمات بین کشوری بوسیله اتوبوس در هلند می باشد. در واقع یورو لاین یک شرکت بین المللی است که در همه کشور های عضو اتحادیه اروپا خدمات حمل و نقل مسافر بوسیله اتوبوس را ارائه می کند. البته هنوز در هلند خدمات دهی این شرکت محدود است و روزانه سرویس هایی را به لهستان، لندن، میلان، بروکسل و پاریس ارائه می کند . اما با این وجود هنوز ارزان ترین راه مسافرت و بهترین شرکت حمل و نقل اتوبوسی است . افراد زیر 26 سال برای استفاده از خدمات این شرکت تخفیف های خوبی دریافت می کنند.

دوئیچ بان (Deutsche Bahn) یک شرکت حمل و نقل اتوبوسی بین المللی از لندن، آنتورپ ، آیندوفن و دوسلدورف است . همچنین شرکت فلکسی باس (Flixbus) در سراسر هلند و سایر کشور های همسایه  و یا کشور های دیگر خدمات جاده ای ارائه می کند.

با توجه به جنگ بوسنی در دهه 1990 شرکت های اتوبوس رانی به خدمات ارزان قیمت به بومیان بوسنیایی موظف شده اند  و خدماتی ارزان قیمت برای این افراد برای رسدن به سایر نقاط در اروپا ارئه می کنند. همچنین تورهای مختلف اروپا گردی نیز از مقصد بوسنی و هرزگوین به کشورهایی مانند بلژیک و هلند با قیمت تقریبی 135 یورو به این افراد گاها ارائه می شود.

مسافرت به هلند با خودرو

هلند جاده های خوبی برای مسافرت به بلژیک و آلمان دارد  ولی برای مسافرت به لندن و بریتانیا باید از کشتی و قایق های شاتل استفاده کنید. شبکه های جاده ای و بزرگراه های هلند خوب و توسعه یافته اند اما به دلیل اینکه هنوز تعداد این بزرگراه ها کافی نیست اغلب ترافیک و شلوغی مسیر وجود دارد و البته خطرات رانندگی نیز باید به آن افزوده شود. مرزهای به دلیل شرایط ویژه ای که توافقنامه شنگن آن را به کشورهای اروپایی ارائه کرده باید باز باشد و کنترل های کمتری صورت بگیرد مگر در مواقع ضرورت . ولی با این وجود احتمال اینکه از شما تعدادی سئوال پرسیده شود و یا از شما مدارک خاصی درخواست شود همیشه هست. پس بهتر است پاسپورت و مدارک شناسایی و گواهینامه به همراه داشته باشید.

استفاده از قطار شاتل برای مسافرت به هلند ( کانال های ارتباطی تونلی )

برای استفاده از قطار شاتل به منظور مسافرت به هلند باید از بریتانیا اقدام کنید. از پادشاهی بریتانیا  می توانید به هلند و بخش های کوچکی از فرانسه و بلژیک توسط قطارهای شاتل دسترسی داشته باشید. استفاده از خدمات این قطار گران است و حتما باید از خاک بریتانیا برای رسیدن به ایستگاه های هلند استفاده شود.

مسافرت به هلند با قایق

سه نوع خدمات کشتی رانی در هلند وجود دارد که این کشور را به تنها کشوری که با آن مرز آب دارند یعنی  انگلستان متصل می کند :

 • خط استنا (Stena) بین هارویچ و هوک هلند. دیوچ فلایر (Dutchflyer) یک بلیط ترکیبی شامل استفاده از خدمات ریلی یا قطار از هر نقطه ای به شبکه ملی اکسپرس انجلیا ( از جمله لندن و نورویچ) به هارویچ، سپس از هارویپ با کشتی به هوک هلند و نهایتا دوباره با قطار به هر نقطه ای از هلند می باشد.
 • مسیر راه های دریایی دی اف دی اس (DFDS Seaways) بین شیلد شمالی در نزدیکی نیوکاسل  در بالای تین  انگلستان و ای جی مودن در حومه امستردام هلند خدمات دهی می کند.
 • پی واو (P & O) : کشتی های P&O که از پادشاهی بریتانیا در بالای هیل به  بندر اروپایی روتردام هلند خدمات رسانی می کند.

دوچرخه سواری و یا پیاده روی به هلند

به دلیل فراز و نشیب های کم و سطوح هموار جاده ها و مسیر های موجود در هلند که به دلیل خاصیت زمین در این کشور می باشد شاید یکی از بهترین و ارزان ترین و در عین حال فرح بخش ترین راه های مسافرت به هلند و یا از هلند به کشور های اطراف مانند بلژیک، شمال فرانسه، آلمان و حتی انگلستان استفاده از دوچرخه و یا بصورت پیاده باشد.

هلند در مسیر دوچرخه ای دریای شمال قرار دارد که از خطوط ساحلی می گذرد. این مسیر در واقع شبکه اصلی دوچرخه سواری بریتانیا را به هم متصل می کند. مسیر ال اف LF  نیز مسیر مناسب دوچرخه سواری از هلند به بلژیک  است که حتی در امتداد خود به فرانسه هم ختم می شود.

مسیر آر یک R1 هلند را به آلمان می رساند  . علاقمندان به پیاده روی نیز می توانند از شبکه های در نظر گرفته شده به نام لاو- پادن (LAW-paden) به مسیر پیاده روی گروت روت پادن (Grote Route paden) بلژیک دسترسی داشته باشند. مسیر های پیاده روی دیگری هم در هلند تعبیه شده که شاید بهترین آنها همان مسیر به بلژیک باشد. در مسیر های پیاده روی از هلند به سایر کشور های امکانات زیادی مانند هتل ها ،کابین ها و امکانات رفاهی در نظر گرفته شده است.

گشت و گذار داخلی در هلند

هلند شبکه گسترده ای از حمل و نقل داخلی را پشتیبانی می کند که تمامی این راه ها برای گشت زنی و گردش و کشف این کشور زیبا بسیار مناسب هستند. رانندگان می توانند از شبکه های بزرگ بزرگراه های این کشور موسوم به اوتوسنلوگ (Autosnelwegen) و یا جاده ها و نیمه بزرگراه ها موسوم به اوتووگن (Autowegen) برای گشت زنی در هلند استفاده کنند. البته هلند یکی از بهترین کشور های دنیا برای دوچرخه سواری است. زیر ساخت های موجود برای دوچرخه سواری تا حدود زیادی عالی و مناسب برای گشت زنی در همه شهرهای هلند هستند و دسترسی به انها راحت است.

حمل و نقل عمومی در هلند

سیستم حمل و نقل عمومی در هلند نیز به تبعیت از قوانین اتحادیه اروپا بسیار عالی و منظم شده است. برای دسترسی به همه نقاط شهری  و روستایی حمل و نقل عمومی در دسترس است هر چند ممکن است خدمات به برخی از روستا ها و دهکده ها تنها خاص آخر هفته ها باشد. ستون فقرات سیستم حمل و نقل عمومی در هلند شبکه ریلی این کشور می باشد که با اتصال به شبکه های اتوبوس رانی و تاکسی رانی کامل می شود. آمستردام و روتردام خطوط حمل و نقل عمومی خود را با مترو تکمیل تر کرده اند . این شهر ها هر کدام چند خط مترو دارند و خط E روتردام تا شهر لاهه ادامه پیدا می کند. آمستردام، روتردام و لاهه همچنین به خطوط منظم تراموا مجهز شده اند. اوترخت هم از تراموا بهره می برد ولی فقط دو خط تراموا دارد که عمدتا به عنوان خطوط ارتباطی از حومه به شهرهای اطراف نویوجین و ایسل اسلینت عمل می کند.

اطلاعات گردشگری

 • 9292NL : برنامه ریز سفر برای تمامی برنامه های حمل و نقل مسافر در هلند است. تمامی شرکت های حمل و نقل در هلند در سایت OV Reisplanner ثبت شده اند . این سایت عمده برنامه های این شرکت ها را در اختیار افراد جامعه و مسافرین قرار می دهد و برنامه ها معمولا سر زمان و با تاخیری جزئی انجام می شود. 92 92 از طریق شماره تلفن 0900 و 9292 هم قابل رزرو می باشد
 • گوگل مپ (Google Maps): برخی از شرکت های خدمات رسان حمل و نقل در هلند در گوگل مپ هم فعال هستند هر چند برنامه ریزی های این نوع سرویس دهی همیشه قابل اعتماد نیست و همه اطلاعات حمل و نقل عمومی را شامل نمی شود. برنامه ریزی های از طریق گوگل مپ بیشتر به درد این می خورند تا از مسیر ها و ساعات حرکت برخی از شرکت ها اطلاع کسب کنید.
 • نیدر لنداسپور ویگن (Nederlandse Spoorwegen ) : در سایت Nederlandse Spoorwegen به راحتی می توانید خدمات سرویس دهی راه آهن و شرکت های حمل و نقل مسافر ریلی را به دست بیاورید. آخرین تورها، تخفیف ها ، تغییرات، تاخیرات و پیشنهادات همواره به روز در این سایت قرار می گیرد
 • در ایستگاه راه آهن : تمامی ایستگاه های بزرگ راه آهن میز اطلاعات زرد دارند و در ایستگاه های کوچک تر کیوسک های اطلاعاتی SOS پیش بینی شده است. اگر دکمه اطلاعات مه معمولا آبی رنگ است را فشار دهید به یک اپراتور 9292 متصل خواهید شد. اگر از کارکنان راه آهن هم بپرسید شما را راهنمایی خواهند کرد و یا برای شما نرم افزار هوشمند 9292 را در روی گوشی موبایلتان ارسال خواهند کرد. هر دو اپراتور NS و 9292 دارای برنامه های هوشمند تلفن همراه هستند.

بلیط ها

در طی چند سال گذشته سیستم حمل و نقل عمومی هلند تغییرات زیادی داشته و هرگونه بلیط کاغذی جمع اوری و حمل و نقل عمومی بصورت کارت های هوشمند در آمده است که در اصطلاح به آن  او وی چیپ کارت (OV-Chipkaart) گفته می شود. البته در برخی از مواقع هم چیپ کارت برای حمل و نقل عمومی استفاده می شود. این بدین مفهوم است که تمامی بلیط ها و پول نقد برای استفاده از حمل و نقل عمومی اعتبار ندارد.

البته امکان پرداخت پول و یا بلیط های خاص کاغذی هم در برخی از سیستم های حمل و نقل مانند اتوبوس ها و ترامواها و در برخی از مناطق وجود دارد ولی باید بدانید در این حالت پول بیشتری باید بپردازید. شما حتی اگر یک بار هم می خواهید از سیستم حمل و نقل هلند استفاده کنید بهتر است از کارت های ov استفاده کنید زیرا ارزان تر و راحت تر است و لی باید حداقل 20 یورور به عنوان مانده در کارت خود داشته باشید.

چیپ کارت های ov در سه مدل صادر می شود :

 • چیپ کارت های ov یک بار مصرف : این نوع کارت تنتها برای یک بار سفر ارائه می شوند و قابلیت شارژ مجدد ندارند . این کارت برای افرادی است که به عنوان مسافر در هلند به سر می برند و یا خیلی از حمل و نقل عمومی استفاده ای ندارند . این نوع چیپ کارت را تنها تعدادی از شرکت های حمل و نقل ارائه می کنند و طیف وسیعی از حمل و نقل های عمومی را شامل می شود
 • چیپ کارت های ov بی نام : این نوع چیپ کارت خیلی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند . قیمت هر چیپ کارت بی نام 7.50 یورو از سال 2014 می باشد که البته این قیمت تنها برای خود کارت در نظر گرفته شده است و باید به هر میزان که نیاز است شارژ شود . این کارت ها دارای 5 سال اعتبار از زمان خرید است و در تمامی دفاتر  و دستگاه های فروش  قابل خریداری است. . این کارت به عنوان یک کیف پول الکترونیک شناخته می شود و هر بار قابل شارژ مجدد است. این نوع کارت بی نام و قابل انتقال به غیر است و به همین دلیل از تخفیف های متناوب و یا آفرهای ماهانه و سالانه بهره ای ندارند.  با این حال چیپ کارت های بی نام معمولا بریا همه انواع حمل و نقل ها و حتی سفرهای برون شهری هم اعتبار دارد.
 • چیپ کارت های ov شخصی : این نوع کارت ها به نام افراد صادر می شود و قابل انتقال به غیر نیست ولی همیشه تخفیف های ویژه ای دارد . این نوع کارت بصورت ماهانه و سالانه قابل خرید است. مشخصات دارنده کارت مانند شماره ملی، تاریخ تولد و عکس افراد بر روی آن درج می شود. این گزینه بخصوص برای مسافران هر چند تخفیفات خوبی دارد ولی بهترین گزینه نیست.

مسافران می توانند بلیط های مسافرتی خریداری نمایند. بلیط های حمل و نقل مخصوص مسافرین نیز در هلند ارائه می شود که یک روزه  و برای گذر به همه شهر و یا ماهیانه و برای مسیر های خاص می باشد.  این نوع کارت ها یا بلیط ها وقتی توسط سیستم بررسی می شوند کاملا قابل تشخیص می باشند و خود به خود در زمان ها و مسیر های مورد نظر جوابگو خواهند بود و در زمان مقرر از اعتبار ساقط خواهند شد.

گزینه دیگر برای مسافران استفاده از کیف پول الکترونیک چیپ کارت های ov  است. برای استفاده از این نوع چیپ کارت ها باید ورود و خروج خود را ثبت کنید. اگر سیستم این کیف را نتواند چک کند باید هزینه آزاد حمل و نقل که اغلب بالاتر محاسبه می شود پرداخت شود.  در اغلب دفاتر حمل و نقل ، سوپر مارکت ها ، بادجه ها و یا دستگاه های مخصوص می توانید چیپ کارت و یا بلیط الکترونیک تهیه نمایید. در طول سفر بعضا بازرسان قطار و یا هر وسیله نقلیه دیگر بلیط ها را با دستگاه های همراه چک می کنند.

شرایط استفاده از چیپ کارت های ov

در هنگام سفر با قطار و یا مترو همین کا مسافر وارد ایستگاه های مخصوص مسافر شود پلت فرم های مخصوصی وجود دارد که با قرار دادن چیپ کارت در مقابل آن اعتبار کارت بررسی و مبلغ مورد نظر کم می شود. این سیستم ها هوشمند هستند و همه کارت های خریداری شده در آنها ثبت شده اند. دو نوع سیستم کارت خوان در ایستگاه های قطار و مترو تعبیه شده است. دستگاه های کارت خوان مستقل و دستگاه های کارت خوان یکپارچه.  معمولا در اغلب ایستگاه ها هر دو نوع دستگاه وجود دارد که باید هنگام ورود و خروج کارت های خود را درمقابل آن برای تعیین اعتبار قرار دهید.

بررسی چیپ کارت های ov هم در داخل و هم خارج از وسیله نقلیه معمولا انجام می شود به جز مواردی که شما به قطار دیگری در همان اپراتوز حمل و نقل تغییر مسیر دهید.در صورتیکه تغییر اپراتور از قطاری به قطار دیگ

ر داشته باشید باید هنگام خروج کارت خود را در مقابل کارت خوان قرار داده و سپس برای ورود به قطار اپراتور دوم دوباره کارت خود را در مقابل کارت خوان قرار دهید. در صورتیکه دستگاه خراب بود و یا اعتبار لازم را نداشتید باید هزینه را آزاد حساب کنید.

توجه داشته باشید که در هر ایستگاه ممکن است اپراتورهای مختلفی قرار داشته باشند. به همین دلیل ممکن است با انواع دستگاه کارت خوان مواجه شوید که باید در انتخاب اپراتور مورد نظر دقت داشته باشید. پس ابتدا اطمینان حاصل نمایید کدام اپراتور را دارید استفاده می کنید و بعدا با دستگاه کارت خوان خود اچراتور مخصوص کارت خود را چک کنید.

خرید و شارژ چیپ کارت های ov

کارت های بی نام و کارت های یک بار مصرف  در همه ایستگاه های قطار و مترو  با استفاده از دستگاه های مخصوص قابل خرید و شارژ هستند. همچنین بسیاری از سوپر مارکت ها ، فروشگاه های توتون و سیگار، کتاب فروشی ها  و … هم این کارت ها را به فروش می رسانند. اغلب مکان هایی که از انها کارت خود را می خرید می توانند عملیات شارژ کارت را هم انجام دهند که البته ممکن است نیاز به کارت اعتباری داشته باشید. توجه داشته باشید که اغلب اتوبوس ها و ترامواها که ایستگاه زیاد در سطح شهر دارند معمولا از چیپ کارت ها استفاده نمی کنند . برای استفاده از چیپ کارت در اتوبوس ها و ترامواها بهتر است از چیپ کارت های شخصی استفاده کنید. چیپ کارت های شخصی برای مسافرت به کشور های دیگر همچون بلژیک ، لوکزامبورگ . یا آلمان هم کاربرد دارند.

اعتبارهای استفاده نشده در چیپ کارت ها

ممکن است بعضا همه شارژی که خریداری می کنید را نتوانید استفاده کنید. چیپ  کارت های شخصی تا 5 سال اعتبار دارند و حتی می توانید اعتبار را از کارت های قدیمی منقضی به کارت های جدید انتقال دهید. اما کارت های بی نام را در صورت عدم استفاده از شارژ آنها می توانید انتقال دهید.

گشت و گذار داخلی در هلند با قطار

اکثر مردم هلند به شدت جمعیتی و شهر نشین هستند و استفاده از قطار در اغلب شهر های بزرگ و کوچک و روستا ها و حتی شهرهای بین المللی هلند  یک فرهنگ و نیاز اولیه است. در هلند دو نوع اصلی قطار وجود دارد: قطارهای اینتر سیتی یا درون شهری که تنها در ایستگاه های اصلی  توقف دارند و قطارهای اسپرینتر یا سرعت بالا که در همه ایستگاه ها توقف دارند . همه انواع قطار ها دارای قیمت های مشابهی هستند . قطارهای سرعت بالا یا سریع السیر  به نام اینتر سیتی دایرکت در هلند شناخته می شوند و بین شهرهای آمستردام و برادا و با دو توقف میان راه در اسپیپول و روتردام حرکت می کنند.  طولانی ترین نوع سفر که از شمال کشور هلند یعنی گرونینگن تا جنوب کشور هلند یعنی ماستریخت باشد حدود 4 ساعت زمان با قطار نیاز دارد.

اسپورکار (Spoorkaart)یک نقشه جامع از سیستم راه آهن در کشور هلند است که تمامی خدماتی که در این خطوط ارائه می شود را نشان می دهد. خطوطی که تنها یک قطار در آنها حرکت می کند با خط های کم رنگ تر و نازک تر نشان داده شده اند.

اکثر خطوط راه آهن در هر  دقیقه یک بار در ساعات اوج قطار دارند ولی در مناطق کم جمعیت تر مانند روستا ها حدودا هر یک ساعت یک بار حرکت قطار دارند. البته در برخی از خطوط ایستگاه ها و سرعت حرکت قطار هم بیشتر است. در غرب کشور هلند شبکه های راه اهن مانند یک شبکه بزرگ شهری است که در خطوط شلوغ  و مسیرهای اصلی تا 12 قطار هم در هر ساعت حرکت دارند.

شرکت نیدر لند اسپورویگن (Nederlandse Spoorwegen (NS)) اغلب مسیر ها را برنامه ریزی می کند . برخی از خطوط راه آهن محلی توسط شرکت های سانتوس (Syntus) ، آریوا (Arriva) ، ویولیا(Veolia) ، کانکشین (Connexxion) اداره می شوند. به دلیل این سرویس دهی های زیاد اغلب تاخیر به وجود می آید و معمول است. با این حال حدود تاخیرها معمولا بین 5 تا 10 دقیقه بیشتر نمی شود. قطارهای شلوغ هستند بخصوص در ساعت هایی مانند صبح. رزرو صندلی در قطارهای اینترسیتی دایرکت تنها امکان پذیر می باشد.

یکی از اشتباهات معمول توریست ها در قطارهای هلند این است که اغلب در قسمت اشتباهی از قطار سوار می شوند زیرا اغلب قطارها در هلند دو بخشی هستند که هر بخش مسافران یک مقصد را در خود جای می دهد. در بین راه و با رسیدن به مقاصد اصلی هر دو قسمت از هم جدا خواهند شد و به سمت مقصد خود حرکت می کنند. به همین دلیل باید به علائم و نوشته ها توجه کرد تا در قسمت اشتباه سوار نشوید.

اشتباه دیگر مسافرین که اغلب اتفاق می افتد در مسیر مسافرت از اسپیپول به آمستردام است. از اسپیپول شما می تواند به آمستردام مرکزی و یا آمستردام جنوبی سفر کنید. این دو مقصد دارای ایستگاه مشترک نیستند و اغلب مسافرین اشتباها قطار آمستردام جنوبی را سوار می شوند. بنابراین اگر از اسپیپول به آمستردام می روید حتما از مسافرین سئوال کنید. البته ار آمستردام جنوبی برای رفتن به امستردام مرکزی قطار و اتوبوس مستقیم هست. قطارها یی هم برای سرویس دهی شبانه بخصوص از فرودگاه های هلند توسط برخی از اپراتورها تعبیه شده اند که شهرهای روتردام، دلفت، لیدن، اسپیلف، امستردام و اوترخت را پوشش دهی می کنند.

اکثر قطارها دارای دو کلاس راحتی هستند ، کلاس اول و کلاس دوم . برخی از خطوط منطقه ای کلاس اول ندارند. این نوع قطارهای با رنگ از هم متمایز شده اند. برخی از مناطق برای قطارها را مناطق خاموش می نامند و منظور این است که قطار در هنگام عبور از این مناطق باید حداقل صدا را حفظ کند

Wifi رایگان در تقریبا تمامی ایستگاه های قطار اصلی و در بسیاری از ایستگاه های قطارهای بین المللی و حتی در خود قطارهای کلاس اول و قطارهای بین المللی در نظر گرفته شده است. سوکت شارژ برق برای تلفن همراه و یا لپ تاپ را تنها در ایتسگاه های  قطار می توانید پیدا کنید و البته در قطارهای کلاس اول هم وجود دارند.

بلیط های داخلی

برای مسافرت با قطار یک تعرفه عمومی وجود دارد. به همین دلیل برای استفاده از اپراتورهای مختلف نیازی به تهیه بلیط های مختلف با قیمت های متفاوت نیست.تمامی شرکت ها قطار در هلند از چیپ کار های ov استفاده می کنند و اجازه صدور بلیط کاغذی را ندارند.  مسافران قطار گزینه های زیر را برای خرید بلیط قطار در اختیار دارند:

 • چیپ کارت های ov بی نام : هر کارت 7 یورو هزینه دارد. توجه داشته باشید که اگر قبلا یکی از این کارت ها را تهیه کرده اید باید بریا استفاده از قطار بعدی آن را فعال کنید. این کار با شارژ پولی و بصورت اتوماتیک  و با هر سیستم کارت خوانی انجام می شود.
 • چیپ کارت ها ov یک بار مصرف : قیمت آنها یک یورو است و تنها برای یک بار و یک مسیر قابل استفاده می باشد
 • بلیط های الکترونیکی که هزینه اضافی ندارند و به میزان مبلغ هر مسیر تهیه می شوند.

قطارهای بین المللی که وارد هلند و از آن خارج می شوند ممکن است از سیستم های چیپ کارت ov و یا بلیط های الکترونیکی هلند پشتیبانی نکنند و سیستم های خاص خود را داشته باشند. قیمت های بلیط بسته به مسیرها تعیین می شود ولی در کل یکسان و یکنواخت است. شما با یک بلیط هم می توانید از قطارهای اینترسیتی و هم اسپرینتر استفاده نمایید و تفاوت قیمتی با هم ندارند. با این حال هزینه بلیط در قطارهای سریع السیر  اینتر سیتی دایرکت و یا ای سی ای (ICE) باید اضافه هزینه پرداخت نمایید که البته در ایستگاه های قطار می توانید این هزینه را پرداخت و یا کارت خود را شارژ نمایید.

بلیط قطارهای کلاس دو حدود 60 درصد قیمت بلیط قطارهای کلاس اول است. قطارهای کلاس اول خلوت تر و راحت تر هستند و صندلی ها و راهروهای پیشرفته تر و بازتری دارند. برای کودکان 4 تا 11 سال که به همراه بزرگترها سفر کنند هزینه بلیط قطار های سریع السیر حدود 2.50 می باشد.

خرید بلیط قطار

قبل از اینکه سوار قطار شوید باید بلیط تهیه کرده باشید. از سال 2005 به این طرف دیگر امکان خرید بلیط از افراد بلیط فروش وجود ندارد . اما با  این وجود نفراتی در قطار هستند که در صورت نداشتن بلیط به شما بلیط بفروشند که البته در این شرایط باید هزینه اصلی بدون تخفیف را پرداخت نمایید. برای تهیه بلیط باید از دو طریق اقدام نمایید:

 • دستگاه های فروش بلیط: با استفاده از کارت های بانکی هلند و یا کارت های اعتباری مائسترو (Maestro) می توانید از این دستگاه های فروش بلیط در هر ایستگاه بلیط خود را خریداری نمایید. البته خرید بواسطه کارت های اعتباری مستر کارت (MasterCard) و ویزا (Visa) هم با هزینه 0.50 یورو امکان پذیر است. در برخی از ایستگاه های اصلی دستگاه های فروش بلیط سکه هم قبول می کنند. دستگاه های فروش بلیط دارای دو منو زبان هلندی و زبان انگلیسی هستند معمولا هزینه این نوع بلیط ها ثابت است و تخفیف های خاصی برای مسافرین در نظر گرفته نمی شود.
 • خرید آنلاین بلیط: یکی از بهترین راه های خرید بلیط قطار استفاده از خدمات انلاین ای تیکت (e-tickets) است. هر چند برای خرید اینترنتی و انلاین باید حساب بانکی هلندی داشته باشید. این بلیط ها به نام شخص فروخته می شود و متصدیان قطار تنها مشخصات افراد را بررسی می کنند. هزینه بلیط های انلاین با هزینه چیپ کارت های OV بی نام یکسان است و تفاوت قیمتی با هم ندارند و لی از چیپ کارت های  یکبار مصرف ارزان تر هستند. برای خرید بلیط انلاین باید به سامانه قطار هلند و یا سامانه SNCB اروپا متعلق به کشور بلژیک مراجعه نمایید.

تخفیف های بلیط راه اهن در هلند

معمولا مسافرینی که برای گردش به هلند می روند به دلیل اینکه از قبل بلیط های خود را رزرو می کنند می توانند از تخفیف های خوبی در این کشور از خدمات ریلی بهره مند شوند. در برخی از مواقع هزینه یک بلیط تا 40 درصد از طریق گردشگری  تور ارزان تر برای مسافرین تمام می شود. البته این بستگی به این موضوع دارد که چه زمان و در چه فصلی به هلند مسافرت می کنید و خدمات گردشگری شما بواسطه کدام شرکت ارائه می شود. معمولا در زمان های پیک سفر این تخفیفات ارائه نمی شود.

مسافرت با اتوبوس

شبکه های اتوبوس رانی منطقه ای و محلی در هلند دارای ایستگاه های بسیاری و پوشش تمامی راه ها و بزرگراه های کوچک و بزرگ هستند و معمولا تمامی این اتوبوس ها با ایستگاه های قطار تلاقی دارند. مسافرین اتوبوس به راحتی می توانند به  روستاهای کوچک دسترسی داشته باشند. اما با این وجود برای مسافرت های طولانی مدت توصیه می شود از قطار استفاده شود زیرا اتوبوس ها دارای محدودیت هایی در سرعت هستند.

چهار شرکت کنکسکسون، ویولیا، آرریوا و کیپوس مهم ترین شرکت های  اصلی حمل و نقل اتوبوسی در هلند هستند و لی اخیرا در این کشور شرکت های آلمانی مانند فلکسی باس هم دامنه زیادی از فعالیت های حمل و نقل مسافر را پوشش می دهند. قیمت بلیط اتوبوس در هلند بسته به نوع اتوبوس بین 6 تا 9 یورو متفاوت است.

یکی از راه های ارزان مسافرت به هلند استفاده از خدمات حمل و نقل اتوبوس های بوزر و یا به اصطلاح زنگ دار است . هزینه این اتوبوس ها حدود 10 یور در روز می باشد. این اتوبوس ها از خطوط کانکسشن استفاده می کنند  . کانکشن یک شبکه گسترده خطوط اسفالته در هلند است که شهرهای بزرگی را به هم متصل می کند و معمولا به خطوط قطار منتهی و یا ایستگاه اولیه دارند. اتوبوس ها همیشه دارای خطوط متفاوتی هستند. مثلا برای مسافرت از امستردام به روتردام ممکن است دو تا چند مسیر متفاوت داشته باشند. سفر با اتوبوس معمولا وقت گیرتر از مسافرت با قطار است. یک سفر از امستردام به روتردام به طور متوسط با قطار حدود40 دقیقه طول می کشد و با اتوبوس بیش از 1.5 ساعت خواهد بود. اما با این وجود اتوبوس راهی مناسب تر برای دیدن مناظر اطراف مانند حومه شهر و روستاها می باشد.

بسیاری از شرکت های حمل و نقل اتوبوس بلیط های تخفیف داری را ارائه می کنند که معمولا هزینه آنها به مراتب از چیپ کارت های OV کمتر است.

اتوبوس های شبانه

امستردام، روتردام ، لاهه و اوترخت دارای سیستم حمل و نقل اتوبوس رانی شبانه هم هستند ولی تنها در امستردام است که این سیستم حمل و نقل بصورت شبانه روزی و همیشگی ارائه می شود. اغلب شهر های دیگر یا سرویس دهی شبانه ندارند و یا تنها تا ساعاتی از شب و در شهر های بزرگتر تا قسمتی از شب حمل و نقل اتوبوس رانی انجام می وشد. در امستردام حتی برخی از شرکت ها خدمات حمل و نقل طولانی مانند مسافرت از امستردام تا آلمر را هم پوشش می دهند.

مسافرت با مترو

دو شهر بزرگ آمستردام و روتردام تنها از خدمات حمل و نقل شهری مترو استفاده می کنند که عمدتا از خطوط راه آهن بیرون شهر تا مراکز شهر با استفاده از خطوط زیرزمینی پوشش دهی می شود. روتردام یک خط اختصاصی مترو به لاهه هم دارد.

بوسیله تراموا

آمستردام ، روتردام و لاهه علاوه بر مترو از خدمات حمل و نقل عمومی تراموا هم بهره می گیرند. البته اوترخت هم دو خط تراموا سریع السیر دارد.

گشت و گذار در هلند بوسیله دوچرخه

دوچرخه سواری در هلند بسیار امن تر و راحت تر از بسیاری دیگر از کشور های دنیا است. زیرا هلند زیرساخت های بسیار خوبی برای دوچرخه سواری مانند ایجاد راه ها و مسیر های دوچرخه سواری  و نشانه گذاری های اختصاصی  انجام داده و ضمنا این کشور دارای زمین های هموار و مسطح و کاملا مناسب برای دوچرخه سواری می باشد. وجود این زیر ساخت ها به همراه سایر امکانات و شرایط رفاهی عالی برای دوچرخه سواران مانند ایجاد مکان هایی برای کمپ، پیک نیک، مکان های تفریحی و… باعث شده که مسیر دوچرخه سواری هلند از محبوب ترین مسیر های حمل و نقل در این کشور باشد و اغلب مسافرین بخصوص جوان تر ها ترجیح بدهند از دوچرخه های با کیفیت در نظر گرفته شده برای گشت و گذار در هلند استفاده نمایند.

دوچرخه به عنوان یک وسیله حمل و نقل عمومی در هلند کاملا پذیرفته شده و اغلب قوانین ترافیکی در هلند برای دوچرخه سواران هم اعمال می شود. شما برای حمل و نقل از دو چرخه تنها در مسیر های مجاز می توانید استفاده کنید و باید در خیابان ها و مناطق شلوغ به قوانین احترام بگذارید. شما می توانید حتی ار دوچرخه خود برای خارج شدن از شهر تا چند صد کیلومتر استفاده کنید و یا در مسیرهای طولانی تر با استفاده از قطار و یا مترو  دوچرخه خود را حمل کرده و کرایه آن را پرداخت نمایید.

چند نکته که باید بدانید:

 • خطوط دوچرخه سواری در هلند با یک دایره بزرگ آبی که در وسط آن عکس یک دوچرخه کشیده شده است مشخص شده که معمولا بر کف آسفالت سیاه و یا قرمز مشخص شده است و استفاده از این لاین ها برای دوچرخه سواری الزامی است.
 • دوچرخه سواران باید همانند سایر رانندگان به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارند مگر در مناطقی که معاف شده اند. مثلا استفاده از یک نماید دوچرخه که ورود دوچرخه را در برخی از مناطق مجاز می کند و یا برخی از مسیرها اجازه استفاده دو طرفه به دوچرخه سوار را می دهند.
 • معمولا در مناطقی که هیچ نشانه ای از ورود و یا مسیر مجاز برای دوچرخه وجود ندارد دوچرخه سواران می توانند از جاده اصلی برای دوچرخه سواری استفاده کنند. حتی شما در بسیاری از مناطق در صورتیکه از مناطق پیاده رو برای دوچرخه سواری استفاده کنید بر خلاف آلمان و بلژیک جریمه نمی شوید.
 • در برخی از مسیرهای اصلی که در کنار آنها لاین دوچرخه مشخص شده است ممکن است دراین لاین ها موتور سوارها هم ورود پیدا کنند.
 • دوچرخه ها باید چراغ عقب و جلو داشته باشند. چراغ های بازتابنده و یا منعکس کننده نور کافی نیستند و حتما باید از چراغی برای دوچرخه استفاده شود که نور کافی داشته باشد. در غیر اینصورت تا 40 یورو جریمه در انتظار دوچرخه سواری خواهد بود که از نور استفاده نکند. چرا که نبود نور در دوچرخه اینگونه استنباط می شود که باعث بروز خطر برای سرنشین و یا سایرین خواهد شد. استفاده از چراغ های led که با باتری کار می کند هم به عنوان نور دوچرخه امکان پذیر است.

نشانه های عمومی برای دوچرخه معمولا با رنگ سفید که دارای حاشیه قرمز و حروف الفبا نشان داده می شوند. در مسیر های بیرون شهری و مناطق گردشگری و تفریحی ممکن است از رنگ سبز استفاده شود. در برخی از مناطق روستایی از نماد قارچ برای نشان دادن مسیر های دوچرخه استفاده می شود.

راه های مختلفی برای استفاده از یک دوچرخه در هلند وجود دارد :

 • اقامت در یک شهر: برای افراد مقیم در یک شهر دوچرخه می تواند به عنوان وسیله نقلیه برای حمل و نقل از نقطه الف و به نقطه ب مورد استفاده باشد. این راهی است که اغلب مردم محلی از آن استفاده می کنند اما برای مسافرت های خود از قطار، اتومبیل و یا تراموا و اتوبوس استفاده می کنند. گردشگران هم می توانند برای بازدید از مناطق اطراف محل اقامت خود از دوچرخه استفاده نمایند.
 • بسیاری از دوچرخه ها همچنین می توانند به عنوان وسیله ای برای دیدن مکان های نزدیک و یا مناظر اطراف شهر مورد استفاده قرار بگیرند. اغلب در برخی از شهر ها مناطق و مسیرهای دوچرخه سواری تعبیه شده که مسافرین را از یمک نقطه دقیقا به نقطه مورد نظر و گردشگری خاصی برساند. حتی برخی از مناطق عمدتا روستایی را تنها با دوچرخه می تواند بازدید کرد چرا که مسیر خودرویی ندارند.
 • برای رهایی از مسیر های شلوغ صبح و یا عصر می توانید از دوچرخه برای حمل و نقل به مکان های مورد نظر خود استفاده کنید. برای این منظور می توانید با تهیه یک بلیط اضافه برای دوچرخه خود آن را با قطار به محلی برده و از آنجا به منطقه مورد نظر خود را دوچرخه حرکت کنید. هزینه حمل دوچرخه با قطار حدودا یورو می باشد. حتی شما می توانید دوچرخه را از ایستگاه های مخصوص و ایستگاه های قطار با هزینه کم کرایه کنید. بسیاری از شرکت های حمل و نقل ریلی خدمات کرایه دوچرخه را هم ارائه می کنند.
 • دوچرخه سواران با تجربه تر اغلب دوست دارند در سراسر کشور از دوچرخه استفاده نمایند. هر چند برخی از راه های دوچرخه سواری طولانی تر هستند ولی بهترین راه برای کشف مناطق ناشناخته و زیبای کشور هلند و استفاده از آب و هوا و طبیعت ناب هلند می باشد. برای این منظور ایستگاه های مختلفی در بسیاری از مناطق و راه های دوچرخه سواری تعبیه شده که نقشه های دوچرخه سواری را به دوچرخه سواران به رایگان ارائه می کنند.

سرقت دوچرخه در هلند

متاسفانه همانند سایر کشور ها سرقت دوچرخه در هلند هم بسیار اتفاق می افتد و یکی از مشکلات  جدی هلند در این خصوص می باشد. بیشتر این سرقت ها در اطراف ایستگاه های قطار و شهر های بزرگ می باشد. به منظور ایمنی دوچرخه خود بهتر است از پارکینگ های دوچرخه استفاده کنید. این پارکینگ ها به وفور و در همه مناطق بخصوص اطراف ایستگاه های قطار وجود دارند برای هر روز پارک دوچرخه  1.20 یورو هزینه باید پرداخت شود. استفاده از دو نوع قفل متفاوت هم راهکار دیگری برای ایمنی بیشتر دوچرخه می باشد. با این حال بهتر است مشخصات دوچرخه خود را به خوبی بدانید و در صورت سرقت بلافاصله با پلیس محلی موضوع را مطرح نمایید.

خرید و یا اجاره دوچرخه

مغازه های دوچرخه فروشی بهترین مکان برای خرید دوچرخه ها ی نو  و دست دوم هستند. قیمت دوچرخه در هلند بالا است  به همین دلیل بیشتر توصیه می شود که دوچرخه را کرایه کنید. هر چند اکثر فروشگاه های دوچرخه با ارائه تخفیفات ویژه در فصول مختلف سال اقدام به فروش دوچرخه بصورت انلاین و از طریق سایت های اینترنتی خود می کنند. اغلب سیستم های کرایه دوچرخه در هلند از طریق کارت فیتس ov انجام می شود که مختص ساکنین و شهروندان هلند می باشد که در یکی از بانک های این کشور حساب بانکی دارد. هزینه خرید و استفاده از این کارت ها برای هر سال 9 یورو می باشد که برای هر سفر باید 3 یورو پرداخت نمایند.

گشت و گذار در هلند بوسیله خودرو

استفاده از خودرو راه بسیار خوبی برای گشت و گذار در کشور هلند بخصوص برای دسترسی به حومه شهر های بزرگ و مخصوصا مناطقی است که خط ریلی و یا سرویس دهی اتوبوسی ندارند مانند ولوو و یا بخشی از زلاند. رانندگی در هلند از سمت راست جاده می باشد.

شبکه های بزرگراه و جاده ها در هلند نسبتا وسیع است و معمولا شلوغ می باشد. بخصوص در ساعات پیک روز که رفت و آمد زیادتر است جاده های درون شهری با ترافیک همراه خواهد بود و بهتر است در این ساعات از رفت و آمد پرهیز شود. جاده ها به خوبی نشانه گذاری شده اند و از برترین فناوری های ایمنی و نشانه گذاری در آنها استفاده شده است. بزرگراه ها معمولا به علامت A  که در یک کادر قرمز رنگ است نشان داده می شوند. در جنوب غربی و شمال هلند بزرگراه های کمتری وجود دارد. در این مناطق اتصال خیابان های اصلی و برخی از جاده ها با به اصطلاح نیمه بزرگراه ها انجام شده که با علامت N  در کادری زرد رنگ نشانه گذاری می شوند. در  همه خیابان های اصلی و فرعی به خوبی با علامت گذاری دسترسی به بزرگراه ها و نیمه بزرگراه ها مشخص شده است و حتی برای رسیدن به روستا ها با استفاده از نقشه می توانید از این علامت ها استفاده نمایید.

در صورت خرابی خودرو در همه بزرگراه ها و نیمه بزرگراه ها و جاده ها  تلفن های اضطراری مورد نیاز نوشته شده است. تابلو ها در ارتفاع 1.5 متری نصب شده و رنگ زرد دارند. داشتن یک گوشی هوشمند به شما این امکان را می دهد که با استفاده از خدمات انلاین ردیابی به نزدیکترین مراکز دسترسی و راهنمایی شوید. البته امکان دسترسی به اتو کلاو ها  یا همان تعمیرگاه های سیار خودرو نیز با شماره 08880800 نیز  ممکن است. معمولا افرادی که در اتو کلاو ها عضویت دارند از تخفیف های خوبی بهره مند می شوند. ضمنا شما در صورت مشکل جدی خودرو می توانید از همین مراکز  تا زمان رفع عیب خودرو یک خودرو هم کرایه کنید.

هر چند نشانه گذاری جاده ها و بزرگراه ها به خوبی گویای مسیر حرکتی شما است ولی بهتر است در هر صورت یک نقشه در اختیار داشته باشید. بخصوص در شهر هایی که خیابان و بزرگراه زیاد وجود دارد ممکن است گیج شوید  و راه را اشتباه تشخیص دهید. حرکت در مسیر اتوبوس و یا دوچرخه بر خلاف قوانین رانندگی در هلند می باشد و راننده جریمه سنگینی خواهد شد. همچنین در صورتیکه یک علامت X بزرگ قرمز رنگ دیدید نباید از خطوط پر سرعت این لاین ها استفاده نمایید.

سوخت گیری در هلند خیلی راحت است و در همه جا دسترسی به پمپ سوخت امکان پذیر است اما قیمت سوخت در این کشور بسیار بالا است. بهتر است اینگونه بگوییم که برای مسافرت به هلند ترجیحا در هر کشور دیگری مانند آلمان و یا بلژیک سوخت گیری کنید و بعدا وارد هلند شوید زیرا هزینه بنزین در این کشور بسیار گران است. در سال 2017 قیمت بنزین در هلند معادل 1.62 دلار در هر ایستگاه بود. تمامی ایستگاه های گاز و بنزین در هلند اغلب بصورت 24 ساعته فعال هستند. اما اگر در برخی از مناطق ایستگاه و یا پمپ بنزین بدون متصدی دیدید خیلی تعجب نکنید. هزینه در این ایستگاه ها کمتر است ولی با پرداخت الکترونیکی هزینه به شما امکان سوخت گیری می دهد. برای خرید از این نوع پمپ ها باید یک کارت اعتباری هلند را داشته باشید. در تمامی مراکز سوخت گیری اغلب هم بنزین و هم گازوئیل و حتی گاز فروخته می شود

قوانین رانندگی در هلند

قوانین راهنمایی و رانندگی در هلند هم مانند سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا تعیین می شود و بر اساس سیاست های این اتحادیه رفتار می شود ولی با این وجود برخی از موارد را باید در نظر داشته باشید :

 • حرکت از سمت راست جاده اولویت دارد . در جاده ها معمولا به غیر از خودرو ، موتور سیکلت، دوچرخه ، اسب، چرخ های دستی و … هم دیده می شوند هر چند برای خطوط دوچرخه سواری اغلب مسیر های مجزا تعریف شده است.
 • ورود و خروج به اتوبان ها و بزرگراه ها باید از مسیر های تعیین شده باشد و نمی توانید از مسیر خروج وارد اتوبان شوید. در اتوبان ها اجازه حرکت از سمت راست اتوبان تنها برای خودروهایی است که قصد خروج و یا ورود به اتوبان را دارند بنابراین در شرایط معمولا نباید در این خطوط حرکت کنید.
 • در مناطق شهری و توسعه یافته تر اولویت حرکت با اتوبوس ها و وسایل حمل و نقل عمومی می باشد.
 • استفاده از خدمات بیمه خودرو در هلند الزامی است و رسیدگی به مشکلات تصادف بر عهده شرکت بیمه می باشد. شماره تلفن ضروری برای پلیس ترافیک در هنگام تصادفات شماره 112 است و در مواقع غیر ضروری باید با شماره 88440900 تماس گرفته شود. نداشتن بیمه خودرو در هلند باعث توقیف و جریمه خودرو خواهد شد.

محدودیت سرعت در هلند

محدودیت سرعت عمومی در هلند 50 کیلومتر در ساعت در مناطق مسکونی ، 80 کیلومتر در ساعت در مناطق غیر مسکونی ، 100 کیلومتر در ساعت در نیمه بزرگراه ها  و 130 کیلومتر در ساعت در بزرگراه ها و اتوبان ها تعیین شده است.

در همه این موارد استثنائاتی دیده شده است. مثلا در برخی از مراکز اصلی شهر ها محدودیت سرعت 30 کیلومتر در ساعت می باشد و در برخی از روزها که جاده ها شلوغ تر هستند محدودیت سرعت در نیمه بزرگراه ها  به 60 و در اتوبان ها و بزرگراه ها به 100 کیلومتر در ساعت کاهش می یابد. اگر در برخی از اتوبان ها و بزرگراه ها با علامت 19-6H مواجه شدید یعنی اینکه محدودیت اعمال شده برای سرعت در بین ساعات 6 صبح تا 19 شب می باشد.

همیشه در نظر داشته باشید که سرعت نمایش داده شده در تابلوهای محدودیت سرعت در جاده ها که یا بصورت اتوماتیک است و یا بصورت ثابت بر هر قانون دیگری اولویت دارد . پلیس در تمامی جاده ها و اتوبان ها به راحتی سرعت خودروها را چک می کند و در صورت تخطی جرائم بسیار سنگینی در انتظار راننده و خودرو خواهد بود. به عنوان مثال در صورتیکه شما بالاتر از 50 کیلومتر در ساعت از سرعت مجاز تعیین شده در جاده ها و یا مراکز اصلی رانندگی کنید  نه تنها گواهینامه شما ضبط می شود بلکه با شما همانند یک فرد مجرم به عمل جنایی برخورد می شود.

علامت Trajectcontrolle در هر جاده نشان دهنده کنترل هوشمند با سیستم های خودکار و دوربین های مدار بسته پیشرفته می باشد. این دوربین ها به راحتی موارد غیر قانونی را هم در خودرو تشخیص می دهند. در نظر داشته باشید این دوربین ها و سیستم ها به رادارهایی مجهز هستند که تمامی رفتار و اشیا درون خودرو را بررسی می کند. رانندگی در حین مستی جرم سنگینی دارد . اغلب تست اعتیاد و بوی دهان از رانندگان  معتاد به مواد الکلی انجام می شود.

خطوط زرد ممتد در کنار اتوبان ها و بزرگراه ها به معنی توقف ممنوع است و خطوط زرد متقاطع نیز همین معنی را دارد. در نظر داشته باشید سیستم های هوشمند و تصویری پلیس تمامی رفتار رانندگان را زیر نظر دارد و در صورت تخلف آنها شما را متوقف نمی کنند  اما بعدا به سراغ شما خواهند آمد . در بین مسیر شما معمولا ایستگاه های پلیس بزرگراه وجود دارند که برای ارائه اطلاعات و یا مسیر یابی می توانید از کمک آنها استفاده کنید.

رانندگی در شهر در هلند

رانندگی در شهر در هلند از نظر اکثر گردشگران در هلند هر چند تجربه ای خوب و ارزشمند تلقی می شود ولی در عین حال وقت گیر و گران است. سیستم های شهری و ترافیکی در هلند  در بسیاری از خیابان ها و مراکز اصلی شهر ها بیشتر برای دوچرخه سواران و عابران پیاده مناسب است  چرا که جاده ها اغلب باریک و شلوغ هستند . در این خیابان ها برای رفاه عابران پیاده مبلمان های شهری تعبیه شده و امکانات رفاهی زیادی دیده شده است.

برای استفاده از شرایط پیاده روی و یا دوچرخه سواری توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

 • عابرین پیاده تنها باید از مناطق مشخص شده از خیابان ها و یا جاده ها استفاده کنند و از مناطق غیر مجاز عبور نکنند چرا که خطرناک است.
 • دوچرخه سواران حقوقی بیشتری نسبت به عابرین پیاده دارد و نسبت به سایر کشور ها علائم و قوانین دوچرخه سواری بیشتری د هلند حاکم است. اگر یک خودرو در هر شرایط با دوچرخه سواری برخورد داشته باشد در هر صورت درگیر خواهد شد و در اغلب مواقع مقصر شناخته می شود و حتی اگر مقصر نباشد درگیر خواهد شد
 • پارک دوچرخه در پارکینگ های مخصوص دوچرخه در همه مناطق امکان پذیر است ولی به یاد داشته باشید پارکینگ دوچرخه بخصوص در مراکز شهر های شلوغ گران است مثلا در شهر های آمستردام، لاهه و روتردام پارکینگ خیابانی برای چند ساعت حدود 3 تا 6 یورو در ساعت هزینه خواهد داشت و این در حالی است که خودرو بین 4 تا 6 یورو در همان مدت زمان باید برای پارک بپردازد.

استفاده از حمل و نقل عمومی برای جلوگیری از ترافیک و مشکلاتی مانند جای پارک و هزینه پارکینگ همیشه بهترین انتخاب است. اما با این حال اگر از اطراف شهر های بزرگ به سمت این شهر ها حرکت می کنید با توجه به اینکه پارکینگ های ارزان قیمت تری در حاشیه شهر ها هست بهتر است خودرو خود را بیرون شهر پارک کنید و در داخل شهر از حمل و نقل عمومی و یا دوچرخه استفاده کنید. اغلب شرکت ها و ارگان های بزرگ برای کارمندان خود جای پارکینگ دوچرخه را در نظر گرفته اند.

گشت و گذار در هلند با تاکسی

سیستم تاکسیرانی در هلند بخصوص در سال های اخیر توسعه زیادی داشته و در حال حاضر شهرت بد گذشته را به هیچ عنوان ندارد. تمامی هزینه های تاکسی ها مطابق با تعرفه دولتی و ملی هلند محاسبه می شود و یکسان است ولی با این وجود همه تاکسی ها باید الزاما تعرفه های خود را بر روی ورقه ای در داخل خودرو بچسبانند. در هر صورت کرایه تاکسی در هلند زیاد است و بهتر است اگر مسافر هستید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید چرا که مشکلات ترافیکی برای تاکسی ها استثنا نیست و معمولا استفاده از حمل و نقل عمومی ارزان تر و سریع تر است.

برای دریافت تاکسی تلفنی نیز باید با آژانس های تاکسی رانی تماس بگیرید. البته سفارش انلاین تاکسی هم در هلند امکان پذیر است. معمولا کمتر شما می توانید تاکسی در بست و یا تلفنی در خیابان ها پیدا کنید. شهر های بزرگ معمولا در هر مسیر دارای ایستگاه تاکسی هستند و تمامی مراکز تفریحی و گردشگری نیز دارای دفاتر و ایستگاه های تاکسی می باشد. شاید برخی از رانندگان بخواهند شما را متقاعد نمایند که باید تاکسی را به نوبت سوار شوید ولی این اصلا قانونی نیست و شما می توانید هر راننده و یا تاکسی را که دوست دارید انتخاب کنید.

تمامی تاکسی ها باید با علامت مشخص شده شرکت خود را نشان بدهند و البته باید به کامپیوتری متصل باشند که به عنوان متر سنج عمل می کند.  رانندگان بر اساس هزینه ای که این متر سنج به آنها اعلام می کند باید هزینه شما را دریافت کنند و اغلب هزینه تاکسی ها با کارت اعتباری پرداخت می شود ولی در صورتیکه مسافر باشید می توانید هزینه را نقدا پرداخت کنید.

هزینه در هر کیلومتر مشخص می شود و ضمنا دقیقه نیز در تعیین کرایه در نظر گرفته می شود. هزینه هر کیلومتر تاکسی رانی با دقیقه هایی که در انتظار مسافر هستند توسط دولت سالیانه اعلام و مصوب می شود. تاکسی ها برای هر کابین یعنی 4 مسافر هزینه هایی حدود 0.36 تا 2.95 یورو بسته به مسیر باید دریافت نمایند. به این معنی که اگر در مسیری در ترافیک بودید باید بیشتر بپردازید.

گشت و گذار پیاده در هلند

پیاده روی یک روش مرسوم و پذیرفته شده در هلند است و یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در هزینه ها می باشد.در تمامی شهر های کوچک و بزرگ مسیرهایی برای پیاده روی در نظر گرفته شده که هیچ وسیله نقلیه دیگری اجازه ورود به این مناطق را ندارد. پیاده روی در بزرگراه ها و جاده های مجاز نیست ولی در اکثر این بزرگراه ها و جاده ها نقاط دسترسی برای عبور و مرور دیده شده است. در برخی از مناطق نیز می توانید با نشان دادن یک علامت A در یک کادر قرمز رنگ رانندگان را متوجه کرده و از خیابان عبور کنید. شما می توانید برای دسترسی به برخی از این مناطق پیاده روی مقداری از راه را با حمل و نقل عمومی و یا تاکسی ها بپیمایید و سپس ما بقی راه را پیاده روی کنید. برای عبور از خیابان ها بهتر است منطقه ای را انتخاب کنید که مشخص شده و رانندگان در این مناطق سرعت آرام تری دارند.

برای پیاده روی در هلند نقاط مشخص به عنوان مسیر های پیاده روی وجود دارد  که به اسانسور و یا تجهیزاتی دیگر هم مجهز می باشد و البته در برخی از شهر های بزرگ مناطقی وجود دارد که عبور و مرور در این مناطق بصورت پیاده  غیر قانونی می باشد .

گشت و گذار در هلند بوسیله هواپیما

با توجه به اینکه کشور هلند کشور خیلی بزرگی نیست و راه های ارتباطی اسفالته زمینی و همچنین خطوط ریلی بسیار مناسبی دراین کشور ایجاد شده است و در ضمن برای عبور و مرور در بین حتی بسیاری از شهر ها و روستاها می توانید از دوچرخه استفاده کنید نه تنها در گذشته بلکه امروزه نیز حمل و نقل مسافر در هلند و در بین شهر های هلند  بوسیله هواپیما مرسوم نبوده و در حال حاضر نیز وجود ندارد.

زبان رسمی مردم هلند

هلندی زبان رسمی در کشور هلند است. زبان هلندی یکی از جذاب ترین و شیرین ترین زبان های دنیا است. زبان هلندی به خوبی برای کسانی که زبان آلمانی را می دانند قابل درک است اما باید به آرامی سخن گفته شود.

با این حال نگرش بین المللی هلندی ها و همچنین وجود فرهنگ ها و اقوام گوناگون در این کشور باعث شده است که بتوان از هلند به عنوان یک کشور چند زبانه یاد کرد. زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی بصورت الزامی در مدارس و دانشگاه های هلند تدریس می شود و معمولا کودکان هم راستا با زبان مادری خود یعنی هلندی و از سنین 9 تا 10 سالگی به بعد شروع به آموختن زبان انگلیسی می کنند. به استثنا افراد بزرگسال در هلند می توان ادعا کرد که اکثر قریبا به اتفاق  مردم در هلند زبان انگلیسی را می دانند به همین دلیل در هنگام مسافرت به هلند در صورت آشنایی نسبی به زبان انگلیسی نباید مشکلی در برقراری ارتباط داشته باشید.

در کنار زبان انگلیسی زبان آلمانی نیز به عنوان یک اصل و پایه و یک زبان مهم در هلند تدریس می شود . بخصوص مناطقی که در همسایگی آلمان به سر می برند از این زبان آشنایی کافی را دارند و باید بخصوص در طول دبیرستان الزاما زبان آلمانی را فرا بگیرند.فرانسوی نیز در برخی مناطق صحبت می شود ولی خیلی رایج و پر طرفدار نیست. به طور خلاصه مردم عادی در هلند به صورت عادی تا 3 زبان را می دانند.

هلندی ها گویش های مختلفی هم دارند. مثلا در گرونینگ مردم محلی از با لحجه لو ساکسون صحبت می کنند و در لیمبورگ جنوبی اکثریت لحجه لیمبورگیش دارند که زبانی منحصر به فرد است. اما تنها زبان رسمی که همه هلندی ها با آن مکالمه می کنند هلندی است . معمولا برنامه های تلویزیونی با زبان اصلی پخش می شوند و فقط در برنامه کودک از زبان هلندی استفاده می شود.

دیدنی های هلند

فرهنگ هلندی ها

برای بیشتر خارجی های هیچ چیزی به اندازه آسیاب های بادی، کفش های چوبی، لاله ها و زمین های پهناور یاداور سرزمین زیبای هلند نیست. هر چند برخی از این خصوصیات با فرهنگ و کلیشه دور مردم هلند اجین شده است ولی هنوز هم هلند در تمام این موارد در تمامی دنیا حرف اول را می زند. هلند میراث دار طبیعت زیبا و گل ها رنگارنگ و دشت های بزرگ است و همین موضوع سالیانه میلیون ها نفر را به این کشور می کشاند هر چند پیشینه تاریخی هلند هم در این موضوع بی تاثیر نیست.

کیندرداجک(Kinderdijk) سرزمینی با بیش از 19 میلیون آسیاب بادی است که برای تخلیه آب دریا در کنار زمین های ساحلی استفاده می شود. زان شانس (Zaanse Schans) شهری با آسیاب بادی و یک موزه فوق العاده دیدنی است که به همراه صنایع دستی و خانه های قدیمی  شناخته می شود. شیدام (Schiedam ) که به دلیل داشتن جنورهای خود مشهور است، جنور آسیاب های بادی بسیار بلند را می گویند و البته در این شهر بخش قدیمی هلند نیز وجود دارد.

ممکن است تصور شما در خصوص حومه شهر هلند زمین های گسترده ، تخت و با چمنزار های زیبا و البته تعدادی گاو وگله های گوسفند سفید و سیاه باشد. باید بگویم دقیقا درست فکر می کنید. دشت های بزرگی هلند بخصوص در قیمت غربی این کشور  دیدنی است. زمین ها توسط راه هایی مجزا شده است. روستاها با شرایط روستایی خود و مزارع قدیمی و امکلا و ساختمان های سنتی و قدیمی  و آسیاب های بادی  زیبایی خاصی دارند. در وولندام و مارکن می توانید  مردم را با لباس های سنتی و قایق های قدیمی و با شغل سنتی ماهیگیری بیشتر ببینید.

هلند بزرگترین تولید کننده گل جهان است. زمین های هلند در فصول مختلف سال سرشار از گل های رنگارنگ بخصوص گل لاله است. پرورش گل در همه شهرهای هلند بخصوص منطقه لوب و برخی از مناطق شمالی بسیار زیاد دیده می شود. گل در هلند ارزش اقتصادی بسیار زیادی دارد  و می توان آن را برابر با پرورش فراوان اسطوخودوس در فرانسه دانست. کیوکنهوف (Keukenhof) بزرگترین باغ گل جهان است که در ماه مارس و حدود این ماه تنها امکان بازدید از این باغ فراهم می شود. بازدید از این باغ راهی عالی برای آشنایی با صنعت پرورش گل در هلند می باشد.

سفر با دوچرخه در بین دشت های گل هلند جاذبه های تفریحی این کشور را چندین برابر برای همه مسافرین و گردشگران خواهد کرد. در بین این سرزمین های گل می توانید مناطق زیادی در هلند را کشف کنید. تپه های نورد لایتبورگ جنوبی  با خانه های قاب چوبی و قلعه های بسیار دیدنی در این میان شهرت زیادی دارند. استان گلدلند ترکیبی منحصر به فرد از قلعه های تاریخی  و مناطر خیره کننده طبیعی است. اصلا نیاز به نگرانی نیست چرا که در هر منطقه ای از هلند جاذبه های فراوانی برای بازدید وجود دارد.

شهر های تاریخی

آمستردام به عنوان پایتخت زیبای هلند یکی از قدیمی ترین شهر های دنیا با سازه های قرن هفدهم جایی بسیار لذت بخش برای یک مسافرت چند روزه است.اغلب مسافرین هلند ترجیح می دهند تمام ایام مسافرت خود را در شهر های شلوغ سپری نکنند و طبیعت دیدنی هلند را هم به نظاره بنشینند ولی دیدن زیبایی های امستردام خالی از لطف نیست.

اوترخت قبل از پیدایش شهر امستردام به عنوان مهم ترین شهر هلند شناخته می شد. در اوترخت بسیاری از سازه های قدیمی  را در کنار کانال های زیبا و ساختمان های قدیمی ساحلی را می توانید ببینید. در این شهر ساختمان ها و بناهای زیادی از قرون وسطی به جا مانده است و کلیساهای باستانی دیدنی دارد.  ماستریخت به عنوان زیباترین شهر هلند شناخته می شود. سازه های عاشقانه و باستانی و آنچه که در هلند به نام بوروندی نامیده می شود از شاخصه های اصلی این  شهر است.

لیدن زادگاه رامبراند و محل قدیمی ترین دانشگاه هلند است. این شهر با کانال های زیبا و مکان های دیدنی  که در تلفیق با خیابان های باریک و بالغ بر2700  بنای تاریخی قرار گرفته ارزشی بی وصف دارد. لاهه پایتخت قضایی جهان و یکی از مشهورترین شهر های دنیا است که به قصر صلح هم نامیده می شود و بسیاری از سازمان های بین المللی در این شهر فعالیت می کنند. بیننهوف از  قدیمی ترین دارایی های هلند  و شهری باستانی است . هارلم شهر زرق و برق و تجمل گرایی هلند است و سایر شهر های دیدنی دیگر هلند هم به ترتیب هارلم، دلفت، هتگونوبوس، آلکمار، گودا و آمرسفورت هستند. 

موزه های هنر در هلند

هر چند کشور هلند خیلی بزرگ نیست ولی با این وجود نقاشان و چهره های هنری مشهوری در طول تاریخ در این دیار زندگی کرده اند. هنر و نقاشی بخصوص در قرن بیست و یکم در این کشور از محبوبیت زیادی برخوردار است. رامبراند، یوهانس ورمیز، وینسنت ون گوک، فرنس هالس، جان استین، یعقوب ون رویشدل و پیت مداندریان تنها تعدادی از هنرمندان و نقاشان نامی هلند هستند که آثارشان را امروزه در دیواره های بلند بسیاری از موزه های مشهور دنیا می توانید ببینید.  بیشتر آثار این هنرمندان در موزه های ملی سایر کشور ها هستند ولی خوشبختانه در خود هلند هم کم از این موزه ها و هنر ها وجود ندارد.  مجسمه موزه آمستردام به نام رایجکس (Rijksmuseum) و موزه ون گوک  و همچنین موزه استدایجک (Stedelijk)سه تا از این موزه های مشهور هستند.  در موزه های بوجمنز (Boijmans) و بیونینگ (Beuningen) در روتردام هم می توانید آثار زیادی از ون گوک و رامبراند را مشاهده کنید.

زندگی با آب در هلند

هلند به دلیل ارتباط زیادی که با آب و دریا دارد شهرت دارد. این کشور به عنوان دارنده یک نیروی دریایی بزرگ در قرن 17 میلادی که عصر طلایی زندگی هلندی ها با آب بوده شهرت جهانی داشته است. این کشور همچنان در این روزها به دلیل تجارت زیادی که روزانه از طریق آب و شیلات بصورت مدرن انجام می دهد شهرت فراوانی دارد. بندر روتردام یکی از بزرگترین و مدرن ترین بنادر کشتی رانی دنیا و اروپا است. اما این کشور شاید به این دلیل زندگی با آب را از زندگی مردم خود جدا نمی داند که سطح نزدیکی به آب دارد و حتی هر ساله به دلیل سیل ها و بارندگی های زیاد خسارات زیادی را هم متحمل می شود و در سطح این کشور سد های زیادی وجود دارد.

هلندی ها همیشه در تلاش هستند که زمین های خود را از آب حفظ کنند و این موضوع را از قرن 12 به این طرف به خوبی انجام داده اند. اغلب آسیاب های بادی در زمین های کشاورزان برای خارج کردن آب از این زمین ها است. کانال ها و رودخانه هایی که بصورت دستی ایجاد شده عمدتا به هدف هدایت آب به سطح دریا ایجاد شده اند . هلند تجارب تلخی در طول قرن ها به دلیل بروز سیل های ویرانگر به دست اورده ولی این موضوع باعث شده تا برخورد مردم با این موضوع حرفه ای تر شود. انجم امریکایی مهندسان معمار به عنوان مثال آثار زودرزی (Zuiderzee) و آثار دلتا  هلند را به عنوان یکی از هفت عجایب مدرن معماری جهان در هلند به ثبت رسانده است.

فعالیت های هلندی ها

یکی از محبوب ترین فعالیت ها در میان مردم هلند دوچرخه سواری است. به همین دلیل هلند دارای حدود 22000کیلومتر مسیر اختصاصی دوچرخه است. گرفتن نقشه و یا اردو زدن در بین این جاده ها بسیار آسان است بخصوص در مناطقی که بسیار دیدنی هستند و تنها با دوچرخه سواری و یا پیاده می توان به آنها دسترسی داشت.از بهترین این مناطق می توان به قلب سبز، پارک ملی هوگ لوو، لومبورگ جنوبی و زانستراک واترلند اشاره نمود. تنها مشکل دوچرخه سواری در هلند زمان هایی است که باید و باران باشد. زیرا در موقع وزش باد نسبتا باد سنگین می وزد و هنگام بارندگی شدت باران زیاد و هوا سرد می شود.

هلند دارای 1245 کیلومتر خط ساحلی بسیار زیبا است. فعالیت های بسیار محبوب در این سواحل و استراحتگاه های ساحلی را می توان شنا و انجام انواع فعالیت ها و ورزش ها و تفریح های ساحلی و دریایی نامید .گرفتن حمام آفتاب بخصوص در روزهای تابستان نیز شهرت زیادی در این سواحل دارد. بهترین سواحل خانوادگی و مورد اطمینان در هلند را می تواند زاندروورت، بلومدنال، برگن و جزایر فریزی غربی عنوان کرد.

در هر استان هلند می تواند به راحتی چندین دریاچه را دید اما دریاچه های فریزی از برترین آنها هستند بخصوص در زمان هایی که دریا آب آرام تری دارد و می توان در این سواحل به قایقرانی پرداخت. قایقرانی عمدتا نیاز به مجوز دارد ولی بدون مجوز هم می توانید با قایق های پدالی و یا پارویی تا 15 کیلومتر در ساعت و تا حدود مشخصی قایقرانی کنید.

موسیقی در هلند

نوازندگان و آهنگسازان بزرگی در هلند دیده به جهان گشوده اند. این افراد در بالاترین سطوح هنر موسیقی دنیا قرار دارند و انواع سبک های موسیقی را اجرا می کنند. رویال کنسرت گیبوو ارکستر اصلی سموفونیک امستردام هلند است که به ادعای بسیاری از خبرگزاری های دنیا از برترین گروه های سمفونیک در دنیا هستند.

جشنواره های هلند

 • در هر دو سال یک بار که جام ملت های اروپا و یا جام جهانی برگزار می شود تمامی خیابان ها با پرچم هلند آذین بندی می شوند. این یک ادعا نیست بلکه به معنای واقعی کلمه بالغ بر 50 درصد از مردم عاشق تماشای رویدادهای ورزشی بخصوص فوتبال هستند. در اغلب شهرهای بزرگ در میدان های اصلی تلویزیون هایی گذاشته می شود تا مردم در اجتماعات زیاد رویداد های ورزشی را ببینند. کافه ها و رستوران ها و تمامی مکان های دیگر نیز مملو از تماشاچیان این رویداد ها می شود.
 • در هلند جنوبی جشن کاتالیک کارناوال در زمان مدارس برگزار می شود.
 • روز پادشاهی : هر ساله در 27 اوریل در سراسر کشور برگزار می شود
 • جشنواره پینک پاپ که یک جشنواره سه روزه پاپ است که هر ساله در لند گراف و لیمبورگ برگزار می شود.
 • لو لند پاپ فستیوال در هفته اخر ماه اگوست برگزار می شود.
 • کارناوال تابستانی نمایشی بزرگ  در شهر روتردام است  که به حوادث بزرگ هلند می پردازد.
 • جشنواره شمال جاز که یک جشن تابستانی است و به موسیقی جاز می پردازد
 • ویرداگ سفتستن: جشنواره تابستانی در نیهمکن است که در هفت روز انجام می شود.
 • جشنواره احساس که قبلا احساس سفید نامیده می شد. در این روز افردای که بالغ بر 40000 نفر می شوند با پوشیدن لباس سفید به شنیدن اجرای موسیقی بزرگترین دی جی ها می روند.
 • جشنواره دره رقص که یکی از پر بازدید ترین جشنواره های رقص دنیا با حضور بیش از 40000 بازدید کننده است. این جشن در ماه اوت برگزار می شود
 • جشنواره سرزمین رمز و راز: که بالغ بر 50000 نفر از آن بازدید می کنند و موضوع آن رقص با تم گل می باشد.
 • دیفکان نوعی جشنواره رقص با مدل های رقص سخت تر است و معمولا در اواسط ژوئن برگزار می شود.

خرید در هلند

واحد پول

واحد پول اصلی هلند همانند سایر کشور های اتحادیه اروپا یورو است و تمام مبادلات ارزی و خرید و فروش در این کشور بر مبنای ارز یورو انجام می شود.

اسکناس: اسکناس های یورو در همه کشور های اتحادیه اروپا یک شکل هستند

سکه های یورو: طراحی سکه های یورو در منطقه اروپا به شکل ویژه ای است . در این سکه ها یک طرف طرح ملی آن کشور و در طرف دیگر نماد یورو درج می شود  و در همه سکه ها مشابه است. البته ارزش این سکه ها تفاوتی با هم ندارد.

سکه های یادبود: در هلند و اغلب کشور های دیگر در اتحادیه اروپا رسم بر این است که برای برخی از مراسمات و یادبود ها سکه هایی با شکل و طرح آن مناسبت ضرب می شود که به سکه های یادبود شناخته می شوند. ارزش اسمی این سکه ها تفاوتی با هم ندارند و در همه کشور ها قابل استفاده هستند. موضوع مهم در خصوص این سکه ها این است که در اقتصاد کشور و گردش مالی خیلی کم دیده می شوند چرا که به عنوان یادگاری نگهداری می شوند ولی در هر حال در همه کشور ها و با همان ارزش اسمی قابل داد و ستد است.

به دلیل  نگرانی های عمده فروشگاه ها در خصوص تقلب و یا سرقت استفاده از پول نقد در این کشور خیلی به ندرت اتفاق می افتد و اگر هم پولی دریافت شود آن پول اسکناس خرد باید باشد. مثلا اسکناس های 100، 200 و 500 یورویی عمدتا پذیرفته نمی شوند.

کارت اعتباری

استفاده از کارت های اعتباری در هلند رایج است ولی نه به اندازه برخی دیگر از کشور های اروپایی و یا امریکا و کانادا. کارت بانکی و یا اعتباری خود هلند اغلب مورد استفاده مردم می باشد و بیشتر در بین هلندی ها اعتبار دارد. مثلا ممکن است با یک کارت اعتباری بین المللی نتوانید از هر فروشگاهی خرید کنید ولی با یک کارت بانکی هلند به راحتی حتی از کوچکترین فروشگاه ها هم می توانید خرید خود را انجام دهید. با این وجود در بسیاری از رستوران ها، کافه ها و مناطق توریستی کارت های اعتباری بیشتر پذیرفته می شوند ولی بهتر است قبل از خرید اطمینان حاصل کنید که کارت شما را می پذیرند. در اغلب مناطق و حتی در روستا ها عابر بانک های سراسری به راحتی در دتسرس هستند و خدمات متنوعی را هم به شما ارائه می کنند.

انعام دادن

در قانون هلند الزاما باید تمامی هزینه های خدمات و مالیات  و مالیات بر ارزش افزوده در لیست قیمت های هتل ها، کافه ها و رستوران ها و یا سایر خدمات دیگر منظور شود. اضافه تر از این مبالغ به هیچ عنوان الزامی نیست ولی همیشه به عنوان یک قدردانی و پاداش برای ارائه خدمات خوب رسم بر این است که به میزان مشخصی انعام داده می شود. بخصوص در مناطق توریستی و  گردشگری و هتل های بزرگ و بین المللی و رستوران های شاخص عموما انعام رسم می باشد. اغلب مشتریان هلندی بین 1 تا 2 یور به ازا هر خدمت خوبی پرداخت می کنند و اگر این انعام پرداخت نشود نشان دهنده خدمات ضعیف می باشد. بهترین پاسخ بخصوص در رستوران ها برای ارائه خدمات خوب و نشان قدرشناسی عالی دادن 5 تا 10 درصد قیمت غذا به عنوان انعام می باشد.

خرید کردن در هلند

اکثر مغازه ها در هلند بین ساعت 9 تا 10 صبح باز می کنند و معمولا تا ساعت 18 بصورت یکسره کار می کنند. فروشگاه های بزرگ و سوپر مارکت ها اغلب ساعات کار طولانی تری دارند. مثلا در ساعت 8.30 صبح باز می کنند و تا ساعت 20  تا 22 شب بصورت یکسره باز هستند. به صورت سنتی اغلب در روز های یکشنبه تعطیل هستند و تنها تعدادی از این فروشگاه ها و یا مراکز خدماتی در روز یکشنبه داوطلبانه باز می کنند. در سال های اخیر قوانین هلند این اجازه را به شهرداری ها می دهد تا در خصوص باز بودن و یا بسته بودن مغازه ها و یا تعداد ساعات کاری در روزهای تعطیل مغازه ها تصمیم گیری نمایند. مطابق با این قوانین اکثر مغازه ها در روز های تعطیل و در شهر های بزرگی همچون امستردام، روتردام، لاهه، اوترخت، ماستریخت و … از ساعت 12 ظهر تا 18 عصر باز هستند. بسیاری از شهر های کوچک و بخصوص آن دسته که گردشگری در آنها تاثیر زیادی دارد و اقتصاد مبتنی بر گردشگری و توریستی دارند نیز مطابق همین قوانین کار می کنند.

هلند جای خوبی برای گل خریدن است. تراریوم و یا لامپ گل های زینتی برای خانه بسیار زیبا هستند. در سالن های توریستی و مراکز باغ و فروشگاه ها می توانید این تراریوم ها را خریداری کنید. به یاد داشته باشید که این حباب های گل بصورت فصلی هستند و هر بار در فصل های مختلف گل های متفاوتی در این تراریوم ها و یا حباب ها کاشته می شوند. مثلا  تراریوم لاله در اواخر زمستان و اواخر تابستان موجود نیست. می توانید از اغلب سوپر مارکت ها و یا خود گلخانه ها گل های تازه را خریداری کنید.شاخه های گل نیز بصورت دسته بندی شده و چیده شده به صورت های خاص در همه مغازه ها و یا خود گلخانه ها موجود هستند. در ضمن در نظر داشته باشید برای خرید و انتقال برخی از گل ها به کشور خودتان محدودیت دارید پس قبل از خرید در این خصوص اطمینان حاصل نمایید.

کفش های چوبی معروفی در هلند ساخته و فروخته می شود و در جهان شهرت دارند. امروز تقریبا هیچ یک از مردم هلند از این کفش ها استفاده نمی کند و شاید تنها تعدادی از ماهی گیران سنتی و یا کشاورزان حومه هلند را با این کفش ها ببینید ولی این کفش ریشه در سنت و فرهنگ هلندی ها دارد.

بر خلاف نام آنها کفش های چوبی بسیار راحت هستند و اطمینان دارم وقتی آنها را بپوشید از راحتی آنها شگفت زده خواهید شد. به این کفش ها به عنوان یک کفش همه جانبه فکر کنید. برای گردش ، پیاده روی، رفتن به باغ، کشاورزی و یا جاده خاکی بسیار مناسبند.

اگر قصد دارید به مناطق روستایی بروید از خرید این کفش ها در مناطق شهری و بخصوص شهر های بزرگ اجتناب کنید و این کفش ها را در همان روستا ها بخرید. در استان های شمالی هلند بهترین نوع این کفش ها را خواهید یافت . اغلب کفش های چوبی رنگ روشن و شادی دارند.

هزینه ها در هلند

به طور کلی هزینه ها در هلند بالا هستند و این کشور از کشور های گران محسوب می شود. اسکان و غذا در هلند  از سایر کشور های اروپایی گران تر است و شاید بهترین راه برای مسافرت به هلند استفاده از راه آهن باشد و ارزان ترین جاها برای بازدید موزه ها و جاذبه های طبیعی باشند. اما با این وجود قیمت اجناسی مانند لباس، هدایا و سایر سوغاتی ها همانند سایر کشور های اروپای غربی است. لوازم مصرفی و هزینه انرژی در این کشور گران است. بنزین، تنباکو و الکل هم به دلیل مالیات غیر مستقیمی که باید برای آنها پرداخت شود هزینه بالایی دارند. در مجموع هلند هزینه زندگی بالایی دارد.

غذا در هلند.

به طور کلی غذاهای هلند خیلی شناخته شده در سطح جهانی نیستند چرا که عمده غذای هلندی ها بسیار ساده و به دور از تشریفات است.یک غذای متعارف هلندی شامل گوشت، سیب زمینی و برخی از سبزیجات است. بهترین فرهنگ غذایی را در بین روستاهای این کشور می توانید مشاهده کنید. استفاده از کربوهیدرات ها و چربی های زیاد در غذای هلندی ها نیاز به اصلاح رژیم غذایی را در این کشور مشهود می کند. البته غذاهای هلندی به شدت به مناطق این کشور وابسته است و در هر منطقه فرهنگ غذایی متفاوتی حاکم است و عمده تنوع غذایی این کشور در بیکن ها و هات اسپات ها می باشد.

در هلند بهترین نوع غذا لبنیات این کشور می باشد که در جهان شناخته شده است. انواع پنیر در این کشور به روش های سنتی و مدرن درست می شود و طعم و مزه های مختلف و لذیذی دارد. معروف ترین برند های پنیر هلندی گودا و ادام هستند. در مناطق ساحلی هلند نیز غذاهایی که با ماهی پخته می شوند و بخصوص شاه ماهی لذیذ هستند. این ماهی ها با نوعی خمیر و در پیاز داغ درست می شوند.

در شمال شرقی هلند اغلب تمایل مردم به مصرف گوشت بیشتر است و دلیل آن هم شاید کمتر بودن کشاورزی در این مناطق است. در جنوب تاثیر تاریخی غذا را می توانید در الهام غذاهای این منطقه از قهرمانان بورگوندی که در قرون وسطی در این منطقه زندگی می کردند ببینید.. در این منطقه انواع سوپ و شیرینی و غذاهایی را می توانید تجربه کنید که لذت بخش تر از سایر مناطق هستند و این به دلیل همین الهام تاریخی غذاها است.

هر چند مردم هلند خیلی به غذاهای خود مفتخر نیستند ولی از طبخ غذای عالی و خوشمزه استقبال می کنند و آشپزهای ماهر را به چشم هنرمند می بینند.

برای ناهار و صبحانه در هلند اغلب انواع ساندویچ سرو می شود. بهترین صبحانه هلند نان کره ای با شکلات تلخ است. یک تکه نان ساده به همراه یک تکه کره و یا پنیر و یا ژامبون بهترین نوع ناهار برای هلندی ها است. در مناطق کمتر توسعه یافته و یا کمتر توریستی حتی موقع ناهار اغلب رستوران ها بسته اند.

رستوران ها در هلند

رستوران های هلندی اغلب غذاهای با کیفیت و متنوعی را طبخ و آماده می کنند ولی عمدتا قیمت غذای این رستوران ها نسبت به سایر کشور های اروپایی بالاتر است. اغلب سود رستوران ها در نوشیدنی و دسر است بنابراین اگر به دنبال کاهش هزینه های خود هستید در انتخاب این موارد دقت کنید. در منو غذاها هزینه خدمات و مالیات را نیز لحاظ می کنند. شما می توانید به نشانه قدردانی به خدمات رستوران به آنها انعام بدهید ولی الزامی در این کار نیست. معمولا بین 5 تا 10 یور در صورتیکه شما از غذا در رستوران خیلی راضی باشید به عنوان انعام داده می شود.

بر خلاف ناهار که عمدتا افراد برای خوردن فوری غذا و شاید تک نفره و یا با تعدادی از دوستان خود به رستوران می روند ولی در موقع شام اغلب مردم با خانواده و به عنوان تفریح به رستوران می روند و به همین دلیل ممکن است یک وعده غذایی در رستوران در شب تا چندین ساعت طول بکشد.

سیگار کشیدن در تمامی رستوران ها و حتی در کافه ها و سایر مکان های عمومی در هلند ممنوع است. تنها در مناطق مشخص شده ویا اتاق دود شما می توانید سیگار بکشید.

همانگونه که قبلا شرح داده شد غذاهای هلندی خیلی تحسین بر انگیز و یا نامدار نیستند به همین دلیل اغلب رستوران ها در منو خود بیشتر غذاهای خارجی را قرار داده اند.معروف ترین این غذا ها غذاهای خاورمیان های است. به عنوان مثال کباب ترکی، پیتزا ایتالیایی و یا ترکی، فلافل هندی و اندونزیایی و یا غذاهای چینی بیشترین محبوبیت را دارند. معمولا غذاهای هندی و چینی طرفداران خاص دارد ولی غذاهای ترکی و ایتالیایی و … را عموم هلندی ها دوست دارند. اغلب شهر های بزرگ هلند دارای رستوران های مشهور چینی و اندونزیایی هستند.

در کنار این غذاها می توان غذاها و حتی رستوران های مخصوص غذای آرژانتینی؛ فرانسوی، ژاپنی، ایتالیایی، سوئیسی، تایلندی و … را هم در سراسر کشور و بخصوص در شهر های بزرگ پیدا کرد.

اغلب رستوران ها حداقل در منو غذایی خود یک تا چند غذای گیاهی برای گیاه خواران منظور می کنند  و به راحتی می توانید آن را سفارش دهید.

اسنیک بار

در مراکز شهر، در نزدیکی ایستگاه های حمل و نقل عمومی و یا حتی در مکان های تفریحی و آرام تر شما می توانید در گوشه ای دنج یک کافه کوچک و مناسب پیدا کنید که به آن اسنیک بار گفته می شود و گاها به نام کافه تریا هم شناخته می شود. اسنیک بار رستوران هایی دکه ای کوچک هستند که در آنها خوراک های پایی و فوری آماده می شود و مشتریان آنها برای میل کردن غذایی ساده و آماده به آنها مراجعه می کنند. غذاهایی که در این اسنیک بارها فروخته می شوند هر چند ساده و ابتدایی هستند ولی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. عموما غذایی که در این اسنیک بارها فروخته می شود غذاهای سنتی است که  به عنوان تحفه ای از کشور بخصوص مسافران سایر کشور ها از آنها خریداری می کنند و یا افرادی که می خواهند سر کار بروند و فرصت کافی برای خوردن صبحانه و یا ناهار ندارند از آنها خرید می کنند.

برخی از این اسنیک بارها به فروشگاه ها و رستوران های بزرگ متصل هستند و اغلب آنها کارت های اعتباری و پول نقد را هم می پذیرند. حتی بسیاری از این فروشگاه ها بصورت سلف سرویس خدمات رسانی می کنند. یعنی شما می توانید تنها با گذاشتن  یا دو یورو  غذای خود را انتخاب کنید و هر چه دوست دارید بردارید و بخورید.

محبوب ترین میان وعده هایی که در این اسنیک بارها فروخته می شود سیب زمینی سرخ شده فرنگی است که در اکثر کشور های دیگر هم یافت می شود. ساده ترین روش خوردن این غذا با سس مایونز است. این غذا معروف به مایو است و البته هر چند در بسیاری از کشور ها یافت می شود ولی در کشورهایی مانند فرانسه و برخی دیگر از مناطق دنیا نیست.  نوع هلندی این غذا  تند تر، شیرین تر و با روغن بسیار کم گیاهی است .البته با سس گوجه فرنگی و یا کچاپ هم می تواند خورد.

نوع دیگری از غذاهایی که در این اسنیک بارها زیاد فروخته می شود انواع تنقلات سرخ شده است. مانند کروکت و یا رولت گوشت که با ادویه جات مخصوص تفت داده می شود و با انواع سس مانند خردل و نان های مخصوص سرو می شود. هات داگ، رانکلاو ( گوشت دست خرس) ، برهنهپ ( گوشت بدن خرس ) و یا گوشت گاو از دیگر غذاهای محبوب این کافه تریا ها است.

نوشیدنی های هلند

قهوه و چایی

هلندی ها یکی از حرفه ای ترین قهوه خورهای دنیا هستندو حتی اگر شما به عنوان مهمان وارد خانه یک هلندی شوید قهوه جزئی لاینفک از پذیرایی شما خواهد بود. یکی از سئوالات معمولی که هلندی ها از شما وقتی مهمان آنها شوید و یا به جایی سر بزنید خو.اهند پرسید این است که آیا کافی یا قهوه میل دارید؟ اغلب این قهوه به همراه یک کوکی کوچک به عنوان پذیرایی تعارف می شود.

قهوه هلندی به طور طبیعی سنگین و قوی است. اگر از کشور هایی مانند کانادا و یا امریکا به هلند بیایند اغلب برای صبحانه ترجیح می دهند یک قهوه هلندی داشته باشند و در بقیه روز نیز چند عدد دیگر قهوه خواهند نوشید. شما در هلند می توانید قهوه را باشیر و یا قهوه فرانسوی و ایتالیایی هم سفارش دهید.

در هلند چایی هم محبوبیت زیادی دارد . خود هلند از کشورهایی است که چایی سیاه را می کارند و به همراه برخی از گیاهان به عنوان دمنوش و با قطعاتی از میوه و … دم می کنند. شما می توانید انواع مزه های چایی و دمنوش را برای خود و کودکانتان در هلند و کافه های این کشور سفارش دهید.

شکلات داغ با کیک به عنوان یک سنت زمستانی در هلند شناخته می شود. بخصوص بعد از یک پیاده روی طولانی در هوای سرد فوق العاده لذت بخش است. البته در تابستان نیز در بسیاری از نقاط شکلات داغ وجود دارد . اما در تابستان معمولا از پودر شکلات استفاده می شود بر خلاف سنتی که در زمستان وجود دارد و خود شکلات در لیوانی از آب جوش با شیر گرم ذوب می شود و بسیار خوش طعم می شود.

شب زنده داری در هلند

موضوع شب زنده داری در هلند بسیار متنوع است. مثلا آمستردام به محله های خود در شب زنده داری شناخته می شود. روتردام به کافه های شبانه شهرت دارد و گرونینگن، لیدن و اوترخت به زندگی شبانه دانشجویی شناخته می شوند. در طول شب در اغلب مناطق هلند کافه ها موسیقی زنده دارند و رقص سنتی در هلند به عنوان یک نماد شادی اجرا می شود.  ورود به برخی از کافه ها تنها مخصوص افرا بزرگتر از 21 سال است و جوان تر ها را راه نمی دهند.

هلند به مبارزه با مواد مخدر شهرت زیادی دارد. قوانین بسیار سرسختانه ای در دادگستری این کشور برای افرادی که مواد مخدر مصرف کرده باشند اجرا می شود و به معنای واقعی کلمه جریمه می شوند. هیچ تفاوتی بین افرادی که مواد مخدر استفاده می کنند وجود ندارد و محاکمه برای همه انجام می شود.

الکل تنها به افراد بالای 18 سال فروخته می شود و استفاده از آن در حین رانندگی و یا در مکان های عمومی ممنوع است.

با فحشا در هلند برخورد جدی می شود و تنها روسپی هایی که شناخته شده و مجاز به فعالیت هستند اجازه کار در برخی از مناطق تعیین شده بهداشتی و قانونی را دارند. با این حال در مناطق روستایی و شهرهای کوچک به هیچ عنوان اجازه فحشا داده نمی شود.

اقامت شبانه

در مقاصد توریستی طیف زیادی از امکانات اقامت و استراحت وجود دارد. بخصوص در مناطق محبوب گردشگری مانند ویلوو و زود لیمبورگ طیف گسترده تری از امکانات اقامتی را می توانید مشاهده کنید.

کمپینگ

سایت های کمپینگ  هر روز در حال گسترش هستند و در تمامی گوشه و کنار هلند مناطقی برای کمپینگ و چادر زنی حتی در نزدیکی شهر های بزرگ بوجود آمده اند. معمولا در فصولی مانند سپتامبر و ژوئیه که گردشگری کمتر می شود جای چادر زدن به خوبی پیدا می شود  ولی با این وجود در اغلب کمپ های گردشگری در همه ایام سال جا برای چادر زدن یافت می شود. ولی با این حال توصیه می شود قبل از اقدام به مسافرت بخصوص افرادی که با کامیونت و یا ماشین شخصی مسافرت می کنند حتما جای کمپینگ رزرو شود.

در مناطق محبوب گردشگری و مناطق ویژه گردشگری مانند سواحل، جزایر فریزی غربی ، زید لیمبورگ و ویلوو معمولا کمپ های گردشگری دارای امکانات زیادی هستند و مکان های سرگرمی و تفریحی بی شماری دارند.ولی در مناطق روستایی و شهر های کوچکتر امکانات کمتری دارند. در عوض در مناطق روستایی مناظر طبیعی فوق العاده تری در انتظار شما هستند.

در تمامی این کمپ ها امکانات بهداشتی، حمام، توالت ، سایت های خرید تنقلات و رستوران و کافه وجود دارند. اما برخی از این کمپ ها هم آب گرم ندارند ولی برای دوش گرفتن در هر صورت آب گرم فراهم شده است.حتی شما بدون چادر می توانید در بسیاری از این کمپ ها از کابین های تعبیه شده در صورتیکه قبلا رزرو شده باشند استفاده کنید.

هتل ها در هلند

در هلند هتل های فراوانی وجود دارد ، به ویژه با ویژگی های هلندی که نسبت به سایر کشور های اروپای غربی هم قیمت مناسب تری دارند. ممکن است شما بتوانید یک هتل مناسب و معقول با داشتن تمامی استاندارد های بین المللی را در هلند با شبی 50 یورو کرایه کنید. با توجه به گزینه های حمل و نقل عمومی خوب به راحتی می توانید در خارج از شهر و یا مکانی متفاوت یک هتل با قیمت مناسب تر پیدا کنید  که متناسب با بودجه و هزینه های شما باشد.

در حالی که هتل های خصوصی زیادی در هلند با قیمت های متفاوت وجود دارند ولی برای استفاده از هتل های زنجیره ای و بین المللی هلند باید هزینه های زیادی را پرداخت نمایید. برخی از محبوب ترین هتل های بین المللی هلند عبارتند از :

 • هتل های ان اچ : هتل های زنجیره ای اسپانیایی که بسیاری از اماکن تاریخی و ارزشمند هلند را به عنوان هتل مورد استفاده قرار داده اند. به همین دلیل اغلب هتل های ان اچ اسپانیایی در هلند تاریخی و قدیمی هستند. هتل های ان اچ معمولا در شهرهای بزرگ هلند همانند سایر شهر های بزرگ اروپایی شعبه دارند .صبحانه در این هتل ها به رایگان است و بصورت سلف سرویس و با انواع غذاهای غنی ارائه می شود.هتل های ان اچ بیشترین تعداد هتل زنجیره ای را در هلند و بخصوص امستردام دارند. و اغلب شلوغ و از قبل رزرو شده هستند. عمده مسافرین این هتل ها از سران و بزرگان کشور های دیگر هستند.
 • لاله های طلایی یا گلدن تولیپ: از هتل های زنجیره ای قدیمی در هلند است که امروزه توسط گروه لوور فرانسه اداره می شوند که اداره هتل مشهور کمپنایل را هم بر عهده دارند. لاله های طلایی عمدتا در مراکز شهر ها یافت می شوند و استانداردهای بالایی دارند . تقریبا از همه کشور ها برای اقامت به این هتل ها مراجعه می کنند و البته ممکن است در بین مردم عادی مسافر این هتل ها برخی خواص هم پیدا شوند. کسانی که با بودجه مناسب تورهای هلندی را ثبت نام می کنند ممکن است از این هتل ها استفاده کنند.
 • هتل های ون در والک: یک زنجیره هتل محلی که توسط خانواده ون در والک اداره می شوند. این هتل ها بر امکانات تفریحی و اقامتی فوق العاده متمرکز هستند. هتل های ون در والک کاملا استانداردهای مربوط به راحتی و اقامت مناسب را رعایت می کنند و همه آنها دارای استخر و امکانات تفریحی زیادی هستند.  این هتل ها از مراکز شهر دور هستند. بسته های تفریحی و گردشگری خاص در این هتل ها ارائه می شود و ورود و اقامت در این هتل ها برای عموم آزاد است.
 • هتل های همپشیر: یکی از بزرگترین هتل های زنجیره ای هلندی که بالغ بر 80 شعبه در هلند و سایر کشور ها از جمله 3 شعبه در آلمان و 8 شعبه در بلژیک دارند. در این هتل ها از هتل سه ستاره تا هتل مدرن و مجلل و اغلب تاریخی پیدا می شود
 • هتل های باستون: یک زنجیره از هتل های بسیار محدود و یکپارچه که با هدف جای مسافرین جاده ای که با خودرو حمل و نقل می کنند خدمات ارائه می کند. اغلب هتل ها در سال 1990 و پس از آن ساخته شده اند و شخصیت های مدرنی دارند که یاداور اکثر هتل های موجود بصورت زنجیره ای در اروپا هستند مانند هتل ایبیز و یا پریمیر این. این هتل ها را معمولا در کنار بزرگراه ها پیدا می کنید و گاها دسترسی مناسبی هم به حمل و نقل عمومی ندارند . خدمات محدودتری دارند ولی اکثر ویژگی های یک هتل خوب و رستوران های خوب را دارند.
 • آکورو کی: از هتل های بسیار چشمگیر در هلند است که طرفداران زیادی دارد و اغلب سه یا 4 ستاره ای هستند. این هتل ها اخیرا به جمع هتل های زنجیره ای پیوسته اند.
 • گروه هتل های بین المللی کانتیننتال: اخیرا در نقاط کلیدی و مهم هلند اقدام به بازگشایی شعباتی کرده که با ارائه نرخ های رقابتی و صبحانه های عالی توانسته خیلی خود طرفداران خود را فراخوانی کند. این هتل ها در مراکز شهر های بزرگ در حال حاضر یافت می شوند.

البته هتل های داخلی و بین المللی بسیار زیاد و با کیفیت دیگری هم در هلند فعالیت می کنند که البته عمدتا در امستردام و اطراف فرودگاه شیپول هستند. سایر هتل ها و مسافرخانه های دیگر نیز در هلند موجود هستند که نرخ قیمت ها و سایر اقامتی و راحتی و امکانات متفاوتی دارند.

تخت خواب و صبحانه

تخت خواب و صبحانه نوعی مسافرخانه در هلند هستند که امکانات خوبی برای یک شب اقامت و سرو صبحانه دارند . اغلب این تخت خواب و صبحانه ها که با همین نام هم شناخته می شوند برای یک تا چند شب و در ازا یک جای خواب و یک صبحانه به شما مبالغی بین 40 تا 100 یور بسته به تعداد نفرات و مکان و حتی فصل دریافت می کنند. این مکان ها عمدتا در مراکز شهر ها هستند ولی در حاشیه شهرها و شهرهای کوچک و روستاها هم دیده می شوند. تخت خواب و صبحانه امکانات هتل را قطعا نخواهد داشت ولی ارائه خدمات فوق العاده دوستانه و مردمی است. بهترین این مکان ها جایی است که در کنار پیاده رو و منتهی به مسیر های دوچرخه سواری باشند.

بودجه مورد نیاز برای اجاره اقامت در هلند

برای هر گونه امکاناتی در هلند نیاز به بودجه زیادی دارید. ارزان ترین مسکن در هلند با 20 یورو در ازا هر نفر شروع می شود و این قیمت رو به افزایش است. بصورت فصلی هم می توان در هلند مکانی را اجاره و یا رزرو کرد ولی تقاضای فصلی برای اجاره مکانی قیمت آن جا را افزایش خواهد داد بخصوص اگر این مکان در آمستردام باشد.

در هلند اقامتگاه هایی برای جوانان در نظر گفته شده که به نام اقامت خوب نامیده می شود.  این اقامتگاه ها خیلی مانند انگلستان گسترده نیست و در ضمن آشپزخانه و یا صبحانه هم ندارد. این اقامتگاه های جوان همانند خوابگاه ها در ایران هستند که البته امکانات بیشتری دارند. علاوه بر این خوابگاه های رسمی و قانونی تعداد زیادی خوابگاه بصورت خصوص نیز در سطح شهر های بزرگ پیدا می شود که مناسب حال دانشجویان می باشد. اما تمامی این خوابگاه ها را دانشجویان و یا افراد بالای 18 سال می توانند استفاده کنند. اگر فرد متقاضی سن کمتری داشته باشد باید با بزرگتری در این خوابگاه مستقر شود. استفاده از هر گونه خدمات و وسایل این خوابگاه ها همراه با پرداخت هزینه است. هزینه ها بالا است و بهتر است با خودتان این وسایل و تجهیزات را مانند حوله، مسواک، شامپو و … را به همراه داشته باشید.

در همه مناطق طبیعی در هلند چشم انداز های خوبی را می توان دید. اغلب هتل ها و خوابگاه ها معمولا در مکانی هستند که این چشم انداز ها را به مهمان خود بدهند. بخصوص هتل های و مسافرخانه های گردشگری و توریستی اغلب چشم اندازهای بسیار عالی از طبیعت را دارند.

شما می توانید یک آپارتمان را در سطح شهر پیدا کنید و برای چند شب اجاره کنید اما در نظر داشته باشید که این کار قانونی نیست . اکثر اقامت های رزروی در هلند برای سه شب در نظر گرفته می شود که البته قابل تمدید و افزایش است. هتل ها و مسافرخانه ها اغلب با کارت اعتباری کار می کنند ولی برای مسافران خارجی پرداخت نقدی هم قابل قبول است.

برای مسافران با دوچرخه و یا پیاده فهرستی از 3600 آدرس وجود دارد که شما را به خانه های شخصی ، خوابگاه ها و مسافرخانه های تخت خواب و صبحانه با قیمت 1850 یورو برای هر شب راهنمایی می کند. عضویت در این فهرست برای استفاده از آن الزامی است و قیمت عضویت 8 یورو می باشد.

خانه های اجاره ای  ( خانه های ییلاقی)

خانه های اجاره ای را در هلند خانه های تعطیلاتی هم می نامند و این خانه ها ی ییلاقی عمدتا در مناطق روستایی هستند و محبوبیت بسیار زیادی دارند. این خانه ها کوچک و انواع مختلفی دارند، ساده ، لوکس، فردی، شخصی، قسمتی از پارک های بزرگ، مجمتعمی و با تعداد زیادی از خانه های دیگر، مربوط به مالکین خصوصی و همچنین خانه های زنجیره ای .

تراورسیا بزرگترین مجموعه اجاره خانه تعطیلاتی توسط مالکین خصوصی است. در پارک هایی که این خانه ها را اجاره می دهند امکانات فراوانی مانند استخر و فروشگاه های مختلف  و رستوران ها و … یافت می شود ولی در سایر مناطق امکانات محدود تر است. برای استفاده از این خانه ها بهتر است از قبل رزرو کنید.

هلند

احترامات در هلند

به نظر می رسد در بین مردم اروپا بتوان هلندی ها را غیر رسمی ترین و ساده ترین مردم از نظر روابط اجتماعی عنوان کرد ولی با این حال در این کشور هم برخی از رسوم رفتاری و احترامات متقابل رعایت می شود.  بعید است مردم هلند شما را به خاطر ساده بودن و یا ظاهر ساده و متفاوتتان سرزنش کنند و یا عجیب ببینند. اما در خصوص بی پروایی و داشتن خصومت رفتاری ممکن است با شما برخورد شود و از این حیث هلندی ها کم از اروپای غربی ندارند.

اغلب مردم دوست ندارند در خصوص دین و مذهب آنها جستجویی شود و آن را در واقع فضولی می دانند. هلندی ها ممکن است کاتولیک و یا کالونی باشند ولی با این حال دوست ندارند با این خصوصیات شناخته شوند و در اصل باید اینگونه عنوان کرد که بیشتر مردم هلند دین و ایمان خاصی ندارند. رفتارهای مذهبی معمولا با چشم بد دیده نمی شود ولی در کل شما نباید انگیزه تبلیغ دین خود را داشته باشید.

در خصوص ملیت هلندی ها مراقب باشید . انها به شدت ملی گرا و میهن دوست هستند و در صورت مضنون شدن به بی احترامی به هلندی ها با شما رفتار خوبی نخواهند داشت. اما با این حال اصلا با خارجی ها خصومت و یا بدی ندارند و سعی می کنند رفتار دوستانه ای داشته باشند.

آداب اجتماعی

در هلند بوسیدن گونه معمول ترین راه برای ملاقات ها و تبریک گفتن در زنان و در میان زنان و مردان است. اما مردها معمولا در هنگام ملاقات یکدیگر با هم دست می دهند. بوسیدن بخصوص برای موارد غیر رسمی ایرادی ندارد و مرسوم است و حتی برای افرادی که با هم آشنایی زیادی دارند به عنوان سلام بوسیدن گونه ها معمول است.  البته در بین غریبه ها هم اگر موضوع تبریک در میان باشد بوسیدن گونه معمول می شود. در هر صورت اگر به افراد در هنگامی که خواهان بوسیدن شما هستند این اجازه را ندهید به عنوان رفتار بی ادبانه ای از شما خواهند شناخت مگر اینکه عذری موجه داشته باشید.

بوسیدن گونه ها در هلند یه بار انجام می شود دو بار در راست صورت و یک بر در چپ صورت . اگر دو بوسه انجام شود بخصوص بریا برخی از افراد به معنی بی احترامی است. حتی بسیدن هوا به جای گونه نیز خیلی پسندیده نیست.

تماس در هلند

کد کشور هلند 31 است که با پیشوند بین المللی 00 گرفته می شود. شبکه تلفن همراه در هلند GSM 900/1800 است. تلفن های همراه در هلند توسط سه شرکت Vodafone,  KPN   و T-Mobile اداره می شوند. البته اپراتور های دیگری هم هستند که از یکی از این سه شبکه و یا شرکت اصلی استفاده می کنند.

خط دهی در هلند با کیفیت بالا در همه مناطق در دسترس است. استفاده از تلفن همراه شخصی در هلند باید با خطوط خود هلند باشد ودالیته اگر از خط خودتان استفاده کردید باید هزینه های رومینگ را بپردازید و به یاد داشته باشید هزینه رومینگ در هلند بسیار زیاد است. دریافت تماس با سیم کارت های هلندی رایگان است ولی اگر از سیم کارت های خارجی استفاده می کنید باید عوارض و مالیات بدهید. ممکن است  در برخی از مواقع استفاده از تلفن هاای عمومی به مراتب ارزان تر از تلفن همراه باشد.

در هلند به غیر از تلفن همراه می توانید از تلفن های بین المللی ارزان قیمت هم برای تماس با کشور خودتان استفاده کنید خدمات  تماس ارزان قیمت توسط شرکت های مختلف از جمله  مانند Qazza، BelBazaar، pennyphone، SlimCall، telegoedkoop، beldewereld، teleknaller ارائه می شود.

تلفن های عمومی در هلند اغلب کارت های مخصوص را قبول می کنند ولی با این وجود برخی از این تلفن ها بخصوص در ایستگاه های بین المللی قطار سکه را هم می پذیرند. تعرفه بر اساس هر دقیقه حساب می شود  و در هر منطقه ممکن است متفاوت باشد.

دسترسی به اینترنت

به غیر از برخی از شرکت هایی که زیاد هم نیستند اغلب اپراتورهای تلفن همراه  خدمات GPRS و یا تلفن همراه را پوشش می دهند.  اپراتورهای KPN , Vodafone، T-Mobile ,UMTSو HSDPA در همه کشور و حتی در برخی از کشور های دیگر اروپایی هم خدمات اینترنت همراه را با سرعت بالا ارائه می کنند. پوشش سراسری اینترنت در هلند توسط این اپراتورها اغلب 4G و بالاتر است و بصورت اعتبار یک ماهه فروخته می شوند.

در هلند به غیر از اینترنت همراه می توانید از کافی نت ها استفاده کنید هر چند این مراکز خیلی زیاد نیستند و اگر هم باشند چندان در دسترس نیستند. در غرفه های بین المللی اما می توانید هنوز هم به خوبی خدمات اینترنت دریافت نمایید.

بسیاری از مراکز بزرگ مانند کتابخانه ها معمولا اینتر نت WIFI ارائه می کنند ولی باید هزینه آن را پرداخت نمایید. خدمات اینترنت بی سیم و یا WIFI حجم گسترده ای از مصرف اینترنت را در هلند در اختیار دارد و تقریبا در همه شهر ها و روستا ها ارائه می شود. در برخی از ایستگاه های قطار داخلی و بین المللی استفاده از خدمات اینترنت WIFI بصورت رایگان می باشد .

کشور هلند یکی از مقاصد زیبای اروپایی است که به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی و بیعی زیاد سال ها است به عنوان خواستگاه اصلی مردم در ایران نیز قرار گرفته است. اقامت و تحصیل در هلند امکان پذیر می باشد و شما می توانید با سرمایه گذاری در این کشور از طرق مختلف در این کشور زندگی 

کنید.

 

موسسه حقوقی گردشگری ساحل آفتاب آماده ارائه مشاوره و خدمات مسافرتی و اقامتی به کلیه عزیزان علاقمند به اقامت و یا تحصیل در این کشور زیبای اروپایی را دارد.

کار در هلند

فرصت های کاری در هلند برای افراد خارج از اتحادیه اروپا بسیار محدود است. تنها زمانی یک کارفرما می تواند فردی را از خارج از اتحادیه اروپا استخدام کند که ثابت کند که در اتحادیه اروپا جستجوی فراوان داشته و نتوانسته نیروی مورد نظر خود را انتخاب و یا پیدا کند. سیاست اصلی این کشور جلوگیری از مهاجرت های غیر ضروری به این کشور از کشورهای غیر اتحادیه اروپایی می باشد مگر اینکه یک ضرورت اقتصادی در میان باشد.

در صورت موفقیت به پیدا کردن فرصت شغلی در هلند ساکنین کشورهای غیر اتحادیه اروپایی بدون نیاز به دریافت ویزا و یا مجوز خاصی می توانند به مدت 90 روز در این کشور اقامت و کار کنند.

دانش آموزان مرتبط با کشور های اروپایی می توانند از شرایط مطالعه مالی در هلند بهره ببرند البته مشروط به اینکه یک قرار داد 56 ساعت کار در هلند امضا کرده باشند و کارفرمایی مشخص داشته باشند. شرط دیگر برای این افراد  این است که حداقل 5 سال در هلند زندگی کرده باشند.

از سال 2005 قوانین هلند  شرکت ها را قادر می سازد تا در راستای  سیاست هلندی مهاجرت دانش از کارکنان خارجی در شرکت های هلندی استفاده کنند. البته این کار ساده نیست و زمان زیادی نیاز دارد.

ایمنی کشور هلند

جرم و جنایت

کلا کشور هلند را می توان کشور امنی نامید هر چند در شهرهای بزرگ مانند آمستردام، روتردام، لاهه و دیگر شهر های بزرگ بخصوص افرادی که پولدار هستند باید مراقب اموال شخصی خودشان باشند. جنایات خشن بسیار کم گزارش می شود اما با این حال در حومه شهر ها گاها اتفاقات خاصی می افتد.

اورژانس عمومی در این کشور با شماره 112 شامل خدمات پلیس، امبولانس و آتش نشانی می شود. یک نیروی پلیس در همه مناطق هلند متمرکز است و پلیس منطقه ای با گردشگران بیشتر سر و کار دارد. پلیس های امنیتی  مانند پلیس بزرگراه و پلیس راه آهن توسط یک نیرو و سازمان دیگر هدایت می شوند.

همچنین امنیت مرزها، بنادر و فرودگاه ها با نیروی پلیس جداگانه است و سرویسی کاملا مستقل از نیروهای مسلح در هلند هستند. در اکثر شهر ها خدمات شهری مانند پارکینگ، جریمه و … با پلیس است، آنها از لباس پلیس و امکانات پلیس استفاده می کنند تا در صورت نیاز با خاطیان برخورد کنند ولی با این حال قدرت محدودی دارند. مثلا تنها شما افسران پلیس را مسلح در این کشور خواهید دید.

متاسفانه در هلند موضوع نژاد پرستی هنوز حل نشده است. در سال های اخیر گزارشاتی مبنی بر گرایش بیشتر مردم به سمت اسلام ارائه شده است.

مواد مخدر در هلند

از میان مخدر ها تنها حشیش در برخی از شهر ها مجاز است ولی آن هم محدودیت های زیادی دارد. همچنین فروش مشروبات الکلی در همه مناطق آزاد نیست و رانندگی با مستی جریمه زیادی برای متخطی به همراه دارد.

خرید و فروش هر گونه مواد مخدر در هلند غیر قانونی است و افرادی که به دلایل پزشکی و یا توصیه ای نیاز به مصرف داروهای مخدر دارند حتما باید مجوز های لازم را داشته باشند. داشتن مواد مخدر هم جرم محسوب می شود و اگر شما را با  کمی مخدر از هر نوعی ببینند مجازات خواهید شد ولی افراد معتاد در هلند با دید بیمار دیده می شوند نه مجرم.

مسائل بهداشتی و سلامتی در هلند

هلند در برخی از مناطق بهترین آب شیرین دنیا را دارد.  آب آشامیدنی هلند به عنوان یک ماده معدنی طبیعی شناخته می شود و آب چشمه ها هم در این کشور از مواد معدنی غنی است.  آب هایی که بصورت بسته بندی و در بطری های مخصوص در فروشگاه ها توزیع می شوند اغلب از چشمه های طبیعی و با کیفیت هستند.

سیستم مراقبت های پزشکی هلند با سایر نقاط اروپا هماهنگ است.  بیمارستان ها اغلب در شهر های بزرگ قرار دارند و همه کارکنان و پزشکان این بیمارستان ها به زبان انگلیسی مسلط هستند. پزشک عمومی تقریبا در همه شهر ها و روستا ها به استثنا روستاهای کوچک وجود دارد و آنها نیز معمولا به زبان انگلیسی صحبت می کنند. سلامتی به عنوان یک نشانه از بلوغ عقلی در هلند شناخته می شود.

دو خطر عمده بهداشتی برای مسافران عبارت است از:

 • هنگام پیاده روی و یا کمپ زدن در جنگل ها و تپه ها دچار کنه گزیدگی و بیماری های مسری از حیوانات شوند. در این شرایط پوشیدن لباس استین بلند و شلوار و کفش ضخیم توصیه می شود. با این حال اگر بر روی پوست خود نشانه ای از گزیدگی دیدید فورا با  پزشک مطرح کنید.

در تابستان و در مناطق آزاد شنا به ویژه در آب های شیرین برخی از جلبک های سمی و باکتریایی وجود دارند که سمی خطرناک در آب آزاد می کنند. بهتر است در مناطق مجاز شنا کنید و اگر به منطقه ای آشنایی ندارید از دیگران در مورد آن بپرسید و بدون اطلاع وارد آب نشوید.

سرزمین چوب هلند

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.