شماره تماس : 23-88641720

آلمان

پرجمعیت‌ترین کشور اروپا با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان کشوری در قاره اروپا میباشد.

پایتخت   برلین
واحد پول  یورو
زبان آلمانی
آب و هوا آب‌وهوای آلمان معتدل اقیانوس اطلس و قاره‌ای است
جمعیت ۸۱،۷۹۹،۶۰۰ میلیون نفر
پیش شماره  0049
مذهب 31.4% مسیحی کاتولیک، 31.1% مسیحی پروتستان
مساحت 357121.41 کیلومتر مربع
همسایه ها آلمان از شمال با دریای شمال(دریایی در اقیانوس اطلس)، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مرز دارد


شهرهای مهم:
بن ، اسن ، هامبورگ ، مونیخ (مونشن)، کلن ، فرانکفورت ، دورتموند ، دوسلدورف ، اشتوتگارت ،برمن ، لایپزینگ ، دویسبورگ، درسدن، هانوور، نورمبرگ (نورنبرگ)، بوخوم، ووپرتال، بیله فلد، شمنیتز،مانهایم، ماگدبورگ، گلزن گیرشن،کارلسروهه، ویسبادن، روستوک ، برانزویک، مونشن گلادباخ، مونستر،آوگسبورگ، کیل ، کرفلد، آخن ، اوبرهاوزن، لوبک،فرایبورگ،مولهایم ، ماینز, لورکوزن                

 

آلمان

آلمان ( جمهوری فدرال آلمان) بزرگترین کشور در اروپای مرکزی است.  آلمان از شمال با  دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. این کشور فدراسیونی از 16 ایالت با فرهنگ ها و رسوم و عقاید منحصر به فرد خودشان می باشد.

آلمان یکی از تاثیر گذارترین کشور های اروپایی است که از نظر فرهنگی و اقتصادی یکی از قدرتمند ترین کشور های دنیا محسوب می شود.کشور به دلیل دقت مهندسی  و تکنولوژی بسیار بالا در محصولات خود شناخته شده است . البته ساختار تاریخی و پیشینه فرهنگی و قدیمی این کشور هم یکی دیگر از دلایل جلب توجه به این کشور است. شما می توانید به راحتی در یک سفر چند روزه به آلمان از تاریخ  و تنوع بومی و محلی  و حتی طبیعی آلمان شگفت زده شوید.

 تاریخچه آلمان

از امپراطوری روم تا آلمان امروزی

ریشه های تاریخ و فرهنگ آلمان به قبایل ژرمن و پس از آن به امپراطوری روم وابسته است. آلمان یک کشور بسیار قدرتمند و بزرگ بود که در اوایل سده های میانه شروع به تجزیه شدن به کشور های کوچک تر شد. صد ها کشور از این آلمان بزرگ به جا ماند. ادغام این کشور ها با همت ناپلئون و جنگ های او آغاز شد و در سال 1871 با متحد شدن بسیاری از پادشاهی های مستقل زیر پرچم امپراطوری آلمان به اتمام رسید. آلمان در آن زمان از سمت شرق به کلیسای مدیترانه در لیتوانی رسید و مناطق السا و لورن در فرانسه امروزی، قسمتی از شرق بلژیک ،  منطقه هایی مرزی در دانمارک و بالغ بر 40 درصد از لهستان امروزی زیر نظر این امپراطوری بودند. در زمان شکست آلمان در جنگ جهانی اول امپراطور ویلهام دوم از تخت بر کنار شد و به دنبال آن تلاشی بیهوده برای ایجاد یک حکومت لیبرال و دموکراتیک شکل گرفت.  از آنجایی که آلمان در این زمان از مشکلات اقتصادی فراوان و تحریم های اقتصادی و سیاسی زیادی به دلیل جنگ جهانی مواجه بود  این حکومت نتوانست شکل بگیرد و نیروهای ضد دموکراتیک  از این مشکلات استفاده کردند و توانستند قدرت را در سال 1933 به دست بگیرند.

هیتلر و آلمان نازی

سال 1933 شاهد افزایش قدرت در دستان حزب کارگر ملی و حزب سوسیالیست ملی ( حزب نازی) و فدرال به رهبری آدولف هیتلر بود.  تحت دیکتاتوری نازی ، نهادهای دموکراتیک برچیده شدند و دولت پلیسی و یا مرکزی حاکم شد.در حالی که هیتلر به دنبال اصلاح ساختاری بسیاری از اقوام را بر چید و به دنبال آن برخی از اقلیت ها را به انزوا کشاند.  هیتلر  با جاه طلبی زیاد و به دنبال راه اندازی مجدد امپراطوری آلمان جنگی جدید بر پا کرد و آتش این جنگ را به کشور ها لهستان، فرانسه، بریتانیا ، شوروی و ایالات متحده آمریکا هم کشاند. هر چند در ابتدا موفقیت های خیره کننده ای آلمان در این جنگ ها به دست آورد و مرزهای آلمان به سرعت گسترش یافت ولی در ادامه آلمان نتوانست در برابر  حملات متحدان و شوراها در دو جبهه و علاوه بر آن جبهه سوم کوچکتر در جنوب ایتالیا مقاومت کند و محکوم به شکستی سخت شد.

آلمان پس از این جنگ ها به ویرانه ای مبدل شد و تا آوریل 1945 در همه جا نشانه های ویرانی و بمباران در شهر های بزرگ دیده می شد.  شهرت آلمان به عنوان کشوری  آزاد و با فرهنگ بالا با این جنگ برای دهه های زیاد از بین رفت. این جنگ و خونریزی برای آلمان  در پایان با از دست دادن 25 درصد از قلمرو خود، ویرانی های زیاد، از دست دادن میلیون ها نفر و مهاجرت بالغ بر 10 میلیون آلمانی به سایر کشور ها همراه بود. پس از پایان جنگ آلیس در کنفرانس پوتسدام موفق شد مرزهای آلمان را مشخص کند و شوروی را متقاعد به ترک سرزمین های شرقی بکند. اغلب مهاجران آلمان به کشور های شرق اروپا مانند مجارستان، چکسلواکی، رومانی و یوگسلاوی پناهنده شدند .

پس از جنگ جهانی دوم

پس از شکست ویرانگر آلمان در جنگ جهانی دوم (1945-1939) آلمان به  چهار بخش تقسیم شد که توسط نیروهای فرانسوی، انگلیسی، آمریکایی و شوروی کنترل می شد. انگلیس و آمریکا تصمیم گرفتند بخش های خود را ادغام کنند. پس از آن فرانسه با موافقت های بین المللی متحدان خود قسمت های در اختیار خود را تحت حکومت لهستان در اورد. در آغاز جنگ سرد قسمت مرکزی و غربی باقی ماندده که تحت کنترل شوروی بود به دو بخش شرقی زیر نظر شوروی و غربی زیر نظر حکومت خودگردان تقسیم شد. بخش غربی سپس به حکومت فدرال آلمان تغییر نام داد . کشوری  دموکراتیک به پایتختی بن بصورت موقت. قسمت شرقی که زیر نظر شوروی بود بصورت کمونیستی  و به جمهوری دموکراتیک المان تغییر نام داد. در این میان برلین شرایط خاصی داشت و به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد و قسمت شرقی به عنوان پایتخت حکومت دموکراتیک المان در امد. هر چند قسمت غربی به نام آلمان شناخته می شد ولی عملا زیر سلطه متحدان غربی بود. در 13 آگوست 1961 دیوار برلین به عنوان بخشی از سیستم مرزی  تاسیس شد.  در این زمان حدود 100 تا 200 آلمانی که قصد فرار داشتند کشته شدند.

در اواخر دهه 1960 میل به جبران گذشته نازی در آلمان قوت گرفت. تظاهرات دانشجویی نتیجه داد و در 1968 آلمان جدید پایه گذاری شد. جامعه ای که بیشتر لیبرال بود. ساختار های اجتماعی اصلاح شد و آلمان سازمان یافته تر شد. در سال 1969 ویلی براندنت رئیس مجلس آلمان شد و اهمیت زیادی به ایجاد زمینه آشتی میان دولت آلمان با دولت های کونیست نشان داد و فعالیت های صلح آمیز زیری از جمله با لهستان انجام داد.

اتحاد مجدد و جمهوری برلین

آلمان در سال 1990 و یک سال پس از سقوط رژیم کمونیستی  و با خراب کردن دیوار برلین خانواده های آلمانی که برای دهه ها از هم جدا بودن دوباره با هم پیوند خوردند. روز 3 اکتبر 1990 روزی است که در تاریخ آلمان روز اتحاد آلمان نام گرفته و تعطیل می باشد. با این اتحاد آخرین محدودیت های پس از جنگ به حاکمیت آلمان مرکزی برداشته شد و این آزادی و اتحاد توسط آمریکا، انگلیس، فرانسه  و مهم تر از همه شوروی به رسمیت شناخته شد.

اقتصاد آلمان

آلمان یک نیروگاه اقتصادی است که بزرگترین اقتصاد اروپا را در اختیار دارد و  به رغم جمعیت نسبتا کم دومین کشور بزرگ جهان از نظر صادرات است.

مرکز مالی و اقتصادی  آلمان و اروپا شهر فرانکفورت است، شهری که یکی از بزرگترین ترافیک های هوایی دنیا را دارد. اوفتانسا (Lufthansa) یک شرکت حمل و نقل آلمانی است که نه تنها یک شرکت بزرگ حمل و نقل بین المللی است بلکه یک برند تجاری مشهور است.  فرانکفورت شهری توسعه یافته با ساختمان های تجاری سر به فلک کشیده ای است  که شاید در اروپا غیر معمول باشد و این ویژگی باعث شده که فرانکفورت به نام مینهاتان (“Mainhattan )  شناخته شود. فرانکفرورت همچنین به عنوان خانه بانک مرکزی اروپا (ECB) با واحد پولی یورو است، پولی فراتر از پول ملی یک کشور و مورد استفاده در کل اتحادیه اروپا. فرانکفورت راین مین (Frankfurt Rhein-Main) بزرگترین فرودگاه  آلمان است و بورس اوراق بهادار این شهر (FSE) مهم ترین بورس اوراق بهادار در کل آلمان است.

سیاست

آلمان جمهوری فدرال با ایالت مختلف است.  نمایندگان مجلس فدرال آلمان در هر 4 سال یک بار در یک سیستم پیچیده انتخاب می شوند. هر حزب در پارلمان آلمان می تواند یک نماینده داشته باشد به شرط اینکه 5 درصد آرا و یا حداقل 3 کرسی در مجلس داشته باشد. در حال حاضر آنگلا مرکل به عنوان منتخب مجلس فدرال در آلمان بر روی قدرت است و به عنوان رئیس دولت فعالیت می کند.  در قوانین آلمان محدودیتی برای انتخاب مجدد او وجود ندارد. قوانین فدرال را شوراها تصویب می کنند. در این شرایط شورا و مجلس هر کدام می توانند همدیگر را متوقف کنند.

رئیس رسمی دولت ، رئیس جمهوری آلمان می شود که در سیاست های روزمره دخالتی ندارد  و عمدتا مجری وظایف تعیین شده می باشد. او قدرت توقف دستورات پارلمان را دارد اما تمامی قدرت اجرایی  توسط دولت و  مجلس تعیین می شود. رئیس جمهور آلمان هر 5 سال یکبار  توسط مجمع ملی تعیین می شود و نهایتا برای دو 5 سال می تواند قدرت را در دست داشته باشد. دو حزب قدرتمند  در آلمان حزب دموکرات و حزب سوسیال دموکرات هستند

فرهنگ

آلمان به عنوان یک دولت فدرال دارای بخش های غیر متمرکز و ایالت های زیادی است که هر کدام فرهنگ و عقاید خاص خود را دارند.  جشنواره اکتبر آلمان هر ساله به عنوان یک مراسم سنتی در آلمان  جمعیت زیادی را به این کشور می کشاند ، جشنواره ای که بیشترین بازدید را در کل اروپا دارد و به عنوان بزرگترین نمایشگاه اروپا شناخته می شود. تولید مشروبات و نوشیدنی های مختلف در غرب آلمان بیشترین طرفدار را دارد و در جشنواره ای به همین نام که هر ساله برگزار می شود بالغ بر 600000 بازدید کننده هر ساله وارد آلمان می شوند.

سقوط دیوار برلین و پیوند دو آلمان مهم ترین رویداد سال های اخیر در آلمان است  که مورد استقبال و حمایت بی اندازه همه کشور ها  می باشد. به همین دلیل روز 3 اکتبر به عنوان روی اتحاد ملی آلمان جشن گرفته می شود.

خودرو در آلمان نماد غرور ملی و وضعیت اجتماعی آلمان است . تولید خودروهای آئودی، بی ام دبلیو، مرسدس بنز، پورشه و فولکس واگن  بی تردی از نظر کیفیت ، ایمنی و سبک از مشهورترین تولیدات خودرویی دنیا هستند.  کیفیت بالای خودرو ها با کیفیت بی نقص جاده های آلمان همراه شده که در برخی از قسمت ها محدودیت سرعت هم ندارد. این به دلیل ایجاد مسیری برای رانندگان تشنه سرعت است تا بتوانند با بیشترین سرعت مورد نظر خود در این خطوط رانندگی کنند. هر ساله گردشگران زیادی برای اجازه خودرو های عجیب و غریب و راندن در این لاین ها به آلمان می ایند تا بتوانند در این اتوبان ها پرواز کنند.  شبکه های جاده ای آلمان بزرگترین شبکه در کل اروپا است و خطوط ریلی با بهره گیری از بهترین قطارهای با سرعت بالا ( InterCityExpress) در اروپا می باشد. آلمانی ها هر چند برخی اعتقاد دارند که خشک و رسمی هستند ولی در کل افرادی مودب و دوست داشتنی با رفتارهای دوستانه هستند، تنها کافی است به انها بی احترامی نکنید ودر رفتار خود با انها مودب و درست برخورد کنید.

مناطق آلمان

همانگونه که آورده شد آلمان متشکل از 16 ایالت است که به بوندس لندر(Bundesländer) معروف هستند . بوندسلندر در واقع دارای سه شهر مرکزی و یا اصلی است: مونیخ، برمن و هامبورگ. این کشور از نقطه نظر جغرافیایی به مناطق زیر تقسیم می شود:

 • شمال آلمان ( برمن، هامبورگ، نیدرزاکسن، مکلنبورگ، غرب پومرنیا، اشلسویگ ، هولشتاین): این مناطق به دلیل داشتن تپه های باد خیز از دریای شمال و دریای بالتیک از محبوب ترین مناطق گردشگری در آلمان هستند.
 • آلمان غربی ( شمال راین-فایلیا غربی، سرزمین راین – پالاتینیت، سارلند): منطقه شراب خیز، دارای شهر های مدرن و پیشرفته و با تاریخچه زیاد در صنایع بزرگ که به شکل نفس گیری در دره راین و دره های موسل وجود دارند.
 • آلمان مرکزی( هس، تورینگن) : قلب منطقه سرسبز آلمان به همراه برخی از قدیمی ترین و کهن ترین شهر های آلمان و منطقه جنگلی تورینای باستان
 • آلمان شرقی( برلین، براندنبورگ، ساکسونی، ساکسونی- آنهالت ) : منطقه ای تحت تاثیر پایتخت غول پیکر و تاریخی آلمان
 • جنوب آلمان( بادن، وورتمبرگ و بایرن ) : منطقه جنگل سیاه، جنگل باواریا ، دریاچه کنستاین، کوه های آلپ باواریا و فرانکون سوئیس

شهر های مهم آلمان

آلمان شهر های زیادی دارد  و هر کدام از نقطه نظری برای این کشور دارای اهمیت هستند اما اگر بخواهیم نه تا از برترین این شهر ها را نام ببریم این نه شهر عبارتند از:

 • برلین: سرمایه مجدد احیا شده و دوباره تسخیر شده آلمان که در طول جنگ سرد با دیوار مشهور برلین به دو بخش تقسیم شده بود. امروز این شهر به عنوان پایتخت آلمان و با تعداد زیادی از مناطق گردشگر و ساختمان های مدرن ، موزه ها و گالری های زیبا ، مغازه ها و ساختمان های لوکس  و بهترین رستوران ها شهرت دارد.
 • برمن: یکی از مهم ترین شهر های شمالی آلمان است. شهری با یک قلعه بسیار تاریخی و مشهور
 • کلن: شهری که توسط رومیان باستان در 2000 سال پیش بنا شده و در در خود کلیسای جامع ، کلیسای رومی و سایت های باستان شناسی زیاید دارد.
 • درسدن: شهری که در طول جنگ جهانی دم اسیب های زیادی دید و باز سازی شد و به فلورانس الب معروف است.
 • دوسلدورف: پایتخت مد آلمان و محل معماری جدید و جذاب آلمان است که البته به زندگی شبانه و جنب و جوش خود هم شهرت دارد.
 • فرانکفورت: یکی از مهم ترین شهر های آلمان از نظر اقتصادی ، محل بانک مرکزی اروپا و با چشم انداز زیبایی به افق مینهاتن
 • هامبورگ: دومین شهر بزرگ آلمان که به دللی بندر بسیار مهم و فرهنگ لیبرال و همچنین کلیساها و کازینوهای زیاد خود مشهور است.
 • مونیخ: پایتخت کار و نیروی کار آلمان است، این شهر به تکنولوژی پیشرفته، هنر های زیبا، خرید های جهانی  و زندگی شبانه شهره است. مونیخ همچنین به عنوان دروازه ای برای ورود به آلپ شناخته می شود.
 • شهر قدیمی نورنبرگ: این شهر قدمتی طولانی است که در دل خود جاذبه های زیادی از جمله قلعه کایزر برگ گوتیک را جای داده است.

 

سایر مقاصد گردشگری آلمان

 • قلعه مونستر که امروزه به عنوان دانشگاه استفاده می شود
 • ساحل دریای بالتیک  که دارای سواحلی شنی و استراحتگاه های بسیار زیبا است
 • آلپ های باواریا: از معابد معرفو و بهترین استراحتگاه های اسکی و اسنوبرد در دنیا است. این مکان برای داشتن پیاده روی های عالی و همچنین استفاده از مسیر های دوچرخه  و دهکده هایی که برای عشاق فراهم شده معروف می باشد
 • جنگل سیاه ( شوارتزوالد) منطقه ای با قلعه های بلند و زیاد، مناظر چانوراما و مناطقی بهشت گونه برای سفر و گردش
 • جوایز یخ زده شرقی: دوازده جزیره در دریای وادن که بزرگترین آنها جزیره بورکوم است
 • فرانکوئین سوئیس : یکی از قدیمی ترین مناطق گردشگری در آلمان و با مناظری رمانتیک است که به دلیل چشم اندازهایی زیبا به سوئیس به این نام خوانده می شود.
 • هارز: کوهی کم ارتفاع در ارتفاعات مرکزی آلمان است که مرکز معادن نقره تاریخی و شهر های کوئینگینبورگ، گلاسار و ورنرژورد است.
 • دریاچه کنستانس: کناره ای زیبا در مرکزی اروپا، مناسب برای انواع ورزش آبی که از کناره شهر ها و روستاهای زیادی عبور می کند و مناطق گردشگری زیادی دارد.
 • دره داخلی راین: بخشی از روخانه راین به این منطقه ختم می شود که در آثار جهانی یونسکو هم ثبت شده است. این دره در بین شهر های بینگن، ردسایگه و کوبلنز است و به نوشیدنی های ناب شهرت دارد.
 • جاده رمانتیک: یک مسیر حدود 400 کیلومتر در جنوب آلمان که در آن قلعه های تاریخی فراوانی قرار دارد و در بین شهر های ورزبورگ و فیزن واقع شده و این دو شهر را به هم متصل می کند.

مسافرت و راه های رسیدن به آلمان

شرایط ورود به آلمان

آلمان عضو موافقتنامه شنگن است. این کشور هیچ مرزی با کشور های عضو این موافقتنامه ندارد . تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشور های اروپایی به غیر از بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند،رومانی، بریتانیا، لیختن اشتاین، ایسلند، نروژ و سوئیس می توانند بدون دریافت ویزا وارد خاک آلمان شوند. اما مراقب باشید همه کشور های اروپایی عضو اتحادیه اروپا نیستند و همه اعضا اتحادیه اروپا هم موافقتنامه شنگن را امضا نکرده اند.این بدین معنا است که این کشور ها باید برای ورود به آلمان شرایط خاص ورود به این کشور و دریافت ویزا را در نظر داشته باشند. ویزا ورود به آلمان برای یک دوره 180 روزه و حداکثر اقامت 90 روزه صادر می شود.

شهروندان استرالیا، ژاپن، کانادا، اسرائیل، نیوزیلند، کره جنوبی و ایالات متحده امریکا واجد شرایط دریافت ویزای بلند مدت و یا ویزای کار در آلمان پس از ورود به این کشور می باشند اما باید درخواست خود را قبل از اتمام مهلت 90 روزه صادر کرده باشند. قبل از دریافت مجوز کار و یا اقامت طولانی مدت هیچ یک از این افراد نمی توانند در المان مشغول به کار شوند. سایر کشور ها از جمله ایران باید برای اقامت در المان از قبل درخواست داده و مجوز اقامت خود را حداکثر برای 90 روز دریافت نمایند.

راه های زیادی برای ورود به آلمان وجود دارد. می توانید با یک هواپیما به این کشور وارد شوید، با قطار و یا با ماشین های شخصی  که در ادامه توضیخح خواهیم داد.

ورود به آلمان با هواپیما

خطوط هوایی اصلی و فرودگاه ها

مهم ترین فرودگاه های آلمان عباتند از فرودگاه فرانکفورت، مونیخ و دوسلدورف.  همچنین بزرگترین فرودگاه های بین المللی  در آلمان برلین ، کلن، هامبورگ و اشتوتگارت هستند. فرانکفورت مرکز اصلی فرودگاهی در آلمان و به عنوان یکی از 4 مرکز بزرگ اروپا و دارای بیشترین پرواز های بین قاره ای است.  مونیخ مرکزی دیگری است که هر روز گسترده تر می شود. در هر نقطه از جهان مسافران به راحتی می توانند پرواز های مستقیمی را به فرودگاه های آلمان داشته باشند . خطوط هواپیمایی و شرکت های حمل و نقل هوایی آلمان از اعضا استار الاینس (Star Alliance) هستند . مهم ترین شرکت هواپیمایی د رآلمان شرکت لافت هانسا (Lufthansa) است و پس از آن شرکت آلمان ایر که هر دو عضو اتحادیه هواپیمایی وان ورد (Oneworld) هستند و به اغلب فرودگاه های جهان و اروپا سرویس دهی می کنند.

فرودگاه های فرانکفورت ، دوسلدورف و کلن به خطوط  راه آهن  اینتر چینت اکسپرس دسترسی  و متصل هستند.  از ویژگی های اساسی این خطوط راه اهن  اتصال آنها به اغلب خطوط راه اهن اروپایی  و همچنین امکان حمل و نقل به اغلب مراکز اروپایی می باشد. مسافران می توانند با هر یک از سفر های مرتبط با این راه آهن ها به راحتی به فرودگاه های بزرگ نام برده شده متصل شوند و دسترسی داشته باشند. شما در همان زمان که بلیط هواپیما را خریداری می کنید می توانید برای دسترسی به منطقه مورد نظر خود بلیط قطار را هم همزمان خریداری نمایید.

پرواز می تواند بهترین و ارزن ترین راه برای رسیدن به آلمان  و سپس از آنجا به سایر نقاط اروپا باشد بخصوص اگر پرواز مناسبی را رزرو کرده باشید. البته باید قبل از رزرو بلیط هواپیما میزان هزینه ها را هم بررسی کنید چرا که  اغلب برخی از هواپیما ها از مسیر هایی گذر می کنند که ممکن است برای شما صرفه اقتصادی با توجه به میزان مالیات، هزینه بار، بلیط های اتوبوس و یا قطار در مجموع نداشته باشد و بهتر باشد مثلا با دو پرواز و یا با یک پرواز مستقیم به شهر دیگری بلیط خود را رزرو کنید.

فرودگاه های بزرگ مانند برلین، فرانکفورت، ویز ممکن است مقاصد بیشتری را در نظر داشته باشند و فرودگاه های کوچک تر مانند لووبک و یا مونیخ  مقاصد کمتری دارند و البته هزینه های پایین تری هم دریافت می کنند.  تقریبا از همه شهر های اروپا اغلب فرودگاه ها به فرودگاه های آلمان پرواز دارند. همچنین شرکت های حمل و نقل آلمانی معمولا پیشنهادات زیادی برای مسافرت دارند مانند سفر به دور مدیترانه و یا چند کشور اروپایی بصورت همزمان.

مسافرات به آلمان با قطار

خدمات ریلی منظم تمامی خطوط ریلی آلمان را به تمام کشو رهای همسایه متصل می کند . اغلب حمل و نقل های ریلی آلمان توسط شرکت  Deutsche Bahn (DB)ارائه می شود. تقریبا تمامی کشور های نزدیک و در همسایگی المان با این کشور خط آهن مشترک و متصل دارند . کشور های  سوئیس، لهستان، دانمارک، جمهوری چک، و اتریش بیشترین خط آهن مشترک را با المان دارند. قطارهای المانی با تکنولوژی بالا و سرعت بالا خدمات ارائه می کنند و حتی تا حدودی از بهترین قطارهای اروپایی دیگر راحت تر و با کیفیت تر هستند. سرعت قطار ها در المان تا 200 کیلومتر در ساعت می رسد. آنها راه های ارزشمندی برای سفر پیشنهاد می دهند و نه تنها موضوع مسافرت های سریع بلکه هزینه های بسیار مناسبی هم دارند. عبور این قطارها از لاین هایی با مناظر طبیعی فوق العاده مانند دره راین در خط ریلی کلن از ویژگی های بارز خدمات مسافرتی با قطار هستند.

خطوط بین المللی مهم آلمان عبارتند از :

ICE : شما را با سرعت 300 کیلومتر در ساعت از کلن به فرانکفورت، دولسدورف، آمستردام، و بعدا به پاریس و… می رساند.

THALUS: خط ارتباطی کلن به پاریس تنها در 4 ساعت و بعدا به برزیل در حدود 2 ساعت است.

TGV: خط آهن ارتباطی بین مارسی، لیون، استراسبورگ ، پاریس، اشتوتگارت و مونیخ می باشد.

اغلب کرایه های بین المللی قطار بالا هستند ولی معمولا آفرها و پیشنهادات خوبی هم همیشه برای مسافرین وجود دارد

مسافرت دریایی به آلمان

در آلمان خدمات کشتی رانی بین المللی به ویژه به اسکاندیناوی وجود دارد. برخی از محبوب ترین راه های مسافرت دریایی عبارتند از :

 • راه اوبک و سانتیتس به کالینینگراد و سنت پترزبورگ. که البته به ساسنیتز، درون دانمارک و ریگا لتونی و ترلبورگ سوئد نیز متصل می شود.
 • راه کیل که گوتنبرگ سوئد، کلایپدا لیتوانی و اسلو نروژ را به هم وصل می کند.
 • راه روستوک که هلسینکی فنلاند ، ترلبرگ سوئد، لایپاژا لیتوانی و گذسر دانمارک را به هم متصل می کند.
 • تراوموندا که هلسینکی فنلاند ، ملمو سوئد و ترلبرگ سوئد را به هم وصل می کند.
 • راه دریایی پاتگارن به رادبی دانمارک

مسافرت به آلمان با اتوبوس

شرکت های زیادی در اغلب کشور های اروپایی خدمات مسافرت به آلمان را از طریق مسیر های جاده ای و با اتوبوس مورد پوشش قرار می دهند.  معمولا شرکت های اتوبوس رانی در اروپا با هم همکاری نزدیکی دارند و این موضوع باعث می شود بلیط اتوبوس ها بصورت دو طرفه یعنی رفت و برگشت هم به خوبی انجام شود.

گشت و گذار و مسافرت های داخلی آلمان

گشت و گذار در آلمان با انواع وسیله نقلیه در این کشور محقق شده است و شما می تواند با خطوط هوایی ، زمینی و حتی دریایی اقدام به مسافرت به سایر نقاط این کشور کرده و حتی از پیشنهادات گردشگری این شرکت ها استفاده کنید. محبوب ترین راه مسافرت در آلمان که هم هزینه کمتری دارد و هم باعث می شود از طبیعت اطراف لذت کامل را ببرید مسافرت با قطار و یا با اجازه ماشین می باشد.  حتی اگر مسافرت با قطار برای شما گران باشد می توانید با سرویس های مخصوص  و سواری های مشخص به مناطقی که نیاز دارید مسافرت کنید.

مسافرت داخلی با قطار

اغلب پروازهای داخلی آلمان برای اهداف تجاری و کسب و کار است چرا که استفاده از قطار به مراتب برای مسافرت در آلمان مناسب تر است. هم خطوط ریلی با سرعت بالا هستند و هم کیفیت قطارها بسیا بالا است و ضمنا از محیط طبیعی بسیار دیدنی آلمان هم بهتر استفاده می شود. البته رونق مسافرت با قطار و لزوم ایجاد رقابت قیمت ها را بخصوص برای پرواز به برخی از شهر ها کاهش داده است ولی هنوز قیمت مسافرت هوایی در المان بالا است.

بهترین پرواز های داخلی آلمان به شرح زیر می باشند:

 • لافتهانسا (Lufthansa) : شرکتی که هر چند اغلب پروازهای بین المللی را پشتیبانی می کند ولی بقیه شبکه های داخلی المان را هم با ارائه یارانه های کم هزینه به مسافرین داخلی بصورت رقابتی عرضه می کند.
 • یورو وینگ(Eurowings) و جرمن وینگ (Germanwings) : که هم پوشش خدمات بین المللی پرواز ها را دارند و هم اغلب پرواز های داخلی آلمان را پشتیبانی می کنند. البته جرمن وینگ توسط شرکت یورو وینگ خریداری شده و در واقع یکی می باشند.
 • ایرلر برلین که دومین شرکت بزرگ داخلی آلمان است و یکی از مجهز ترین شرکت های داخلی آلمان به شمار می رود.
 • کروس که اغلب بر مسافرت های کسب و کار و حتی حمل و نقل باری متمکز است ولی خدمات پرواز و حمل مسافر را هم انجام می دهد.
 • اولت(OLT): یک شرکت کوچک که خدمات مسافربری بخصوص در برمن را انجام می دهد.
 • اینتر اسکای (InterSky) : شرکتی باهوش و کوچک در آلمان که مسیر های مهم بین المللی و داخلی آلمان را به همراه سفر های تفریحی زیاد برنامه ریزی می کند.

 

مسافرت های داخلی آلمان با قطار

سیستم قطارهای درون کشوری آلمان هم همانند سیستم قطارهای بین المللی این کشور سریع و اگر به موقع رزرو شدده باشند مقرون به صرفه هستند. این سیستم قطار در اصل بین المللی است که ممکن است از آلمان  به سایر کشور ها هم گذر داشته باشد و ایستگاه های مختلفی در سایر کشور های اروپایی دارد که به دلیل وجود ایستگاه های زیاد در شهر های داخلی خود آلمان سیستم مجزایی برای سرویس دهی داخلی ندارد. راه آهن و قطار یک وسیله حمل و نقل عمومی در آلمان به شمار می رود و طرفداران زیادی دارد یک مسافرت از  مونیخ در جنوب آلمان به هامبورگ در شمال آلمان که یکی از طولانی ترین مسیر های داخلی آلمان به شمار می رود نهایتا 6 ساعت به طول می انجامد این در حالی است که با خودرو شخصی و با سرعت بسیار زیاد در بهترین حالت شما 8 ساعت در راه خواهید بود.

تقریبا تمامی مسیر های داخلی و طولانی ریلی در آلمان توسط شرکت ریل رود جرمن (Railroad German) اداره می شود که یک شرکت دولتی است. سایت DB که به تمامی زبان های زنده دنیا نیز پشتیبانی می شود منبع بسیار عالی برای رزرو و هماهنگی مسیر های حمل و نقل عمومی بخصوص قطار در آلمان می باشد  که نه تنها قطار بلکه شما برای هماهنگی با هر مسافرت خود می توانید راحت مسیر های خود را در این سایت هماهنگ ننمایید. مثلا اگر برنامه سفری دارید که قرار است با پرواز به آلمان  و مونیخ بروید و سپس از آنجا به هامبورگ با قطار مسافرت کنید به راحتی می توانید ساعت فرود هواپیما خود را با ساعت حرکت قطار و یا اتوبوس در این سایت چک کنید و در صورت نیاز حتی بلیط رزرو نمایید. استفاده از قطار به یک فرهنگ در آلمان به منظور کاهش آلودگی دی اکسید کربن در سطح شهر ها شده است

مسافت های زیاد و طولانی

تمام شهر های بزرگ آلمان به قطار های اینتر سیتی (InterCity) و یا ICE DB خدمات رسانی می شوند. یک سیستم قطار با سرعت بالا  که حدود سرعت آنها 300 کیلومتر در ساعت می باشد. حتی در شهر های تازه ساخته شده و ارتقا یافته سرعت های بالاتر نیز اتفاق می افتد و در کل استفاده از قطار به دلیل اینکه سرعت و ایمنی بالاتری از خودرو دارد و به تناوب در ایستگاه های مختلف گذر دارد همیشه به صرفه است. اگر لحظه آخر اقدام به تهیه بلیط قطار بکنید بدون تردید باید هزینه بالاتری پرداخت نمایید. سفر یک ساعته فرانکفورت به کلن هزینه ای معادل 67 یورو دارد البته بدون در نظر گرفتن تخفیف های رایج  ولی اگر همین بلیط را آنلاین رزرو کرد هباشید هزینه شما به مراتب با تخفیف های زیاد همراه و پایین تر می شود.

رزرو بلیط اجباری نیست اما در دوره های پیک مانند تعطیلات و یا هفته های خاص بسیار توصیه می شوند. در آلمان قطار های اینتر سیتی ( InterCity (IC)) متعلق به خدمات داخلی شناخته می شوند و قطار های یورو سیتی( EuroCity (EC) ) مربوط به خدمات برون کشوری شناخته می شوند. همه قطارها از نوع پیشرفته هستند ولی قطار های یورو سیتی راحتی بیشتری دارند و البته هزینه های بالاتری هم دارند.

قطار های مرتبا به شهر های بزرگ رفت و آمد می کنند و حتی شهر های کوچکتر نیز که جنبه توریستی و گردشگری داشته باشند هم مرتبا بصورت روزانه  و یا هفتگی ایستگاه هایی را خواهند داشت.  در آلمان نوع دیگری از قطار به نام قطار های راه دور نیز خدمات رسانی می کنند که هم راحتی خوبی دارند و هم نسبت به هزینه ها کمتر از سایر قطار ها هستند. این قطار ها از مسیر های ثانویه حرکت می کنند و تقریبا در همه ایستگاه ها توقف دارند.

سیستم خدمات ریلی و قطارهای آلمان نه تنها سریع، مدرن و بسیار مقرون به صرفه هستند بلکه به هیچ عنوان در آنها تاخیری شاهد نخواهید بود. قطار های به موقع و بصورت زمان بندی شده حرکت می کنند  . توقف های منظمی عمدتا برای عبور قطار های دیگر دیده می شود.

سفرهای منطقه ای

سفرهای منطقه ای و محلی در آلمان لذت های خاص خود را  دارند. برای سفر به مناطق مختلف آلمان هم قطار بهترین انتخاب است .

 • قطارهای IRE(InterRegioExpress ) که به دو منطقه بوندسلند (Bundesland)حرکت می کند
 • قطارهای RE قطارهایی که اغلب مسیر های را پوشش می دهد. در این قطارهای بصورت اکسپرس و در برخی از مناطق نیمه اکسپرس هستند.
 • قطار های RB (Regional-Bahn)  در همه مناطق به غیر از برخی از مناطق s-BSN ایستگاه دارند.
 • قطارهای S-BAN  قطارهایی که مناطق بین دو شهر بزرگ را طی می کنند و معمولا فاصله های زیادی دارند.

سیستم حمل و نقل ریلی مناطق معمولا توسط شرکت های محلی خدمات ارائه می کنند . شرکت های حمل و نقل داخلی در آلمان  موضوعاتی همچون مترو، اتوبوس های شهری، راه آهن های سبک و قطارهای محلی را پشتیبانی می کنند.

تهیه بلیط حمل و نقل عمومی در آلمان

مکان ها و امکانات مختلفی برای تهیه بلیط حمل و نقل عمومی در آلمان وجود دارد:

 • آنلاین: ارزان ترین راه برای رزرو بلیط مراجعه به سامانه های اینترنتی و نرم افزار های انلاین رزرو بلیط هر گونه وسیله حمل و نقل عمومی در آلمان است.شما در این سامانه ها می توانید نوع وسیله نقلیه ، ایستگاه های مورد نظر و بلیط مورد نظر خود را بصورت یک طرفه و یا دو طرفه با قیمت مناسب رزرو. نمایید. اغلب شرکت ها سامانه های تلفت همراه را نیز اماده و در اختیار شهروندان قرار داده اند که به راحتی می توانید را داشتن یک تلفن هوشمند در هر کجا بلیط خود را نلاین خریداری و هزینه ان را پرداخت نمایید.
 • استفاده از دستگاه های فروش بلیط یا وندینگ و یا تلوان : در اغلب ایستگاه های حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس، مترو و انواع ایستگاه های قطار دستگاه هایی تعبیه شده  که مجهز به صفحه لمسی و در حالت قدیمی تر دکه ای هستند و شما می توانید به راحتی با استفاده از این دستگاه ها  بلیط خود را رزرو و با کارت اعتباری هزینه ان را پرداخت نمایید. این دستگاه ها به وندینگ و یا تلوان شهرت دارند.
 • خرید بلیط از ایستگاه های بلیط قطار: هر چند این موضوع تقریبا در حال حاضر غیر مرسوم شده و هزینه زیادی هم دارد ولی برای افرادی که توانایی کار با ابزارهای رزرو انلاین را ندارند و یا به هر دلیل دسترسی به خرید بلیط ندارند می توانند از ایستگاه های قطار و یا افرادی به عنوان فروشنده بلیط و یا همان مامورین ایستگاه قطار بلیط خریداری نمایند.
 • خرید صندلی در خود قطار: در هر قطار افرادی هستند که برخی از صندلی ها که قبلا رزرو نشده اند را با  درصد هزینه اضافی  به علاقمندان به فروش می رسانند. تقریبا تمامی این افراد به انگلیسی صحبت می کنند . در اتوبوس ها راننده اتوبوس و در تراموا و مترو نیز افراد تعیین شده فروش بلیط انجام می دهند.

تخفیفات

در حالت استاندارد در آلمان هزینه های بلیط حمل و نقل عمومی گران هستند، اما به منظور تبلیغات ویژه و زمان های خاص گاها تخفیفات خوبی برای بلیط شرکت ها در نظر می گیرند.  حتی اگر بتوانید با کارکنان این شرکت ها تعامل و دوستی داشته  باشید خواهید دید که پیشنهاداتی همیشگی و غیر عمومی به شما ارائه می کنند . بهترین راه حل برای اطلاع از  آخرین شرایط و تخفیفات چک کردن انلاین و دامی شرکت های حمل و نقل می باشد. اگر شما جدول انلاینی داشته باشید به صورت مرتب برای شما لیست تخفیفات ارسال خواهد شد.

انواع تخفیفات  بلیط های حمل و نقل عمومی به شرح زیر هستند:

 • اسپارپریس (Sparpreis): بلیطی ارزان قیمت و یک طرفه که از 19 یورو  برای سفر های تا 250 کیلومتر  تا 29 بورو برای سفرهای طولانی تر قیمت دارند. البته این نوع بلیط با توجه به شرایط روز هم تغییر می کند و در زمان های پیک ممکن است گران تر و در زمان های خاص تخفیفات بیشتری داشته باشد. اگر این بلیط را از سه روز قبل رزرو کرده باشید می توانید تخفیف خوبی دریافت کنید.
 • بلیط گراچ و اسپار (Gruppe & Spa): این نوع بلیط برای گروه های شش نفره به بالا تخفیفات 50 تا 70 درصدی ارائه می کند. برای سفرهای کوتاه این تخفیفات بیشتر است.
 • بچه های کمتر از 14 سال رایگان جابه جا می شوند به شرط اینکه به همراه حداقل یکی از والدین خود سفر کنند.
 • ال تور (L’Tur):  بلیط های راه دور با حداکثر هزینه 26 یورو را می باشد. این بلیط ها را فقط باید با کارت اعتباری خرید کنید.
 • بلیط های HKX (Hamburg-Köln-Express): قطارهای شرکت های مستقل و خصوصی هستند که سرعت نسبتا خوبی دارند و همیشه پیشنهادات و تخفیفات بیشتری ارائه می کنند. این قطار ها از هامبورگ و کلن و دوسلدورف و چندین شهر دیگر عبور می کنند

اگر قصد مسافرت یکی دو هفته ای به آلمان دارید  با بلیط یورو اسپشیال (Europa-Spezial) می توانید از چند روز قبل بلیط های خود را با نهایتا 29 تا 39 یورو رزرو کنید و به چندین  مکان مختلف با این بلیط ها مسافرت کنید. اما باید در نظر داشته باشید که این ویژگی تنها منحصر به قطار های بین المللی المان می باشد و شامل سیستم قطارهای داخلی در این کشور نمی شود. این بلیط تا دو هفته اعتبار دارد و شما به اغلب مناطق می توانید با این بلیط مسافرت کنید.

بن کارت (BahnCard)

یک انتخاب عالی برای افرادی که در آلمان زیاد با قطار مسافرت می کنند. این کارت ها از زمانی که تهیه می شوند یک سال اعتبار دارند و در همه مسیر ها تخفیف های خوبی برای مسافرین به همراه دارند. این کارت ها معمولا بصورت خودکار تمدید می شوند مگر اینکه از سه ماه زودتر انصراف خودتان را اعلام کنید.

بن کارت ها با شرایط و قیمت های مختلفی ارائه می شوند که عبارتند از :

 • بن کارت 25 درصدی که به شما تا 25 درصد در هر سفر برای هر بلیط تخفیف ارائه می دهد.  همسر و فرزند صاحب بن کارت می توانند کارت های اضافی را با 5 یورو خریداری نمایند. این تخفیف های 25 درصدی بلیط برای  قطارهای یورو اسپشیال و اسپارپریس اعمال می شود.
 • بن کارت های جاگند با 10 یورو که به کودکان و نوجوانان اختصاص دارد و برای هر بلیط 25 درصد به آنها تخفیف داده می شود. این نوع کارت ها بر خلاف سایر بن کارت ها سه سال اعتبار دارد  و تا زمانی که فرد به سن 19 سالگی برسد می تواند از این کارت استفاده کند.
 • بن کارت های 50 درصدی که با هزینه 249 یورو خریداری می شود ولی برای هر سفر 50 درصد هزینه مسافرت و بلیط را تخفیف می گیرد.  اگر دانش آموز و یا  بازنشسته باشید هزینه خرید این نوع بن کارت برای شما 127 یورو خواهد بود.
 • بن کارت های 100 درصدی: این نوع بن کارت های برای شما سفر های نامحدود به همه نقاط آلمان  و استفاده از تمامی خدمات حمل و نقل عمومی در داخل مناطق مشخص شده را می دهد . قیمت این بن کارت 1249 یورو برای هر سال است.
 • بن کارت های پراب که به صورت دوره ای و با نام های مختلف معرفی می شوند و حداگثر 4 ماه اعتبار دارند. این کارت ها اغلب همانند بن کارت های 25 درصدی هستند.

فوتبال در آلمان

حتی قبل از قهرمانی در جام جهانی 204 فوتبال در آلمان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. طرفدارهای فوتبال را در همه شهر ها و آبادی های آلمان می توانید پیدا کنید. این موضوع باعث شکل گیری رقابت های زیادی در این زمینه ورزشی در آلمان شکل بگیرد. طرفداران مونیخ ، دورتمند، هامبورگ، وردربرمن و … از متعصب ترین طرفداران دنیا هستند. لیگ های محلی، منطقه ای ، شهری و کشوری در آلمان همیشه با شور و ذوق زیادی برگزار می شود و مخصوصا در شرق آلمان گاها به درگیری هم ختم می شود. به غیر از بایرند در هیچ کجای دیگر آلمان لباس این تیم را نپوشید زیرا ممکن است برای شما خاطره خوبی به همراه نداشته باشد.

سلامتی در آلمان

امکانات بهداشتی و پزشکی در آلمان بسیار عالی است. در همه دفاتر تلفن لیست شماره تلفن های مختلف خدمات پزشکی و درمانی و سایر شماره های اضطراری دیگر وجود دارد. این مراکز بصورت 24 ساعته فعال هستند  و هیچ محدودیتی برای ارائه خدمات قائل نیستند.

مراقبت های پزشکی و بهداشتی

در صورتیکه مشکل پزشکی غیر فوری داشته باشید در هر محل می توانید بهترین پزشک ها را انتخاب کنید. سیستم پزشکی آلمان به متخصصین جراحی این اجازه را می دهد که در مکان های مناسب عمل های جراحی مورد نیاز را انجام دهند، بنابراین همه دندان پزشک ها و جراح ها احتمالا یک اتاق عمل جراحی نیز در مطب خود داشته باشند تا در موارد ضروری از آن استفاده کنند. خیلی کم در منطقه ای  ممکن است به پزشک دسترسی وجود نداشته باشد ، اغلب اگر هم باشد مناطق بسیار دور افتاده ای هستند که همان ها هم برای دسترسی به دکتر نهایتا به شهر نزدیک خود به راحتی دسترسی دارند و خطوط ارتباطی سریع در این مناطق موجود می باشد. در آلمان همه خانواده ها از یک پزشک خانواده بهره می گیرند که معمولا سلامت آنها را در نظر دارد . این نوع پزشک های خانواده در آلمان به پزشک عمومی شهرت دارند.

داروخانه در آلمان آپوتک (Apotheke) نامیده می شود و با یک علامت A قرمز بزرگ مشخص شده اند. در هر منطقه حداقل یک داروخانه بصورت شبانه روزی باز است و همه داروخانه های دیگر نام و آدرس این داروخانه شبانه روزی را در پشت شیشه های خود درج کرده اند. برخی از داروهایی که معمولا در سایر کشورها بصورت آزاد توسط داروخانه ها فروخته می شوند مانند آنتی بیوتیک ها و قرص های ناشتا نیاز به تجویز پزشک در آلمان دارند. بنابراین بهتر است قبل از سفر به آلمان این موضوع را در نظر داشته باشید.

کارکنان داروخانه ها به شکل خاصی آموزش می بینند و باید حتما برای اینکه در داروخانه بتوانند مشغول به کار شوند تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. به همین دلیل داروخانه ها نه تنها به راحتی می توانند در خصوص داروها به شما مشاوره دهند بلکه موظف هستند در خصوص هر دارو تمامی توصیه ها و مشاوره های لازم را به بیمار ارائه نمایند.

به همین دلیل بهتر است در صورت تجویز پزشک از داروخانه هم در خصوص دارو اطلاعاتی را به دست بیاورید.در آلمان بحث در مورد بیماری اصلا شرم آور نیست. همه مردم معمولا به بیمار احترام می گذارند و در صورت نیاز به مشاوره شما با داروخانه منتظر اتمام بحث شما خواهند ماند.

هر چند داروهای شیمیایی در آلمان در همه نوعی در دسترس و با قیمت مناسب به بیمار عرضه می شوند ولی گیاهان دارویی معمولا قیمت بالایی دارند. بنابراین بهتر است در صورتیکه یک داروی گیاهی خاص مصرف می کنید بهتر است از داروخانه ها برای معادل شیمیایی آن بپرسید که به نسبت ارزان تر تمام خواهد شد.

بیمه سلامت و درمانی در آلمان

شهروندان اتحادیه اروپا معمولا یک کارت بیمه درمانی از یکی از نهادهای بیمه بین المللی اروپا را دارند و می توانند از آن در آلمان هم استفاده کنند.  این کارت را معمولا خود شرکت بیمه صادر می کند . کارت بیمه درمانی صادر شده در اتحادیه اروپا به شما این امکان را می دهد که از سیستم مراقبت درمانی و بهداشتی عمومی در هر یک از کشور های عضو اتحادیه اروپا  از جمله آلمان استفاده کنید.  بنابر این اگر شما شهروند اتحادیه اروپا باشید کافی است کارت خود را ارائه نمایید و به پزشک خود و یا بیمارستان بگویید که عضو AOK هستید . معمولا این کارت پذیرفته می شود اما اگر به هر دلیل پزشک و یا بیمارستان کارت را قبول نکرد دفاتر AOK در همه آلمان در دسترس هستند ، باید به آن جا مراجعه کنید و از آنها بخواهید تلفنی موضوع را اطلاع داده و تایید نمایند.

اما اگر از خارج از اتحادیه اروپا به آلمان مسافرت و یا اقامت کرده اید باید بدانید که بیمه های درمانی ملی در کشور شما در آلمان کارایی ندارند اما اگر از بیمه خصوص استفاده می کنید باید از قبل بررسی نمایید که آیا بیمه شما در آلمان نمایندگی دارد و پذیرفته می شود یا خیر . بهتر است از بیمه ای استفاده کنید که خدمات مسافرتی به آلمان را پوشش دهد در غیر این صورت باید هزینه های زیادی برای مراقبت های بهداشتی و درمانی در آلمان بپردازید زیرا هزینه پزشکی آزاد در آلمان واقعا بالا است.

ضمن اینکه بیمه های خارجی حتی اگر در آلمان مورد پذیرش بصورت مسافرتی باشند عمدتا در برخی از بیمارستان ها و داروخانه ها و یا اکثر پزشک ها پذیرفته نمی شوند.پیشنهاد می شود در صورت نیاز به مسافرت و اقامت در آلمان از بیمه های درمانی خصوصی خود این کشور استفاده نمایید.

آب آشامیدنی در آلمان

آب آشامیدنی در آلمان عموما از کیفیت بسیار بالا و مطلوبی برخوردار است. شما به راحتی می توانید آب لوله کشی را برای نوشیدن استفاده کنید. مگر مواردی که با برچسب علامت گذاری شدن و دقیقا نوشته شده که برای نوشیدن نیست. این نوع شیر آب ها عموما در ایستگاه های قطار و یا در کنار چشمه ها دیده می شوند.

شنا کردن

بسیاری از دریاچه ها و رودخانه ها و همچنین سواحل دریای شمال و دریای بالتیک به طور کلی خطری برای شنا ندارند اما به طور کلی آلودگی های آب در اکثر این مناطق  می توانند خطر آفرین باشند. به همین دلیل باید از مقررات و شرایط محلی برای شنا در این مناطق اطلاع پیدا کنید. اگر قصد دارید در یک رودخانه بزرگ شنا کنید به طور کلی باید در مناطق خاص و تعیین شده این کار را انجام دهید . رودخانه های بزرگ معمولا سازه ها و تشکیلات صنعتی دارند و یا محل عبور و مرور کشتی های مختلف هستند که این موضوع به شدت می تواند خطر آفرین باشد .

شنا در دریای شمال نیز باید با هماهنگی با مسئولین مرتبط انجام شود چرا که جز و مد در دریای شمال اغلب زیاد و گاها نگران کننده است. حتی پیاده روی در روزهای طوفانی و خاص بدون وجود راهنما غیر قانونی است اما دریای بالتیک شرایط بهتری دارد.

بیماری ها

در آلمان جنگل های زیادی وجود دارد و قبلا گزارش هایی در خصوص گاز گرفتگی و بیماری هاری دیده شده است . بنا براین اگر برای پیاده روی و یا کمپ زدن در این مناطق اشتیاق دارید باید از شرایط موجود آگاهی پیدا کرده و موارد ایمنی لازم را رعایت کنید. البته اغلب نیاز نیست در این خصوص نگران باشید زیرا اغلب ناقل بیماری هاری روباه است که روباه خیلی به انسان نزدیک نمی شود.

اما بزرگترین نگرانی در خصوص بیماری های که در کمپ ها و مناطق جنگلی شایع است وجود دو بیماری است که توسط کنه انتقال داده می شود. در برخی از مناطق آلمان خطر ابتلا به بیماری انسفالیت قلبی وجود دارد که در صورتیکه نیاز به رفت و آمد در مناطق خطرناک دارید به شما واکسیناسیون توصیه می شود. اما بیماری لیم احتمال ابتلا بالاتری دارد و برای این مورد واکسیناسیونی تعریف نشده است. بنابراین بهتر است برای ورود به مناطق جنگلی و طبیعی حتما شلوار بلند و کفش ضخیم و مناسب بپوشید تا از گزش کنه ها در امان باشید. برای دور کردن کنه ها نوعی ماده شیمیایی هم وجود دارد که توصیه می شود استفاده کنید. اما اگر در هر صورت گزیده شدید باید علائم را فورا شناسایی و درمان کنید. در صورت درمان فوری احتمال انتقال بیماری کمتر می شود. حتی شما می توانید در صورت مشاهده کنه بر روی بدنتان همان موقع این حشره را با لبه کارت اعتباری و یا چاقو با احتیاط بردارید و جای آن را با پماد های مخصوص پرب کنید.

خطرات طبیعی

امروزه هر چند حیوانات وحشی همچنان در آلمان فراوان هستند ولی اغلب خجالتی هستند  و در اغلب مواقع حتی آنها را از نزدیک و با چشم معمولی نخواهید دید. در زاکسن گرگ زیاد است و در بایرن خرس های زیادی دیده شده اند که از اروپای شرقی به این مناطق آمده اند و شکار آنها هم به شدت غیر قانونی است.  خطرناک ترین حیوانات وحشی در جنگل های آلمان گاو وحشی است به ویژه گاو های جوان که اصلا شوخی سرشان نمی شود. گراز های وحشی هم در جنگل های آلمان زیاد هستند ولی اغلب برای انسان خطری ندارند زیرا اغلب زباله ها را می خورند ولی در صورت حمله به انسان ممکن است دندان ها و آج های آنها زخم های عمیق و کشنده ای ایجاد کند. اگر هر یک از این گراز ها را دیدید بهتر است با احتیاط از اطراف آن دور شوید.

تعطیلات عمومی در آلمان

در تعطیلات عمومی اغلب مغازه ها در آلمان بسته هستند و حمل و نقل عمومی با سطح پایین تری انجام می شود. تعطیلات ملی در آلمان 3 اکتبر به خاطر احیای آلمان در این روز در سال 1990، دو روز تعطیلات کریسمس که 25 و 26 دسامبر می باشد. شب کریسمس از ساعت 2 صبح تا 4 بعد از ظهر همه جا تعطیل است. جمعه خوب، عید پاک یکشنبه ، عید پاک دو شنبه، چنتی کاست و … می باشند. اما در برخی از ایالت ها هم تعطیلات ایالتی دیده می شود مانند روز اصلاحات پروتستان که 31 اکتبر است در براندنبورگ، مکلنبورگ-غرب پومرنیا، ساکسونی، ساکسونی-آنهالت و تورینگیا که تعطیل هستند.روز کاتولیک ها هم در ابتدای نوامبر در بادن وورتمبرگ، بایرن، نوردراین- وستفالن، راینلاند-فالتز و سارلند تعطیل است. گفته می شود که ایالت های با اکثریت کاتولیک چند روز تعطیلات بیشتر نسبت به ایالت های با جمعیت غالب پروتستانی دارند.

اخبار

بسیاری از روزنامه ها و رسانه های آنلاین در آلمان توسط شرکت های خصوصی اداره می شوند اما ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی عمدتا در دستان دولت اداره می شوند ولی با این وجود ایستگاه های خصوصی هم وجود دارند.

روزنامه های آلمان

روزنامه های مهم آلمان عبارتند از :

 • فرانکفورت آلگمین زیتونگ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) که به اختصار FAZ نامیده می شود. یک روزنامه محافظه کار با انتشار روزانه اخبار بصورت آنلاین و چاپی
 • اسپیگل انلاین و در اسپیگل(Spiegel Online and Der Spiegel) : اخبار روزانه انلاین و چاپی و انتشار هفتگی مجله های مخصوص
 • دای زیت(Die Zeit): روزنامه روزانه و مجله هفتگی
 • بیلد (Bild): روزنامه روزانه و خبرهای انلاین روزانه
 • دای تاگزیتانگ (die tageszeitung) : که به اختصار TAZ نامیده می شود. روزنامه چپ گرا با انتشار روزنامه روزانه و خبرهای روزانه انلاین
 • دای ولت (Die Welt): روزنامه محافظه کار با انتشار روزانه روزنامه و اخبار انلاین

 

تلویزیون از طریق کابل آنالوگ و یا دیجیتال در آلمان دریافت می شود هر چند نوع آنالوگ در سال های اخیر خیلی کم بوده است. اما نوع دیجیتال و ماهواره ای در سال های اخیر روند افزایشی زیادی داشته است.  معمولا در همه هتل ها و خوابگاه های اقامتی در آلمان یک تلویزیون داده می شود و اصلا اهمیتی ندارد که درخواست داده شود یا خیر. شما اگر تمایلی به دیدن آن ندارید می توانید آن را روشن نکنید. شبکه های تلویزیونی در آلمان به دو صورت معمولی و HD پخش می شوند که برای دریافت نوع HD آن باید هزینه پرداخت شود.

رادیو

رادیو در آلمان ایستگاه های زیادی دارد که توسط هر گیرنده ای به راحتی در دسترس است. پخش های رادیویی هم دولتی هستند و هم خصوصی. همه ایستگاه های رادیویی در آلمان از طریق فرکانس FM قابل دریافت هستند و برخی از آنها فرکانس ماهواره ای هم دارند.

احترام متقابل در آلمان

فرهنگ مردم آلمان

کشور هایی مانند آلمان و انگلیس شاید بیشتر در بین مردم سایر نقاط جهان به مردمی سرد و قاطع در خصوص قوانین شناخته شده باشند ولی حقیقت این است که آلمانی ها بسیار قانون مدار و سخت کوش و کاری هستند. شما اگر قانونی را در آلمان رعایت نکنید به راحتی توسط سایر مردم به شما گوشزد و حتی هشدار داده خواهد شد. اما اگر بخواهیم از دو قانون که استثنائاتی دارند در آلمان صحبت کنیم شاید بتوان صف بستن و محدودیت سرعت را نام برد.

یکی از موضوعات بسیار مهم در فرهنگ آلمانی ها حس مودبانه و رفتار توام با ادب با سایرین است چیزی که شاید کمتر در مردمان آنگلو امریکایی دیده باشید. آلمانی ها عاشق صداقت هستند و رک صحبت می کنند و اصلا از انتقاد ناراحت نمی شوند و بر عکس استقبال می کنند و همواره در تلاش هستند تا وقت سایرین را هدر ندهند. در نتیجه در جلسات کاری خیلی عاشق صحبت های حاشیه ای و طفره نیستند و خیلی زود بحث را آغاز و جمع بندی می کنند. آلمانی ها در جلسات کاری بسیار رسمی هستند و سلسله مراتب را اهمیت می دهند. ضمنا در صحبت های خود از عناوین زیاد استفاده می کنند مثلا جناب دکتر مولر و یا جناب پروفسور مولر . بسیاری از آلمانی ها با اینکه سال ها است با هم کار می کنند اصلا به نام کوچک همدیگر را صدا نمی زنند و وقتی با شما برخورد می کنند خیلی راحت با عبارت آقای و یا خانم ایکس خود را معرفی می کنند.

آلمانی ها طبیعتا به دنبال سازش هستند و تمایل زیادی دارند تا در هر موضوع به توافق با طرف مقابلشان دست پیدا کنند و اهل سازش هستند. با تمامی این اوصاف آلمانی ها افراد گردشگر و اهل تفریحی هستند و به معمولا از هر 30 روز مرخصی خود برای تفریح استفاده می کنند و این بدون در نظر گرفتن روز های تعطیل است. آنها اعتقاد دارند برای  داشتن بهره وری بالاتر تفریح لازم است.

اما با همه این باورها و رفتار هایی که در خصوص آلمانی ها وجود دارد این مردم حس شوخ طبعی بالایی دارند. آنها خوب می دانند چه موقع و به چه شکل باید شوخی کنند و از آن استفاده می کنند. آنها از انواع سارکاسم و رفتارهای عجیب غریبا برای انتقال حس خود و خنداندن دیگران استفاده می کنند. اگر در اطراف خود آلمانی داشته باشید به خوبی می دانید سارکاسم و رفتار های عجیب غریب یعنی چه. برخی از توریست ها که با این نوع رفتار آلمان ها آشنایی ندارند بعضا از دیدن این رفتار های آلمان ها حسابی گیج می شوند.

وقت شناسی

یک قاعده کلی : در آلمان وقت شناس باشید

در شرایط رسمی و زمانی که شما در حال انجام امور تجاری هستید این موضوع را در نظر داشته باشید که وقت شناسی به عنوان حسن نیت شما نیست ، به عنوان یک پیش شرط اساسی برای ادامه فرآیند و تعاملات دیگر است. اکثر آلمان ها 5 تا 10 دقیقه زودتر در محل ملاقاتشان حاضر می شوند . معمولا هیچ کس دیرتر از 2 دقیقه تاخیر در هیچ جلسه ای ندارد. این موضوع هم فقط از غریبه هایی که با این موضوع آشنایی ندارند قابل پذیرش است. البته همیشه هم اینطور نیست. اگر شما دلیل قانع کننده ای داشته باشید از شما پذیرفته خواهد شد. این موضوع اگر یک بار اتفاق بیافتد همه از شما دلیل قانع کننده را خواهند پذیرفت اما اگر این موضوع بارها اتفاق بیافتد این نشان بی ادبی و بی احترامی شما به جمع و سایر اعضا جلسه می باشد.

برای روابط شخصی و ملاقات های دوستانه معمولا این موضوع بین خود رفقا و دوستان توافق شده و هر فرد نسبت به دیگری شناخت و تعامل خاص خودش را دارد. اما بهتر است اگر برای اولین بار با کسی قرار می گذارید ابتدا از او این نکته را بپرسید که آیا زمان برای او مهم است یا خیر. این موضوع البته به موقعیت بسیار بستگی دارد. مثلا در محیط های دانشگاهی کمتر این موضوع سختگیری می شود ولی در یک محیط دیگر وقت شناسی اهمیت بیشتری دارد. اما با تمام این اوصاف مودبانه ترین حالت این است که 5 تا نهایتا 15 دقیقه تاخیر داشته باشید نه بیشتر  که این موضوع در مهمانی ها هم بهتر است رعایت شود.

تلویزیون در آلمان

رفتارهای اجتماعی در مناطق عمومی

آلمان و بخصوص مناطق شهری آن شلوغ و پر  رفت و آمد است و باید شما تحمل پذیر باشید و بهتر است به گونه ای رفتار کنید که خود را در دردسر نیاندازید.

مثلا هر چند به غیر از شهر کلن نوشیدن در ملا عام آزاد است اما بهتر است این کار در محیط های مناسب انجام شود. اگر در کلن مشوربات الکلی در شهر مصرف شود باعث جریمه تا ده ها یورو برای شما خواهد شد. البته این قوانین به ندرت برای گردشگران اجرا می شود ولی بهتر است رعایت شود. در مکان هایی که تاریخی و مذهبی هستند با ملاحظه رفتار کنید و به عبادتگاه های آلمان احترام بگذارید و مراقب باشید رفتار شما بی حرمتی نباشد.

شما نمی توانید برای هر موضوعی به هر کسی اتهام بزنید . این موضوع می تواند با شکایت فرد و زندان برای شما همراه باشد بر خلاف دیدگاهی که برخی دارند برهنگی کامل حتی در سواحل آلمان اصلا کار جالبی نیست و تحمل نمی شود و حتی در مناطق غیر شهری خطراتی برای شما می تواند به همراه داشته باشد ، این موضوع مرد و زن ندارد و بهتر است مراقب پوشش خود رد این مناطق باشید.مردم آلمان بسیار محجوب و ماخوذ به حیا هستند و این موضوعات آنها را اذیت می کند. مکان هایی که با FKK علامت گذاری شده است معمولا محل حضور فاحشه ها و زنان بد کاره است.

در سونا ها و مکان های بهداشتی معمولا برهنگی مشکلی ندارد و در برخی از مناطق ممکن است به دلایل بهداشتی مجبور به برهنه شدن باشید. این موضوع را در نظر داشته باشید و لازم است بدانید که بعضا حتی بصورت مختلط هستند. البته امکان کرایه سونا بصورت خصوصی می باشد.

مناطق را بهتر بشناسید

قاعده کلی این است که ثروت در آلمان اغلب به سمت جنوب این کشور سرازیر است. بادن-وورتمبرگ و باواریا دو شهر ثروتمند آلمان هستند که در کیفیت زندگی با سوئیس و اتریش رقابت می کنند. فضای لیبرال در شمال آلمان غالب تر است. در هامبورگ و برلین رگه هایی از همجنس گرایی بیشتر دیده می شود و کافه ها و رستوران های شبانه بیشتری در این شهر ها فعالیت می کنند. در برلین هنرهای تراژدی از لندن و پاریس و منهتن هم بیشتر است.شمال آلمان در حوزه فرهنگی همانند مشابه با هلند و اسکاندیناوی است که حتی غذا و معماری خود را از این مناطق الهام می گیرند و در جنوب بیشتر هنر کاتولیک را خواهید دید.

راه های ارتباطی در آلمان

خطوط تلفن

کد تلفن بین المللی آلمان 49 است که همانند سایر تماس های بین المللی باید 00 هم گرفته شود. برخی از پیش شماره ها برای تماس ها و یا افراد خاص رزرو شده اند. تماس با پیش شماره هایی که 0800 یا 00800 هستند رایگان است. 00900 معمولا برای خدمات تجاری است.

پوشش تلفن در آلمان در سه شبکه  T-Mobile ، Vodafone و E-Plus / O2 ارائه می شود که در این بین T-Mobile بهترین خدمات ارتباطی را در همه شهرها و روستاها دارد. همه ارائه دهندگان خطوط تلفن همراه از تکنولوژی GSM در فرکانس های 900 و 1800 استفاده می کنند. تلفن های همراه در آلمان تنها با سیم کارت های آلمانی راه اندازی می شوند و نمی توانید از سیم کارت های غیر آلمانی در این تلفن ها استفاده کنید.

خرید سیم کارت تلفن همراه از همه سوپر مارکت ها ، فروشگاه های اینترنتی و مجازی و باجه های مخصوص امکان پذیر است. معمولا هر سیم کارت بین 10 تا 15 یورو فروخته می شود. تماس دریافتی و اس ام اس دریافتی  در این سیم کارت ها رایگان است. هزینه پیامک 0.09  تا 0.19 یورو متفاوت است. هزینه مکالمه هم حدود 5 تا 15 یورو در هر دقیقه است که برای تماس های بین المللی ممکن است گران تر باشد.

کارت تلفن نیز به وفور در آلمان وجود دارد  که می توانید از همه مغازه ها و کیوسک های مخصوص خریداری نمایید. استفاده از کارت تلفن برای برقراری تماس های بین المللی خیلی بیشتر به صرفه است. اما با این حال کیفیت تماس با تلفن همراه را ندارد. اما به تازگی مکان هایی در آلمان شروع به فعالیت کرده اند که به شما اجازه می دهند با پرداخت هزینه کم تماس بین المللی مطلوب داشته باشید.

اینترنت

کافی نت در آلمان رایج است و معمولا از نوع کسب و کارهای کوچک پر طرفدار در آلمان می باشد. احتمالا شما برای استفاده از اینترنت مشکلی برای پیدا کردن هر یک از این کافی نت ها نخواهید داشت.

اکثر هتل ها هم اینترنت و وای فای رایگان برای مهمانان خودشان دارند اما سرعت خیلی بالایی ندارد . اما اینترنت پر سرعت هم در دسترس هست که باید  هزینه آن را پرداخت نمایید. در شهر های بزرگ اینترنت بصورت بی سیم در حال گسترش است. در برخی از سالن های مسافربری در ترمینال ها و فرودگاه ها هم اینترنت رایگان وجود دارد . در کتابخانه ها و دانشگاه ها هم می توانید با پرداخت هزینه ای اندک دسترسی به اینترنت داشته باشید.

داده های تلفن همراه

هنگام ورود به آلمان دو گزینه برای استفاده از داده های تلفن همراه خواهید داشت. اول استفاده از MIFI( کانون تلفن همراه ) که باید اجاره شود و دوم دریافت سیم کارت های مخصوص.

شرکت دی مای فای 56 (deMiFi 56) در آلمان بزرگترین شرکت ارائه دهنده داده و یا اینترنت موبایل می باشد. این نوع اینترنت سرعت بالایی دارند  و با رمز محافظت می شوند و می توانید با آن به 8 دستگاه مختلف تلفن همراه و یا لپ تاپ متصل شوید. قیمت برای هر 100 مگابایت 3 یورو می باشد که بصورت روزانه تا 500 مگابایت و تا 7 یورو قابل خریداری است. این شرکت همچنین با مبالغ ماهیانه ای که از 35 یورو شروع می شود اینترنت همراه به شما اجاره می دهد و در دوره های سه و شش ماهه و یک ساله هم قابل خریداری است.

سرویس پستی

شرکت های ارائه دهنده سرویس پستی در آلمان اغلب بین المللی و بسیار صاحب نام و معتبر هستند . مانند شرکت DHL . یک کارت پستال استاندارد هزینه 0.45 یورو برای ارسال در داخل آلمان و 0.90 یورو برای سایر کشور های اروپایی دارد. عمدتا این بست های پستی روزانه تحویل داده می شوند که عمدتا به دلیل خصوصی سازی و رقابت بالا در این صنعت می باشد. همه حمل و نقل ها بخصوص اگر بین المللی باشند باید بیمه شوند. پست هوایی ارزان ترین پست است .

 

بلیط های شبکه ای در آلمان

بلیط های شبکه های نوعی بلیط بسیار معتبر در آلمان هستند که برای یک روز دارای اعتبار می باشند و مختص سفر های درون کشور آلمان تعبیه شده است. این نوع بلیط جایگزینی ارزان قیمت برای انواع دیگر بلیط های رفت و برگشت هستند و اغلب بصورت آنلاین به فروش می رسند.  حتر برخی از قطارهای بین المللی نیز این نوع بلیز های شبکه ای را قبول می کنند. بلیط های شبکه ای انواع مختلفی دارند که محبوب ترین آنها عبارتند از :

 • بلیط شانز ووچنندز (Schönes-Wochenende-Ticket): که به بلیط عجیب و غریب آخر هفته هم شهرت دارد . این نوع بلیط شبکه ای به صاحب بلیط این اجازه را می دهد که روز های شنبه و یکشنبه تا ساعت 3 عصر به هر کجا که مایل است در آلمان سفر کند. هزینه این بلیط تنها 42 یورو است و اگر 5 نفر به بالا باشید تخفیف های بیشتری هم خواهید داشت. اغلب قطارهای داخلی آلمان این نوع بلیط را می پذیرند و اگر برنامه ریزی درستی داشته باشید در آخر هفته می توانید به یکی از مناطق گردشگری نزدیک محل سکونتتان رفرته و یک روز در آنجا با همین بلیط بمانید.
 • بلیط کوئر دورچ لند (Quer-durchs-Land-Tick): نوعی بلیط معتبر یک روزه است که در روزهای کاری از ساعت 9 تا 3 بعد از ظهر کاربرد دارد . هزینه آن 44 یوروبرای یک نفر و به ازا هر فرد اضافه تا 5 نفر تنها 8 یورو بیشتر باید پرداخت نمایید.
 • بلیط لندر (Länder): اگر سفر شما درون یک ایالت باشد شما می توانید از بلیط ایالتی یا لندر استفاده کنید که تا چند ایالت اطراف را هم پوشش می دهد. از ساعت 9 تا 3 بعد از ظهر روز بعد اعتبار دارد و مختص روز های کاری است. در روزها تعطیل نیز از ساعت 00.01 بامداد تا 3 بعد از ظهر روز تعطیل معتبر است.قیمت بلیز 23 یورو خواهد بود که برای گروه های 5 نفرع تنها باید 38 یورو می شود.

تمامی بلیط های شبکه ای آلمان را می توانید در خطوط و ایستگاه های مختلف قطار های درون شهری، دستگاه های بلیط فروشی و یا بصورت انلاین خریداری نمایید. جالب است که برخی از مردم المان به منظور استفاده بهینه از این نوع بلیط و کاهش هزینه های در ایستگاه های مختلف منتظر افرادی هستند که مانند آنها تمایل به استفاده از این بلیط ها دارند و تعداد آنها کم است. با رسیدن تعداد این نفرات به 5 نفر هزینه بین آنها تقسیم و بصورت چشم گیری کاهش می یابد.


دوچرخه سواری

یکی از قابلیت های حمل و نقل با قطار در آلمان امکان حمل دوچرخه با این وسیله می باشد. شما می توانید به سادگی با پرداخت هزینه ای جزئی دوچرخه خود را تا محدوده ای به همراه داشته باشید و به محض پیاده شدن از قطار مابقی مسیر خود را با دوچرخه طی نمایید. برای حمل هر دوچرخه در مسیرهای کوتاه هزینه ای معادل 4.50 یورو باید پرداخت نمایید. در مسیر های طولانی تر اسن هزینه تا 9 یورو هم افزایش پیدا می کند  و اگر تمایل به حمل و نقل دوچرخه با قطار به سایر کشور ها را داشته باشید باید 10 یا 15 یورو پرداخت نمایید.

بازرسان بلیط قطار در آلمان

در آلمان در اکثر ایستگاه های قطار چه داخلی و چه بین المللی چیزی به نام بازرس وجود ندارد. هیچ فردی به دنبال شما برای کنترل بلیط و چک کردن آن نیست. اما در خود قطار ها گاها بصورت تصادفی خود ماموران داخلی قطار بلیط برخی از افراد را کنترل می کنند. اما ورود و خروج شما به قطار مستلزم ارائه کارت اعتباری و یا بلیط الکترونیکی است که خرید کرده اید به این مفهوم که بوسیله گیج هایی داشتن اعتبار برای ورود به قطار کنترل می شود. اگر بلیط نداشته باشید با مشکل مواجه خواهید شد. مسیر ها معمولا با بلیط های مشخص تعریف می شوند و باید برای هر مسیر بلیط تهیه شده باشد. از این رو برای سوار شدن در قطار اطمینان پیدا کنید که از قبل بلیط مسیر مورد نظر خود را خواهید داشت.

حمل و نقل داخلی در آلمان بوسیله اتوبوس

اتوبوس های راه دور

در سال 2012 دولت آلمان سیاستی که برای قطارهای راه دور خود تعریف کده بود برای اتوبوس ها هم اجرا کرد. از این رو شرکت های اتوبوس رانی که قبلا به خدمات داخلی شهری و یا داخل آلمان محدود شده بودند پس از آن توانستند به ارائه پیشنهادات جالب برای سفر های برون مرزی در آلمان روی آورده و با هم رقابت کنند. این یک فرصت برای مسافران شده است، هر چند قیمت ها گاها باعث سردرگمی مسافران می شود ولی با این وجود به دلیل رقابتی که در بین این شرکت ها ایجاد شده معمولا پیشنهاداتی با قیمت مناسب برای مسافران وجود دارد. نوع خدمات، بیمه مسافرتی و قیمت اتوبوس ها و نهایتا نوع تخفیف ها است که مسافر را برای انتخاب یک شرکت برای مسافرت خود ترغیب می کند.  شرکت هایی که در آلمان خدمات اتوبوس رانی داخل و خارجی را ارائه می دهند و با هم در رقابت هستند عبارتند از:

 • شرکت فیکس باس(FliXBUS): این شرکت در اغلب شهرهای آلمان خدمات رسانی می کند . خدمات داخلی و بین المللی خود را از سال 2015 ارائه می کند و اخیرا با شرکت مین فرن باس(MeinFernbus) ادغام شده است
 • مین فرن باس (MeinFernbus): اتوبوس های سبز و نارنجی که به شهر های بزرگ آلمان تا شهر های دور افتاده تر خدمات ارائه می کنند.
 • ای دی ای سی پست باس (ADAC Postbus) شرکت متعلق به ADAC
 • برلین لاینن باس (BerlinLinienBus) که عمدتا در برلین خدمات رسانی می کند
 • وان باس (de) یک شرکت خصوصی دارای دو مسیر در آلمان
 • یورو لاین (EuroLines) شرکتی که عمدتا خدمات مسافرتی برون مرزی ارائه می کند

اغلب شرکت ها جدید هستند و خدمات خاص خود را با ارائه تسهیلات ویژه انجام می دهند. هر شرکت اتوبوس رانی رنگ خاص خود را برای اتوبوس ها و پرسنل طراحی و معرفی کده است. اغلب این شرکت ها از اتوبوس های شرکت اتوبوس رانی استفاده می کنند و اتوبوس ها اجاره ای هستند. ایستگاه اتوبوس در همه مناطق آلمان وجود دارند ولی باید اطمینان حاصل نمایید که ایستگاه مورد نظر را به درستی انتخاب کرده اید.

اتوبوس های منطقه ای و روستایی

به غیر از مسیر های شهری و برون مرزی که تحت پوشش انواع شرکت های اتوبوس رانی در آلمان هستند  در آلمان بسیاری از مناطق دارای خطوط اتوبوس منطقه ای و محلی هستند که البته هزینه زیادی دارند.  در برخی از روستا ها تنها یک برا در روز اتوبوس حرکت می کند. اما در همان مناطق محلی و روستایی نیز در صورت نیاز به راحتی می توان اتوبوس اجاره کرد و تنها کافی است یک تماس با شرکت مورد نظر گرفته شود.

حمل و نقل داخلی با خودرو

شبکه ها و راه های ارتباطی در آلمان از معروف ترین و امن ترین شبکه ها هستند. آلمان دارای بزرگراه ها و اتوبان های معروف و جهانی  است که میزان تلفات در آنها حدود صفر و بسیار زیر  ساخت های عالی دارند اما با این وجود برای ورود به هر اتوبان و یا بزرگراه باید عوارض پرداخت شود و البته هزینه بنزین نیز در این کشور ها بالا است. در سال 2015 به ازا هر لیتر بنزین معادل 1.30 یورو باید پرداخت می شد و برای گازوئیل نیز باید به ازای هر لیتر 1.10 یورو پرداخت می شد.

اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید حتی بنزین نیز در آلمان قیمتی رقابتی دارد و در برخی از ساعات روز قیمت ها تخفیف دارند. در هر ایستگاه بنزین شما می توانید انتخاب کنید که بنزین معمولی بزنید، سوپر، اکتان و یا دیزل و یا گازوئیل و حتی در برخی از ایستگاه ها بنزین زیست محیطی ارائه می شود که البته کمتر در دسترس هستند.

در برخی از مناطق و یا ایستگاه ها ممکن است گاز هم یافت شود که باید دقت کنید این نوع سوخت بنزین نیستند زیرا شباهت زیادی به پمپ بنزین دارند. همچنین در نظر داشته باشید که در برخی از ایستگاه ها شما ابتدا بنزین می زنید و سپس قیمت را محاسبه و پرداخت می کنید و در برخی از ایستگاه های بنزین ابتدا باید به میزان مورد نیاز هزینه را پرداخت و به همان میزان مجاز به سوخت گیری هستید.

ایستگاه های سوخت واقعا در همه اتوبان ها و خیابان ها و حتی بزرگراه ها به راحتی یافت می شوند و معمولا کارت های اعتباری بین المللی را هم می پذیرند اما بصورت کلی هزینه سوخت بالا است. در برخی از اتوبان ها  ایستگاه های ارزان سوخت وجود دارند ، اما در نظر داشته باشید کیفیت پایین تری دارند و ضمنا در این نوع اتوبان ها غذا و خوراکی های با کیفیت پایین تری هم یافت می شود.

خدمات کرایه اتومبیل و کارپول در آلمان

تمامی فرودگاه های آلمان خدمات کرایه اتومبیل را ارائه می کنند  و اکثر شرکت های کرایه خودرو در این فرودگاه ها دارای دفتر ویژه خود هستند. تفاوتی ندارد و شما در هر شهر و هر فرودگاه می توانید به این خدمات دسترسی داشته باشید و حتی در صورت نیاز در مکان های مختلف شهری نیز خدمات کرایه خودرو دیده می شود. هنگام اجراه ماشین در آلمان آگاه باشید که اکثر خودروهای آلمانی دارای جعبه دنده و سوئیچ چرخشی هستند. بنابراین اگر به دنبال یک خودرو دنده اتوماتیک و یا فول امکانات با قابلیت استارت دکمه ای هستید باید حتما این موضوع را در نظر داشته و از شرکت مورد نظر درخواست نمایید.

شما به راحتی می توانید خودرو کرایه کرده و به اغلب کشور های اتحادیه اروپا و عضو شنگن مسافرت کنید ولی برخی از کشور ها شامل این موضوع نمی شوند مثلا شما نمی توانید در صورتیکه خودرو کرایه کردید به کشور هایی همچون لهستان و جمهوری چک مسافرت نموده و ماشین را با خود ببرید.

یکی دیگر از راه های عالی مسافرت با خودرو در آلمان استفاده از خدمات محبوب کارپول در این کشور است. کارپول در اصل روش مبادله خودرو است. مثلا شما می توانید فردی که قصد ورود به آلمان را دارد پیدا کنید و سر مرز خودرو خود را با او برای این مدت معاوضه نمایید. جابه جایی خودرو برای مسافرت در درون یک کشور به منظور کاهش هزینه ها را کار پول می گویند. برای این منظور وب سایت ها و نرم افزار های زیادی در موبایل و بصورت انلاین وجود دارد . در هر صورت برای وارد کردن خودرو به کشوری دیگر باید هزینه زیادی پرداخت نمایید که با این روش می توانید هزینه خود را تا حدود زیادی کاهش دهید.

قوانین ترافیکی در آلمان

تمامی مجوز های رانندگی در آلمان تنها 6 ماه اعتبار دارند و نیاز به ترجمه به زبان آلمانی خواهند داشت.اگر قصد اقامت بیشتر و رانندگی در این کشور را دارید باید یک گواهینامه رانندگی در آلمان دریافت کنید. قوانین ترافیکی در آلمان مطابق با قوانین اتحادیه اروپا نمی باشد.

 • چراغ راهنمایی و رانندگی : چرخش به راست تنها در مناطقی مجاز است که چراغ سبز رنگی با فلش این موضوع را نشان بدهد. چراغ قرمز نشانه ایست کامل است و چراغ زرد به نشانه احتیاط و اگر فردی چراغ قرمز را در آلمان رد کند 200 یورو جریمه خواهد شد.
 • در اتوبان ها و جاده های بیرون شهری باید از سمت چپ حرکت و سبقت گرفته شود. در شهر ها نیز سبقت از سمت چپ خودرو مجاز است و در برخی مناطق که می توانید کنار خیابان پارک کنید تنها باید در سمت چپ خیابان پارک شود.
 • عبور از مناطق حمل و نقل عمومی: اتوبوس ها و تراموا ها بصورت منظم متوقف می شوند و سرعت آنها بسیار مطمئنه تعریف شده است. اگر در جاده ای اتوبوس وجود داتشه باشد اولویت با حرکت اتوبوس است و ماشین های دیگر باید چشت سر او حرکت نمایند. همچنین باید برای ورود به خیابان و خروج از پارکینگ حتما راهنما بزنید.
 • استفاده از تلفن همراه و یا حتی برداشتن و چک کردن آن در آلمان خلاف محسوب می شود مگر اینکه از هندزفری استفاده شود.
 • کودکان زیر 12 سال و انهایی که کمتر از 150 سانتی متر قد دارند باید از صندلی کودک استفاده کنند و در عقب خودرو مستقر شده باشند. صندلی باید برای وزن و قد کودک مناسب باشد و متناسب با قوانین اتحادیه اروپا باشد. برای کودکان بزرگتر استفاده از کمربند ایمنی کفایت می کند.
 • جاده های نشانه گذاری شده برای دوچرخه سواری معمولا با خطوط سفید مشخص شده اند. معمولا خطوط دوچرخه سواری با خطوط پیاده با هم ادغام شده است و حتی باید مراقب باشید که د راین جاده ها ممکن است دوچرخه سواران در جاده ها بر عکس و خلاف هم برانند و قوانین محدود کننده ای برای انها وجود ندارد.
 • پیاده رو ها و گذرگاه های عابر پیاده به شکل خطوط گوره خری طراحی شده و عبور مسافر از خیابان از این مناطق الزامی می باشد. رانندگان آلمانی همیشه در این شرایط ایست کامل می کنند تا مسافر از خیایان رد شود و این به یک فرهنگ عمومی مبدل شده است بنابر این باید مراقب باشید که به همین خیال ممکن است عابری فورا وارد خیابان و از این مناطق گذر کند.
 • پلیس راهنمایی و رانندگی: در صورتیکه پلیس راهنمایی و رانندگی از شما درخواست توقف و ارائه مدرکی را کرد به آرامی توقف کرده و مدارک خود را در اختیار او قرار دهید. اغلب این موارد به منظور بررسی صلاحیت شما با گواهینامه معتبر و یا برای اثبات ایمنی شما با بیمه خودرو می باشد.
 • حد مجاز الکل برای راننده 0.05 درصد است و در ضمن افراد زیر 21 سال نباید هیچ گونه الکلی در خون داشته باشند و درصد مجاز الکل برای زیر 21 سال 0 است. در صورت عدم رعایت این موضوع به شدت با متخلف برخورد می شود.

 

محدودیت سرعت در آلمان

در آلمان متناسب با نوع جاده و شرایط آن محدودیت های متفاوتی وضع شده است که باید قبل از استفاده از این نوع جاده حتما محدودیت های موجود را مطالعه نمایید ولی بصورت کلی محدودیت های تعریف شده در قوانین کشور آلمان عبارتند از :

 • 5 کیلومتر رد ساعت که با یک نشان آبی  و ترسیمی سفید در آن نمایش داده می شود در مناطق محل بازی کودکان، عبور و مرور عابر پیاده  و محله های پر جمعیت.
 • 30 کیلومتر در ساعت در بیشتر مناطق مسکونی در شهر ها
 • 50 کبلومتر در ساعت در داخل شهر ها و روستاها
 • 100 کیلومتر در ساعت در خارج از شهر ها و روستاها
 • بدون محدودیت سرعت در اتوبان های تعریف شده. بله . در آلمان اتوبان هایی درست شده و به رانندگان اختصاص داده شده تا بدون هیچ گونه محدودیت سرعتی و با هر سرعتی که دوست دارند رانندگی کنند. اما با این وجود توصیه نمی شود بالای 130 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید.نبود محدودیت سرعت نباید بهانه ای برای شما برای رانندگی با سرعت زیاد باشد زیرا تمام مسئولیت این سرعت به عهده خود شما است.

در اغلب مناطق سرعت خودرو شما با دوربین بررسی می شود ولی خلی کم پیش می آید که تجهیزات همراه شما بررسی شود و این امر غیر قانونی است مگر در شرایطی که قانون اجازه داده باشد. اما داشتن جی پی اس که به شما اخطار حضور پلیس در بزرگراه ها را بدهد غیر قانونی است و در صورت مشاهده برای شما جرائمی به همراه دارد. تنها خودروهایی که سرعتی بیشتر از 60 کیلومتر دارند مجاز به ورود به محدوده اتوبان های سرعت آزاد می باشند.

محدوده ترافیکی آلودگی هوا : تمامی خودرو ها  باید استاندارد های آلودگی هوا را رعایت کنند. این موضوع برای خودروهای تولید خود آلمان در همان کارخانه بررسی می شود و محدوده ترافیکی آلودگی هوا برای خودروهای غیر آلمانی است. در محدودهای ترافیکی محدوده سبز، زرد و قرمز تعریف شده است.  برای ورود به این مناطق باید برچسب ویژه تهیه کرده باشید تا جریمه نشوید. حتی اگر خودرو کرایه می کنید مطمئن باشید که مناسب محدوده ترافیکی مورد نظر شما باشد و برچسب های لازم را داشته باشد.

گردش در آلمان با استفاده از وسایل نقلیه اردوگاه های تفریحی آلمان

اردوگاه های تفریحی در آلمان یک مجموعه کامل و پر از امکانات هستند که تسهیلات زیادی را به مسافران ارائه می کنند. در این اردوگاه ها همیشه برق و آب و  فاضلاب وجود دارد و بصورت مرکزی و مشترک ارائه می شود.هر اردوگاه وسایل بهداشتی مانند دوش و توالت و آشپرخانه و لباسشویی مرکزی و حتی خشک کن دارد.

در اردوگاه های آلمان اغلب شرکت های بزرگ خودرویی نمایندگی ارائه خدمات دارند . شما هم می توانید از این وسایل نقلیه برای دیدن مکان های مشخص و تعریف شده استفاده کنید و هم راننده با خودرو و یا خودرو کرایه کنید.

سواری اشتراکی

تبادل خودرو و یا به اشتراک گذاشتن خودرو در آلمان بسیار مرسوم است و هزینه ای به مراتب پایین تر حتی از مسافرت با قطار دارد. چندین وب سایت مشهور در آلمان به رانندگانی که دوست دارند ماشین خود را در اختیار مسافران قرار دهند این قابلیت را می دهد تا با ارائه عکس و مشخصات خودرو و ثبت آن در این سایت ها خودرو خود را در ازاء هزینه ای در اختیار مسافران قرار دهند. حتی این کار را مسافران هم می توانند انجام دهند و خودرو خود را در مناطقی با مسافران دیگر تعویض کنند. محبوب ترین وب سایت های اشتراک خودرو محبوب Mitfahrgelegenheit، blablacar، mitfahren.de، Fahrgemeinschaft، Mitfahrzentrale، bessermitfahren.de، raumobil.de یا hitchhikers.de می باشند. این وب سایت ها خودشان دارای دفاتر در نزدیکی فرودگاه ها و یا ایستگاه های قطار هستند تا با دریافت مدارک و پرداخت هزینه های کم خودرو تعریف شده را در اختیار متقاضی قرار دهند.

گردش در شهر بوسیله تاکسی های گردشی

چه در آلمان مشغول به کار باشید و چه برای مسافرت به آلمان بروید می توانید برای گشت و گذار و حمل و نقل عمومی در سطح شهر از تاکسی های گردشی استفاده کنید. اکثر تاکسی های گردشی به زبان انگلیسی نیز هستند و تنها با اشاره انگشت شست شما خواهند ایستاد. برای انتخاب مسیر خود به شماره پلاک خودرو ها در آلمان دقت کنید. دو رقم ابتدای پلاک نشان دهنده منطقه خودرو است و اگر کمی به زبان انگلیسی و شماره پلاک ها مسلط باشید به راحتی می توانید به مقصد مورد نظر خود سفر کنید.

به یاد داشته باشید توقف در اتوبان ممنوع است اما برای رفع این مشکل هر 100 تا 200 کیلومتر مناطقی تعبیه شده که شما می توانید در این مناطق از تاکسی های ویژه گردشی برای مسافرت به مناطق دیگر کشور آلمان استفاده کنید. در تمامی ایستگاه های گردشگری و ایستگاه های تاکسی دفاتر راهنمایی تهیه شده و در اختیار مسافران برای انتخاب بهتر قرار داده می شود.

 زبان مردم آلمان

زبان رسمی مردم آلمان، آلمانی است و زبان رسمی که برای آلمان به ثبت رسیده با نام Hochdeutsch یا آلمان بلند مرتبه  شناخته می شود. تقریبا در همه مناطق آلمان این زبان به راحتی به عنوان زبان مادری تکلم می شود ولی با این وجود در هر منطقه گویش خاص خود آلمان ها دیده می شود به همین دلیل اگر حتی به زبان آلمانی هم تسلط دارید ممکن است در این مناطق با مشکل مواجه شوید. گویش هر منطقه در آلمان بخش مهمی از هویت و اصالت آنها تلقی می شود. اگر در آلمان نیاز به صحبت با افراد محلی داشتید و به زبان آلمانی به خوبی اشراف ندارید می توانید به افرادی به نام سای (Sie) مراجعه کنید تا به عنوان مترجم به شما کمک کنند.

تمامی آلمانی ها در مدرسه زبان انگلیسی را به شکل اصولی و صحیح یاد می گیرند بنابراین خیلی طبیعی است که به راحتی در اغلب مناطق بتوانید با زبان انگلیسی مکالمه کنید. بسیاری از مردم بخصوص در صنعت گردشگری  افراد تحصیلکرده ای هستند که به زبان های فرانسه، روسی و اسپانیایی هم اشراف دارند. اما با این وجود برای مسافرت به آلمان بهتر است زبان انگلیسی و یا آلمانی را به خوبی بدانید.

جاذبه های فرهنگی و تاریخی

هر چند برخی آلمان را تنها به آبجو، کلاه های لدر هاسن و یا کوه آلپ می شناسند اما این ذهنیت غلط به دلیل شناخت مختصری است که از باواریاها دارند و این تمامی کشور آلمان نیست.آلمان کشوری وسیع و دارای 16 منطقه متفاوت  از لحاظ فرهنگی می باشد.

جاده رمانتیک آلمان، یک جاده معروف در امتداد قلعه های رمانتیک و روستاهای زیبای در آلمان است. این جاده با ظاهر افسانه ای خود  زبان زد همه دنیا است. قلعه نوشیوانتین را می توان نمادین ترین قلعه آلمان نامید. شهر های روتنبرگ مرکزی عالی و زیبا واسطه ای که قدمت زیادی دارد هر چند این روزها و با گذر شمان کمی از اعتبار واسطه گریش افتاده است. شهر های تاریخی و زیبا و با چشم انداز فوق العاده، رستوران های مدرن و قدیمی ، سالن های تئاتر  و با ویژگی های خاص را در همه مناطق آلمان می توانید پیدا کنید.

آلمان یک کشور صنعتی مدرن است. هامبورگ از قدیمی ترین نیروگاه های اقتصادی در دنیا و از مهم ترین بنادر اقتصادی اروپا است. ویرشافتسووندر (Wirtschaftswunder) بهترین میراث صنعتی روهر است. فرانکفورت مرکز مالی آلمان و اروپا است و  به طور کلی به عنوان پایتخت بانک مرکزی اروپا شناخته می شود. دوسلدورف شهر دانشگاه و مدرسه و یا علم است، کلن مرکز رسانه ای آلمان و اشتوتکارت به عنوان شهر شرکت های خودرویی است و در یک کلام هر شهر در آلمان بخش مهمی از شکوفایی اقتصادی در این کشور را عهده دار می باشد.

شما قطعا در برلین تجربه کاملا متفاوتی را خواهید داشت که در هیچ شهر دیگر اروپایی چنین تجربه ای را به دست نخواهید آورد.این شهر در حالی که از نظر معماری ناسازگای های عجیب و غریبی از بلوک های آپارتمانی تر و تمیزی را دارد ، ساختارهای شیشه ای پست مدرن و فولادین  را در کنار بافت های تاریخی به نمایش گذاشته است.این شهر فضای باز و فرهنگ انترناسیونالیسم را پذیرفته  است. تاریخ پر انرژی و پر فراز و نشیب این شهر باعث ایجاد ثروت فراوانی از جاذبه های تاریخی از جمله دیوار برلین، برندنبورگر، بونداگستاگ، چک پوینت چارلی، فرنستورم، یادبود هولوکاست، روت راتوهاس و موزه دی دی  آر شده است.

کشور آلمان بناها و موزه ها و یادبود های فراوانی از تاریخ به ارث برده که هر کدام در نوع خود بی نظیر و نمونه هستند.

جاذبه های طبیعی

با توجه به موقعیت جغرافیایی و منطقه ای که آلمان در آن قرار گرفته این کشور دارای انواع مختلفی از مناظر و آب و هوا می باشد.  در شمال آلمان خط ساحلی گسترده ای در امتداد دریای شمال و دریای بالتیک در منطقه ای بزرگ به به دشت شمال آلمان شهرت دارد ، دیده می شود. این منطقه دارای چشم اندازهای بسیار شفاف و صاف و با آب و هوای بادخیز و درجه هوای خنک و سرد است. با توجه به بادهای جنوب شرقی که آب را به سمت ارتفاعات آلمان هدایت می کند جزر و مد بسیار شدیدی در این مناطق دیده می شود. جزایر شرقی به جزایر فریزری شهرت دارند  و سواحل بسیار دیدنی دارند که با ماسه های سفید منحصر به فردی تزئین شده اند.

نیمه مرکزی آلمان دارای ارتفاعات بلند و تپه های روستایی است که در آن انواع جنگل ها و شهر های مختلف دیده می شوند. بسیاری از این دامنه تپه های آنقدر زیبا هستند که به عنوان جاذبه های توریستی مهمی در آلمان نقش آفرینی کنند. در این تپه ها می تواند جنگل باواریا، جنگل سیاه، هارز، کوه های سنگ آهن و ساکسون سوئیس را دید. دره راین با آب و هوای بسیار ملایم و قابل اطمینان و همچنین بهترین زمین های بارور در این منطقه واقع شده است.

در جنوب غربی و در مجاورت با اتریش آلمان دارای بخش و سهم کوچکی از کوه های آلپ است که به عنوان بالاترین ارتفاعات مرکزی اروپا شناخته می شود و ارتفاعی بالغ بر 4000 متر از سطح دریا دارد. بالاترین قلعه در آلمان زاگاسپایتز (Zugspitze) با ارتفاع 2962 متر می باشد. این منطقه به دلیل فرهنگ بالای باواریایی و زیبایی های طبیعی و فرهنگی خاص خود و همچنین مجاورت با دریاچه کنستانس شهرت زیادی دارند.

فعالیت های مختلف در آلمان

در آلمان تقریبا هر گونه فعالیتی را می توانید تصور کنید. اکثر آلمانی ها عضو باشگاه های ورزشی مختلف هستند و  کمتر به نمایش های فرهنگی علاقه دارند. با توجه به ساختار فدرال هر منطقه در آلمان به فعالیت خاص خود شهرت دارد.

ورزش در آلمان

آلمانی ها دیوانه فوتبال هستند و انجمن بزرگ فوتبال آلمان به نام DFB به عنوان بزرگترین انجمن فوتبالی دنیا با 6.35 میلیون عضو که حدود 8 درصد زا مردم آلمان می باشند و بیش از 25000 باشگاه فعالیت می کند. هر روستایی هم برای خود یک باشگاه دارد و انجام مسابقات فوتبال به عنوان بزرگترین رویداد های تعطیلات آخر هفته هستند که با تشویق فراوان هواداران همواره همراه بوده است.

در زمستان اما بسیاری از مردم برای اسکی به کوه های آلپ در مونیخ می روند. تقریبا تمامی شهر های میانی آلمان دارای مناطق آبگرم و یا ترم (Therme) هستند که با استخر شنا، سرسره های آبی ، حمام های داغ، سونا خشک و سونا بخار، حمام آفتاب  و سونا های خورشیدی و … تکمیل می شوند.  معمولا در مناطق سونا مرد و زن مختلط هستند و مردم برهنه می شوند.استفاده از وسایل و تجهیزات فردی حتی حوله و مایو به عنوان عاملی غیر بهداشتی شناخته می شود ، بنابراین مجاز نیست.

رویدادهای فرهنگی

آلمان دارای اپراهای مهم و در سطح جهانی است و بخصوص در شهر های برلین ، بایروت و مونیخ این اپراها برگزار می شود. ارکستر فیلارمونیک برلین به عنوان یکی از سه ارکستر برتر جهان شناخته می شود. آلمان قوی ترین سنت های موسیقی  کلاسیک در اروپا را دارد  و بسیاری از آهنگ ساز های مشهور جهان مانند باخ، بتهوون، برامس، هندل و واگنر در این کشور دیده به جهان گشوده اند. چندین تئاتر در شهر های بزرگ ، بازی های  برجسته کلاسیک و معاصر را اجرا می کنند. آلمان در گستره وسیعی از رویداد های فرهنگی قرار دارد و همین موضوع باعث افتخارات زیادی برای آمان شده است. هر شهر در معنای واقعی کلمه برای خود یک برنامه فرهنگی خاص دارد.

موسیقی در آلمان

موسیقی در آلمان محبوبیت زیادی دارد. هر چند در هر زمان تنوع تولیدات و نحوه موسیقی متفاوتی در آلمان وجود داشته ولی در هر صورت همواره مورد توجه مردم بوده است. بیشتر نمایش های موسیقی در آلمان متعلق به شرکت  استیج اینترتیمینت (Stage Entertainment) است. شهر های اصلی موسیقی در آلمان هامبورگ ( به عنوان مثال گروه موسیقی شیر شاه) ، برلین ( به عنوان مثال گروه موسیقی آبی مرد ) ، اوبرهاوزن( به عنوان مثال واکید)، اشتوتگارد ( به عنوان مثال رقص خون آشام ها ) ، بوخوم( استراید اکسپرس ) و کلن هستند.

ویلیام شکسپیر

به شکل حیرت آوری متعجب خواهید شد اگر بدانید محبوبیتی که در آلمان ویلیم شکسپیر دارد را با هیچ کجای دیگر جهان نمی توانید مقایسه کنید. شاید دلیل آن شاعر معروف آلمانی ، گوته، باشد که در شعرهایش از او و کارهایش الهام گرفته است و عاشق اثر بارد شکسپیر است. اگر در آلمان بودید  ، می توانید یک اجرای انگلیسی را پیدا کنیدو نحوه به تصویر کشیدن این کار را از نزدیک ببینید و لذت ببرید .

خرید در آلمان

واحد پول

واحد پول رسمی در آلمان یورو است که 24 کشور دیگر نیز از این واحد پول اروپایی استفاده می کنند. این 24 کشور عبارتند از : اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا به عنوان اعضا اتحادیه اروپا و همچنین آندورا، کوزوو، موناکو، مونته نگرو، سان مارینو و واتیکان به عنوان اعضا غیر اتحادیه اروپایی هستند که از این واحد پول استفاده می کنند. مجموع جمعیت این کشور ها روی هم رفته بالغ بر 330 میلیون نفر می شود.

یک یورو به 100 سنت تقسیم می شود و تمامی مبادلات در آلمان بواسطه یورو انجام می شود و نباید انتظار داشته باشید هیچ فردی با ارز خارجی معامله و مبادله کند. شاید در برخی از ایستگاه های قطار، فرودگاه ها و مغازه ها دلار هم پذیرفته شود ولی غالب تجارت آلمان بر اساس یورو انجام می شود. البته در نزدیکی مرز سوئیس نیز گاها فرانک هم قبول می کنند.

کارت اعتباری اصلی در آلمان گیرو کارت (girocard) نام دارد که قبلا ای سی کارت (EC-Karte) نامیده می شد. سایر کارت های اعتباری که در آلمان اعتبار دارند عبارتند از : Maestro ، V PAY ، VISA ، MasterCard، American Express ، debit ، VISA Debit و …

البته قرار نیست همه مغازه ها و یا فروشگاه های داخل آلمان همه این کارت ها را پذیرش کنند. بنابر این توصیه می شود قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید و یا در ایستگاه بنزین خودرو خود را بنزین بزنید از اینکه کارت اعتباری شما را می پذیرند اطمینان حاصل نمایید. هتل ها، خرده فروشان، فروشگاه های زنجیره ای ، سوپر مارکت ها، داروخانه ها و برخی از فروشگاه های دیگر در المان معمولا با پذیرش کارت اعتباری مشکلی ندارند.  فقط ممکن است در  برخی از مناطق پول های کمتر از 5 یورو را تمایلی به کشیدن کارت اعتباری نداشته باشند. اکثر دستگاه های خود پرداز به شما امکان دریافت وجه نقد با کارت اعتباری های متنوع را می دهند و یا حتی می توانید در برخی از این دستگاه ها پول خود را تبدیل کنید.

پاداش دادن

بر خلاف برخی از کشور ها کارکنان خدماتی همیشه ساعات کاری خود را پر می کنند. این کارکنان در آلمان در صورت دریافت انعام از مشتریان خود قدردانی بیشتری می کنند و در ارائه خدمات شوق بیشتری دارند. در نظر داشته باشید شما به عنوان یک مسافر وارد آلمان می شوید و برای خدمات و موضوعات مورد نیاز خود پول پرداخت می کنید و نه برای دریافت راهنمایی از دیگران به همین دلیل در صورتیکه از راهنمایی فردی استفاده کردید پرداخت حق الزحمه را فراموش نکنید.

از زمان به رسمیت رسیدن یورو پرداخت 5 تا 10 یورو به عنوان انعام برای کارکنان خدماتی مرسوم بوده است و در صورتیکه شما راضی باشید. با این وجود در اغلب مناطق و فروشگاه هایی که احتمالا به خدمات نیروهای خدماتی نیاز دارید قیمت ها درج شده است.

حتی اگر پول خود را با کارت اعتباری پرداخت کنید اشکالی ندارد که میزان انعام و پاداش کارکنان خدماتی را با هزینه خرید پرداخت کنید. اما به طور کلی قاعده ای در آلمان برای پرداخت انعام و پاداش به وجود آمده که به عنوان مثال می توان این میزان را بصورت زیر عنوان کرد :

 • برای رانندگان حدود 5 درصد از کرایه
 • برای نگهداری از خانه 1 تا 2 یورو در روز
 • حمل چمدان برای هر چمدان 1 یورو
 • استفاده از سرویس بهداشتی عمومی 0.10 تا 0.50 یورو
 • خدمات تحویل 5 تا 10 درصد از هزینه

خرید از مغازه

بصورت کلی برای خرید از مغازه ها بسیاری از اصطلاحات و معانی در زبان های اروپای غربی بصورت مشترک به کار می روند. یک عدد کاما در بین اعداد میزان پول خرد را نشان می دهد و همیشه الزام نیست که از علامت “€”  برای نشان دادن یورو استفاده شود.  در آلمان میزان پول دقیقا همان است که نوشته شده یعنی مانند ایران ریال و تومان ندارد و اگر نوشته شد 1.000.000 منظور دقیقا یک میلیون یورو است. این زبان مشترکی در بین همه کشور های اروپایی و عضو اتحادیه اورپا است.

مالیات در آلمان

قیمت خرده فروشی در آلمان معقول و عموما پایین تر از سایر کشور های اروپای شمالی است. اما برای هر خرید باید به میزان 19 درصد مالیات بر ارزش افزوده به قیمت جنس اضافه و خریدار آن را پرداخت نماید. همین موضوع که از سال 2007 هم اجرایی شده باعث بالاتر رفتن قیمت ها شده است. در برخی از اقلام مانند سوخت، تنباکو، نوشیدنی های گاز دار و … حتی این میزان مالیات بر ارزش افزوده بیشتر هم در نظر گرفته می شود. مالیات بر ارزش افزوده مالیات غیر مستقیم نامیده می شود.

مالیات بر ارزش افزوده در برخی از فروشگاه ها و هتل ها و رستوران ها البته تا 7 درصد هم کاهش می یابد اما شما به عنوان یک مسافر در آلمان الزامی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ندارید و می توانید برای خرید خود فاکتور تهیه کرده و هزینه های اضافی را پرداخت نکنید و یا در صورت پرداخت از اداره مالیاتی و یا گمرک آلمان هزینه های اضافی پرداخت شده را دریافت نمایید.

باز پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در آلمان

همانگونه که اشاره شد اگر شما از افراد غیر اتحادیه اروپایی باشید و به آلمان مسافرت کرده باشید نیازی نیست که 19 درصد از قیمت کالا را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمایید.برای این منظور باید گواهی خاصی را از فروشنده دریافت نمایید. شما به عنوان یک مسافر نمی توانید میزان زیادی از کالا و خرید را از آلمان خارج کنید. شما مسافر هستید نه تاجر و در این شرایط پس از خروج از آلمان مطابق با آئین نامه های اتحادیه اروپا در صورتیکه هزینه ای برای مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نموده اید را دریافت کنید. البته باید در نظر داشته باشید که همه مغازه ها این گونه فاکتورها و گواهی ها را ارائه نمی کنند و اغلب درب مغازه هایی که فاکتور بازگشت هزینه مالیات بر ارزش افزوده را به شما می دهند این موضوع اشاره شده است.

برای دریافت هزینه مالیات بر ارزش افزوده ممکن است ماموران گمرک درخواست دیدن کالا را از شما داشته باشند که این موضوع اصلا بی ادبی نیست و کاملا مرسوم است. ضمنا شما باید مدرکی مانند پاسپورت داشته باشید و ارائه نمایید که اثبات کند شما در کشوری غیر از اتحادیه اروپا ساکن هستید. البته برای دریافت هزینه مالیات بر ارزش افزوده به غیر از مراجعه به اداره گمرک راه های دیگری هم وجود دارد که البته پیچیده تر می شود.

سوپر مارکت ها

اغلب آلمانی ها در هنگام خرید از سوپر مارکت ها قیمت را خیلی مد نظر قرار می دهند به همین دلیل رقابت زیادی در بین سوپر مارکت ها برای ارائه تخفیفات ویژه وجود دارد. در این بین برخی از فروشگاه ها و برند ها با شکست مواجه می شوند زیرا نمی توانند با قیمت های ارائه شده در آلمان رقابت کنند مانند والمرت (WalMart) که اخیرا به دلیل عدم توانایی برای رقابت با قیمت تولیدات آلمانی بازار آلمان را ترک کرده است. همین موضوع باعث شده غذا و محصولات خوراکی در آلمان نسبت به سایر کشور های اروپایی قیمت مناسب تری داشته باشد.

فروشگاه های زنجیره ای “Aldi”، “Lidl”، “Penny” و “Netto” نوع خاصی از سوپرمارکت ها هستند  که گاهی اوقات دیس کانتر “Discounter”  هم به دلیل تخفیفات زیاد نامیده می شوند، ولی در کل به سوپر مارکت شهرت دارند. عمده فروش سوپر مارکت ها  محدود به ضروریات مورد نیاز زندگی روزمره مانند سبزیجات، ماکارانی، شیر ، تخم مرغ ، غذاهای آماده و نیمه آماده، لوازم آرایشی و … می باشد. بسته بندی این محصولات در اشکال خاص و رقابیت و بصورت زیبایی انجام می شود. بسیاری از مردم آلمان نیاز های خود را از این فروشگاه های زنجیره ای و یا سوپر مارکت های بزرگ تهیه می کنند .

در کنار این نوع سوپر مارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای می توان فروشگاه های دیگری هم دید. مثلا سوپر مارکت های ترکیه ای که عمدتا در شهرهایی هستند که جمعیت ترک آنها زیاد است.

اگر شما به دنبال محصولات ارگانیک هستید به سراغ Bioladen و یا Biosupermarkt بروید. کشاورزان زیادی هم خودشان بصورت مستقیم و با حذف واسطه محصولات خودشان را به فروش می رسانند که اغلب می توانید آنها را در تعاونی ها پیدا کنید.

همین شرایط در بازار پوشاک آلمان وجود دارد. هر چند قیمت پوشاک در آلمان خیلی بالا نیست و کیفیت لباس ها متفاوت هستند  اما اگر به دنبال خرید ارزان لباس هستید به فروشگاه های  C & A سری بزنید اما زیاد از طراحی در لباس های آلمانی خبری نیست. در پایان هر فصل تخفیفات زیادی برای پوشاک لحاظ می شود اما با این حال قبل از ورود به فروشگاه های بزرگ پیشنهاد می کنیم از فروشگاه های کوچک هم بازدید کنید چرا که ممکن است با تخفیفات به مراتب کمتر از فروشگاه های بزرگ مواجه شوید.

آلمانی ها برای استفاده از نایلن و یا پاکت های بسته بندی مواد غذایی هم باید مبلغی را پرداخت نمایند . ضمن اینکه آنها معتقد هستند که استفاده از پلاستیک زیاد برای محیط زیست مناسب نیست. بنابراین به منظور صرفه جویی در هزینه ها و عدم آلودگی محیط زیست همیشه پاکت، نایلن و یا چرخ دستی خود را به همراه دارند. خرید هر نایلن یک یورو برای خریدار هزینه به دنبال دارد. البته اگر فراموش کردید می توانید جعبه های مقوایی که برای این کار در بازار به فروش می رسند را تهیه و برای چندین بار از آنها استفاده کنید.

برای خرید سوسیس باید به قصابی ها بروید. انها بسیار خوشحال می شوند که شما قبل از خرید از آنها درخواست کنید که مقداری از سوسیس را برای تست امتحان کنید و اگر دوست داشتید خرید کنید هر چند به نظر بی ادب یو گستاخی است که بعد از تست سوسیس از وی خرید نکنید ولی می توانید در میزان خرید خود ملاحظه نمایید.

برای خرید محصولات محلی هم بهتر است از تعاونی ها و بازار کشاورزان اقدام نمایید. آنها معمولا یک تا دو بار در هفته در مکان هایی اقدام به فروش محصولات محلی خود می کنند. اما در هر صورت شما شانس کمتری در این حالت خواهید داشت تا با فروشندگان انگلیسی زبان مواجه شوید. در نظر داشته باشید محصولاتی که کشاورزان در این تعاونی ها به فروش می رسانند عمدتا بهتر از محصولاتی است که در سوپر مارکت ها فروخته می شود هر چند تفاوتی در قیمت آنها زیاد دیده نمی شود.

سوغات آلمان

عسل آلمان یکی از برترین عسل های جهان و به عنوان یک سوغات مناسب شناخته می شود. اما به یاد داشته باشید هر نوع عسلی را خریداری نکنید. عسل اچردوشر هونیگ (“Echter Deutscher Honig) بهترین عسل در آلمان و دارای تضمین کیفیت است. همچنین ماهی دودی آلمان را حتما تجربه کنید و اگر در حال بازگشت هستید می توانید از سواحل آلمان ماهی دودی را به عنوان سوغات به کشور خود ببرید.

پنیر محصول بعدی معروف در آلمان است که می تواند سوغات خوبی باشد. این نوع سوغات را می توانید از سوپر مارکت ها با تست مزه آن خریداری کنید. حتی در آلمان می توانید انواع پنیر شگفت انگیز را در پنیر فروشی ها خریداری کنید.

شیرینی و شکلات محصولاتی عالی در آلمان هستند. البته اگر شما ابتدا در نظر دارید به سوئیس هم بروید بهتر است شکلات را در سوئیس بخرید  اما بعد از سوئیس می توانید برترین شکلات های جهان را در آلمان پیدا کنید. ریتر اسپورت (Ritter Sport) از مشهورترین و برترین برند های شکلات آلمانی است که قیمت مناسبی هم دارد و آن را با شکلات میلکا (Milka)سوئیس مقایسه می کنند .

لوازم خانگی در آلمان  به دلیل تعهد و کیفیت بالای تولید کنندگان آلمانی از بهترین تولیدات آلمان و جهان هستند. شما می توانید محصولات کوچک و بزرگ آشپرخانه آلمانی را با طراحی زیبا به عنوان سوغات خرید نمایید. انواع چاقو، گلدان، تابه و قابلمه و … با مطرح ترین برند ها را در آلمان می توانید با قیمت مناسب خرید نمایید.

سیستم بازیافت در آلمان

آلمان دارای سیستم مخازن آب آشامیدنی پیچیده ای است. برای هر بطری آب بین 8 تا 25 سنت باید پرداخت شود این بطری های آب را معمولا می توان از اکثر فروشگاه های مواد خوراکی تهیه کرد و بعدا باید می توانید بطری آب خود را به دستگاه های مخصوص انداخته و به ازا هر بطری پلاستیکی 8 صدم سنت دریافت نمایید. اگر این نوع بطری از نوع شیشه و یا بطری های قابل استفاده مجدد باشد برای هر بطری 15 سنت دریافت خواهید کرد. البته اگر نوشیدنی که مصرف کرده اید از نوع مشروبات الکلی و یا سایر نوشیدنی های  حاوی اسید کربنیک باشد نیازی نیست آنها را در صندوق های قابل استفاده مجدد بیاندازید. بطری های قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد معمولا با نشانه Pfand مشخص شده اند. بطری های قابل استفاده برداشته می شوند ، کاملا شستشو و ضد عفونی می شوند و دوباره پر شده و استفاده می شوند و این فرآیند در مورد هر بطری تا 50 مرتبه تکرار می شود. بطری های غیر قابل استفاده  مجدد جمع آوری می شوند ، تکه تکه می شوند و دوباره به محصولات جدید و یا به عنوان موارد جایگزین در تولید برق مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از افراد خیر برای کمک به نیازمندان بطری های نوشیدنی خود را در کنار سطل های مخصوص زباله می گذارند تا نیازمندان آنها را به این صندوق های مخصوص انداخته و پول آن را دریافت نمایند.

سیگار در آلمان

در آلمان سیگار کشیدن در فضاهای باز غیر قانونی نیست و شما می توانید در اکثر کیوسک ها، سوپر مارکت ها و جایگاه های مخصوص سیگار مورد نظر خود را پیدا و خریداری نمایید. اما سن قانونی برای مصرف سیگار در آلمان 18 سال است و افراد زیر 18 سال اجازه استعمال دخانیات را ندارند. برخی از آلمانی ها کاغذ و تنباکو را جداگانه خریداری می کنند و سیگار را خودشان درست می کنند و مصرف می کنند زیرا هم اطمینان بیشتری به نوع تنباکو دارند و هم ارزانتر می شود.

ساعات کار در آلمان

با توجه به اصلاحات اخیر در دولت فدرال آلمان ، ساعات کاری توسط ایالت هر منطقه تعیین می شود به همین دلیل در هر ایالت ساعات کار بصورت متفاوت تعریف شده است.  اکثر فروشگاه ها از رویهای دوشنبه تا شنبه باز هستند ولی کمتر فروشگاه 24 ساعته  به استثنا پمپ های بنزین پیدا خواهید کرد. البته در شهر های بایرن و سارلند مغازه های بیشتر باز هستند و ساعات کاری آنها از 6 صبح تا 8 شب و یا 6 صبح تا 10 شب می باشد. یک شنبه ها  و تعطیلات ملی در آلمان روز های تعطیل هستند و همه مغازه ها از جمله داروخانه ها هم تعطیل می باشند. البته داروخانه های شبانه روزی و اورژانس ها اغلب باز هستند. البته تعطیلی روز های یکشنبه الزامی نیست و برخی از مغازه ها می توانند در صورت نیاز روز های یک شنبه هم فعالیت کنند. در خصوص ساعاات کار می توان به عنوان یک قاعده کلی موارد زیر را اعلام کرد :

 • سوپر مارکت ها8 یا 9 صبح تا 8 شب
 • سوپر مارکت های بزرگ : 8 صبح تا 8 شب
 • فروشگاه های زنجیره ای از ساعت 7 صبح تا 12 شب
 • مراکز خرید و فروشگاه های تجاری بزرگ از 10 سبح تا 8 شب
 • فروشگاه های گروهی در شهر های کوچک  از 10 صبح تا 7 شب
 • مغازه های کوچک و متوسط از 9 یا 10 صبح تا 6.30 یا 8 شب
 • ایستگاه های بنزین معمولا 24 ساعته باز هستند
 • رستوران ها از 11.30 صبح تا 12 شب که اکثرا در ما بین زمان های غذایی بسته هستند.
 • مغازه های کوچک و متوسط اغلب بین ساعت 13 تا 15 هم تعطیل می کنند.

در ایستگاه های بنزین که 24 ساعته هستند معمولا مراکز خرید 24 ساعته هم وجود دارند و. در اکثر شهر های بزگ فروشگاه هایی هستند که ساعات کاری محدودی ندارند . در صبح روز های یکشنبه معمولا نانوایی هایی هستند که فعالیت می کنند.  در مناطق گردشگری  معمولا فروشگاه ها باز هستند و هر شهر بزرگ می تواند فروشگاه هایی را داشته باشد که در طول 24 ساعته فعالیت کنند.

غذاهای آلمانی

غذاهای آلمانی معمولا ریشه در تاریخ این کشور دارند که معمولا با یک ظرف گوشت و سیب زمینی و چاشنی هایی با سبزیجات و یا سالاد همراه است. غذاهای آلمانی مدرن هم می توانید در این کشور پیدا کنید که تحت تاثیر سایر کشور ها از جمله کشور های اروپایی مانند ایتالیا و فرانسه طبخ می شوند. ظروف غذا در آلمان در هر محل و ایالت متفاوت است و دارای تنوع خاص محلی خود هستند که می توانند جالب باشند.

از آنجایی که اغلب شرکت های بزرگ برای کارکنان خود رستوران داخلی دارند  به ندرت می توانید فست فود ها و یا ساندویچی ها را در آلمان پیدا کنید. غذاهای بیرون بر خانگی در آلمان با نام های گاشوف (Gasthaus / Gasthof)شناخته می شوند و البته از رستوران ها هم می توانید غذای خانگی و محلی آلمانی را دریافت کنید. در آلمان بسته به بودجه خود می توانید غذاهای متنوعی پیدا کنید . 6 وعده غذایی در آلمان بصورت سبک تعریف می شود .

ایمبیس (Imbiss )

شنلیمبیس (Schnellimbiss) یا همان ایمبیس Imbiss به معنای میان وعده سریع است و چیزی است که در اغلب فروشگاه های مواد غذایی می توانید پیدا کنید و اکثرا با سوسیس سرخ شده طبخ می شود که البته سوسیس ها تنوع زیادی دارند.  سوسیس آب پر، سوسیس سرخ شده، سوسیس آلمانی ، سوسیس تکه ای ، سوسیس خرد شده، سوسیس کچابی  با پودر کاری و …. معمولا لیمبیس با آب جو و یا دلستر های محلی سرو می شود.

کباب دونر (Döner Kebab’ ) یک ظرف کباب ترکی است که با گوشت گوساله ، مرغ و گاهی اوقات گوسفند است که با نام خورده می شود و شبیه غذای مشهور گیروس (Gyros) یونانی است. این نوع غذا هر چند ریشه ترکی دارد ولی به سبکی در آلمان تبدیل شده و به نوع آلمانی پخته می شود. مطابق با روایات این غذا از مهاجران ترک و ابتدا در غرب برلین در دهه 1970 وارد آلمان شده است و در واقع دونر به سرعت محبوب آلمان ها شد. دونر در آلمان فروشی به مراتب بالاتر از مک دونالد و برگر کینگ دارد.

با این حال غول های فست فود مانند مک دونالد، برگر کینگ و پیتزا کلبه را می توانید  دراکثر شهر های بزرگ پیدا کنید. در آلمان زنجیره های غذایی به نام رول ماپ هم وجود دارند که غذاهایی دریایی و انواع ماهی را ارائه می دهند. اما با این وجود خرید غذاهای دریایی در سواحل آلمان ارزان تر و به صرفه تر است.

نانوایی و قصابی های آلمان

آلمانی ها سنت تهیه ساندویچ و یا ارائه غذا  ندارند ولی امروزه می بینید که نانوایی ها و یا قصابی ها غذاهای بسیار خوشمزه ای برای فروش ارائه می کنند و رقابتی جدی با سایر زنجیره های غذایی به وجود آورده اند. . حتی کوچکترین نانوایی ها هم انواع نان شیرینی و یا رول های عالی برای فروش دارند. بیشتر نان های تیرتر از پودر کره و یا آرد چاودار و نان های سفید با آرد برنج تهیه و یا گندم تهیه می شوند. تقریبا از تمامی قصابی ها شما می توانید ساندویچی با گوشت مخصوص و تازه سفارش دهید.  برخی از قصابی ها غذای مخصوص به خود را دارند . ایمبیس معمولا در قصابی های جنوب آلمان تهیه و بسیار محبوب است و کیفیت و طراوت بالایی دارد. در باغ رستوران های سنتی بایرن می توانید در کنار غذاهای دلچسب آلمانی برای خود بهترین نوشیدنی های سنتی را سفارش دهید .

براهوس (Brauhaus)

براهوس کارخانه های کوچکی هستند که مستقیما اقدام به عرضه محصولات خود به مشتریانشان می کنند و اغلب شما می توانید غذا ها و نوشیدنی های نابی در این مکان ها پیدا کنید. در میان این کارخانه ها اغلب غذایی به نام هاکس (Haxe) و یا شوئینهاکس (Schweinshaxe) به عنوان یک غذای محبوب آلمانی زیاد فروخته می شود. این غذا همان پاچه ما در کله پاچه است ولی با این تفاوت که آنها پای خوک را به جای پای گوسفند می خورند. در کلن هالوهان (Halve Hahn) که غذایی با آرد چاودار و پنیر است به عنوان غذای سنتی و مخصوص در این فروشگاه ها فروخته می شود . در هر منطقه از آلمان این فروشگاه ها غذاهای سنتی و محلی را بیشتر به فروش می رسانند.

مسافرخانه ها

احتمالا 50 درصد از مکان هایی که مردم برای خوردن غذا انتخاب می کنند سهم این نوع مکان ها باشد. مسافرخانه ها  و یا متل ها مکان هایی هستند که عمدتا خانوادگی اداره می شوند  و برای نسل های دست به دست چرخیده اند و شاید با قهوه خانه های انگلیسی بتوان انها را مقایسه کرد. در این مکان ها اغلب نوشیدنی های سنتی به همراه غذاهای محلی ارائه می شوند که طعم و عطر منحصر به فرد خود را دارند. معمولا غذا ها را در طبقات پایین و زیر زمینی ارائه می کنند و نوع غذاهای ارائه شده در هر یک از این مسافرخانه ها خاص و تخصصی خود آن مسافر خانه است.

به غیر از چند مورد از این مسافرخانه ها که تنها به دنبال ارائه خدمات متوسط هستند اغلب این مسافرخانه ها غذاهایی با کیفیت بسیار عالی ارائه می کنند . اگر می خواهید غذا سنتی و محلی آلمان را تست کنید پیشنهاد می کنیم به دنبال این مسافرخانه ها باشید و البته باید ببینید خود مردم محلی کدام مسافرخانه را امتحان و پیشنهاد می دهند. مردم محلی اغلب غذا را به خوبی می شناسند و البته قیمت های کمتری هم پرداخت می کنند.

وجود این مسافرخانه ها در مناطق روستایی که نزدیک به شهر های بزرگ هستند باعث شده که این مناطق روستایی به مناطق ثروتمندی مبدل شوند، زیرا فضاهای بسیار زیبایی را فراهم نموده، غذا های عالی و نوشیدنی های خاصی به مشتری می دهند  و برخی از مسافران قیمت برای آنها مهم نیست. معمولا این مناطق نیازی به تبلیغات زیاد ندارند زیرا اغلب مردم خود آلمان این مناطق را توصیه می کنند و آنها می دانند که مردم برای غذا پول خوب می دهند. بیشتر این نوع مسافرخانه ها را می توانید در شهر هایی مانند مونیخ، فرانکفورت، دوسلدورف و هامبورگ پیدا کنید. حتی در برخی از این مسافرخانه ها که در آلمانی گشوف (Gasthof) نامیده می شوند رژِم های خاص هم ارائه می شود بخصوص برای گیاهخواران و یا افرادی که گوشت خاص می خورند.

رستوران ها

آلمان دارای طیف گسترده ای از طعم های و رستوران ها است. در این کشور انواع رستوران های آلمانی، چینی، ژاپنی، تایلندی، لهستانی، هندی، ایتالیایی، فرانسوی، اسپانایی ، یونانی، ترکی و حتی ایرانی را می توانید پیدا کنید و شاید بهتر باشد اینگونه بگوییم که در آلمان تقریبا همه انواع غذاهای جهانی وجود دارد.

همه شهر های آلمان دارای رستوران های مخصوص به خود هستند که انواع نیاز های غذایی مشتریان مختلف خود را تامین می کنند.در برلین به ویژه شما می توانید انواع رستوران های گیاهی را پیدا کنید. شاید در خارج از شهر های بزرگ شرایط کمی پیچیده تر باشد تا بتوانید غذاهای خاص را پیدا کنید ولی در همان رستوران های خارج از شهر هم شما می توانید انواع غذاها و حتی غذاهای گیاهی را دریافت کنید.

در رستوران های ترکی، ایرانی و عربی غذا حلال ارائه می شود و این رستوران ها اغلب غذاهای گیاهی می پزند. رستوران های کوشر کمتر دیده می شوند و شاید تنها در برلین که جمعیت یهودی بیشتری دارد این نوع رستوران ها را ببینید.

در بسیاری از رستوران های آلمان شما می توانید جدول خاص خود را  اشته باشید و غذای مورد علاقه خود را در هر نوبت سفارش داده و رزرو کنید . برخی از این رستوران ها به شما کارت مخصوص رزرو هفتگی می دهند که شما در زمان های مورد نیاز غذای خود را از قبل سفارش داده باشید و در زمان مشخص تحویل بگیرید. در رستوران های گران قیمت تر حتما باید غذا از قبل سفارش داده شده باشد ولی در رستوران های ساده تر شما با مراجعه به رستوران می توانید غذا را سفارش داده و از میز خود رستوران برای سرو غذا استفاده کنید.

در مناطق تجاری آلمان رستوران های اغلب برای وعهده غذایی ناهار هر روز نوع خاصی از غذا را ارائه می دهند . این غذا ها سنتی و ارزان هستند و اغلب حدود قیمت 5 یورویی دارند که شامل یک نوشیدنی هم می شود و راه خوبی برای امتحان کردن غذاهای محلی آلمان هستند. همین رستوران ها پیشنهادات عالی هم دارند بخصوص در زمانی که صید های دریایی تازه به دست آنها می رسد.

برخی از رستوران ها در آلمان سلف سرویس هستند . در این رستوران ها یک بوفه آماده غذایی چیده شده و شما با پرداخت 10 یورو می توانید هر آنچه که دوست دارید برداشته و میل کنید. البته این شامل نوشیدنی نیست.

اگر نتوانستید غذای خود را تمام کنید خیلی راحت از پیشخدمت رستوران درخواست ظروف یکبار مصرف را بکنید تا اضافه غذای خود را به خانه ببرید . اصلا نگران نباشید ، این نشانه فرهنگ شما است و کارکنان رستوران از این کار شما خوشحال هم می شوند و به آن احترام فراوانی می گذارند. زیرا هم نشانه این است که شما غذا را خیلی دوست داشته اید و هم اینکه در خصوص اسراف مواد حساسیت دارید. اکثر رستوران ها ظروف مخصوصی دارند که به علاقمندان ارائه می کنند تا اضافه غذای خود را به خانه ببرند. این ظروف رایگان هستند ولی فراموش نکنید بهتر است به پیشخدمت یک یورو به عنوان انعام بدهید.

یکی از محبوب ترین رستوران ها در آلمان که در اکثر  شهر ها هم شعبه دارد رستوران ایکس ایکس ال (XXL-Restaurants) است. این رستوران ها غذاهای مخصوص شینسل و برتورست را در اندازه های غیر معمول و بزرگ به مشتریان خود ارائه می دهند. این موضوع باعث می شود که اغلب شما نتوانید غذا را در یک وعده میل کنید و اضافی آن را به خانه بیاورید. این غذاها  به هیچ عنوان دارای مواد نگهدارنده و افزودنی نیستند و به همین دلیل غذای سالم نامیده می شوند و طرفداران زیادی دارند.

آلمان

رفتارهای غذاخوردن در آلمان

در مهمانی های بسیار رسمی و در رستوران های عالی رعایت برخی از نکات و رفتارهای رسمی برای غذا خوردن باید انجام شود که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • نباید آرنج شما روی میز باشد این نشانه بدی دارد. برای خوردن غذا باید تنها مچ دست شما روی میز باشد. این موضوع نه تنها در رستوران های رسمی و مهمانی های های کلاس رعایت می شود بلکه اکثر آلمانی ها این را در آداب غذایی خود جای داده اند و این یکی از اساسی ترین قوانینی است که والدین به فرزندان خود آموزش می دهند. حتی اگر مهمان آلمانی در کشور خودتان داشته باشید این موضوع را به وضوح خواهید دید.
 • وقتی با چنگال غذا را به دهان می برید باید منحنی چنگال رو به بالا باشد
 • اگر قرار است گوشت بخورید مثلا یک تکه استیک مثل آمریکایی ها آنها را برش ندهید و بخورید. باید چنگال را در دست چپ و چاقو را در دست راست گرفته و همان تکه کوچکی که می برید را همان لحظه با چنگال برداشته و بدون اینکه برش دیگری داده باشید بخورید.
 • در هنگام غذا خوردن در جمعی که با شما صحبت می کنند باید مستقیما در چشمان مخاطب خود نگاه کنید. این یک قاعده کلی است که به شدت در هر موقعیتی رعایت می شود. اصلا مهم نیست طرف شما رئیس فدرال آلمان باشد یا یک دوست معمولی باید در هنگامی که با شما صحبت می شود درست در چشمان طرف مقابلتان نگاه کنید.بر طبق افسانه ای در آلمان حفظ این قانون باعث 7 سال عشق جنون آمیز در بین شما می شود.
 • تنها برای خوردن غذاهایی مانند سوپ باید قاشق وارد دهان شود و این هم فقط قسمت اولیه قاشق . برای هم زدن قهوه و چایی نباید پس از آن قاشق چای خوری خود را به دهان ببرید.
 • پس از اینکه غذا را تمام کردید به نشانه اتمام غذا خوردن باید دستمال سفره خود را که تا این لحظه بر روی دامان خود داشتید را کنار سمت چپ بشقاب قرار دهید. اما اگر خیلی کثیف بود می توانید روی لبه صندلی بگذارید.
 • در هنگام غذا خوردن در جمع های مختلف حتی جمع های دوستانه نباید صندلی خود را تا زمانی که دسر و قهوه و یا در جاهایی که سیگار مصرف می شود سیگار خود را نکشیده اید ترک کنید. اما اگر عذری دارید و باید حتما میز را ترک کنید بسته به جمعی که در بین آنها هستید می توانید عذر خود را ارائه و میز را ترک کنید. مثلا برای رفتن به دستشویی ، اما با این وجود باز هم بهتر است به شکلی برنامه ریزی کنید که مجبور به این کار ها نشوید. در هر صورت تنها کافی است در این شرایط عذر خواهی کرده و بگویید که مجبورید چند لحظه میز را ترک کنید  نه اینکه دقیقا دلیل آن را بیان کنید.

غذاهای مرسوم در آلمان

 • رولت گوشت گاو با کلم قرمز ( به آلمانی رایندررولاند): این یک غذای کاملا آلمانی است. گوشت گاو نر بریده بریده در اطراف  قطعان بیکن و خیار شور  قرار می گیرد  و به آن سس مورد نظر با طعم های پیاز، خردل آلمانی و چاشنی فلف و نمک افزوده می شود.  گوشت گاو ابتدا سرخ می شود و سپس  به مدت یک ساعت به آرامی پخته می شود. سپس شیرینی مخصوص بصورت سوخاری  و نودل و به همراه کلم قرمز و رولت شیرینی در طروف مخصوص به آن اضافه می شود.
 • شینسل با سیب زمینی سرخ کرده : احتمالا انواع مختلفی از شینسل در رستوران های متنوع آلمان پیدا خواهید کرد. این نوع غذا برش نازکی از گوشت ( معمولا خوک) با زرده تخم مرغ و نان هستند که ابتدا به تنهایی و سپس با سیب زمینی سرخ می شوند. بهترین نوع آن با گوشت گوساله درست می شود. نوع مرغوب آن شینسل زیگنیر است که با پیاز و گوشت گوساله و بصورت کتلتی درست می شود و در ظروف اتریشی سرو می شود
 • اسپتزل زغال اخته : نوعی غذای سنتی در آلمان که به واسطه جنگ های زیاد آلمان و مربوط به مناطق جنگل سیاه ، باواریا و ادن والد می باشد. در داخل این مناطق بهترین نوع این غذا را می توانید پیدا کنید. فیله زرده تخم مرغ به همراه رشته فرنگی تازه به نام اسپتزل پخته می شود و با یک شیرینی بسیار خوشمزه و نوشیدنی سرو می شود.
 • سوسیس مخصوص آلمانی: هیچ کشوری در جهان تنوع سوسیس آلمان را ندارد که واقعا زمان زیادی برای اشاره به آنها نیاز است. براتورست نوعی سوسیس باواریایی سرخ شده است که هم از نوع سوسیس گاو و هم از نوع سوسیس خوک وجود دارد. در فرانکفورت سوسیس پی فلازر به سبک پالاتین، در نیومنبرگ سوسیسنورنبرگر و … وجود دارد. سوسیس خشن ، سوسیس سفید، کاری ورست و … از انواع سوسیس در آلمان هستند که بسته به مناطق مختلف و با شیوه و روش خاص خودشان تهیه و طبخ می شود.
 • گوشت کبابی: این نوع غذا هم اغلب با گوشت خوک تهیه می شود و مرغوب ترین آن در نزدیکی مونیخ پیدا می شود. این نوع گوشت چربی اصلا ندارد و کاملا سرخ و خاص باید دیده شود.
 • کونیگ برگر کلاپس: به معنای واقعی کلمه گوشت کبابی است که در ظروف مخصوص پخته می شود. این نوع کباب هم با گشوت خوک معمولا پخته می شود و با سس سفید کاپر و برنج و سیب زمینی سرخ شده مصرف می شود.
 • موجسبروچن: نام غذایی است که با شاه ماهی و نوعی رولت نان به عنوان میان وعده در اکثر مناطق آلمان فروخته می شود.

 

غذاهای خاص و تخصصی در آلمان

از شمال تا جنوب غذاهای متنوعی در آلمان پیدا خواهید کرد  و در هر منطقه غذاهای خاص و سنتی آن منطقه وجود دارد. مناطق ساحل غذاهای دریایی را دوست دارند و معروف ترین این غذاها  فینکن وردر شوله است و در جنوب سوئربراتن که نوعی کباب با انگور است و از گوشت اسب درست می شود شهرت دارد.

لباسکوس نوعی غذای غیر آلمانی و مشهور در شمال آلمان است که هر چند برخی آن را خیلی دوست دارند ولی برای همه محبوب نیست. این نوع غذا یک غذای مخلوی سیب زمینی، چغندر و گوشت پرورده است که با شاه ماهی و تخم مرغ سرخ شده و ترشی خیار و برنج شیرین استفاده می شود. البته در شمال نوعی کباب بره هم وجود دارد که تقریبا مورد علاقه همه است و مشهورترین این نوع کباب ها رودن لم است که در رودن جزیره ای در دریای بالتیک پخته می شود. کلا غذای کباب بره در آلمان شهرت دارد. گوشت بره عمدتا از نیوزیلند وارد مش ود و ارزان تر از سایر کباب ها است. در سراسر سواحل دریایی آلمان غذای خرچنگ و صدف نیر پخته می شود و طرفداران خود را دارد.

در هامبورگ نوعی سوپ به نام آل سوپ بصورت تخصصی پخته می شود که به نام اختصاری آل  نامیده می شود که همانند آل انگلیسی(ALL) معنی همه چیز می دهد. در اصل این نام به این دلیل بر این سوپ گذاشته شده که تقریبا همه چیز در این سوپ دیده می شود. از ماهی قزل آلا گرفته تا چندین نوع ماهی دیگر در این سوپ با انواع سبزیجات وجود دارد. به شدت توصیه می شود اگر به هامبورگ رفتید و خواستید این سوپ را امتحان کنید حتما به رستوران های مشهور بروید.

پالاتین سوماگن غذایی است که مدت های طولانی در پالتا پخته می شود و خارج از این منطقه به سختی پیدا می شود. میخائیل گورباچوف در سفری دولیت به آلمان  این غذا را میل کرد و از آن پس غذای مورد علاقه او نام گرفت. این نوع غذا مخلوطی از سیب زمینی و گموزه(سبزیجات) پخته شده با برش هایی از کلم پیچ  می باشد.

سئوبیا و اسپازل نوعی رشته فرنگی مشهور در آلمان هستند  که با گوشت خوک و اسفناج و گوشت چرخ کرده  پخته می شود. در بایرن گوشت پای خوک و سیب زمینی سرخ کرده به نام شوئنشاکس میت نودل شهرت دارد  که با سالاد سرو می شود.  در راکسن ایرشک نوعی کیک با تخم مرغ و کرم شبیه به پنیر شهرت دارد  و سوسیس های خاص نیز در هر منظقه مختص خود آن منطقه درست می شود.

غذاهای فصلی در آلمان

اسپارگل و یا مارچوبه مخصوص از غذاهای فصلی آلمان است که از آوریل تا ژوئن در سراسر آلمان پخته می شود. این نوع غذا هر چند تنها در 2 ماه از سال پخته می شود ولی به دلیل استفاده از سبزیجات تازه طرفداران زیادی دارد. این نوع غذا از مارچوبه دست می شود . برای طبخ آن دقت زیادی لازم است . مارچوبه قبل از قرار گرفتن در زیر نور خورشید چیده می شود  تا به رنگ سبز تغییر نکند چرا که ممکن است تلخ شود. بنابراین باید سفید رنگ باشد  و تازه چیده شده باشد.

غذاهای استانداردی که با مارچوبه درست می شود مار ماهی اسپارگا، هولندیا ، سیب زمینی آب پز و انواع دیگر گوشت است. شایع ترین آنها گوشت دودی ژامبون است اما با این حال با گوشت خوک، بوقلمون، گوشت گاو و یا هر نوع گوشت دیگری هم پخته می شود. حتی سوپ مارچوبه هم صد ها دستور پخت دارد  که اکثرا دارای گوشت می باشند.

مثال دیگری از غذاهای فصلی مشهور در آلمان گرونکول است. این نوع غذا هم هر چند در اغلب مناطق آلمان دیده می شود ولی عمدتا در قسمت های جنوبی آلمان شهرت دارد .  در اصل این نوع غذا نوعی سوپ سوسیس است که با سیب زمینی پخته می شود. این نوع غذا معمولا در طول پاییز و از نوامبر تا مارس در منو رستوران ها دیده می شود.

لبکوچن نوعی بیسکویت مخصوص کریسمس است که بهترین آنها را در نورنبرگ و اطراف آن پیدا می کنید.

استولن نیز نوعی کیک است که بیشتر در ساکسونی و سدن پخته می شود ولی با این وجود در همه مناطق آلمان هم وجود دارد.  این نوع کیک در سنت مارتین و در ایام کریسمس پخته می شود و در همه رستوران ها وجود دارد .

نان های آلمانی

آلمانی ها خیلی علاقه به نان های مخصوص خود دارند که در هر منطقه به شیوه خاص خود پخته می شود. این تنها غذایی است که اکثر آلمان ها وقتی از خانه دور هستند دلتنگ آن می شوند. اکثر آلمان ها نان های تیره  و متراکم را دوست دارند که البته در محله خودشان و با شیوه خاص خودشان پخته شده باشد. اغلب نانوایی ها در آلمان بالغ بر 20 نوع نان را ارائه می دهند که ارزش غذایی بالایی هم دارد. در واقع می توان اینگونه گفت که اکثر آلمان ها ناهار خود را از نانوایی ها می خرند که نان به همراه برخی از تنقلات و یا غذاهای ساده است. این نوع نان ها بسته به نوع آنها از 50 سنت تا 4 یورو قیمت های متفاوت دارند. شما حتی می توانید از نانوایی نیم و یا یک چهارم نان را هم بخرید.

گیاه خواری در آلمان

اکثر رستوران های کشور آلمان یک تا دو نوع غذای گیاهی خاص خود را ارائه می کنند اما کمتر جایی در این کشور وجود دارد که صرفا به افراد گیاه خوار سرویس دهی بکند. تنها در شهر های بزرگی همچون برلین می توان نمونه های اندکی از رستوران های گیاهی را یافت. اما با این وجود اگر گیاه خوار هستید و به رستورانی مراجعه کردید و در منو آن غذای گیاهی ندیدید حتما در خصوص بود و نبود این نوع غذا از رستوران سئوال کنید.

با این حال معمولا در هر شهر غذاهای ارگانیکی زیادی وجود دارد که بسیار مغزی هستند. تنوع و کیفیت مواد اولیه غذاهای ارگانیک واقعا عالی است و معمولا کارکنان این رستوران ها از متخصصین در کار خود و انواع غذاهای ارگانیک هستند که شما می توانید حتی سئوالات خود را از آنها بپرسید.

وگانیسم و یا گیاه خواری در آلمان رو به رشد است تا جایی که به یک فرهنگ مبدل شده و در بسیاری از سوپر مارکت ها  انواع انتخاب های محصولات وگان و یا گیاه خواران وجود دارد مانند سوپ گوجه فرنگی آماده، سوپ شیر ، شیر سویا  و… که اغلب هم قیمت های مناسبی دارند.

آلرژی و بیماری سلیاک

هنگام خرید غذا در آلمان به بسته بندی مواد غذایی به خوبی دقت کنید. اغلب غذاها در این کشور کاملا مطمئن و قابل اعتماد هستند ولی با این وجود افزودنی ها و مواد نگهدارنده ای دارند که ممکن است برای برخی از افراد که مشکلات آلرژی و یا بیماری سلیاک دارند مناسب نباشد.

استعمال دخانیات در آلمان

کشور آلمان و همه کشور های عضو فدرال آلمان از اوایل سال 2007 استعمال دخانیات را در کلیه مکان های عمومی ممنوع اعلام کردند. هر چند این قوانین در برخی از دولت ها کمی سختگیرانه تر و در برخی ساده تر است . با این وجود در کلیه رستوران ها و کافه ها سیگار کشیدن مطلقا ممنوع است. برخی از مکان ها اتاق های دود و یا سیگار دارند که در فضایی دیگر تعبیه شده است. در سیستم های حمل و نقل و وسیله های عمومی نیز سیگار کشیدن ممنوع است. در مناطقی که سیگار کشیدن ممنوع اعلام شده به شدت با افراد سیگاری برخورد می شود. شاید اگر شما مسافر باشید تنها به یک تذکر روبه رو شوید ولی این تنها برای اولین بار خواهد بود و در صورت تکرار جریمه خواهید شد.  در برخی از مناطق خاص سیگار کشیدن ایرادی ندارد و این موضوع در ورودی آن درج شده است. مثلا برخی از کافه ها و رستوران ها با مجوز دولت سیگار کشیدن را آزاد کرده اند. البته سیگار الکترونیکی که در آلمان زیاد دیده می شود شامل این ممنوعیت ها نمی شود.

قهوه

آلمانی ها عاشق قهوه هستند و مقداری زیادی قهوه می نوشند ولی با این وجود بندر هامبورگ شلوغ ترین مکان برای خرید و فروش قهوه است. قهوه در آلمان همیشه تازه درست می شود و معمولا قهوه فوری طرفداری ندارد. با این حال توریست ها و تاجرانی که از کشورهایی مانند ایتالیا، پرتغال، ترکیه ، یونان و اتریش وارد آلمان می شوند و تمایل به مصرف قهوه فوری دارند می توانند در برخی از قهوه خانه های کوچک تر این نوع قهوه را هم پیدا کنند. فریزیا (Frisia) یک نوع قهوه مخصوص در شمال آلمان است که البته امروزه می توانید نوع مخصوص از فریزیا را در شرق آلمان هم پیدا کنید که به نام فریزایر معروف است. در آلمان و در برخی از قهوه خانه ها قهوه با الکل هم سرو می شود که باید در نظر داشته باشید. در رم قهوه را با کرمی مخصوص سرو می کنند.

در طول سال های اخیر زنجیره قهوه فروشی مشهور استاربوک (Starbucks) در آلمان شعبه های زیادی دایر کرده است ولی اغلب مردم ترجیح می دهند که قهوه خانه هایی را انتخاب کنند که به همراه قهوه خود کیک های مخصوصی هم سفارش دهند.

چایی

چایی نیز یکی دیگر از نوشیدنی های رایج و پر طرفدار در آلمان است که اغلب بصورت آماده ارائه می شود. فریزیا شرقی دارای نوع مرغوبی از چایی در آلمان می باشد و احتمالا تنها مکانی است در آلمان که چایی محبوبیت بیشتری نسبت به قهوه دارد. چایی در آلمان در فنجان های  چینی با شکر و قند مخصوص و بعضا با اضافه کردن کرم درست می شود.

مکان های اقامتی در آلمان

در آلمان تقریبا همه گزینه های اقامتی از جمله هتلها ، پانسیون ها و هاستل ها، خوابگاه ها و کمپ های گردشگری و … وجود دارد. همچنین شما می توانید از امکان تبادل خانه خود با استفاده از وب سایت های مخصوص را استفاده داشته باشید.

هتل ها

در آلمان و بخصوص در شهر های بزرگ اکثر هتل ها از نوع بین المللی و پیشرفته هستند و البته تعداد بسیار زیادی از هتل های محلی و کوچک هم در این کشور وجود دارد. تمامی هتل ها در آلمان همانند تمامی معیارهای بین المللی از 1 تا 5 ستاره گذاری می شوند و به این شکل رتبه بندی می شوند . قیمت این هتل ها متناسب با نوع خدمات و رتبه انها متفاوت می باشد ولی همه هتل ها مالیات بر ارزش افزوده را بر روی قیمت های خود اضافه می کنند. همچنین قیمت ها به طور قابل ملاحظه ای از شهر به شهر متفاوت است  و در این بین مونیخ و فرانکفورت بالاترین قیمت های اقامت در هتل ها را دارند. ارزان ترین و مناسب ترین هتل ها در آلمان هتل های ای بیس (Ibis)  و یا هتل های شهری هستند که معمولا در نزدیکی ایستگاه های راه آهن واقع شده اند. برای مسافرینی که با خودرو شخصی وارد آلمان می شوند هتل های ای تپ(Etap) می توانند بهترین گزینه باشند. این هتل ها در ورودی اتوبان های هستند و اغلب آفر های خوبی ارائه می کنند  هر چند این هتل ها بهترین نیستند و اگر به دنبال هتل مجلل هستید باید وارد شهر شوید.

پانسیون ها و هاستل ها

پانسیون و هاستل ( مکان هایی مبله و دارای امکانات کافی برای زندگی بصورت آپارتمانی ) معمولا امکانات کافی را برای زندگی دارند. مزیت استفاده از پانسیون و هاستل ها این است که با شیوه زندگی آلمانی ها از نزدیک آشنا می شوید و با مردم مناطق مختلف از نزدیک سر و کار خواهید داشت. وقتی در آلمان با عبارت زیمر فری (Zimmer frei)مواجه شدید یعنی پانسیونی با اتاق خالی و امکانات کافی وجود دارد.

خوابگاه

خوابگاه مکانی است معمولا آپارتمانی که دارای اتاق های مختلف است و انواع مسافرها از این اتاق ها استفاده می کنند. این خوابگاه ها امکانات خوبی برای مسافرین ارائه می کنند ولی برخی از آنها مانند آشپرخانه ها بصورت مشترک استفاده می شوند. خوابگاه ها مکان های خوبی برای شناخت انواع دیگر مسافران از کشور های دیگر و شناخت روحیات آنها است. در آلمان همانند اغلب کشور های دیگر دو نوع خوابگاه وجود دارد: آپارتمان های نو ساز جوانان و هاستل ها مستقل.

خوابگاه های بین الملی جوانان متعلق به شرکت انجمن های جوانان بین المللی (DJH) است که بخشی از شبکه بین المللی هاستل ها (Hostelling International (HI)) می باشد. این نوع خوابگاه ها بالغ بر 600 عدد در آلمان هستند که در اغلب شهر های بزرگ، شهر های کوچک و همچنین در روستا ها دیده می شوند. نه تنها مسافرین فردی می توانند از این نوع خوابگاه ها استفاده کنند  بلکه تور های مدرسه ای و یا دانشجویی و یا سایر گروه های جوانان نیز می توانند از این خوابگاه ها استفاده کنند. شما می توانید به هر یک از دفاتر  این سازمان در کشور خود و یا سایر کشور ها و همچنین در آلمان مراجعه و از اتاق های خالی و مکان های مورد نظر خود اطلاعات دقیق را به دست بیاورید. برای اقامت در این خوابگاه ها اغلب تنها یک کارت شناسایی و چند یورو نهایتا برای هر شب نسبت به نوع خوابگاه می باشد. مزیت این خوابگاه ها البته قیمت آنها نیست چرا که قیمت تقریبا بالایی در آلمان دارند و البته خیلی فضایی برای اجتماعی شدن و ارتباط با دیگران در اختیار مسافر قرار نمی دهند .

اما هاستل ها و یا خوابگاه های مستقل هر روز در آلمان محبوب تر می شوند. اغلب این خوابگاه ها و یا هاستل ها ی مستقل در شهرهای بزگی همچون مونیخ، سدن و هامبورگ واقع شده اند. قوانین این خوابگاه ها اغلب ساده است و سخت گیری کمتری برای اقامت در این خوابگاه ها می شود. اغلب این خوابگاه ها در مکان های پر جنب و جوش و شلوغ واقع شده اند و بسیاری از آنها دارای کلوب های شبانه پر سر و صدا هستند که به همین دلیل برای همه مسافرین توصیه نمی شود.بر خلاف خوابگاه های جوانان که نیاز به عضویت در یک سازمان دانشجویی و یا خصوصی الزامی است در این نوع خوابگاه ها اغلب عضویت شما در نهاد یا دانشگاهی خیلی مورد سئوال نیست. این خوابگاه ها در آلمان به خود شبکه کوله پشتی یا Backpacker Network می گویند و برای رزرو این نوع خوابگاه ها تنها کافی است از طریق سایت های مخصوص به خودشان و یا بنگاه های تعیین شده بین المللی اقدام شود.

اردوگاه ها یا کمپ ها

در آلمان تعداد زیادی اردوگاه و یا کمپ وجود دارد. زیر ساخت ها و استانداردهای متفاوتی در این  کمپ ها وجود دارد. باشگاه های خودرو در آلمان راهنمای بسیار خوبی برای اکثر گروه هایی هستند که خواهان استفاده از کمپ می باشند. اگر شما عضو یک باشگاه خودرو و یا موتور سواری باشید می توانید با قیمت های بسیار اندک و بصورت آزادانه از این کمپ ها استفاده کنید.

برخی از مسافرین در این کمپ ها از چادر های مسافرتی استفاده می کنند هر چند در قانون آلمان این موضوع غیر قانونی است مگر اینکه مجوزی وجود داشته باشد و یا مکانی که چادر در ان بنا می شود مکان شخصی باشد. در این کمپ ها شما تنها برای یک شب به عنوان مسافر می توانید بمانید و اجازه ریخت زباله و یا کثیف کردن محیط را نخواهید داشت. بهتر است در استفاده از این کمپ ها دقت کنید تا در محدوده شکار و یا مناطق غیر قانونی کمپ نزنید.

مالیات اقامتی در شهر ها

در بسیاری از مناطق و مکان ها بخصوص شهر های دارای آبگرم و چشمه طبیعی  مانند برلین مالیات های اقامتی معمولا توسط خود هتل ها، هاستل ها و یا خوابگاه ها از مسافر دریافت می شود. مسافرینی که از امکانات عمومی، سواحل، امکانات تفریحی و … در آلمان استفاده می کنند باید مالیات پرداخت نمایند. هر چند در شرایط مختلف انواع تخفیف ها برای امور مالیاتی منظور می شود.  برخی از این تخفیف ها را شهرداری وضع می کند.

در بسیاری از مکان ها اگر شما به عنوان یک تاجر و یا مالک کسب و کار از شهر ها دیدن کنید از پرداخت مالیات معاف خواهید بود. برای این منظور باید مجوزی از کسب و کار خود ارائه نمایید که نشان دهد شما به نمایندگی از یک تجارت و یا عضو اتحادیه و یا انجمنی هستید.

کار در کشور آلمان

نرخ رسمی بیکاری در آلمان حدود 4.7 درصد در نوامبر 2015 تخمین زده شد. در آلمان برای افرادی  که صلاحیت و تخصص داشته باشند همیشه کار هست. افراد غیر از اتحادیه اروپایی که نیاز به کار در آلمان دارند باید اطمینان پیدا کند که ابتدا مجوزهای لازم را دریافت نموده اند چرا که کار بدون مجوز در آلمان به دلایلی بروکراسی ها و قوانین سرسختانه آلمان اصلا توصیه نمی شود. اگر از طرف دانشگاه شغلی پاره وقت اختیار کنید نیازی به مجوز نخواهید داشت ولی شغل شما باید پاره وقت و کمتر از 4 ساعت باشد.

شهروندان برخی از کشور های غیر اتحادیه اروپایی مانند استرالیا، ژاپن، اسرائیل، نیوزیلند، کره جنوبی و آمریکا می توانند برای اقامت و یا اجازه کار 90 روزه در آلمان بدون نیاز به دریافت روادید  اقدام نمایند که پس از ورود به آلمان باید مجوز مربوطه را ردیافت نمایند. برخی بدون دریافت مجوز و به منظور فرار از بروکراسی های آلمان اقدام به کار در این کشور می کنند ، هر چند خیلی مرسوم نیست که این افراد را شناسایی و دنبال کنند ولی اگر به هر دلیل فردی گرفتار شود به جرم سنگینی مرتکب شده است که  تبعاتی همچون زندان و جریمه های سنگین به همراه دارد. همچنین افراد غیر اتحایده اروپا فورا دیپورت و اخراج می شوند  و نمی توانند به هیچ عنوان دوباره وارد محدوده شنگن حداقل برای سه سال پیاپی بشوند.

افرادی که تخصص کافی دارند و به زبان آلمانی هم اشراف دارند می توانند شانس خوبی برای استخدام در شرکت های چند ملیتی ، گردشگری و یا صنایع با تکنولوژی بالا داشته باشند. اشتوتگارت، مونیخ و برلین بهترین مکان ها برای شروع یک کار هستند و وب سایت های زیادی هستند که برای یافتن کار به شما کمک خواهند کرد که یکی از محبوب ترین آنها وب سایت Taledo است. در این وب سایت به غیر از کارجویان کارفرمایان زیادی هم شرایط استخدام و افراد مورد نظر خود را درج می کنند. افرادی که به دنبال تدریس زبان انگلیسی در آلمان هستند بدون مجوز و یا داشتن پایان نامه موفق در این حوزه نمی توانند کاری در این حوزه پیدا کنند. در فصول برداشت یعنی آوریل تا ژوئن کار های موقتی در زمین های کشاورزی برای برداشت محصولات فراوان وجود دارد اما  این کار واقعا کاری پر زحمت و سخت و البته با درامد نه چندان مناسبی است.

حداقل دستمزد در آلمان

حداقل دستمزد در آلمان تا پایان سال 2015 به میزان 8.50 یورو برای هر ساعت تعریف شده بود اما با این حال این میزان برای حداقل مزد بدون در نظر گرفتن استثنائات می باشد. به صورت کلی این کارمند و یا کارگر است که باید برای حداقل دریافتی خود در هر ساعت با کارفرما از طرق مختلف و با عقد قرار دادی توافق نماید که این قرارداد به شدت مورد حمایت دولت می باشد. اما کارگرانی هم شامل این موضوع نمی شوند مانند کارگران ساختمانی، کارگران فنی مانند کارگرانی برق کار، نقاش  و … و آبدارچی ها، سرایدارهای و سقف کار ها  و نامه رسان ها مطابق با قوانین آلمان حداقل دستمزد را دریافت می کنند . بنابراین اگر تمایل به کار در کشور آلمان را دارید بهتر است با تخصص و حرفه ای خاص اقدام نمایید تا بتوانید در خصوص حداقل دستمزد خود را کارفرما توافق نمایید.

امنیت در آلمان

کشور آلمان دارای امنیت فوق العاده بالایی است. میزان جرم و جنایت در این کشور به شدت پایین و قانون در خصوص هر گونه جرمی به شدت اجرا می شود. جنایات و جرم های خشونت آمیز مانند قتل، سرقت، تجاوز و دعوا در مقایسه با سایر کشور های اروپایی، افریقایی و آمریکایی بسیار کمتر است. به عنوان مثال میزان جرم در سال  2010 با میزان 0.86 درصد بسیار پایین تر از کشور هایی همچون انگلستان با 1.17 درصد، استرالیا با 1.20 درصد ، فرانسه با 1.31 درصد، کانادا با 1.81 درصد، آمریکا با 5.0 درصد بوده است. البته ممکن است گاهی مسئله ای در شهر های بزرگ و پرجمعیت اتفاق بیافتد که این موضوع کاملا بسته به جمعیت طبیعی است. شما به راحتی می توانید در شهر های بزرگ قدم بزنید و خیلی کمتر از سایر کشور ها با مزاحمت های خیابانی و یا مشکلات جرم و آسیب اجتماعی رو به رو شوید. حتی گدا و متکدی خیلی کم هستند و اغلب بصورت گروهی کار می کنند. توجه داشته باشید چشمک زدن در نزدیکی شما توسط فردی به فرد دیگر ممکن است علامت جیب زنی باشد که این موضوع به ندرت اتفاق می افتد.

در اوایل ماه می معمولا تظاهراتی در آلمان این هم در شهر های بزرگی همچون برلین و هامبورگ روی می دهد که در برخی از موارد به درگیری پلیس با تظاهرات کنندگان هم منجر می شود. این تظاهرات در روز کارگر و به مناسب این روز توسط کارگران مختلف انجام می شود.

هر چند امنیت در آلمان بالا است و با جرم و جنایت به شدت برخورد می شود ولی اگر در آلمان قصد اقامت دارید باید در هر صورت اقدامات اولیه را رعایت کنید ، داشتن دوربین امنیتی در منزل، تنها نرفتن به خیابان و یا پارک ها ، قفل کردن دوچرخه ، چرخیدن اطراف کیسه های پلاستیکی بزرگ و … می تواند مشکل ساز شود. هر چند با اقدامات ساده می توان با خیال آسوده در این کشور زندگی کرد.

فاحشه خانه و فحشا به عنوان یک شغل قانونی در آلمان شناخته می شود که اغلب در شهر های بزرگ مانند برلین و هامبورگ دیده می شوند.  مدیران این مکان ها باید ارتباطات نزدیکی با ادارات بهداشت و انتظامی داشته باشند. افراد زیر 18 سال در این مکان ها نمی توانند ورود پیدا کنند و البته تبلیغات این نوع مکان ها در همه جا حتی اتوبوس ها هم دیده می شود و کاملا طبیعی است.

اورژانس و اقدامات اضطراری

شماره های اضطراری در کشور آلمان برای خدمات پلیس ،آتش نشانی و امداد و نجات 112 است . البته در همه کشور های اتحادیه اروپا و با همه اپراتورها می توانید با شماره گیری 110 هم به اپراتور زبان انگلیسی برای خدمات اورژانسی متصل شوید. شما با تمامی تلفن ها و حتی تلفن های عمومی و بدون سیم کارت هم می توانید این شماره ها را بصورت رایگان بگیرید. اگر برای موارد اورژانسی تماس بگیرید معمولا یک دستورالعمل عمومی وجود دارد که شما را به آرامش دعوت می کنند و موقعیت دقیق محل را از شما دریافت می کنند و نوع مشکل و تعداد نفراتی که با این مشکل مواجه هستند از شما دریافت می شود و تا زمانیکه تمامی اطلاعات از شما دریافت نشده نباید تلفن را قطع کنید.

در امتداد بزرگراه ها تلفن های اضطراری  نوشته شده . شما می توانید به سادگی با دنبال کردن فلش های مخصوص به تلفن دسترسی داشته باشید.

آمبولانس را  می توانید با شماره اضطراری 112 درخواست کنید. خدمات اورژانس و آمبولانس کاملا رایگان است و نیازی به بیمه ندارید. تمامی بیمارستان ها به غیر از چند بیمارستان کوچک خصوصی وظیفه دارند خدمات اورژانسی را به بیماران در کمترین زمان ارائه نمایند و بصورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات مورد نیاز پزشکی هستند.

نژاد پرستی

اکثریت قریب به اتفاق بازدید کنندگان و گردشگران خارجی هرگز با مسائل مربوط به نژاد پرستی و تبیض نژادی در آلمان مواجه نخواهند شد.شهر های بزرگ آلمان از شهر های جهانی با چندین نژاد مختلف از همه مردم جهان و قاره ها و ادیان می باشد. در شهر های بزرگ آلمان شما می توانید مردمان زیادی از آسیا و یا افریقا را پیدا کنید که زبان مادری آنها آلمانی است که این نشان می دهد آلمان ها نسبت به سایر ادیان و نژاد ها نه تنها حالت تدافعی ندارند بلکه با آنها وصلت هم کرده اند. مقامات دولتی آلمان و چندین سازمان بزرگ در آلمان سیاست های بسیار سختگیرانه ای نسبت به افرادی دارند که تمایلات نازی پرستی و یا ملی گرایی دارند.

بسیاری از آلمان ها هنوز هم نسبت به شرایطی که آلمان به وجود آورد کاملا آگاه هستند حتی اگر به خاطر اقدامات نازی خیلی هم احساس شرم نکنند باز هم با روی خوش و با ارتباط نزدیک با بیگانگان و غیر آلمانی ها برخورد می کنند و نسبت به آنها متعهد هستند.

با این وجود در شهر های کوچک و روستا ها هنوز نیروهای طرفدار نئو نازی ها دیده می شوند و گاه گاهی در هنگام شب و به وقت مستی به دنبال برخی از افراد سیاه پوست و یا غیر آلمانی می گردند تا آنها را اذیت کنند. معمولا برای این افراد تفاوتی ندارد شما خارجی باشید، مقیم باشید و یا آلمانی دو رگه باشید ، آنها خشمی از روی مستی دارند و به دنبال قربانی می گردند. بهتر است در این شرایط با پلیس تماس بگیرید. نمایش های نژادپرستانه در آلمان ممنوع است، شعارهای هیتلری و سواستیکا ممنوع است، شعارهای هولوکاست، نازی و هر نوع سرودی که بوی نژاد پرستی بدهد تبعات زیادی برای متخطیان دارد . خارجی ها و مسافران نباید از آلمان ها درباره هیتلر و نازی ها سئوال بپرسند زیرا این مسئله برای آنها در آور است و به شدت باعث ناراحتی آنها می شود و درست مانند این است که درباره بردگی در ایالات متحده با سیاهان صحبت کنید.

پلیس آلمان

افسران پلیس آلمان بسیار آموزش دیده اند. آنها در این آموزش ها یاد می گیرند که مفید باشند، فساد نکنند، در همه امور حرفه ای برخورد کنند و قابل اطمینان باشند. نگرانی همیشه با این افسران برای اجرای قانون همراه است. به همین دلیل در هر مورد مشکوکی حتی با خارجی ها برخورد می کنند. هنگام برخورد با پلیس باید آرام باشید و مودبانه برخورد کنید و از هر گونه درگیری اجتناب کنید چرا که توهین و برخورد با پلیس جرم شناخته می شود. اکثر افسران پلیس در آلمان باید حداقل بتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند به همین دلیل بخصوص افسران جوان تر پلیس کاملا به زبان انگلیسی مشرف هستند. برخی از این افسران حتی به زبان های اسپانیایی یا فرانسوی هم مسلط هستند و در مورد هایی می بینیم که به دلیل اصالت این افسران افرادی در این نیروها به زبان لهستانی، روسی و یا ترکی هم مسلط هستند.

پلیس آلمان به غیر از بایرن که سبز می پوشند لباسی آبی دارند و اتومبیل آنها هم آبی و سبز است. البته رنگ سبز رنگ استاندارد پلیس آلمان بود و این تغییر رنگ به نقره ای و آبی برای پیروی از سیاست های اتحادیه اروپا انجام شد.

پلیس فدرال در هر منطقه کنترل پلیس های محلی و منطقه خود را در اختیار دارد البته به غیر از فرودگاه ها، گذرگاه ها  و ایستگاه های قطار و برخی دیگر از مناطق. البته این پلیس های محلی در برخی از موضوعات اختیارات محدودی دارند.

پلیس در هر زمان ممکن است از شما کارت شناسایی درخواست کند. شما نباید به گونه ای برخورد کنید که پلیس شما را برای امنیت ملی خطرناک تشخیص دهد و یا مخل نظم عمومی بداند. در هر شرایط گذرنامه و کارت شناسایی معتبری به همراه داشته باشید.

اگر قربانی جرم شدید مثلا از شما سرقت شد و یا آدم ربایی و کیف ربایی را تجربه کردید فورا با یک ماشین گشت زنی پلیس که در همه جا هستند موضوع را مطرح کنید. پلیس گاها برای رسیدگی و یا پرسیدن سئوالاتی از شما ، از شما می خواهد وارد خودرو پلیس شوید و گاهی حتی شما را تا ایستگاه پلیس نیز می برند، توجه داشته باشید که این به معنی بازداشت نیست و تنها برای مشخص شدن جواب تعداد یا سئوالات می باشد. هیچ قانونی در آلمان نمی تواند شما را مجبور به شهادت بر علیه فردی بکند و یا اطلاعاتی را به زور از شما دریافت نماید. در این صورت می توانید درخواست وکیل بکنید.

پیگرد قانونی

در آلمان اگر دستگیر شدید می توانید بدون ارائه اطلاعات درخواست وکیل و یک مترجم را داشته باشید. اتباع خارجی حق دارند برای کمک به سفارت خود تماس بگیرند. حتی شما می توانید سفارت خود را هم مطلع نکنید به همین دلیل اگر نیاز بود سفارت کشور شما در این خصوص اقدام کند باید درخواست کتبی بدهید.

در آلمان بسته به جرمی که مرتکب شده اید با شما برخورد قانونی خواهد شد و هیچ تفاوتی بین شما و یک شهروند آلمانی وجود ندارد. برای تخلفات ترافیکی مبلغ جریمه را باید پرداخت کنید، برای زندان از یک ماه تا 15 سال بسته به جرم ممکن است برای شما وجود داشته باشد. جرم های کوچک معمولا با جریمه همراه است و زندان برای آن در نظر گرفته نمی شود. شهروندان غیر اتحادیه اروپایی اغلب در صورت محرز شدن جرمشان از آلمان و اتحادیه اروپا اخراج می شوند.

مواد مخدر

مصرف الکل زیر 18 سال ممنوع است بنابر این اگر افراد زیر 18 سال نوشیدنی های الکلی مصرف کنند مرتکب جرم شده اند. سیگار کشیدن در آلمان نیز برای افراد زیر 18 سال و در مکان های عمومی  ممنوع است. مصرف سایر مخدر ها اگر اثبات شود هم جرائم قانونی به همراه دارد و هم فرد مرتکب جرم از آلمان و اتحادیه اروپا اخراج می شود و تا 10 سال حق ورود به این منطقه را نخواهد داشت.

حمل سلاح در آلمان

برخی از انواع چاقو ها در آلمان غیر قانونی هستند. چاقوهایی که بتوان با آن جرم اجام داد را نمی توانید به همراه داشته باشید. تنها در صورت داشتن مجوز می توانید با خود سلاح سرد مانند چاقو داشته باشید. حتی هر چیز برنده ای در مکان های عمومی بدون اینکه توجیهی برای آن داشته باشید ممنوع است. مثلا شما در صورتیکه کار فنی و یا حرفه ای انجام می دهید مانند نجاری می توانید برخی از ابزارهای مجاز را به همراه داشته باشید در غیر این صورت جرم است.

سلاح گرم هم که عملا غیر قانونی است و تنها افسران و نیروهای انتظامی حق حمل سلاح گرم دارند. حتی نمی توانید اسلحه تقلبی که به شدت شبیه اسلحه واقعی باشد را حمل کنید. پلیس آلمان به راحتی با تکنولوژی هایی که در اختیار دارد حمل سلاح گرم را در جمعیت های زیاد هم توسط فردی تشخیص می دهد.

وسایل آتش بازی

هرگونه وسیله آتش بازی را نمی توانید از خارج از آلمان به این کشور وارد کنید. فقط در سال نو و به شکل سنتی می توانید در آلمان با وسیله های آتش بازی مجاز اقدام به آتش بازی کنید. افرادی که آتش بازی می کنند باید بالای 18 ساله باشند

ماهی گیری در آلمان

قوانین ماهی گیری در آلمان از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. برای ماهی گیری باید مجوز دریافت کنید چرا که سازمان حمایت از حیوانات در اغلب مناطق اجازه ماهیگری را نمی دهد.

 آلمان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.