شماره تماس : 23-88641720

سوئیس

با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس  کشوری است در اروپای غربی. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است.

پایتخت برن
واحد پول فرانک سوئیس
زبان کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند
آب و هوا سوئیس دارای آب وهوای معتدل کوهستانی و پرباران بوده و هوا در اکثر مواقع سال ابری و بارانی است. آب و هوای سوئیس به دلیل اختلاف ارتفاعاتی کمی متغیر است و کوهستانی بودن این کشور موجب تفاوت های چشمگیر آب و هوایی است
جمعیت ۷٬۵۹۱٬۴۰۰  میلیون نفر
پیش شماره 0041
مذهب اکثر مردم سوئیس مسیحی هستند و اسلام دومین دین در این کشور است.ادیان دیگر در حدود 4.3% در بین مردم این کشور طرفدار دارند و در حدود 11.1% مردم سوئیس دارای هیچ دینی نیستند
مساحت ۴۱٫۲۸۵کیلومتر مربع
همسایه ها از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است

سوئیس

سوئیس کشوری غیر محصور در اروپای مرکزی است که دارای مرز مشترک با فرانسه در غرب، ایتالیا در جنوب، اتریش و لیختن اشتاین در شرق و همسایه شمالی خود یعنی آلمان است. این کشور تنوع آب و هوایی زیادی به دلیل ارتفاعات متنوع  دارد ولی اغلب هوای معتدی در این کشور حاکم است. زمستان ها سرد، اغلب ابری و بارانی است و برف و بارندگی در اغلب ایام زمستان در حال باریدن است ولی تابستان ها گرم ، گاهی ابری و بارانی است ولی باران مطبوع و ملایمی دارد.

کوه های سوئیس شناخته شده هستند، در جنوب کوه های سر به فلک کشیده و مشهور آلپ، و در شمال غربی کوه جوراکه در ترکیب با  تپه های نورد در فلات مرکزی و همچنین دشت ها و دریاچه های بزرگ در سطوح مختلف سوئیس نماهایی فوق العاده به  وجود آورده اند بالاترین ارتفاع این کشور 4.634 متر می باشد و این در حالی است که دریاچه ماگیرو تنها 195 متر از سطح دریا بالاتر است و این موضوع  نشان دهنده پستی و بلندی های زیاد این کشور است.

سوئیس یک کشور کاملا مستقل و بی طرف است و این موضوع سال هاست که توسط همه قدرت های بزرگ اروپایی مورد احترام است. سوئیس از سال 1815 در هیچ درگیری نظامی خود را دخیل نکرده است. ادغام سیاسی و اقتصادی اروپا در نیم قرن گذشته و همچنین نقش سوئیس در بسیاری از تشکلات سیاسی و سازمان های بین المللی  و نشست های مهم منطقه ای باعث شده جایگاه و روابط این کشور هموراه با کشور های اروپایی در سطوح بالایی از مطلوبیت باشد. جالب است بدانید سوئیس تا سال 2002 با تمامی این ویژگی ها همچنان به عضوین سازمان ملل متحد در نیامده بود. این کشور هر چند در اغلب سازمان های بین المللی جزو اعضا اصلی و تاثیر گذار شناخته می شود ولی همچنان بی طرفی خود را اعلام و حفظ کرده است و به آن قوی پایبند است.

سوئیس تلفیق با وقاری از سه  فرهنگ ناب اروپایی است. در شمال و شمال شرقی این کشور تحت تاثیر کشور آلمان  قرار گرفته ، مردمی سخت کوش و صادق و با دیسیپلین فوق العاده ای دارد، در جنوب غربی فرهنگی فرانسوی با سبک زندگی آزادانه و اغلب در تلاش برای لذت از زندگی را می بینید و در جنوب شرقی  فرهنگ قالب ایتالیایی حاکم است. همه این فرهنگ ها با هم تلفیقی زیبا به وجود آورده اند و ملتی شاد و هم پیمان که با وجود شرایط و مناظر زیبای این کشور را یکی از برترین کشور های دنیا کرده است.

اقتصاد

شاید بی دلیل نباشد کشور سوئیس به عنوان الگویی برای بسیاری از کشور های حتی پیشرفته قرار گرفته است. اقتصاد این کشور دارای بازاری مدرن ، با ثبات، صلح آمیز و با آمار بیکاری بسیار کم است . نیروی کار در این کشور بسیار آموزش دیده و متخصص هستند  و تولید ناخالص داخلی سوئیس نسبت به تمامی اقتصاد های بزرگ  اروپای غربی بهترین است. سوئیس در سال های اخیر عملا اقتصاد خود را به اتحادیه اروپا گره زده تا بتواند وارد رقابتی بزرگتر و با وجهه بین المللی بیشتری دست یابد.  سوئیس پناهگاهی امن برای سرمایه گذاری شناخته می شود زیر امنیت بانکی و اسرار بانکی این کشور بسیار بالا و ارزش بلند مدت سرمایه گذاری در این کشور با واحد پولی فرانک همچنین بهترین محرک و مشوق برای سرمایه گذاری است. بیکاری همچنان در سوئیس کمترین میزان را در اتحادیه اروپا دارد و با تمامی مشکلات اقتصادی اروپا این کشور هر چند از برخی از مشکلات بی بهره نبود ولی کمترین آسیب را تجربه کرد و همچنان توانست به رشد تولید نا خالص داخلی خود ادامه دهد.

مناطق دیدنی مختلف سوئیس

از نقطه نظر سیاسی ، سوئیس به کانتونها تقسیم می شود اما برای مسافرین و مردم محلی این کشور مناطق زیر از اهمیت زیادی برخوردار هستند:

دریاچه ژنو، کوه های آلپ و جورا و لاک لمن،  پیاده روی و طی زمان در کنار دریاچه ها، برنزه کردن در کنار سواحل، منطقه دیدنی سنتی برنز، شهر تاریخی زوریخ، دریاچه کنستانس ، والس به عنوان بلندترین قله اروپا و بزرگترین یخچال طبیعی دنیا و …

شهر ها

برن(BERNE ) پایتخت کشور سوئیس است . هر چند زمان زیادی از تبلیغ در خصوص سایر شهر های سوئیس در فرهنگ گردشگری این کشور نمی گذرد ولی با این وجود شهر هایی مانند ژنو، زوریخ و لوکزنه بدون این تبلیغات محبوبیت خاص خود را همواره داشته اند. در این کشور گویش ها و فرهنگ های زیادی وجود دارد و شناخت هر یک از این فرهنگ و و بازدید هر یک از شهر های این کشور توسعه یافته می تواند لذت خاص خود را داشته باشد.

مشهورترین شهر ها و مهم ترین مناطق کشور سوئیس عبارتند از :

 • بازل و یا به زبان منسوخ شده قبلی باسل دروازه مسافرتی به رایلند آلمان و آلزاس فرانسه و یکی از شهر های با مرکز قرون وسطایی دیدنی است که عبور رودخانه راین از این شهر بر زیبایی آن افزوده است. این شهر بالغ بر 40 موزه تاریخی دارد، بزرگترین نمایشگاه هنری جهان در این شهر است که به کارناوال جهانی شهرت دارد و دیدنی های طبیعی فوق العاده در همه جا هستند.
 • بلینزون که به خاطر قلعه قرون وسطایی اش شهرت دارد. این قله دیدنی در لیست میراث جهانی یونسکو جا خوش کرده است. این شهر دارای مرکزی زیبا و به عنوان پایتخت تیکینو می باشد و در اطراف این شهر روستا های زیادی وجود دارد که به دریاچه ماگیور مشرف هستند.
 • کوئر پایتخت کانتون گریسون تنها کانون سه زبانه سوئیس در شرق و جنوب سوئیس می باشد. این شهر تقریبا 4000 سال قدمت دارد. این شهر قدیمی دوست داشتنی دارای چندین پیست اسکی کوهستانی  و منطق تفریحی پیاده روی مانند سنت موریتز، داووس، آروشا، لنگرهید، فلیمس و لاکس می باشد.
 • برن پایتخت سوئیس و با سواحل سبز آبی مشرف به رودخانه آری که به نمای قدیمی شهر جذابیت خاصی داده است. رستوران های بزرگ و مشهور ، کافه ها و باشگاه های ورزشی و شبانه این شهر شهره هستند.
 • جنوا مرکز هنری و فرهنگی  سوئیس و یک شهر بین المللی مشهور است که حدود 200 سازمان دولتی و غیر دولتی  بین المللی از جمله چندین قسمت از سازمان ملل متحد در این شهر قرار دارند. این شهر همچنین محل تاسیس کالوینیسم و صلیب سرخ هم می باشد.
 • اینتر لیکن شهری سرشار از فضای باز مرکز ورزشی کشور سوئیس است. هر ورزشی از اسکیت، دویدن، پیاده روی، قایقرانی و … در این شهر بخصوص برای گردشگران فراهم است.
 • لوزانو مرکز رقص و غذا و قایقرانی و نوشیدنی های ناب سوئیس است که بر دریاچه ژنو مشرف بوده و به دلیل دیدی که بر کوه های آلپ در فرانسه و سوئیس دارد در همه جهان شهرت دارد.
 • لوسرن شهری که آب را به تمامی مناطق تاریخی و دیدنی پیوند می دهد  و میزبان فستیوال ها و مراکز موسیقی مهم جهانی است و هر ساله جشن های زیادی در آن بر پا می شود.
 • سنت گالن شهر اصلی شمال شرقی سوئیس است که دارای سایت میراث فرهنگی یونسکو و صاحب یکی از قدیمی ترین کتابخانه های دنیا است.
 • زوریخ بزرگترین شهر سوئیس در انتهای دریاچه زوریخ است . مرکز بزرگ و پر اهمتی بانکی بین المللی است که شرکت های بزرگ و رسانه های ملی زیادی در این شهر تجمع کرده اند و  امکانات فرهنگی و هنری عالی زیادی دارد. این شهر بالغ بر 50 موزه و 100 نمایشگاه بین المللی به همراه  بیش از 1500 رستوران بزرگ و 500 سینما عالی ، 60 نمایشگاه اپرا، زندگی شبانه پر رونق، 80 منطقه تفریحی و بالغ بر 1 میلیون گردشگر سالیانه است.

سایر مقاصد گردشگری سوئیس

 • گریندل والد (Grindelwald) یک استراحتگاه کلاسیک و زیبا در پای ایگر (Eiger)
 • اسپیز (Spiez) یک دهکده کارت پستالی با خلیجی بسیار زیبا در اروپا
 • راین فالز یا آبشار فالز بزرگترین آبشار در قلب اروپا در نزدیکی اسکافهوسن (Schaffhausen)
 • زرمت (Zermatt)  معبدی زیبا و کوهستانی در نزدیکی مترهورن

شرایط و راه های مسافرت به سوئیس

سوئیس یکی از کشور های عضو  شواری همکاری شنگن محسوب می شود اما جزئی از اتحادیه اروپا نیست. کشور های بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند، رومانی ، بریتانیا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و چند کشور کوچک دیگر عضو اتحادیه نیستند و این معاهده را اجرا نمی کنند و سوئیس نیز از جمله این کشور ها است. به همین دلیل ویزای صادر شده برای هر یک از اعضا اتحادیه اروپا  هر چند  برای سایر کشور های عضو هم معتبر می باشد ولی در سوئیس نیازمند بررسی و رعایت قوانین داخلی این کشور می باشد . از این رو ورود و خروج به کشور های عضو اتحادیه اروپا در سوئیس آزاد نیست و این کشور عملا مرز های خود را کنترل می کند.

بنابر این سوئیس اتحادیه گمرکی اروپا را ملزم به رعایت نیست هر چند تلاش می کند خود را با این سیاست ها تطبیق دهد. این کشور دارای مقررات گمرکی خاص خود است و مسافران و خودروهای شخصی و از سایر کشور ها قبل از عبور از مناطق مرزی این کشور به خوبی بررسی می شوند. اما با این وجود شرایط برای مسافرت طولانی مدت و دریافت ویزای بلند مدت در این کشور وجود دارد . در برخی از کشور ها مانند لیختن اشتاین نیز کنترل های مرزی با سوئیس محدود است و روابط ازادانه تری وجود دارد.

افراد زیر 18 سال برای ورود به سوئیس باید رضایت والدین خود را به همراه داشته باشند و همچنین باید کپی معتبری از پاسپورت و کارت شناسایی خود و والدین به هرماه داشته باشند به شکلی که رابطه فرزندی انها را اثبات کند.

بر خلاف سایر کشور ها اروپایی مهاجرت و اقامت بیشتر از 90 روز به این کشور با مسئولیت کانتون ها ( بلوک های سیاسی ) انجام می شود و نه دولت فدرال سوئیس. کشور های عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشور های عضو شنگن به همراه ژاپن، مالزی، سنگاپور و نیوزیلند می توانند بدون نیاز به دریافت ویزای  بلند مدت  در سوئیس اقامت طولانی مدت داشته باشند. سایر کشور ها از جمله ایران باید ضمن دریافت مجوز و ویزای معتبر از کنسولگری این کشور در کشور خودشان تائیدیه کانتون های سوئیس را ه مدریافت کنند. همچنین اگر مسافرانی به سوئیس امده و قصد دارند بیشتر از 90 روز در این کشور بمانند باید بلافاصله پس از ورود به این کشور  و ظرف مدت 14 روز  با مراجعه به اداره پلیس مهاجرتی اقامت خود را درست کنند.

اما به منظور مسافرت به این کشور راه های ارتباطی زیر وجود دارد:

هواپیما

مهم ترین فرودگاه های بین المللی سوئیس در شهر های زوریخ، ژنو و بازل واقع شده اند و دو فرودگاه کوچکتر هم در شهر های لوگانو و برن قرار دارند. این فرودگاه ها بین المللی هستند و به اغلب نقاط دنیا سرویس دهی کرده و پرواز هایی را دارند از جمله مهم ترین پرواز های فرودگاه های سوئیس می توان به پرواز میلان ایتالیا ، لیون فرانسه، فرانکفورت آلمان، مونیخ آلمان ، پاریس فرانسه،  و … را نام برد.

پرچم دار شرکت های پرواز سوئیس شرکت SWISS می باشد . این شرکت از اعضا اصلی اتحادیه ستارگان دنیا  و از محبوب ترین شرکت های دنیا است.

قطار

سوئیس و آلمان دو کشور مرکزی اروپا محسوب می شوند که به تمامی کشور های دیگر اروپا راه ارتباطی ریلی دارند  و به عنوان مرکز اتصال راه آهن ها و بزرگراه های اروپا شناخته می شوند. راه های ارتباطی این کشور از راه های بین المللی محسوب می شود که بسیاری از کشور های اروپا را به هم متصل می کند. از جمله مهم ترین راه های ریلی ارتباطی در این کشور می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • خط ریلی سریع بین سوئیس و پاریس . این خط آهن از شهر های آوینیون، دیژون، نیس، پاریس ، ژنو، وولورب، لوزان، بازل گذر می کند.
 • خط ریلی میلان
 • خطوط سریع ریلی آلمان که از زوریخ، کالسروه، مانهایم، فرانکفورت، آمستردام، هامبورگ و برلین گذر دارد
 • قطار منظم ice زوریخ به اشتوتگارت
 • قطار منظم EuroCity از زوریخ به مونیخ

اتوبوس

یورو لاین (Eurolines) سوئیس را در شبکه مسیری خود متصل کرده است. به همین دلیل و با توجه به مرکزیت سوئیس خطوط زمینی و اتوبوس رانی سوئیس تقریبا یا به تمامی کشور های اروپایی بصورت مستقیم سرویس دهی می کند و یا غیر مستقیم.

خودرو شخصی

تمامی مناطق گردشگری و شهر های مهم سوئیس توسط خطوط زمینی و آسفالته به راحتی با خودرو های سواری و شخصی قابل دسترسی است مانند خطوط ژنو از شمال شرقی فرانسه و یا زوریخ از جنوب آلمان. هر چند سوئیس کشوری جزو اتحادیه اروپا نیست و از قرارداد شنگن پیروی نمی کند اما با این حال بررسی مدارک مسافرتی  و ویزاها بصورت لب مرزی و با استفاده از شبکه های موجود بصورت الکترونیکی لب مرز بررسی و بدون هیچ گونه معطلی انجام می شود. بنابراینن انتظار و ماندن در صف برای تایید گذر نامه برای ورود به کشور سوئیس امری کاملا طبیعی است ولی خوشبختانه این فرایند وقت گیر نیست.

همچنین در نظر داشته باشید که پارکینگ خودرو در سوئیس رایگان نیست، این کشور کوه های زیادی دارد و بالا و پایین رفتن های زیادی باید برای خودرو در نظر داشته باشید. همچنین داشتن گواهینامه رانندگی معتبر و بیمه نامه شخص ثالث برای رانندگی در این کشور الزامی است.

راه های ارتباطی داخلی و گشت و گذار در داخل سوئیس

بوسیله هواپیما

تمامی شهر های سوئیس دارای فرودگاه داخلی و یا بین المللی هستند. در تمامی این شهر ها خدمات پرواز داخلی ارائه می شود و برنامه روزانه پرواز به همه شهر های سوئیس فراهم است. اما اغلب برای مسافرت های داخلی استفاده از قطار پیشنهاد می شود.

حمل و نقل عمومی

راه های ارتباطی داخلی و حتی درون شهری سوئیس از استاندارد های بالایی برخوردار است. استفاده از گزینه حمل و نقل عمومی تقریبا ارزان ترین و بهترین راه جا به جایی در سوئیس محسوب می شود. اتوبوس های شهری،  قایق ها، قطار شهری و مترو  و حتی اجاره دوپرخه برای حمل و نقل داخلی دیده شده و به راحتی با تهیه یک کارت حمل و نقل عمومی می توانید از هر یک از این خدمات با قیمت مناسب استفاده کنید.  اما استفاده از حمل و نقل عمومی به دلیل فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی در سوئیس توسط مردم در اواخر هفته و تعطیلات پایان هفته اغلب شلوغ است. همواره بوسیله اینترنت و گوشی های هوشمند می توان وضعیت راه های این کشور را بررسی نمود.

بلیط ها

تقریبا هیچ کس در سوئیس هزینه حمل و نقل عمومی را بصورت کامل پرداخت نمی کند. اکثرا از کارت هایی استفاده می کنند که نیم بها است یعنی تنها  درصد از هزینه حمل و نقل اتوبوس، مترو و ترن های شهری را خود مردم پرداخت می کنند. حتی گردشگران خارجی نیز می توانند کارت های حمل و نقل عمومی نیم بها را بصورت ماهیانه  خریداری نمایند.

کودکان تا  ساله  هم کلا هزینه نیم بها پرداخت می کنند و سنین کمتر از شش سال بصورت رایگان از خدمات حمل و نقل بهره می برند. خانواده های سوئیسی کارتب  به عنوان کارت خانواده دارند که خدمات شهری فراوانی به انها ارائه می کند.

راحت ترین راه برای مسافرت داخلی و یا درون شهری در سوئیس استفاده از کارت های مسافرتی موسوم به GA می باشد. حتی بازدیدکنندگان و گردشگران خارجی هم می توانند برای اینکه به خدمات شهری و حمل و نقل عمومی دسترسی راحت تری داشته باشند این کارت ها را از اینترنت و یا مراکز عمومی و مشخص خریداری نمایند. تمامی شرکت های حمل و نقل عمومی از این کارت ها استفاده می کنند و تخفیف های خاص خود را دارند.

برای افرادی که برای بازدید از سوئیس وارد این کشور می شوند نوعی کارت به نام” سوئیس پس” صادر می شود که به مسافران این امکان را می دهد که از انواع موزه ها و اماکن دیدنی این کشور با تخفیف و یا حتی رایگان دیدن کنند.

خرید بلیط هواپیما و قطار و یا اتوبوس های شهری و داخلی سوئیس در همه سایت های اینترنتی  و یا باجه های مشخص انجام می شود و معمولا صندلی خالی در هر زمان به خوبی یافت می شود مگز اینکه به دلایلی همچون برگزاری یک فستیوال خاص و یا در ساعات خیلی شلوغ بعضا از زمان های زودتر تمامی صندلی ها فروش رفته باشد که در این شرایط باید برای خرید بلیط زودتر اقدام نمایید.

مسافرت رفتن در سوئیس با قطار

مسافرت کردن با قطار در سوئیس معمولا آسان ترین راه مسافرت است، هر چند تعدد قطارهای مختلف کمی گیج کننده است ولی با شناخت نسبی کد رنگ های مشخص شده این کار لذت بخش تر و راحت تر می شود . رنگ زرد به معنی خروج و وروق سفید نیز به معنی ورود قطاری در هر ایستگاه می باشد. برای قطار های سریع السیر رنگ قرمز گذاشته می شود و این بدین معنی است که این نوع قطار های در برخی از ایستگاه ها توقف ندارند ولی وقتی کارت سیاه گذاشته می شود یعنی قطار هایی که در همه ایستگاه های توقف دارند در حال حرکت هستند.

برای سفرهای طولانی بهتر است از وب سایت استفاده شود زیرا انتخاب های بیشتری و با توضیحات مناسبی دارید.  خرید در وب سایت با پرداخت درون برنامه ای انجام می شود و به دلیل امنیت فوق العاده بالا در سوئیس بخصوص در حوزه بانکی اصلا نباید برای انتقال وجه نگران باشید. بهترین وب سایت برای برنامه ریزی سفر با قطار در سوئیس وب سایت  SBB CFF است. در طول مسیر تمامی فواصل بر روی نقشه ها مشخص و ایستگاه ها تعیین شده است، پس باید با دقت در انتخاب ایستگاه خود عمل کنید. در تمامی قطار های سوئیس سیگار کشیدن ممنوع است.

 • چمدان را می توانید بالای صندلی و یا در بین صندلی ها جا دهید .پیشنهاداتی که در وب سایت فوق ذکر می شود را جدی بگیرید. اغلب موارد در خصوص برخی از راه ها هشدار می دهد و یا ممکن است مسیری بهتر را به شما پیشنهاد دهد.
 • در سوئیس قطار ها با حروف اختصاری مشخص شده اند. این حروف به ترتیب زیر هستند:
 • قطارهای RE (RegioExpress):  قطار هایی که از یک ایستگاه اصلی حرکت می کنند و در هر شهر و با هر اهمیتی توقف دارند.
 • قطارهایIR (InterRegio) : قطار های مختص حمل و نقل کالا در سوئیس هستند و معمولا نهایتا دو تا چند ایستگاه دارند.
 • قطارهای IC (InterCity) : قطار های درون شهری بسیارر راحت و با امکانتی مانند رستوران و کافه هستند. قیمت بالاتری دارند و اغلب پیشنهادات شگفت انگیزی دارند.
 • قطار های (ICN (InterCityNeigezug : قطار های درون شهری و لوکس سوئیس هستند . این قطار ها در مسیرها و ایستگاه های اصلی فقط توقف دارند مانند لوزان، ژنو و برن
 • قطارهای TGV : قطارهای سریع السیر در سوئیس هستند که در فرانسه هم ایستگاه دارند. اغلب این قطار های در طول روز چندین بار بین شهر های پاریس، نیس، مارسی و مونپلیه در فرانسه تا شهر های بازل، اولتن،، برن، ژنو ، بازل و زوریخ در رفت و امد هستند.
 • قطارهای ICE (InterCity-Express) : این نوع قطارها ، قطار های سریع السیر بین آلمان و سوئیس هستند. شهر های برن، بازل، اینترلیکن، بازل و … را در سوئیس به شهر های برلین، فرانکفورت، کلن، هامبورگ، دورتموند و … در آلمان وصل می کنند.
 • قطارهای RJ (RailJet) : قطار های بین المللی سوئیس هستند که به کشور های دیگر رفت و امد دارند و در شهر های بزرگی همچون بوداپست، وینا، سالزبورگ، اینسبراک، زوریخ و … ایستگاه دارند.
 • قطارهای EC (EuroCity): یا قطارهای یورو سیتی که پیوند دهنده همه شهر های بخصوص اطراف سوئیس با شهر های داخلی این کشور هستند و به قطار اروپایی سوئیس شهرت دارند. این قطار ها گاها چندین کشور را می پیمایند و در همه کشور های ایستگاه های متنوعی دارند.

اطلاعات مرتبط با خطوط ریلی سوئیس

در سوئیس تقریبا تمامی راه آهن ها بصورت الکترونیکی کار می کنند، راه آهن ها هم بصورت بیابانی هستند و هم کوهستانی و به سادگی کنترل می شوند. در این کشور بیشتر قطار ها با برق کار می کنند و قدرت برق خود را از یک شبکه تک فاز AC با 15000 وات قدرت و 16.7 HZ دریافت می کنند. استفاده از کنترل ریلی برقی و ترن های برقی کنترل از راه دور ترن ها و ریل ها را بسیار ساده  کرده است.

پیاده روی

یکی از ویژگی های منحصر به فرد کشور سوئیس ایجاد امکاناتی برای  مسافرت بصورت پیاده می باشد. شما اگر زمان کافی و انرژی کافی برای پیاده روی بین 1 تا 200 مایل را داشته باشید به سادگی می توانید به بسیاری از مناطق سفر و گردش کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک نقشه پیاده روی است. شک نداشته باشید که در سوئیس بهترین مسیر های پیاده روی جهان را خواهید یافت. شما با انتخاب هر مسیر می توانید در روز بین 10 تا 20 مایل در بین زیباترین و شگفت انگیزترین راه ها برای مقصد بعدی خود قدم بزنید. مسیر هایی که در دل جنگل، دره، کوه و … تعبیه شده اند. بیش ا ز60000 کیلومتر مسیر پیاده روی که به خوبی و با بهترین امکانات اماده بهره برداری هستند.

مسیر های پیاده روی به خوبی طراحی شده اند. چگونه؟ شما تنها کافی است خط رنگی را دنبال کنید و با علامت ها و نشانه های مختلف مقاصد بعدی و فاصله خود را با مقصد بعدی تخمین بزنید. شاید در روز اول کمی پیاده روی مشکل باشد ولی کم کم به این کار عادت خواهید کرد و تردید نداشته باشید هیجان انگیزترین راه ممکن برای سوئیس گردی است.

در مسیر مکان های زیادی برای خرید و یا استراحت تعبیه شده ولی به هیچ عنوان در مکان های بکر و دست نخورده این مکان ها را نخواهید یافت. در ضمن خراب کردن طبیعت و آزار به طبیعت جرم محسوب می شود پس به دقت در رفتار خود مسیر را طی کرده و از طبیعت لذت ببرید.  برای چادر زدن هم از مکان های تعبیه شده استفاده کنید اما نه در زیر باران. شما حتی می توانید بارهای خود را با قطار و یا هر وسیله دیگری به مقصد بعدی ارسال و یا پست کنید و تنها با یک کوله و مقداری آذوقه به مسافرت و پیاده روی بپردازید.

بوسیله خودرو

اگر دوست دارید با خودرو در سوئیس گردش کنید می توانید یک راننده شخصی داشته باشید. آنها از بزرگترین جاده های دنیا برای سفر شما استفاده می کنند ولی به معنای واقعی کلمه با خودرو های خود با سرعت حرکت می کنند.  البته در هر جاده محدودیت سرعت مشخص شده ولی در برخی از جاده های بیرون شهری مسیرهایی برای سرعت آزاد دیده شده که اگر از آنها شما و یا راننده شما استفاده کند تا بی نهایت می تواند سرعت خودرو خود را تجربه کند.

برای استفاده از بزرگراه ها باید برگه سبز رنگی تهیه نمایید و هزینه پرداخت کنید. البته پیشنهاد می کنیم حتما این کار را انجام دهید. زیرا اجتناب از بزرگراه ها برای صرفه جویی در هزینه ها کاری بیهوده است ، زیرا اگر زمان برای شما اهمیت دارد سریع ترین و مطمئن ترین راه مسافرت همین بزرگراه ها هستند . برچسب های تهیه شده باید به شیشه جلوی خودرو نصب شوند وگرنه جریمه می شوید.

در سوئیس می توانید بهترین خودرو ها را برای مدت زمان مشخص کرایه کنید . هر وسیله بسته به نوع داخلی و یا خارجی بودن و حجم خودرو باید عوارض خودرویی خود را بپردازد.

محدودیت سرعت در بزرگراه های ارتباطی  و عمومی 120 کیلومتر در ساعت  و در جاده ها 100 کیلومتر در ساعت می باشد. در جاده های کوچکتر 80 کیلومتر و در شهر ها و روستا ها میزان محدودیت سرعت نهایتا 50 کیلومتر در ساعت دیده شده است و تخطی از این میزان محدودیت جرائم سنگینی به دنبال دارد .

جاده های اصلی با نشانه های آبی  و حروف سفید نشان داده شده اند ولی در جاده های جزئی تابلوهای سفید با نوسته های سیاه استفاده می شوند. قوانین رانندگی در سوئیس به شدت اجرا می شوند و در صورترتخلف و توقف توسط پلیس ممکن است جرائم سنگینی برای شما و خودرو به همراه باشد. روشن بودن چراغ ها در طول روز، بیمه بودن خودرو ،داشتن گواهینامه رانندگی معتبر ، اجاره نامه خودرو و  بستن کمربرند و رعایت سرعت مجاز، عدم سبقت غیر مجاز و صدها تخلف دیگر به راحتی توسط دوربین و یا پلیس ثبت می شود.

برخی از تخلفات رانندگی در سوئیس و میزان جریمه مرتبط با آن

 • نداشتن گواهینامه رانندگی : 20 یورو
 • عبور از محدوده عابر پیاده: 120 فرانک و توقف در مسیر عابر پیاده 80 فرانک جریمه
 • نادیده گرفتن خطر عابر پیاده در هنگام عبور عابر پیاده140 فرانک
 • حرکت در مسیر دوپرخه 120 فرانک
 • توقف در نوار های زرد مخصوص عابرین پیاده 120 فرانک
 • نداشتن زنجیر چرخ در روز های برفی 100 فرانک
 • نداشتن فلش ترافیکی برای مشکلات خودرو 100 فرانک
 • رانندگی در خطوط اتوبوس و یا تراموا 60 فرانک
 • عدم توقف در هنگام دیدین نشانه های ایست 60 فرانک
 • نادیده گرفتن چراغ های راهنمایی و رانندگی 250 یورو
 • رد کردن چراغ قرمز 250 یورو
 • استفاده از تلفن همراه 100 فرانک
 • نداشتن صندلی کودک برای کودکان کمتر از 12 سال 60 فرانک
 • عدم استفاده از چراغ راهنما برای گردش به سمت چپ و راست 100 فرانک
 • مسافر بیش از حد مجاز 60 فرانک
 • کثیفی شماره پلاک 6 فرانک
 • رانندگی با لاستیک نا مناسب 100 فرانک
 • رانندگی با سرعت 6 تا 10 کیلومتر بالاتر از حد مجاز در مناطق شهری 120 فرانک
 • رانندگی با سرعت 11 تا 15 کیلومتر بالاتر از حد مجاز در مناطق شهری 250 یورو
 • رانندگی با سرعت بالاتر از 15 کیلومتر از حد مجاز در مناطق شهری تصمیم قانونی برای دستگیری و یا توقیف خودرو
 • رانندگی با سرعت 6 تا 10 کیلومتر بالاتر از حد مجاز در خارج از مناطق شهری 100 فرانک
 • رانندگی با سرعت بین 11 تا 20 کیلومتر بالاتر از حد مجاز در مناطق غیر شهری 240 یورو
 • رانندگی با سرعت بالا و بیشتر از 20 کیلومتر از حد مجاز در بزرگراه ها و مناطق غیر شهری 260 یورو

در مواقعی که سرعت از حد مجاز بیش از حد بالاتر برود توقیف خودرو و  زندان و تصمیمات قضایی برای راننده در نظر گرفته می شود. در برخی از موارد میزان ثروت افراد در تعیین این نوع جرائم دخیل است.

 

عبور در خیابان ها و بزرگراه های سوئیس از سمت چپ می باشد و نه از سمت راست. علائم خطوط رانندگی دقیقا مانند ایران است و نباید در مناطق عبور ممنوع و یا سبقت ممنوع اقدام به سبقت کنید که جریمه خواهید شد. در هنگام گردش به چپ و راست نیز استفاده از چراغ راهنما الزامی است.

شاید نکته جالب دیگر در قوانین راهنمایی و رانندگی کشور سوئیس الزام به خاموش کردن خودرو و وسیله های نقلیه در پشت چراغ قرمز و ترافیک به منظور عدم آلودگی هوا می باشد.

شرکت ولولند اسکوئیز (Veloland Schweiz) شبکه گسترده ای از مسیر های دوچرخه سواری را در سرتاسر کشور سوئیس ایجاد کرده است. در تمامی شهر های سوئیس دکه هایی وجود دارد که به شما در ازاء مبالغ ناچیزی دوچرخه کرایه می دهند. شما به راحتی می توانید از این دوچره های برای مسافرت استفاده کنید . حتی دوچرخه برقی نیز در این دکه ها وجود دارد. حتی در زمان های پیک مسافرت در بسیاری از مناطق و شهر های بزرگ شما می توانید دوچرخه را بصورت رایگان کرایه کنید.

دوچرخه سواری در سوئیس بسیار امن است، حداقل در مقایسه با سایر کشور های دیگر  و همچنین بسیار رایج است. اگر قصد کرایه دوپرخه دارید باید این نکته را بدانید که اغلب مسیر های دوپرخه سواری با مسیرهای اصلی و خیابان های مختلف هم جوار هستند پس بنابر این باید مراقب علائم ترافیکی در این مناطق باشید. البته در برخی از مسیر ها مسیر دوچرخه با مسیر سایر وسایل نقلیه مشترک می باشد که باید مراقبت بیشتری نسبت به خودروها و سایر وسایل و حتی افراد پیاده را در ذهن داشته باشید.

گردش در سوئیس با استفاده از خطوط اسکیت

علاوه بر انواع راه ها و وسایل حمل و نقل و گردش در سوئیس افراد علاقمند و ماجراجو می توانند با استفاده از اسکیت بسیاری از مناطق را بازدید کرده و یا به مناطق مختلف بروند. حدود 600 متر جاده مخصوص اسکیت در سراسر سوئیس ایجاد شده است. نگران نباشید اگر هنوز نمی توانید با اسکیت حرکت کنید، له شما برای استفاده از اسکیت آموزش داده می شود.  در راین، میتلند و رون مسیرهایی برای اسکیت تعبیه شده است.  حتی تور اسکیت هم به وفور یافت می شود. اکثر مسیر ها مسطح هستند و کمتر با سر بالایی و یا سرازیری مواجه می شوید. مسیر میتلند از فرودگاه زوریخ تا نوینبورگ در شمال غربی سوئیس از بهترین مسیر های اسکیت است. اما مسیر راین از بد راگاز تا شافهوسن در بخش شمال شرقی و مسیر برن از بریگ تا ژنو دارای خط اسکیت هستند. اسکیت سواری یکی از عالی ترین راه های برای دیدن جاذبه های گردشگری و سفر بدون ترافیک و نگرانی در سوئیس با کلی لذت و شوق است.

دیدنی های سوئیس

هفت جاذبه اصلی ساخته  دست بشر در سوئیس

 • قلعه شیلون (Chillon) در نزدیکی مونتریوکس(Montreux)
 • تاکستان های لاووکس (Lavaux) در ساحل دریاچه ژنو
 • قلعه بیلینرولا در ایالت جنوبی تیتسینو
 • ابی سنت گالن
 • قلعه اروپا و رصد خانه اسپینکس: روستایی با اداره پست در ارتفاع 3500 متری
 • گرند دایکسنس یک سد در ارتفاع 285 متری در جنوب سایون
 • لند واسر وایادوک (Landwasser viaduct) بین راه آهن شور و سنت موریتز

هفت جاذبه طبیعی در سوئیس

 • ماترهورن (Matterhorn) : در نزدیکی روستای زارمات (Zermatt )
 • دیوارهای شمالی جانگفرو (Jungfrau)و ایگر (Eiger): در کوه دیدنی و برجسته در رشته کوه های آلپ. این کوه ها از دره لاتربرونن (Lauterbrunnen) به راحتی دیده می شوند.
 • آلتژ گلاسیر (Aletsch Glacier ): طولانی ترین جنگل اروپا، جنگلی وحشی که در یخچال های طبیعی قرار دارد و از بترمراپ (Bettmeralp)بهتر دیده می شود
 • دریاچه بالای انگادین (Engadine): یکی از بالاترین دره های ساکن در رشته کوه های آلپ در پای پیز برنینا (Piz Bernina)
 • دریاچه روسرن (Lake Lucerne) مربوط به پیلاتوس در بالای لوسرن
 • ایسکیننسی (Oeschinensee) : درچاچه کوهستانی بدون هیچ رودخانه ای در بالای کاندراستگ (Kandersteg)
 • آبشارهای راین (Rhine Falls) که بزرگترین از نوع خود در اروپا هستند . در وسط این آبشار ها قایق به راحتی به صخره ها برخورد خواهد کرد.


رویدادها

مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا در سال 2008 در سوئیس برگزار شد و شهر های بازل، برن، گنوا و زوریخ به عنوان میزبان این مسابقات بودند.

برنامه های گردشگری سوئیس

سوئیس من یا MySwitzerland یک نرم افزار موبایل و تحت وب  گردشگری است که توسط سازمان توریستی بین المللی سوئیس برای علاقمندان و مسافرین این کشور تهیه شده است. در این نرم افزار  پیشنهادات و برنامه های مفید و ارزشمندی برای گردشگران وجود دارد  که می تواند برای برنامه ریزی شخصی گردش در این کشور به شما یاری رساند. همه چیز در خصوص مسافرت در این نرم افزار دیده شده  و تمامی برنامه های تفریحی  و اقامتی را می تواندی پیدا کنید. تفریحات کوهپیمایی، پیاده روی، تفریحات آبی، سفر های نفس گیر در طبیعت، سفرهای قطار پیشنهادی فوق العاده، رفتارهای فرهنگی و رویداد های اصلی، پیشنهادات اقامتی و انتخاب مسکن و بسیاری دیگر از این اطلاعات در همین نرم افزار وجود دارد و ضمنا شما می توانید بصورت انلاین با کارشناسان این اداره در تماس باشید.

برای دریافت هرگونه نقشه و یا نرم افزار سوئیس من می توانید به ایستگاه های اصلی و نقاط توریستی مراجعه و این نرم افزار را تهیه کنید. کراکنان این مراکز بسیار آموزش دیده و کاملا به زبان انگلیسی و چند زبان دیگر تسلط دارند.حتی جزئیات و نقشه های محلی با جزئیات بیشتر را هم می توانید از خود این افراد تهیه کنید.

خرید در سوئیس

هیچ جنس بنجل و تقلبی در سوئیس وجود ندارد. به همین دلیل سوئیس یکی از گران ترین کشور های جهان برای خرید لوازم مورد نیاز است. البته تنها اصل بودن کالا ها دلیلی بر گرانی جنس در سوئیس نیست، مواردی همچون دستمزد بالاو محدود بودن کالاها را هم باید به آن اضافه کرد.

سوئیس از کشور های عضو اتحادیه اروپا نیست و برای خرید و فروش از یورو استفاده نمی شود. این کشور واحد پولی خود یعنی فرانک را قبول دارد و به همین دلیل وقتی جنس در این کشور از یورو به فرانک تغییر قیمت می دهد ارزش بیشتری هم پیدا می کند.

اما با این حال در بسیاری از مناطق خاص مانند مناطق گردشگری و توریستی، مراکز خرید بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس، رستوران ها و کافه ها و… واحد پول یورو را قبول می کنند و حتی خودشان مجاز به تعویض پول شما از یورو به فرانک هم هستند. به همین دلیل کالاها در سوئیس در بسیاری از مناطق دو اتیکت قیمت دارد یکی به فرانک و دیگری به یورو. بهتر است برای تبدیل پول خود از بانک های سوئیس استفاده کنید و خرید خود را هم ترجیحا با واحد پول فرانک انجام دهید.

سوئیس بیشتر از سایر کشور های اروپایی با پول نقد داد و ستد می شود و این موضوع اصلا غیر عادی نیست. حتی ممکن است با برخی از موسسات و فروشگاه ها مواجه شوید که اصلا کارت اعتباری را قبول نداشته باشند بنابراین ضروری است که قبل از هر خریدی در سوئیس از این موضوع مطمئن شوید.

سکه های سوئیس در 5 سنتیم، 10 سنتیم، 20 سنتیم، نیم فرانک، 1 فرانک، 2 فرانک و 5 فرانک و همه با جنس نقره ضرب می شوند. اسکناس ها نیز بصورت 10 فرانکی ( زرد رنگ) ، 20 فرانکی ( قرمز رنگ ) ، 50 فرانکی ( سبز رنگ ) ، 100 فرانکی ( آبی رنگ ) ، 200 فرانکی ( قهوه ای رنگ ) ، و 1000 فرانکی ( بنفش رنگ ) چاپ می شوند.

کالاهای ساخته شده و سوغات سوئیس

کالاها و اجناس تولیدی سوئیس از کیفیت بالایی برخوردار هستند و بسیاری از آنها شهرت جهانی دارند اما ساعت، شکلات ، پنیر و چاقوهای ارتشی سوئیس در دنیا بهترین نمونه ها هستند.

 • ساعت: سوئیس پایتخت ساخت برترین ساعت های جهان است و وقتی با نوشته ساخت سوئیس بر روی یک ساعت مواجه می شویم می دانیم که برترین کیفیت را این ساعت با خود به همراه دارد. حتی تولیدات ساعت در کشور های فرانسه هم تحت لیسانس و اصالتی سوئیسی دارند . ساعت هایی همچون رولکس، امگا و پتک فیلیپ که هر چند در فرانسه تولید می شوند ولی در اصل سوئیسی هستند. یا ساعت هایی که در مناطق المانی زبان تولید می شوند هم از نوع با کیفیت ساعت در دنیا هستند مانند مارک iwc در شافهوسن خود سوئیس. هر شهر بزرگ سوئیس دارای  هولوگرام ها و جواهر فروشی های گسترده ای است که انواع ساعت های فانتزی، مچی و دیواری را عرضه می کنند. این ساعت ها از ساعت های کارخانه ای هستند تا ساعت های چرمی دست ساز و البته با قیمت های زیاد. برای یک سرگرمی دوست داشتنی سعی کنید یک مارک ساعت با گرانترین قیمت را با یک مارک ساعت با ارزانترین قیمت با هم مقایسه کنید.
 • شکلات : سوئیس همیشه با بلژیک برای تولید برترین شکلات های دنیا در رقابت بوده است اما هیچ تردیدی نیست که سوئیس همیشه در این زمینه موفق تر بوده است. سوئیس خانه بزرگترین تولید کننده شکلات دنیا یعنی کارخانه نستل (Nestlé) است . اگر ذائقه خوبی دارید و البته جیب پر پول شما می توانید دو تا از بهترین شکلات ها را در زوریخ پیدا کنید. تیوشر (Teuscher) و اسپورونگلی (Sprüngli).حتی شکلات های معمولی که از مغازه دار ها و سوپر مارکت های سوئیس خریداری می کنید کیفیتی به مراتب بالاتر از هر نوع شکلاتی در سایر نقاط جهان دارند. مثلا برای امتحان می توانید شکلات با مارک “Frey” را که در  Migros فروختنه می شود امتحان کنید. اگر به دنبال امتحان برترین نوع شکلات در سوئیس هستید باید شکلات های پاماکو را که از نوعی لوبیا کریلو و پس از یک فرایند پیچیده و پس از 72 ساعت پالایش تهیه می شوند را امتحان کنید که البته باید برای هر شات شکلات 125 گرمی حدود 8 فرانک هزینه کنید. اما نگران نباشید شما می توانید به فروشگاه های اصلی خود کارخانه های تولید شکلات رفته و با نیم بها شکلات اصل خود کارخانه را از دست تولید کننده خریداری نمایید.
 • پنیر : پنیر در هر یک از مناطق سوئیس با تخصص خاصی همراه است. از شناخته ترین این پنیر ها می توان به برند های گرویر (Gruyère) و امنتالر (Emmentaler) اشاره کرد . این پنیر ها البته طعم های مختلفی هم دارند پس اطمینان پیدا کنید که ابتدا طعم همه آنها را چشیده اید و سپس انتخاب کنید. البته فاندو (fondue) را هم حتما تست کنید. فاندو پنیری آب شده است که اغلب عنوان مکمل  و در بین سایر خوراکی ها و بخصوص نان استفاده می شود و طعمی حیرت انگیز دارد.
 • چاقوی ارتشی سوئیس: چاقوهای ارتشی غالبا در سوئیس تولید می شوند و این کشور به عنوان خانه چاقوی ارتشی شناخته می شود.  دو مارک ویکتورینوکس و ونگر از مشهورترین آنها هستند که البته هر دو مارک را کارخانه ویکتورینوکس (Victorinox) تولید می کند . قبلا این دو کارخانه مجزا بودن که با ورشکستگی ونگر این کارخانه توسط کارخانه ویکتورینوکس خریداری شد. همه استفاده کنندگان از چاقو اتفاق نظر دارند که کیفیت  و طراحی و عملکرد چاقوهای سوئیسی همتا ندارد.  محبوب ترین تولید ویکتورینوکس چاقوی سوئیس کمپ است که همزمان 33 عملکرد دارد و حدود 78 فرانک قیمت دارد.  اکثر گردشگران این چاقو را به عنوان یادبود خریداری می کنند. بزرگترین چاقو ویکتورینوکس برند سوئیس کمی ژاوت با 80 عملکرد مختلف است. قیمت این چاقو 364 فرانک است و ممکن است در سال های آینده پیشرفته تر هم بشود. اکثر مغازه دار ها و فروشگاه ها در سراسر سوئیس این برند ها را می فروشند. ارتش خود سوئیس و بسیاری از ارتش های جهان از چاقو ویکتورینوکس استفاده می کنند. البته فراموش نکنید که چاقوهای مختص ارتش باید در چمدان مخصوصی نگهداری شوند.

در مناطق اسکی و گردشگری سوئیس اما سایر سوغات ها و اقلام دیگر تولیدی این کشور عرضه می شود مانند لباس های گلدوزی شده محلی، گل سفید ادلویوس مصنوعی، اقلام گاو چرانی   و … . مردم سوئیس از علاقمندان به گاوچرانی هستند و به همین دلیل شما می توانید انواع اقلام مخصوص گاوبازی را در این کشور با قیمت های متنوع خریداری نمایید. اگر فرد سخاوتمند و پولداری باشید احتمالا از مجسمه های چوبی دست ساز سوئیسی صرف نظر نخواهید کرد. اغلب مجسمه های چهره افراد مشهور هستند که با دقت خاصی با چوب تراشیده شده و قیمت بالایی دارند.

 

فروشگاه های زنجیره ای در سوئیس

قانون سوئیس تعطیلی روزهای یکشنبه را اجباری کرده و به همین دلیل مغازه ها هم در این روز ها تعطیل است. البته در این بین فقط مغازه هایی که در ایستگاه های قطار قرار گرفته اند از این موضوع معاف هستند تا خدمات لازم را به مسافران ارائه دهند. بنابر این اگر در روزهای یکشنبه به مغازه احتیاج داشتید به نزدیک ترین ایستگاه قطار بروید . اما در برخی شرایط مغازه ها باز هستند و آن هم در صورتی است که کسب و کار و یا مغازه خانوادگی باشد، یعنی فردی در استخدام شما نباشد تا او را برای کار فرا خوانده باشید و خود شما  و یا خانواده درجه یک شما این کسب و کار را اداره بکنند.

ضمنا به خاطر داشته باشید که اکثر مغازه ها و کسب و کارها در سوئیس در  روز شنبه در ساعت 6 تا 6.30 عصر تعطیل می کنند. مردم سوئیس به زمان بسیار دقت می کنند و این موضوع برای آنها اهمیت زیادی دارد.

سوپر مارکت ها در شهر های بزرگ دید کافی ندارند، آنها اغلب در طبقات زیرین و یا با ورودی های کوچک هستند هر چند مغازه های بزرگی برای این کار اختصاص داده می شود ولی مغازه های کنار خیابان و مغازه های با دید مناسب برای کسب و کار های دیگر مد نظر قرار می گیرند. به همین دلیل اگر تابلو یک سوپر مارکت را بالای یک فروشگاه ساعت دیدید اصلا تعجب نکنید. سوپر مارکت در قسمت پایین مغازه احتمالا قرار دارد.

در سوئیس برای غذا خوردن می توانید از کترینگ ها استفاده کنید. بهترین کترینگ های سوئیس به شرح زیر می باشند:

میگروس (Migros):  نوعی فروشگاه زنجیره ای است که مواد غذایی ، غذاهای آماده و غذاهای خانگی و سایر موارد مورد نیاز برای خانه و زندگی را بصورت همکاری با سایر شرکت ها فراهم می کند ولی به یاد داشته باشید در این مکان ها مشروبات الکلی و سیگار تنها مواردی است که  فروخته نمی شود. در این فروشگاه ها شما نمی توانید هیچ برندی به غیر از برند فروشگاه را ببینید. تنها موضوع مورد اهمیت در این فروشگاه ها کیفیت بالای غذا و مواد غذایی است که فروخته می شود. فروشگاه های میگروس را با یک علامت تجاری بزرگ به شکل M  که نارنجی رنگ هم هست می توانید پیدا کنید. تعداد حروف M در این برند نشان دهنده میزان بزرگی فروشگاه است و خدمات بیشتری که ارائه می کنند. اگر تنها یک M  دیدید یعنی فروشگاه کوچکی که تنها مواد غذایی به فروش می رساند، دو عدد M نشان می دهد که به غیر از غذا می توانید اقلامی همچون لباس را هم در این مکان خریداری نمایید و اگر این تعداد به سه M  رسید یعنی در این فروشگاه می توانید لوازم خانگی و سایر ملزومات مورد نیاز خود را پیدا کنید.  روزهای شنبه در این فروشگاه ها روز ارائه تخفیف و تغییرات در لیست فروش است. 

کروپ (Coop):  در واقع نوعی تعاونی است. تاکید بر کیفیت و ارائه پیشنهادات جالب و همچنین پخش کوپن و فروش کالا و ملزومات با ارائه کوپن با تخفیفات خاص از ویژگی های این فروشگاه های زنجیره ای است.  در هنگام غروب معمولا ساندویچ های نیم بها و سالاد های فصل هم در این فروشگاه عرضه می شود.  فروشگاه های کروپ محل تجمع مارک های معرف سوئیس و سایر کشور های دنیا هستند. معمولا فروشگاه های طبقاتی دارند و در هر طبقه نوعی از جنس را به فرروش می رسانند. مثلا در طبقه همکف مواد غذایی در طبقه اول پوشاک، طبقه دوم لوازم خانگی و … . روز تخفیف و پیشنهادات خاص  و همچنین تغییرات فروش روزهای سه شنبه است.

دنر(Denner ): یک فروشگاه زنجیره ای است که معمولا مواد غذایی به فروش می رساند و قیمت های نسبتا مناسبی دارد. در چهارشنبه های تغییرات و آفر ها داده می شود .

کروپ پرونتو(Coop Pronto):  یک فروشگاه زنجیره ای خاص است که معمولا ملزومات نفتی و شیمیایی مانند بنزین و … را به فروش می رساند و اغلب تا ساعت 8 شب باز می باشد.

آپرتو (Aperto) : فروشگاه های زنجیره ای که در ایستگاه های مترو قرار دارند و اکثر احتیاجات مسافرین را دارند.

مانور (Manor) : این نوع فروشگاه زنجیره ای از نوع سوپر مارکت هستند و مواد غذایی به فروش می رسانند و در مناطق زیر زمینی و پایین طبقات قرار دارند.

گلوبوس(Globus): نوعی فروشگاه زنجیره ای بین المللی است که این فروشگاه ها هم بصورت زیر زمینی فعالیت می کنند و در اغلب شهر های بزرگ شعبه دارند.

زبان رسمی مردم سوئیس

هیچ زبان رسمی در سوئیس وجود ندارد. مردم در سوئیس با توجه به محل جغرافیایی که در آن زندگی می کنند مکالمه می کنند و هیچ اجباری هم برای داشتن یک زبان واحد در این کشور وجود ندارد.زبان های فرانسوی ، آلمانی ، ایتالیایی و سوئیسی آلمانی از زبان های مرسوم در این کشور است.  در اصل می توان اینگونه گفت که هر چهار زبان ، زبان رسمی سوئیس هستند.  زبان دوم این کشور اغلب انگلیسی است و مدرم برای ارتباط راحت تر با هم اکثرا این زبان را می دانند.

ترتیب گستره زبانی انواع زبانها در سوئیس:
• آلمانی: 63.7٪
• فرانسوی: 20.3٪
• ایتالیایی: 6.5٪
• رومانیایی: 0.9٪
• صرب کرواتی: 1.5٪
• آلبانیایی: 1.3٪
• پرتغالی: 1.2٪
• اسپانیایی: 1.1٪
• انگلیسی: 1٪
• ترکی: 0.6٪
• سایر زبان ها: 1.9٪

بالغ بر دو سوم مردم سوئیس می توانند به زبان آلمانی مکالمه کنند . اکثر این جمعیت در شمال و شرق این کشور ساکن هستند . در غرب مردم بیشتر ایتالیایی می دانند . در جنوب آلپ زبان رومانیایی مرسوم است . معمولا در شهر های بزرگ زبانی رسمی تر است که این زبان ، انگلیسی نیست. مردم شهر های بزرگ اغلب به یک گویش اروپایی تسلز بیشتر دارند و مکالمه می کنند ولی در مواجهه با مسافرین و مردم سایر شهر ها از زبان انگلیسی استفاده می کنند. اما افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند اغلب کمتر از 50 سال سن دارند. در مدارس زبان انگلیسی تدریس می شود و در کنار آن فرانسوی هم دانش آموزان یاد می گیرند. در واقع با توجه به تسلط نسبی اغلب جمعیت سوئیس به زبان المانی و یاد گرفتن زبان انگلیسی و زبان فرانسوی در مدارس می توان اینگونه نتیجه گرفت که مردم جوان در سوئیس در نوجوانی به راحتی به حداقل سه زبان زنده دنیا مسلط می شوند. برای جراید و روزنامه ها و تلویزیون و رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی زبان سوئیسی آلمانی رسمیت دارد هر چند برای مکالمات رسمی تر ممکن است این زبان آلمانی یا ترجیحا انگلیسی باشد.

آموزش در سوئیس

در سوئیس می توانید مدرسه مورد نظر خودتان را پیدا کنید و در آن ثبت نام کنید. می توانید مدرسه ای فرانسوی را که به همان زبان فرانوسی در ان تدریس می شود انتخاب کنید و یا یک مدرسه بین المللی که با زبان انگلیسی تدریس می شود را انتخاب کنید. در مدارس فرانسوی در واقع دانش اموز با زبان سوئیسی فرانسوی اموزش می بیند.  مدارس در سوئیس دارای یک شبکه وسیع و مرتبط هستند و زیر نظر سازمان آموزش و پرورش این کشور فعالیت می کنند.

شرایط کار کردن در سوئیس

برای کار کردن در سوئیس نیاز به مجوز خواهید داشت ولی معمولا برای دریافت این مجوز کار چندان مشکلی نخواهید داشت. مقامات سوئیس با اتحادیه اروپا توافقنامه ای را امضا کرده اند که به کشور های عضو این اتحادیه اجازه می دهد که شهروندانشان برای کار و یا جستجوی کار و شغل مورد نظرشان به سوئیس رفت و امد داشته باشند و یا با مردم کشور سوئیس مشارکت و همکاری در خصوص راه اندازی کسب و کار داشته باشند. برای جستجوی کار چه شهروندان اتحادیه اروپا چه شهروندان غیر اتحادیه اروپا تنها به یک گذرنامه معتبر و کارت شناسایی نیاز دارند تا وارد سوئیس شوند و از ادارات محلی برای شغل مورد نظر خودشان جستجو کنند.  این سیستم برای اغلب کشور ها اجرایی است و به استثنا برخی از کشور ها سایر شهروندان کشورهای مختلف می توانند برای یافتن کار به این کشور رجوع کنند.

نرخ بیکاری در سوئیس تنها 2.9 درصد در سال 2011 اعلام شد. فارغ التحصیلان دانشگاه ها عموما فرصت های شغلی بسیار خوبی در این کشور دارند. حقوق و مزایای شغلی در سوئیس بسیار بالا است و دلیل آن هم بدون تردید هزینه های بالای زندگی در این کشور می باشد. با تمام هزینه های بالای زندگی در صورت مدیریت مناسب هزینه ها هر فرد کارگر و یا مشغول به کاری در سوئیس به راحتی می تواند میزانی از درامد خود را در ماه پس انداز کند.

به طور کلی کارمندان و کارگران در سوئیس باید هفته ای 42 ساعت کار کنند و هر یک در سال می توانند 4 هفته مرخصی در مجموع داشته باشند. در سوئیس چیزی به عنوان حداقل دستمزد در قانون تعریف نمی شود. هر فرد بسته به تخصص و توانایی هایی که دارد با صاحب کار خود میزانی از مبلغ را توافق می کند و البته صنعت و حرفه ای هم در ان وارد می شوید در خصوص میزان حقوق و دستمزد تاثیر گذار است اما با این حال بیشتر شرکت ها 3500 فرانک حداقل در هر ماه به هر فرد پرداختی دارند. به عنوان مثال یک صندوق دار رد یک مغازه خوار و بار فروشی معمولا 3500 فرانک برای 8 ساعت کار در روز دریافت می کند که البته این میزان بدون اضافه کاری است که اغلب در نظر گرفته و پرداخت می شود.

اگر می خواهید بدانید حقوقی که برای شما در نظر گرفته شده مناسب و منصفانه است یا خیر معمولا از SGB این موضوع پیگیری می شود.

مراکز اقامتی در سوئیس

اکثر مناطق دیدنی و توریستی در سوئیس دارای یک دفتر توریستی منطقه ای هستند. شما اگر بدون استفاده از خدمات تور وارد سوئیش شده اید می توانید به یکی از این مراکز برای اقامت خود مراجعه نمایید. در این مراکز فهرست کامل و جامعی از انواع هتل ها و مراکز اقامتی  وجود دارد که معمولا با قیمت به مسافرین ارائه می شود. البته هر یک از این مراکز اقامتی و توریستی وب سایت های مختص به خودشان را هم دارند که به راحتی می توانید یه این وب سیات ها مراجعه و اتاق مورد نظر خود را رزرو کنید.

پرسنل هتل ها اغلب آموزش دیده و قابل اعتماد هستند و به خوبی به بان انگلیسی صحبت می کنند. اما به یاد داشته باشید نرخ اقامت در هتل های سوئیس واقعا بالا است بخصوص در مناطق معروف و توریستی تر و یا در مناطق اسکی این کشور.  دانشجویان در سوئیس معمولا از خوابگاه های خود دانشگاه استفاده می کنند .

در سوئیس انواع هتل ها از 2 تا 5 ستاره ، هتل های تاریخی و سنتی و مدرن، مسافرخانه ها، متل ها، خانه های مخصوص و  در برخی از مناطق کمپ های خاص اقامتی وجود دارد. در این هتل ها صبحانه رایگان است.

امنیت در سوئیس

اصلا جای تعجب نیست که سوئیس را امن ترین کشور دنیا بنامیم اما با این وجود در کشوری که مرکز بانکداری دنیا محسوب می شود و سرمایه داران زیادی در این بانک ها سرمایه گذاری کرده اند معمولا دزد هم زیاد دیده می شود. بخصوص در فصل رفت و امد گردشگران به سوئیس ورود افراد با نیت های متفاوت و برای سو استفاده از موقعیت های خاص برای جیب بری و … دیده شده است.

موسسات اعتباری کمی در سوئیس بر روی رسیده ها از شماره کارت اعتباری استفاده می کنند به همین دلیل در هنگام خرید با مارت اعتباری  نگرانی در خصوص سو استفاده از این کارت ها افزایش پیدا می کند. بهتر است قبل از هرگونه دور ریختن رسیدهای خرید خود در سوئیس ابتدا اطلاعات روی رسید را بررسی نمایید.

همچنین زنان تنها باید در سوئیس بسیار مراقب باشند. برخی از جوانان و مهاجرین به سوئیس با نشان دادن رفتارهای دوستانه و تمایل به کمک به زنان تنها به دنبال سو استفاده از آنها هستند.

در قوانین سوئیس پلیس زیاد در میان مردم دیده نمی شود و آنها ترجیه می دهند در دید نباشد زیرا حضور خود را در بین مردم تهدیدی برای آنها تلقی می کنند و مردم با دیدن آنها آرامش نخواهند داشت و این درست بر خلاف برخی  قوانین در سایر کشور ها است. افسران پلیس تنها زمانی که فردی از آنها درخواست کمک بکند در اموری دخالت می کنند اما با این حال پلیس در خصوص نقض قوانین ترافیکی و همچنین اذیت و آزاد افراد بسیار جدی عمل می کند. در سوئیس بهتر سات هرگاه احساس ترس و تهدید کردید فورا به مکان های عمومی بروید و به رستوران ها و یا کافه هایی که دارای خطوط تلفن هستند بروید. تلفن های ضروری در سوئیس به ترتیب زیر می باشند:

 • پلیس: 117
 • آتش نشانی: 118
 • اورژانس: 144
 • تماس اضطراری بین المللی 112

همچنین بهتر است شماره های زیر را هم به یاد داشته باشید:

 • خدمات تعمیرات اضطراری اتومبیل: 140
 • موقعیت های اضطراری شخصی 143
 • اطلاعات عمومی 145
 • مراقبت های فوری کودکان و نوجوانان 147
 • اطلاعات راه ها : 163
 • اطلاعات عمومی 187
 • وضعیت هوا: 1414
 • تماس اضطراری والدین 0442618866
 • خدمات نجات حیوانات 0442112222

بازی های فوتبال در سوئیس برای حضور پلیس استثنا دارند. به دلیل خشونت هایی که در بین هواداران برخی از تیم های فوتبال وجود دارد همواره برای برگزاری فوتبال در این کشور حضور پلیس با ابزار ضد شورش، گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور در اطراف زمین فوتبال طبیعی است.

در سوئیس قوانین بسیار خوب سامورایی حاکم است بدین معنی که وظیفه اجتماعی هر فردی است که در صورت دیدن مشکل برای فردی که نیاز به کمک دارد باید به او کمک و یاری رساند. حتی اگر دیدید کسی در خطر شما هم وظیفه خواهید داشت که به او کمک کنید. امتناع برای کمک به فردی که نیاز به کمک دارد در سوئیس جرم محسوب می شود و بسته به اندازه ان برای خاطی محکومیت تعریف می شود.

افراد زیر 16 سال در سوئیس اجازه شرب مشروبات الکلی را ندارند و حتی در خصوص برخی از این نوشیدنی ها سن تا 18 سال هم تعیین شده است. البته نوشیدن مشروبات الکلی برای سایر افراد قانونی است و اگر شما دیدید در جایی مشروبات سرو می شود نباید در خصوص آن نگران باشید.

سلامت مواد غذایی در سوئیس

به طور کلی هیچ مشکل غذایی و نشویدنی در سوئیس وجود ندارد. رستوران ها و تولیدی های مواد غذایی و آشامیدنی ها به شدت کنترل می شوند. حتی آب به معنای واقعی کلمه در همه جای سوئیس قابل شرب است. حتی آب لوله کشی در همه ساختمان ها و پای چشمه های را می توانید بنوشید مگر اینکه مشخص شده باشد.در سوئیس اغلب رستوران ها و مواد غذایی در دسترس هستند  و با مجوز و زیر نظر اداره بهداشت سوئیس فعالیت می کنند  . هیچ یک از این فروشگاه ها اجازه فروش محصولات اصلاح شده ژنتیکی را ندارند.

احترامات در سوئیس

یاد گرفتن زبان منطقه ای که در آن ساکن هستید نشانه ادب و احترام است. اکثر مردم سوئیس تا حدود زیادی با زبان انگلیسی آشنا هستند بخصوص جوانان و نوجوانان اما بهتر است فورا زبان محلی آنها را فرا بگیرید.

تلاش کنید در صحبت های خود از لطفا ، خواهش می کنم ، تشکر و خداحافظ را به کار ببرید. این عبارات نشانه احترام به فرد مقابل شما هستند. سعی کنید تا با کسی صمیمی نشده اید با او راحت صحبت نکنید.  حتی در خصوص افرادی که به خوبی نمی شناسید بهتر است رعایت صحبت کردن را بکنید بخصوص اگر فرد دارای جایگاه و رتبه سازمانی هم باشد.

با دوستان و هم سالان خود می توانید راحت شوخی کنیدو سر به سر آنها بگذارید به شرط اینکه اول آننها شروع کنند. در هنگام ملاقات دوستان کاری این که همدیگر را به آغوش گرفته و سه بار شانه های هم را دوبار چپ و یک بار راست به هم برسانند طبیعی است و نشانه صمیمیت است.

ریختن زبالاه در سوئیس جرم است . حتی باید زباله خود را درست در سطل زباله تعیین شده بیاندازید.

همچنین باید وقت شناس باشید  . وقت شناسی به معنای واقعی کلمه یعنی نباید بیشتر از 1 دقیقه دیر برسید . چرا که در کشوری که به عنوان مهد تولدی ساعت شناخته می شود طبیعی است که زمان بسیار ارزشمند باشد.

راه های ارتباطی در سوئیس

تلفن

تلفن عمومی در سوئیس به شکل شگفت انگیزی ارزان است و حتی با کارت اعتباری رایگان است. برای تهیه کارت های اعتباری تلفن می توانید از دکه های مخصوص ، سازمان مخابرات و یا در اغلب مناطق از سوپر مارکت ها اقدام نمایید. با توجه به معاهدات بین المللی سوئیس با اتحادیه اروپا  در تماس با سایر کشو رهای اروپایی عضو اتحادیه اروچا قوانین رومینگ اعمال نمی شود یعنی اینکه تماس داخلی و خارجی با اروپا در سوئیس هر دو با تلفن های عمومی ارزان است.

اینترنت

بسیاری از کافی نت ها در اغلب نقاط سوئیس دیده می شوند. اما توجه داشته باشید سوئیس بیشترین سرعت اینترنت در جهان را بدون محدودیت و هر گونه فیلترینگی دارد. معمولا برای استفاده از اینترنت باید مشارکتی با یکی از سازمان های ارائه دهنده اینترنت داشته باشید. دسترسی به اینترنت در سوئیس هزینه زیادی ندارد و بسته به مصرف خودتان می توانید خدماتی متفاوت از ارائه دهندگان سرویس اینترنت در این کشور خدمات دریافت کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.