شماره تماس : 23-88641720

اتریش

یکی از کشورهای اروپای غربی است

پایتخت وین
واحد پول یورو
زبان آلمانی
آب و هوا از جمله مناطق آب و هوائی معتدل محسوب میشود
جمعیت ۸٬۴۱۴٬۶۳۸  میلیون نفر
پیش شماره 0043
مذهب 74.1% جمعیت کاتولیک و 4.6 پروتستان
مساحت ۸۳٬۸۵۵کیلومتر مربع
همسایه ها این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است

 

اتریش کشوری کوهستانی در جنوب غربی اروپا است.  اتریش را به همراه کشور سوئیس بعنوان کشور های هسته ای بی طرف اروپا می شناسند. هر چند اتریش از سال 1995 تا کنون یکی از اعضا اتحادیه اروپا بوده است.اتریش

عمده ترین ویژگی و برجسته ترین شاخصه کشور اتریش را باید موقعیت جغرافیایی این کشور دانست. این کشور در مرکز ترافیک اروپا  بین مسیر شرق و غرب و در امتداد مسیر تجاری بزرگ دانوبین  و همچنین در مسیر شمال و جنوب  اروپا از طرق گذرگاه های باشکوه آلپ قرار دارد. نتیجه این موقعیت جغرافیایی برای اتریش قرار گرفتن این کشور در مرکز تحولات سیاسی و اقتصادی می باشد.

در دهه های پس از فروپاشی سال 1918 اتریش- مجارستان ، امپراطوری های کوچک و موقتی حکومت این کشور را به دست گرفتند که نتیجه آن آشفتگی حدود یک قرن در این کشور از نقطه نظر های سیاسی، اقتصادی  و اجتماعی بود و باعث شد این کشور تحت تاثیر دیکتاتوری نازی ها قرار بگیرد.

با این وجود اعلام بی طرفی دائمی در سال 1955 و خروج نیروهای متفقین که از زمان پایان جنگ جهانی دوم این کشور را اشغال کرده بودند اتریش را قادر ساخت تا به یک کشور ثروتمند و با اجتماعی پیشرفته و مدرن تبدیل شود. به شکلی  که شکوفایی فرهنگی و اجتماعی این کشور ان را یاداور  روزهای غرور افرین این کشور با موسیقی بین المللی این کشور کرده است. موسسات اجتماعی و اقتصادی  اتریش با اشکال جدید و روح همکاری متفاوت شکل گرفتند هر چند هنوز برخی از مشکلات سیاسی و اجتماعی دیده می شد اما به شدت دیگر کشور های قاره اروپا این مشکلات وجود نداشت. وین به عنوان پایتخت تاریخی اتریش  محل سابق امپراطوری عظیم روم و با معماری های بسیار زیبا و مشهورش شناخته می شود.

سرزمین اتریش

کشور اتریش از سمت شمال با کشور جمهوری چک، از شمال شرقی با اسلواکی، از شرق با مجارستان و از جنوب با اسلوونی ، از جنوب غربی با ایتالیا، از غرب با لیختن اشتاین و سوئیس و از طرف شمال غرب با آلمان دارای مرز مشترک است.  خط مرزی این کشور حدود 580 کیلومتر از شرق تا غرب امتداد یافته است.

پستی ها و بلندی ها

چشم انداز کوه ها و جنگل ها بهترین مشخصه کشور اتریش است. هر چند در قسمت  شمال شرقی کشور اتریش رودخانه دانوب وحشی بین لبه های شرقی  کوه های الپ و تپه های بوهیما و موراویا ، سفر به الفولد و یا مجارستان را تنها با استفاده از هواپیما ممکن کرده است. وین در منطقه ای واقع شده که رودخانه دانوب خود را از دشت های خشک تر به انجا در بین کوه ها می رساند.

کوه های الپ واقع در اتریش در واقع ستون فقرات این کشور هستند . این کوه ها اتریش را به دو منطقه شمالی و جنوب تقسیم می کند که هر کدام برای خود دارای کوه ها و نا همواری های خاص خود هستند. این محدوده ها با یک محدوده مرکزی متفاوت همراه هستند که دارای برجستگی های کمتر و با سنگ های بلوری تشکیل شده است.  چشم انداز آلپاین به عنوان یک الگوی زمین شناسی و توپوگرافی  با ارتفاع 12460 پایی است و تا غرب کشور امتداد دارد. لارستان های شرقی اتریش( ایالت های اتریش) فرارلبرگ، تیلور و سالزبورگ هستند که با کوه های باشکوه  و مناطر فوق العاده از بالای کو های الپ شناخته می شوند. این حالت کوه های الپ تا قسمت غربی کارنتن و منطقه سالزکامرگوت در مرکز اتریش و بلوک های الپ یعنی ایالت هایاستیرمارک گسترش یافته است.

در شمال کوه های عظیم الپ یک ناحیه نیمه تپه ای قرار در بین الپ شمالی و دانوب واقع شده است  و در قسمت شمالی ایالت اوبرست استریم قرار دارد. در شمال رودخانه دانوب بخش کوچکی قرار دارد که با ماسه های بومی شناخته می شود و تمام مرز با جمهوری چک تا نیدروسترایت را پوشش داده است.

پهنه های ابی

اتریش سرزمین دریاچه ها است، بسیاری از انها میراث دوره پالیستوسن هستند ( یعنی حدود 2600.000 تا 11.700 سال پیش ) که در طی آن دوران فرسایش های حاصل از یخبندان دریاچه های کوهستانی در مرکز کوه های الپ و به ویژه در منطقه سالرکامرگوت باعث از بین رفتن بسیاری از انها شد. بزرگترین دریاچه های اتریش تا حدودی در قلمرو کشور های همسایه قرار دارد . این دریاچه ها عبارتند از دریاچه کنستانس در غرب و دریاچه نیوسایدلر در شرق این کشور.

رودخانه دانوب تقریبا تمامی سرزمین اتریش را در می نوردد. حوضه اصلی بین دریای سیاه و دریای شما در قسمت شمالی اتریش قرار دارد و در برخی از نقاط تنها 22 مایل از رودخانه دانوب فاصله دارند. در حالی که در غرب اتریش رودحانه دانوب به رودخانه اطلس و مدیترانه می پیوندد که درست  در منطقه مرز های سیاسی اتریش در غرب این کشور است. در جنوب جبل الین و الپ و کارنیک و در غرب و در محدوده الپاین حوزه ابریز منطقه رودخانه پو در شمال ایتالیا قرار دارد.

آب و هوا

دامنه های جنگل های الپ و بخش کوچکی از دشت های جنوب شرقی اروپا دارای اب و هوایی متنوع هستند. به دلیل غالب بودن باد در غرب کشور  رطوبت اکثرا در غرب دیده می شود و به سمت شرق گسترش می یابد. مناطق مرطوب غرب  اتریش دارای اب و هوای اقیانوس اطلس است  و بارندگی سالیانه در این مناطق حدود 1000 میلی متر تخمین زده شده است. شرق قسمت خشک تر اتریش محسوب می شود و تحت تاثیر اب و هوای منطقه قاره ای دارای بارندگی کمتر است.

در مناطق پایینی و تپه های شرقی  اتریش دمای هوا حدود 30 درجه فرانهایت ( 1- درجه سانتیگراد) در ماه طانویه و حدود 68 درجه فرانهایت ( 20 درجه سانتیگراد ) در ماه ژوئیه می رسد. در اغلب زمان های زمستان بارندگی برف در بسیاری زا مناطق اتریش وجود دارد و پیست های اسکی فراوانی در این کشور به همین دلیل وجود دارد .

زندگی گیاهی و حیوانی در اتریش

بالغ بر دو سوم کل کشور اتریش را جنگل ها و مراتع  مختلف پوشانده اند.جنگل ها حدود دو پنجم کشور را تشکیل می دهند و از پر تراکم ترین جنگل های  مناطق مرکزی اروپا محسوب می شوند. صنوبر در جنگل های زیاد دیده می شود و پس از ان کاج ، راش و بلوط نیز به ترتیب سهم زیادی در پوشش جنگل ها دارند. در مناطق الپ و ساحلی اتریش درخت های مخروطی غالب هستند در حالی که در مناطق گرمتر درختان با برگ های زیاد بیشتر دیده می شوند.

حیوانات وحشی که اغلب با قوانین سرسختانه  محافظت می شوند شامل خرس قهوه ای ، عقاب ها، لاشخورها ، شاهین، قورباغه ها، جغد ها، ماهیخوارها، قوها و لک لک ها هستند. در برخی از مناطق سال شکار برخی از حیوانان ممکن است و باید با مجوز باشد. مجوز شکار در این کشور تنها برای شکار گوزن و خرگوش داده می شود. در رودخانه های اتریش گونه های مختلفی از ماهی ها زیست می کنند که مهم ترین انها قزل الا، ماهی سرخ و کپور هستند.

قومیت های مردمی

در اتریش خود اتریشی ها جمعیت غالب را تشکیل می دهند. اما قشر ها و قومیت های کوچک المانی هم در این کشور زندگی می کنند . همچنین صرب ها و بوسنی ها ( عمدتا در شهر های بزرگ)  ، ترک ها (عمدتا در وین) مجارها و کروات ها ( عمدتا در بورگنلند) و اسلوونی ها ( عمدتا در کارتن)  اقلیت های قومی دیگر در این کشور هستند.

اتریشششش

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.