در شمال شرقی اروپا واقع شده

سومین کشور در اروپا از نظر برقراری صلح و آشتی و دموکرات‌ترین کشور در منطقه خود است.

جمهوری چک

کشوری واقع در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد.  جمهوری چک هم‌چنین سومین کشور در اروپا از نظر برقراری صلح و آشتی و دموکرات‌ترین کشور در منطقه خود است.

پایتخت  پراگ
واحد پول کرونا
زبان چک
آب و هوا جمهوری چک که، از تنوع آب و هوایی زیادی برخوردار است، موجب شده که، تابستان‌ها، هوا گرم و زمستان‌های آن، هوا سرد و آسمان ابری باشد
جمعیت ۱۰٬۲۳۰٬۰۶۰  میلیون نفر
پیش شماره 00420
مذهب مردم چک به طور تاریخی به عنوان «بی‌اعتنا به مذهب» توصیف شده‌اند و این کشور کم‌مذهبی‌ترین مردم را در جهان دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۴۵٫۲% پاسخی به پرسش در مورد دین خود ندادند و ۳۴٫۲% نیز گفتند که بی‌دین هستند. ۱۰٫۳% از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و ۹٫۴% نیز باورهای دیگر را دنبال می‌کنند.
مساحت ۷۸،۸۶۶ کیلومتر مربع
همسایه ها  چک با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است

جمهوری چک

جمهوری چک یک کشور کوچک در دل اروپا است که در جنوب شرقی آلمان واقع شده است. این کشور از سمت جنوب شرقی با اتریش، از شمال با لهستان و از جنوب شرقی با اسلواکی همسایه است.

جمهوری چک کشور خیلی بزرگی نیست ولی تاریخی غنی و ممتاز دارد. از قدیم الایام همه فرهنگ ها و ادیان در این کشور بصورت مسالمت آمیز با هم زندگی کرده اند، آلمانی ها، یهودیان، اسلواک ها و برخی از اقوام ایتالیایی و فرانسوی از جمله آنها هستند. بریا قرن ها در این کشور تاریخی رقم خورده و سازه و ها و آثار به وجود آمده که امروزه با احترام از آنها یاد می شود و مورد تحسین و بسیار ارزشمند هستند. به لطف نوآوری های امروزی در ساخت و ساز شهری و همچنین صدها قلعه باستانی، صومعه ها، عمارت های باشکوه و حتی ساختارهای شهری آثار فاخری در این کشور به وجود آمده که چشم از دیدن آنها سیر نمی شود. جمهوری چک گنجینه ارزشمندی از معماری، جنگل های و مناظر طبیعی فوق العاده و کوه های پر صلابت است.

تاریخ جمهوری چک

در سرزمین امروزی چک در ابتدا بوئی ها از قبیله سلتیک برای چهار قرن زندگی می کردند. پس از سقوط امپراطوری روم سلت ها به قبایل ژرمن پیوستند. در چهار قرن بعدی اسلاو ها از شرق وارد این سرزمین شدند و در قرن نهم امپراطوری بزرگ موراوی که از آلمان مدرن تا اوکراین را در بر داشت در این سرزمین پایه گذاری شد. با سقوط امپراطوری موراوی زمنی های تاج بومهی شکل گرفت که در تاریخ مرز های مشترک یکسان با مرزهای مشترک چک ها داشتند. از قرن 11 تا 14 میلادی چک درگیر استعمار آلمان بود.

تحت سلطنت چارلز چهارم در نیمه قرن 14 پادشاهی بوهمیان به عنوان مرکز امپراطوری رو شد و پراگ به عنوان پایتخت آن انتخاب شد. این دوران را دوران طلایی پادشاهی می نامند. این شاه روشنفکر و صلح جو زیر ساخت های فرهنگی، آموزشی و هنری زیادی در این کشور ایجاد کرد. پل چارلز پراگ، دانشگاه چارلز، شهر جدید پراگ، کلیسای سنت ویتس، قلعه کارلشتین و بنیاد شهر کارولوی در این زمان اتفاق افتاد. با مرگ چالز در سال 1387 دوران طلایی بوهمیان هم به اتمام رسید.

مذهب تیشه بر ریشه دوران طلایی چک زد و پس از مرگ چارلز پادشاهی او با این درگیری های مذهبی رو به هرج و مرج و از هم گسیختگی اورد.  ظهور جان هاوس و پیروانش در سال های 1410 باعث رد برتری کلیسای کاتولیک روم در این سرزمین شد و باعث بروز جنگ های زیادی در این سرزمین در بین اقوام با عقاید مذهبی مختلف شد. نهایتا کاتولیکولادیسلاو دوم موفق شد شورش ها را سرکوب و پادشاهی را با آزادی مذهبی کمی آرام کند.

پادشاهیی بوهمیایی به دست امپراطوری اتریش به رهبری هابسبورگ افتاد. این رویداد تاثیر زیادی بر تاریخ 400 ساله بعدی جمهوری چک داشت. در سال 1618 پادشاهی که علیه کاتولیک هابسبورگ قیام کرد باعث ایجاد جنگ هایی در این کشور شد. این پادشاه در سال 1620شکست سختی خورد و به شدت مجازات شد.

با وجود اشغال  کشور چک توسط اتریشی ها ساخت کاخ های باروک و سایر ساختمان های بزرگ و مجلل در قرن 17  و 18 در این کشور رواج فروانان یافت. سرزمین چک در قرن 19 اوین صنایع بزرگ خود را راه اندازی کرد. موج ملی گرایی و ناسیونالیستی باعث شد تا میان مردم اعتراضاتی شکل بگیرد و واکنش هایی فرهنگی به آلمانی شدن و تسلط آلمان ها ایجاد شود.

کمی بعد از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری اتریش مجارستان کشورهای وابسته مانند چک و اسلواکی اعلام استقلال کردند و دولت جدید چکسلواکی را در 1918 تاسیس کردند. جمهوری چکسلواکی در این دوران دوباره دورانی طلایی نوین را برای خود رقم زد  و از نظر اقتصادی و فرهنگی رونق گرفت. اما با این حال ارتباط خوبی بین دولت با جمعیت ساوتن آلمانی که بالغ بر 20 درصد از جمعیت این کشور بودند شکل نگرفت. همین موضوع با ظهور فاشیسم و ملی گرایی قومی توسط هیتلر، هورتای مجارستانی و اسمگلی ریدز لهستانی بهانه ای شد تا شمشیرهای جدایی برای چک و اسلواکی تیز شوند.

یک سال بعد آلمان نازی سرزمین های باقی مانده مجارستان را اشغال کرد و اسلواکی به عنوان یک کشور دست نشانده از چک جدا شد. نسل کشی ها و جنایات وحشیانه و دستگیری های جمعی تا سال 1945 توسط یهودی ها و رومی ها در چک و اسلواکی به وقوع پیوست. در این زمان رویدادی بسیار مهم اتفاق افتاد و آن هم ویران شدن کامل روستای لیدیس بود که در 22 کیلومتری غرب پراگ واقع شده بود و بهانه آن ترورز ریچارد هیدریش توسط تیریوی بریتانیایی بود.

پس از جنگ جهانی دوم چکسلواکی دوباره متحد شد و تقریبا تمامی اقوام آلمانی و ده ها هزار مجارستانی را با زور و به شکلی انتقام جویانه که هنوز هم در مورد آن ابهام وجود دارد از این سرزمین اخراج کردند. این اقدام بهانه هایی که باعث می شد از حملات هوایی و جنگ های زیاد در امان باشد را از دست دارد . با این حال این شوروی بود که با نفوذ در این کشور باعث فروپاشی چکسلواکی شد.

در آغاز دهه 1950 استالینیست ها محاکمه های گسترده ای را با الهام از اتحاد جماهیر شوروی آغاز کردند. شناخته ترین این محاکمه ها به حکم اعدام میلادا هوراکاوا دموکرات سوسیال بود. با مرگ استالین  و از هم پاشیدن حذب استالینیزاسیون کشور بیشتر متمایل به کمونیست شد که با رهبری فردی به نام الکساندر دوبچک همراه بود. وی علاقه زیادی به آزاد سازی چکسلواکی و ایجاد سوسیالیسم با چهره انسانی داشت.

در اوت سال 1968 مهاجم پیمان ورشو شوروی رهبری لیبرال نظامی پریکلواکی را منحل کرد و آزادی های زیادی را به پایان رساند. در سال بعد تظاهرات های زیادی بر ضد شوروی انجام شد. در نوامبر 1989 پس از انتخابات لهستان و تظاهرات در مجارستان و فروپاشی دیوار برلین  بازنویسی توطئه گران دیگر نمی توانست موفق امیز باشد. نارضایتی مردم و اقدامات وحشیانه پلیس دولتی باعث شد در رویداد معورف انقلاب مخملی مسالمت و صلحی با کمونیست ها انجام و دولت اموکراتیک بر روی کار آمد.

در ژانویه 1993 چکسلواکی بصورت مسالمت آمیز و توافقی به دو کشور جمهوری چک و اسلواکی تفکیک شد. جمهوری جدید چک در سال 1999 به ناتو پیوست و در سال 2004 عضوی از اتحادیه اروپا شد تا بتواند یک جمهوری پارلمانی پایدار و دموکرات را تشکیل داده باشد. پرچم فعلی جمهوری چک همان پرچمی است که در زمان اتحاد  خود با اسلواکی تحت عنوان چکسلواکی استفاده می کردند.

تعطیلات رسمی در جمهوری چک

 • روز سال نو، روز رستاخیز و استقلال جمهوری چک. اول ژانویه و روزی که چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی مستقل تبدیل شد. در این روز اکثر کسب و کار ها می بندندو ترجیح می دهند این روز را در خانه و در کنار خانواده سپری کنند.
 • روز جمعه خوب: یک جمعه قبل از عید پاک. روزی که مردم مومن به کلیساها می روند و فرصت خدمت به کلیسا را برای تذکیه نفس به خود می دهند. اغلب مردم در جمعه خوب را فرصتی 4 روزه تا عید پاک می دانند که باید خود را برای این روز آماده کنند. در این روز کسب و کارها یا تعطیل است و یا با ساعات کمتر و بصورت منظم کار می کنند.
 • روز عید پاک: دوشنبه پاک. روزی با مراسم بسیار زیبا در چک. یکی از مشهورترین این مراسم این است که مردان با یک ترکه چوب که در انتهای آن یک روبان رنگی وصل کرده اند به پشت خانم ها می زنند چرا که عقیده دارند باعث سلامتی و باروری خانم ها می شود و در عوض خانم ها به آنها تخم مرغ رنگی، آب نبات و یا نوشیدنی هدیه می دهند. ویا رسمی که در مناطق نزدیک به اسلواکی مرسوم است این است که مردان به زنان به زور آب سرد می نوشانند. البته توریست ها در این شرایط معاف هستند.
 • روز جادوگر سوزانی: یا شب جادوگران. این مراسم در روز 30 آوریل برگزار می شود. در آخرین غروب ماه آوریل آتش های بزرگی در گوشه و کنار شهر روشن می شود. یک عروس جادوگر به عنوان نمادی از شر و بدی ساخته می شود و در این آتش سوزانده می شود. این مراسم برگرفته شده از تفسیر بولتین از جشنواره بت پرستان قدیم و تحت تاثیر مراسم تفتیش کاتولیک ها انجام می شود. به همین دلیل بسیاری از چک ها ترجیح می دهند این کار را انجام ندهند و آنها معتقدند که در این شب باید جشن گرفت و نه اینکه جادوگر را سوزاند. این تعطیلات از نوع تعطیلات فرهنگی است و نه عمومی.
 • روز می یا اول می : این روز روز کارگر و یا حقوق کارگری است. این روز پس از گذراندن دوران کمونیسم و از زمان فروپاشی بلوک شرق به عنوان روزی آرام و مخصوص استراحت و درست کردن باربیکیو شناخته می شود. این روز با تظاهرات های کوچک سیاسی توسط سوسیال های دموکراتو یا کمونیست ها به وجود آمد. این روز اغلب شرکت ها و کارخانجات تعطیل هستند.
 • روز آزادی: روز 8 می: این روز مراسم یادبود شکست نازی ها است. اغلب کسب و کار ها و شرکت ها در این روز تعطیل هستند.
 • آخرین زنگ: از اواخر آپریل تا اواسط می برگزار می شود. این مراسم یک مراسم سنتی و پر از شوق و شور است. مراسمی مخصوص بچه های مدرسه ای بخصوص دبیرستانی ها. آنها معمولا در طول یک هفته و یا بیشتر در زمان قبل از برگزاری امتحانات نهایی خودشان معروف به مادوریتا یک روز آزاد دارندتا هر کار دلشان می خواهد بکنند. آنها در این روز معمولا لباس های جالب می پوشند و در جیب این لباس ها چیزهای احمقانه ای می گذارند. برخی از آنها به خیابان ها می روند و از مردم پول می گیرند. برخی مردم را با آب تهدید می کنند. آنها روی چهره مردم با رژ لب خط می کشند و یا با عطر روی لباس مردم می پاشند. پولی که در  این مراسم دانش آموزان جمع آوری می کنند پس از امتحانات صرف امور خیریه می شود.
 • سنت سیریل و روز سنت متدوس: روز 5 ژانویه. روز جشن مقدس مسیحیان که از سرزمین های اسلاو در موراویای بزرگ آمده است. در این روز همه جا تعطیل است.
 • روز هاس( جشن مربوط به روز جهانی هوسا) هفتم جولای، این روز را طرفداران پروتستان جان هوس جشن می گیرند. در این روز تعطیلات عمومی است و اغلب شرکت ها بسته اند.
 • روز استقلال جمهوری چک : 28 دسامبر، یاد بود اعلامیه رسمی استقلال چکسلواکی از امپراطوری اتریش- مجارستان در سال 1918 که معمولا با سخنرانی های سیاسی و نمایش پرچم کشور همراه است. این روز تعطیل عمومی است و همه کسب و کار های تعطیل هستند
 • روز مبارزه با آزادی و دموکراسی( جنجالی برای داشتن آزادی و دموکراسی) 17 نوامبر، مراسم آغاز انقلاب مخملی در سال 1989 و فروپاشی دولت کمونیسم چکسلواکی. در این روز سخنرانی های سیاسی و راهپیمایی های مردمی برگزار می شود. اغلب شرکت ها در این روز تعطیل هستند.
 • جشن سنت نیکلاس یا بابا نوئل در 5 دسامبر، سنت نیکولاس به عنوان شخصیت اصلی بابانوئل شناخته می شود. در این روز مردم با لباس بابانوئل به بچه ها هدایای کوچک و آب نبات می دهند تا پاداشی باشد برای رفتار خوب انها. عموما در میدان شهر پراگ جشن های زیادی در این خصوص برگزار می شود و ارزش دیدن دارد.
 • کریسمس: 24 و 25 دسامبر، روز کریسمس همه مردم چک جشن می گیرند.هدایایی در زیر درخت کریسمس برای بچه ها و حتی بزرگ تر ها گذاشته می شود و وقتی که شام شب کریسمس را خوردند این هدایا را بر می دارند و باز می کنند. سالاد سیب زمینی با ماهی کپور غذای سنتی چک ها در این شب می باشد و به همین دلیل در همه سطح شهر کپور زنده در اکواریوم های بزرگ و یا تانک های آب فروخته می شود.

مناطق تاریخی جمهوری چک

بوهمیا

هر چند شهر بوهمیا مدرن به همان بوهمیا قدیمی اشاره دارد ولی انتظار نداشته باشید این شهر همان شهری باشد که شما می شناسید. این به دلیل اشتباهات تفسیری و جغرافیایی است.

بوهمیا و یا بوهمیان از قبیله بویی سلتیک سرچشمه می گیرد. اصطلاح بوهمیان تا پایان قرن نوزدهم  و به زبان بیش و کم به زبان چک مرسوم بود. اما با این حال هر فردی که در این مناطق زندگی می کرد با همین نام خوانده می شد.بسیاری از آلمانی تبارهایی هم که در این مناطق در آن سال ها زندگی می کردند را به همین نام می خوانند. امروز بوهمیا به بیش از نیمی از غرب کشور اشاره دارد  که مرکز سیاسی و اقتصادی چک هم محسوب می شود.

موراویا و چک سیلیسیا

موراویا به همراه با بوهمیا از اولین انسان هایی بودند که انقلاب صنعتی را در  قاره اروپا تحت تاثیر قرار دادند و این موضوع را می توان از انواع راه آهن ها و کارخانه های تاریخی مانند کارخانه زبروگوف ( اسلحه سازی) و  برنو و باتا ( تولید کفش) اثبات کرد. با تمام این اوصاف ولی موراویایی ها مانند همسایه خود بوهمیا روند رشد شهر سازی را تجربه نکردند. به همین دلیل موراویا همچنان مناطق بکر و سرسبز و دیدنی و کوهستان های رمز آلود  و زمین های تولید کشاورزی و فضاهای طبیعی بی نظیری دارد.

حتی بزرگترین شهر این منطقه که برنو باشد همچنان به عنوان یک شهر کوچک طبیعی شناخته می شود که مناظر طبیعی زیبا و زیادی دارد. موقعیت استراتژیکی موراویا  که آن را به دروازه موراویا هم مشهور کرده است و محل عبور کوهستانی به مرکز اروپا است باعث شده تا همواره در طول تاریخ این سرزمین مورد توجه پادشاهان و امپراطوری ها باشد و همین موضوع درآمیختن این منطقه را با تاریخ به وجود آورده تا آثار زیادی از دل تاریخ در خود به جای گذاشته باشد.

به شکل فرهنگی ذاتی موراویایی ها روند کندتر و آرام تری از زندگی را نسبت  به بوهمیایی ها ترجیح می دهند.حتی برخی از آنها اعتراف می کنند که سبک و شیوه زندگی و تمایلات فرهنگی بیشتری نسبت به اسلواکی ها دارند تا بوهمیایی ها.

این تفاوت کم تاریخی و فرهنگی را با تفاوت های گویشی هم باید همراه کرد. گویش چک های مقیم موراوی  کمی با گویش  آنچه در بوهمای وجود دارد و به خصوص در پراگ متفاوت است.  در این منطقه مردم برخی از شهر ها مانند آویانس ها حتی گویش خود را با غرور خود در ارتباط می دانند و تلاش می کنند تا اصالت گویش خود را حفظ کنند.

چک های سیلسیا در شرق جمهوری چک اغلب با صنایع بزرگ و سنگینشان و همچنین معادن زغال سنگ و کارخانه های فولاد شهرت دارند. اوسترا به عنوان بزرگترین شهر آنها و مرکزی فرهنگ آنها شناخته می شود و اواوا به عنوان میراث تاریخی ارزشمند این منطقه است. سیلسیا چک ارتباط فرهنگی بسیار عمیقی با  همسایه خود سیلسیا لهستان دارند و اقتصاد صنعتی و تاریخی مشابه دارند. بسیاری از مردم این منطقه در زمان جدایی  چکسلواکی از لهستان از هم در این منطقه جدا شده اند. البته اقلیتی لهستانی نیز در نزدیکی مرزهای چک با لهستان در این منطقه زندگی می کنند هر چند الان سال ها است که به طور کامل با مردم این منطقه ادغام شده اند.

گویش سیلیس ها نیز به شکل قابل توجهی با سایر مناطق جمهوری چک تفاوت دارد. اغلب گفتاری کوتاه و چکیده دارند و مبهم صحبت می کنند .

مناطق جمهوری چک

جمهوری چک دارای 14 منطقه سیاسی است که البته انها را می توان در 8 منطقه عمومی تقسیم کرد:

این مناطق عبارتند از :

 • بوهمیای مرکزی( پراگ، کوتانا هورا، کارلشتین): مرکز کشور جمهوری چک با پایتخت آن یعنی پراگ و همچنین دره های رودخانه ای ، کوه های آتشنشان خاموش و مراتع سر سبز شناخته می شوند
 • بوهمیای غربی( پیلن، کارلووی وری، ماریانسکا لازن، فرانتیکوکی لازن) : منطقه ای جنگلی و کوهستانی ، دارای محصولات فراوان، چندین شهرک اسپا و جنگل بوهمی
 • بوهمیای شمالی ( لیبرک، آستیناد لابم، دسین، بوهمیان پارادایز) : منطقه ای با معادن کوهستانی فراوان مانند زغال سنگ، صنعتی بسیار قوی و پیشینه دار و کوه هایی پوشیده از برف و مناسب برای تفریحات و ورزش های زمستانی
 • بوهمیای شرقی( هاداک کراول، پاردوبایک، لیتومایسل، اسپیندلرو ملین) : محل اصلی کوه های بلند و غول پیکر بسیار محبوب کرکونوشه و بالاترین قلعه جمهوری چک یعنی اسنیژکا .
 • بوهمیای جنوبی(چسکه بودیوویتسه، تابور،پیسک، ستراکنیتسه ): تپه، مناظر جنگلی و سرچشمه رودخانه ولتوا.منطقه بسیار محبوب برای قایق سواران رفتر ( موعی قایق سواری) در تابستان.
 • ارتفاعات بوهمیایی موراوی( تلژ، تربیک، زادار ناد سازاوو): منطقه ای بسیار سرسبز و ناهموار که قلب جغرافیایی کشور شناخته می شود.
 • موراویای شمالی( اوستراوا، اولوموچ، اپوا، لیتوپل): منطقه ای کاملا صنعتی که شامل سیلسیا چک هم می شود. در این منطقه تپه ها و کوه های زیبایی واقع شده است.
 • موراویا جنوبی( برنو، زونیو، زلین، لنتیس و والیتس) : منطقه ای روستایی که دارای تابستان های داغ و دشت های پر از انگور و آجیل جات متنوع است.

شهرهای جمهوری چک

 • پراگ ( پراگا) : پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری چک و یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری اروپا است. هسته تاریخی بزرگ و زیبای این شهر به عنوان میراث تاریخی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.
 • برنو: بزرگترین شهر موراویا و دومین شهر بزرگ جمهوری چک با چندین موزه عالی، شهری قدیمی و یک کلیسای جامع بسیار زیبا است.
 • چسکه بودیوویتسه: که به عنوان بودویز هم شناخته می شود. شهرستانی جذاب در جنوب بوهمیا که یک خیابان قدیمی بسیار شاخص و دیدنی دارد.
 • تشسکی کروملوف: شهری قورن وسطی ای و رنسانسی بسیار دیدنی و خیره کننده در جنوب بوهمیا، خانه دومین کاخ بزرگ کشور و یک میراث جهانی ارزشمند یونسکو
 • کارلووی واری: شهری با یک معبد آبگرم تاریخی و دارای بیشترین اجتماع و با گردشگران بسیار زیاد بخصوص از آلمان و روسیه و مرکزی برای برگزاری معتبرترین جشنواره های فیلم کشور
 • کوتنا هورا: شهری تاریخی و قرون وسطی ای در بوهمای مرکزی،خانه کلیسای سنت باربارا ، با معادن نقره فراوان و پرستشگاه استودان سیدلک که با استخوان انسان ها ساخته شده و بسیار عجیب و وهم برانگیز است و در آثار تاریخی یونسکو به عنوان اثری شاخص به ثبت رسیده است.
 • اولوموتس: شهری دانشگاهی و رودخانه ای با تاریخ هزاران ساله و دومین مرکز تاریخی مهم در جمهوری چک پس از پراگ
 • اوستراوا: شهری پر جنب و جوش و با اهمیت از نظر کارگری و با دشت های زیر کشت فراوان و با تاریخچه طولانی معادن زغال سنگ و تولید فولاد
 • اواوا: پایتخت سلیسای سابق
 • پیلسن: بزرگترین شهر در بوهیمای غربی و مرکز تولید آب جو و نوشیدنی
 • تلچ: یک شهر کوچک رنسانسی که در اطراف دریاچه ای کم عمق ساخته شده است. این شهر سایتی از میراث جهانی یونسکو است.
 • زلین: نمونه ای زیبا از معماری کارکالی که از شهر های باغ لو کوربوزینه الهام گرفته شده است و توسط خانواده باتا بازسازی شده است. این شهر دارای تپه های کوچک، طبیعتی زیبا و حیات وحشی کم نظر است.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۵ امتیاز, میانگین: ۵.۰۰ از ۵)
Loading...

© تمام حقوق به ساحل آفتاب متعلق است.
طراحی توسط: فلاح نت