شماره تماس : 23-88641720

جمهوری چک

کشوری واقع در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد.  جمهوری چک هم‌چنین سومین کشور در اروپا از نظر برقراری صلح و آشتی و دموکرات‌ترین کشور در منطقه خود است.

پایتخت پراگ
واحد پول کرونا
زبان چک
آب و هوا جمهوری چک که، از تنوع آب و هوایی زیادی برخوردار است، موجب شده که، تابستان‌ها، هوا گرم و زمستان‌های آن، هوا سرد و آسمان ابری باشد
جمعیت ۱۰٬۲۳۰٬۰۶۰  میلیون نفر
پیش شماره 00420
مذهب مردم چک به طور تاریخی به عنوان «بی‌اعتنا به مذهب» توصیف شده‌اند و این کشور کم‌مذهبی‌ترین مردم را در جهان دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۴۵٫۲% پاسخی به پرسش در مورد دین خود ندادند و ۳۴٫۲% نیز گفتند که بی‌دین هستند. ۱۰٫۳% از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و ۹٫۴% نیز باورهای دیگر را دنبال می‌کنند.
مساحت ۷۸،۸۶۶ کیلومتر مربع
همسایه ها چک با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است

 

جمهوری چک

جمهوری چک یک کشور کوچک در دل اروپا است که در جنوب شرقی آلمان واقع شده است. این کشور از سمت جنوب شرقی با اتریش، از شمال با لهستان و از جنوب شرقی با اسلواکی همسایه است.

جمهوری چک کشور خیلی بزرگی نیست ولی تاریخی غنی و ممتاز دارد. از قدیم الایام همه فرهنگ ها و ادیان در این کشور بصورت مسالمت آمیز با هم زندگی کرده اند، آلمانی ها، یهودیان، اسلواک ها و برخی از اقوام ایتالیایی و فرانسوی از جمله آنها هستند. بریا قرن ها در این کشور تاریخی رقم خورده و سازه و ها و آثار به وجود آمده که امروزه با احترام از آنها یاد می شود و مورد تحسین و بسیار ارزشمند هستند. به لطف نوآوری های امروزی در ساخت و ساز شهری و همچنین صدها قلعه باستانی، صومعه ها، عمارت های باشکوه و حتی ساختارهای شهری آثار فاخری در این کشور به وجود آمده که چشم از دیدن آنها سیر نمی شود. جمهوری چک گنجینه ارزشمندی از معماری، جنگل های و مناظر طبیعی فوق العاده و کوه های پر صلابت است.

تاریخ جمهوری چک

در سرزمین امروزی چک در ابتدا بوئی ها از قبیله سلتیک برای چهار قرن زندگی می کردند. پس از سقوط امپراطوری روم سلت ها به قبایل ژرمن پیوستند. در چهار قرن بعدی اسلاو ها از شرق وارد این سرزمین شدند و در قرن نهم امپراطوری بزرگ موراوی که از آلمان مدرن تا اوکراین را در بر داشت در این سرزمین پایه گذاری شد. با سقوط امپراطوری موراوی زمنی های تاج بومهی شکل گرفت که در تاریخ مرز های مشترک یکسان با مرزهای مشترک چک ها داشتند. از قرن 11 تا 14 میلادی چک درگیر استعمار آلمان بود.

تحت سلطنت چارلز چهارم در نیمه قرن 14 پادشاهی بوهمیان به عنوان مرکز امپراطوری رو شد و پراگ به عنوان پایتخت آن انتخاب شد. این دوران را دوران طلایی پادشاهی می نامند. این شاه روشنفکر و صلح جو زیر ساخت های فرهنگی، آموزشی و هنری زیادی در این کشور ایجاد کرد. پل چارلز پراگ، دانشگاه چارلز، شهر جدید پراگ، کلیسای سنت ویتس، قلعه کارلشتین و بنیاد شهر کارولوی در این زمان اتفاق افتاد. با مرگ چالز در سال 1387 دوران طلایی بوهمیان هم به اتمام رسید.

مذهب تیشه بر ریشه دوران طلایی چک زد و پس از مرگ چارلز پادشاهی او با این درگیری های مذهبی رو به هرج و مرج و از هم گسیختگی اورد.  ظهور جان هاوس و پیروانش در سال های 1410 باعث رد برتری کلیسای کاتولیک روم در این سرزمین شد و باعث بروز جنگ های زیادی در این سرزمین در بین اقوام با عقاید مذهبی مختلف شد. نهایتا کاتولیکولادیسلاو دوم موفق شد شورش ها را سرکوب و پادشاهی را با آزادی مذهبی کمی آرام کند.

پادشاهیی بوهمیایی به دست امپراطوری اتریش به رهبری هابسبورگ افتاد. این رویداد تاثیر زیادی بر تاریخ 400 ساله بعدی جمهوری چک داشت. در سال 1618 پادشاهی که علیه کاتولیک هابسبورگ قیام کرد باعث ایجاد جنگ هایی در این کشور شد. این پادشاه در سال 1620شکست سختی خورد و به شدت مجازات شد.

با وجود اشغال  کشور چک توسط اتریشی ها ساخت کاخ های باروک و سایر ساختمان های بزرگ و مجلل در قرن 17  و 18 در این کشور رواج فروانان یافت. سرزمین چک در قرن 19 اوین صنایع بزرگ خود را راه اندازی کرد. موج ملی گرایی و ناسیونالیستی باعث شد تا میان مردم اعتراضاتی شکل بگیرد و واکنش هایی فرهنگی به آلمانی شدن و تسلط آلمان ها ایجاد شود.

کمی بعد از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری اتریش مجارستان کشورهای وابسته مانند چک و اسلواکی اعلام استقلال کردند و دولت جدید چکسلواکی را در 1918 تاسیس کردند. جمهوری چکسلواکی در این دوران دوباره دورانی طلایی نوین را برای خود رقم زد  و از نظر اقتصادی و فرهنگی رونق گرفت. اما با این حال ارتباط خوبی بین دولت با جمعیت ساوتن آلمانی که بالغ بر 20 درصد از جمعیت این کشور بودند شکل نگرفت. همین موضوع با ظهور فاشیسم و ملی گرایی قومی توسط هیتلر، هورتای مجارستانی و اسمگلی ریدز لهستانی بهانه ای شد تا شمشیرهای جدایی برای چک و اسلواکی تیز شوند.

یک سال بعد آلمان نازی سرزمین های باقی مانده مجارستان را اشغال کرد و اسلواکی به عنوان یک کشور دست نشانده از چک جدا شد. نسل کشی ها و جنایات وحشیانه و دستگیری های جمعی تا سال 1945 توسط یهودی ها و رومی ها در چک و اسلواکی به وقوع پیوست. در این زمان رویدادی بسیار مهم اتفاق افتاد و آن هم ویران شدن کامل روستای لیدیس بود که در 22 کیلومتری غرب پراگ واقع شده بود و بهانه آن ترورز ریچارد هیدریش توسط تیریوی بریتانیایی بود.

پس از جنگ جهانی دوم چکسلواکی دوباره متحد شد و تقریبا تمامی اقوام آلمانی و ده ها هزار مجارستانی را با زور و به شکلی انتقام جویانه که هنوز هم در مورد آن ابهام وجود دارد از این سرزمین اخراج کردند. این اقدام بهانه هایی که باعث می شد از حملات هوایی و جنگ های زیاد در امان باشد را از دست دارد . با این حال این شوروی بود که با نفوذ در این کشور باعث فروپاشی چکسلواکی شد.

در آغاز دهه 1950 استالینیست ها محاکمه های گسترده ای را با الهام از اتحاد جماهیر شوروی آغاز کردند. شناخته ترین این محاکمه ها به حکم اعدام میلادا هوراکاوا دموکرات سوسیال بود. با مرگ استالین  و از هم پاشیدن حذب استالینیزاسیون کشور بیشتر متمایل به کمونیست شد که با رهبری فردی به نام الکساندر دوبچک همراه بود. وی علاقه زیادی به آزاد سازی چکسلواکی و ایجاد سوسیالیسم با چهره انسانی داشت.

در اوت سال 1968 مهاجم پیمان ورشو شوروی رهبری لیبرال نظامی پریکلواکی را منحل کرد و آزادی های زیادی را به پایان رساند. در سال بعد تظاهرات های زیادی بر ضد شوروی انجام شد. در نوامبر 1989 پس از انتخابات لهستان و تظاهرات در مجارستان و فروپاشی دیوار برلین  بازنویسی توطئه گران دیگر نمی توانست موفق امیز باشد. نارضایتی مردم و اقدامات وحشیانه پلیس دولتی باعث شد در رویداد معورف انقلاب مخملی مسالمت و صلحی با کمونیست ها انجام و دولت اموکراتیک بر روی کار آمد.

در ژانویه 1993 چکسلواکی بصورت مسالمت آمیز و توافقی به دو کشور جمهوری چک و اسلواکی تفکیک شد. جمهوری جدید چک در سال 1999 به ناتو پیوست و در سال 2004 عضوی از اتحادیه اروپا شد تا بتواند یک جمهوری پارلمانی پایدار و دموکرات را تشکیل داده باشد. پرچم فعلی جمهوری چک همان پرچمی است که در زمان اتحاد  خود با اسلواکی تحت عنوان چکسلواکی استفاده می کردند.

تعطیلات رسمی در جمهوری چک

 • روز سال نو، روز رستاخیز و استقلال جمهوری چک. اول ژانویه و روزی که چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی مستقل تبدیل شد. در این روز اکثر کسب و کار ها می بندندو ترجیح می دهند این روز را در خانه و در کنار خانواده سپری کنند.
 • روز جمعه خوب: یک جمعه قبل از عید پاک. روزی که مردم مومن به کلیساها می روند و فرصت خدمت به کلیسا را برای تذکیه نفس به خود می دهند. اغلب مردم در جمعه خوب را فرصتی 4 روزه تا عید پاک می دانند که باید خود را برای این روز آماده کنند. در این روز کسب و کارها یا تعطیل است و یا با ساعات کمتر و بصورت منظم کار می کنند.
 • روز عید پاک: دوشنبه پاک. روزی با مراسم بسیار زیبا در چک. یکی از مشهورترین این مراسم این است که مردان با یک ترکه چوب که در انتهای آن یک روبان رنگی وصل کرده اند به پشت خانم ها می زنند چرا که عقیده دارند باعث سلامتی و باروری خانم ها می شود و در عوض خانم ها به آنها تخم مرغ رنگی، آب نبات و یا نوشیدنی هدیه می دهند. ویا رسمی که در مناطق نزدیک به اسلواکی مرسوم است این است که مردان به زنان به زور آب سرد می نوشانند. البته توریست ها در این شرایط معاف هستند.
 • روز جادوگر سوزانی: یا شب جادوگران. این مراسم در روز 30 آوریل برگزار می شود. در آخرین غروب ماه آوریل آتش های بزرگی در گوشه و کنار شهر روشن می شود. یک عروس جادوگر به عنوان نمادی از شر و بدی ساخته می شود و در این آتش سوزانده می شود. این مراسم برگرفته شده از تفسیر بولتین از جشنواره بت پرستان قدیم و تحت تاثیر مراسم تفتیش کاتولیک ها انجام می شود. به همین دلیل بسیاری از چک ها ترجیح می دهند این کار را انجام ندهند و آنها معتقدند که در این شب باید جشن گرفت و نه اینکه جادوگر را سوزاند. این تعطیلات از نوع تعطیلات فرهنگی است و نه عمومی.
 • روز می یا اول می : این روز روز کارگر و یا حقوق کارگری است. این روز پس از گذراندن دوران کمونیسم و از زمان فروپاشی بلوک شرق به عنوان روزی آرام و مخصوص استراحت و درست کردن باربیکیو شناخته می شود. این روز با تظاهرات های کوچک سیاسی توسط سوسیال های دموکراتو یا کمونیست ها به وجود آمد. این روز اغلب شرکت ها و کارخانجات تعطیل هستند.
 • روز آزادی: روز 8 می: این روز مراسم یادبود شکست نازی ها است. اغلب کسب و کار ها و شرکت ها در این روز تعطیل هستند.
 • آخرین زنگ: از اواخر آپریل تا اواسط می برگزار می شود. این مراسم یک مراسم سنتی و پر از شوق و شور است. مراسمی مخصوص بچه های مدرسه ای بخصوص دبیرستانی ها. آنها معمولا در طول یک هفته و یا بیشتر در زمان قبل از برگزاری امتحانات نهایی خودشان معروف به مادوریتا یک روز آزاد دارندتا هر کار دلشان می خواهد بکنند. آنها در این روز معمولا لباس های جالب می پوشند و در جیب این لباس ها چیزهای احمقانه ای می گذارند. برخی از آنها به خیابان ها می روند و از مردم پول می گیرند. برخی مردم را با آب تهدید می کنند. آنها روی چهره مردم با رژ لب خط می کشند و یا با عطر روی لباس مردم می پاشند. پولی که در  این مراسم دانش آموزان جمع آوری می کنند پس از امتحانات صرف امور خیریه می شود.
 • سنت سیریل و روز سنت متدوس: روز 5 ژانویه. روز جشن مقدس مسیحیان که از سرزمین های اسلاو در موراویای بزرگ آمده است. در این روز همه جا تعطیل است.
 • روز هاس( جشن مربوط به روز جهانی هوسا) هفتم جولای، این روز را طرفداران پروتستان جان هوس جشن می گیرند. در این روز تعطیلات عمومی است و اغلب شرکت ها بسته اند.
 • روز استقلال جمهوری چک : 28 دسامبر، یاد بود اعلامیه رسمی استقلال چکسلواکی از امپراطوری اتریش- مجارستان در سال 1918 که معمولا با سخنرانی های سیاسی و نمایش پرچم کشور همراه است. این روز تعطیل عمومی است و همه کسب و کار های تعطیل هستند
 • روز مبارزه با آزادی و دموکراسی( جنجالی برای داشتن آزادی و دموکراسی) 17 نوامبر، مراسم آغاز انقلاب مخملی در سال 1989 و فروپاشی دولت کمونیسم چکسلواکی. در این روز سخنرانی های سیاسی و راهپیمایی های مردمی برگزار می شود. اغلب شرکت ها در این روز تعطیل هستند.
 • جشن سنت نیکلاس یا بابا نوئل در 5 دسامبر، سنت نیکولاس به عنوان شخصیت اصلی بابانوئل شناخته می شود. در این روز مردم با لباس بابانوئل به بچه ها هدایای کوچک و آب نبات می دهند تا پاداشی باشد برای رفتار خوب انها. عموما در میدان شهر پراگ جشن های زیادی در این خصوص برگزار می شود و ارزش دیدن دارد.
 • کریسمس: 24 و 25 دسامبر، روز کریسمس همه مردم چک جشن می گیرند.هدایایی در زیر درخت کریسمس برای بچه ها و حتی بزرگ تر ها گذاشته می شود و وقتی که شام شب کریسمس را خوردند این هدایا را بر می دارند و باز می کنند. سالاد سیب زمینی با ماهی کپور غذای سنتی چک ها در این شب می باشد و به همین دلیل در همه سطح شهر کپور زنده در اکواریوم های بزرگ و یا تانک های آب فروخته می شود.

مناطق تاریخی جمهوری چک

بوهمیا

هر چند شهر بوهمیا مدرن به همان بوهمیا قدیمی اشاره دارد ولی انتظار نداشته باشید این شهر همان شهری باشد که شما می شناسید. این به دلیل اشتباهات تفسیری و جغرافیایی است.

بوهمیا و یا بوهمیان از قبیله بویی سلتیک سرچشمه می گیرد. اصطلاح بوهمیان تا پایان قرن نوزدهم  و به زبان بیش و کم به زبان چک مرسوم بود. اما با این حال هر فردی که در این مناطق زندگی می کرد با همین نام خوانده می شد.بسیاری از آلمانی تبارهایی هم که در این مناطق در آن سال ها زندگی می کردند را به همین نام می خوانند. امروز بوهمیا به بیش از نیمی از غرب کشور اشاره دارد  که مرکز سیاسی و اقتصادی چک هم محسوب می شود.

موراویا و چک سیلیسیا

موراویا به همراه با بوهمیا از اولین انسان هایی بودند که انقلاب صنعتی را در  قاره اروپا تحت تاثیر قرار دادند و این موضوع را می توان از انواع راه آهن ها و کارخانه های تاریخی مانند کارخانه زبروگوف ( اسلحه سازی) و  برنو و باتا ( تولید کفش) اثبات کرد. با تمام این اوصاف ولی موراویایی ها مانند همسایه خود بوهمیا روند رشد شهر سازی را تجربه نکردند. به همین دلیل موراویا همچنان مناطق بکر و سرسبز و دیدنی و کوهستان های رمز آلود  و زمین های تولید کشاورزی و فضاهای طبیعی بی نظیری دارد.

حتی بزرگترین شهر این منطقه که برنو باشد همچنان به عنوان یک شهر کوچک طبیعی شناخته می شود که مناظر طبیعی زیبا و زیادی دارد. موقعیت استراتژیکی موراویا  که آن را به دروازه موراویا هم مشهور کرده است و محل عبور کوهستانی به مرکز اروپا است باعث شده تا همواره در طول تاریخ این سرزمین مورد توجه پادشاهان و امپراطوری ها باشد و همین موضوع درآمیختن این منطقه را با تاریخ به وجود آورده تا آثار زیادی از دل تاریخ در خود به جای گذاشته باشد.

به شکل فرهنگی ذاتی موراویایی ها روند کندتر و آرام تری از زندگی را نسبت  به بوهمیایی ها ترجیح می دهند.حتی برخی از آنها اعتراف می کنند که سبک و شیوه زندگی و تمایلات فرهنگی بیشتری نسبت به اسلواکی ها دارند تا بوهمیایی ها.

این تفاوت کم تاریخی و فرهنگی را با تفاوت های گویشی هم باید همراه کرد. گویش چک های مقیم موراوی  کمی با گویش  آنچه در بوهمای وجود دارد و به خصوص در پراگ متفاوت است.  در این منطقه مردم برخی از شهر ها مانند آویانس ها حتی گویش خود را با غرور خود در ارتباط می دانند و تلاش می کنند تا اصالت گویش خود را حفظ کنند.

چک های سیلسیا در شرق جمهوری چک اغلب با صنایع بزرگ و سنگینشان و همچنین معادن زغال سنگ و کارخانه های فولاد شهرت دارند. اوسترا به عنوان بزرگترین شهر آنها و مرکزی فرهنگ آنها شناخته می شود و اواوا به عنوان میراث تاریخی ارزشمند این منطقه است. سیلسیا چک ارتباط فرهنگی بسیار عمیقی با  همسایه خود سیلسیا لهستان دارند و اقتصاد صنعتی و تاریخی مشابه دارند. بسیاری از مردم این منطقه در زمان جدایی  چکسلواکی از لهستان از هم در این منطقه جدا شده اند. البته اقلیتی لهستانی نیز در نزدیکی مرزهای چک با لهستان در این منطقه زندگی می کنند هر چند الان سال ها است که به طور کامل با مردم این منطقه ادغام شده اند.

گویش سیلیس ها نیز به شکل قابل توجهی با سایر مناطق جمهوری چک تفاوت دارد. اغلب گفتاری کوتاه و چکیده دارند و مبهم صحبت می کنند .

مناطق جمهوری چک

جمهوری چک دارای 14 منطقه سیاسی است که البته انها را می توان در 8 منطقه عمومی تقسیم کرد:

این مناطق عبارتند از :

 • بوهمیای مرکزی( پراگ، کوتانا هورا، کارلشتین): مرکز کشور جمهوری چک با پایتخت آن یعنی پراگ و همچنین دره های رودخانه ای ، کوه های آتشنشان خاموش و مراتع سر سبز شناخته می شوند
 • بوهمیای غربی( پیلن، کارلووی وری، ماریانسکا لازن، فرانتیکوکی لازن) : منطقه ای جنگلی و کوهستانی ، دارای محصولات فراوان، چندین شهرک اسپا و جنگل بوهمی
 • بوهمیای شمالی ( لیبرک، آستیناد لابم، دسین، بوهمیان پارادایز) : منطقه ای با معادن کوهستانی فراوان مانند زغال سنگ، صنعتی بسیار قوی و پیشینه دار و کوه هایی پوشیده از برف و مناسب برای تفریحات و ورزش های زمستانی
 • بوهمیای شرقی( هاداک کراول، پاردوبایک، لیتومایسل، اسپیندلرو ملین) : محل اصلی کوه های بلند و غول پیکر بسیار محبوب کرکونوشه و بالاترین قلعه جمهوری چک یعنی اسنیژکا .
 • بوهمیای جنوبی(چسکه بودیوویتسه، تابور،پیسک، ستراکنیتسه ): تپه، مناظر جنگلی و سرچشمه رودخانه ولتوا.منطقه بسیار محبوب برای قایق سواران رفتر ( موعی قایق سواری) در تابستان.
 • ارتفاعات بوهمیایی موراوی( تلژ، تربیک، زادار ناد سازاوو): منطقه ای بسیار سرسبز و ناهموار که قلب جغرافیایی کشور شناخته می شود.
 • موراویای شمالی( اوستراوا، اولوموچ، اپوا، لیتوپل): منطقه ای کاملا صنعتی که شامل سیلسیا چک هم می شود. در این منطقه تپه ها و کوه های زیبایی واقع شده است.
 • موراویا جنوبی( برنو، زونیو، زلین، لنتیس و والیتس) : منطقه ای روستایی که دارای تابستان های داغ و دشت های پر از انگور و آجیل جات متنوع است.

شهرهای جمهوری چک

 • پراگ ( پراگا) : پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری چک و یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری اروپا است. هسته تاریخی بزرگ و زیبای این شهر به عنوان میراث تاریخی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.
 • برنو: بزرگترین شهر موراویا و دومین شهر بزرگ جمهوری چک با چندین موزه عالی، شهری قدیمی و یک کلیسای جامع بسیار زیبا است.
 • چسکه بودیوویتسه: که به عنوان بودویز هم شناخته می شود. شهرستانی جذاب در جنوب بوهمیا که یک خیابان قدیمی بسیار شاخص و دیدنی دارد.
 • تشسکی کروملوف: شهری قورن وسطی ای و رنسانسی بسیار دیدنی و خیره کننده در جنوب بوهمیا، خانه دومین کاخ بزرگ کشور و یک میراث جهانی ارزشمند یونسکو
 • کارلووی واری: شهری با یک معبد آبگرم تاریخی و دارای بیشترین اجتماع و با گردشگران بسیار زیاد بخصوص از آلمان و روسیه و مرکزی برای برگزاری معتبرترین جشنواره های فیلم کشور
 • کوتنا هورا: شهری تاریخی و قرون وسطی ای در بوهمای مرکزی،خانه کلیسای سنت باربارا ، با معادن نقره فراوان و پرستشگاه استودان سیدلک که با استخوان انسان ها ساخته شده و بسیار عجیب و وهم برانگیز است و در آثار تاریخی یونسکو به عنوان اثری شاخص به ثبت رسیده است.
 • اولوموتس: شهری دانشگاهی و رودخانه ای با تاریخ هزاران ساله و دومین مرکز تاریخی مهم در جمهوری چک پس از پراگ
 • اوستراوا: شهری پر جنب و جوش و با اهمیت از نظر کارگری و با دشت های زیر کشت فراوان و با تاریخچه طولانی معادن زغال سنگ و تولید فولاد
 • اواوا: پایتخت سلیسای سابق
 • پیلسن: بزرگترین شهر در بوهیمای غربی و مرکز تولید آب جو و نوشیدنی
 • تلچ: یک شهر کوچک رنسانسی که در اطراف دریاچه ای کم عمق ساخته شده است. این شهر سایتی از میراث جهانی یونسکو است.
 • زلین: نمونه ای زیبا از معماری کارکالی که از شهر های باغ لو کوربوزینه الهام گرفته شده است و توسط خانواده باتا بازسازی شده است. این شهر دارای تپه های کوچک، طبیعتی زیبا و حیات وحشی کم نظر است.

سایر مقاصد گردشگری در جمهوری چک

 • پارادایز بوهمیان: منطقه ای با سازه های سنگی شکل داده شده بزرگ و عظیم الجثه و قلعه های منفرد که در شمال شرق پراگ واقع شده است. دروازه ورودی شهر ییچین خود به تنهایی یک مقصد جالب گردشگری است ولی تورنوو چیزی بیشتر شبیه قلعه ها و سازه های سنگی است. برج دو قلوی قلعه تروکی که ویران شده به عنوان نماد این منطقه شناخته می شود و در بالای این برج نمایی فوق العاده از اطراف را خواهید دید.
 • دوور کرالووه ناد لابم: یک شهر کوچک در 20 کیلومتری غرب تروتنوو در شرق بوهمیا که یک باغ حیات وحش زیبا و یک باغ وحش فوق العاده دارد.
 • فرانتیشکووی لازنی: یک شهر آب گرم سنتی در غرب بوهمیا
 • یارومیریتسه ناد روکیتنوو: یک شهر کوچک در 50 کیلومتری جنوب شهرستان ییهلاوا و خانه ای در مسیر رسیدن به روکیتنوو. این شهر به دلیل آثاری همچون مرسولا ورسای و کلیسای مارگارت شناخته شده است.
 • قلعه کارلشتین و صومعه سنتدجان: یک قلعه قرون وسطی بسیار نفیس که قدمت آن به زمان چارلز چهارم بر می گردد و همچنان به عنوان یک صومعه کاربرد دارد و بسیار شلوغ است.
 • کرکونوشه ( کوه های غول پیکر) : بلندترین قلعه در جمهوری چک در امتداد لهستان که محبوب ترین اسکله های کشور اسکاتلند هم در این رشته کوه ها قرار دارد .
 • لیتومیشل: یک شهر کوچک زیبا در شرق بوهمیا، میدان اصلی شهر که از دوران رنسانس است و قلعه آن یکی از زیباترین مناطق کشور است و در ضمن در این شهر هنرمندان و آهنگ سازهای بزرگی هم مانند بردریچ سمتانا و مجسمه ساز البران زوبک و نقاش جوزف واچال زیسته اند. هر ساله دو جشنواره اپرا در قلعه شهر برگزار می شود. این قلعه در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
 • لوهاتشوویتسه: یکی از مشهورترین شهرهای اسپا مروا
 • ماریانسکه لازنی : یک شهر آب گرم محبوب در غرب بوهمیا
 • موراوسکی کراس: منطقه کارستی وسیع بین برنو و اولوموتس با عمیق ترین نقطه کشور.در غار های پونکوه گردشگران  از کراستروفوبیا ( بیماری ترس از فضای تنگ و تاریک) اذیت نخواهند شد چرا که این امکان را دارندکه در رودخانه زیر زمینی این منطقه با قایق های مخصوص قایق سواری کنند.
 • شهر شراب مونینیسته: در جنوب موراویا واقع شده  و بهترین منابع و باغ های معدنی را دارد  و برای بسیاری از گردشگران خارجی یک مسیر فوق العاده دیدنی را فراهم می کند.
 • نووه میستو نا موراوی: منطقه اسکی بازی روی زمین جمهوری چک و البته مرکزی اصلی تور های گردشگری اسکی بازی
 • تریزین: قلعه ای سلطنتی با معماری باروک در 70 کیلومتری شمال پراگ در بوهمای مرکزی و در کنار رودخانه اهر . این قلعه در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان منطقه ای یهودی نشین، مرکز حمل و نقل  و همچنین اردوگاه کار اجباری استفاده می شد.
 • زنویمو: شهری قرون وسطی ای در نزدیکی مرز اتریش و در جنوب موراویا، سایت خانه های مدور و ساختمان های گردی شکل مریم مقدس و سنت کاترین است که قدیمی ترین نقاشی های جمهوری چک را در دل خود جای داده است.
 • خوموتوف: شهری صنعتی با مرکزی تاریخی و یک باغ وحش مخصوص از کلیه نژاد های حیوانی یوروآسیایی و دریاچه کامنکوو که تنها دریاچه غنی از الومینیوم و پتاسیوم جهان است.

سفر به جمهوری چک

اسناد الزامی مسافرتی

برای ورود به جمهوری چک از کشور های اتحادیه اروپا، ایالات متحده وکشور سوئیس تنها داشتن یک کارت ملی و یا شناسایی کفایت می کند ولی برای سایر کشور هایی که قصد مسافرت به جمهوری چک را دارند دریافت ویزا 90 روزه الزامی است.

اما ساکنین کشور های اروپایی هم اگر بیش از 30 روز قصد ماندن در این کشور را دارند باید به محض ورود به جمهوری چک موضوع را با پلیش منطقه ای در میان بگذارند  و در این پلیس ثبت نام کنند.  سایر افراد اگر قصد ماندن بیش از 30 روز دارند و از افراد حوزه اتحادیه اروپا هم نبودند باید بلافاصله و قبل از 3 روز در پلیس منطقه ای و یا مهاجرتی جمهوری چک ثبت نام کنند. البته اگر در یک هتل بین المللی و یا  یک موسسه مشابه با هتل مانند مسافرخانه های معتبر ساکن شدید این موضوع را می توانید از طریق متصدیان هتل و یا مسافرخانه هم بصورت انلاین انجام دهید و با  ثبت آنها دیگر نیازی به حضور در پلیس مهاجرتی و یا منطقه ای نیست.

کودکانی که به همراه پدر و مادرشان و با استفاده از پاسپورت آنها مسافرت می کنند تا سن 15 سالگی می توانند همراه والدین خود باشند  ولی اگر سن 15 سالگی یا بیشتر داشته باشد نیاز به گذرنامه مجزا دارد.

برای مسافرت و اقامت در جمهوری چک باید همیشه آخرین اخبار و اطلاعات را از وزارت امور خارجه جمهوری چک و از طریق کنسولگری ها و یا موسسات بین المللی معتبر دریافت نمایید.

مسافرت به جمهوری چک از طریق هواپیما

تمامی فرودگاه های بین المللی اروپا به جمهوری چک پرواز مستقیم دارند.  سی اس ای چک ایر هواپیمایی ملی جمهوری چک و با نشان پرچم این کشور است و در سازمان هواپیمایی بین المللی یعنی اسکای تیم عضویت دارد.

حتی بسیاری از شرکت های هواپیمایی اروپایی با خدمات ارزان قیمت هم به چک پرواز دارند. از جمله این شرکت ها می توان به ایزی جت، ویز ایر، رایان ایر، جرمن وینگ، نروژ ایر، جت تو دات کام، اسپرینت ایر، اسمارت وینگو ایر برلین را اشاره نمود.

به غیر از کشور های اروپایی بسیاری از پرواز ها مستقیما از آسیا و یا آمریکا و استرالیا وارد چک می شوند .پرواز هایی از شرکت های فلای امیریت، فلای دبی، دلتا نیویورک، کانادا ایر،ایر فلوت مسکو، هینان از پکن، خطوط هواپیمایی چین و …  .

فرودگاه واکلاو هاول در پراگ و در 10 کیلومتری این شهر بزرگترین و پر جمعیت ترین فرودگاه جمهوری چک است که اغلب پروازهای بین المللی و داخلی را پوشش می دهد. البته فرودگاه های بین المللی زیادی در این کشور وجود دارند از جمله برنو، اوستراوا، پارادوبیس و … . معمولا فرودگاه های کوچک و خارج از پراگ خدمات مسافربری به سایر کشور های اروپایی را با قیمت های  منحصر به فرد ارائه می کنند.

 

سفر به جمهوری چک با قطار

سرویس های بین المللی قطار از اغلب شهر های بزرگ اروپا به پراگ ایستگاه دارند و حتی مسیر مستقیم خود را پراگ انتخاب می کنند. به طور کلی اتصالات راه اهن مستقیم به پراگ از کشور های آلمان، اتریش، اسلواکی،لهستان،  مجارستان، بلاروس، اوکراین و روسیه وجود دارد.

خطوط مستقیم ریلی آلمان به چک

در بین آلمان و جمهوری چک 3 خط قطار و یا راه اهن از راه های دور و نزدیک وجود دارد. این قطار های از نوع قطارهای مدرن و شیک و بسیار راحت هستند. اتصالات شهری از برلین به پراگ عموما قابل اعتماد و راحت هستند و توسط شرکت یورو سیتی خدمات رسانی می کنند.

خط اول : هامبورگ- برلین- درسدن- استین ان ال- پراگ- برنو-پارادوبایس- اتریش/اسلواکی

خط دوم: مونیخ- رگنسبورگ- پیلسن- پراگ

خط سوم: نورنبرگ – چب

خطوط مستقیم ریلی لهستان و جمهوری چک

بین جمهوری چک و لهستان دو خط ریلی مستقیم از راه دور وجود دارد که از پایتخت دو کشور و بسیاری از ایستگاه های محلی عبور می کنند. این خطوط ریلی توسط چارتر، پی کی پی ای سی، کی دی و جی دبیلیو تی آر  اداره می شوند. ارتباط بین دو پایتخت یعنی روشو و پراگ با قطار هایی  بسیار راحت انجام می شود  ولی سریع نیست.

خط اول: ورشو- کاتوویس- کراکو- اوستراوا- اولوموس- پارادوبیس- پراگ

خط دوم:  ورشو- کاتوویس- اوستراوا- برکلاو- اتریش- اسلواکی- مجارستان

قطارهای شبانه

جمهوری چک و لهستان سیستم قطار و ریلی شبانه را هم برای اتصال دو کشور به همدیگر مورد استفاده قرار می دهند. معمولا سرویس دهی در شب با واگن های مناسب برای خواب، واگن های کوچک و البته درجه دو ارائه می شود. قیمت سفر های درون شب هم در واقع ارزان تر است.

خطوط ریلی مستقیم از اسلواکی به جمهوری چک

سه خط ریلی مستقیم جمهوری چک و اسلواکی را به همراه اتریش به هم متصل می کند.

درست مطابق با رسوم چکسلواکی سابق  قطار های متصل کننده جمهوری چک به اسلواکی هم چنان برقرار هستند و کاملا قابل اعتماد و متدوال کار می کنند. معمولا قطار هایی کشور اسلواکی هر دو ساعت یک بار به سمت چک حرکت می منند و شهر هایی مانند براتیسلاوا و برنو و پراگ را به هم وصل می کنند. برخی از این قطار ها ضمن طی کردن چک به اتریش نیز ایستگاه دارند.

خطوط ریلی مستقیم بین جمهوری چک و اتریش

خطوط ریلی جمهوری چک تقریبا هر دو ساعت یک بار به سمت اتریش حرکت دارند. این قطارها از وین به پراگ و برنو در هر دو ساعت رد می شوند. هزینه های بلیط بین 9 تا 19 یورو متفاوت است و اغلب گران محسوب می شوند.

مسافرت به جمهوری چک با خودرو

رانندگان خودرو های شخصی می توانند از بسیاری از جاده های در کشور های همسایه وارد جمهوری چک شوند. از آنجایی که جمهوری چک عضو کشور های اتحادیه شنگن است  تمامی ایستگاه های مرزی در بین مرز های کشور های همسایه برداشته شده اند  هر چند پلیس مرزی ممکن است در مواردی اقدام به بازرسی و بررسی برخی از خودروها بکند و یا در خصوص تصادفات وارد عمل شود. با توجه به موقعیت مرکزی جمهوری چک در اروپا تمامی کشور های اروپایی دسترسی راحتی به این کشور از طریق خطوط زمینی دارند.

مسافرت به جمهوری چک بوسیله اتوبوس

جمهوری چک با توجه به محوریت و مرکزیتی که در اروپا دارد اغلب خدمات اتوبوس رانی خوبی به سایر کشور های اروپایی دارد. در میان برخی از این شرکت های اتوبوس رانی شرکت های بین المللی هم دیده می شوند که قابل اعتماد و معتبر بوده و خدمات زیادی را ارائه می کنند:

مهم ترین این شرکت های اتوبوس رانی عبارتند از:

 • یورو لاین: یکی از جامع ترین و معتبر ترین شرکت های اتوبوس رانی رد سطح اروپا که تقریبا به تمامی کشور های بزرگ اروپا سرویس دهی می کند.
 • رجیو جت: یک شرکت حمل و نقل اتوبوس رانی مستقر در جمهوری چک که خدمات مختلف اتوبوس رانی به مسافران را با قیمت مناسب و شرایط مناسب ارائه می کند . این شرکت به اسلواکی، مجارستان، لهستان، اتریش، آلمان؛ ایتالیا، سوئیس، لوکزامبورگ، هلند، فرانسه، بلژیک، دانمارک، نروژ ، سوئد و انگلستان سرویس دهی دارد.
 • ال ای او اکسپرس: یک شرکت اتوبوس رانی حمل و نقل مسافر در جمهوری چک که حمل و نقل مسافر به کشور های اسلواکی، لهستان، اتریش، آلمان، ایتالیا، سوئیس و اوکراین را از چک انجام می دهد.
 • پولسکی باس( شرکت اتوبوس رانی لهستانی) : خدمات اتوبوس رانی مختص کشور لهستان که خدمات حمل و نقل مسافر را به شهر های مختلف لهستان با پراگ و برنو انجام می دهد.
 • فلکسی باس: شرکت حمل و نقل اتوبوسی آلمانی با یک نمایندگی در پراگ که شهر های آلمان و اتریش را با ایستگاه ها و مکان هایی در جمهوری چک به هم متصل می کند.
 • لوکس اکسپرس: شرکت حمل و نقل اتوبوس رانی استونی  که فعالیت حمل و نقل مسافر به شهر های بالتیک و لهستان و پراگ را انجام می دهد.
 • اکو لاین: شرکت حمل و نقل با محوریت لتونی که از مسیر هایی از لهستان و شهرهای بالتیک  و روسیه عبور می کند و توقف هایی در پراگ و هادسک کراولو دارد.
 • اورنج وی : شرکت حمل و نقل مجارستانی که شهر های مختلفی از مجارستان و اسلواکی را با پراگ به هم پیوند می دهد.

گشت و گذار در جمهوری چک

گشت و گذار در جمهوری چک بوسیله هواپیما

پرواز های داخلی جمهوری چک بین پراگ و اوستراوا توسط شرکت هواپیمایی سی اس ای برنامه ریزی و اجرا می شود. با این حال با توجه به فاصله ای که این پرواز ها طی می کنند هزینه بلیط گرانی دارند ولی با این حال بهترین راه مسافرت است.

گشت و گذار داخلی در جمهوری چک با قطار

شبکه راه آهن داخلی جمهوری چک بسیار گسترده و متنوع است و اغلب این قطار ها توسط خود شرکت راه آهن ملی جمهوری چک اداره می شوند. شهر های پراگ، برنو، پیلسن، پاردوبیتسه  و استراوا و … شبکه داخلی قطار شهری را هم پشتیبانی می کنند و اغلب به حومه های بیرون شهر هم هدایت می شوند.

از سال 2000 انحصار خدمات مسافربری ریلی از  دست شرکت ملی این کشور خارج شده و برخی از شرکت های خصوصی هم این موضوع را عهده دار هستند. شرکت های خصوصی قطارهای خاص خود را دارند. قطارهای سریع السیر  پراگ- برنو- براتیسلاوا و همچنین پراگ-پاردوبیتسه-الوموک-استراوا  ضمن ارائه خدمات حمل و نقل مسافربری در داخل کشور خطوط خود را تا شرق اسلواکی هم ادامه داده اند.

قطارهای داخلی جمهوری چک از نظر سن و کیفیت متفاوت هستند  قطارهای سرعت بالا و قطارهای نزدیک مرزی آلمان– پراگ و استراوا از نوع مدرن هستند. در قطار های مدرن ارائه انواع نوشیدنی و خوراکی با قیمت مناسب نیز مرسوم است.

بلیط قطار در جمهوری چک بصورت بین المللی و یا جهانی نیست بنابراین به یاد داشته باشید برای استفاده از قطار در جمهوری چک باید در خود این کشور بلیط قطار را تهیه کنید.

بلیط قطار

در مقایسه با استاندارد های اروپای غربی سفرهای ریلی با قطار در جمهوری چک ارزان ، مقرون به صرفه و بسیار قابل اعتماد هستند. بلیط را می توانید از همه شرکت های حمل و نقل ریلی جمهوری چک و یا بصورت انلاین خریداری نمایید. خرید بلیط از طریق نرم افزار های موبایلی و یا باجه های مخصوص بلیط فروشی در هر ایستگاه امکان پذیر است.

اگر بلیط مورد نظر شما از دو شرکت ریجیو جت و یا لئو اکسپرس باشد تمامی کارمندان این شرکت به زبان انگلیسی صحبت می کنند در حالی که شرکت های قطار مربوط به چک اغلب به زبان انگلیسی مسلط نیستند.

امکان بردن دوچرخه و یا حیوان خانگی با قطار

بلیط های عمومی برای هزینه حمل دوچرخه با قطار بین 25 تا 75 کرون بسته به فاصله می باشد. البته همه قطارها این کار را انجام نمی دهند. قطارهایی که امکان حمل دوچرخه را به شما می دهند با نماد دوچرخه مشخص شده اند.

برای حمل و نقل حیوانات خانگی در صورتی می توانید از قطار استفاده کنید که اگر کوچک باشد حیوان در قفس و یا کیسه های مخصوص نگه داشته شده باشد . هزینه ای هم بابت حمل این حیوانات در نظر گرفته نمی شود. اما حیوانات بزرگتر باید در جایگاه مخصوص نگهداری شوند و هزینه ای بین 15 تا 50 کرون برای آن پرداخت شود. البته قطار های بین المللی لئو اکسپرس هزینه ای برای حمل حیوان نمی گیرند اما باید همه آنها در قفس و یا محفظه مخصوص نگهداری شوند.

گشت و گذار داخلی در جمهوری چک با اتوبوس

جمهوری چک صاحب یک شبکه بسیار پیچیده و یکپارچه خدمات حمل و نقل مسافر به گوشه و کنار چک می باشد که از بزرگترین شهر ها تا کوچکترین روستا ها را پوشش می دهد.به دلیل هزینه، راحتی و قابل اعتماد بودن اغلب مردم محلی ترجیح می دهند از اتوبوس به جای قطار و یا هواپیما استفاده کنند.  شاید بهترین و شناخته ترین شرکت اتوبوس رانی رایجو جت باشد که با اتوبوس های زرد رنگ خدمات حمل مسافر را انجام می دهد. این اتوبوس ها از بهترین بزرگراه ها و جاده ها استفاده می کنند و مسافران خود را به همه کشور انتقال می دهند. برای راحتی مسافر در طول سفر مسافر می تواند از wifi رایگان ، قهوه و آب و چایی استفاده کند.

البته شرکت های حمل و نقل اتوبوس رانی در ابعاد کوچک تر هم در جمهوری چک فعالیت می کنند  که اغلب باری حمل و نقل مسافران محلی از شهر ها با روستا ها و برعکس کار می کنند.باید بدانید که اغلب رانندگان این نوع اتوبوس ها بر خلاف شرکت رایجوجت نمی توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. اغلب تهیه بلیط اتوبوس بصورت انلاین و یا در ترمینال انجام می شود.

گشت و گذار در جمهوری چک با خودرو

تقریبا حدود 1200 کیلومتر بزرگراه در جمهوری چک وجود دارد که بسیاری از شهرستان ها را به همدیگر با مرکزیت پراگ متصل می کند. البته برخی از جاده های نیاز به بازسازی و مدیریت بیشتر دارند ولی جاده های فرعی و بیراهه ای نیز وجود دارند که رانندگان می توانند از آنها استفاده کنند.

بزرگراه ها با تابلو های قرمز و سفید و با یک عدد بر روی ان مشخص شده اند.پس از بزرگراه ها جاده های درجه یک هستند که با علائم آبی و سفید و یک عدد دو رقمی مشخص شده اند. جاده های درجه دو با یک تابلو آبی و سفید با یک عدد سه رقمی مشخص می شوندو برای اتصال شهر های کوچک به روستا ها ساخته شده اند. جاده های درجه سوم که با یک عدد چهار رقمی تعیین می شوند برای ارتباط بین روستا ها هستند. بهترین انتخاب برای مسافرت با خودرو استفاده از جاده ها و بزرگراه ها می باشد.

برای استفاده از بزرگراه ها باید هزینه ورودی داده شود که برابر با 310 کرون برای استفاده 10 روزه از این بزرگراه ها می باشد و 440 کرون برای یک ماه و 1500 کرون برای یک سال است.  در اغلب ایستگاه های بنزین و پلیس راه ها می توانید این مجوز را خریداری نمایید. البته برخی از اتوبان ها را باید با پرداخت عوارض طی کنید.

استفاده از چراغ جلو حتی در روز های مه آلود و ابری الزامی است. محدوده سرعت در جمهوری چک بین90 تا 130 کیلومتر در ساعت می باشد. در بزرگراه ها 90 و در جاده ها تا 130 کیلومتر هم می رسد. در جاده های درجه پایین تر معمولا نهایت سرعت 50 کیلومتر در ساعت تعیین می شود. دوربین های مدار بسته سرعت زیاد را شناسایی و جریمه می کنند .

جریمه های در نظر گرفته شده در جمهوری چک واقعا سرسختانه است. اگر کمی هم الکل مصرف کنید و بعدا رانندگی بکنید بدون تردید با جریمه بسیار سنگینی مواجه خواهید شد.در صورت ایجاد ترافیک در محل جریمه خواهید شد . استفاده از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی نیز الزامی است و در غیر اینصورت جریمه های مختلف برای رانندگان متناسب با نوع تخلف قطعا صادر می شود.

جمهوری چک     

گشت و گذار در جمهوری چک بوسیله دوچرخه

جمهوری چک کشوری عالی برای استفاده از دوچرخه است.  بسیاری را جاده های کشور دارای مسییر های مشخص دوچرخه سواری است و اغلب از کنار روستاهای زیبا و یا امتداد مسیر های با صفا عبور می کنند. پیدا کردن راه با دوچرخه به دلیل نشانه گذاری های جاده ای مناسب بسیار راحت است و اگر در مکانی نیاز به استفاده از حمل و نقل عمومی داشتید می توانید دوچرخه خود را با قطار و یا هواپیما به مکان دیگری انتقال دهید. سعی کنید در موراویا  در نزدیکی مرز اتریش حتما تجربه دوچرخه سواری را داشته باشید. در این شهر می توانید ده ها مسیر دوچرخه سواری عالی پیدا کنید  که شما را به حومه های شهر ، تاکستان ها، مسیر های طبیعی و روستاهای رنگارنگ هدایت می کند.

حتی در محدوده کوهستان ها نیز دوچرخه سواری محبوبیت زیادی دارد. معمولا جاده ها در جمهوری چک حصار خاصی ندارند ولی برای مسیر دوچرخه سواری  مسیر مشخصی دیده شده است. ورود بدون مجوز به برخی از مناطق طبیعی می تواند برای شما جریمه داشته باشد به همین دلیل بهتر است از مسیرهای مشخص استفاده کنید.

پیاده روی در جمهور چک

علاوه بر این که می توانید در همه نقاط شهری به راحتی پیاده روی کنید جاده ها و مسیر های پیاده روی خاص و غنی و با مناظر بسیار عالی از جنگل ها  و مناطق حفاظت شده در جمهوری چک آماده شده تا افراد پیاده لذت این گردش را ببرند. در مسیر های پیاده روی باشگاه های گردشگری پیاده ها نیز در نظر گرفته شده است که به شما راهنمایی ها لازم را ارائه دهند. پیاده ها می توانند به راحتی بیش از هزاران کیلومتر در دل منطقه های طبیعی و بکر جمهوری چک و با استفاده از بهترین نوع نشانه گذاری در اروپا قدم بزنند.

برای پیاده ها نقشه های پیاده روی زیادی هم دیده شده است. حتی می توانید در اینترنت و انواع وب بصورت انلاین از آنها استفاده و یا نقشه ها را خریداری نمایید. این نقشه ها در همه کتابخانه ها ، ایستگاه ها و حتی در موزه ها و مناطق تاریخی هم به علاقمندان فروخته می شود.

پیاده ها می توانند از خدمات تورهای پیاده روی و گردشگری پیاده ها در جمهوری چک هم با ثبت نام استفاده کنند .

استفاده از هیچ های کینگ ( گردش مفتی )

بسیاری از رانندگان دوست دارند افراد پیاده را تا جایی که دوست دارند بصورت رایگان  حمل کنند. کافی است در کنار بزرگراه ها و یا مناطق خدماتی تنها با دست خود اشاره کرده و مقصد را به این رانندگان اطلاع دهید. برای این کار مراقب باشید . باید ژست مناسب و با انگشت شصت سمت بالا نشانه بگیرید. انگشت شصت خود را اگر بر عکس بگیرید مفهوم خوبی ندارد.

بر روی یک کاغذ حتما ادرس و منطقه مورد نظر خود را بنویسید تا اگر رانندگان مفهوم شما را متوجه نشدند بتوانند با خواندن کاغذ منظور شما را متوجه شوند.

استفاده از هیچ هایکینگ و یا سواری مفتی حتی اگر حیوانی هم به همراه داشته باشید امکان پذیر است ولی در نظر داشته باشید که باید زمان بیشتری در انتظار باشید. مثلا فردی که خودش سگ دارد ممکن است برای شما بایستد.

زبان رسمی جمهوری چک

زبان رسمی مردم در جمهوری چک اسلاوی است که بالغ بر 10 میلیون نفر از این زبان برای مکالمه صحبت می کنند. زبان اسلواکی نیز به ظور مداوم به ویژه در شهر های بزرگ شنیده می شود چرا که اقلیت اسکاتلندی در شهر ها حضور دارند. هر دوی این زبان ها را اغلب مردم متوجه می شوند . مردم جمهوری چک به زبان خود متعصب هستند و به آن افتخار می کنند به همین دلیل شما به ندرت می بینید از زبان دیگری برای مکالمه استفاده کنند.  هر چند در بین جوانان هستند افرادی که به زبان انگلیسی صحبت کنند ولی در بزرگترها خیلی کم دیده می شود کسی بتواند انگلیسی را متوجه شود.

به همین دلیل توصیه می شود اگر مسافر جمهوری چک هستید حتما کلمات ضروری زبان آنها را یاد بگیرید.

زبان انگلیسی در مدارس این کشور اخیرا تدریس می شود . اغلب مردم چک دو زبانه و یا سه زبانه هستند. مثلا افراد مسن بعضا به زبان آلمانی اشراف دارند  و یا در مناطق تحت سلطه روسیه استفاده از زبان روسی دیده می شود. در برخی از مدارس و آموزشگاه ها زبان های فرانسوی و اسپانیایی هم تدریس می شود. استفاده از زبان اسلاوئی، لهستانی، اوکراینی، کرواسی و اسلوونیایی هم در جمهوری چک دیده می شود.

یاد گرفتن زبان چکی برای اغلب مردم با زبان های دیگر بخصوص انگلیسی زبان ها ساده نیست زیرا زبانی مشکل و سختی است و باید صبر و حوصله و تمرین زیادی برای آموختن آن داشته باشید بخصوص اگر کسی با زبان های حوزه اسلاوی آشنایی نداشته باشد. چک زبان بسیار حساسی دارد و به همین دلیل مهم ترین بخش برای یاد گرفتن این زبان نحوه تلفظ و حروف الفبای آنها می باشد. چک ها به شدت به خارجی هایی که تلاش می کنند زبان آنها را یاد بگیرند احترام می گذارند حتی اگر تنها چند کلمه را بگویند.

جمهوری چک دارای لهجه و طرز تلفظ های مختلفی در فرهنگ خودشان هستند بخصوص در موراویا و بخشی از سلیسیه لهجه های زیادی وجود دارند. برخی از گویش ها آنقدر سخت و عجیب هستند که حتی مردم محلی خود جمهوری چک هم نمی توانند به راحتی تشخیص بدهند. با این حال همه مردم چک تا حدودی مفاهیم هم را درک می کنند و با زبان اسلاو و یا بومی خودشان به خوبی با هم صحبت می کنند.

در مقایسه با چک زبان اسلواکی نرم تر و دارای لهجه و طرز تلفظ با پیچیدگی کمتری است. گرامر و لغات چک و اسلواکی اغلب با هم شبیه هستند ولی گاهی برخی از کلمات معنای متفاوتی دارند.

خرید در جمهوری چک

ارز رسمی در جمهوری چک کرون است که با کد czk شناخته می شود و از همین ارز برای مبادلات بین المللی هم استفاده می شود و در نماد محلی با kc معروف است.

سکه های جمهوری چک بصورت 1 کرون، 2 کرون، 5 کرون ( از استیل ضد زنگ) ، 10 کرون( از مس)، 20 کرون( برنجی) 50 کرون( مس و برنج) ضرب می شوند. اسکناس ها بصورت 100 کرون (آبی)، 200 کرون( نارنجی)، 500 کرون(قرمز)، 1000 کرون (بنفش)، 2000 کرون( سبز زیتونی) و 5000 کرون ( بنفش سبز) چاپ می شوند.

البته برخی از فروشگاه های بزرگ در جمهوری چک یورو را هم قبول می کنند و حتی برای خرید و فروش مسکن هم ممکن است از یورو استفاده شود. در مناطق خرید و ایستگاه های سوخت گیری در مرزهایی مانند مرز اتریش هم استفاده از یورو مرسوم است ولی سایر فروشگاه ها و مراکز خرید و فروش در سطح شهر عمدتا واحد پول کرون را قبول می کنند و حتی اگر مشکلی با یورو هم نداشته باشند ترجیح می دهند آن را نپذیرند.

صرافی ها را معمولا می توان در همه شهر پیدا کرد ولی در شهر های بزرگ و کلا جمهوری چک بیشتر دیده می شوند. با این وجود هیچ گاه پول خود را در خیابان و افرادی که پیشنهاد می دهند مبادله  نکنید زیرا هم خطرناک است و هم غیر قانونی و معمولا افراد کلاه بردار این کار را می کنند. ( اسکناس ها جعلی و یا خارجی و بی ارزش هستند) . بهترین مکان برای مبادله پول خود بانک ها هستند هر چند ممکن باشد کمی گران تر برای شما تمام شود.

با توجه به بسیاری از کشور های اروپای غربی قیمت ها در جمهوری چک منصفانه تر و مقرون به صرفه تر است.

گردشگری خارجی

با توجه به موقعیت بسیار مناسب استراتژیکی و مرکزیت جمهوری چک در اروپا و با به پایان رسیدن وضعیت کمونیستی این کشور در سال های دور و ورود این کشور به اتحادیه اروپا جمهوری چک به سرعت در میان گردشگران خارجی و بین المللی جایگاه خود را پیدا کرد و محبوبیت زیادی به دست آورد  و اکنون پراگ به عنوان پایتخت جمهوری چک یکی از مشهورترین و محبوب ترین مقاصد گردشگری در اروپا است. بسیاری از گردشگران تمایل دارند در سفر خود به جمهوری چک پراگ را به عنوان محور اصلی اقامتی خود انتخاب کنند و از این مکان برای بازدید اطراف و شهرهای دیگر رفت و آمد کنند و به همین دلیل سایر نقاط دیدنی و گردشگری پراگ هنوز کشف نشده باقی مانده اند. در هر صورت جمهوری چک تنها به پراگ بسنده نمی کند. این  کشور دارای شهرها و روستاها، مناطق زیبای طبیعی، جنگل ها و کوه ها و رودخانه ها و سایر نقاط دیدنی و گردشگری دیگر می باشد که دیدن آنها را توصیه می کنیم.

شهرهای جمهوری چک

پراگ به عنوان شهر نخست و پایتخت زیبای جمهوری چک  بیشترین برنامه سفر و بازدید کننده را به خود اختصاص داده است. این شهر با ترکیبی از معماری گوتیک، رنسانس، باروک، کلاسیک ، هنرهای نو، هنر دکو، براتالیست و سوسیالیست ترکیبی زییا از دورهای مختلف هنرنمایی هنرمندان مختلف را در خود جای داده و به یکی از زیبا ترین پایتخت های اروپایی مبدل شده است. بازدید از شهر قدیمی پراگ و گاوک  با انواع ساختمان های قرون وسطی ای تمامی بازدید گننندگان را به وجد خواهد اورد آنها می توانند از پل چالز به سمت مالا استرانا قدم بزنند و تا قلعه غربی پراگ برای داشتن یک نمای زیبا از شهر به راه خود ادامه بدهند.

در خارج از شهر بازدیدکنندگان می توانند  به آسانی به کوتنا هورا سفر کنند، در کنار کلیساهای زیبا و چشمگیر مانند باربارا و سلدیک اشوری به تماشا بایستند. در شمال غربی منطقه  کارلووی واری یک شهر بزرگ اسپا که شهری امپریالیستی است در کنار رودخانه اوهر و تپلا  وجود دارد  که همانند پاریس و یا وین کوچک می ماند. در این شهر جشنوراه های بزرگی با حضور انواع هنرمندان داخلی و بین المللی برگزار می شود.

شهر پیلزن که به نوشیدنی های خود شهرت دارد در واقع یک شهر آبی دیدنی است که مرکز این شهر ترکیبی زیبا از معماری قدیم و جدید را با خلوص و بی ریا به نمایش گذاشته است.  کلیسای کاتولیک سنت بارتولومور، پایتخت گوگلی پلسن نماهایی زیبا را از شهر و اطراف آن به شما خواهد داد. در امتداد جنوبی جمهوری چک شهرستان زیبای چسکی کروملوو وجود دارد که به قلعه رودخانه ای خود که به سبک رنسانس و گوتیک ساخته شده و در کنار غار زیبایی قرار دارد شهرت دارد. در این نزدیکی چسکه بودیوویتسه قرار دارد که شهری باهوشمندی زیاد ساخته شده و با میدان ولتاوا دوم که عنوان بخش مرکزی وجود دارد که ساختمان های مربوط به 600 سال پیش این شهر را احاطه کرده اند.

برنو دومین شهر بزرگ کشور چک اغلب از لحاظ فرهنگی و اقتصادی با پراگ در رقابت است. شهر برنو برای بسیاری از دانشجویان  به عنوان شهری شب زنده دار و فعال شناخته شده است. این شهر مرکزی جمع و جور و قدیمی دارد که آثار ارزشمندی همچون قلعه شیلبرک، کلیسای سنت پیتر و پولس گوتیک را به نمایش گذاشته است. شهر برنو اغلب آرام تر و متین تر از پراگ است و هر چند شهر سازی قابلی دارد به نظر برای زندگی با کیفیت بالاتر مناسب تر است.

اولوموس پاریتخت تاریخی موراویا محسوب می شود که یکی از بهترین اسرار حفظ شده جمهوری چک می باشد. این شهر یکی از بزرگترین شهر های قدیمی در بیرون از پراگ است که ستون تثلیث مقدس که ساتی در میزاث جهانی یونسکو است را در خود جای داده است. در این شهر یک ساعت نجومی بسیار مشهور و زیبا متعلق به قرون وسطی قرار داشت که در جنگ جهانی دوم آلمان ها آن را نابود کردند. چرا که در زمان کمونیسم به عنوان یک ساعت سوسیالیستی شناخته می شد . آلمان ها به جای اینکه از این ساعت برای نمایش دادن مقدسات و تمثیلات مذهبی و نمایدی از دهقان و دانشمند و کارگر حفاظت کنند آن را خراب کردند. دیوارهای قرون وسطی ای که در شهر اولوموس با پارک های در هم آمیخته سفر مسافران به این شهر را دلپذیر تر می کند.

شهر اوستراوا در منطقه سلیسه چک صاحب کارخانه بزرگی از فولا است که امروزه به عنوان  یک موزه دیدنی از آن استفاده می شود.

جاذبه های طبیعی جمهوری چک

جمهوری چک کشوری از مجموعه های کوهستانی زیاد و زیبایی است که مرزهای این کشور را با همسایگان مشخص کرده و هزاران سال است دستخوش تغییر نشده است. محدوده کوهستانی شامل جنگل بوهمی  به غرب و سادتس به شمال و شرق است که قسمت های کوهستانی کرکونوشه، جسنیکی و کوه های سووی را تشکیل می دهند.

در داخل کشور جمهوری چک 4 چارک ملی حفاظت شده وجود دارد که هر کدام زیبایی های طبیعی خاص خود را دارند. پارک ملی کرکونوشه یکی از معرف ترین و محبوب ترین پارک های ملی جمهوری چک و حتی اروپا است. در نزدیکی مرز دولتی کوکونوشه و سنژکا بالاترین قلعه جمهوری چک با ارتفاع 1602 متری قرار دارد که مسافران جمهوری چک و لهستان می توانند هر یک از سمت کشور خود برای بازدید از این قلعه اقدام نمایند.

در نزدیکی مرز آلمان در غرب جمهوری چک پارک ملی سوماوا قرار دارد که منطقه ای بزرگ با جنگل بوهمیان است. این منطقه به عنوان مپی از سردترین مناطق جمهوری چک محسوب می شود . سوماوا  خانه کوه های ملایم، بوته های توده ای، دریاچه یخ زده و بقایای جنگل های اولیه است.  به دلیل این که ساکنین این منطقه در پایان جنگ جهانی دوم از این منطقه اخراج شدند و بخشی از ناحیه مرزی بین چکسلواکی غربی در طول جنگ سرد از دخالت انسان به دور بوده است زیبایی این منطقه دستخوش تغییراتی کم شده است.

این پارک ملی مرزی مشترک با پارک ملی باواریا دارد و قسمتی تحت حمایت و محافظت از یونسکو را شامل می شود. در قسمت جنوبی جمهوری چک در مرز با اتریش پارک ملی پودیه واقع شده است.  منطقه ای سرشار از زمین های جنگلی در امتداد رودخانه عمیق دییه.

در نزدیکی برنو، ماکوچا ابیس حفره بزرگ آبی در کارست موراویا واقع شده است. ابیس دره رودخانه ای بسیار بزرگ و عمیقی است که به یک غار بزرگ  و رودخانه ای زیر زمینی متصل است.

تشکیل صخره ها و سنگ های بزرگ و غیر معمول نیز در نقاط مختلف کشور جمهوری چک بر جذابیت این کشور افزوده است.

یکی دیگر از پارک های ملی جمهوری چک ، چسکه سویکارسکو است که در نزدیکی پراوکیکا برانا واقع شده و به عنوان بزرگترین قوس طبیعی اروپا شناخته می شود.

قلعه ها و سایر مناطق تاریخی روستایی

جمهوری چک گنجینه ای از بهترین قلعه ها ، قصر ها، صومعه ها و دیگر مکان های تاریخی است.  تهیه یک لیست از این کاخ ها و قصر ها به این سادگی ها نیست. قلعه کارلشتین یکی از این نمونه ها در خارج  از شهر پراگ است که ساللانه توریست ها و گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند.  قلعه ای با معماری سبک گوتیک که در بالای رودخانه ای واقع شده است. کاخ های وولتاوا و باغ های لدنیس والتیس در نزدیکی مرز های اسلواکی و اتریش از خانه های سابق و بزرگ خاندان سلطنتی لیختن اشتاین هستند که امروزه در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

لدنیس به خاطر باغ های مخصوص خاندان های انگلیسی شهرت دارند و والتیس به دلیل معماری خیال انگیز و  نقش و نگار زیبای آن مشهور است. در جایی دورتر این این کاخ ها و در شهر اسلاوکو یو برنا در میدان جنگ استرلیتز جایی که ناپلئون ارتش اتریش و روسیه را در هم کوبید دیدنی است. جیندریچو هردک یک سکونتگاه زیبا با قصری نمادین متعلق به قرون وسطی به رنگ قرمز که در تالابی  بصورت تنها بر روی یک صخره ساخته شده از آثار دیدنی شهر چرونا است. در شمال کشور ویرانه های بزرگ و چشم گیری وجود دارد که قلعه تروسکی با سبک معماری گوتیک در روستایی متعلق به بوهمیان قرار دارد. قلعه کاشپرک در نزدیکی جنگل بوهمی یکی دیگر از آثار گوتیکی امپراطور چارلز دوم است.

فعالیت های مختلف در جمهوری چک

پیاده روی

جمهوری چک دارای مسیر های  جادویی و فوق العاده زیبایی است که مخصوص پیاده روی تعبیه شده است و در همه جای شهر و حومه های شهر وجود دارند. در یک منطقه مناسب یک نقشه پیاده روی تهیه کنید  و از این مسیر ها لذت ببرید.

شنا کردن

هر چند برخی از مناطق جمهوری چک سرد است ولی با این وجود مکان های زیادی در این کشور وجود دارد که برای شنا و دل زدن به دریا عالی است. بسیاری از این مناطق شنا آزاد است و امنیت برای شنا تامین شده است. شما می توانید لیستی از مناطق شنا را تهیه کنید. اما در نظر داشته باشید که در فصول گرم سال  کیفیت آب در برخی از مناطق و نحوه استفاده از ان متناسب با سیاست های اتحایده اروپا می باشد.

حضور در سواحل جمهوری چک متناسب با قوانین و مقررات این کشور الزام نودیزمی ندارد ( عریان بودن) و معمولا در کناره سواحل مردم عریان کامل نمی شوند. ولی با این وجود ممکن است در برخی از مناطق روستایی و خلوت تر عریان گری را ببینید. بهتر است از مناطق شلوغ و پر جمعیت برای استفاده از سواحل و شنا استفاده کنید.

آموزش و پرورش در جمهوری چک

جمهوری چک پیشینه تاریخی و بلندی در ارائه تحصیلات عالیه و دانشگاهی دارد و هزینه تحصیل در این کشور به نسبت سایر ملل اروپایی ارزان تر است. معتبر ترین این دانشگاه ها و مراکز تحصیلی را می توان دانشگاه چارلز در شهر پراگ عنوان کرد  که عضو جمعیت کویمبرا و یوروپیوم می باشد. این موسسه آموزشی در سال 1348 تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های حال حاضر دنیا محسوب می شود.  سایر دانشگاه های معتبر و مورد علاقه دانشجویان در این کشور عبارتند از : دانشگاه فیلم و تلویزیون و آکادمی هنرهای نمایشی پراگ، دانشگاه ماسایوک در برنو، دانشگاه پالاکی در اولوموچ و دانشگاه فنی پراگ.

در جمهوری چک همچنین دانشگاه های خصوصی هم وجود دارد. البته تعداد آنها زیاد نیست ولی پذیرش جهانی دارند.

کار در کشور جمهوری چک

شهروندان اتحادیه اروپا بدون نیاز به مجوز خاصی می توانند در کشور چک مشغول به کار شوند اما شهروندان غیر اتحادیه اروپایی باید ویزای کاری و یا مجوز کسب و کار دریافت نمایند. ساده ترین راه برای زندگی و کار کردن در جمهوری چک به عنوان فردی غیر بومی آموختن زبان انگلیسی است. هر چند در خود جمهوری چک هم موسسات مختلفی در برگزاری کلاس های اموزش زبان انگلیسی و  ارائه مدرک زبان فعال هستند. داشتن مدرک تافل زبان انگلیسی در جمهوری چک اعتبار زیادی به شما خواهد داد.

با داشتن زبان انگلیسی پیدا کردن کار در این کشور و بخصوص در مراکز آموزشی نباید کار چندان دشواری باشد. با توجه به تحصیلات و دانشی که دارید می توانید در سیستم آموزش این کشور بین 20000 تا 35000 کرون درامد ماهیانه داشته باشید. این در حالی است که در برنو، پراگ و پیلسن معمولا برای هر کاری درامد بهتری وجود دارد. این میزان در امد برای داشتن یک زندگی عالی و راحت برای شما کفایت می کند.

کار در کشور جمهوری چک نیاز به مجوز کار و یا گواهی تجاری دارد. ویزای کار باید توسط یک شرکت برای شما درخواست داده شود و در واقع شما را حمایت کند و در صورت دریافت این ویزا شما می توانید به راحتی در جمهوری چک مشغول به کار شوید و به صورت معمول بهتر است یک مدرک دانشگاهی هم داشته  باشید.

اما گواهی تجارت نیازی به مدرک دانشگاهی ندارد اما باید تراز مالی مناسبی داشته باشید که با بررسی تراز مالی بانکی شما و داشتن حداقل 110000 کرون سرمایه تحقق می یابد. داشتن یک گواهی تجاری، یک گذر نامه معتبر و ارائه سابقه کیفری از کشور خودتان به شما این امکان را می دهد که به عنوان یک مترجم آزاد در جمهوری چک فعالیت کنید، خرید و فروش کنید، تجارت کنید و یا دفاتر مختلف تجاری تاسیس نمایید. همواره فهرستی از فرصت های شغلی در این کشور وجود دارد که برای اطمینان می توانید به انها سر بزنید.

کار دیگری که می توانید در جمهوری چک انجام دهید فعالیت در حوزه گردشگری در خوابگاه ها ، هتل ها، تروها و … است اگر به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

احتمالا پراگ برای خارجی ها بهترین مکان برای به دست اوردن شغل است. چرا که شرکت های چند ملیتی و انگلیسی زبان و همچنین حضور توریست در این شهر بسیار زیاد است. البته برنو هم مکان خوبی است. وب سایت های Jobs.cz و Prace.cz برای جستجوی شغل در چک مناسب هستند.

غذا خوردن در چک

پرداخت 10 درصد از هزینه غذا به عنوان انعام استاندارد است و این هزینه به صورتحساب شما کاری ندارد.  در پای برگه های صورتحساب شما در هر نوبت غذا هزینه ای به عنوان مالیات بر ارزش افزوده منظور می شود که 21 درصد می باشد که این مالیات هم ربط به موضوع انعام ندارد و بصورت استاندارد 10 درصد در هر صورت باید به عنوان انعام پرداخت شود.  البته شما در صورتیکه از کیفیت غذا راضی نباشید می توانید به عنوان اعتراض این مبلغ را پرداخت نکنید. چرا که از شما مطالبه نمی شود و رسم بر این است که انعام زیر ظرف غذا گذاشته می شود.

در اغلب رستوران های بزرگ که بیشتر در شهر های بزرگ و توریستی هستند می توانید هزینه غذای خود را با کارت های اعتباری mc یا  ec و حتی visa پرداخت نمایید ولی خیلی قابل قبول نیستند و بهتر است برای سرو غذا در رستوران ها این اطمینان را داشته باشید که پول نقد به هرماه دارید. همانند سایر نقاط اروپا رسم بر این است که در پشت شیشه های رستوران اگر کارت اعتباری پذیرفته شود با یک علامت کارت اعتباری این موضوع نشان داده می شود.

در جمهوری چک مردم محلی ممکن است از بلیط ها و یا کوپن های مخصوص غذا استفاده نمایند. این کار توسط کارفرمایان با توافق با برخی از رستوران ها انجام می شود و مخصوص گردشگران و یا افراد دیگر نیست. تنها کارگران جمهوری چک ممکن است توسط کارفرما از این کوپن ها برای سرو غذای رستوران استفاده نمایند.

غذاهای سنتی و محلی جمهوری چک

غذاهای سنتی جمهوری چک بسیار مقوی و مغزی هستند و پس از یک روز کاری سخت و سنگین واقعا می چسبند. غذاهایی که عمدتا سنگین و تقریبا چرب هستند و در فصول زمستان  بسیار عالی هستند. البته اخیرا تمایل به استفاده از غذاهای سبک تر و غذاهای سبزیجاتی بیشتر شده است. امروزه در سبد خانوارهای خود جمهوری چک هم هر روز غذای سنتی میل نمی شود چرا که برخی از مردم محلی در خوردن آنها رعایت می کنند. اما با این حال هیچ چیز به اندازه یک وعده غذای چکی که با گوشت اردک ، غاز و یا مرغابی با کلم پیچ  و برخی از سبزیجات دیگر طبخ می شود دلچسب نیست.

یک وعده غذایی در روز مثلا ناهار برای یک فرد اهل جمهوری چک یعنی خوردن دو تا سه ظرف غذا. اولی سوپ است، ظرف دوم غذای اصلی که اغلب با گوشت خوک و یا سایر گوشت ها است و ظرف سوم یک غذای شیرین و یا سالاد و سبزیجات تازه که البته وعده سوم همه گیر  نیست و اختیاری است.

غذاهای چک شامل انواع مختلفی از سوپ های محلی است. شایع ترین آنها  برامبوراکا است که سوپی درست شده از سیب زمینی و قارچ های جنگلی است. هوویزیوایوار سوپ گوشت گاو است و انواع مختلف دیگری از سوپ ها که هر کدام در هر منطقه و با روش خاص خودشان پخته می شوند.

برخی از این نوع سوپ ها را با نان می خورند و اگر در هنگام شب پخته شود به عنوان غذای اصلی سرو می شود.

غذای دوم و یا میان وعده که غذای اصلی است معمولا چرب و سنگین است. این غذا اغلب یا از گوشت خوک تهیه می شود و یا گوشت اردک، مرغ، گاو و یا هر گوشت دیگری . برخی از این غذاها به تنهایی سرو می شوند و برخی دیگر با چاشنی برنج ، ماکارانی و یا سیب زمینی سرخ کرده که معمولا به سلیقه آشپز بستگی دارد.

از معروف ترین غذاهای چکی می توان به دامبلینگ اشاره کرد. این غذا هم به تنهایی میل می شود و هم با مکمل های دیگر اما شایع ترین حالت خوردن این غذا به عنوان یک غذای جانبی است. این غذا در یک ظرف استوانه ای درست می شود  و شبیه نان است که پس از برش های 8 سانتی متری مانن یک نان سفید می شود. این غذا در واقع نوعی کوفته در هم بر هم چکی است  که با سس شیرین سرو می شود.

اسویکووا نوعی غذای با برش گوشت گاو است که با سبزیجات مختلف در خامه سرخ می شود و با سس مخصوص خورده می شود.

البته غذاهای فراوان دگیر نیز وجود دارد  که هر کدام بصورت سنتی و اغلب با گوشت خوک و یا گاو درست می شوند.

غذاهای غیر معمول در رستوران ها

به طور معمول اگر به دنبال خوردن غذای سنتی و خاص در جمهوری چک هستید باید وارد خانه های انها شوید. اما با این حال رستوران ها هم چندان تمایلی به درست کردن غذاهای بین المللی ندارند. امروزه غذاهای  سنتی جمهوری چک بیشتر در خانه های قدیمی و توسط مادر بزرگ ها درست می شود این هم هم معمولا در روزهای یکشنبه و تعطیلات. البته این یک قاعده نیست و یک رسم است.

رستوران ها حتی اگر نوشته باشند سنتی باز هم نمی توانند مطابق با دست پخت مادر بزرگ ها غذای سنتی را درست کنند. البته این بدان معنا نیست که غذاهای آنها بی کیفیت و یا بد مزه است ولی غذای مادر بزرگ ها چیز دیگری است.

معمولا در رستوران های لوکس غذاهای باکیفیت و  عالی طبخ می شود ولی سبک پختن غذای لوکس و خلاقانه آشپزها اغلب باعث قیمت بالاتر می شود. البته این هم قانون نیست و شما ممکن است در یک رستوران ساده و معمولی هم غذای با کیفیتی را میل کنید.

غذاهای سنتی و عمومی زیادی البته در رستوران ها وجود دارد که می تواند باب میل شما باشد.سیب زمینی سرخ کرده  با سبزیجات اغلب از متداول ترین پیش غذاها و حتی غذاهایی است که در رستوران های اطراف شهر سرو می شود و البته ساده ترین نوع غذا است که با نمک و کره خورده می شود.

چیدن قارچ و میل کردن قارچ  یکی از فعالیت های مرسوم در میان مردم چک است. بدیهی که قارچ ها را پس از چیدن بلافاصله سرو می کنند.  معمولا قارچ جزئی از غذاهای مردم چک است و حتی در رستوران ها هم زیاد استفاده می شود.

 

شیرینی در چک

مردم چک هیچ علاقه ای به پنهان کاری در این خصوص که عاشق شیرینی هستند ندارند. الگوهای شیرینی در چک با آنچه که در فرانسه و امریکا و انگلستان سراغ دارید متفاوت هستند. برخی از این شیرینی های سنتی در برخی از بازارهای سنتی چک ازدحام هایی را ایجاد کرده اند که عموما گردشگران هستند و برخی از این شیرینی ها را البته می توانید در اغلب خیابان ها پیدا کند.

شیرینی های خیابانی

 • لازنسکه اپلاتکی: ( نوعی ویفر اسپاگتی) نوعی شیرینی با دارچین و شکر که در جعبه های مخصوص خود هستند و با نوشیدنی داغ سرو می شود
 • تردلو: این نوع شیرینی یک نوع رولت سبک بر جای مانده قرون وسطی ای است که از تخم مرغ و آرد درست می شود.

شیرینی های رستورانی

 • استرودل : نوعی شیرینی که با سیب درختی سبز درست می شود و اصالتا به استرول اتریش باز می گردد . شیرینی گرم و خامه ای
 • مدوونیک : یک شیرینی تازه وارد که به سرعت در همه رستوران ها جای خود را باز کرده است. کیک قهوه ای  که با زنجبیل و عسل  و گردو درست می شود.
 • اووسنی کندلیکی: شیرینی پر از میوه که به عنوان یک پیش غذا یا دسر مصرف می شود. آنهایی که کوچکتر هستند با آلو و سیب و زرد آلو و بزرگتر ها با توت فرنگی، زغال لخته، آلو و انواع دیگر میوه درست می شوند. شکلی کوفته ای مانند دارند که با کره ذوب شده، شکلات و شکر سرخ می شوند و با کیک خرد شده پر می شوند.
 • پالاسینکا : دسر عمومی شیرینی پنکیک فرانسوی است. البته این نوع نوع پنکیک ضخیم تر و با چیز های بیشتری پر می شود مثل شکلات، بستنی، میوه و پودر کیک.

شیرینی پزی ها

پیشنهاد می کنیم کیک های غنی شده ای که معمولا شیرینی پزی ها آنها را درست می کنند حتما امتحان کنید. کیک های چکی معمولا به دلیل روابط مشترک و تاریخ یکسان دو کشور اتریش و مجارستان به سبک کولی وین پخته می شوند. نمونه ای از این کیک ها را می توان کیک قهوه وینس نام برد که با کوهی از خامه درست می شود.

 • پاکویکا : مشهور به تابوت کوچک. بیسکوئیت کرامر تیره با کرم
 • وترنیک: معروف به آسیاب بادی. یک کیک خامه ای سبک فرانسوی
 • پونکاک: کیکی قندی زرد رنگ
 • لاسکونکا : نوعی کیک ساندویچی پر از نارگیل و کرم

شیرینی های خانگی

 • بابووکا : کیکی سنتی شبیه به کیک ماربل ، تقریبا خشک که معمولا با شکر سرد سرو می شود
 • بوچتی : نان سنتی پر از خمیر خامه ای ، خشخاش و مربا آلو
 • کولاک : بطری پر از شیرینی مختلف که با پنیر، آلو، خشخاش، میوه جات و سیب له شده و دانه های آجیل درست می شود. این کیک اندازه ای بین کیک عروسی و یک پیتزا دارد و با روش های مختلف درست می شود.

غذاهای گیاهی

پیدا کردن یک وعده غذایی گیاهی که با گیاهان جمهوری چک درست شده باشد در حال حاضر به ویژه در شهر های بزرگ کاری چندان دشوار نیست. در مناطق توریستی مانند پراگ ، برنو و یا شهر های دانشگاهی تعداد زیادی از رستوران ها هستند که در منو خود غذاهای گیاهی متنوعی دارند.  حتی می توان اینگونه گفت که نسبت به سایر کشور های اروپایی جمهوری چک بیشترین رستوران را دارد که غذاهای گیاهی سرو می کنند.

البته این احتمال که هر رستورانی بسته به تفسیر خود غذای گیاهی درست کند را بدهید. در جمهوری چک برخی از رستوران ها  شیرینی ها و خامه ها را نیز به عنوان غذای گیاهی می شناسند و همین که در غذا گوشت استفاده نشود، برخی از آنها آن را گیاهی تفسیر می کنند. اما جای نگرانی ندارد. شما در خصوص غذا بپرسید و به خوبی اطمینان پیدا کنید که محتویات غذا چیست.

در رستوران های قدیمی و سنتی انتخاب غذای گیاهی معمولا محدود به پنیر سرخ شده است هر چند برخی از این رستوران ها ژامبون و یا سلمی، املت و سیب زمینی  و سالاد یونانی را هم تهیه می کنند.توصیه می کنیم اگر برای خرید غذا و به همراه آن سبزیجات سفارش می دهید حتما انها را جدا جدا سفارش دهید. چرا که سبزیجات و یا دسته سبزیجاتی که در منو ها برای شما آورده می شود معمولا چند برگ کاهو و چند قاچ گوجه فرنگی بیشتر نیست.

وعده های غذایی که با سویا درست می شود نیز در جمهوری چک بسیار سالم است و به عنوان غذای گیاهی سرو می شود. در شهر های بزرگتر می توانید به رستوران های چینی، ایتالیایی ، ویتنامی و یا انواع دیگر بروید و از ظروف غذای گیاهی آنها سفارش داده و میل کنید. حتی در برخی از این رستوران ها این نوع غذا ها رایگان است.

نوشیدنی

در جمهوری چک همانند اغلب کشورهای اروپایی نوشیدنی الکلی یکی از پر مصرف ترین نوشیدنی ها است. انواع آب جو  و شراب سنتی در این کشور درست می شود و کارخانه های زیادی به این امر مبادرت دارند.

اما نوشیدنی های غیر الکلی زیادی هم در این کشور موجود هستند. آب معدنی جمهوری چک محبوبیت زیادی دارد ولی با این حال توجه داشته باشید که مزه معدنی خاصی می دهد. اما برند هایی هم هستند که مزه بهتری دارند مانند ماتونی و یا ماگنسیا که بهتر است از این دو مدل برند خریداری نمایید. اما  با این حال بدون اغراق نوشیدن این نوع آب ها برای سلامتی مفید است.

کوفونا که همانند نوشابه می ماند نیز در این کشور محبوبیت زیادی دارد . به عقیده چکی ها این بهترین نوشیدنی است برای نوشیدن در مناطق عمومی و اجتماعی . بسیاری از رستوران ها  تفاوتی بین آب های معدنی نمی گذارند و برای سفارش باید همان آب را درخواست بدهید.

ایمنی در جمهوری چک

اجرای قانون در جمهوری چک وظیفه پلیس این کشور می باشد . بسیاری از شهر های بزرگ و کوچک دارای پلیس شهر و شهرداری هستند . هر چند پلیس های شهر های مختلف تنها وظیفه هدایت و کنترل ترافیک را بر عهده دارند . افسران پلیس عمدتا در این کشور احترام زیادی دارند و به مسافران راهنمایی زیادی می کنند.

شماره تماس اضطراری در جمهوری چک 112 همانند سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا است که از طریق تمامی تلفن های ثبت و هرماه قابل شماره گیری است. از قدیم هم شماره های اضطراری در این کشور تعبیه شده که هنوز هم مورد استفاده می باشد.

 • آمبولانس: 155
 • آتش نشانی: 150
 • پلیس شهری: 156

جرائم سازمان یافته و توام با خشونت و حملات تروریستی کمی در جمهوری چک گزارش می شود  و اغلب مسافران با مشکل خاصی در این کشور روبه رو نمی شوند. جمهوری چک عمدتا کشوری امن از نظر جنایت و آزار و اذیت به شمار می رود اما با این حال باید برخی از اطلاعات را مسافران داشته باشند:

 • قبل از استفاده از تاکسی مطمئن شوید که تاکسی متعلق به یک شرکت معتبر است و در ضمن بهتر است قیمت را قبل از سوار شدن توافق نمایید. رانندگان تاکسی در جمهوری چک موظف به استفاده از تاکسی متر هستند و برای اینکه بتوانند پول بیشتری به دست بیاورند عمدا از مسیر های طولانی تری عبور می کنند. این موضوع را بهتر است با خود شرکت قبل از درخواست خودرو و یا تاکسی هماهنگ کنید. تمامی تاکسی های قانونی در این کشور به رنگ زرد هستند. البته در نظر داشته باشید که اغلب حمل و نقل های عمومی و حتی تاکسی ها در شهر های بزرگ قابل اعتماد هستند.
 • جیب برها

مراقب جیب خود در هر شرایطی باشید بخصوص اگر در مناطق شلوغ و پر ازدحام رفت و آمد می کنید.  جیب برها اغلب در بین گروه های بزرگ مردمی پنهان می شوند و این گروه ها اغلب یک گروه سارق هستند که با هم حرکت می کنند. در بین آنها زن هم دیده می شود . آنها اغلب در گروه های 9 تا 12 نفره و در ایستگاه های مترو، حمل و نقل عمومی و مناطق شلوغ تمرکز دارند. کیف پول و حتی بلیط خود را تا زمانی که نیاز نشده از جیب خود خارج نکنید و به شکلی نشان ندهید که محتویات داخل کیف دیده شود. بهتر است کیف و  وسایل خود را به شکلی به بدن خود قفل کنید تا سارقین به چالش کشیده شوند. معمولا نباید اجازه دهید که پول و یا وسایل شما به سرقت برود حتی اگر این موضوع را ببینید و به پلیس گزارش دهید معمولا اعضا باند این موضوع را به گردن همدیگر می اندازند و نهایتا مشخص نمی شود سارق واقعی کیست. پلیس هم تنها زمانی که کیف و یا وسیله شما را در دست یکی از آنها ببیند او را دستگیر می کند.

فحشا

موضوع فحشا در جمهور چک یک موضوع غیر قانونی نیست و پلیس با آنها برخورد نمی کند . روسپی ها مالیات نمی دهند و به همین دلیل دولت نظارتی بر آنها ندارد . نزدیک شدن به آنها از همه نظر خطرناک است. هم ممکن است بیماری های مختلفی داشته باشند و هم اینکه اغلب انسان های سالمی نیستند. برخی از آنها با خوراندن نوشیدنی و یا قرص های خواب اور به مشتریان خود انها را مورد سرقت قرار می دهند. سن فحشا 18 سال تمام است و اگر با فردی کمتر از این سن رابطه داشته باشید به عنوان یک جرم جنایی با شما برخورد خواهد شد.

ماری جوانا و استعامال دخانیات

استفاده از ماریجوانا در جمهوری چک غیر قانونی است و برخورد شدیدی با متخلفان بخصوص جوانان می شود. حتی سیگار کشیدن در محافل عمومی غیر قانونی است و اگر شما را در حال استعمال دخانیات ببینند ممکن است دستگیر شوید.

سلامتی در جمهوری چک

مغازه های خوار و بار فروشی در جمهوری چک اجازه فروش دارو ندارند. داروخانه ها اغلب از ساعت 8 سبح تا 7 بعد از ظهر باز هستند و روز های دو شنبه و جمعه تعطیل می باشند. اما در شهر های بزرگ معمولا داروخانه 24 ساعته پیدا خواهید کرد.خیابان های بلخی و رومانسکا در پراگ اغلب محل تجمع داروخانه های شبانه روزی است. این داروخانه ها با یک پنجره کوچک رو به بیرون در ساعات غیر معمول کاری به مشتریان خود سرویس دهی می کنند.

آب شیرین در جمهوری چک خوب است و کاملا سالم است. هر چند در برخی از شهر های کوچک بیش از اندازه کلر در آب وجود دارد.

معروف ترین و معتبرترین بیمارستان پراگ هومولس نام دارد.  تمامی کلینیک ها در این کشور و بخصوص در شهر های بزرگ کارکنانی آشنا به زبان انگلیسی دارند  و برخی از پزشکان و جراحان نیز به زبان انگلیسی تسلط خوبی دارند.

وجود برخی از حشرات در اروپای مرکزی و بخصوص در هنگام گردش در مناطق جنگلی و دشت ها باعث برخی از بیماری ها می شود . برای ایمن ماندن از گزش و نیش این حشرات استفاده از کفش مناسب و لباس آستین بلند همیشه توصیه می شود.

روابط و احترامات در جمهوری چک

جمهوری چک به همراه همسایگانش مانند اسلواکی، اتریش، لهستان و آلمان اروپای مرکزی را تشکیل می دهند.در سراسر اروپای غربی و در آمریکای شمالی این کشور هر چند تمایلاتی به شرق اروپا دارد ولی در هر صورت یک کشور اروپای شرقی نامیده نمی شود و اغلب چکی ها در خصوص اینکه اروپای شرقی نامیده شوند حساس هستند. بسیاری از مردم جمهوری چک اگر آنها را جزو اروپای شرقی بنامید با بی حوصلگی از شما خواهند پرسید که چه کسی گفته ما مربوط یه اروپای شرقی هستیم.

در جمهوری چک اغلب اجناس نسبت به خیلی از کشور های اروپایی ارزان تر است و این به دلیل شرایط اقتصادی خوب این کشور است.

حتی بهتر است در نام بردن این کشور بصورت تنهایی به عنوان چک خودداری کنید چون برخی از مردم نسبت به این موضوع هم حساس هستن دو دوست دارند جمهوری خطاب شوند.

موضوع دیگر این است که برخی از مردم جهان فکر می کنند که جمهوری چک بخشی از جمهوری شوروی سابق بوده که این موضوع اصلا درست نیست هر چند این کشوی بخشی از  کشور های بلوک شرق شوروی سابق محسوب می شد  اما تا سال 1918 بخشی از امپراطوری اتریش مجارستان بود و حتی در آن زمان هم خود را مستقل می دانستند. کلا چکی ها دوست ندارند آنها را جزوی از جمهوری چچن و یا شوروی سابق بنامید. حتی برخی از مردم هم فراموش کرده اند که با اسلواکی اتحادی داشته اند و انگار که دهه ها است از این موضوع گذشته و تعلق زیادی با آنها ندارند.

قرن ها شک و تردید مذهبی ، کاتولیست اجباری، تجربیات کمونیسم و … باعث شده که مردم نسبت به دین تردید داشته باشند و همین موضوع شاید باعث شود شما آنها را مردمی بی دین بنامید و حتی فکر کنید آنها اصلا به خدا اعتقادی ندارند.  به ویژه این مسئله در شهر های بزرگ بوهمیان بیشتر دیده می شود.  اما اصلا نیازی نیست شما با دین و یا اعتقاد مردم چک کاری داشته باشید. بسیاری از چک ها مسیحی هستند، برخی یهودی و  سایر اقلیت های دیگر هم وجود دارند که دوست ندارند خودنمایی کنند. به همین دلیل موعظه و تبلیغ دین در عموم توسط افراد نوعی بی احترامی تلقی می شود.

اگر به مردم و اعتقادات آنها و حتی دین آنها احترام بگذارید بدون تردید احترام آنها را خواهید دید. علی رغم دیدگاه بسیاری از مردم بخصوص مردم خاورمیانه مردم چک تنها 10 درصد کاتولیک و 1 درصد پروتستانی هستند. اقلیت های مذهبی عمدتا در پراگ زندگی می کنند.

با تمامی این حساسیت ها به دین و اعتقادات ولی همچنان مراسم مذهبی مانند تعطیلات عید پاک، رون یان هوس، سنت کریل، روز ماتوسوس و کریسمس به شکل گسترده ای پذیرفته شده و به خوبی جشن گرفته می شود. هر چند خود مردم اغلب این کارها را فرهنگی می دانند تا مذهبی.

هنگام ورود و خروج به مغازه ها، رستوران ها، کافه ها و یا هر مکان دیگری ادب حکم می کند که سلام کنید و در هنگام خروج خداحافظی کنید و این یک موضوع فرا گیر در جمهوری چک است.

وقتی با یک خانواده چکی به رستوران و یا کافه می روید این در فرهنگ مردم این منطقه کاملا امری طبیعی و پسندیده است که صورتحساب شما را پرداخت نمایند چیزی که در کمتر کشور اروپایی خواهید دید. اگر شما هم صورتحساب آنها را پرداخت کنید اصلا  برای آنها جای تعجب نیست.

برای ورود به خانه مردم چک نباید کفش های خود را از پا در بیاورید چون این کار را غیر بهداشتی می دانند مگر اینکه خودشان از شما بخواهند که کفشهایتان را در بیاورید. معمولا چک ها در فضای خانه از دمپایی و یا صندل استفاده می کنند و بدون کفش و یا دمپایی در خانه قدم نمی زنند.برخی از خانواده های سنتی تر برای شما یک جفت دمپایی اختصاص خواهند داد تا شما کفش خود را عوض کنید ولی این هم خیلی کم دیده می شود.

توصیه می شود در هنگام گفتگو با مردم چک و یا مراوده با انها به هیچ عنوان از نام های قدیمی شهر ها و شهرستان های این کشور استفاده نکنید بخصوص نام هایی که در زمان آلمان از آنها استفاده می شد . آنها این موضوع را نشانه جهل شما می دانند و ناراحت می شوند.

فرهنگ موراویایی ها

اکثریت قریب به اتفاق موراوی ها  خودشان را متعلق به چک و اسلواکی می دانند یعنی بین این دو برای اهلیت خود تفاوتی قائل نیستند. حتی گویش آنها کمی با مردم سایر مناطق چک تفاوت هایی دارد.  مردم این منطقه بسیار راحت هستند، اختلافات قومی و مذهبی ندارند و احتمالا با حضور در این منطقه از چک خیلی با گرمی از شما استقبال خواهد شد.

تماس در جمهوری چک

در جمهوری چک سه اپراتور اصلی تلفن هرماه وجود دارد که همه استاندارد GSM را دارند. پوشش تلفنی بسیار خوبی دارند و حتی دور ترین مناطق این کشور را پشتیبانی می کنند. راه دیگر تماس در این کشور استفاده از کارت های تلفن عمومی است که در همه مغازه ها و دفاتر رسمی وجود دارند. هر چند تعداد آنها از زمان استفاده از تلفن همراه به شدت کم شده است.

اینترنت وای فای در اکثر رستوران ها و کافه ها و ایستگاه های حمل و نقل عمومی به وفور پیدا می شود. در برخی از مکان ها استفاده از وای فای رایگان است ولی در سایر مکان ها باید برای خرید رمز عبور اقدام نمایید.

چک

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.