شماره تماس : 23-88641720

اسلوونی

جمهوری اسلوونی ، کشوری واقع دراروپای مرکزی، در چهارراه اصلی فرهنگ و تجارت اروپا است.

پایتخت لیوبلیانا
واحد پول  یورو
زبان اسلوونیایی
آب و هوا مناطق شمالی آب و هوایی سرد و کوهستانی و مناطق جنوبی و غربی آب و هوایی معتدل دارند
جمعیت ۲٫۰۵۳٫۳۵۵ میلیون نفر
پیش شماره 00386
مذهب  مسیحی
مساحت ۲۰،۲۷۳  کیلومتر مربع
همسایه ها از سمت شمال به اتریش، از سمت شرق به مجارستان، از سمت جنوب به کرواسی و از سمت غرب به ایتالیا محدود می‌شود

اسلوونی             

اسلوونی کشوری در اروپای مرکزی است که عمده ان در قرن بیستم متعلق به یوگسلاوی بود. اسلوونی کشوری کوچک با اب و هوایی متنوع است که از چهار قسمت عمده جغرافیایی اروپایی – الپ اروپایی، ئاریا کارستی، نواحی پانونی و مدیترانه ای تشکیل شده است.

اسلوونی ها دارای زبان منحصر به فرد خود هستند . در اغلب دوران تاریخ اسلوونی توسط هابسبورگ های اتریش و تحت کنترل امپراطوری روم  و سپس امپراطوری اتریش و اتریش مجارستان بوده است. علاوه بر ان بخش های ساحلی این کشور برای مدتی طولانی تحت سلطه ونیزی ها بوده است. اسلوونی به دلیل اینکه متعلق به خاک یوگسلاوی بود پس از دوران جنگ جهانی دوم  تحت سلطه کمونیسم قرار گرفت. با انحلال فدارسیون یوگسلاوی در سال 1991  سیستم سیاسی دموکراتیک چند حزبی در این کشور شکل گرفت. رفاه اقتصادی اسلوونی در اواخر قرن بیستم صدها هزار مهاجر را به خود جلب کرد . در اوایل قرن بیست و یکم اسلوونی از لحاظ اقتصادی و سیاسی به عضویت در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی و اتحادیه اروپا در سال 2004 در امد. لیوبلیانا پایتخت و مرکز سیاسی اسلوونی است.

سرزمین اسلوونی

اسلوونی از شمال با اتریش و از شمال شرقی با مجارستان مرز مشترک دارد. اسلوونی از سمت شرق، جنوب شرقی و جنوب دارای مرز 670 کیلومتری با کروواسی است . از جنوب غربی با ایتالیا همسایگی دارد و در قسمت کوچکی با شبه جزیره ایستری با ونیز خط مشترک دارد.

اسلوونی اغلب در ارتفاعات قرار دارد و زمین ان عمدتا با فلات ها و کوه های کرستی ، قله های الپ، رده ها، حوضچه های طبیعی وحوضچه های کرستی  پوشیده شده است. تنها منظقه مسطح بزرگ در اسلوونی در شمال شرقی این کشور است.

ناهمواری ها

در اسلوونی چهار منطقه فیزیو گرافی قابل تشخیص هسند. اولین منطقه الپ است که حدود دو پنجم سطح اسلوونی را در بر می گیرد. در شمال و شمال غربی اسلوونی و در امتداد مرز های با ایتالیا و اتریش کوه های بلند قرار دارند. بلند ترین کوه اسلوونی به نام تریگلاو با ارتفاع 9396 فوت در این منظقه قرار دارد.

دومین منطقه فیزیوگرافی اسلوونی کراس یا کارست نام دارد که در جنوب غربی کشور با غارها و رودخانه های زیر زمینی و ویژگی های مشخصی از توپوگرافی کارست وجود دارد. هر چند این منطقه یک چهارم منطقه اسلوونی را تشکیل می دهد  اما منطقه کرام تنها بخش کوچکی از جمعیت این کشور است که بین کوه های سنگ اهکی و در دره های خشک و کور  با چشمه های زیاد متمرکز هستند.

منطقه بزرگ دیگر فیزیوگرافی اسلوونی بارور است  که در شمال شرقی اسلوونی واقع شده  و شامل دره های ساوا، دروا و رودخانه مورا است. شهر های ماریبور و سلج در این منطقه قرار دارند. در این منطقه به دلیل وجود رودخانه مورا گندم به خوبی رشد می کند . این قسمت تا سال 1918 تحت کنترل کشور مجارستان بود.

چهارمنی ناحیه اصلی فیزیوگرافی اسلوونی لیتورال است که تقریبا یک دوازدهم اسلوونی را تشکیل می دهد. این بخش از اسلوونی از شبه جزیره ایستریان ، دره ادریاتیک  ورده های ویپاوا و سوکا تشکیل شده است. شهر کوپر به عنوان بندر اصلی کشور اسلوونی در این قسمت قرار دارد.

پهنه های ابی اسلوونی

بیشتر شبکه های پیچیده ابی در اسلوونی به سمت رودخانه دانوب هدایت می شوند. سوا از الپه های جولیا سرچشمه می گیرد  و از لیوبلیانا به سمت کرواسی عبور می کند. دره ها همانند یک ریل سراسری این رودخانه را تا زاگرب پایتخت کرواسی و سپس به بلگراد پایتخت صربستان هدایت می کنند و در انجا به رودخانه دانوب سرازیر می شود. دراوا از  کارنتن اتریش وارد اسلوونی می شود و مورا از استیرومک اتریش وارد اسلوونی می شوند . این دو رودخانه در کرواسی به هم پیوند می خورند  و همانند سوا در نهایت به دانوب ختم می شوند. در غرب اسلوونی رودخانه سوکا از کوه تریگلاو سرچشمه می گیرد  و پس از گذر از مسیری فوق العاده زیبا به خلیج ونیز در ایتالیا می ریزد.

شیب نسبتا زیاد در اسلوونی باعث شده جریان اب در رودخانه های این کشور زیاد باشد و همچنین مسیر بسیاری از رودخانه های باشد که خود بیشترین مقدار اب و منابع ابی را برای این کشور به ارمغان می اورد. این سرعت زیاد اب مشکلاتی هم به وجود اورده که می توان از بین بردن منابع و مواد مغذی خاک و الودگی رودخانه به دلیل ورود مواد الاینده به اب شده است.

خاک کشور اسلوونی

زمین شناسی در اسلوونی باعث ایجاد یک شرایط زیست شناسی خاص در این کشور شده است.  خاک این کشور اغلب با پوشش کم و ضخیم پلیستوکن اسیدی همراه است. پوشش های قهوه ای خاک تنها یک دهم سطح خاک را تشکیل می دهند که عمدتا در شمال شرقی این کشور هستند.بستر سنگی کربناتی در اکثر کشور دیده می شود و لیتزول های نازک ولی مناسب باعث بوجود امدن جنگل های زیاد در اسلوونی شده اند.  خاک قرمز اسلوونی شهرت زیادی دارد.

آب و هوا

اسلوونی را از نظر اب و هوایی باید به سه اقلیم مختلف دسته بندی کرد. از این رو شرایط اب و هوایی مدیترانه ای در ایتسریا اغار و به اب و هوای قاره ای معتدل در دلمیتین ختم می شود.  در شرایط معتدل در این کشور حدود 381 میلیمتر بارندگی وجود دارد  که بیشتر در ماه های بهار و پاییز می باشد. بالاترین درجه هوا در گرم ترین منطقه این کشور 27 درجه و در سردترین حالت به ندرت به 10 درجه بالای صفر می رسد.

در مرکز و شمال اسلوونی زمستان های سرد و تابستان های گرمی وجود دارد. بارندگی حدود 80 میلیمتر سالیانه و درجه هوا به طور متوسط 20 درجه سانتیگراد می باشد.شرق و شمال شرقی بارندگی کمتری نسبت به سایر مناطق دارد و در تابستان نهایتا درجه هوا در این مناطق به 21 درجه سانتیگراد می رسد. در نوامبر تا فوریه اغلب یخبندان و هوای زیر صفر درجه را شاهد هستیم . اما بارندگی برف کم است و در صورت بارش به سرعت اب می شود.

زندگی گیاهی و حیوانی در اسلوونی

زمین اسلوونی منعکس کننده تنوع فیزیوگرافی فراوان در کشور است و تغییرات زیادی در مناطق مختلف دارد. در بالاترین ارتفاعات زمین پوشیده از جنگل های پر زرق و برق و در هم پیچیده است. در کمربرند پایینی اغلب درختان مخروطی و برگدار هستند ( توس و راش) زمین ها اغلب با گاو های محلی شخم زده می شوند. پرورش میوه جات و سبزیجات در اغلب مناطق کشور وجود دارد و جنگل حدود سه پنجم مناطق این کشور را اشغال کرده است.

برخی از حیوانات در این کشور شرایط رو به انقراض و تحت حفاظت محیط زیستی دارند.این حیوانات به همراه سایر حیوانات و زیستگاه های اسلوونی دارای اهمیت اقتصادی زیادی هستند و از جمله حیواناتی که در جنگل های اسلوونی زیست می کنند می توان به گراز وحشی ، خرس قهوه ای اروپایی، زیره و گوزه سیاهگوش و برخی از پرندگان مهاجر  و ماهی های اب های ازاد مانند قزل الا و… را نام برد. اب  های دریای اتلانتیک و سواحل اسلوونی اغلب برای ماهی و ماهیگریی مناسب نیستند بر خلاف رودخانه های این کشور که ماهی فراوان دارد.

گروه های قومی

حدود  نود درصد از مردم کشور اسلوونی  از اقوام خود اسلوونی هستند . انها فرزندان مهاجرانی هستند که در قرن ششم به این سرزمین وارد شدند. مورخان دیدگاه های متفاوتی در خصوص مهاجران دارند ولی اغلب معتقدند که این مهاجران از اصالت اسلاوها هستند که از دشت وسیع روسیه به این کشور مهاجرت کرده اند. ایتالیایی ها و مجار ها دو قوم یا اقلیم قومی  اصلی در این کشور هستند.ایتالیایی ها عمدتا در پریموزسکا در جنوب غربی ایستریا و مجار ها عمدتا در منظقه شمال شرقی پریکمورج ساکن هستند.

فروپاش جمهوری فدرال یوگسلاوی در سال 1991 زمینه مهارجت عده ای دیگر را به این کشور عمدتا از کشور های بسنی و هرزگوین و کوزوو به این کشور را فراهم کرد.  علی رغم پیوند زبانی که اسلاوها با مردم شبه جزیره بالکان دارند ولی اسلاوها به لحاظ فرهنگی و قومی بیشتر به مردم الپ  و اصالتی ایتالیایی دارند  و المانی های جنوبی و حتی سوئیس شباهت دارند.

زبان

زبان رسمی مردم اسلوونی اسلاو است و عمدتا اسلاو های جنوبی است. اما تمایلاتی هم به اسلاو های غربی مانند چک و اسلواکی دارند.  تفاوت های مشخصی بین گویش شرقی اسلوونی با اسلوونی استاندارد که در اکثر کشور ها رسمیت دارد دیده می شود. اسلوونی زبانی با دستورات زبانی دوگانه برای اشاره دقیق به دو نفر و یا اشیا و اشکال مختلف است و این زبان اصالتی هندو اروپایی دارد. از دیگر زبان های رسمی در اسلوونی زبان ایتالیایی و مجارستانی است  که توسط خود اقلیت های ساکن در اسلوونی تکلم می شود.

دین

مسیحیت توسط قبایل اسلاو در قرن هشتم پذیرفته شد. در سال 1945 یک باد قدرت کلیسای کاتالوگ شکسته شد و مذهب کمونیسم همراه با صنعتی شدن و مصرف گرایی به شدت در کشور رواج یافت. هر چند بیش از یک چهارم اسلوونی ها مذهب و دین خود را در سرشماری ها مشخص نمی کنند و این موضوع از حساسیت خاصی در بین انها محسوب می شود،  ولی کاتولیک رومی بیشترین طرف دار را در اسلوونی دارد و پس از ان مسلمانان که عمدتا در پایتخت هستند جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

الگوهای زیستی

پس از جنگ جهانی اول صرب ها، کروات ها و اسلوونیایی ها به ترتیب بر  اسلوونی حکومت کردند ، کشاورزی رو به افول گذاشت و شرایط صنعتی شدن به سرعت رو به گسترش گذاشت. این موضع باعث شد مردم ساکن در ارتفاعات پایین تر  به سادگی مهاجرت کنند. این شرایط تا بعد از جنگ جهانی دوم ادامه داشت. اخراج المان ها و بازپسگیری زمین ها تاثیر مثبتی بر الگوهای زندگی اسلوونی ها گذاشت.

دومین تغییرات عمده در شرایط زیستی و مسکن اسلوونی در دهه 1960 اتفاق افتاد . زمانی که دولت کمونیست شروع به صنعتی کردن مراکز شهری کرد  و بسیاری از تولیدات وارد شهر شدند. ارتفاع در ساختمان های اسلوونی دیده شده و اما باز هم نیاز به داشتن اپارتمان همچنان مشهود بود.

در ابتدای قرن بیست و یکم جمعیت اسلوونی ها بیش از حد پراکنده بود . اغلب در مناطق دور دست زندگی می کردن و به زحمت جمعیت برخی به 200 نفر می رسید  و در شهر ها بیش از نیمی از مردم شهری اسلوونی ساکن شدند.

اسلوونی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
تلگرام
واتساپ
ایمیل

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.